مطالب مرتبط:
راهکار های طلایی برای رهایی از شر خروپف
تنها راهکار حفظ منابع آبی، مدیریت مصرف است
راهکار های طلایی برای خلاص شدن از شر لکه های سیاه پوست
راهکار های مدیریت شهری برای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی
راهکار جالب برای مدیریت اضطراب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 03:022018-08-20سياسي

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت


در میان نظام نامه های مدیریتی و حکومتی هیچ آیین نامه و دستورالعملی به زیبایی عهده نامه مالک اشتر نیست.

- های حکومتی و مدیریتی همچون مبانی، اصول و روش های صحیح حکومت داری است؛ بند اول: اصلاح رابطه خود و خدا اساسی ترین بنیان در حکومت و مدیریت در فرهنگ و اندیشه علوی و البته در نگرش قرآنی، اولین و اساسی ترین بنیان در مسیر موفقیت حکومت داری و مدیریت، اصلاح رابطه بین خود و خداست، چرا که نوع عملکرد و نگرش هر انسانی بخصوص متولیان اجرایی و حکومت داری بسته به این رابطه مهم و اساسی است.

انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود.

از این رو مولی الموحدین در توصیه و سفارش خود به مالک اشتر او را متوجه این نکته حساس کرده و به لوازم این رابطه مهم امر می کند: انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود او را فرمان می دهد به تقوای الهی، و مقدم داشتن طاعت خدا، و پیروی آنچه را که خداوند در کتابش از واجبات و سنّت های خود امر فرموده، که کسی جز به پیروی آنها خوشبخت نمی شود، و جز به انکار و ضایع نمودن آنها بدبخت نمی گردد بند دوم: استفاده از عناصر و نیرو های خود ساخته در مدیریت و حکومت داری دومین و مهمترین سفارش کاربردی و اساسی در شیوه حکومت داری و مدیریت استفاده از عناصر و نیروهای تربیت یافته است، این چنین افرادی به واسطه خودسازی و کنترل نفس، هیچ گاه بر مرکب قدرت و شهوت سوار نمی شوند، و دوره ی مدیریت را فرصتی برای خدمت رسانی" و دستگیری از دیگران دانسته و هیچ گاه در پی ریاست طلبی و خودکامگی، و چپاول بیت المال نمی روند.

امام علی(علیه السلام) لزوم خودسازی در بستر مدیریت و حکومت داری را به مالک اشتر این چنین توصیه می فرماید: نفس را به وقت خواسته های نابجا درهم شکند، و آن را به هنگام سرکشی ها باز دارد، که نفس امر کننده به بدی است مگر خداوند رحم نماید.

این توصیه و سفارش مهم در خود نکته های مهمی را به همراه دارد، انسان مصلح و اصلاح طلب در درجه اول باید خود را اصلاح کند، وقتی او اصلاح شد می تواند دنیای خود و دیگران را نیز اصلاح کند، این چنین افرادی می توانند منتظر امدادهای غیبی الهی نیز باشند.

بند سوم: عمل صالح و خدمت به مردم بهترین اندوخته حکومتی و مدیریتی برخی مدیران و صاحبان منصب و قدرت، زمان مدیریت و ریاست را بهترین موقعیت برای زراندوزی و جمع آوری مال و مکنت دنیوی و و اندوخته او عمل صالح و خدمت به مردم باشد، کما اینکه حضرت در سفارش خود به مالک اشتر این چنین سفارش فرمودند: پس باید محبوبترین اندوخته ها در نزد تو عمل صالح باشد.

بنا براین بر هواهایت مسلط باش، نسبت به خود از آنچه بر تو حلال نیست بخل بورز بند چهارم: گفتگوی علمی با دانشمندان و فرزانگان یکی از مهمترین و اساسی ترین کارها در مدیریت و حکومت داری استقبال از نظرات و راهکارهای صاحبان علم و تجربه است، گاهی اوقات در مسیر رقابت های فرصت مغتنمی است که باید از آن به نحو صحیح استفاده کرد به همین جهت حضرت به مالک اشتر این چنین توصیه و سفارش می فرماید: و با دانشمندان فراوان گفتگو کن و با حکیمان فراوان سخن در میان نه، در آنچه کار شهرهایت را استوار دارد و نظمی را که مردم پیش از تو بر آن بوده اند برقرار.

محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است در اندیشه و سیره مدیریتی علوی محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است، زیرا اساس هر تصمیم و اقدام برنامه درست، دانش جامع و عمیق است، و این دانایی نیز جز با همفکری و بهره گیری از آرا و نظرات صاحبان علم و تجربه تحصیل نمی شود.

[5] بند پنجم: لزوم مشارکت عمومی و سهیم کردن مردم در سازندگی کشور برای پشرفت و مدیریت و سازندگی جامعه لازم است که دولتمردان و کارگزارن دولتی طبقات مختلف مردم را در سازندگی کشور سهیم کنند، در واقع در نگاه علوی مشارکت همگانی در جامعه از ضروریات رهبری و مدیریت خردمندانه است، از این رو در سفارش خود به مالک اصلاح و پیشرفت کارها را در جامعه منوط به حضور اقشار مختلف غیردولتی دمیده شود؛ اتفاقی که فعالان غیردولتی و صاحبان سرمایه با امید بسیار و سال ها در انتظار آن به سر می بردند.

بند ششم: توجه خاص و ویژه به صنعت" گران و بازرگانان امام علی(علیه السلام) بعد از ذکر طبقات مختلف اجتماعی سامان یافتن و رونق کار آنان را در گرو رونق فعالیت صنعت گران و بازرگانان معرفی می فرماید: و کار این جمله استوار نشود جز با بازرگانان و صنعتگران که فراهم می شوند و با سودی که به دست می آرند، بازارها را بر پای می دارند.

و کار مردم را کفایت می کنند، در آنچه دیگران مانند آن نتوانند.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار" مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

بند هفتم: لزوم نظارت، بازرسی و پیگری: هر انسانی و هر سازمان انسانی نیازمند نظارت، بازرسی و پیگیری امور است.

نظارت بر عملکرد کارگزاران و مسئولان، بازرسی امور و پیگیری کارهای انجام شده، و انجام نشده، نظارت و بازرسی بر امور اقتصادی و بازار سرمایه همه همه، از جمله کارهای اساسی است، که باید مورد توجه متولیان امر قرار داشته باشد.

این موضوع از جمله امور مهمی است که در منظومه سیاسی و اقتصادی" امام علی(ع) به خصوص در سفارش به مالک نمایان است.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

عوامل نابسمانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها امام علی(ع) بعد از موضوع امور مالیات به علل و عوامل نابسامانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها اشاره می کند که طبیعتاً عامل انسانی و مدیریتی دارد: به همین جهت می فرماید: دارندگان زمین" تنها و تنها تنگدست می شوند به سه دلیل عمده: 1-زر اندوزی و اشرافی گری والیان و متولیان امر: وَ إِنَّمَا یُعْوِزُ أَهْلُهَا لِإِشْرَافِ أَنْفُسِ الْوُلَاهِ عَلَی الْجَمْع 2-بدگمانی به ماندگاری در کار، (شاید مقصود عدم امنیت شغلی باشد) وَ سُوءِ ظَنِّهِمْ بِالْبَقَاء 3- کم بهره گیری آنان از عبرتها و پندهاست: وَ قِلَّهِ انْتِفَاعِهِمْ بِالْعِبَر بند هشتم: نظارت بر بازار و جلوگیری از اختلال اقتصادی گروه ها و سازمان های اقتصادی همچون صنعتگران و بازرگانان هر چند نقش مهمی و اساسی در توسعه و سازندگی کشور دارند ولی این قشر مهم جامعه به نوبه خود دارای آفت و آسیب های نیز می باشند.

که در عهدنامه مالک اشتر این چنین به این آسیب ها اشاره شده است.

1- ضِیقاً فَاحِشا : تنگ نظری بیش از اندازه: شاید اشاره به این مطلب داشته باشد که بیشتر منافع خویش را می بییند.

2- شُحّاً قَبِیحا : بخلی زشت؛ به عبارتی شاید اشاره به این باشد که تنها در پی گرد آوری ثروت و انبوه کردن آن هستند.

3- احْتِکَاراً لِلْمَنَاف : گرایش به احتکار برای بدست آوردن سود دارند.

4- وَ تَحَکُّماً فِی الْبِیَاعَات : (این مطلب اشاره به این موضوع دارد که این دسته خواهان فرمانروایی کردن و بدست گرفتن اختیارات مرکز خرید و فروشند) به عبارت ساده تر: گروه ها و سازمان های اقتصادی مایلند که چنان قدرت اقتصادی داشته باشند که هر گونه خواستند عمل کنند، و قیمت کالا ها را بنا بر گرایش بهره کشانه تعیین وضعیت کرده و نرخ های جدید را بر بازار تحمیل کنند.

بند نهم: تنظیم عادلانه بازار اقتصادی با وجود آسیب های و آفت هایی که می تواند گریبان گیر صنعت گران و بازرگرانان و فعالان اقتصادی باشد، دولت وظیفه آسان و با ترازوی های دادگری صورت گیرد، و قیمت ها به گونه ای باشد که حق هیچ یک از دو گروه یعنی فروشنده و مصرف کننده کم گذاشته نشود.

بند دهم: برخورد جدی و قاطع با مفسدان در اندیشه امام علی(ع) مجازات مفسدان و خطاکران مالی و اداری به عنوان آخرین راه حل معرفی شده است.

در واقع آنجا که با وجود تأمین همه جانبه، ملایمت، نیک رفتاری، و کرامت انسانی کجی ظهور می کند و انحرافی به وجود می آید و به حقوق و دارایی مردم تجاوزی صورت می گیرد بدون هیچ گونه تساهل و تسامحی مفسد و مجرم مجازات می شود و حتی در مواردی به مردم معرفی می شود.

علاوه بر این که مجرم و مفسد اقتصادی، می بایست اموال مردم را پس دهد، می بایست هیچ گاه از او در بدنه اقتصادی و اداری استفاده نشود.

بند یازدهم: جهت دهی صحیح مالیاتی از قدیم ایام برخی دولتمردان و حکمرانان بدون این که توسعه اقتصادی و آبادانی در جامعه به وجود آورند برای تأمین هزینه های جاری خود به دریافت مالیات از مردم پناهنده می شدند؛ مالیات های نا عادلانه ای که تنها ثمره آن نارضایتی و جدایی مردم از حکومت را به دنبال دارد.

از این رو امام علی(ع) بهترین راهکار را در پیش پای مالک قرار می دهد ایشان آبادانی کشور را مقدم بر مالیات معرفی می کند، به عبارتی ابتدا دولت می بایست زمینه توسعه و آبادانی را فراهم کند سپس اقدام به اخذ مالیات" نماید.

وَ لْیَکُنْ نَظَرُکَ فِی عِمَارَهِ الْأَرْضِ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِکَ فِی اسْتِجْلَابِ الْخَرَاجِ لِأَنَّ ذَلِکَ لَا یُدْرَکُ إِلَّا بِالْعِمَارَه؛ باید اندیشه ات در آبادی زمین از تدبیرت در جمع آوری مالیات بیشتر باشد، زیرا مالیات جز با آباد کردن زمین به دست نمی آید
کلید واژه ها: مدیریت - حکومت - اصلاح - رابطه - انسان - توصیه - موفقیت - نامه - بهترین - اصلاح طلب - نیرو - نگرش - کاربردی - دستگیری - زیبایی - خوشبخت - مدیران - اندیشه - تربیت - فرهنگ - طلایی - همراه - انکار - اولین - نظام - صالح - آیین - بسته - امام - مردم

آخرین اخبار سرویس:
تعطیلی های آذرماه 97

عراق مستقل و پیشرفته برای ایران بسیار مفید است/ در کنار برادران عراقی خواهیم بود

اوقات یکشنبه بیست و هفتم آبان شیراز

چرا برخی احزاب اصلاح طلب به جلسه شورای سیاست گذاری نرفتند؟

حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت

روش های درمان عفونت و تومورهای گوش و حنجره

اوقات شرعی بیست و هفتم آبان در سمنان

استاندار قم خداحافظی کرد

دروغگو را چگونه عذاب می کنند؟

ورود مجلس به موضوع بازنشسته های وزرات راه

گزارش «تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها» مراحل پایانی را طی می کند

دلار آمریکا در ایران قوی تر از سفارتخانه برایشان کار می کند

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

روزنامه های یک شنبه 27 آبان 97

انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است

عکس/ دیدار رییس جمهور عراق با رهبر انقلاب

لزوم ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه

توسعه مناطق مرزی موجب کاهش پدیده قاچاق می شود

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

مشهورترین القاب امام زمان (ع) کدامند؟

داماد میشل عون گره کور را باز می کند؟

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

مأموریت «جامعه المصطفی» نشر حقایق اسلام در جهان است

مصارف عمده متانول در جهان

استفاده از متانول در بنزین بلامانع است

شرکت کشتیرانی MOL ژاپن از سفارش ساخت سه کشتی با سوخت متانول بعنوان اولین کشتی ها در نوع خود در دنیا خبر داد.

بررسی وضعیت اکتان افزاها در سبد سوخت دنیا

توقیف چند میلیون دلار بیتکوین ایرانی ها توسط دولت آمریکا

پیش بینی صفر دلار برای قیمت بیت کوین و زیر سوال رفتن شهرت پیشگو

افتتاح بلندترین سد جهان در تاجیکستان

ماموریت سفیر ایران در ترکیه پایان یافت

تاکید پتروشیمی جم بر حمایت از صنایع پایین دستی

فرماندار اصفهان استعفا کرد

فرماندار اصفهان استعفا کرد

رفقای شهرام جزایری و مهدی هاشمی برای پولشویی نگران شدند

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

لایحه سی اف تی شاید در مجمع تشخیص پذیرفته شود

اجرای طرح «صدف» با هدف توانمندسازی شغلی دانشجویان و فارغ التحصیلان

اصلاحات زنده است

هاشمی عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه

رییس سازمان مشاغل شهری و فرآورده ای کشاورزی منصوب شد

غیر دولتی بودن شهرداریها ظرفیت انعطاف درمدیریت شهر را بیشتر می کند

وزارت کشور حکم شهردار تهران را صادر می کند؟/ پاسخ حناچی

استاد حوزه: نباید به بهانه های مختلف به مقدسات دیگران توهین کرد

آقای ظریف! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می رانید!

نباید همه کم کاری های فرهنگی را به گردن تلویزیون انداخت

امیر جماعت اسلامی پاکستان: جهان اسلام باید برای حل مشکلات خود متحد شود

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی موضوعات اقتصادی

تشکیل پرونده برای تصادف نوربخش

حمله با چاقو به پزشک درمانگاهی در مشهد+ عکس

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

تقدیم شهید دیگری در راه حفظ امنیت مردم.

ذوالنور: اروپایی ها تعلل کند طرح قبلی مان را احیا می کنیم

توصیه جالب رهبر انقلاب درباره کتاب خوانی

چند توصیه امام عسکری(ع) به شیعیان درباره نحوه رفتار با دیگران

نرخ قطعی آپارتمان در منطقه 1 تهران

کتک خوردن وریا از طارمی و سردار/عکس

در آرزوی «متن بدون غلط»

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

تصویر/تبریک متفاوت تولد وریا/سلطان ضربه به دو تیر، هم این تیر و هم ان تیر

کالبدشکافی فعالیت فراقانونی مهمانسراهای دولتی

با مسئولانی که بعد از 15 آذر به بازنشستگان حقوق بدهند برخورد می شود

جنایات سعودی ها در منطقه سبب هراس اروپا شد

واکنش شهردار تهران به خبر رد صلاحیتش

انتصاب سرپرست های 11 استانداری

ضرورت اجرای طرح امضای الکترونیکی برای مقابله با جعل اسناد

وزیر بهداشت: از مرحوم نوربخش نام نیک باقی ماند

فرزندان خود را برای پیوستن به حوزه علمیه تشویق کنید

اگر چشمان این دختربچه آبی بود...! +عکس

لاریجانی: ایران و عراق به هم پیوند خورده اند

رهبر انقلاب: در کنار برادران عراقی خواهیم بود

مقایسه مشاغل پولساز ایران و جهان

روایتی از نامه سرنوشت ساز رهبر انقلاب در سال 59

آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو 100 روسی از سوی ایران

فرماندهی معظم کل قوا ضوابط بازنشستگی مدیران امنیتی را تعیین می کنند

دادستان نظامی استان گلستان: اگر در اسکورت مدیران تأمین اجتماعی قصوری بوده، برخورد قاطع می کنیم/ با هیچ کس تعارف نداریم

استفاده نادرست از رسانه های نوین از عوامل افزایش اضطراب و افسردگی است

چه اعمالی انجام دهیم که حتی پس از مرگ هم پاداش بگیریم؟

تیپ بیش از حد شاد «شراره رخام» /عکس

نمایی زیبا از سد دِز/ عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه

آیا میانجی گری سازمان ملل منجر به بازگشت ثبات در لیبی می شود؟

اثرات شگرف نماز شب در کلام پیامبر اکرم(ص)

باید دلیرانه جلوی جنازه ام قدم بزنید

رمز موفقیت در دنیای استارت آپ ها

بزرگترین سازنده حسینیه در جهان و پروفسور مغز و اعصاب از اثرات کار خیر می گوید

درخشش ستارگان موسیقی ایران در شب جشن استقلال لهستان

ملاحظه دشمن وقیح را نکنید /دیوار بلند گرانی /جانشین در غیاب رییس کیست

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد شنیدن صدای نامحرم

مدیر کل امور بین الملل مجلس: روابط ایران و عراق، راهبردی و مستحکم است

به رییس جمهور چه گفتم؟

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد لمس نامحرم

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد نطر؛لمس، صدای نامحرم

تغییر و تحولات در حزب ندای ایرانیان

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت