مطالب مرتبط:
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
ثبت بیش از هزار زمین لرزه در تیرماه در کشور /نقشه
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:552018-08-20سياسي

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری


هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، - قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

شعار سال:" هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

در این خصوص رییس جمهوری روسیه نیز در این نشست به لزوم همکاری کشورهای حوزه خزر در زمینه گردشگری اشاره و تصریح کرد که نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور می توانند برای اجرای پروژه های مشترک گردشگری، اقدام به برنامه ریزی مشترک کنند.

در همین حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تعریف مسیر مشترک توریستی، تعریف نظام مشترک صدور ویزا و تاکید بر اشتراکات فرهنگی می تواند همزمان اثرات مثبتی بر توسعه توریسم پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان داشته باشد.

سهم 22درصدی خزرنشینان در توریسم ایران عموم کارشناسان و فعالان صنعت گردشگری ایران بر این باور هستند که زیرساخت های گردشگری در کشور به تناسب تقاضایی که برای آن موجود است، توسعه نیافته است و شاید اوج این مساله در سواحل شمالی کشور و در حاشیه دریای خزر قابل مشاهده باشد.

سواحل خزر موقعیت ویژه ای در گردشگری داخلی ایران دارد و جاذبه سفر به آن برای ایرانیان به حدی است که سه استان مجاور این دریاچه یعنی گیلان، مازندران و گلستان همه ساله در میان پربازدیدترین استان های کشور قرار می گیرند.

صاحب نظران بر این باورند که توسعه زیرساخت های اقامتی و حمل ونقل جهت شکوفایی صنعت گردشگری ایران و خصوصا نوار ساحلی خزر باید در دستورکار مدیریت گردشگری کشور قرار بگیرد و علاقه گردشگران به تماشای جاذبه های طبیعی و ظرفیت های گردشگری موجود در این ناحیه، این سرمایه گذاری را پرسود خواهد کرد؛ خصوصا که هرچند تعداد گردشگران خارجی که سالانه به ایران سفر می کنند چندان زیاد نیست، اما کشورهای حاشیه دریای خزر سهم قابل توجهی از این تعداد را به خود اختصاص داده اند.

بنا بر آخرین آمار موجود که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص تعداد تفکیک شده گردشگران ورودی و خروجی کشور منتشر شده، ایران در سال 1396 تعداد پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر گردشگر خارجی پذیرش کرده که مبدا سفر بیش از 22 درصد از این تعداد که معادل یک میلیون و 143 هزار و 94 نفر است، چهار کشور دیگر حاشیه دریای خزر بوده است.

از این تعداد، بیشترین سهم را اتباع جمهوری آذربایجان به خود اختصاص داده اند که انگیزه عمده آنان از سفر به ایران زیارتی - مذهبی است.

تعداد 959 هزار و 653 گردشگر آذربایجانی در سال 1396 به ایران سفر کردند تا به این ترتیب این کشور تبدیل به دومین مبدا برتر گردشگران ورودی به ایران باشد.

در ادامه این فهرست، ترکمنستان به چشم می خورد که تعداد 149 هزار و 949 نفر از گردشگران ورودی به کشور را در سال 96 رقم زدند.

همچنین روسیه با ارسال 30 هزار و 134 گردشگر و قزاقستان با ارسال سه هزار و 358 گردشگر به ایران، در رتبه های سوم و چهارم مبادی حاشیه دریای خزر بوده اند.

سهم مشابه روس ها اما در میان کشورهای حاشیه دریای خزر، روسیه حائز عظیم ترین اقتصاد توریستی است.

بنا بر آمارهای سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی به روسیه از سال 1995 تا سال 2016، به استثنای دو سالی که این کشور درگیر مناقشات دیپلماتیک در عرصه جهانی بود، همواره رو به رشد بوده است.

به روایت گزارش آماری سازمان جهانی گردشگری و در سال 2016، روسیه مقصد سفر بیش از 24 میلیون و 500 هزار گردشگر خارجی بوده و این در حالی است که رسانه های روسی این رقم را بیش از 30 میلیون گردشگر می دانند.

صنعت گردشگری در این کشور حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و کارشناسان پیش بینی می کنند با توجه به برگزاری موفق جام جهانی در سال جاری در روسیه و معرفی شدن این کشور به عنوان مقصد سفری جذاب برای گردشگران جهان، رشد روزافزون این صنعت در سرزمین تزارها استمرار داشته باشد.

در همین حال، از صحبت های رییس جمهوری روسیه در جمع دیگر روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر در جریان امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی این دریا، چنین به نظر می رسد که وی به توسعه گردشگری بر بستر دریای خزر نیز تمایل دارد.

ولادیمیر پوتین در جریان این نشست اظهار کرد: نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور حاشیه خزر می توانند برای اجرای پروژه های مشترک در حوزه گردشگری برنامه ای مشترک آماده کنند.

ما در روسیه در حال ساخت کشتی های کروز و تفریحی هستیم که توانایی پهلو گرفتن در سواحل تمامی کشورهای حاشیه دریای خزر را خواهند داشت.

این کشتی ها همچنین توانایی جابه جایی و ارائه خدمات به گردشگران از دریای خزر به دریای سیاه را نیز خواهند داشت.

به باور من تحقق چنین همکاری هایی در حوزه گردشگری، به نزدیک شدن هر کشور این منطقه و مردمشان و گسترش عواید اقتصادی آنان کمک خواهد کرد.

صحبت های پوتین و توجه وی به گردشگری حوزه خزر در حالی انجام شده که کشورهای حاشیه این دریاچه بخش قابل توجهی از بازار گردشگری روسیه را شکل داده اند؛ اگر رقم اعلام شده از طرف سازمان جهانی گردشگری را مبنا قرار دهیم، کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ایران و ترکمنستان سالانه و مجموعا پنج میلیون و 438 هزار و 467 گردشگر به روسیه می فرستند که به معنای سهم 22 درصدی کشورهای حوزه خزر در صنعت گردشگری روسیه است.

وضعیت سه کشور دیگر در همین حال، طی سال های اخیر آذربایجان توجه ویژه ای به توسعه گردشگری در مرزهای خود داشته و آن را تبدیل به یکی از ابزارهای توسعه در کشور خود کرده است.

با استناد به آمارهای سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز به نظر می رسد آذربایجان توانسته در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا کند.

بازار دوم گردشگران ورودی به ایران که تا سال 2010 به سختی سالانه یک میلیون گردشگر را پذیرش می کرد، در سال 2016 توانست این رقم را به بیش از دو میلیون نفر برساند و به باور کارشناسان آذربایجان با تمرکزی که بر توسعه زیرساخت های گردشگری خود و اراده ای که برای بازاریابی و جذب گردشگر از بازارهای هدف خود دارد، این روند رو به رشد را ادامه خواهد داد و این رقم را طی سال های آینده به سطوح بالاتری خواهد رساند.

بنا به آخرین آمار موجود که مربوط به سال 2016 است، اتباع کشورهای حاشیه دریای خزر سهمی 46 درصدی از گردشگران ورودی به آذربایجان را تشکیل داده اند؛ یعنی یک میلیون و 32 هزار و 382 نفر از کل دو میلیون و 248 هزار و 773 گردشگری خارجی ورودی به این کشور.

در میان کشورهای شریک آذربایجان در دریای خزر، اتباع روسی با 744 هزار و 125 سفر بیشترین سهم را در اجتماع گردشگران ورودی به این کشور دارند.

در این فهرست ایرانی ها با 248 هزار و 632 سفر، قزاقستانی های با 31 هزار و 994 سفر و ترکمنستانی ها با هفت هزار و 637 سفر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

درخصوص تعداد گردشگران ورودی به ترکمنستان اما آمار صریح و مشخصی وجود ندارد و در ردیف گزارش آماری سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز عددی مقابل نام این کشور درج نشده است؛ با این همه با استناد به آخرین آمارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بده بستان گردشگری ترکمنستان با ایران از این قرار است: در سال 96 تعداد 149 هزار و 949 نفر و در سال 95 تعداد 104 هزار و 859 نفر از این کشور به ایران سفر کرده اند؛ در طرف مقابل در سال 96 تعداد 54 هزار و 908 نفر و در سال 95 تعداد 76 هزار و 622 نفر از ایرانیان مسافر ترکمنستان بوده اند.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر ظرفیت های موجود در گردشگری ترکمنستان و خصوصا پتانسیلی که جاذبه های طبیعی آن برای جذب گردشگر دارد تاکید می کنند و موقعیت کنونی این کشور در صنعت گردشگری با جایگاهی که می تواند داشته باشد فاصله بسیاری دارد.

همچنین قزاقستان که نزدیک به 27 درصد از جامعه شش میلیون و 500 هزار نفری گردشگران ورودی خود را وامدار کشورهای حوزه خزر است، می تواند از توسعه گردشگری در این منطقه منفعت بسیاری کسب کند.

آمار و ارقام ارائه شده در این گزارش نقش کشورهای حاشیه دریای خزر در صنعت گردشگری یکدیگر را به خوبی نشان می دهد و با استناد به آمار هرکدام از این کشورها بین 20 تا 50 درصد از گردشگران ورودی خود را وامدار دیگر شرکایشان در دریای خزر هستند.

به این ترتیب و با توجه به جاذبه های طبیعی و گردشگری موجود در خزر و همچنین موقعیت جغرافیایی آن که در مسیر راه ابریشم نیز قرار دارد، این فرصت فراهم شده تا پنج کشور حاشیه این دریاچه وسیع بتوانند گردشگری را از محورهای توافق و همکاری خود قرار دهند و در کنار توسعه زیرساخت ها، به جذب گردشگر از کشورهای اروپایی و همچنین گردشگران پرتعداد و پرخرج چینی بپردازند.

در این خصوص و با توجه به اظهارات پوتین که نشان از تمایل وی به توسعه گردشگری در این ناحیه دارد، ایران می تواند در مذاکرات آتی ابتکار عمل را به دست بگیرد و با پیشنهاد و طراحی طرح توسعه گردشگری دریای خزر و تعریف مسیر گردشگری در این ناحیه، هم فرصتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری در کشور و در حاشیه دریای خزر را به وجود آورد و هم ضمن همکاری با شرکای منطقه ای، در جهت جذب بیشتر گردشگران خارجی اقدام شود.

به این ترتیب هم از محل ورود گردشگر به کشور درآمدزایی و ارزآوری خواهد شد و هم شرایطی پیش می آید که گردشگران داخلی سفرهای باکیفیت تری در سواحل شمالی کشور داشته باشند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3428917، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: گردشگری - کشور - جمهوری آذربایجان - ایران - دریا - توریستی - مذاکرات - ترکمنستان - آذربایجان - دریای خزر - گردشگری ایران - جمهوری - قزاقستان - روسای جمهور - روسیه - ائتلاف - رییس جمهوری روسیه - توسعه - حاشیه - پربازدیدترین - توریسم - سواحل شمالی - رییس جمهوری - برنامه ریزی - سیاسی - سواحل - رسانه - منطقه - استان - صدور ویزا

آخرین اخبار سرویس:
در 10 ماهه گذشته محقق شد آزادی 1899 زندانی در فارس

چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟

سلفی «لیلا بلوکات» با آقای مجری معروف

فارس گزارش می دهد جشن چهل سالگی انقلاب در محفلی شاعرانه

لاریجانی: در سفر اخیر، راهکارهای عملی برای تقویت روابط ایران و چین بررسی شد

آغاز تحول در شهرداری ها همگام با دهه پنجم انقلاب

تذکر به روحانی درباره واگذاری کیش به چین

نماز را حین پرواز چگونه بخوانیم؟

تسویه بدهی های وزارت نیرو از محل اختلاف قیمت آب

بهترین شروع و پایان کارها از زبان امام سجاد(ع)

رسانه های آزاد جهان برخورد دوگانه آمریکا را محکوم کنند

ایده الحاق دانشگاه های علوم پزشکی به وزارت علوم

همایش تجلیل از مادران فداکار برگزار می شود

من فقط یک ترنس هستم

امام جمعه هشجین: استکبار جهانی آثاری جز خرابی و ویرانی برای ملت ها نداشته است

طرحی جالب از ناکامی یوونتوس برابر اتلتیکومادرید

قنبری: بودجه کشور را برای شرایط غیرعادی امروز تهیه کنیم

سعیدی: مسؤولان موانع حضور موثر جوانان در فضای مجازی را رفع کنند

پزشکان در برابر پرداخت چقدر مالیات مقاومت می کنند؟

جزییات جلسه مشترک احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارز

شایعه ای در مورد حضور کوبا در ونزوئلا

عکس زیرخاکی «پژمان جمشیدی» وقتی بازیگر نبود

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

مدیر نجومی بگیر دوباره مدیر می شود؟

دانلود آهنگ جدید فرشا بنام بعد از تو

دانلود آهنگ جدید علی درخشان بنام از همون اول

دیدار با خانواده شهید عبدالرضا دلسوز

عکس/ این دیپلمات همسر جدید مریم کاویانی است

دوره گشت ارشاد به سر آمده است

احمد سراج آیت الله و جوانان دهه شصتی

تکذیب یک حاتم بخشی و تهدید رییس دفتر رییس‎جمهور

کمپین انتخاباتی سندرز پولدار شد

جزییات ازدواج مریم کاویانی و رامین مهمانپرست + عکس

تیپ رنگارنگ خانم های بازیگر در یک دورهمی خصوصی/ عکس

ترانزیت سوخت از مرز پرویزخان از سرگرفته می شود

خدایا مرا خالص گردان تا شهید شوم

کنسرت ارکستر فیلارمونیک کردستان

بازگشت رونالدو به مادرید+تصاویر

تحقق مردم سالاری دینی در سایه فعالیت احزاب توانمند میسر است

دانلود آهنگ جدید فاضل معصومی بنام حال منه دیووانه

دانلود آهنگ جدید بارز بند بنام تو که خوب میدونی

دانلود آهنگ جدید پی وان بنام از تو فقط اشاره

از دستگیری یک خواننده زیر زمینی تا درآمد متکدیان یزدی

عضو خبرگان رهبری: دهه پنجم انقلاب، دهه بهره گیری بیشتر از ظرفیت جوانان است

چرا نمایندگان مجلس خواستار برکناری پوری حسینی شدند؟

برگزاری مراسم رونمایی از مجموعه مقالات عفاف و حجاب

متکدیان در هر ساعت چقدر پول به جیب می زنند؟

تصاویر| دیدار صالحی با اسقف اعظم ارامنه

سعیدی: مسؤولان موانع حضور موثر جوانان در فضای مجازی را رفع کنند

واکنش پژمانفر به تکذیب واعظی درباره بدهی شاندیز

جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیرکشور درباره حادثه تروریستی زاهدان

تصاویر| لحظات خوش مردم اصفهان لب زاینده‎رود

مدیرکل کمیته امداد فارس: خیریه ها تخصصی شوند

یادواره شهدای غواص اندیمشک برگزار شد

تحقق مردم سالاری دینی در سایه فعالیت احزاب توانمند میسر است

یادواره یاد یاران در حسینیه ثاراله دزفول برگزار شد

تصاویر/ دیدار نماینده ولی فقیه در استان کردستان با آیت الله اعرافی و رییس جامعه المصطفی العالمیه

چهار اولویت ایران برای تعامل با دولت اقلیم کردستان عراق

ایران در تولید بذر پنبه خودکفا است

آتش جان 7 کودک پناهجوی سوری را در کانادا گرفت

غیبت حدود 100 نماینده هنگام بررسی دستوری مهم در مجلس

چه زمانی باید پزشکِ هم جنس، بیمار را معاینه کند؟

ترانزیت سوخت از مرز پرویزخان از سرگرفته می شود

بی احتیاطی راننده و مرگ دانش آموزی در بیرجند

تصاویر/ اولین همایش ملی نماز، هویت و جوانان در بیرجند

اشتیاق نوجوانان برای حضور در فضای مجازی دو برابر بزرگسالان

مرموزترین باغ ایران

گریبایدوف در بن بست!

3 نابغه سینمای ایران در یک قاب/ عکس

چگونه قد بلندتر به نظر برسیم؟

صرفه جویی 40 میلیونی، مسافران یاسوج را ابدی کرد

مقاوم سازی اقتصاد در پنج سال گذشته ناموفق بوده است

مدیرکل کمیته امداد فارس: خیریه ها تخصصی شوند

یادواره شهدای غواص اندیمشک برگزار شد

گُنده لاتی که جلو مردم «روانی» شد

ازدواج مریم کاویانی با دیپلمات مشهور وزارت خارجه + عکس

موزاییک هایی که سرقفلی دارند

در نشست شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت در مشهد مطرح شد مشکلات مالیاتی از سر راه واحدهای تولیدی برداشته شود/ موقعیت اقتصادی کشور در حال حاضر عادی نیست

حضور معاون وزیر امور خارجه در مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر

تحقق مردم سالاری دینی در سایه فعالیت احزاب توانمند میسر است

هدف مشترک پلیس و رسانه ارتقای احساس امنیت در جامعه است

بی اعتمادی مادر همه مشکلات اجتماعی

برخی جمهوریت نظام را نشانه گرفته‎اند

ترویج کتابخوانی داوطلبانه و عاشقانه

تصحیح هایی که کم مایه شده اند

نظام آموزشی اهمیتی به نسخ خطی نمی دهد

دوم اسفند ماه امسال پیش نشست «آثار انقلاب اسلامی در آمریکای لاتین» در قم برگزار می شود

دوره نخبه پروری شهید دیالمه

یادواره یاد یاران در حسینیه ثاراله دزفول برگزار شد

پلاکاردی که کاسه صبر یونکر را سرریز کرد+عکس

چطور یک طلبه پشت دوربین می رود

زندگی ما در تصورات خیالی

جزییات تعدیل قیمت گوشت

پذیرش FATF نفی استقلال کشور نیست

بی اعتبار کردن انتخابات؛ گلوله برفی که بهمنی هولناک می شود

اظهارات عجیب بهنوش بختیاری درباره گران بودن گوشت

زیلو های بیت رهبری سوغات کجاست؟

چرا با وجود گذشت 15 ماه از اعلام پیروزی بر داعش، روحانی هنوز به بغداد و دمشق نرفته است؟

واکنش پژمانفر به تکذیبیه واعظی درباره طلبکاران شاندیز

دادستان همدان: آزادی زندانیان مشمول عفو رهبری در همدان در حال انجام است

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری