مطالب مرتبط:
گرانی کلافه کننده و عذاب آور است/ برای حضور در صحن پارلمان از صمیم قلب خوشحال شدم
فیلم/اگر میخواهید قلب سالمی داشته باشید این ویدیو را ببینید
لوپتگی: فعلا که از عملکرد رئال راضی و خوشحالم
شریفی: خوشحالم اولین پاس گلم را دادم / امیدوارم در ادامه به تیم امید باز گردم
حمله تند به اوزیل؛ قلب نداری! بی حالی! کندی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:152018-08-21اقتصادي

«از صمیم قلب خوشحالم»


سرانجام طرح استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد با 33 امضا در مجلس اعلام وصول شد.

استیضاحی که خردادماه امسال در 17 محور کلید خورد، تیرماه با 50 امضا تقدیم هیات رییسه شد و روز گذشته در آخرین روزهای مردادماه درحالی با 33 امضا اعلام وصول شده که به گفته متقاضیان این طرح استیضاح، - تعداد امضاهای آن در مقاطعی تا نزدیک به یکصد امضا رسیده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازنوشت: اگر استیضاح کرباسیان به صحن علنی برسد، دومین جلسه استیضاحی خواهد بود که در یک سالگی روی کار آمدن کابینه دوازدهم در جلسه علنی مجلس بررسی می شود.

3 نگاه متفاوت نمایندگان به استیضاح کرباسیانهر چند در میان 290 نماینده مجلس، تفاوت دیدگاه درباره عملکرد کرباسیان در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار است اما صدای واحدی در میان نمایندگان در مورد عملکرد این وزارتخانه و حال و روز بد این روزهای اقتصاد کشور وجود دارد.

تفاوت دیدگاه نمایندگان اما از آنجا نشات می گیرد که گروهی عمده دلیل تلاطم بازار ارز، سکه و طلا را خروجی عملکرد نامطلوب و سیاست های ناکارآمد وزیر می دانند اما برخی دیگر معتقدند مجموعه عوامل داخلی و خارجی را در وقوع این مشکلات دخیل می دانند ضمن اینکه نگاه سومی نیز وجود دارد که کرباسیان را فردی می دانند که قربانی شرایط نامساعد و اوضاع نابسامان اقتصادی کشور پس از خروج ترامپ از برجام شده است هر چند این گروه سوم، اقلیتی کوچک را در مجلس تشکیل می دهند.

با وجود این اکثر نمایندگان با وجود نارضایتی از شرایط اقتصادی، همچنان بر ادامه حمایت از دولت پافشاری می کنند و معتقدند که الان وقت استیضاح نیست .

کواکبیان : بسیاری از ارکان مجلس مصمم اند که استیضاح وزیر رای لازم را نیاوردمصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس در گفتگو با “جهان اقتصاد” در مورد پیش بینی جلسه استیضاح کرباسیان اظهار داشت: برخلاف جلسه استیضاح آقای ربیعی که بسیاری از ارکان مجلس توافق داشتند که ایشان در کابینه دولت باقی نماند، در حال حاضر اکثر نمایندگان مجلس تمایل دارند که استیضاح وزیر اقتصاد رای لازم را کسب نکند و ایشان دوباره ابقا شوند.

وی با تاکید براینکه من جزو 33 نفر امضا کننده استیضاح وزیر اقتصاد نیستم، یادآورشد: من معتقدم که مشکلات اقتصادی موجود نشات گرفته از عملکرد وزیر اقتصاد نیست زیرا در به وجود آمدن نابسامانی های کنونی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و تیم اقتصادی مجموعه دولت نیز نقش دارند که وزیر اقتصاد هم یکی از این ارکان است.

کواکبیان معتقد است اگر فکر کنیم تمامی مشکلات اقتصادی با تغییر وزیر به کلی حل می شود، به خطا رفته ایم و یا اگر تمام مسوولیت بحران های کنونی را نشات گرفته از عملکرد تیم ایشان بدانیم اشتباه کرده ایم زیرا مجموعه ای از عوامل در این شرایط تاثیرگذار هستند.

عضوفراکسیون امید مجلس در واکنش به اظهارنظر یکی از نمایندگان مبنی براینکه معاون وزیر اقتصاد با سفر به استان ها رای نمایندگان را در مورد استیضاح کرباسیان تغییر داده است، تصریح داشت: هر وزیری عوامل خود را دارد که در شرایط حساس تلاش می کنند فضا را برای ابقا وزیر مورد نظر مهیا کنند و این امر نمی تواند به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح شود.

