مطالب مرتبط:
تجارت سیاه میلیاردی ! + جزییات
جزییات تجارت خارجی کشور در سال 96/واردات 54 میلیارد دلاری
تجارت میلیاردی با نیش عقرب ! + جزییات
تجارت سیاه میلیاردی با سلاح کَژدُم
کامل ترین جزییات از تحریم های آمریکا علیه ایران/ شرایط سخت تجارت با جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:202018-08-21اقتصادي

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات


شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان تنها یکی از مناطق حاشیه ای کویر مرکزی ایران است که زیادتر گستره 610 هزار هکتاری آن را کویر و بیابان در بر گرفته و در این میان کژدم پای ثابت موجودات زنده در چنین اقلیم گرم و خشکی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازملیت به نقل از نوداد، این بخش از کویر مرکزی ایران در کنار مناطقی مانند کرمان و مشهد چند وقتی است به جولانگاه افرادی سودجو تبدیل شده که برای یافتن یا خرید و فروش این بندپای مفید در چرخه محیط زیست تلاش می کنند.

کژدم یا عقرب نام یکی از گونه های بندپایان رده عنکبوتیان با رنگ های زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارای هشت پا و نیشی با زهر کشنده است که در قسمت نوک دم آن قرار دارد.

این گونه با اندازه 5.

1 تا 18 سانتیمتر که زیادتر در آب و هوایی گرم فعال است و با چنگال های خارداری که قسمتی از دهانش محسوب می شود، می تواند ماده زهرآلود خطرناکی به سوی مهاجمان بپاشد.

200 گونه متفاوت کژدم در سراسر دنیا پراکنده هستند، اما تنها نزدیک به 20 گونه سمی وجود دارد؛ 2 گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران کشف و با نام کژدم ایرانی به ثبت رسیدند و سه گونه کژدم خطرناک هم وجود دارد.

یکی از دانش آموختگان دوره دکترای نانو شیمی گفت: برخی افراد ناآگاه در مناطق کویری ایران همگام با سوداگران در این روز ها اقدام به شکار یا خرید و فروش کژدم ها می کنند، بی خبر از آن که اثر این رفتار بی رحمانه برای منطقه چقدر می تواند خطرناک باشد.

زینب خانی افزود: کژدم ها جزیی از زیست سازگان نقاط کویری مانند آران و بیدگل هستند که از حشره ها و جانورانی مانند سوسمارها، مارمولک ها، عنکبوت ها و موش ها تغذیه می کنند.

وی اضافه کرد: حذف یا کاهش محسوس تعداد کژدم ها در چرخه زیستی به افزایش تعداد سایر گونه هایی منجر می شود که پیش تر خوراک آن ها بودند و این تغییر غیر قابل بازگشت بر محیط زیست و زندگی جامعه انسانی ساکن در آن محدوده به طور قطع اثرگذار است.

این متخصص نانو شیمی ادامه داد: زهر کژدم ها در زمینه پزشکی نیز برای انواع بیماری ها از سرطان، نقص سیستم ایمنی و ام اس گرفته تا دیابت، لوپوس، بیماری کورن، پسوروزیازیس، آرتریت روماتویید، کولیت زخم دار، بیماری التهاب روده بزرگ و سیروز صفراوی مورد توجه است.

این کارشناس افزود: یکی از موثرترین کاربرد های زهر کژدم نابودی حشره ها و آفت ها در بخش کشاورزی و بهداشت است.

وی ادامه داد: به طور میانگین از هر نمونه کژدم (که البته بسته گونه متفاوت است) 0.

01 تا 2 میلی گرم زهر خشک با روش الکتروشوک به دست می آید و به عبارتی برای تولید یک گرم زهر خشک باید بین 500 تا 100 هزار نمونه داشته باشیم.

