مطالب مرتبط:
گرانی کلافه کننده و عذاب آور است/ برای حضور در صحن پارلمان از صمیم قلب خوشحال شدم
فیلم/اگر میخواهید قلب سالمی داشته باشید این ویدیو را ببینید
لوپتگی: فعلا که از عملکرد رئال راضی و خوشحالم
شریفی: خوشحالم اولین پاس گلم را دادم / امیدوارم در ادامه به تیم امید باز گردم
حمله تند به اوزیل؛ قلب نداری! بی حالی! کندی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 10:152018-08-21اقتصادي

«از صمیم قلب خوشحالم»


سرانجام طرح استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد با 33 امضا در مجلس اعلام وصول شد.

استیضاحی که خردادماه امسال در 17 محور کلید خورد، تیرماه با 50 امضا تقدیم هیات رییسه شد و روز گذشته در آخرین روزهای مردادماه درحالی با 33 امضا اعلام وصول شده که به گفته متقاضیان این طرح استیضاح، - تعداد امضاهای آن در مقاطعی تا نزدیک به یکصد امضا رسیده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازنوشت: اگر استیضاح کرباسیان به صحن علنی برسد، دومین جلسه استیضاحی خواهد بود که در یک سالگی روی کار آمدن کابینه دوازدهم در جلسه علنی مجلس بررسی می شود.

3 نگاه متفاوت نمایندگان به استیضاح کرباسیانهر چند در میان 290 نماینده مجلس، تفاوت دیدگاه درباره عملکرد کرباسیان در وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار است اما صدای واحدی در میان نمایندگان در مورد عملکرد این وزارتخانه و حال و روز بد این روزهای اقتصاد کشور وجود دارد.

تفاوت دیدگاه نمایندگان اما از آنجا نشات می گیرد که گروهی عمده دلیل تلاطم بازار ارز، سکه و طلا را خروجی عملکرد نامطلوب و سیاست های ناکارآمد وزیر می دانند اما برخی دیگر معتقدند مجموعه عوامل داخلی و خارجی را در وقوع این مشکلات دخیل می دانند ضمن اینکه نگاه سومی نیز وجود دارد که کرباسیان را فردی می دانند که قربانی شرایط نامساعد و اوضاع نابسامان اقتصادی کشور پس از خروج ترامپ از برجام شده است هر چند این گروه سوم، اقلیتی کوچک را در مجلس تشکیل می دهند.

با وجود این اکثر نمایندگان با وجود نارضایتی از شرایط اقتصادی، همچنان بر ادامه حمایت از دولت پافشاری می کنند و معتقدند که الان وقت استیضاح نیست .

کواکبیان : بسیاری از ارکان مجلس مصمم اند که استیضاح وزیر رای لازم را نیاوردمصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس در گفتگو با “جهان اقتصاد” در مورد پیش بینی جلسه استیضاح کرباسیان اظهار داشت: برخلاف جلسه استیضاح آقای ربیعی که بسیاری از ارکان مجلس توافق داشتند که ایشان در کابینه دولت باقی نماند، در حال حاضر اکثر نمایندگان مجلس تمایل دارند که استیضاح وزیر اقتصاد رای لازم را کسب نکند و ایشان دوباره ابقا شوند.

وی با تاکید براینکه من جزو 33 نفر امضا کننده استیضاح وزیر اقتصاد نیستم، یادآورشد: من معتقدم که مشکلات اقتصادی موجود نشات گرفته از عملکرد وزیر اقتصاد نیست زیرا در به وجود آمدن نابسامانی های کنونی بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و تیم اقتصادی مجموعه دولت نیز نقش دارند که وزیر اقتصاد هم یکی از این ارکان است.

کواکبیان معتقد است اگر فکر کنیم تمامی مشکلات اقتصادی با تغییر وزیر به کلی حل می شود، به خطا رفته ایم و یا اگر تمام مسوولیت بحران های کنونی را نشات گرفته از عملکرد تیم ایشان بدانیم اشتباه کرده ایم زیرا مجموعه ای از عوامل در این شرایط تاثیرگذار هستند.

عضوفراکسیون امید مجلس در واکنش به اظهارنظر یکی از نمایندگان مبنی براینکه معاون وزیر اقتصاد با سفر به استان ها رای نمایندگان را در مورد استیضاح کرباسیان تغییر داده است، تصریح داشت: هر وزیری عوامل خود را دارد که در شرایط حساس تلاش می کنند فضا را برای ابقا وزیر مورد نظر مهیا کنند و این امر نمی تواند به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح شود.

