مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد تمدن پلاستیکی؛ بلای جان طبیعت/ آمار نگران کننده مصرف پلاستیک در ایران
تاجزاده: آیا نباید نگران آینده ایران و به جان هم افتادن ایرانیان بود؟
تاجزاده: آیا نباید نگران آینده ایران و به جان هم افتادن ایرانیان بود؟
«ارزان شدن» بلای جان گردشگری ایران
پشت میزنشینی، بلای جان مدیریت ورزش ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 09:562018-08-21اقتصادي

تمدن پلاستیکی؛ بلای جان طبیعت/ آمار نگران کننده مصرف پلاستیک در ایران


نخستین بار در سال 1337 بود که جرقه تولید صنایع پلاستیکی ایران در شهر اهواز زده شد، جرقه ای که خیلی زود میزان مصرف صنایع پلاستیکی در کشور را از حد استاندارد گذراند و ایران را به یکی از پنج کشور اول جهان از نظر میزان مصرف تبدیل کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اراک، درحالی که بسیاری از کشورهای جهان روز به روز از میزان استفاده خود از صنایع پلاستیکی می کاهند، در ایران اما روز به روز بر آمار آن افزوده می شود و به جرأت می توان گفت سرانه استفاده از محصولات پلاستیکی در ایران بسیار بالا است.

پلاستیک یکی از محصولات بسیار مضر برای محیط زیست است، استفاده بی رویه از کیسه ها و ظروف پلاستیکی یک بار مصرف به اصلی ترین عامل تخریب محیط زیست تبدیل شده و به دلیل طولانی بودن تجزیه آن، سال های سال در عرصه طبیعت باقی مانده و علاوه بر بخشیدن چهره زشت به محیط زیست عامل تخریب آن نیز به شمار می رود.

آمار تکان دهنده مصرف پلاستیک در ایران استفاده بی رویه از کیسه ها و ظروف پلاستیکی یک بار مصرف به اصلی ترین عامل تخریب محیط زیست تبدیل شده است یک کارشناس محیط زیست در این رابطه به خبرنگار فارس در اراک می گوید: بر اساس آمارهای موجود میزان تولید سالانه پلاستیک در ایران حدود 250 هزار تن و میزان مصرف مواد پلاستیکی بالغ بر 2.

1 میلیون تن است که آمار بسیار تکان دهنده ای است.

محمود کلنگری می افزاید: متأسفانه انسان ها به مسئولیت های خود در حفظ محیط زیست آگاه نیستند، این در حالی است که زمین هم همچون انسان، یک موجود زنده است و همه باید در زنده نگه داشتن آن خود را مسئول بدانند.

وی تصریح می کند: زمین زنده است، نفس می کشد و به همه جهان حیات می بخشد و اگر زمین نباشد حیاتی نیز در کره زمین نخواهد بود.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به منظور حفظ محیط زیست استفاده از پلاستیک ممنوع شده است، خاطرنشان می کند: بسیار جای تأسف است که در ایران کشاورزانی که برای تولید محصولات خود از پلاستیک استفاده می کنند هنوز نمی دانند که اگر پلاستیک را بعد از کشت از محیط زیست جمع آوری نکنند، زمینی برای کشت در سال های بعد نخواهند داشت.

کلنگری می گوید: استفاده از کیسه ها و بطری های پلاستیکی و رها کردن آنها در محیط زیست با توجه به عدم برگشت پذیری آنها به چرخه طبیعت یکی از عوامل آلوده کننده محیط زیست بوده و به شدت آن را در معرض مرگ قرار می دهد.

به بهای ارزان بودن پلاستیک، زمین را خفه می کنیم  یکی دیگر از کارشناسان محیط زیست نیز معتقد است: روند مصرف پلاستیک در کشور روندی بسیار  نگران کننده است و باید هرچه سریع تر برای آن چاره اندیشی کرد.

حسین میرمحمدی می گوید: متأسفانه ارزان بودن پلاستیک در ایران موجب شده مردم بی توجه به آثار مخرب این محصول، در هر خریدی از آن استفاده و به بهانه ارزان بودن، زمین را خفه کنند.

وی تصریح می کند: امروز منابع آبی به شدت در معرض نابودی هستند چرا که حجم بالایی از بطری های پلاستیکی به سمت رودخانه ها سرازیر شده و منابع آبی را تهدید می کند، این درحالی است که حیات موجود دریایی نیز به دلیل ورود پلاستیک ها به آب در معرض خطر است.

  این کارشناس ارشد محیط زیست با تأکید بر اینکه همه باید خود را در حفظ محیط زیست مسئول بدانند، می گوید: همه باید فرهنگ برخورد و رفتار با طبیعت را یاد بگیرند و بدانند زمین موجود زنده است و هیچ موجود زنده ای دوست ندارد دیگران زباله ها و پسماندها و حتی آب دهان خود را بر رویش بریزند.