این متخصص نانو شیمی افزود: بهره برداری بهینه از کژدم ها تاکنون در ایران صورت نگرفته و استفاده از آن تنها به تولید پاد زهر محدود است، اما به هر روی نباید این گونه را با اندک صدقه ای در اختیار دلالان و کلاهبرداران قرار داد و به محیط زیست آسیب زد.

بازار سیاه تجارت کژدمگرچه هر از چندی خبر هایی جسته و گریخته از پرورش یا خرید و فروش حیواناتی عجیب در گوشه و کنار دنیا به گوش می رسد، اما شاید کمتر شنیده باشیم که عده ای در برخی کشور ها دست کم چندین سالی است که به تجارت کژدم روی آوردند.

موضوع به صورت محدود در برخی رسانه های منطقه بازتاب داشته و گزارش هایی از بازار سیاه شکار و خرید و فروش کژدم در برخی کشور های واقع در منطقه جنوب غربی آسیا و حاشیه خلیج فارس و رواج مصرف تدخینی کژدم در همین کشور ها خبر دادند که به طور مستقل قابل تایید نیست و صحت و سقم موضوع نیازمند بررسی های زیادتر است.

این مخدر عجیب، به ظاهر زمان نشئگی طولانی تر دارد، اما به همان میزان شدت تخریبش هم بالاست و موجب از دست رفتن حافظه بلند مدت و کوتاه مدت، اختلال خواب، کم اشتهایی، توهم دائمی فرد و در نهایت حتی مرگ مصرف کننده می شود.

هنوز مسئولان امر حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشدند، اما گویا این داستان شگفت انگیز و در عین حال تاسف بار چند وجهی تنها به آن کشور ها محدود نیست.

به نظر می رسد بعضی یافته های علمی در کنار برخی مسائل دیگر دلالان و سودجویان در نقاط کویری ایران را هم مانند کشور های همسایه مجاب کرده تا برای ایجاد بازار سیاه خرید و فروش شکارچیان کویر دست به کار شوند.

همچنان که گشت و گذاری در فضای مجازی، خبرنگار ایرنا را در نهایت به سوی چند کاربر سودجو و برخی افراد ناآگاه رهنمون می کند که این روز ها بدون توجه به آسیب های زیانبار این تجارت کثیف بر محیط زیست و زندگی انسان ها به خرید و فروش کژدم روی آوردند.

شایعه ها از فروش یک کژدم به مبلغ 20 هزار ریال تا سه میلیون ریال بسته به گونه، اندازه و وزن آن ها در این بازار سیاه حکایت دارد.

یکی از خریداران عقرب در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تنها کژدم هایی با مشخصات خاص (وزن بالای 15 گرم) از شکارچیان خریداری و به ازای هر عدد نزدیک به 20 هزار ریال پرداخت می شود.

وی افزود: بازار شایعه در شهرستان آران و بیدگل و کاشان داغ شده مبنی بر این که برای هر کژدم چند میلیون ریال پرداخت می شود، اما این قیمت ها حقیقت ندارد و به هیچ وجه چنین پول هایی برای خرید هیچ گونه ای پرداخت نشده است.

او با تلاش برای پنهان کاری در مورد مشتریانش در نهایت استفاده تدخینی از کژدم ها را تایید و بیان کرد: امروز به چند نفر از جمله اتباع خارجی فروش داشتم.

یک شکارچی عقرب به ایرنا گفت: ماه گذشته از روی ناآگاهی از ممنوع بودن شکار کژدم، فریب تبلیغ کلاهبرداران را خورده و اقدام به شکار ده ها عقرب کردم.

وی اضافه کرد: پس از شکار برای فروش عقرب ها با بهایی گزاف به دنبال نشانی خریداران گشتم، اما کسی ریالی برای خرید عقرب ها پرداخت نکرد.

برخی نیز در این میان با شنیدن خبر خرید و فروش کژدم با قیمت های نجومی پیشگام شدند تا با واسطه گری بین شکارچیان و خریداران اصلی، پولی به جیب زده و سهمی از این بازار ببرند.

یکی از این دلالان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به تبلیغات فراوان مبنی بر ارزش بالای کژدم، با فردی در یکی از شهر های اطراف تماس گرفتم که وی قول خرید و همکاری داد.

او افزود: با توجه به این گفته ها اقدام به خرید ده ها عقرب با قیمت 300 هزار ریال از چند شکارچی کردم، اما تماس هایم با فرد مورد نظر به جایی نرسید و شماره مورد نظر پاسخ نداد.

شکار کژدم ممنوع رییس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل در گفت و گویی به رواج خرید و فروش کژدم در این شهرستان اشاره داشته و بر عزم راسخ یگان حفاظت برای برخورد قاطع با متخلفان تاکید کرد.

الهیار دولتخواه گفت: شکار و خرید و فروش کژدم یا هر نوع خزنده دیگر جرم محسوب می شود و پیگرد قضایی دارد.

وی بیان کرد: گزارش های زیادی مبنی بر شکار بی رویه کژدم ها در نقاط کویری شهرستان آران و بیدگل به دست ما رسیده که موجب نگرانی سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان این حوزه شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل اضافه کرد: افراد سودجو و کلاهبردار با رواج شایعه هایی در این شهرستان مبنی بر ارزش بالای کژدم و خرید میلیونی آن، موجب شدند تا برخی افراد ناآگاه با رویای کسب درآمد های نجومی نسبت به شکار بی رویه این گونه اقدام کنند.

او با بیان اینکه تاکنون 2 نفر متخلف در ارتباط با شکار کژدم در شهرستان آران و بیدگل احضار شدند، گفت: پیگرد قضایی متخلفان در دستور کار است و با افزایش گشت های یگان حفاظت محیط زیست به شدت با هر گونه شکار و خرید و فروش کژدم و سایر حیوانات وحشی برخورد خواهد شد.

اما داستان به اینجا محدود نیست و حمزه ابراهیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست ریگان نیز پیش تر به ایرنای کرمان از دستگیری 2 شکارچی کژدم در این شهرستان خبر داده بود که به دنبال انتقال آن ها به تهران بودند.

همچنین جواد علیپور رییس اداره حفاظت محیط زیست تایباد ایرنا در مشهد از دستگیری دو قاچاقچی از سوی نیرو های مرزبانی پاسگاه 17 شهریور مرز دوغارون خبر داده بود که قصد داشتند 13 نمونه کژدم بومی استان های جنوبی ایران را به مقصد افغانستان حمل کنند.

وی در این زمینه عنوان کرده بود: کژدم ها با هدف پرورش، تولید زهر و خواص دارویی زنده گیری شده و برای انتقال به برخی کشور های عربی منطقه قرار بود به شهر هرات منتقل شوند.

تحقیقات، تولید دارو، تدخین یا تفریح علت شکار کژدم ها هر چه که باشد در نهایت غیر قانونی بوده و اثر یکسانی بر محیط زیست مناطق مختلف ایران دارد و نیازمند ورود جدی مسئولان متولی برای مقابله با سودجویان، دلالان و قاچاقچیان است.

گرچه سودجویان و قاچاقچیان از گذشته های دور تا کنون در هر زمینه سودآوری ورود می کردند، اما رونق این روز های شبکه های اجتماعی موجب شده تا آن ها هم از این فضا برای هدف های شوم خود از جمله شکار کژدم بهره برداری کنند که در این راستا باید احتمال رواج مصرف تدخینی نیز به طور ویژه بررسی شود.


