مطالب مرتبط:
تجارت سیاه میلیاردی ! + جزییات
جزییات تجارت خارجی کشور در سال 96/واردات 54 میلیارد دلاری
تجارت میلیاردی با نیش عقرب ! + جزییات
تجارت سیاه میلیاردی با سلاح کَژدُم
کامل ترین جزییات از تحریم های آمریکا علیه ایران/ شرایط سخت تجارت با جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 10:202018-08-21اقتصادي

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات


شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان تنها یکی از مناطق حاشیه ای کویر مرکزی ایران است که زیادتر گستره 610 هزار هکتاری آن را کویر و بیابان در بر گرفته و در این میان کژدم پای ثابت موجودات زنده در چنین اقلیم گرم و خشکی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازملیت به نقل از نوداد، این بخش از کویر مرکزی ایران در کنار مناطقی مانند کرمان و مشهد چند وقتی است به جولانگاه افرادی سودجو تبدیل شده که برای یافتن یا خرید و فروش این بندپای مفید در چرخه محیط زیست تلاش می کنند.

کژدم یا عقرب نام یکی از گونه های بندپایان رده عنکبوتیان با رنگ های زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارای هشت پا و نیشی با زهر کشنده است که در قسمت نوک دم آن قرار دارد.

این گونه با اندازه 5.

1 تا 18 سانتیمتر که زیادتر در آب و هوایی گرم فعال است و با چنگال های خارداری که قسمتی از دهانش محسوب می شود، می تواند ماده زهرآلود خطرناکی به سوی مهاجمان بپاشد.

200 گونه متفاوت کژدم در سراسر دنیا پراکنده هستند، اما تنها نزدیک به 20 گونه سمی وجود دارد؛ 2 گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران کشف و با نام کژدم ایرانی به ثبت رسیدند و سه گونه کژدم خطرناک هم وجود دارد.

یکی از دانش آموختگان دوره دکترای نانو شیمی گفت: برخی افراد ناآگاه در مناطق کویری ایران همگام با سوداگران در این روز ها اقدام به شکار یا خرید و فروش کژدم ها می کنند، بی خبر از آن که اثر این رفتار بی رحمانه برای منطقه چقدر می تواند خطرناک باشد.

زینب خانی افزود: کژدم ها جزیی از زیست سازگان نقاط کویری مانند آران و بیدگل هستند که از حشره ها و جانورانی مانند سوسمارها، مارمولک ها، عنکبوت ها و موش ها تغذیه می کنند.

وی اضافه کرد: حذف یا کاهش محسوس تعداد کژدم ها در چرخه زیستی به افزایش تعداد سایر گونه هایی منجر می شود که پیش تر خوراک آن ها بودند و این تغییر غیر قابل بازگشت بر محیط زیست و زندگی جامعه انسانی ساکن در آن محدوده به طور قطع اثرگذار است.

این متخصص نانو شیمی ادامه داد: زهر کژدم ها در زمینه پزشکی نیز برای انواع بیماری ها از سرطان، نقص سیستم ایمنی و ام اس گرفته تا دیابت، لوپوس، بیماری کورن، پسوروزیازیس، آرتریت روماتویید، کولیت زخم دار، بیماری التهاب روده بزرگ و سیروز صفراوی مورد توجه است.

این کارشناس افزود: یکی از موثرترین کاربرد های زهر کژدم نابودی حشره ها و آفت ها در بخش کشاورزی و بهداشت است.

وی ادامه داد: به طور میانگین از هر نمونه کژدم (که البته بسته گونه متفاوت است) 0.

01 تا 2 میلی گرم زهر خشک با روش الکتروشوک به دست می آید و به عبارتی برای تولید یک گرم زهر خشک باید بین 500 تا 100 هزار نمونه داشته باشیم.

این متخصص نانو شیمی افزود: بهره برداری بهینه از کژدم ها تاکنون در ایران صورت نگرفته و استفاده از آن تنها به تولید پاد زهر محدود است، اما به هر روی نباید این گونه را با اندک صدقه ای در اختیار دلالان و کلاهبرداران قرار داد و به محیط زیست آسیب زد.

بازار سیاه تجارت کژدمگرچه هر از چندی خبر هایی جسته و گریخته از پرورش یا خرید و فروش حیواناتی عجیب در گوشه و کنار دنیا به گوش می رسد، اما شاید کمتر شنیده باشیم که عده ای در برخی کشور ها دست کم چندین سالی است که به تجارت کژدم روی آوردند.

موضوع به صورت محدود در برخی رسانه های منطقه بازتاب داشته و گزارش هایی از بازار سیاه شکار و خرید و فروش کژدم در برخی کشور های واقع در منطقه جنوب غربی آسیا و حاشیه خلیج فارس و رواج مصرف تدخینی کژدم در همین کشور ها خبر دادند که به طور مستقل قابل تایید نیست و صحت و سقم موضوع نیازمند بررسی های زیادتر است.

این مخدر عجیب، به ظاهر زمان نشئگی طولانی تر دارد، اما به همان میزان شدت تخریبش هم بالاست و موجب از دست رفتن حافظه بلند مدت و کوتاه مدت، اختلال خواب، کم اشتهایی، توهم دائمی فرد و در نهایت حتی مرگ مصرف کننده می شود.

هنوز مسئولان امر حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشدند، اما گویا این داستان شگفت انگیز و در عین حال تاسف بار چند وجهی تنها به آن کشور ها محدود نیست.

به نظر می رسد بعضی یافته های علمی در کنار برخی مسائل دیگر دلالان و سودجویان در نقاط کویری ایران را هم مانند کشور های همسایه مجاب کرده تا برای ایجاد بازار سیاه خرید و فروش شکارچیان کویر دست به کار شوند.

همچنان که گشت و گذاری در فضای مجازی، خبرنگار ایرنا را در نهایت به سوی چند کاربر سودجو و برخی افراد ناآگاه رهنمون می کند که این روز ها بدون توجه به آسیب های زیانبار این تجارت کثیف بر محیط زیست و زندگی انسان ها به خرید و فروش کژدم روی آوردند.

شایعه ها از فروش یک کژدم به مبلغ 20 هزار ریال تا سه میلیون ریال بسته به گونه، اندازه و وزن آن ها در این بازار سیاه حکایت دارد.

یکی از خریداران عقرب در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تنها کژدم هایی با مشخصات خاص (وزن بالای 15 گرم) از شکارچیان خریداری و به ازای هر عدد نزدیک به 20 هزار ریال پرداخت می شود.

وی افزود: بازار شایعه در شهرستان آران و بیدگل و کاشان داغ شده مبنی بر این که برای هر کژدم چند میلیون ریال پرداخت می شود، اما این قیمت ها حقیقت ندارد و به هیچ وجه چنین پول هایی برای خرید هیچ گونه ای پرداخت نشده است.

او با تلاش برای پنهان کاری در مورد مشتریانش در نهایت استفاده تدخینی از کژدم ها را تایید و بیان کرد: امروز به چند نفر از جمله اتباع خارجی فروش داشتم.

یک شکارچی عقرب به ایرنا گفت: ماه گذشته از روی ناآگاهی از ممنوع بودن شکار کژدم، فریب تبلیغ کلاهبرداران را خورده و اقدام به شکار ده ها عقرب کردم.

وی اضافه کرد: پس از شکار برای فروش عقرب ها با بهایی گزاف به دنبال نشانی خریداران گشتم، اما کسی ریالی برای خرید عقرب ها پرداخت نکرد.

برخی نیز در این میان با شنیدن خبر خرید و فروش کژدم با قیمت های نجومی پیشگام شدند تا با واسطه گری بین شکارچیان و خریداران اصلی، پولی به جیب زده و سهمی از این بازار ببرند.

یکی از این دلالان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به تبلیغات فراوان مبنی بر ارزش بالای کژدم، با فردی در یکی از شهر های اطراف تماس گرفتم که وی قول خرید و همکاری داد.

او افزود: با توجه به این گفته ها اقدام به خرید ده ها عقرب با قیمت 300 هزار ریال از چند شکارچی کردم، اما تماس هایم با فرد مورد نظر به جایی نرسید و شماره مورد نظر پاسخ نداد.

شکار کژدم ممنوع رییس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل در گفت و گویی به رواج خرید و فروش کژدم در این شهرستان اشاره داشته و بر عزم راسخ یگان حفاظت برای برخورد قاطع با متخلفان تاکید کرد.

الهیار دولتخواه گفت: شکار و خرید و فروش کژدم یا هر نوع خزنده دیگر جرم محسوب می شود و پیگرد قضایی دارد.

وی بیان کرد: گزارش های زیادی مبنی بر شکار بی رویه کژدم ها در نقاط کویری شهرستان آران و بیدگل به دست ما رسیده که موجب نگرانی سازمان حفاظت محیط زیست و فعالان این حوزه شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل اضافه کرد: افراد سودجو و کلاهبردار با رواج شایعه هایی در این شهرستان مبنی بر ارزش بالای کژدم و خرید میلیونی آن، موجب شدند تا برخی افراد ناآگاه با رویای کسب درآمد های نجومی نسبت به شکار بی رویه این گونه اقدام کنند.

او با بیان اینکه تاکنون 2 نفر متخلف در ارتباط با شکار کژدم در شهرستان آران و بیدگل احضار شدند، گفت: پیگرد قضایی متخلفان در دستور کار است و با افزایش گشت های یگان حفاظت محیط زیست به شدت با هر گونه شکار و خرید و فروش کژدم و سایر حیوانات وحشی برخورد خواهد شد.

اما داستان به اینجا محدود نیست و حمزه ابراهیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست ریگان نیز پیش تر به ایرنای کرمان از دستگیری 2 شکارچی کژدم در این شهرستان خبر داده بود که به دنبال انتقال آن ها به تهران بودند.

همچنین جواد علیپور رییس اداره حفاظت محیط زیست تایباد ایرنا در مشهد از دستگیری دو قاچاقچی از سوی نیرو های مرزبانی پاسگاه 17 شهریور مرز دوغارون خبر داده بود که قصد داشتند 13 نمونه کژدم بومی استان های جنوبی ایران را به مقصد افغانستان حمل کنند.

وی در این زمینه عنوان کرده بود: کژدم ها با هدف پرورش، تولید زهر و خواص دارویی زنده گیری شده و برای انتقال به برخی کشور های عربی منطقه قرار بود به شهر هرات منتقل شوند.

تحقیقات، تولید دارو، تدخین یا تفریح علت شکار کژدم ها هر چه که باشد در نهایت غیر قانونی بوده و اثر یکسانی بر محیط زیست مناطق مختلف ایران دارد و نیازمند ورود جدی مسئولان متولی برای مقابله با سودجویان، دلالان و قاچاقچیان است.

گرچه سودجویان و قاچاقچیان از گذشته های دور تا کنون در هر زمینه سودآوری ورود می کردند، اما رونق این روز های شبکه های اجتماعی موجب شده تا آن ها هم از این فضا برای هدف های شوم خود از جمله شکار کژدم بهره برداری کنند که در این راستا باید احتمال رواج مصرف تدخینی نیز به طور ویژه بررسی شود.


کلید واژه ها: ایران - کویر - خرید و فروش - بیماری - خطرناک - محیط زیست - زیست - مناطق - عنکبوت - متفاوت - سیستم ایمنی - مرکزی - فروش - قهوه - شیمی - آران - سیاه - محیط - خرید - میلی - نانو - کشاورزی - کارشناس - مارمولک - افزایش - بیابان - نابودی - بهداشت - اصفهان - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
بازار طلا خریداری ندارد

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

پرونده نیمسال نخست فرابورس ایران با رشد 20 واحدی آیفکس بسته شد

چینی ها ناگزیر از افزایش قیمت در ایران

خودروی چینی رقیب بزرگ تسلا می شود+عکس

عکس/ ثروتمندترین آشپز جهان

ورودی و خروجی بازار ثانویه تعادل ندارد

قیمت خودرو امروز 31/ 1397/06

100 میلیون تومان یارانه به خرید کتب پزشکی اختصاص یافت

اصرار اروپا به اجرای fatf بهانه ای مقطعی و بدون حاصل است

بابک زنجانی ها دوباره وسوسه شده اند نفت را به یغما ببرند

استخدام کارشناس فروش در یک مجموعه تولیدی در خوزستان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی خانم در شرکت مواد آذین کیمیا

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام کارشناس شیمی خانم در شرکت تولیدی قیر دژپا در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت بین اللملی chr(8211) تهران

14 میلیون دانش آموز وارد مدرسه می شوند

پرداخت 10 هزار میلیارد تومان وام به 3 هزار واحد صنعتی

بابک زنجانی ها دوباره وسوسه شده اند نفت را به یغما ببرند

تغییر شرایط با تصمیم ویژه ارزی بانک مرکزی

درخشش بورس در اولین روز کاری هفته

تولید انواع منابع تغذیه ای DC توسط یک شرکت دانش بنیان

باشگاه پرسپولیس به دنبال اخذ مجوز از بانک مرکزی

ورود به دریاچه گهر ممنوع شد

نرخ ارز و طلا مورخ 31 شهریور+عکس

پرداخت وام با نرخ سود 6 درصدی در بانک صادرات

سکه 6ماهه چقدر گران شد؟

استخدام طراح موشن گرافیک، طراح سایت و برنامه نویس در اصفهان

ایذه با 16.4 درجه خنکترین نقطه خوزستان اعلام شد

آخرین قیمت خودرو ها در بازار؛ دنا پلاس مرز 102 میلیون را رد کرد

بسته سرمایه گذاری در طرح شبکه آبیاری فضای سبز شیراز تدوین شد

زعفران 4 میلیون تومان گران شد

پیش بینی بازار مسکن درنیمه دوم سال

استخدام کارشناس فروش در یک مجموعه تولیدی در کرمان

آخرین وضعیت بیمه تکمیلی

رکود بی سابقه مسکن در 10 سال گذشته

نشست دادستان تهران با مدیران شرکت های پتروشیمی

افزایش 44 درصدی تورم کالای وارداتی در بهار امسال

افشاکنندگان اطلاعات سرمایه گذاران جریمه می شوند

عدم افزایش قیمت 27 قلم کالای اساسی با «کالاکارت»

گوجه فرنگی 7 هزار تومان شد

برخورد با بازار سیاه و متخلفان عرضه بلیت های اربعین

تعیین تکلیف تسهیلات پرداختی از حساب ذخیره ارزی

کوچ از بازار رایانه مشهد

1379میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

10 پرونده برای کالاهای احتکاری در زنجان تشکیل شد

سفیر بریتانیا در ایران: تروریسم به هر دلیلی که رخ داده باشد محکوم است

ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران 25درصد کاهش یافت

40 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می شود

افزایش اندک بهای سکه در آخرین روز تابستان

تاب آوری صنعت فرودگاهی در برابر تحریم ها افزایش یافته است

دولت 300 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی می پردازد

وضعیت کاغذ از بحران خارج شده است

کمتر از 50 درصد ارز دارو را داده اند

موج جدید جمعیت به تهران

دولت 300 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی می پردازد

تبانی پزشک ها و داروخانه ها چقدر واقعی است؟

آمادگی متروی تهران برای مهرماه/افزایش قطارهای تندرو از ایستگاه کرج به صادقیه

آدم ربایانی که به بیت کوین روی آوردن

توزیع بیش از 4 هزار بن کارت از سوی بانک شهر در نمایشگاه کتاب اردبیل

رونمایی از اولین خودروی شاسی بلند تمام الکتریکی آئودی+عکس

آپارتمان های متری 4میلیون تهران کجاست؟

خبری خوش برای بازنشستگان تأمین اجتماعی

وقتی کار وزیر ندارد/ حقوق کارگران افزایش می یابد؟

استخدام کارمند مشاوره فروش و کارشناس فروش در اصفهان

ماموریت های اورژانس فارس 3 درصد فزونی یافت

کوچ از بازار رایانه مشهد

دولت هند کاهش واردات نفت از ایران را تایید کرد

رسوب کالا در گمرک تایید شد/ جهانگیری: 30 درصد رسوب کالا در گمرک داریم

850 واگن باری در مسیر ورود به کشور/ ضرورت اعطای تسهیلات و امکان واردات کانتینر دست دوم در شرایط خاص

1379میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در آذربایجان غربی پرداخت شد

10 پرونده برای کالاهای احتکاری در زنجان تشکیل شد

تاخیر در اجرای طرح بهسازی معابر شهر تنکمان+فیلم

افزایش اشتغال با تخفیف 20 درصدی حق بیمه کارفرما

فراهم شدن 1300 فرصت شغلی در روستاهای استان بوشهر

افزایش 44 تورم کالای وارداتی در بهار امسال

حجم معاملات بورس عدد 4 میلیارد را رد کرد

افزایش شفافیت به واسطه تقویت بورس کالا

صادرات به عراق 812 میلیون دلار افزایش یافت؛ تراز تجاری ایران با عراق، مثبت تر از سال گذشته

هفت کشور از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده اند ضرر 600 میلیون دلاری روسیه از تعرفه آمریکا بر واردات آلومینیوم و فولاد

دادستان تهران خبر داد کشف صد تن مواد پتروشیمی در انباری در شورآباد/تشکیل پرونده ای سنگین از تخلفات حوزه پتروشیمی از سال 92

FATF نتیجه ای جز لطمه جدی به امنیت اقتصادی کشور نخواهد داشت

عامل های اصلی بیکاری شاغلان اعلام شد

بیش از سه هزار خانوار از خدمات بهزیستی تایباد برخوردارند

دولت 300 میلیارد ریال به واحدهای تولیدی می پردازد

سهم 30 درصدی مشترکین پرمصرف از کل مصرف برق کشور

باز بودن مرز شلمچه

حقایقی درباره فیلترهای هوا

ارزهای صادراتی بخاطر شفاف نبودن اقتصاد بدون بازگشتند

قیمت سکه در آخرین روز تابستان: 4.501.000تومان/ دلار 14.369 تومان

1.2 میلیون فقره چک برگشت خورد

ندری پاسخ می دهد: مردم این روزها از اقتصاددانان چه می پرسند؟

آل اسحاق: اقتصاد را با متر سیاست اندازه گیری نکنید

پیش بینی یک اقتصاددان از تضعیف دلار در آینده/ واگرایی شدید بازار بورس چین و آمریکا

پول سرگردان در بازار، نظام برنامه ریزی را تحت تاثیر قرار داده

بهترین راه برای اخذ ویزای شنگن و خرید تورهای مسافرتی [رپورتاژ آگهی]

آغاز توزیع کارت اعتباری خرید کالا میان بازنشستگان فولاد

اختصاص 13 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی

آیت الله خاتمی: معرکه ها در پیش است، حججی ها خود را آماده کنند 

در معاملات امروز مشخص شد افزایش یک میلیون تومانی قیمت خودرو در بازار

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات

تجارت سیاه میلیاردی!/جزییات