مطالب مرتبط:
ماجرای حقوق های نجومی، پس از دو سال به کجا رسیده است مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!
قوه قضاییه فرقی بین قاضی فاسد، مدیر دولتی فاسد و مقام لشکری فاسد قائل نباشد
قانون عدم بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی گریبان گرشاسبی را می گیرد/ چه کسی مدیر پرسپولیس می شود؟
هیچ مدیر دولتی حق شکایت از خبرنگار را ندارد
وزیرکشور: هر مدیر دولتی که پیگیر مشکلات مردم نباشد، تاریخ و مردم او را نخواهد بخشید + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:152018-08-21سياسي

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!


بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! - بحث حقوق های نجومی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد! حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در جریان دیدار با دانشجویان بسیجی و نمایندگان تشکل های دانشجویی با اشاره به اینکه تصویب سقف حقوق 14میلیون تومان چند بار به مشکل خورد چون در عمل این کار بسیار سخت است و صنف های مختلف خواستار استثناء شدن می شوند و کار پیش نمی رود ، افزود: اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است .

بحث حقوق های نجومی و چندده میلیونی از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 با انتشار فیش های حقوقی بعضی مدیران دولتی شروع شد تا فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را وارد موج تازه ای از اعتراضات کند.

موضوع از افشای فیش حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی شروع شد که به استعفای مدیر این بیمه نیز انجامید و خیلی زود دامنه آن به مدیران بانکی و پزشکان دولتی هم رسید.

حقوق هایی که دستیابی به آن شاید برای برخی افراد جامعه به اندازه سی سال طول بکشد، اما برای مدیران مذکور فقط دریافتی یک ماه است.

افشای روابط خاص برخی از نجومی بگیران با مقامات ارشد دولتی موجب بالا رفتن اعتراضات شد.

محور اصلی اعتراضات به این ظلم آشکار این بود که چرا برای افزایش 100 هزار تومان حقوق سالیانه میلیون ها کارگر 6 ماه مذاکره و چانه زنی صورت می گیرد، اما طبقه ای از مدیران اشرافی در بخش دولتی شکل گرفته اند که حقوق های نجومی دریافت می کنند؟!در حالیکه که افکار عمومی متحیر از دومینوی انتشار فیش های نجومی مدیران دولتی بودند، اما واکنش مقامات دولتی به این مساله همچون نمکی بود که بر زخم مردم در اوج مشکلات اقتصادی ریخته شد!محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت معدن و تجارت که بر اساس بعضی مستندات منتشر شده، دارای ثروت 1000 میلیارد تومانی است، در سفر خود به بیرجند که یکی از محروم ترین مناطق کشور است، اظهارات تاسف باری درباره حقوق بگیران نجومی بیان کرد: اگر کسی در کشور مبلغی بیشتر دریافت کرده بر اساس یک نظام بندی بوده است و برخلاف قانون و مقررات خلافی نبوده.

اما هرروز از صبح تا شب دنبال خلاف کاران هستیم آن ها را بگیریم و پس بدهند.

کل کشور را به هم ریختیم و بحث و گفتگو می کنیم به خاطر این که مثلاً می گوییم که دو میلیارد را پس دهند اما آیا کشور گیر دو میلیارد است که خود را درگیر این موضوعات کرده ایم و از مسائل اصلی بازمی مانیم و به این ها نمی رسیم.

چون سرگرم مسائل پیش پاافتاده هستیم.

این نوع نگاه، متاسفانه جدا از اظهار نظرهای ریاست دولت هم نبود.

روحانی در اعتراض به پرداختن به موضوع حقوق های نجومی گفته بود: آن را تبدیل به مسئله ملی نکنیم .

ذخیره نظام خواندن یک نجومی بگیر توسط سخنگوی دولت و یا نظام مند و طبیعی خواندن این حقوق ها توسط وزیر بهداشت نشان داد که دولت نه تنها مخالفت جدی با این پرداخت ها ندارد بلکه خود، یکی از حامیان چنین تبعیض هایی است.

اما این سخنان موجب اقناع افکار عمومی نگردید و در نهایت حسن روحانی برای کاستن از این فشار، با صدور دستوری از معاون اول خود خواست تا در اسرع وقت همه موارد تخلف در خصوص حقوق و پاداش های پرداختی به مدیران در دستگاه های اجرایی را شناسایی نموده، و وجوهی که به ناحق پرداخت شده به بیت المال مسترد و مدیران متخلف عزل شوند.

اقدام دیر اما قابل تقدیر رییس جمهور، بارقه امیدی در جامعه برای برخورد با غارتگران بیت المال ایجاد کرد اما این وعده حسن روحانی هم سرنوشتی بهتر از دیگر وعده های وی پیدا نکرد!واکنش مقامات دولتی وقت، به حقوق های نجومیمصداق بارز عدم عزم دولت برای مقابله با نجومی بگیران با انتصاب صفدر حسینی به عنوان مشاور رییس پردیس کشاورزی دانشگاه تهران آشکار گردید.

این در حالی بود که افکار عمومی انتظار داشت رییس سابق صندوق توسعه ملی که در راس لیست نجومی بگیران قرار داشت و مجبور به استعفا شده بود، برای پاسخگویی به دریافت های نجومی خود در دادگاه حاضر شود.

[4]البته سخنگوی قوه قضاییه هم با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری وعده برخورد با نجومی بگیران را داد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه حقوق های نجومی به هیچ وجه قابل قبول نیست، گفت: در گزارش سازمان بازرسی در خصوص فیش های حقوقی نجومی، لیستی از یک وزارتخانه با 50 نفر قید شده بود که حقوقشان 40 میلیون تومان به بالا است.

آیت الله آملی لاریجانی هم در جمع مسئولان عالی قضایی گفت: پرداخت های نامتعارف به برخی مدیران دستگاه های دولتی و حتی بخش خصوصی مثل بانک های خصوصی تبعیضی ناروا و رفتاری ناعادلانه در جامعه است که موجب دلسردی مردم و کاهش اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت می شود و ضروری است که نظارت های بیشتری در این خصوص اعمال شود و اگر خلاء قانونی نیز در این زمینه وجود دارد باید مجلس با تقنین مناسب، رفع این نقیصه کند.

پرداخت ها باید متناسب با وقت و زحمت و کارکرد مدیران باشد.

دیوان محاسبات هم در واکنش به حقوق چندده میلیونی مدیران ارشد بیمه مرکزی، اعلام کرد: به برخی مدیران بانکی هم که اقدامات مشابهی داشتند، برای عودت فوری دریافتی های غیرقانونی تذکرات جدی داده شد .

اما با گذشت بیش از دو سال از افشای حقوق های نجومی، رویای برخورد با دریافت کنندگان محقق نشد و دولت در اقدامی عجیب با ارائه لایحه ای به مجلس، به قانونی کردن این پرداخت های ظالمانه مبادرت کرد!اواخر دی ماه 96 بود که اعلام شد دولت با ارائه لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری ، افزایش 50درصدی امتیاز شغلی را برای رییس جمهور و معاونین آن، وزرا و معاونین آن ها و نمایندگان مجلس، استانداران و سفرا و معاونین وزرا در نظر گرفته است تا بدین وسیله حقوق های نجومی اعطایی در دولت اول روحانی، قانونی شود!45 روز بعد نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای سقف حقوق مدیران را تا 24میلیون تومان تعیین و با این مصوبه، ضمن قانونی کردن حقوق های نجومی بر دریافتی 30برابری مدیران نسبت به کارگران مهر تایید زدند!این در حالی ست که طبق ماده 38 لایحه برنامه ششم که به تصویب مجلس رسید، مجموع پرداختی ماهانه مقامات و مدیران و کارکنان دستگاه های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 35 این قانون، حداکثر دو برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری است.

این مصوبه مجلس که بر اساس آن، مدیران دولتی می توانند 24 برابر یک کارگر حقوق بگیرند مورد اعتراض گسترده شخصیت ها و گروه های سیاسی قرار گرفت.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر با اشاره به اصلاحیه مجلس بر ماده 38 لایحه برنامه ششم توسعه گفت: نحوه اصلاح این ماده درواقع نوعی فاجعه است و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس با اصلاح مصوبه خود باعث شدند تا حقوق های نجومی در کشور قانونی شود.

بر همین اساس بود که حمیدرضا حاجی بابایی در سخنان اخیر خود در مورد حقوق های نجومی و ماده 38 برنامه ششم با اشاره به تصویب سقف حقوق 14میلیون تومانی و درخواست صنف های مختلف برای استثناء شدن، گفت: این مصوبه در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت رفت و به سبب استدلال های دولت که مدیران ناامید می شوند و به خارج کشور می روند تصویب نشد با این قول که دولت ظرف دو ماه، قانون مدیریت خدمات کشوری را بیاورد و این موارد را لحاظ کند.

