مطالب مرتبط:
راهکار های طلایی برای رهایی از شر خروپف
تنها راهکار حفظ منابع آبی، مدیریت مصرف است
راهکار های طلایی برای خلاص شدن از شر لکه های سیاه پوست
راهکار های مدیریت شهری برای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی
راهکار جالب برای مدیریت اضطراب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 04:022018-08-20سياسي

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت


در میان نظام نامه های مدیریتی و حکومتی هیچ آیین نامه و دستورالعملی به زیبایی عهده نامه مالک اشتر نیست.

- های حکومتی و مدیریتی همچون مبانی، اصول و روش های صحیح حکومت داری است؛ بند اول: اصلاح رابطه خود و خدا اساسی ترین بنیان در حکومت و مدیریت در فرهنگ و اندیشه علوی و البته در نگرش قرآنی، اولین و اساسی ترین بنیان در مسیر موفقیت حکومت داری و مدیریت، اصلاح رابطه بین خود و خداست، چرا که نوع عملکرد و نگرش هر انسانی بخصوص متولیان اجرایی و حکومت داری بسته به این رابطه مهم و اساسی است.

انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود.

از این رو مولی الموحدین در توصیه و سفارش خود به مالک اشتر او را متوجه این نکته حساس کرده و به لوازم این رابطه مهم امر می کند: انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود او را فرمان می دهد به تقوای الهی، و مقدم داشتن طاعت خدا، و پیروی آنچه را که خداوند در کتابش از واجبات و سنّت های خود امر فرموده، که کسی جز به پیروی آنها خوشبخت نمی شود، و جز به انکار و ضایع نمودن آنها بدبخت نمی گردد بند دوم: استفاده از عناصر و نیرو های خود ساخته در مدیریت و حکومت داری دومین و مهمترین سفارش کاربردی و اساسی در شیوه حکومت داری و مدیریت استفاده از عناصر و نیروهای تربیت یافته است، این چنین افرادی به واسطه خودسازی و کنترل نفس، هیچ گاه بر مرکب قدرت و شهوت سوار نمی شوند، و دوره ی مدیریت را فرصتی برای خدمت رسانی" و دستگیری از دیگران دانسته و هیچ گاه در پی ریاست طلبی و خودکامگی، و چپاول بیت المال نمی روند.

امام علی(علیه السلام) لزوم خودسازی در بستر مدیریت و حکومت داری را به مالک اشتر این چنین توصیه می فرماید: نفس را به وقت خواسته های نابجا درهم شکند، و آن را به هنگام سرکشی ها باز دارد، که نفس امر کننده به بدی است مگر خداوند رحم نماید.

این توصیه و سفارش مهم در خود نکته های مهمی را به همراه دارد، انسان مصلح و اصلاح طلب در درجه اول باید خود را اصلاح کند، وقتی او اصلاح شد می تواند دنیای خود و دیگران را نیز اصلاح کند، این چنین افرادی می توانند منتظر امدادهای غیبی الهی نیز باشند.

بند سوم: عمل صالح و خدمت به مردم بهترین اندوخته حکومتی و مدیریتی برخی مدیران و صاحبان منصب و قدرت، زمان مدیریت و ریاست را بهترین موقعیت برای زراندوزی و جمع آوری مال و مکنت دنیوی و و اندوخته او عمل صالح و خدمت به مردم باشد، کما اینکه حضرت در سفارش خود به مالک اشتر این چنین سفارش فرمودند: پس باید محبوبترین اندوخته ها در نزد تو عمل صالح باشد.

بنا براین بر هواهایت مسلط باش، نسبت به خود از آنچه بر تو حلال نیست بخل بورز بند چهارم: گفتگوی علمی با دانشمندان و فرزانگان یکی از مهمترین و اساسی ترین کارها در مدیریت و حکومت داری استقبال از نظرات و راهکارهای صاحبان علم و تجربه است، گاهی اوقات در مسیر رقابت های فرصت مغتنمی است که باید از آن به نحو صحیح استفاده کرد به همین جهت حضرت به مالک اشتر این چنین توصیه و سفارش می فرماید: و با دانشمندان فراوان گفتگو کن و با حکیمان فراوان سخن در میان نه، در آنچه کار شهرهایت را استوار دارد و نظمی را که مردم پیش از تو بر آن بوده اند برقرار.

محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است در اندیشه و سیره مدیریتی علوی محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است، زیرا اساس هر تصمیم و اقدام برنامه درست، دانش جامع و عمیق است، و این دانایی نیز جز با همفکری و بهره گیری از آرا و نظرات صاحبان علم و تجربه تحصیل نمی شود.

