مطالب مرتبط:
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
هدف اصلی کسانی که برای کشور نقشه می کشند، لطمه به رشد پایدار است
ثبت بیش از هزار زمین لرزه در تیرماه در کشور /نقشه
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
ائتلاف دولت قانون عراق سفر هیات ایرانی به این کشور را تکذیب کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 00:552018-08-20سياسي

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری


هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، - قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

شعار سال:" هفته گذشته امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در نشستی با حضور روسای جمهور پنج کشور حاشیه این دریا، سوژه خبری بسیاری از رسانه ها بود.

هرچند این نشست آغازگر رشته ای از مذاکرات درخصوص سهم هر یک از کشورهای ایران، قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه از این دریا و مرزهای سیاسی آن است، اما کارشناسان باور دارند با توجه به مناسبات پنج کشور و تعاملات آن ها در حوزه گردشگری و همچنین با توجه به سابقه توریستی این منطقه جغرافیایی، می توان طرح یک ائتلاف بزرگ در گردشگری را در چارچوب این مذاکرات پی ریزی کرد.

در این خصوص رییس جمهوری روسیه نیز در این نشست به لزوم همکاری کشورهای حوزه خزر در زمینه گردشگری اشاره و تصریح کرد که نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور می توانند برای اجرای پروژه های مشترک گردشگری، اقدام به برنامه ریزی مشترک کنند.

در همین حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تعریف مسیر مشترک توریستی، تعریف نظام مشترک صدور ویزا و تاکید بر اشتراکات فرهنگی می تواند همزمان اثرات مثبتی بر توسعه توریسم پنج کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان داشته باشد.

سهم 22درصدی خزرنشینان در توریسم ایران عموم کارشناسان و فعالان صنعت گردشگری ایران بر این باور هستند که زیرساخت های گردشگری در کشور به تناسب تقاضایی که برای آن موجود است، توسعه نیافته است و شاید اوج این مساله در سواحل شمالی کشور و در حاشیه دریای خزر قابل مشاهده باشد.

سواحل خزر موقعیت ویژه ای در گردشگری داخلی ایران دارد و جاذبه سفر به آن برای ایرانیان به حدی است که سه استان مجاور این دریاچه یعنی گیلان، مازندران و گلستان همه ساله در میان پربازدیدترین استان های کشور قرار می گیرند.

صاحب نظران بر این باورند که توسعه زیرساخت های اقامتی و حمل ونقل جهت شکوفایی صنعت گردشگری ایران و خصوصا نوار ساحلی خزر باید در دستورکار مدیریت گردشگری کشور قرار بگیرد و علاقه گردشگران به تماشای جاذبه های طبیعی و ظرفیت های گردشگری موجود در این ناحیه، این سرمایه گذاری را پرسود خواهد کرد؛ خصوصا که هرچند تعداد گردشگران خارجی که سالانه به ایران سفر می کنند چندان زیاد نیست، اما کشورهای حاشیه دریای خزر سهم قابل توجهی از این تعداد را به خود اختصاص داده اند.

بنا بر آخرین آمار موجود که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص تعداد تفکیک شده گردشگران ورودی و خروجی کشور منتشر شده، ایران در سال 1396 تعداد پنج میلیون و 113 هزار و 524 نفر گردشگر خارجی پذیرش کرده که مبدا سفر بیش از 22 درصد از این تعداد که معادل یک میلیون و 143 هزار و 94 نفر است، چهار کشور دیگر حاشیه دریای خزر بوده است.

از این تعداد، بیشترین سهم را اتباع جمهوری آذربایجان به خود اختصاص داده اند که انگیزه عمده آنان از سفر به ایران زیارتی - مذهبی است.

تعداد 959 هزار و 653 گردشگر آذربایجانی در سال 1396 به ایران سفر کردند تا به این ترتیب این کشور تبدیل به دومین مبدا برتر گردشگران ورودی به ایران باشد.

در ادامه این فهرست، ترکمنستان به چشم می خورد که تعداد 149 هزار و 949 نفر از گردشگران ورودی به کشور را در سال 96 رقم زدند.

همچنین روسیه با ارسال 30 هزار و 134 گردشگر و قزاقستان با ارسال سه هزار و 358 گردشگر به ایران، در رتبه های سوم و چهارم مبادی حاشیه دریای خزر بوده اند.

سهم مشابه روس ها اما در میان کشورهای حاشیه دریای خزر، روسیه حائز عظیم ترین اقتصاد توریستی است.

بنا بر آمارهای سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی به روسیه از سال 1995 تا سال 2016، به استثنای دو سالی که این کشور درگیر مناقشات دیپلماتیک در عرصه جهانی بود، همواره رو به رشد بوده است.

به روایت گزارش آماری سازمان جهانی گردشگری و در سال 2016، روسیه مقصد سفر بیش از 24 میلیون و 500 هزار گردشگر خارجی بوده و این در حالی است که رسانه های روسی این رقم را بیش از 30 میلیون گردشگر می دانند.

صنعت گردشگری در این کشور حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده و کارشناسان پیش بینی می کنند با توجه به برگزاری موفق جام جهانی در سال جاری در روسیه و معرفی شدن این کشور به عنوان مقصد سفری جذاب برای گردشگران جهان، رشد روزافزون این صنعت در سرزمین تزارها استمرار داشته باشد.

در همین حال، از صحبت های رییس جمهوری روسیه در جمع دیگر روسای جمهور کشورهای حاشیه دریای خزر در جریان امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی این دریا، چنین به نظر می رسد که وی به توسعه گردشگری بر بستر دریای خزر نیز تمایل دارد.

ولادیمیر پوتین در جریان این نشست اظهار کرد: نهادهای متولی گردشگری در پنج کشور حاشیه خزر می توانند برای اجرای پروژه های مشترک در حوزه گردشگری برنامه ای مشترک آماده کنند.

ما در روسیه در حال ساخت کشتی های کروز و تفریحی هستیم که توانایی پهلو گرفتن در سواحل تمامی کشورهای حاشیه دریای خزر را خواهند داشت.

این کشتی ها همچنین توانایی جابه جایی و ارائه خدمات به گردشگران از دریای خزر به دریای سیاه را نیز خواهند داشت.

به باور من تحقق چنین همکاری هایی در حوزه گردشگری، به نزدیک شدن هر کشور این منطقه و مردمشان و گسترش عواید اقتصادی آنان کمک خواهد کرد.

صحبت های پوتین و توجه وی به گردشگری حوزه خزر در حالی انجام شده که کشورهای حاشیه این دریاچه بخش قابل توجهی از بازار گردشگری روسیه را شکل داده اند؛ اگر رقم اعلام شده از طرف سازمان جهانی گردشگری را مبنا قرار دهیم، کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ایران و ترکمنستان سالانه و مجموعا پنج میلیون و 438 هزار و 467 گردشگر به روسیه می فرستند که به معنای سهم 22 درصدی کشورهای حوزه خزر در صنعت گردشگری روسیه است.

وضعیت سه کشور دیگر در همین حال، طی سال های اخیر آذربایجان توجه ویژه ای به توسعه گردشگری در مرزهای خود داشته و آن را تبدیل به یکی از ابزارهای توسعه در کشور خود کرده است.

با استناد به آمارهای سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز به نظر می رسد آذربایجان توانسته در این زمینه به توفیقاتی دست پیدا کند.

بازار دوم گردشگران ورودی به ایران که تا سال 2010 به سختی سالانه یک میلیون گردشگر را پذیرش می کرد، در سال 2016 توانست این رقم را به بیش از دو میلیون نفر برساند و به باور کارشناسان آذربایجان با تمرکزی که بر توسعه زیرساخت های گردشگری خود و اراده ای که برای بازاریابی و جذب گردشگر از بازارهای هدف خود دارد، این روند رو به رشد را ادامه خواهد داد و این رقم را طی سال های آینده به سطوح بالاتری خواهد رساند.

بنا به آخرین آمار موجود که مربوط به سال 2016 است، اتباع کشورهای حاشیه دریای خزر سهمی 46 درصدی از گردشگران ورودی به آذربایجان را تشکیل داده اند؛ یعنی یک میلیون و 32 هزار و 382 نفر از کل دو میلیون و 248 هزار و 773 گردشگری خارجی ورودی به این کشور.

در میان کشورهای شریک آذربایجان در دریای خزر، اتباع روسی با 744 هزار و 125 سفر بیشترین سهم را در اجتماع گردشگران ورودی به این کشور دارند.

در این فهرست ایرانی ها با 248 هزار و 632 سفر، قزاقستانی های با 31 هزار و 994 سفر و ترکمنستانی ها با هفت هزار و 637 سفر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

درخصوص تعداد گردشگران ورودی به ترکمنستان اما آمار صریح و مشخصی وجود ندارد و در ردیف گزارش آماری سالانه سازمان جهانی گردشگری نیز عددی مقابل نام این کشور درج نشده است؛ با این همه با استناد به آخرین آمارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بده بستان گردشگری ترکمنستان با ایران از این قرار است: در سال 96 تعداد 149 هزار و 949 نفر و در سال 95 تعداد 104 هزار و 859 نفر از این کشور به ایران سفر کرده اند؛ در طرف مقابل در سال 96 تعداد 54 هزار و 908 نفر و در سال 95 تعداد 76 هزار و 622 نفر از ایرانیان مسافر ترکمنستان بوده اند.

با این حال بسیاری از کارشناسان بر ظرفیت های موجود در گردشگری ترکمنستان و خصوصا پتانسیلی که جاذبه های طبیعی آن برای جذب گردشگر دارد تاکید می کنند و موقعیت کنونی این کشور در صنعت گردشگری با جایگاهی که می تواند داشته باشد فاصله بسیاری دارد.

همچنین قزاقستان که نزدیک به 27 درصد از جامعه شش میلیون و 500 هزار نفری گردشگران ورودی خود را وامدار کشورهای حوزه خزر است، می تواند از توسعه گردشگری در این منطقه منفعت بسیاری کسب کند.

آمار و ارقام ارائه شده در این گزارش نقش کشورهای حاشیه دریای خزر در صنعت گردشگری یکدیگر را به خوبی نشان می دهد و با استناد به آمار هرکدام از این کشورها بین 20 تا 50 درصد از گردشگران ورودی خود را وامدار دیگر شرکایشان در دریای خزر هستند.

به این ترتیب و با توجه به جاذبه های طبیعی و گردشگری موجود در خزر و همچنین موقعیت جغرافیایی آن که در مسیر راه ابریشم نیز قرار دارد، این فرصت فراهم شده تا پنج کشور حاشیه این دریاچه وسیع بتوانند گردشگری را از محورهای توافق و همکاری خود قرار دهند و در کنار توسعه زیرساخت ها، به جذب گردشگر از کشورهای اروپایی و همچنین گردشگران پرتعداد و پرخرج چینی بپردازند.

در این خصوص و با توجه به اظهارات پوتین که نشان از تمایل وی به توسعه گردشگری در این ناحیه دارد، ایران می تواند در مذاکرات آتی ابتکار عمل را به دست بگیرد و با پیشنهاد و طراحی طرح توسعه گردشگری دریای خزر و تعریف مسیر گردشگری در این ناحیه، هم فرصتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری در کشور و در حاشیه دریای خزر را به وجود آورد و هم ضمن همکاری با شرکای منطقه ای، در جهت جذب بیشتر گردشگران خارجی اقدام شود.

به این ترتیب هم از محل ورود گردشگر به کشور درآمدزایی و ارزآوری خواهد شد و هم شرایطی پیش می آید که گردشگران داخلی سفرهای باکیفیت تری در سواحل شمالی کشور داشته باشند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3428917، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: گردشگری - کشور - جمهوری آذربایجان - ایران - دریا - توریستی - مذاکرات - ترکمنستان - آذربایجان - دریای خزر - گردشگری ایران - جمهوری - قزاقستان - روسای جمهور - روسیه - ائتلاف - رییس جمهوری روسیه - توسعه - حاشیه - پربازدیدترین - توریسم - سواحل شمالی - رییس جمهوری - برنامه ریزی - سیاسی - سواحل - رسانه - منطقه - استان - صدور ویزا

آخرین اخبار سرویس:
پیام محمدجواد ظریف به مناسبت عاشورای حسینی

عزاداری سوگوران حسینی در خراسان رضوی

دیپلماسی خارجی گزاره های ادبیات سیاسی را بازآفرینی کند

تصاویری از حضور علی لاریجانی در مراسم عزاداری حسینی در بیت آیت الله نوری همدانی

رهامی: بدون توجه به حرکت امام حسین(ع) مکتب جعفری قابل فهم نیست

گزارش تصویری / سیدامیرهاشم دهقانی حسینیه فارس/ موکب پذیرایی هیأت الرضا(ع)

آمادگی اردبیل برای برگزاری همایش بین المللی گردشگری سلامت کشورهای اکو

تشییع و خاکسپاری شهید محسنی در هونجان

آیین سنتی «چهل منبر»

توییت ظریف به مناسبت عاشورای حسینی

تصاویر/ مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در صحن محمد هلال بن علی (ع) آران وبیدگل

صیاد جوان ایرانی بعد از 3 روز در آب های امارات پیدا شد + جزییات

از آغاز سال جاری تا کنون 103 زندانی جرائم مالی در زنجان آزاد شده اند

تشییع شهدای گمنام در شب تاسوعای حسینی

دیپلماسی خارجی گزاره های ادبیات سیاسی را بازآفرینی کند

آیین های سوگ استان مرکزی در آیینه عاشورای حسینی

تمایل ایران به استفاده از راکتورهای کوچک

نباید وقتی سفره ما را تهدید می کنند دست از همه چیز برداریم

ابراز تأسف فرانسه از تحریم های آمریکا علیه ایران

ماندگاری: شرایط امروز کشور مانند شب عاشوراست

نوزدهمین یادواره 39 شهید اسلام آباد

سخنرانی رییس مجلس در مراسم رژه نیرو های مسلح در بندر عباس

ایران اسلامی در ماتم علمدار کربلا

دیدار صالحی با همتای چینی خود

آرایش خاص نظامی امام حسین(ع) در شب عاشورا

عزاداری تاسوعای حسینی در بیوت مراجع عظام تقلید

شرح شیدایی

قانونی که برخی بانک ها از اجرای آن سرباز می زنند + عکس

برگزاری آیین عزاداری تاسوعا در روستای کرمجگان قم

کهگیلویه و بویراحمد غرق در ماتم تاسوعای حسینی +تصاویر

مراسم شیرخوارگان حسینی-حسینیه اعظم زنجان

برگزاری تجمع بزرگ تاسوعا و عاشورای حسینی در کرمانشاه

مجموعه برنامه های جام در سوگ حسین (ع) در تربت جام

توییت ظریف در آستانه عاشورای حسینی

صوت/ حسین سیب سرخی؛ شب نهم محرم

گریه بر امام حسین(ع) انسان را رشد داده و به او حیات طیبه می دهد

شرح شیدایی

مراسم تاسوعای حسینی در سراسر کشور

شعار و رنگ اربعین 97 اعلام شد

حضور رییس مجلس در مراسم رژه نیروهای مسلح بندر عباس

هدف عربستان و امارات اشغال یمن است

امیر واحدی: نیروی هوایی ارتش آماده مقابله با تهدیدات دشمن است

اقامه نماز ظهر عاشورا در 4 نقطه شهر اردبیل

عاشورا پیام آور آزادگی و ایستادگی

وزارت کشور وضعیت شهرداران در قانون جدید بازنشستگان را استعلام کرد

تصاویری از تشییع پیکر علامه الحلو، استاد حوزه علمیه نجف

مراسم تاسوعای حسینی در شهرک هرزویل شهر منجیل

شعار و رنگ اربعین سال 97 اعلام شد

امیر واحدی: نیروی هوایی ارتش آماده مقابله با تهدیدات دشمن است

سفیر ایران در هلند: اجرای متوازن برجام خواست ایران است

داروهای درمانی و مسکن های تولید داخل، تحت پوشش بیمه هستند

تصاویر/ تجمع دسته جات عزاداری در روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

تصاویر/ مراسم مشعل گردانی در دولت آباد

توهین مستقیم بازیگر سرشناس به دونالد ترامپ

نقدی بر نوحه خوانی به شیوه موسیقی رپ

برگزاری آیین عزاداری تاسوعا در روستای کرمجگان قم

پُست عجیب شوهر کیم کارداشیان به زبان فارسی

شعار اربعین سال 97 اعلام شد

عزای تاسوعای حسینی در چهارمحال و بختیاری برپا شد

برگزاری آیین عزاداری تاسوعا در روستای کرمجگان قم

آیین «هفت منبر» در بیرجند برگزار شد

شعار و رنگ اربعین سال 97 اعلام شد

توییت معانادار ظریف به مناسبت عاشورای حسینی+ تصویر

سخنرانی رییس مجلس در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس

اجرای «کارون نامه نی نوا» در شیراز

وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایه العباس

عمل به پیمان از ویژگی های امام حسین(ع) است

درخواست از دادستان کل کشور برای ورود به پرونده طلبه مشهدی که به ضرب کارد کشته شد

سخنرانی رییس مجلس در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس

صوت/ میثم مطیعی؛ شب نهم محرم

پیکر پاک شهید رحیم رجبی در پیشوا تشییع شد

شبهات فضای مجازی + عکس

افزایش ساعت کار خط یک مترو برای عزاداران حسینی تا ساعت 24

آیین «هفت منبر» در بیرجند برگزار شد

درخواست از دادستان کل کشور برای ورود به پرونده طلبه مشهدی که به ضرب کارد کشته شد

تشییع شهید گمنام درشهرستانهای فریمان و چناران

شعار و رنگ اربعین سال 97 اعلام شد

آیین «هفت منبر» در بیرجند برگزار شد

برخی مسیحیان ایتالیا هر هفت سال یکبار زنجیر می زنند

گزارش تصویری : مراسم تعزیه خیمه کوبان نوش آباد

توییت ظریف به مناسبت عاشورای حسینی

مسئولیت یزید در واﻗﻌﮥ کربلا و شهادت امام حسین(ع) -بخش اول چرا یزید خود را از شهادت امام حسین تبرئه کرد

خادم نونهال عزاداران حسینی در یلفان

اجتماع عزاداران تاسوعای حسینی- قیدار

آیین سنتی «چهل منبر» در خرم آباد (عکس)

موکب خادمین زین العابدین(ع) در بوشهر/ فعالیت 72 نفر خادم حسینی

امیر واحدی: نیروی هوایی ارتش آماده مقابله با تهدیدات دشمن است

شعار اربعین سال 97 اعلام شد

پیام توییتری وزیر امور خارجه برای روز عاشورا +عکس

کشف 6 محوطه نوسنگی در کرمانشاه

حضور ستاره پرسپولیس در هیئت بنی فاطمه +عکس

صوت/ سید مجید بنی فاطمه؛ شب نهم محرم

ایثار، جوانمردی و ولایتمداری ابوالفضل العباس(ع) بشریت را به تحیر واداشته است

تصاویری از عزاداری در خانه پدری برداران لاریجانی

قمر بنی هاشم (ع) والاترین اُسوه ادب، وفا و بصیرت ولایی است

تصاویر/ مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در دارالقرآن علامه طباطبایی

تشییع پیکر طلبه مضروب مشهدی+تصاویر

نقش روسیه در برقراری امنیت در افغانستان

برخی مسیحیان ایتالیا هر هفت سال یکبار زنجیر می زنند

اعلام ویژه برنامه های عاشورای حسینی در شاهچراغ(ع)

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری

نقشه ائتلاف توریستی پنج کشور خزری