مطالب مرتبط:
مشکل 99% موسسات مالی رفع شده است/ سپرده گذاران آسیب پذیرتر سریع تر پاسخ داده شدند
مسعود پزشکیان: مشکل 99% موسسات مالی رفع شده است/ سپرده گذاران آسیب پذیرتر سریع تر پاسخ داده شدند/ شعبات تعاونی روستایی جمع می شوند
پزشکیان اعلام کرد؛
 
 مشکل 99% موسسات مالی رفع شده است/ سپرده گذاران آسیب پذیرتر سریع تر پاسخ داده شدند
دانش آموزان آسیب دیده جذب شوند نه طرد
بسته غذایی در انتظار اقشار آسیب پذیر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:112018-08-21سياسي

دوگانه ای که غلتیدن به هر یک از دو سوی آن محرومان را آسیب پذیرتر خواهد کرد/ فقرمحوری یا فقیرمحوری؟


در بررسی هر کنش و عملی که چه از جانب حکومت و چه از جانب نیرو های اجتماعی و مردمی پیرامون مساله محرومیت زدایی شکل می گیرد، پیش و بیش از هر چیز باید آن حرکت را در چارچوب «فقرمحوری» یا «فقیرمحوری» مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

- " در بررسی هر کنش و عملی که چه از جانب حکومت و چه از جانب نیرو های اجتماعی و مردمی پیرامون مساله محرومیت زدایی شکل می گیرد، پیش و بیش از هر چیز باید آن حرکت را در چارچوب فقرمحوری یا فقیرمحوری مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، در بررسی هر کنش و عملی که چه از جانب حکومت و چه از جانب نیرو های اجتماعی و مردمی پیرامون مساله محرومیت زدایی شکل می گیرد، پیش و بیش از هر چیز باید آن حرکت را در چارچوب فقرمحوری یا فقیرمحوری مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

در هر اقدام این سوال باید پاسخ داده شود که نوک پیکان به سمت پدیده فقر گرفته شده است یا فقر را همچون مساله ای ثابت و گریزناپذیر به رسمیت شناخته و راه مداوا را در پیگیری حال و روز مبتلا شدگان به آن جست وجو می کند.

موضوع بودن فقر به عنوان یک پدیده که باید ریشه کن شود یا فقیر به عنوان کسی که قربانی این پدیده شده است، هرچند در جنبه کارکردی متضاد یکدیگر نیست، اما در نقشه راه بلندمدتی که هر اقدام و الگوی کلان پیگیری می کند، می تواند به عنوان ویژگی تمایزبخشی تبدیل به یک شاخص شود.

عمده حرکت هایی که بر مبنای الگوی فقیرمحوری پیگیری می شوند، ماهیتی خیریه ای دارند و سعی می کنند کارکردی همانند مُسکن را برای بیماری گریزناپذیر فقر داشته باشند، اما حرکت هایی که بر مبنای الگوی فقرمحوری پیگیری می شوند بیش از آنکه هدف خود را در مبتلایان به فقر جست وجو کنند، سعی بر آن دارند با شناسایی مجرا های مولد فقر، مانع از گسترش این پدیده بشوند و تا جایی که ممکن است حتی همان پدیده را نیز محدودتر کرده و به سمت نابودی بکشانند.

بر مبنای تعریفی که از این دوگانه ارائه شد، می توان در تایید یا رد حرکت هایی که در جهت محرومیت زدایی انجام می شود از سیاست های کلان دولتی گرفته تا حرکت های خودجوش مردمی و اجتماعی، همه را بر اساس نقش شان در فقیرزدایی یا فقرزدایی مورد قضاوت قرار داد.

تبصره ای که در این میان هیچ گاه نباید مورد غفلت واقع شود آن است که پیگیری این دو رویکرد هیچ گاه نباید به معنای نفی دیگری تلقی شود و موجبات آن را فراهم آورد که برای ریشه کن کردن فقر از پیگیری های مقطعی برای حل وفصل مشکلات فقیران غفلت ورزید؛ همان گونه که استفاده از مُسکن و داروی بیهوشی شرط اولیه موفقیت یک عمل جراحی است و نمی توان بدون آن جراحی موفقی داشت، متقابلا پزشکی را که برای درمان درد بیمارش تنها به تجویز دارو های مُسکن بسنده کند نیز نمی توانیم یک پزشک موفق نامگذاری کنیم.

واقعیت امر آن است که نپرداختن به سیاست های کلان حاکمیتی و اقدامات خودجوش عمومی در زمینه محرومیت زدایی بر مبنای آنکه تا چه حد فقرمحور یا فقیرمحور هستند ما را با این مشکل مواجه کرده است که بخش عمده ای از اقدامات انجام شده در دهه های اخیر به موفقیت و اهداف اولیه مورد نظر خود نرسیده اند.

ماهیت خیریه ای پیدا کردن غالب حرکات کلانی که با نام محرومیت زدایی پیگیری شده اند، از خیلی جهات برنامه های تجربه شده در کشورمان را مانند پزشکی کرده که راهکارش برای همه بیماران تجویز مُسکن آرام بخش بوده و ماهیت بلندپروازانه پیدا کردن برنامه های توسعه ای که با نسخه ای غیربومی تجویز شده اند، رفتاری همانند رفتار یک پزشک جراح که می خواهد بدون مُسکن، عمل جراحی خود را انجام دهد، با جامعه بوده است.

شکی نیست که در حالت اول مُسکن ها آنقدر بیمار را ضعیف می کنند که به بستر مرگ بیفتد و در حالت دوم بیمار قبل از آنکه عمل جراحی اش به پایان برسد از شدت درد تقدیر مرگ را برای خود آرزو خواهد کرد.

با وجود چند دهه تلاش برای محرومیت زدایی هنوز فاصله ای زیاد میان مطلوبیت های مدنظر در سطح اجتماعی و وضع موجود وجود دارد که بخش عمده ای از آن ها به علت عدم اتخاذ صحیح رویکردهای مان بر مبنای فقرمحوری و فقیرمحوری بوده است.

شکل گیری یک حلقه در حال رشد حاشیه نشین حول محور شهرها، تنگ شدن فضای ارتقای تحصیلی به علت ماهیت کالایی یافتن آموزش در کشورمان، تبدیل شدن دغدغه بهداشت و درمان به مهم ترین دغدغه معیشتی بخش عمده ای از مردم، توزیع ناعادلانه منابع ثروتی که مولد اشتغال هستند در چند نقطه محدود و در یک کلام توسعه نامتوازن پیگیری شده در دهه های اخیر باعث آن شده که بخش عمده ای از برنامه هایی که با هدف ارتقای اجتماعی اجرا شده اند، تبدیل به ضد خود شوند و نتیجه ای معکوس را رقم بزنند.

فی المثل عمده جامعه ایران مفهوم توسعه را همزاد با نابرابری و بی عدالتی اجتماعی می شناسد، زیرا نسخه های تجویز شده همگی بدون داشتن نگاهی جامع، فقرا را به عنوان گوشت قربانی جراحی لحاظ کرده اند.

از سوی دیگر بخش عمده ای از راهکار هایی که برای محرومیت زدایی تجویز شده اند، بدون داشتن نگاه جامع به عوامل مولد فقر، صرفا حکم مسکنی موقت را برای مبتلایان به این پدیده داشته اند.

امروزه در ساحت اجتماعی شاهد آن هستیم که بخش عمده حرکات گروه نخبگانی (همچون دانشجویان، طلاب و.

) بیش از آنکه معطوف به مساله فقر باشد، معطوف به شخص فقیر شده است.

رشد انبوه خیریه ها و حرکت هایی با این کارویژه در سطح نخبگان هرچند که به خودی خود واجد بالاترین ارزش های الهی و انسانی است، اما زمانی که مانع از جامع نگری گروه هایی شود که خود باید معترض و پیگیر مجرا های تولید فقر باشند، نگران کننده به نظر می آید.

کمک رسانی به فقیران نباید همانند حجابی مانع از دیدن علت فقر و سرچشمه های شکل گیری آن شود که اگر چنین شود، این تقلیل گرایی به سطح سیاست گذاری نیز سرایت خواهد کرد و با چراغ سبز نشان دادن به رویکرد های مولد فقر به دنبال کمک به فقرا خواهد رفت.

امروز برای آنکه به حرکتی در جهت رفع محرومیت به عنوان عامل بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی دست پیدا کنیم، باید ابتدا این مرز باریک تر از مو را که شامل حرکات فقرمحور و فقیرمحور می شود، شناسایی کنیم و سپس بر مبنای آن به سامان بخشی حرکات از سطح عمومی تا دولتی بپردازیم.

سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه استیضاح وی و اعلام اینکه در صورت برکناری با تاسیس یک سازمان مردم نهاد به کمک اهالی سیستان وبلوچستان خواهد پرداخت، خلاصه ای تمثیلی از نوع نگاه جاری به مساله فقر و محرومیت در کشورمان بود، اینکه در سایه پیگیری سیاست هایی که خود مولد فقر هستند باعث سقوط مرگبار زندگی میلیون ها کارگر شویم و به رشد فقر کمک کنیم، سپس با پیگیری اقدامات خیریه ای به دنبال کمک به محرومان برویم.

به رسمیت شناختن مرز میان فقرمحوری و فقیرمحوری می تواند ما را از افراط و تفریط های انجام شده در سیاست های کلان و کنش گری های خرد عمومی دور کند.


کلید واژه ها: محرومیت زدایی - اجتماعی - فقیر - محرومیت - پدیده - مطالعه - حکومت - هایی - نیرو - خبرگزاری - محرومان - نابودی - بیماری - مشکلات - قربانی - گزارش - پیکان - شاخص - نقشه

آخرین اخبار سرویس:
ایستادگی 40 ساله مردم انقلابی ایران، مرگ تدریجی آمریکا را رقم زده است

هیچ تفاوتی در خدمات رسانی به معمرین شیعه و سنی وجود ندارد

فیلترینگ واقعی فراموشی وعده ها و سانسور مشکلات مردم است

جدیدترین آمار مصرف انواع مواد مخدر

اگر جنازه ام به دست شما نرسید بدانید که قبر من قبر تمام شهیدان است

یک تصور اشتباه در داستان نویسی

یادداشت/علی رضایی سراشیبی سقوط و پایان صدارت اقتصادی آمریکا بر جهان

لزوم برخورد حقوقی با گفتارهای وحدت شکنانه

نخستین کنگره کانون های دانش آموزان هلال احمری آغاز به کار کرد

خانه هنرمندان یا ویترین بازماندگان دوره طاغوت؟

تصاویری از فرزندان رهبر انقلاب در یک مراسم

ترزا می هنوز شکست در مجلس را درک نکرده است

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه قرآن

تصاویر/ تجمع طلاب انقلابی در مدرسه علمیه معصومیه

پشت پرده حذف صفر از پول ملی!/کاریکاتور

آرزوی شهید اندرزگو از زبان فرزندش

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 2 بهمن 97

چرا به قانون مجلس درباره برجام عمل نشد؟

ضعف عملکرد مجلس، علت برخی مشکلات جامعه است

ما در کشور رسانه آزاد نداریم

دورنـــما

حوادث جهان

بیشترین ثبت نام ابتدایی بیشترین ترک تحصیل متوسطه

آتشی که یک خانواده را سوزاند

اخبار

نقشه ای که پمپئو در سر دارد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 2 بهمن 97

نیروهای بحری روسیه راکت های جدید مافوق صوت دریافت می کنند

خمس املاکی که ترقی قیمت داشته است/ فتوای حضرت آیت الله صافی

تاکید برضرورت برخورد حقوقی با گفتارهای وحدت شکنانه

رییس سازمان بازرسی کل کشور عازم وین شد

تاوان سنگین یک لحظه عصبانیت

واژگونی تانکر مواد شیمیایی 3 کشته داشت

کشف عتیقه های 3 هزار ساله

کلاهبرداری با فروش قرص لاغری

آزادی مادری که فرزند شیرخواره اش را کشته بود

تصاویر/ یادواره شهدای روحانی شهرستان درمیان

جیب بری زیر تابوت مرده ها

مخاطب ایرانی و سبکی تحمل ناپذیر فرهنگ

بیمه ها افزایش قیمت دارو را نمی پردازند

وضعیت خودروسازان بحرانی تر از مؤسسات مالی غیرمجاز

سود روزشمار، ماه شمار شد

آقای رییس جمهور پیگیری کنند

سؤال هایی از مخالفان FATF

«ایرانِ ماندگار»

نماینده دادستان: حسین هدایتی یک سیم کارت هم به نامش نیست؛ املاک مشکل دار معرفی می کرده؛ لذا هیچ رد مالی صورت نگرفته / پول بانک سرمایه در قالب فروش قیر از کشور خارج شده / لاشه های این پول تبدیل به برخی فیلم های خانگی شده

بررسی روند توزیع کالاهای اساسی در وزارت کشور

2 بهمن 1357؛ دیدار امام با جلال الدین تهرانی

برخی به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

ماجرای بازداشت کرباسچی از زبان خودش

رییس قوه قضاییه: دادستان کل کشور اقدامات قانونی را برای آزادی خبرنگار پرس تی وی انجام دهد

صحبت های حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای درباره علنی بودن دادگاه ها

چالش های برگزاری دادگاه های علنی از نگاه معاون اول قوه قضاییه

فارس گزارش می دهد روحانی برجام را چگونه به مردم معرفی کرد؟/واکاوی سخنان رییس جمهور پس از توافق با کدخدا

بازداشت 27 نظامی در ونزوئلا به اتهام شورش

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا(س) در بیت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

تقویت هماهنگی همه دستگاه های متولی مبارزه با اعتیاد برای سال 98

بررسی موضوع بیمه کارگران ساختمانی در جلسه امروز کمیسیون بهداشت

جزییات 4خبر ویژه امروز سه شنبه دوم بهمن ماه 1397

فارس من/ پیگیری روند برگزاری آزمون استخدامی وزارت علوم سهمیه ای در آزمون استخدامی ندارد/ امکانات کامل برگزاری آزمون فراهم است

​رحمانی فضلی: دولت مجری سیاست ها و اهداف نظام است/ ضرورت برخورد جدی تر حقوقی قضایی با گفتارهای وحدت شکنانه و یأس آفرین

«نبود گفت وگو» عامل گرایش به فضای مجازی

دولت، مسئول تدابیر اقتصادی است یا دفتر بزک برجام های جدید؟

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

اگر می خواهید که عقل کاملی داشته باشید، بخوانید

زنگنه به جلسه کمیسیون عمران نرسید/ پاسخ های اسلامی نمایندگان را قانع کرد

قاضی پور از پاسخ های اردکانیان قانع نشد/ نماینده مردم اهواز سوالش را به تعویق انداخت

دلیل رد «طرح افزایش سن ازدواج در مجلس»

وقتی صدا و سیما تک الگویی می شود/آموزش خلافکاری در برنامه پربیننده صبحگاهی!

فیلم تاریخی از نشست برجام ظریف: به شما اطمینان می دهم آمریکا نمی تواند از برجام خارج شود!

ترتیل صفحه 563 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

یادداشت/ حسین شریعتمداری آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

انتقاد وزیر کشور از فشار به دولت روحانی

هیئت رییسه مجمع ملی از قدرت خود سوءاستفاده می کند

حل مشکلات بخش مسکن دغدغه دولت است

وزیر کشور: برخی سیاسیون به موازات فشار دشمن، به دولت حمله می کنند

جزییاتی از ارتباط وزیر دولت احمدی نژاد با «حسین هدایتی»

جلالی: کشورها مقابل قانون شکنی آمریکا مقاومت کنند

فال روزانه سه شنبه 2 بهمن 1397

طائب: خوش بینی به دشمن سبب خسارت و مشکلات می شود

فردا برخی از مناطق شهر آبادان با قطعی آب مواجه هستند

طراحی روی ساختمان اولین شعبه یک برند لوکس +عکس

نصب بنر در ورودی مجمع تشخیص توسط بانوی ایرانی+عکس و جزییات

نظریه «ولایت فقیه» امام خمینی چطور باعث ایجاد موج جدیدی از استقلال طلبی در ایران شد؟

شهرداری رشت نیازمند ارتقاء ساختاری تامین منابع مالی است

ثبت نام دوره حدیث خوانی و فهم حدیث حوزه های علمیه آغاز شد

کرباسچی به خانه بازگشت

91 درصد مردم موافق نصب کارتخوان در مطب پزشکان هستند

جانبازان و ایثارگران سفیران واقعی انقلاب و نظام هستند

فرهنگ ساده زیستی در جامعه احیا شود

تیراندازی مرگبار یک سرباز به افسر مافوق در کرج

گلایه های پر حاشیه «آبی» در کمیسیون امنیت

وزیر نفت برای پاسخگویی سوال نمایندگان حاضر نشد

ماموریت کارگروه ویژه کمیسیون بهداشت

فرزندان رهبر انقلاب در مراسم ختم «سردار فضائلی» / عکس

آملی لاریجانی: صداوسیما موجب الگو شدن افراد سطحی و کم مایه تحت عنوان «سلبریتی» می شود

کمال تبریزی سخنانش درباره صداوسیما را پس گرفت/ عکس

رییس جمهور سودان فردا به قطر می رود

دوگانه ای که غلتیدن به هر یک از دو سوی آن محرومان را آسیب پذیرتر خواهد کرد/ فقرمحوری یا فقیرمحوری؟

دوگانه ای که غلتیدن به هر یک از دو سوی آن محرومان را آسیب پذیرتر خواهد کرد/ فقرمحوری یا فقیرمحوری؟