مطالب مرتبط:
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
تصمیم های واتیکانی و فرصتی که در پرونده "کیارستمی" از دست رفت
پای تخته| بازی های آسیایی فرصتی مغتنم برای خودسازی فوتبالی
آیا خرید رولزرویس فانتوم دست دوم عاقلانه است؟
بیت سعید و فرصتی که از دست رفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 16:522018-08-21سياسي

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟


برگزاری نمایشگاه مطبوعات از نظر برخی از فعالان این حوزه به دلیل استقبال کم مخاطبان و مشکلات و معضلات اخیر مطبوعات از جمله مسایل اقتصادی ضروری نیست اما برخی هم با ادامه کارش موافق هستند و آن را فرصتی مغتنم می دانند.

- چهار تن از فعالان حوزه رسانه درباره برگزار نشدن نمایشگاه نظر دادند نمایشگاه مطبوعات یکی از محافل فرهنگی با سابقه کشور به شمار می آید که همواره عرصه ای برای ارزیابی رسانه ها و تقویت ارتباط آنها با یکدیگر، مردم و مسئولان بوده است.

تاکنون 23 دوره آن برپا شده و دوره چهاردهم، اولین دوره ای بود که نمایشگاه مطبوعات به طور کاملاً مستقل و جدا از برگزاری همزمان با نمایشگاه کتاب در فصل پاییز برگزار شد.

برگزاری این رویداد اما همیشه مخالفان و موافقان زیادی را در میان اهالی رسانه داشته است، برخی این رویداد را در روند فعلی مطبوعات بی تاثیر دانسته و تنها آن را یک دورهمی ساده میان روزنامه نگاران و خبرنگاران می دانند و برخی دیگر نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای دیدار رو در روی مخاطبان با نشریه، روزنامه یا مجله مورد علاقه شان و تبادل آرا و نظرات می دانند.

حال در روزهای اخیر محمدرضا دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهالی مطبوعات خبر داد که شاید نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نشود.

او هزینه بالای نمایشگاه، کمبود منابع مالی رسانه های برای حضور در این رویداد فرهنگی و تلاش دولت برای صرفه جویی و کاهش هزینه های غیرضروری را مهم ترین عواملی دانست که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزار نکردن نمایشگاه مطبوعات در نظر گرفته است.

به همین مناسبت با چهار تن از فعالان حوزه مطبوعات درباره برگزار شدن یا نشدن بیست و چهارمین دوره نمایشگاه مطبوعات گفت وگو کرده و نظرشان را جویا شده ایم.

تا بهبود شرایط برگزار نشدن نمایشگاه مطلوب تر است ناصر بزرگهمر مدیرمسئول روزنامه صمت با بیان اینکه موافق برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات در شرایط فعلی است، می گوید: وقتی از واژه جشن استفاده می کنیم باید الزاماتی در پی آن فراهم شود.

در حال حاضر شرایط مطبوعات سخت و پیچیده است مانند گرانی کاغذ، مرکب و .

و همه این مسایل دست به دست هم داده تا نشریات کاغذی دچار مشکل شده و کاهش پیدا کنند.

او ادامه می دهد: وزارت فرهنگ و ارشاد تیراژ مطبوعات را در بهترین شرایط حدود 800 هزار تا یک میلیون اعلام کرده است در حالیکه همه نشریات متذکر شده اند که 50 درصد از تیراژ خود را کاهش دادند که این بیانگر وضعیت اقتصادی نامطلوب مطبوعات است.

بزرگمهر با اشاره به اینکه جشنواره مطبوعات به کیوسکی بزرگ برای نشریات کشور تبدیل شده است، بیان می کند: جشنواره به جای آنکه فضایی برای تبادل آرا و نظرات و گفت و شنود میان منتقدان و اهالی مطبوعات باشد به کیوسکی بزرگ برای نشریات بدل شده بود که البته فرصت خوبی برای دیدار اهالی مطبوعات را در کشور فراهم می کرد.

مدیرمسئول روزنامه صمت می افزاید: اما هزینه های برگزاری جشنواره بسیار بیشتر از سودآوری آن است و تا بهبود شرایط برگزار نشدن این رویداد فرهنگی مطلوب تر است.

در شرایط فعلی که مطبوعات در بدترین شرایط قرار دارند برگزاری این جشنواره خاصیتی ندارد.

او همچنین می گوید: در سال های اخیر نمایشگاه مطبوعات فرصتی برای مسئولان بوده است تا به نشریات سر زده و عکسی بگیرند و این مسئله بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است.

مقوله فرهنگ اولین حذف شده برای مشکلات مالی بیژن نفیسی از روزنامه نگاران پیشکسوت و با سابقه، نمایشگاه مطبوعات را فرصتی برای ارتباط نزدیک رسانه ها با مخاطبان دانسته و می گوید: شاید این نمایشگاه به صورت کلی در کار مطبوعات موثر نبوده است و می شد که شیوه هایی از سوی برگزارکنندگان در نظر گرفته شود که این رویداد تاثیر بیشتری بر فعالیت مطبوعات داشته باشد مانند تقدیر از روزنامه نگاران فاخر که زمینه پیشرفت را برای سایرین فراهم آورد.

اما متاسفانه برپایی غرفه با هدف ارتباط مستقیم با مخاطبان تنها هدف برپایی نمایشگاه مطبوعات بوده است.

او ادامه می دهد: برپایی نمایشگاه عادت و فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با مطبوعات بود، همانطور که دکه های روزنامه فروشی نیز به یک شکلی می توان گفت نمایشگاه مطبوعات هستند اما نمایشگاه فرصتی برای گفت و گو و ایجاد ارتباط بهتر بین مخاطب و رسانه ایجاد می کرد که اگر برگزار نشود ممکن است لطمه دیگری به مطبوعات وارد کند.

این روزنامه نگار با انتقاد از حذف سوبسیدهای فرهنگی که اولین گام در کاهش هزینه ها به شمار می آید، بیان می کند: این عادت در جامعه ما وجود دارد که خیلی خوب نیست، همیشه عرصه فرهنگ اولین بخش برای حذف به خاطر کمبود منابع مالی است در حالیکه باید آخرین بخش باشد.

فرهنگ بسیار بیشتر اولویت دارد و اگر بسترهای آن فراهم می شد مردم در برگزاری رویدادی مانند نمایشگاه مطبوعات بیشتر مشارکت داشتند.

نفیسی درباره خلا و فاصله ای که با برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات میان مردم و رسانه ها می افتد، می گوید: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که نسبت مطبوعات و جمعیت مان پایین تر از استاندارهای جهانی است پس تا جایی که می توان باید فاصله مردم با مطبوعات را نزدیک کنیم نه آنکه فاصله را بیشتر کنیم.

هر جایی که فرصت عرضه برای رسانه ها است باید از آن استقبال کنیم نه آنکه فوری برای صرفه جویی از مطبوعات سهم کم کنیم.

هزینه نمایشگاه در چه بخشی مصرف می شود؟ مهدی بگلری مدیرمسئول روزنامه پیروزی با بیان اینکه باید بررسی کرده و دستاوردهای نمایشگاه را برای اهالی مطبوعات مشخص کنند، می گوید: اول اینکه نمایشگاه برای مطبوعات خصوصی دستاوردی نداشته و برای دولتی ها یا رسانه هایی که جهت گیری سیاسی دارند شاید دستاوردی داشته است.

دوم متولیان این امر در تلاش هستند که نمایشگاه را برگزار نکنند و به نظرم وضعیت مطبوعات آنقدر نامساعد است که بعید می دانم در نمایشگاه ثبت نام کنند.

او می افزاید: من موافق برگزاری نمایشگاه نیستم مگر آنکه مانند گذشته همراه با نمایشگاه کتاب برگزار شود تا حداقل مخاطبان کتاب به غرفه های مطبوعات سر زده و بازدید کنند.

زیرا که در سال های اخیر استقبال چندانی از سوی بازدیدکنندگان نمی شد و اهالی مطبوعات و هم صنفان تنها باهم دیدار کرده و از غرفه های هم بازدید می کردند.

بگلری درباره بودجه برگزاری نمایشگاه بیان می کند: به نظرم مسئولان باید توضیح دهند که اگر نمایشگاه امسال را برگزار نمی کنند بودجه ای که همواره برای آن تخصیص داده می شود را در چه زمینه ای صرف می کنند.

به نظرم برگزاری نمایشگاه با حمایت از مطبوعات منطقی است مانند ارائه غرفه رایگان به اهالی رسانه.

ضمن آنکه نمایشگاه مطبوعات تنها فرصتی برای مسئولان است تا به صورت تبلیغاتی به بازدید از غرفه نشریات بپردازند.