کلید واژه ها: ایران - کویر - خرید و فروش - بیماری - خطرناک - محیط زیست - زیست - مناطق - عنکبوت - متفاوت - سیستم ایمنی - مرکزی - فروش - قهوه - شیمی - آران - سیاه - محیط - خرید - میلی - نانو - کشاورزی - کارشناس - مارمولک - افزایش - بیابان - نابودی - بهداشت - اصفهان - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
پشت کردن عربستان به آمریکا

ولید بن طلال به ویترین سعودی ها برمی گردد

تنها خودرو جامانده از اربعین در پارکینگ مهران/ عکس

مظنه خودروهای میلیاردی در بازار تهران

اوقات شرعی شیراز سه شنبه 22 آبان

بازی دو سر باخت، نتیجه بلوف نفتی عربستان علیه ایران

واردات موز 237 میلیون دلاری شد

راه اندازی مراکز جدید خرید و فروش خودرو در پایتخت

مناظره 2 فعال سیاسی بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا

اختلال آموزش تحصیلات تکمیلی در پی نوسانات ارز/ تاثیر منفی افزایش نرخ دلار بر آموزش پزشکی

مظنه اجاره بهای خانه نقلی در تهران

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

تاثیر 50 درصدی ممنوعیت واردات بر فروش پوشاک و پارچه / برنامه ریزی برای تامین پارچه ایام عید

سامانه های جایگزین سوییفت عملیاتی شد

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

آهوی زیبای ایرانی در سبزوار/ عکس

مجری جنجالی درکنار 2 بازیگر مشهور /عکس

اخلال در تجارت خارجی ایران

دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

ترامپ: قیمت نفت باید کاهش یابد

مظنه آپارتمان های 5 ساله تهران

جادوی بازار-تابوی دولت

چهار قدم تا تشکیل یک هیات مدیره کارآمد

تغییر معادله گردشگری به نفع چینی ها تا 2030

رونمایی از مته حفاری صنعت نفت در خوزستان

مقاوم سازی 42 درصد خانه های روستایی آذربایجان شرقی

تحریم به بازار قطعات یدکی رسید

ابزار جلوگیری از کاهش صادرات فولاد در تحریم

سیگنال مثبت از صادرات نفت

دو برگ برنده نفت ایران

رده بندی جدید نیمه تمام های صنعتی

تولیدکنندگان استان تهران با چه چالش هایی دست و پنجه نرم می کنند؟

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد

ارتقای ظرفیت های کشاورزی با تدبیر

واردات یک میلیون 737 هزار گوشی تلفن همراه در هفت ماه

آیا اصلاح طلبان از انتخابات آتی کناه گیری می کنند؟ /آیا عربستان به آمریکا پشت کرده است؟ / بازار داغ خرید و فروش کارت سوخت صحت دارد؟

کار سخت دژپسند؛ افزایش مالیات بدون کور کردن تولید!

پرداخت مرحله اول سپرده مالباختگان گلیم و گبه تا آخر هفته

مناطق آزاد؛ آدرس غلط برای معضل قاچاق

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید/ از عربستان متشکرم

تزیین ماشین عروس ترکمنی/ عکس

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول قیمت ها

ابراز امیدواری برای خرید یک عکس توسط علی دایی

چقدر ارز صرف واردات مسواک به کشور شد

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی + جدول

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

چین به دنبال اجرای کاهش قابل توجه مالیات است

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

خرید و فروش سکه به کف رسید

سِت لاکچری خواننده مشهور پاپ با آقاپسرش/عکس

منطقه ای دیدنی در سوادکوه+عکس

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه 21 آبان 4.3 میلیون تومان شد

اراده ای برای خصوصی سازی صنعت خودرو وجود ندارد

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش حقوق حق کارگران است

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد + جدول

وزیر صنعت: خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

شهرک های صنعتی مشترک در مناطق آزاد ایجاد شود

افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

افتتاح فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پایان سودآوری شرکت ها

مرگ سالانه 17 هزار نفر در جاده های ایران

سیلاب تحریم و تورم

محمد خزاعی به دلیل بازنشستگی وزارت اقتصاد را ترک می کند

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

دسترسی بانک مرکزی ایران به سیستم سوییفت قطع شد

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات