مطالب مرتبط:
15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی
وزیر جهاد کشاورزی: از حمایت از تولیدات داخلی تا خودکفایی در گندم و شکر
اجرای بزرگترین طرح کشاورزی بوشهر با 1600 میلیاردتومان اعتبار
افزایش 2 برابری اجرای طرح آبیاری نواری در مزارع کشاورزی
مدیریت بهینه منابع آبی با اجرای طرح آبخیزداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 18:052018-08-21اقتصادي

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی


دولت یازدهم برنامه هایی را در بخش کشاورزی آغاز کرد و در دولت دوازدهم تاکنون به 15 دستاورد در زمینه احیای زمین، انتقال آب، خودکفایی در شکر، - افزایش ضریب خوداتکایی در بسیاری از مواد غذایی، پرورش آبزیان، مکانیزاسیون، فرآوری و گلخانه رسیده است.

به نقل از سه شنبه تارنمای وزارت کشاورزی، در پنج سال گذشته با شناسایی و فعال سازی ظرفیت های موجود کشور روش های سازگار با اقلیم از جمله ارتقای بهره وری آب از طریق سیستم های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها، انتقال فصل کشت از بهار به پاییز و کشت نشایی صورت گرفت.

توسعه مکانیزاسیون، تغییر الگوی کشت، پرورش ماهی در قفس، احیای دشت خوزستان و ایلام و انتقال آب دشت سیستان و بلوچستان از دیگر اقدام های این دوره بود.

خودکفایی در گندم و شکر، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، انتقال فناوری های نوین به مزارع، استفاده از بذور پربازده و همچنین مقابله با ریزگردها سرلوحه برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بود.

با اجرای برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بهره وری آب سالیانه 6 درصد و در مجموع 30 درصد افزایش یافت؛ زیرا در سال 1392 به ازای مصرف هر مترمکعب آب حدود 920 گرم محصول تولید می شد که این میزان با 400 گرم افزایش به یک هزار و 320 کیلوگرم به ازای مصرف هر مترمکعب آب رسید.

یکی از روش های بهره وری آب، توسعه سامانه های نوین آبیاری است که با پرداخت بلاعوض 85 درصد از هزینه های اجرای این سامانه ها، سطح اراضی تجهیز شده از یک میلیون و 290 هزار هکتار در سال 1392 با افزایش 534 هزار هکتاری به یک میلیون و 824 هزار هکتار رسید و براساس برنامه تا پایان امسال به 2 میلیون و 100 هزار هکتار افزایش می یابد.

** حجم گلخانه های کشور به 13 هزار و 559 هکتار رسیدتوسعه گلخانه ها از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای انتقال مکان کشت از فضای باز به فضای مدیریت شده به منظور افزایش بهره وری تولید و کاهش مصرف آب است تا ضمن مدیریت آفات و بیماری ها، مصرف آب در مقایسه با فضای باز تا 90 درصد کاهش و میزان تولید تا 10 برابر افزایش یابد.

طبق آمارها در سال 1392 سطح گلخانه های کشور هشت هزار و 800 هکتار بود که این میزان اکنون به 13 هزار و 559 هکتار رسیده و ساخت گلخانه در سطح 2 هزار و 763 هکتار برای امسال پیش بینی شده است.

در سه ماهه نخست امسال 736 هکتار گلخانه در کشور ساختته شده است که با احداث هر هکتار گلخانه 10 اشتغال مستقیم به ویژه برای متخصصان رشته های کشاورزی ایجاد می شود.

بنابراین با چهار هزار و 759 هکتار گلخانه ساخته شده در پنج سال گذشته در واقع برای بیش از 47 هزار نفر اشتغالزایی شده است.

** 355 هزار هکتار از طرح احیای دشت خوزستان و ایلام تحویل بهره برداران شدبزرگ ترین طرح تاریخ کشاورزی کشور در دولت تدبیر و امید با عنوان طرح احیا و توسعه 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام در فاز اول در سطح 355 هزار هکتار به پایان رسید و به بهره برداران تحویل داده شد.

مقدمات آغاز مرحله دوم این طرح در دست اقدام است.

** 27 هزار هکتار از طرح انتقال آب سیستان عملیاتی شد اجرای طرح تامین و انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان از دیگر طرح های شاخص حوزه آب و خاک در دولت یازدهم بود که تاکنون در سطح 27 هزار هکتار شبکه شامل شبکه های اصلی و فرعی به اتمام رسیده و از 17 ایستگاه پمپاژ نیز 14 ایستگاه اجرای و آماده بهره برداری شده است.

همچنین اجرای عملیات احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در استان های غرب کشور از دیگر طرح های حوزه آب و خاک در دولت تدبیر و امید است.

این عملیات در 10 استان و به وسعت 227 هزار هکتار در دست اجراست و تاکنون 116 هزار هکتار آن آماده بهره برداری شده که 38 هزار هکتار از این اراضی زیر کشت رفته است و بقیه پیش از پایان سال به اتمام می رسد.

** اجرای 800 هزار هکتار آبخیزداری و آبخوانداری آبخیزداری و آبخوانداری را از بهترین شیوه های حفاظت خاک، ارتقاء پوشش گیاهی و تقویت سفره های زیرزمینی و آبخوان ها است که در سال 92 عملیات آبخیزداری در سطح 390 هزار هکتار انجام شد و در سال 96 با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی به 800 هزار هکتار یعنی دو برابر رسید.

برای اجرای این طرح در سال 97 نیز برای اولین بار 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یافته است.

** خرید 9 میلیون تن گندم و خودکفایی در تولید شکر با اقدامات فنی و انتقال یافته های نوین کشاورزی به مزارع، امسال با وجود کاهش 22 درصدی بارندگی در مقایسه با پارسال و تداوم خشکسالی، خرید تضمینی گندم نسبت به سال زراعی قبل افزایش یافت.

تاکنون 9 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و کشور همچنان از واردات این محصول اساسی بی نیاز است.

در بحث تولید شکر نیز با توسعه کشت پاییزه و نشایی چغندرقند و همچنین بکارگیری بذور مقاوم و پربازده، ضمن کاهش سطح زیرکشت،با افزایش تولید و کاهش سه برابری مصرف آب، تولید شکر از 1.

2 میلیون تن در سال 1392 به 2 میلیون تن در امسال رسیده و این تولید تا مرز خودکفایی رفته است.

** رشد ضریب خوداتکایی کشور در تولید روغن به 18 درصد کاهش وابستگی کشور به روغن از دیگر برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

با تمهیدات اندیشیده شده، تولید دانه های روغنی در سه سال اخیر به بیش از نیم میلیون تن افزایش یافت و تولید دانه روغنی کلزا در سه سال گذشته با دستیابی به 340 هزار تن بیش از هفت برابر شد.

همچنین با حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی، ضریب خوداتکایی کشور در روغن از 6 درصد در سال 1392 به 18 درصد افزایش یافته است.

در افق 1404 این میزان از خوداتکایی باید به 70 درصد برسد.

** نصب 475 قفس پرورش ماهی در دریاهای شمال و جنوب کشورطبق سیاست انتقال کشت آبزیان از خشکی به دریا برای سازگاری با اقلیم، ظرفیت پرورش یک میلیون تن ماهی در دریا وجود دارد که این میزان معادل مجموع صید و پرورش آبزیان فعلی کشور است.

بنابراین برای اجرای طرح آبزی پروری دریایی، تاکنون 475 قفس در دریای شمال و جنوب و آب های داخلی با ظرفیت 30 هزار تن نصب شده و پیش بینی می شود این ظرفیت امسال به حدود 50 هزار تن برسد.

در پنج سال گذشته تولید میگو از 12 هزار تن در سال 1392 به بیش از 32 هزار تن در سال 1396 افزایش یافت که 2.

5 برابر افزایش تولید را نشان می دهد و امسال پیش بینی می شود این میزان به 40 هزار تن برسد.

** تخصیص 72 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که با ایجاد 6 خط اعتباری 72 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون فراهم و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

تاکنون بیش از 90 هزار دستگاه انواع تراکتور و کمباین و 200 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی تحویل کشاورزان شده تا جایی که ضریب نفوذ مکانیزاسیون کشاورزی از 1.

18 اسب بخار در ابتدای سال 1392 به 1.

62 اسب بخار در حال حاضر افزایش یافته است.

امسال با تامین 20 هزار میلیارد ریال (12300 میلیارد ریال از محل تسهیلات خط اعتباری و 7700 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت توسعه اشتغال روستایی) ضریب مکانیزاسیون به 1.

72 اسب بخار برسد.

**700 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی ایجاد شددر دولت یازدهم با واگذاری یافته های تحقیقاتی به بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان کشاورزی از 263 مورد در سال 1392 به 583 شرکت در سال1396 افزایش یافت.

این میزان اکنون به 700 شرکت رسیده است.

**افزایش ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی به 54 میلیون تن یکی از مشکلات بخش کشاورزی فرآوری محصولات است اما ظرفیت جذب مواد خام صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی از 32 میلیون تن در سال 1392 به 54 میلیون تن در سال 1396 رسید.

در ابتدای سال1392 تعداد 440 واحد سردخانه با ظرفیت 840 هزار تن ساخته شده بود که تاکنون این میزان به 998 واحد و ظرفیت 2 میلیون و 440 هزار تن رسید.

به عبارت دیگر، این میزان سه برابر افزایش یافت.

** مقابله با ریزگردها در 320 هزار هکتار از زمین های خوزستان برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها 320 هزار هکتار در قالب هفت کانون بحرانی در استان خوزستان انتخاب شد و با ساخت کانال انتقال آب به مناطق فوق بحرانی به طول 60 کیلومتر، بیش از 20 هزار هکتار نهالکاری تا پایان فروردین ماه امسال به پایان رسید.

همچنین در 15 هزار هکتار عملیات مالچ پاشی اجرا و در بیش از هفت هزار هکتار اراضی منطقه هور منصوری عملیات مرطوب سازی انجام شد.

ایجاد ایستگاه پمپاژ اضطراری روی رودخانه کارون با ظرفیت 12.

5 مترمکعب بر ثانیه، بهره برداری از بیش از 70 سازه و عبور از جاده های اصلی و روستایی، خطوط لوله های نفت، گاز و لوله های آب، ساخت 140 کیلومتر کانال های فرعی و ایستگاهای پمپاژ مورد نیاز و همچنین احداث کانال انتقال به رودخانه جراحی به طول 23 کیلومتر برای آبیاری نخیلات شادگان از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها در خوزستان است.

امسال علاوه بر نگهداری سطح کشت شده، توسعه کشت در دستکم 20 هزار هکتار و ادامه مرطوب سازی زمین ها و همچنین تکمیل کانال ساخته شده برای آبرسانی به مناطق جدید کشت شده در نظر گرفته شده است.


کلید واژه ها: کشاورزی - افزایش - بهره وری - برنامه - انتقال - توسعه - وزارت - سیستان و بلوچستان - مصرف - کشور - درصد - میزان - تولید - دستاورد - مدیریت - نوین - اشتغال - آبیاری - جهاد - دولت یازدهم - کاهش مصرف - ریزگردها - بلوچستان - دولت - کاهش - پیش بینی - خوزستان - فناوری - سیستان - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
بخشنامه جهانگیری به منظور کاهش زمان ناشی از ترافیک سنگین در تهران

استخدام جوشکار صنعتی دارای سابقه کار در تهران

«نماد اعتماد» شرکت ثامن پیش از اعلام ورشکستگی باطل شده بود

حمایت مقام اماراتی از عاملان حمله تروریستی اهواز

وضعیت ذخیره سد های تهران

پلمپ قصابی در آرادان

87 درصد اسناد خزانه اختصاصی به آذربایجان غربی جذب شد

درآمدهای استان یزد 20 درصد کاهش یافت

از بازار ارز چه خبر؟

جانمایی یک بندر بزرگ در سواحل مکران/ ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری

دیدگاه های بخش خصوصی برای حل مشکلات جمع بندی شود

فشار ترامپ بر اوپک و قیمت نفت

یش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو

گام مهم دولت برای مقابله با طرح آمریکایی کاهش صادرات نفت ایران

رکود بی سابقه مسکن

کشف بیش از 29 هزار دلار ارز قاچاق در مرز دوغارون

برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان ورامین آغاز شد

90 هکتار از اراضی کشاورزی رباط کریم زیر کشت زعفران رفت

100 تن مواد پتروشیمی احتکار شده در شورآباد کشف شد/ عملیات بانکی الزاما باید تحت اشراف بانک مرکزی باشد

شناسایی 100 تن مواد پتروشیمی در انباری در شورآباد/ تشکیل پرونده ای سنگین از تخلفات حوزه پتروشیمی از سال 92

درآمدهای استان یزد 20 درصد کاهش یافت

90 هکتار از اراضی کشاورزی رباط کریم زیر کشت زعفران رفت

دادستان تهران خبر داد: کلاهبرداری هزار میلیاردی یک طلافروش از مردم در تهرانپارس

بیش از 29 هزار دلار ارز قاچاق در مرز دوغارون کشف شد

استفاده از دیدگاههای تولیدکنندگان در رفع موانع تولید

چهار عامل بیکاری شاغلان در دو سال گذشته

گوجه فرنگی 7 هزار تومانی در بازار

تاخیر یک ساعته برای کارمندان تهرانی تا 15 مهر

رسمی، کارمندان تهرانی میتوانند ساعت 9 صبح در محل کار حضور یابند

کناره گیری غفوری از مدیرعاملی پردیس/مدیرعامل سابق پرند جایگزین شد

افزایش یک میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار جدول

سقف تسهیلات اشتغال روستایی 100 میلیارد ریال شد

ترخیص خودروهای مانده در گمرک؛ پایانی بر سفته بازی در بازار؟

برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان ورامین آغاز شد

بخشنامه جهانگیری در باره ساعت کار کارمندان: تا 15 روز می توانید با یکساعت تاخیر سر کار بروید

بررسی مشکلات طرح های روستایی در اردبیل

افزایش داوطلبان اهدای خون خراسان رضوی در تاسوعا و عاشورا

فیبرنوری بهترین گزینه برای توسعه شبکه مخابرات صنعت گاز است

ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی ایران الزامی است

افزایش 44 درصدی تورم کالاهای وارداتی

ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران از فردا تا 15 مهر شناور شد

موج جدید نقدینگی در آستانه ورود به بورس است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران: سه درصد جمعیت کشور عضو کتابخانه ها هستند/ خرید 60 میلیون کتاب در سال 96

بخشنامه جهانگیری به کلیه وزارتخانه ها و موسسات دولتی کارمندان تا پانزدهم مهر می توانند با تاخیر یکساعته در محل کار خود حضور یابند

گفتگو با شکیبا شکری مدیر کمپین های استارت آپ فروشگاه آنلاین بیمه ماهان آینده بچه ها در مهر پلاس فروشگاه بیمه ماهان

ثبت معامله 571 هزار تن انواع کالا در بورس کالای ایران

جهانگیری: تاخیر یک ساعته برای کارمندان تهرانی تا 15 مهر

آینده بچه ها در مهر پلاس فروشگاه بیمه ماهان

آغاز پرداخت تسهیلات با نرخ سود 6 درصدی در بانک صادرات ایران

توسعه کیفی شهرکهای صنعتی در اولویت سازمان صنایع کوچک

فیبرنوری بهترین گزینه برای توسعه شبکه مخابرات صنعت گاز است

بخشنامه جهانگیری درباره ساعت کار کارمندان در مهر ماه

تاکید بر لزوم ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی ایران

معرفی کانسپت فورد F-Vision، کِشندهٔ الکتریکی خودران

ارزآوری150میلیون دلاری صادرات میگو/تولید38هزار تن میگو تا پایان97

35کیلوگرم شمش طلای قاچاق در مرز رازی کشف شد

نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات در بازار/ قیمت به 9 هزار و 100 تومان رسید

اختصاص شش ونیم میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در مهریز

کشف قیمت 1700 ریالی هر سهم تاپکیش در پنجمین عرضه اولیه امسال فرابورس

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوبی باشند

پافشاری آخوندی بر واردات واگن

بازار مسکن کساد است اما راکد نیست

اگر مردم ارزش زیارت امام حسین (ع) را بدانند

بخش خصوصی، خط مقدم جنگ اقتصادی است

قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا، قیمت ارز امروز شنبه 97/06/31

آشنایی با حقوق کار

35 کیلوگرم شمش طلای قاچاق در مرز رازی کشف شد

فیبرنوری بهترین گزینه برای توسعه شبکه مخابرات صنعت گاز است

کشف 22 تریلر برنج قاچاق و غیرقابل مصرف

سقف تسهیلات اشتغال روستایی 100 میلیارد ریال شد

1530 مددجوی کمیته امداد قزوین مستاجر هستند

تاکید بر تسریع در رفع موانع پیش روی ترخیص کالا

جانمایی یک بندر بزرگ در سواحل مکران

اختصاص تسهیلات اشتغالزایی روستایی در مهریز

اعتبار 700 میلیارد تومانی برای واحد های صنعتی زنجان

استفاده از دیدگاههای تولیدکنندگان قزوین در رفع موانع تولید

تشکیل کارگروه تعیین تکلیف تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی

«نماد اعتماد» شرکت ثامن پیش از اعلام ورشکستگی باطل شده بود

حقوق کارگران افزایش می یابد؟

زنان چهره شهر را تغییر دادند

سرانجام رکورد حسین رضازاده شکسته شد

آخرین قیمت محصولات کرمان موتور در بازار و نمایندگی

در مجمع عمومی بانک تشریح شد: اقدامات اثربخش بانک سپه در اقتصاد ملی

ضرورت احیا فروشگاه های مصرفِ دهه اول انقلاب در شرایط تحریم

تولید خودروسازان 38 درصد کاهش یافت

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد جانمایی یک بندر بزرگ در سواحل مکران/ ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری

همراه با جریمه 13 میلیارد تومانی انجام شد کشف 22 تریلر برنج قاچاق و غیرقابل مصرف

نویسنده، کارگردان و مترجم سینما و تئاتر درگذشت

گواهینامه بین المللی خدمات مسافری برای بن ریل

شایعه ممنوعیت واردات کالای ایرانی به افغانستان

تصویری بی نظیر از صد ها ماهی که یک غواص را محاصره کردند

سیاست پردردسر ترامپ برای تحریم نفت ایران

تاکید بر لزوم ارائه مدارک هویتی برای انجام امور بانکی در بانک ملی

اسامی شهدای حمله تروریستی اهواز

دستگاه های اجرایی و بانک های شهر تهران تا 15 مهرماه می توانند با یک ساعت تاخیر آغاز به کار کنند

بن ریل گواهینامه بین المللی خدمات مسافری ریلی گرفت

ممنوعیت واردات کالای ایرانی به افغانستان شایعه است

محرم بدون انفجارهای انتحاری؛ ویژگی عزاداری امسال پاکستان

ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران از فردا تا 15 مهر شناور شد

«نماد اعتماد» شرکت ثامن پیش از اعلام ورشکستگی باطل شده بود

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی