مطالب مرتبط:
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم : کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است
درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/64 حوزه علمیه در تبیین نگاه اسلام به زن کوتاهی کرده است
اسلام آباد: در حال بررسی پیامدهای تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم
واکنش رحمت الله حافظی به رد لایحه تحقیق و تفحص از شهرداری توسط مجلس: جای تاسف است که خانه ملت، جرات بررسی عملکرد شهرداری را ندارد/ منتظر رسوایی هزاردستان خواهیم ماند، آن روز دیر نخواهد بود
آیت الله فاضل لنکرانی: امامت اساس دین و اساس اسلام است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:022018-08-21سياسي

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی


در این ایام حج مسلمانی نیست، که با دیدن تصاویر مکه مکرمه و زیارت زائران خانه خدا و همچنین دیدن تصاویر حرم نبوی و زیارت مشتاقان نبی رحمت صلی الله علیه و سلم آرزوی زیارت مکه مکرمه و حرم نبوی را در دل نپندارد.

- "، در این یادداشت که توسط یکی از فضلای اهل سنت در اختیار خبرگزاری تقریب قرار گرفته است به بررسی جایگاه زیارت مزار مطهر پیامبر گرامی اسلام(ص) در نظر علمای حنفی پرداخته شده و تفاوت فاحش دیدگاه احناف و وهابیت را ترسیم می کند.

در ادمه متن این نوشته تقدیم خوانندگان گرامی می گردد: در این ایام حج مسلمانی نیست، که با دیدن تصاویر مکه مکرمه و زیارت زائران خانه خدا و همچنین دیدن تصاویر حرم نبوی و زیارت مشتاقان نبی رحمت صلی الله علیه و سلم آرزوی زیارت مکه مکرمه و حرم نبوی را در دل نپندارد.

آنچه که باعث شد در موضوع جایگاه زیارت نبی مکرم صلی الله علیه و سلم دست به قلم شوم و عقائد مذهب حنفیت، در این باب را بیان کنم سخن یا در واقع سخنانی بود که در این ایام از بعضی از برادران تشیع شنیدم.

متاسفانه به جای اینکه ما مسلمانان در ایام حج و با توجه به حضور مسلمانان از تمام دنیا در مکه مکرمه و مدینه منوره و سجود و رکوع در برابر قبله واحد بیشترین سعی را در ایجاد وحدت و تقریب و استفاده از مشترکات به خرج دهیم،باز هم به دلیلی بی بصیرتی در دام دشمنان خونین اسلام و مسلمانان که منفعت خویش را در تفرقه بین مسلمانان میدانند افتاده و با برنامه ریزی های پشت پرده آنان از همین بزرگترین گردهمایی عمومی تمام مسلمین از همه فرق و مذاهب اسلامی جنگ عقیدتی ایجاد کرده و باعث تفرقه بین مسلمین می شویم،حال این ایجاد تفرقه را از طریق مختلف انجام داده یا از طریق برادران تند رو شیعه یا از طریق اهلسنت تندرو و به خصوص شبکه های ماهواره ای غیر مقلد و سلفی.

آنچه که باعث شد در این باب چند سطری قلم بزنم، تهمت توهین و بی اعتنایی اهل سنت به پیامبر صلی الله علیه و سلم می باشد که در این ایام در منطقه گفته می شود.

در این سخنان مدعی شده اند که اهلسنت زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را جائز ندانسته و آن را شرک و بدعت می دانند لذا هنگامی که به مدینه وارد می شوند به زیارت قبر مبارک سید المرسلین شرف یاب نمی شوند.

متاسفانه برادران شیعه در این مورد بدون آگاهی و اطلاع از عقائد اصیل اهلسنت به خصوص احناف چنین نسبتی را به ما وارد می کنند.

این سخن در مورد احناف نه تنها صحیح نیست بلکه ما، دقیقا خلاف این اعتقاد را داشته و در کتب اعتقادی و فقهی احناف در باب استحباب و حتی وجوب آن و جائگاه بسیار والا و با ارزش زیارت قبر شریف نبی مکرم مطالب بسیاری وارد شده است.

آنچه که عده ای از برادران شیعه ما در این مورد بیان میکنند و آن را تطبیق می دهند با روایت شد الرحال که پیامبر فرمود بار سفر بستن به جز برای سه مسجد جائز نیست و با توجه به این روایتی که اهلسنت در کتب حدیثی خود نقل کردند چنین تهمتی را به ما روا داشته و مدعی هستند که ما سفر برای زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را بدعت و شرک میدانیم.

