مطالب مرتبط:
مد و لباس متناسب با مولفه های ایرانی اسلامی ساماندهی شود
ساخت یک انیمیشن ایرانی با موضوع محیط زیست و محیط بانان
مسجد جامعی:دقت عمل در ساخت و ساز شهرک های تهران کم است
جوانان ایرانی توانایی ساخت تاکسی هوایی را دارند
تبیین کارکردهای مسجد در نظام اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 19:052018-08-21سياسي

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد


یک پژوهشگر علوم دینی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور یادآور شد: در کل کشور حدود 72 هزار مسجد و تقریبا برای هر 1100 نفر یک مسجد وجود دارد، - در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام رحیم قربانی، پژوهشگر علوم دینی، در گفت وگو با ایکنا" از آذربایجان شرقی، با اشاره به علت نامگذاری روز جهانی مسجد گفت: در سال 1348 شمسی (1969 میلادی) رژیم صهیونیستی اقدام به آتش زدن مسجد الاقصی کرد و به دنبال این ماجرا بعدها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پیشنهاد نامگذاری این روز به روز جهانی مسجد را اعلام و تصویب کرد.

مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز با اشاره به اهمیت و جایگاه مسجد الاقصی در بین مسلمانان و دیگر ادیان، افزود: مسجد الاقصی نقش بین الادیانی دارد و در جایگاه مسجد است نه به عنوان کلیسا، کنیسه و یا معبدهای دیگر ادیان.

وی با اشاره به اهمیت زنده نگهداشتن این روز تاریخی و با تاکید بر جایگاه اسلامی مسجد الاقصی، اظهار کرد: آنگونه که در تاریخ نقل شده، در جریان آتش سوزی عمدی مسجد الاقصی، بخش بزرگی از این مسجد تاریخی که از قرن ششم و هفتم هجری با همان کالبد چوبی حفظ شده بود، از بین رفته و همچنین منبر تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز در آتش سوخت و از بین رفت.

وی در این رابطه افزود: این آتش سوزی بخش اعظمی از هویت تاریخی مسجد الاقصی که بیانگر هویت اسلامی آن بود را از بین برد؛ به همین جهت روز جهانی مسجد در نظر گرفته شد تا همه ساله جایگاه اسلامی مسجد الاقصی زنده شود.

حجت الاسلام قربانی، با اشاره به دوره ی تاریخی صلاح الدین ایوبی نیز خاطرنشان کرد: صلاح الدین ایوبی در دوره خود مسجد الاقصی و اورشلیم را از دست مسیحیان بازپس گرفت و باعث شد که مسلمانان دوباره در آن منطقه ساکن شده و جایگاه اسلامی مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمانان بازگردانده شود.

تلاش رژیم صهیونیستی برای جایگزینی مسجد قبه الصخره به جای مسجد الاقصی وی با اشاره به تفاوت فیزیکی و کالبدی مسجد الاقصی و مسجد قبه الصخره نیز گفت: رژیم صهیونیستی از تمامی ابزارهای تبلیغاتی خود در دنیا استفاده می کند تا مسجد قبه الصخره که دارای گنبدی طلایی است را به عنوان مسجد الاقصی که دارای گنبد خاکستری مایل به سبز است، معرفی کند؛ با نگاهی به نقشه های هوایی و پلان شهری اورشلیم و بیت المقدس در می یابیم که این دو مسجد (مسجدالاقصی و مسجد قبه الصخره) در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند.

حجت الاسلام قرانی، با تاکید بر تفاوت های این دو مسجد، گفت: مسجد الاقصی در مرکز توجه نقشه های شوم صهیونیست ها بوده و درصدد تخریب آن هستند، از این رو تصاویر مسجد قبه الصخره را با عنوان مسجد الاقصی در فضای رسانه ای منتشر کرده اند، به گونه ای که حتی در ایران نیز در روز جهانی قدس به اشتباه تصویر مسجد قبه الصخره به جای مسجدالاقصی منعکس می شود.

این حرکت معکوس رسانه ای به این دلیل است که هنگام تخریب و از بین بردن مسجدالاقصی اذهان عمومی دنیا متوجه تصویر اشتباه آن گشته و متوجه نابودی مسجد اصلی الاقصی نشوند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی در تلاش برای تخریب و نابودی مسجد الاقصی بوده و می خواهند به نام خودشان معبد سلیمان و هیکل سلیمان را جایگزین مسجد الاقصی کنند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تشریح نقشه شوم دشمن در رابطه با مسجد الاقصی، افزود: روز جهانی مسجد با رویکرد احیای جایگاه مسجد الاقصی یک مناسبت مهم است و فرصتی است تا مسلمانان را نسبت به نقشه شوم صهیونیست ها در رابطه با مسجدالاقصی آگاه کنیم.

وی با اشاره به آمار مربوط به تعداد مساجد در کشور نیز یادآور شد: در کشور برای هر 1100 نفر ایرانی یک مسجد وجود دارد، در حالی که نیاز واقعی مساجد کشور با مذهب رسمی تشیع برای تقریبا هر 500 نفر یک مسجد است.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به کمرنگ شدن سنت حسنه مسجدسازی در کشور، گفت: این سنت حسنه در گذشته در محلات و بافت سنتی شهر وجود داشت و مردم به صورت خودجوش در راستای این امر خیر اقدام می کردند اما متاسفانه امروزه این فضا کمرنگ شده و مردم به جای اینکه برای خود محل عبادت و اجتماعات معنوی و فعالیتهای فرهنگی ایجاد کنند، از نهادهای دولتی انتظار ساخت مسجد دارند.

وی با اشاره به این که سازمان های متولی در امور مساجد وظیفه ساخت مسجد را نداشته و در تولید محتوا، تامین امنیت و.

برای مساجد وظیفه دارند و ساخت مسجد بر عهده مردم است، افزود: علی رغم این که به نسبت جمعیت کشور، تعداد مساجد کم است اما از سویی حضور مردم در مساجد کمتر بوده و این موضوع به خاطر این است که مساجد نقش تاریخی و اجتماعی خود در جامعه را تقریبا از دست داده اند.

حجت الاسلام قربانی، با بیان این که مساجد در قدیم به عنوان یک پایگاه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت می کردند، متذکر شد: در قدیم تمامی امور خیریه، حل و فصل های حقوقی و قضایی و ایجاد ارتباطات اسلام اجتماعی در مسجد اتفاق می افتاد ولی امروز مسجد به عنوان محل عبادت و یا تالار عزا در نظر گرفته می شود و جایگاه اصلی خود را از داده است، از این رو آمار مساجد و میزان حضور مردم در مساجد تکان دهنده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز با اشاره به این که متولیان مربوط در امور مساجد (سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات، اداره ارشاد) موازی عمل می کنند و هیچ همکاری و سازگاری با یکدیگر ندارند، افزود: این موضوع باعث شده که آمار کانون های فرهنگی مساجد نیز در کشور پایین باشد، البته فعالیت های خوبی توسط کانون های فرهنگی مساجد انجام می‎شود اما متاسفانه بسیاری از کانون های مساجد یا غیرفعال بوده و یا اینکه فعالیت های بسیار ضعیفی دارند.

به عنوان نمونه تعداد حدود 22 هزار کانون فرهنگی برای 72 هزار مسجد بسیار کم است و فعال و پویا نبودن بسیاری از این کانونها بدتر است.

وی در این خصوص افزود: این فعالیت های ضعیف باعث می شود تا جوانان در وضعیت فرهنگی و اجتماعی کنونی، درگیر فضاهای مجازی و آلوده شده و مفاسد اجتماعی و اخلاقی دامن زده شود؛ از این رو کانون های فرهنگی باید ساماندهی و مدیریت شده و فعالیت های فرهنگی متناسب با نیاز روز جوانان، نوجوانان و خانواده ها را ارائه دهند.

وی ادامه داد: امید است مسئولان محترم، ائمه جمعه و به ویژه امام جمعه محترم تبریز در این رابطه اهتمام ویژه ای داشته باشند و ستاد ویژه ای را به این حوزه اختصاص دهند تا بتواند فعالیت سازمانهای متولی در امور مساجد را متمرکز کرده و در راستای حل مشکلات جوانان و جامعه برنامه های راهبردی و کاربردی ارائه دهند.

این کارشناس مسایل مذهبی با تاکید بر این که مسجد، یک پایگاه فرهنگی است، افزود: باید در مساجد آموزش های مربوط به اخلاق، ادب، آموزه های قرآنی تعلیم داده شود، چرا که سنگ بنای مسجد در دین اسلام برای تعلیم قرآن و حل مشکلات مسلمانان گذاشته شده است.

از این رو باید تدابیر هوشمندانه و دقیقی از سوی مسئولین بالادستی و متولیان مستقیم مساجد اتخاذ شود تا مساجد بتوانند نقش سازنده و مثبت اجتماعی و اقتصادی خود در زندگی مردم را ایفا کنند.

مولفه های اسلامی در ساخت مساجد لحاظ شود وی در مورد مولفه های اسلامی مسجد نیز گفت: جلد دوم کتاب معماری شهرسازی مطلوب اسلامی با عنوان مسجد مطلوب که توسط مؤسسه میراث شیعه تهیه شده و آماده چاپ است در این رابطه بوده و بیش از 100 مولفه منطبق با آیات قرآنی و روایات در مولفه های کالبدی، طراحی، اجتماعی و فرهنگی آورده شده است.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی واحد تبریز، با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از جهت کالبد گفت: کالبد مسجد باید متناسب با محل نیایش مسلمانان باشد، متاسفانه اکنون بخش عمده ای از مساجدی که در شهرهای مختلف کشور ساخته می شود با مولفه های اسلامی فاصله ی بسیاری دارد، از این رو لازم است متولیان ساخت و ساز مساجد در این رابطه دقت کرده و از افراد کارشناس و متخصص حوزه طراحی مسجد استفاده کنند تا فضای مسجد به مسجد بیشتر شبیه باشد تا کلیسا و آمفی تئاتر و سالن اجتماعات! تزیینات بیش از حد مساجد نیز باید با کمترین حد خود برسد و در این سادگی، معنویت و فضای خاص عبادی را القا کند.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به مولفه های اسلامی مسجد از منظر اجتماعی و فرهنگی، خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله امور خیریه، حل و فصل مشکلات حقوقی و اجتماعی و غیر آن در مساجد انجام می گرفت اما امروزه این ابعاد اجتماعی و فرهنگی را از مسجد جدا کرده ایم و مردم صرفا به مسجد به عنوان محلی برا اقامه نماز و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری نگاه می کنند در حالی که نقش عبادی مسجد فراتر از اقامه ی نماز جماعت است.

مدیر مؤسسه میراث شیعه تبریز، در پایان تاکید کرد: امیدواریم توجه به نقش صحیح تاریخی و هویتی مسجد در شکل گیری صحیح نهادهای اجتماعی کمک کند و مساجد جایگاه خدمات اجتماعی و خیریه خود را بازیابند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مسجد الاقصی - مسجد - الاقصی - رژیم صهیونیستی - اسلامی - تاریخ - تاریخی - صهیونیستی - مسلمانان - ایوبی - آتش سوزی - جهانی - رژیم - کشور - اهمیت - مساجد - تفاوت - آذربایجان - تبلیغاتی - هویت - ارتباطات - علوم - زنده - گنبد - پیشنهاد - آتش زدن - ایرانی - فرهنگ - بازپس - طلایی

آخرین اخبار سرویس:
تندروها شیپور را از سرگشاد می نوازند

سیستمی کردن آموزه های اصول فقهی/ آنچه به تواتر حجیت می بخشد

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس وزرای دولت را دعوت به مناظره کرد

چه شد که امام تصمیم به بازگشت به ایران گرفت؟/ واکنش بختیار به این تصمیم چه بود؟

پروازهای فرودگاه رشت

وقتی تعطیلی دولت به پایان برسد سخنرانی خواهم کرد

FATF در تعریف از تروریسم، حق تحفظ نمی پذیرد

قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا ابلاغ شد

معاون حقوقی رییس جمهور: مجمع تشخیص مصلحت،نظرات کارشناسان را در باره پالرمو و CFT بشنود/مخالفان،هیچ راه حل پیشنهادی ندارند

روزنامه اصولگرا : «قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟!

احزاب با استانی شدن انتخابات دوپینگ می کنند؟

سردار نقدی: رضاخان بی سواد تاریخ هفت هزار ساله ایران را به 2 هزار و 500 سال کاهش داد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

تصاویر/ دیدار اعضای شورای عالی علمی و اجرایی همایش بین المللی امام رضا(ع) با مراجع و علما

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باید از استقامت مردم قدردانی کنیم

مدیر حوزه علمیه فارس: علم و دانش اسلحه روحانیون است

«ناصبی گری در وهّابیّت» بررسی شد

آغاز فعالیت طلاب شاعر در شب شعر حوزه خراسان

همایش کتاب سال حوزه آغاز شد

آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

قیمت بنزین در سال 98 افزایش نمی یابد

استخدام یک فروشنده جهت فروشگاه لوازم التحریر در تهران

ترامپ حرف خود را پس گرفت

استخدام گرافیست خانم با حقوق وزارت کار در تهران

غلامعلی جعفرزاده: قیمت بنزین در سال 98 افزایش نمی یابد

استخدام کارگر ساده و ماهر جهت یک اغذیه در خراسان رضوی

استخدام کارمند فتوشاپ کار خانم جهت کار در آژانس هواپیمایی

استخدام صندوقدار خانم آشنا به کامپیوتر در مشهد

استخدام 2 نفر خانم آشنا به فتوشاپ در شرکت تبلیغاتی مبلمان

تهران مصمم به توسعه همکاری با سازمان شانگهای است

راه آهن تهران - مشهد کی برقی می شود؟

استخدام کارمند ترجیحا آشنا به کامپیوتر یا الکترونیک - تهران

در جلسه علنی مجلس درباره «واردات خودرو» چه گذشت؟

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری

استخدام بازاریاب موتوری با مزایا در شرکت پایدار تهویه کاسپین

استخدام کارشناس فنی حوزه دیتاسنتر و امنیت شبکه در تهران

ترامپ:وقتی تعطیلی دولت به پایان برسد سخنرانی خواهم کرد

اولین توزیع گسترده شبکه فاضلاب در کشور

اختلاف 10 روزه؛ زمان بازگشایی زاینده رود بین کشاورزان اصفهان

استان به تولید خبر هوشمندانه و هدفمند نیاز دارد

قانون کار کشور نیازمند بروز رسانی است

بیش از 100برنامه ویژه دهه مبارک فجر در ایرانشهر برگزار می شود

زنان زندانی زیر چتر حمایت مسئولان قرار گیرند

مدیرکل زندان های همدان منصوب شد

برنامه توسعه 130 دهستان کشور تدوین شد

رفع نیاز معیشتی معلمان باید دغدغه مسئولان باشد

مجوز فعالیت اساتید پزشکی در مطب مبتنی بر اسناد بالادستی صادر شد

تدارک هفت هزار برنامه همزمان با ایام الله دهه فجر در استان مرکزی

تیترهای صفحه اول روزنامه های چهارم بهمن

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

واکنش وزیر دفاع ونزوئلا به رییس جمهور خودخوانده

توقف تورهای تمدنی/چینی ها کتاب حافظ را کنار نوزادشان می گذارند

استخدام شرکت هواپیمایی تشریفات

پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

استخدام مجتمع صنعتی اسفراین (استخدام جدید)

استخدام خدمتگذار خانم جهت مزون عروس در خراسان رضوی

نشانه های مهدویت در اندیشه اهل بیت (ع)

دعوت به همکاری پژوهشگر بصورت دورکار از سراسر کشور

تعلیق مجوز پرواز ماهان سیاسی است

خط حزب الله 169 منتشر شد دو گانه «تکلیف» و «نتیجه»

وقتی کی روش برانکو را ناامید نکرد!

استخدام دانشگاه علوم پزشکی ایران(اعلام نتایج)

چرا وحید طالب لو پیشنهاد برانکو را رد کرد و حالا پشیمان نیست؟

احزاب با استانی شدن انتخابات دوپینگ می کنند؟

استخدام نیروی آقا جهت همکاری در شهر مشهد

حدیث در مورد حجاب

آموزش دانشجویان از سطحی نگری خارج شود

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

نظام آموزشی نیاز به یک بازنگری جدی محتوایی و علمی دارد

یادواره خلبان شهید عبدالرضا کوپال در بروجرد برگزار شد

جنیدی: تصویب «پالرمو» و «سی اف تی» به مصلحت کشور است

اندیشه نیک بر بلندای ماه بهمن

صفحه اول روزنامه های 4 بهمن

اصطلاحاتی که فقط سربازها می دانند؛ از آش خور تا ساچمه پلو

ارتش روسیه با ربات های «اوران-9» مهجز می شود

همه نمایندگان مجلس نگران آینده طرح تحول سلامت هستند

جلسه ای مهم در ایران بدون حضور شاه

خوداتکایی در گندم عامل بی اثر شدن تحریم غذایی ایران/ در این شرایط ما باید غذای مورد نیاز مردم خود را تامین کنیم

رسیدگی ویژه به پرونده کلاهبرداری میلیاردی گلیم و گبه کرمانشاه/ از ثبت شکایات 13 هزار نفر تا اقدام برای برگزاری مزایده اموال متهم/ تاکنون 39 درصد از مطالبات مالباختگان پرداخت شده است

روایتی از حضور گسترده وزرای اصلاح طلب تا ناتوانی معاون اول در انتخاب منشی/ آیا جبهه اصلاحات به دنبال جدایی از دولت است؟

تیپ خانم سوپراستار با کاپشن و دامن/ عکس

تلاوت «ابوالقاسمی، قره شیخلو و احمدی وفا» در محافل کاروان قرآنی انقلاب+صوت

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

بهره برداری از طرحهای آبرسانی استان مرکزی

توجه به اهل بیت (ع) استقلال و عزت ما را حفظ می کند

دیدار با خانواده شهدا در ایام الله دهه فجر انجام شود

حضور آسان مردم در صحنه راهپیمایی 22 بهمن فراهم شود

برگزاری 150 برنامه توسط بسیج در ایام دهه فجر در رفسنجان

آزمون رشته تخصصی «تبلیغ» در مشهد برگزار می شود

استان هرمزگان 50 حافظ صحیفه سجادیه دارد

سخن نگاشت | پیشرفت علم معرفت الهی را افزایش می دهد

آزمون جذب روحانیون کاروان های عتبات عالیات در شیراز برگزار شد

رویکرد بین المللی در عرصه تبلیغی اسلام ضروری است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن ماه

حوزه زنگ هشدار فروپاشی را برای مجازی ها زد/ رهبری پیچ شتاب قطار علمی را چرخاندند/ مسلمانان آمریکا خونریزی دولت را بند آوردند/ پشت پرده فرمان السیسی علیه الازهر فاش شد

نادیده گرفتن دستاوردهای انقلاب خیانت بزرگی است/ «استقلال» و «آزادی»؛ مهمترین دستاورد انقلاب

پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

سردار سلیمانی در میان 10 متفکر برتر جهانی

استخدام رستوران تراس

استخدام موتورسوار در پیک موتوری پرواز

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد

برای هر 1100 ایرانی یک مسجد وجود دارد/ لزوم توجه به مولفه های اسلامی در ساخت مسجد