مطالب مرتبط:
خواب یک روزه در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید آپارتمان در پاسداران دارید بخوانید/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
سودهای میلیاردی حرام در حساب بانکی برخی سلبریتی ها
بدهی 50 میلیاردی یک بدهکار کلان بانکی در گلستان پرداخت شد
صف خرید سهام برای همه منهای خودرویی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:222018-08-20اقتصادي

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!


«خودرو زیر قیمت بازار»، «اقساط طولانی و سود کم»، « قرعه کشی با جایزه های دهن پرکن» و.

همه و همه آپشن هایی هستند که شما را به دام شرکت های کلاهبردار لیزینگی می اندازند.

- اگر بتوانید پولتان را پس بگیرید، خیلی خوش شانس هستید، وگرنه این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

در ادامه این گزارش جزییات کلاهبرداری لیزینگ های خودرو و فهرست غیرمجازها را به روایت بانک مرکزی می بینید: این لیزینگ های کلاهبردار این روزها بازار شکایت از لیزینگ های قلابی حسابی داغ شده است.

در آشفته بازار خودرو که هر شرکت و هر نمایشگاه خودرویی ساز خود را می نوازد، شرکت های کلاهبردار لیزینگ فرصت مناسبی به دست آورده اند که با پیشنهادهای وسوسه انگیز مثل فروش زیر قیمت بازار، تسهیلات ارزان با سود کم و اقساط طولانی مشتریان را به دام خود بکشانند.

آنها وعده های خوش آب و رنگی به مشتریان شان می دهند و از سودی که به آنها می رسانند، می گویند اما دریغ از اینکه تمام حرف هایشان وعده های بی سر و ته است و نه تنها سودی به مشتریان نمی رسانند بلکه اصلا خودرویی برای فروش ندارند.

وعده های فروش زیر قیمت بازار یکی از ترفندهای این دسته از لیزینگ های کلاهبردار برای جذب مشتری است و به محض ورود شما به معامله، با هزینه های ریز و درشتی که برایتان می تراشند قیمت واقعی خودرو را از مشتری طلب می کنند.

در بخش واگذاری خودرو هم که تا دلتان بخواهد اغراق می کنند و وعده های سر خرمن می دهند.

از تحویل های یک هفته گرفته تا یک ساعته و یک روزه، وعده هایی است که لیزینگ های قلابی برای جذب مشتریان خود می دهند.

بعد از اینکه شما حسابی انگیزه خرید پیدا کردید و به اندازه کافی وسوسه شدید، مبلغی را برای پیش خرید خودروی مورد نظرتان پرداخت می کنید.

در این قبیل معامله ها، لیزینگ های کلاهبردار ممکن است برای جلب اعتماد شما بعد از دریافت پیش پرداخت، به شما حواله معرفی به بانک هم بدهند، اما حتی این موضوع هم نباید شما را به این فکر بیندازد که پای یک معامله قانونی در میان است.

جالب اینجاست که حتی بعضی شرکت های لیزینگی برای اینکه مشتریان بیشتری جذب کنند برای آنها قرعه کشی راه می اندازند که این قرعه کشی ها را هم باید به عنوان یک نشانه کلاهبرداری جدی بگیرید.

فرار کلاهبرداران با پول های مشتریان برای اینکه بهتر متوجه این ترفندها شوید، ماجرای کلاهبرداری از یک مالباخته را که مدارکش را در اختیار شهروند گذاشته است، مرور می کنیم.

ماجرا از این قرار بود که آنها باید بابت خرید خودرو 50 درصد مبلغ را می پرداختند و بقیه آن را با شرایط اقساط بلندمدت به حساب مدیر شرکت واریز می کردند.

سپس طبق آن قرارداد، قرار بود سه ماه بعد که مشتریان خودرو را تحویل گرفتند شروع به پرداخت اقساط با سود 12درصد کنند که سود بسیار ناچیزی است، آن هم بعد از دریافت خودرو.

بنابراین مردم هم با اعتماد به گفته های مدیر شرکت قراردادها را امضا و نیمی از پول خودرو را پرداخت کردند و بعد از سه ماه که برای تحویل خودرو به شرکت مراجعه کردند، کارکنان آنجا گفتند هنوز سه ماه نشده چرا که جمعه ها و روزهای تعطیل جزو این روزها حساب نمی شود و باید 20 روز دیگر برای تحویل خودروهایشان مراجعه کنند.

هر بار مشتریان به بهانه های مختلف از طرف کارکنان شرکت که انگار برای همین موضوع آموزش دیده بودند، دور زده می شدند و به آنها گفته می شد هرچقدر تحویل خودرو دیرتر انجام شود از قسط ها کم می شود.

بر همین اساس، بسیاری از مشتریان هم دندان روی جگر می گذاشتند و منتظر تحویل خودرو می ماندند غافل از اینکه قرار بوده چه کلاه بزرگی به سرشان برود.

همزمان با این اتفاقات در دفاتر دیگر قراردادهای جدید هم امضا و کلاه های مشتریان دیگری برداشته می شد.

بعد از چند ماه که حساب آقای مدیر شرکت حسابی پر می شد، ساختمان های اجاره ای به مالکان تحویل داده می شد و آقای مدیر و کارمندانش متواری می شدند.

لیزینگ هایی که پلمپ نشده باز می شوند این ماجرا در حالی رخ می دهد که چیزی از خبری شدن ماجرای کلاهبرداری سنگین شرکت نگین خودرو آفتاب نمی گذرد و گفته می شود مدیرعامل آن در زندان به سر می برد، اما این مسأله هنوز برای مالباختگان پول نشده است.

بعد از این ماجرا، پلیس به مردم هشدار داد با دقت بیشتری از شرکت های لیزینگی خودرو بخرند و حتما به پروانه کار و شماره ثبت آنها توجه کنند، ولی انگار این توصیه ها آنقدرها نتیجه بخش نبود، چون روزی نیست که کلاهبرداری جدید لیزینگی اتفاق نیفتد.

کلاهبرداری لیزینگی که این بار داغ ترین پرونده این مدل از کلاهبرداری هاست، مربوط به شرکتی معروف است که اتفاقا از شهرت زیادی هم برخوردار است، اما در کمال تعجب نامش در فهرست شرکت های لیزینگی است که از بانک مرکزی مجوز نگرفته اند.

ماجرای دزدی های این لیزینگ بدین شرح است از آن جا که این شرکت مدت هاست تبلیغات زیادی در رسانه ها و فضای مجازی دارد، توانسته مشتریان زیادی به خود جذب کند.

لیزینگ دنیز خودرو از ابتدای آغاز به کار به 28 مشتری خودروهایشان را تحویل داد.

حتی برای این مشتریان جشن تحویل خودرو هم از طرف لیزینگ دنیز گرفته شد و از خریداران و مشتریان جدیدی که قصد خرید داشتند، دعوت شد تا در این جشن شرکت کنند.

در این میهمانی مفصل حسابی اعتماد مشتریان جدید جلب شد و آنها با کمال میل وارد دام بزرگی شدند که این شرکت کلاهبردار برایشان پهن کرده بود.

یکی از مالباختگان که به همراه 10 نفر دیگر در حال حاضر از شاکیان دنیز خودرو است، درباره نحوه فعالیت این شرکت می گوید: آقایان با به راه انداختن این لیزینگ ها قصد فروش خودرو و کمک به مردم را ندارند بلکه فقط می خواهند کلاهبرداری کنند.

ماجرا از این قرار است که من حدود 2 ماه پیش برای خرید خودرو با این شرکت وارد معامله شدم.

به من گفتند که خودروی مورد نظرم را با قیمت یک میلیون زیر بازار می فروشند و من هم از این موضوع خوشحال شدم و کل پول خودرو را که نزدیک به 30 میلیون تومان بود، به حسابشان واریز کردم.

به من گفتند بین 30 تا 40 روز کاری خودرو را تحویل می دهند اما وقتی چند روز هم از 40 روز گذشت، به شرکت رفتم و سراغ خودروام را گرفتم اما باز هم گفتند مشکلی پیش آمده و تا یک ماه دیگر طول می کشد.

در همین مدت هم بود که مدام قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد.

بارها به بدقولی شرکت در عدم پرداخت خودرو معترض شدم تا اینکه گفتند اگر می خواهی از بازار آزاد برایت خودرو بخریم که در آن صورت من باید 30 میلیون تومان مابه التفاوت پرداخت می کردم و برایم ممکن نبود.

در رفت وآمدهایم به شرکت متوجه شدم که حدود 10 نفر دیگر هم مثل من دچار مشکل شده اند و مسئولان شرکت همان حرف هایی که به من می زنند را به آنها هم گفته و برایشان بهانه تراشی کرده اند.

با این حال من خیلی مصر بودم خودروام را تحویل بگیرم و آنها هم مدام می گفتند که صبر کن تا اینکه به سختی توانستم با مدیر فروش شرکت پارس خودرو ارتباط بگیرم و وقتی او را در جریان این ماجرا قرار دادم، گفت هیچ قراردادی بین پارس خودرو و لیزینگ دنیز نیست و قرار نیست این شرکت هیچ خودرویی به دنیز تحویل دهد.

با این شرایط کاملا متوجه شدم فعالیت این لیزینگ کلاهبرداری است.

به سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده هم که رفتم، گفتند کار این لیزینگ غیر قانونی است اما کاری از ما برنمی آید.

درنهایت اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل توانست از یک ضابط قضایی حکم پلمپ شرکت را بگیرد اما پلمپ آن هم یک روز نشده شکست و حالا همچنان مشغول کلاهبرداری از مردم است.

در کلاهبرداری های لیزینگ دنیز اگر چه مشتریان در پایان ماجرا به اصل پول خود می رسند اما در همین مدت دو سه ماه پول مردم توسط مدیر شرکت در حساب بانکی او می ماند و از این طریق سود بانکی زیادی نصیبش می شود.

جالب اینجاست که مدیر این لیزینگ تا جایی که می تواند مشتریان را دنبال پولشان می کشاند تا از پول آنها نهایت استفاده را ببرد و سود زیادی نصیبش شود.

طبق گفته برخی از شاکیان این شرکت، یکی از شگردهای عجیب این لیزینگ برای اینکه زودتر مشتریان ناراضی را دست به سر کند، این است که به برخی از کارمندان خود ماموریت می دهد که شاکیان از ورشکستگی شرکت خبر دهند و بگویند که هر چه زودتر با دریافت اصل پولشان بی خیال همه چیز بشوند وسرمایه شان را نجات دهند.

هشدار اتحادیه فروشندگان خودرو سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره فعالیت لیزینگ های غیر قانونی به شهروند می گوید: متاسفانه مشکلات زیادی با لیزینگ های غیر قانونی داریم و هر روز دو سه مورد را پلمپ می کنیم اما آنها مثل قارچ رشد می کنند هر روز هم آدرس محل کار خود را تغییر می دهند تا دسترسی پلیس و شاکیان به آنها دشوار شود.

او ادامه می دهد: ما بارها به مردم تذکر داده ایم که حتما از جایی خودرو بخرند که شناسنامه و پروانه کسب داشته باشند اما متاسفانه مردم به هشدارها توجه نمی کنند و گرفتار می شوند.

متاسفانه مردم وقتی شرایط استثنایی لیزینگ ها را می بینند، وسوسه می شوند و بدون توجه به مسائل دیگر سرمایه شان را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند.

این در حالی است که آنها خودروهایی را که وجود خارجی ندارند، می خرند چون شرکت های خودروسازی با لیزینگ های بدون مجوز کار نمی کنند و به آنها خودرو تحویل نمی دهند.

موتمنی تأکید می کند: مردم بدون توجه به مجوز لیزینگ و بدون اینکه خواستار رویت پروانه کسب شوند به هر لیزینگی اعتماد می کنند و دست آخر نه تنها به خودرو نمی رسند بلکه اموالشان را هم از دست می دهند.


کلید واژه ها: کلاهبردار - لیزینگ - خودرو - مشتری - کلاهبرداری - خرید خودرو - بازار - قرعه کشی - وعده - خرید - قیمت - طولانی - فروش - بانک - بازار خودرو - بانک مرکزی - هایی - مبلغ - نمایشگاه - خوش شانس - تسهیلات - انگیزه - گزارش - جایزه - شکایت - بانکی - مرکزی - ساعته - شرایط - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
دود بی تدبیری ارزی دولت در چشم کارگران رفت

چه کسی مسئولیت عواقب رد FATF را می پذیرد؟

بازار ارز تمام اخبار منفی را پیش خور کرده است/ تحقق وعده های اروپا نرخ دلار را کاهش می دهد

استخدام کارشناس تولید محتوا،کارشناس فروش و بازایابی در تهران

اعلام آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران

70 میلیون دلار یارانه روزانه سوخت

7شب اقامت در تایلند چقدر هزینه دارد؟

فال روزانه شنبه 26 آبان ماه 97

کاهش قیمت نفت اوپک

افزایش نرخ ارز جلوی واردات کالای قاچاق را گرفت

قیمت خودرو امروز 26 آبان 97

استخدام تراشکار نیمه ماهر در مشهد

استخدام راننده کامیونت کاویان در مشهد

سرانجام افزایش تعرفه های پزشکی در نیمه دوم سال 97

استخدام کارشناس مدیریت با سابقه کار در تهران

تصمیم جدید اوپک ضدترامپ

استخدام نیروی ماهر در فست فود و کافی شاپ

استخدام فروشنده حرفه ای برای شرکت گلستان در تهران

استخدام مهندس صنایع و مهندس نقشه کش صنعتی در اصفهان

راهکارهای ساماندهی بازار خودرو از نگاه یک عضو کمیسیون صنایع مجلس

قیمت جهانی نفت امروز 1397/08/26 | تصمیم جدید اوپک ضدترامپ

زباله‎هایی که طلا شدند

دهیاری ها باید به سمت درآمدهای پایدار بروند

ایران؛ نگین جاده طلایی ابریشم

اقتصاد و پایدار ملی

تمهیدات بانک مرکزی برای بازگشت ارز ناشی از صادرات به کشور

بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

برق آبی ها زنده می شوند؟

عملیات پاک سازی دره فصلی گناوه از لکه های نفتی آغاز شد

120 نقطه حادثه خیز جاده های خوزستان ایمن سازی شد

هفته ششم سوارکاری پاییزه آق قلا با شرکت 61 راس اسب برگزار شد

رکود تورمی چیست؟ (به زبان ساده)+فیلم

ارزش دلار چگونه تعیین می شود+فیلم

کلزا در چهار هزار و 700 هکتار از مزارع شوش کشت شد

این گوشی جان سخت تا منفی20 درجه زنده می ماند! + تصاویر

برگشت ارز ناشی از صادرات سرعت خواهد گرفت

وضعیت قرمز برای 24 درصد مدارس تهران

کلزا در چهار هزار و 700 هکتار از مزارع شوش کشت شد

120 نقطه حادثه خیز جاده های خوزستان ایمن سازی شد

تحویل سوخو-100 به ایران را بعد از کاهش قطعات آمریکایی آن بررسی می کنیم

نظر وزیر راه ، افزایش وام مسکن است

حضور بانوان در استادیوم ها مشکل امروز مردم نیست

یارانه نوزادان امشب واریز می شود

ارزش سهام عدالت؛ 2.2 میلیون یا 14 میلیون تومان!؟

قطعه سازان پشت درِ بسته سامانه نیما

تشدید کاهش عرضه مسکن مصرفی/کسادی بازار یا رکود تورمی؟

فال امروز 26 آبان 97

استخدام کارشناس فروش در زمینه فروش خدمات

معرفی انواع مدل کاغذ دیواری سه بعدی

استخدام نجار ماهر و نیمه ماهر مبل در محمدشهر

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

برج تقطیر در پالایشگاه چگونه کار می کند؟

قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین یا سهمیه بندی دوباره در دستور کار نیست

استخدام نیروی ماهر و کارشناس فروش و مدیریت در تهران

زباله‎هایی که طلا شدند

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر آقا در البرز

دلار تک رقمی می شود؟/ پیشخوان

راهکار از بین بردن مدرک گرایی اصلاح آموزش عالی است

استخدام آشپز ماهر نیمه وقت جهت مطبخ در البرز

اعلام جدیدترین رقم هزینه سبد معیشت خانوار کارگری

دو خودروساز اصلی کشور در نیمه نخست سال 500 میلیارد تومان ضرر کردند

یک درس از سازماندهی بازار ها

استخدام تعدادی توزیع کننده همراه با اتومبیل سواری در کرمان

استخدام کارشناس فروش جهت همکاری با شرکت اطلس نانو در تبریز

استخدام آشپز و کمک آشپز خانم یا آقا جهت تهیه غذا در کرمان

استخدام حسابدار آقا جهت همکاری در شهر تبریز

استخدام کارشناس فروش آقا جهت همکاری در کرمان

استخدام کارشناس فروش،کارمند فروش در شرکت صبا شیمی آریا-تهران

استخدام حسابدار آقا جهت همکاری در شهر بیرجند

استخدام نصاب درب اتوماتیک جهت همکاری در کرمان

استخدام کارشناس اداری و مالی خانم در همدان

استخدام ناخن کار حرفه ای در محدوده گوهردشت کرج

صادرات بیش از 800 هزارتن کالا از مرز میلک

استخدام راننده در شرکت مهندسی در کرمان

حمایت از البسه ایرانی در اولویت مصرف کنندگان قرار گیرد

50 درصد تولیدات پارچه ها، داخلی است

پیشنهاد عراق: پرداخت پول گاز با دینار!

گروه اقدام بین المللی( FATF) چیست+فیلم

سردرگمی در بازار خودرو/ ماندن قطعه سازان پشت درهای بسته سامانه نیما

حضور شریعتمداری، رحمانی، دژپسند، صالحی، زنگنه و همتی در جلسات کمیسیون اجتماعی

اجرای طرح همگام با کشاورز در دلیجان

اضافه شدن مبلغی تحت عنوان سود بدهی در قبوض گاز واقعیت ندارد

مطالبه مالیات متمم

کاهش هزینه های تولید با تامین نهاده های کشاورزی توسط اتحادیه ها و تشکل ها

یارانه نوزادان امشب واریز می شود

سهام عدالت چقدر می ارزد؟

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

راه های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

استخدام اتوکار، چرخکار و بسته بند در البرز

سهام عدالت چقدر می ارزد؟

استخدام نویسنده و تولیدکننده محتوا غیر حضوری از سراسر کشور

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار سپیدار در البرز

بیمه تکمیلی؛ فقط برای تکمیل سود بیمه ها!

سازه کروی شیشه ای در اراک طراحی و ساخته شد

استخدام آشپز ماهر انواع کباب و جوجه در کرج

استخدام کارگر آقا جهت تراش و شست و شو در دوغابی - لالجین

استخدام شاگرد آقا جهت همکاری در کرمان

استخدام نیروی آقا جهت کار در سفالگری در همدان

استخدام مهندس الکرترونیک مسلط به ARM و FPGA در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت کار در جهیزیه سیب در کرمان

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!