مطالب مرتبط:
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم : کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است
درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/64 حوزه علمیه در تبیین نگاه اسلام به زن کوتاهی کرده است
اسلام آباد: در حال بررسی پیامدهای تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم
واکنش رحمت الله حافظی به رد لایحه تحقیق و تفحص از شهرداری توسط مجلس: جای تاسف است که خانه ملت، جرات بررسی عملکرد شهرداری را ندارد/ منتظر رسوایی هزاردستان خواهیم ماند، آن روز دیر نخواهد بود
آیت الله فاضل لنکرانی: امامت اساس دین و اساس اسلام است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:022018-08-21سياسي

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی


در این ایام حج مسلمانی نیست، که با دیدن تصاویر مکه مکرمه و زیارت زائران خانه خدا و همچنین دیدن تصاویر حرم نبوی و زیارت مشتاقان نبی رحمت صلی الله علیه و سلم آرزوی زیارت مکه مکرمه و حرم نبوی را در دل نپندارد.

- "، در این یادداشت که توسط یکی از فضلای اهل سنت در اختیار خبرگزاری تقریب قرار گرفته است به بررسی جایگاه زیارت مزار مطهر پیامبر گرامی اسلام(ص) در نظر علمای حنفی پرداخته شده و تفاوت فاحش دیدگاه احناف و وهابیت را ترسیم می کند.

در ادمه متن این نوشته تقدیم خوانندگان گرامی می گردد: در این ایام حج مسلمانی نیست، که با دیدن تصاویر مکه مکرمه و زیارت زائران خانه خدا و همچنین دیدن تصاویر حرم نبوی و زیارت مشتاقان نبی رحمت صلی الله علیه و سلم آرزوی زیارت مکه مکرمه و حرم نبوی را در دل نپندارد.

آنچه که باعث شد در موضوع جایگاه زیارت نبی مکرم صلی الله علیه و سلم دست به قلم شوم و عقائد مذهب حنفیت، در این باب را بیان کنم سخن یا در واقع سخنانی بود که در این ایام از بعضی از برادران تشیع شنیدم.

متاسفانه به جای اینکه ما مسلمانان در ایام حج و با توجه به حضور مسلمانان از تمام دنیا در مکه مکرمه و مدینه منوره و سجود و رکوع در برابر قبله واحد بیشترین سعی را در ایجاد وحدت و تقریب و استفاده از مشترکات به خرج دهیم،باز هم به دلیلی بی بصیرتی در دام دشمنان خونین اسلام و مسلمانان که منفعت خویش را در تفرقه بین مسلمانان میدانند افتاده و با برنامه ریزی های پشت پرده آنان از همین بزرگترین گردهمایی عمومی تمام مسلمین از همه فرق و مذاهب اسلامی جنگ عقیدتی ایجاد کرده و باعث تفرقه بین مسلمین می شویم،حال این ایجاد تفرقه را از طریق مختلف انجام داده یا از طریق برادران تند رو شیعه یا از طریق اهلسنت تندرو و به خصوص شبکه های ماهواره ای غیر مقلد و سلفی.

آنچه که باعث شد در این باب چند سطری قلم بزنم، تهمت توهین و بی اعتنایی اهل سنت به پیامبر صلی الله علیه و سلم می باشد که در این ایام در منطقه گفته می شود.

در این سخنان مدعی شده اند که اهلسنت زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را جائز ندانسته و آن را شرک و بدعت می دانند لذا هنگامی که به مدینه وارد می شوند به زیارت قبر مبارک سید المرسلین شرف یاب نمی شوند.

متاسفانه برادران شیعه در این مورد بدون آگاهی و اطلاع از عقائد اصیل اهلسنت به خصوص احناف چنین نسبتی را به ما وارد می کنند.

این سخن در مورد احناف نه تنها صحیح نیست بلکه ما، دقیقا خلاف این اعتقاد را داشته و در کتب اعتقادی و فقهی احناف در باب استحباب و حتی وجوب آن و جائگاه بسیار والا و با ارزش زیارت قبر شریف نبی مکرم مطالب بسیاری وارد شده است.

آنچه که عده ای از برادران شیعه ما در این مورد بیان میکنند و آن را تطبیق می دهند با روایت شد الرحال که پیامبر فرمود بار سفر بستن به جز برای سه مسجد جائز نیست و با توجه به این روایتی که اهلسنت در کتب حدیثی خود نقل کردند چنین تهمتی را به ما روا داشته و مدعی هستند که ما سفر برای زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را بدعت و شرک میدانیم.

در پاسخ به این سخن اشتباه باید بگویم: ما منکر روایت شدالرحال در کتب حدیثی خویش نیستیم و این حدیث وارد است و حدیث صحیح و معتبری نزد ما می باشد،اما مسئله در این است که برداشت ما از این روایت اینگونه نیست که عده ای از برادران اهل تشیع به ما احناف نسبت میدهند،بلکه ما برداشت دیگری از روایت شد الرحال داریم.

البته باید یک نکته را بیان کنم که فکر میکنم برادران اهل تشیع ما دچار یک اشتباه شدند و آن هم اینکه آنان اعتقاد غیرمقلدین و سلفی ها را به پای احناف و مقلدین نوشته اند،زیرا این برداشت و نظریه ای که اهل تشیع به ما احناف نسبت میدهند در واقع عقیده غیرمقلدین و یا به اصطلاح عامیانه و رائج بین عموم همان وهابی ها می باشد نه احناف،و نکته زیبا در این است که علمای ما همین مسئله را در کتب خویش بیان کرده اند تا این سوء تفاهم برای دیگران حل شده و ما را از غیرمقلدین جدا کرده و چنین مواردی را به ما احناف نسبت ندهند.

چنانچه مرحوم مولانا محمد عمر سربازی از بزرگان و استاد بسیاری از علمای ما در یکی از کتب خویش در همین مسئله چنین بیان کردند: پرسش: سلفی ها می گویند که سفر به زیارت روضه نبی اکرم (ص) روا نیست؛ سفر به نیت زیارت مسجد صحیح است یا خیر؟ پاسخ: این عقیده خلاف عقیده جمهور و تنها از تفردات شیخ این تیمیه و بعض افراد دیگر است و این قول مرجوح بلکه نزد محقیقن غلط است چرا که حیات آن حضرت (ص) گذشته از روحانی جسمانی هم در قبر موجود است.

پرسش و پاسخ های ارزشمند برای جوانان ارزشمند، محمد عمر سربازی، صفحه36 پس بردران اهل تشیع ما، متوجه این موضوع باشند که چنین اعتقادی،اعتقاد ما اهلسنت حنفی نیست بلکه این اعتقاد از عقائد شاذ ابن تیمیه و پیروان وی می باشد و نزد ما این عقیده جائگاهی ندارد.

اما برای اینکه سخن و ادعای خویش را مستند کرده باشم چند مورد از کتب عقیدتی بزرگان احناف در این مورد را ارائه خواهم کرد تا ثابت کنم که ما احناف از این تهمت بری هستیم.

نظر علمای دیوبند درباره زیارت پیامبر اکرم صل الله علیه و سلم علمای دیوبند که علمای حنفی اهلسنت ایران بزرگ شده مکتب این مدرسه دینی در هند می باشند و در واقع میتوان دیوبند را الازهر آسیا نامید همانگونه که مولانا چابهاری اینگونه این مدرسه را معرفی کرده است، کتابی را در رد وهابیت نوشته اند به نام المهند علی المفند که این کتاب را خود حضرت مولانا چابهاری ترجمه کرده است در این کتاب در مورد شد الرحال چنین آمده است: سوال اول و دوم نظر شما درباره شد رحال برای زیارت سید کاینات چیست؟ به نظر شما و اکابر شما از این دو امر کدام یک برای زایر پسندیده تر است در وقت مسافرت به منظور زیارت نیت خود رسول اکرم را داشته باشد یا نیت زیارت مسجد پیغمبر را هم بکند در حالی که عقیده وهابیه (فرقه وهابی) این است که مسافر مدینه جز زیارت مسجد پیغمبر نیت چیزی دیگر را نکند؟ و اما توضیح جواب افضلیت سفر برای زیارت روضه اطهر به عقیده ما و مشایخ ما زیارت مرقد مطهر سید المرسلین روحم به فدایش از بزرگترین قربت ها و از مهم ترین ثواب ها و موثرترین وسیله برای دستیابی به درجات بلند و حتی امری نزدیک به درجه واجبات می باشد ولو این که برای رسیدن به آن جز شد رحال (تحمل مشقت های سفر) و بذل جان و مال چاره ای دیگر نباشد در موقع مسافرت هم باید نیت زیارت آن حضرت بر وی میلیون ها درود و سلام را بکند و در ضمن آن، زیارت مسجد آن حضرت و سایر اماکن متبرکه و مشاهد شریفه را نیز بکند بلکه اولویت در آن است که علامه ابن همام شارح هدایه گفته است و آن این که باید زائر در موقع مسافرت نیت را صرفا برای زیارت مرقد مطهر آن حضرت خالص کند و در آن جا حاضر شود.

و این با فرموده آن حضرت مطابقت دارد که هر کس که به زیارت من بیاید در حالی که جز زیارت من هیچ غرض دیگری او را بدین امر وا نداشته باشد بر من ثابت می گردد که روز قیامت برای او شفاعت کنم (که علما روایت را صحیح گفته اند) و از عارف سامی مولانا جامی هم این چنین منقول است که وی سفر زیارت آن حضرت را از سفر حج جداگانه اختیار نموده و این روش با مذهب محبان صادق، نزدیک تر و با شیوه عشاق مناسب تر است.

جواب استدلال وهابی ها و اما آنچه فرقه وهابیه با استدلال به این حدیث شریف که شد رحال نشود مگر به سوی سه مسجد گفته اند که مسافر مدینه منوره را نشاید که جز مسجد شریف نیت زیارت چیزی دیگری را بکند استدلالی مردود و باطل است زیرا در این حدیث دلالت بر منع اصلا وجود ندارد و بلکه بالعکس اگر یک صاحب فهم در معنی حدیث دقت نماید به درستی خواهد دانست که این حدیث با دلاله النص دلیل بر جواز آن است چون علتی که این سه مسجد را از سایر مساجد و امکان مستثنا کرده همان فضیلت و برتری مخصوص آن هاست و این برتری و فضیلت با مزیت افزون تری در بقعه شریفه (مرقد مطهر نبوی) موجود می باشد زیرا آن قسمت از زمین که با اعضای مبارک جسم اطهر جناب رسول خدا تماس حاصل نموده است مطلقا از هر چیز دیگر افضل است حتی بر کعبه مشرفه و عرش و کرسی هم برتری دارد چنان که فقها و علمای مذهب ما به آن تصریح نموده اند و وقتی مساجد سه گانه به علت فضیلت خاصه که بر سایر مساجد دارند از عموم نهی مستثنا شدند پس به درجه ی اولی است که بقعه مبارکه به سبب فضیلت عامه ای که دارد از نهی مستثنا شود.

المهند علی المفند، ج 2 ص27 آیا برای انسان منصف بعد از مطالعه این متن باز هم جای شک و شبهه ای در این مورد باقی می ماند که ما اهلسنت نه تنها دشمنی با رسول خدا صلی الله علیه و سلم نداریم بلکه حاضریم جانمان را هم در راه حضرت و اهلبیت و صحابه کرام ایشان اعطاء کنیم.

نظر شیخ السلام مولانا عبدالحمید، ملا علی قاری و مولوی کاندهلوی درباره زیارت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله یکی دیگر از کسانی که سفر به قصد زیارت پیامبر را اجماع اهل سنت و حتی واجب دانسته است ملا علی قاری و مولوی محمد ذکریا کاندهلوی می باشد که در کتاب خویش به نام فضائل حج تصریح کرده است به جزء چند نفر (وهابی ها) که اعتباری نزد اهل سنت ندارند همه امت اسلامی متفق هستند بر زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه و سلم به دو نکته در مورد این کتاب باید توجه کرد 1-این کتاب در مورد فضائل حج و امور مربوط به حج و زیارت قبر نبی اکرم صلی الله علیه و سلم نوشته شده است،پس برادران تشیع ما دقت کنند،هر آنچه که در این کتاب آمده است عقیده ما در باب زیارت سید المرسلین می باشد نه آنچه را که عده ای سلفی در بین کوچه و بازار و یا در شبکه های ماهواره ای بیان میکنند.

2-تقریظ و تایید متون این کتاب توسط شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید در جایگاه و اعتبار وی و کتاب ایشان برای اهل سنت همین مقدار بس که مولانا عبدالحمید به این کتاب تقریض زده است و مطالب این کتاب را تایید و به حجاج بیت الله الحرام توصیه کرده است که در سفر حج این کتاب را همراه داشته و طبق دستورات این کتاب عمل نمایند.

کتاب فضایل حج تالیف شیخ الحدیث حضرت مولانا ذکریا رحمه الله کتاب بسیار مفید و جالبی می باشد.

توصیه می شود به حجاج عزیز که از این کتاب کمال استفاده را نموده و در این سفر ربانی کتاب مزبور را همراه داشته باشند.

و اما متن کتاب در باب زیارت پیامبرصلی الله علیه و سلم درباره ی زیارت مدینه طیبه ملا علی قاری / از مشاهیر علماء اسلام فقیه و محدث حنفی مذهب می گوید علاوه از چند نفر که اختلافشان از اعتبار چندانی برخوردار نیست دیگر همه ی علماء اسلام متفق القولند که زیارت قبر رسول الله از بهترین و مقرب ترین نیکی ها و عبادات می باشد، و برای رسیدن به درجات علیا بهترین وسیله و محکم ترین دست آویز می باشد، زیارت روضه مطهر رسول الله قریب به واجب است و بعضی از علماء عین واجب گفته اند برای کسانی که توان رفتن به آنجا را دارند، ترک آن غفلت بزرگ و جفایی عظیم می باشد.

در مختار نوشته است که زیارت قبر رسول الله مندوب است بعضی از علماء برای توانگران آن را واجب دانسته اند، علامه شامی/ می گوید که علامه خیر رملی شافعی از ابن حجر نقل کرده و آن را تأیید کرده است.

اگر فردی از امت به حضور بر قبرش سعی و کوشش نکند وارد جفا و محرومیت عظیم قرار گرفته است و این علامت سختی قلب و جفاء باطن می باشد.

در احادیث آمده است هر کس حج کرد و سپس قبر مرا زیارت کرد گویا مرا در زندگی زیارت کرد، از این خبر معلوم است که این مسئله نزد ائمه اربعه متفق علیه می باشد بنابراین بعضی این مسئله را اجماعی گفته اند چنانکه ما قبلا یادآور شدیم.

و در این باره از جانب رسول الله ترغیبات زیادی آمده است.

عن ابن عمر أنه قال قال رسول الله صلی الله علیه وسلم من زار قبری و جبت له شفاعتی - بزاز - دارقطنی - قاله النووی / و قال ابن حجر فی شرح المناسک رواه ابن خزیمه فی صحیحه و صححه جماعه کعبد الحق والتقی السبکی و قال القاری فی شرح الشفاء صححه جماعه من أئمه الحدیث.

رسول مکرم صلی الله علیه وسلم فرمود هرکس قبر مرا زیارت کنند شفاعت من برایش واجب گردد.

2- عن ابن عمر فٹنه قال قال رسول الله من جاننی زائره لایهمه الازیارتی کان حقا علی ان اکون له شفیعا.

قال العراقی رواه الطبرانی و صححه ابن السکن کذا فی الاتحاف و بسط فی تخریجه و قال صححه عبدالحق فی سکوته و السبکی باعتبار مجموع الطرق.

رسول اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود هرکس محض زیارت من بدون اینکه کار و برنامه ی دیگری داشته باشد به مدینه آید، حق است بر من که او را شفاعت کنم.

مجموعه فضائل حج، ص121 نتیجه بحث: آنچه که از ارائه این مطالب از روایات معتبره و صحیح در نزد اهلسنت و همچنین اعتقادات کبار علمای احناف در باب، بار سفر بستن برای زیارت قبر پیامبر(ص) و همچنین دیگر امکان زیارتی به دست می آید چنین می باشد.

بار سفر بستن برای زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم نه تنها بهترین عمل و وسیله می باشد بلکه واجب است.

در نزد ما احناف جواز بار سفر بستن برای زیارت قبر سید المرسلین صلی الله علیه و سلم نه تنها جائز بلکه یک امر اجماعی می باشد.

3-برای رفتن به زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم باید فقط به نیت زیارت بار سفر بسته شود 4-حکم دیگر اماکن زیارتی از جمله زیارت قبر خلیفه اول ابوبکر صدیق و خلیفه دوم عمر فاروق و همچنین دیگر صحابه کرام و اهلبیت پیامبر هم همان حکم زیارت قبر پیامبر صلی الله علیه و سلم را دارد.

5-روایت شد الرحال افضلیت زیارت قبر پیامبر(ص) را ثابت می کند نه خلاف آن را.

6-در مورد زیارت قبر پیامبر (ص) و ثواب این عمل روایت های صحیح وجود دارد.

7-سخن پیروان ابن تیمیه بر رد زیارت قبر پیامبر (ص) نزد ما احناف هیچ اعتبار و ارزشی ندارد.

8-فهم خلاف غیر مقلدین (وهابیت) از روایت شد الرحال یکی از موارد اختلافی بین اهلسنت و وهابیت است.

در آخر کلام باید بگویم که انتظار ما از برادران تشیع این است که اعتقادات ما را از زبان خود ما و علمای ما بگیرند نه از زبان عده ای غیر مقلد سلفی یا شبکه های ماهواره ای آنان،زیرا در بسیاری از این موارد ما اهلسنت هم عقیده با غیر مقلدین و اتباع محمد بن عبدالوهاب نبوده و نخواهیم بود
کلید واژه ها: مسلمانان - تصاویر - اسلام - شبکه های ماهواره ای - شبکه های ماهواره - خانه خدا - اهل سنت - زائران - حنفی - مذاهب اسلامی - برنامه ریزی - مدینه - خوانندگان - خانه - بزرگترین - شیعه - خبرگزاری - ماهواره - وهابیت - برنامه - اسلامی - اطلاع - مبارک - منطقه - تفاوت - اصیل - شبکه - پرده - فقهی - قبله

آخرین اخبار سرویس:
عناوین روزنامه های سیاسی 21 آذر 97/ اضطرار فرانسوی +تصاویر

جنبش دانشجویی می تواند مطالبات خود را در مدیریت شهری دنبال کند

یکی از لوزام پیاده سازی عدالت ترمیمی، به رسمیت شناختن صورت مساله هاست

در جامعه مدرن، اخلاق جمعی به صورت غیرکیفری عمل می کند

«حق بر شهر» یکی از مظاهر حقوق بشر

جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می شود؟

روزنامه های چهارشنبه 21 آذر 97

با موسیقی مطربی فرهنگ سازی می کردند

بی قرار زیبا بروفه در مراسم تشییع «پیام صابری»

پایان نامه علوم اجتماعی گرایش مردم شناسی(2)

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

چهره قلعه رودخان در زمستان/ عکس

حصربازی آقای مشاور پاسخ بی کفایتی اقتصادی نیست

سفر ترزا به بروکسل به هدف جلب نظر نمایندگان مجلس عوام

جامعه چگونه اهرم قدرتمند حاکمیت می شود؟

تایید تست اخیر موشک بالستیک در ایران/ در سال 40 یا 50 آزمایش انجام می دهیم

مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد

مجموعه حج و زیارت دست دردست یکدیگر کارها را جلو ببرند

«مرگ بر آمریکا» مولود آذر 32 است و شعار عقده مآبانه و حاکمیتی پس از انقلاب نیست

دبیر ستاد دهه فجر هیات های مذهبی کشور منصوب شد

درگیری لفظی ترامپ با رهبران دموکرات ها؛ تهدید به تعطیلی دولت

بازدید نماینده رهبرانقلاب از مرکز آموزش عالی علامه احمدکفتارو دمشق

همکاری نیروهای مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می یابد

حضور نیروهای بیگانه در یمن قابل توجیه نیست

ماجرای گاو عظیم الجثه استرالیایی چیست؟

گوگل به دلیل نقض قانون 500 هزار روبل جریمه شد

مدیران جدید هلال احمر منصوب شدند

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد فرزند خوانده

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث فرزندی که از لقاح مصنوعی متولد می شود

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث صغیر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث محجور

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث دیه

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد نماء ارث

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد نزاع در ارث

جمع بین فقه و اقتصاد چگونه حاصل می شود؟/ میزان ضرورت ورود حوزه به علم اقتصاد

هنجارها و ناهنجاریهای موجود در جامعه

شخصیت سالم

ترور

زن

مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد میراث غائب و مفقود الاثر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)در موردارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند و تقدم و تاخر فوت آنها معلوم نیست

تجمع کارگران سایت های ضدعفونی بندر امام خمینی مقابل دفتر نماینده/ اعتراض کارگران به عملکرد اداره پایانه حمل و نقل

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد احکام ارث زوجین

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد طبقات ارث

حاکمیت دموکراسی تنها راه پر کردن شکاف هاست

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد تقسیم ارث

انتصاب اعضا و دبیر شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران با حکم وزیر ارشاد

علی اف: مرز ایران و جمهوری آذربایجان «مرز دوستی» است

همـدلی برای رهایی

نجات سرباز زندانی با دستان پر سخاوت نیکوکاران

قتل خیاط 90 ساله با قیچی

کشف آب در سیارک بننو توسط ناسا

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

گیر افتادن نظام سرمایه داری در چرخه باطل

ویدئو / نقد صریح به شیوه دانشجویان شریف

مظفر: رفتار سران اصلاحات «غیر اصلاحی» بود

مزه دروغ تلخه

آرزوهای بر باد رفته

حوادث جهان

زندان عاقبت مزاحمت برای ستاره سینما

نماز خواندن یک راننده تاکسی/ عکس

آیا می توان امام زمان علیه السلام را در خواب دید؟

بررسی دستمزد 98 کارگران تا تعیین تکلیف مزد 97 منتفی است

گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

7 میلیارد اموال مسروقه در انبار مرد سابقه دار

قتل در تهران دستگیری در ترکیه

امید به آینده موسیقی ایران

هدف، ترویج موسیقی اصیل ایرانی است

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

پاسخ به پرسش های کودکان، کی به سن بلوغ می رسم؟

توضیحات کدخدایی درباره اختلاف نظر لاریجانی و مجمع تشخیص درباره CFT

گل اول لیورپول به ناپولی توسط صلاح

تحریم ها، سلاحی دولبه

راه عبور از منطقه گرایی نمایندگان

الزامات بودجه پساتحریمی

رغبت شرکت های اروپایی برای اجرای SPV ضروری است

جهان اقتصاد در سیطره SMEها

آماده باش به صنعت ایران

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

گفت وگوی تلفنی دفتر لاریجانی با نمایندگان مستعفی اصفهان

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است + فیلم

دزدی که خود را کارآفرین معرفی کرد!

آزمون و خطای تاریخی افراطیون

نظام رسانه ای کشور تسهیل یا تحدید ؟

سپاه، آزمایش موشک بالستیک را تایید کرد

بزرگان در برابر تندروی سکوت نکنند

ضرورت های <اس پی وی>

یک عذرخواهی بموقع

لایحه قانون مطبوعات: بیم ها وامیدها

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

خسارت سیل به بخش کشاورزی دزفول

توهین به زن ایرانی در گرجستان

فضاپیمای ناسا در یک سیارک آب کشف کرد

بهروز بهزادی: ایسنا باز هم می تواند پیشگام باشد

علیرضا بای مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی شد

سه کاندیدا از حضور در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک انصراف دادند

چرا بنیامین مجری «تب تاب» نشد؟

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی

بررسی جایگاه زیارت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم از نظرگاه فقه حنفی