مطالب مرتبط:
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:152018-08-21سياسي

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تاکیدات وزیر خارجه مبنی بر اینکه ادعای تحمیل 11 درصد دریای خزر به ایران و یا تعلق 50 درصد آن کاملا نادرست است، - گفت: آقای ظریف درباره اعطای حق شهروندی به مقامات ایران و فرزندانش در جریان مذاکرات برجام قویاً آن را رد کرد و غیرممکن خواند و با اشاره به توافقات اخیر درباره دریای خزر نیز گفت که ادعای سهم 50 و 11 درصدی ایران از دریای خزر، نادرست است.

: علی نجفی خوشرودی در توضیح جلسه امروز - دوشنبه - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به حضور ظریف وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون برای پاسخ به سؤالات تعدادی از نمایندگان و همچنین بررسی آخرین وضعیت توافق اخیر درباره دریای خزر و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر اشاره کرد.

وی توضیح داد: آقای ظریف درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به این موضوع اشاره داشت که منافع ایران و اسناد بالادستی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی کاملا رعایت شده و دو موضوع مهم یعنی تحدید حدود و خطوط مبدأ در کنوانسیون مشخص نشده و به مذاکرات آینده موکول شده است.

نجفی افزود: آقای ظریف اشاره ای داشت که در کنوانسیون کلیه موارد مثبت توافقنامه های 1921 و 1940 درج شده و ذکر موارد منفی این معاهدات پرهیز شده است.

مفاد کنوانسیون یک سال پیش مورد تفاهم واقع شده و ربطی به شرایط تحریم و اقدامات اخیر ترامپ و سایر مسائل نداشته است.

در یک سال گذشته اقدامات داخلی برای اخذ مجوز امضا در جریان بوده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: آقای ظریف درباره وضعیت حقوقی دریای خزر که به صورت کاملا ویژه و منحصر به فرد در جهان تدوین شده، توضیحاتی ارائه کرد لذا تمامی ادعاهای مطرح شده درخصوص تعلق 50 درصد دریای خزر و یا تحمیل 11 درصد خزر به ایران کاملا نادرست است.

این گونه ادعاهای حداکثری و حداقلی هیچ گونه سندیتی ندارد.

نجفی اضافه کرد: طبق توضیحات آقای ظریف هنر دستگاه دیپلماسی این بود که رژیم حقوقی دریاها مشخصا کنوانسیون 1982 کنار گذاشته شد.

همچنین بخش بزرگی از دریا تحت عنوان پهنه مشترک آبی اختصاص یافت.

ایران تا زمان نهایی شدن تحدید حدود اجازه نخواهد داد از مناطق مورد ادعای ایران کشورهای دیگر بهره برداری و حتی اکتشاف نفت و گاز انجام دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: انحصار دریانوردی زیر پنج کشور ساحلی ممنوعیت حضور نظامی کشورهای غیرساحلی و ممنوع بودن در اختیار قرار دادن قلمرو علیه دیگر کشورهای ساحلی از دستاوردهای مثبت این کنوانسیون است.

با توجه به این توضیحات مقرر شد جهت بررسی بیشتر ابعاد موضوع جلسه ای با حضور مسئولان دبیرخانه دریای خزر، وزارت خارجه و نمایندگان سؤال کننده برگزار شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نجفی همچنین درباره بررسی سؤالات تعدادی از نمایندگان از وزیر خارجه در این جلسه گفت: آقای ظریف به سؤالات تعدادی از نمایندگان پاسخ داد.

اولین سؤال مربوط به آقای محبی نیا نماینده میاندوآب درباره مجموعه اقدامات دیپلماتیک جهت رفع تهدیدات بین المللی و منطقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

توضیحات وزیر خارجه ناظر به سه هدف مهم دستگاه دیپلماسی یعنی جلوگیری از احیای اجماع امنیتی علیه ایران، کمک به توسعه اقتصادی کشور و روابط با همسایگان و برنامه ها و اقدامات دستگاه دیپلماسی برای تامین منافع ملی ایران و مقابله با تهدیدات مختلف بود.

وی ادامه داد: آقای ظریف به روابط دوستانه با بسیاری از همسایگان، حمایت های جدی از بخش خصوصی، طراحی برای کاهش مشکلات در روابط با برخی از کشورها و کمک به تحکیم صلح و امنیت در منطقه اشاره کرد و آن را بخشی از اقدامات و دستاوردها در سیاست خارجی کرد.

در نهایت نماینده سؤال کننده از پاسخ های وزیر قانع شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سؤال علی ساری نماینده اهواز درباره دلایل ناکارآمدی استراتژی روابط خارجی گفت: در پاسخ به این سؤال وزیر خارجه فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری در سیاست خارجی اقدامات و برنامه های موجود را تشریح کرد ولی نماینده سؤال کننده از پاسخ های وزیر قانع نشد.

نجفی به سؤال فریدون احمدی نماینده زنجان درخصوص شفاف سازی منابع مالی، اموال و دارایی های دریافت شده بعد از برجام و نحوه مصرف آن اشاره و اظهار کرد: آقای ظریف در پاسخ تاکید کرد وجوهی که آزاد شد دارایی های ایران بود که به دلیل تحریم ها در کشورهای مختلف از سوی آمریکا بلوکه شده بود و بعد از برجام آزاد شد.

وی افزود: آقای احمدی سؤال دیگری درخصوص پرداخت خسارت عراق به ایران با توجه به محکومیت دولت عراق در سازمان های بین المللی مطرح کرد، پاسخ آقای ظریف این بود که ایران همچنان ادعای خسارت از عراق را دارد.

همچنین وزیر خارجه سوابق دستاوردهای ایران در سازمان ملل از جمله معرفی عراق به عنوان آغازگر جنگ علیه ایران را تشریح کرد در نهایت آقای احمدی از پاسخ ها قانع شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سؤال احسن علوی نماینده سنندج درخصوص علت ضعف برخی سفارتخانه های ایران در خارج از کشور و ضرورت انتخاب سفرای کارآمد و تبدیل شدن به یک کشور تحریم ناپذیر گفت: وزیر خارجه در پاسخ بیان داشت این هدف مهمی است.

باید کاری کنیم که تحریم ناپذیر باشیم.

ایشان همچنین ضمن تشریح دستاوردهای کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی بعد از توافق برجام، به مسائل و مشکلات در داخل کشور و بروکراسی شدید در مسیر جذب سرمایه گذاری خارجی و ضرورت تسهیل این روند اشاره کرد و ضمن توضیح درباره فرآیند انتصاب سفرا تاکید کرد که تقویت سفارتخانه ها می تواند به تحقق هر چه بهتر اهداف کمک کند.

در نهایت نماینده سؤال کننده از پاسخ قانع شد.

نجفی در توضیح سؤال کاظم جلالی نماینده تهران درباره مساله ای به نام اعطای حق شهروندی به مقامات ایران و فرزندان آنها در جریان مذاکرات برجام گفت: آقای ظریف در پاسخ به این سؤال به فرآیند اداری و قانونی پیچیده و سخت در آمریکا برای اعطای گرین کارت اشاره کرد و تاکید داشت اساساً چنین امکانی وجود ندارد و در مذاکرات هم چنین موضوعی مطرح نشده است.

با وجود این توضیحات آقای جلالی از پاسخ قانع نشد و ترجیح داد برای تنویر افکار عمومی پاسخ های وزیر امور خارجه در صحن علنی شنیده شود.

وی با اشاره به سؤال جلال محمودزاده نماینده مهاباد درباره دلیل عدم مقابله با سدسازی غیرقانونی توسط دولت ترکیه و به دنبال آن مهار آب های وارده به ایران گفت: توضیح آقای ظریف ناظر به سوابق و اقدامات ایران در این خصوص بود و اینکه وزارت خارجه استیفای حقوق ایران به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد.

این مساله در سازمان ملل مطرح شده است.

با وجود این توضیحات نماینده سؤال کننده قانع نشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان در توضیح سؤال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر مبنی بر اینکه اگر زورتان در برجام نرسید چرا به مجلس گزارش ندادید، گفت: وزیر خارجه در پاسخ به این موضوع اشاره داشت که برجام توافقی چند جانبه بود.

ایشان روند مذاکرات و توان تیم مذاکره کننده هسته ای و هماهنگی آنها با مقامات عالی نظام را تشریح کرد.

قرار شد نماینده سؤال کننده درباره قانع شدن یا نشدنش از پاسخ های وزیر نظرش را اعلام کند.

کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی، مسائل امنیتی در مرزها را پیگیری می کند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رییس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با ایسنا گفت که این کمیته به دنبال بررسی مسائل مرتبط با امنیت کشور در داخل و خارج است و در همین رابطه بازدیدهایی از مناطق مرزی داشته و موضوعات مرتبط با مسائل امنیتی در مرزها را پیگیری می کند.

ولی الله نانواکناری در توضیح اقدامات کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی مجلس، اظهار کرد: این کمیته موضوعات مرتبط با امنیت در داخل و خارج از کشور را دنبال می کند.

بیشتر موضوعات ما مربوط به حاشیه مرزهاست.

از جمله آن ارتباطات با کشورهای همسایه که به صورت ریلی و جاده ای و با برخی از همسایه ها رفت و آمد به صورت کشتی است.

وی با بیان اینکه درباره مسائل امنیتی در داخل و خارج مرز پیگیری هایی انجام شود، گفت: بر این اساس ما پیگیری های لازم بعد از عملیات های ایضایی و ترور را داشتیم، بازدید از استان سیستان و بلوچستان و مرزهایش را انجام دادیم و درباره تقویت مرزبانان و پاسداران در مرز نقاط ضعف و قوت را اعلام کرده و این موارد را در دستور کار داریم.

رییس کمیته امنیت داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید برخی از اعضای کمیسیون از کردستان و آذربایجان غربی، اظهار کرد: از بقیه مرزها هم بازدید به عمل خواهد آمد.

نانواکناری در پایان درباره ورود این کمیته به بررسی اعتراضات اخیر، گفت: زمانی که مطالبات صنفی بعد امنیتی به خود نگیرد ما به آن ورود پیدا نمی کنیم، اما هر وقت موضوعات امنیتی شود، آن را دنبال خواهیم کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 29 مرداد 1397 ، کدخبر: 97052915772 ، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - دریای خزر - کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت - دریا - سیاست خارجی - ایران - امنیت - ظریف - درصد - شورای عالی امنیت ملی - مجلس - کشور - ساحلی - توافق - وزیر امور خارجه - مذاکرات - رژیم - نجفی - خارجه - ممنوع - وزیر خارجه - حضور نظامی - دیپلماسی - وزیر - ممنوعیت - توافقات - واقعیت - دوشنبه - اکتشاف

آخرین اخبار سرویس:
خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

کسانی که دم از سازش با آمریکا می زنند گرفتار جهالت حداکثری اند

ماجرای بستری شدن آیت الله هاشمی شاهرودی در بیمارستان چه بود ؟ + جزییات

گرامیداشت 24مهرماه، سالروز سفر مقام معظم رهبری به شیروان

قیمت اجاره در چهار باغ

دختران سه ساله آستارا در سالروز شهادت رقیه (س) سوگواری کردند

جشنواره سنگنوردی بیستون فرصتی برای ایجاد نشاط در جامعه است

تنها دانشگاه تک جنسیتی شرق کشور از کمبود فضا رنج می برد

همه ما در برابر معلولان مسئول هستیم

شفافیت آرا نمایندگان با عبور از ملاحظات جناحی

دفن اخلاق و کرامت زیر آوار قانون بد و نظام اداری ناکارآمد

خشکسالی 30ساله یک دروغ علمی است

جزییات قرارداد مترو با جهاد دانشگاهی در زمینه تامین قطعات

تلاش عجیب شهردار تهران برای ملاقات با رییس مجلس

بازدید هیأت آذربایجانی از مقبره الشعرای تبریز/تصاویر

بازداشت شهردار سابق یکی از شهرهای مازندران

جلسه دوستانه مدیران عامل تراکتورسازی و ذوب آهن

سامانه موشکی باور373 Vertical launch است

افتتاح کارگاه خیاطی مددجویان فامنین

جزییات دیدار امروز روحانی با اقتصاددانان

پسر جمشید مشایخی: شکایت می کنیم

رونمایی از اولین سامانه حقوقی ساخته شده به همت بچه های بسیج دانشگاه صنعتی قم/ یاری یاب نمونه جهانی ندارد

جشنواره سنگنوردی بیستون فرصتی برای ایجاد نشاط در جامعه است

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

آغاز ثبت نام مبلغان جهت اعزام به امام زادگان و بقاع متبرکه

«اس 300» ایرانی از «اس400» روسی بهتر است

واکنش مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به فراخوان امام خامنه ای

معاون اول رییس جمهور: با وجود محدودیت ها ، دولت بودجه برنامه های پژوهشی را تأمین می کند

جشن شگرگزاری برداشت سیب فرسفج

تنها دانشگاه تک جنسیتی شرق کشور از کمبود فضا رنج می برد

همه ما در برابر معلولان مسئول هستیم

پیگیر رفع مشکلات بهداشتی حوزه انتخابیه هستم

حضور وینگر رم در بایرن جدی تر از قبل شد

بررسی «آزادی و آزاداندیشی» در نگاه رهبری در یک اثر

هنرپیشه آمریکایی خواستار سرنگونی ترامپ

چرا بعد از 1400 سال، 4 سال است که ناگهان به فکر راهپیمایی اربعین افتاده ایم؟

حال خانواده ایرانی مطلوب نیست/ لزوم هم افزایی دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد

ابراهیم رییسی با عینک سه بعدی (عکس)

از تحقیقات ترکیه در پرونده «خاشقچی» کاملاً حمایت می کنیم

قیمت لوازم ماهیگیری در بازار

کارهای پژوهشی باید در تصمیم گیری ادارات فصل الخطاب باشد

نمایش محیطی « نقطه رهایی »

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

طلبه ای که بنیه علمی نداشته باشد نمی تواند نیازهای جامعه را برطرف کند

بهروز نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران شد

چگونه از هجرت نخبگان جلوگیری کنیم؟

کارهای پژوهشی باید در تصمیم گیری ادارات فصل الخطاب باشد

عزاداری بانوان همدانی در حسینیه کوی حاجی

برگزاری نخستین دو سالانه مسابقات معماری و شهر سازی ایران

مدیرعامل جدید سایپا معرفی شد

ذوالفقاری: صدور 2 هزار مجوز موکب/ توزیع روزانه 4.5 میلیون پرس غذا در اربعین

نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران شد

صالحی: اگر بتوانیم وضعیت اقتصادی را سر و سامان دهیم، ناظر بر یک حرکت عظیم خواهیم بود

حرکت عظیم اربعین از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی است

امنیت کامل برای سرمایه گذاری در نهبندان تامین شده است

درس تفسیر قرآن حجت الاسلام والمسلمین دژکام در شیراز برگزار می شود

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

ارائه الگوی پیشرفت 50 ساله پاسخی به القاءکنندگان «بن بست» در کشور بود

حرکت عظیم اربعین از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی است

بازدید صالحی از نمایشگاه فناوری نانو

امنیت کامل برای سرمایه گذاری در نهبندان تامین شده است

رحمانی فضلی : تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی

ماجرای اخم رییس جمهور در دانشگاه تهران چه بود؟

قطار ترکیبی قم – کربلا راه اندازی شد

اقدامات نا عادلانه دولت نسبت به مدارس دینی را قبول نخواهیم کرد

رحمانی فضلی: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

درخواست «سرنگونی» دولت ترامپ در امریکا

فقط کمی تاب بیاور

ابراهیم رییسی با عینک سه بعدی (عکس)

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی/فعالیت 5 کارگروه

دستگاههای اجرایی آمادگی خود برای کاهش آسیب پذیری را افرایش دهند

رحیم صفوی: نگاه سیاست خارجی ما باید معطوف به شرق باشد

انتخاب فاطمه حسینی به عنوان عضو هیات رییسه مجمع نمایندگان زن IPU

عکس جدید بهنوش طباطبایی به عنوان مدل /مراسم عجیب درآوردن چشم از حدقه در هند! +16 با تصاویر ( برگزیده )

نصرت اهل بیت(ع) مشروط به داشتن جامعه ای عفیف است

فردی که آیت الله خامنه ای عمیقا به او ارادت داشت + عکس

بطحایی: دیروز و امروز برگ زرین دیگری در مردمسالاری دینی ما رقم خورد

جمله عجیب روی دیوار ساختمان پک+ عکس

چون سکولار نیستیم به دموکراسی ایران اذعان نمی کنند

یک دیپلمات ایرانی هم از فرانسه اخراج شد/ سکوت وزارت خارجه در برابر تحقیر دیپلماتیک ایران

«اربعین» قوام دهنده هویت فراگیر اسلامی است

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

استیضاح حجتی کلید خورد

ماجرای انتقادات خانم دانشجو و اخم شدید رییس جمهور!

حمله ناکام منافقین به غرفه ایران در فرانکفورت

افشاگری «ابتکار» درباره خائنین به دولت

فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است/نماینده شهرداری می توانست اعلام کند که شهردار تهران همتراز با وزراست

تدوین برنامه پژوهشی بلند مدت برای کشور لازم است

آجیل شاد، طلای سبز ایران

وزیر کشور: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

88 حزب و تشکل سیاسی در لرستان فعالیت می کنند

معاون جدید توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی البرز معرفی شد

رحمانی فضلی: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

ماجرای عجیب تیرخلاص خلخالی و عصبانیت شدید شهید بهشتی+عکس

درگیری سربازان گمنام امام زمان (عج) با اشرار

حضرت رقیه(س)، یاقوت درخشنده شام

تبصره بازی های یک قانون شروع شد/اظهارات عجیب عارف:فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است!

1500 مددجوی کمیته امداد لرستان به پیاده روی اربعین اعزام می شوند

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد

اعطای حق شهروندی به مقامات ایران در برجام، واقعیت ندارد