مطالب مرتبط:
پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97
بودجه و بیت المال متاثر از تصمیمات نادرست
نگاهی به تصمیمات ارزی دولت در چندماه اخیر
عدم تأمین مواد اولیه مهمترین مشکل کارآفرینان/ نوسانات ارزی لرزه بر بدنه تولید انداخت
چگونه عقلانیت سیاسی حکم به بدترین تصمیمات ارزی می دهد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 12:352018-08-21اقتصادي

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97


لایحه قانونی بودجه 97 کل کشور با نرخ محاسباتی هر دلار 3500 تومان و صادرات 000/150/2 بشکه در روز و پیش بینی 260هزار بشکه صادرات میعانات گازی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که در آن درآمد حاصل از عواید نفت هر بشکه 55 دلار پیش بینی شده بود.

- شعار سال : اوضاع مالیه عمومی کشور داشت روال خود را در دولت و بازار طی می کرد که به یک باره دولت طی مصوبه ای نرخ ارز را 4200 تومان تعیین کرد و در آن مصوبه ارز کالاهای اساسی را 3700 تومان یعنی 3500 تومان نرخ برابری ریال در برابر دلار را که قانون بودجه برمبنای آن محاسبه و سقف درآمدی دولت را از این باب در ردیف 210101 جدول شماره 5 قانون بودجه را تشکیل می داد، دگرگون کرد.

بدین نحو که طبق محاسبات ذیل درآمد بیش از 151 هزار میلیارد تومانی عواید حاصل از فقط صدور نفت را به تقویم زیر: 000/000/375/064/151= 3500 تومان *55 دلار * 365 روز * 000/150/2 بشکهتبدیل شد به بیش از 230 هزار میلیارد تومان به تقویم زیر :000/000/500/716/230=4200تومان*70دلار *365روز*000/150/2 بشکه این تغییر نرخ محاسباتی ارز 3500 تومانی مندرج در قانون مستندبه کدام قانون در تصمیم دولت به نرخ 4200 تومانی تبدیل شد؟ و پیامد این تصمیم نادرست در بازار چه بود؟! و ارقام و اعداد مصوب ماده واحده قانون بودجه سال 97 کل کشور را به چه میزان تغییر خواهد داد؟ و در یک کلام مرجع قانونی و متولی امر محاسبه تغییر تعیین نرخ ارز کیست؟ تعیین نرخ ارز، بدون محاسبه غیرقانونی و غیر عقلانی است متولی این محاسبه و ملاک این محاسبه کیست؟ توجه به مراتب زیر پاسخی است به این پرسش: 1- مستند قانونی مصوبه ای که دولت نرخ موسوم به ارز جهانگیری را به جای نرخ محاسباتی مجلس نشانید، متکی به اصل 138 و تبصره 3 ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 بود.

در غیرقانونی بودن و نادرستی این مصوبه همین بس که اولاً با اتکاء به اصلی از قانون اساسی نمی توان نرخ محاسباتی مصوب مجلس به ماهو قانون عادی را تغییر داد.

ثانیا تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم موضوع و هم حکمش با آنچه که مصوبه دولت به آن استناد کرده منطبق نیست.

چرا که مقنن در این تبصره قانون عادی چنین می گوید: دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می کند.

سوال این است آیا از موضوع و حکم این تبصره از ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مفهوم و منطوق تعیین نرخ ارز که 4200 تومان باشد یا 4500 تومان مستفاد می شود؟ 2- اصلا در بررسی صغرا و کبرای تعیین نرخ برابری ریال در برابر دلار آیا قانون مبارزه با قاچاق آن هم قاچاق کالا جایگاهی برای تعیین نرخ کاهش یا افزایش ارزش پول ملی دارد؟ 3- تعیین حد و حدود مقررات استفاده از ارز برای قاچاق بودن یا نبودن کالا و ارز آن هم در یک قانون خاص به همین نام مقوله ای متفاوت از تعیین نرخ ارز به مثابه ارزش گذاری به پول ملی است.

ربط دادن این دو مقوله متفاوت از هم، به هم در مصوبه دولت که ارزش ریال را بدون اذن مقنن از هر دلار مصوب نرخ محاسباتی 3500 تومان مجلس به 4200 تومان منتهی به کاهش ارزش پول ملی از جمله تصمیمات نادرستی است که به عنوان مصداق این گونه تصمیمات می توان برشمرد، اما آیا این کاهش ارزش پول ملی به همین جا ختم شد؟ 4- متعاقب تصمیم نادرست دولت در تعیین نرخ رسمی برابری هر دلار 4200 تومان در برابر ریال بازار در تکانه ناشی از آن از سقف 4200 تومان به تدریج به 5و6و7و8و10 هزار تومان بیشتر عبور کرد که هم اکنون نیز حد یقفی بر آن متصور نیست و ارزش پول ملی برای هر دلار به 10هزار و 200 تومان در بازار متوقف شد.

به صورتی که متولی امر یعنی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجمع عمومی بانک در برابر آن جز تسلیم و رضا چاره ای نداشته و ندارند، چرا؟ 5- گفتیم متولی امر؛ متولی امر تعیین نرخ برابری دلار در برابر ریال طبق قانون کیست؟ در بازار آزاد هر کالایی اعم از مصرفی و غیرمصرفی، طلا و سکه و ارز مافیایی دارد که متولی امر، تعیین کننده و تاثیرگذار هستند، امّا در حوزه مالیه عمومی متولی امر قانونی ارز برای تعیین ارزش پول ملی و مسئول حفظ نرخ برابری آن کدام مرجع قانوناً مسئول است؟ 6- متعاقب این افزایش افسارگسیخته قیمت طلا و سکه متاثر از آن بالا رفت به گونه ای که هر سکه از 000/500/1 تومان به 5/4 میلیون تومان رسید.

آیا در چنین اوضاعی یک ریالی که طبق قانون پولی و بانکی ارزش برابری اش معادل 108055 ده میلیونیم گرم طلا بود به صدها برابر زیر آن رسید.

سوال: متولی تعیین نرخ برابری ریال کیست؟ جهانگیری یا روحانی یا هیئت وزیران؟ جواب: به هیچ یک از این مقامات، مقنن چنین جوازی نداده پس دخالت آنها در این تعیین نرخ ارز 4200 تومانی غیر قانونی است.

کدام قانون؟ 7- مقنن در قانون پولی و بانکی (نه در قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز) تغییر برابری ریال نسبت به طلا را به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر دارایی و تایید هیئت وزیران و تصویب مجلس مقرر کرده است.

(1) به عبارتی تعیین ارزش پول ملی در برابر طلا که معیار انس جهانی اش همه ارزهای جهانی را متاثر از خود می کند، باید مطمح نظر دولت پس از عبور از مراحل چهارگانه فوق پس از چکش کاری کارشناسان باشد.

نه یک قیام و قعود در جلسه هیئت وزیران به ریاست آقای جهانگیری.

8- وقتی ریال ارزش برابری اش در مقابل طلا قانوناً مشخص شد آن هم به محوریت بانک مرکزی به ماهو ارکانش از جمله شورای پول و اعتبار از تصویب مجلس (این امر از شقوق تقنینی است نه اجرایی) گذشت می رسیم سر تعیین برابری ریال در برابر ارزهای خارجی.

9- قانونگذار این امر را هم بر عهده بانک مرکزی گذاشته و می گوید (2) نرخ خرید و فروش ارز از طرف بانک مرکزی با رعایت تعهدات کشور دربرابر صندوق بین المللی پول محاسبه و تعیین می شود.

پس محاسبه برابری نرخ ارز در برابر ریال متولی اش بانک مرکزی است نه دولت به ماهو هیئت وزیران.

10- حال در ادامه بر گردیم سر بودجه کل کشور و عدد و رقم ماده واحده آنکه با دلار 3500 تومان بسته شده و با دلار جهانگیری 4200 تومانی باز شده و اکنون با دلار 10200 تومانی در بازار موسوم به بازار ثانویه ارز بازتر خواهد شد.

تا ببینیم عواید حاصل از صدور ثابت مقدار تناژ نفت اما متفاوت با قیمت هر بشکه و نرخ ارز چه تقویمی خواهد یافت محاسبه زیر نشان می دهد آنچه که در بودجه 97 به عنوان درآمد نفت 151 هزار میلیارد تومان آمده بیش از 5 برابر می شود 000/000/500/311/560 =10200تومان*70دلار *365روز *000/150/2 بشکه 11- مخلص کلام.

این درآمد فقط مربوط به نفت خام است که صادر می شود.

اگر عواید حاصل از میعانات گازی و گاز طبیعی را هم بر آن بیفزاییم مشاهده می کنیم که در برابر کاهش ارزش پول ملی از طریق تعیین نرخ غیر قانونی برابری ریال در مقابل ارزهای خارجی در دولت منتهی بر پر و پیمان شدن جیب دولت این مردم هستند که از قبیل این گونه تصمیم نادرست زیان می بینند زیانی که با رکود در دولت یازدهم شروع و با تورم چند صددرصدی در دولت دوازدهم هم ادامه خواهد یافت.

12- ختم کلام.

دولت در مصوبه مورخ 16/5/97 با تکرار اشتباهی که در جلسه 12/1/97 برای ارز 4200 تومانی گرفت با به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به نرخ 10200 تومانی هر دلار فی الواقع رسمیت بخشید.

این رسمیت بخشی همان ویژگی مغایر قانون بر شمرده شده مصوبه قبلی را داشت بااین تفاوت که این بار کاسه کوزه تصمیم نادرست متخذه بر گردن شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم به تقریر زیر افتاده است: هیئت وزیران در جلسه 14/5/1397 به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب 1392-و مصوبه جلسه 13/5/1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد: (3) 13- آیا مردم می دانند اعضای محترم این شورا چه کسانی هستند؟ و جایگاه تخصصی آنها در حوزه پولی و ارزی چیست؟ آیا با استقرار این شورا سایر قوانین و مقررات موضوعه قانون پولی و بانکی سالبه به انتفاء موضوع می شوند.

آیا نقش محوری بانک مرکزی با آن همه کارشناس زبده در تصمیمات ا ین شورا به حاشیه نرفته؟ اگر بانک مرکزی از عهده وظایف اش در حوزه پولی و بانکی بر نمی آید پس این همه هزینه اداری و پرسنلی که در ساختمان چند ده طبقه میرداماد بر عهده مالیه عمومی کشور می شود چیست؟ سخن آخر اینکه مابه التفاوت عواید حاصل از اعمال نرخ محاسباتی مجلس با نرخ رسمی دولت و نیز نرخ بازار ثانویه در کدام سرفصل بودجه کشور به عنوان درآمد باید حسابدهی شده و درآمد آن متعلق به کدام دستگاه اجرایی است؟! **پی نوشت ها: (1) بند ج از ماده 1 قانون پولی بانکی(2) بند د از ماده 1 قانون پولی بانکی (3) تصویب نامه 63793 مورخ 16/5/97 غلامرضا انبارلوییشعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی بولتن نیز ، تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397 ، کدخبر: 561103 ، www.

bultannews.

com
کلید واژه ها: قانون - مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا و ارز - قانون بودجه - دولت - نرخ ارز - بودجه - قاچاق - دلار - مبارزه - ماده - پیش بینی - درآمد - تصمیم - میلیارد - کالاهای اساسی - صادرات - کشور - مجلس - شورای نگهبان - ارزش پول ملی - قانون اساسی - بازار - تقویم - مستند - جهانگیری - بینی - پول ملی - نگهبان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
استپ وی 125 میلیون تومان قیمت خورد

طرح جامع راهبری HSE شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تدوین شد

زمستان داغ بازار نفت در راه است

قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم هاست

شرکت تجارت الکترونیک ثامن پس از دو سال فعالیت اعلام ورشکستگی کرد

استخدام مدیر فروش،برنامه نویس سیستمی در تهران

آئودی R8، تمام الکتریکی و با قدرت 1000 اسب بخار ساخته می شود

چرا یک مدیر پرسپولیسی باید در استقلال مدیریت کند؟

پرداخت بیش از 123 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک ملی

ساعت کار شعبه قشم بانک پاسارگاد تغییر کرد

ضرورت پایه گذاری قانون مالیات بر عایدی سرمایه +اینفوگرافی

روزانه 30 هزار قرص نان صلواتی در زنجان پخت می شود

مقامات عربستان: دیگر بیش از این امکان کنترل افزایش قیمت نفت وجود ندارد

بیکاری مانه و سملقان 4 درصد کمتر از میانگین استانی

30 میلیارد ریال کالای احتکار شده در تربت حیدریه کشف شد

گرد و غبار در جازموریان موج می زند

افزایش مخارج زندگی در کشورهای حوزه خلیج فارس

افزایش 10 درصدی محصولات کشاورزی با کودهای زیستی

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران و تاثیر آن در بازارهای جهانی

سنگین ترین گوشی جهان + عکس

سدان الکتریکی مرسدس EQS در راه است

غول مرحله آخر لامبورگینی هوراکان معرفی شد

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

تازه ترین اقدام ترامپ در جنگ تجاری با پکن

30 میلیارد ریال کالای احتکار شده در تربت حیدریه کشف شد

مشکلات 5 واحد تولیدی در استان البرز بررسی شد

موسسه رازی قادر به تامین عمده واکسن های طیور کشور است

روزانه 30 تن شیربا کیفیت مناسب در فردیس تولید می شود

​3 شرط بهبود اوضاع معاملات مسکن

دختران نیجریه ای؛ قربانی باند های قاچاق و بهره برداری جنسی! / عکس

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در بورس انرژی تصویب شد

1200 جفت کفش به دانش آموزان نیازمند قزوینی اهدا شد

موسسه رازی قادر به تامین عمده واکسن های طیور کشور است

دلایل اصلی مهاجرت در ایران + جدول

افزایش مجدد بهای نفت به رغم وعده های وزیر انرژی آمریکا

چین بر 60 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال می کند

طرح عرضه نفت به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

قیمت آپارتمان در منطقه ستارخان/توقف شاخص در کانال 157 هزار واحدی/ برای خرید اجزا مرغ چقدر باید هزینه کرد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/06/27

دبیرکل اوپک اعلام کرد نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران و تاثیر آن در بازارهای جهانی

روزانه 30 تن شیربا کیفیت مناسب در فردیس تولید می شود

چین دوباره از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

روزانه 30 تن شیربا کیفیت مناسب در فردیس تولید می شود

دستور پلمب سکه ثامن صادر شد

راه اندازی اورژانس بانوان در دستور کار / آماده باش اورژانس در محرم

چگونه حامی دانش آموزان نیازمند شویم؟

تورم؛ گوشت قرمز 48 درصد و تخم مرغ 61 درصد!

هشدار درباره خرید اینترنتی طلا و سکه

هشدار اتاق بازرگانی تهران مبنی بر بحران تامین کالاهای مورد نیاز

آمار هجوم میلیونی برای خرید 50هزار دستگاه خودرو قابل استعلام است

مسیرهای منتهی به شلمچه و چذابه آماده حضور زائران اربعین است

تبریز دیگر شهر بی گدا نیست؟

گزارش اولیه بازرسان ایکائو از صنعت هوایی ایران

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

تولید ماهیان زینتی در چهارمحال و بختیاری افزایش یافت

وزارت کار جوابگوی مشکلات کارگران نیست

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

تخصیص 17 میلیارد تومان به سرویس مدارس استثنایی

افزایش 10 درصدی نرخ سرویس مدارس نسبت به پارسال

مخالف اعزام پرستار ایرانی به انگلستان هستیم

نرخ انواع ماشین لباسشویی در بازار تهران؟ +جدول

با 300 میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

نرخ انواع یخچال فریزر دربازار تهران؟ +جدول

قیمت جدید انواع خودرو لکسوس در بازار تهران +جدول

قیمت انواع خودرو هیبریدی در بازار تهران؟ +جدول

اخبار استخدام شرکت های پتروشیمی سال 97

قشم ایر اعلام کرد تکذیب فروش قشم ایر/ این شرکت جزو اموال وزارت نفت است

شاخ اینستاگرام خودکشی کرد/ عکس

توزیع کارت های خرید کالای اساسی به زودی

تعیین سقف نرخ بلیت پروازهای اربعین

نحوه توزیع کالاهای احتکاری مشخص شد

مدیرعامل بورس انرژی در گفت وگو با فارس خبر داد جزییات عرضه نفت خام در بورس انرژی/ شرکت نفت امکان مانور قیمتی خواهد داشت

نذر خون در تاسوعا و عاشورای حسینی در استان مرکزی

دستور پلمب سکه ثامن صادر شد

عجیب ترین تفنگ شکاری ساخته شده در قرن هیجدهم +تصاویر

بسیاری از پروازهای داخلی با نوسان ارزی، صرفه اقتصادی ندارد

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

با نصب میکرو ال ای دی در سر با ریزش مو خداحافظی کنید!

نرخ قطعی آپارتمان در خیابان امام خمینی؟ +جدول

90درصد پروژه های عمرانی نیمه کاره هستند

​زیاندهی مرغداران به دلیل ناتوانی دولت در تنظیم بازار

همه چیز درباره بازگشت کوپن / «کوپن الکترونیکی» چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟ ‏

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

شرکت تجارت الکترونیک ثامن پس از دو سال فعالیت اعلام ورشکستگی کرد

آماده باش دستگاه های امدادی پیش بینی اداره کل هواشناسی در خصوص وقوع رگبار و رعد و برق

برای تجهیز 10 پروژه دانشگاه چمران 200میلیارد ریال لازم است

وزیر انرژی روسیه: قیمت بالای نفت موقتی و ناشی از تحریم هاست

تولید ماهیان زینتی در چهارمحال و بختیاری افزایش یافت

دوئل دو وزیر بر سر شیرخشک/ 3 پیشنهاد اختلاف برانگیز روی میز دولت

8 علت مهاجرت جمعیت در سال گذشته

بهره برداری از مرکز درمانی «خون و سرطان» - یزد

خرید و فروش بیش از 142 میلیون سهم

کشف احشام قاچاق در پاسارگاد

سهم چینی ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

ماجرای ورشکستگی سایت سکه ثامن چیست؟

تیر خلاص دلار به بازار گوشی تلفن همراه + قیمت ها

استخدام کار آموز حقوق در صنایع بسته بندی ایمان در البرز

جک ما: بلاک چین برای بقا باید صنعت تولید را هدف قرار دهد

بسیاری از پروازهای داخلی با نوسان ارزی، صرفه اقتصادی ندارد

بسیاری از پروازهای داخلی با نوسان ارزی، صرفه اقتصادی ندارد

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97