مطالب مرتبط:
200 هزار هکتار زمین مستعد کشت گیاهان دارویی شناسایی شد
راه اندازی سایت کشت گیاهان دارویی زمینه ساز درآمدزایی برای عشایر استان
200 هزار هکتار زمین مستعد کشت گیاهان دارویی شناسایی شد
کشت گیاهان دارویی به جای چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
حمایت جهاد کشاورزی گلستان از کشت گیاهان دارویی + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 10:152018-08-21اقتصادي

حل مشکلت بیکاری با کشت گیاهان دارویی


نشست مسئولان بخش گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت دهیاری های کشور در راستای استفاده از ظرفیت های گیاهان دارویی جهت اشتغال زایی در روستاها برگزار شد.

- شعار سال: "در ابتدای این جلسه سعید رضا جندقیان بیدگلی، معاون امور دهیاری ها، با اظهار امیدواری نسبت به این که با برگزاری چنین جلساتی وظایف مربوط به دستگاه های مختلف مشخص می شود، گفت: طبق توافق، تمام محورهای توسعه استان لرستان را مشخص کردیم، همچنین مشخص شد از 106 روستا چه تعداد به فعالیت های خدماتی، کشاورزی یا صنایع خرد و کوچک مشغول هستند.

باید تمرکز خود را بر این مناطق بگذاریم و با اعزام کارشناسان به این مناطق ظرفیت های هر منطقه را مشخص کنیم.

اکنون هر شخص به صورت جدا یک گیاه دارویی را تولید می کند که باید همه به صورت یک زنجیره و در قالب یک مجموعه محصول خود را تولید کنند و پس از آن باید به بحث بازاریابی و فروش بپردازیم.

معاون امور دهیاری ها با انتقاد از این که گاهی مسئولان استانی برگزاری این جلسات را ضروری نمی دانند، گفت: در این راستا فرم هایی برای نظرسنجی آماده کرده ایم تا متوجه شویم که دوره های برگزار شده لازم است یا خیر.

جندقیان بیدگلی با اشاره به این که دولت پنج وظیفه مهم برعهده دارد، گفت: صدور مجوزهای لازم، هماهنگی بین دستگاه ها، تأمین تسهیلات لازم (پول و منابع)، ترغیب بخش خصوصی برای فعالیت و برگزاری جلسه انگیزشی برای گروه ها از جمله وظایف مهم دولت است.

وی با اشاره به این که کشاورزی، دامداری و گردشگری ازجمله ظرفیت های استان لرستان محسوب می شود، عنوان کرد: ابتدا باید ظرفیت های خود استان معرفی شود که در این رابطه جلساتی نیز با کارشناسان مربوطه داشتیم و در هفته دوم شهریور ماه نیز نشستی با استاندار خواهیم شد.

وی با اشاره به این که باید افرادی از دهیاری ها به مناطق مختلف اعزام شوند تا ظرفیت ها را به خوبی بررسی کنند و قوانین را آموزش دهند، افزود: باید بتوانیم گزارش عملکرد مناسبی را تا پایان سال 97 به مسئولان مربوطه ارائه بدهیم و به هر استان نیز با توجه به ظرفیت ها و توانمندی هایی که دارد سهمی از بودجه تعلق خواهد گرفت.

اجرای طرح الگوی کشت در هر منطقه ضرورت دارد در ادامه حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان این که برگزاری این نشست فرصتی است که بتوانیم با همکاری هم حرکتی برای پیشرفت در حوزه گیاهان دارویی انجام دهیم، افزود: استان لرستان به دلیل داشتن پتانسیل بالا به عنوان پایلوت گیاهان دارویی انتخاب شده است.

برای این منظور باید پتانسیل های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.

استان لرستان دارای آب وهوای بکر و ظرفیت های خوبی است و باید روی ظرفیت های آن درست کار شود.

وزارت جهاد نیز در حوزه باغبانی برای این منظور فعال شده است و تمام معاونت و بخش ها در اختیار دهیاری هاست تا بتوانیم از تمام امکانات نهایت استفاده را ببریم.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود: در بخش باغبانی پتانسیل های بسیاری وجود دارد؛ برای این که نقشه راه درستی در این زمینه ترسیم شود، باید از پتانسیل های استان اطلاع کافی داشته باشیم.

زینلی با اشاره توزیع یارانه بذر و نهال در سال جاری گفت: توزیع یارانه بذر و نهال امسال به این صورت است که برای هر نهال 30 تا 40 درصد یا در برخی مواقع70 تا 80 درصد بودجه به عنوان یارانه به کشاورز پرداخت می شود که این اقدام می تواند نیروی محرک خوبی برای روستاییان باشد.

وی با اشاره به اهمیت گسترش دانش فنی در بین روستاییان افزود: اجرای طرح الگوی کشت در هر منطقه به این معنی است که در هر روستا چه گیاهی کاشته شود و بر اساس آن بازاریابی برای محصولات تولید شده را انجام دهیم.

مجری طرح گیاهان دارویی تصریح کرد: باید کارگروه ها با هم یک تفاهم نامه ایجاد کنند تا وظایف مشخص شود و امتیازاتی را دریافت کنند تا افراد رسالت خود را انجام دهند تا حداقل برای سال آینده مشکلات کم تر شود.

وی با بیان این که مرکز اصلی تولید محصولات در تمامی کشور روستا هاست، افزود: باید برای بازاریابی محصولات تولید شده در روستاها برنامه ریزی درستی داشته باشیم و تمام نیروهایمان در یک مسیر قرار گیرند.

برای بازار های محلی نیز باید جایگاهی را در نظر بگیریم که در فرآیند اقتصادی رونق ایجاد کند.

در این زمینه هرچه مطالعات بیش تر باشد، نتایج بهتری خواهیم گرفت.

زینلی با اشاره به اهمیت انعقاد تفاهم نامه بین امور دهیاری ها و وزارت جهاد کشاورزی گفت: نحوه ایجاد تفاهم نامه برای ما اهمیت بسیاری دارد و با امضای آن مسئولیت هایی را برعهده می گیریم که دارای مزیت های اقتصادی هستند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پتانسیل بالای روستاها خاطرنشان کرد: نگاه به روستاها فقط نباید معطوف به کشاورزی باشد و باید به ظرفیت های دیگر این مناطق در زمینه فعالیت های تجاری توجه شود.

برای ایجاد رونق اقتصادی در روستاها باید فروشگاه زنجیره ای در استان ها برای فروش محصولات ارگانیک فعال شود.

با استفاده از تکنولوژی های به روز در روستاها و انتقال شرکت های دانش بنیان به روستاها می توانیم شرایط خوبی ایجاد کنیم.

زینلی خاطرنشان کرد: در استان لرستان از سال گذشته تاکنون 450 هکتار افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی داشتیم و امسال هم قطعاً خواهیم داشت.

گیاهان دارویی اشتغال زایی بالایی دارند؛ برای مثال اگر خانواده ای یک هکتار گل گاو زبان کشت کند، 800 کیلو تا یک تن گل گاوزبان به دست می آورد و حداقل حدود 200 میلیون تومان درآمد دارد.

گیاهان دارویی به آب زیادی نیاز ندارند و می توان به صورت دیم آن ها را کاشت و محصول برداشت کرد.

بعضی از روستاها نیز دارای مراتع هستند که از آن مراتع نیز می توان استفاده کرد.

برگزاری جلسات متعدد از سوی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برای پیگیری اهداف علی هیودی، عضو معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نیز اظهار داشت: آقای جندقیان بیدگلی پذیرای دستگاه های خدمات رسان به روستاها و پرانرژی به دنبال حل مشکلات هستند و از طرفی آقای طهماسبی، معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، هم فردی عالم و پذیرای دستگاه های خدمات رسان به روستاست و حاضر است داشته های معاونت خود را در اختیار مجریان قرار دهد.

تاکنون چندین جلسه از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و معاون دهیاری ها با رییس سازمان تعاون روستایی و دیگر حوزه ها داشته ایم.

در این جا لازم است از انتخاب آقای حسین زینلی به عنوان مجری طرح ملی گیاهان دارویی تشکر کنم، چراکه وی به دنبال ارتقای خدمت رسانی به روستاییان در حوزه تولید گیاهان دارویی است.

باید از تولیدمحوری به سمت بازارمحوری حرکت کنیم ابوالفضل براتی، رییس بخش تحقیقات و توسعه بخش بازار گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، نیز گفت: در یک سال ونیم گذشته برنامه های زیادی تدوین کردیم و متوجه وجود ظرفیت های بسیار شدیم.

پس چرا با وجود این ظرفیت ها توسعه ایجاد نمی شود؟ باید گفت دو مفهوم از توسعه در اقتصاد مطرح می شود: کان استرکت و استراکچر؛ تفاوت این دو چیست؟ کان استرکت به این معنی است که با توجه به طرح از پیش تعیین شده عده ای با هم جمع می شوند و کار بزرگی را انجام می دهند که ما به دنبال آن هستیم که روی ساختار کلی چه تأثیری دارد.

رییس بخش تحقیقات و توسعه بخش بازار گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: یک ساختار کلی برای توسعه بخش کشاورزی و ایجاد رفاه در مناطق کم توسعه یافته روستایی در نظر داریم؛ یعنی دو سیاست موازی و همزمان.

ساختاری را طراحی کرده ایم تا بتوانیم هم زمان فعالیت هایی همچون تولید گیاهان دارویی، توسعه آبزی پروری و تولید محصولات باغی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: هدف ایجاد فروشگاه سلامت است که محصولات سالم و ارگانیک را در بلندمدت به سبد غذایی مصرف خانوار بیاورد و باید بخش های خصوصی در ایجاد آن همراه شوند.

در صورت همکاری نکردن بخش خصوصی هرچند برنامه های متعددی برای توسعه تولید ارگانیگ در کشور داشته باشیم، باز هم دست یابی به فرهنگ استفاده از محصولات ارگانیک به کندی ایجاد خواهد شد.

اگر بخواهیم توسعه کشت و فراگیر شدن رفاه را داشته باشیم، باید رویکردمان را از تولیدمحور به بازارمحور تبدیل کنیم.

حال این پرسش پیش می آید که آیا فروشگاه سلامت در شهرهای کوچک تر از 100 هزار نفر توسعه خواهد یافت؟ تولید گیاهان دارویی زمینه ساز ایجاد اشتغال برای روستاییان علی ابراهیمی، دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هم با ابراز خشنودی از این که به روستاها توجه می شود و برای آن ها امکاناتی در نظر گرفته می شود، گفت: متأسفانه در حال حاضر فقط 30 درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند؛ در حالی که در گذشته شاهد سکونت 70 درصدی در این مناطق بودیم.

وی با بیان این که تولید گیاهان دارویی در کشور زمینه ساز ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاها است، ادامه داد: اگر اقدامات ما در این زمینه درست و به موقع باشد، شاهد ایجاد اشتغال پایدار خواهیم بود.

وی با بیان این که تمامی وزارتخانه ها و سازمان ها برای توسعه مناطق روستایی دارای برنامه هستند، ادامه داد: تولید گیاهان دارویی زمینه ساز ایجاد اشتغال فراوان برای جوانان مناطق روستایی است و تاکنون از این طریق شغل بسیاری ایجاد شده است.

استان لرستان نیز در این زمینه ظرفیت های بی شماری دارد که باید از آن نهایت استفاده را کرد.

تولید مرزه کوهی در این منطقه توانسته بخشی از بازار های جهانی را به خود اختصاص دهد.

خوشبختانه استاندارد های شغلی به خوبی فراهم شده است و سازمان فنی حرفه ای نیز کمک خواهد کرد.

وی با بیان این که چهارمین جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی 21 تا 24 آبان سال جاری برگزار می شود، ادامه داد: در جشنواره اول 39 شرکت دانش بنیان و مرکز علمی در جشنواره حضور داشتند که این تعداد در جشنواره دوم (سال 91) به 171 مرکز و در جشنواره سوم به حدود 500 مرکز افزایش یافت.

ابراهیمی با اشاره به ارزش بالای گیاهان دارویی افزود: باید فناوری و دانش روز را در تولید گیاهان دارویی به کار بگیریم، زیرا این گیاهان علوفه نیستند که اگر بازار نداشتند ارزشی نداشته باشند.

دهیاران، تسهیلگران اجرای برنامه های کلان در سطح روستاها اسماعیل زیارتی نصرآبادی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی، نیز با بیان این که این سومین جلسه ای است که در این زمینه برگزار می شود، افزود: در استان لرستان باتوجه به ظرفیت ها و مزیت های اقتصادی می توان کاری مشترک انجام داد.

باید دید که در این زمینه داشته های ما چیست.

وی با اشاره به اقداماتی که دهیاران می توانند برای توسعه مناطق روستایی انجام دهند، افزود: آن ها می توانند مروج ایده های شما در مناطق روستایی شوند و خود به طور مستقیم وارد عمل شوند و تسهیلگر برنامه های شما در سطح روستا باشند.

همچنین می توانند سبب جلب اعتماد مردم برای سرمایه گذاری در این مناطق شوند.

مباحث بازاریابی در بخش تولیدات کشاورزی دیده شود اشکان جعفر کریمی، مدیرکل هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی، نیز در این جلسه گفت: در بسته ای که مطرح شد، جای بازار خالی بود؛ به این علت توجه به گیاهان دارویی زیاد نبود.

تجربه ، ما را به صنعت و دانشگاه نزدیک کرد و جلساتی با گروه طراحی صنعتی دانشگاه تهران برگزار کردیم که ایده های خوبی برای تولید محصولات روستایی داشتند.

وارد کردن دستگاه ها و فروش و بازاریابی هم باید در کارگروه ها بحث شود.

بخش خصوصی در عرصه های مختلف به کار گرفته شود محمد حجتی، کارشناس عمران و خدمات روستایی، نیز عنوان کرد: مبحث دیگری که سال های سال مطرح است، این است که وزارت جهاد کشاورزی در زمینه سیاست گذاری و توزیع محصولاتی مثل کود و سموم در عرصه روستایی فعال است و کماکان نیز به این کار ادامه می دهد، اما سیاست ها در وزارت جهاد متفاوت است و در اجرا چیز دیگری می بینیم.

آن ها توزیع می کنند و ترویج می دهند، ولی میزان و چگونگی استفاده را آموزش نمی دهند.

این کارشناس عمران و خدمات روستایی ادامه داد: هر زمان که دولت در اجرا دخالت کرد، ضربه خوردیم و سقوط کردیم، لذا باید بخش خصوصی را در عرصه های مختلف دعوت و با آن ها مشارکت کنیم؛ به این ترتیب بهتر به نتیجه می رسیم.

بحث بعدی راه اندازی صنایع تبدیلی و بسته بندی و برند سازی است که بسیار اهمیت دارد.

حدود سه سال در زمینه محصولات ارگانیک مشغول کار بوده ام، ولی متأسفانه شاخص های استاندارد محصولات ارگانیک ما با شاخص های کشورهای اروپایی 70 درصد متفاوت است، پس باید در حوزه شاخص ها و استاندارد سازی به صورت علمی وارد شویم.

ضرورت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه روستاها حسن عزیزی، کارشناس توسعه اقتصاد روستایی، هم گفت: با آقای سیف یک سامانه به نام سامک (سامانه ارتباط مردمی کشاورزی ایران) راه اندازی و در آن نهاد های تولید بذر را شناسایی کردیم و پنج نفر هم برای پاسخگویی در نظر گرفتیم.

تقریباً یک هزار و 332 کارآفرین داریم که در حوزه صنایع و جلوگیری از سرمازدگی باغ ها می توان از آن ها دعوت کرد که با ما همکاری کنند.

هدف این است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده شود؛ زیرا ما بانک های اطلاعاتی خوبی داریم.

باید به سمت بازار های خارجی حرکت کنیم محسن گودرزی، کارشناس دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی، هم عنوان کرد: بازارهای مطرح شده فقط بازار های داخلی بودند.

باید به بازار های خارجی هم اهمیت داده و بازاریابی انجام شود.

بسته بندی صورت می گیرد، ولی بسته بندی ما از نظر استاندارد مطلوب نیست؛ خصوصاً در محصولی مثل زعفران بسته بندی باید مطلوب باشد.

در پایان جلسه زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: باید نقاط ویژه ای را هدف گذاری و برای نظارت هم یک الگوی مشخص را عملیاتی کنیم تا روستاهای دیگر به سمت ما بیایند و از ما کمک بخواهند.

به این منظور باید اولاً چند مکان مطالعاتی را به عنوان هدف در نظر بگیریم و ثانیاً در نخستین فرصت کارگروهی بین دو مجموعه تشکیل شود که بتواند تفاهم نامه بنویسد و آن را اجرایی کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 29 مرداد 97،شماره: 52933
کلید واژه ها: گیاهان دارویی - استان - گیاهان - برگزار - استان لرستان - کشاورزی - گیاه - دهیاری - مسئولان - لرستان - معاون - مناطق - گیاه دارویی - وزارت - تولید - منطقه - اعزام - روستا - شهریور ماه - بازاریابی - جهاد - صورت - هایی - استاندار - دولت - تسهیلات - دامداری - نظرسنجی - روستاها - گردشگری

آخرین اخبار سرویس:
قیمت گوجه فرنگی در چند روز آینده کاهش می یابد

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

چگونه می توان روزی یک کیلو لاغر شد؟

اعضاء اوپک ایجاد توازن در بازار جهانی نفت را ضروری دانستند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد/ ایران اعلام کرد که تولید نفت خود را حفظ می کند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

علت شلوغی داروخانه های دولتی/چالشی زنجیره وار در نظام دارویی کشور

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

زمان عرضه مجدد بنزین سوپر مشخص شد

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

همگام شدن بازار سرمایه با سایر بازارها

کلاهبرداری هزار میلیارد تومانی یک طلافروشی در تهران

قیمت آهن به زیر 4 هزار تومان می رسد

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

به همه نفت می فروشیم جز بابک زنجانی ها

افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی

یک دوتابعیتی دیگراز وزارت نفت با ده ها میلیارد تومان اختلاس به گرجستان گریخت

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

کاهش حجم بدهی های خارجی ایران

صنایع مازندران زیر فشار بی ثباتی بازار ارز و تصمیمات اشتباه/ حال و روز واحدهای صنعتی خوب نیست

مخالفت روسیه و عربستان با افزایش تولید نفت اوپک

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

هزینه خرید پرگار در بازار

اوپک یک انحصار نیست

70 شناور خدماتی برای سازمان بنادر ساخته شد

نگاهی به سنت قربانی کردن در کشور نیجر

دلار گران ترمز چک های برگشتی را کشید

افزایش هزار تومانی قیمت هر بطری شیر!

قیمت بلیت اتوبوس اربعین امسال

کالاهای مکشوفه محتکران چه شد؟!

ناکارآمدی قوانین حمایت از توان داخل

اعلام میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

قیمت هیوندای آزرا 2018 در بازار

بافت های ناکارآمد استان تهران با سایر شهرهای کشور تفاوت دارد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره فعالیت سکه ثامن اطلاعیه داد

بارش ها نسبت به سال گذشته 27 درصد کاهش یافت

آغاز تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر از هفته آینده

اعلام ساعات کار موزه های آذربایجان شرقی در شش ماهه دوم سال 97

تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت منتفی شد

پیمان سپاری ارزی به شکل دستوری دشوار است

زنان خانه دار با چه شرایطی می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند؟

جانمایی نامناسب سایت تکثیر میگو در دیرباعث نابودی جنگل های حرا می شود

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

تورم شهریور 11.3 درصد اعلام شد

قوانین مخل سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

لوازم یدکی مهمترین مشکل کامیون داران خوزستانی است

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

میزان اختلاس شرکت فرآورده های نفتی بوشهر در دست بررسی است

نرخ تورم به 11.3 درصد رسید

احداث یک موسسه خیریه برای کارآموزان صنعت توسط آستون مارتین

ترفند یک هنرمند برای پرت کردن حواس مردم از عکسی حیرت انگیز + عکس

حمایت ایران از پایبندی اعضا به توافق کاهش تولید نفت

افزایش 29.7 درصدی متوسط قیمت خرید مسکن

تورم شهریور 11.3 درصد اعلام شد

قیمت سکه و ارز افزایش یافت+ جدول

پیمان سپاری ارزی به شکل دستوری دشوار است

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

عربستان و روسیه درخواست ترامپ را رد کردند

امضای تفاهم نامه همکاری «حمل ونقل بین المللی»بین ایران وایتالیا

از پیش فروش خودرو تا احتکار پوشک

رشت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد

بررسی بازی Spider-Man، عنکبوتی بر فراز آسمانخراش های نیویورک

سکه گران شد ! + جدول قیمت سکه و ارز غیر دولتی

اخبار کوتاه از پیش فروش خودرو تا جنگ نرم

دلار در آینده قدرت خود را از دست می دهد

تفاهم نامه همکاری «حمل ونقل بین المللی»بین ایران وایتالیا امضاشد

جزییات تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

رشت ظرفیت های زیادی برای توسعه دارد

خودروهای داخلی دوباره گران شدند + جدول

حاجی بیگی: بازیکنان ما یک مقدار خسته بودند / جوایز بازیکنان به ریال است نه به دلار

جزییات شرایط پیش فروش مهر ماه محصولات ایران خودرو اعلام شد

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

5 واقعیت هرگز دیده نشده درباره فقر و فلاکت در سوییس + عکس ها

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

11 هزار انشعاب غیرمجاز برق در البرز شناسایی شد

بررسی عملکرد حج 97 در کمیسیون فرهنگی مجلس

چرا بانک ها دیگر تمایلی به ارائه کارت هدیه ندارند؟

انتخاب اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی

اجرای استانداردسازی مالی بین المللی در بانک ها

گرهی که به دست شریعتمداری باز نشد

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

آپارتمان در خیابان انقلاب تهران چند؟ +جدول

نرخ انواع چادر مسافرتی در بازار تهران؟ + جدول

فقط دو سال از امسال بدتر بود !

یک پیش بینی در مورد کاهش قیمت ارز

کلاهبرداری 1000 میلیاردی یک طلافروشی در تهرانپارس ! + جزییات

صادرکنندگان خصوصی لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی را خواستار شدند

تنها مرکز یادگیری محلی خراسان شمالی خصوصی می شود

اعلام میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

حل مشکلت بیکاری با کشت گیاهان دارویی

حل مشکلت بیکاری با کشت گیاهان دارویی