سعادت: اگر کرباسیان مقصر بود، گردنش را بزنیدمحمدباقر سعادت نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه اوضاع نابسامان کشور لزوما ناشی از ضعف عملکرد وزیر اقتصاد نیست، در گفتگو با اعتماد اعلام کرده است که نمی گویم اوضاع کشور گل و بلبل است اما مساله این است که ما مشکلات فراوانی داریم که کنار هم قرار گرفتن این موضوعات باعث بروز این وضعیت شده است.

این عضو فراکسیون امید می گوید: به نظر می رسد بخشی از استیضاح کنندگان ضعف عملکرد شخص وزیر را ناشی از این مشکلات می دانند و گروهی نیز مسائلی که به طور کلی در وزارتخانه می گذرد را دلیل این مشکلات می دانند.

طبیعتا درصورتی که توضیحات این نمایندگان قانع کننده باشد و به طور دقیق و مبتنی بر اسناد و مدارک متقن ضعف عملکرد کرباسیان را اثبات کنند، مجلس نیز رای اعتماد خود را از این عضو کابینه بازپس خواهد گرفت.

سعادت گفته است: حامی استیضاح کرباسیان نیستم و این طرح استیضاح را امضا هم نکرده ام اما می گویم اگر در جلسه استیضاح مشخص شد، علت بروز مشکلات کرباسیان بوده، استیضاح که هیچ، سرش را از تنش جدا کنند! **حاجی دلیکانی: پس گرفتن امضای “استیضاح وزیر اقتصاد” یک شبه نبود عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اما در در گفتگو با تسنیم اعلام کرده که معاون وزیر اقتصاد برای اینکه نمایندگان امضای خود را از استیضاح پس بگیرند به حوزه ‎های انتخابیه نمایندگان سفر کرده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه پس گرفتن امضای استیضاح وزیر اقتصاد از سوی نمایندگان یک شبه نبوده است، اظهار داشت: آن ها در مدت مدیدی این موضوع را دنبال کرده و امضاها را کاهش دادند، معاون وزیر سفرهایی به شهرستان ها داشت و با بعضی نمایندگان هماهنگ کرد و نهایتاً این گونه شد.

آنچه وزیر اقتصاد در جلسه استیضاح می گویدوزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اعلام وصول استیضاح خود اعلام کرد: در مجلس توضیح می دهم در چه نقطه ای ایستاده ایم؛ چرا برخی مطالبات اقتصادی مردم محقق نشده و مبارزه با رانت و فساد به نتیجه مطلوب نرسیده است و چرا خصوصی سازی را تنها راهبرد عملی و بلندمدت می شناسیم.

تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی، اعلام کرد که مسعود کرباسیان در این زمینه یادآورشده که امکانی مهیا شده تا در صحن پارلمان ضمن پاسخگویی به سوالات، در مورد چند دغدغه فراتر از موضوعات روزانه با نمایندگان ملت حرف بزنم.

کرباسیان تصریح کرد: به عنوان وزیر همه مطالبات مردم و کارآفرینان را درک می کنم اما واقعیت این است با صدای رسا از چند عمل وزارت اقتصاد دفاع می کنم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اینکه در یک سال بیش از 500 مجوز مزاحم کارآفرینان را بدون توجه به انواع سنگ اندازی ها لغو کردیم، اینکه در هفت ماه با همه مقاومت هایی که صورت گرفت، بانک ها را وادار کردیم 6 هزار میلیارد تومان از اموال مازاد خود را بفروشند و دست از بنگاهداری بکشند و از همه مهمتر اینکه خصوصی سازی واقعی را با تمام قدرت پیش بردیم به طوری که در یک سال و نیم گذشته 69 بنگاه به ارزش سه هزار میلیارد تومان را به بخش خصوصی واقعی و نه شرکت های شبه دولتی و خصولتی واگذار کردیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در 14 سال گذشته 886 بنگاه به ارزش 144 هزار میلیارد تومان واگذار شده بود که سهم بخش خصوصی واقعی در کل واگذاری های پیش از این فقط 18 درصد بود.

این عدد در دولت یازدهم به 67 درصد رسید و در دولت دوازدهم خوشبختانه 100 درصد واگذاری ها به کارآفرینان واقعی بود.

**اولین واکنش روحانی به استیضاح وزیر اقتصادساعاتی بعد از اعلام وصول استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس، رییس جمهوری در نشست هیات دولت ارزیابی خود از عملکرد این وزارتخانه را اعلام کرد روحانی با تاکید بر این که عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی، مثبت و قابل قبول است اظهار امیدواری کرد که با حضور وزیر در مجلس و ارایه توضیحات، ابهامات نمایندگان برطرف شودسرنوشت پرابهام استیضاح کرباسیانکمتر از 10 روزبرای تصمیم گیری درباره ماندن یا رفتن یک وزیر مانده که ممکن است سرنوشت استیضاح کرباسیان را تغییر دهد.

عزل یا ابقای وزیر در صحن مجلس هم بستگی به رای نمایندگان دارد.

چنانچه نصف بعلاوه یک نمایندگان بر عزل وزیر رای دهند، وی باید با صندلی وزارت خداحافظی کند.

کرباسیان در راس تیم اقتصادی مجلس قرار دارد که به نظر می رسد وضعیت وی در مجلس چندان خوب نباشد.

پیش از این علی ربیعی با 129 رای مخالف در برابر 111 رای موافق و سه رای ممتنع از ادامه همراهی با دولت دوازدهم بازماند.


کلید واژه ها: استیضاح - اقتصاد - وزیر اقتصاد - اقتصادی - مجلس - وزیر - مشکلات اقتصادی - کواکبیان - مشکلات - تفاوت - نمایندگان مجلس - جلسه علنی مجلس - سازمان برنامه - کابینه - دولت - امور اقتصادی - کابینه دولت - شرایط - وزارت - کشور - نارضایتی - خروج - پیش بینی - قربانی - دارایی - متفاوت - برنامه - حمایت - ربیعی - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزییات

گران قیمت ترین هنرمند تجسمی جهان کیست؟

شیوع دیابت در آذربایجان غربی رو به افزایش است

موشکافی چالش های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام داران

رشد 12 درصدی درآمدهای دولت

افزایش ارزش افزوده با برندسازی محصولات کشاورزی

ضرورت سیاستگذاری جدید در اتحادیه های ملی روستایی و کشاورزی

گران تر شدن طلای جهانی در هفته جاری

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت

البرز سالی 21 سانتیمتر پایین تر می رود

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

سر و کله فروچاله ها در دشت های البرز هم پیدا شد

روغن نباتی ارزان شد

ساخت سردخانه مرکز ی 5 هکتاری در شیراز

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

تصمیمی در دولت که همه از آن فراری اند!/راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی /بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

نگاهی به شرایط بازار دست دوم هیوندای i20؛ گران قیمت ترین هاچ بک تولید داخل

راننده ای که از پرداخت خسارت مات و مبهوت ماند

راه آهن ارومیه در مسیر پنج مرز قرار دارد

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

تالار شهر بیرجند به کما رفت؛ پروژه ای 7 ساله با پیشرفت فیزیکی 13 درصدی

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آن ها

مکش منابع نفتی و استقراضی

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت/ اعتبار رتبه بندی در بودجه 98 لحاظ شود

نخستین اعتراض به طبقات صادراتی

هدف گذاری های جدید برای صنعت پوشاک

غربال 7 مرحله ای نیمه تمام ها

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

چند درصد بازار عراق شامل اجناس ایرانی است؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

قیمت طلا، سکه و ارز بازار امروز

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

دستگیری 19 دلال اصلی فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد / صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

در نظر سنجی کیتکو هر دو گروه وال استریتی و مین استریتی به افزایش قیمت اعتقاد داشتند

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

آینده بازار ارز و سکه

واردات 173 تن کارواش خانگی + جدول

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

تخلفات 54 میلیون یورویی در مناقصات شرکت نفت

بازگشت نفت از سرازیری

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سه انتقاد به پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در بخشنامه بودجه 98

صادرات از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداریم

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می گیرد؟

قیمت نفت حدود 70 دلار باقی می ماند

افزایش حقوق سال 98 بیشتر از سال 97 خواهد بود

فروش 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 6 ماه

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27آبان

آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

مدیر کل صادارت گمرک : صادرات کشور از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

راه اندازی بازار گل در محدوده بهشت زهرا(س)

یک مقام بانک مسکن: روند رشد شدید قیمت در ماه های آینده کنترل می شود

گرانی قیمت میوه و لبنیات حاصل ضعف نظارت

سهم ناچیز مازندران از صادرات مرکبات/ گره هایی که هر سال کورتر می شوند!

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

لزوم تشکیل اتحادیه اسباب بازی

کرمانشاه رتبه 6 کشوری در رشد اشتغال را کسب کرد

10 مورد از اصطلاحات رایج بازار مسکن

میلیاردها تومان امسال نیز بی سروصدا توزیع می شود

اداره بهداشت دوبی فعالیت بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود/تهران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد

ماجرای متواری شدن مدیرعامل هفت تپه پس از اعتراضات کارگران

ایران راه دور زدن تحریم های نفتی را کشف کرد/ تحریم های آمریکا شکست خورد

پاسخگویی به چهار میلیون و 970 هزار و 334 تماس با سامانه 118

خسارت به 250 واحد مسکونی در زلزله عنبرآباد کرمان

یک خبر خوش برای جوانان بیکار بالای 18 سال در مازندران

«از صمیم قلب خوشحالم»

«از صمیم قلب خوشحالم»