اما اکنون عملاً 16 ماه است حقوق های نجومی آزاد است ! سخنان رییس دیوان محاسات در سفر خود به ایلام در خصوص سرانجام حقوق های نجومی، مشخص کرد که عزم جدی برای برخورد با مسببین این مساله وجود ندارد.

عادل آذر در پاسخ به این سوالی مبنی بر آخرین وضعیت بازگشت حقوق های نجومی به بیت المال گفت: این موضوع دیگر تمام شده و اصلاً جای سوال ندارد!وی در پاسخ به این سوال که شما پیش از این گفتید که کل مبلغ حقوق های نجومی 23 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ 10 میلیارد بازگشت داده شده، پس تکلیف مابقی پول چه می شود با حالتی تمسخر آمیز گفت: این موضوع الان در سطح رسانه ها مطرح نیست و در سکوت خبری به سر می برد و نیاز دوباره به رسانه ای کردن آن نیست.

هرچند مفتوح شدن پرونده در دستگاه قضا برای برخی از نجومی بگیران و الزام برخی از این افراد به بازپس دادن حقوق هایی که بناحق دریافت کرده بودند گامی مثبت در این ماجرا بود، اما مدت هاست که مسئولان دستگاه قضا هم نسبت به فرجام این پرونده ها اطلاع رسانی مناسبی انجام نداده اند.

حقوق های نجومی هرچه که بود موجب شد تا در سخت ترین شرایط اقتصادی ضربه جبران ناپذیری به افکار عمومی و اقشار ضعیف جامعه وارد شود و اکنون با سخنان حمیدرضا حاجی بابایی مشخص گردیده که با وجود همه ادعاها مبنی بر عدم ادامه پرداخت حقوق نجومی به مدیران دولتی، متاسفانه این ظلم آشکار همچنان ادامه داشته و عزمی برای مقابله با افرادی که حقوق یک ماه آن ها گاهی با حقوق 20 سال یک کارمند یا کارگر برابری می کند، وجود ندارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف ، تاریخ انتشار 30مرداد 97، کدمطلب: 3970530005، www.

alef.

ir
کلید واژه ها: حقوق - مدیران - مشکلات اقتصادی - مدیر - اعتراضات - اقتصادی - حمیدرضا حاجی بابایی - مشکلات - مشکل - شروع - مردم - مجلس شورای اسلامی - واکنش - شبکه های اجتماعی - کشور - نمکی - حقوق بگیران - حاجی بابایی - بیمه مرکزی - فضای مجازی - دانشجویان - بیمه - دانشجویی - چانه زنی - میلیارد - اجتماعی - اسلامی - بیرجند - پزشکان - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
لاریجانی: بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند

آمادگی شرکت های ایرانی برای بازسازی عراق

با اعمال سیاست های تشویقی به سمت قراردادهای دو ساله اجاره مسکن حرکت شود

طرح جدید مجلس برای خروج از پروتکل الحاقی و تولید آب سنگین

استخدام کارشناس مجرب طراح فرآیند آب و فاضلاب در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی خانم درشرکت اندیشه نوین ساوا-مشهد

استخدام بازاریاب،کارشناس دیجیتال مارکتینگ و منشی در شرکت معتبر

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام مامور ثبت نام حضوری هوشمند سازی مدارک،بصورت پاره وقت

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

تلاش ترامپ برای تبرئه بن سلمان از ترور خاشقچی

تا کنون 1072 نخبه علمی به کشور بازگشته اند

دوربرگردانِ فرهنگی

ماجرای برهم زدن جلسه سخنرانی پسر شهید بهشتی چه بود؟

ماجرای تذکر به احمدی نژاد

دولتِ واردات عرصه را بر تولیدکنندگان تنگ کرده است

تایر های دوچرخه ای که هرگز پنچر نمی شوند+فیلم

« همایش نظام بین الملل، تحولات منطقه ای » در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود

مهمترین اخبار جهان(7-19)

5 هزار خانواده از ارزگان خاص، مالستان و جاغوری آواره شدند

حلیم پزی سنتی دیرینه در روستای سیه بنوییه رابر

ادامه تعیین نوبت شرکت کنندگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

محفل ویژه «قرآن و بسیج» برگزار می شود

خداحافظی استاندار فارس با استانداری و مردم فارس

آشنایی با برخی از حقوق نوجوانان در قوانین و مقررات

نامه ظریف و زنگنه به رییس جمهور؛ الحاق به توافقنامه پاریس تسریع شود + عکس نامه

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 27 آبان 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 27 آبان 97

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس حرفه ای PHP درشرکت استارت آپی معتبر/مشهد

استخدام پشتیبان آقا در شرکت یاس ارغوانی / 5 استان

غیر قانونی بودن برپایی مجمع اتحادیه تشکل های قرآنی/ شورای توسعه مقتدرانه عمل کند

آیا با CFT می توان با پولشویی مبارزه کرد؟

استخدام تکنسین ماهر جهت تعمیرات یخچال فریزر در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس کامپیوتر در شرکت مهندسی مبنا فن اوران رایانه

استخدام ناظر محتوای سایت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر انبار با مزایا در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت اینترنت آسیاتک در کرمان

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت اینترنت آسیاتک در کرمان

انتظار ما از شهردار جدید رعایت قانون است

نامه نگاری ایران و عمان برای بررسی صادرات گاز

ماجرای پنجم شدن مصطفی معین در انتخابات 1384

فال آنلاین دیوان حافظ یکشنبه 27 آبان ماه 97

میدان هفت تیر در سال 1350+عکس

حضور خادمان اعتاب مقدسه ایران در گردهمایی سربازان امام زمان(عج)

استخدام منشی با حقوق ثابت و بیمه در یک شرکت معتبر محدوده دروس

استخدام بازاریاب،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

استخدام مامور پخش،راننده در شرکت پخش سایه سمن در گیلان

استخدام پزشک عمومی در یک درمانگاه معتبر در البرز

قابل استفاده برای طلاب: چگونه حدیث بخوانیم؟

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسی آیرود الکترونیک آریا در تهران

استخدام برنامه نویس (React)ماهر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس امور قرادادها وحقوقی،مشاور امور مالیاتی

استخدام مونتاژ کار تابلو برق آقا درشرکت فنی مهندسی صدر علم وفن

استخدام کارمند اپراتور در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مشاور امور تبلیغات اینترنتی در تهران

استخدام مشاور امور تبلیغات اینترنتی ،کارمند اپراتور در تهران

دعای حضرت زهرا (سلام الله علیها) در روز یکشنبه

رفتاری که باعث شادی امام حسن عسکری(ع) می شود

قانون باید در درجه ی اوّل درصدد رفع مشکل مردم ضعیف و طبقات ضعیف باشد

رشد آمار بزهکاری نتیجه دوری جامعه از کتاب و مطالعه است

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس در شهرکرد

استخدام بازاریاب(حقوق ثابت،پورسانت،پاداش)در یک تهیه غذا معتبر

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس در اردبیل

استخدام نماینده علمی در داروسازی باریج اسانس- آذربایجان شرقی

استانی شدن انتخابات مجلس/ استدلال ‍ های موافقان قوی تر است یا مخالفان؟

ابعاد حقوقی و کارشناسی نظر شورای نگهبان درباره CFT

آپارتمان در منطقه پونک چند؟

باج افزار واناکرای هنوز زنده است

چند باور غلط حقوقی نزد عموم که ازسریال ها ایجاد شده

تولید علم؛ اولین مبنای شکل دهی تمدن اسلامی

اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت نوربخش شدیدا تکذیب می شود

سازمان خصوصی سازی مستندات واگذاری کشت و صنعت را ارائه کند

سالروز شکست حصر سوسنگرد

پیام تسلیت وزرا در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی

اهمیت انتخاب استاندارتهران

آخرین اخبار از مرزبانان/دیدار روسای جمهور ایران و عراق/بررسی CFT در مجمع و اعلام مغایرتها و...

عمل لیپوساکشن کار دست زن 60 ساله داد

آمریکا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد

مولاوردی: پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/ در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

تعطیلی های آذرماه 97

عراق مستقل و پیشرفته برای ایران بسیار مفید است/ در کنار برادران عراقی خواهیم بود

اوقات یکشنبه بیست و هفتم آبان شیراز

چرا برخی احزاب اصلاح طلب به جلسه شورای سیاست گذاری نرفتند؟

حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت

روش های درمان عفونت و تومورهای گوش و حنجره

اوقات شرعی بیست و هفتم آبان در سمنان

استاندار قم خداحافظی کرد

دروغگو را چگونه عذاب می کنند؟

ورود مجلس به موضوع بازنشسته های وزرات راه

گزارش «تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها» مراحل پایانی را طی می کند

دلار آمریکا در ایران قوی تر از سفارتخانه برایشان کار می کند

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

روزنامه های یک شنبه 27 آبان 97

انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است

عکس/ دیدار رییس جمهور عراق با رهبر انقلاب

لزوم ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه

توسعه مناطق مرزی موجب کاهش پدیده قاچاق می شود

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!

مدیر دولتی اگر 24میلیون نگیرد، می رود!