مطالب مرتبط:
نکو آزمون ذبح هوای نفس در مسلخ عشق
برپایی مراسم تشییع آیت الله محمد علی اسماعیل پور امروز
پیکر آیت الله اسماعیل پورقمشه ای در شهرضا تشییع شد
آیت الله هادوی تهرانی: جای خالی آیت الله اسماعیل پور قمشه ای بسیار محسوس خواهد بود 
قربانگاه عشق در برنامه یک جرعه شعر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 01:152018-08-21سياسي

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)


حضرت اسماعیل(ع) نخستین ذبیح الله است؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

- قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع) " گروه معارف - حضرت اسماعیل(ع) نخستین ذبیح الله است؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

امام حسین(ع) نیز خود را جزو منتظرانی می شمارد که در انتظار شهادت و جانفشانی هستند و خود را ذبیح الله و قربانی فرمان های الهی می داند، چنان که مسلم و دیگر شهیدان را کسانی می داند که در این راه خود را قربانی کرده و به رستگاری رسیده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، یکی از دغدغه های همیشگی انسان، عدم تسلط بر اموری چون مرگ، رخدادهای طبیعی و مانند آن است.

از این رو بخش بزرگی از اندیشه آدمی را به خود مشغول داشته تا راهکارهایی برای آن بیابد.

همواره جلب منفعت و دفع مضرت، به عنوان مسئله انسان مطرح بوده است.

بر این اساس با توجه به مرزهای شناختی خود، ابزارها و وسایلی را می یافته که بدان بتواند منافعی را جلب و ضررهایی را دفع کند.

یکی از ابزارهایی که آدمی برای مهار خشم طبیعت و رخدادهای طبیعی و نیز جلب مهر و محبت آن، مورد استفاده قرار می دهد، قربانی کردن است که در اشکال گوناگون ظهور و بروز کرده است و قربانی انسان از مهم ترین آن ها به شمار می آید.

در آیات مربوط به حضرت اسماعیل(ع) به این نکته به گونه ای اشاره و توجه داده شده است؛ زیرا وی معروف ترین و مشهورترین قربانی تاریخ انسانی است که به فدیه قوچی عظیم از قربانی شدن رها گشته است.

با این همه در همین خاندان و آیین، نام قربانی های انسانی دیگر نیز مطرح می باشد که عبدالله بن عبدالمطلب پدر پیامبر گرامی(ص) و اباعبدالله الحسین(ع) نوه آن حضرت(ع) از نام آورترین آنان می باشند.

از این رو خاندان ابراهیم و اهل بیت(ع) به داشتن ذبیح الله معروف هستند.

مبارزه با قربانی کردن انسانقرآن هنگامی که از نخستین قربانی انسان ها برای خداوند یکتا و یگانه گزارش می کند، به این نکته توجه می دهد که این قربانی که برای تقرب به خداوند از سوی بشر اهدا می شود، غیر انسان بوده است.

به این معنا که هابیل و قابیل قربانی را به پیشگاه خداوند هدیه می دهند که از یکی پذیرفته و از دیگری پذیرفته نمی شود: (وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ ابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ یُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّکَ قَالَ إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ) و داستان دو پسر آدم را به درستی بر ایشان بخوان، هنگامی که هر یک از آن دو، قربانی ای پیش داشتند.

پس، از یکی از آن دو پذیرفته شد و از دیگری پذیرفته نشد.

(مائده آیه 27)در این آیه و آیات پس از آن هیچ سخنی از قربانی انسان به میان نیامده که به پیشگاه خداوندی اهدا شود.

بنابراین اگر براساس گزارش خداوند در قرآن بپذیریم که این حکایت نخستین قربانی و تقرب جویی بشر از طریق هدیه دادن بوده است، باید بپذیریم که اولین قربانی کنندگان، انسانی را قربانی نکرده بودند؛ زیرا آنان تنها انسان های آن روزگار به غیر از پدر و مادرشان آدم و حوا بوده اند.

آیین قربانی کردن؛ یک رسم الهی و وحیانیبنابراین می توان گفت که آیین قربانی کردن، یک رسم الهی و وحیانی بوده است، که نخستین بار توسط فرزندان حضرت آدم(ع) انجام گرفته است.

ما در طول تاریخ به عللی آیین قربانی کردن همانند بسیاری از آیین های دیگر دچار تحریف و تغییر شد و به وسوسه های ابلیسی، قربانی کردن انسان نیز در آیین قربانی گنجانیده شد، چنان که به وسوسه های ابلیسی پرستش خدایگان دیگر و پروردگاران و ارباب انواع نیز افزوده شده و بتان جایگزین خدا گردیدند.

در گزارش های قرآنی سخنی از قربانی کردن انسان برای خدا و یا هر معبود و پرستش شونده دیگری جز در داستان قربانی اسماعیل(ع) نیامده است.

در آیات سوره صافات از جمله آیه 102 آمده است : (قَالَ یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَیٰ فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَی قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ) و وقتی با او به جایگاه سعی رسید، گفت: ای پسرک من! من در خواب چنین می بینم که تو را سر می برم، پس ببین چه به نظرت می آید؟ گفت: ای پدر من! آنچه را مأموری بکن.

ان شاءالله مرا از شکیبایان خواهی یافت.

حضرت اسماعیل(ع)؛ نخستین ذبیح اللهدر این آیه و آیات پس از آن سخن از قربانی کردن حضرت ابراهیم(ع) فرزندش اسماعیل(ع) برای خداوند به میان آمده است.

این اولین و آخرین گزارشی است که در قرآن از قربانی کردن انسان گفته شده است.

به نظر می رسد که حضرت ابراهیم(ع) نیز در میان پیامبران اولین کسی باشد که به این کار اقدام کرده باشد و حضرت اسماعیل(ع) نیز نخستین ذبیح الله باشد؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

اسماعیل(ع)؛ مطیع محضبه نظر می رسد که آیین قربانی کردن فرزند و یا انسان در این دوره و پیش از آن در میان دیگر اقوام رسم بوده است که با واکنش حضرت ابراهیم(ع) و یا حتی اسماعیل(ع) که خود قربانی می باشد مواجه نمی شود و حتی حضرت اسماعیل(ع( پذیرش کامل خود را از فرمان خداوندی ابراز می کند.

آن چه در این آیات و آیات دیگر قرآن به دست می آید، این معناست که خداوند با برنامه ای کامل و عینی می کوشد تا قربانی کردن انسان را به طور ریشه ای حل کند و تغییر دهد.

از این رو در ادامه گزارش قرآن آمده است که آن حضرت(ع) پس از بستن قربانی و کشیدن کارد بر گلوی فرزند، ماموریت می یابد که قوچی بزرگ را جایگزین سازد و آن را به عنوان فدا و جایگزین قرار دهد.

این گونه است که حکم قربانی کردن انسان، به شکل نمادین نقد و تحلیل می شود و جایگزین مناسبی برای آن قرار داده می شود.

(صافات آیات 102 تا 107) جایگزین های واقعیاز نظر خداوند، قربانی انسان به شکل آیینی امری نادرست و باطل است؛ زیرا هدف از قربانی به معنای تقرب جویی به خداوند است و اصولا قربانی کردن انسانی دیگر، هرگز نمی تواند هدف آفرینش انسان را برآورده سازد؛ زیرا هدف و فلسفه آفرینش انسان، دست یابی انسان به مقام خلافت الهی از طریق تقرب جویی و متاله شدن با انجام عبادت های واقعی یعنی اطاعت از همه آموزه های وحیانی و عقلانی و مخالفت با هواهای نفسانی و وسوسه های ابلیسی است.

این در حالی است که قربانی کردن انسانی دیگر، خود مانع از تقرب جویی و رشد انسان قربانی شونده می شود که خود مخالف هدف آفرینش و فلسفه آن است.

خداوند تنها از متقین قربانی را می پذیرداز سویی دیگر، قربانی کردن انسان دیگر، عامل هیچ رشد و بالندگی در انسان قربانی کننده نمی شود؛ زیرا هدف از قربانی تقرب به خداوند با بهره گیری از تقواست.

از این رو در همه آیات مربوط یا مرتبط با قربانی، سخن از تقوا و پذیرش قربانی به علت آن می باشد؛ چنان که در آیه 27 سوره مائده به صراحت آمده است: خداوند تنها از متقین قربانی را می پذیرد.

در آیه 37 سوره حج آمده است: (لَنْ یَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَکِنْ یَنَالُهُ التَّقْوَی مِنْکُمْ کَذَلِکَ سَخَّرَهَا لَکُمْ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَی مَا هَدَاکُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِینَ) گوشت و خون آن ها- قربانی ها- هرگز به خدا نمی رسد ولیکن پرهیزگاری شما به او می رسد.

بدین گونه آن ها- چهارپایان- را برای شما رام کرد تا خدای را به پاس آنکه شما را راه نمود به بزرگی یاد کنید و نیکوکاران را مژده ده.

هدف از قربانی کردن، دست یابی به قرب الهی استبنابراین هدف از قربانی کردن تنها دست یابی به قرب و تقرب الهی است.

بر این اساس می بایست ابزارها و وسایل مناسب آن را جست.

از این رو خداوند فرمان می دهد که: (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا بترسید و به او تقرب جویید و در راهش جهاد کنید، باشد که رستگار گردید (مائده آیه 35) راه های تقرب جوییدو راه اساسی برای تقرب جویی به خداوند وجود دارد که راه نخست از طریق تقوا و تزکیه به دست می آید.

به این معنا که انسان می بایست خود را از همه پلشتی های اعتقادی و عملی دور نگه دارد و در سپری از تقوا خود را محافظت نماید و سپس با تزکیه و خودسازی، هواهای نفس را مطیع عقل و وحی نماید و اجازه ندهد تا وسوسه های ابلیسی و خواسته های نفسانی وی را مطیع خود سازد.

لذا آن چه مهم و اساسی در هر عمل تقرب جویی است، تقوا و تزکیه است.

بر این اساس درباره قربانی های چارپایی که حاجیان به درگاه خداوند هدیه می کنند این معنا مورد توجه و تأکید قرار گرفته است که هرگز گوشت و خون آن ها به خداوند نمی رسد و آن چه به خدا می رسد و موجب تقرب جویی بشر می شود، همان تقوایی است که از این طریق به دست می آورند.

(حج آیه 37)راه دیگری که می توان با آن به تقرب خدا دست یافت، جهاد و جانفشانی است؛ زیرا انسانی که به جهاد می رود هر آن ممکن است شهید شود و جان و خونش در راه خداوند بر زمین ریزد.

چنین شخصیتی در حقیقت خود را قربانی کرده است.

اگر انسان واقعاً می خواهد قربانی کند نخست باید هواهای نفس خویش را بکشد و با تزکیه و خودسازی پا بر هواها و خواسته های نفسانی گذارد.

کسی که نمی تواند از خواسته های نفسانی بگذرد چگونه می تواند مدعی تقرب و متاله و خدایی شدن گردد؟اگر کسی از خود گذشت و هواهای نفسانی را با تزکیه و تقوا و خودسازی در زیر اطاعت عقل و وحی درآورد، آن گاه می تواند در جهاد اصغری نیز جانفشانی کند و از جان بگذرد.

بی گمان جانفشانی و شهادت راهی به سوی ذبیح الله شدن است.

امام حسین(ع)، ذبیح اللهامام حسین(ع) کسی است که جانش را در طبق اخلاص نهاد و خود را به قربانگاه و مسلخ عشق الهی برد.

او به جای آن که دیگران را قربانی نماید، خود را قربانی کرد.

البته در این راه فرزندان و کودکان و دوستان و یاران باوفای وی نیز قربانی شدند ولی آن حضرت(ع) به جای آن که در مسلخ منی بر آیین ابراهیمی گوسفندی را قربانی کند، خود را به کربلا رسانید و خود را قربانی راه خدا و آیین ابراهیمی توحید و ولایت کرد.

هر انسانی نسبت به فرزند خویش ولایت دارد، چنان که بر جان خویش ولایت دارد.

ولایت چون از محبت است همواره بر مدار هدایت و کمال می باشد.

ولی الله واقعی کسی است که جانش را در راه فرزند و امت فدا کند و این گونه محبت خویش را نشان دهد.

او با آن که فرمانروا و حاکم فرزند و امت است، ولی به ولایت حبی و اطاعتی می کوشد تا ایشان را حفظ کند و به کمال رساند.

لذا خود را فدای فرزند و امت می کند.

اما آن کسی که فرزند و امت را فدای خود می کند تا خود تقرب جوید از ولایت بهره ای نبرده است؛ از این رو فرمان جهاد به معنای فرمان قربانی کردن همه خواسته ها و عشق ها از جمله عشق به خود و جان است.

حضرت اسماعیل(ع) این گونه است که ذبیح الله می شود؛ زیرا جانش را در طبق اخلاص نهاد و تقدیم خداوند کرد و خداوند نیز فدیه او را به ذبح عظیم جایگزین ساخت.

از این رو وی را به صادق الوعد می ستاید.

صادق الوعد کسی است که به وعده خود وفا کند و آن را تصدیق نماید.

آن حضرت(ع) نیز چون به پدر وعده می دهد که در برابر تیغ آرام گیرد این گونه صادق الوعد شد.

از مؤمنان کسانی هستند که جان بر کف نهاده و به جهاد اکبر و اصغر می روند و بر وعده و پیمانی که با خدای خویش بسته اند وفادارند.

از این دسته می توان به امام حسین(ع) و یارانش اشاره کرد؛ زیرا آن حضرت(ع) هنگامی که خبر شهادت مسلم بن عقیل(ع) در کوفه را شنید، این آیه را خواند: از مؤمنان مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند، بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده اند.

قربانی کردن تنها کشتن چارپایی در مسلخ منی نیستآن حضرت(ع) خود را جزو منتظرانی می شمارد که در انتظار شهادت و جانفشانی هستند و خود را ذبیح الله و قربانی فرمان های الهی می داند، چنان که مسلم و دیگر شهیدان را کسانی می داند که در این راه خود را قربانی کرده و به رستگاری رسیده اند.

آن حضرت(ع) این گونه می کوشد تا مسیر درست قربانی را نشان دهد و بیان دارد که قربانی کردن تنها کشتن چارپایی در مسلخ منی نیست بلکه می بایست انسان در مسلح عشق، هواهای نفسانی خویش را به قربانگاه برد و آن گاه به تیغ جهاد در راه خدا، شربت شهادت بنوشد و خود را قربانی آرمان های الهی کند؛ زیرا آن چه موجب تقرب است و به خداوند می رسد همان اعتقادات و نیات پاک و رفتارهای صالح و نیکی است که در جهاد اکبر نفس و جهاد اصغر میدان رزم بروز و ظهور می یابد.


کلید واژه ها: قربانی - انسان - قربانی کردن - نخستین - عبدالله - آیین - معروف - طبیعی - فرزند - گزارش - معروف ترین - مشهورترین - انسان ها - مبارزه - انتظار - اندیشه - تاریخ - استان - شهادت - طبیعت - اهدا - عظیم - امام - هدیه

آخرین اخبار سرویس:
صفاری نطنزی: واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

مسجد انقلابی کانون مودت و الفت اسلامی است

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام خبرنگار(محتوا نویس) در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام فروشنده با تجربه خانم محدوده پاسداران

معتادان متجاهر از محل آمد و شد زائران جمع آوری شوند

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 26 مهرماه 97

احمد حکیمی پور، از امید زنجان تا ترور حجاریان!/ آغاز برنامه اراده ملت برای انتخابات مجلس یازدهم

سلمان فارسی متعلق به همه ی ایران است

امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پذیرشگر در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

استخدام سرپرست حسابداری،حسابدار،کارمند اداری محدوده جردن

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت عالی در خراسان رضوی

خطیب جمعه این هفته پایتخت مشخص شد

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

احتمال تغییر تاریخ نمایشگاه رسانه های دیجیتال قوت گرفت

برگزاری کنگره جمعیت رهپویان با حضور جلیلی، رضایی و حجت الاسلام رحیمیان

آتش سوزی در هواپیما ملانیا ترامپ +فیلم

از پاسخ مسئول نهاد رهبری به توهین های وزیر بهداشت تا موجه بودن غیبت دانشجویان در سفر پیاده روی اربعین

طرح مجلس آمریکا درمورد فروش تسلیحات به عربستان

حقوق بشر آمریکایی از بُعد نظری و رفتاری دچار چالش شده است

نهضت مطالبه گری در کشور راه اندازی شود

سردار نقدی: ایران آزادترین کشور دنیا است

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس

دولت الکترونیک؛ در انتظار الحاق دستگاه های اجرایی

حقوق بشر آمریکایی یعنی دامن زدن به جنایات گروه های تکفیری

یکی از بزرگترین ریشه های انحراف، معضل بیکاری است

مجموعه متن عاشقانه برای همسر

تجربه نقد و نسیه برجام یکبار دیگر در CFT تکرار نشود/ تصویب «CFT» بدون پند گرفتن از برجام !

مُهرِ صد آفرین

افراد دارای این 10 خصلت به فرموده امام رضا(ع) عقلشان کامل است

میوه فروش با معرفت!/ عکس

جزییاتی از تعطیلات زمستانی مدارس

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

اقتصاد اشتراکی در شرایط تحریم مانع هدر رفت منابع می شود

آیا دریافت گذرنامه برای زیارت اربعین واجب است؟

اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است

FATF لازمه فعالیت های اقتصادی است

درخواست برای ترمیم حداقل حقوق کارگران + سند

عدم مدارای مذهبی میان معلمان مدارس اندونزی نگران کننده است

فرماندهان حشدالشعبی به چه دلیل صد میلیون تومان به مدافع حرم ایرانی دادند؟

تصاویر/ اعزام خادمین آستانه امام زاده علی بن جعفر (ع) به سامرا جهت خدمت به زائران

منازعات سیاسی وغفلت از منافع ملی

تحریم های آمریکا علیه بانک ها و شرکت های ایرانی نقض صریح حکم دادگاه لاهه است

نماینده مردم کوهدشت ورومشکان در مجلس شورای اسلامی :

سعودی های کودک کش هم علیه ایران حرف می زنند!!!

تصویری شگفت انگیز از دریاچه ارومیه

بخش هایی از سازوکارهای اروپا ظرف روزهای آینده وارد فاز عملیاتی می شود

ممنوعیت ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه

شفافیت بیشتر، اعتماد عمومی بیشتر

استاندار کردستان: دولت پیگیر بازگشایی بازارچه سیف است

دشمنان سعودی در عمق خانه هایشان نیز امنیت ندارند

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سرآغاز راهی طولانی

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی

آیا احزاب لبنانی در زمین قدرت های فرامنطقه ای بازی می کنند؟

400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است

پخت روزانه 4 هزار پرس وعده غذایی و آماده سازی بیمارستان صحرایی در چذابه

کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)

انتقاد «مطهری» از جایگزینی یک شهادت به جای ولادت در هفتم صفر

بیانیه کارگران در واکنش به وضع موجود منتشر شد

عتیقه آمریکایی در تهران!/ عکس

مجمع عمومی خانه احزاب 26 آبان برگزار می شود

این مرد دختر هم سن دخترش را به خانه می برد

تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضور آیت الله اعرافی

تعبیر خواب سوره هود - خواندن سوره هود در خواب چه تعبیری دارد؟

فتنه گران در دانشگاه جایی ندارند/ اساتید و دانشجویان انقلابی در عرصه های اجتماعی نقش ویژه ایفا کنند

تصاویر/ مراسم پاسداشت 13 سال مجاهدت فرهنگی، تبلیغی سفیر انقلاب در اروپا

ترویج فرهنگ عاشورایی کاهش آسیب های جامعه را به همراه دارد

واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

اصابت تیر به استاد دانشگاه در اهواز کاملا اتفاقی بود

حمله به پایگاه مرزی سپاه در میرجاوه با جدیت پیگیری می شود

حداقل حقوق کارگران ترمیم شود+سند

آخرین خبر از دستگیری ها در شهرداری همدان

عکس بیش ازحد متفاوت «بهنوش بختیاری» که متعجبتان می کند!

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

ای مسئولان بدانید که پایه میز شما بر روی خون شهدا قرار دارد

انتشار سرمقاله مشترک یکی از نمونه های نادر در جهان است

حکم اشاعه اخبار کذب برای تغییرات در قیمت سهام/ پاسخ حضرت آیت الله فیاض

ماجرای شنود در شهرداری تهران به کجا رسید؟

ایثار بزرگ مردم عراق در مراسم اربعین در رسانه های جمعی انعکاس یابد

عکس هوایی از از تالاب زیبای سوستان

چالش های گزارشگری با محمدرضا احمدی

دستگاه ها باید پاسخگوی هزینه مبالغ دریافتی خود از شرکت های بیمه باشند

جزییات نشست با رییس دولت اصلاحات

طرح بازچرخانی آب، اولویت طرح های انتقال به اصفهان را ساقط نکند

آخرین گام عبدالمهدی برای تشکیل دولت جدید عراق

موافقت روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

اولین عکس منتشر شده از جنازه طراح اصلی حمله به اهواز

صداوسیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

موافقت رییس جمهور با بررسی پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

کمالوندی: منتظر اقدامات فوری طرف اروپایی هستیم

حمله تند و بی سابقه بهنوش بختیاری به رضا رشیدپور +عکس

کلمات قصار/ انوری: دل سیر نگرددت زبیدادگری

کلمات قصار/ خواجوی کرمانی: ای دل خسته چه حالست که از درد فراق chr(8230)

محفل انس با قرآن کریم – محلات

محمدی: ترویج فرهنگ ایثار با خلق آثار فاخر هنری میسر است

چگونگی انجام پروژه در ازای کل سربازی+ مقررات

تصاویر/ رونمایی از محصولات مرکز تخصصی نماز

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)