مطالب مرتبط:
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
صادرات معدنی؛ توقف یا ادامه
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 00:152018-08-21اقتصادي

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!


فولاد، سنگ آهن و به طور کل معادن در روزها و هفته های گذشته دستخوش نقد ها، نظرها، تصمیمات و اقدامات دستوری و چالش های زیادی شده است که این روند؛ - خصوصی ها و بخش دولتی را بیش از پیش در جلسات و برنامه های مختلف رو در روی یکدیگر قرار داده است.

در این راستا یکی از تصمیماتی که در هفته های گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، موضوع عرضه 75 درصدی کالا در بورس بود.

شعار سال:" بر اساس دستورالعمل اخیر تنظیم بازار محصولات فولادی و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تمامی خریداران محصول شمش و تختال فولادی ملزم به عرضه 75 درصدی از کالای دریافتی به صورت محصول نهایی حداکثر ظرف مدت سه هفته در بورس کالا هستند.

بر این اساس و بر اساس این دستورالعمل، خریداران باید تعهدنامه ای هم در این خصوص به شرکت بورس ارائه کنند، این در حالی است که فعالان معدنی و صنایع معدنی، تصمیم گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به اقدامی دستوری تعبیر می کنند و هشدارهایی هم درخصوص عقب نشینی بخش خصوصی در فعالیت های مهم معدنی و سرمایه گذاری در این بخش داده اند.

در این باره در برنامه ای با حضور جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و کیوان جعفری طهرانی کارشناس بین الملل بازار سنگ آهن و فولاد به بررسی این تصمیم و چالش های پیش روی آن پرداختیم.

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای این برنامه با اشاره به این موضوع که در زمینه صادرات مواد معدنی هیچ ممنوعیتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال نشده است، چنانچه که صادرات مواد معدنی کماکان به همان روشی که قبلا بوده ادامه دارد، گفت: تنها موضوعی که به صورت دستوری از سوی وزارت اعلام شد، این بود که صادرات فولاد تنها توسط تولیدکنندگان انجام شود، دلیل این بحث هم این بود که عده ای بازرگان، فولاد و سایر فلزات را از بازار جمع آوری می کردند و با توجه به اختلاف قیمتی که وجود داشت اقدام به صادرات آن می کردند و این روند باعث می شد به آن نتیجه ای که می خواستیم دست پیدا نکنیم، امروز کسی جز تولیدکنندگان فولاد و فلزات نمی توانند این محصولات را صادر کنند، در این زمینه هم صادراتشان منوط به این است که تعهد داخلی شان را در بورس انجام دهند و بعد از آن اقدام به صادرات کنند.

حال که عده ای از این روند ناراحت هستند، باید گفت: کدام کشور در چنین مواقعی بازار و مردم را تنها می گذارد که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم؟ چرا که این فلزات از خاک این کشور تولید می شوند و نمی توانیم اجازه دهیم برداشت از خاک به صورت لجام گسیخته صورت بگیرد.

تمام حرف ما این است که در ابتدا نیاز داخل تامین شود و بعد از تامین در این مرحله، صادرات صورت پذیرد که این روند به خوبی هم در حال اجرا است.

در ادامه این برنامه کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای بین الملل سنگ آهن و فولاد با تایید صحبت های جعفر سرقینی ادامه داد: من به صورت محکم موافق این هستم که باید در مقابل رانت ایستاد، اگر در حال حاضر شاهد این هستیم که روند صادرات کشور یا تعداد کشتی ها و کانتینرهایی که در بنادر است کاهش پیدا کرده این موضوع به علت اثرات سوءتحریم ها است که باعث شده خطوط کشتیرانی، هم کشتی های بزرگ و هم کشتی های کانتینربر در بنادر ایران، کمتر مشاهده شوند که از عوارض تحریم است، چنانچه نمی توان گفت که دولت در این روند صادرات و بارگیری در بنادر به صورت مستقیم محدودیتی ایجاد کرده است.

پیش از این و درخصوص صادرات آهن اسفنجی به آقای سرقینی گفته ام که می توانیم بازار خوبی را در ترکیه در این باره بسازیم اما از چه نظری؟ با توجه به اختلافاتی که میان ترکیه و آمریکا وجود دارد؛ چنانچه آمریکا خاطرنشان کرده است که از ترکیه فولاد خریداری نخواهد کرد، این در حالی است که 10 درصد از صادرات فولاد ترکیه به آمریکا است.

جالب این است که 50 درصد از واردات آهن قراضه ترکیه از آمریکا است که رقمی در حدود 10 میلیون و نیم از کل میزان 21 میلیون تن را شامل می شود.

به هرحال این پیشنهادی است که برای توجه بیشتر در جلسات مختلفی که با حضور وزارتخانه و فعالان بخش خصوصی انجام می شود مطرح شده است چنانچه می توانیم به این بازار ورود کنیم.

جعفر سرقینی گفت: طی جلسه ای که در روز پنج شنبه هفته گذشته با فعالان بخش خصوصی و وزارتخانه انجام شد مفاد بسیار مهمی مطرح شد، چنانچه ما به عنوان مسوولان وزارتخانه خودمان را موظف می دانیم که در اقدامات مهم از بخش خصوصی مشورت بگیریم، در این راستا موضوع بازار ترکیه با توجه به مسائل دیپلماتیکی که با آمریکا دارد مطرح شد که از این پیشنهاد استقبال کرده و عنوان شد: به مجرد اینکه بازار فولاد به تعادل رسید و آهن اسفنجی به اندازه کافی در بورس کالا عرضه شد، قطعا این روند را پیگیری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مورد موضوعی که پیش از این رسانه ها درخصوص مواضع بخش خصوصی فولاد مطرح کردند که در واقع از سوی بنگاه های خصوصی فولادی اخطارهایی درخصوص عرضه مطرح می شد، گفت: با این حال چندین بار با بنگاه های خصوصی فولادی نشست هایی را برگزار کرده ایم.

موضوع این است که بنگاه های خصوصی فولاد، اصل موضوع را پذیرفته و قبول دارند اما در ادامه فشاری که به ما وارد می کنند این است که اجازه دهید محصولاتمان را با ارز هشت هزار تومان عرضه کنیم.

چرا؟ در ادامه و در پاسخ به این چرایی ادامه می دهند: اگر محصولاتمان را صادر کنیم، ارز حاصل شده ای که به کشور وارد می کنیم هشت هزار تومانی است، ولی وقتی در داخل بخواهیم این محصولات را بفروشیم با دلار چهار هزار و 200 تومانی قیمت گذاری می شود.

در این باره به این فعالان توضیح داده ایم که این روند به این دلیل است که این فولاد با گاز و برق چهار هزار و 200 تومانی و حتی پایین تر تولید می شود و در ادامه با سنگ آهن به مراتب ارزان تر از چهار هزار و 200 تومانی تولید می شود.

اما صحبت من در تمامی جلساتی که بخش دولتی و خصوصی فولاد برگزار کرده اند این بوده است که: اگر بنا باشد قیمت گذاری فولاد هم یک روزی آزاد شود، قطعا نمی توان به این نکته بی توجه بود که قیمت گذاری برق، گاز و سنگ آهن آن هم باید آزاد شود، در آن زمان است که فولادی ها از این روند متضرر می شوند؛ ولی در حال حاضر با تعامل و صحبت می توان سود فولادی ها را بالاتر برد اما در کنار این مساله، بازار فولاد داخلی را هم تغذیه کرد.

اما مثالی می خواهم بزنم: سال گذشته به میزان نه میلیون تن صادرات فولاد انجام گرفت، این میزان را بخش خصوصی و خصولتی تولید کرده اند، اگر امسال که بنای صادرات 12 میلیون تن را داشتیم و به میزان 12 میلیون تن هم نرسیم و 10 میلیون تن را صادر کنیم، تفاوت قیمت میزان صادرات یک میلیون تن فولاد با ارز چهار هزار و 200 و ارز هشت هزار تومانی عدد بسیار قابل توجهی است که حدود 40 هزار میلیارد تومان می شود.

در پایان این گزارش باید عنوان کرد که برخی ذهنیت های تصمیم سازان اقتصادی بر رخدادهای مهمی در بازار سایه افکنده است.

در سایر گزارش های دنیای اقتصاد می توان تاثیرات شیوه مدیریت بخشنامه ای و فراز و فرود آن را به وضوح مشاهده کرد اگرچه ذهنیت فعلی در این عرصه در صحبت های معاون معدنی وزیر صمت به روشنی مشخص است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429600، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن - صادرات - وزارت - فولاد - بازار - تصمیم - مواد معدنی - برنامه - بورس - معادن - تولید - سنگ آهن - صورت - سرمایه گذاری - تنظیم بازار - معاون - بورس کالا - تعهد - کشور - کارشناس - سرمایه - برداشت - جعفری - امروز - مردم

آخرین اخبار سرویس:
توجه به کشاورزی قم از اولویت های اصلی مسئولان است

اعلام آمادگی 80 درصد مالکان هتل در خراسان شمالی برای فروش

افزایش قیمت پرواز مشهد و کیش را لغو کرد/ احتمال برقراری پرواز مشهد به زودی

مشکل آب شرب، مراتع و راه های بخش محروم داشلی برون رفع می شود

توجه به کشاورزی قم از اولویت های اصلی مسئولان است

معامله 91 میلیون و 574 هزار سهم در بورس خوزستان

آخرین وضعیت قیمت خودروهای داخلی در بازار هم زمان با اعلام طرح فروش ایران خودرو (+جدول از پراید تا سراتو )

مردم برای دلار گران هول می زنند

اختصاص وام 100هزار میلیارد تومانی به بخش صنعت، معدن و تجارت

دلار 14هزار و 450 تومان / سکه 4میلیون و 515هزار تومان

استخدام تکنسین فنی قالب و دستگاه تزریق پلاستیک در اصفهان

استخدام فروشنده حرفه ای با درآمد رویایی در یک شرکت معتبر

با غذاهای خیابانی استانبول و گرجستان آشنا شوید!

افزایش یک تا 2 میلیون تومانی قیمت خودرو در اول مهر 97

نرخ سرویس مدارس به تفکیک هر منطقه+جدول

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با فارس خبرداد 3 تغییر کابینه بعد از بازگشت رییس جمهور اعلام می شود/ واگذاری مسئولیت دیگر به شریعتمداری

معرفی تنبل ترین کشورهای جهان +جایگاه ایران

حذف خبر «تکذیب استعفای شریعتمداری» از سایت وزارت صنعت

صیانت از سرمایه گذاری ها با صادرات انرژی های تجدیدپذیر

ماسک تنفسی نانویی برای کودکان تولید شد

ماسک تنفسی نانویی برای کودکان تولید شد

بیش از 17 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

بازار سکه و ارز فصل پاییز را با افزایش نرخ ها آغاز کرد

بانک ها در پنج ماهه امسال 15 درصد بیشتر از پارسال وام دادند

منابع صندوق توسعه ملی مطابق با نظامنامه تخصیص می یابد

سقف برداشت از خودپردازها در ایام اربعین حسینی افزایش می یابد

ترانزیت کالا از اروپا به آسیای میانه به 21 روز کاهش می یابد

شاخص کل بورس از 165 هزار واحد عبور کرد

مشاوران مالیاتی از حضور در هیات های حل اختلاف مالیاتی منع شدند

درصد جانبازی ایثارگران افزایش نمی یابد

قیمت سکه در اول مهرماه چهار میلیون و 556 هزارتومان شد

تولید و عرضه 100 تن تخم مرغ در مرغداری های قائم شهر

قابل توجه تجار و بازرگانان;گشایش اعتبار اسنادی داخلی در بانک پاسارگاد

جشنواره «بیستابیست» بانک ملی ایران، 20 روز دیگر پایان می یابد

افزایش سه برابری شمار پروازهای فرودگاه شهرکرد طی دو سال گذشته

لزوم پیگیری افشانی برای دریافت مطالبات شهرداری از دولت

از ممنوعیت واردات تا تولید خودروهای بی کیفیت؛ بازی دوسرباخت صنعت خودرو در ایران

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران: طرح همیاران مهر ایران آینده نگری در کمک به نیازمندان

موج دوباره گران شدن سکه و دلار

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

افزایش 30درصدی ترافیک مهرماه/ ضرورت تغییر ساعت کار

​زنان خانه دار با چه شرایطی می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟

چراغ سبز کرایسلر برای تولید مینی ون پورتال

هفته آینده وزرای پیشنهادی کار و اقتصاد معرفی می شوند

​برای 36متهم پرونده های اقتصادی حکم صادر می شود

هفته آینده وزرای پیشنهادی کار و اقتصاد معرفی می شوند

قیمت گوشت گوسفندی به 60 هزارتومان رسید

برنامه پرداخت سود سهام بیمه ملت اعلام شد

63 درصد فروش فیلم های سینمایی ایران در اختیار ژانر کمدی

در بازار روی داد ثبات نسبی قیمت خودرو + جدول

امکان پیش بینی افزایش قیمت خارج از عرف مسکن وجود نداشت/ طبق پیش بینی های سازمان برنامه عمل کردیم

بیش از 17 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

استخدام جواهر ساز با ضامن معتبر در تهران

استخدام پیک موتوری آقا جهت رستورانی در تهران

80 میلیارد ریال صرف توسعه سامانه آبیاری نوین در گناباد شد

600 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزا در روستاها پرداخت کردیم

بورس، مرکز ثقل جذب نقدینگی اقتصاد کشور/بازدهی مثبت یکپارچه طی 6 ماه فعالیت صنایع بورسی

آهن اسفنجی، گندله سنگ آهن و مس روی تابلو می روند

تامین ارز برای دانشجویان خارج از کشور، در دایره نظارت وزارتخانه های علوم و بهداشت قرار گیرد

فروش کبابی اندام حرام گوسفند!

پرداخت بیش از 18 میلیارد ریال کمک معیشتی به مددجویان استان

اجرای طرح تفکیک زباله در دانشگاه یزد

سکه و طلا دوباره افزایشی شد/ هر گرم طلا 408 هزار و 400 تومان

برگزاری دوره های آموزشی بازاریابی و فروش بیمه ما

پیش بینی بانک مرکزی برای افزایش سقف برداشت از خودپردازها

80 میلیارد ریال صرف توسعه سامانه آبیاری نوین در گناباد شد

نمایندگی فروش خودرو در شیراز 2.7 میلیارد جریمه شد

استعفای وزیر صنعت تکذیب شد

بانک ها در پنج ماهه امسال 15 درصد بیشتر از پارسال وام دادند

فارس خبر می دهد نرخ سود سپرده تغییر نمی کند

بازار سکه و ارز فصل پاییز را با افزایش نرخ ها آغاز کرد

قدردانی از عملکرد بانک پارسیان درپرداخت وام قرض الحسنه

بیش از 17 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

سکه و طلا دوباره افزایشی شد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

بخشنامه بیمه شاغلان در کسب و کارهای فضای مجازی صادر شد

همدان کارتن خواب زن ندارد

سکه و طلا دوباره افزایشی شد

سرمایه گذاری سنگین قطر برای تولید خودروهای برقی در خاورمیانه

نوسانات ارز باعث توقف واردات لوازم آرایشی و بهداشتی شده است

​مافیایی که نمی خواهد این مشکل حل شود

​قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/01

عراق ظرفیتی برای واردات در دوران تحریم است

حجم بدهی های خارجی ایران کاهش یافت

پیش فروش 53 هزار دستگاه از محصولات ایران خودرو آغاز می شود

کشف شکلات تریاک در بسته های پستی

جنگ سرد اقتصادی در راه است

استخدام صافکار و نقاش ماهر با جای خواب در رودهن

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی و تدارکات داخلی در شرکت دارویی

متهم اختلاس نفتی به گرجستان گریخت

سکه گران شد/طرح قدیم 4 میلیون و 551 هزار تومان+جدول

افزایش سقف برداشت از خودپردازها

قیمت جدید خودروهای تولید داخل + جدول

صنعت، معدن و تجارت 100 هزار میلیارد تومان وام گرفت

حبس کالاها در گمرکات همچنان ادامه دارد

استخدام کارشناس فروش تلفنی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش،کارشناس فروش تلفنی در یک شرکت معتبر- تهران

تولید بیش از پنج میلیون قطعه ماهی زینتی در محلات

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!