مطالب مرتبط:
گزارش فارس از حریم ناایمن پاتوق های فرهنگی در پایتخت گذر فرهنگ و هنری که بی حرمت شد/ لطفاً آلودگی فرهنگی ایجاد نکنید!
برنامه های جذاب تلویزیونی نقش مهمی در جهت دهی به سبک زندگی دارد
توجه به نقش «اقتصاد فرهنگ» در جشنواره «فیروزه»
کارگاه زنده باد زندگی در خانه فرهنگ رازی
نقش موثر خبرگزاری ایکنا در فرهنگ سازی وقف
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 20:252018-08-20اجتماعي

گذر فرهنگ با نقش زندگی


عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

- ساکنان محدوده ای که قرار است گذر فرهنگی رودکی شود از محله شان و این طرح به همشهری می گویند گذر فرهنگ با نقش زندگی شهر > شهری - فهیمه طباطبایی-خبرنگار:عقربه ها ساعت 6 بعدازظهر را نشان می دهند و خورشید اگرچه کم فروغ اما هنوز کف خیابان می تابد و آدم ها را به سمت دیوارها و سایه ها هل می دهد.

خیابانی که نام شهریار، شاعر شهیر آذربایجانی را یدک می کشد، حالا سایه روشنی از نور آفتاب و سایه درختان و ساختمان ها شده و دارد کم کم خودش را برای غروب آماده می کند.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند؛ منطقه ای که گل سر سبد آن خیابان استاد شهریار است؛ خیابانی که از پارک دانشجو و محوطه تئاتر شهر آغاز و به تالار وحدت در تقاطع خیابان حافظ منتهی می شود.

می گویند از برنامه چهارم توسعه و دولت اصلاحات در شهرداری و شورای شهر تهران بحث تبدیل این خیابان به گذر فرهنگ مطرح شده و این پروژه تا امسال به تأخیر افتاده است.

امسال اما به گفته اعضای شورای شهر، بودجه تبدیل خیابان به گذر فرهنگی در اعتبار منطقه 11شهرداری تهران پیش بینی شده و قرار است پیش از پایان سال شاهد افتتاح این پیاده راه باشیم.

پیاده راه خیابان شهریار البته فقط یکی از اجزای طرحی است که قرار است در این منطقه اجرا شود.

براساس آنچه به نقل از اعضای شورای شهر و مدیران شهری در رسانه ها منتشر شده، احیای پهنه فرهنگی رودکی شامل تمام کوچه ها و گذرهای حدفاصل خیابان های انقلاب و نوفل لوشاتو در شمال و جنوب و خیابان های حافظ و ولیعصر در شرق و غرب می شود و پیاده راه خیابان شهریار، یکی از اجزای مهم این پروژه بزرگ است.

این منطقه الان هم گذر اهالی هنر است از خلوتی نسبی مقابل تالار وحدت و جاپارک های خالی، معلوم است که از تئاتر یا کنسرت خبری نیست.

مسعود نخستین عابری است که به او برمی خورم.

سیگار به دست از کافه ای در نبش خیابان خارک بیرون آمده و مشغول صحبت با تلفن همراه است.

تلفنش که تمام می شود، از او درباره احداث پیاده راه خیابان شهریار می پرسم.

لبخندی می زند و می گوید: پیاده راه هم که نباشه ما اینجا رو همیشه پیاده گز می کنیم؛ پاتوق مونه.

حیف این خیابون نیست آدم با ماشین یا موتور ازش رد بشه؟ کجا از این مدل خونه ها پیدا میشه دیگه تو تهران؟ کجا این همه کافه هست؟ نمی دونم پیاده راه که بشه چه فرقی با الان می کنه، اما الانم وقتی غروب و هوا کمی خنک تر بشه، اینجا میشه پر از آدم.

اگه قرار باشه که کلا ماشین دیگه تو خیابون نیاد که دیگه چه بهتر، البته چون خیابون باریکه، پیاده روهاش هم کوچیکه و چندان کشش شلوغی رو نداره و اگه قرار باشه اینجا پاتوق بشه و مردم بیان و برن، با وضع فعلی نمیشه و باید فکری برای حل این مشکل کرد.

او پکی به سیگارش می زند و می گوید: البته باید از اهالی هم سؤال بشه، چون بالاخره در این محدوده زندگی می کنن ولی خب هر چی پاتوق های فرهنگی در شهر اضافه بشه، چهره شهر هم بهتر میشه.

