مطالب مرتبط:
پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97
بودجه و بیت المال متاثر از تصمیمات نادرست
نگاهی به تصمیمات ارزی دولت در چندماه اخیر
عدم تأمین مواد اولیه مهمترین مشکل کارآفرینان/ نوسانات ارزی لرزه بر بدنه تولید انداخت
چگونه عقلانیت سیاسی حکم به بدترین تصمیمات ارزی می دهد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 11:352018-08-21اقتصادي

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97


لایحه قانونی بودجه 97 کل کشور با نرخ محاسباتی هر دلار 3500 تومان و صادرات 000/150/2 بشکه در روز و پیش بینی 260هزار بشکه صادرات میعانات گازی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که در آن درآمد حاصل از عواید نفت هر بشکه 55 دلار پیش بینی شده بود.

- شعار سال : اوضاع مالیه عمومی کشور داشت روال خود را در دولت و بازار طی می کرد که به یک باره دولت طی مصوبه ای نرخ ارز را 4200 تومان تعیین کرد و در آن مصوبه ارز کالاهای اساسی را 3700 تومان یعنی 3500 تومان نرخ برابری ریال در برابر دلار را که قانون بودجه برمبنای آن محاسبه و سقف درآمدی دولت را از این باب در ردیف 210101 جدول شماره 5 قانون بودجه را تشکیل می داد، دگرگون کرد.

بدین نحو که طبق محاسبات ذیل درآمد بیش از 151 هزار میلیارد تومانی عواید حاصل از فقط صدور نفت را به تقویم زیر: 000/000/375/064/151= 3500 تومان *55 دلار * 365 روز * 000/150/2 بشکهتبدیل شد به بیش از 230 هزار میلیارد تومان به تقویم زیر :000/000/500/716/230=4200تومان*70دلار *365روز*000/150/2 بشکه این تغییر نرخ محاسباتی ارز 3500 تومانی مندرج در قانون مستندبه کدام قانون در تصمیم دولت به نرخ 4200 تومانی تبدیل شد؟ و پیامد این تصمیم نادرست در بازار چه بود؟! و ارقام و اعداد مصوب ماده واحده قانون بودجه سال 97 کل کشور را به چه میزان تغییر خواهد داد؟ و در یک کلام مرجع قانونی و متولی امر محاسبه تغییر تعیین نرخ ارز کیست؟ تعیین نرخ ارز، بدون محاسبه غیرقانونی و غیر عقلانی است متولی این محاسبه و ملاک این محاسبه کیست؟ توجه به مراتب زیر پاسخی است به این پرسش: 1- مستند قانونی مصوبه ای که دولت نرخ موسوم به ارز جهانگیری را به جای نرخ محاسباتی مجلس نشانید، متکی به اصل 138 و تبصره 3 ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 بود.

در غیرقانونی بودن و نادرستی این مصوبه همین بس که اولاً با اتکاء به اصلی از قانون اساسی نمی توان نرخ محاسباتی مصوب مجلس به ماهو قانون عادی را تغییر داد.

ثانیا تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم موضوع و هم حکمش با آنچه که مصوبه دولت به آن استناد کرده منطبق نیست.

چرا که مقنن در این تبصره قانون عادی چنین می گوید: دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می کند.

سوال این است آیا از موضوع و حکم این تبصره از ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مفهوم و منطوق تعیین نرخ ارز که 4200 تومان باشد یا 4500 تومان مستفاد می شود؟ 2- اصلا در بررسی صغرا و کبرای تعیین نرخ برابری ریال در برابر دلار آیا قانون مبارزه با قاچاق آن هم قاچاق کالا جایگاهی برای تعیین نرخ کاهش یا افزایش ارزش پول ملی دارد؟ 3- تعیین حد و حدود مقررات استفاده از ارز برای قاچاق بودن یا نبودن کالا و ارز آن هم در یک قانون خاص به همین نام مقوله ای متفاوت از تعیین نرخ ارز به مثابه ارزش گذاری به پول ملی است.

ربط دادن این دو مقوله متفاوت از هم، به هم در مصوبه دولت که ارزش ریال را بدون اذن مقنن از هر دلار مصوب نرخ محاسباتی 3500 تومان مجلس به 4200 تومان منتهی به کاهش ارزش پول ملی از جمله تصمیمات نادرستی است که به عنوان مصداق این گونه تصمیمات می توان برشمرد، اما آیا این کاهش ارزش پول ملی به همین جا ختم شد؟ 4- متعاقب تصمیم نادرست دولت در تعیین نرخ رسمی برابری هر دلار 4200 تومان در برابر ریال بازار در تکانه ناشی از آن از سقف 4200 تومان به تدریج به 5و6و7و8و10 هزار تومان بیشتر عبور کرد که هم اکنون نیز حد یقفی بر آن متصور نیست و ارزش پول ملی برای هر دلار به 10هزار و 200 تومان در بازار متوقف شد.

به صورتی که متولی امر یعنی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجمع عمومی بانک در برابر آن جز تسلیم و رضا چاره ای نداشته و ندارند، چرا؟ 5- گفتیم متولی امر؛ متولی امر تعیین نرخ برابری دلار در برابر ریال طبق قانون کیست؟ در بازار آزاد هر کالایی اعم از مصرفی و غیرمصرفی، طلا و سکه و ارز مافیایی دارد که متولی امر، تعیین کننده و تاثیرگذار هستند، امّا در حوزه مالیه عمومی متولی امر قانونی ارز برای تعیین ارزش پول ملی و مسئول حفظ نرخ برابری آن کدام مرجع قانوناً مسئول است؟ 6- متعاقب این افزایش افسارگسیخته قیمت طلا و سکه متاثر از آن بالا رفت به گونه ای که هر سکه از 000/500/1 تومان به 5/4 میلیون تومان رسید.

آیا در چنین اوضاعی یک ریالی که طبق قانون پولی و بانکی ارزش برابری اش معادل 108055 ده میلیونیم گرم طلا بود به صدها برابر زیر آن رسید.

سوال: متولی تعیین نرخ برابری ریال کیست؟ جهانگیری یا روحانی یا هیئت وزیران؟ جواب: به هیچ یک از این مقامات، مقنن چنین جوازی نداده پس دخالت آنها در این تعیین نرخ ارز 4200 تومانی غیر قانونی است.

کدام قانون؟ 7- مقنن در قانون پولی و بانکی (نه در قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز) تغییر برابری ریال نسبت به طلا را به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر دارایی و تایید هیئت وزیران و تصویب مجلس مقرر کرده است.

(1) به عبارتی تعیین ارزش پول ملی در برابر طلا که معیار انس جهانی اش همه ارزهای جهانی را متاثر از خود می کند، باید مطمح نظر دولت پس از عبور از مراحل چهارگانه فوق پس از چکش کاری کارشناسان باشد.

نه یک قیام و قعود در جلسه هیئت وزیران به ریاست آقای جهانگیری.

8- وقتی ریال ارزش برابری اش در مقابل طلا قانوناً مشخص شد آن هم به محوریت بانک مرکزی به ماهو ارکانش از جمله شورای پول و اعتبار از تصویب مجلس (این امر از شقوق تقنینی است نه اجرایی) گذشت می رسیم سر تعیین برابری ریال در برابر ارزهای خارجی.

9- قانونگذار این امر را هم بر عهده بانک مرکزی گذاشته و می گوید (2) نرخ خرید و فروش ارز از طرف بانک مرکزی با رعایت تعهدات کشور دربرابر صندوق بین المللی پول محاسبه و تعیین می شود.

پس محاسبه برابری نرخ ارز در برابر ریال متولی اش بانک مرکزی است نه دولت به ماهو هیئت وزیران.

10- حال در ادامه بر گردیم سر بودجه کل کشور و عدد و رقم ماده واحده آنکه با دلار 3500 تومان بسته شده و با دلار جهانگیری 4200 تومانی باز شده و اکنون با دلار 10200 تومانی در بازار موسوم به بازار ثانویه ارز بازتر خواهد شد.

تا ببینیم عواید حاصل از صدور ثابت مقدار تناژ نفت اما متفاوت با قیمت هر بشکه و نرخ ارز چه تقویمی خواهد یافت محاسبه زیر نشان می دهد آنچه که در بودجه 97 به عنوان درآمد نفت 151 هزار میلیارد تومان آمده بیش از 5 برابر می شود 000/000/500/311/560 =10200تومان*70دلار *365روز *000/150/2 بشکه 11- مخلص کلام.

این درآمد فقط مربوط به نفت خام است که صادر می شود.

اگر عواید حاصل از میعانات گازی و گاز طبیعی را هم بر آن بیفزاییم مشاهده می کنیم که در برابر کاهش ارزش پول ملی از طریق تعیین نرخ غیر قانونی برابری ریال در مقابل ارزهای خارجی در دولت منتهی بر پر و پیمان شدن جیب دولت این مردم هستند که از قبیل این گونه تصمیم نادرست زیان می بینند زیانی که با رکود در دولت یازدهم شروع و با تورم چند صددرصدی در دولت دوازدهم هم ادامه خواهد یافت.

12- ختم کلام.

دولت در مصوبه مورخ 16/5/97 با تکرار اشتباهی که در جلسه 12/1/97 برای ارز 4200 تومانی گرفت با به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به نرخ 10200 تومانی هر دلار فی الواقع رسمیت بخشید.

این رسمیت بخشی همان ویژگی مغایر قانون بر شمرده شده مصوبه قبلی را داشت بااین تفاوت که این بار کاسه کوزه تصمیم نادرست متخذه بر گردن شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم به تقریر زیر افتاده است: هیئت وزیران در جلسه 14/5/1397 به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب 1392-و مصوبه جلسه 13/5/1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد: (3) 13- آیا مردم می دانند اعضای محترم این شورا چه کسانی هستند؟ و جایگاه تخصصی آنها در حوزه پولی و ارزی چیست؟ آیا با استقرار این شورا سایر قوانین و مقررات موضوعه قانون پولی و بانکی سالبه به انتفاء موضوع می شوند.

آیا نقش محوری بانک مرکزی با آن همه کارشناس زبده در تصمیمات ا ین شورا به حاشیه نرفته؟ اگر بانک مرکزی از عهده وظایف اش در حوزه پولی و بانکی بر نمی آید پس این همه هزینه اداری و پرسنلی که در ساختمان چند ده طبقه میرداماد بر عهده مالیه عمومی کشور می شود چیست؟ سخن آخر اینکه مابه التفاوت عواید حاصل از اعمال نرخ محاسباتی مجلس با نرخ رسمی دولت و نیز نرخ بازار ثانویه در کدام سرفصل بودجه کشور به عنوان درآمد باید حسابدهی شده و درآمد آن متعلق به کدام دستگاه اجرایی است؟! **پی نوشت ها: (1) بند ج از ماده 1 قانون پولی بانکی(2) بند د از ماده 1 قانون پولی بانکی (3) تصویب نامه 63793 مورخ 16/5/97 غلامرضا انبارلوییشعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی بولتن نیز ، تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397 ، کدخبر: 561103 ، www.

bultannews.

com
کلید واژه ها: قانون - مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا و ارز - قانون بودجه - دولت - نرخ ارز - بودجه - قاچاق - دلار - مبارزه - ماده - پیش بینی - درآمد - تصمیم - میلیارد - کالاهای اساسی - صادرات - کشور - مجلس - شورای نگهبان - ارزش پول ملی - قانون اساسی - بازار - تقویم - مستند - جهانگیری - بینی - پول ملی - نگهبان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تضمین کیفیت،پشتیبان فروش،کارشناس محصول،کارشناس اداری

استخدام سرپرست فروش،فروشنده میدانی،موزع،راننده وانت/پاپکو

استخدام کارشناس کنترل کیفیت کارشناس کنترل کیفیت در تهران

استخدام سرپرست خط تولید در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشنده مستقر در واحد توزیع،کارگر ساده/ کرمان

گاز برخی نقاط اهواز امروز چهارشنبه قطع می شود

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

گاز دومین منبع بزرگ انرژی جهان می شود

استخدام مدیر فروش،بازاریاب حرفه ای در یک شرکت معتبر

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش،بازاریاب در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش خانم در یک فروشگاه معتبر در گوهردشت کرج

عدم تحقق درآمد مالیاتی شش ماهه اول

45 درصد از سبد صادراتی ایران به کشورهای همسایه اختصاص دارد

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

تصویر هوایی از استفاده از انرژی خورشیدی در یک روستا

از سوی دادسرای تهران جزییات اجرای حکم سلطان سکه منتشر شد

حکم وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی اجرا شد

قیمت نهاده های دامی و کشاورزی در بازار+جدول

استاندار کرمانشاه: 10 هزار و 855 میلیارد تومان بار مالی زلزله

اجرای حکم دو مفسد اقتصادی

مجارستان و ثبت رکورد دیگری در گردشگری

آیا زاینده رود باز هم رنگ آب راخواهید دید؟

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

استخدام کارشناس Call Center فروش،سرپرست فروش پهنای باند B2B

استخدام کانتر فروش اروپا ،رزرواسیون هتل در تهران

استخدام Content writer (محتوا نویس) در یک شرکت معتبر در تهران

آخرین قیمت خودرو+جدول

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حق امضای ناشی از اختیاراتش را به، معاون امور تولید این شرکت تفویض کرد

قیمت سس‎های مختلف+جدول

قیمت تخم مرغ پوسته قهوه ای بستـه بندی و غیر بسته بندی در بازار+جدول

بیات: هنوز مرکز تست جامع خودرو در کشور نداریم

بانک مرکزی ذخائر اسکناسی خوبی برای خود ایجاد کرده است

قیمت برخی محصولات همچون خیار و موز با نوساناتی در بازار روبه رو شده است+جدول

بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله بر اساس قانون به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی محول شد

آمریکا نگران کانال مالی اروپا برای ادامه تجارت با ایران نیست

چشم صادرکنندگان به اصلاحیه شیوه بازگشت ارز صادراتی

امسال 1200 مگاوات نیروگاه اسقاطی از مدار خارج می شود

هدر رفت 220 میلیارد تومان بودجه دولتی در منوریل قم

شریعتمداری دستور حذف مدیران دوشغله از مجموعه وزارت کار را صادر کرد + متن

سرمایه گذاری مشترک عربستان و امارت در میادین گازی طبیعی

در نیمه نخست امسال ایرانی ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟/جای خالی مالیات بر مجموع درآمد

جاسمی در گفت وگو با فارس: اظهارات «ظریف»اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر است

کدام خودروهای داخلی گران شده اند

جابجایی بار با ماشین 5 میلیارد تومانی!/ عکس

سیگاری ها در نیمه نخست سال 250 میلیارد تومان مالیات دادند

کمپانی علی بابا در فروش آنلاین رکوردشکنی کرد!

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند

رویکرد جدید کشورها در به انزوا کشاندن دلار

صادرات  زیر یک میلیون دلار معاف از تعهد ارزی شد

کسب درآمد 12 هزار و 870 میلیارد تومانی از محل مالیات بر ارزش افزوده/ رشد 19 درصدی نسبت به سال گذشته + جزییات

باران پاییزی کم آبی ها را جبران نمی کند

نماینده کویت در اوپک: نیم تا یک میلیون بشکه نفت در روز در سال 2019 تولید خواهد شد

قیمت طلا افزایش یافت

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

افزایش قیمت دلار متوقف شد؟

افزایش روز افزون کشور ها به حذف دلار

افزایش نرخ نفت در سال 2019

استخدام ویزیتور حضوری در شرکت گلستان

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

سکه و دلا ر در مسیر نزولی

دزد بدشانس به تور شاه دزد خورد

برای خرید آپارتمان در منطقه بهشتی چقدر باید هزینه کرد؟

مساله ای به نام غول نقدینگی؟

2 علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه

سیمای 18 بانک در چهار شاخص

تیغ دولبه شهرداری تهران/آیا کلاه شرعی برای تلگرام جواب داد؟ / اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی

5 میلیارد ریال ارز قاچاق در بانه کشف شد؛ دستگیری 4 متهم

کاهش عطش ذخایر آبی

دور جدید مذاکرات هوایی

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی

لزوم آینده نگری و ژرف اندیشی

سهم لالجین از جهانی شدن چه بود؟

تسهیلات ویژه به تاکسی ها برای کاهش آلودگی هوا

دفاع رییس اتحادیه آجیل از قیمت 200 هزار تومانی پسته

برخورد عجیب با مشترکان پرمصرف آب

پتروشیمی ها چقدر ارز آوردند؟

عوارض شتابزدگی در سهمیه بندی بنزین

کاهش قیمت هرگرم طلا 18 عیار به کمتر از 400 هزار تومان

گوشت و مرغ و برنج سبد اقشار کم درآمد را پرتر می کند

قیمت مرغ کیلویی 10900 تومان شد

بازار ایران پس از تحریم ها روزهای آرامی را سپری می کند

قیمت خودروی پروتون جن تو در بازار

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

تاثیرگذاری شیل آمریکا بیشتر از اوپک است

تبدیل سینماهای متروکه و فرهنگسراهای غیرفعال به محل کسب وکار دانش بنیان

اربعین امسال چند درصد زائر بار اولی را به خود دید؟

مایوس شدن کاربران از عملکرد فنی ایفون 10 ار و پیش بینی کاهش فروش اپل

مدیر اداره خاورمیانه صندوق بین المللی پول : قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

در گفتگو با فارس مطرح شد جدیدترین اظهار نظر وزیر علوم در خصوص مشکل بورسیه ها

5 نکته برای سفر ارزان به کشورهای خارجی

روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

واردات 56 تن صابون حمام و دستشویی + جدول

بر اساس اعلام وزارت انرژی روسیه؛ روسیه تولید نفتش را برای 2019 کاهش نمی دهد

ازدواج در استان بوشهر 6.6 درصد کاهش یافت/یک طلاق به ازای 4 ازدواج

اتمام مسکن مهر اولویت وزارت راه و شهرسازی

انبار پُر از ماشین سایپا / نمی فروشند تا گران شود تا سود کنند !

نرخ دلار آزاد در حال سقوط به کانال 12 هزار تومان

چالش تحریم برای مناطق آزاد وجود دارد

رایزنی برای دادن سوخت به هواپیماهای ایران آغاز شد

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97

پس لرزه های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97