مطالب مرتبط:
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 00:452018-08-20اقتصادي

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟


آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

- هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

شعار سال:" آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

آنچه مشخص است با وجود آنکه انحصار خودروسازان به واسطه لغو واردات تشدید شده اما دست اندرکاران این صنعت، خودرو را انحصاری نمی دانند و بارها درخواست خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری را داده اند.

در این بین هر چند شورای اقتصاد به درخواست های مکرر وزیر صنعت دولت یازدهم مبنی بر خروج خودرو از لیست مذکور جواب منفی داده اما این بار بسیاری از دست اندرکاران صنعت خودرو آزادسازی قیمت را محتمل می خوانند.

پس از خروج یک طرفه ایالات متحده آمریکا از برجام و همچنین تحریم صنعت خودرو، به واسطه افزایش نرخ ارز و همچنین تورم عمومی، هزینه تولید واحدهای خودروسازی روند صعودی به خود گرفت.

در این بین سیاست های ارزی دولت نیز این روند را تشدید و زنجیره خودروسازی کشور را با چالش هایی همراه کرد.

به این ترتیب طبق رویه هر ساله و معمول تولید کنندگان، افزایش قیمت می توانست چاله خودروسازی کشور را پرکند.

اگر چه خودروسازان در سال های طلایی خودروسازی کشور با اصلاح ساختار و افزایش بهره وری به نوعی می توانستند چالش های خود را از مسیری غیر از افزایش قیمت برطرف کنند، اما هیچ گاه در این مسیر قدم نگذاشتند و بار هزینه تولید را بر دوش مصرف کنندگان داخلی قرار دادند.

در هر صورت با توجه به شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و همچنین محدودیت های بین المللی علیه صنعت خودرو بار دیگر هزینه تولید روند صعودی به خود گرفته و ظاهرا خودروسازان نیز چاره ای جز افزایش قیمت برای حفظ موجودیت خود ندارند.

اما طبق رویه ای هشت ساله باز هم شورای رقابت سرعت گیر قیمتی خودروسازان شده و هر تغییری در قیمت محصولات باید با مجوز این شورا صورت گیرد.

این شورا طبق رویه خود هر ساله براساس مولفه هایی تعیین شده، به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

یکی از مولفه های اساسی تغییرات قیمت خودرو، نرخ تورم صنعت خودرو است؛ بنابراین از آنجا که یکی از دلایل افزایش قیمت خودروهای تولید داخل، بالا رفتن تورم نهاده های تولید است، شورای رقابت هر ساله از بانک مرکزی می خواهد که براساس سبد هزینه های تولید، شاخص تورم بخشی صنعت خودرو را مشخص کند.

اما در کنار بانک مرکزی نهادهای دیگری همچون مرکز آمار ایران نیز به محاسبه نرخ تورم نهاده های تولید می پردازد.

به طوری که در تورم بخشی صنعت خودرو، سبد کالای نهاده های خودرو مورد بررسی قرار می گیرد سبدی که ممکن است نزدیک به 100 قلم کالا در آن موجود باشد.

بنابراین براساس تغییراتی که در قیمت نهاده های مربوط به این کالا صورت می گیرد، نرخ تورم بخشی صنعت خودرو محاسبه می شود.

اما از جمله عوامل موثر در نرخ تورم بخشی صنعت خودرو قیمت مواد اولیه و واسطه ای است که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله این مواد می توان به مواد پتروشیمی، فولاد، مس، روی و آلومینیوم اشاره کرد که قیمت آنها در کاهش یا افزایش نرخ تورم بخش خودرو اثر جدی دارد.

در این میان اما با نادیده گرفتن نوسانات نرخ ارز که تاثیر بسیار جدی بر قیمت نهاده های تولید دارد مواردی همچون نرخ دستمزد، قیمت انرژی، نرخ مالیات، بیمه و.

در هزینه تمام شده خودرو موثر است.

بنابراین همان طور که ملاحظه می شود قیمت خودرو از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد که مجموعه این عوامل زمینه افزایش قیمت و بالا رفتن تورم این بخش را موجب می شوند.

با این توضیحات اما آنچه مشخص است خودروسازان از روند فعلی شورای رقابت در قیمت گذاری رضایت ندارند و در نهایت خواهان عرضه خودرو با قیمت های مصوب خود هستند.

