مطالب مرتبط:
خواب یک روزه در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید آپارتمان در پاسداران دارید بخوانید/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
سودهای میلیاردی حرام در حساب بانکی برخی سلبریتی ها
بدهی 50 میلیاردی یک بدهکار کلان بانکی در گلستان پرداخت شد
صف خرید سهام برای همه منهای خودرویی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 00:222018-08-20اقتصادي

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!


«خودرو زیر قیمت بازار»، «اقساط طولانی و سود کم»، « قرعه کشی با جایزه های دهن پرکن» و.

همه و همه آپشن هایی هستند که شما را به دام شرکت های کلاهبردار لیزینگی می اندازند.

- اگر بتوانید پولتان را پس بگیرید، خیلی خوش شانس هستید، وگرنه این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

در ادامه این گزارش جزییات کلاهبرداری لیزینگ های خودرو و فهرست غیرمجازها را به روایت بانک مرکزی می بینید: این لیزینگ های کلاهبردار این روزها بازار شکایت از لیزینگ های قلابی حسابی داغ شده است.

در آشفته بازار خودرو که هر شرکت و هر نمایشگاه خودرویی ساز خود را می نوازد، شرکت های کلاهبردار لیزینگ فرصت مناسبی به دست آورده اند که با پیشنهادهای وسوسه انگیز مثل فروش زیر قیمت بازار، تسهیلات ارزان با سود کم و اقساط طولانی مشتریان را به دام خود بکشانند.

آنها وعده های خوش آب و رنگی به مشتریان شان می دهند و از سودی که به آنها می رسانند، می گویند اما دریغ از اینکه تمام حرف هایشان وعده های بی سر و ته است و نه تنها سودی به مشتریان نمی رسانند بلکه اصلا خودرویی برای فروش ندارند.

وعده های فروش زیر قیمت بازار یکی از ترفندهای این دسته از لیزینگ های کلاهبردار برای جذب مشتری است و به محض ورود شما به معامله، با هزینه های ریز و درشتی که برایتان می تراشند قیمت واقعی خودرو را از مشتری طلب می کنند.

در بخش واگذاری خودرو هم که تا دلتان بخواهد اغراق می کنند و وعده های سر خرمن می دهند.

از تحویل های یک هفته گرفته تا یک ساعته و یک روزه، وعده هایی است که لیزینگ های قلابی برای جذب مشتریان خود می دهند.

بعد از اینکه شما حسابی انگیزه خرید پیدا کردید و به اندازه کافی وسوسه شدید، مبلغی را برای پیش خرید خودروی مورد نظرتان پرداخت می کنید.

در این قبیل معامله ها، لیزینگ های کلاهبردار ممکن است برای جلب اعتماد شما بعد از دریافت پیش پرداخت، به شما حواله معرفی به بانک هم بدهند، اما حتی این موضوع هم نباید شما را به این فکر بیندازد که پای یک معامله قانونی در میان است.

جالب اینجاست که حتی بعضی شرکت های لیزینگی برای اینکه مشتریان بیشتری جذب کنند برای آنها قرعه کشی راه می اندازند که این قرعه کشی ها را هم باید به عنوان یک نشانه کلاهبرداری جدی بگیرید.

فرار کلاهبرداران با پول های مشتریان برای اینکه بهتر متوجه این ترفندها شوید، ماجرای کلاهبرداری از یک مالباخته را که مدارکش را در اختیار شهروند گذاشته است، مرور می کنیم.

ماجرا از این قرار بود که آنها باید بابت خرید خودرو 50 درصد مبلغ را می پرداختند و بقیه آن را با شرایط اقساط بلندمدت به حساب مدیر شرکت واریز می کردند.

سپس طبق آن قرارداد، قرار بود سه ماه بعد که مشتریان خودرو را تحویل گرفتند شروع به پرداخت اقساط با سود 12درصد کنند که سود بسیار ناچیزی است، آن هم بعد از دریافت خودرو.

بنابراین مردم هم با اعتماد به گفته های مدیر شرکت قراردادها را امضا و نیمی از پول خودرو را پرداخت کردند و بعد از سه ماه که برای تحویل خودرو به شرکت مراجعه کردند، کارکنان آنجا گفتند هنوز سه ماه نشده چرا که جمعه ها و روزهای تعطیل جزو این روزها حساب نمی شود و باید 20 روز دیگر برای تحویل خودروهایشان مراجعه کنند.

هر بار مشتریان به بهانه های مختلف از طرف کارکنان شرکت که انگار برای همین موضوع آموزش دیده بودند، دور زده می شدند و به آنها گفته می شد هرچقدر تحویل خودرو دیرتر انجام شود از قسط ها کم می شود.

بر همین اساس، بسیاری از مشتریان هم دندان روی جگر می گذاشتند و منتظر تحویل خودرو می ماندند غافل از اینکه قرار بوده چه کلاه بزرگی به سرشان برود.

همزمان با این اتفاقات در دفاتر دیگر قراردادهای جدید هم امضا و کلاه های مشتریان دیگری برداشته می شد.

بعد از چند ماه که حساب آقای مدیر شرکت حسابی پر می شد، ساختمان های اجاره ای به مالکان تحویل داده می شد و آقای مدیر و کارمندانش متواری می شدند.

لیزینگ هایی که پلمپ نشده باز می شوند این ماجرا در حالی رخ می دهد که چیزی از خبری شدن ماجرای کلاهبرداری سنگین شرکت نگین خودرو آفتاب نمی گذرد و گفته می شود مدیرعامل آن در زندان به سر می برد، اما این مسأله هنوز برای مالباختگان پول نشده است.

بعد از این ماجرا، پلیس به مردم هشدار داد با دقت بیشتری از شرکت های لیزینگی خودرو بخرند و حتما به پروانه کار و شماره ثبت آنها توجه کنند، ولی انگار این توصیه ها آنقدرها نتیجه بخش نبود، چون روزی نیست که کلاهبرداری جدید لیزینگی اتفاق نیفتد.

کلاهبرداری لیزینگی که این بار داغ ترین پرونده این مدل از کلاهبرداری هاست، مربوط به شرکتی معروف است که اتفاقا از شهرت زیادی هم برخوردار است، اما در کمال تعجب نامش در فهرست شرکت های لیزینگی است که از بانک مرکزی مجوز نگرفته اند.

ماجرای دزدی های این لیزینگ بدین شرح است از آن جا که این شرکت مدت هاست تبلیغات زیادی در رسانه ها و فضای مجازی دارد، توانسته مشتریان زیادی به خود جذب کند.

لیزینگ دنیز خودرو از ابتدای آغاز به کار به 28 مشتری خودروهایشان را تحویل داد.

حتی برای این مشتریان جشن تحویل خودرو هم از طرف لیزینگ دنیز گرفته شد و از خریداران و مشتریان جدیدی که قصد خرید داشتند، دعوت شد تا در این جشن شرکت کنند.

در این میهمانی مفصل حسابی اعتماد مشتریان جدید جلب شد و آنها با کمال میل وارد دام بزرگی شدند که این شرکت کلاهبردار برایشان پهن کرده بود.

یکی از مالباختگان که به همراه 10 نفر دیگر در حال حاضر از شاکیان دنیز خودرو است، درباره نحوه فعالیت این شرکت می گوید: آقایان با به راه انداختن این لیزینگ ها قصد فروش خودرو و کمک به مردم را ندارند بلکه فقط می خواهند کلاهبرداری کنند.

ماجرا از این قرار است که من حدود 2 ماه پیش برای خرید خودرو با این شرکت وارد معامله شدم.

به من گفتند که خودروی مورد نظرم را با قیمت یک میلیون زیر بازار می فروشند و من هم از این موضوع خوشحال شدم و کل پول خودرو را که نزدیک به 30 میلیون تومان بود، به حسابشان واریز کردم.

به من گفتند بین 30 تا 40 روز کاری خودرو را تحویل می دهند اما وقتی چند روز هم از 40 روز گذشت، به شرکت رفتم و سراغ خودروام را گرفتم اما باز هم گفتند مشکلی پیش آمده و تا یک ماه دیگر طول می کشد.

در همین مدت هم بود که مدام قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد.

بارها به بدقولی شرکت در عدم پرداخت خودرو معترض شدم تا اینکه گفتند اگر می خواهی از بازار آزاد برایت خودرو بخریم که در آن صورت من باید 30 میلیون تومان مابه التفاوت پرداخت می کردم و برایم ممکن نبود.

در رفت وآمدهایم به شرکت متوجه شدم که حدود 10 نفر دیگر هم مثل من دچار مشکل شده اند و مسئولان شرکت همان حرف هایی که به من می زنند را به آنها هم گفته و برایشان بهانه تراشی کرده اند.

با این حال من خیلی مصر بودم خودروام را تحویل بگیرم و آنها هم مدام می گفتند که صبر کن تا اینکه به سختی توانستم با مدیر فروش شرکت پارس خودرو ارتباط بگیرم و وقتی او را در جریان این ماجرا قرار دادم، گفت هیچ قراردادی بین پارس خودرو و لیزینگ دنیز نیست و قرار نیست این شرکت هیچ خودرویی به دنیز تحویل دهد.

با این شرایط کاملا متوجه شدم فعالیت این لیزینگ کلاهبرداری است.

به سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده هم که رفتم، گفتند کار این لیزینگ غیر قانونی است اما کاری از ما برنمی آید.

درنهایت اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل توانست از یک ضابط قضایی حکم پلمپ شرکت را بگیرد اما پلمپ آن هم یک روز نشده شکست و حالا همچنان مشغول کلاهبرداری از مردم است.

در کلاهبرداری های لیزینگ دنیز اگر چه مشتریان در پایان ماجرا به اصل پول خود می رسند اما در همین مدت دو سه ماه پول مردم توسط مدیر شرکت در حساب بانکی او می ماند و از این طریق سود بانکی زیادی نصیبش می شود.

جالب اینجاست که مدیر این لیزینگ تا جایی که می تواند مشتریان را دنبال پولشان می کشاند تا از پول آنها نهایت استفاده را ببرد و سود زیادی نصیبش شود.

طبق گفته برخی از شاکیان این شرکت، یکی از شگردهای عجیب این لیزینگ برای اینکه زودتر مشتریان ناراضی را دست به سر کند، این است که به برخی از کارمندان خود ماموریت می دهد که شاکیان از ورشکستگی شرکت خبر دهند و بگویند که هر چه زودتر با دریافت اصل پولشان بی خیال همه چیز بشوند وسرمایه شان را نجات دهند.

هشدار اتحادیه فروشندگان خودرو سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره فعالیت لیزینگ های غیر قانونی به شهروند می گوید: متاسفانه مشکلات زیادی با لیزینگ های غیر قانونی داریم و هر روز دو سه مورد را پلمپ می کنیم اما آنها مثل قارچ رشد می کنند هر روز هم آدرس محل کار خود را تغییر می دهند تا دسترسی پلیس و شاکیان به آنها دشوار شود.

او ادامه می دهد: ما بارها به مردم تذکر داده ایم که حتما از جایی خودرو بخرند که شناسنامه و پروانه کسب داشته باشند اما متاسفانه مردم به هشدارها توجه نمی کنند و گرفتار می شوند.

متاسفانه مردم وقتی شرایط استثنایی لیزینگ ها را می بینند، وسوسه می شوند و بدون توجه به مسائل دیگر سرمایه شان را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند.

این در حالی است که آنها خودروهایی را که وجود خارجی ندارند، می خرند چون شرکت های خودروسازی با لیزینگ های بدون مجوز کار نمی کنند و به آنها خودرو تحویل نمی دهند.

موتمنی تأکید می کند: مردم بدون توجه به مجوز لیزینگ و بدون اینکه خواستار رویت پروانه کسب شوند به هر لیزینگی اعتماد می کنند و دست آخر نه تنها به خودرو نمی رسند بلکه اموالشان را هم از دست می دهند.


کلید واژه ها: کلاهبردار - لیزینگ - خودرو - مشتری - کلاهبرداری - خرید خودرو - بازار - قرعه کشی - وعده - خرید - قیمت - طولانی - فروش - بانک - بازار خودرو - بانک مرکزی - هایی - مبلغ - نمایشگاه - خوش شانس - تسهیلات - انگیزه - گزارش - جایزه - شکایت - بانکی - مرکزی - ساعته - شرایط - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
کارتهای بازرگانی یک بار مصرف در کمین صادرات

ورود طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

قیمت واقعی دلار چقدر است؟

باران و تندباد در تهران

نقش بارندگی ها در کاهش سفیدبالک ها

بازیگر فیلمهای مستهجن،رابطه اش با ترامپ را در یک کتاب منتشر کرد

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

7 گام مهم در ردیابی گوشی های مسروقه

لزوم به روزرسانی زنجیره تامین قطعات در صنعتی پیچیده و بزرگ

بیگاری از زنان کم سواد

مسیر توسعه پروژه های معدنی

واردات بیش از 2 میلیون دلار بلندگوی خودرو + جدول

حرکت هیات های عزاداری در بیرجند

ابلاغ قانون دائمی شدن قانون استخدام در ناجا

خلأ مسیریاب برای پول صنعتی

تکذیب هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک

195 دیدار و سفر سرنوشت ساز برای تضمین آینده سیستان وبلوچستان

چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

نرخ پی وی سی 150 درصد افزایش یافت

اول مهر؛جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با همتی

عربستان توان کنترل افزایش قیمت نفت را ندارد

کنسرو و کمپوت و غذاهای آماده چه نقشی در زندگی های امروزی دارند

برای مبارزه با پول شویی نیاز به FATF نیست

آمانو: ایران به اجرای برجام ادامه می دهد

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

آقای زیباکلام شما هم بیا طلبه شو !

افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب بابونه توسط محققان کشور

2 هزار و 656 تن برنج در خداآفرین برداشت می شود

تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت ملی پست

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

چرا نتایج ارشد دانشگاه آزاد با تاخیر اعلام شد؟

مایکل اسنایدر آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

طرز تهیه حلوا زنجبیلی تبریز

روش های صرفه جویی در میهمانی ها

افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب بابونه توسط محققان کشور

خروج 6 هزار تن گندم از کشور به دلیل افزایش نرخ دلار

برای مبارزه با پول شویی نیاز به اف ای تی اف نیست

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه

این کشتی 52 میلیون دلاری روزانه 5 تن پلاستیک اقیانوس را بازیافت خواهد کرد

ورود طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

اولتیماتوم پلیس به مالخران

سهم چینی ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

عکس/ کوچولوی 300 میلیونی در تهران!

جزییات دستور شریعتمداری در مورد سامانه جامع تجارت

شخصیت شما از کدام نوع است؟

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد| نگرانی مردم در مورد سرنوشت پول‎هایشان

شخصیت شما از کدام نوع است؟

جدیدترین قیمت خودرو در بازار/ پراید ارزانتر شد + جدول

فال روزانه چهارشنبه 28 شهریور 1397

زلزله در نوار مرزی آذربایجان و ایران| استان اردبیل لرزید

آمریکا اپل واچ و ایرپاد اپل را از پرداخت تعرفه معاف می کند

سرانه فضای سبز اسفراین 50 درصد افزایش یافت

قیمت خط کش در آستانه سال تحصیلی

بهسازی آب بندان های سه استان شمالی کشور

FATF یک بهانه است

نماینده مردم سنندج: هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف شد

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

وزیر صنعت، دلایل گرانی خودرو را اعلام کرد

رونمایی هفتمین عرضه اولیه امسال بورس در آخرین روز تابستان

پاسخ به 3 سوال مهم درباره زیرساخت های مالی بورس برای عرضه نفت خام

افزایش نرخ دلار باعث خروج 6 هزار تن گندم از کشور شد

گزارش / بهره برداری و کلنگ زنی چند طرح صنعتی در لرستان

تخصیص 17 میلیارد تومان به سرویس مدارس استثنایی

پروژه های شهری بر اساس نیازهای مردم برنامه ریزی می شوند

حضور دکتر مونسان در مراسم عزاداری تیمچه حاجب الدوله در بازار تهران

45 جایگاه سی ان جی در جنوب آذربایجان غربی فعال است

موتور سیکلت Moto Guzzi V85 معرفی شد

آمادگی کامل زیرساخت ها برای اجرای فاز دوم طرح کاهش و طرح ترافیک جدید در نیمه دوم سال

خمین و بلغارستان خواهرخوانده می شوند

دستگیری یک فرمانده ارشد داعش در ترکیه

محکومیت مدیرکل گمرک اسبق بوشهر به 5 سال حبس، 74 ضربه شلاق و یک میلیارد تومان جزای نقدی

«اعلام ورشکستگی» موسسه سکه ثامن / نگرانی مردم در مورد سرنوشت پول هایشان

رییس کمیسیون گردشگری اراک: خمین و بلغارستان خواهرخوانده می شوند

چرایی از دست رفتن اعتماد اجتماعی

اجرای متوازن برجام خواست تهران است

راهنمای نصب مایکرویو بالا اجاقی

طرح عرضه نفت خام به صورت ارزی در رینگ صادراتی بورس انرژی تصویب شد

محصولاتی که به کاهش فشار کمک می کنند

طرح هند برای خرید ناوچه های روسی

بریتانیا 24 جنگنده به قطر می فروشد

سهم چینی ها از بازار خودروی ایران چقدر است؟

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران و تاثیر آن در بازارهای جهانی

610 میلیاردریال اعتیار امسال آب و فاضلاب شهری لرستان

قیمت لوازم خانگی آزاد شد

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

کوپن الکترونیکی به چه کسانی داده می شود؟

سایت خرید و فروش آنلاین سکه و طلا 3000 نفر را تلکه کرد

قیمت مرغ امروز 1397/06/27

تکذیب خبر هزینه 2 میلیون دلاری سفر روحانی به نیویورک

کشف احتکار لوازم بهداشتی به ارزش 150 میلیارد ریال

معافیت واردات طلای خام از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

بریتانیا 24 جنگنده به قطر می فروشد

یارانه 3برابری برخی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی دیشب واریز نشد

قیمت خودرو امروز27/ 1397/06| استپ وی یک میلیون تومان ارزان شد

محاکمه مدیران خودروسازی، خواست به حق مردم

خودروی 300 میلیونی در تهران!/ عکس

مشارکت سودآورانه شرکت های ایرانی در بازسازی سوریه

142 میلیون سهم در تالار وبورس کیش معامله شد

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!