مطالب مرتبط:
خواب یک روزه در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید آپارتمان در پاسداران دارید بخوانید/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
سودهای میلیاردی حرام در حساب بانکی برخی سلبریتی ها
بدهی 50 میلیاردی یک بدهکار کلان بانکی در گلستان پرداخت شد
صف خرید سهام برای همه منهای خودرویی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 23:222018-08-20اقتصادي

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!


«خودرو زیر قیمت بازار»، «اقساط طولانی و سود کم»، « قرعه کشی با جایزه های دهن پرکن» و.

همه و همه آپشن هایی هستند که شما را به دام شرکت های کلاهبردار لیزینگی می اندازند.

- اگر بتوانید پولتان را پس بگیرید، خیلی خوش شانس هستید، وگرنه این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

در ادامه این گزارش جزییات کلاهبرداری لیزینگ های خودرو و فهرست غیرمجازها را به روایت بانک مرکزی می بینید: این لیزینگ های کلاهبردار این روزها بازار شکایت از لیزینگ های قلابی حسابی داغ شده است.

در آشفته بازار خودرو که هر شرکت و هر نمایشگاه خودرویی ساز خود را می نوازد، شرکت های کلاهبردار لیزینگ فرصت مناسبی به دست آورده اند که با پیشنهادهای وسوسه انگیز مثل فروش زیر قیمت بازار، تسهیلات ارزان با سود کم و اقساط طولانی مشتریان را به دام خود بکشانند.

آنها وعده های خوش آب و رنگی به مشتریان شان می دهند و از سودی که به آنها می رسانند، می گویند اما دریغ از اینکه تمام حرف هایشان وعده های بی سر و ته است و نه تنها سودی به مشتریان نمی رسانند بلکه اصلا خودرویی برای فروش ندارند.

وعده های فروش زیر قیمت بازار یکی از ترفندهای این دسته از لیزینگ های کلاهبردار برای جذب مشتری است و به محض ورود شما به معامله، با هزینه های ریز و درشتی که برایتان می تراشند قیمت واقعی خودرو را از مشتری طلب می کنند.

در بخش واگذاری خودرو هم که تا دلتان بخواهد اغراق می کنند و وعده های سر خرمن می دهند.

از تحویل های یک هفته گرفته تا یک ساعته و یک روزه، وعده هایی است که لیزینگ های قلابی برای جذب مشتریان خود می دهند.

بعد از اینکه شما حسابی انگیزه خرید پیدا کردید و به اندازه کافی وسوسه شدید، مبلغی را برای پیش خرید خودروی مورد نظرتان پرداخت می کنید.

در این قبیل معامله ها، لیزینگ های کلاهبردار ممکن است برای جلب اعتماد شما بعد از دریافت پیش پرداخت، به شما حواله معرفی به بانک هم بدهند، اما حتی این موضوع هم نباید شما را به این فکر بیندازد که پای یک معامله قانونی در میان است.

جالب اینجاست که حتی بعضی شرکت های لیزینگی برای اینکه مشتریان بیشتری جذب کنند برای آنها قرعه کشی راه می اندازند که این قرعه کشی ها را هم باید به عنوان یک نشانه کلاهبرداری جدی بگیرید.

فرار کلاهبرداران با پول های مشتریان برای اینکه بهتر متوجه این ترفندها شوید، ماجرای کلاهبرداری از یک مالباخته را که مدارکش را در اختیار شهروند گذاشته است، مرور می کنیم.

ماجرا از این قرار بود که آنها باید بابت خرید خودرو 50 درصد مبلغ را می پرداختند و بقیه آن را با شرایط اقساط بلندمدت به حساب مدیر شرکت واریز می کردند.

سپس طبق آن قرارداد، قرار بود سه ماه بعد که مشتریان خودرو را تحویل گرفتند شروع به پرداخت اقساط با سود 12درصد کنند که سود بسیار ناچیزی است، آن هم بعد از دریافت خودرو.

بنابراین مردم هم با اعتماد به گفته های مدیر شرکت قراردادها را امضا و نیمی از پول خودرو را پرداخت کردند و بعد از سه ماه که برای تحویل خودرو به شرکت مراجعه کردند، کارکنان آنجا گفتند هنوز سه ماه نشده چرا که جمعه ها و روزهای تعطیل جزو این روزها حساب نمی شود و باید 20 روز دیگر برای تحویل خودروهایشان مراجعه کنند.

هر بار مشتریان به بهانه های مختلف از طرف کارکنان شرکت که انگار برای همین موضوع آموزش دیده بودند، دور زده می شدند و به آنها گفته می شد هرچقدر تحویل خودرو دیرتر انجام شود از قسط ها کم می شود.

بر همین اساس، بسیاری از مشتریان هم دندان روی جگر می گذاشتند و منتظر تحویل خودرو می ماندند غافل از اینکه قرار بوده چه کلاه بزرگی به سرشان برود.

همزمان با این اتفاقات در دفاتر دیگر قراردادهای جدید هم امضا و کلاه های مشتریان دیگری برداشته می شد.

بعد از چند ماه که حساب آقای مدیر شرکت حسابی پر می شد، ساختمان های اجاره ای به مالکان تحویل داده می شد و آقای مدیر و کارمندانش متواری می شدند.

لیزینگ هایی که پلمپ نشده باز می شوند این ماجرا در حالی رخ می دهد که چیزی از خبری شدن ماجرای کلاهبرداری سنگین شرکت نگین خودرو آفتاب نمی گذرد و گفته می شود مدیرعامل آن در زندان به سر می برد، اما این مسأله هنوز برای مالباختگان پول نشده است.

بعد از این ماجرا، پلیس به مردم هشدار داد با دقت بیشتری از شرکت های لیزینگی خودرو بخرند و حتما به پروانه کار و شماره ثبت آنها توجه کنند، ولی انگار این توصیه ها آنقدرها نتیجه بخش نبود، چون روزی نیست که کلاهبرداری جدید لیزینگی اتفاق نیفتد.

کلاهبرداری لیزینگی که این بار داغ ترین پرونده این مدل از کلاهبرداری هاست، مربوط به شرکتی معروف است که اتفاقا از شهرت زیادی هم برخوردار است، اما در کمال تعجب نامش در فهرست شرکت های لیزینگی است که از بانک مرکزی مجوز نگرفته اند.

ماجرای دزدی های این لیزینگ بدین شرح است از آن جا که این شرکت مدت هاست تبلیغات زیادی در رسانه ها و فضای مجازی دارد، توانسته مشتریان زیادی به خود جذب کند.

لیزینگ دنیز خودرو از ابتدای آغاز به کار به 28 مشتری خودروهایشان را تحویل داد.

حتی برای این مشتریان جشن تحویل خودرو هم از طرف لیزینگ دنیز گرفته شد و از خریداران و مشتریان جدیدی که قصد خرید داشتند، دعوت شد تا در این جشن شرکت کنند.

در این میهمانی مفصل حسابی اعتماد مشتریان جدید جلب شد و آنها با کمال میل وارد دام بزرگی شدند که این شرکت کلاهبردار برایشان پهن کرده بود.

یکی از مالباختگان که به همراه 10 نفر دیگر در حال حاضر از شاکیان دنیز خودرو است، درباره نحوه فعالیت این شرکت می گوید: آقایان با به راه انداختن این لیزینگ ها قصد فروش خودرو و کمک به مردم را ندارند بلکه فقط می خواهند کلاهبرداری کنند.

ماجرا از این قرار است که من حدود 2 ماه پیش برای خرید خودرو با این شرکت وارد معامله شدم.

به من گفتند که خودروی مورد نظرم را با قیمت یک میلیون زیر بازار می فروشند و من هم از این موضوع خوشحال شدم و کل پول خودرو را که نزدیک به 30 میلیون تومان بود، به حسابشان واریز کردم.

به من گفتند بین 30 تا 40 روز کاری خودرو را تحویل می دهند اما وقتی چند روز هم از 40 روز گذشت، به شرکت رفتم و سراغ خودروام را گرفتم اما باز هم گفتند مشکلی پیش آمده و تا یک ماه دیگر طول می کشد.

در همین مدت هم بود که مدام قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد.

بارها به بدقولی شرکت در عدم پرداخت خودرو معترض شدم تا اینکه گفتند اگر می خواهی از بازار آزاد برایت خودرو بخریم که در آن صورت من باید 30 میلیون تومان مابه التفاوت پرداخت می کردم و برایم ممکن نبود.

در رفت وآمدهایم به شرکت متوجه شدم که حدود 10 نفر دیگر هم مثل من دچار مشکل شده اند و مسئولان شرکت همان حرف هایی که به من می زنند را به آنها هم گفته و برایشان بهانه تراشی کرده اند.

با این حال من خیلی مصر بودم خودروام را تحویل بگیرم و آنها هم مدام می گفتند که صبر کن تا اینکه به سختی توانستم با مدیر فروش شرکت پارس خودرو ارتباط بگیرم و وقتی او را در جریان این ماجرا قرار دادم، گفت هیچ قراردادی بین پارس خودرو و لیزینگ دنیز نیست و قرار نیست این شرکت هیچ خودرویی به دنیز تحویل دهد.

با این شرایط کاملا متوجه شدم فعالیت این لیزینگ کلاهبرداری است.

به سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده هم که رفتم، گفتند کار این لیزینگ غیر قانونی است اما کاری از ما برنمی آید.

درنهایت اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل توانست از یک ضابط قضایی حکم پلمپ شرکت را بگیرد اما پلمپ آن هم یک روز نشده شکست و حالا همچنان مشغول کلاهبرداری از مردم است.

در کلاهبرداری های لیزینگ دنیز اگر چه مشتریان در پایان ماجرا به اصل پول خود می رسند اما در همین مدت دو سه ماه پول مردم توسط مدیر شرکت در حساب بانکی او می ماند و از این طریق سود بانکی زیادی نصیبش می شود.

جالب اینجاست که مدیر این لیزینگ تا جایی که می تواند مشتریان را دنبال پولشان می کشاند تا از پول آنها نهایت استفاده را ببرد و سود زیادی نصیبش شود.

طبق گفته برخی از شاکیان این شرکت، یکی از شگردهای عجیب این لیزینگ برای اینکه زودتر مشتریان ناراضی را دست به سر کند، این است که به برخی از کارمندان خود ماموریت می دهد که شاکیان از ورشکستگی شرکت خبر دهند و بگویند که هر چه زودتر با دریافت اصل پولشان بی خیال همه چیز بشوند وسرمایه شان را نجات دهند.

هشدار اتحادیه فروشندگان خودرو سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره فعالیت لیزینگ های غیر قانونی به شهروند می گوید: متاسفانه مشکلات زیادی با لیزینگ های غیر قانونی داریم و هر روز دو سه مورد را پلمپ می کنیم اما آنها مثل قارچ رشد می کنند هر روز هم آدرس محل کار خود را تغییر می دهند تا دسترسی پلیس و شاکیان به آنها دشوار شود.

او ادامه می دهد: ما بارها به مردم تذکر داده ایم که حتما از جایی خودرو بخرند که شناسنامه و پروانه کسب داشته باشند اما متاسفانه مردم به هشدارها توجه نمی کنند و گرفتار می شوند.

متاسفانه مردم وقتی شرایط استثنایی لیزینگ ها را می بینند، وسوسه می شوند و بدون توجه به مسائل دیگر سرمایه شان را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند.

این در حالی است که آنها خودروهایی را که وجود خارجی ندارند، می خرند چون شرکت های خودروسازی با لیزینگ های بدون مجوز کار نمی کنند و به آنها خودرو تحویل نمی دهند.

موتمنی تأکید می کند: مردم بدون توجه به مجوز لیزینگ و بدون اینکه خواستار رویت پروانه کسب شوند به هر لیزینگی اعتماد می کنند و دست آخر نه تنها به خودرو نمی رسند بلکه اموالشان را هم از دست می دهند.


کلید واژه ها: کلاهبردار - لیزینگ - خودرو - مشتری - کلاهبرداری - خرید خودرو - بازار - قرعه کشی - وعده - خرید - قیمت - طولانی - فروش - بانک - بازار خودرو - بانک مرکزی - هایی - مبلغ - نمایشگاه - خوش شانس - تسهیلات - انگیزه - گزارش - جایزه - شکایت - بانکی - مرکزی - ساعته - شرایط - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
جزییاتی از علت توقف قطار ورامین - تهران در میانه راه + فیلم و تصاویر

افزایش عرضه ارز در سامانه نیما

میانگین بیکاری در استان تهران 12 درصد است

ایجاد اشتغال در روستاها باید پایدار باشد

نمایشگاه بهاره در سمنان برپا می شود

میانگین بیکاری در استان تهران 12 درصد است

21میلیارد تومان اعتبار فصل آبخیزداری در لرستان

کشت محصولات پاییزه در بیش از 185 هزار هکتار در قزوین

کار واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر براساس برنامه پیش می رود

4500 جفت مولد میگو درکشور تولید شد

75هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی به بانک ها ابلاغ شد

نمایشگاه بهاره در سمنان برپا می شود

کدام خودرو ها 500 میلیون تومان قیمت دارند؟

نرخ تورم بهمن ماه 23.5 درصد شد

آغاز پرداخت «عیدی» مستمری بگیران تأمین اجتماعی + جدول

رشد 39 درصدی معاملات در بهمن

عرضه 275 میلیون یورو در سامانه نیما طی سه روز گذشته

سیلوها پر از گندم است/علیه شایعه پراکنان شکایت می کنیم

تنها 10 درصد پارچه های یزد در ایران تولید می شود

75هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی به بانک ها ابلاغ شد

آتش سوزی در کارخانه تسلا

سیر صعودی شاخص بورس در قزوین

سال 98 کمبود دارو نخواهیم داشت

جزییاتی از علت توقف قطار ورامین - تهران در میانه راه + تصاویر

گردشگری کوهستان، ظرفیتی مغفول - وریا کرمی*

نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد

تلفات در راه های برون شهری کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

استاندار تهران: میانگین بیکاری در استان تهران 12 درصد است

4500 جفت مولد میگو درکشور تولید شد

افزایش بی رویه قیمت میوه و تره بار در اصفهان

رییس جمهور نیجریه گفت در حال بررسی کاهش تولید نفت با هدف افزایش قیمت آن است

لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

استراتژی مدیران خودرو در انتخاب محصولات منطبق بر نیاز مشتریان

فولاد آره نای ایران، نامزد بهترین ورزشگاه دنیا در سال 2018

وضعیت بازار مسکن در آینده

شرکت خودرو سازی روسی«لادا» به دنبال ورود به بازار ایران

استخدام شرکت معتبر بازرگانی / تهران

تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند

تلفات در راه های برون شهری کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

ذخیره کردن بیش از 900تن میوه برای عید

افزایش 13برابری بارندگی در پر بارش ترین ایستگاه خراسان جنوبی

کسری بودجه هزار میلیاردی در شورای شهر

4500 جفت مولد میگو درکشور تولید شد

رییس کمیته امداد خبرداد حذف کارمزد وام قرض الحسنه ضروری «مددجویان» از سال 98

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران: 31 درصد پروژه های نیمه تمام صنعتی استان تهران در سال 97 به بهره برداری رسید

سوخت نیروگاه اتمی بوشهر تعویض می شود/ اجرای برنامه های تعمیراتی

استاندار تهران خواستار تفویض اختیار ستاد تنظیم بازار شد

سامانه یکپارچه اعتبار سنجی؛ راهی برای ساماندهی واردات

عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شد

عرضه ارز در بازار نیما افزایش یافته است

احداث واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر مطابق برنامه است

کار واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر براساس برنامه پیش می رود

سیلوها پر از گندم است

ذخیره کردن بیش از 900 تن میوه برای عید

20 درصد شبکه های آب و فاضلاب تهران فرسوده است

فازدوم راه چهار خطه دهلران - اندیمشک در حال اجرا است

معاون وزیر کشاورزی: سیلوها پر از گندم است

جدیدترین قیمت ها از بازار ارز، طلا و سکه

در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی 10 درصد اعتبارات اشتغال به حوزه گردشگری و بوم گردی اختصاص یابد

فازدوم راه چهار خطه دهلران - اندیمشک در حال اجرا است

مشکلات اقتصادی گردشگری در کشور را تهدید می کند

تخلف 15 میلیارد تومانی در نظام مهندسی استان تهران

تورم بهمن به 23.5 درصد افزایش یافت/ تورم نقطه به نقطه 42.3 درصد

عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شد

افزایش 13 برابری بارندگی در پر بارش ترین ایستگاه خراسان جنوبی

قاچاق تهدید کننده صنعت دامداری در آذربایجان غربی

ضرورت یکی بودن عنوان شغلی با عنوان بخشنامه قانونی

افشاگری یک روزنامه از دستمزد سلبریتی ها

فروش میوه های قاچاق در دیجی کالا +عکس

تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند

فازدوم راه چهار خطه دهلران - اندیمشک در حال اجرا است

سفیر ایران در ترکمنستان: حضور اقتصادی ایران در نمایشگاه های ترکمنستان ضعیف است

مشکلات اقتصادی گردشگری در کشور را تهدید می کند

معاون وزیر راه: توسعه ریلی و قطار حومه ای در دستور کار دولت قرار دارد

20 درصد شبکه های آب و فاضلاب تهران فرسوده است

عرضه اسناد خزانه اسلامی جدید در بهمن ماه

آتش نشانی 50 شهر به تجهیزات میکروبی و شیمیایی مجهز می شود

شرایط فروش چری با شرایط اقساط بدون بهره ویژه اسفند 97 اعلام شد + جدول

شیائومی می 9 بالاترین امتیاز فیلم بردرای از DxOMark را کسب کرد

با عیدی امسال چه می توانیم بخریم؟

پاورپوینت بررسی ضوابط و مقررات شهرسازی مشهد

جدیدترین قیمت ها از بازار ارز، طلا و سکه

لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

بندرانزلی می تواند به قطب نوغانداری گیلان تبدیل شود

فتنه دلار

پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در آستارا 50 درصد افزایش یافت

مردم کدام استان های ایران از همه شادترند؟

تخلف 15 میلیارد تومانی در نظام مهندسی استان تهران

بیمه و مالیات سنگین مشکل صنایع شهرستان ورامین است

کمیته مشترک توسعه میدان های نفتی دریای خزر تشکیل شد

همایش و نمایشگاه نیشکر در اهواز گشایش یافت

مجوز راه اندازی کارخانه تولید آب آشامیدنی در رودان صادر شد

سی و هشتمین طرح شیرین سازی آب دریا در جنوب فارس آغاز شد

حمل 21 میلیون تن محموله بوسیله ناوگان ریلی یزد

بهره وری از ظرفیت های روستایی روند مهاجرت را معکوس می کند

کشاورزی در آذربایجان غربی تعطیلی نمی پذیرد

گزارش صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال2018

ماهانه 3 هزار و 250 میلیارد تومان به بازنشستگان حقوق پرداخت می شود

پروژه مشیر شیراز 2 هزار فرصت شغلی ایجاد می کند

عرضه 275 میلیون یورو در سامانه نیما طی سه روز گذشته

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!