جلوی تخریب بناها را بگیرند میوه فروشی محل کمی شلوغ است و شاید بتوان اهالی اصلی را در آنجا پیدا کرد.

منیره ملکی یکی از آنهاست که حالا 7 سال می شود که ساکن این منطقه شده، می گوید: آرامش و کم سر و صدا بودن خیابان آنها را به اینجا کشانده است.

او پرستار یک مرکز درمانی در شرق تهران و به گفته خودش اهل مطالعه و فرهنگ است.

با این حال می گوید که اگر تبدیل منطقه به گذر فرهنگی باعث شلوغی و سر و صدا شود، حتما اهالی به این موضوع واکنش نشان می دهند؛ ببینید بافت این خیابون، به جز اون تکه آخر که تالار وحدت هست، کاملا مسکونیه، حتی اگه دقت کنین، مغازه هم یکی، دوتا بیشتر نیست.

اگه قرار باشه اینجا شلوغ بشه یا زندگی اهالی مختل شه، خب همه اعتراض می کنن.

ما خودمون قبلا خیابون کریمخان بودیم، حاضر شدیم متراژ خونه مون 30-20متر کمتر بشه اما بیاییم یه جایی که آرامش داشته باشیم.

به نظر من باید برنامه های فرهنگی در نقاطی از محله اجرا بشن که کشش لازم را از نظر فضا دارن و در اطرافشون هم ساختمونای مسکونی نباشه.

خانم ملکی به مدیران شهری پیشنهاد می کند برای درست کردن پاتوق های فرهنگی در این محله از بناهای قدیمی محله که تعدادشان زیاد است، محافظت و آنها را تبدیل به فضاهای فرهنگی کنند.

او که معتقد است تبدیل این منطقه به گذر فرهنگی باید در راستای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی منطقه باشد، ادامه می دهد: همین خونه رو می بینین اون روبه رو؟ می بینین چه ستون ها و معماری قشنگی داره؟ مدت هاست متروکه افتاده و داره خراب میشه، ببینین همه درها و پنجره هاش کنده شدن، از بالا نگاه کنید، حیاطش پرِ آت و آشغاله.

چند تا از این خونه ها در همین کوچه هاست که همینطوری افتادن تا خراب بشن.

این خونه ها هویت این محله ان، شهرداری بیاد در گام اول بودجه رو صرف اینا بکنه قبل از اینکه دیر بشه.

راسته فرهنگی بدون خونه های با هویت و معماری اصیل چه فایده ای داره؟ آقای کلباسی از اهالی قدیم محل هم وارد بحث می شود و می گوید که تبدیل شدن این منطقه به پهنه فرهنگی می تواند خانه ها را از شر تجاری یا آپارتمان شدن نجات دهد؛ همین خونه ای که ایشون میگن، اگر تبدیل به یک کافه یا گالری بشه بهتر نیست؟ خدا رو شکر 6، 5سالی میشه که بعضی از این جوونای خوش فکر اومدن اینجا، خیلی از این ساختمونای قدیمی رو گرفتن و تبدیل به کافه، تئاتر خصوصی یا گالری کردن.

مصداقش هم انجمن خوشنویسان ایران، تئاتر شهرزاد، خانه نگار 14و.

هست.

اگر اینطوری به بناها برسن، هم هویتشان حفظ میشه و هم واقعا اینجا تبدیل به مرکز فرهنگی شهر میشه، به شرط اینکه نگذارن تنها تبدیل به گذر رستوران ها و شکم بازها بشه.

برای گذر فرهنگی کجا بهتر از اینجا؟ کافه های خیابان شهریار، رازی، شیرزاد، مهبد و شهرود پر است از دختران و پسران جوانی که مشغول خواندن کتاب یا حرف زدن درباره سینما و تئاتر و موسیقی یا سیاست هستند.

مصطفی سام، بازیگر تئاتر و دانشجوی سینماست.

او تنها شهروندی است که از احداث گذر فرهنگی در این مکان خبر دارد و با حرارت از این طرح دفاع می کند و می گوید که محله همه مشخصه های لازم برای این کار را دارد؛ این طرف پارک شهره، قلب تئاتر تهران، اون طرف هم تالار وحدته که پاتوق بروبچه های هنریه.

بافت منطقه کاملا فرهنگیه.

شما ببینین تو این محدوده چند تا خوابگاه دانشجویی هست، حداقل10 تا کافه خوب و با کیفیت هست، دانشگاه هست، تماشاخونه هست، اگه قرار باشه توی تهران یه پاتوق فرهنگی درست کنن، جاش دقیقا همین جاست نه جای دیگه.

نه فقط من، خیلی از بچه هایی که کارشون تئاتر و سینماست دوست دارن همچین فضایی ایجاد بشه.

تئاتر خیابونی میشه اجرا کرد، کنسرت خیابونی میشه گذاشت، خیلی کارا میشه کرد.

البته از حرف تا عمل فاصله زیاده باید حمایت صورت بگیره.

چند ساله که میگن قراره همچین کاری بکنن، اما کو؟ رسول، دوست مصطفی نظر او را رد می کند.

او می گوید: خیابان شهریار و این منطقه، همین حالا هم پاتوق فرهنگی هست و نیازی به مداخله دولت و شهرداری نیست؛ همین حالا اینجا هم تئاتر هست، هم کافه هست، هم مردم رفت وآمد می کنن، اهالی هم دارن زندگی شون رو می کنن.

من نمی دونم چه اصراری هست که حتما اسم برای همه جا بذارن.

به نظر من که هویت ساختگی نیست، باید به مرور زمان و در بستر درست شکل بگیره، اینکه یه اسم بذاریم روی محدوده خاصی فقط باعث گرون شدن ملک های منطقه و طمع کردن عده ای میشه.

رضایت اهالی منطقه شرط است رضایت اهالی منطقه شرط است.

این را سعید که 9سال است در خیابان مهبد کافه دارد، می گوید و تأکید دارد که باید نظرسنجی صورت بگیرد.

او هم از طرح خبر دارد ولی نگران تردد و عبور و مرور در این نقطه و نارضایتی اهالی منطقه است؛ مردم اگه راضی نباشن درست نیست.

مسئولان شهرداری هر کاری که میخوان بکنن باید ببینن مردم محله های اینجا چی میگن، چون اونا بافت منطقه رو درست میشناسن و سال هاست در این نقطه زندگی کردن، پس رضایت اونا شرطه، یکی از اقوام ما توی تبریز مغازه لباس فروشی داره، اونجا یه خیابون رو سنگفرش کردن، خوبم تبلیغات کردن، حسابی شلوغ شد، مسافرا رفتن، خود تبریزی ها رفتن، فروش مغازه ها چند برابر شد.

همه هم راضی بودن ولی یه جایی مثل خیابان 17شهریور تهران، اهالی هنوز شاکی اند.

خلاصه اینکه نظرسنجی از اهالی اصلی خیلی مهمه، ما که راضی هستیم، مردم میان کار و کاسبی ما رونق پیدا می کنه و چی بهتر از این؟ به یاد آمستردام نزدیک غروب است، عده ای قدم زنان از کنار سفارتخانه های ایتالیا و فرانسه در خیابان نوفل لوشاتو می گذرند تا برسند به پردیس تئاتر شهرزاد، از روی راه رفتنشان می شود فهمید که هنوز فرصت دارند و دیرشان نشده است.

2 دختر جوان که ظاهرا برای نخستین بار به این خیابان آمده اند، فضای قدیمی ساختمان ها و کوچه های باریک برایشان جالب است و محو آجرهای قرمز یکی از خانه ها شده اند؛ نخستین باره که میایم اینجا و خیلی خوشمون اومد، مخصوصا که رفتیم یه پیتزای عجیب هم از نخستین پیتزا فروشی تهران خوردیم و حالا هم می خوایم بریم تئاتر ببینیم.

فکر نمی کردیم وسط شلوغی خیابون حافظ، جمهوری و ولیعصر یه جای خلوت و دنج باشه.

درباره تبدیل این خیابان ها به گذر فرهنگی برایشان که توضیح می دهم خوششان می آید؛ من آمستردام به دنیا اومدم و تا 5 سال پیش هم اونجا بودم، این شهر پر است از خیابونای سنگفرش شده که مردم با دوچرخه رفت وآمد می کنن، در خیابونا هم که یا کافه هست یا سالن تئاتر، سینما و پارک.

مردم عصرها میان بعد از یک روز کاری سخت اونجا استراحت کنن.

اگر اینجا هم همونطور بشه خیلی خوبه چون جایی می شه برای نفس کشیدن شهروندان.

هوا کاملا تاریک شده، هرم شدید گرما خوابیده و نسیم خنکی از لابه لای درختان خیابان شهریار می وزد.

آن بالاتر باغبان شهرداری جلوی آب زلال جوی را رها کرده تا درختان تشنه سیراب شوند.

تالار وحدت بین نورپردازی پر از رنگ زیباتر شده؛ روی بیلبورد بزرگ آن، بنر نمایش های عروسکی که از اول شهریور ماه آغاز می شود را نصب کرده اند.

پیشاپیش صدای خنده بچه ها را از حیاط سالن وحدت می شود شنید.

تالار50 ساله وحدت، ساختمان بی مانند تئاتر شهر، کافه های متعدد و ساختمان های هویت دار قدیمی و.

مشخصه هایی هستند که باعث شده، مدیران شهری عنوان فخرفروشانه گذر فرهنگی را برای محدوده خیابان های حافظ، انقلاب، ولی عصر(عج) و نوفل لوشاتو درنظر بگیرند
کلید واژه ها: خیابان - فرهنگ - پیاده - شهریار - اعضای شورای شهر - شورای شهر - فرهنگی - ساختمان - نوفل لوشاتو - منطقه - تئاتر - شورای - شورای شهر تهران - شهرداری - خیابانی - وحدت - حافظ - خورشید - مدیران - دولت اصلاحات - پروژه - زندگی - تهران - تلفن همراه - شهر تهران - کافه - نشان - تلفن - پارک - ساعت

آخرین اخبار سرویس:
اولین روز مدرسه در سرپل ذهاب زلزله زده

1300 نوآموز در کلاس های آمادگی مناطق دو زبانه شرکت کردند

اتوبوس های شهری بندرعباس اول مهر برای دانش آموزان رایگان است

هواشناسی اصفهان در باره وزش باد شدید هشدار داد

ماه مهر،ماه مهربانی به دانش آموزان نیازمند +گزارش

عکس منتخب هفته ـ 24 شهریور تا 30 شهریورماه 97

جشن شکوفه ها در مدرسه «شهیدی» قزوین

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

آیین سنتی بنی اسد در شهرستان پیشوا اجرا شد

آیین نمادین کاروان اسرای کربلا در ورامین برگزار شد

بارش پاییزی بهتر از سال گذشته در پیش است

هوای استان بارانی می شود

بارندگی های پاییز امسال بهتر از سال گذشته است

جوی آرام و یکنواخت درخراسان جنوبی

ساماندهی رانندگان ناوگان حمل و نقل در دوگنبدان

نرم افزار موقعیت یاب سرویس مدارس در شهرری رونمایی شد

آمادگی کامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه برای مهرماه

گرد و خاک در نصف جهان

میزان آلاینده سرطانزای بنزن پایتخت 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

تمایل گسترده دانش آموزان به رشته علوم تجربی، آسیب است

باران در شمال آذربایجان غربی به پیشواز پاییز می آید

از حادثه تروریستی اهواز تا جنجالی ترین روزهای آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت

رزمندگان در دفاع مقدس از سوزش پوست ناشی از بمب خردل فریاد می زدند/ داروهایم را از دلالان تهیه می کنم

تقویت کیفیت آموزش مدارس دولتی

پاسخ وزیر درباره وضعیت معلمان زندانی | احتمال تعطیلی 5 روزه مدارس در زمستان

نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

آیین نمادین کاروان اسرای کربلا در ورامین برگزار شد

افزایش هزار و 100 مدرسه و 8 هزار کلاس جدید به فضای آموزشی

ذهاب دیروز و زه آب امروز

از حادثه تروریستی اهواز تا جنجالی ترین روزهای آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت

جزییاتی از آخرین وضعیت ساخت آزادراه تهران شمال

هواشناسی اصفهان در باره وزش باد شدید هشدار داد

عزاداران آذربایجان شرقی چهار هزار و 883 واحد خون اهدا کردند

آیین سنتی بنی اسد در شهرستان پیشوا اجرا شد

بارندگی در تهران/هوا خنک می شود

بهره بردای از 84 کلاس درس جدید با کمک سازمان های بین المللی از اول مهر

تردد مردم در مرز های استان خوزستان جریان دارد

نواخته شدن زنگ شکوفه ها در مدارس فارس

ساماندهی کالبدی مساجد با الگوی معماری ایرانی-اسلامی/ بیشترین و کمترین سرانه فضا های مذهبی در پایتخت

زنگ آغاز سال تحصیلی کلاس اولی ها در ایلام

خبر خوب: هوا خنک می شود و تهران بارانی!

ورود کلاس اولی ها به مدارس بافق+تصاویر

آخرین وضعیت بارش باران در کشور

گداهای وارداتی در شهر بدون گدا - پیمان پاکزاد*

هوای آذربایجان شرقی بارانی می شود

اتوبوس های شهری بندرعباس اول مهر برای دانش آموزان رایگان است

پیام تبریک فرماندارمهاباد به مناسبت آغاز سال تحصیلی

رطوبت هوا دربوشهر کاهش می یابد

الزام آموزش سبک زندگی به خانواده ها/ تعلیم و تربیت اسلامی فارغ از استرس

زنگ نمادین جشن شکوفه ها در جویبار

آغاز مرمت مدرسه تاریخی ایوانکی

تمهیدات ترافیکی و انتظامی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس

هواشناسی اصفهان در باره وزش باد شدید هشدار داد

آیین برپایی مدارس شهرستان پردیس راهکارهای مقابله با ترس کودکان در روز اول مدرسه

ترافیک نیمه سنگین در جاده های استان

حرکت نمادین کاروان اسرای کربلا در ورامین

آسایش مردم، مهم ترازافتتاح پروژه های بزرگ است

اکرانوپلان کا-ام هیولای دریای خزر

امروز 13 استان در خطر وقوع سیلاب ناگهانی قرار دارند

هشدار وقوع سیل در کردستان

جزییات جدید از طرح تغییر ساعات کاری کارمندان تهران در دو هفته اول مهر ماه

آمادگی پلیس راهور استان مرکزی برای بازگشایی مدارس + فیلم

اجرای طرح شوق رویش در ابرکوه

شناسایی 8700 بازمانده از تحصیل در آذربایجان غربی

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور: تمام مرزهای استان خوزستان باز است

رطوبت هوا دربوشهر کاهش می یابد

هوای آذربایجان غربی بارانی می شود

آغاز سال تحصیلی با 39 هزار و 700 کلاس اولی در گلستان

رطوبت هوا دربوشهر کاهش می یابد

راه اندازی سامانه سپند در بیرجند

همه مرزهای استان خوزستان باز است

تمام مرز های استان خوزستان باز است

آتش نشانان تهران در مدارس مستقر می شوند

هوای تهران بارانی می شود

آغاز سال تحصیلی با 39 هزار و 700 کلاس اولی در گلستان

محرومیت1300 دانش آموز از تحصیل در خراسان شمالی

تکریم میثم مدواری شهید مدافع حرم در مراسم شکوفه

تلخ ترین و عجیب ترین اتفاق یکسال گذشته آموزش و پرورش

پروژه عمرانی بلاتکلیفی نداریم

72 قرآن آموز و مربی مؤسسه سروش مشکات به مشهد مقدس اعزام شدند

دستگیری شکارچی توله پلنگ لنده ای در رامهرمز خوزستان یک محیط بان کار 13 محیط بان را در بهمیی انجام می دهد

بارشهای رگباری در خراسان رضوی پیش بینی شد

بازگشایی موزه باستان شناسی نیشابور در هفته گردشگری

بارشهای رگباری در خراسان رضوی پیش بینی شد

کتب درسی تا سال 1400 تغییر نمی کنند/یک درصد دانش آموزان در مدارس ثبت نام نکرده اند

خبر خوب: هوا خنک می شود و تهران بارانی!

خطر وقوع سیلاب ناگهانی در 13 استان

زنگ شکوفه ها به صدا درآمد

دستگیری شکارچی توله پلنگ لنده ای در رامهرمز خوزستان/ یک محیط بان کار 13 محیط بان را در بهمیی انجام می دهد

آبشار نیاگارا در 116 سال پیش (+عکس)

پل علفی معروف کشور پرو+تصاویر

تمهیدات ترافیکی و انتظامی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس

نشست خبری مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با اصحاب رسانه

هسته مرکزی شهر قم به پیاده رو تبدیل می شود

بارشهای رگباری در خراسان رضوی پیش بینی شد

جشن شکوفه ها در گلستان

توزیع 550 بسته تحصیلی میان دانش آموزان نیازمند بوشهری

زنگ شکوفه ها در مدارس همدان

آمادگی نیرو های اورژانس برای اولین روز بازگشایی مدارس در شیراز

بارشهای رگباری در خراسان رضوی پیش بینی شد

گذر فرهنگ با نقش زندگی

گذر فرهنگ با نقش زندگی