سعادت: اگر کرباسیان مقصر بود، گردنش را بزنیدمحمدباقر سعادت نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه اوضاع نابسامان کشور لزوما ناشی از ضعف عملکرد وزیر اقتصاد نیست، در گفتگو با اعتماد اعلام کرده است که نمی گویم اوضاع کشور گل و بلبل است اما مساله این است که ما مشکلات فراوانی داریم که کنار هم قرار گرفتن این موضوعات باعث بروز این وضعیت شده است.

این عضو فراکسیون امید می گوید: به نظر می رسد بخشی از استیضاح کنندگان ضعف عملکرد شخص وزیر را ناشی از این مشکلات می دانند و گروهی نیز مسائلی که به طور کلی در وزارتخانه می گذرد را دلیل این مشکلات می دانند.

طبیعتا درصورتی که توضیحات این نمایندگان قانع کننده باشد و به طور دقیق و مبتنی بر اسناد و مدارک متقن ضعف عملکرد کرباسیان را اثبات کنند، مجلس نیز رای اعتماد خود را از این عضو کابینه بازپس خواهد گرفت.

سعادت گفته است: حامی استیضاح کرباسیان نیستم و این طرح استیضاح را امضا هم نکرده ام اما می گویم اگر در جلسه استیضاح مشخص شد، علت بروز مشکلات کرباسیان بوده، استیضاح که هیچ، سرش را از تنش جدا کنند! **حاجی دلیکانی: پس گرفتن امضای “استیضاح وزیر اقتصاد” یک شبه نبود عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اما در در گفتگو با تسنیم اعلام کرده که معاون وزیر اقتصاد برای اینکه نمایندگان امضای خود را از استیضاح پس بگیرند به حوزه ‎های انتخابیه نمایندگان سفر کرده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه پس گرفتن امضای استیضاح وزیر اقتصاد از سوی نمایندگان یک شبه نبوده است، اظهار داشت: آن ها در مدت مدیدی این موضوع را دنبال کرده و امضاها را کاهش دادند، معاون وزیر سفرهایی به شهرستان ها داشت و با بعضی نمایندگان هماهنگ کرد و نهایتاً این گونه شد.

آنچه وزیر اقتصاد در جلسه استیضاح می گویدوزیر امور اقتصادی و دارایی درباره اعلام وصول استیضاح خود اعلام کرد: در مجلس توضیح می دهم در چه نقطه ای ایستاده ایم؛ چرا برخی مطالبات اقتصادی مردم محقق نشده و مبارزه با رانت و فساد به نتیجه مطلوب نرسیده است و چرا خصوصی سازی را تنها راهبرد عملی و بلندمدت می شناسیم.

تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی، اعلام کرد که مسعود کرباسیان در این زمینه یادآورشده که امکانی مهیا شده تا در صحن پارلمان ضمن پاسخگویی به سوالات، در مورد چند دغدغه فراتر از موضوعات روزانه با نمایندگان ملت حرف بزنم.

کرباسیان تصریح کرد: به عنوان وزیر همه مطالبات مردم و کارآفرینان را درک می کنم اما واقعیت این است با صدای رسا از چند عمل وزارت اقتصاد دفاع می کنم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اینکه در یک سال بیش از 500 مجوز مزاحم کارآفرینان را بدون توجه به انواع سنگ اندازی ها لغو کردیم، اینکه در هفت ماه با همه مقاومت هایی که صورت گرفت، بانک ها را وادار کردیم 6 هزار میلیارد تومان از اموال مازاد خود را بفروشند و دست از بنگاهداری بکشند و از همه مهمتر اینکه خصوصی سازی واقعی را با تمام قدرت پیش بردیم به طوری که در یک سال و نیم گذشته 69 بنگاه به ارزش سه هزار میلیارد تومان را به بخش خصوصی واقعی و نه شرکت های شبه دولتی و خصولتی واگذار کردیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در 14 سال گذشته 886 بنگاه به ارزش 144 هزار میلیارد تومان واگذار شده بود که سهم بخش خصوصی واقعی در کل واگذاری های پیش از این فقط 18 درصد بود.

این عدد در دولت یازدهم به 67 درصد رسید و در دولت دوازدهم خوشبختانه 100 درصد واگذاری ها به کارآفرینان واقعی بود.

**اولین واکنش روحانی به استیضاح وزیر اقتصادساعاتی بعد از اعلام وصول استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس، رییس جمهوری در نشست هیات دولت ارزیابی خود از عملکرد این وزارتخانه را اعلام کرد روحانی با تاکید بر این که عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی، مثبت و قابل قبول است اظهار امیدواری کرد که با حضور وزیر در مجلس و ارایه توضیحات، ابهامات نمایندگان برطرف شودسرنوشت پرابهام استیضاح کرباسیانکمتر از 10 روزبرای تصمیم گیری درباره ماندن یا رفتن یک وزیر مانده که ممکن است سرنوشت استیضاح کرباسیان را تغییر دهد.

عزل یا ابقای وزیر در صحن مجلس هم بستگی به رای نمایندگان دارد.

چنانچه نصف بعلاوه یک نمایندگان بر عزل وزیر رای دهند، وی باید با صندلی وزارت خداحافظی کند.

کرباسیان در راس تیم اقتصادی مجلس قرار دارد که به نظر می رسد وضعیت وی در مجلس چندان خوب نباشد.

پیش از این علی ربیعی با 129 رای مخالف در برابر 111 رای موافق و سه رای ممتنع از ادامه همراهی با دولت دوازدهم بازماند.


کلید واژه ها: استیضاح - اقتصاد - وزیر اقتصاد - اقتصادی - مجلس - وزیر - مشکلات اقتصادی - کواکبیان - مشکلات - تفاوت - نمایندگان مجلس - جلسه علنی مجلس - سازمان برنامه - کابینه - دولت - امور اقتصادی - کابینه دولت - شرایط - وزارت - کشور - نارضایتی - خروج - پیش بینی - قربانی - دارایی - متفاوت - برنامه - حمایت - ربیعی - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
مسئولیت ساخت مسکن اجتماعی با کدام نهاد است؟

وضعیت سدهای تهران در آستانه پاییز/ کاهش ذخایر آب به اندازه دو برابر سد لتیان

نرخ انواع دفتر نقاشی در بازار

شگفت انگیزان 2: 602/57 میلیون دلاری شد

از سوسیس فولکس واگن تا عسل پورشه

اشک های نقره ای یک کارگر معدن+عکس

قیمت کنونی مرغ با هزینه تمام شده تولید همخوانی ندارد

گوشی موبایل ارزان نمی شود!/ قیمت گذاری برمبنای ارز ثانویه است

مگر سیستم ارزی کشور متولی ندارد؟

فاصله قیمت مغز گردو تا بازار 4 برابر قیمت واقعی است

تامین سلامت مردم وظیفه حاکمیتی دولت است

پاسخ وزارت نفت به ادعای کوتاهی در فروش نفت

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند

رشد 50 درصدی قیمت مسکن ظرف 6 ماه بی سابقه است

صبا تامین فروش سهام حریر خوزستان را آگهی کرد/ سهم چکارن از این مزایده چقدر است؟

قیمت خودروهای داخلی

چهار نفر از پنج عضو هیئت مدیره ایران خودرو دولتی هستند

دولت در تصویب قیمت گندم تورم را هم حساب کند

اجازه نمی دهم فضای سرمایه گذاری زنجان لطمه بخورد

اوج مصرف برق در محدوده 42 هزار مگاوات

تولید خودروسازان 38 درصد کاهش یافت + جدول

کلاهبرداری 22 میلیاردی با پیامک های ارزش افزوده ! + جزییات

راهکارهای طرح افزایش 10 میلیارد دلاری تولید داخل

وزارت نفت: آماده ایم به غیر از افرادی همچون بابک زنجانی، به همه مشتریان مطمئن نفت بفروشیم

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

پوشش اولین گوینده خبر زن در تلویزیون سعودی +عکس

وزارت نفت: به غیر از افرادی همچون بابک زنجانی، آماده ایم به همه مشتریان مطمئن نفت بفروشیم

افزایش هزینه ساختمان سازی با وضع تعرفه های ترامپ

نرخ لاستیک خودرو مناسب برای پراید

تصاویری از طرح جدید استادیوم برنابئو

توان خود را برای رفع موانع تولید به کار می گیریم

میزان استخراج پنج ماهه زغالسنگ به 759.4 هزار تن رسید

تکذیب ممنوعیت واردات کالای ایرانی به افغانستان

افزایش قیمت 10 درصدی پیکاپ فورد F-150

رکود بی سابقه مسکن

زاینده رود زنده می شود

ظرفیت های کیش در نمایشگاه تجهیزات و خدمات پزشکی عمان معرفی می شود

کاهش 38 درصدی تولیدخودروسازن در مردادماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته

چرا فیفا 19 با قیمت یک میلیون و پانصد هزار تومان به فروش می رسد؟

اهمیت صادرات از نظر آیت الله مهدوی

38هزار تن میگو تا پایان سال تولید می شود

ماجرای عجیب زندگی 1 ماهه عروس و داماد پولدار تهرانی !

افزایش قیمت بلیت ها؛ عامل خالی ماندن صندلی ها هواپیما

خودروهای متخلف حدود 5 میلیارد تومان جریمه شدند

خودروهای متخلف حدود 5 میلیارد تومان جریمه شدند

زمین برای احداث کتابخانه مرکزی کرج جانمایی شد

پکیج حمایتی حضور شرکت ها در پاویون ایران جیتکس 2018 ارائه شد

ریاضی و موسیقی و نگاهی به رابطه نزدیک و کلیدی میان آنها

مقایسه رنو کپچر و سانگ یانگ تیوولی به عنوان دو خودروی کراس اور

کاهش یک درصدی ارزش طلا با تقویت دلار

پرونده کلاهبرداری در قالب فروش سکه به دادستانی رسید

بیش از یک هزارو 500 نفر در دهه اول محرم خون اهدا کردند

قیمت هر کیلو میلگرد 10 در بازار

اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف راهکاری برای بحران خاموشی

واکنش سیدحسن خمینی به حمله تروریستی در اهواز

دولت هند کاهش واردات نفت از ایران را تایید کرد

معافیت واردات کالای اساسی از پرداخت مالیات علی الحساب 4درصدی + سند

65 درصد نیازهای نظامی خود را تولید می کنیم

خبر خوش رییس اتحادیه طلا به مالباختگان سکه ثامن

زاینده رود زنده می شود

زاینده رود زنده می شود

اجرای طرح های ملی توسط بانک سپه

قیمت انواع خودروهای مدیران خودرو در بازار +جدول

نرخ سود چند بانک 23 درصد شد

زاینده رود زنده می شود

موسسه رازی ظرفیتی مناسب برای ارزآوری کشور است

واکنش اینستاگرامی روحانی به حادثه تروریستی اهواز

در آخرین روز کاری شهریورماه پرونده نیمسال نخست فرابورس ایران با رشد 20 واحدی آیفکس بسته شد

بازار طلا بعد از یک هفته تعطیلی از فردا بازگشایی می شود

رشد 50درصدی قیمت مسکن ظرف 6ماه بی سابقه بود

افزایش 17 درصدی قیمت خودروها به تصویب می رسد؟

افزایش 200درصدی قیمت مواد اولیه تولید مبل

پهپاد یا کوادکوپتر چیست و هنگام خرید آن به چه نکاتی توجه کنیم

خبر خوب برای مالباختگان سکه ثامن

اجازه نمی دهم فضای سرمایه گذاری زنجان لطمه بخورد

32 پروژه جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید

توان خود را برای رفع موانع تولید به کار می گیریم

کمک مردم قم در جشن عاطفه ها 100 درصد رشد یافت

توان خود را برای رفع موانع تولید به کار می گیریم

اجازه نمی دهم فضای سرمایه گذاری زنجان لطمه بخورد

32 پروژه جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید

نخست وزیر ایتالیا در نیویورک با روحانی دیدار می کند

خشکه کاری شالی؛ کاهش آب مصرفی و افزایش تولید با حفظ کیفیت

عرضه سبد حمایت غذایی دولت در شعب افق کوروش

چرا ناسا به دنبال ساخت یک نیروگاه هسته ای روی کره ماه است؟

پایان هفته سبز برای آیفکس و بازارهای فرابورس

سکه 6 ماهه چقدر گران شد؟

بهای اجاره در خیابان انقلاب چقدر تمام می شود؟

اجاره آپارتمان در منیریه چقدر است؟

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند

دوشنبه در خوزستان عزای عمومی اعلام شد

نقد و بررسی اپل واچ سری 4

پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت به 129 درصد رسید

توان خود را برای رفع موانع تولید به کار می گیریم

32 پروژه جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید

اجازه نمی دهم فضای سرمایه گذاری زنجان لطمه بخورد

بزرگترین پولشویی تاریخ اروپا در غول بانکی دانمارک

32 پروژه جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید

استخدام مدیر فروش،فروشنده،کارشناس تشریفات در تهران

استخدام مدیر صادرات،گرافیست ،مسئول دفتر،کارمند فروش در تهران

«از صمیم قلب خوشحالم»

«از صمیم قلب خوشحالم»