مطالب مرتبط:
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
تصمیم های واتیکانی و فرصتی که در پرونده "کیارستمی" از دست رفت
پای تخته| بازی های آسیایی فرصتی مغتنم برای خودسازی فوتبالی
آیا خرید رولزرویس فانتوم دست دوم عاقلانه است؟
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 16:522018-08-21سياسي

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟


برگزاری نمایشگاه مطبوعات از نظر برخی از فعالان این حوزه به دلیل استقبال کم مخاطبان و مشکلات و معضلات اخیر مطبوعات از جمله مسایل اقتصادی ضروری نیست اما برخی هم با ادامه کارش موافق هستند و آن را فرصتی مغتنم می دانند.

- چهار تن از فعالان حوزه رسانه درباره برگزار نشدن نمایشگاه نظر دادند نمایشگاه مطبوعات یکی از محافل فرهنگی با سابقه کشور به شمار می آید که همواره عرصه ای برای ارزیابی رسانه ها و تقویت ارتباط آنها با یکدیگر، مردم و مسئولان بوده است.

تاکنون 23 دوره آن برپا شده و دوره چهاردهم، اولین دوره ای بود که نمایشگاه مطبوعات به طور کاملاً مستقل و جدا از برگزاری همزمان با نمایشگاه کتاب در فصل پاییز برگزار شد.

برگزاری این رویداد اما همیشه مخالفان و موافقان زیادی را در میان اهالی رسانه داشته است، برخی این رویداد را در روند فعلی مطبوعات بی تاثیر دانسته و تنها آن را یک دورهمی ساده میان روزنامه نگاران و خبرنگاران می دانند و برخی دیگر نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای دیدار رو در روی مخاطبان با نشریه، روزنامه یا مجله مورد علاقه شان و تبادل آرا و نظرات می دانند.

حال در روزهای اخیر محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی مطبوعات خبر داد که شاید نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نشود.

او هزینه بالای نمایشگاه، کمبود منابع مالی رسانه های برای حضور در این رویداد فرهنگی و تلاش دولت برای صرفه جویی و کاهش هزینه های غیرضروری را مهم ترین عواملی دانست که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزار نکردن نمایشگاه مطبوعات در نظر گرفته است.

به همین مناسبت با چهار تن از فعالان حوزه مطبوعات درباره برگزار شدن یا نشدن بیست و چهارمین دوره نمایشگاه مطبوعات گفت وگو کرده و نظرشان را جویا شده ایم.

تا بهبود شرایط برگزار نشدن نمایشگاه مطلوب تر است ناصر بزرگهمر مدیرمسئول روزنامه صمت با بیان اینکه موافق برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات در شرایط فعلی است، می گوید: وقتی از واژه جشن استفاده می کنیم باید الزاماتی در پی آن فراهم شود.

در حال حاضر شرایط مطبوعات سخت و پیچیده است مانند گرانی کاغذ، مرکب و .

و همه این مسایل دست به دست هم داده تا نشریات کاغذی دچار مشکل شده و کاهش پیدا کنند.

او ادامه می دهد: وزارت فرهنگ و ارشاد تیراژ مطبوعات را در بهترین شرایط حدود 800 هزار تا یک میلیون اعلام کرده است در حالیکه همه نشریات متذکر شده اند که 50 درصد از تیراژ خود را کاهش دادند که این بیانگر وضعیت اقتصادی نامطلوب مطبوعات است.

بزرگمهر با اشاره به اینکه جشنواره مطبوعات به کیوسکی بزرگ برای نشریات کشور تبدیل شده است، بیان می کند: جشنواره به جای آنکه فضایی برای تبادل آرا و نظرات و گفت و شنود میان منتقدان و اهالی مطبوعات باشد به کیوسکی بزرگ برای نشریات بدل شده بود که البته فرصت خوبی برای دیدار اهالی مطبوعات را در کشور فراهم می کرد.

مدیرمسئول روزنامه صمت می افزاید: اما هزینه های برگزاری جشنواره بسیار بیشتر از سودآوری آن است و تا بهبود شرایط برگزار نشدن این رویداد فرهنگی مطلوب تر است.

در شرایط فعلی که مطبوعات در بدترین شرایط قرار دارند برگزاری این جشنواره خاصیتی ندارد.

او همچنین می گوید: در سال های اخیر نمایشگاه مطبوعات فرصتی برای مسئولان بوده است تا به نشریات سر زده و عکسی بگیرند و این مسئله بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است.

مقوله فرهنگ اولین حذف شده برای مشکلات مالی بیژن نفیسی از روزنامه نگاران پیشکسوت و با سابقه، نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای ارتباط نزدیک رسانه ها با مخاطبان دانسته و می گوید: شاید این نمایشگاه به صورت کلی در کار مطبوعات موثر نبوده است و می شد که شیوه هایی از سوی برگزارکنندگان در نظر گرفته شود که این رویداد تاثیر بیشتری بر فعالیت مطبوعات داشته باشد مانند تقدیر از روزنامه نگاران فاخر که زمینه پیشرفت را برای سایرین فراهم آورد.

اما متاسفانه برپایی غرفه با هدف ارتباط مستقیم با مخاطبان تنها هدف برپایی نمایشگاه مطبوعات بوده است.

او ادامه می دهد: برپایی نمایشگاه عادت و فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با مطبوعات بود، همانطور که دکه های روزنامه فروشی نیز به یک شکلی می توان گفت نمایشگاه مطبوعات هستند اما نمایشگاه فرصتی برای گفت و گو و ایجاد ارتباط بهتر بین مخاطب و رسانه ایجاد می کرد که اگر برگزار نشود ممکن است لطمه دیگری به مطبوعات وارد کند.

این روزنامه نگار با انتقاد از حذف سوبسیدهای فرهنگی که اولین گام در کاهش هزینه ها به شمار می آید، بیان می کند: این عادت در جامعه ما وجود دارد که خیلی خوب نیست، همیشه عرصه فرهنگ اولین بخش برای حذف به خاطر کمبود منابع مالی است در حالیکه باید آخرین بخش باشد.

فرهنگ بسیار بیشتر اولویت دارد و اگر بسترهای آن فراهم می شد مردم در برگزاری رویدادی مانند نمایشگاه مطبوعات بیشتر مشارکت داشتند.

نفیسی درباره خلا و فاصله ای که با برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات میان مردم و رسانه ها می افتد، می گوید: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که نسبت مطبوعات و جمعیت مان پایین تر از استاندارهای جهانی است پس تا جایی که می توان باید فاصله مردم با مطبوعات را نزدیک کنیم نه آنکه فاصله را بیشتر کنیم.

هر جایی که فرصت عرضه برای رسانه ها است باید از آن استقبال کنیم نه آنکه فوری برای صرفه جویی از مطبوعات سهم کم کنیم.

هزینه نمایشگاه در چه بخشی مصرف می شود؟ مهدی بگلری مدیرمسئول روزنامه پیروزی با بیان اینکه باید بررسی کرده و دستاوردهای نمایشگاه را برای اهالی مطبوعات مشخص کنند، می گوید: اول اینکه نمایشگاه برای مطبوعات خصوصی دستاوردی نداشته و برای دولتی ها یا رسانه هایی که جهت گیری سیاسی دارند شاید دستاوردی داشته است.

دوم متولیان این امر در تلاش هستند که نمایشگاه را برگزار نکنند و به نظرم وضعیت مطبوعات آنقدر نامساعد است که بعید می دانم در نمایشگاه ثبت نام کنند.

او می افزاید: من موافق برگزاری نمایشگاه نیستم مگر آنکه مانند گذشته همراه با نمایشگاه کتاب برگزار شود تا حداقل مخاطبان کتاب به غرفه های مطبوعات سر زده و بازدید کنند.

زیرا که در سال های اخیر استقبال چندانی از سوی بازدیدکنندگان نمی شد و اهالی مطبوعات و هم صنفان تنها باهم دیدار کرده و از غرفه های هم بازدید می کردند.

بگلری درباره بودجه برگزاری نمایشگاه بیان می کند: به نظرم مسئولان باید توضیح دهند که اگر نمایشگاه امسال را برگزار نمی کنند بودجه ای که همواره برای آن تخصیص داده می شود را در چه زمینه ای صرف می کنند.

به نظرم برگزاری نمایشگاه با حمایت از مطبوعات منطقی است مانند ارائه غرفه رایگان به اهالی رسانه.

ضمن آنکه نمایشگاه مطبوعات تنها فرصتی برای مسئولان است تا به صورت تبلیغاتی به بازدید از غرفه نشریات بپردازند.

هیچ حرکت فرهنگی بد نیست محمد هاشمی مسئول نمایشگاه های فرهنگی روزنامه اطلاعات، با بیان اینکه نمایشگاه مطبوعات فرصت دیدار مخاطبان و رسانه هاست، می گوید: مطبوعات فضایی برای دیدار مخاطیان و مطبوعات بود اما درآمد اقتصادی نصیب اهالی آن نمی کرد بلکه می توان گفت هزینه هایی برایشان داشت.

می توان گفت که نمایشگاه مطبوعات فضایی برای تعادل و تبادل افکار بوده است، به نحوی یک دورهمی بسیار خوب به شمار می آید.

او درباره برگزار نشدن این رویداد فرهنگی پاسخ می دهد: هیچ حرکت فرهنگی بد نیست، من موافق هر حرکتی هستم که در جهت اعتلای فرهنگ کشور در حال برگزاری و انجام است و نمایشگاه مطبوعات هم در همین زمره قرار دارد و برگزاری آن بهتر از برگزار نشدن است.

هاشمی درباره اینکه مقوله فرهنگ همواره اولویت اول حذف به دلیل کاهش هزینه ها بوده است، توضیح می دهد: طبیعی است، زمانیکه در سبد خانوار ما فرهنگ کمترین میزان را به خود اختصاص داده است و توجهی به آن نمی شود در سطح کلان کشور هم این اتفاق رخ می دهد و برنامه های فرهنگی چون نمایشگاه مطبوعات هم به راحتی به دلیل کاهش هزینه ها کنار گذاشته می شوند.


کلید واژه ها: نمایشگاه مطبوعات - مطبوعات - نمایشگاه - برگزار - وزارت فرهنگ - فرهنگ - روزنامه - شرایط - رسانه - وزارت - ارشاد - اقتصادی - روزنامه نگاران - نمایشگاه کتاب - وضعیت اقتصادی - اسلامی - کاهش - فرهنگی - هزینه - کاهش هزینه - خبرنگاران - صرفه جویی - فصل پاییز - خبرگزاری - مشکل - مخالفان - مسئولان - مشکلات - دورهمی - دربندی

آخرین اخبار سرویس:
بخش خبری 2-11-97

اجرای 40 برنامه قرآنی در کرمانشاه

خانه مطبوعات استان البرز منحل شد/انتخابات به زودی برگزار می شود

رسانه ها مطالبه­ گر اجرای قوانین بر زمین مانده باشند

پایه ریزی «عدالت جنسیتی» به معنای واقعی در نظام برنامه ریزی کشور

حمایت صندوق نوآوری از صادرات شرکت های دانش بنیان به کشورهای همسایه

شنیدن صداهای عجیب از سازه برج داستانسرایی است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

تقدیر امام جمعه موقت تهران از فعالیت های آستان قدس رضوی

کمک به محرومین در دهه فجر افزایش می یابد/ ثبت نام 11 هزار نفر به عنوان خادمیار رضوی در فارس

اجازه نمی دهیم ارکان انقلاب مورد تهاجم قرار گیرد/«صالحین» تبلور ارتباط تاثیرگذار روحانیت و بسیج

یاشار سلطانی به حبس محکوم شد

ترامپ به دنبال حذف عناصر قدرت ایران است/ عده ای تصور می کنند که راهی جز مذاکره وجود ندارد

سرپرست دانشگاه ولایت منصوب شد

طلاب و اساتید شیراز به داد کارتن خواب ها رسیدند+ عکس

نهاوندیان : سیاست دولت حمایت از صادرات غیرنفتی است

پوسترهای جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد+عکس

سقوط وانت بار به گودال 16کشته و مصدوم برجای گذاشت

مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

161 ایرانی خون شان خیلی نادر است

نتیجه استانی شدن انتخابات؛ باخت «ده» بر «یک»

استخدام فروشنده خانم برای یک مانتو سرا در اصفهان

دعوت به همکاری بازاریاب خانم جهت یک کلینیک در اصفهان

رونمایی از راکت روسی 9M729

منظور آقایان از بیان این جملات چیست؟

اساسا مثال حجاب فرعی بود اماchr(8230)

مناظره زاکانی و تاجزاده درباره فتنه 88 آغاز شد

رزمایش قطع اینترنت لغو شد! +جزییات

اعتراض کمیسیون فرهنگی مجلس به بازداشت «مرضیه هاشمی» در آمریکا

جزییات نشست میان دوره دفتر تحکیم وحدت/ از نشست «برهان» تا پرسش و پاسخ با مسئولین

زاکانی:با دروغ پردازی ها کشور را دچار بحران کردید/ تاجزاده: حسین شریعتمداری هر چه بگوید مانعی ندارد

تصویب و اجرای 161 قانون حمایت از زنان در 40 سال گذشته

راهبُرد رهبری انقلاب ایجاد تمدن بزرگ جهان اسلام است

رسیدن به عدالت اجتماعی اساسی ترین هدف تأمین اجتماعی است

لزوم توجه دستگاه های اجرایی به میز خدمت

برگزاری نمایشگاه «40 سال افتخار و بالندگی»

هنوز در مورد دعوت ایران به نشست ورشو تصمیمی گرفته نشده است

بررسی شاخص های مدیر مهدوی در رادیو معارف

گزارش ایکنا از دومین روز سفر «کاروان قرآنی انقلاب» به استان مرکزی

40 سال توطئه و تهاجم علیه انقلاب اسلامی

چهار کتابخانه روستایی در قشم افتتاح شد

استقبال از جشن 40 سالگی انقلاب با بهره برداری از 81 پروژه در شیراز

افتتاح دارالقرآن جمعیت هلال احمر/ فعالیت های قرآنی هلال احمر منسجم باشد

اجرای طرح ملی «هر مسجد، یک خبرنگار» در آذربایجان غربی

تلاش های خبرنگاران، تصاویر رشادت های رزمندگان اسلام را ماندگار کرد

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور ماده 19 آیین نامه نظارت بهداشتی اجرا نشد/ ارتزاق ناظران بهداشتی از کارفرمایان

بروزرسانی/بخش دوم مناظره زاکانی و تاجزاده تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگویید آمریکا را دشمن می دانید یا خیر؟

زاکانی:دروغ پردازی ها کشور را دچار بحران کردید/ تاجزاده: حسین شریعتمداری هر چه بگوید مانعی ندارد

تکمیل فوری سامانه ایمنی خط دوم قطارشهری در حال اجرا است

دیدار کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان با ظریف

روحانی: توطئه آمریکا را با تصویب نهایی لوایح چهارگانه خنثی کنیم

تصمیم گیری شورا برای کاربری مجتمع فرهنگی مذهبی ولیعصر

تهیه طرحی در مجلس برای ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور در صداوسیما

نکاتی که باید در طرح «نسخه نویسی الکترونیک» رعایت شود

مقام معظم رهبری: برای پیشرفت علمی از همه توانایی های غربی ها استفاده کنید

تلاش می کنیم گران شدن دارو فشار زیادی به مردم وارد نکند

تست گریم شازده ارسلان بانوی عمارت در یک سریال مناسبتی+عکس

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

مزاحمت از طریق سگ گردانی قابل پیگیری است

توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان اتمی از دانشگاه ها

مستند «بانو و باروت» راوی خاطرات زنان لرستانی می شود

شنیدن صداهای عجیب از برج میلاد داستانسرایی است

علیرضا فغانی در یک چهارم نهایی نیست

لاریجانی: خود را متعلق به صدا و سیما می دانم

افزایش هزینه ها با استانی شدن انتخابات

10 موزیک برتر از 10 خواننده مشهور روی آنتن رادیوتهران

باید به توصیه غربی ها همواره با سوءظن نگریسته شود/ در جریان مشکلات هستم/ نباید توقفی در زمینه حرکت علمی ایجاد شود

استخدام تعدادی کارگر ساده، ظرفشوی و سالن کار با جای خواب در تهران

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود/ به برنامه ها و توصیه های غربی ها اعتماد نکنید

نمونه ای از مدرک فروشی دانشگاه تهران به نام اقتصادی سازی دانشگاه چیزی هم برای نام دانشگاه تهران باقی بگذارید

زاکانی در مناظره دوم با تاج زاده: تاج زاده بگوید چرا از اسماعیل بخشی به عنوان فردی کذّاب دفاع می کند

بسیاری از سرفصل هایی کتاب های معارف مربوط به دهه شصت است/ تاثیر یک کلیپ و موشن گرافی از چندین جلسه کلاس بیشتر است

جلسه هیئت دولت

ارائه خدمات درمانی در جامعه جزو وظایف حاکمیت

استانی شدن انتخابات موجب موفقیت وابستگان قدرت و ثروت

ایران در دوران بازسازی سوریه در کنار دولت و مردم این کشور خواهد بود

ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان ایثارگر

راهکاری برای تجمیع طب سنتی و طب مدرن

مستند «بانو و باروت» راوی خاطرات زنان لرستانی می شود

رضایی: بچه های انقلاب باید به میدان بیایند

فرمانده خاکی جنگ حتی در عصبانیت می خندید

یک نماینده مجلس در نامه ای به وزیر اقتصاد خبرداد افشای قاچاق 1700 کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت بازرگانی اجاره ای

تجمع جمعی از خانواده های جانباختگان حادثه سانچی مقابل نهاد ریاست جمهوری

در نامه نماینده مجلس به رییس گمرک عنوان شد پرده برداری از قاچاق سازمان یافته در گمرک شهید رجایی

دادستان تهران: قیمت گذاری بر کالا ها کلاً در اختیار دولت است/ دادستانی نمی تواند بر این امور ورود زیادی داشته باشد/ مزاحمت از طریق سگ گردانی قابل پیگیری است

دنیا برای جلوگیری از چهل سالگی انقلاب قد علم کرده است

همدان میزبان مخوف ترین شکنجه گاه تاریخ ایران

مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

همکاری وزارت خارجه برای صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور های منطقه

اکثر طلاق ها مرتبط با وسوسه فضای مجازی است

در لایحه جامع انتخابات، احراز صلاحیت های نامزدها تعریف دقیق تری شد

دادستانی نمی تواند در رابطه با تولید و قیمت گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

لایحه جامع انتخابات در هیات دولت تصویب شد

مسئولین به جای توجه به احزاب حواسشان به وظایفشان باشد

اجرای طرح تحول با نگاه جدید اقتصادی/ اجرای پزشک خانواده در 5 استان تا بهار 98

سهام عدالت و بانکداری بدون ربا موضوع صحبت پورابراهیمی با مراجع

مجازات مزاحمت از طریق سگ گردانی چیست/اظهارات دادستان تهران

تلاش مجلس برای اصلاح امور خودروسازان

حضرت آیت الله خامنه ای :شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