مطالب مرتبط:
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
تصمیم های واتیکانی و فرصتی که در پرونده "کیارستمی" از دست رفت
پای تخته| بازی های آسیایی فرصتی مغتنم برای خودسازی فوتبالی
آیا خرید رولزرویس فانتوم دست دوم عاقلانه است؟
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 17:522018-08-21سياسي

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟


برگزاری نمایشگاه مطبوعات از نظر برخی از فعالان این حوزه به دلیل استقبال کم مخاطبان و مشکلات و معضلات اخیر مطبوعات از جمله مسایل اقتصادی ضروری نیست اما برخی هم با ادامه کارش موافق هستند و آن را فرصتی مغتنم می دانند.

- چهار تن از فعالان حوزه رسانه درباره برگزار نشدن نمایشگاه نظر دادند نمایشگاه مطبوعات یکی از محافل فرهنگی با سابقه کشور به شمار می آید که همواره عرصه ای برای ارزیابی رسانه ها و تقویت ارتباط آنها با یکدیگر، مردم و مسئولان بوده است.

تاکنون 23 دوره آن برپا شده و دوره چهاردهم، اولین دوره ای بود که نمایشگاه مطبوعات به طور کاملاً مستقل و جدا از برگزاری همزمان با نمایشگاه کتاب در فصل پاییز برگزار شد.

برگزاری این رویداد اما همیشه مخالفان و موافقان زیادی را در میان اهالی رسانه داشته است، برخی این رویداد را در روند فعلی مطبوعات بی تاثیر دانسته و تنها آن را یک دورهمی ساده میان روزنامه نگاران و خبرنگاران می دانند و برخی دیگر نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای دیدار رو در روی مخاطبان با نشریه، روزنامه یا مجله مورد علاقه شان و تبادل آرا و نظرات می دانند.

حال در روزهای اخیر محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی مطبوعات خبر داد که شاید نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نشود.

او هزینه بالای نمایشگاه، کمبود منابع مالی رسانه های برای حضور در این رویداد فرهنگی و تلاش دولت برای صرفه جویی و کاهش هزینه های غیرضروری را مهم ترین عواملی دانست که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزار نکردن نمایشگاه مطبوعات در نظر گرفته است.

به همین مناسبت با چهار تن از فعالان حوزه مطبوعات درباره برگزار شدن یا نشدن بیست و چهارمین دوره نمایشگاه مطبوعات گفت وگو کرده و نظرشان را جویا شده ایم.

تا بهبود شرایط برگزار نشدن نمایشگاه مطلوب تر است ناصر بزرگهمر مدیرمسئول روزنامه صمت با بیان اینکه موافق برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات در شرایط فعلی است، می گوید: وقتی از واژه جشن استفاده می کنیم باید الزاماتی در پی آن فراهم شود.

در حال حاضر شرایط مطبوعات سخت و پیچیده است مانند گرانی کاغذ، مرکب و .

و همه این مسایل دست به دست هم داده تا نشریات کاغذی دچار مشکل شده و کاهش پیدا کنند.

او ادامه می دهد: وزارت فرهنگ و ارشاد تیراژ مطبوعات را در بهترین شرایط حدود 800 هزار تا یک میلیون اعلام کرده است در حالیکه همه نشریات متذکر شده اند که 50 درصد از تیراژ خود را کاهش دادند که این بیانگر وضعیت اقتصادی نامطلوب مطبوعات است.

بزرگمهر با اشاره به اینکه جشنواره مطبوعات به کیوسکی بزرگ برای نشریات کشور تبدیل شده است، بیان می کند: جشنواره به جای آنکه فضایی برای تبادل آرا و نظرات و گفت و شنود میان منتقدان و اهالی مطبوعات باشد به کیوسکی بزرگ برای نشریات بدل شده بود که البته فرصت خوبی برای دیدار اهالی مطبوعات را در کشور فراهم می کرد.

مدیرمسئول روزنامه صمت می افزاید: اما هزینه های برگزاری جشنواره بسیار بیشتر از سودآوری آن است و تا بهبود شرایط برگزار نشدن این رویداد فرهنگی مطلوب تر است.

در شرایط فعلی که مطبوعات در بدترین شرایط قرار دارند برگزاری این جشنواره خاصیتی ندارد.

او همچنین می گوید: در سال های اخیر نمایشگاه مطبوعات فرصتی برای مسئولان بوده است تا به نشریات سر زده و عکسی بگیرند و این مسئله بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است.

مقوله فرهنگ اولین حذف شده برای مشکلات مالی بیژن نفیسی از روزنامه نگاران پیشکسوت و با سابقه، نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای ارتباط نزدیک رسانه ها با مخاطبان دانسته و می گوید: شاید این نمایشگاه به صورت کلی در کار مطبوعات موثر نبوده است و می شد که شیوه هایی از سوی برگزارکنندگان در نظر گرفته شود که این رویداد تاثیر بیشتری بر فعالیت مطبوعات داشته باشد مانند تقدیر از روزنامه نگاران فاخر که زمینه پیشرفت را برای سایرین فراهم آورد.

اما متاسفانه برپایی غرفه با هدف ارتباط مستقیم با مخاطبان تنها هدف برپایی نمایشگاه مطبوعات بوده است.

او ادامه می دهد: برپایی نمایشگاه عادت و فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با مطبوعات بود، همانطور که دکه های روزنامه فروشی نیز به یک شکلی می توان گفت نمایشگاه مطبوعات هستند اما نمایشگاه فرصتی برای گفت و گو و ایجاد ارتباط بهتر بین مخاطب و رسانه ایجاد می کرد که اگر برگزار نشود ممکن است لطمه دیگری به مطبوعات وارد کند.

این روزنامه نگار با انتقاد از حذف سوبسیدهای فرهنگی که اولین گام در کاهش هزینه ها به شمار می آید، بیان می کند: این عادت در جامعه ما وجود دارد که خیلی خوب نیست، همیشه عرصه فرهنگ اولین بخش برای حذف به خاطر کمبود منابع مالی است در حالیکه باید آخرین بخش باشد.

فرهنگ بسیار بیشتر اولویت دارد و اگر بسترهای آن فراهم می شد مردم در برگزاری رویدادی مانند نمایشگاه مطبوعات بیشتر مشارکت داشتند.

نفیسی درباره خلا و فاصله ای که با برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات میان مردم و رسانه ها می افتد، می گوید: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که نسبت مطبوعات و جمعیت مان پایین تر از استاندارهای جهانی است پس تا جایی که می توان باید فاصله مردم با مطبوعات را نزدیک کنیم نه آنکه فاصله را بیشتر کنیم.

هر جایی که فرصت عرضه برای رسانه ها است باید از آن استقبال کنیم نه آنکه فوری برای صرفه جویی از مطبوعات سهم کم کنیم.

هزینه نمایشگاه در چه بخشی مصرف می شود؟ مهدی بگلری مدیرمسئول روزنامه پیروزی با بیان اینکه باید بررسی کرده و دستاوردهای نمایشگاه را برای اهالی مطبوعات مشخص کنند، می گوید: اول اینکه نمایشگاه برای مطبوعات خصوصی دستاوردی نداشته و برای دولتی ها یا رسانه هایی که جهت گیری سیاسی دارند شاید دستاوردی داشته است.

دوم متولیان این امر در تلاش هستند که نمایشگاه را برگزار نکنند و به نظرم وضعیت مطبوعات آنقدر نامساعد است که بعید می دانم در نمایشگاه ثبت نام کنند.

او می افزاید: من موافق برگزاری نمایشگاه نیستم مگر آنکه مانند گذشته همراه با نمایشگاه کتاب برگزار شود تا حداقل مخاطبان کتاب به غرفه های مطبوعات سر زده و بازدید کنند.

زیرا که در سال های اخیر استقبال چندانی از سوی بازدیدکنندگان نمی شد و اهالی مطبوعات و هم صنفان تنها باهم دیدار کرده و از غرفه های هم بازدید می کردند.

بگلری درباره بودجه برگزاری نمایشگاه بیان می کند: به نظرم مسئولان باید توضیح دهند که اگر نمایشگاه امسال را برگزار نمی کنند بودجه ای که همواره برای آن تخصیص داده می شود را در چه زمینه ای صرف می کنند.

به نظرم برگزاری نمایشگاه با حمایت از مطبوعات منطقی است مانند ارائه غرفه رایگان به اهالی رسانه.

ضمن آنکه نمایشگاه مطبوعات تنها فرصتی برای مسئولان است تا به صورت تبلیغاتی به بازدید از غرفه نشریات بپردازند.

هیچ حرکت فرهنگی بد نیست محمد هاشمی مسئول نمایشگاه های فرهنگی روزنامه اطلاعات، با بیان اینکه نمایشگاه مطبوعات فرصت دیدار مخاطبان و رسانه هاست، می گوید: مطبوعات فضایی برای دیدار مخاطیان و مطبوعات بود اما درآمد اقتصادی نصیب اهالی آن نمی کرد بلکه می توان گفت هزینه هایی برایشان داشت.

می توان گفت که نمایشگاه مطبوعات فضایی برای تعادل و تبادل افکار بوده است، به نحوی یک دورهمی بسیار خوب به شمار می آید.

او درباره برگزار نشدن این رویداد فرهنگی پاسخ می دهد: هیچ حرکت فرهنگی بد نیست، من موافق هر حرکتی هستم که در جهت اعتلای فرهنگ کشور در حال برگزاری و انجام است و نمایشگاه مطبوعات هم در همین زمره قرار دارد و برگزاری آن بهتر از برگزار نشدن است.

هاشمی درباره اینکه مقوله فرهنگ همواره اولویت اول حذف به دلیل کاهش هزینه ها بوده است، توضیح می دهد: طبیعی است، زمانیکه در سبد خانوار ما فرهنگ کمترین میزان را به خود اختصاص داده است و توجهی به آن نمی شود در سطح کلان کشور هم این اتفاق رخ می دهد و برنامه های فرهنگی چون نمایشگاه مطبوعات هم به راحتی به دلیل کاهش هزینه ها کنار گذاشته می شوند.


کلید واژه ها: نمایشگاه مطبوعات - مطبوعات - نمایشگاه - برگزار - وزارت فرهنگ - فرهنگ - روزنامه - شرایط - رسانه - وزارت - ارشاد - اقتصادی - روزنامه نگاران - نمایشگاه کتاب - وضعیت اقتصادی - اسلامی - کاهش - فرهنگی - هزینه - کاهش هزینه - خبرنگاران - صرفه جویی - فصل پاییز - خبرگزاری - مشکل - مخالفان - مسئولان - مشکلات - دورهمی - دربندی

آخرین اخبار سرویس:
نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران

عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) با حضور رهبر انقلاب

شعار پیاده روی اربعین امسال اعلام شد

مداحی حدادیان به زبان انگلیسی

تکذیب ادعایی درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

برگزاری عزاداری شب تاسوعا با حضور رهبری

دو میلیون دلار هزینه سفر روحانی در اجلاس سازمان ملل

آیین اجتماع عاشوراییان - کرج

گزارش تصویری : مراسم عزاداری امام حسین (ع) در بیت حضرت آیت الله حائری یزدی

روز نهم: حضرت ام البنین سلام الله علیها

تصاویر تاسوعای حسینی

اس ام اس تسلیت عاشورای حسینی (5)

جزییات مهم ترین پرونده های فساد اقتصادی/ از پرونده خودروهای قاچاق تا رشوه بگیران یقه سفید

موزه ها 5 مهر رایگان هستند

دلم وقت رفتن اصغر لرزید

مسئولان با تدبیر جامعه را از پیچ بزرگ تاریخی عبور دهند

تشریح انحرافاتی که در عزاداری امام حسین(ع) باب شده است

تصاویر/ سومین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

هزینه سفر دو میلیون دلاری رییس جمهور به نیویورک در این وضعیت اقتصادی جای نقد و بررسی دارد

آخوندی در آستانه استیضاح؛ امضاء کنندگان به عدد 50 رسیدند

آیین سوگواره خورشید - روستای وسطی کلا قائمشهر

مجید انصاری: امروز زمان استراحت مسئولان نیست

حجت الاسلام حسن شعبانی : سبک عزاداری های محرم در ترکیه بیشتر متاثر از ایران است

عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) در تهران

صرفه جویی در مصرف سوخت نیازمند کار علمی است

آخرین خبر رییس کل دادگستری استان تهران از پرونده رحیم مشایی

تصاویر/ عزاداران خاص امام حسین (ع) در یزد

ترفندهای ست کردن بلوز و دامن

قطعه شب قبل از عاشورا از لوریس چکناوریان + فیلم

دستور وزیر راه برای پیگیری سانحه اتوبوس

مراسم سنتی «علم سلام»

سومین شب عزاداری ایام محرم 1440 - حسینیه امام خمینی (ره)

مجید انصاری: امروز زمان استراحت مسئولان نیست

صرفه جویی در مصرف سوخت نیازمند کار علمی است

حسینیه ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد+دانلود

احکام ازدواج در ماه محرم و صفر

پیشرفت فناوری؛ اشتغال و اقتصاد/8 گلشنی: فناوری باید در راستای رفع نیازهای کشور باشد

در قالب ‏رزمایش محمدرسول الله(ص)2 انجم شد توزیع 1400 سبد کالا به صورت ‏رایگان تا فعالیت 225 گروه جهادی در سیستان و بلوچستان

سقای دشت کربلا/ آزمون وفاداری ابوالفضل العباس(ع)

عزاداری چشمگیر تهرانی ها در امام زاده علی اکبر(ع)

«صداوسیما مصرف کننده مداحی های موجود است»

سومین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

چرا امام حسین، درخواست فرشتگان برای حمله به دشمن را نپذیرفت؟

نشست شورای امنیت با موضوع سوریه

آیین وداع با 2 شهید گمنام در شیرود تنکابن برگزار شد

صرفه جویی در مصرف سوخت نیازمند کار علمی است

خلاصه دیدار بارسلونا-آیندهوون +فیلم

«صداوسیما مصرف کننده مداحی های موجود است»

دفاع از سیاست اسلامی؛ درسی ماندگار از نهضت حسینی

اجبار جمهوری اسلامی به حجاب چه تفاوتی با اجبار رضاخان به بی حجابی دارد؟

فیلم/ مداحی حاج علی انسانی در حسینیه امام خمینی(ره)

کاروان عزاداری حسینیه اعظم زنجان 2

تشریح انحرافاتی که در عزاداری امام حسین(ع) باب شده است

ماجرای گفتگوی امام حسین علیه السلام و حضرت زینب در شب عاشورا

استاد سید محمد مسعود نقیب نویسنده و شاعر معاصر : شکوه آیین های مذهبی و عاشورایی در قفقاز ریشه دار و مترقی بوده است

کاروان نمادین کربلا در خمینی شهر

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی

روحانی درگذشت پدر شهیدان اعتدال پور را تسلیت گفت

برگزاری نشست های عاشورایی به همت بانوان مبلغ در الشتر

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی

عزاداری شب تاسوعای حسینی در محله دولت آباد

چرا رفتار بد اشکالی ندارد؟

بزرگراه باکو – آستارا افتتاح شد

انس با قرآن بر زندگی شخصی و اجتماعی ما تاثیرگذار است

تصاویر/ مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در حسینیه امام خمینی(ره)

امام حسین (ع) متعلق به همه مسلمانان

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی با حضور مقام معظم رهبری

نبرد شاعر آیینی با شمر و یزید درونش

دیه در ماه های حرام چگونه محاسبه می شود؟ + جزییات

ویدئو : روضه خوانی حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین پهلوانی درمصیبت علی اصغر(ع)

سید حسن نصرالله: رهبر معظم انقلاب اسلامی الگوی دوری از حب ریاست است

نشست ایران و انگلیس برگزار شد

روحانی اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند+جزییات

استکبار جهانی دنبال دور کردن هویت و فطرت خدایی نسل جوان کشور است

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری ازاعتیاد

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در حضور رهبرانقلاب برگزار شد

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی

خواب قطره

چرا حوزه شهرسازی در پایتخت دو تکه شد؟

شعار پیاده روی اربعین امسال اعلام شد

عزاداری در قاب فیروزه + عکس

کشور آمادگی دفاع در برابر هر نوع تهدید نظامی را دارد

فیلم/ ماجرای شهادت حضرت عباس(ع) به روایت رهبر انقلاب

هدف دشمن ازبرجسته کردن مشکلات دلسرد کردن مردم از انقلاب است

یادداشت/ رضا صفری فلسفه عزای حسینی و عده ای که از آگاهی مردم واهمه دارند

دیپلماسی فرهنگی بستر توسعه همکاری سیاسی و امنیتی است

شب تاسوعای حسینی (ع) در کربلا

از «پیراهن»خونین حضرت اباعبدالله (ع) در مشهد مقدّس رونمایی می‎شود

یگان های واکنش سریع ارتش در کرمانشاه رژه می روند

تصاویر| عزاداری شب تاسوعا با حضور رهبر انقلاب و رییس جمهور

50 ویژگی یک خانواده باحال و موفق

در واکنش به حملات اصولگرایان صورت گرفت؛

رییس پارلمان عراق: رسانه های ایرانی حرف های من را تحریف کردند/ موضوع تحریم های آمریکا علیه تهران به ما مربوط نمی شود

برخی شبکه های ماهواره ای دینی، قرآن هایی بر سر نیزه اند

منبرهای محرم، بی محتوا و خالی از معارف دینی نباشد

مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی (ع) برگزار شد

خرم : نباید تصور شود فردا سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل متحد تحریم ها برداشته می شود

تصادف زنجیره ای در آزادراه قم- گرمسار

موزه ها 5 مهر رایگان هستند

تصویر کمتر دیده شده از استاد شهریار سال 67 در بیمارستان

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