در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه قیمت گذاری خودرو براساس داده های بانک مرکزی صورت می گیرد، بنابراین اگر تولید کنندگان اعتراضی به قیمت های مصوب دارند، بخش اعظمی از این اعتراضات متوجه عملکرد بانک مرکزی خواهد بود.

همان طور که گفته شد بانک مرکزی تورم صنعت خودرو را براساس تورم نهاده های تولید مشخص می کند و شورای رقابت نیز براساس داده های این بانک به قیمت گذاری می پردازد.

در این بین از کیفیت و بهره وری به عنوان دو سرعت گیر افزایش قیمت یاد می شود؛ به طوری که شورای رقابت ارتقای کیفیت و بهره وری را نیز در قیمت گذاری دخیل کرده و افزایش یا کاهش این دو آیتم می تواند بر قیمت محصولات خودروسازان تاثیرگذار باشد.

آنچه مشخص است اگر شورای رقابت با نادیده گرفتن کیفیت و بهره وری و تنها براساس تورم بخشی صنعت خودرو، به قیمت گذاری می پرداخت هر ساله درصد زیادی به قیمت ها افزوده می شد حال آنکه دو آیتم مذکور مانع از رشد قیمتی مورد انتظار خودروسازان می شود.

با وجود این سوالی که مطرح می شود این است که اگر قیمت خودرو آزاد شود، قیمت ها براساس چه مولفه ای تعیین می شود؟ در پاسخ به این سوال، دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور معتقدند که معادله عرضه و تقاضا خود به تنهایی می تواند سرعت گیر افزایش قیمت ها و همچنین پاسخگوی نیاز تولیدکننده و مصرف کننده خودرو باشد.

آنها همچنین تاکید دارند که تولید کنندگان خود می توانند تعادل عرضه و تقاضا را حفظ کنند و قیمت گذاری بهتری نسبت به شورای رقابت داشته باشند.

اعتراض به شاخص های بانک مرکزی؟ نرخ تورم خودرو طی سال های گذشته با افت و خیز زیادی همراه بوده است به طوری که در سال 93 تورم بخش خودرو 5/ 20 درصد بود؛ این به این معناست که در این سال 5/ 20درصد بر هزینه تمام شده خودرو اضافه شده است؛ اما سال گذشته که همزمان با روزهای اوج پسابرجام در خودروسازی کشور بود، تورم بخش خودرو به 1/ 1 درصد رسیده است بنابراین اگر ماه های پایانی سال گذشته را نادیده بگیریم شورای رقابت امسال کمتر از رقم 2/ 7 درصد به قیمت خودروها می افزود.

اما طبق آخرین آماری که بانک مرکزی از شاخص قیمت بهای تولیدکننده در ایران در تیرماه امسال منتشر کرده در این ماه تورم بخش تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/ 10 درصد رشد داشته است.

حتی تیرماه امسال نسبت به خردادماه نیز تورم خودرو با افزایش 2/ 3 درصدی همراه بوده است.

بدین ترتیب طبق آمارهای ارائه شده، تورم بخش خودرو از ابتدای سال روند صعودی به خود گرفته، حال آنکه این روند در قیمت گذاری شورای رقابت نمی تواند بی تاثیر باشد.

با این حال اما تولید کنندگان معتقدند که آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی و همچنین عملکرد شورای رقابت نمی تواند نیاز تولیدکننده را در تامین هزینه ها برآورده کند و در این باب، اعتراض خود را به گوش مسوولان دولتی رسانده اند.

در این زمینه آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی می گوید که اعتراض خودروسازان باید به آمارهای بانک مرکزی باشد، چراکه این بانک تهیه کننده تورم بخش صنعت خودرو است و شورای رقابت تنها مجری و قیمت گذار طبق داده های بانک مرکزی است.

وی همچنین ادامه می دهد که چنانچه خودروسازان به قیمت های تعیین شده اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند، زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و بر این اساس نیز قیمت خودرو تعیین می شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید می کند که حتی نرخ ارز نیز در شاخص های بانک مرکزی دیده شده است و بخشی از تورم براساس نرخ فعلی ارز محاسبه می شود.

اظهارات این کارشناس اقتصادی در شرایطی است که محاسبه قیمتی خودرو تنها براساس تورم بخش خودرو، می تواند قیمت محصولات تولید کنندگان را بیش از آنچه شورای رقابت تعیین می کند افزایش دهد، حال آنکه دو مولفه کیفیت و بهره وری که همیشه از سوی خودروسازان نادیده گرفته شده، مانع از تعیین قیمت تنها براساس تورم خودرو می شود.

در این زمینه برخی از منتقدان صنعت خودرو تاکید می کنند که اگر خودروسازان به قیمتی که شورای رقابت تعیین می کند قانع نیستند، بنابراین می توانند با افزایش کیفیت و بهره وری به آنچه دلخواه آنها است برسند.

بی توجهی تولید کنندگان به این دو مولفه منجر به آن شده که افزایش قیمت ها طبق خواسته آنها پیش نرود.

بدین ترتیب برخی از این منتقدان پیش بینی می کنند که با آزادسازی قیمت ها و حذف شورای رقابت از نظام قیمت گذاری، نه تنها کیفیت و بهره وری افزایش نخواهد یافت بلکه قیمت ها نیز بدون توجه تولید کنندگان به این دو مولفه روند افزایشی به خود می گیرد.

تبعیت از فرمول قیمت گذاری همان طور که گفته شد شورای رقابت در تعیین قیمت گذاری خودرو از فرمولی که مورد موافقت خودروسازان نیز بوده، تبعیت می کند.

در این زمینه آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی می گوید که شورای رقابت در قیمت گذاری دخالت ندارد و این شورا تنها فرمولی برای تعیین قیمت خودرو ارائه داده، حال آنکه این فرمول براساس دستورالعمل های بین المللی و همچنین شاخص هایی که بانک مرکزی تعیین کرده به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

این کارشناس اقتصادی اما با اعتراض به عملکرد تولید کنندگان خودرو در کشور معتقد است که خودروسازان در شرایط عادی از فرمول ارائه شده تبعیت می کنند، اما در شرایط بحرانی این فرمول را قبول ندارند.

وی ادامه می دهد که دست اندرکاران صنعت خودرو تلاش می کنند تا در افکار عمومی شورای رقابت را عامل افزایش قیمت خودرو جلوه دهند، این در حالی است که این شورا هیچ دخالتی در قیمت گذاری ندارد و تنها فرمول قیمت گذاری را ارائه می دهد.

این کارشناس اقتصادی اما به اعتراضاتی که هم اکنون از سوی زنجیره خودروسازی کشور به نحوه قیمت گذاری خودرو می شود، پاسخ داده و عنوان می کند که چنانچه خودروسازان به قیمت های اعلامی اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و این شاخص ها قیمت خودرو را تعیین می کنند.

بغزیان ادامه می دهد که اگر شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی در ارتباط با تورم، تورم بخشی و دیگر متغیرها دارای اشکال است، شورای رقابت نمی تواند آنها را اصلاح کند و این کار باید توسط مسوولان بانک مرکزی انجام شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه شورای رقابت هم به دنبال تامین منافع تولید کنندگان است و هم مصرف کنندگان، ادامه می دهد که شورای رقابت با پایش بازارهای مختلف تلاش می کند تا از اجحاف در حق تولید کنندگان و مصرف کنندگان جلوگیری شود.

بغزیان همچنین در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به روند افزایشی هزینه های تولید امکان بازنگری در قیمت های ارائه شده توسط شورای رقابت است، می گوید که شورای رقابت با توجه به اعلام قیمتی که در خردادماه انجام داد تا زمانی که شاخص های بانک مرکزی تغییر نکند، نظرش همان میزان افزایش خردادماه است.

با این حال این شورا آمادگی دارد تا چنانچه تغییری در شاخص های بانک مرکزی صورت گرفت، براساس آن، درصد جدید افزایشی را اعلام کند.

در پاسخ به این سوال یک عضو شورای رقابت نیز چندی پیش تاکید کرده بود که اگر خودروسازان موظف باشند ارز موردنیاز را در بازار ثانویه تامین کنند متناسب با اثرگذاری سهم آن در خودرو های تولید داخل، بازنگری در قیمت های تمام شده صورت خواهد گرفت، اما فعلا به دلیل قطعی نشدن و تعیین تکلیف نشدن نرخ ارز خودروسازان داخلی، در شورای رقابت طرح موضوع صورت نگرفته است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429582، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: خودرو - خودروسازان - قیمت - افزایش - قیمت خودرو - شورای اقتصاد - شورا - شورای رقابت - افزایش قیمت - تولید - شورای - صنعت خودرو - صنعت - هزینه - کشور - اقتصاد - خروج - بازار - واردات - لیست - شرایط - افزایش نرخ ارز - مصرف کنندگان - ایالات متحده - دولت یازدهم - حاشیه - بین المللی - وزیر صنعت - دولت - معلق

آخرین اخبار سرویس:
737 متکدی معابر شهری کرج چه می کردند؟

عرضه 48 تن برنج احتکار شده در استان لرستان

فرصتهای شغلی مدیریتی

اجرای طرح«روستای بدون بیکار» در بیش از 100 روستای کشور

ثبت رکورد جدید در واحد بازار یابی و فروش

رکود مسکن از مرداد 97 شروع شد

استخدام کارمند دفتری نیمه وقت در محدوده سروش اصفهان

دعوت به همکاری تعدادی وانت پیکان، نیسان و مزدا جهت پخش

استخدام تراشکار، جوشکار و نقاش در جاده حبیب آبادِ اصفهان

800 هزار تومان بابت هیچ!/ دانشجویان: 9 نفر در اتاق 15 متری خوابیدیم؛ مسئولان: فقط 9 تخت کم است

11 توصیه برای افزایش امنیت پرداخت های الکترونیک

راهکار تامین مالی محور ریلی شلمچه-بصره توسط بخش غیردولتی ایران

خدمات ویژه برای دارندگان کارت خوان های بانک ملی

انفجار یک خانه در شیراز

غذاهای مضر برای کبد چرب

کاهش 5 درصدی تعرفه واردات لاستیک

حدود 447 میلیمتر بارش در آذربایجان غربی ثبت شد

5 طرح مخابراتی در اصفهان به بهره برداری می رسد

شرکت طراحی وب سایت و روش گزینش آن

پساب تصفیه شده؛ ظرفیتی مناسب برای استفاده در صنایع غرب بندرعباس

غرق شدن 21 نفر در تهران

تبدیل منطقه آزاد انزلی به قطب تولید پوشاک کشور/ اشتغال بیش از 2 هزار نفر در سال جاری

استخدام منشی جهت شرکت آسانبر بام زنجان

بازاریابی پیش نیاز صنایع تبدیلی اسدآباد

رشد 11 درصدی حمل و نقل کالا از استان

دستورالعمل 14 بندی واردات در مقابل صادرات

53 فوتی ناشی از تصادفات رانندگی در مرداد ماه

توت فرنگی های سوزن دار استرالیا به نیوزیلند رسید

اهدای بیش از 6800 رأس گوسفند به حسینیه اعظم زنجان

اگر بی برنامه باشیم، تحریم ها اثر می گذارد

خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی شود

لنگرود از شهرستانهای تولید برنج مرغوب کشور

افزایش قیمت نفت در پی امتناع اوپک از پذیرش درخواست آمریکا

برترین یخچال فریزر های ساید بای ساید ال جی

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

فولاد مبارکه دست پر به بورس کالا می آید/ عرضه بیش از 119 هزار تن ورق در تالار نقره ای

قیمت جدید ب ام و سری 5 مدل 2018 در ایران

خدمات ویژه برای دارندگان کارت خوان های بانک ملی

سهام آسیایی افت کرد

مقایسه رنو ساندرو و برلیانس H320 به عنوان دو هاچ بک

اوپک پیش بینی کرد معادلات بازار جهانی نفت تا 5 سال دیگر به هم می خورد

هیوندای آزرا 2018 با چه قیمتی در بازار معامله می شود؟

ترک دیار برای رسیدن به آرامش/ سال گذشته 684 هزار نفر بین شهر های کشور مهاجرت کردند

اعمال تعرفه های جدید آمریکا بر کالاهای چین رسما آغاز شد

نرخ سرویس مدارس به تفکیک هر منطقه + جدول

ممنوعیت تردد خودروهای حمل کالا در دهه اول مهر

تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر آغاز می شود

آخرین اخبار در خصوص اختلاس نفتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وارد اصفهان شد/ جزییات پروژه های افتتاحی و برنامه های سفر

پیشبینی سوپر بحران مالی جهانی در سال 2020

21 نفر در تهران غرق شدند

آب پاکی روی دست سرخ ها؛ خبری از دلار ثانویه نیست، بروید بازار آزاد!

راه اندازی سیستم طراحی و تولید گاید سفارشی بیماران

بهره برداری سامانه نظارت تصویری مخازن راهبردی پالایشگاه اصفهان

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

پتروشیمی‎ها رانت‎خوارند

اوپک و روسیه از افزایش تولید نفت صرف نظر کردند

اهدای بیش از 6800 راس گوسفند به حسینیه اعظم زنجان

نمایندگان مجلس احتمالا بررسی لوایح FATF را به تعویق می اندازند

جزییات پرونده اختلاس در شرکت فرآورده های نفتی بوشهر

مدیرعامل صندوق بازنشستگی مشمول قانون نمی شود

کاهش تعرفه واردات لاستیک به پنج درصد

حدود 447 میلیمتر بارش در آذربایجان غربی ثبت شد

نمایشگاه بین‎المللی ایران پلاست با حضور 15 کشور گشایش یافت

کشاورزی کرمانشاه در مسیر توسعه و شکوفایی

احداث تقاطع یادگار امام راهی برای کاهش ترافیک قزوین

اوپک و روسیه از افزایش تولید نفت صرف نظر کردند/نظر آمریکا تأمین نشد

مظنه واحد های 100 متری در تهران+ جدول قیمت

نماینده ایران در اوپک: قیمت نفت ارزان تر خواهد شد اگر ترامپ دست از توییت کردن بردارد

استخدام فروشنده مجرب جهت کار در پوشاک آیلین در قم

استخدام نیروی گل کن و گل چین جهت سوهان مفیدی در قم

بررسی مسایل ارزی و بانکی در مجلس

خسارت 630 میلیارد ریالی به باغهای گردو

جزییات شرایط پیش فروش مهر ماه محصولات ایران خودرو اعلام شد + جدول

خودروسازهای داخلی چقدر چینی هستند؟

رویکرد جالب یک بانک خصوصی از اقدام 21 بانک در مدرسه سازی

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

20 درصد تسویه قیمت نفت در بورس ریالی است

توصیه دولت برای عدم ارائه طرح ساماندهی بازار ارز

جو روانی خرید بنزین در کرمان و اهواز

اعمال تعرفه های جدید آمریکا بر کالاهای چین رسما آغاز شد

تجهیز تمام اتوبوس های بی آر تی تا پایان سال به سیستم گویای اعلام نام ایستگاه

دلایل التهاب بازار محصولات پتروشیمی

نماینده ایران در اوپک: قیمت نفت ارزان تر می شود

غرق شدن 21 نفر در تهران در 4 ماهه نخست سال

استخدام دو رده شغلی جهت شرکت معتبر تولیدی در قم

استخدام صافکار خودرو در هرمزگان

استخدام مهندس عمران با سابقه کار دفتر فنی در اصفهان

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر و آفیس با حقوق اداره کار در اصفهان

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر جهت برق ساختمان در اصفهان

استخدام منشی اداری خانم برای شرکت معتبر در اصفهان

استخدام شرکت معتبر تجهیزات پزشکی جهت تکمیل کادر انبار

استخدام نیروی فروش و سرپرست فروش در شرکت معتبر

استخدام پزشک عمومی و پرستار در یک درمانگاه شبانه روزی

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

ممیزی های لاریجانی جلوی قدرت نمایی مجلس را می گیرد/ ائتلاف جمعیت رهپویان با جبهه مردمی به رفتار جمنا بستگی دارد

صفحه اول روزنامه های گیلان دوم مهرماه

سانتافه 520میلیون تومان شد،لکسوس تا 940میلیون رفت

چند درصد از بازار ارز ثانویه در اختیار دولت است؟

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