مطالب مرتبط:
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:452018-08-20اقتصادي

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟


آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

- هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

شعار سال:" آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

آنچه مشخص است با وجود آنکه انحصار خودروسازان به واسطه لغو واردات تشدید شده اما دست اندرکاران این صنعت، خودرو را انحصاری نمی دانند و بارها درخواست خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری را داده اند.

در این بین هر چند شورای اقتصاد به درخواست های مکرر وزیر صنعت دولت یازدهم مبنی بر خروج خودرو از لیست مذکور جواب منفی داده اما این بار بسیاری از دست اندرکاران صنعت خودرو آزادسازی قیمت را محتمل می خوانند.

پس از خروج یک طرفه ایالات متحده آمریکا از برجام و همچنین تحریم صنعت خودرو، به واسطه افزایش نرخ ارز و همچنین تورم عمومی، هزینه تولید واحدهای خودروسازی روند صعودی به خود گرفت.

در این بین سیاست های ارزی دولت نیز این روند را تشدید و زنجیره خودروسازی کشور را با چالش هایی همراه کرد.

به این ترتیب طبق رویه هر ساله و معمول تولید کنندگان، افزایش قیمت می توانست چاله خودروسازی کشور را پرکند.

اگر چه خودروسازان در سال های طلایی خودروسازی کشور با اصلاح ساختار و افزایش بهره وری به نوعی می توانستند چالش های خود را از مسیری غیر از افزایش قیمت برطرف کنند، اما هیچ گاه در این مسیر قدم نگذاشتند و بار هزینه تولید را بر دوش مصرف کنندگان داخلی قرار دادند.

در هر صورت با توجه به شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و همچنین محدودیت های بین المللی علیه صنعت خودرو بار دیگر هزینه تولید روند صعودی به خود گرفته و ظاهرا خودروسازان نیز چاره ای جز افزایش قیمت برای حفظ موجودیت خود ندارند.

اما طبق رویه ای هشت ساله باز هم شورای رقابت سرعت گیر قیمتی خودروسازان شده و هر تغییری در قیمت محصولات باید با مجوز این شورا صورت گیرد.

این شورا طبق رویه خود هر ساله براساس مولفه هایی تعیین شده، به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

یکی از مولفه های اساسی تغییرات قیمت خودرو، نرخ تورم صنعت خودرو است؛ بنابراین از آنجا که یکی از دلایل افزایش قیمت خودروهای تولید داخل، بالا رفتن تورم نهاده های تولید است، شورای رقابت هر ساله از بانک مرکزی می خواهد که براساس سبد هزینه های تولید، شاخص تورم بخشی صنعت خودرو را مشخص کند.

اما در کنار بانک مرکزی نهادهای دیگری همچون مرکز آمار ایران نیز به محاسبه نرخ تورم نهاده های تولید می پردازد.

به طوری که در تورم بخشی صنعت خودرو، سبد کالای نهاده های خودرو مورد بررسی قرار می گیرد سبدی که ممکن است نزدیک به 100 قلم کالا در آن موجود باشد.

بنابراین براساس تغییراتی که در قیمت نهاده های مربوط به این کالا صورت می گیرد، نرخ تورم بخشی صنعت خودرو محاسبه می شود.

اما از جمله عوامل موثر در نرخ تورم بخشی صنعت خودرو قیمت مواد اولیه و واسطه ای است که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله این مواد می توان به مواد پتروشیمی، فولاد، مس، روی و آلومینیوم اشاره کرد که قیمت آنها در کاهش یا افزایش نرخ تورم بخش خودرو اثر جدی دارد.

در این میان اما با نادیده گرفتن نوسانات نرخ ارز که تاثیر بسیار جدی بر قیمت نهاده های تولید دارد مواردی همچون نرخ دستمزد، قیمت انرژی، نرخ مالیات، بیمه و.

در هزینه تمام شده خودرو موثر است.

بنابراین همان طور که ملاحظه می شود قیمت خودرو از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد که مجموعه این عوامل زمینه افزایش قیمت و بالا رفتن تورم این بخش را موجب می شوند.

با این توضیحات اما آنچه مشخص است خودروسازان از روند فعلی شورای رقابت در قیمت گذاری رضایت ندارند و در نهایت خواهان عرضه خودرو با قیمت های مصوب خود هستند.

در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه قیمت گذاری خودرو براساس داده های بانک مرکزی صورت می گیرد، بنابراین اگر تولید کنندگان اعتراضی به قیمت های مصوب دارند، بخش اعظمی از این اعتراضات متوجه عملکرد بانک مرکزی خواهد بود.

همان طور که گفته شد بانک مرکزی تورم صنعت خودرو را براساس تورم نهاده های تولید مشخص می کند و شورای رقابت نیز براساس داده های این بانک به قیمت گذاری می پردازد.

در این بین از کیفیت و بهره وری به عنوان دو سرعت گیر افزایش قیمت یاد می شود؛ به طوری که شورای رقابت ارتقای کیفیت و بهره وری را نیز در قیمت گذاری دخیل کرده و افزایش یا کاهش این دو آیتم می تواند بر قیمت محصولات خودروسازان تاثیرگذار باشد.

آنچه مشخص است اگر شورای رقابت با نادیده گرفتن کیفیت و بهره وری و تنها براساس تورم بخشی صنعت خودرو، به قیمت گذاری می پرداخت هر ساله درصد زیادی به قیمت ها افزوده می شد حال آنکه دو آیتم مذکور مانع از رشد قیمتی مورد انتظار خودروسازان می شود.

با وجود این سوالی که مطرح می شود این است که اگر قیمت خودرو آزاد شود، قیمت ها براساس چه مولفه ای تعیین می شود؟ در پاسخ به این سوال، دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور معتقدند که معادله عرضه و تقاضا خود به تنهایی می تواند سرعت گیر افزایش قیمت ها و همچنین پاسخگوی نیاز تولیدکننده و مصرف کننده خودرو باشد.

آنها همچنین تاکید دارند که تولید کنندگان خود می توانند تعادل عرضه و تقاضا را حفظ کنند و قیمت گذاری بهتری نسبت به شورای رقابت داشته باشند.

اعتراض به شاخص های بانک مرکزی؟ نرخ تورم خودرو طی سال های گذشته با افت و خیز زیادی همراه بوده است به طوری که در سال 93 تورم بخش خودرو 5/ 20 درصد بود؛ این به این معناست که در این سال 5/ 20درصد بر هزینه تمام شده خودرو اضافه شده است؛ اما سال گذشته که همزمان با روزهای اوج پسابرجام در خودروسازی کشور بود، تورم بخش خودرو به 1/ 1 درصد رسیده است بنابراین اگر ماه های پایانی سال گذشته را نادیده بگیریم شورای رقابت امسال کمتر از رقم 2/ 7 درصد به قیمت خودروها می افزود.

اما طبق آخرین آماری که بانک مرکزی از شاخص قیمت بهای تولیدکننده در ایران در تیرماه امسال منتشر کرده در این ماه تورم بخش تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/ 10 درصد رشد داشته است.

حتی تیرماه امسال نسبت به خردادماه نیز تورم خودرو با افزایش 2/ 3 درصدی همراه بوده است.

بدین ترتیب طبق آمارهای ارائه شده، تورم بخش خودرو از ابتدای سال روند صعودی به خود گرفته، حال آنکه این روند در قیمت گذاری شورای رقابت نمی تواند بی تاثیر باشد.

با این حال اما تولید کنندگان معتقدند که آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی و همچنین عملکرد شورای رقابت نمی تواند نیاز تولیدکننده را در تامین هزینه ها برآورده کند و در این باب، اعتراض خود را به گوش مسوولان دولتی رسانده اند.

در این زمینه آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی می گوید که اعتراض خودروسازان باید به آمارهای بانک مرکزی باشد، چراکه این بانک تهیه کننده تورم بخش صنعت خودرو است و شورای رقابت تنها مجری و قیمت گذار طبق داده های بانک مرکزی است.

وی همچنین ادامه می دهد که چنانچه خودروسازان به قیمت های تعیین شده اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند، زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و بر این اساس نیز قیمت خودرو تعیین می شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید می کند که حتی نرخ ارز نیز در شاخص های بانک مرکزی دیده شده است و بخشی از تورم براساس نرخ فعلی ارز محاسبه می شود.

اظهارات این کارشناس اقتصادی در شرایطی است که محاسبه قیمتی خودرو تنها براساس تورم بخش خودرو، می تواند قیمت محصولات تولید کنندگان را بیش از آنچه شورای رقابت تعیین می کند افزایش دهد، حال آنکه دو مولفه کیفیت و بهره وری که همیشه از سوی خودروسازان نادیده گرفته شده، مانع از تعیین قیمت تنها براساس تورم خودرو می شود.

در این زمینه برخی از منتقدان صنعت خودرو تاکید می کنند که اگر خودروسازان به قیمتی که شورای رقابت تعیین می کند قانع نیستند، بنابراین می توانند با افزایش کیفیت و بهره وری به آنچه دلخواه آنها است برسند.

بی توجهی تولید کنندگان به این دو مولفه منجر به آن شده که افزایش قیمت ها طبق خواسته آنها پیش نرود.

بدین ترتیب برخی از این منتقدان پیش بینی می کنند که با آزادسازی قیمت ها و حذف شورای رقابت از نظام قیمت گذاری، نه تنها کیفیت و بهره وری افزایش نخواهد یافت بلکه قیمت ها نیز بدون توجه تولید کنندگان به این دو مولفه روند افزایشی به خود می گیرد.

تبعیت از فرمول قیمت گذاری همان طور که گفته شد شورای رقابت در تعیین قیمت گذاری خودرو از فرمولی که مورد موافقت خودروسازان نیز بوده، تبعیت می کند.

در این زمینه آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی می گوید که شورای رقابت در قیمت گذاری دخالت ندارد و این شورا تنها فرمولی برای تعیین قیمت خودرو ارائه داده، حال آنکه این فرمول براساس دستورالعمل های بین المللی و همچنین شاخص هایی که بانک مرکزی تعیین کرده به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

این کارشناس اقتصادی اما با اعتراض به عملکرد تولید کنندگان خودرو در کشور معتقد است که خودروسازان در شرایط عادی از فرمول ارائه شده تبعیت می کنند، اما در شرایط بحرانی این فرمول را قبول ندارند.

وی ادامه می دهد که دست اندرکاران صنعت خودرو تلاش می کنند تا در افکار عمومی شورای رقابت را عامل افزایش قیمت خودرو جلوه دهند، این در حالی است که این شورا هیچ دخالتی در قیمت گذاری ندارد و تنها فرمول قیمت گذاری را ارائه می دهد.

این کارشناس اقتصادی اما به اعتراضاتی که هم اکنون از سوی زنجیره خودروسازی کشور به نحوه قیمت گذاری خودرو می شود، پاسخ داده و عنوان می کند که چنانچه خودروسازان به قیمت های اعلامی اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و این شاخص ها قیمت خودرو را تعیین می کنند.

بغزیان ادامه می دهد که اگر شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی در ارتباط با تورم، تورم بخشی و دیگر متغیرها دارای اشکال است، شورای رقابت نمی تواند آنها را اصلاح کند و این کار باید توسط مسوولان بانک مرکزی انجام شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه شورای رقابت هم به دنبال تامین منافع تولید کنندگان است و هم مصرف کنندگان، ادامه می دهد که شورای رقابت با پایش بازارهای مختلف تلاش می کند تا از اجحاف در حق تولید کنندگان و مصرف کنندگان جلوگیری شود.

بغزیان همچنین در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به روند افزایشی هزینه های تولید امکان بازنگری در قیمت های ارائه شده توسط شورای رقابت است، می گوید که شورای رقابت با توجه به اعلام قیمتی که در خردادماه انجام داد تا زمانی که شاخص های بانک مرکزی تغییر نکند، نظرش همان میزان افزایش خردادماه است.

با این حال این شورا آمادگی دارد تا چنانچه تغییری در شاخص های بانک مرکزی صورت گرفت، براساس آن، درصد جدید افزایشی را اعلام کند.

در پاسخ به این سوال یک عضو شورای رقابت نیز چندی پیش تاکید کرده بود که اگر خودروسازان موظف باشند ارز موردنیاز را در بازار ثانویه تامین کنند متناسب با اثرگذاری سهم آن در خودرو های تولید داخل، بازنگری در قیمت های تمام شده صورت خواهد گرفت، اما فعلا به دلیل قطعی نشدن و تعیین تکلیف نشدن نرخ ارز خودروسازان داخلی، در شورای رقابت طرح موضوع صورت نگرفته است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429582، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: خودرو - خودروسازان - قیمت - افزایش - قیمت خودرو - شورای اقتصاد - شورا - شورای رقابت - افزایش قیمت - تولید - شورای - صنعت خودرو - صنعت - هزینه - کشور - اقتصاد - خروج - بازار - واردات - لیست - شرایط - افزایش نرخ ارز - مصرف کنندگان - ایالات متحده - دولت یازدهم - حاشیه - بین المللی - وزیر صنعت - دولت - معلق

آخرین اخبار سرویس:
نگرانی مردم از وضعیت تیم فوتبال پارس جنوبی

ایران خودرو را بیشتر بشناسیم

امام جمعه موقت بندر دیر: از ظرفیت بسیج در کنترل بازار و قیمت ها استفاده شود

یادداشت اقتصادی/ هدایت نقدینگی برای تولید مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

وزارت کشاورزی قرقیزستان: ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی توسط قزاقستان نقض قوانین اوراسیا است

ظرفیت 600 میلیون دلاری فرش ایران در بازار عراق

بنیاد برکت 15 هزار طرح اشتغالزایی اجرا می کند

گزارش فارس از خطبه های نماز جمعه سراسر استان تأکید ائمه جمعه کرمان بر نظارت مسئولان به بازار و گرانی ها

سالن ورزشی شهید ستار اورنگ نقاره خانه بویراحمد افتتاح شد

دولت اجازه ندهد بیش از این به مردم فشار اقتصادی وارد شود

عوارض خروج از کشور، دردسر المپیکی ها

گسترش همکاری های تجاری ایران و هند

امضای تفاهمنامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

ترکیب پدیده شهر خودرو و سپیدرود رشت

آغاز ثبت نام بیمه تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا

آخرین قیمت طلا جمعه 3 اسفند

نوسان ارزی به حداقل رسید/ مردم نگران تامین کالای شب عید نباشند

استخدام کارشناس فروش و آرایشگر در شرکت آرایشی و بهداشتی موبا

مرمت و بهسازی روکش آسفالت 3 محور روستایی

افزایش قربانیان مبتلا به آنفلوانزا در یونان

مسئولین مشکلات اقتصادی را زودتر سامان دهند

رودخانه های خشک شده نیشابور

«شهر اکسیژن» محصور در غبار معادن

کارت اعتباری خرید مصالح در تولید مسکن اثر چندانی ندارد

توقیف محموله قاچاق در لارستان

موضوع تحصیلات عالی فرزندان ایثارگران از اولویت های بنیاد است

تفاهمنامه همکاری کارآفرینی صندوق کارآفرینی امید و موسسه توسعه کارآفرینی هند امضا شد

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت بارها

پیشنهاد دریافت هزینه اعزام و استقرار خطوط مکانیزه سیار معاینه فنی

میانگین نرخ بیکاری در تهران 12 درصد است

بورس های جهانی امروز قرمزپوش شدند

پاورپوینت ماشین های کشاورزی

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

تصویری ناب و دیده نشده از حرم امام علی(ع)

در حیدرآباد هند صورت گرفت امضای تفاهم نامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

سالن ورزشی شهید ستار اورنگ نقاره خانه بویراحمد افتتاح شد

قصد خرید خودروی دست دوم دارید؟ این مطلب را حتما بخوانید

نرخ بیکاری در تهران چقدر است؟

تولید ربات تعمیرکار زیردریایی

امام جمعه بوشهر مطرح کرد مسؤولان از بدعهدی های اروپا و آمریکا عبرت بگیرند / لزوم کنترل قیمت کالا و اجناس

ترافیک، اهالی شمال غرب شیراز را کلافه کرده است

پیگیر بومی سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صاردات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی ها مطرح شد

هدف سمپوزیوم کیش، بومی سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده است

سفر وزیر راه و شهرسازی به استان مرکزی

بخش خبری 20 دوم اسفند 97 قزوین+ فیلم

نابسامانی بازار خودرو یکی از عوامل تشدید استرس مردم است

10 هزار هکتار از عرصه های بیابانی البرز درختکاری شد

افزایش معاملات در بازار دلار

چرا کارخانه شکلات نوتلا تعطیل شد؟

ساخت توربین های بادیِ قابل حمل در زاهدان

غنی ترین و ارزشمندترین ثروت ما، منابع انسانی کشور است

ترافیک، اهالی شمال غرب شیراز را کلافه کرده است

میانگین نرخ بیکاری کشوری 11.5 درصد است

ایران پیرتر و پیرتر می شود.

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

نرخ بیکاری در تهران چقدر است؟

امام جمعه کازرون: تداوم گرانی ها سوال برانگیز است

خودروهای GT چگونه به اینجا رسیدند؟ + تصاویر

در ادامه تشدید تنش بر سر هوآوی؛ چین واردات زغال سنگ از استرالیا را محدود کرد

معاون عمرانی وزیر کشور طی بازدید از پروژه های شهرستان سپیدان تقویت زیرساختهای گردشگری منبع خوبی برای ایجاد درآمدهای پایدار شهرداری ها است

لیگ برتر: پدیده- سپیدرود، امروز

پیش بینی تورم 27.8 درصدی و رشد اقتصادی منفی 2.5 درصد برای سال جاری

بهره برداری از مجتمع خدماتی و پارکینگ تانکرهای نفتکش در ایرانشهر

احیا باغ های فرسوده مرکبات با تسهیلات

صادرات 120 محصول فناورانه از مازندران

72 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه جذب بازار کار می شوند

یورو بر روی ریل صعودی

این نوع خودروها مشمول تخفیف 50 تا 70درصدی طرح ترافیک می شوند

مسئولین مشکلات مردم را به حداقل برسانند

در یک سال اخیر به اندازه کل دولت دهم پایه پولی زیاد شد +جدول

آیا کشورهای همسایه به دنبال خالی کردن مواد اولیه ایران هستند؟

پاورپوینت پانل های سبک دیوار و سقف

پاورپوینت معماری دزفول

محمدیان: سال آینده اداره نیروگاه بوشهر با اما و اگر همراه است

لیندا کیانی هم «مانکن» شد

طلای دست دوم و قسطی نخرید

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 12/063/ 97

بسته های حمایتی بین 16 میلیون خانوار توزیع شد

حقوق کارگران چقدر باید افزایش پیدا کند؟

الحاق 3 فروند هواپیما به ناوگان ایران ایر تا پایان سال

جاده هشتگرد - طالقان رکورد تاخیر پروژه ها را در کشور شکست

آسمانی آرام همراه با افزایش دما در گلستان

زمانی برای ایستادن در صف گوشت!

سامسونگ از گوشی تاشوی خود رونمایی کرد

عواقب خرید و فروش خودروهای گذرموقت در ایران

بارش های اخیر نتیجه بارورسازی ابرهاست؟

امام جمعه قشم: افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس تبیین گر «ما می توانیم» است

تولید اسفنج های زیرکونیم ساخت ایران

ذخیره 325تن میوه عیدانه در شاهرود

تلف شدن 100 راس گوسفتد در کلات

واردات کالا های اساسی رشد کرد/ واردات 137 هزار تن گوشت گرم و منجمد در 11 ماهه امسال

توزیع بسته حمایتی میان 16 میلیون خانوار

نوبخت: 52 طرح تا پایان دولت باید در سیستان و بلوچستان به اتمام برسد

جزییات جدید حلقه اول و دوم طرح ترافیک در سال 98 برای وانت بارها

ایران و هند تفاهم نامه کارآفرینی 2 میلیون دلاری امضا کردند

مسابقات تنیس روی میز کارمندان زن در قزوین برگزار شد

اشتغال 66 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی

بازار نفت و انرژی + جدول

پیام همتی افزایش قیمت دلار را در دل دارد

پاورپوینت روش های مکانیابی عناصرشهری

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