مطالب مرتبط:
15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی
وزیر جهاد کشاورزی: از حمایت از تولیدات داخلی تا خودکفایی در گندم و شکر
اجرای بزرگترین طرح کشاورزی بوشهر با 1600 میلیاردتومان اعتبار
افزایش 2 برابری اجرای طرح آبیاری نواری در مزارع کشاورزی
مدیریت بهینه منابع آبی با اجرای طرح آبخیزداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 17:052018-08-21اقتصادي

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی


دولت یازدهم برنامه هایی را در بخش کشاورزی آغاز کرد و در دولت دوازدهم تاکنون به 15 دستاورد در زمینه احیای زمین، انتقال آب، خودکفایی در شکر، - افزایش ضریب خوداتکایی در بسیاری از مواد غذایی، پرورش آبزیان، مکانیزاسیون، فرآوری و گلخانه رسیده است.

به نقل از سه شنبه تارنمای وزارت کشاورزی، در پنج سال گذشته با شناسایی و فعال سازی ظرفیت های موجود کشور روش های سازگار با اقلیم از جمله ارتقای بهره وری آب از طریق سیستم های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها، انتقال فصل کشت از بهار به پاییز و کشت نشایی صورت گرفت.

توسعه مکانیزاسیون، تغییر الگوی کشت، پرورش ماهی در قفس، احیای دشت خوزستان و ایلام و انتقال آب دشت سیستان و بلوچستان از دیگر اقدام های این دوره بود.

خودکفایی در گندم و شکر، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، انتقال فناوری های نوین به مزارع، استفاده از بذور پربازده و همچنین مقابله با ریزگردها سرلوحه برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بود.

با اجرای برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بهره وری آب سالیانه 6 درصد و در مجموع 30 درصد افزایش یافت؛ زیرا در سال 1392 به ازای مصرف هر مترمکعب آب حدود 920 گرم محصول تولید می شد که این میزان با 400 گرم افزایش به یک هزار و 320 کیلوگرم به ازای مصرف هر مترمکعب آب رسید.

یکی از روش های بهره وری آب، توسعه سامانه های نوین آبیاری است که با پرداخت بلاعوض 85 درصد از هزینه های اجرای این سامانه ها، سطح اراضی تجهیز شده از یک میلیون و 290 هزار هکتار در سال 1392 با افزایش 534 هزار هکتاری به یک میلیون و 824 هزار هکتار رسید و براساس برنامه تا پایان امسال به 2 میلیون و 100 هزار هکتار افزایش می یابد.

** حجم گلخانه های کشور به 13 هزار و 559 هکتار رسیدتوسعه گلخانه ها از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای انتقال مکان کشت از فضای باز به فضای مدیریت شده به منظور افزایش بهره وری تولید و کاهش مصرف آب است تا ضمن مدیریت آفات و بیماری ها، مصرف آب در مقایسه با فضای باز تا 90 درصد کاهش و میزان تولید تا 10 برابر افزایش یابد.

طبق آمارها در سال 1392 سطح گلخانه های کشور هشت هزار و 800 هکتار بود که این میزان اکنون به 13 هزار و 559 هکتار رسیده و ساخت گلخانه در سطح 2 هزار و 763 هکتار برای امسال پیش بینی شده است.

در سه ماهه نخست امسال 736 هکتار گلخانه در کشور ساختته شده است که با احداث هر هکتار گلخانه 10 اشتغال مستقیم به ویژه برای متخصصان رشته های کشاورزی ایجاد می شود.

بنابراین با چهار هزار و 759 هکتار گلخانه ساخته شده در پنج سال گذشته در واقع برای بیش از 47 هزار نفر اشتغالزایی شده است.

** 355 هزار هکتار از طرح احیای دشت خوزستان و ایلام تحویل بهره برداران شدبزرگ ترین طرح تاریخ کشاورزی کشور در دولت تدبیر و امید با عنوان طرح احیا و توسعه 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام در فاز اول در سطح 355 هزار هکتار به پایان رسید و به بهره برداران تحویل داده شد.

مقدمات آغاز مرحله دوم این طرح در دست اقدام است.

** 27 هزار هکتار از طرح انتقال آب سیستان عملیاتی شد اجرای طرح تامین و انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان از دیگر طرح های شاخص حوزه آب و خاک در دولت یازدهم بود که تاکنون در سطح 27 هزار هکتار شبکه شامل شبکه های اصلی و فرعی به اتمام رسیده و از 17 ایستگاه پمپاژ نیز 14 ایستگاه اجرای و آماده بهره برداری شده است.

همچنین اجرای عملیات احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در استان های غرب کشور از دیگر طرح های حوزه آب و خاک در دولت تدبیر و امید است.

این عملیات در 10 استان و به وسعت 227 هزار هکتار در دست اجراست و تاکنون 116 هزار هکتار آن آماده بهره برداری شده که 38 هزار هکتار از این اراضی زیر کشت رفته است و بقیه پیش از پایان سال به اتمام می رسد.

** اجرای 800 هزار هکتار آبخیزداری و آبخوانداری آبخیزداری و آبخوانداری را از بهترین شیوه های حفاظت خاک، ارتقاء پوشش گیاهی و تقویت سفره های زیرزمینی و آبخوان ها است که در سال 92 عملیات آبخیزداری در سطح 390 هزار هکتار انجام شد و در سال 96 با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی به 800 هزار هکتار یعنی دو برابر رسید.

برای اجرای این طرح در سال 97 نیز برای اولین بار 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یافته است.

** خرید 9 میلیون تن گندم و خودکفایی در تولید شکر با اقدامات فنی و انتقال یافته های نوین کشاورزی به مزارع، امسال با وجود کاهش 22 درصدی بارندگی در مقایسه با پارسال و تداوم خشکسالی، خرید تضمینی گندم نسبت به سال زراعی قبل افزایش یافت.

تاکنون 9 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و کشور همچنان از واردات این محصول اساسی بی نیاز است.

در بحث تولید شکر نیز با توسعه کشت پاییزه و نشایی چغندرقند و همچنین بکارگیری بذور مقاوم و پربازده، ضمن کاهش سطح زیرکشت،با افزایش تولید و کاهش سه برابری مصرف آب، تولید شکر از 1.

2 میلیون تن در سال 1392 به 2 میلیون تن در امسال رسیده و این تولید تا مرز خودکفایی رفته است.

** رشد ضریب خوداتکایی کشور در تولید روغن به 18 درصد کاهش وابستگی کشور به روغن از دیگر برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

با تمهیدات اندیشیده شده، تولید دانه های روغنی در سه سال اخیر به بیش از نیم میلیون تن افزایش یافت و تولید دانه روغنی کلزا در سه سال گذشته با دستیابی به 340 هزار تن بیش از هفت برابر شد.

همچنین با حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی، ضریب خوداتکایی کشور در روغن از 6 درصد در سال 1392 به 18 درصد افزایش یافته است.

در افق 1404 این میزان از خوداتکایی باید به 70 درصد برسد.

** نصب 475 قفس پرورش ماهی در دریاهای شمال و جنوب کشورطبق سیاست انتقال کشت آبزیان از خشکی به دریا برای سازگاری با اقلیم، ظرفیت پرورش یک میلیون تن ماهی در دریا وجود دارد که این میزان معادل مجموع صید و پرورش آبزیان فعلی کشور است.

بنابراین برای اجرای طرح آبزی پروری دریایی، تاکنون 475 قفس در دریای شمال و جنوب و آب های داخلی با ظرفیت 30 هزار تن نصب شده و پیش بینی می شود این ظرفیت امسال به حدود 50 هزار تن برسد.

در پنج سال گذشته تولید میگو از 12 هزار تن در سال 1392 به بیش از 32 هزار تن در سال 1396 افزایش یافت که 2.

5 برابر افزایش تولید را نشان می دهد و امسال پیش بینی می شود این میزان به 40 هزار تن برسد.

** تخصیص 72 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که با ایجاد 6 خط اعتباری 72 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون فراهم و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

تاکنون بیش از 90 هزار دستگاه انواع تراکتور و کمباین و 200 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی تحویل کشاورزان شده تا جایی که ضریب نفوذ مکانیزاسیون کشاورزی از 1.

18 اسب بخار در ابتدای سال 1392 به 1.

62 اسب بخار در حال حاضر افزایش یافته است.

امسال با تامین 20 هزار میلیارد ریال (12300 میلیارد ریال از محل تسهیلات خط اعتباری و 7700 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت توسعه اشتغال روستایی) ضریب مکانیزاسیون به 1.

72 اسب بخار برسد.

**700 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی ایجاد شددر دولت یازدهم با واگذاری یافته های تحقیقاتی به بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان کشاورزی از 263 مورد در سال 1392 به 583 شرکت در سال1396 افزایش یافت.

این میزان اکنون به 700 شرکت رسیده است.

**افزایش ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی به 54 میلیون تن یکی از مشکلات بخش کشاورزی فرآوری محصولات است اما ظرفیت جذب مواد خام صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی از 32 میلیون تن در سال 1392 به 54 میلیون تن در سال 1396 رسید.

در ابتدای سال1392 تعداد 440 واحد سردخانه با ظرفیت 840 هزار تن ساخته شده بود که تاکنون این میزان به 998 واحد و ظرفیت 2 میلیون و 440 هزار تن رسید.

به عبارت دیگر، این میزان سه برابر افزایش یافت.

** مقابله با ریزگردها در 320 هزار هکتار از زمین های خوزستان برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها 320 هزار هکتار در قالب هفت کانون بحرانی در استان خوزستان انتخاب شد و با ساخت کانال انتقال آب به مناطق فوق بحرانی به طول 60 کیلومتر، بیش از 20 هزار هکتار نهالکاری تا پایان فروردین ماه امسال به پایان رسید.

همچنین در 15 هزار هکتار عملیات مالچ پاشی اجرا و در بیش از هفت هزار هکتار اراضی منطقه هور منصوری عملیات مرطوب سازی انجام شد.

ایجاد ایستگاه پمپاژ اضطراری روی رودخانه کارون با ظرفیت 12.

5 مترمکعب بر ثانیه، بهره برداری از بیش از 70 سازه و عبور از جاده های اصلی و روستایی، خطوط لوله های نفت، گاز و لوله های آب، ساخت 140 کیلومتر کانال های فرعی و ایستگاهای پمپاژ مورد نیاز و همچنین احداث کانال انتقال به رودخانه جراحی به طول 23 کیلومتر برای آبیاری نخیلات شادگان از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها در خوزستان است.

امسال علاوه بر نگهداری سطح کشت شده، توسعه کشت در دستکم 20 هزار هکتار و ادامه مرطوب سازی زمین ها و همچنین تکمیل کانال ساخته شده برای آبرسانی به مناطق جدید کشت شده در نظر گرفته شده است.


کلید واژه ها: کشاورزی - افزایش - بهره وری - برنامه - انتقال - توسعه - وزارت - سیستان و بلوچستان - مصرف - کشور - درصد - میزان - تولید - دستاورد - مدیریت - نوین - اشتغال - آبیاری - جهاد - دولت یازدهم - کاهش مصرف - ریزگردها - بلوچستان - دولت - کاهش - پیش بینی - خوزستان - فناوری - سیستان - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
واردات بیش از 10 میلیون تن کالای اساسی به کشور/ ذرت در صدر

پیگیری مطالبات کارگران هفت تپه ازسوی دولت/بخشی از مطالبات مزدی کارگران در هفته جاری پرداخت می شود

درهای ارز نیمایی به روی قطعه سازان بسته است

اعلام شرایط واردات خودرو توسط دیپلمات های خارجی + سند

استخدام کارشناس فروش تلفنی در موسسه عصر گفتگوی قلم - تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت دارویی معتبر در تهران

واحد فرآوری طلا با سرمایه خارجی در خوی کلنگ زنی می شود

قطع موقت سامانه 1557 بانک سپه

پرداخت وام اشتغال روستایی به کشاورزان دچار مشکل شد

افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیشتر از سالهای قبل| حامل های انرژی گران نمی شود| تصویب نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

قیمت جدید شیر خام تعیین شد

اجرای طرح گردشگری آبشار یاسوج با همکاری سازمان شهرداری ها

قیمت هر کیلو مرغ در بازارهای روز تهران 9790 تومان است

بنگاه های اقتصادی با افزایش قیمت به پیشواز تحریم ها نروند

صدور مجوز 20 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی امسال در آذربایجان شرقی

دوازدهمین نسل تویوتا کرولا رونمایی شد؛ جذاب تر، قدرتمندتر و امن تر

چالش ها و تهدید های خودرو محوری

صادرات صنایع دستی؛ افزایش یا کاهش؟!

کاهش 7 درصدی تولید ناخالص ملی، فشاری به اقتصاد ایران وارد نمی کند؟

ایران به صادرکننده نیروی انسانی تبدیل خواهد شد

زمزمه گران شدن خودروهای داخلی وجود دارد

سعودی ها برای مقابله با آمریکا دست به کار شدند

نرخ های هنگفت جرثقیل ها در جاده چالوس!

سقوط قیمت نفت شدت گرفت

خبر استرداد گولن، ارزش لیر ترکیه را بالا برد

سکه 300 هزار تومان حباب دارد

اثبات تهران 7 هزار ساله با کشف 3 قطعه سفال در بازار صندوق سازان+عکس

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش داد

افزایش قیمت چری تیگو 7 همزمان با عرضه مدل جدید این خودرو

سیف: درباره گرانی دلار هشدار داده بودیم، تدبیر نشد

قیمت واقعی هر کیلو برنج طارم چقدر است؟

روند کاهشی طلا و سکه ادامه دار شد+جدول

یارانه ها امشب در حساب هاست

افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیش از سال های 96 و 97 است

تشریف داشتید آقای مشاور!

شنبه 26 آبان | یارانه ها امشب در حساب هاست

شنبه 26 آبان | قیمت طلا، سکه و ارز

تقدیر از مدیرعامل بانک پاسارگاد به عنوان خیر نمونه در ساخت کتابخانه

خط پروازی البرز به کیش راه اندازی می شود

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با اشاره به شکایت های مردمی از رانندگان امدادخودرو در جاده چالوس گفت: برای رفع این معضل اتحادیه کامیونداران مکلف شد که بعد مسافت را قیمت گذاری و به صورت برچسب بر خودروهای امدادی نصب کنند.

بازیگر اصلی بازار ارز؛ یک دولت محافظه کار

قیمت هر کیلو مرغ در بازارهای روز تهران 9790 تومان است

940 هزار تن ماهی در میانه تولید می شود

یارانه آبان ماه امشب واریز می شود

ادامه کاهش قیمت طلا/ سکه امامی به کانال 3.8 رسید

روند نزولی قیمت دلار/ دلار در کانال 11 هزار تومان ماند/ بازپس دهی کانال 12 هزار تومانی

حقوق کارمندان افزایش می یابد؟

داستان ویزای جستجوی کار چیست؟

شاخص های بهبود فضای کسب و کار چیست؟

فروش بنزین فله ای در شهر دزفول ممنوع است

قیمت لوازم خانگی خارجی مشخص نیست

وزارت نفت باید 4 میلیون تن قیر در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد/بودجه وزارت راه معادل هزینه های نگهداری راه های کشور هم نیست

حامل های انرژی در لایحه بودجه 98 گران نمی شود/ افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیش از سال های 96 و 97 است

سامانه 118مخابرات کردستان به بیش ازچهار میلیون تماس پاسخ داد

یارانه آبان ماه امشب واریز می شود

940 هزار تن ماهی در میانه تولید می شود

کشت گندم در 131 هزار هکتار از اراضی استان قزوین

شنبه 26 آبان | قیمت ارزهای دولتی

نامه 80 ساله همینگوی 28 هزار دلار چکش خورد

شنبه 26 آبان | قیمت خرید دلار در بانک‎ها، کاهش دسته جمعی تمام ارزها

کمبود و گرانی مواد اولیه مشکل بزرگ تولید

حجم آب سدهای لرستان 3 درصد افزایش یافت

لزوم تخصیص منابع آبی جدید برای مهار گرد و غبار خوزستان

دبیرکل انجمن لوازم خانگی: بازار لوازم خانگی به تعادل نسبی رسیده است

رییس سازمان نوسازی مدارس: خیرین امسال 1200 میلیارد تومان اعتبار برای مدرسه سازی تعهد کرده اند

نخستین پژو 301 از خط تولید گذشت

اهمیت دفع انواع فاضلاب با استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی

بازدید فرماندار از نیروگاه حرارتی شازند

پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیکی شد.

توزیع گوشت گوسفند وارداتی مانع از افزایش بی رویه قیمت شد

کمیسیون تخصصی طلا: سکه 300 هزار تومان حباب دارد

روند کاهشی قیمت دلار منطقی است/ دلار 9 هزار تومانی نیز گران است

رتبه هجدهم لرستان از نظر آمار طلاق

شاهد عدم توازن عظیمی در مرزها هستیم

سهمیه تسهیلات مسکن روستایی دیلم افزایش یافت

سامانه 118 مخابرات کردستان به بیش از سه میلیون تماس پاسخ داد

توزیع گوشت گوسفند وارداتی مانع از افزایش بی رویه قیمت شد

پرداخت کمک جبرانی دولت به کارکنان دستگاه های اجرایی آغاز شد

منشاء ایجاد احساس تعلق به کالای ایرانی نگاه کیفی به آن است

اعتبار بسته حمایتی از محل مابه التفاوت ارزی تامین می شود

افزایش حقوق کارمندان در سال 98 بیشتر از سالهای قبل| حامل های انرژی در بودجه 98 گران نمی شود| تصویب نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

روحانی: روابط اقتصادی ایران و عراق را به 20 میلیارد دلار می رسانیم

قیمت ارز در سامانه نیما کاهش می یابد؟

تاریخ تهران؛ 7000 سال یا 400 سال

ساخت 20 درصد مدارس کشور توسط خیرین

تسهیل ثبت انجمن شهرستان ها در اتاق ایران

ایجاد یک میلیون فرصت شغلی

خط پروازی البرز به کیش راه اندازی می شود

فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صمت شد

تصویب قیمت های جدید محصولات لبنی در ستاد تنظیم بازار

285 هزار نوزاد متولد 97 امشب برای اولین بار یارانه می گیرند

کدام استان ها رکورد دار بیشترین میزان بارش در یک ماه اخیر بوده اند + جدول بارش های کل کشور

نرخ لبنیات ترمز برید

استخدام مسئول و سرپرست کارگاه MDF با سابقه در شیراز

مرغ ارزان شد

استخدام پیک موتوری جهت فست فود در البرز

استخدام چند نفر نیرو جهت کار در سقف کاذب

کاهش قیمت طلا و سکه رکورد زد

استخدام تعدادی راننده جهت موسسه حمل و نقل در تهران

پرداخت دستی و کاغذی عوارض خروج از کشور متوقف شد

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی