مطالب مرتبط:
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
شورای رقابت؛ ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
قیمت گذاری خودرو همچنان زیر نظر شورای رقابت/ منتظر تعیین تکلیف ارز خودروسازان هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:452018-08-20اقتصادي

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟


آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

- هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

شعار سال:" آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه های تولید در شرایطی محتمل به نظر می رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به عنوان ضربه گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند.

هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.

آنچه مشخص است با وجود آنکه انحصار خودروسازان به واسطه لغو واردات تشدید شده اما دست اندرکاران این صنعت، خودرو را انحصاری نمی دانند و بارها درخواست خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری را داده اند.

در این بین هر چند شورای اقتصاد به درخواست های مکرر وزیر صنعت دولت یازدهم مبنی بر خروج خودرو از لیست مذکور جواب منفی داده اما این بار بسیاری از دست اندرکاران صنعت خودرو آزادسازی قیمت را محتمل می خوانند.

پس از خروج یک طرفه ایالات متحده آمریکا از برجام و همچنین تحریم صنعت خودرو، به واسطه افزایش نرخ ارز و همچنین تورم عمومی، هزینه تولید واحدهای خودروسازی روند صعودی به خود گرفت.

در این بین سیاست های ارزی دولت نیز این روند را تشدید و زنجیره خودروسازی کشور را با چالش هایی همراه کرد.

به این ترتیب طبق رویه هر ساله و معمول تولید کنندگان، افزایش قیمت می توانست چاله خودروسازی کشور را پرکند.

اگر چه خودروسازان در سال های طلایی خودروسازی کشور با اصلاح ساختار و افزایش بهره وری به نوعی می توانستند چالش های خود را از مسیری غیر از افزایش قیمت برطرف کنند، اما هیچ گاه در این مسیر قدم نگذاشتند و بار هزینه تولید را بر دوش مصرف کنندگان داخلی قرار دادند.

در هر صورت با توجه به شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و همچنین محدودیت های بین المللی علیه صنعت خودرو بار دیگر هزینه تولید روند صعودی به خود گرفته و ظاهرا خودروسازان نیز چاره ای جز افزایش قیمت برای حفظ موجودیت خود ندارند.

اما طبق رویه ای هشت ساله باز هم شورای رقابت سرعت گیر قیمتی خودروسازان شده و هر تغییری در قیمت محصولات باید با مجوز این شورا صورت گیرد.

این شورا طبق رویه خود هر ساله براساس مولفه هایی تعیین شده، به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

یکی از مولفه های اساسی تغییرات قیمت خودرو، نرخ تورم صنعت خودرو است؛ بنابراین از آنجا که یکی از دلایل افزایش قیمت خودروهای تولید داخل، بالا رفتن تورم نهاده های تولید است، شورای رقابت هر ساله از بانک مرکزی می خواهد که براساس سبد هزینه های تولید، شاخص تورم بخشی صنعت خودرو را مشخص کند.

اما در کنار بانک مرکزی نهادهای دیگری همچون مرکز آمار ایران نیز به محاسبه نرخ تورم نهاده های تولید می پردازد.

به طوری که در تورم بخشی صنعت خودرو، سبد کالای نهاده های خودرو مورد بررسی قرار می گیرد سبدی که ممکن است نزدیک به 100 قلم کالا در آن موجود باشد.

بنابراین براساس تغییراتی که در قیمت نهاده های مربوط به این کالا صورت می گیرد، نرخ تورم بخشی صنعت خودرو محاسبه می شود.

اما از جمله عوامل موثر در نرخ تورم بخشی صنعت خودرو قیمت مواد اولیه و واسطه ای است که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله این مواد می توان به مواد پتروشیمی، فولاد، مس، روی و آلومینیوم اشاره کرد که قیمت آنها در کاهش یا افزایش نرخ تورم بخش خودرو اثر جدی دارد.

در این میان اما با نادیده گرفتن نوسانات نرخ ارز که تاثیر بسیار جدی بر قیمت نهاده های تولید دارد مواردی همچون نرخ دستمزد، قیمت انرژی، نرخ مالیات، بیمه و.

در هزینه تمام شده خودرو موثر است.

بنابراین همان طور که ملاحظه می شود قیمت خودرو از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد که مجموعه این عوامل زمینه افزایش قیمت و بالا رفتن تورم این بخش را موجب می شوند.

با این توضیحات اما آنچه مشخص است خودروسازان از روند فعلی شورای رقابت در قیمت گذاری رضایت ندارند و در نهایت خواهان عرضه خودرو با قیمت های مصوب خود هستند.

در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه قیمت گذاری خودرو براساس داده های بانک مرکزی صورت می گیرد، بنابراین اگر تولید کنندگان اعتراضی به قیمت های مصوب دارند، بخش اعظمی از این اعتراضات متوجه عملکرد بانک مرکزی خواهد بود.

همان طور که گفته شد بانک مرکزی تورم صنعت خودرو را براساس تورم نهاده های تولید مشخص می کند و شورای رقابت نیز براساس داده های این بانک به قیمت گذاری می پردازد.

در این بین از کیفیت و بهره وری به عنوان دو سرعت گیر افزایش قیمت یاد می شود؛ به طوری که شورای رقابت ارتقای کیفیت و بهره وری را نیز در قیمت گذاری دخیل کرده و افزایش یا کاهش این دو آیتم می تواند بر قیمت محصولات خودروسازان تاثیرگذار باشد.

آنچه مشخص است اگر شورای رقابت با نادیده گرفتن کیفیت و بهره وری و تنها براساس تورم بخشی صنعت خودرو، به قیمت گذاری می پرداخت هر ساله درصد زیادی به قیمت ها افزوده می شد حال آنکه دو آیتم مذکور مانع از رشد قیمتی مورد انتظار خودروسازان می شود.

با وجود این سوالی که مطرح می شود این است که اگر قیمت خودرو آزاد شود، قیمت ها براساس چه مولفه ای تعیین می شود؟ در پاسخ به این سوال، دست اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور معتقدند که معادله عرضه و تقاضا خود به تنهایی می تواند سرعت گیر افزایش قیمت ها و همچنین پاسخگوی نیاز تولیدکننده و مصرف کننده خودرو باشد.

آنها همچنین تاکید دارند که تولید کنندگان خود می توانند تعادل عرضه و تقاضا را حفظ کنند و قیمت گذاری بهتری نسبت به شورای رقابت داشته باشند.

اعتراض به شاخص های بانک مرکزی؟ نرخ تورم خودرو طی سال های گذشته با افت و خیز زیادی همراه بوده است به طوری که در سال 93 تورم بخش خودرو 5/ 20 درصد بود؛ این به این معناست که در این سال 5/ 20درصد بر هزینه تمام شده خودرو اضافه شده است؛ اما سال گذشته که همزمان با روزهای اوج پسابرجام در خودروسازی کشور بود، تورم بخش خودرو به 1/ 1 درصد رسیده است بنابراین اگر ماه های پایانی سال گذشته را نادیده بگیریم شورای رقابت امسال کمتر از رقم 2/ 7 درصد به قیمت خودروها می افزود.

اما طبق آخرین آماری که بانک مرکزی از شاخص قیمت بهای تولیدکننده در ایران در تیرماه امسال منتشر کرده در این ماه تورم بخش تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4/ 10 درصد رشد داشته است.

حتی تیرماه امسال نسبت به خردادماه نیز تورم خودرو با افزایش 2/ 3 درصدی همراه بوده است.

بدین ترتیب طبق آمارهای ارائه شده، تورم بخش خودرو از ابتدای سال روند صعودی به خود گرفته، حال آنکه این روند در قیمت گذاری شورای رقابت نمی تواند بی تاثیر باشد.

با این حال اما تولید کنندگان معتقدند که آمارهای ارائه شده توسط بانک مرکزی و همچنین عملکرد شورای رقابت نمی تواند نیاز تولیدکننده را در تامین هزینه ها برآورده کند و در این باب، اعتراض خود را به گوش مسوولان دولتی رسانده اند.

در این زمینه آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی می گوید که اعتراض خودروسازان باید به آمارهای بانک مرکزی باشد، چراکه این بانک تهیه کننده تورم بخش صنعت خودرو است و شورای رقابت تنها مجری و قیمت گذار طبق داده های بانک مرکزی است.

وی همچنین ادامه می دهد که چنانچه خودروسازان به قیمت های تعیین شده اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند، زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و بر این اساس نیز قیمت خودرو تعیین می شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید می کند که حتی نرخ ارز نیز در شاخص های بانک مرکزی دیده شده است و بخشی از تورم براساس نرخ فعلی ارز محاسبه می شود.

اظهارات این کارشناس اقتصادی در شرایطی است که محاسبه قیمتی خودرو تنها براساس تورم بخش خودرو، می تواند قیمت محصولات تولید کنندگان را بیش از آنچه شورای رقابت تعیین می کند افزایش دهد، حال آنکه دو مولفه کیفیت و بهره وری که همیشه از سوی خودروسازان نادیده گرفته شده، مانع از تعیین قیمت تنها براساس تورم خودرو می شود.

در این زمینه برخی از منتقدان صنعت خودرو تاکید می کنند که اگر خودروسازان به قیمتی که شورای رقابت تعیین می کند قانع نیستند، بنابراین می توانند با افزایش کیفیت و بهره وری به آنچه دلخواه آنها است برسند.

بی توجهی تولید کنندگان به این دو مولفه منجر به آن شده که افزایش قیمت ها طبق خواسته آنها پیش نرود.

بدین ترتیب برخی از این منتقدان پیش بینی می کنند که با آزادسازی قیمت ها و حذف شورای رقابت از نظام قیمت گذاری، نه تنها کیفیت و بهره وری افزایش نخواهد یافت بلکه قیمت ها نیز بدون توجه تولید کنندگان به این دو مولفه روند افزایشی به خود می گیرد.

تبعیت از فرمول قیمت گذاری همان طور که گفته شد شورای رقابت در تعیین قیمت گذاری خودرو از فرمولی که مورد موافقت خودروسازان نیز بوده، تبعیت می کند.

در این زمینه آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی می گوید که شورای رقابت در قیمت گذاری دخالت ندارد و این شورا تنها فرمولی برای تعیین قیمت خودرو ارائه داده، حال آنکه این فرمول براساس دستورالعمل های بین المللی و همچنین شاخص هایی که بانک مرکزی تعیین کرده به قیمت گذاری خودرو می پردازد.

این کارشناس اقتصادی اما با اعتراض به عملکرد تولید کنندگان خودرو در کشور معتقد است که خودروسازان در شرایط عادی از فرمول ارائه شده تبعیت می کنند، اما در شرایط بحرانی این فرمول را قبول ندارند.

وی ادامه می دهد که دست اندرکاران صنعت خودرو تلاش می کنند تا در افکار عمومی شورای رقابت را عامل افزایش قیمت خودرو جلوه دهند، این در حالی است که این شورا هیچ دخالتی در قیمت گذاری ندارد و تنها فرمول قیمت گذاری را ارائه می دهد.

این کارشناس اقتصادی اما به اعتراضاتی که هم اکنون از سوی زنجیره خودروسازی کشور به نحوه قیمت گذاری خودرو می شود، پاسخ داده و عنوان می کند که چنانچه خودروسازان به قیمت های اعلامی اعتراض دارند، باید با مسوولان بانک مرکزی صحبت کنند زیرا فرمول شورای رقابت براساس شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی است و این شاخص ها قیمت خودرو را تعیین می کنند.

بغزیان ادامه می دهد که اگر شاخص های ارائه شده توسط بانک مرکزی در ارتباط با تورم، تورم بخشی و دیگر متغیرها دارای اشکال است، شورای رقابت نمی تواند آنها را اصلاح کند و این کار باید توسط مسوولان بانک مرکزی انجام شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه شورای رقابت هم به دنبال تامین منافع تولید کنندگان است و هم مصرف کنندگان، ادامه می دهد که شورای رقابت با پایش بازارهای مختلف تلاش می کند تا از اجحاف در حق تولید کنندگان و مصرف کنندگان جلوگیری شود.

بغزیان همچنین در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به روند افزایشی هزینه های تولید امکان بازنگری در قیمت های ارائه شده توسط شورای رقابت است، می گوید که شورای رقابت با توجه به اعلام قیمتی که در خردادماه انجام داد تا زمانی که شاخص های بانک مرکزی تغییر نکند، نظرش همان میزان افزایش خردادماه است.

با این حال این شورا آمادگی دارد تا چنانچه تغییری در شاخص های بانک مرکزی صورت گرفت، براساس آن، درصد جدید افزایشی را اعلام کند.

در پاسخ به این سوال یک عضو شورای رقابت نیز چندی پیش تاکید کرده بود که اگر خودروسازان موظف باشند ارز موردنیاز را در بازار ثانویه تامین کنند متناسب با اثرگذاری سهم آن در خودرو های تولید داخل، بازنگری در قیمت های تمام شده صورت خواهد گرفت، اما فعلا به دلیل قطعی نشدن و تعیین تکلیف نشدن نرخ ارز خودروسازان داخلی، در شورای رقابت طرح موضوع صورت نگرفته است.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 29 مرداد 97، کد مطلب: 3429582، www.

iran-newspaper.

com
کلید واژه ها: خودرو - خودروسازان - قیمت - افزایش - قیمت خودرو - شورای اقتصاد - شورا - شورای رقابت - افزایش قیمت - تولید - شورای - صنعت خودرو - صنعت - هزینه - کشور - اقتصاد - خروج - بازار - واردات - لیست - شرایط - افزایش نرخ ارز - مصرف کنندگان - ایالات متحده - دولت یازدهم - حاشیه - بین المللی - وزیر صنعت - دولت - معلق

آخرین اخبار سرویس:
افزایش هزینه مشکل مهم تولید زعفران در گناباد است

2 شرکت سرمایه گذار در صنایع جوار ریلی طبس مجوز گرفتند

2 شرکت سرمایه گذار در صنایع جوار ریلی طبس مجوز گرفتند

افزایش هزینه مشکل مهم تولید زعفران در گناباد است

پشت پرده سقوط آزاد قیمت ارز/ 5 مرزبان ربوده شده در آستانه ورود به کشور/ حماس حزب الله دوم می شود

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

سناریوهای جدید برای قیمت گذاری خودرو

استخدام بازاریاب و پیک جهت شرکت خدماتی در مهرشهر کرج

استخدام هلدینگ پراور در چند استان

کتاب، یار مهربانی که غریب مانده است

رابطه بازار خودرو با قیمت ها در بازار سکه و ارز

نگاهی به استراتژی برندینگ خودروسازان بزرگ

پیش بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

هرمزگان عرصه رقابت فرهنگ با اقتصاد

برداشت چای ترش در دلگان

میزان بارندگی در لرستان به 145/2 میلیمتر رسید

روزنامه های شنبه، 26 آبان 1397

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

آجرهایی که خانه نشد

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه + جدول قیمت

سعودی ها برای تلافی سورپرایز ترامپ نقشه کشیدند

موافقت برای ایجاد 6 مکان گردشگری در لرستان صادر شد

موج خودجوش روی آوردن به سنت های ایرانی میزبانی در پایتخت

خاک خوردن پراید و تیبا در انبارهای سوریه + عکس

تلاش ناکام رنو برای یافتن جایگزین بازار خودرو ایران

بسته حمایتی 100 تا 300 هزار تومانی برای چه کسانی است؟

منتظر ریزش قیمت مسکن باشیم؟

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت به نوین تجارت نارین

استخدام کارشناس ایمنی در یک شرکت معتبر از تهران و لرستان

ارزآوری خرما ی صادراتی جهرم

حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

ماشینِ ثروتمند ترین مرد جهان+عکس

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

از ورود دکتر میلسپو و هیات مالی آمریکا به ایران تا مقام اولی ایران در پرداخت یارانه سوخت

این خودروها از امروز 50 هزار تومان جریمه می شوند

استخدام مدیر مالی و اداری،مدیر منابع انسانی،مدیر حقوقی در فارس

استخدام 7 ردیف شغلی در شرکت صنعت داران افتخاری(سُک سُک)-فارس

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

با 500 میلیون تومان کجای تهران می توان خانه خرید؟ /جدول قیمت

کیفیت نان کشور کاهش یافته است

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

دولت روزانه 704 میلیارد تومان هزینه جاری دارد

کاهش 30 درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

احیای وال استریت با عقب نشینی ترامپ/اس اند پی رشد کرد

کتاب نمونه سوالات استخدامی ایران استخدام

حواشی اعدام سلطان سکه و همدست او +ویدئو

نفت ششمین هفته متوالی افت قیمت را به پایان رساند

قطعه سازان پشت درِ بسته سامانه نیما/وروددلالان به تامین مواداولیه

عوارض منازل اجاره ای به شهروندان خارجی در مهریز افزایش یافت

طرح خاموشی یک ماهه چاه های کشاورزی ابرکوه آغاز شد

هزینه وام مسکن برای زوج های تهرانی 14.5 میلیون تومان شد

وزارت کشاورزی: میزان نیترات موجود در سیب زمینی مجاز است

قیمت انواع گوشی های هوآوی در بازار /جدول

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

هنر صنعت پرطرفدار در جهان/ توانایی برای حذف فرش ایرانی وجود ندارد

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97 و تاکید وزیر بهداشت برای 98

توافق اربیل و بغداد برای صادرات نفت از کرکوک

نامه نگاری ارزی صادرکنندگان با رییس بانک مرکزی

سناریوهای جدید قیمت گذاری خودرو

صادرات صنایع دستی؛ افزایش یا کاهش؟!

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی + فیلم

قبادی جایگزین سینکی شد

دولت و راهکارهای حفظ جمعیت روستایی

تجمع کارگران هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی

ضرر 5000میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا طی شش ماه

تخصیص 68 درصد بودجه دانشگاه ها در 9 ماه سال جاری

12موزه تخصصی در آذربایجان غربی ایجاد می شود

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی را دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟

بازار فروش ابزار جادوگری و طلسم+عکس

صرف هزینه 4 میلیون دلاری برای واردات دستکش معاینه + جدول

این نی را بجوید و دوباره استفاده کنید+تصاویر

ارز با قیمت 10 هزار تومان در بازار به تعادل میرسد؟ / روند کاهشی قیمت ارز!؟

بررسی احتمالات افزایش یا کاهش قیمت دلار / سیر نزولی قیمت دلار همچنان ادامه دارد!؟

در بازارهای جهانی؛ قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسید

پیش بینی روند بازار مسکن سخت شد

شماره پیامک سبد کالا 97

آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

وعده همتی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات

قاطعیت قضایی در میدان عمل /بازگشت نفت از سرازیری /قفل بر کارت خوان های ارزی

8 توصیه برای افزایش طول عمر دوربین عکاسی

خانه های مسافری از چرخه گردشگری استان حذف نمی شود

کوسه غراوی: طرح مالیات بر عواید سرمایه در بخش مسکن باید جامع تر شود

باران هایی که در سطح معابر به هدر می رود

آخرین قیمت تلفن همراه در بازار + جدول

کاهش 17 درصدی معاملات مسکن در تهران

مظنه فروش کنسرو خوراک بادمجان در بازار چقدر است؟

خرید پرینتر چقدر هزینه دارد؟

بزرگترین تامین سرمایه کشور در بورس تهران درج شد

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی کنند

قیمت طلای جهانی گران تر شد

تحقیق و تفحص از واگذاری کشت و صنعت مغان

دومین شرکت رتبه بندی اعتباری از بورس مجوز فعالیت گرفت

کاهش 2 درصدی شاخص بورس در هفته گذشته

اشتیاق زعفرانکاران برای اخذ مجوز ورود به بورس کالا

افت 3 درصدی شاخص فرابورس در هفته ای که گذشت

چرا قیمت نفت رو به کاهش است؟

مبارزه چین با آلودگی هوا از طریق افزایش مصرف گاز طبیعی

بارش در دریاچه ارومیه به متوسط 50 ساله رسید+جدول

صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

انتقاد شدید مجری طرح گندم از شورای اقتصاد

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟

شورای رقابت، ضربه گیر قیمتی خودروسازان؟