مطالب مرتبط:
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:152018-08-21سياسي

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تاکیدات وزیر خارجه مبنی بر اینکه ادعای تحمیل 11 درصد دریای خزر به ایران و یا تعلق 50 درصد آن کاملا نادرست است، - گفت: آقای ظریف درباره اعطای حق شهروندی به مقامات ایران و فرزندانش در جریان مذاکرات برجام قویاً آن را رد کرد و غیرممکن خواند و با اشاره به توافقات اخیر درباره دریای خزر نیز گفت که ادعای سهم 50 و 11 درصدی ایران از دریای خزر، نادرست است.

: علی نجفی خوشرودی در توضیح جلسه امروز - دوشنبه - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به حضور ظریف وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون برای پاسخ به سؤالات تعدادی از نمایندگان و همچنین بررسی آخرین وضعیت توافق اخیر درباره دریای خزر و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر اشاره کرد.

وی توضیح داد: آقای ظریف درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به این موضوع اشاره داشت که منافع ایران و اسناد بالادستی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی کاملا رعایت شده و دو موضوع مهم یعنی تحدید حدود و خطوط مبدأ در کنوانسیون مشخص نشده و به مذاکرات آینده موکول شده است.

نجفی افزود: آقای ظریف اشاره ای داشت که در کنوانسیون کلیه موارد مثبت توافقنامه های 1921 و 1940 درج شده و ذکر موارد منفی این معاهدات پرهیز شده است.

مفاد کنوانسیون یک سال پیش مورد تفاهم واقع شده و ربطی به شرایط تحریم و اقدامات اخیر ترامپ و سایر مسائل نداشته است.

در یک سال گذشته اقدامات داخلی برای اخذ مجوز امضا در جریان بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: آقای ظریف درباره وضعیت حقوقی دریای خزر که به صورت کاملا ویژه و منحصر به فرد در جهان تدوین شده، توضیحاتی ارائه کرد لذا تمامی ادعاهای مطرح شده درخصوص تعلق 50 درصد دریای خزر و یا تحمیل 11 درصد خزر به ایران کاملا نادرست است.

این گونه ادعاهای حداکثری و حداقلی هیچ گونه سندیتی ندارد.

نجفی اضافه کرد: طبق توضیحات آقای ظریف هنر دستگاه دیپلماسی این بود که رژیم حقوقی دریاها مشخصا کنوانسیون 1982 کنار گذاشته شد.

همچنین بخش بزرگی از دریا تحت عنوان پهنه مشترک آبی اختصاص یافت.

ایران تا زمان نهایی شدن تحدید حدود اجازه نخواهد داد از مناطق مورد ادعای ایران کشورهای دیگر بهره برداری و حتی اکتشاف نفت و گاز انجام دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: انحصار دریانوردی زیر پنج کشور ساحلی ممنوعیت حضور نظامی کشورهای غیرساحلی و ممنوع بودن در اختیار قرار دادن قلمرو علیه دیگر کشورهای ساحلی از دستاوردهای مثبت این کنوانسیون است.

با توجه به این توضیحات مقرر شد جهت بررسی بیشتر ابعاد موضوع جلسه ای با حضور مسئولان دبیرخانه دریای خزر، وزارت خارجه و نمایندگان سؤال کننده برگزار شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نجفی همچنین درباره بررسی سؤالات تعدادی از نمایندگان از وزیر خارجه در این جلسه گفت: آقای ظریف به سؤالات تعدادی از نمایندگان پاسخ داد.

اولین سؤال مربوط به آقای محبی نیا نماینده میاندوآب درباره مجموعه اقدامات دیپلماتیک جهت رفع تهدیدات بین المللی و منطقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

توضیحات وزیر خارجه ناظر به سه هدف مهم دستگاه دیپلماسی یعنی جلوگیری از احیای اجماع امنیتی علیه ایران، کمک به توسعه اقتصادی کشور و روابط با همسایگان و برنامه ها و اقدامات دستگاه دیپلماسی برای تامین منافع ملی ایران و مقابله با تهدیدات مختلف بود.

وی ادامه داد: آقای ظریف به روابط دوستانه با بسیاری از همسایگان، حمایت های جدی از بخش خصوصی، طراحی برای کاهش مشکلات در روابط با برخی از کشورها و کمک به تحکیم صلح و امنیت در منطقه اشاره کرد و آن را بخشی از اقدامات و دستاوردها در سیاست خارجی کرد.

در نهایت نماینده سؤال کننده از پاسخ های وزیر قانع شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سؤال علی ساری نماینده اهواز درباره دلایل ناکارآمدی استراتژی روابط خارجی گفت: در پاسخ به این سؤال وزیر خارجه فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری در سیاست خارجی اقدامات و برنامه های موجود را تشریح کرد ولی نماینده سؤال کننده از پاسخ های وزیر قانع نشد.

نجفی به سؤال فریدون احمدی نماینده زنجان درخصوص شفاف سازی منابع مالی، اموال و دارایی های دریافت شده بعد از برجام و نحوه مصرف آن اشاره و اظهار کرد: آقای ظریف در پاسخ تاکید کرد وجوهی که آزاد شد دارایی های ایران بود که به دلیل تحریم ها در کشورهای مختلف از سوی آمریکا بلوکه شده بود و بعد از برجام آزاد شد.

وی افزود: آقای احمدی سؤال دیگری درخصوص پرداخت خسارت عراق به ایران با توجه به محکومیت دولت عراق در سازمان های بین المللی مطرح کرد، پاسخ آقای ظریف این بود که ایران همچنان ادعای خسارت از عراق را دارد.

همچنین وزیر خارجه سوابق دستاوردهای ایران در سازمان ملل از جمله معرفی عراق به عنوان آغازگر جنگ علیه ایران را تشریح کرد در نهایت آقای احمدی از پاسخ ها قانع شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سؤال احسن علوی نماینده سنندج درخصوص علت ضعف برخی سفارتخانه های ایران در خارج از کشور و ضرورت انتخاب سفرای کارآمد و تبدیل شدن به یک کشور تحریم ناپذیر گفت: وزیر خارجه در پاسخ بیان داشت این هدف مهمی است.

باید کاری کنیم که تحریم ناپذیر باشیم.

ایشان همچنین ضمن تشریح دستاوردهای کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی بعد از توافق برجام، به مسائل و مشکلات در داخل کشور و بروکراسی شدید در مسیر جذب سرمایه گذاری خارجی و ضرورت تسهیل این روند اشاره کرد و ضمن توضیح درباره فرآیند انتصاب سفرا تاکید کرد که تقویت سفارتخانه ها می تواند به تحقق هر چه بهتر اهداف کمک کند.

در نهایت نماینده سؤال کننده از پاسخ قانع شد.

نجفی در توضیح سؤال کاظم جلالی نماینده تهران درباره مساله ای به نام اعطای حق شهروندی به مقامات ایران و فرزندان آنها در جریان مذاکرات برجام گفت: آقای ظریف در پاسخ به این سؤال به فرآیند اداری و قانونی پیچیده و سخت در آمریکا برای اعطای گرین کارت اشاره کرد و تاکید داشت اساساً چنین امکانی وجود ندارد و در مذاکرات هم چنین موضوعی مطرح نشده است.

با وجود این توضیحات آقای جلالی از پاسخ قانع نشد و ترجیح داد برای تنویر افکار عمومی پاسخ های وزیر امور خارجه در صحن علنی شنیده شود.

وی با اشاره به سؤال جلال محمودزاده نماینده مهاباد درباره دلیل عدم مقابله با سدسازی غیرقانونی توسط دولت ترکیه و به دنبال آن مهار آب های وارده به ایران گفت: توضیح آقای ظریف ناظر به سوابق و اقدامات ایران در این خصوص بود و اینکه وزارت خارجه استیفای حقوق ایران به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد.

این مساله در سازمان ملل مطرح شده است.

با وجود این توضیحات نماینده سؤال کننده قانع نشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان در توضیح سؤال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر مبنی بر اینکه اگر زورتان در برجام نرسید چرا به مجلس گزارش ندادید، گفت: وزیر خارجه در پاسخ به این موضوع اشاره داشت که برجام توافقی چند جانبه بود.

ایشان روند مذاکرات و توان تیم مذاکره کننده هسته ای و هماهنگی آنها با مقامات عالی نظام را تشریح کرد.

قرار شد نماینده سؤال کننده درباره قانع شدن یا نشدنش از پاسخ های وزیر نظرش را اعلام کند.

کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی، مسائل امنیتی در مرزها را پیگیری می کند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رییس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با ایسنا گفت که این کمیته به دنبال بررسی مسائل مرتبط با امنیت کشور در داخل و خارج است و در همین رابطه بازدیدهایی از مناطق مرزی داشته و موضوعات مرتبط با مسائل امنیتی در مرزها را پیگیری می کند.

ولی الله نانواکناری در توضیح اقدامات کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی مجلس، اظهار کرد: این کمیته موضوعات مرتبط با امنیت در داخل و خارج از کشور را دنبال می کند.

بیشتر موضوعات ما مربوط به حاشیه مرزهاست.

از جمله آن ارتباطات با کشورهای همسایه که به صورت ریلی و جاده ای و با برخی از همسایه ها رفت و آمد به صورت کشتی است.

وی با بیان اینکه درباره مسائل امنیتی در داخل و خارج مرز پیگیری هایی انجام شود، گفت: بر این اساس ما پیگیری های لازم بعد از عملیات های ایضایی و ترور را داشتیم، بازدید از استان سیستان و بلوچستان و مرزهایش را انجام دادیم و درباره تقویت مرزبانان و پاسداران در مرز نقاط ضعف و قوت را اعلام کرده و این موارد را در دستور کار داریم.

رییس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید برخی از اعضای کمیسیون از کردستان و آذربایجان غربی، اظهار کرد: از بقیه مرزها هم بازدید به عمل خواهد آمد.

نانواکناری در پایان درباره ورود این کمیته به بررسی اعتراضات اخیر، گفت: زمانی که مطالبات صنفی بعد امنیتی به خود نگیرد ما به آن ورود پیدا نمی کنیم، اما هر وقت موضوعات امنیتی شود، آن را دنبال خواهیم کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 29 مرداد 1397 ، کدخبر: 97052915772 ، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - دریای خزر - کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت - دریا - سیاست خارجی - ایران - امنیت - ظریف - درصد - شورای عالی امنیت ملی - مجلس - کشور - ساحلی - توافق - وزیر امور خارجه - مذاکرات - رژیم - نجفی - خارجه - ممنوع - وزیر خارجه - حضور نظامی - دیپلماسی - وزیر - ممنوعیت - توافقات - واقعیت - دوشنبه - اکتشاف

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس الکترونیک در شرکت دانش بنیان بسامدگسترفردا-تهران

استخدام ناظر کشتارگاه،تکنسین فنی،نگهبان در گلستان

استخدام 6 ردیف شغلی در مجموعه تولیدی جهان نما در گلستان

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت نیکا چوب راد در تهران

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر محدوده گلشهر کرج

فرماندار دلگان: ایسنا، اَبَررسانه منصفی است

رسوایی جنسی در پارلمان ایتالیا

برنامه های چهلمین سال انقلاب به دهه فجر خلاصه نشود

چراغ راه آیندگان را همچنان روشن نگهداریم

ذوالنوری از ظریف درخواست سند کرد + متن

خانم بازیگر: اگر «عطاران» را دیدید، سلام مرا به او برسانید

کنفرانس بین المللی مسکو با حضور هیات پارلمانی ایران

آیا لباس انصاف به تن داریم؟

رییسی: افول قدرت آمریکا جدی است

دوره دانش افزایی دانشجویان روس درباره ادبیات معاصر ایران

قوچانی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: جامعه روحانی را اصلاح طلب می شناسد/اصلاح طلبان نگران جایگزین این دولت در 1400 هستند

کوهکن: روحانی عذرخواهی کند

داداشی در گفت وگو با فارس: شفافیت مالی مسئولین موجب سلامت نظام اداری کشور می شود

چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

چرا جنبش دانشجویی در دولت هاشمی به حاشیه رفت؟

افق پیش روی انقلاب اسلامی تمدن سازی دینی در گستره جهانی است

ایران یک گذرگاه حیاتی برای ما است

چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده اند؟

میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

ساز مخالف اپوزیسیون انگلیس کوک شد

برگی از نهج البلاغه: آنچه از دنیا به دست می آوری تو را خشنود نسازد، و بر آنچه در دنیا از دست می دهی زاری کنان تأسّف مخور

این افراد در روز قیامت بزرگتـرین افسـوس، را خواهند خورد

خروج هندی ها از بندر چابهار کذب است/ ادامه پروژه های زیرساختی بندر شهید بهشتی را با قدرت

وقفچی در گفت وگو با فارس لازمه مبارزه با فساد و اعمال نظارت معقول وجود دولت الکترونیک در کشور است

آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

نشست شورای اداری با حضور معاون اول رییس جمهوری

چرا فکر می کردیم مزد کارگران ترمیم می شود؟

فرزندکشی در دزفول

هشدار درباره گسترش یک ویروس خطرناک!

هفته آینده؛ بررسی 2 طرح استیضاح در کمیسیون آموزش مجلس

افتتاح همزمان 1200 طرح اشتغال شهری و روستایی در سطح کشور

آمریکایی ها بدانند که ایران حبس نشدنی است/ نسبت به مسأله هیچ بنگاه اقتصادی بی تفاوت نیستیم

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

عوامل و تبعات افزایش سن ازدواج از نگاه کارشناسان

روز دانشجو نباید به بیان مسائل و دغدغه های سیاسی محدود شود

واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام

روزنامه های سه شنبه 20 آذر 97

آیا آمریکا و روسیه در پشت اعتراض های مردمی فرانسه هستند؟

عناوین روزنامه های سیاسی 20 آذر 97/ چالش دولت و دانشگاه ها +تصاویر

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

چرا مخالفید؟ /اولین مخالف خوان، واقعیت های جامعه است جناب رییس جمهور! /راهکار های پیشگیری از کودک آزاری جنسی در مدرسه

گردهمایی فصلی مدیران مدارس علمیه لرستان در بروجرد برگزار می شود

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در واحد صنعتی

با مسئول بانک ملی به عنوان مالک شرکت گروه ملی برخورد جدی خواهیم کرد

اعلام آمادگی اروپا برای کمک به تصویب توافقنامه برگزیت

دعوت به همکاری بازاریاب میدانی در شرکت دینگ

جدال بر سر حضور دو زن مسلمان در مجلس آمریکا

رییس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی کنیم

فقط می خواستم از ته دل حلالم کنی و ازم راضی باشی

عکس| استقبال گرم خاله معاون اول رییس جمهور

خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه/عکس

نخستین نعمتی که خداوند به آدمی می دهد، چیست؟

قتل به خاطر سیستم واگذاری اراضی پایاب سدخدا آفرین

استقبال از جهانگیری توسط خاله اش

جنگنده های میگ 29 در خط اورهال + عکس

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

گفتمان انقلابی و مطالبه عدالت رسالت دانشجوی انقلابی است

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

انجمن های دانشجویی تکلیف خود را روشن کنند/ روش ما با جنبشی ها فرق دارد

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

ایسنا صدای جنبش های دانشجویی باشد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله موسوی خلخالی

ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس ارشد در حوزه اینترنت اشیا مطرح شد سونامی اینترنت اشیا در صنعت در حال وقوع است/این فناوری محور توسعه چین و ناجی اشتغال هند شد

اینم پایان رویای منچستر!

آلمانی ها مشتری دستگاه های قدیمی یک کارخانه سیمان

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ سلسله نشست های علمی و نظریه پردازی در مدارس علمیه کاشان

بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی، نسبتی با سبک زندگی اسلامی ندارند

مستند «تکرار فیضیه 2 » تولید و به روی آنتن می رود

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

حجاریان: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم

قدیری ابیانه : 40 سالگی انقلاب یک شکست برای دشمن است

تصاویر/ دیدار اعضای کمیته فرهنگی و تبلیغی اربعین حوزه علمیه قم با آیت الله اعرافی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 20 آذر 97

مردم سالاری دینی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

فامیلی اصلی اسحاق جهانگیری چیست؟

علم می تواند تجربه نزدیک به مرگ را توضیح دهد؟

هرچی آرزوی خوبه مال من

توهمی بنام کنش های مدنیِ داوطلبانه در ایران!

اینفوگرافی / سرنوشت همه استیضاح های مجلس دهم

مراسم سالگرد درگذشت آیت الله موسوی خلخالی برگزار شد

بودجه سال 98 کل کشور چه زمانی به صحن علنی پارلمان می آید؟

همسر «مهناز افشار» شکایت کرد/ از مهریه میلیاردی تا شیرخشک های فاسد

کاریکاتوری در واکنش به اظهارات کریمی قدوسی

عروس «قزاق»

تصاویر/ یازدهمین نشست مدیران میانی واحدهای ستادی مرکز مدیریت حوزه

16 آذر روز مجهادت در راه علم و تقویت ایمان دینی است

جایگاه خودمان را مشخص کنیم، انقلاب اسلامی پابرجاست

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد