مطالب مرتبط:
ماجرای حقوق های نجومی، پس از دو سال به کجا رسیده است مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!
قوه قضاییه فرقی بین قاضی فاسد، مدیر دولتی فاسد و مقام لشکری فاسد قائل نباشد
قانون عدم بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی گریبان گرشاسبی را می گیرد/ چه کسی مدیر پرسپولیس می شود؟
هیچ مدیر دولتی حق شکایت از خبرنگار را ندارد
وزیرکشور: هر مدیر دولتی که پیگیر مشکلات مردم نباشد، تاریخ و مردم او را نخواهد بخشید + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:152018-08-21سياسي

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!


بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! - بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در جریان دیدار با دانشجویان بسیجی و نمایندگان تشکل های دانشجویی با اشاره به اینکه تصویب سقف حقوق 14میلیون تومان چند بار به مشکل خورد چون در عمل این کار بسیار سخت است و صنف های مختلف خواستار استثناء شدن می شوند و کار پیش نمی رود ، افزود: اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است .

بحث حقوق های نجومی و چندده میلیونی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد تا فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را وارد موج تازه ای از اعتراضات کند.

موضوع از افشای فیش حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی شروع شد که به استعفای مدیر این بیمه نیز انجامید و خیلی زود دامنه آن به مدیران بانکی و پزشکان دولتی هم رسید.

حقوق هایی که دستیابی به آن شاید برای برخی افراد جامعه به اندازه سی سال طول بکشد، اما برای مدیران مذکور فقط دریافتی یک ماه است.

افشای روابط خاص برخی از نجومی بگیران با مقامات ارشد دولتی موجب بالا رفتن اعتراضات شد.

محور اصلی اعتراضات به این ظلم آشکار این بود که چرا برای افزایش 100 هزار تومان حقوق سالیانه میلیون ها کارگر 6 ماه مذاکره و چانه زنی صورت می گیرد، اما طبقه ای از مدیران اشرافی در بخش دولتی شکل گرفته اند که حقوق های نجومی دریافت می کنند؟!در حالیکه که افکار عمومی متحیر از دومینوی انتشار فیش های نجومی مدیران دولتی بودند، اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد!محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت معدن و تجارت که بر اساس بعضی مستندات منتشر شده، دارای ثروت 1000 میلیارد تومانی است، در سفر خود به بیرجند که یکی از محروم ترین مناطق کشور است، اظهارات تاسف باری درباره حقوق بگیران نجومی بیان کرد: اگر کسی در کشور مبلغی بیشتر دریافت کرده بر اساس یک نظام بندی بوده است و برخلاف قانون و مقررات خلافی نبوده.

اما هرروز از صبح تا شب دنبال خلاف کاران هستیم آن ها را بگیریم و پس بدهند.

کل کشور را به هم ریختیم و بحث و گفتگو می کنیم به خاطر این که مثلاً می گوییم که دو میلیارد را پس دهند اما آیا کشور گیر دو میلیارد است که خود را درگیر این موضوعات کرده ایم و از مسائل اصلی بازمی مانیم و به این ها نمی رسیم.

چون سرگرم مسائل پیش پاافتاده هستیم.

این نوع نگاه، متاسفانه جدا از اظهار نظرهای ریاست دولت هم نبود.

روحانی در اعتراض به پرداختن به موضوع حقوق های نجومی گفته بود: آن را تبدیل به مسئله ملی نکنیم .

ذخیره نظام خواندن یک نجومی بگیر توسط سخنگوی دولت و یا نظام مند و طبیعی خواندن این حقوق ها توسط وزیر بهداشت نشان داد که دولت نه تنها مخالفت جدی با این پرداخت ها ندارد بلکه خود، یکی از حامیان چنین تبعیض هایی است.

اما این سخنان موجب اقناع افکار عمومی نگردید و در نهایت حسن روحانی برای کاستن از این فشار، با صدور دستوری از معاون اول خود خواست تا در اسرع وقت همه موارد تخلف در خصوص حقوق و پاداش های پرداختی به مدیران در دستگاه های اجرایی را شناسایی نموده، و وجوهی که به ناحق پرداخت شده به بیت المال مسترد و مدیران متخلف عزل شوند.

اقدام دیر اما قابل تقدیر رییس جمهور، بارقه امیدی در جامعه برای برخورد با غارتگران بیت المال ایجاد کرد اما این وعده حسن روحانی هم سرنوشتی بهتر از دیگر وعده های وی پیدا نکرد!واکنش مقامات دولتی وقت، به حقوق های نجومیمصداق بارز عدم عزم دولت برای مقابله با نجومی بگیران با انتصاب صفدر حسینی به عنوان مشاور رییس پردیس کشاورزی دانشگاه تهران آشکار گردید.

این در حالی بود که افکار عمومی انتظار داشت رییس سابق صندوق توسعه ملی که در راس لیست نجومی بگیران قرار داشت و مجبور به استعفا شده بود، برای پاسخگویی به دریافت های نجومی خود در دادگاه حاضر شود.

[4]البته سخنگوی قوه قضاییه هم با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری وعده برخورد با نجومی بگیران را داد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه حقوق های نجومی به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: در گزارش سازمان بازرسی در خصوص فیش های حقوقی نجومی، لیستی از یک وزارتخانه با 50 نفر قید شده بود که حقوقشان 40 میلیون تومان به بالا است.

آیت الله آملی لاریجانی هم در جمع مسئولان عالی قضایی گفت: پرداخت های نامتعارف به برخی مدیران دستگاه های دولتی و حتی بخش خصوصی مثل بانک های خصوصی تبعیضی ناروا و رفتاری ناعادلانه در جامعه است که موجب دلسردی مردم و کاهش اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت می شود و ضروری است که نظارت های بیشتری در این خصوص اعمال شود و اگر خلاء قانونی نیز در این زمینه وجود دارد باید مجلس با تقنین مناسب، رفع این نقیصه کند.

پرداخت ها باید متناسب با وقت و زحمت و کارکرد مدیران باشد.

دیوان محاسبات هم در واکنش به حقوق چندده میلیونی مدیران ارشد بیمه مرکزی، اعلام کرد: به برخی مدیران بانکی هم که اقدامات مشابهی داشتند، برای عودت فوری دریافتی های غیرقانونی تذکرات جدی داده شد .

اما با گذشت بیش از دو سال از افشای حقوق های نجومی، رویای برخورد با دریافت کنندگان محقق نشد و دولت در اقدامی عجیب با ارائه لایحه ای به مجلس، به قانونی کردن این پرداخت های ظالمانه مبادرت کرد!اواخر دی ماه 96 بود که اعلام شد دولت با ارائه لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری ، افزایش 50درصدی امتیاز شغلی را برای رییس جمهور و معاونین آن، وزرا و معاونین آن ها و نمایندگان مجلس، استانداران و سفرا و معاونین وزرا در نظر گرفته است تا بدین وسیله حقوق های نجومی اعطایی در دولت اول روحانی، قانونی شود!45 روز بعد نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای سقف حقوق مدیران را تا 24میلیون تومان تعیین و با این مصوبه، ضمن قانونی کردن حقوق های نجومی بر دریافتی 30برابری مدیران نسبت به کارگران مهر تایید زدند!این در حالی ست که طبق ماده 38 لایحه برنامه ششم که به تصویب مجلس رسید، مجموع پرداختی ماهانه مقامات و مدیران و کارکنان دستگاه های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 35 این قانون، حداکثر دو برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری است.

این مصوبه مجلس که بر اساس آن، مدیران دولتی می توانند 24 برابر یک کارگر حقوق بگیرند مورد اعتراض گسترده شخصیت ها و گروه های سیاسی قرار گرفت.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با اشاره به اصلاحیه مجلس بر ماده 38 لایحه برنامه ششم توسعه گفت: نحوه اصلاح این ماده درواقع نوعی فاجعه است و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس با اصلاح مصوبه خود باعث شدند تا حقوق های نجومی در کشور قانونی شود.

