مطالب مرتبط:
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
صادرات معدنی؛ توقف یا ادامه
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-21اقتصادي

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!


فولاد، سنگ آهن و به طور کل معادن در روزها و هفته های گذشته دستخوش نقد ها، نظرها، تصمیمات و اقدامات دستوری و چالش های زیادی شده است که این روند؛ - خصوصی ها و بخش دولتی را بیش از پیش در جلسات و برنامه های مختلف رو در روی یکدیگر قرار داده است.

در این راستا یکی از تصمیماتی که در هفته های گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، موضوع عرضه 75 درصدی کالا در بورس بود.

شعار سال:" بر اساس دستورالعمل اخیر تنظیم بازار محصولات فولادی و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تمامی خریداران محصول شمش و تختال فولادی ملزم به عرضه 75 درصدی از کالای دریافتی به صورت محصول نهایی حداکثر ظرف مدت سه هفته در بورس کالا هستند.

بر این اساس و بر اساس این دستورالعمل، خریداران باید تعهدنامه ای هم در این خصوص به شرکت بورس ارائه کنند، این در حالی است که فعالان معدنی و صنایع معدنی، تصمیم گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به اقدامی دستوری تعبیر می کنند و هشدارهایی هم درخصوص عقب نشینی بخش خصوصی در فعالیت های مهم معدنی و سرمایه گذاری در این بخش داده اند.

در این باره در برنامه ای با حضور جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و کیوان جعفری طهرانی کارشناس بین الملل بازار سنگ آهن و فولاد به بررسی این تصمیم و چالش های پیش روی آن پرداختیم.

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای این برنامه با اشاره به این موضوع که در زمینه صادرات مواد معدنی هیچ ممنوعیتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال نشده است، چنانچه که صادرات مواد معدنی کماکان به همان روشی که قبلا بوده ادامه دارد، گفت: تنها موضوعی که به صورت دستوری از سوی وزارت اعلام شد، این بود که صادرات فولاد تنها توسط تولیدکنندگان انجام شود، دلیل این بحث هم این بود که عده ای بازرگان، فولاد و سایر فلزات را از بازار جمع آوری می کردند و با توجه به اختلاف قیمتی که وجود داشت اقدام به صادرات آن می کردند و این روند باعث می شد به آن نتیجه ای که می خواستیم دست پیدا نکنیم، امروز کسی جز تولیدکنندگان فولاد و فلزات نمی توانند این محصولات را صادر کنند، در این زمینه هم صادراتشان منوط به این است که تعهد داخلی شان را در بورس انجام دهند و بعد از آن اقدام به صادرات کنند.

حال که عده ای از این روند ناراحت هستند، باید گفت: کدام کشور در چنین مواقعی بازار و مردم را تنها می گذارد که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم؟ چرا که این فلزات از خاک این کشور تولید می شوند و نمی توانیم اجازه دهیم برداشت از خاک به صورت لجام گسیخته صورت بگیرد.

تمام حرف ما این است که در ابتدا نیاز داخل تامین شود و بعد از تامین در این مرحله، صادرات صورت پذیرد که این روند به خوبی هم در حال اجرا است.

در ادامه این برنامه کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای بین الملل سنگ آهن و فولاد با تایید صحبت های جعفر سرقینی ادامه داد: من به صورت محکم موافق این هستم که باید در مقابل رانت ایستاد، اگر در حال حاضر شاهد این هستیم که روند صادرات کشور یا تعداد کشتی ها و کانتینرهایی که در بنادر است کاهش پیدا کرده این موضوع به علت اثرات سوءتحریم ها است که باعث شده خطوط کشتیرانی، هم کشتی های بزرگ و هم کشتی های کانتینربر در بنادر ایران، کمتر مشاهده شوند که از عوارض تحریم است، چنانچه نمی توان گفت که دولت در این روند صادرات و بارگیری در بنادر به صورت مستقیم محدودیتی ایجاد کرده است.

پیش از این و درخصوص صادرات آهن اسفنجی به آقای سرقینی گفته ام که می توانیم بازار خوبی را در ترکیه در این باره بسازیم اما از چه نظری؟ با توجه به اختلافاتی که میان ترکیه و آمریکا وجود دارد؛ چنانچه آمریکا خاطرنشان کرده است که از ترکیه فولاد خریداری نخواهد کرد، این در حالی است که 10 درصد از صادرات فولاد ترکیه به آمریکا است.

جالب این است که 50 درصد از واردات آهن قراضه ترکیه از آمریکا است که رقمی در حدود 10 میلیون و نیم از کل میزان 21 میلیون تن را شامل می شود.

به هرحال این پیشنهادی است که برای توجه بیشتر در جلسات مختلفی که با حضور وزارتخانه و فعالان بخش خصوصی انجام می شود مطرح شده است چنانچه می توانیم به این بازار ورود کنیم.

جعفر سرقینی گفت: طی جلسه ای که در روز پنج شنبه هفته گذشته با فعالان بخش خصوصی و وزارتخانه انجام شد مفاد بسیار مهمی مطرح شد، چنانچه ما به عنوان مسوولان وزارتخانه خودمان را موظف می دانیم که در اقدامات مهم از بخش خصوصی مشورت بگیریم، در این راستا موضوع بازار ترکیه با توجه به مسائل دیپلماتیکی که با آمریکا دارد مطرح شد که از این پیشنهاد استقبال کرده و عنوان شد: به مجرد اینکه بازار فولاد به تعادل رسید و آهن اسفنجی به اندازه کافی در بورس کالا عرضه شد، قطعا این روند را پیگیری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مورد موضوعی که پیش از این رسانه ها درخصوص مواضع بخش خصوصی فولاد مطرح کردند که در واقع از سوی بنگاه های خصوصی فولادی اخطارهایی درخصوص عرضه مطرح می شد، گفت: با این حال چندین بار با بنگاه های خصوصی فولادی نشست هایی را برگزار کرده ایم.

موضوع این است که بنگاه های خصوصی فولاد، اصل موضوع را پذیرفته و قبول دارند اما در ادامه فشاری که به ما وارد می کنند این است که اجازه دهید محصولاتمان را با ارز هشت هزار تومان عرضه کنیم.

چرا؟ در ادامه و در پاسخ به این چرایی ادامه می دهند: اگر محصولاتمان را صادر کنیم، ارز حاصل شده ای که به کشور وارد می کنیم هشت هزار تومانی است، ولی وقتی در داخل بخواهیم این محصولات را بفروشیم با دلار چهار هزار و 200 تومانی قیمت گذاری می شود.

در این باره به این فعالان توضیح داده ایم که این روند به این دلیل است که این فولاد با گاز و برق چهار هزار و 200 تومانی و حتی پایین تر تولید می شود و در ادامه با سنگ آهن به مراتب ارزان تر از چهار هزار و 200 تومانی تولید می شود.

اما صحبت من در تمامی جلساتی که بخش دولتی و خصوصی فولاد برگزار کرده اند این بوده است که: اگر بنا باشد قیمت گذاری فولاد هم یک روزی آزاد شود، قطعا نمی توان به این نکته بی توجه بود که قیمت گذاری برق، گاز و سنگ آهن آن هم باید آزاد شود، در آن زمان است که فولادی ها از این روند متضرر می شوند؛ ولی در حال حاضر با تعامل و صحبت می توان سود فولادی ها را بالاتر برد اما در کنار این مساله، بازار فولاد داخلی را هم تغذیه کرد.

اما مثالی می خواهم بزنم: سال گذشته به میزان نه میلیون تن صادرات فولاد انجام گرفت، این میزان را بخش خصوصی و خصولتی تولید کرده اند، اگر امسال که بنای صادرات 12 میلیون تن را داشتیم و به میزان 12 میلیون تن هم نرسیم و 10 میلیون تن را صادر کنیم، تفاوت قیمت میزان صادرات یک میلیون تن فولاد با ارز چهار هزار و 200 و ارز هشت هزار تومانی عدد بسیار قابل توجهی است که حدود 40 هزار میلیارد تومان می شود.

در پایان این گزارش باید عنوان کرد که برخی ذهنیت های تصمیم سازان اقتصادی بر رخدادهای مهمی در بازار سایه افکنده است.

در سایر گزارش های دنیای اقتصاد می توان تاثیرات شیوه مدیریت بخشنامه ای و فراز و فرود آن را به وضوح مشاهده کرد اگرچه ذهنیت فعلی در این عرصه در صحبت های معاون معدنی وزیر صمت به روشنی مشخص است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429600، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن - صادرات - وزارت - فولاد - بازار - تصمیم - مواد معدنی - برنامه - بورس - معادن - تولید - سنگ آهن - صورت - سرمایه گذاری - تنظیم بازار - معاون - بورس کالا - تعهد - کشور - کارشناس - سرمایه - برداشت - جعفری - امروز - مردم

آخرین اخبار سرویس:
سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت

البرز سالی 21 سانتیمتر پایین تر می رود

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

سر و کله فروچاله ها در دشت های البرز هم پیدا شد

روغن نباتی ارزان شد

ساخت سردخانه مرکز ی 5 هکتاری در شیراز

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

تصمیمی در دولت که همه از آن فراری اند!/راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی /بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

نگاهی به شرایط بازار دست دوم هیوندای i20؛ گران قیمت ترین هاچ بک تولید داخل

راننده ای که از پرداخت خسارت مات و مبهوت ماند

راه آهن ارومیه در مسیر پنج مرز قرار دارد

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

تالار شهر بیرجند به کما رفت؛ پروژه ای 7 ساله با پیشرفت فیزیکی 13 درصدی

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آن ها

مکش منابع نفتی و استقراضی

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت/ اعتبار رتبه بندی در بودجه 98 لحاظ شود

نخستین اعتراض به طبقات صادراتی

هدف گذاری های جدید برای صنعت پوشاک

غربال 7 مرحله ای نیمه تمام ها

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

چند درصد بازار عراق شامل اجناس ایرانی است؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

قیمت طلا، سکه و ارز بازار امروز

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

دستگیری 19 دلال اصلی فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد / صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

در نظر سنجی کیتکو هر دو گروه وال استریتی و مین استریتی به افزایش قیمت اعتقاد داشتند

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

آینده بازار ارز و سکه

واردات 173 تن کارواش خانگی + جدول

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

تخلفات 54 میلیون یورویی در مناقصات شرکت نفت

بازگشت نفت از سرازیری

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سه انتقاد به پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در بخشنامه بودجه 98

صادرات از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداریم

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می گیرد؟

قیمت نفت حدود 70 دلار باقی می ماند

افزایش حقوق سال 98 بیشتر از سال 97 خواهد بود

فروش 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 6 ماه

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27آبان

آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

مدیر کل صادارت گمرک : صادرات کشور از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

یک مقام بانک مسکن: روند رشد شدید قیمت در ماه های آینده کنترل می شود

گرانی قیمت میوه و لبنیات حاصل ضعف نظارت

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

لزوم تشکیل اتحادیه اسباب بازی

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

10 مورد از اصطلاحات رایج بازار مسکن

میلیاردها تومان امسال نیز بی سروصدا توزیع می شود

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود/تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

ماجرای متواری شدن مدیرعامل هفت تپه پس از اعتراضات کارگران

ایران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد/ تحریم های آمریکا شکست خورد

پاسخگویی به چهار میلیون و 970 هزار و 334 تماس با سامانه 118

خسارت به 250 واحد مسکونی در زلزله عنبرآباد کرمان

یک خبر خوش برای جوانان بیکار بالای 18 سال در مازندران

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

بارش ها از ابتدای سال تا دیروز 80درصد بیشتر از نرمال است

بورس انرژی میزبان عرضه متنوع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد

رشد 20 درصدی تولید مرکبات/ نیازی به واردات سیب درختی نداریم

150 هزار هکتار سطح مکانیزه برنج سال آینده افزایش می یابد

انتصابات جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

نبود اطلاعات عامل عدم تحقق 10 هزار میلیاردی مالیات

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اتحادیه مستقل؛ اسباب بازی در کشور باید ایجاد شود

بورس نباید تبدیل به محل انحصار خریداران نفت شود

حمایت وزیر راه و شهرسازی ازافزایش سقف تسهیلات مسکن

سرپرست استانداری خراسان شمالی منصوب شد

تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!