مطالب مرتبط:
گزارش فارس از حریم ناایمن پاتوق های فرهنگی در پایتخت گذر فرهنگ و هنری که بی حرمت شد/ لطفاً آلودگی فرهنگی ایجاد نکنید!
برنامه های جذاب تلویزیونی نقش مهمی در جهت دهی به سبک زندگی دارد
توجه به نقش «اقتصاد فرهنگ» در جشنواره «فیروزه»
کارگاه زنده باد زندگی در خانه فرهنگ رازی
نقش موثر خبرگزاری ایکنا در فرهنگ سازی وقف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 19:252018-08-20اجتماعي

گذر فرهنگ با نقش زندگی


عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

- ساکنان محدوده ای که قرار است گذر فرهنگی رودکی شود از محله شان و این طرح به همشهری می گویند گذر فرهنگ با نقش زندگی شهر > شهری - فهیمه طباطبایی-خبرنگار:عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

خیابانی که نام شهریار، شاعر شهیر آذربایجانی را یدک می کشد، حالا سایه روشنی از نور آفتاب و سایه درختان و ساختمان ها شده و دارد کم کم خودش را برای غروب آماده می کند.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند؛ منطقه ای که گل سر سبد آن خیابان استاد شهریار است؛ خیابانی که از پارک دانشجو و محوطه تئاتر شهر آغاز و به تالار وحدت در تقاطع خیابان حافظ منتهی می شود.

می گویند از برنامه چهارم توسعه و دولت اصلاحات در شهرداری و شورای شهر تهران بحث تبدیل این خیابان به گذر فرهنگ مطرح شده و این پروژه تا امسال به تأخیر افتاده است.

امسال اما به گفته اعضای شورای شهر، بودجه تبدیل خیابان به گذر فرهنگی در اعتبار منطقه 11شهرداری تهران پیش بینی شده و قرار است پیش از پایان سال شاهد افتتاح این پیاده راه باشیم.

پیاده راه خیابان شهریار البته فقط یکی از اجزای طرحی است که قرار است در این منطقه اجرا شود.

براساس آنچه به نقل از اعضای شورای شهر و مدیران شهری در رسانه ها منتشر شده، احیای پهنه فرهنگی رودکی شامل تمام کوچه ها و گذرهای حدفاصل خیابان های انقلاب و نوفل لوشاتو در شمال و جنوب و خیابان های حافظ و ولیعصر در شرق و غرب می شود و پیاده راه خیابان شهریار، یکی از اجزای مهم این پروژه بزرگ است.

این منطقه الان هم گذر اهالی هنر است از خلوتی نسبی مقابل تالار وحدت و جاپارک های خالی، معلوم است که از تئاتر یا کنسرت خبری نیست.

مسعود نخستین عابری است که به او برمی خورم.

سیگار به دست از کافه ای در نبش خیابان خارک بیرون آمده و مشغول صحبت با تلفن همراه است.

تلفنش که تمام می شود، از او درباره احداث پیاده راه خیابان شهریار می پرسم.

لبخندی می زند و می گوید: پیاده راه هم که نباشه ما اینجا رو همیشه پیاده گز می کنیم؛ پاتوق مونه.

حیف این خیابون نیست آدم با ماشین یا موتور ازش رد بشه؟ کجا از این مدل خونه ها پیدا میشه دیگه تو تهران؟ کجا این همه کافه هست؟ نمی دونم پیاده راه که بشه چه فرقی با الان می کنه، اما الانم وقتی غروب و هوا کمی خنک تر بشه، اینجا میشه پر از آدم.

اگه قرار باشه که کلا ماشین دیگه تو خیابون نیاد که دیگه چه بهتر، البته چون خیابون باریکه، پیاده روهاش هم کوچیکه و چندان کشش شلوغی رو نداره و اگه قرار باشه اینجا پاتوق بشه و مردم بیان و برن، با وضع فعلی نمیشه و باید فکری برای حل این مشکل کرد.

او پکی به سیگارش می زند و می گوید: البته باید از اهالی هم سؤال بشه، چون بالاخره در این محدوده زندگی می کنن ولی خب هر چی پاتوق های فرهنگی در شهر اضافه بشه، چهره شهر هم بهتر میشه.

جلوی تخریب بناها را بگیرند میوه فروشی محل کمی شلوغ است و شاید بتوان اهالی اصلی را در آنجا پیدا کرد.

منیره ملکی یکی از آنهاست که حالا 7 سال می شود که ساکن این منطقه شده، می گوید: آرامش و کم سر و صدا بودن خیابان آنها را به اینجا کشانده است.

او پرستار یک مرکز درمانی در شرق تهران و به گفته خودش اهل مطالعه و فرهنگ است.

با این حال می گوید که اگر تبدیل منطقه به گذر فرهنگی باعث شلوغی و سر و صدا شود، حتما اهالی به این موضوع واکنش نشان می دهند؛ ببینید بافت این خیابون، به جز اون تکه آخر که تالار وحدت هست، کاملا مسکونیه، حتی اگه دقت کنین، مغازه هم یکی، دوتا بیشتر نیست.

اگه قرار باشه اینجا شلوغ بشه یا زندگی اهالی مختل شه، خب همه اعتراض می کنن.

ما خودمون قبلا خیابون کریمخان بودیم، حاضر شدیم متراژ خونه مون 30-20متر کمتر بشه اما بیاییم یه جایی که آرامش داشته باشیم.

به نظر من باید برنامه های فرهنگی در نقاطی از محله اجرا بشن که کشش لازم را از نظر فضا دارن و در اطرافشون هم ساختمونای مسکونی نباشه.

خانم ملکی به مدیران شهری پیشنهاد می کند برای درست کردن پاتوق های فرهنگی در این محله از بناهای قدیمی محله که تعدادشان زیاد است، محافظت و آنها را تبدیل به فضاهای فرهنگی کنند.

او که معتقد است تبدیل این منطقه به گذر فرهنگی باید در راستای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی منطقه باشد، ادامه می دهد: همین خونه رو می بینین اون روبه رو؟ می بینین چه ستون ها و معماری قشنگی داره؟ مدت هاست متروکه افتاده و داره خراب میشه، ببینین همه درها و پنجره هاش کنده شدن، از بالا نگاه کنید، حیاطش پرِ آت و آشغاله.

چند تا از این خونه ها در همین کوچه هاست که همینطوری افتادن تا خراب بشن.

این خونه ها هویت این محله ان، شهرداری بیاد در گام اول بودجه رو صرف اینا بکنه قبل از اینکه دیر بشه.

راسته فرهنگی بدون خونه های با هویت و معماری اصیل چه فایده ای داره؟ آقای کلباسی از اهالی قدیم محل هم وارد بحث می شود و می گوید که تبدیل شدن این منطقه به پهنه فرهنگی می تواند خانه ها را از شر تجاری یا آپارتمان شدن نجات دهد؛ همین خونه ای که ایشون میگن، اگر تبدیل به یک کافه یا گالری بشه بهتر نیست؟ خدا رو شکر 6، 5سالی میشه که بعضی از این جوونای خوش فکر اومدن اینجا، خیلی از این ساختمونای قدیمی رو گرفتن و تبدیل به کافه، تئاتر خصوصی یا گالری کردن.

مصداقش هم انجمن خوشنویسان ایران، تئاتر شهرزاد، خانه نگار 14و.

هست.

اگر اینطوری به بناها برسن، هم هویتشان حفظ میشه و هم واقعا اینجا تبدیل به مرکز فرهنگی شهر میشه، به شرط اینکه نگذارن تنها تبدیل به گذر رستوران ها و شکم بازها بشه.

برای گذر فرهنگی کجا بهتر از اینجا؟ کافه های خیابان شهریار، رازی، شیرزاد، مهبد و شهرود پر است از دختران و پسران جوانی که مشغول خواندن کتاب یا حرف زدن درباره سینما و تئاتر و موسیقی یا سیاست هستند.

مصطفی سام، بازیگر تئاتر و دانشجوی سینماست.

او تنها شهروندی است که از احداث گذر فرهنگی در این مکان خبر دارد و با حرارت از این طرح دفاع می کند و می گوید که محله همه مشخصه های لازم برای این کار را دارد؛ این طرف پارک شهره، قلب تئاتر تهران، اون طرف هم تالار وحدته که پاتوق بروبچه های هنریه.

بافت منطقه کاملا فرهنگیه.

شما ببینین تو این محدوده چند تا خوابگاه دانشجویی هست، حداقل10 تا کافه خوب و با کیفیت هست، دانشگاه هست، تماشاخونه هست، اگه قرار باشه توی تهران یه پاتوق فرهنگی درست کنن، جاش دقیقا همین جاست نه جای دیگه.

نه فقط من، خیلی از بچه هایی که کارشون تئاتر و سینماست دوست دارن همچین فضایی ایجاد بشه.

تئاتر خیابونی میشه اجرا کرد، کنسرت خیابونی میشه گذاشت، خیلی کارا میشه کرد.

البته از حرف تا عمل فاصله زیاده باید حمایت صورت بگیره.

چند ساله که میگن قراره همچین کاری بکنن، اما کو؟ رسول، دوست مصطفی نظر او را رد می کند.

او می گوید: خیابان شهریار و این منطقه، همین حالا هم پاتوق فرهنگی هست و نیازی به مداخله دولت و شهرداری نیست؛ همین حالا اینجا هم تئاتر هست، هم کافه هست، هم مردم رفت وآمد می کنن، اهالی هم دارن زندگی شون رو می کنن.

من نمی دونم چه اصراری هست که حتما اسم برای همه جا بذارن.

به نظر من که هویت ساختگی نیست، باید به مرور زمان و در بستر درست شکل بگیره، اینکه یه اسم بذاریم روی محدوده خاصی فقط باعث گرون شدن ملک های منطقه و طمع کردن عده ای میشه.

رضایت اهالی منطقه شرط است رضایت اهالی منطقه شرط است.

این را سعید که 9سال است در خیابان مهبد کافه دارد، می گوید و تأکید دارد که باید نظرسنجی صورت بگیرد.

او هم از طرح خبر دارد ولی نگران تردد و عبور و مرور در این نقطه و نارضایتی اهالی منطقه است؛ مردم اگه راضی نباشن درست نیست.

مسئولان شهرداری هر کاری که میخوان بکنن باید ببینن مردم محله های اینجا چی میگن، چون اونا بافت منطقه رو درست میشناسن و سال هاست در این نقطه زندگی کردن، پس رضایت اونا شرطه، یکی از اقوام ما توی تبریز مغازه لباس فروشی داره، اونجا یه خیابون رو سنگفرش کردن، خوبم تبلیغات کردن، حسابی شلوغ شد، مسافرا رفتن، خود تبریزی ها رفتن، فروش مغازه ها چند برابر شد.

همه هم راضی بودن ولی یه جایی مثل خیابان 17شهریور تهران، اهالی هنوز شاکی اند.

خلاصه اینکه نظرسنجی از اهالی اصلی خیلی مهمه، ما که راضی هستیم، مردم میان کار و کاسبی ما رونق پیدا می کنه و چی بهتر از این؟ به یاد آمستردام نزدیک غروب است، عده ای قدم زنان از کنار سفارتخانه های ایتالیا و فرانسه در خیابان نوفل لوشاتو می گذرند تا برسند به پردیس تئاتر شهرزاد، از روی راه رفتنشان می شود فهمید که هنوز فرصت دارند و دیرشان نشده است.

2 دختر جوان که ظاهرا برای نخستین بار به این خیابان آمده اند، فضای قدیمی ساختمان ها و کوچه های باریک برایشان جالب است و محو آجرهای قرمز یکی از خانه ها شده اند؛ نخستین باره که میایم اینجا و خیلی خوشمون اومد، مخصوصا که رفتیم یه پیتزای عجیب هم از نخستین پیتزا فروشی تهران خوردیم و حالا هم می خوایم بریم تئاتر ببینیم.

فکر نمی کردیم وسط شلوغی خیابون حافظ، جمهوری و ولیعصر یه جای خلوت و دنج باشه.

درباره تبدیل این خیابان ها به گذر فرهنگی برایشان که توضیح می دهم خوششان می آید؛ من آمستردام به دنیا اومدم و تا 5 سال پیش هم اونجا بودم، این شهر پر است از خیابونای سنگفرش شده که مردم با دوچرخه رفت وآمد می کنن، در خیابونا هم که یا کافه هست یا سالن تئاتر، سینما و پارک.

مردم عصرها میان بعد از یک روز کاری سخت اونجا استراحت کنن.

اگر اینجا هم همونطور بشه خیلی خوبه چون جایی می شه برای نفس کشیدن شهروندان.

هوا کاملا تاریک شده، هرم شدید گرما خوابیده و نسیم خنکی از لابه لای درختان خیابان شهریار می وزد.

آن بالاتر باغبان شهرداری جلوی آب زلال جوی را رها کرده تا درختان تشنه سیراب شوند.

تالار وحدت بین نورپردازی پر از رنگ زیباتر شده؛ روی بیلبورد بزرگ آن، بنر نمایش های عروسکی که از اول شهریور ماه آغاز می شود را نصب کرده اند.

پیشاپیش صدای خنده بچه ها را از حیاط سالن وحدت می شود شنید.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند
کلید واژه ها: خیابان - فرهنگ - پیاده - شهریار - اعضای شورای شهر - شورای شهر - فرهنگی - ساختمان - نوفل لوشاتو - منطقه - تئاتر - شورای - شورای شهر تهران - شهرداری - خیابانی - وحدت - حافظ - خورشید - مدیران - دولت اصلاحات - پروژه - زندگی - تهران - تلفن همراه - شهر تهران - کافه - نشان - تلفن - پارک - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی درزمینه مدیریت پسماند مشکل دارند

جو پایدار روی استان

افتتاح دبستان در روستای مرزی شهرستان نهبندان

بهسازی خط 5 متروی تهران و حومه، ارتقاء امنیت و آسایش مسافران

گِل افشان خارق العاده ای در سیستان وبلوچستان که دوباره فعال شد/ عکس

سفر سالانه 700هزار زائر پاکستانی به مشهد

افزایش ترافیک در خیابان عبدالرزاق به دلیل خراب شدن یک اتوبوس

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1397

عیسی کلانتری: فعالان محیط زیست جاسوس نیستند/ ما حق دخالت نداریم

طرح اداره مدارس توسط اعضای شورای آموزش و پرورش سلماس اجرا شد

سالیانه یک هزار نفر معلم بومی درهرمزگان جذب شود

قاچاق خاک صحت ندارد

سفر سالانه 700 هزار زائر پاکستانی به مشهد

نفس های آخر کنکور در نظام آموزشی کشور

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

به 40 میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم

تعطیلی مدارس چهارشنبه 3 بهمن 97

معدوم کردن 110 قلاده حیوان ولگرد

تصویری زیبا از باغ نارنجستان

طبیعت پاییزی ترکیه در قاب 4K

نیازسنجی دوره های آموزشی کارکنان محیط زیست در سال 1398 کلید خورد

قاچاق خاک صحت ندارد/ قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

امدادرسانی به روستای «مچریه» خوزستان ادامه دارد

به یاد دانش آموزان شهید

همایش کنترل خشم و هیجانات دوران بلوغ در گنبدکاووس برگزار شد

کمک به مدرسه ساماندهی شد

مشاور وزیر در امور زنان در ساختار جدید آموزش و پرورش

استخدام رییس واحد بازرگانی در یک شرکت معتبر در البرز

برگزاری همایش دوچرخه سواری سه شنبه های بدون خودرو

اتوبوس های ایدز در شهر تهران مستقر شد ند

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

وقتی آبشار گنجنامه یخ می زند

زیرگذر و توقفگاه های خودرو در حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با حمل و نقل عمومی در ساختمان بهشت حاضر شد

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

شاه ماهیِ نقل وانتقالات ایران در کنار خواننده زنِ معروف ترکیه ای + عکس

اجرای طرح بانویار پلیس درایلام

هوش مصنوعی؛ آرزوها و رویاها

لزوم مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

روش و ترفند های اتو کشیدن مو

کاهش 7 درصدی شمار عابران جان باخته در مازندران

با حضور دکتر ولایتی گردهمایی مدیران مدارس سمای کشور در مشهد

کتک کاری معلم و دانش آموز در مدرسه

زیرگذر حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

تصاویر / منتخب خبری هفته (22 تا 30 دی)

راه اندازی کانون سلامت محله در سپیدان

دومین تغییر در کابینه اردن در هفت ماه گذشته

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/ دومین کشور هدرده جهان هستیم

اعلام فراخوان ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم در یزد

شاهدان بمباران کوچه بینش زنجان به بیان خاطرات خود پرداختند

مددجویان بهزیستی گناوه آموزش مهارت می بینند

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

ابتکار: نداشتن مهارتهای ارتباطی، اصلی ترین مشکل خانواده های ایرانی

شهرداری خود جوش عوارض زوج و فرد می گیرد!

خدمات رسانی به سالانه 10 میلیون زائر در مهمان سراهای رضوی

تصاویر/ مدرسه متفاوت؛ معلم متفاوت !

رهاسازی آب سدهای دز و کرخه برای کنترل سیلاب 6بهمن است

ماجرای «بهار» در زمستان لواسان

پیشگیری از سرطان در مترو آموزش داده می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

خطاهای انسانی عامل 70 درصد تصادفات است

شاهد افزایش نابودی پوشش جنگلی هستیم/ایرانیان 20سال بیشترعمرمی کنند/ در محیط زیست مرگ برای همسایه خوب است!

اطلاعیه معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت درباره آلودگی هوا

روددره های تهران احیا می شود

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست

مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد لزوم وجود مشاور امور زنان در 736 منطقه آموزشی

اجرای طرح اتوبوس ایدز توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران

اختصاص عوارض طرح ترافیک به توسعه حمل و نقل

هوای تهران برای حساس ها ناسالم است

تک عکس/ پیرایش در مناطق محروم

دوره «آموزش تخصصی حفظ قرآن کریم» در مازندران برگزار می شود

تدوین طرح جامع برای 80 درصد اردوگاه های دانش آموزی کشور

اعمال تغییرات در کابینه اردن برای دومین بار طی 7 ماه

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

اعلام زمان شروع پیش ثبت نام های نوروزی عتبات عالیات

اختصاص عوارض طرح ترافیک به توسعه حمل و نقل

هوای البرز فعلا سالم

یک روستا در دشت آزادگان زیر آب رفت

پیش بینی پایداری جوی در آذربایجان شرقی

اطلاعیه معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان درباره آلودگی هوا

اجرای طرح اتوبوس ایدز توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران

تعطیلی و پاکسازی گاراژ دپوی ضایعات در جنوب شرق تهران

اینم سلطان ترامادول!!

ضرورت گسترش اجرای فرائض دینی در مدارس

تدوین طرح جامع برای 80 درصد اردوگاه های دانش آموزی کشور

مه صبحگاهی و وزش باد در خوزستان پیش بینی می شود

استاندارد سازی آموزش علوم و فنون دریایی در هنرستان های هرمزگان

 از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

اعمال تغییرات در کابینه اردن برای دومین بار طی 7 ماه

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

آموزش حقوق دختران و حقوق شهروندی را شروع کردیم

افزایش کل و بز وحشی در البرز/ بارندگی و پوشش گیاهی دلیل افزایش جمعیت حیات وحش

گذر فرهنگ با نقش زندگی

گذر فرهنگ با نقش زندگی