مطالب مرتبط:
ماجرای حقوق های نجومی، پس از دو سال به کجا رسیده است مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!
قوه قضاییه فرقی بین قاضی فاسد، مدیر دولتی فاسد و مقام لشکری فاسد قائل نباشد
قانون عدم بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی گریبان گرشاسبی را می گیرد/ چه کسی مدیر پرسپولیس می شود؟
هیچ مدیر دولتی حق شکایت از خبرنگار را ندارد
وزیرکشور: هر مدیر دولتی که پیگیر مشکلات مردم نباشد، تاریخ و مردم او را نخواهد بخشید + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 10:152018-08-21سياسي

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!


بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! - بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در جریان دیدار با دانشجویان بسیجی و نمایندگان تشکل های دانشجویی با اشاره به اینکه تصویب سقف حقوق 14میلیون تومان چند بار به مشکل خورد چون در عمل این کار بسیار سخت است و صنف های مختلف خواستار استثناء شدن می شوند و کار پیش نمی رود ، افزود: اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است .

بحث حقوق های نجومی و چندده میلیونی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد تا فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را وارد موج تازه ای از اعتراضات کند.

موضوع از افشای فیش حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی شروع شد که به استعفای مدیر این بیمه نیز انجامید و خیلی زود دامنه آن به مدیران بانکی و پزشکان دولتی هم رسید.

حقوق هایی که دستیابی به آن شاید برای برخی افراد جامعه به اندازه سی سال طول بکشد، اما برای مدیران مذکور فقط دریافتی یک ماه است.

افشای روابط خاص برخی از نجومی بگیران با مقامات ارشد دولتی موجب بالا رفتن اعتراضات شد.

محور اصلی اعتراضات به این ظلم آشکار این بود که چرا برای افزایش 100 هزار تومان حقوق سالیانه میلیون ها کارگر 6 ماه مذاکره و چانه زنی صورت می گیرد، اما طبقه ای از مدیران اشرافی در بخش دولتی شکل گرفته اند که حقوق های نجومی دریافت می کنند؟!در حالیکه که افکار عمومی متحیر از دومینوی انتشار فیش های نجومی مدیران دولتی بودند، اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد!محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت معدن و تجارت که بر اساس بعضی مستندات منتشر شده، دارای ثروت 1000 میلیارد تومانی است، در سفر خود به بیرجند که یکی از محروم ترین مناطق کشور است، اظهارات تاسف باری درباره حقوق بگیران نجومی بیان کرد: اگر کسی در کشور مبلغی بیشتر دریافت کرده بر اساس یک نظام بندی بوده است و برخلاف قانون و مقررات خلافی نبوده.

اما هرروز از صبح تا شب دنبال خلاف کاران هستیم آن ها را بگیریم و پس بدهند.

کل کشور را به هم ریختیم و بحث و گفتگو می کنیم به خاطر این که مثلاً می گوییم که دو میلیارد را پس دهند اما آیا کشور گیر دو میلیارد است که خود را درگیر این موضوعات کرده ایم و از مسائل اصلی بازمی مانیم و به این ها نمی رسیم.

چون سرگرم مسائل پیش پاافتاده هستیم.

این نوع نگاه، متاسفانه جدا از اظهار نظرهای ریاست دولت هم نبود.

روحانی در اعتراض به پرداختن به موضوع حقوق های نجومی گفته بود: آن را تبدیل به مسئله ملی نکنیم .

ذخیره نظام خواندن یک نجومی بگیر توسط سخنگوی دولت و یا نظام مند و طبیعی خواندن این حقوق ها توسط وزیر بهداشت نشان داد که دولت نه تنها مخالفت جدی با این پرداخت ها ندارد بلکه خود، یکی از حامیان چنین تبعیض هایی است.

اما این سخنان موجب اقناع افکار عمومی نگردید و در نهایت حسن روحانی برای کاستن از این فشار، با صدور دستوری از معاون اول خود خواست تا در اسرع وقت همه موارد تخلف در خصوص حقوق و پاداش های پرداختی به مدیران در دستگاه های اجرایی را شناسایی نموده، و وجوهی که به ناحق پرداخت شده به بیت المال مسترد و مدیران متخلف عزل شوند.

اقدام دیر اما قابل تقدیر رییس جمهور، بارقه امیدی در جامعه برای برخورد با غارتگران بیت المال ایجاد کرد اما این وعده حسن روحانی هم سرنوشتی بهتر از دیگر وعده های وی پیدا نکرد!واکنش مقامات دولتی وقت، به حقوق های نجومیمصداق بارز عدم عزم دولت برای مقابله با نجومی بگیران با انتصاب صفدر حسینی به عنوان مشاور رییس پردیس کشاورزی دانشگاه تهران آشکار گردید.

این در حالی بود که افکار عمومی انتظار داشت رییس سابق صندوق توسعه ملی که در راس لیست نجومی بگیران قرار داشت و مجبور به استعفا شده بود، برای پاسخگویی به دریافت های نجومی خود در دادگاه حاضر شود.

[4]البته سخنگوی قوه قضاییه هم با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری وعده برخورد با نجومی بگیران را داد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه حقوق های نجومی به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: در گزارش سازمان بازرسی در خصوص فیش های حقوقی نجومی، لیستی از یک وزارتخانه با 50 نفر قید شده بود که حقوقشان 40 میلیون تومان به بالا است.

آیت الله آملی لاریجانی هم در جمع مسئولان عالی قضایی گفت: پرداخت های نامتعارف به برخی مدیران دستگاه های دولتی و حتی بخش خصوصی مثل بانک های خصوصی تبعیضی ناروا و رفتاری ناعادلانه در جامعه است که موجب دلسردی مردم و کاهش اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت می شود و ضروری است که نظارت های بیشتری در این خصوص اعمال شود و اگر خلاء قانونی نیز در این زمینه وجود دارد باید مجلس با تقنین مناسب، رفع این نقیصه کند.

پرداخت ها باید متناسب با وقت و زحمت و کارکرد مدیران باشد.

دیوان محاسبات هم در واکنش به حقوق چندده میلیونی مدیران ارشد بیمه مرکزی، اعلام کرد: به برخی مدیران بانکی هم که اقدامات مشابهی داشتند، برای عودت فوری دریافتی های غیرقانونی تذکرات جدی داده شد .

اما با گذشت بیش از دو سال از افشای حقوق های نجومی، رویای برخورد با دریافت کنندگان محقق نشد و دولت در اقدامی عجیب با ارائه لایحه ای به مجلس، به قانونی کردن این پرداخت های ظالمانه مبادرت کرد!اواخر دی ماه 96 بود که اعلام شد دولت با ارائه لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری ، افزایش 50درصدی امتیاز شغلی را برای رییس جمهور و معاونین آن، وزرا و معاونین آن ها و نمایندگان مجلس، استانداران و سفرا و معاونین وزرا در نظر گرفته است تا بدین وسیله حقوق های نجومی اعطایی در دولت اول روحانی، قانونی شود!45 روز بعد نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای سقف حقوق مدیران را تا 24میلیون تومان تعیین و با این مصوبه، ضمن قانونی کردن حقوق های نجومی بر دریافتی 30برابری مدیران نسبت به کارگران مهر تایید زدند!این در حالی ست که طبق ماده 38 لایحه برنامه ششم که به تصویب مجلس رسید، مجموع پرداختی ماهانه مقامات و مدیران و کارکنان دستگاه های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 35 این قانون، حداکثر دو برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری است.

این مصوبه مجلس که بر اساس آن، مدیران دولتی می توانند 24 برابر یک کارگر حقوق بگیرند مورد اعتراض گسترده شخصیت ها و گروه های سیاسی قرار گرفت.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با اشاره به اصلاحیه مجلس بر ماده 38 لایحه برنامه ششم توسعه گفت: نحوه اصلاح این ماده درواقع نوعی فاجعه است و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس با اصلاح مصوبه خود باعث شدند تا حقوق های نجومی در کشور قانونی شود.

بر همین اساس بود که حمیدرضا حاجی بابایی در سخنان اخیر خود در مورد حقوق های نجومی و ماده 38 برنامه ششم با اشاره به تصویب سقف حقوق 14میلیون تومانی و درخواست صنف های مختلف برای استثناء شدن، گفت: این مصوبه در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت رفت و به سبب استدلال های دولت که مدیران ناامید می شوند و به خارج کشور می روند تصویب نشد با این قول که دولت ظرف دو ماه، قانون مدیریت خدمات کشوری را بیاورد و این موارد را لحاظ کند.

اما اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است ! سخنان رییس دیوان محاسات در سفر خود به ایلام در خصوص سرانجام حقوق های نجومی، مشخص کرد که عزم جدی برای برخورد با مسببین این مساله وجود ندارد.

عادل آذر در پاسخ به این سوالی مبنی بر آخرین وضعیت بازگشت حقوق های نجومی به بیت المال گفت: این موضوع دیگر تمام شده و اصلاً جای سوال ندارد!وی در پاسخ به این سوال که شما پیش از این گفتید که کل مبلغ حقوق های نجومی 23 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ 10 میلیارد بازگشت داده شده، پس تکلیف مابقی پول چه می شود با حالتی تمسخر آمیز گفت: این موضوع الان در سطح رسانه ها مطرح نیست و در سکوت خبری به سر می برد و نیاز دوباره به رسانه ای کردن آن نیست.

هرچند مفتوح شدن پرونده در دستگاه قضا برای برخی از نجومی بگیران و الزام برخی از این افراد به بازپس دادن حقوق هایی که بناحق دریافت کرده بودند گامی مثبت در این ماجرا بود، اما مدت هاست که مسئولان دستگاه قضا هم نسبت به فرجام این پرونده ها اطلاع رسانی مناسبی انجام نداده اند.

حقوق های نجومی هرچه که بود موجب شد تا در سخت ترین شرایط اقتصادی ضربه جبران ناپذیری به افکار عمومی و اقشار ضعیف جامعه وارد شود و اکنون با سخنان حمیدرضا حاجی بابایی مشخص گردیده که با وجود همه ادعاها مبنی بر عدم ادامه پرداخت حقوق نجومی به مدیران دولتی، متاسفانه این ظلم آشکار همچنان ادامه داشته و عزمی برای مقابله با افرادی که حقوق یک ماه آن ها گاهی با حقوق 20 سال یک کارمند یا کارگر برابری می کند، وجود ندارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 30مرداد 97، کدمطلب: 3970530005، www.

alef.

ir
کلید واژه ها: حقوق - مدیران - مشکلات اقتصادی - مدیر - اعتراضات - اقتصادی - حمیدرضا حاجی بابایی - مشکلات - مشکل - شروع - مردم - مجلس شورای اسلامی - واکنش - شبکه های اجتماعی - کشور - نمکی - حقوق بگیران - حاجی بابایی - بیمه مرکزی - فضای مجازی - دانشجویان - بیمه - دانشجویی - چانه زنی - میلیارد - اجتماعی - اسلامی - بیرجند - پزشکان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
کسانی که باعث تفرقه مسلمانان می شوند خیرخواه پاکستان و اسلام نیستند

اجرای بیش از 2 هزار برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در یزد

عباس (ع) الگوی کار تشکیلاتی

بیوگرافی حاج مهدی رسولی، مداح زنجانی اهل بیت

توان بسیج در نازل ترین سطوح در عرصه های مختلف کشور به کار گرفته شده است

حمایت همه جانبه ی وزارت ارتباطات از پیام رسان های داخلی بر اساس مصوبات مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفته است

هنرمندان با برپایی خیمه هنر در بیرجند سوگواری کردند

صدور 1200 مجوز فعالیت برای عزاداران حسینی در مشهد

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد

تکیه های قدیمی تهران

دفاع مقدس بزرگترین افتخار تاریخی ملت ایران است

تاکید رییس دادگستری کهگیلویه بر امنیت هیات های عزاداری

برگزاری تجمع 20 هزار نفری بسیجیان بویراحمد در 12 مهر ماه

رییس جمهوری اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

پیچیدن بوی بهشتی یک «شهید گمنام» تازه تفحص شده در «کوی دانشگاه تهران»

پیکر مطهر دو شهید گمنام در شهر بهرمان تشییع شد

تصاویر/ مراسم عزاداری امام حسین (ع) در بیت آیت الله العظمی شبیری زنجانی

خط حزب الله 151 | حسینیه ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد

ترافیک سنگین در آزادراه های البرز

کشف حلوای شادیِ اعتیادآور در اردبیل

مداحی های امروز، دارای اشکالات جدی است

امنیت و اقتدار امروز، نتبجه فداکاری شهدا و ایثارگران

یادواره شهدای روستای ملوند بخش روداب سبزوار برگزار شد

خدمات رسانی گروه جهادی شهید پوش در سرفاریاب

وقوع بیش از 25 هزار حادثه در دو سال اخیر

مراسم تودیع و معارفه مدیر شعب بانک ایران زمین در استان های غرب کشور برگزار شد

لزوم توجه هر چه بیشتر متولیان امر در ایمنی جاده های کشور/ دستور ویژه به رییس کل دادگستری استان اصفهان به منظور نظارت در رسیدگی سریع به پرونده

رییس جمهور قانون «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را برای اجرا ابلاغ کرد

آیین عزاداری سنتی در شبکه جوان

رییس جمهوری اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

سپاه با تمام توان برای رفع محرومیت منطقه سیستان در تلاش است

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

افغانستان؛ محرم در سایه ناامنی

ارادت اهل سنت به امام حسین (ع)

آیین های حسینی در حرم مطهر رضوی

واکنش فرماندار قم به خبر وساطت رییسی برای آزادی طلاب تجمع فیضیه

صدور «کارت پایان خدمت» سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک می رود

آیین نامه مجلس برای نحوه معرفی وزرا از سوی رییس جمهور تغییر کرد +جزییات

گریه می کنیم، ولی در عین حال حسین (ع) را نیز می کشیمchr(8230)

دستور رییس قوه قضاییه به رییس دادگستری اصفهان در مورد حادثه کاشان - نطنز

مراسم سوگواری «نوباوگان حسینی» در حرم عبدالعظیم(ع) برگزار شد

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان ابلاغ شد

نماینده مجلس: اقدامی در زمینه تامین امنیت زنان انجام نشده است

نگاهی به اسناد راوی حادثه کربلا

روایت عاشورا و ساحت سیاست در ایران امروز

اخراج تعدادی از خبرنگاران زن خبرگزاری آنا به دلیل گرایش اصلاح طلبی

رییس جمهور اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

تجلیل از همسران جانبازان بالای 55 درصد

نامگذاری بلوار شهرداری به نام قیصر امین پور

توزیع 10 هزارغذای تبرکی بین عزاداران حسینی در آستان محمد هلال بن علی(ع)

«قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

1200مجوز فعالیت برای عزاداران حسینی در مشهد صادر شد

استقرار تیم انتقال خون در جزیره کیش

توضیحات قشم ایر در مورد خبر واگذاری این شرکت به همدان

شکایت کیفری بصورت شفاهی نیز قابل طرح است

واکنش ثبت احوال به تعویض نام خانوادگی آقازاده ها

پیکر مطهر دو شهید گمنام در شهر بهرمان تشییع شد

دستور رییس قضا در مورد حادثه کاشان - نطنز

اعلام جزییات نحوه برگزاری آزمون دکتری 98 

یک رنگی حسینی درعصر یوم العباس ، زنجان

سید احمد حسینی بعد از یک دوره ی بیماری، برای همیشه آرام گرفت

استخدام استاد قرآن و حدیث در دانشگاه «هومبولت» آلمان

رونمایی از اسناد نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس

«قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

دستور معاون اول رییس جمهور به وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از تکرار حوادث جاده ای

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

پیکر طلبه مضروب مشهدی روز تاسوعا تشییع می شود

هر کس برای حسین(ع) خرج کند قبل از مرگ هفتاد برابر به او بر می گردد

از سوی رییس جمهور؛ «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» ابلاغ شد

رییس جمهور در نیویورک نماینده راستین مردم ایران باشد/ پیامد سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

اجلاس سازمان ملل فرصتی برای بیان حقایق

جزییات برگزاری رژه 31 شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس/ علی لاریجانی سخنران مراسم رژه

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی حادثه محور کاشان- نطنز

مداحی انقلابی حاج مهدی رسولی؛ با حربه «سیدعلی» پیروز میدانیم

تعطیلات زمستانی مدارس در راه است

در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین(ع)

برگزاری اجتماع عاشوراییان در کرج

نماینده بیروت در شورای حقوق بشر: حزب الله بخشی از جامعه لبنان است

محرم را باید از نو شناخت

دشمن زمانه ات را بشناس

احیای شب عاشورا در آستان امامزاده ابوالحسن(ع) شهرری/ تکریم از ذاکران سید الشهدا(ع)

دستور رییس قوه قضاییه به رییس دادگستری اصفهان در مورد حادثه کاشان - نطنز

الگوی موفق فولاد مبارکه، چراغ راه آینده صنعت

بازاریان اراک در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین(ع)

افغانستان ، اقامه عزای حسینی برغم ناامنی

ایران زیردریایی کلاس سنگین می سازد

واکنش روابط عمومی وزارت ارتباطات به خبر فیلترشدن اینستاگرام و تلگرام

رژه 31 شهریور نیروهای مسلح در بندرعباس به میزبانی سپاه با سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی

کشور آمادگی دفاع در برابر هر نوع تهدید نظامی را دارد

دومین روز مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور روحانی

تغییر برنامه متروی تهران همزمان با مراسم رژه نیروهای مسلح

پیام تسلیت مدیر حوزه خراسان در پی درگذشت طلبه مضروب مشهدی

مدیر ارتباطات و امور بین الملل حوزه دراجلاس سالیانه علما و مبلغان انگلیس حضور یافت

در گزیده اخبار سیاسی 26 شهریور بخوانید؛

رییس جمهور «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را ابلاغ کرد

این که می گویند پول نذری عزاداری را خرج فقرا کنید یک سخن شیطانی است

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!