مطالب مرتبط:
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
ثبت بیش از هزار زمین لرزه در تیرماه در کشور /نقشه
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:552018-08-20سياسي

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری


هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، - قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

شعار سال:" هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

در این خصوص رییس جمهوری روسیه نیز در این نشست به لزوم همکاری کشورهای حوزه خزر در زمینه گردشگری اشاره و تصریح کرد که نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور می توانند برای اجرای پروژه های مشترک گردشگری، اقدام به برنامه ریزی مشترک کنند.

در همین حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تعریف مسیر مشترک توریستی، تعریف نظام مشترک صدور ویزا و تاکید بر اشتراکات فرهنگی می تواند همزمان اثرات مثبتی بر توسعه توریسم پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان داشته باشد.

سهم 22درصدی خزرنشینان در توریسم ایران عموم کارشناسان و فعالان صنعت گردشگری ایران بر این باور هستند که زیرساخت های گردشگری در کشور به تناسب تقاضایی که برای آن موجود است، توسعه نیافته است و شاید اوج این مساله در سواحل شمالی کشور و در حاشیه دریای خزر قابل مشاهده باشد.

سواحل خزر موقعیت ویژه ای در گردشگری داخلی ایران دارد و جاذبه سفر به آن برای ایرانیان به حدی است که سه استان مجاور این دریاچه یعنی گیلان، مازندران و گلستان همه ساله در میان پربازدیدترین استان های کشور قرار می گیرند.

صاحب نظران بر این باورند که توسعه زیرساخت های اقامتی و حمل ونقل جهت شکوفایی صنعت گردشگری ایران و خصوصا نوار ساحلی خزر باید در دستورکار مدیریت گردشگری کشور قرار بگیرد و علاقه گردشگران به تماشای جاذبه های طبیعی و ظرفیت های گردشگری موجود در این ناحیه، این سرمایه گذاری را پرسود خواهد کرد؛ خصوصا که هرچند تعداد گردشگران خارجی که سالانه به ایران سفر می کنند چندان زیاد نیست، اما کشورهای حاشیه دریای خزر سهم قابل توجهی از این تعداد را به خود اختصاص داده اند.

بنا بر آخرین آمار موجود که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص تعداد تفکیک شده گردشگران ورودی و خروجی کشور منتشر شده، ایران در سال 1396 تعداد پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر گردشگر خارجی پذیرش کرده که مبدا سفر بیش از 22 درصد از این تعداد که معادل یک میلیون و 143 هزار و 94 نفر است، چهار کشور دیگر حاشیه دریای خزر بوده است.

از این تعداد، بیشترین سهم را اتباع جمهوری آذربایجان به خود اختصاص داده اند که انگیزه عمده آنان از سفر به ایران زیارتی - مذهبی است.

تعداد 959 هزار و 653 گردشگر آذربایجانی در سال 1396 به ایران سفر کردند تا به این ترتیب این کشور تبدیل به دومین مبدا برتر گردشگران ورودی به ایران باشد.

در ادامه این فهرست، ترکمنستان به چشم می خورد که تعداد 149 هزار و 949 نفر از گردشگران ورودی به کشور را در سال 96 رقم زدند.

همچنین روسیه با ارسال 30 هزار و 134 گردشگر و قزاقستان با ارسال سه هزار و 358 گردشگر به ایران، در رتبه های سوم و چهارم مبادی حاشیه دریای خزر بوده اند.

سهم مشابه روس ها اما در میان کشورهای حاشیه دریای خزر، روسیه حائز عظیم ترین اقتصاد توریستی است.

بنا بر آمارهای سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی به روسیه از سال 1995 تا سال 2016، به استثنای دو سالی که این کشور درگیر مناقشات دیپلماتیک در عرصه جهانی بود، همواره رو به رشد بوده است.

به روایت گزارش آماری سازمان جهانی گردشگری و در سال 2016، روسیه مقصد سفر بیش از 24 میلیون و 500 هزار گردشگر خارجی بوده و این در حالی است که رسانه های روسی این رقم را بیش از 30 میلیون گردشگر می دانند.

صنعت گردشگری در این کشور حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و کارشناسان پیش بینی می کنند با توجه به برگزاری موفق جام جهانی در سال جاری در روسیه و معرفی شدن این کشور به عنوان مقصد سفری جذاب برای گردشگران جهان، رشد روزافزون این صنعت در سرزمین تزارها استمرار داشته باشد.

در همین حال، از صحبت های رییس جمهوری روسیه در جمع دیگر روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر در جریان امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی این دریا، چنین به نظر می رسد که وی به توسعه گردشگری بر بستر دریای خزر نیز تمایل دارد.

ولادیمیر پوتین در جریان این نشست اظهار کرد: نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور حاشیه خزر می توانند برای اجرای پروژه های مشترک در حوزه گردشگری برنامه ای مشترک آماده کنند.

ما در روسیه در حال ساخت کشتی های کروز و تفریحی هستیم که توانایی پهلو گرفتن در سواحل تمامی کشورهای حاشیه دریای خزر را خواهند داشت.

این کشتی ها همچنین توانایی جابه جایی و ارائه خدمات به گردشگران از دریای خزر به دریای سیاه را نیز خواهند داشت.

به باور من تحقق چنین همکاری هایی در حوزه گردشگری، به نزدیک شدن هر کشور این منطقه و مردمشان و گسترش عواید اقتصادی آنان کمک خواهد کرد.

صحبت های پوتین و توجه وی به گردشگری حوزه خزر در حالی انجام شده که کشورهای حاشیه این دریاچه بخش قابل توجهی از بازار گردشگری روسیه را شکل داده اند؛ اگر رقم اعلام شده از طرف سازمان جهانی گردشگری را مبنا قرار دهیم، کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ایران و ترکمنستان سالانه و مجموعا پنج میلیون و 438 هزار و 467 گردشگر به روسیه می فرستند که به معنای سهم 22 درصدی کشورهای حوزه خزر در صنعت گردشگری روسیه است.

وضعیت سه کشور دیگر در همین حال، طی سال های اخیر آذربایجان توجه ویژه ای به توسعه گردشگری در مرزهای خود داشته و آن را تبدیل به یکی از ابزارهای توسعه در کشور خود کرده است.

با استناد به آمارهای سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز به نظر می رسد آذربایجان توانسته در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا کند.

بازار دوم گردشگران ورودی به ایران که تا سال 2010 به سختی سالانه یک میلیون گردشگر را پذیرش می کرد، در سال 2016 توانست این رقم را به بیش از دو میلیون نفر برساند و به باور کارشناسان آذربایجان با تمرکزی که بر توسعه زیرساخت های گردشگری خود و اراده ای که برای بازاریابی و جذب گردشگر از بازارهای هدف خود دارد، این روند رو به رشد را ادامه خواهد داد و این رقم را طی سال های آینده به سطوح بالاتری خواهد رساند.

بنا به آخرین آمار موجود که مربوط به سال 2016 است، اتباع کشورهای حاشیه دریای خزر سهمی 46 درصدی از گردشگران ورودی به آذربایجان را تشکیل داده اند؛ یعنی یک میلیون و 32 هزار و 382 نفر از کل دو میلیون و 248 هزار و 773 گردشگری خارجی ورودی به این کشور.

در میان کشورهای شریک آذربایجان در دریای خزر، اتباع روسی با 744 هزار و 125 سفر بیشترین سهم را در اجتماع گردشگران ورودی به این کشور دارند.

در این فهرست ایرانی ها با 248 هزار و 632 سفر، قزاقستانی های با 31 هزار و 994 سفر و ترکمنستانی ها با هفت هزار و 637 سفر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

درخصوص تعداد گردشگران ورودی به ترکمنستان اما آمار صریح و مشخصی وجود ندارد و در ردیف گزارش آماری سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز عددی مقابل نام این کشور درج نشده است؛ با این همه با استناد به آخرین آمارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بده بستان گردشگری ترکمنستان با ایران از این قرار است: در سال 96 تعداد 149 هزار و 949 نفر و در سال 95 تعداد 104 هزار و 859 نفر از این کشور به ایران سفر کرده اند؛ در طرف مقابل در سال 96 تعداد 54 هزار و 908 نفر و در سال 95 تعداد 76 هزار و 622 نفر از ایرانیان مسافر ترکمنستان بوده اند.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر ظرفیت های موجود در گردشگری ترکمنستان و خصوصا پتانسیلی که جاذبه های طبیعی آن برای جذب گردشگر دارد تاکید می کنند و موقعیت کنونی این کشور در صنعت گردشگری با جایگاهی که می تواند داشته باشد فاصله بسیاری دارد.

همچنین قزاقستان که نزدیک به 27 درصد از جامعه شش میلیون و 500 هزار نفری گردشگران ورودی خود را وامدار کشورهای حوزه خزر است، می تواند از توسعه گردشگری در این منطقه منفعت بسیاری کسب کند.

آمار و ارقام ارائه شده در این گزارش نقش کشورهای حاشیه دریای خزر در صنعت گردشگری یکدیگر را به خوبی نشان می دهد و با استناد به آمار هرکدام از این کشورها بین 20 تا 50 درصد از گردشگران ورودی خود را وامدار دیگر شرکایشان در دریای خزر هستند.

به این ترتیب و با توجه به جاذبه های طبیعی و گردشگری موجود در خزر و همچنین موقعیت جغرافیایی آن که در مسیر راه ابریشم نیز قرار دارد، این فرصت فراهم شده تا پنج کشور حاشیه این دریاچه وسیع بتوانند گردشگری را از محورهای توافق و همکاری خود قرار دهند و در کنار توسعه زیرساخت ها، به جذب گردشگر از کشورهای اروپایی و همچنین گردشگران پرتعداد و پرخرج چینی بپردازند.

در این خصوص و با توجه به اظهارات پوتین که نشان از تمایل وی به توسعه گردشگری در این ناحیه دارد، ایران می تواند در مذاکرات آتی ابتکار عمل را به دست بگیرد و با پیشنهاد و طراحی طرح توسعه گردشگری دریای خزر و تعریف مسیر گردشگری در این ناحیه، هم فرصتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری در کشور و در حاشیه دریای خزر را به وجود آورد و هم ضمن همکاری با شرکای منطقه ای، در جهت جذب بیشتر گردشگران خارجی اقدام شود.

به این ترتیب هم از محل ورود گردشگر به کشور درآمدزایی و ارزآوری خواهد شد و هم شرایطی پیش می آید که گردشگران داخلی سفرهای باکیفیت تری در سواحل شمالی کشور داشته باشند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3428917، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: گردشگری - کشور - جمهوری آذربایجان - ایران - دریا - توریستی - مذاکرات - ترکمنستان - آذربایجان - دریای خزر - گردشگری ایران - جمهوری - قزاقستان - روسای جمهور - روسیه - ائتلاف - رییس جمهوری روسیه - توسعه - حاشیه - پربازدیدترین - توریسم - سواحل شمالی - رییس جمهوری - برنامه ریزی - سیاسی - سواحل - رسانه - منطقه - استان - صدور ویزا

آخرین اخبار سرویس:
ترافیک در آزادراه کرج - تهران سنگین است

ماجرای زدن اسپری فلفل به صورت محسن یگانه

کارنامه آمریکا بعد از 11 سپتامبر

پدر بمب هسته ای چین درگذشت

40 تصویر از اقتصاد ایران

خانی آباد در زمان قاجار/ عکس

شورای شهر همچنان در کش وقوس تصمیم گیری برای انتخاب سرپرست

شرکت سونی در مراسم E3 2019 حضور ندارد!

عضو اصلاح طلب شورای شهرقبلی: محسن هاشمی باید شهردار می شد/حضور چمران در شورای شهر تهران مفید است

بررسی مسایل اقتصادی کشور در جلسه غیرعلنی امروز مجلس

2 مقام در استانداری فارس و فرمانداری شیراز منصوب شدند

تبادار با استانداری و مردم فارس خداحافظی کرد

مادر شهیدان «داوری» به فرزندان شهیدش پیوست

برگزاری 20 کارگاه آموزش «سبک زندگی اسلامی» در آذربایجان غربی

نگاه متفاوت میرزای قمی به پیروان سایر مذاهب/ آیا تمام کافران به جهنم خواهند رفت

احداث بیمارستان 1000 تختخوابی؛ مطالبه اصلی اردبیلی ها از دولت

سایه دقیق ترین راکت ایرانی روی سر دشمن

دادستان خلخال به ایجاد ناامنی در فضای مجازی هشدار داد

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ترسیم چشم انداز توسعه کشور

نشست غیرعلنی مجلس درباره مسائل اقتصادی

استخدام مدرسین زبان انگلیسی و آلمانی در آموزشگاه زبان ایرانمهر

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع مسائل اقتصادی

دستور استاندار گیلان برای پیگیری ضرب و شتم نوازندگان خیابانی در رشت

عکسی دیدنی از آیت الله جنتی با لباسی متفاوت

استخدام کارمند اداری واحد بازرگانی خانم در شرکت معتبر در تهران

بررسی افزایش حقوق کارمندان دولت با حضور نوبخت در جلسه غیرعلنی مجلس

پروازهای فرودگاه رشت

امام جمعه اهل سنت زاهدان: نیاز به مدیرانی که فقط نماز می خوانند، نداریم، نمی خواهیم دولت برای ما پیش نماز بفرستد!

با اعمال سیاست های تشویقی به سمت قراردادهای دو ساله اجاره مسکن حرکت شود

آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

ترامپ در تلاش برای تبرئه ولیعهد سعودی

یکی از اعضای باند تبر به دستان مشهد در تله پلیس

جنجال تازه حمید هیراد!

شکرالله حسن بیگی سرپرست استانداری تهران شد

خشم گسترده مسلمانان از اخراج دختران محجبه از مدرسه ای در نیجریه

استخدام یکنفر قصاب در خراسان رضوی

استخدام فروشگاه کاشی و سرامیک ایده نو

استخدام تعدادی نیروی خانم برای کارگاه کارکشی و مونتاژ در قم

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس با موضوع مسائل اقتصادی

استخدام خیاط جهت تعمیرات مبل در محدوده شمالِ تهران

استخدام کارگر مبتدی جهت کارگاه طلاسازی در تهران

تصاویر/ عهد سربازی | صبحگاه مشترک نیروهای مصلح در مسجد مقدس جمکران

استخدام آشپز خانم و نیروی ساده جهت نظافت در رستوران

استخدام نیروی زیگزالدوز، میاندوز کار و وسط کار در قم

توصیه های امام به مسئولین و کارگزاران نظام

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مشکلات اقتصادی با حضور نوبخت

فوت و فن هایی درباره نظافت خانه که باید بدانید

گوسفندانی که در اتوبان فاجعه آفریدند + فیلم

انتظار ما از شهردار جدید رعایت قانون است/ حناچی در خدمت خواسته های مردم شهر باشد

مولاوردی: پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود

برنامه سینماهای آبادان و خرمشهر

فتوکامنت: تشکر زائران ایرانی از میهمان نوازی مردم عراق

آغاز به کار دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب لرستان

پرداخت زکات در 64 درصد روستا های زنجان

خرم آباد؛ کاندیدای کسب عنوان پایتخت کتاب کشور

غیرقانونی بودن برپایی مجمع اتحادیه تشکل های قرآنی/ شورای توسعه مقتدرانه عمل کند

لاریجانی: بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته ایم

عکس/ خلبان برزیلی بر فراز مکه مسلمان شد

چهار ایراد شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی با حضور نوبخت و دژپسند

باید شرایط برای نظام بانکی تسهیل شود

جلسه غیرعلنی مجلس درباره حقوق کارمندان

نامه عرفانی امام خمینی به فرزندشان حاج احمد آقا

از بستی فروشی شروع کردم و امروز نماینده مجلسم/ روزگاری می گفتند آبگوشت ایران هم مونتاژ است/ کسی روی پیشرفت های کشور مانور نمی دهد

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

تلفات شدید مزدوران در غرب فرودگاه الحدیده و نجران

ضرب الاجل استاندار ایلام به مدیران

ایران و عراق به صورت طبیعی به هم پیوند خورده اند

این شخص زمانی زیباترین دختر کشورش بود! +عکس

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته ایم

لاریجانی: بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند

شفافیت زندگی رجال سیاسی می تواند جلوی بسیار از رانت ها را بگیرد

آقای خلبان بر فراز مکه شهادتین گفت و مسلمان شد! +عکس

فاجعه اقتصادی انگلیس سکوت سازمان ملل را شکست/ تحریم سوییفتی، جهان را از دلار یک گام عبور داد/ ماراتن نفتی ها آغاز شد/ استرس نفتی، بورس پایتخت را فراگرفت

با موضع گیری های قوی از مجلس می توانیم دولت قوی تری داشته باشیم

نتایج سی آی ای درباره قتل خاشقجی با روایت ترکیه همخوانی دارد

یک وان حمام سکه برای خرید آیفون

استخدام بازاریاب و راننده جهت پخش مواد غذایی در گیلان

استخدام کارشناس شبکه آشنا به اکتیو در تهران

نجفی توانا، وکیل دادگستری: در قانون مجازات اسلامی هیچ گونه مجازاتی برای جراحی های غیرمتعارف پیش بینی نشده است

اولویت های شهردار جدید تهران در حوزه معماری و شهرسازی چیست

استخدام نیروی خانم برای یک فست فود در قم

استخدام گروه قوام

لکنت زبان هانیه توسلی در دوران جوانی + فیلم

یک سالگی صدارت

جمهوری اسلامی و بحران روایت

همایش «نظام بین الملل، تحولات منطقه ای» در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود

پروازهای فرودگاه آبادان

از کدام سبک برای دعوا با همسرتان پیروی می کنید؟!

ساماندهی پرستاران جهادی

10 خواسته ای که مردان از همسرشان دارند!

جلسه غیرعلنی مجلس با حضور نوبخت آغاز شد

پیشگیری از تعطیلی بیش از 100 کارگاه تولیدی و صنعتی در شش ماهه نخست امسال/ 274 مورد بازدید از سوی مسئولان دفاتر حمایت از صنعت برای حل مشکلات واحد های صنعتی

ایجاد انگیزه؛ مهمترین مسئولیت مربی قرآن

اهتمام به کتاب اهتمام به تعالی انسان ها است

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی منصوب شد

گزیده روزنامه های 27 آبان 1397

آغاز ­جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی

برگزاری همایش یاوران وقف در شهرستان خواف

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری