مطالب مرتبط:
نکو آزمون ذبح هوای نفس در مسلخ عشق
برپایی مراسم تشییع آیت الله محمد علی اسماعیل پور امروز
پیکر آیت الله اسماعیل پورقمشه ای در شهرضا تشییع شد
آیت الله هادوی تهرانی: جای خالی آیت الله اسماعیل پور قمشه ای بسیار محسوس خواهد بود 
قربانگاه عشق در برنامه یک جرعه شعر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 01:152018-08-21سياسي

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)


حضرت اسماعیل(ع) نخستین ذبیح الله است؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

- قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع) " گروه معارف - حضرت اسماعیل(ع) نخستین ذبیح الله است؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

امام حسین(ع) نیز خود را جزو منتظرانی می شمارد که در انتظار شهادت و جانفشانی هستند و خود را ذبیح الله و قربانی فرمان های الهی می داند، چنان که مسلم و دیگر شهیدان را کسانی می داند که در این راه خود را قربانی کرده و به رستگاری رسیده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، یکی از دغدغه های همیشگی انسان، عدم تسلط بر اموری چون مرگ، رخدادهای طبیعی و مانند آن است.

از این رو بخش بزرگی از اندیشه آدمی را به خود مشغول داشته تا راهکارهایی برای آن بیابد.

همواره جلب منفعت و دفع مضرت، به عنوان مسئله انسان مطرح بوده است.

بر این اساس با توجه به مرزهای شناختی خود، ابزارها و وسایلی را می یافته که بدان بتواند منافعی را جلب و ضررهایی را دفع کند.

یکی از ابزارهایی که آدمی برای مهار خشم طبیعت و رخدادهای طبیعی و نیز جلب مهر و محبت آن، مورد استفاده قرار می دهد، قربانی کردن است که در اشکال گوناگون ظهور و بروز کرده است و قربانی انسان از مهم ترین آن ها به شمار می آید.

در آیات مربوط به حضرت اسماعیل(ع) به این نکته به گونه ای اشاره و توجه داده شده است؛ زیرا وی معروف ترین و مشهورترین قربانی تاریخ انسانی است که به فدیه قوچی عظیم از قربانی شدن رها گشته است.

با این همه در همین خاندان و آیین، نام قربانی های انسانی دیگر نیز مطرح می باشد که عبدالله بن عبدالمطلب پدر پیامبر گرامی(ص) و اباعبدالله الحسین(ع) نوه آن حضرت(ع) از نام آورترین آنان می باشند.

از این رو خاندان ابراهیم و اهل بیت(ع) به داشتن ذبیح الله معروف هستند.

مبارزه با قربانی کردن انسانقرآن هنگامی که از نخستین قربانی انسان ها برای خداوند یکتا و یگانه گزارش می کند، به این نکته توجه می دهد که این قربانی که برای تقرب به خداوند از سوی بشر اهدا می شود، غیر انسان بوده است.

به این معنا که هابیل و قابیل قربانی را به پیشگاه خداوند هدیه می دهند که از یکی پذیرفته و از دیگری پذیرفته نمی شود: (وَاتْلُ عَلَیْهِمْ نَبَأَ ابْنَیْ آدَمَ بِالْحَقِّ إِذْ قَرَّبَا قُرْبَانًا فَتُقُبِّلَ مِنْ أَحَدِهِمَا وَلَمْ یُتَقَبَّلْ مِنَ الْآخَرِ قَالَ لَأَقْتُلَنَّکَ قَالَ إِنَّمَا یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ) و داستان دو پسر آدم را به درستی بر ایشان بخوان، هنگامی که هر یک از آن دو، قربانی ای پیش داشتند.

پس، از یکی از آن دو پذیرفته شد و از دیگری پذیرفته نشد.

(مائده آیه 27)در این آیه و آیات پس از آن هیچ سخنی از قربانی انسان به میان نیامده که به پیشگاه خداوندی اهدا شود.

بنابراین اگر براساس گزارش خداوند در قرآن بپذیریم که این حکایت نخستین قربانی و تقرب جویی بشر از طریق هدیه دادن بوده است، باید بپذیریم که اولین قربانی کنندگان، انسانی را قربانی نکرده بودند؛ زیرا آنان تنها انسان های آن روزگار به غیر از پدر و مادرشان آدم و حوا بوده اند.

آیین قربانی کردن؛ یک رسم الهی و وحیانیبنابراین می توان گفت که آیین قربانی کردن، یک رسم الهی و وحیانی بوده است، که نخستین بار توسط فرزندان حضرت آدم(ع) انجام گرفته است.

ما در طول تاریخ به عللی آیین قربانی کردن همانند بسیاری از آیین های دیگر دچار تحریف و تغییر شد و به وسوسه های ابلیسی، قربانی کردن انسان نیز در آیین قربانی گنجانیده شد، چنان که به وسوسه های ابلیسی پرستش خدایگان دیگر و پروردگاران و ارباب انواع نیز افزوده شده و بتان جایگزین خدا گردیدند.

در گزارش های قرآنی سخنی از قربانی کردن انسان برای خدا و یا هر معبود و پرستش شونده دیگری جز در داستان قربانی اسماعیل(ع) نیامده است.

در آیات سوره صافات از جمله آیه 102 آمده است : (قَالَ یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَیٰ فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَی قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ) و وقتی با او به جایگاه سعی رسید، گفت: ای پسرک من! من در خواب چنین می بینم که تو را سر می برم، پس ببین چه به نظرت می آید؟ گفت: ای پدر من! آنچه را مأموری بکن.

ان شاءالله مرا از شکیبایان خواهی یافت.

حضرت اسماعیل(ع)؛ نخستین ذبیح اللهدر این آیه و آیات پس از آن سخن از قربانی کردن حضرت ابراهیم(ع) فرزندش اسماعیل(ع) برای خداوند به میان آمده است.

این اولین و آخرین گزارشی است که در قرآن از قربانی کردن انسان گفته شده است.

به نظر می رسد که حضرت ابراهیم(ع) نیز در میان پیامبران اولین کسی باشد که به این کار اقدام کرده باشد و حضرت اسماعیل(ع) نیز نخستین ذبیح الله باشد؛ زیرا پیش از آن هیچ یک از پیامبران از سوی خداوند ماموریت نیافته بودند تا به عنوان یک آیین مذهبی توحیدی و الهی فرزند خویش را قربانی کنند.

اسماعیل(ع)؛ مطیع محضبه نظر می رسد که آیین قربانی کردن فرزند و یا انسان در این دوره و پیش از آن در میان دیگر اقوام رسم بوده است که با واکنش حضرت ابراهیم(ع) و یا حتی اسماعیل(ع) که خود قربانی می باشد مواجه نمی شود و حتی حضرت اسماعیل(ع( پذیرش کامل خود را از فرمان خداوندی ابراز می کند.

آن چه در این آیات و آیات دیگر قرآن به دست می آید، این معناست که خداوند با برنامه ای کامل و عینی می کوشد تا قربانی کردن انسان را به طور ریشه ای حل کند و تغییر دهد.

از این رو در ادامه گزارش قرآن آمده است که آن حضرت(ع) پس از بستن قربانی و کشیدن کارد بر گلوی فرزند، ماموریت می یابد که قوچی بزرگ را جایگزین سازد و آن را به عنوان فدا و جایگزین قرار دهد.

این گونه است که حکم قربانی کردن انسان، به شکل نمادین نقد و تحلیل می شود و جایگزین مناسبی برای آن قرار داده می شود.

(صافات آیات 102 تا 107) جایگزین های واقعیاز نظر خداوند، قربانی انسان به شکل آیینی امری نادرست و باطل است؛ زیرا هدف از قربانی به معنای تقرب جویی به خداوند است و اصولا قربانی کردن انسانی دیگر، هرگز نمی تواند هدف آفرینش انسان را برآورده سازد؛ زیرا هدف و فلسفه آفرینش انسان، دست یابی انسان به مقام خلافت الهی از طریق تقرب جویی و متاله شدن با انجام عبادت های واقعی یعنی اطاعت از همه آموزه های وحیانی و عقلانی و مخالفت با هواهای نفسانی و وسوسه های ابلیسی است.

این در حالی است که قربانی کردن انسانی دیگر، خود مانع از تقرب جویی و رشد انسان قربانی شونده می شود که خود مخالف هدف آفرینش و فلسفه آن است.

خداوند تنها از متقین قربانی را می پذیرداز سویی دیگر، قربانی کردن انسان دیگر، عامل هیچ رشد و بالندگی در انسان قربانی کننده نمی شود؛ زیرا هدف از قربانی تقرب به خداوند با بهره گیری از تقواست.

از این رو در همه آیات مربوط یا مرتبط با قربانی، سخن از تقوا و پذیرش قربانی به علت آن می باشد؛ چنان که در آیه 27 سوره مائده به صراحت آمده است: خداوند تنها از متقین قربانی را می پذیرد.

در آیه 37 سوره حج آمده است: (لَنْ یَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَکِنْ یَنَالُهُ التَّقْوَی مِنْکُمْ کَذَلِکَ سَخَّرَهَا لَکُمْ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَی مَا هَدَاکُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِینَ) گوشت و خون آن ها- قربانی ها- هرگز به خدا نمی رسد ولیکن پرهیزگاری شما به او می رسد.

بدین گونه آن ها- چهارپایان- را برای شما رام کرد تا خدای را به پاس آنکه شما را راه نمود به بزرگی یاد کنید و نیکوکاران را مژده ده.

هدف از قربانی کردن، دست یابی به قرب الهی استبنابراین هدف از قربانی کردن تنها دست یابی به قرب و تقرب الهی است.

بر این اساس می بایست ابزارها و وسایل مناسب آن را جست.

از این رو خداوند فرمان می دهد که: (یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَهَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) ای کسانی که ایمان آورده اید، از خدا بترسید و به او تقرب جویید و در راهش جهاد کنید، باشد که رستگار گردید (مائده آیه 35) راه های تقرب جوییدو راه اساسی برای تقرب جویی به خداوند وجود دارد که راه نخست از طریق تقوا و تزکیه به دست می آید.

به این معنا که انسان می بایست خود را از همه پلشتی های اعتقادی و عملی دور نگه دارد و در سپری از تقوا خود را محافظت نماید و سپس با تزکیه و خودسازی، هواهای نفس را مطیع عقل و وحی نماید و اجازه ندهد تا وسوسه های ابلیسی و خواسته های نفسانی وی را مطیع خود سازد.

لذا آن چه مهم و اساسی در هر عمل تقرب جویی است، تقوا و تزکیه است.

بر این اساس درباره قربانی های چارپایی که حاجیان به درگاه خداوند هدیه می کنند این معنا مورد توجه و تأکید قرار گرفته است که هرگز گوشت و خون آن ها به خداوند نمی رسد و آن چه به خدا می رسد و موجب تقرب جویی بشر می شود، همان تقوایی است که از این طریق به دست می آورند.

(حج آیه 37)راه دیگری که می توان با آن به تقرب خدا دست یافت، جهاد و جانفشانی است؛ زیرا انسانی که به جهاد می رود هر آن ممکن است شهید شود و جان و خونش در راه خداوند بر زمین ریزد.

چنین شخصیتی در حقیقت خود را قربانی کرده است.

اگر انسان واقعاً می خواهد قربانی کند نخست باید هواهای نفس خویش را بکشد و با تزکیه و خودسازی پا بر هواها و خواسته های نفسانی گذارد.

کسی که نمی تواند از خواسته های نفسانی بگذرد چگونه می تواند مدعی تقرب و متاله و خدایی شدن گردد؟اگر کسی از خود گذشت و هواهای نفسانی را با تزکیه و تقوا و خودسازی در زیر اطاعت عقل و وحی درآورد، آن گاه می تواند در جهاد اصغری نیز جانفشانی کند و از جان بگذرد.

بی گمان جانفشانی و شهادت راهی به سوی ذبیح الله شدن است.

امام حسین(ع)، ذبیح اللهامام حسین(ع) کسی است که جانش را در طبق اخلاص نهاد و خود را به قربانگاه و مسلخ عشق الهی برد.

او به جای آن که دیگران را قربانی نماید، خود را قربانی کرد.

البته در این راه فرزندان و کودکان و دوستان و یاران باوفای وی نیز قربانی شدند ولی آن حضرت(ع) به جای آن که در مسلخ منی بر آیین ابراهیمی گوسفندی را قربانی کند، خود را به کربلا رسانید و خود را قربانی راه خدا و آیین ابراهیمی توحید و ولایت کرد.

هر انسانی نسبت به فرزند خویش ولایت دارد، چنان که بر جان خویش ولایت دارد.

ولایت چون از محبت است همواره بر مدار هدایت و کمال می باشد.

ولی الله واقعی کسی است که جانش را در راه فرزند و امت فدا کند و این گونه محبت خویش را نشان دهد.

او با آن که فرمانروا و حاکم فرزند و امت است، ولی به ولایت حبی و اطاعتی می کوشد تا ایشان را حفظ کند و به کمال رساند.

لذا خود را فدای فرزند و امت می کند.

اما آن کسی که فرزند و امت را فدای خود می کند تا خود تقرب جوید از ولایت بهره ای نبرده است؛ از این رو فرمان جهاد به معنای فرمان قربانی کردن همه خواسته ها و عشق ها از جمله عشق به خود و جان است.

حضرت اسماعیل(ع) این گونه است که ذبیح الله می شود؛ زیرا جانش را در طبق اخلاص نهاد و تقدیم خداوند کرد و خداوند نیز فدیه او را به ذبح عظیم جایگزین ساخت.

از این رو وی را به صادق الوعد می ستاید.

صادق الوعد کسی است که به وعده خود وفا کند و آن را تصدیق نماید.

آن حضرت(ع) نیز چون به پدر وعده می دهد که در برابر تیغ آرام گیرد این گونه صادق الوعد شد.

از مؤمنان کسانی هستند که جان بر کف نهاده و به جهاد اکبر و اصغر می روند و بر وعده و پیمانی که با خدای خویش بسته اند وفادارند.

از این دسته می توان به امام حسین(ع) و یارانش اشاره کرد؛ زیرا آن حضرت(ع) هنگامی که خبر شهادت مسلم بن عقیل(ع) در کوفه را شنید، این آیه را خواند: از مؤمنان مردانی هستند که به پیمانی که با خدا بسته بودند وفا کردند، بعضی بر سر پیمان خویش جان باختند و بعضی چشم به راهند و هیچ پیمان خود دگرگون نکرده اند.

قربانی کردن تنها کشتن چارپایی در مسلخ منی نیستآن حضرت(ع) خود را جزو منتظرانی می شمارد که در انتظار شهادت و جانفشانی هستند و خود را ذبیح الله و قربانی فرمان های الهی می داند، چنان که مسلم و دیگر شهیدان را کسانی می داند که در این راه خود را قربانی کرده و به رستگاری رسیده اند.

آن حضرت(ع) این گونه می کوشد تا مسیر درست قربانی را نشان دهد و بیان دارد که قربانی کردن تنها کشتن چارپایی در مسلخ منی نیست بلکه می بایست انسان در مسلح عشق، هواهای نفسانی خویش را به قربانگاه برد و آن گاه به تیغ جهاد در راه خدا، شربت شهادت بنوشد و خود را قربانی آرمان های الهی کند؛ زیرا آن چه موجب تقرب است و به خداوند می رسد همان اعتقادات و نیات پاک و رفتارهای صالح و نیکی است که در جهاد اکبر نفس و جهاد اصغر میدان رزم بروز و ظهور می یابد.


کلید واژه ها: قربانی - انسان - قربانی کردن - نخستین - عبدالله - آیین - معروف - طبیعی - فرزند - گزارش - معروف ترین - مشهورترین - انسان ها - مبارزه - انتظار - اندیشه - تاریخ - استان - شهادت - طبیعت - اهدا - عظیم - امام - هدیه

آخرین اخبار سرویس:
دفاع مقدس تمام شدنی نیست و یک حقیقت در حال پیشرفت است

صفحه اول روزنامه های 20 آذر

صادرات این 18ماده غذایی ممنوع شد + سند

ترامپ درباره استیضاحش ابراز نگرانی کرده است

دانشجوی پزشکی کلاهبردار از اب در آمد

قرچک دارای 15 کارگاه اقتصاد مقاومتی می شود

نشست علمی «اقراء» در قم برگزار می شود

دیدار فرماندهان مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو

زمان دقیق اعلام نتایج قرعه کشی عتبات دانشگاهیان

بازداشت یک مظنون بین المللی درفرودگاه کابل

انتقاد شدید محمدرضا حیاتی از مسئولان انقلابی نمای دو تابعیتی+فیلم

جان سالم به در بردن یک پسربچه عجول از خطر مرگ +فیلم

آمبولانس های تابوت نما در هند + فیلم

ویژه نامه 4 زبانه مجله «المرایا» در خبرگزاری فارس رونمایی شد

فرمانده مرزبانی ایران با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

آمار 3 برابری بیکاران باسواد نسبت به بیکاران بی سواد/ تبدیل علم به ثروت را به جوانان آموزش دهیم

دوره آشنایی با فنون جدید آموزش قرآن در تفت

گرامیداشت روز ملی دانشجو در میبد

یادواره دانشجویان شهید در کاشمر برگزار شد

پزشکیان: ادبیات گفت و گو در دانشگاه های ما از دست رفته است/ مخالف استیضاح فرجی دانا بودم/ از هیچ سهمیه ای استفاده نکردم

خبرهای خوب رییس مجمع نمایندگان استان برای مردم شهرستان بهاباد

کلنگ پروژه گازرسانی به دو روستای فومن به زمین زده شد

شهرستان دلفان برای توسعه نیازمند اعتبارات ویژه است

جزییات آرایش و توان نیروهای فعال در میدان نبرد پیچیده یمن

دشمن با ایجاد پروژه ایران هراسی به دنبال پیشبرد اهداف خود در منطقه است

جمعی از نمایندگان درباره «درآمدهای معدن» به وزیر صمت و رییس برنامه و بودجه نامه نوشتند

لطفاً به روحانیون ایران یک «انقلاب» سفید بدهید!

جشن امضای 3 کتاب گلعلی بابایی در لبنان + عکس

تغییر مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی/«بای» جای «مهدی نژاد» را گرفت

سینما؛ نیازمند سکانسی از جنس تعامل و همدلی

معامله سیاسی وزرا با نمایندگان مجلس فسادانگیز است/ آقای شریعتمداری چرا مدیرعامل بازنشسته شرکت ات را رییس صندوق بازنشستگی می کنید؟

موشک ایرانی نابودگر شناورهای نیمه سنگین +عکس

ضرورت اصلاح قوانین به کارگیری سلاح توسط محیط بانان

توافق بر سر آزادی اسرای جنگی یمن

جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت دولت است

شهردار تهران برای دومین بار با دوچرخه به محل کار خود رفت

نیکی هیلی: نباید به پاکستان کمک کرد

هاشم زایی: حل مشکل آلودگی هوای کلانشهرها همت نظام را می طلبد

امیر کویت برای انجام معاینات پزشکی وارد بیمارستان شد

رهبر انقلاب: دفاع مقدس یک حقیقت در حال پیشرفت است

گسترش رویش های انقلاب موجب شکست دشمن در تهاجم به معنویات خواهد شد

استخدام چند نفر کانترکار خانم و سالن کار آقا در فست فود معتبر

استخدام نسخه پیچ خانم جهت شیفت صبح و عصر در تهران

استخدام صندوقدار مسلط به امور اولیه حسابداری در تهران

اسحاق جهانگیری: جهان باید بدانند ایران کشور بزرگ و قدرتمند منطقه است

استخدام نسخه پیچ آقا جهت شیفت شب مسلط به کار با نرم افزار

استخدام شرکت توزیع نیروی برق کرمان (استخدام جدید)

پایان نامه «بررسی سندی و دلالی روایات نشانه های ظهور در رابطه با ایران و خراسان» دفاع شد

یک کارشناس مهدوی بیان کرد

استخدام اتوکار و کارگر ساده در چهارراه ابوریحان تبریز

استخدام شرکت بهره برداری و تعمیرات نیروگاه صبا (استخدام جدید)

نوروزی در گفت وگو با فارس: ظلم آمریکا قابلیت فراموشی ندارد/طراحان سازش با آمریکا منافع ملت را نادیده گرفتند

رنجبرزاده در گفت وگو با فارس: ایران دیگر به آمریکا فرصت نخواهد داد/یکبار اینکار را کردیم برایمان بس است

پزشکیان در «بدون توقف»: عده ای نمایندگان را وادار به امضاء طرح ها می کنند

ترامپ استیضاح را یک «احتمال واقعی» می داند

چهارهزار نفر برای خادمی امام رضا (ع) ثبت نام کرده اند

معامله سیاسی وزرای دولت با نمایندگان مجلس فسادانگیز است/ آقای شریعتمداری چرا مدیرعامل بازنشسته یک شرکت خود را رییس صندوق بازنشستگی می کنید؟

شهرستان دلفان برای توسعه نیازمند اعتبارات ویژه است

کلنگ پروژه گازرسانی به دو روستای فومن به زمین زده شد

مصباحی مقدم: اصولگرایان در انتخابات آینده 20 میلیون رای دارند/ لاریجانی دوره بعد باز نماینده خواهد بود

اینفوگرافیک/ استیضاح های مجلس دهم چه سرنوشتی پیدا کردند؟

جلالی: برجام میدان وزن کشی اروپا و آمریکاست/ برجام باید دستاوردهای ملموسی برای ایران داشته باشد

نگاه کارمندی به معلمان کارآیی نظام آموزشی را پایین می آورد

ابراز نگرانی ترامپ از افزایش احتمال استیضاح او توسط کنگره

گزارشگر ویژه برای اتفاقات اخیر فرانسه تعیین شود

گشایش بزرگترین زیرگذر کربلا با همت ستاد بازسازی عتبات

بسیاری از گمراهی ها به خاطر اظهارنظر افراد غیرمتخصص است

نبود ترجمه و شرح روسی نهج البلاغه، یک فقدان بزرگ بود/ ترجمه روسی تفسیر المیزان به 20جلد می رسد

راه اندازی 70 خانه قرآنی جدید در آذربایجان غربی

ضرورت ورود نخبگان اهل اجرا به مدیریت های فرهنگی

بحثی در خصوص انتزاع روستای عمارت از استان اردبیل مطرح نیست

نشست «فرآیندشناسی رسالت دین و انقلاب در بستر تمدن نوین اسلامی» در بابل برگزار می شود

ملت ایران و عراق امت واحد اسلامی هستند

پیکر های 46 شهید دوران دفاع مقدس به کشور باز می گردند

نمایشگاه پرتره شهدا در بیرجند به روایت تصویر

بازدید حجت الاسلام عرفاتی از ایکنا

ساخت جامعه ایمانی با بررسی سیر تحول در تفسیر تنزیلی

تکذیب ادعای انتساب مهمات مکشوفه در غزنی به جمهوری اسلامی ایران

ورود جدی همراه اول به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان

حفظ قرآن، میراث خانوادگی ماست

مقابله خشونت بار با مردم فرانسه نگران کننده است

واکنش تند فراکسیون امید و مستقلان به ادعای کریمی قدوسی: به شعور ملت توهین کرد/ می خواهد برای خود دکان باز کند

اظهارات کریمی قدوسی، توهین به شعور ملت است/ در مجلس دهم عقلانیت نسبی حاکم است

مخالفان دولت چه نمی گویند و چرا نمی گویند؟

باز هم سه شنبه و باز هم شهردار سوار بر دوچرخه+عکس

تشییع شهدای جنایت اخیر سعودی ها در الحدیده یمن

سخنان رییس جمهور درباره FAFT

تلاش دشمن برای مخدوش کردن هر چه بیشتر اتحاد ملت ایران و عراق

بازگشت 72 پرستوی عاشق به میهن

آغاز بزرگترین رویداد فرهنگی خراسان جنوبی، تا دقایقی دیگر

ابلاغ آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی

امام خمینی با ارثیه پدری شان چه کردند؟

پیام استاندار خراسان جنوبی به کنگره شهدا

چرا فکر می کردیم مزد کارگران ترمیم می شود؟

علیجانی: صاحبان تریبون از بیان نظرات غیر تخصصی پرهیز کنند

مرگ در می زند؛ آیا مذاکرات «استکهلم» می تواند نقطه پایانی بر این محنت باشد؟

چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

کارت های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

پورشه طلایی در تهران! +عکس

رهبر انقلاب: دشمن در تهاجم به معنویات شکست خواهد خورد

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)

قربانگاه نفس؛ مسلخ عشق در منا / ذبیح الله؛ از اسماعیل(ع) تا سیدالشهدا(ع)