هیچ حرکت فرهنگی بد نیست محمد هاشمی مسئول نمایشگاه های فرهنگی روزنامه اطلاعات، با بیان اینکه نمایشگاه مطبوعات فرصت دیدار مخاطبان و رسانه هاست، می گوید: مطبوعات فضایی برای دیدار مخاطیان و مطبوعات بود اما درآمد اقتصادی نصیب اهالی آن نمی کرد بلکه می توان گفت هزینه هایی برایشان داشت.

می توان گفت که نمایشگاه مطبوعات فضایی برای تعادل و تبادل افکار بوده است، به نحوی یک دورهمی بسیار خوب به شمار می آید.

او درباره برگزار نشدن این رویداد فرهنگی پاسخ می دهد: هیچ حرکت فرهنگی بد نیست، من موافق هر حرکتی هستم که در جهت اعتلای فرهنگ کشور در حال برگزاری و انجام است و نمایشگاه مطبوعات هم در همین زمره قرار دارد و برگزاری آن بهتر از برگزار نشدن است.

هاشمی درباره اینکه مقوله فرهنگ همواره اولویت اول حذف به دلیل کاهش هزینه ها بوده است، توضیح می دهد: طبیعی است، زمانیکه در سبد خانوار ما فرهنگ کمترین میزان را به خود اختصاص داده است و توجهی به آن نمی شود در سطح کلان کشور هم این اتفاق رخ می دهد و برنامه های فرهنگی چون نمایشگاه مطبوعات هم به راحتی به دلیل کاهش هزینه ها کنار گذاشته می شوند.


کلید واژه ها: نمایشگاه مطبوعات - مطبوعات - نمایشگاه - برگزار - وزارت فرهنگ - فرهنگ - روزنامه - شرایط - رسانه - وزارت - ارشاد - اقتصادی - روزنامه نگاران - نمایشگاه کتاب - وضعیت اقتصادی - اسلامی - کاهش - فرهنگی - هزینه - کاهش هزینه - خبرنگاران - صرفه جویی - فصل پاییز - خبرگزاری - مشکل - مخالفان - مسئولان - مشکلات - دورهمی - دربندی

آخرین اخبار سرویس:
شفافیت و پیشگیری از فساد با مدیریت تعارض منافع

چه کسی سرپرست موزه سینما شد؟

چگونه خدا را مشتاق خود کنیم؟

مبلغان مردم را با فلسفه وقف آشنا کنند

استخدام صندوقدار،فروشنده،سالن کار در فروشگاه بزرگ پاراگون

استخدام کارشناس تبلیغات و مارکتینگ در یک شرکت معتبر

استخدام برنامه نویس وب،کارشناس سئو و دیجیتال مارکتینگ در البرز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مساله قیمت حامل های انرژی نیازمند تصمیم فوری است

چگونه به یک معلول کمک کنیم؟

امنیت نفتکش های ایرانی در دریاها تضمین شده است

استخدام کارشناس آموزش در شرکت بین المللی تاکسی ماکسیم در تهران

اختلاف واعظی و جهانگیری برای انتخاب چهارده استاندار/ بلاتکلیفی بزرگترین استان های ایران

استخدام مدرسین خانم زبان عربی درآموزشگاه زبان ایرانمهر درتهران

استخدام برنامه نویس با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی در آژانس هواپیمایی سان سیر

استخدام کارشناس آموزش فوق العاده باهوش و خلاق در موسسه گاما

استخدام پشتیبان فنی دستگاه کارتخوان آقا در خوزستان

سفیر جدید ایران در هند وارد محل ماموریتش شد

طرح نمایندگان مجلس برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

دانشگاه شهید بهشتی هزینه جشن دانشگاه را به زوج های دانشجو اهدا می کند/ ثبت نام ازدواج دانشجویی از نیمه اول آذرماه

آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟

امید رامز ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

استخدام مدیر توسعه در شرکت فناوران راهبردی آتی- فاراتک

استخدام مدیر حقوقی از تهران جهت همکاری از تهران برای جزیره کیش

استخدام طراح تبلیغاتی و موشن گرافیک در یک شرکت معتبر در تهران

انتصاب جدید در نهاد ریاست جمهوری

دولت پاکستان قول مساعد در خصوص مرزبانان ربوده شده داده است

سلطان سکه و همدستش به دار آویخته شدند

انتقاد از لایحه جدید قانون مطبوعات/استراتژی توییتری ظریف/ضرورت بیان واقیعت های به مردم و...

محمد ایمانی اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی

اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد

سوءمدیریت علت عبور از خطوط قرمز تاتر

مورچه ای با سمی کشنده+عکس

مذاکرات منطقه ‎ای ایران و اروپا منجر به کاهش نفوذ ایران نشود

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

حضور عاشقان اهل بیت (ع) در حرم حضرت زینب (س) + فیلم

دومین جلسه بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس» برگزار شد

تردید دارم توافق منعقد شده برگزیت به صلاح انگلیس باشد

شهدا در گمنامی مجاهدت کردند

برخی کشورها اراده ای برای مقابله با آمریکا ندارند

دیداری که باعث فروریختن گناهانتان می شود

پیش بینی روز شهادت+عکس

واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

کیهان نوشت:کار به جای سیاست بازی، انتظار مردم از «حناچی»

تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا درباره تاثیر منفی ترامپ بر وزارت دادگستری و اف بی آی

از امانت تا خیانت همراه با آیه، روایت و داستان

تقویت خودباوری در جوانان راز موفقیت کشور است

طرح استانی شدن انتخابات به استقلال نمایندگان لطمه وارد می کند

سخنی با مرکز ملی فضای مجازی مجاهد سایبری یا مجاهد مجازی!

تندورهای اصلاح طلب به دنبال خروج جهانگیری از دولت هستند

اگر جوانان اراده کنند، هیچ قدرتی مانع آن ها نخواهد بود

بی برنامگی در مدیریت شهری

دو سخنگو با دو مأموریت

یادواره شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند

نمایی متفاوت از قله دماوند/ عکس

نمایی زیبا از پاییز تهران/ عکس

ظلم خطرناک ترین آفت برای ایمان است

حکم شرعی استفاده از زنان و دختران در فروشگاه ها برای جذب مشتری بیشتر

امنیت یک یا چند کشور از راه ناامنی سایر کشورها حاصل نمی شود

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/5 مراقب ابتذال در تئاتر باشیم/ تئاتری ها وجدان خود را قاضی کنند

عناوین روزنامه های سیاسی 23 آبان 97/ درس های تحریم های 91 +تصاویر

جلسه وفاق المدارس العربیه پاکستان در جامعه اشرفیه لاهور برگزار شد+ تصاویر

تلاش بیهوده بن سلمان برای ضربه زدن به ایران با هدف خوش خدمتی به آمریکا و اسراییل

پشت صحنه مخالفت با وزیر خارجه

کجای مدیریت می لنگد؟

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

کودکان چگونه قران حفظ می کنند؟

نهضت اسلام در قبال مسائل روز خود پاسخگو و واقع بین بود

روزنامه های چهارشنبه 23 آبان 97

بهانه های دموکرات ها برای مچ گیری از ترامپ

بدون عنوان

نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد

روزهای ناخوش علم

ماهواره بلای جان خانواده های ایرانی است

یادداشت خداحافظی سفیر ایران در کویت در آستانه بازگشت به تهران

اتحاد ملت افغان تنها راهکار خروج آمریکا از خاک این کشور است

ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

گفته های داروغه زاده درباره فیلم های مستهجن و توقیفی

نماینده پزشکان طرحی: اخذ تعهدنامه محضری حق هرگونه اعتراض دانشجویان رزیدنتی را سلب می کند

5 استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید

جدیدترین نوع باشگاه ها می آیند

نام پسر رهبر حزب الله به فهرست تروریستی اضافه شد

سوره های مبارکه بقره آیات 183-186 و قدر+صوت

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

نبیونی در گفت وگو با فارس مطرح کرد ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش/عکس

موتورسیکلت قابل شارژی که با یک چرخ کار می کند

طرح پیشنهاد ارتش مستقل اروپا به دنبال یکه تازی های ترامپ

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

شک در صحت قرائت صیغه ازدواج

من شرمنده این همه شهید و مجروح انقلاب و جنگ تحمیلی هستم

پولشویی در ایران یک واقعیت است/ ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند

ساخت مجتمع مدرن شهربازی کیش آغاز شد

سی ان ان از دولت دونالد ترامپ شکایت کرد

معاون استاندار یزد خواستار شد؛ روابط عمومی ها در فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی پیش قدم باشند

تاج صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم

آغاز فعالیت شهردار جدید تهران در توییتر / سلام بر طهران «شهری برای همه»

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟

از دست دادن فرصتی مغتنم یا تصمیمی عاقلانه؟