مطالب مرتبط:
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
صادرات معدنی؛ توقف یا ادامه
توقف صادرات معدنی صحت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-21اقتصادي

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!


فولاد، سنگ آهن و به طور کل معادن در روزها و هفته های گذشته دستخوش نقد ها، نظرها، تصمیمات و اقدامات دستوری و چالش های زیادی شده است که این روند؛ - خصوصی ها و بخش دولتی را بیش از پیش در جلسات و برنامه های مختلف رو در روی یکدیگر قرار داده است.

در این راستا یکی از تصمیماتی که در هفته های گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد، موضوع عرضه 75 درصدی کالا در بورس بود.

شعار سال:" بر اساس دستورالعمل اخیر تنظیم بازار محصولات فولادی و درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تمامی خریداران محصول شمش و تختال فولادی ملزم به عرضه 75 درصدی از کالای دریافتی به صورت محصول نهایی حداکثر ظرف مدت سه هفته در بورس کالا هستند.

بر این اساس و بر اساس این دستورالعمل، خریداران باید تعهدنامه ای هم در این خصوص به شرکت بورس ارائه کنند، این در حالی است که فعالان معدنی و صنایع معدنی، تصمیم گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به اقدامی دستوری تعبیر می کنند و هشدارهایی هم درخصوص عقب نشینی بخش خصوصی در فعالیت های مهم معدنی و سرمایه گذاری در این بخش داده اند.

در این باره در برنامه ای با حضور جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و کیوان جعفری طهرانی کارشناس بین الملل بازار سنگ آهن و فولاد به بررسی این تصمیم و چالش های پیش روی آن پرداختیم.

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای این برنامه با اشاره به این موضوع که در زمینه صادرات مواد معدنی هیچ ممنوعیتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال نشده است، چنانچه که صادرات مواد معدنی کماکان به همان روشی که قبلا بوده ادامه دارد، گفت: تنها موضوعی که به صورت دستوری از سوی وزارت اعلام شد، این بود که صادرات فولاد تنها توسط تولیدکنندگان انجام شود، دلیل این بحث هم این بود که عده ای بازرگان، فولاد و سایر فلزات را از بازار جمع آوری می کردند و با توجه به اختلاف قیمتی که وجود داشت اقدام به صادرات آن می کردند و این روند باعث می شد به آن نتیجه ای که می خواستیم دست پیدا نکنیم، امروز کسی جز تولیدکنندگان فولاد و فلزات نمی توانند این محصولات را صادر کنند، در این زمینه هم صادراتشان منوط به این است که تعهد داخلی شان را در بورس انجام دهند و بعد از آن اقدام به صادرات کنند.

حال که عده ای از این روند ناراحت هستند، باید گفت: کدام کشور در چنین مواقعی بازار و مردم را تنها می گذارد که ما بخواهیم این کار را انجام دهیم؟ چرا که این فلزات از خاک این کشور تولید می شوند و نمی توانیم اجازه دهیم برداشت از خاک به صورت لجام گسیخته صورت بگیرد.

تمام حرف ما این است که در ابتدا نیاز داخل تامین شود و بعد از تامین در این مرحله، صادرات صورت پذیرد که این روند به خوبی هم در حال اجرا است.

در ادامه این برنامه کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای بین الملل سنگ آهن و فولاد با تایید صحبت های جعفر سرقینی ادامه داد: من به صورت محکم موافق این هستم که باید در مقابل رانت ایستاد، اگر در حال حاضر شاهد این هستیم که روند صادرات کشور یا تعداد کشتی ها و کانتینرهایی که در بنادر است کاهش پیدا کرده این موضوع به علت اثرات سوءتحریم ها است که باعث شده خطوط کشتیرانی، هم کشتی های بزرگ و هم کشتی های کانتینربر در بنادر ایران، کمتر مشاهده شوند که از عوارض تحریم است، چنانچه نمی توان گفت که دولت در این روند صادرات و بارگیری در بنادر به صورت مستقیم محدودیتی ایجاد کرده است.

پیش از این و درخصوص صادرات آهن اسفنجی به آقای سرقینی گفته ام که می توانیم بازار خوبی را در ترکیه در این باره بسازیم اما از چه نظری؟ با توجه به اختلافاتی که میان ترکیه و آمریکا وجود دارد؛ چنانچه آمریکا خاطرنشان کرده است که از ترکیه فولاد خریداری نخواهد کرد، این در حالی است که 10 درصد از صادرات فولاد ترکیه به آمریکا است.

جالب این است که 50 درصد از واردات آهن قراضه ترکیه از آمریکا است که رقمی در حدود 10 میلیون و نیم از کل میزان 21 میلیون تن را شامل می شود.

به هرحال این پیشنهادی است که برای توجه بیشتر در جلسات مختلفی که با حضور وزارتخانه و فعالان بخش خصوصی انجام می شود مطرح شده است چنانچه می توانیم به این بازار ورود کنیم.

جعفر سرقینی گفت: طی جلسه ای که در روز پنج شنبه هفته گذشته با فعالان بخش خصوصی و وزارتخانه انجام شد مفاد بسیار مهمی مطرح شد، چنانچه ما به عنوان مسوولان وزارتخانه خودمان را موظف می دانیم که در اقدامات مهم از بخش خصوصی مشورت بگیریم، در این راستا موضوع بازار ترکیه با توجه به مسائل دیپلماتیکی که با آمریکا دارد مطرح شد که از این پیشنهاد استقبال کرده و عنوان شد: به مجرد اینکه بازار فولاد به تعادل رسید و آهن اسفنجی به اندازه کافی در بورس کالا عرضه شد، قطعا این روند را پیگیری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در مورد موضوعی که پیش از این رسانه ها درخصوص مواضع بخش خصوصی فولاد مطرح کردند که در واقع از سوی بنگاه های خصوصی فولادی اخطارهایی درخصوص عرضه مطرح می شد، گفت: با این حال چندین بار با بنگاه های خصوصی فولادی نشست هایی را برگزار کرده ایم.

موضوع این است که بنگاه های خصوصی فولاد، اصل موضوع را پذیرفته و قبول دارند اما در ادامه فشاری که به ما وارد می کنند این است که اجازه دهید محصولاتمان را با ارز هشت هزار تومان عرضه کنیم.

چرا؟ در ادامه و در پاسخ به این چرایی ادامه می دهند: اگر محصولاتمان را صادر کنیم، ارز حاصل شده ای که به کشور وارد می کنیم هشت هزار تومانی است، ولی وقتی در داخل بخواهیم این محصولات را بفروشیم با دلار چهار هزار و 200 تومانی قیمت گذاری می شود.

در این باره به این فعالان توضیح داده ایم که این روند به این دلیل است که این فولاد با گاز و برق چهار هزار و 200 تومانی و حتی پایین تر تولید می شود و در ادامه با سنگ آهن به مراتب ارزان تر از چهار هزار و 200 تومانی تولید می شود.

اما صحبت من در تمامی جلساتی که بخش دولتی و خصوصی فولاد برگزار کرده اند این بوده است که: اگر بنا باشد قیمت گذاری فولاد هم یک روزی آزاد شود، قطعا نمی توان به این نکته بی توجه بود که قیمت گذاری برق، گاز و سنگ آهن آن هم باید آزاد شود، در آن زمان است که فولادی ها از این روند متضرر می شوند؛ ولی در حال حاضر با تعامل و صحبت می توان سود فولادی ها را بالاتر برد اما در کنار این مساله، بازار فولاد داخلی را هم تغذیه کرد.

اما مثالی می خواهم بزنم: سال گذشته به میزان نه میلیون تن صادرات فولاد انجام گرفت، این میزان را بخش خصوصی و خصولتی تولید کرده اند، اگر امسال که بنای صادرات 12 میلیون تن را داشتیم و به میزان 12 میلیون تن هم نرسیم و 10 میلیون تن را صادر کنیم، تفاوت قیمت میزان صادرات یک میلیون تن فولاد با ارز چهار هزار و 200 و ارز هشت هزار تومانی عدد بسیار قابل توجهی است که حدود 40 هزار میلیارد تومان می شود.

در پایان این گزارش باید عنوان کرد که برخی ذهنیت های تصمیم سازان اقتصادی بر رخدادهای مهمی در بازار سایه افکنده است.

در سایر گزارش های دنیای اقتصاد می توان تاثیرات شیوه مدیریت بخشنامه ای و فراز و فرود آن را به وضوح مشاهده کرد اگرچه ذهنیت فعلی در این عرصه در صحبت های معاون معدنی وزیر صمت به روشنی مشخص است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429600، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن - صادرات - وزارت - فولاد - بازار - تصمیم - مواد معدنی - برنامه - بورس - معادن - تولید - سنگ آهن - صورت - سرمایه گذاری - تنظیم بازار - معاون - بورس کالا - تعهد - کشور - کارشناس - سرمایه - برداشت - جعفری - امروز - مردم

آخرین اخبار سرویس:
سود علی الحساب با بانکداری اسلامی مطابقت ندارد/ تأثیر سود ماه‎شمار در مبارزه با پولشویی

فرماندار سمنان خبر داد توزیع 305 تن سیب و پرتقال از 26 اسفند در سمنان

آیا مبنای آمار صادرات برای ورود ارز ساختگی است؟/تعارض بخش خصوصی و دولت برای واریز ارز صادرات به سامانه نیما

قیمت طلا و سکه در دوم اسفند 97

حقوق 12 میلیونی معاونین شهردار تهران

کشت برنج خارج از شمال آزاد شد

نمایشگاه بین المللی جایگاه های سوخت و صنایع وابسته

مردان ایرانی چقدر زودتر از زنان می میرند؟

اجرای طرح ارائه ی خدمات ویژه ی رایتل به بازنشستگان تأمین اجتماعی

ایران جزو پنج کشور رشد یافته در زمینه اقتصاد دیجیتال است

130 اسکله ساحلی در مازندران احداث می شود

آیا صدا دادن زانوها باید شما را نگران کند؟

تعطیلی موقت بزرگترین کارخانه شکلات نوتلا

وزیر کشور: افزایش قاچاق را تحمل نمی کنیم

ترامپ ذوق کرد!

ایران خودرو درباره قیمت محصولاتش اطلاعیه جدید داد

عضو هیأت مدیره انجمن صنایع شوینده در گفت وگو با فارس تشریح کرد دلیل افزایش 20 درصدی قیمت محصولات شوینده/واردات مواد شوینده مشابه داخلی ممنوع است

فارس از وضعیت بازار همدان گزارش می دهد دست های خالی، سبدهای خالی

واگذاری کیش به چینی ها صحت دارد؟

عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم است

شمار افراد سلب تابعیت شده در انگلیس

واکنش یک مسئول درباره شایعه قحطی!

انقلاب معدنی در راه است

وزیر صمت: قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

فشار موتورسازان یا نبود زیرساخت؟

رییس انجمن خبرنگاران لنده مطرح کرد کاهش جرائم با افزایش مقبولیت عمومی پلیس در جامعه

4 میلیارد تومان برای تامین قیر روستاهای رفسنجان و انار اختصاص یافت

استاندار خوزستان بومی گزینی آگهی های استخدامی را نظارت کند

قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

کلنگ زنی مجتمع گردشگری کشت و صنعت لرستان با حضور وزیر جهاد کشاورزی

شمار افراد سلب تابعیت شده در انگلیس

ادامه ی فروش فوری محصولات سایپا از جمعه سوم اسفندماه به صورت اینترنتی

استاندار خوزستان: وزارت نفت، مسؤولیت توسعه استان خوزستان را برعهده گیرد

4 میلیارد تومان برای تامین قیر روستاهای رفسنجان و انار اختصاص یافت

تصویب 52 طرح با 5 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار در سیستان و بلوچستان

استاندار خوزستان بومی گزینی آگهی های استخدامی را نظارت کند

رفتار برخی دولت های منطقه موجب تشویق و گستاخی صهیونیست ها است

عرضه جوجه یک روزه به مرغداری ها بیش از نرخ مصوب تخلف است

چهار طرح بیمارستانی در قائمشهر به بهره برداری رسید

گزارش افتخار آمیز و غرور آمیزی برای جامعه جهانی داریم

وزیر صنعت: قیمت خودرو کاهش می یابد!

وزیر صنعت: انقلاب معدنی در راه است

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز جمعه 97/12/3 + تغییرات

وزیر کشور: افزایش قاچاق را تحمل نمی کنیم

نوبخت: 5.6 هزار میلیارد تومان برای توسعه سیستان و بلوچستان اختصاص یافت

عرضه جوجه یک روزه به مرغداری ها بیش از نرخ مصوب تخلف است

سایپا جمعه 3 اسفند هم فروش دارد؛ نرخ های جدید

جریمه عجیب یک بانک به جرم فرار مالیاتی

انتقاد «ثریا» به «جدایی نادر از سیمین»

انقلاب معدنی در راه است

سد کمال صالح اراک سرریز کرد

بازداشت بازیگر سریال معروف+عکس

وزیر جهاد کشاورزی: کمبود نهاده دامی نداریم

اخبار تکذیب شده در رسانه های ایران/ 2 اسفند

دستور رییس جمهور برای تخصیص 1000 میلیارد تومان به سهامداران «پدیده شاندیز»کذب محض است/پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری/اما و اگر در اداره نیروگاه اتمی بوشهر

وزیر کار بالاخره در جمع کارگران هفت تپه حضور یافت

جزییات افزایش نرخ ارز در هفته جاری

وزیر صنعت: قیمت خودرو با عمل به وعده خودروسازان کاهش می یابد

آخرین مهلت ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان / اعلام نتایج نقل و انتقالات تا اردیبهشت 98

12 هزار واحد مسکونی محرومان در سیستان وبلوچستان ساخته می شود

تشکیل تعاونی های دانشجویی با محور فعالیت های نوآورانه

نوبخت: 5.6 هزار میلیارد تومان برای توسعه سیستان و بلوچستان اختصاص یافت

صادرات 7 میلیارد دلاری تولیدات معدنی/ ظرفیت سالانه مواد معدنی در کشور 700 میلیون تن است

سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است

خودروهای الکتریکی ارزان ترند یا بنزینی و دیزلی؟

وزیر کار در جمع کارگران نیشکر هفت تپه حضور یافت

اصلاحات جدید در بازار پایه فرابورس/ رونمایی از 3 تابلوی قرمز، زرد و نارنجی تا 70 روز آینده

آغاز گازرسانی به بخش های جویم و بنارویه

سرمایه گذاری فولاد مبارکه در «اکسین» به سود خوزستان است

عواملی که انعقاد خون تان را دچار مشکل می کند

سایپا فردا هم فروش دارد؛ نرخ های جدید

توضیحات رییس کل بانک مرکزی درباره علت افزایش قیمت ارز

قیمت بنزین در سال آینده افزایش می یابد؟

قیمت برخی خودرو های وارداتی بازار

استقبال دیپلمات آلمانی از نوروز/ عکس

پروژه تامین آب اضطراری شهر کهنوج کلنگ زنی شد

کلنگ زنی مجتمع گردشگری کشت و صنعت لرستان با حضور وزیر جهاد کشاورزی

وزیر کار در جمع کارگران نیشکر هفت تپه حضور یافت

وزیر کار در اهواز: سرمایه گذاری فولاد مبارکه در «اکسین» به سود خوزستان است

کمبود نهاده دامی نداریم

کاهش بهای طلا در بازار جهانی

نرخ یورو بین بانکی 4766 تومان شد + جدول

ترانزیت سوخت از اقلیم کردستان عراق به ایران آزاد شد

خودروهای الکتریکی ارزان ترند یا بنزینی و دیزلی؟

رونمایی از تلفن هوشمند 5G سامسونگ با صفحه ی قابل انعطاف؛ «گلکسی فولد» 2 هزار دلار!

استاندار گلستان: روزانه 150 تن گوشت قرمز و مرغ در بازار گلستان توزیع می شود

وزیر کشور: مجوز فعالیت سپاه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادر شد

نمایشگاه انرژی های تجدید پذیر و صنعت نمایشگاهی

شهرک گلخانه ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است

محمدیان: سال آینده اداره نیروگاه بوشهر با اما و اگر همراه است

آمریکایی ها برای خرید خانه چند سال کار می کنند؟

صعود بورس های جهانی به قله چهار ماهه

چرا دلار گران شد؟

فروش اینترنتی سایپا هر روز انجام می شود

اوبلاک در اتلتیکو می ماند

استاندار خوزستان آگهی های استخدام غیربومی را ابطال کند

ممیزی مراتع 350 خانوار عشایری شیروان در مراوه تپه انجام شد

ذخایر نفلین سینیت آذربایجان شرقی تکیه گاه صنایع معدنی کشور

هزینه نظارت بر حقابه کشاورزی نباید از مردم گرفته شود

محرم شدن استاندارد در خانه ایرانیان اقتصاد را شکوفا می کند

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!

صادرات معدنی، توقف یا ادامه؟!