مطالب مرتبط:
مد و لباس متناسب با مولفه های ایرانی اسلامی ساماندهی شود
ساخت یک انیمیشن ایرانی با موضوع محیط زیست و محیط بانان
مسجد جامعی:دقت عمل در ساخت و ساز شهرک های تهران کم است
جوانان ایرانی توانایی ساخت تاکسی هوایی را دارند
تبیین کارکردهای مسجد در نظام اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 20:052018-08-21سياسي

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد


یک پژوهشگر علوم دینی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور یادآور شد: در کل کشور حدود 72 هزار مسجد و تقریبا برای هر 1100 نفر یک مسجد وجود دارد، - در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام رحیم قربانی، پژوهشگر علوم دینی، در گفت وگو با ایکنا" از آذربایجان شرقی، با اشاره به علت نامگذاری روز جهانی مسجد گفت: در سال 1348 شمسی (1969 میلادی) رژیم صهیونیستی اقدام به آتش زدن مسجد الاقصی کرد و به دنبال این ماجرا بعدها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد نامگذاری این روز به روز جهانی مسجد را اعلام و تصویب کرد.

مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز با اشاره به اهمیت و جایگاه مسجد الاقصی در بین مسلمانان و دیگر ادیان، افزود: مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد و در جایگاه مسجد است نه به عنوان کلیسا، کنیسه و یا معبدهای دیگر ادیان.

وی با اشاره به اهمیت زنده نگهداشتن این روز تاریخی و با تاکید بر جایگاه اسلامی مسجد الاقصی، اظهار کرد: آنگونه که در تاریخ نقل شده، در جریان آتش سوزی عمدی مسجد الاقصی، بخش بزرگی از این مسجد تاریخی که از قرن ششم و هفتم هجری با همان کالبد چوبی حفظ شده بود، از بین رفته و همچنین منبر تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز در آتش سوخت و از بین رفت.

وی در این رابطه افزود: این آتش سوزی بخش اعظمی از هویت تاریخی مسجد الاقصی که بیانگر هویت اسلامی آن بود را از بین برد؛ به همین جهت روز جهانی مسجد در نظر گرفته شد تا همه ساله جایگاه اسلامی مسجد الاقصی زنده شود.

حجت الاسلام قربانی، با اشاره به دوره ی تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز خاطرنشان کرد: صلاح الدین ایوبی در دوره خود مسجد الاقصی و اورشلیم را از دست مسیحیان بازپس گرفت و باعث شد که مسلمانان دوباره در آن منطقه ساکن شده و جایگاه اسلامی مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمانان بازگردانده شود.

تلاش رژیم صهیونیستی برای جایگزینی مسجد قبه الصخره به جای مسجد الاقصی وی با اشاره به تفاوت فیزیکی و کالبدی مسجد الاقصی و مسجد قبه الصخره نیز گفت: رژیم صهیونیستی از تمامی ابزارهای تبلیغاتی خود در دنیا استفاده می کند تا مسجد قبه الصخره که دارای گنبدی طلایی است را به عنوان مسجد الاقصی که دارای گنبد خاکستری مایل به سبز است، معرفی کند؛ با نگاهی به نقشه های هوایی و پلان شهری اورشلیم و بیت المقدس در می یابیم که این دو مسجد (مسجدالاقصی و مسجد قبه الصخره) در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند.

حجت الاسلام قرانی، با تاکید بر تفاوت های این دو مسجد، گفت: مسجد الاقصی در مرکز توجه نقشه های شوم صهیونیست ها بوده و درصدد تخریب آن هستند، از این رو تصاویر مسجد قبه الصخره را با عنوان مسجد الاقصی در فضای رسانه ای منتشر کرده اند، به گونه ای که حتی در ایران نیز در روز جهانی قدس به اشتباه تصویر مسجد قبه الصخره به جای مسجدالاقصی منعکس می شود.

این حرکت معکوس رسانه ای به این دلیل است که هنگام تخریب و از بین بردن مسجدالاقصی اذهان عمومی دنیا متوجه تصویر اشتباه آن گشته و متوجه نابودی مسجد اصلی الاقصی نشوند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی در تلاش برای تخریب و نابودی مسجد الاقصی بوده و می خواهند به نام خودشان معبد سلیمان و هیکل سلیمان را جایگزین مسجد الاقصی کنند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تشریح نقشه شوم دشمن در رابطه با مسجد الاقصی، افزود: روز جهانی مسجد با رویکرد احیای جایگاه مسجد الاقصی یک مناسبت مهم است و فرصتی است تا مسلمانان را نسبت به نقشه شوم صهیونیست ها در رابطه با مسجدالاقصی آگاه کنیم.

وی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور نیز یادآور شد: در کشور برای هر 1100 نفر ایرانی یک مسجد وجود دارد، در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور با مذهب رسمی تشیع برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به کمرنگ شدن سنت حسنه مسجدسازی در کشور، گفت: این سنت حسنه در گذشته در محلات و بافت سنتی شهر وجود داشت و مردم به صورت خودجوش در راستای این امر خیر اقدام می کردند اما متاسفانه امروزه این فضا کمرنگ شده و مردم به جای اینکه برای خود محل عبادت و اجتماعات معنوی و فعالیتهای فرهنگی ایجاد کنند، از نهادهای دولتی انتظار ساخت مسجد دارند.

وی با اشاره به این که سازمان های متولی در امور مساجد وظیفه ساخت مسجد را نداشته و در تولید محتوا، تامین امنیت و.

برای مساجد وظیفه دارند و ساخت مسجد بر عهده مردم است، افزود: علی رغم این که به نسبت جمعیت کشور، تعداد مساجد کم است اما از سویی حضور مردم در مساجد کمتر بوده و این موضوع به خاطر این است که مساجد نقش تاریخی و اجتماعی خود در جامعه را تقریبا از دست داده اند.

حجت الاسلام قربانی، با بیان این که مساجد در قدیم به عنوان یک پایگاه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت می کردند، متذکر شد: در قدیم تمامی امور خیریه، حل و فصل های حقوقی و قضایی و ایجاد ارتباطات اسلام اجتماعی در مسجد اتفاق می افتاد ولی امروز مسجد به عنوان محل عبادت و یا تالار عزا در نظر گرفته می شود و جایگاه اصلی خود را از داده است، از این رو آمار مساجد و میزان حضور مردم در مساجد تکان دهنده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز با اشاره به این که متولیان مربوط در امور مساجد (سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات، اداره ارشاد) موازی عمل می کنند و هیچ همکاری و سازگاری با یکدیگر ندارند، افزود: این موضوع باعث شده که آمار کانون های فرهنگی مساجد نیز در کشور پایین باشد، البته فعالیت های خوبی توسط کانون های فرهنگی مساجد انجام می‎شود اما متاسفانه بسیاری از کانون های مساجد یا غیرفعال بوده و یا اینکه فعالیت های بسیار ضعیفی دارند.

به عنوان نمونه تعداد حدود 22 هزار کانون فرهنگی برای 72 هزار مسجد بسیار کم است و فعال و پویا نبودن بسیاری از این کانونها بدتر است.

وی در این خصوص افزود: این فعالیت های ضعیف باعث می شود تا جوانان در وضعیت فرهنگی و اجتماعی کنونی، درگیر فضاهای مجازی و آلوده شده و مفاسد اجتماعی و اخلاقی دامن زده شود؛ از این رو کانون های فرهنگی باید ساماندهی و مدیریت شده و فعالیت های فرهنگی متناسب با نیاز روز جوانان، نوجوانان و خانواده ها را ارائه دهند.

وی ادامه داد: امید است مسئولان محترم، ائمه جمعه و به ویژه امام جمعه محترم تبریز در این رابطه اهتمام ویژه ای داشته باشند و ستاد ویژه ای را به این حوزه اختصاص دهند تا بتواند فعالیت سازمانهای متولی در امور مساجد را متمرکز کرده و در راستای حل مشکلات جوانان و جامعه برنامه های راهبردی و کاربردی ارائه دهند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تاکید بر این که مسجد، یک پایگاه فرهنگی است، افزود: باید در مساجد آموزش های مربوط به اخلاق، ادب، آموزه های قرآنی تعلیم داده شود، چرا که سنگ بنای مسجد در دین اسلام برای تعلیم قرآن و حل مشکلات مسلمانان گذاشته شده است.

از این رو باید تدابیر هوشمندانه و دقیقی از سوی مسئولین بالادستی و متولیان مستقیم مساجد اتخاذ شود تا مساجد بتوانند نقش سازنده و مثبت اجتماعی و اقتصادی خود در زندگی مردم را ایفا کنند.

مولفه های اسلامی در ساخت مساجد لحاظ شود وی در مورد مولفه های اسلامی مسجد نیز گفت: جلد دوم کتاب معماری شهرسازی مطلوب اسلامی با عنوان مسجد مطلوب که توسط مؤسسه میراث شیعه تهیه شده و آماده چاپ است در این رابطه بوده و بیش از 100 مولفه منطبق با آیات قرآنی و روایات در مولفه های کالبدی، طراحی، اجتماعی و فرهنگی آورده شده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز، با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از جهت کالبد گفت: کالبد مسجد باید متناسب با محل نیایش مسلمانان باشد، متاسفانه اکنون بخش عمده ای از مساجدی که در شهرهای مختلف کشور ساخته می شود با مولفه های اسلامی فاصله ی بسیاری دارد، از این رو لازم است متولیان ساخت و ساز مساجد در این رابطه دقت کرده و از افراد کارشناس و متخصص حوزه طراحی مسجد استفاده کنند تا فضای مسجد به مسجد بیشتر شبیه باشد تا کلیسا و آمفی تئاتر و سالن اجتماعات! تزیینات بیش از حد مساجد نیز باید با کمترین حد خود برسد و در این سادگی، معنویت و فضای خاص عبادی را القا کند.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از منظر اجتماعی و فرهنگی، خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله امور خیریه، حل و فصل مشکلات حقوقی و اجتماعی و غیر آن در مساجد انجام می گرفت اما امروزه این ابعاد اجتماعی و فرهنگی را از مسجد جدا کرده ایم و مردم صرفا به مسجد به عنوان محلی برا اقامه نماز و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری نگاه می کنند در حالی که نقش عبادی مسجد فراتر از اقامه ی نماز جماعت است.

مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز، در پایان تاکید کرد: امیدواریم توجه به نقش صحیح تاریخی و هویتی مسجد در شکل گیری صحیح نهادهای اجتماعی کمک کند و مساجد جایگاه خدمات اجتماعی و خیریه خود را بازیابند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مسجد الاقصی - مسجد - الاقصی - رژیم صهیونیستی - اسلامی - تاریخ - تاریخی - صهیونیستی - مسلمانان - ایوبی - آتش سوزی - جهانی - رژیم - کشور - اهمیت - مساجد - تفاوت - آذربایجان - تبلیغاتی - هویت - ارتباطات - علوم - زنده - گنبد - پیشنهاد - آتش زدن - ایرانی - فرهنگ - بازپس - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
واکنش سی ان ان به صحبت های ترامپ درباره ایران

لایحه جنجالی به صحن علنی مجلس ارجاع شد

میشل تمر:باید به عوام فریبی نه بگوییم

ثبت نام جام باشگاه های کتاب خوانی آغاز شد

جهان امروز با معضلی به نام “سازمان تروریسم” روبرو است

نسبت دانشجویان به کل جمعیت کشور چقدر است؟

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ایران همواره به دنبال روابط دوستانه با همسایگان و از جمله ارمنستان است/ تاکید بر ارتقاء روابط اقتصادی همپای روابط سیاسی

تفسیر آیاتی از سوره توبه

عراقچی:بازگشت امریکا به 6 ماه قبل آسانتر از 6 سال قبل است ​

ناظران در هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس انتخاب شدند

ایران از گسترش و توسعه روابط اقتصادی، علمی و فناوری با نروژ استقبال می کند

درون گرا ها به کار تعهد بیشتری دارند یا برون گرا ها؟

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

به میز مذاکره ای که خودتان برهم زدید، بازگردید

تصاویری از خانه کشف شده تروریست ها در اهواز

موزه دانشگاه شهید چمران؛ موزه ای به وسعت عجایب علمی + تصاویر

رییس کمیسیون اقتصادی خبر داد؛ برگزاری نشست مشترک با رییس جمهور به منظور بررسی FATF

انتخابات شورایاری ها درانتظار پاسخ وزیرکشور

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

ایران باب مذاکره را برای کشوری نبسته است

عراقچی: دولت ترامپ ظرفیت گفتگو کردن ندارد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

نقوی حسینی: رییس جمهور پاسخ سنجیده ای به یاوه گویی های ترامپ داد

دهقانی: منطق ایران در برابر صحبت های بی منطق ترامپ بیشتر از قبل مشخص شد

بررسی موادی از طرح قانون جامع بانکداری در کمیسیون اقتصادی

پایان رسیدگی به طرح اداره صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی مجلس

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

قاتل مربی بدنسازی گچسارانی اعتراف کرد ! + جزییات

پخش سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

بررسی لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از مأمورین یگان های حفاظت دستگاه های اجرایی

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

کامکار: تحسین قورباغه خوانان در تلویزیون

برخلاف ترامپ،روحانی ایران رایک عضومسئول جامعه جهانی نشان داد

موقوفات آذربایجان شرقی تا سال 1400 سنددار می شود

لایحه CFT به صحن علنی مجلس ارجاع شد

لاریجانی: رژیم صهیونیستی عامل فتنه است

عراقچی: دولت فعلی آمریکا ظرفیت گفتگو ندارد

رییسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند

حماس: عباس قبل از سخنرانی در سازمان ملل زمینه وحدت را فراهم کند

شلیک، شات، شهید!

دیدار روحانی با رییس جمهوری فرانسه

دید ما به عاشورا سطحی‎نگر شده است

برگزاری هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

نسخه طلایی امام علی(ع) برای درمان خستگی دِل

واکنش های جهانی به سخنرانی ترامپ

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

واکنش روحانی به جمله ترامپ که وی را مردی دوست داشتنی خطاب کرد: به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ او دو سال پیگیر دیدار است

جنایت هولناک با نقاب تصادف لو رفت +عکس

بازتاب گسترده سخنرانی روحانی در رسانه های روسیه

تصویب کلیات طرح اصلاح بودجه 97 در خصوص تهاتر قیر

ماجرای شوخی غیربهداشتی وزیر بهداشت چه بود

راه اندازی سامانه ثبت و پیگیری مکاتبات مردمی وزارت بهداشت

فرسودگی 50 درصد مدارس تهران

کنترل ساخت برعهده شهرداری است نه نظام مهندسی

دست و پای رسانه ها را برای مبارزه با فساد بسته اند

برای ترکان متاسفم؛ درخواست او غیرقانونی است

شلیک، شات، شهید!

برگزاری 3 مسابقه کتابخوانی در هفته دفاع مقدس

سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

عناوین روزنامه های سیاسی 4 مهر 97/ تهدید مقابل تهدید +تصاویر

روحانی بدرستی اشاره کرد که ­مذاکره تنها یک عکس گرفتن نیست و منطقی خاص دارد/ جلسه شورای امنیت برخلاف خواست و میل ترامپ برگزار خواهد شد

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

رییس جمهور روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رییس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد/ هیچ قدرت و دولتی نمی تواند در برابر یک ملت بایستد

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری

چهلمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری در پاریس آغاز به کار کرد

داعش گروه خفته تشکیل می دهد

نقش مشاوره های پیش از ازدواج در موفقیت زندگی ها

شرط عجیب نماینده مجلس برای منتشرکردن فیش حقوقی اش

عملیات انتقام جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز

واکنش روحانی به جمله ترامپ درباره او

فرش تا عرش فاصله مشکلات مردم و دغدغه های نمایندگان اصلاح طلب

موج پیامک های تهدیدی به نمایندگان همچنان ادامه دارد/ پیامک ها بیشتر با کد مشهد است

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

سفر رییس پارلمان به کویت

جزییاتی از نتایج حضور دیپلماتیک ایران در نیویورک

وقتی رهبران جهان به ترامپ خندیدند + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 4 مهر 97

نخست وزیر نروژ با روحانی دیدار کرد

نخست وزیر ارمنستان با رییس جمهوری ایران دیدار کرد

ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد

دیدارهای دوجانبه رییس جمهور در نیویورک/ محکومیت حمله تروریستی اهواز از سوی شورای امنیت/ تاکید وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی بر ارتقای روابط گسترده تر اقتصادی با تهران/ سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل

مستندسازان متعهد و انقلابی در کشور جریان ساز هستند/ مطالبه گری در حمایت از تولید ملی ؛ هدف از ساخت مستند ایرانیش

مداحی که با توسل به شهیدان دار فانی را وداع گفت +عکس

گریم باورنکردنی ارژنگ امیرفضلی!

باید از مظاهر دل فریب دنیا گذشت

نشست «نگاهی به نقش منافقین در جنگ تحمیلی» برگزار شد

نشست شورای امنیت به جلسه ای در حمایت از برجام تبدیل خواهد شد

فال روزانه چهارشنبه 4 مهر 1397

تصویب لایحه حمایت ازمحیط بانان

درخواست الویری از لاریجانی برای تجدیدنظر در قانون بازنشستگان

مقایسه ترامپ و روحانی از منظر آذری جهرمی

استماع گزارش روسای دانشگاه فنی و حرفه ای در کمیسیون آموزش

آقا میرزایی: دیدار با رهبری خستگی را از تنمان درآورد / قویدل: دیدار با رهبر انقلاب انگیزه مان را دوچندان کرد

پرونده فعالان محیط زیستی هنوز به دادگاه ارسال نشده

بزرگداشت روز ملی تهران در باغ ملی برگزار می شود

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد