مطالب مرتبط:
خواب یک روزه در بازار ارز بین بانکی/ قصد خرید آپارتمان در پاسداران دارید بخوانید/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
افت 450 واحدی شاخص بورس/افت قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی/با 400 میلیون تومان در کدام مناطق می توان خانه خرید؟
سودهای میلیاردی حرام در حساب بانکی برخی سلبریتی ها
بدهی 50 میلیاردی یک بدهکار کلان بانکی در گلستان پرداخت شد
صف خرید سهام برای همه منهای خودرویی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 00:222018-08-20اقتصادي

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!


«خودرو زیر قیمت بازار»، «اقساط طولانی و سود کم»، « قرعه کشی با جایزه های دهن پرکن» و.

همه و همه آپشن هایی هستند که شما را به دام شرکت های کلاهبردار لیزینگی می اندازند.

- اگر بتوانید پولتان را پس بگیرید، خیلی خوش شانس هستید، وگرنه این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

در ادامه این گزارش جزییات کلاهبرداری لیزینگ های خودرو و فهرست غیرمجازها را به روایت بانک مرکزی می بینید: این لیزینگ های کلاهبردار این روزها بازار شکایت از لیزینگ های قلابی حسابی داغ شده است.

در آشفته بازار خودرو که هر شرکت و هر نمایشگاه خودرویی ساز خود را می نوازد، شرکت های کلاهبردار لیزینگ فرصت مناسبی به دست آورده اند که با پیشنهادهای وسوسه انگیز مثل فروش زیر قیمت بازار، تسهیلات ارزان با سود کم و اقساط طولانی مشتریان را به دام خود بکشانند.

آنها وعده های خوش آب و رنگی به مشتریان شان می دهند و از سودی که به آنها می رسانند، می گویند اما دریغ از اینکه تمام حرف هایشان وعده های بی سر و ته است و نه تنها سودی به مشتریان نمی رسانند بلکه اصلا خودرویی برای فروش ندارند.

وعده های فروش زیر قیمت بازار یکی از ترفندهای این دسته از لیزینگ های کلاهبردار برای جذب مشتری است و به محض ورود شما به معامله، با هزینه های ریز و درشتی که برایتان می تراشند قیمت واقعی خودرو را از مشتری طلب می کنند.

در بخش واگذاری خودرو هم که تا دلتان بخواهد اغراق می کنند و وعده های سر خرمن می دهند.

از تحویل های یک هفته گرفته تا یک ساعته و یک روزه، وعده هایی است که لیزینگ های قلابی برای جذب مشتریان خود می دهند.

بعد از اینکه شما حسابی انگیزه خرید پیدا کردید و به اندازه کافی وسوسه شدید، مبلغی را برای پیش خرید خودروی مورد نظرتان پرداخت می کنید.

در این قبیل معامله ها، لیزینگ های کلاهبردار ممکن است برای جلب اعتماد شما بعد از دریافت پیش پرداخت، به شما حواله معرفی به بانک هم بدهند، اما حتی این موضوع هم نباید شما را به این فکر بیندازد که پای یک معامله قانونی در میان است.

جالب اینجاست که حتی بعضی شرکت های لیزینگی برای اینکه مشتریان بیشتری جذب کنند برای آنها قرعه کشی راه می اندازند که این قرعه کشی ها را هم باید به عنوان یک نشانه کلاهبرداری جدی بگیرید.

فرار کلاهبرداران با پول های مشتریان برای اینکه بهتر متوجه این ترفندها شوید، ماجرای کلاهبرداری از یک مالباخته را که مدارکش را در اختیار شهروند گذاشته است، مرور می کنیم.

ماجرا از این قرار بود که آنها باید بابت خرید خودرو 50 درصد مبلغ را می پرداختند و بقیه آن را با شرایط اقساط بلندمدت به حساب مدیر شرکت واریز می کردند.

سپس طبق آن قرارداد، قرار بود سه ماه بعد که مشتریان خودرو را تحویل گرفتند شروع به پرداخت اقساط با سود 12درصد کنند که سود بسیار ناچیزی است، آن هم بعد از دریافت خودرو.

بنابراین مردم هم با اعتماد به گفته های مدیر شرکت قراردادها را امضا و نیمی از پول خودرو را پرداخت کردند و بعد از سه ماه که برای تحویل خودرو به شرکت مراجعه کردند، کارکنان آنجا گفتند هنوز سه ماه نشده چرا که جمعه ها و روزهای تعطیل جزو این روزها حساب نمی شود و باید 20 روز دیگر برای تحویل خودروهایشان مراجعه کنند.

هر بار مشتریان به بهانه های مختلف از طرف کارکنان شرکت که انگار برای همین موضوع آموزش دیده بودند، دور زده می شدند و به آنها گفته می شد هرچقدر تحویل خودرو دیرتر انجام شود از قسط ها کم می شود.

بر همین اساس، بسیاری از مشتریان هم دندان روی جگر می گذاشتند و منتظر تحویل خودرو می ماندند غافل از اینکه قرار بوده چه کلاه بزرگی به سرشان برود.

همزمان با این اتفاقات در دفاتر دیگر قراردادهای جدید هم امضا و کلاه های مشتریان دیگری برداشته می شد.

بعد از چند ماه که حساب آقای مدیر شرکت حسابی پر می شد، ساختمان های اجاره ای به مالکان تحویل داده می شد و آقای مدیر و کارمندانش متواری می شدند.

لیزینگ هایی که پلمپ نشده باز می شوند این ماجرا در حالی رخ می دهد که چیزی از خبری شدن ماجرای کلاهبرداری سنگین شرکت نگین خودرو آفتاب نمی گذرد و گفته می شود مدیرعامل آن در زندان به سر می برد، اما این مسأله هنوز برای مالباختگان پول نشده است.

بعد از این ماجرا، پلیس به مردم هشدار داد با دقت بیشتری از شرکت های لیزینگی خودرو بخرند و حتما به پروانه کار و شماره ثبت آنها توجه کنند، ولی انگار این توصیه ها آنقدرها نتیجه بخش نبود، چون روزی نیست که کلاهبرداری جدید لیزینگی اتفاق نیفتد.

کلاهبرداری لیزینگی که این بار داغ ترین پرونده این مدل از کلاهبرداری هاست، مربوط به شرکتی معروف است که اتفاقا از شهرت زیادی هم برخوردار است، اما در کمال تعجب نامش در فهرست شرکت های لیزینگی است که از بانک مرکزی مجوز نگرفته اند.

ماجرای دزدی های این لیزینگ بدین شرح است از آن جا که این شرکت مدت هاست تبلیغات زیادی در رسانه ها و فضای مجازی دارد، توانسته مشتریان زیادی به خود جذب کند.

لیزینگ دنیز خودرو از ابتدای آغاز به کار به 28 مشتری خودروهایشان را تحویل داد.

حتی برای این مشتریان جشن تحویل خودرو هم از طرف لیزینگ دنیز گرفته شد و از خریداران و مشتریان جدیدی که قصد خرید داشتند، دعوت شد تا در این جشن شرکت کنند.

در این میهمانی مفصل حسابی اعتماد مشتریان جدید جلب شد و آنها با کمال میل وارد دام بزرگی شدند که این شرکت کلاهبردار برایشان پهن کرده بود.

یکی از مالباختگان که به همراه 10 نفر دیگر در حال حاضر از شاکیان دنیز خودرو است، درباره نحوه فعالیت این شرکت می گوید: آقایان با به راه انداختن این لیزینگ ها قصد فروش خودرو و کمک به مردم را ندارند بلکه فقط می خواهند کلاهبرداری کنند.

ماجرا از این قرار است که من حدود 2 ماه پیش برای خرید خودرو با این شرکت وارد معامله شدم.

به من گفتند که خودروی مورد نظرم را با قیمت یک میلیون زیر بازار می فروشند و من هم از این موضوع خوشحال شدم و کل پول خودرو را که نزدیک به 30 میلیون تومان بود، به حسابشان واریز کردم.

به من گفتند بین 30 تا 40 روز کاری خودرو را تحویل می دهند اما وقتی چند روز هم از 40 روز گذشت، به شرکت رفتم و سراغ خودروام را گرفتم اما باز هم گفتند مشکلی پیش آمده و تا یک ماه دیگر طول می کشد.

در همین مدت هم بود که مدام قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد.

بارها به بدقولی شرکت در عدم پرداخت خودرو معترض شدم تا اینکه گفتند اگر می خواهی از بازار آزاد برایت خودرو بخریم که در آن صورت من باید 30 میلیون تومان مابه التفاوت پرداخت می کردم و برایم ممکن نبود.

در رفت وآمدهایم به شرکت متوجه شدم که حدود 10 نفر دیگر هم مثل من دچار مشکل شده اند و مسئولان شرکت همان حرف هایی که به من می زنند را به آنها هم گفته و برایشان بهانه تراشی کرده اند.

با این حال من خیلی مصر بودم خودروام را تحویل بگیرم و آنها هم مدام می گفتند که صبر کن تا اینکه به سختی توانستم با مدیر فروش شرکت پارس خودرو ارتباط بگیرم و وقتی او را در جریان این ماجرا قرار دادم، گفت هیچ قراردادی بین پارس خودرو و لیزینگ دنیز نیست و قرار نیست این شرکت هیچ خودرویی به دنیز تحویل دهد.

با این شرایط کاملا متوجه شدم فعالیت این لیزینگ کلاهبرداری است.

به سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده هم که رفتم، گفتند کار این لیزینگ غیر قانونی است اما کاری از ما برنمی آید.

درنهایت اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل توانست از یک ضابط قضایی حکم پلمپ شرکت را بگیرد اما پلمپ آن هم یک روز نشده شکست و حالا همچنان مشغول کلاهبرداری از مردم است.

در کلاهبرداری های لیزینگ دنیز اگر چه مشتریان در پایان ماجرا به اصل پول خود می رسند اما در همین مدت دو سه ماه پول مردم توسط مدیر شرکت در حساب بانکی او می ماند و از این طریق سود بانکی زیادی نصیبش می شود.

جالب اینجاست که مدیر این لیزینگ تا جایی که می تواند مشتریان را دنبال پولشان می کشاند تا از پول آنها نهایت استفاده را ببرد و سود زیادی نصیبش شود.

طبق گفته برخی از شاکیان این شرکت، یکی از شگردهای عجیب این لیزینگ برای اینکه زودتر مشتریان ناراضی را دست به سر کند، این است که به برخی از کارمندان خود ماموریت می دهد که شاکیان از ورشکستگی شرکت خبر دهند و بگویند که هر چه زودتر با دریافت اصل پولشان بی خیال همه چیز بشوند وسرمایه شان را نجات دهند.

هشدار اتحادیه فروشندگان خودرو سعید موتمنی، رییس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره فعالیت لیزینگ های غیر قانونی به شهروند می گوید: متاسفانه مشکلات زیادی با لیزینگ های غیر قانونی داریم و هر روز دو سه مورد را پلمپ می کنیم اما آنها مثل قارچ رشد می کنند هر روز هم آدرس محل کار خود را تغییر می دهند تا دسترسی پلیس و شاکیان به آنها دشوار شود.

او ادامه می دهد: ما بارها به مردم تذکر داده ایم که حتما از جایی خودرو بخرند که شناسنامه و پروانه کسب داشته باشند اما متاسفانه مردم به هشدارها توجه نمی کنند و گرفتار می شوند.

متاسفانه مردم وقتی شرایط استثنایی لیزینگ ها را می بینند، وسوسه می شوند و بدون توجه به مسائل دیگر سرمایه شان را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند.

این در حالی است که آنها خودروهایی را که وجود خارجی ندارند، می خرند چون شرکت های خودروسازی با لیزینگ های بدون مجوز کار نمی کنند و به آنها خودرو تحویل نمی دهند.

موتمنی تأکید می کند: مردم بدون توجه به مجوز لیزینگ و بدون اینکه خواستار رویت پروانه کسب شوند به هر لیزینگی اعتماد می کنند و دست آخر نه تنها به خودرو نمی رسند بلکه اموالشان را هم از دست می دهند.


کلید واژه ها: کلاهبردار - لیزینگ - خودرو - مشتری - کلاهبرداری - خرید خودرو - بازار - قرعه کشی - وعده - خرید - قیمت - طولانی - فروش - بانک - بازار خودرو - بانک مرکزی - هایی - مبلغ - نمایشگاه - خوش شانس - تسهیلات - انگیزه - گزارش - جایزه - شکایت - بانکی - مرکزی - ساعته - شرایط - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافی / وضعیت تاکسی های کل کشور

سرمایه گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند

آیا ابر بانک سپه برای بانک های نظامی معجزه می کند؟/ کامران ندری: جلوی فعالیت اقتصادی نهادهای نظامی باید گرفته شود

بازار نابسامان حمل ونقل هوایی در سال 98

حاکمیت 30 ساله خشکسالی در کشور/تبخیر 270 میلیارد مترمکعبی آب به دلیل تابش خورشید و بادهای خشک

چه شهرهایی بیشترین و کمترین تاکسی را در کشور دارند؟

هر ثانیه 35 هزار لیتر آب در تهران مصرف می شود

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی خبر داد بازدید 118 هزار نفر از جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی/ افزایش 100 درصدی بازدید از موزه ها

97 درصد از درآمدهای مالیاتی سال 97 وصول شد

9 خودروی برتر در جستجوهای گوگل

نامه وزیر صنعت برای گزارش ارزاق و نیازهای عمومی مناطق سیل زده

آیا سال 98 کلاف سردرگم یارانه بگیران پردرآمد باز می شود؟

ارزانترین منطقه تهران برای خرید خانه کجاست؟

برنج را با این روش بپزید تا چاقتان نکند

هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم چه می کند؟

استاندار خوزستان مطرح کرد خوزستان مهیای تحقق شعار «رونق تولید»/ امضای تفاهمنامه پرداخت 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه های تولیدی

سال 97 در بازار خودروهای خارجی چه گذشت؟/از بازداشت متخلفان تا دپو 13 هزار خودرو در گمرک

مسدود شدن 4 هزار حلقه از چاه های غیر مجاز در استان همدان طی سال 97

ماجرای تورهای مسافرتی ارزان قیمت نوروزی چیست؟!

اسکان اضطراری 6200 نفر و اختصاص اعتبار ویژه به گلستان

معطلی مسافران آنتالیا در فرودگاه تهران/ایرلاین تُرک مجوز پرواز نداشت

کارگران در سال 98 چقدر حقوق می گیرند؟ + جدول دستمزد

نکات ضروری برای سفر های نوروزی

آیین استقبال از مسافران نوروزی در اراک

پیش بینی سرنوشت مسکن در سال 98

سیل در گالیکش حدود 500 میلیارد ریال خسارت وارد کرد

رییس پارک علم و فناوری کردستان: رونق تولید در گرو توجه به اقتصاد دانش بنیان است

آشنایی با شهر آق قلا

بهار در حمیدیه

بازار مسکن در سال 98 به کدام سو می رود؟

واردات 203 تن عروسک به کشور+ جدول

چهارمحال و بختیاری برند تولید خوراک آبزیان خاورمیانه

چهارمحال و بختیاری برند تولید خوراک آبزیان خاورمیانه

رییس اتحادیه قنادان و آجیل فروشان همدان: نوروز فرصت بی نظیری برای معرفی سوغات همدان است

خرید میکروسکوپ و ذره بین چقدر هزینه دارد؟

قیمت محصولات سنگی در بازار

قیمت بلیت هواپیما از مبدا تهران

قیمت بی ام و در بازار تهران چقدر است؟

هزینه اقامت در هتل های تبریز چقدر است؟

طولانی ترین اسم را این تپه دارد

اینستکس اهداف ایران از برجام را برآورده نمی سازد

در آخرین روز معاملاتی بورس در سال 97 چه گذشت؟

سال 97 چه بر سر تولید آمد؟

عرضه میوه تنظیم بازاری تا 20 فرودین + قیمت

سیلاب 11هزار قطعه جوجه مرغ را در میاندورود تلف کرد +فیلم

27 هزار و 717 گردشگر از مرز آستارا تردد کردند

27 هزار و 717 گردشگر از مرز آستارا تردد کردند

تصاویر هوایی از بلایی که بر سر مردم گلستان نازل شد

پرفورمنسی برای بحران آب در روز جهانی آب

قیمت طلا نزدیک به رکورد 3 هفته ای باقی ماند

عکس/ سکوت تنگه برفی، در عکس روز نشنال جئوگرافیک

نحوه تشخیص کارکرد واقعی کیلومتر شمار خودرو

ارسال 13400بسته غذایی خشک و گرم به شهرستان های آق قلا و گمیشان

گشتی در بازار نجومی مدل های مختلف بی ام و در بازار تهران

بهره برداری از ظرفیت های خالی بنادر شمالی و جنوبی در سال 98

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 98/1/3 + جدول

وصول معوقات فرهنگیان و واریز آن تا سه روز دیگر

 رکورد مصرف بنزین شکست/مصرف روزانه به حدود 136میلیون لیتر رسید

سیل در گالیکش حدود 500 میلیارد ریال خسارت وارد کرد

نامه وزیر صنعت درباره مناطق سیل زده

سیل در گالیکش حدود 500 میلیارد ریال خسارت وارد کرد

105 گشت روزانه جاده های استان کرمانشاه را کنترل می کنند

کرایه شناورهای مسافری بندرعباس، قشم وهرمز افزایش یافت

بخشی از جاده گرگان chr(8211) آق قلا به زیر آب رفت +عکس

نوبخت: بودجه 97 بدون کسری بسته شد/ کرکره صرافی ها از فردا بالا می رود/ وام 2 میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک/ برای خرید پراید کارکرده چقدر باید هزینه کرد؟

نامه وزیر صنعت درباره نیازهای مناطق سیل زده

شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران/ سوخت رسانی بدون مشکل در حال انجام است

پیگیری سوژه مردم: تورم بی حساب و کتاب در سمنان فارس من| کنترل بازار نتیجه معکوس داد/ قیمت پرتقال افزایش یافت

آخرین جزییات خسارت سیل در سیمرغ خسارت سیل به 1500 واحد مسکونی در سیمرغ/ حضور نیروهای بسیج در کنار مردم

105 گشت روزانه جاده های استان کرمانشاه را کنترل می کنند

گشتی در بازار نجومی مدل های مختلف بی ام و در بازار تهران/ عکس

10 درصد آب شرب بابل همچنان قطع است/ کاهش مشکلات ناشی از سیل تا فردا

کرایه شناورهای مسافری بندرعباس، قشم وهرمز افزایش یافت

استاندار مازندران اعلام کرد 10 درصد آب شرب بابل همچنان قطع است/ کاهش مشکلات ناشی از سیل تا فردا

رونق تولید منجر به افزایش اشتغال در کشور می شود

رونق تولید منجر به افزایش اشتغال در کشور می شود

خوش نشینی در شمال شرق تهران چقدر آب می خورد؟

توزیع بیش از 39 هزار تن میوه شب عید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری خبر داد ورود بیش از 200 هزار مسافر به چهارمحال و بختیاری

روند صعودی طلای جهانی متوقف شد

آغاز فروش ارز در صرافی های منتخب بانکی از فردا

خوش نشینی در شمال شرق تهران چقدر آب می خورد؟ +جدول قیمت

اوراق قرضه اسلامی چیست؟

آخرین جزییات خسارت سیل در سیمرغ خسارت سیل به حدود 1500 واحد مسکونی در سیمرغ/ حضور نیروهای بسیج در کنار مردم

ترافیک محدوده پیست آبعلی تا امامزاده هاشم بسیار سنگین است

خوش نشینی در شمال شرق تهران چقدر آب می خورد؟

پایانی برای آغاز

گندم نوبرانه 98 آمد

این زن گران ترین موبایل جهان را دارد + عکس

استاندار مازندران: 10 درصد آب شرب شهرستان بابل همچنان قطع است

اختصاص 20 میلیارد تومان به چهار استان سیل زده

لغو سفارش خرید 49 فروند بویینگ 737 مکس

سوخت رسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است

تویوتا کمری 2019 + امکانات فنی و تصویر

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

بورس های آسیایی بر قله 6 ماهه

نامه وزیر صنعت برای گزارش ارزاق و نیازهای عمومی مناطق سیل زده

راهبرد «ایرانِ قوی از درون»، کلید ارتقای جایگاه منطقه ای ایران

ناکامی یک پدربزرگ در پیچوندن عیدی!

افزایش 13درصدی مصرف روزانه بنزین در فارس

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!

سودهای کلان بانکی بابت خرید خودرویی که وجود ندارد!