میرمحمدی با تأکید بر اینکه طبیعت زنده است و به رفتار دیگران با خود  واکنش نشان می دهد، اظهار می کند: ایرانیان از گذشته جز با تمدن ترین ملت ها بوده و تمدن ایران باستان زبانزد عام و خاص است، جای بسی تأسف است که امروز با فرهنگ حفظ محیط زیست بیگانه هستند و قدر طبیعت را نمی دانند.

وی با بیان اینکه بقایای پلاستیک باعث مرگ بیش از سالانه ها صدها هزار پرنده و پستاندار در سال می شود، می گوید: بحران پلاستیک نه تنها محیط زیست بلکه حیات پرندگان و موجودات را نیز تهدید می کند.

مصرف پلاستیک در ایران سه برابر بیشتر از مصرف جهانی  یک عضو سازمان مردم نهاد فعال در محیط زیست نیز با بیان اینکه مصرف پلاستیک در ایران سه برابر بیشتر از مصرف جهانی است، می گوید: بحران تمدن پلاستیکی بحرانی جدی است و برخورد و مقابله با آن نیازمند قوانین بازدارنده در حوزه ممنوعیت استفاده از کیسه ها و مواد پلاستیکی است.

علی شریفی می افزاید: ایجاد قوانین محدودکننده برای استفاده از کیسه و ظروف پلاستیکی ضرورتی اجتناب ناپذیر است و باید تا زمین خفه نشده قوانین لازم در این حوزه تدوین و به تصویب برسد.

وی تصریح می کند: قوانین سختگیرانه در حوزه حفاظت از محیط زیست می تواند نقش مؤثری در حفظ محیط زیست داشته باشد، اما جای این قوانین به شدت در کشور خالی است.

  این فعال زیست محیطی می گوید: باید فرهنگ عدم استفاده از محصولات پلاستیکی در بین مردم نهادینه شود و تشکل های زیست محیطی می توانند نقش مؤثری در نهادینه کردن این فرهنگ ایفا کنند.

شریفی با بیان اینکه استفاده از مواد پلاستیکی آسیب جدی به زندگی و محیط زیست وارد می سازد، اظهار می کند: کیسه ها و بطری های پلاستیکی میراث شومی است که نسل امروز برای چندین نسل آینده به یادگار می گذارد.

مصرف سالانه 100 میلیون بشکه نفت برای تولید صنایع پلاستیکی یکی از بازرسان محیط زیست نیز می گوید: بر اساس آمارها برای تولید پلاستیک در جهان سالانه 60 تا 100 میلیون بشکه نفت به مصرف می رسد، این در حالی است که نفت یک ماده ارزشمند است و نباید به این راحتی دور ریخته شود.

  داودی با اشاره به اینکه مصرف پلاستیک در مغازه ها و رستوران ها به یک روند عادی تبدیل شده است، بیان می کند: امروز مصرف  بی رویه و بیش از حد پلاستیک ضربان قلب زمین  را کند و کندتر کرده و تنها راه نجات زمین استفاده از کیسه های سازگار با محیط زیست است که تولید آنها در کشور بسیار اندک است، این در حالی است که این کیسه ها سازگار در صورت دور انداخته شدن در محیط غیر سمی ظرف کمتر از یک سال در معرض تابش نور خورشید تجزیه می شوند و آثاری از خود بر جای نمی گذارند، اما بیشتر کیسه های پلاستیکی برای تجزیه کامل به 1000 سال زمان نیاز دارند و عمر آنها بیش از 10 برابر عمر انسان است.

وی تصریح می کند: باید تا دیر نشده ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی همه گیر شود.

مرگ سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی به دلیل  بلعیدن اشتباهی پلاستیک عضو اندیشکده حکمت عهد نیز در این رابطه به خبرنگار فارس در اراک می گوید: بر اساس آمار موجود جمعیت جهان تا سال 1404 نزدیک به یک میلیارد نفر و در 1414 از مرز 10 میلیارد نفر می گذرد که باید گفت زمین تحمل روند تخریب تکنولوژی را ندارد.

منصور کاظمی می افزاید: در سطح سیاره، قشری نازک از نفت و فراورده های آن کشیده شده است، شیوع پدیده پلاستیک در سطح زمین، اصطلاح تمدن پلاستیکی را از روی کارشناس سوی کارشناسان رقم زده است.

  وی تصریح می کند: بر اساس تحقیقات انجام شده تنها در ایران سالانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می شود بیشتر این پلاستیک ها نیز بادوام هستند و صدها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شود.

 
کلید واژه ها: پلاستیک - محیط زیست - زیست - محیط - ایران - مصرف - ظروف پلاستیکی - میزان - زمین - کارشناس - کشور - آمار - جهان - طبیعت - تخریب - تولید - کشورهای پیشرفته - خبرگزاری فارس - زنده - کشورهای جهان - انسان - موجود زنده - استاندارد - ظروف - فارس - اراک - خبرگزاری - انسان ها - خبرنگار - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت کوپن به ایران

قیمت آپارتمان در کدام منطقه تهران، بیشتر بالارفت؟

خرید این شهر با پول یک آپارتمان لاکچری+عکس

امضای 20 قرارداد اقتصادی بین فیلیپین و اسراییل

«شیلا خداداد» در حال تزیین شله زرد نذری +عکس

مانیل و تل آویو 20 قرارداد اقتصادی امضا کردند

مهمترین ویژگی اتاق خردسالان/ کودکان از چه سنی باید اتاق مستقل داشته باشند؟

جدال بودجه های عمرانی با حقوق و دستمزد

اعزازی در گفت وگو با فارس: 32 بند از برنامه اقدام FATF را اجرا کردیم و هیچ تأثیر مثبتی ندیدیم

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

دلیجان صاحب واحد آموزشی ویژه اتباع بیگانه شد

قراردادهای 83 میلیون دلاری میان مانیل و تل آویو امضا شد

دلیجان صاحب واحد آموزشی ویژه اتباع بیگانه شد

کاهش رشد اقتصادی به 1.7 درصد | گروه کشاورزی منفی شد

لایحه صندوق مکانیزه فروش همچنان در انتظار صحن علنی مجلس

قیمت نفت آمریکا به بالای 71 دلار جهش کرد

مصاحبه / تکمیل ایستگاه های پمپاژ آب شهرستان پلدختر

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران+جدول

برخورد با احتکار مسکن توسط بساز و بفروش ها

اعزازی در گفت وگو با فارس: 32 بند از برنامه اقدام FATF را اجرا کردیم و هیچ تاثیر مثبتی ندیدیم

کاهش تعداد بازداشتی های حج امسال / استقرار نیرو های حراستی ایران در کلیه آشپزخانه های مرکزی عربستان

طرح مهارت افزایی بانوان روستایی به اعتبار نیاز دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشرو در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

لایحه صندوق مکانیزه فروش همچنان در انتظار صحن علنی مجلس

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

رشد اقتصادی با احتساب نفت 1.7 درصد شد/رشد بدون نفت 1.9 درصد

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

تعرفه6٠میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

هشدار پلیس به مالباختگان موسسه «سکه ثامن»

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

اول مهر؛جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با همتی

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

لایحه صندوق مکانیزه فروش همچنان در صف تقدیم به صحن علنی

وزیر نفت به اجلاس اوپک در الجزایر نمی رود

قیمت نفت آمریکا به بالای 71 دلار جهش کرد

سایه سنگین گرانی و دلار بر عزاداری ماه محرم/ از پرهای آلوده ایرانی تا قاچاق وسایل از عراق

حداکثر نرخ هر کیلو دام زنده چقدر؟

جدال بودجه های عمرانی با حقوق و دستمزد

دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا

سوءاستفاده برخی دامداران از گرانی ارز

عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

بیشترین تعداد دشت های ممنوعه در استان فارس/ پوشش بخش عمده ای از دشت های بحرانی در طرح های آبخیزداری

اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات 27 شهریور

از نبود نظارت های دقیق تا تعزیه ای که صاحب ندارد

از «رونمایی مرکز آمار از رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت» تا «آشنایی با اسکناس های جدید یورو»

عربستان از قیمت نفت بالای 80 دلار راضی است

افزایش 5 دلاری طلا در بازار های جهانی

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

کالاهای احتکاری کشف شده کجاست؟

تشکیل کارگروه فروش نفت در دوران تحریم

بفرمایید به بهشت برانکو

ترکیه شرایط دریافت تابعیت را تسهیل کرد

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

جدیدترین نمونه های دسته گل عروس با گل ارکیده

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

خروج 3 میلیون دلار ارز از کشور برای واردات روغن پالم+ جدول

دردسر های زندگی خانم سوپرمدل ها + عکس

سلفی در طوفان به قیمت جان + عکس

هند سه طلاقه کردن زنان را ممنوع کرد

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند

احتمال ورود آمازون به صنعت بانکداری

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

15 سال زندان برای آلوده سازان موادغذایی ! + عکس ها

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نخستین موبایل تاشو سامسونگ بدون لایه محافظتی گوریلا گلس از راه می رسد

کلمات قصار/ محتشم کاشانی: ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای ؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

سحر دولتشاهی با پوشش چادر/ عکس

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد

جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

تمدن پلاستیکی؛ بلای جان طبیعت/ آمار نگران کننده مصرف پلاستیک در ایران

تمدن پلاستیکی؛ بلای جان طبیعت/ آمار نگران کننده مصرف پلاستیک در ایران