بر همین اساس بود که حمیدرضا حاجی بابایی در سخنان اخیر خود در مورد حقوق های نجومی و ماده 38 برنامه ششم با اشاره به تصویب سقف حقوق 14میلیون تومانی و درخواست صنف های مختلف برای استثناء شدن، گفت: این مصوبه در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت رفت و به سبب استدلال های دولت که مدیران ناامید می شوند و به خارج کشور می روند تصویب نشد با این قول که دولت ظرف دو ماه، قانون مدیریت خدمات کشوری را بیاورد و این موارد را لحاظ کند.

اما اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است ! سخنان رییس دیوان محاسات در سفر خود به ایلام در خصوص سرانجام حقوق های نجومی، مشخص کرد که عزم جدی برای برخورد با مسببین این مساله وجود ندارد.

عادل آذر در پاسخ به این سوالی مبنی بر آخرین وضعیت بازگشت حقوق های نجومی به بیت المال گفت: این موضوع دیگر تمام شده و اصلاً جای سوال ندارد!وی در پاسخ به این سوال که شما پیش از این گفتید که کل مبلغ حقوق های نجومی 23 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ 10 میلیارد بازگشت داده شده، پس تکلیف مابقی پول چه می شود با حالتی تمسخر آمیز گفت: این موضوع الان در سطح رسانه ها مطرح نیست و در سکوت خبری به سر می برد و نیاز دوباره به رسانه ای کردن آن نیست.

هرچند مفتوح شدن پرونده در دستگاه قضا برای برخی از نجومی بگیران و الزام برخی از این افراد به بازپس دادن حقوق هایی که بناحق دریافت کرده بودند گامی مثبت در این ماجرا بود، اما مدت هاست که مسئولان دستگاه قضا هم نسبت به فرجام این پرونده ها اطلاع رسانی مناسبی انجام نداده اند.

حقوق های نجومی هرچه که بود موجب شد تا در سخت ترین شرایط اقتصادی ضربه جبران ناپذیری به افکار عمومی و اقشار ضعیف جامعه وارد شود و اکنون با سخنان حمیدرضا حاجی بابایی مشخص گردیده که با وجود همه ادعاها مبنی بر عدم ادامه پرداخت حقوق نجومی به مدیران دولتی، متاسفانه این ظلم آشکار همچنان ادامه داشته و عزمی برای مقابله با افرادی که حقوق یک ماه آن ها گاهی با حقوق 20 سال یک کارمند یا کارگر برابری می کند، وجود ندارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 30مرداد 97، کدمطلب: 3970530005، www.

alef.

ir
کلید واژه ها: حقوق - مدیران - مشکلات اقتصادی - مدیر - اعتراضات - اقتصادی - حمیدرضا حاجی بابایی - مشکلات - مشکل - شروع - مردم - مجلس شورای اسلامی - واکنش - شبکه های اجتماعی - کشور - نمکی - حقوق بگیران - حاجی بابایی - بیمه مرکزی - فضای مجازی - دانشجویان - بیمه - دانشجویی - چانه زنی - میلیارد - اجتماعی - اسلامی - بیرجند - پزشکان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
10 کمیته در ستاد خدمات سفر مهاباد تشکیل شد

ملاقات های مردمی فرصتی برای آشنایی بیشتر با مشکلات جامعه است

کلید واژه های بیانیه رهبر انقلاب ناظر به فرهنگ مهدوی است

مانور دانش آموزی یاوران انقلاب درنظرآباد اجرا شد

یادواره 72شهید طلبه و روحانی خراسان شمالی

یک مسلمان، مدیر کارزار انتخاباتی «برنی سندرز» شد

حذف کارمزد وام قرض الحسنه ضروری «مددجویان» از سال 98

بررسی وضعیت خوراک جهانی پروپان در مناطق مختلف (1)

بریتانیا تابعیت دختر نوجوان عضو داعش را سلب می کند

کرباسچی احتمالا عفو می شود/آخرین وضعیت پرونده دکل نفتی

دهمین جلسه بررسی بودجه پایان یافت

اولین رسانه اینترنتی شهرستان خوی رونمایی شد

آغاز ثبت نام حوزه های علمیه برادران در فارس

مدیر کارزار انتخاباتی برنی سندرز معرفی شد

جهان اسلام چاره ای به غیر از وحدت ندارد

«نقش پهباد ها در دفاع مقدس» را برای خلبان های جدید پهباد نوشتم/ می خواستم توانمندی علمی بچه های رزمنده را نشان دهم

فرمانده سابق سپاه الغدیر یزد: تفکر بسیجی و اطاعت از ولایت فقیه مایه قدرت کشور ماست

دانشگاه آزاد قم از ظرفیت نمازجمعه برای ارتباط با مردم استفاده کند

ملاقات های مردمی فرصتی برای آشنایی بیشتر با مشکلات جامعه است

روحانیت در مقابله با تهدیدات فرهنگی دشمنان رسالت خطیری دارد

زمین های کشاورزی در عربستان چگونه طراحی شده اند؟

ایجاد تحرک و نوآوری برای تعمیق مناسبات تهران و آنکارا ضروری است

93 درصد خانم ها در سطح کشور بیمه هستند

آیه ای که ثابت می کند انسان مختار است

قوه قضاییه سرباز امریه می گیرد

واردات گوشت رانتی نیست

واکنش یک نماینده مجلس به سخنان رییس دفتر رییس جمهور

موضوع مذاکرات مقامات ایران و چین از زبان ظریف

استخدام مدرس مجرب زبان انگلیسی در موسسه زبان ایران اروپا

نماینده ولی فقیه در سپاه: اگر به دشمن تکیه کردیم دیگر نباید از خدا انتظاری داشته باشیم

قفل عجیب و متفاوتی که امنیت درب ها را تضمین می کند + فیلم

سرلشکر صفوی: انتقام خون پاسداران شهید را می گیریم

برخی نوکیسه های امروز می کوشند روحانیت را به حاشیه برانند

مسؤول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد ورامین پیشوا و قرچک: اقدام اخیر فرماندار پاکدشت برخلاف منویات رهبر معظم انقلاب بود/عده ای در تلاش برای بزک کردن چهره ی آمریکا

قسمت اول مستند «روایت رهبری»

10 کمیته در ستاد خدمات سفر مهاباد تشکیل شد

اجتماع عظیم حوزویان برگزار می شود

همکاری های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و المصطفی توسعه می یابد

صدای درون ؛ جوزس کورایتیس

بررسی بودجه سال 98 سه هفته آینده به اتمام می رسد

فیلم | واکنش یک مادر شهید به پاک کردن پرچم اسراییل و آمریکا از مقابل فرمانداری پاکدشت

صدور 44 میلیون کارت ملی هوشمند

دادستان تهران: تشکیل اولین پرونده در رابطه با گوشت؛ چهار مرتبط در دستگاه های دولتی بازداشت شدند

استخدام کارشناس سیستم آقا در تهران

پاورپوینت جریان شناسی سیاسی قبل از مشروطه

حسن روحانی در آینده ای بسیار نزدیک به عراق می رود

نشست تخصصی نسبت شناسی آینده اسلامی و تمدن مهدوی برگزار می شود

دلایل غیبت حدود 100نماینده هنگام بررسی دستوری مهم درمجلس

ارسال کننده پیامک تهدید برای اعضای مجمع تشخیص

ملاقات های مردمی فرصتی برای آشنایی بیشتر با مشکلات جامعه است

مانور دانش آموزی یاوران انقلاب درنظرآباد اجرا شد

فرمانده سپاه ورامین: سرمربی های حلقه های صالحین تک تیراندازهای جنگ نرم هستند

استفاده از ظرفیتهای پارلمانی برای گسترش همکاریها

انتشار ابلاغیه ای در مصر برای بازداشت البرادعی

آقایان کمی هم برای مردم و کشور وقت بگذارند!/ چرا مشکلات کشور حل نمی شود؟!

وزیر علوم: خودروسازان داخلی از تخصص طراحان جوان کشور غفلت کرده اند

وزیر راه و شهرسازی از جاده قدیم زرندیه بازدید کرد

ایجاد تحرک و نوآوری برای تعمیق مناسبات تهران و آنکارا ضروری است

کلید واژه های بیانیه رهبر انقلاب ناظر به فرهنگ مهدوی است

کانون های خادمان امام رضا (ع) در قزوین راه اندازی شد

ایجاد تحرک و نوآوری برای تعمیق مناسبات تهران و آنکارا ضروری است

چند هایکو از چند شاعر عرب

ضرورت های دائمی شدن مدیریت بحران کشور

روحانی به زودی به بغداد می رود

باید در جهت تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب حرکت کنیم

تمامی هزینه ها و درآمدهای کشور برخط و شفاف می شود

معرفی شطرنج بازان اعزامی به مسابقات تیمی جهان

نشد یکبار خصوصی سازی شود و کسی نگوید فساد شده است

امام جمعه موقت ورامین : مسؤولانی که از قدرت متخصص های داخلی استفاده نمی کنند باید خجالت بکشند

تجمع اعتراض آمیز در ژنو

دانلود آهنگ جدید ما سه تا باند بنام قلب بی قرار

دانلود آهنگ جدید فردین سلیمی بنام حال دلم

دانلود آهنگ جدید پیام مقامی بنام خیال بافی

کانون های خادمان امام رضا (ع) در قزوین راه اندازی شد

بنیاد شهید اهداف گام دوم انقلاب را برای جوانان ایثارگر اجرا کند

استاندار خوزستان:خدمت به زائران اربعین یک توفیق الهی است

طرح رتبه بندی معلمان در یک دوره 25 ساله اجرا می شود

برندگان جوایز ملی تحول دیجیتال ایران مشخص شد

کجا می رویم؟

سیر رفتار سیگار کشیدن دختران نوجوان نسبت به پسران صعودی است

پاتوسی درخشید، استقلال برد

مردم هر شب کابوس گرانی اقلام مورد نیاز زندگی شان را می بینند

پیوستن به کنوانسیون پالرمو و سی اف تی خود تحریمی است

تلاش برای تدوین پیش نویس طرحی جهت حضور ایمن کودک و نوجوان در فضای مجازی

بررسی راه های توسعه همکاری قضایی در دیدار سفیر ایران با دادستان کل بلاروس

قوه قضاییه سرباز امریه می گیرد

نشست علمی بررسی و ارزیابی «موسوعه علمی مولفی الامامیه» برگزار شد

ذبح غیرشرعی مرغ امکان ندارد/ غرض های فردی پشت داستان است

جهرمی موفق ترین وزیر دولت روحانی است/ در عزل و نصب های شهرداری دخالتی ندارم + فیلم

استاندار خوزستان:خدمت به زائران اربعین یک توفیق الهی است

مهدی پاشازاده سرمربی شهرداری ماهشهر شد

حرکت ضداخلاقی رقص زنان در قصرشیرین اهانت به خون شهدا بود

ایران در صورت پذیرش FATF با دور زدن تحریم مرتکب جرم می شود

کارگروه امور بانوان و خانواده استان همدان

ثبت 500وقف در کارنامه چهل ساله اوقاف نیشابور

لزوم برخورد قوه قضاییه با افاضات جدید سلبریتی معروف+عکس

معاون اول رییس جمهور: نشد یکبار خصوصی سازی شود و کسی نگوید فساد شده است

جلوی IPC گرفته نمی شد، ایران به قبل از دوران مصدق باز می گشت

مادران شهدای مدافع حرم در خرمشهر تجلیل شدند

واردات گوشت رانتی است؟

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!