[5] بند پنجم: لزوم مشارکت عمومی و سهیم کردن مردم در سازندگی کشور برای پشرفت و مدیریت و سازندگی جامعه لازم است که دولتمردان و کارگزارن دولتی طبقات مختلف مردم را در سازندگی کشور سهیم کنند، در واقع در نگاه علوی مشارکت همگانی در جامعه از ضروریات رهبری و مدیریت خردمندانه است، از این رو در سفارش خود به مالک اصلاح و پیشرفت کارها را در جامعه منوط به حضور اقشار مختلف غیردولتی دمیده شود؛ اتفاقی که فعالان غیردولتی و صاحبان سرمایه با امید بسیار و سال ها در انتظار آن به سر می بردند.

بند ششم: توجه خاص و ویژه به صنعت" گران و بازرگانان امام علی(علیه السلام) بعد از ذکر طبقات مختلف اجتماعی سامان یافتن و رونق کار آنان را در گرو رونق فعالیت صنعت گران و بازرگانان معرفی می فرماید: و کار این جمله استوار نشود جز با بازرگانان و صنعتگران که فراهم می شوند و با سودی که به دست می آرند، بازارها را بر پای می دارند.

و کار مردم را کفایت می کنند، در آنچه دیگران مانند آن نتوانند.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار" مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

بند هفتم: لزوم نظارت، بازرسی و پیگری: هر انسانی و هر سازمان انسانی نیازمند نظارت، بازرسی و پیگیری امور است.

نظارت بر عملکرد کارگزاران و مسئولان، بازرسی امور و پیگیری کارهای انجام شده، و انجام نشده، نظارت و بازرسی بر امور اقتصادی و بازار سرمایه همه همه، از جمله کارهای اساسی است، که باید مورد توجه متولیان امر قرار داشته باشد.

این موضوع از جمله امور مهمی است که در منظومه سیاسی و اقتصادی" امام علی(ع) به خصوص در سفارش به مالک نمایان است.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

عوامل نابسمانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها امام علی(ع) بعد از موضوع امور مالیات به علل و عوامل نابسامانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها اشاره می کند که طبیعتاً عامل انسانی و مدیریتی دارد: به همین جهت می فرماید: دارندگان زمین" تنها و تنها تنگدست می شوند به سه دلیل عمده: 1-زر اندوزی و اشرافی گری والیان و متولیان امر: وَ إِنَّمَا یُعْوِزُ أَهْلُهَا لِإِشْرَافِ أَنْفُسِ الْوُلَاهِ عَلَی الْجَمْع 2-بدگمانی به ماندگاری در کار، (شاید مقصود عدم امنیت شغلی باشد) وَ سُوءِ ظَنِّهِمْ بِالْبَقَاء 3- کم بهره گیری آنان از عبرتها و پندهاست: وَ قِلَّهِ انْتِفَاعِهِمْ بِالْعِبَر بند هشتم: نظارت بر بازار و جلوگیری از اختلال اقتصادی گروه ها و سازمان های اقتصادی همچون صنعتگران و بازرگانان هر چند نقش مهمی و اساسی در توسعه و سازندگی کشور دارند ولی این قشر مهم جامعه به نوبه خود دارای آفت و آسیب های نیز می باشند.

که در عهدنامه مالک اشتر این چنین به این آسیب ها اشاره شده است.

1- ضِیقاً فَاحِشا : تنگ نظری بیش از اندازه: شاید اشاره به این مطلب داشته باشد که بیشتر منافع خویش را می بییند.

2- شُحّاً قَبِیحا : بخلی زشت؛ به عبارتی شاید اشاره به این باشد که تنها در پی گرد آوری ثروت و انبوه کردن آن هستند.

3- احْتِکَاراً لِلْمَنَاف : گرایش به احتکار برای بدست آوردن سود دارند.

4- وَ تَحَکُّماً فِی الْبِیَاعَات : (این مطلب اشاره به این موضوع دارد که این دسته خواهان فرمانروایی کردن و بدست گرفتن اختیارات مرکز خرید و فروشند) به عبارت ساده تر: گروه ها و سازمان های اقتصادی مایلند که چنان قدرت اقتصادی داشته باشند که هر گونه خواستند عمل کنند، و قیمت کالا ها را بنا بر گرایش بهره کشانه تعیین وضعیت کرده و نرخ های جدید را بر بازار تحمیل کنند.

بند نهم: تنظیم عادلانه بازار اقتصادی با وجود آسیب های و آفت هایی که می تواند گریبان گیر صنعت گران و بازرگرانان و فعالان اقتصادی باشد، دولت وظیفه آسان و با ترازوی های دادگری صورت گیرد، و قیمت ها به گونه ای باشد که حق هیچ یک از دو گروه یعنی فروشنده و مصرف کننده کم گذاشته نشود.

بند دهم: برخورد جدی و قاطع با مفسدان در اندیشه امام علی(ع) مجازات مفسدان و خطاکران مالی و اداری به عنوان آخرین راه حل معرفی شده است.

در واقع آنجا که با وجود تأمین همه جانبه، ملایمت، نیک رفتاری، و کرامت انسانی کجی ظهور می کند و انحرافی به وجود می آید و به حقوق و دارایی مردم تجاوزی صورت می گیرد بدون هیچ گونه تساهل و تسامحی مفسد و مجرم مجازات می شود و حتی در مواردی به مردم معرفی می شود.

علاوه بر این که مجرم و مفسد اقتصادی، می بایست اموال مردم را پس دهد، می بایست هیچ گاه از او در بدنه اقتصادی و اداری استفاده نشود.

بند یازدهم: جهت دهی صحیح مالیاتی از قدیم ایام برخی دولتمردان و حکمرانان بدون این که توسعه اقتصادی و آبادانی در جامعه به وجود آورند برای تأمین هزینه های جاری خود به دریافت مالیات از مردم پناهنده می شدند؛ مالیات های نا عادلانه ای که تنها ثمره آن نارضایتی و جدایی مردم از حکومت را به دنبال دارد.

از این رو امام علی(ع) بهترین راهکار را در پیش پای مالک قرار می دهد ایشان آبادانی کشور را مقدم بر مالیات معرفی می کند، به عبارتی ابتدا دولت می بایست زمینه توسعه و آبادانی را فراهم کند سپس اقدام به اخذ مالیات" نماید.

وَ لْیَکُنْ نَظَرُکَ فِی عِمَارَهِ الْأَرْضِ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِکَ فِی اسْتِجْلَابِ الْخَرَاجِ لِأَنَّ ذَلِکَ لَا یُدْرَکُ إِلَّا بِالْعِمَارَه؛ باید اندیشه ات در آبادی زمین از تدبیرت در جمع آوری مالیات بیشتر باشد، زیرا مالیات جز با آباد کردن زمین به دست نمی آید
کلید واژه ها: مدیریت - حکومت - اصلاح - رابطه - انسان - توصیه - موفقیت - نامه - بهترین - اصلاح طلب - نیرو - نگرش - کاربردی - دستگیری - زیبایی - خوشبخت - مدیران - اندیشه - تربیت - فرهنگ - طلایی - همراه - انکار - اولین - نظام - صالح - آیین - بسته - امام - مردم

آخرین اخبار سرویس:
رمز جاودانگی عاشورا

عزاداری شب عاشورا در محله قصردشت شیراز

رمز جاودانگی عاشورا

عبرت های عاشورا | خط کوفی

عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

مراسم عزاداری حسینی در مرکز اسلامی برلین برگزار شد+تصاویر

شعری به مناسبت ماه محرم اشک من روزیِ یک سال مرا با خود داشت/ روزیِ هیچکس اینگونه فراهم نشود

عزاداری شامگاه عاشورا در روستای کهن کوهبنان

شیعیان انگلیس در شب عاشورای حسینی به سوگ نشستند

شب عاشورا، شب وفاداری

تصاویر/ مراسم عزاداری شب عاشورا در حرم محمد هلال بن علی (ع) آران و بیدگل

اهواز- تعزیه شب شهادت حضرت ابوالفضل العباس(ع)

تصاویر/ حضور امام جمعه بوشهر در مساجد و تکایای این شهر

فیلم/ مداحی حاج میثم مطیعی در حضور رهبر انقلاب

آیین هایی که ثبت دل ها شد

از نبود نظارت های دقیق تا تعزیه ای که صاحب ندارد

فیلم/ گفتگوی امام حسین (ع) و حضرت زینب(س) در شب عاشورا

عاشورا؛ بانگ رسای دادگری و آزادی خواهی

تبیین فرهنگ دفاع مقدس با ایستادگی در برابر بحران ها

تصاویر/ مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حسینیه امام خمینی(ره)

ماجرای سه تماس تلفنی رهبر انقلاب با استاد شهریار + عکس

عزاداری مشترک خادمان آستان های مقدس حسینی و عباسی +تصاویر

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی علیه السلام برگزار شد

آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم

علم الهدی: انقلاب حسینی برای نجات از حاکمیت ظلم بود

انزوای کامل آمریکا و 3 متحدش در نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی

نشان زنی پوتین با تک تیرانداز کلاشنیکوف + ویدیو

پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نمی برد

عزاداری شب عاشورای حسینی در محله نظام آباد

پیرغلام اباعبدالله، «ابوعبدالزهرا»

روایت جالب سخنگوی هیئت رییسه مجلس در رابطه با تتلو

رژه تمرینی هوایی جنگنده های ارتش و سپاه در بندرعباس

در پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نیست

علایم اصلی افسردگی نامیده شدند

فیلم/خلاصه دیدار یانگ بویز -منچستر؛دبل پوگبا

پیرغلام اباعبدالله، «ابوعبدالزهرا»

آیین سنتی چهل منبر در لاهیجان

خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

شب عاشورا، شب وفاداری

بخیل از منظر امام حسین(ع) چه کسی است؟ +تصویر

نتایج کلی بازی های لیگ قهرمانان اروپا؛ چهارشنبه 28 شهریور

چهارمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

ترکیب آبی و سفید خانه پریناز و ایمان، نور حرف اول را می زند!

عزاداری مهاجرین افغانستانی مقیم پاکدشت در امامزاده طالب (ع) روز تاسوعا+گزارش تصویری شفقنا

گزارش تصویری از ورود نمادین کاروان امام حسین (ع) به کربلا در خمینی شهر

فیلم/ اشک بر امام حسین(ع) را چه زمانی به ما دادند؟

تأثیرات ایام محرم بر عزاداران حسینی

هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت مداری

پیام تسلیت سرپرست بهزیستی لرستان بمناسبت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی

عکس/ نمایی از سوگواری محرم در زمان قاجار

جمعه در استان کرمان عزای عمومی اعلام شد

فال روزانه پنجشنبه 29 شهریور 1397

حقوق قانونی مسافران هنگام تاخیر هواپیما چیست؟

درخواست حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی از دادستان کل کشور درباره شهید تولایی

عزاداری عصر تاسوعا در امامزاده سید جعفر محمد ع یزد

فیلم/ کریس هیوئر:حسین(ع) شجاعت را معنا بخشید

محسن قرائتی: امام حسین نه دیوونه می خواد نه سگ!

ریشه های روایت های بعضا متضاد از عاشورا

صوت/ معرفت پیش تو قد خم می کند/ «امیر کائنات» با صدای رضا صادقی

اعتراض یک فعال سیاسی به نماینده ویژه ترامپ

برگزاری مراسم هفت منبر درخراسان جنوبی

تاسوعای حسینی در تبریز

حرکت عزاداران حسینی شهرستان خوسف در ظهر تاسوعا

توضیح معاون روحانی درباره هزینه 2 میلیون دلاری سفر نیویورک

شهردار شهرچمران به دلیل اتهامات مالی بازداشت شد

پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نمی برد

گزارش تصویری : خطبه خوانی شب عاشورا حرم مطهر امام رضا (ع)

6 نسل با پیرغلامان حسینی(ع)/ «پیرغلامی» نشان نیست، مرام است

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت

آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند

دعوای لفظی تتلو و احمد ایراندوست

آیین مشعل گردانی در قم

5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل درباره شهید تولایی

روزی ﯾﮏ ﺑﺎر در ﺳﺎﻋﺎت ﺷﺐ ﺣﺴﺎﺑﺮس ﻣﺎل و ﮐﺮدار و ﮔﻔﺘﺎرﺗﺎن ﺑﺎﺷﯿﺪ

«مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

سوگواری تاسوعای حسینی در حسینیه کربلایی ها

قدیمی ترین نوحه فارسی را بشنوید

بوسه رهبر معظم انقلاب بر سر سردار حاج قاسم سلیمانی

احمد ایراندوست، خطاب به تتلو خداروشکر ریختن خونت حلال شد

انزوای کامل آمریکا در نشست آژانس انرژی اتمی

«مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

چرا حسین (ع) فریاد زد « آیا کسی هست، مرا یاری کند؟»: عاشورا در کلام علی شریعتی

عاشورا مقدس است، اما با تفسیرهای من درآوردی، از آن فاصله گرفتیم

آیین خطبه خوانی شب عاشورا - حرم مطهر رضوی

روضه عصر عاشورا به روایت رهبر معظم انقلاب

نماینده آمریکا در امور ایران: برای مذاکره با ایران آماده هستیم

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل درباره شهید تولایی

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل کشور درباره شهید تولایی

نمایش لباس های عجیب و غریب در هفته مد لندن

عزاداری تاسوعای حسینی در روستای کرمجگان قم

حکم توقیف اموال وزیر زیرساخت های اوکراین صادر شد

وزیر برگزیت بریتانیا: همه پرسی دوباره برگزار نخواهد شد

حرارت عاشورا طراحی های دشمن برای انحراف را ناکام گذاشته است

امشبی را شه دین در حرمش مهمان است...

احیای قرآنی شب عاشورا در قم

تصاویر/ گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

شرط فرانسه برای معرفی سفیر جدید در ایران

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت