مطالب مرتبط:
گزارش فارس از حریم ناایمن پاتوق های فرهنگی در پایتخت گذر فرهنگ و هنری که بی حرمت شد/ لطفاً آلودگی فرهنگی ایجاد نکنید!
برنامه های جذاب تلویزیونی نقش مهمی در جهت دهی به سبک زندگی دارد
توجه به نقش «اقتصاد فرهنگ» در جشنواره «فیروزه»
کارگاه زنده باد زندگی در خانه فرهنگ رازی
نقش موثر خبرگزاری ایکنا در فرهنگ سازی وقف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 19:252018-08-20اجتماعي

گذر فرهنگ با نقش زندگی


عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

- ساکنان محدوده ای که قرار است گذر فرهنگی رودکی شود از محله شان و این طرح به همشهری می گویند گذر فرهنگ با نقش زندگی شهر > شهری - فهیمه طباطبایی-خبرنگار:عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

خیابانی که نام شهریار، شاعر شهیر آذربایجانی را یدک می کشد، حالا سایه روشنی از نور آفتاب و سایه درختان و ساختمان ها شده و دارد کم کم خودش را برای غروب آماده می کند.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند؛ منطقه ای که گل سر سبد آن خیابان استاد شهریار است؛ خیابانی که از پارک دانشجو و محوطه تئاتر شهر آغاز و به تالار وحدت در تقاطع خیابان حافظ منتهی می شود.

می گویند از برنامه چهارم توسعه و دولت اصلاحات در شهرداری و شورای شهر تهران بحث تبدیل این خیابان به گذر فرهنگ مطرح شده و این پروژه تا امسال به تأخیر افتاده است.

امسال اما به گفته اعضای شورای شهر، بودجه تبدیل خیابان به گذر فرهنگی در اعتبار منطقه 11شهرداری تهران پیش بینی شده و قرار است پیش از پایان سال شاهد افتتاح این پیاده راه باشیم.

پیاده راه خیابان شهریار البته فقط یکی از اجزای طرحی است که قرار است در این منطقه اجرا شود.

براساس آنچه به نقل از اعضای شورای شهر و مدیران شهری در رسانه ها منتشر شده، احیای پهنه فرهنگی رودکی شامل تمام کوچه ها و گذرهای حدفاصل خیابان های انقلاب و نوفل لوشاتو در شمال و جنوب و خیابان های حافظ و ولیعصر در شرق و غرب می شود و پیاده راه خیابان شهریار، یکی از اجزای مهم این پروژه بزرگ است.

این منطقه الان هم گذر اهالی هنر است از خلوتی نسبی مقابل تالار وحدت و جاپارک های خالی، معلوم است که از تئاتر یا کنسرت خبری نیست.

مسعود نخستین عابری است که به او برمی خورم.

سیگار به دست از کافه ای در نبش خیابان خارک بیرون آمده و مشغول صحبت با تلفن همراه است.

تلفنش که تمام می شود، از او درباره احداث پیاده راه خیابان شهریار می پرسم.

لبخندی می زند و می گوید: پیاده راه هم که نباشه ما اینجا رو همیشه پیاده گز می کنیم؛ پاتوق مونه.

حیف این خیابون نیست آدم با ماشین یا موتور ازش رد بشه؟ کجا از این مدل خونه ها پیدا میشه دیگه تو تهران؟ کجا این همه کافه هست؟ نمی دونم پیاده راه که بشه چه فرقی با الان می کنه، اما الانم وقتی غروب و هوا کمی خنک تر بشه، اینجا میشه پر از آدم.

اگه قرار باشه که کلا ماشین دیگه تو خیابون نیاد که دیگه چه بهتر، البته چون خیابون باریکه، پیاده روهاش هم کوچیکه و چندان کشش شلوغی رو نداره و اگه قرار باشه اینجا پاتوق بشه و مردم بیان و برن، با وضع فعلی نمیشه و باید فکری برای حل این مشکل کرد.

او پکی به سیگارش می زند و می گوید: البته باید از اهالی هم سؤال بشه، چون بالاخره در این محدوده زندگی می کنن ولی خب هر چی پاتوق های فرهنگی در شهر اضافه بشه، چهره شهر هم بهتر میشه.

جلوی تخریب بناها را بگیرند میوه فروشی محل کمی شلوغ است و شاید بتوان اهالی اصلی را در آنجا پیدا کرد.

منیره ملکی یکی از آنهاست که حالا 7 سال می شود که ساکن این منطقه شده، می گوید: آرامش و کم سر و صدا بودن خیابان آنها را به اینجا کشانده است.

او پرستار یک مرکز درمانی در شرق تهران و به گفته خودش اهل مطالعه و فرهنگ است.

با این حال می گوید که اگر تبدیل منطقه به گذر فرهنگی باعث شلوغی و سر و صدا شود، حتما اهالی به این موضوع واکنش نشان می دهند؛ ببینید بافت این خیابون، به جز اون تکه آخر که تالار وحدت هست، کاملا مسکونیه، حتی اگه دقت کنین، مغازه هم یکی، دوتا بیشتر نیست.

اگه قرار باشه اینجا شلوغ بشه یا زندگی اهالی مختل شه، خب همه اعتراض می کنن.

ما خودمون قبلا خیابون کریمخان بودیم، حاضر شدیم متراژ خونه مون 30-20متر کمتر بشه اما بیاییم یه جایی که آرامش داشته باشیم.

به نظر من باید برنامه های فرهنگی در نقاطی از محله اجرا بشن که کشش لازم را از نظر فضا دارن و در اطرافشون هم ساختمونای مسکونی نباشه.

خانم ملکی به مدیران شهری پیشنهاد می کند برای درست کردن پاتوق های فرهنگی در این محله از بناهای قدیمی محله که تعدادشان زیاد است، محافظت و آنها را تبدیل به فضاهای فرهنگی کنند.

او که معتقد است تبدیل این منطقه به گذر فرهنگی باید در راستای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی منطقه باشد، ادامه می دهد: همین خونه رو می بینین اون روبه رو؟ می بینین چه ستون ها و معماری قشنگی داره؟ مدت هاست متروکه افتاده و داره خراب میشه، ببینین همه درها و پنجره هاش کنده شدن، از بالا نگاه کنید، حیاطش پرِ آت و آشغاله.

چند تا از این خونه ها در همین کوچه هاست که همینطوری افتادن تا خراب بشن.

این خونه ها هویت این محله ان، شهرداری بیاد در گام اول بودجه رو صرف اینا بکنه قبل از اینکه دیر بشه.

راسته فرهنگی بدون خونه های با هویت و معماری اصیل چه فایده ای داره؟ آقای کلباسی از اهالی قدیم محل هم وارد بحث می شود و می گوید که تبدیل شدن این منطقه به پهنه فرهنگی می تواند خانه ها را از شر تجاری یا آپارتمان شدن نجات دهد؛ همین خونه ای که ایشون میگن، اگر تبدیل به یک کافه یا گالری بشه بهتر نیست؟ خدا رو شکر 6، 5سالی میشه که بعضی از این جوونای خوش فکر اومدن اینجا، خیلی از این ساختمونای قدیمی رو گرفتن و تبدیل به کافه، تئاتر خصوصی یا گالری کردن.

مصداقش هم انجمن خوشنویسان ایران، تئاتر شهرزاد، خانه نگار 14و.

هست.

اگر اینطوری به بناها برسن، هم هویتشان حفظ میشه و هم واقعا اینجا تبدیل به مرکز فرهنگی شهر میشه، به شرط اینکه نگذارن تنها تبدیل به گذر رستوران ها و شکم بازها بشه.

برای گذر فرهنگی کجا بهتر از اینجا؟ کافه های خیابان شهریار، رازی، شیرزاد، مهبد و شهرود پر است از دختران و پسران جوانی که مشغول خواندن کتاب یا حرف زدن درباره سینما و تئاتر و موسیقی یا سیاست هستند.

مصطفی سام، بازیگر تئاتر و دانشجوی سینماست.

او تنها شهروندی است که از احداث گذر فرهنگی در این مکان خبر دارد و با حرارت از این طرح دفاع می کند و می گوید که محله همه مشخصه های لازم برای این کار را دارد؛ این طرف پارک شهره، قلب تئاتر تهران، اون طرف هم تالار وحدته که پاتوق بروبچه های هنریه.

بافت منطقه کاملا فرهنگیه.

شما ببینین تو این محدوده چند تا خوابگاه دانشجویی هست، حداقل10 تا کافه خوب و با کیفیت هست، دانشگاه هست، تماشاخونه هست، اگه قرار باشه توی تهران یه پاتوق فرهنگی درست کنن، جاش دقیقا همین جاست نه جای دیگه.

نه فقط من، خیلی از بچه هایی که کارشون تئاتر و سینماست دوست دارن همچین فضایی ایجاد بشه.

تئاتر خیابونی میشه اجرا کرد، کنسرت خیابونی میشه گذاشت، خیلی کارا میشه کرد.

البته از حرف تا عمل فاصله زیاده باید حمایت صورت بگیره.

چند ساله که میگن قراره همچین کاری بکنن، اما کو؟ رسول، دوست مصطفی نظر او را رد می کند.

او می گوید: خیابان شهریار و این منطقه، همین حالا هم پاتوق فرهنگی هست و نیازی به مداخله دولت و شهرداری نیست؛ همین حالا اینجا هم تئاتر هست، هم کافه هست، هم مردم رفت وآمد می کنن، اهالی هم دارن زندگی شون رو می کنن.

من نمی دونم چه اصراری هست که حتما اسم برای همه جا بذارن.

به نظر من که هویت ساختگی نیست، باید به مرور زمان و در بستر درست شکل بگیره، اینکه یه اسم بذاریم روی محدوده خاصی فقط باعث گرون شدن ملک های منطقه و طمع کردن عده ای میشه.

رضایت اهالی منطقه شرط است رضایت اهالی منطقه شرط است.

این را سعید که 9سال است در خیابان مهبد کافه دارد، می گوید و تأکید دارد که باید نظرسنجی صورت بگیرد.

او هم از طرح خبر دارد ولی نگران تردد و عبور و مرور در این نقطه و نارضایتی اهالی منطقه است؛ مردم اگه راضی نباشن درست نیست.

مسئولان شهرداری هر کاری که میخوان بکنن باید ببینن مردم محله های اینجا چی میگن، چون اونا بافت منطقه رو درست میشناسن و سال هاست در این نقطه زندگی کردن، پس رضایت اونا شرطه، یکی از اقوام ما توی تبریز مغازه لباس فروشی داره، اونجا یه خیابون رو سنگفرش کردن، خوبم تبلیغات کردن، حسابی شلوغ شد، مسافرا رفتن، خود تبریزی ها رفتن، فروش مغازه ها چند برابر شد.

همه هم راضی بودن ولی یه جایی مثل خیابان 17شهریور تهران، اهالی هنوز شاکی اند.

خلاصه اینکه نظرسنجی از اهالی اصلی خیلی مهمه، ما که راضی هستیم، مردم میان کار و کاسبی ما رونق پیدا می کنه و چی بهتر از این؟ به یاد آمستردام نزدیک غروب است، عده ای قدم زنان از کنار سفارتخانه های ایتالیا و فرانسه در خیابان نوفل لوشاتو می گذرند تا برسند به پردیس تئاتر شهرزاد، از روی راه رفتنشان می شود فهمید که هنوز فرصت دارند و دیرشان نشده است.

2 دختر جوان که ظاهرا برای نخستین بار به این خیابان آمده اند، فضای قدیمی ساختمان ها و کوچه های باریک برایشان جالب است و محو آجرهای قرمز یکی از خانه ها شده اند؛ نخستین باره که میایم اینجا و خیلی خوشمون اومد، مخصوصا که رفتیم یه پیتزای عجیب هم از نخستین پیتزا فروشی تهران خوردیم و حالا هم می خوایم بریم تئاتر ببینیم.

فکر نمی کردیم وسط شلوغی خیابون حافظ، جمهوری و ولیعصر یه جای خلوت و دنج باشه.

درباره تبدیل این خیابان ها به گذر فرهنگی برایشان که توضیح می دهم خوششان می آید؛ من آمستردام به دنیا اومدم و تا 5 سال پیش هم اونجا بودم، این شهر پر است از خیابونای سنگفرش شده که مردم با دوچرخه رفت وآمد می کنن، در خیابونا هم که یا کافه هست یا سالن تئاتر، سینما و پارک.

مردم عصرها میان بعد از یک روز کاری سخت اونجا استراحت کنن.

اگر اینجا هم همونطور بشه خیلی خوبه چون جایی می شه برای نفس کشیدن شهروندان.

هوا کاملا تاریک شده، هرم شدید گرما خوابیده و نسیم خنکی از لابه لای درختان خیابان شهریار می وزد.

آن بالاتر باغبان شهرداری جلوی آب زلال جوی را رها کرده تا درختان تشنه سیراب شوند.

تالار وحدت بین نورپردازی پر از رنگ زیباتر شده؛ روی بیلبورد بزرگ آن، بنر نمایش های عروسکی که از اول شهریور ماه آغاز می شود را نصب کرده اند.

پیشاپیش صدای خنده بچه ها را از حیاط سالن وحدت می شود شنید.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند
کلید واژه ها: خیابان - فرهنگ - پیاده - شهریار - اعضای شورای شهر - شورای شهر - فرهنگی - ساختمان - نوفل لوشاتو - منطقه - تئاتر - شورای - شورای شهر تهران - شهرداری - خیابانی - وحدت - حافظ - خورشید - مدیران - دولت اصلاحات - پروژه - زندگی - تهران - تلفن همراه - شهر تهران - کافه - نشان - تلفن - پارک - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
بازنشستگی پایانی بر تعلیم و تربیت معلمان بازنشسته نیست

پلی که به دلیل بی توجهی میراث فرهنگی محل ریختن زباله شده است+تصاویر

تشییع پیکر مدیرعامل ومعاون سازمان تامین اجتماعی فردا درگرگان

مدیریت بحران قزوین نسبت به بارندگی های فصلی هشدار داد

واکنش علی ربیعی به فوت «رییس سازمان تامین اجتماعی» +عکس

مه شدید و ترافیک روان در هراز و فیروزکوه

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

مردم قدر شناس گلستان و بدرقه مهمانان فقید

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

شهرداری یاسوج به همکاری دیگر دستگاه ها نیاز دارد

چه مواردی شامل نقص معاینه فنی می شود؟

بارش برف گردنه های الیگودرز را مسدود کرد

رییس سازمان تأمین اجتماعی بر اثر شدت جراحت تصادف درگذشت

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

شریعتمداری: مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود/درگذشت وی صدمه بزرگی به تأمین اجتماعی وارد کرد

ساخت نخستین مدرسه مداخله زودهنگام استان در اسفراین آغاز شد

ترنم صدای باران در فارس

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

تصاویری از حال و هوای بیمارستان گرگان بعد از حادثه رانندگی رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی

خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)+تصاویر

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

ساکت و 5بازنشسته دیگر درمجمع آذرماه ازفدراسیون می روند؟

قیمت خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

طرح پایش پرندگان زمستان گذران استان بوشهر آغاز شد

ساخت 4 بیمارستان تخصصی سرطان

ادامه بارش برف و باران در مناطق مختلف استان اصفهان

برقراری انضباط اجتماعی نیازمند همکاری شهرداری و پلیس است

بارش83 میلی متری باران در یاسوج/بارشها ادامه دارد

مه گرفتگی شدید در گردنه های مواصلاتی شهرستان کوهرنگ

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سبقت تعداد فرهنگیان بازنشسته از معلمان شاغل

اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها در تهران

مردها رسما با ریش جذابتراند!

دمای هوا در استان بوشهر کاهش می یابد/ وزش باد شدید

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

بارندگی منجر به آبگرفتگی خیابان های دزفول شد

مراسم تجلیل از بیش از 350 دانش آموز برتر کیش

تدوام بارندگی ها در سمنان تا روز شنبه + فیلم

برای نخستبن بار اجرای طرح تحکیم بنیاد خانواده در مدارس

دانش آموزان مداح پایتخت تجلیل شدند

تصاویر/ طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

اعزام 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

افتتاح آموزشگاه خیر ساز در شیراز

احتمال بارش برف در خوزستان

ستاد معاینه فنی تهران: از مردم عذرخواهی می کنیم

شریعتمداری تصادف کرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

تردد در جاده های کهگیلویه وبویراحمد روان است

رسیدگی به مشکل تخلیه زباله در مجاور باغ های شهرک صنعتی سمنان + فیلم

خیران برای ساخت کتابخانه در روستاهای مهریز همکاری کنند

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

بارش برف در محورهای کوهستانی قزوین/ احتمال بارش برف در ارتفاعات خوزستان

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه/ لغزندگی محورها بسیار زیاد است

سه هزار کتاب در جهرم اهدا شد

ماجرای عجیب معلق ماندن یک تکه سنگ درزمان معراج پیامبر(ص)

مدیریت بحران استان ایلام در آماده باش قرار گرفت

طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

طرح آمبلیوپی در 100 درصد از روستاهای کامیاران اجرا شد

لغزندگی محورهای مواصلاتی استان اصفهان

پیش‎بینی تشدید باران و برف

کاریکاتور کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش

به یاد شهدای عملیات محرم

ستاد معاینه فنی تهران: از طرف دولت عذرخواهی می کنیم

توزیع بسته های حمایتی غذایی به مناسبت هفته وقف

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور مواصلاتی

شرایط جوی اعزام کاروان راهیان نور مازندران را به تعویق انداخت

کارت ملی هوشمند در دست 85 درصد واجدین شرایط در هرمزگان

ترفند جالب مولر برای فرار از خبرنگاران

افزایش اعتبارات ملی مبارزه با ریزگردها در لرستان ضروری است

خواندن چه سوره هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟

طغیان رودخانه راه ارتباطی 10 روستای اندیکا را مسدود کرد

جاده های اصفهان لغزنده است

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

تداوم فعالیت سامانه پرقدرت بارشی در ایلام

مدرسه خلاقیت راهی برای شناسایی دانش آموزان نخبه

تصادف همراهان وزیر کار در گلستان/حال شریعتمداری خوب است

تصادف خودروی وزیر کار در گلستان/ 3 معاون وزیر آسیب دیدند/ صدمه جدی به نوربخش

70 واحد آموزشی در بانه سیستم گرمایشی ندارند

توییتر:: اوج بصیرت صدا وسیما

زیبایی برف در سپیدان

باز باران...

وزیر کار تصادف کرد

ساماندهی سامانه گرمازای مدارس از اولویت های آموزش وپرورش است

سرپرستان 2 معاونت استانداری خراسان رضوی معرفی شدند

آغاز ساخت پارک شهرستان حاجی آباد

توییتر:: جای خالی ایران در جشن جنگ جهانی اول

توییتر:: واکنش ها به نو اصوالگرایی

10000 دانش آموز مازندرانی از مناطق جنگی جنوب بازدید می کنند

طغیان رودخانه بالارود در اندیمشک

هشدار هواشناسی؛ هوا سردتر می شود

امدادرسانی به محصور شدگان در برف الیگودرز

تمدید بیمه تکمیلی فرهنگیان؟

تصادف وزیر کار و رفاه اجتماعی ایران

گذر فرهنگ با نقش زندگی

گذر فرهنگ با نقش زندگی