مطالب مرتبط:
من باطن موسیقی بودم و در آن فنا شدم
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی عاشورزاده: برای طلا به جاکارتا آمده بودم/ شرمنده تر از قبل شدم
گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اندونزی پاک باطن:مثل ست دوم بودم نمی باختم/ بازی با رنک 300 تجربه خوبی بود
دست نشان: من در جاکاراتا بودم حاضر نمی شدم مقابل تیمی مثل میانمار شکست بخورم
عاشورزاده: برای طلا به جاکارتا آمده بودم/ شرمنده تر از قبل شدم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-21سياسي

من باطن موسیقی بودم و در آن فنا شدم


ازهمان سال هایی که خیلی کوچک بود علاقه بسیاری به موسیقی داشت و با وجود مخالفت های خانواده، راهش را انتخاب کرد و تا به امروز پای اهدافش ایستاد و آنچه را که تمام و کمال از استادش حسین تهرانی آموخته بود به شاگردانش نیز آموزش داد.

- با استاد محمد اسماعیلی موسیقیدان و نوازنده پیشکسوت ساز تنبک به گفتگو نشستیم.

شعار سال:" دیدار و گفت و گو با استاد اسماعیلی در یکی از روزهای پرهیاهوی شهر بود.

هنرمندی با سیمای مهربان و لبخند هایی پرمهر.

میهمان نوازیش هم به وسعت دل دریایی اش زیبا بود.

با همان دستان چروکیده گه گاهی تنبک به دست می گرفت و ساز می نواخت و آنچنان با عشق آموخته هایش را از حسین تهرانی نقل می کرد که گویی نوآموزی است در ابتدای راه.

تهرانی نوازنده بزرگی است و در پیشرفت و مطرح شدن ساز تنبک درموسیقی ایرانی تأثیر بسیاری داشته است.

در گوشه ای از ساختمان دو طبقه ای که در غرب تهران قرار دارد اتاقی است مزین شده با خاطرات گذشته محمد اسماعیلی.

از همان روزهایی که در گروه پایور در کنار فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، جلیل شهناز و محمد موسوی ساز می نواخت تا دیگر تصاویری که همراه هوشنگ ظریف، کامبیز روشن روان، محمد رضا شجریان، حسین علیزاده و.

به ثبت رسیده است.

تاریخ برخی از تصاویر به بیش از 50 سال گذشته برمی گردد یا آن روزهایی که در جوانی درحضور پادشاه افغانستان سلو نوازی می کرد.

در اتاق کارش سجاده ای قرار دارد با کتاب قرآن و مثنوی و معنوی مولانا.

او در روزهایی از هفته که بر سر کلاس حاضر می شود تفألی به کتاب هایش می زند و با درس هایی که از قرآن و حضرت مولانا گرفته ابتدا شاگردانش را با آنچه امروز آموخته است آشنا می کند و بعد آن دست به ساز می شود.

سازی که به گفته خودش مقدس است و نوای هو سر می دهد.

شیوه نوازندگی او شیوه استاد حسین تهرانی است و از امکانات تمبک مانند چوب، گرفت های تمبک استفاده کامل می کند و نوازندگی بسیار با تکنیکی دارد.

سال گذشته نام محمد اسماعیلی در کنار استادانی چون ابراهیم قنبری مهر و عاشیق سلجوق شهبازی، به عنوان گنجینه زنده بشری در موسیقی ایرانی در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره کاران) ثبت شد.

محمد اسماعیلی در 83 سالگی به سر می برد و همچنان تأکید دارد نوازنده در روی صحنه باید پوزیسیون داشته باشد تا بتواند مخاطب را به خود جلب کند.

گفت و گو با محمد اسماعیلی که با همیاری سعید ثابت صورت گرفت را در ادامه می خوانید: استاد اسماعیلی درابتدا بفرمایید چطورشد ساز تنبک را انتخاب کردید و به ضرب نوازی روی آوردید؟ ابتدا علاقه مندم از استادم، حسین تهرانی صحبت کنم که ازسخن گفتن درمورد خودم واجب تر است.

ایشان فرمودند نخست انسان باشید و بعد هنرمند این جمله را باید با آب طلا نوشت تا این کلام حرام نشود وجوانان معنای این جمله را بخوبی درک کنند.

استاد تهرانی بسیارمشتاق بودند علاقه مندان به موسیقی دراین راه ادب به استاد و هنر را رعایت کنند و دراین مورد این شعر را بارها خوانده ام اما باردیگرنیز تکرار می کنم که ادب بهتر از گنج قارون بود/ فزون تر زملک سلیمان بود/ بزرگان نکردند پروای مال/ که اموال را هست روزی زوال/ عنان سوی علم و ادب تاختند که نام نکو ازادب یافتند استاد تهرانی فرمودند 99 درصد هنر، ادب و معاشرت کردن است و یک درصد هنر.

درواقع آنچه برای یک هنرمند واجب بوده ادب است و ساز و هنر بعد آن قرار می گیرد چرا که اگر این ادب رعایت نشود آن هنر باعث شر می شود نه خیر.

درجای دیگر ایشان شعری از حضرت مولانا بیان کردند که ای برادر تو همه اندیشه ای ما بقی خود استخوان و ریشه ای به این معنا می توان گفت که مراد ازدیدن قوه کشف و شهود است و اگر این فجر را فرض کنید با مکتب مولانا سازگارتراست زیرا از نظر او بینش بر دانش ارجحیت دارد.

یعنی هنرمندی که بارهنر را به دوش می کشد باید بینش درستی داشته باشد تا هنرش برای مردم و اهل هنر مورد استفاده قرار بگیرد درغیر این صورت امکان به بیراه رفتن او صددرصد است.

متأسفانه جوان های امروزی به مسأله ادب بی توجه هستند و این مسأله رعایت نمی شود و جز ضرر برای موسیقی چیزی نخواهد داشت به این سبب که هنرمند از جامعه خودش جلوتر است و باید درهر ابعاد زندگی اش نمونه باشد تا مردم از او تأسی بگیرند.

همچنین راهی را که انتخاب کرده اند مسیری درست باشد و به هیچ چیز جز مقصدشان توجه نداشته تا درهنرش موفق باشد.

استاد تهرانی درجای دیگر گفته اند اگر کسی ادب را رعایت نکرد و به هر موردی دراین اجتماع کار داشت خدا حالتی به این شخص می دهد که باعث اذیت مردم و هنرمی شود.

به گفته حضرت مولانا که ایشان اشاره کردند چون خدا خواهد که پرده کس درد/ میلش اندر طعنه پاکان برد به این معنا که هرگاه خداوند بخواهد پرده عز و آبروی کسی را پاره کند و تبهکار مستحق رسوایی شود، خداوند در او میل و علاقه ای ایجاد می کند که برخرده  گیری و عیب جویی افراد وارسته و پاک، دست اندازی کند.

به این دلیل که خداوند به اقتضای ستارعیوب بودنش و حلیم بودنش از زشتی افراد پرده دری نمی کند مگر آنکه آن شخص از حد تجاوز کند.

خداوند آن حالت را به او می دهد و آن را برملا نمی کند تا فرد خاطی به خود آید و راه ناصواب را ترک کند و در عین حال عز و آبرویش نیز در نزد مردم محفوظ می ماند.

اما اگر زشتی را از حد درگذراند خداوند پرده او بدرد و رسوایش کند.

یکی از طرق بی آبروکردن گستاخان این است که آنان را به طعنه و قدح پاکان وا می دارد.

ایشان معتقد بودند اگرکسی راهی را انتخاب کرد باید سرش را پایین بیندازد و کوشش خود را داشته باشد تا به مقصد برسد غیر این حواسش به همه چیز است و به کار هنرش نمی رسد.

آن زمان می تواند استادی باشد چون استاد تهرانی یا فرامرز پایور تا بتواند به عالم موسیقی خدمت کند اما متأسفانه آنچه از جوانان می بینیم غیراین است و تنها در این اندیشه هستند که سازی بزنند و بعد آن بسرعت تدریس کنند.

درصورتی که معلمی یک درصد تدریس کردن است و 99 درصد آن ابعاد دیگری دارد که آن شخصی که مراجعه می کند باید بداند استاد او درحدی است که بتواند استفاده معنوی از او داشته باشد و مابقی آن باری است که به دوش می کشد و درآخر خسته می شود و برای موسیقی نتیجه ای نخواهد داشت.

اینها مطالبی بود که از استاد خودم استاد حسین تهرانی آموختم.

محمد اسماعیلی تنها نوازنده ای است که از همان ابتدا با ساز تنبک که ساز اولیه اش بود موسیقی را آغاز کرد و تا به امروز هنرش را وسعت داده است.

کمی دراین مورد توضیح می دهید ؟ من دریک خانواده مذهبی متولد شدم، خانواده ای که چندان روی خوشی با موسیقی نداشتند آن هم ساز تنبک؛ بنابراین در انتخاب مسیرهنری ام مکافات بسیاری کشیدم.

خانواده ام همیشه اصرار براین داشتند که این ساز را کنار بگذارم اما من بواسطه دایی هایم (مرتضی و مصطفی گرگین زاده) که هر دو درعالم موسیقی فعالیت می کردند و موزیسین بودند با استاد تهرانی آشنا شدم.

دایی ام با استاد تهرانی دوست بود و با ایشان مراوده داشتند.

یک روز دایی ام به دیدن استاد تهرانی رفته بودند و من نیز همراه آنها بودم، درآن دیدار از استاد تقاضا کردند امتحانی در خصوص تنبک نوازی از من داشته باشند.

آقای تهرانی آن زمان تا ازکسی امتحان نمی گرفتند، قبول نمی کرد.

من هم پیش ازاین به دلیل علاقه مندی که به تنبک کم و بیش ساز می نواختم آن روز امتحان برگزار شد و من هم دست و پا شکسته جواب ایشان را دادم و همان روز ایشان شماره تلفنشان را به من دادند و گفتند تماس بگیرم.

این تماس سبب شد بتوانم 30 سال درخدمت استاد بزرگم تلمذ کنم.

من براین نظرم عشقی که مسیر درست را طی کند موفق خواهد بود.

30 سال است به تدریس موسیقی مشغولم و با آن زندگی می کنم.

اشاره داشتید رابطه استاد و شاگردی شما در محضر استاد جز ادب و احترام نبوده است شرح حال امروز اینگونه رابطه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟ از شاگردان و هنرجویان امروز چندان رضایتمند نیستم.

انسان وقتی جوان است به دنبال شهرت و تشویق شدن است.

جوان ها باید در محضر استادان خوب آموزش ببینند، استادی که خاک خورده باشد و نفس آن استاد بزرگ به انسان بخورد تا موفق شود و آن راه را ادامه بدهد نه آنکه از روی هوا و هوس موسیقی را ادامه بدهند.

بایستی درمقابل استادان بزرگ زانو زد و ادب به جا آورد.

درجایی گفته شده هیچ کس در پیش خود چیزی نشد/هیچ آهن خنجر تیزی نشد/ هیچ شاگردی نشد استاد فن / تا که شاگرد شکر ریزی نشد.

بسیاری از هنرجویان آموزشگاه های موسیقی ابتدا نسبت به مسیری که انتخاب کرده اند ابرازعلاقه مندی می کنند اما بعد دو- سه ماه که کارکمی سخت ترمی شود عشقشان به پایان می رسد و دیگر این راه را ادامه نمی دهند.

اما خیلی ها هم هستند دراین راه باقی می مانند و اگر راه و استاد خود را بدرستی برگزینند بی تردید موفق خواهند بود.

هنر به مانند چشمه روانی است که نمی توان مانع از حرکت آن شد حتی اگر هزاران سد در مقابل آن ساخته شود.

علاقه مندم کمی هم از آقای سعید ثابت صحبت کنم.

به نظر من ایشان حقی بر گردن موسیقی ایران داشتند که ادا کردند چرا که ایشان هم به مانند من زندگی اش را در راه هنر و استاد بزرگش گذاشت.

من تمام زندگی را در کنار استادم گذراندم و زمانی که استاد تهرانی از این دنیا هجرت کردند من شهادتین را درگوش ایشان خواندم و سه - چهار روز به منزل نمی آمدم و بالای سرایشان بودم و با دعای خیر استاد توانستم در هنرم به موفقیت برسم.

در محضر استاد بودن یک ظاهر دارد و یک باطن.

ظاهر یعنی چند روزی در محضر ایشان هستند و می روند اما باطن آن است که در محضر استاد فانی شوید تا ازهنر و وجود استاد که به معنای کلمه استاد است بهره ببرند و چراغ راه آنها شود.

من ازعاشق هایی بودم که غیر شاگردی هر کاری بود برای ایشان انجام می دادم.

آقای ثابت هم همین گونه بودند و 8 سال یا شاید هم 10 سال هر روز سه شنبه به استادش (فرامرز پایور) رسیدگی می کرد.

اما آیا دراین دوره هم آداب شاگردی رعایت می شود؟ بایست عاشق بود تا راه را بدرستی ادامه داد.

آیا در وجود استادان امروز هم این عشق و علاقه وجود دارد؟ استادان هم باید راه را بدرستی انتخاب کنند.

به گفته حضرت مولانا رگ رگست این آب شیرین و آب شور/ در خلایق می رود تا نفخ صور بستگی دارد این استادان راه شیرین را انتخاب می کنند یا راه شور یا آنکه نزد چه استادانی تعلیم دیده باشند.

اگر آن استاد صاحب نفس باشد قطعاً موفق خواهند بود.

باید درموسیقی فدا و فنا شد تا بتوانند استاد خوب باشند اما اگر بخواهند با پول و تشویق و.

این راه را پیش ببرند جز کف روی آب چیزی حاصل نمی شود.

جواهر درعمق دریا وجود دارد نه سطح آب.

هنرمند باید به هنرش عمیق بیندیشد نه آنکه با دو ریتم نواختن خود را صاحب علم و دانش بداند و به انتشار پی درپی آلبوم های موسیقی بپردازد، اینها کارهای پیش پا افتاده است.

کسی که در هنرش وزین باشد به دنبال خوب تعلیم دادن نوازندگی است تا به موسیقی خدمت کند.

اولین همکاری شما و استاد تهرانی چه زمانی بود؟ من در کتابچه ای که سال هاست همراه من است درس هایی که از استادم آموخته بودم را یادداشت می کردم.

کتابچه ای که شامل 30 ساعت تصانیف، گوشه های موسیقی، آواز و.

است.

استاد تهرانی معتقد بودند که نوازنده تنبک باید موسیقی بداند و آواز بخواند نه آنکه تنها به ریتم اکتفا کند.

شما درگذشته عضو وزارت فرهنگ و هنر بودید و بنا به شرایطی اجازه حضور در برنامه های رادیوی گل ها را نداشتید.

آیا هنرمندان فعال در برنامه گل ها همچنین وضعیتی داشتند؟ آن زمان که در وزارت فرهنگ و هنر استخدام شدم تلویزیون بتازگی راه اندازی شده بود و همان زمان هم چند ارکستردر تلویزیون فعال بودند ارکسترهایی چون پایور، محمد حیدری، عباس خوشدل، مهر افشان و.

ما در طول هفته بین ساعت 8 تا 8:30 اجرای برنامه داشتیم و درآن دوران اجازه فعالیت در رادیو نداشتیم اما هنرمندان فعال در رادیو از این مسأله مستثنی بودند.

بعد ها بواسطه آشنایی استاد پایور با آقای ابتهاج که سرپرست برنامه گلها بودند از ارکستر پایور دعوت شد تا در رادیو اجرا داشته باشد وکارهایی چون سه گاه راز دل افتخار آفاق و.

آن زمان اجرا شد.

البته در برنامه های دیگری چون گلچین هفته ام حضور داشتیم و به سبب استقبالی که از اجرای گروه پایور صورت گرفت این همکاری تا مدت ها ادامه داشت.

به گروه پایور اشاره کردید کمی هم درمورد این گروه توضیح می دهید؟ با بزرگان کار کردن غیرهنر، زندگی کردن را به انسان می آموزد و این خیلی مهم است.

در کارهایی که با این گروه اجرا کردیم آقای شجریان هم حضور داشتند و در تالار وحدت برگزار شد اما بعد انقلاب این همکاری با آقای شهرام ناظری بود و بعد آن همراه با گروه به امریکا و فرانسه سفر کردیم و برنامه های مختلفی درکنار نوازندگان بنامی چون علی اصغر بهاری، جلیل شهناز، محمد موسوی روی صحنه رفت.

استاد تهرانی چه شیوه ای در ساز تنبک ایجاد کردند؟ من از سن کم تا زمان پیری در خدمت استادم بودم و این را می توان شاگردی عنوان کرد نه آنکه یک صباحی بیاییم و برویم.

به نظر من آن طور که باید و شاید از زحمات این استاد بزرگ قدردانی نشد.

خود ایشان می فرمودند کسانی که آن دوران ضرب می نواختند هیچ گاه اجازه حضور در مجالس نداشتند و بایستی جلوی در می نشستند اما ایشان تحول بزرگی درتکنیک این ساز ایجاد کردند و به ساز تنبک شخصیت دادند تا آن را مطابق یک ساز ایرانی معرفی کنند.

خودشان در گفتارشان بارها گفته بودند من باید این ساز را به جایی برسانم که خود سولیست ارکستر باشد و همان هم شد.

زمان استاد تهرانی ساز تنبک وارد ارکستر ها شد؟ خیر.

پیش ازاین هم تنبک نواخته می شد اما استاد تهرانی به ساز تنبک شخصیت دادند و امروز عزتی که ساز تنبک در اجتماع پیدا کرده است را مدیون ایشان هستیم.

کسانی که افتخار می کنند موزیسین هستند و تنبک می نوازند به نظر من مدیون استاد تهرانی اند.

در زمان استاد حسین دهلوی آقای تهرانی کتاب نوشتند و در آن دایره ضرب را به سه قسمت تقسیم کردند تا نت ها دراین سه خط نوشته شود و ریتم ضرب را روی نت بین المللی پیاده کردند اما سابق به این صورت نبود و از نظر ظرافت نوازندگی بسیار متفاوت شده است.

این خدمت بزرگی در ساز تنبک بود و از آن زمان به بعد تا به امروز که 40 سال می گذرد من حقیر هم این روش را آموزش می دهم و دراین باره کتابی نوشته ام و به صورت سی دی هم منتشر شده است.

در زمان استاد تهرانی آن رسالتی که برعهده شما بود به سرانجام رساندید اما خود شما چه تحولی در این ساز ایجاد کردید؟ من در شیوه های استادم تعدادی تکنیک اضافه کردم.

استاد تهرانی به شیوه سینه به سینه و گوشی کار می کردند.

البته کتاب تنبکی را که نوشته ام، استاد تهرانی زدند و روی نوار ضبط کردیم، استاد ظریف زحمت کشیدند آن را به نت درآوردند که 30 سال است آن را تدریس می کنم.

آیا به نظر شما بازهم نیاز است در ریتم های تنبک نوازی تغییراتی ایجاد شود؟ بله صد درصد، هنر تمامی ندارد و هر چه به آن افزوده شود اتفاق خوب در موسیقی خواهد بود کسی که راه درست را رفته باشد و صلاحیت داشته باشد می تواند به موسیقی خدمت کند.

آثاری هم از استاد تهرانی باقی مانده است که منتشر نشده باشد؟ خیر.

اکثریت کارهای استاد از سوی انتشارات ماهور منتشر شده و کتاب های آن به چاپ رسیده است.

شما از سال 58 تا 68 فعالیتی در عرصه موسیقی نداشتید و به نوعی خانه نشین بودید این سکوت به چه علت بود؟ درآن سال ها موسیقی چندان رواجی نداشت و من کتاب می نوشتم.

درحال حاضر هم به تدریس موسیقی مشغولم و در آموزشگاه آقای ثابت و آقای هوشنگ ظریف تدریس می کنم.

دراین سال ها استقبال از موسیقی ایرانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ بسیار خوب است.

در دوران ما موسیقی قدغن بود و نگاه خوبی به آن وجود نداشت اما خوشبختانه امروزه خانواده ها افتخار می کنند که فرزندشان ساز می نوازد و به دنبال آموختن موسیقی هستند.

به نظر من این اتفاق های خوشایند را باید مدیون بزرگوارانی چون پایورها و تهرانی ها بدانیم این استادان بزرگ، موسیقی را به جایی رساندند که هنرجویان امروز مشتاق به آموختن آن هستند.

چشم انداز موسیقی ایرانی را چگونه می بینید؟ اگرهم اینگونه باشد و ادامه پیدا کند اتفاق خوبی خواهد بود.

البته درکنار کارهای متوسط آثار فاخر هم ساخته و عرضه می شود.

البته آن طور که شاگردان شاگردی می کردند آن اشتیاق کمترشده است.

صدای ساز تنبک در کوچه و خیابان های شهرهم شنیده می شود سازی که تلاش بسیاری برای هویت خود داشته است.

این ساز خیلی مقدس است.

در قرآن کلامی وجود دارد به نام هو که در این ساز هم شنیده می شود.

پس کسی که چنین عقیده ای دارد این ساز را هر کجا عرضه نمی کند و سازهای ایران را محترم می شمارد.

خود من به شخصه بعد 40 سال صدای ضربم در هر محفلی شنیده نشده است.

موسیقی ایرانی خواننده محور شده است و کمتر توجهی به آهنگسازان می شود نظر شما دراین باره چیست؟ استاد پایور بسیار علاقه مند بودند موسیقی بدون کلام عرضه کنند اما اصولاً در اجتماع ما موسیقی با ادبیات و شعر همراه است به همین دلیل است که توده مردم علاقه مند به شعر و موسیقی با کلام هستند.

آرزوی شما در 83 سالگی چیست و چه انتظاری از مسئولان فرهنگی دارید؟ آرزو دارم آخر و عاقبت همه مردم به خیر باشد و خواسته ام از مسئولان این است که به جوان ها توجه کنند و راه درست را انتخاب کنند و وجودشان را ارزان نفروشند و برای خود و هنرشان و سازشان احترام قائل باشند.

همان طور که استاد تهرانی فرمودند چشم و دستشان پاک باشد و به پاکی زندگی کنند و هنرخود را به مردم بیاموزند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری ایران، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 401037، www.

ion.

ir
کلید واژه ها: اسماعیلی - موسیقی - تهران - تهرانی - محمد - موسیقی ایرانی - هایی - نوازنده - زنده - انتخاب - ایرانی - تصاویر - مولانا - حسین علیزاده - پایور - امروز - محمد موسوی - افغانستان - غرب تهران - کتاب - قرآن - اتاق - علی اصغر - ساختمان - پیشکسوت - علیزاده - پیشرفت - دریایی - لبخند - مخاطب

آخرین اخبار سرویس:
مرگ بالینی رییس جمهور مستعفی یمن

تصاویر/ سامرا مملو از عاشقان امام حسن عسکری (ع)

جزییات قردادهای پیمانکاران شهرداری تهران تشریح شد

دیداری که باعث فروریختن گناهانتان می شود

دعوت سلطانی فر برای حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

علامه طباطبایی آبروی حوزه علمیه و شیعه است

گزارش دبیر هیات دولت از جلسه 23 آبان 97 هیات وزیران

پُست های پَست

بهرام پارسایی: باید به جای اتهام زنی به سراغ آن ها که ظریف گفته رفت

تا کی باید ببازیم؟

گازگرفتگی 13 نفر در خراسان شمالی

انتخاب رییس و نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان

رهبر انقلاب: شکر الهی بعداز پیروزی باعث افزایش موفقیت ها میشود +سخن نگاشت

مدافع حرم ایرانی که برای خودش اسم مستعار گذاشت و سردار سلیمانی او را مثل پسر خود می دانست

عارف در ریاست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ابقا شد

کمیته امداد به تنهایی قادر به حل همه مشکلات فقرا نیست/کمیته امداد جلوه ای از اندیشه ناب امام خمینی (ره)

طرفدار جذب گردشگر و توسعه گردشگری گیلان هستم/کاغذبازی اداری از موانع تولید محسوب می شود

بزرگداشت نام و یاد علامه محمدتقی جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

تصویری از رشادت های شهید «سیدعلی منصوری» در «از آسمان»

«سیلی سخت» ملت ایران به اروپایی ها

فرانسه خطاب به ترامپ: نجابت، مناسب بود

سردار نقدی: ریشه مشکلات به سبک زندگی برخی مسئولان و عدم اسلامی بودن علوم انسانی در دانشگاه ها برمی گردد/ آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 24 آبان 97

رییس کمیسون اقتصادی مجلس: راه اندازی بورس نفتی تحریم ها را دور زد

یادمان شهید چاغروند باید ثبت ملی شود

نمایندگان مطالبه گر برطرف کردن دردهای مردم از مسؤولان باشند/ نباید از نقدها هراس داشته باشیم

عارف رییس، موسوی لاری نائب رییس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باقی ماند

علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه و مبلغ دانش با وارستگی و شکیبایی بود

کدهایی درباره پولشویی در ایران

با حکم رییس جمهور؛ شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند

پیام رییس جمهور در نکوداشت مقام علمی و اخلاقی علامه محمد تقی جعفری

عضو کنست: با استعفای لیبرمن، مقاومت پیروز شد

همایش ماموستا هه ژار

نماینده مجلس: زیان سدها بیشتر از منافعشان است

اخذ آخرین دفاع از دو صراف متهم به اخلال در نظام ارزی

​برگزاری مراسم نخستین سالگرد شهید مدافع حرم محمد عبداللهی

گرامیداشت سالگرد شهادت راوی مقاومت شهید محسن خزایی در زاهدان

تجاوز درمهدکودکی در ولنجک تکذیب شد

زمان ظهور مخفی مانده تا عبد از غیر عبد مشخص شود

استقبال بی نظیر از کنسرت سالار عقیلی در بین مردم زلزله زده سرپل ذهاب

حضور دو و نیم میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در تهران

عارف به عنوان رییس شورای عالی انتخاب شد

امسال 10 وقف جدید در سلماس به ثبت رسید

23 ربیع الاول به نام روز قم نامگذاری شد

انسان ها اسامی را بهتر از چهره ها به یاد می آورند

آمریکا را باید با فعل ماضی صرف کنیم/انقلاب، ملت ایران را از 2500 سال زندگی نکبت بار پهلوی آزاد کرد

سردار نقدی: مشکلات جامعه ربطی به انقلاب ندارد/ هیچ کشوری اقتصادش با مذاکره و روابط خارجی شکوفا نشده

برخورد مأموران شهرداری با دانشجویان/ شهرداری مجری برنامه های سیاسی دانشگاه اصفهان شد!

پنجمین دوره گفتگوی دینی شیعه و ارتدوکس رومانی برگزار می شود

در اولین جلسه رسمی دور جدید شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان چه گذشت؟

بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد

پیکر رزمنده مدافع حرم پس از سه سال به عراق بازگشت

روحانی:راه و مسیر زیادی برای فروش نفت داریم/ امید مردم بعد از 13 آبان بیشتر شده است/ 13 آبان روز کلید زدن استحکام نظام بود

نیلی از دستیاری رییس جمهوری در امور اقتصادی استعفا داد

استخدام کارشناس ثبت شرکت ها در مجموعه میثاق در تهران

اعزام کشتی های نیروی دریایی ارتش ایران به ایتالیا

سند جامع توسعه استان تهران تصویب شد

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان خبر داد برخورد مأموران شهرداری با دانشجویان/ شهرداری مجری برنامه های سیاسی دانشگاه اصفهان شد!

بزرگداشت علامه جعفری نکوداشت مقام دانش، فضیلت و اخلاق است

رییس جمهور : کرمان استحقاق پیشرفت بیشتری دارد .

علامه جعفری، مظهر عالم کامل بود

علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه بود

دفاع مقدس نماد ما می توانیم+ فیلم

سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است

نمایندگان مجلس مطالبه گر رفع دردهای مردم از مسئولان باشند

مادر شهید «محرابی» از شهدای مدافع حرم به فرزند شهیدش پیوست

پزشکیان:
 
 عدالت، نور چشم جامعه است/ قضات باید بر اساس یقین تصمیم بگیرند نه ظن

وزیر علوم تغییر می کند؟!

​ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا 4 آذرماه تمدید شد

سیره معصومین از زبان استاد خسروپناه

روایتی تاسف بار از برده داری و تبعیض نژادی در تونس

کارگروهی از کانون وکلا و قوه قضاییه با کمک مجلس لوایح مربوط به وکالت را جمع کنند

عدالت، نور چشم جامعه است/ قضات باید بر اساس یقین تصمیم بگیرند نه ظن

روابط ایران و بلغارستان در حوزه گردشگری تقویت شود

لت و کوب دانشجویان بدون نکتایی در ازبکستان+ویدیو

درخواست آیت الله جنتی از دولت و مسئولان

روحانی در پیامی در نکوداشت علامه محمد تقی جعفری: علامه جعفری مروج دین با کردار پسندیده و فروتنانه بود

سرپرست برای استانداری فارس تعیین نشده است

فراستخواه: 78 درصد مردم ایران تقدیرگرا هستند

روحانی: بزرگداشت یاد علامه محمد تقی جعفری نکوداشت مقام دانش و فضیلت است

شأن وکیل مانند قاضی است/ کانون های وکلا، وکیل های متخلف را مورد برخورد قانونی قرار دهند

انتشار بخشی از زندگی نامه شهید حسن طهرانی مقدم برای اولین بار

حضور دو و نیم میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در تهران

یگان حفاظت آستان قدس رضوی چه اختیارات نظامی به رییسی می دهد؟

در آیین اختتامیه صورت گرفت معرفی 2 اثر جشنواره تئاتر کیش به فجر

​ثبت بیش از 200 کمپین و سوژه مردمی در «فارس من»/ اولین مطالبه مردمی به سرانجام رسید

جریانی مرموز برای فرهنگستان چالش ایجاد می کند/ انتقاد از صداوسیما

بهرام پارسایی، نماینده مجلس: باید به جای اتهام زنی به سراغ آن ها که ظریف گفته رفت

پیکر رزمنده مدافع حرم پس از سه سال بازگشت

23 ربیع الاول به عنوان روز قم نام گذاری شد

انصراف عضو شورای شهر از کاندیداتوری شهرداری مشهد

طرح تفصیلی شهرها باید با ملاحظات پدافند غیرعامل طراحی شود

چهارمین رویداد شتاب اردبیل با محوریت صنعت برق آغاز به کار کرد

استعفای دبیرکل حزب حاکم الجزایر

اوموآموا؛ جسمی سرگردان یا سفینه فضایی بیگانگان؟

جزییات بسته حمایتی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی +فیلم

سایه پررنگ تردید بر سر شهردار شدن حناچی

ریشه بسیاری از مشکلات به حوزه فرهنگ بر می گردد

من باطن موسیقی بودم و در آن فنا شدم

من باطن موسیقی بودم و در آن فنا شدم