در پاسخ به این سخن اشتباه باید بگویم: ما منکر روایت شدالرحال در کتب حدیثی خویش نیستیم و این حدیث وارد است و حدیث صحیح و معتبری نزد ما می باشد،اما مسئله در این است که برداشت ما از این روایت اینگونه نیست که عده ای از برادران اهل تشیع به ما احناف نسبت میدهند،بلکه ما برداشت دیگری از روایت شد الرحال داریم.

البته باید یک نکته را بیان کنم که فکر میکنم برادران اهل تشیع ما دچار یک اشتباه شدند و آن هم اینکه آنان اعتقاد غیرمقلدین و سلفی ها را به پای احناف و مقلدین نوشته اند،زیرا این برداشت و نظریه ای که اهل تشیع به ما احناف نسبت میدهند در واقع عقیده غیرمقلدین و یا به اصطلاح عامیانه و رائج بین عموم همان وهابی ها می باشد نه احناف،و نکته زیبا در این است که علمای ما همین مسئله را در کتب خویش بیان کرده اند تا این سوء تفاهم برای دیگران حل شده و ما را از غیرمقلدین جدا کرده و چنین مواردی را به ما احناف نسبت ندهند.

چنانچه مرحوم مولانا محمد عمر سربازی از بزرگان و استاد بسیاری از علمای ما در یکی از کتب خویش در همین مسئله چنین بیان کردند: پرسش: سلفی ها می گویند که سفر به زیارت روضه نبی اکرم (ص) روا نیست؛ سفر به نیت زیارت مسجد صحیح است یا خیر؟ پاسخ: این عقیده خلاف عقیده جمهور و تنها از تفردات شیخ این تیمیه و بعض افراد دیگر است و این قول مرجوح بلکه نزد محقیقن غلط است چرا که حیات آن حضرت (ص) گذشته از روحانی جسمانی هم در قبر موجود است.

پرسش و پاسخ های ارزشمند برای جوانان ارزشمند، محمد عمر سربازی، صفحه36 پس بردران اهل تشیع ما، متوجه این موضوع باشند که چنین اعتقادی،اعتقاد ما اهلسنت حنفی نیست بلکه این اعتقاد از عقائد شاذ ابن تیمیه و پیروان وی می باشد و نزد ما این عقیده جائگاهی ندارد.

اما برای اینکه سخن و ادعای خویش را مستند کرده باشم چند مورد از کتب عقیدتی بزرگان احناف در این مورد را ارائه خواهم کرد تا ثابت کنم که ما احناف از این تهمت بری هستیم.

نظر علمای دیوبند درباره زیارت پیامبر اکرم صل الله علیه و سلم علمای دیوبند که علمای حنفی اهلسنت ایران بزرگ شده مکتب این مدرسه دینی در هند می باشند و در واقع میتوان دیوبند را الازهر آسیا نامید همانگونه که مولانا چابهاری اینگونه این مدرسه را معرفی کرده است، کتابی را در رد وهابیت نوشته اند به نام المهند علی المفند که این کتاب را خود حضرت مولانا چابهاری ترجمه کرده است در این کتاب در مورد شد الرحال چنین آمده است: سوال اول و دوم نظر شما درباره شد رحال برای زیارت سید کاینات چیست؟ به نظر شما و اکابر شما از این دو امر کدام یک برای زایر پسندیده تر است در وقت مسافرت به منظور زیارت نیت خود رسول اکرم را داشته باشد یا نیت زیارت مسجد پیغمبر را هم بکند در حالی که عقیده وهابیه (فرقه وهابی) این است که مسافر مدینه جز زیارت مسجد پیغمبر نیت چیزی دیگر را نکند؟ و اما توضیح جواب افضلیت سفر برای زیارت روضه اطهر به عقیده ما و مشایخ ما زیارت مرقد مطهر سید المرسلین روحم به فدایش از بزرگترین قربت ها و از مهم ترین ثواب ها و موثرترین وسیله برای دستیابی به درجات بلند و حتی امری نزدیک به درجه واجبات می باشد ولو این که برای رسیدن به آن جز شد رحال (تحمل مشقت های سفر) و بذل جان و مال چاره ای دیگر نباشد در موقع مسافرت هم باید نیت زیارت آن حضرت بر وی میلیون ها درود و سلام را بکند و در ضمن آن، زیارت مسجد آن حضرت و سایر اماکن متبرکه و مشاهد شریفه را نیز بکند بلکه اولویت در آن است که علامه ابن همام شارح هدایه گفته است و آن این که باید زائر در موقع مسافرت نیت را صرفا برای زیارت مرقد مطهر آن حضرت خالص کند و در آن جا حاضر شود.

و این با فرموده آن حضرت مطابقت دارد که هر کس که به زیارت من بیاید در حالی که جز زیارت من هیچ غرض دیگری او را بدین امر وا نداشته باشد بر من ثابت می گردد که روز قیامت برای او شفاعت کنم (که علما روایت را صحیح گفته اند) و از عارف سامی مولانا جامی هم این چنین منقول است که وی سفر زیارت آن حضرت را از سفر حج جداگانه اختیار نموده و این روش با مذهب محبان صادق، نزدیک تر و با شیوه عشاق مناسب تر است.

جواب استدلال وهابی ها و اما آنچه فرقه وهابیه با استدلال به این حدیث شریف که شد رحال نشود مگر به سوی سه مسجد گفته اند که مسافر مدینه منوره را نشاید که جز مسجد شریف نیت زیارت چیزی دیگری را بکند استدلالی مردود و باطل است زیرا در این حدیث دلالت بر منع اصلا وجود ندارد و بلکه بالعکس اگر یک صاحب فهم در معنی حدیث دقت نماید به درستی خواهد دانست که این حدیث با دلاله النص دلیل بر جواز آن است چون علتی که این سه مسجد را از سایر مساجد و امکان مستثنا کرده همان فضیلت و برتری مخصوص آن هاست و این برتری و فضیلت با مزیت افزون تری در بقعه شریفه (مرقد مطهر نبوی) موجود می باشد زیرا آن قسمت از زمین که با اعضای مبارک جسم اطهر جناب رسول خدا تماس حاصل نموده است مطلقا از هر چیز دیگر افضل است حتی بر کعبه مشرفه و عرش و کرسی هم برتری دارد چنان که فقها و علمای مذهب ما به آن تصریح نموده اند و وقتی مساجد سه گانه به علت فضیلت خاصه که بر سایر مساجد دارند از عموم نهی مستثنا شدند پس به درجه ی اولی است که بقعه مبارکه به سبب فضیلت عامه ای که دارد از نهی مستثنا شود.

المهند علی المفند، ج 2 ص27 آیا برای انسان منصف بعد از مطالعه این متن باز هم جای شک و شبهه ای در این مورد باقی می ماند که ما اهلسنت نه تنها دشمنی با رسول خدا صلی الله علیه و سلم نداریم بلکه حاضریم جانمان را هم در راه حضرت و اهلبیت و صحابه کرام ایشان اعطاء کنیم.

نظر شیخ السلام مولانا عبدالحمید، ملا علی قاری و مولوی کاندهلوی درباره زیارت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله یکی دیگر از کسانی که سفر به قصد زیارت پیامبر را اجماع اهل سنت و حتی واجب دانسته است ملا علی قاری و مولوی محمد ذکریا کاندهلوی می باشد که در کتاب خویش به نام فضائل حج تصریح کرده است به جزء چند نفر (وهابی ها) که اعتباری نزد اهل سنت ندارند همه امت اسلامی متفق هستند بر زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه و سلم به دو نکته در مورد این کتاب باید توجه کرد 1-این کتاب در مورد فضائل حج و امور مربوط به حج و زیارت قبر نبی اکرم صلی الله علیه و سلم نوشته شده است،پس برادران تشیع ما دقت کنند،هر آنچه که در این کتاب آمده است عقیده ما در باب زیارت سید المرسلین می باشد نه آنچه را که عده ای سلفی در بین کوچه و بازار و یا در شبکه های ماهواره ای بیان میکنند.

2-تقریظ و تایید متون این کتاب توسط شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در جایگاه و اعتبار وی و کتاب ایشان برای اهل سنت همین مقدار بس که مولانا عبدالحمید به این کتاب تقریض زده است و مطالب این کتاب را تایید و به حجاج بیت الله الحرام توصیه کرده است که در سفر حج این کتاب را همراه داشته و طبق دستورات این کتاب عمل نمایند.

کتاب فضایل حج تالیف شیخ الحدیث حضرت مولانا ذکریا رحمه الله کتاب بسیار مفید و جالبی می باشد.

توصیه می شود به حجاج عزیز که از این کتاب کمال استفاده را نموده و در این سفر ربانی کتاب مزبور را همراه داشته باشند.

و اما متن کتاب در باب زیارت پیامبرصلی الله علیه و سلم درباره ی زیارت مدینه طیبه ملا علی قاری / از مشاهیر علماء اسلام فقیه و محدث حنفی مذهب می گوید علاوه از چند نفر که اختلافشان از اعتبار چندانی برخوردار نیست دیگر همه ی علماء اسلام متفق القولند که زیارت قبر رسول الله از بهترین و مقرب ترین نیکی ها و عبادات می باشد، و برای رسیدن به درجات علیا بهترین وسیله و محکم ترین دست آویز می باشد، زیارت روضه مطهر رسول الله قریب به واجب است و بعضی از علماء عین واجب گفته اند برای کسانی که توان رفتن به آنجا را دارند، ترک آن غفلت بزرگ و جفایی عظیم می باشد.

در مختار نوشته است که زیارت قبر رسول الله مندوب است بعضی از علماء برای توانگران آن را واجب دانسته اند، علامه شامی/ می گوید که علامه خیر رملی شافعی از ابن حجر نقل کرده و آن را تأیید کرده است.

اگر فردی از امت به حضور بر قبرش سعی و کوشش نکند وارد جفا و محرومیت عظیم قرار گرفته است و این علامت سختی قلب و جفاء باطن می باشد.

در احادیث آمده است هر کس حج کرد و سپس قبر مرا زیارت کرد گویا مرا در زندگی زیارت کرد، از این خبر معلوم است که این مسئله نزد ائمه اربعه متفق علیه می باشد بنابراین بعضی این مسئله را اجماعی گفته اند چنانکه ما قبلا یادآور شدیم.

و در این باره از جانب رسول الله ترغیبات زیادی آمده است.

عن ابن عمر أنه قال قال رسول الله صلی الله علیه وسلم من زار قبری و جبت له شفاعتی - بزاز - دارقطنی - قاله النووی / و قال ابن حجر فی شرح المناسک رواه ابن خزیمه فی صحیحه و صححه جماعه کعبد الحق والتقی السبکی و قال القاری فی شرح الشفاء صححه جماعه من أئمه الحدیث.

رسول مکرم صلی الله علیه وسلم فرمود هرکس قبر مرا زیارت کنند شفاعت من برایش واجب گردد.

2- عن ابن عمر فٹنه قال قال رسول الله من جاننی زائره لایهمه الازیارتی کان حقا علی ان اکون له شفیعا.

قال العراقی رواه الطبرانی و صححه ابن السکن کذا فی الاتحاف و بسط فی تخریجه و قال صححه عبدالحق فی سکوته و السبکی باعتبار مجموع الطرق.

رسول اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود هرکس محض زیارت من بدون اینکه کار و برنامه ی دیگری داشته باشد به مدینه آید، حق است بر من که او را شفاعت کنم.

مجموعه فضائل حج، ص121 نتیجه بحث: آنچه که از ارائه این مطالب از روایات معتبره و صحیح در نزد اهلسنت و همچنین اعتقادات کبار علمای احناف در باب، بار سفر بستن برای زیارت قبر پیامبر(ص) و همچنین دیگر امکان زیارتی به دست می آید چنین می باشد.

بار سفر بستن برای زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم نه تنها بهترین عمل و وسیله می باشد بلکه واجب است.

در نزد ما احناف جواز بار سفر بستن برای زیارت قبر سید المرسلین صلی الله علیه و سلم نه تنها جائز بلکه یک امر اجماعی می باشد.

3-برای رفتن به زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم باید فقط به نیت زیارت بار سفر بسته شود 4-حکم دیگر اماکن زیارتی از جمله زیارت قبر خلیفه اول ابوبکر صدیق و خلیفه دوم عمر فاروق و همچنین دیگر صحابه کرام و اهلبیت پیامبر هم همان حکم زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را دارد.

5-روایت شد الرحال افضلیت زیارت قبر پیامبر(ص) را ثابت می کند نه خلاف آن را.

6-در مورد زیارت قبر پیامبر (ص) و ثواب این عمل روایت های صحیح وجود دارد.

7-سخن پیروان ابن تیمیه بر رد زیارت قبر پیامبر (ص) نزد ما احناف هیچ اعتبار و ارزشی ندارد.

8-فهم خلاف غیر مقلدین (وهابیت) از روایت شد الرحال یکی از موارد اختلافی بین اهلسنت و وهابیت است.

در آخر کلام باید بگویم که انتظار ما از برادران تشیع این است که اعتقادات ما را از زبان خود ما و علمای ما بگیرند نه از زبان عده ای غیر مقلد سلفی یا شبکه های ماهواره ای آنان،زیرا در بسیاری از این موارد ما اهلسنت هم عقیده با غیر مقلدین و اتباع محمد بن عبدالوهاب نبوده و نخواهیم بود
کلید واژه ها: مسلمانان - تصاویر - اسلام - شبکه های ماهواره ای - شبکه های ماهواره - خانه خدا - اهل سنت - زائران - حنفی - مذاهب اسلامی - برنامه ریزی - مدینه - خوانندگان - خانه - بزرگترین - شیعه - خبرگزاری - ماهواره - وهابیت - برنامه - اسلامی - اطلاع - مبارک - منطقه - تفاوت - اصیل - شبکه - پرده - فقهی - قبله

آخرین اخبار سرویس:
جایگاه ضعیف صنعت باطری ایران در مقایسه با تولیدات های تک جهان

تحولات در دانشگاه آزاد زمینه ساز حضور اساتید انقلابی در عرصه های مدیریتی شده است

وزیر امور خارخه پاکستان با سفیر عراق در پاکستان دیدار کرد

طرح مجلسی ها برای تشکیل یک وزارت جدید

روزنامه های شنبه 28 مهرماه 97

راهپیمایی اربعین حسینی نماد وحدت و صلح در جهان است

انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد

فتاوای آیت الله خویی با حاشیه آیات عظام اراکی، گلپایگانی، تبریزی، نوری همدانی، صافی و زنجانی در مورد دیه

دانشگاه بهترین مرکز برای نهادینه کردن فرهنگ گفت وگو و مناظره است

توضیحات حسن عباسی درباره علت محکومیتش

فراهم شدن امکان صدور 48 ساعته گذرنامه به همراه ویزا

خوشگذرانی بهنام بانی در آبشار نیاگارا + عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 28 مهر 97/ بن بست بن سلّاخ +تصاویر

تعبیر خواب سوره رعد - خواندن سوره رعد در خواب چه تعبیری دارد؟

عباسی: «نشر اکاذیب» در پرونده من ثابت نشد

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونگذاری»

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

باب نقد درون جریانی بین اصلاح طلبان بسته است

تصویب اصلاحیه های قانون اساسی برای تغییر نام مقدونیه

نباید اعتراض کامیون داران را سیاسی کرد/ بخش مهمی از مشکلات کامیون داران برطرف شده است

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونکذاری»

سند الگوی 50 ساله پیشرفت ایران، بهترین نقشه راه برای دولت های آینده است

شورای نگهبان با قدرت و به دورازحواشی «FATF» را بررسی می کند

خط امام، خط اسلام و اولیاء خاص خداست

وزارت ارتباطات با همکاری بین بخشی در دولت، در حال تدوین سند ملی تحول دیجیتال است/ سرعت اصلاح بخشنامه ها و دستورالعمل های اداری متناسب با تحول دیجیتال نیست/ نظام آموزشی برای مهارت افزایی در حوزه ی دولت الکترونیک گام های اساسی بردارد

کلمات قصار/ سعدی: نه آن شوکت و پادشایی بمانَد

کلمات قصار/ مولوی: دکان خراب کرده و از کار فارغیم

کلمات قصار/ فرخی یزدی: الغرض از ستم و جور اثری نیست که نیست

کلمات قصار/ سنایی: نیست جای قرار و جای سکوت

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 28 مهر 97

واکنش وزارت امور خارجه ایران به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

همایش پیاده روی خانوادگی پتروشیمی بندر امام

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

کلیپ زیبای پذیرایی از زائرین اربعین

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

طرح جلد نشریه تایم: طبیعت حقیقی شاهزاده

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

ضرب الاجل FATF که جشن ندارد! شورای نگهبان فریب نخورد

این وعده های دروغین را کیهان در دهان شما گذاشت؟!

تصاویر/ سلسله نشست های انسانی نهضت اباعبدالله الحسین(ع)

اهدای تصویر یادگاری رهبر انقلاب و پدر و مادر شهید مغنیه به خانواده شهید

تصویب قانون تغییر نام مقدونیه

تست ترس از موفقیت؛ آیا از موفقیت فرار می کنید؟

پاس گل کاوه رضایی و گل اول کلاب بروژ

تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی به ویژه قاچاق کالا

برای بچه هایشان در آمریکا 12 هزار دلار می فرستند بعد می گویند این چه مملکتی است!

جزییات5خبر ویژه امروز شنبه 28 مهرماه 1397

وقتی فرمول اداره اهل ایمان با غیراهل ایمان تفاوت دارد

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

افزایش 151.1 درصدی خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه

کوهنوردی در منطقه گردشگری تنگ مجد فسا

گزارش تصویر ی تعزیه «امام حسین (ع) » در پازوار بابلسر

مراسم تجلیل از «مفاخر ماندگار»

تقویت گمانه زنی ها در مورد برکنار عادل الجبیر/ تغییرات اساسی در سیاست خارجی عربستان!؟

تصمیم امروز FATF موفقیتی دیگر برای دیپلماسی تهران

تاکید بر انجام گفت وگوی ملی و پایان یافتن خشونت ها در افغانستان

کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

جشن افتتاح 1000 موزه در کشور/ موزه به سبدکالای خانوارها اضافه شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 28 مهر 97

کندن و جابه جا کردن خانه ای قدیمی بدون کوچکترین خرابی+فیلم

اقدامات و مصوبات ‎مجلس و دولت تاثیر مستقیم در مناسبات خارجی ایران دارد

ریشه جریان اصلاحات توجه به محرومان است/ اصلاح طلبی به بازنگری نیازمند است

بعیدی نژاد: تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

تمجید AFC از عملکرد مجید حسینی در دیدار مقابل بولیوی

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

تجمع اربعین یکی از نشانه های ظهور امام زمان(عج) است

زائران اربعین عارفان قیام سیدالشهدا هستند

عکس/ حاشیه نماز جمعه امروز تهران و باز هم پلاکارد علیه دولت و FATF

قاسمخانی : روی کت گویندگان خبر تبلیغ کنکور بزنید + عکس

تصاویر/ ژست های جالب و خلاقانه با مجسمه ها

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

خطر فرقه های انحرافی در راهپیمایی اربعین جدی است

ارزیابی بعیدی نژاد از بیانیه اف ای تی اف درباره ایران/عکس

پیشرفت، راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن

دادستان تهران :امروز ناامنی حرف اول دشمن است

واکنش سفیر ایران در لندن نسبت به تمدید تعلیق ایران از لیست FATF

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

چه موقع باید دندان عقل را کشید؟

وزیر ارشاد: ترامپ شکست پذیر است؛ با هم بمانیم +عکس

نماینده ولی فقیه در سپاه: حضور زنان در استادیوم ها خطر است

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

فاکس نیوز: ایران تسلیحات جدیدی به لبنان فرستاده است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

جهانی بوداپست را با شکست بزرگ شروع کردیم/کرسی میلیون دلاری رسول خادم پرید

رتبه اول منطقه ای ایران در استاندارد سازی

راهپیمایی اربعین مانور قدرت اسلام است

خودنمایی متخصصان داخلی با رونمایی از لامبورگینی ایرانی+فیلم

فراکسیون امید برای مشکلات مردم چه کرده؟

هر شب 10 هزار زائر اربعین حسینی ظرفیت موکب احمد بن موسی

شورای مرکزی جمعیت اصلاح طلب زنان مسلمان نواندیش انتخاب شدند

صدا و سیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

زیرساخت های پذیرایی و اسکان زائران اربعین در کردستان مهیاست

راهپیمایی اربعین، ریشه در انقلاب دارد و مقدمه ای برای راهپیمایی در قدس است

با اجتهاد جواهری می توان مسائل مستحدثه را حل کرد/ حیات حوزه ها با مسائل مستحدثه سپری شده است

محور فعالیت های مرکز اسلامی لندن علمی ، پژوهشی و اعتقادی است

واکنش معاون حقوقی رییس جمهور به تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF

ابراز همدردی سخنگوی وزارت امور خارجه با دولت و ملت هند

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی