مطالب مرتبط:
پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97
بودجه و بیت المال متاثر از تصمیمات نادرست
نگاهی به تصمیمات ارزی دولت در چندماه اخیر
عدم تأمین مواد اولیه مهمترین مشکل کارآفرینان/ نوسانات ارزی لرزه بر بدنه تولید انداخت
چگونه عقلانیت سیاسی حکم به بدترین تصمیمات ارزی می دهد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 11:352018-08-21اقتصادي

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97


لایحه قانونی بودجه 97 کل کشور با نرخ محاسباتی هر دلار 3500 تومان و صادرات 000/150/2 بشکه در روز و پیش بینی 260هزار بشکه صادرات میعانات گازی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که در آن درآمد حاصل از عواید نفت هر بشکه 55 دلار پیش بینی شده بود.

- شعار سال : اوضاع مالیه عمومی کشور داشت روال خود را در دولت و بازار طی می کرد که به یک باره دولت طی مصوبه ای نرخ ارز را 4200 تومان تعیین کرد و در آن مصوبه ارز کالاهای اساسی را 3700 تومان یعنی 3500 تومان نرخ برابری ریال در برابر دلار را که قانون بودجه برمبنای آن محاسبه و سقف درآمدی دولت را از این باب در ردیف 210101 جدول شماره 5 قانون بودجه را تشکیل می داد، دگرگون کرد.

بدین نحو که طبق محاسبات ذیل درآمد بیش از 151 هزار میلیارد تومانی عواید حاصل از فقط صدور نفت را به تقویم زیر: 000/000/375/064/151= 3500 تومان *55 دلار * 365 روز * 000/150/2 بشکهتبدیل شد به بیش از 230 هزار میلیارد تومان به تقویم زیر :000/000/500/716/230=4200تومان*70دلار *365روز*000/150/2 بشکه این تغییر نرخ محاسباتی ارز 3500 تومانی مندرج در قانون مستندبه کدام قانون در تصمیم دولت به نرخ 4200 تومانی تبدیل شد؟ و پیامد این تصمیم نادرست در بازار چه بود؟! و ارقام و اعداد مصوب ماده واحده قانون بودجه سال 97 کل کشور را به چه میزان تغییر خواهد داد؟ و در یک کلام مرجع قانونی و متولی امر محاسبه تغییر تعیین نرخ ارز کیست؟ تعیین نرخ ارز، بدون محاسبه غیرقانونی و غیر عقلانی است متولی این محاسبه و ملاک این محاسبه کیست؟ توجه به مراتب زیر پاسخی است به این پرسش: 1- مستند قانونی مصوبه ای که دولت نرخ موسوم به ارز جهانگیری را به جای نرخ محاسباتی مجلس نشانید، متکی به اصل 138 و تبصره 3 ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 بود.

در غیرقانونی بودن و نادرستی این مصوبه همین بس که اولاً با اتکاء به اصلی از قانون اساسی نمی توان نرخ محاسباتی مصوب مجلس به ماهو قانون عادی را تغییر داد.

ثانیا تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم موضوع و هم حکمش با آنچه که مصوبه دولت به آن استناد کرده منطبق نیست.

چرا که مقنن در این تبصره قانون عادی چنین می گوید: دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می کند.

سوال این است آیا از موضوع و حکم این تبصره از ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مفهوم و منطوق تعیین نرخ ارز که 4200 تومان باشد یا 4500 تومان مستفاد می شود؟ 2- اصلا در بررسی صغرا و کبرای تعیین نرخ برابری ریال در برابر دلار آیا قانون مبارزه با قاچاق آن هم قاچاق کالا جایگاهی برای تعیین نرخ کاهش یا افزایش ارزش پول ملی دارد؟ 3- تعیین حد و حدود مقررات استفاده از ارز برای قاچاق بودن یا نبودن کالا و ارز آن هم در یک قانون خاص به همین نام مقوله ای متفاوت از تعیین نرخ ارز به مثابه ارزش گذاری به پول ملی است.

ربط دادن این دو مقوله متفاوت از هم، به هم در مصوبه دولت که ارزش ریال را بدون اذن مقنن از هر دلار مصوب نرخ محاسباتی 3500 تومان مجلس به 4200 تومان منتهی به کاهش ارزش پول ملی از جمله تصمیمات نادرستی است که به عنوان مصداق این گونه تصمیمات می توان برشمرد، اما آیا این کاهش ارزش پول ملی به همین جا ختم شد؟ 4- متعاقب تصمیم نادرست دولت در تعیین نرخ رسمی برابری هر دلار 4200 تومان در برابر ریال بازار در تکانه ناشی از آن از سقف 4200 تومان به تدریج به 5و6و7و8و10 هزار تومان بیشتر عبور کرد که هم اکنون نیز حد یقفی بر آن متصور نیست و ارزش پول ملی برای هر دلار به 10هزار و 200 تومان در بازار متوقف شد.

به صورتی که متولی امر یعنی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجمع عمومی بانک در برابر آن جز تسلیم و رضا چاره ای نداشته و ندارند، چرا؟ 5- گفتیم متولی امر؛ متولی امر تعیین نرخ برابری دلار در برابر ریال طبق قانون کیست؟ در بازار آزاد هر کالایی اعم از مصرفی و غیرمصرفی، طلا و سکه و ارز مافیایی دارد که متولی امر، تعیین کننده و تاثیرگذار هستند، امّا در حوزه مالیه عمومی متولی امر قانونی ارز برای تعیین ارزش پول ملی و مسئول حفظ نرخ برابری آن کدام مرجع قانوناً مسئول است؟ 6- متعاقب این افزایش افسارگسیخته قیمت طلا و سکه متاثر از آن بالا رفت به گونه ای که هر سکه از 000/500/1 تومان به 5/4 میلیون تومان رسید.

آیا در چنین اوضاعی یک ریالی که طبق قانون پولی و بانکی ارزش برابری اش معادل 108055 ده میلیونیم گرم طلا بود به صدها برابر زیر آن رسید.

سوال: متولی تعیین نرخ برابری ریال کیست؟ جهانگیری یا روحانی یا هیئت وزیران؟ جواب: به هیچ یک از این مقامات، مقنن چنین جوازی نداده پس دخالت آنها در این تعیین نرخ ارز 4200 تومانی غیر قانونی است.

کدام قانون؟ 7- مقنن در قانون پولی و بانکی (نه در قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز) تغییر برابری ریال نسبت به طلا را به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر دارایی و تایید هیئت وزیران و تصویب مجلس مقرر کرده است.

(1) به عبارتی تعیین ارزش پول ملی در برابر طلا که معیار انس جهانی اش همه ارزهای جهانی را متاثر از خود می کند، باید مطمح نظر دولت پس از عبور از مراحل چهارگانه فوق پس از چکش کاری کارشناسان باشد.

نه یک قیام و قعود در جلسه هیئت وزیران به ریاست آقای جهانگیری.

8- وقتی ریال ارزش برابری اش در مقابل طلا قانوناً مشخص شد آن هم به محوریت بانک مرکزی به ماهو ارکانش از جمله شورای پول و اعتبار از تصویب مجلس (این امر از شقوق تقنینی است نه اجرایی) گذشت می رسیم سر تعیین برابری ریال در برابر ارزهای خارجی.

9- قانونگذار این امر را هم بر عهده بانک مرکزی گذاشته و می گوید (2) نرخ خرید و فروش ارز از طرف بانک مرکزی با رعایت تعهدات کشور دربرابر صندوق بین المللی پول محاسبه و تعیین می شود.

پس محاسبه برابری نرخ ارز در برابر ریال متولی اش بانک مرکزی است نه دولت به ماهو هیئت وزیران.

10- حال در ادامه بر گردیم سر بودجه کل کشور و عدد و رقم ماده واحده آنکه با دلار 3500 تومان بسته شده و با دلار جهانگیری 4200 تومانی باز شده و اکنون با دلار 10200 تومانی در بازار موسوم به بازار ثانویه ارز بازتر خواهد شد.

تا ببینیم عواید حاصل از صدور ثابت مقدار تناژ نفت اما متفاوت با قیمت هر بشکه و نرخ ارز چه تقویمی خواهد یافت محاسبه زیر نشان می دهد آنچه که در بودجه 97 به عنوان درآمد نفت 151 هزار میلیارد تومان آمده بیش از 5 برابر می شود 000/000/500/311/560 =10200تومان*70دلار *365روز *000/150/2 بشکه 11- مخلص کلام.

این درآمد فقط مربوط به نفت خام است که صادر می شود.

اگر عواید حاصل از میعانات گازی و گاز طبیعی را هم بر آن بیفزاییم مشاهده می کنیم که در برابر کاهش ارزش پول ملی از طریق تعیین نرخ غیر قانونی برابری ریال در مقابل ارزهای خارجی در دولت منتهی بر پر و پیمان شدن جیب دولت این مردم هستند که از قبیل این گونه تصمیم نادرست زیان می بینند زیانی که با رکود در دولت یازدهم شروع و با تورم چند صددرصدی در دولت دوازدهم هم ادامه خواهد یافت.

12- ختم کلام.

دولت در مصوبه مورخ 16/5/97 با تکرار اشتباهی که در جلسه 12/1/97 برای ارز 4200 تومانی گرفت با به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به نرخ 10200 تومانی هر دلار فی الواقع رسمیت بخشید.

این رسمیت بخشی همان ویژگی مغایر قانون بر شمرده شده مصوبه قبلی را داشت بااین تفاوت که این بار کاسه کوزه تصمیم نادرست متخذه بر گردن شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم به تقریر زیر افتاده است: هیئت وزیران در جلسه 14/5/1397 به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب 1392-و مصوبه جلسه 13/5/1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد: (3) 13- آیا مردم می دانند اعضای محترم این شورا چه کسانی هستند؟ و جایگاه تخصصی آنها در حوزه پولی و ارزی چیست؟ آیا با استقرار این شورا سایر قوانین و مقررات موضوعه قانون پولی و بانکی سالبه به انتفاء موضوع می شوند.

آیا نقش محوری بانک مرکزی با آن همه کارشناس زبده در تصمیمات ا ین شورا به حاشیه نرفته؟ اگر بانک مرکزی از عهده وظایف اش در حوزه پولی و بانکی بر نمی آید پس این همه هزینه اداری و پرسنلی که در ساختمان چند ده طبقه میرداماد بر عهده مالیه عمومی کشور می شود چیست؟ سخن آخر اینکه مابه التفاوت عواید حاصل از اعمال نرخ محاسباتی مجلس با نرخ رسمی دولت و نیز نرخ بازار ثانویه در کدام سرفصل بودجه کشور به عنوان درآمد باید حسابدهی شده و درآمد آن متعلق به کدام دستگاه اجرایی است؟! **پی نوشت ها: (1) بند ج از ماده 1 قانون پولی بانکی(2) بند د از ماده 1 قانون پولی بانکی (3) تصویب نامه 63793 مورخ 16/5/97 غلامرضا انبارلوییشعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی بولتن نیز ، تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397 ، کدخبر: 561103 ، www.

bultannews.

com
کلید واژه ها: قانون - مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا و ارز - قانون بودجه - دولت - نرخ ارز - بودجه - قاچاق - دلار - مبارزه - ماده - پیش بینی - درآمد - تصمیم - میلیارد - کالاهای اساسی - صادرات - کشور - مجلس - شورای نگهبان - ارزش پول ملی - قانون اساسی - بازار - تقویم - مستند - جهانگیری - بینی - پول ملی - نگهبان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح مرکز دائمی نمایشگاهی ایران در بغداد با حضور معاون سفیر ایران

نتوانسته ایم خاوری را برگردانیم/پرونده عراقچی دوباره در دادسرا/ سلطان سکه، سکه نداشت

گرد و غبار و کاهش دید در اکثر محورهای خوزستان

استخدام رویه کوب استیل نیمه ماهر در کرج

استخدام منشی آقا جهت همکاری در آژانس در شهر مشهد

استخدام کارگر نیمه ماهر آقا جهت فست فود در کرج

افزایش وام اشتغال از 20 میلیون به 50 میلیون تومان

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مذاکرات مزدی 98 از هفته آینده آغاز می شود/حق مسکنِ 100 هزار تومانی بعد از تایید هیات وزیران قابل اجراست

استخدام کارشناس فروش،کارشناس فروش خدمات در تهران

بمب خبری روز؛ محسن مسلمان قصد خداحافظی دارد!

پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر در استان اصفهان

استخدام کارمند پاره وقت و تمام وقت در کرج

انجماد معاملات در بازار خودرو

استخدام حسابدار با تجربه دارای حداقل 5 سال سابقه کاری

محدودیت سرعت در اتوبان های آلمان اجرا می شود

استخدام اپراتور سری تراش تراپ در کرج

استخدام حسابدار خانم جهت یک مجموعه معتبر تولید پوشاک زنانه

استخدام نیروی مسلط به مکانیک دستگاه های تزریق پلاستیک - کرج

تحویل 150 پژو به برندگان

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد

سبد خودرو به جای خودروهای ثبت نامی!

رای دیوان عدالت بر پرداخت معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد

چند ایرانی مشمول دریافت سهام عدالت هستند؟

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

استخدام طراح در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

نفت اوپک روی نمودار سراشیبی/ قیمت دلخواه نفت اوپک چقدر است؟

قراردادهای سوآپ نفت خام تمدید نشده است

بودجه ی آب و برق به نحو احسن تامین شد

2 برنامه ویژه وزارت بهداشت برای مبتلایانِ سرطان

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 2 بهمن 97

پیش بینی رییس اتحادیه درباره اوضاع بازار مسکن در سال آینده

استخدام کارشناس تست و کنترل کیفیت نرم افزار در تهران

دولت به گودِ «سفر» وارد شود

استخدام کارشناس ارشد کنترل کیفیت،کارآموز در گروه صنعتی منگان

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نشده است

استخدام کارمند خانم با مدرک لیسانس آشنا به امور اداری و فروش

رکورد زیان خودروسازان شکست

راهکار مسئولین برای وضعیت نامناسب دریای خزر! +عکس

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

استخدام راننده پایه یک،تعمیرکار مکانیک از استان خراسان جنوبی

استخدام گرافیست وب جهت یک شرکت در مشهد

استخدام صندوقدار آشنا به برنامه های حسابداری در یزد

صنعت دارو مشکل «ریال» دارد نه «ارز»

استخدام کارشناس فروش و بازارایابی انواع سس و سرکه-تهران

قطعات تقلبی خودرو به مرز هشدار رسید

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در صنایع غذایی در تهران

آغاز اولین مرحله امهال جریمه دیرکرد وام کشاورزان خسارت دیده

استخدام کارگر لوله کش آب ماهر و نیمه ماهر در البرز

انتقال وجه حساب های دولتی مکانیزه شد

استخدام حسابدار خانم به حداقل مدرک کارشناسی حسابداری در تهران

خودروسازها خودرویی که می توان تولید کرد را پیش فروش کنند

کارگران ساعتی و پاره وقت چقدر عیدی می گیرند؟

استخدام برنامه نویس و طراح سایت PHP در مشهد

بدهی خارجی روسیه چقدر است؟

خودکفایی 700 هزار خانوار نیازمند

افزایش قیمت 290 قلم دارو طی 10 روز گذشته

غیرقانونی بودن پیش فروش خودرو بدون مجوز وزارت صمت

کدام بازنشستگان می توانند وام ضروری دریافت کنند؟

عقب نشینی 4 ماهه در ترخیص خودروهای وارداتی در گمرک مانده

آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو

روحانی برجام را چگونه به مردم معرفی کرد؟

ارزش بازار سرمایه ظرف 5 ماه، 96 درصد رشد کرد

پوشک و دستمال کاغذی گران نخواهد شد/ ذخیره مواد بهداشتی در انبار خانه ها باعث کاهش مراجعه به بازار شده است/ برخی به اندازه مصرف 5 ماه خود، خریده کرده بودند

به بهانه مبارزه با قاچاق، سوخت را به لنج داران گران می فروشند/ اعزام هیاتی برای ارزیابی سهمیه سوخت به محل

بودجه سال 98 آبفای استان زنجان با 36 درصد افزایش به تصویب رسید

وقوع فرونشست و فروچاله های شیاری در دشت اراک

سمعک مترجم ساخته شد!

تغییر شیوه پرداخت حق التدریس اساتید

فارس من| تغییر در زمان تخلیه مخازن زباله، برای مقابله با زباله گردی

داووس و چالش های بزرگ در اقتصاد جهانی

استخدام تعدادی سالن کار جهت رستوران دوتامون در تبریز

استخدام کارگر ساده آقا جهت فست فود در کرج

بودجه سال 98 آبفای استان زنجان با 36 درصد افزایش به تصویب رسید

استخدام کانون زبان اورسیا جهت همکاری در تبریز

استخدام نیرو با مدرک تربیت بدنی در شهر تبریز

فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد

سرپرست مجتمع دخانیات گیلان منصوب شد

رشد 6 درصدی شاخص بورس در دیماه امسال

استخدام تعدادی مشاور و فایل یاب جهت املاک - کرج

صدور ضمانتنامه برای استفاده کنندگان از تسهیلات اشتغال

لایحه اصلاح بازار سرمایه آماده تحویل به دولت شد

خودروهای پیش فروش به زودی در اختیار مشتریان قرار می گیرد

استخدام نیروی خانم جهت کار در کودکان خانه کودک در تبریز

استخدام منشی جهت فروشگاه دکوراسیون در منطقه فردیس

مهم ترین تولیدکنندگان سلاح را بشناسید/ بویینگ و ایرباس در لیست غول های فروش تسلیحات

استخدام برشکار MDF جهت کار در شهر مشهد

استخدام منشی مسلط به تایپ و آفیس در کرج

استخدام مهندس آقا در یک شرکت معتبر آسانسور در مشهد

خدمات دهی شهرداری ها به مردم ملموس و قابل اعتماد باشد

استخدام وسط کار جهت همکاری در کرج

استخدام میاندوزکار و زیگزالدوز در کرج

استخدام نیروی خانم رشته معماری در شهر مشهد

اختلافات تجاری و تغییرات اقلیمی تهدید کننده رشد اقتصادی

رشد قیمت ها، برنامه تسهیلات دهی بانک مسکن را عقب انداخت

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

آغاز مردن خزر

دولت طلبکار

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97