مطالب مرتبط:
مد و لباس متناسب با مولفه های ایرانی اسلامی ساماندهی شود
ساخت یک انیمیشن ایرانی با موضوع محیط زیست و محیط بانان
مسجد جامعی:دقت عمل در ساخت و ساز شهرک های تهران کم است
جوانان ایرانی توانایی ساخت تاکسی هوایی را دارند
تبیین کارکردهای مسجد در نظام اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 19:052018-08-21سياسي

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد


یک پژوهشگر علوم دینی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور یادآور شد: در کل کشور حدود 72 هزار مسجد و تقریبا برای هر 1100 نفر یک مسجد وجود دارد، - در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام رحیم قربانی، پژوهشگر علوم دینی، در گفت وگو با ایکنا" از آذربایجان شرقی، با اشاره به علت نامگذاری روز جهانی مسجد گفت: در سال 1348 شمسی (1969 میلادی) رژیم صهیونیستی اقدام به آتش زدن مسجد الاقصی کرد و به دنبال این ماجرا بعدها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد نامگذاری این روز به روز جهانی مسجد را اعلام و تصویب کرد.

مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز با اشاره به اهمیت و جایگاه مسجد الاقصی در بین مسلمانان و دیگر ادیان، افزود: مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد و در جایگاه مسجد است نه به عنوان کلیسا، کنیسه و یا معبدهای دیگر ادیان.

وی با اشاره به اهمیت زنده نگهداشتن این روز تاریخی و با تاکید بر جایگاه اسلامی مسجد الاقصی، اظهار کرد: آنگونه که در تاریخ نقل شده، در جریان آتش سوزی عمدی مسجد الاقصی، بخش بزرگی از این مسجد تاریخی که از قرن ششم و هفتم هجری با همان کالبد چوبی حفظ شده بود، از بین رفته و همچنین منبر تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز در آتش سوخت و از بین رفت.

وی در این رابطه افزود: این آتش سوزی بخش اعظمی از هویت تاریخی مسجد الاقصی که بیانگر هویت اسلامی آن بود را از بین برد؛ به همین جهت روز جهانی مسجد در نظر گرفته شد تا همه ساله جایگاه اسلامی مسجد الاقصی زنده شود.

حجت الاسلام قربانی، با اشاره به دوره ی تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز خاطرنشان کرد: صلاح الدین ایوبی در دوره خود مسجد الاقصی و اورشلیم را از دست مسیحیان بازپس گرفت و باعث شد که مسلمانان دوباره در آن منطقه ساکن شده و جایگاه اسلامی مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمانان بازگردانده شود.

تلاش رژیم صهیونیستی برای جایگزینی مسجد قبه الصخره به جای مسجد الاقصی وی با اشاره به تفاوت فیزیکی و کالبدی مسجد الاقصی و مسجد قبه الصخره نیز گفت: رژیم صهیونیستی از تمامی ابزارهای تبلیغاتی خود در دنیا استفاده می کند تا مسجد قبه الصخره که دارای گنبدی طلایی است را به عنوان مسجد الاقصی که دارای گنبد خاکستری مایل به سبز است، معرفی کند؛ با نگاهی به نقشه های هوایی و پلان شهری اورشلیم و بیت المقدس در می یابیم که این دو مسجد (مسجدالاقصی و مسجد قبه الصخره) در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند.

حجت الاسلام قرانی، با تاکید بر تفاوت های این دو مسجد، گفت: مسجد الاقصی در مرکز توجه نقشه های شوم صهیونیست ها بوده و درصدد تخریب آن هستند، از این رو تصاویر مسجد قبه الصخره را با عنوان مسجد الاقصی در فضای رسانه ای منتشر کرده اند، به گونه ای که حتی در ایران نیز در روز جهانی قدس به اشتباه تصویر مسجد قبه الصخره به جای مسجدالاقصی منعکس می شود.

این حرکت معکوس رسانه ای به این دلیل است که هنگام تخریب و از بین بردن مسجدالاقصی اذهان عمومی دنیا متوجه تصویر اشتباه آن گشته و متوجه نابودی مسجد اصلی الاقصی نشوند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی در تلاش برای تخریب و نابودی مسجد الاقصی بوده و می خواهند به نام خودشان معبد سلیمان و هیکل سلیمان را جایگزین مسجد الاقصی کنند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تشریح نقشه شوم دشمن در رابطه با مسجد الاقصی، افزود: روز جهانی مسجد با رویکرد احیای جایگاه مسجد الاقصی یک مناسبت مهم است و فرصتی است تا مسلمانان را نسبت به نقشه شوم صهیونیست ها در رابطه با مسجدالاقصی آگاه کنیم.

وی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور نیز یادآور شد: در کشور برای هر 1100 نفر ایرانی یک مسجد وجود دارد، در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور با مذهب رسمی تشیع برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به کمرنگ شدن سنت حسنه مسجدسازی در کشور، گفت: این سنت حسنه در گذشته در محلات و بافت سنتی شهر وجود داشت و مردم به صورت خودجوش در راستای این امر خیر اقدام می کردند اما متاسفانه امروزه این فضا کمرنگ شده و مردم به جای اینکه برای خود محل عبادت و اجتماعات معنوی و فعالیتهای فرهنگی ایجاد کنند، از نهادهای دولتی انتظار ساخت مسجد دارند.

وی با اشاره به این که سازمان های متولی در امور مساجد وظیفه ساخت مسجد را نداشته و در تولید محتوا، تامین امنیت و.

برای مساجد وظیفه دارند و ساخت مسجد بر عهده مردم است، افزود: علی رغم این که به نسبت جمعیت کشور، تعداد مساجد کم است اما از سویی حضور مردم در مساجد کمتر بوده و این موضوع به خاطر این است که مساجد نقش تاریخی و اجتماعی خود در جامعه را تقریبا از دست داده اند.

حجت الاسلام قربانی، با بیان این که مساجد در قدیم به عنوان یک پایگاه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت می کردند، متذکر شد: در قدیم تمامی امور خیریه، حل و فصل های حقوقی و قضایی و ایجاد ارتباطات اسلام اجتماعی در مسجد اتفاق می افتاد ولی امروز مسجد به عنوان محل عبادت و یا تالار عزا در نظر گرفته می شود و جایگاه اصلی خود را از داده است، از این رو آمار مساجد و میزان حضور مردم در مساجد تکان دهنده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز با اشاره به این که متولیان مربوط در امور مساجد (سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات، اداره ارشاد) موازی عمل می کنند و هیچ همکاری و سازگاری با یکدیگر ندارند، افزود: این موضوع باعث شده که آمار کانون های فرهنگی مساجد نیز در کشور پایین باشد، البته فعالیت های خوبی توسط کانون های فرهنگی مساجد انجام می‎شود اما متاسفانه بسیاری از کانون های مساجد یا غیرفعال بوده و یا اینکه فعالیت های بسیار ضعیفی دارند.

به عنوان نمونه تعداد حدود 22 هزار کانون فرهنگی برای 72 هزار مسجد بسیار کم است و فعال و پویا نبودن بسیاری از این کانونها بدتر است.

وی در این خصوص افزود: این فعالیت های ضعیف باعث می شود تا جوانان در وضعیت فرهنگی و اجتماعی کنونی، درگیر فضاهای مجازی و آلوده شده و مفاسد اجتماعی و اخلاقی دامن زده شود؛ از این رو کانون های فرهنگی باید ساماندهی و مدیریت شده و فعالیت های فرهنگی متناسب با نیاز روز جوانان، نوجوانان و خانواده ها را ارائه دهند.

وی ادامه داد: امید است مسئولان محترم، ائمه جمعه و به ویژه امام جمعه محترم تبریز در این رابطه اهتمام ویژه ای داشته باشند و ستاد ویژه ای را به این حوزه اختصاص دهند تا بتواند فعالیت سازمانهای متولی در امور مساجد را متمرکز کرده و در راستای حل مشکلات جوانان و جامعه برنامه های راهبردی و کاربردی ارائه دهند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تاکید بر این که مسجد، یک پایگاه فرهنگی است، افزود: باید در مساجد آموزش های مربوط به اخلاق، ادب، آموزه های قرآنی تعلیم داده شود، چرا که سنگ بنای مسجد در دین اسلام برای تعلیم قرآن و حل مشکلات مسلمانان گذاشته شده است.

از این رو باید تدابیر هوشمندانه و دقیقی از سوی مسئولین بالادستی و متولیان مستقیم مساجد اتخاذ شود تا مساجد بتوانند نقش سازنده و مثبت اجتماعی و اقتصادی خود در زندگی مردم را ایفا کنند.

مولفه های اسلامی در ساخت مساجد لحاظ شود وی در مورد مولفه های اسلامی مسجد نیز گفت: جلد دوم کتاب معماری شهرسازی مطلوب اسلامی با عنوان مسجد مطلوب که توسط مؤسسه میراث شیعه تهیه شده و آماده چاپ است در این رابطه بوده و بیش از 100 مولفه منطبق با آیات قرآنی و روایات در مولفه های کالبدی، طراحی، اجتماعی و فرهنگی آورده شده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز، با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از جهت کالبد گفت: کالبد مسجد باید متناسب با محل نیایش مسلمانان باشد، متاسفانه اکنون بخش عمده ای از مساجدی که در شهرهای مختلف کشور ساخته می شود با مولفه های اسلامی فاصله ی بسیاری دارد، از این رو لازم است متولیان ساخت و ساز مساجد در این رابطه دقت کرده و از افراد کارشناس و متخصص حوزه طراحی مسجد استفاده کنند تا فضای مسجد به مسجد بیشتر شبیه باشد تا کلیسا و آمفی تئاتر و سالن اجتماعات! تزیینات بیش از حد مساجد نیز باید با کمترین حد خود برسد و در این سادگی، معنویت و فضای خاص عبادی را القا کند.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از منظر اجتماعی و فرهنگی، خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله امور خیریه، حل و فصل مشکلات حقوقی و اجتماعی و غیر آن در مساجد انجام می گرفت اما امروزه این ابعاد اجتماعی و فرهنگی را از مسجد جدا کرده ایم و مردم صرفا به مسجد به عنوان محلی برا اقامه نماز و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری نگاه می کنند در حالی که نقش عبادی مسجد فراتر از اقامه ی نماز جماعت است.

مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز، در پایان تاکید کرد: امیدواریم توجه به نقش صحیح تاریخی و هویتی مسجد در شکل گیری صحیح نهادهای اجتماعی کمک کند و مساجد جایگاه خدمات اجتماعی و خیریه خود را بازیابند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مسجد الاقصی - مسجد - الاقصی - رژیم صهیونیستی - اسلامی - تاریخ - تاریخی - صهیونیستی - مسلمانان - ایوبی - آتش سوزی - جهانی - رژیم - کشور - اهمیت - مساجد - تفاوت - آذربایجان - تبلیغاتی - هویت - ارتباطات - علوم - زنده - گنبد - پیشنهاد - آتش زدن - ایرانی - فرهنگ - بازپس - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
امنیت یک یا چند کشور از راه ناامنی سایر کشورها حاصل نمی شود

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/5 مراقب ابتذال در تئاتر باشیم/ تئاتری ها وجدان خود را قاضی کنند

عناوین روزنامه های سیاسی 23 آبان 97/ درس های تحریم های 91 +تصاویر

جلسه وفاق المدارس العربیه پاکستان در جامعه اشرفیه لاهور برگزار شد+ تصاویر

تلاش بیهوده بن سلمان برای ضربه زدن به ایران با هدف خوش خدمتی به آمریکا و اسراییل

پشت صحنه مخالفت با وزیر خارجه

کجای مدیریت می لنگد؟

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

کودکان چگونه قران حفظ می کنند؟

نهضت اسلام در قبال مسائل روز خود پاسخگو و واقع بین بود

روزنامه های چهارشنبه 23 آبان 97

بهانه های دموکرات ها برای مچ گیری از ترامپ

بدون عنوان

نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد

روزهای ناخوش علم

ماهواره بلای جان خانواده های ایرانی است

یادداشت خداحافظی سفیر ایران در کویت در آستانه بازگشت به تهران

اتحاد ملت افغان تنها راهکار خروج آمریکا از خاک این کشور است

ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

گفته های داروغه زاده درباره فیلم های مستهجن و توقیفی

نماینده پزشکان طرحی: اخذ تعهدنامه محضری حق هرگونه اعتراض دانشجویان رزیدنتی را سلب می کند

5 استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید

جدیدترین نوع باشگاه ها می آیند

نام پسر رهبر حزب الله به فهرست تروریستی اضافه شد

سوره های مبارکه بقره آیات 183-186 و قدر+صوت

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

نبیونی در گفت وگو با فارس مطرح کرد ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش/عکس

موتورسیکلت قابل شارژی که با یک چرخ کار می کند

طرح پیشنهاد ارتش مستقل اروپا به دنبال یکه تازی های ترامپ

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

شک در صحت قرائت صیغه ازدواج

من شرمنده این همه شهید و مجروح انقلاب و جنگ تحمیلی هستم

پولشویی در ایران یک واقعیت است/ ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند

ساخت مجتمع مدرن شهربازی کیش آغاز شد

سی ان ان از دولت دونالد ترامپ شکایت کرد

معاون استاندار یزد خواستار شد؛ روابط عمومی ها در فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی پیش قدم باشند

تاج صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم

آغاز فعالیت شهردار جدید تهران در توییتر / سلام بر طهران «شهری برای همه»

تیپ دهه شصتی «لیندا کیانی» را دیده اید؟ /عکس

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی منتشر شد

احیای فرهنگ وقف لازمه رفع مشکلات جامعه است

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن منصوب شد

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد/ موضوع ممانعت از فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی به روابط 2 کشور ربطی ندارد

دادستان تهران در گفت وگوی اختصاصی با فارس: نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد/باید سراغ وحدت رویه برویم قوانین کافی است

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اجاره

10 جمله ممنوعه در محل کار!!

ویدئو / تئاتری با هنرمندی مددجویان کهریزک

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد سر قفلی

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متفرقه اجاره

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام اجاره

خشونت در سیما و بازتاب آن در جامعه

هجمه سخت به حقیقت ظریف

اروپا به دنبال ایجاد ساز و کاری در مقابل سوییفت است

عکس نوشته زن و شوهری عاشقانه

اختلاف تصاویر را بیابید

سکینه ی کبری (س)، مشعل معرفت و دانش عربی +سخن نگاشت

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد مال مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد سرقفلی و حق کسب

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد رهن و اجاره

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) درمورد اجاره طلا

جامعه به وقف نیازمند است /تشکیل بنیاد یاوران وقف علم و فناوری در قم

دو سخنگو با دو مأموریت

راه دشوار شهردار تهران

آغازگر حمله مقصر است! البته اگر «اسراییل» نباشد

کلاه شرعی

فال روزانه چهارشنبه 23 آبان 1397

رحیم پور ازغدی: در کاهش جمعیت از غرب جلو افتاده ایم

تاکید بر یکپارچگی در راهبرد ملی کیفیت و نظام استانداردسازی

همکاری موسسات خیریه با «فارس من»

همایش باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم آغاز شد

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز

نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های صنعت بیمه

چند نفر دیگر می گویند خودتان می دانید و مملکتتان

معرفت، ایمان و رفتار قرآنی اضلاع توسعه فرهنگ قرآنی هستند

معنی رحمان و رحیم بودن خداوند متعال چیست؟

طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

5 گزینه نهایی شهرداری مشهد مشخص شدند

اوج هیجان و لذت در بهترین شهربازی های جهان

سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

منفورترین افراد نزد خداوند چه کسانی هستند؟

درخواست های رهبری از اعضای سپاه

14 هزار میلیارد فرار مالیاتی به عنوان پولشویی کشف شده است

گنبد بارگاه امام رضا (ع) در اوایل سال 1310/ عکس

آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی

در گفت وگوی علیرضا اکبری با فارس مطرح شد؛ اعتراض استاتیک بهترین رویکرد در مقابل اهمال غرب در رفع تحریم هاست

ترتیل صفحه 506 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وقتی با مرگ فقط یک آینه فاصله داری!

آغاز به کار سومین همایش بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد راه ابریشم

امیرعبداللهیان: مقاومت ⁩فلسطین، ⁧⁩صهیونیست ها را متوقف و پشیمان می کند

طرح بومی گزینی ظلم به فرزندانمان است

گزارش مجلس از عملکرد هیات عالی مقررات زدایی

کشف 810 تن موادمخدر توسط ایران در سال 96

قدردانی امیرعبداللهیان از حمایت های سیاسی دولت ژاپن

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد