مطالب مرتبط:
­اقدامات مثبت در زمینه سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت نام دومین مسابقه استارتاپی جاده ابریشم از امروز آغاز شد/شانس بیشتر برای استارتاپ های صادراتی
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان به صورت هوشمند فراهم می شود
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می گیرد؛ ارائه تخفیف و تسهیلات بیمه ایران به شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری: 14 درصد کسب و کارها روی پیام رسان های داخلی کار می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 17:502018-08-20دانش

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


ایرنا-معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به طور مستقیم زیر نظر رییس جمهور قرار دارد، با اهدافی چون توسعه اقتصاد دانش بنیان، توسعه شرکت های دانش بنیان، - تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه فناوری های راهبردی و ارتقای نظام ملی نوآوری تاسیس شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تقریباً جدید بوده و تاریخ تأسیس آن به دولت نهم باز می گردد.

در واقع تأسیس این معاونت بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت و تقویت فعالیت های علمی و پژوهشی نخبگان کشور صورت گرفته است.

در سال 1385 و همزمان با دومین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری آغاز به کار کرد و صادق واعظ زاده در مرداد ماه همان سال به عنوان نخستین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران منصوب شد.

واعظ زاده پس از آغاز به کار رسمی دولت دهم، در شهریور 1388 از سمت خود استعفا کرد و محمود احمدی نژاد طی حکمی نسرین سلطانخواه را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد.

حس روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1392، سورنا ستاری را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد که هم اکنون نیز در سمت خود باقی است.

ساماندهی امور فناوری کشور، ارتباط دانشگاه و صنعت و امور نخبگان به این معاونت واگذار شده است.

بعلاوه نهادهای علمی و فناوری وابسته به ریاست جمهوری شامل دفتر همکاری های فناوری، ستاد نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران و پارک فناوری پردیس که قبل از تشکیل معاونت علمی و فناوری وابسته به نهاد ریاست جمهوری بودند نیز تحت نظر معاونت علمی و فناوری قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس مصوبات دولت، تنظیم منابع و تأیید پژوهش های وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی نیز برعهده این معاونت گذاشته شد.

این معاونت دارای پنج حوزه معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی، علمی و پژوهشی، فناوری و نوآوری، همکاری های بین المللی و پشتیبانی است که هر یک از این معاونت ها دارای سه زیر مجموعه هستند.

**اهداف و وظایف اساسی در پشت ایجاد هر نهاد و یا سازمانی اهدافی نهفته است و متناسب با آن اهداف وظایف خاصی برای سازمان یا نهاد مزبور تعیین می شود.

معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نیز بنابر ضرورت و با هدف ارتقای اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم از طریق افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای نظام ملی نوآوری و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن ایجاد شده است.

در ایجاد این نهاد اهداف دیگری همچون توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق هماهنگی و هم افزایی بین بخشی و بین دستگاهی، ارتقای ارتباط دانش با صنعت و جامعه ، تسهیل تبادلات بین بخش های عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری و تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه شرکت های دانش بنیان نیز مد نظر بوده است.

علاوه بر موارد مذکور برای این معاونت اهدافی چون توسعه فناوری های راهبردی و اولویت دار ملی مصرح در نقشه جامع علمی کشور و اعتلای ارتباطات بین المللی علمی، فناوری و نوآوری و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری نیز تعیین شده است.

در راستای تحقق اهداف فوق و پاسخگوی به نیازهای جامعه وظایف متعددی برای این معاونت در نظر گرفته شده است.

از جمله مهمترین این وظایف در سطح کلان می توان به برنامه ریزی، هماهنگی بین بخشی و هم افزایی در نظام ملی نوآوری و بین برنامه های توسعه و سیاست های کلان توسعه علم و فناوری کشور اشاره کرد.

در کنار این وظایف کلان، وظایف دیگری نیز با محوریت حمایت از شرکت های دانش بنیان و به طور کل تقویت پایه های اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته شده که در برگیرنده مواردی چون ،توسعه فناوری، تقویت فرآیند تجاری سازی و حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان و شرکت های طراحی مهندسی، حمایت از گسترش فعالیت تحقیق و توسعه در کشور و ارتقای توان مدیریت فناوری در شرکت های دانش بنیان، ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان و هدایت سرمایه های کشور جهت تولید کالاها و خدمات دانش بنیان، توسعه سازوکارهای سرمایه گذاری خطر پذیر و تأمین مالی لازم در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از ایجاد و توانمندسازی تشکل های خصوصی در زمینه تولید و توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان، تحریک تقاضا، بازارسازی و تضمین بازار برای تولیدات داخلی و بازاریابی و صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان و.

است.

**در باره معاونیناز آنجایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جدید بوده و زمان زیادی از تأسیس آن نمی گذرد، لذا تاکنون بیش از سه معاون به خود ندیده است،که دو نفر از این معاونین مربوط به دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هستند.

در دوره دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست آقای روحانی، سورنا ستاری در سمت معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

در ادامه به تلاش می شود تا تصویری از رزومه هر یک از این افراد ارائه گردد.

** صادق واعظ زاده و استعفایی که هیچگاه دلیلش را گفتصادق واعظ زاده دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1364 و کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی برق از دانشگاه کویین کانادا به ترتیب در سالهای 1372 و 1376 است و اکنون در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با درجه استادی فعالیت می کند.

او در دهه 1360 عضو دانشجویی ستاد انقلاب فرهنگی و سپس منتخب جهاد دانشگاهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی , رییس شورای مرکزی جهاد دانشگاهی , عضو شورای عالی برنامه ریزی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت و معاون دانشجویی این وزارتخانه بوده است.

همچنین از سال 1378 تا 1381 مشاور برنامه ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از سال 1378 تا 1384 عضو هیئت امنای جهاد دانشگاهی بوده است.

واعظ زاده بیش از 130 مقاله پژوهشی در مجلات و کنفرانس های داخلی و خارجی چاپ و ارائه و همچنین مقالاتی در زمینه مدیریت فناوری تالیف کرده است .

او در بهمن ماه سال 1385 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان اولین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به این سمت منصوب شد.

اما درسال 1388 از سمت خود استعفا نمود.

وی هرگز دلایل استعفای خود را عنوان نکرد.

** نسرین سلطانخواه و تأکید بر رابطه بین دانش و صنعت به جای دانشگاه و صنعت نگاهی به سوابق تحصیلی و اجرایی نسرین سلطانخواه نشان می دهد که وی مدارک تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای ریاضیات خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده است.

نسرین سلطانخواه همچنین عضو شورای شهر دوم تهران از لیست آبادگران و مدتی نیز مشاور رییس جمهور و رییس دفتر امور زنان و خانواده بود که به دلیل دوشغله بودن از این سمت استعفا داد.

سلطانخواه کاندیدای مجلس هشتم از لیست اصولگرایان بود با این حال تنها نفری بود که از این لیست 30 نفره به مجلس راه نیافت.

برخی دیگر از سمت های وی عبارتند از: عضو هیئت علمی و هیئت امنای دانشگاه الزهرا، مدرس دانشگاه صنعتی شریف، مدیر گروه ریاضی دانشگاه الزهرا، عضو هیئت رییسه، عضو کمیسیون برنامه وبودجه و مسئول کمیته درآمدزایی دومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، عضو بسیج اساتید، مشاور رییس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده و عضو کمیته داوری طرح های تحقیقاتی ملی دانشگاه شریف بوده است.

سلطان خواه در دوران مدیریت خود در گزارشی به کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به فعالیت بیش از60 کانون دانش و صنعت اشاره کرد و گفت که ایران در عرصه مختلف نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی دستاوردهای زیادی را کسب کرده است.

وی همچنین بر تبدیل ارتباط دانشگاه با صنعت به ارتباط دانش و صنعت به عنوان رویکرد اصلی خود در این معاونت تأکید می کرد.

**سورنا ستاری و تأکید بر شرکت های دانش بنیانسورنا ستاری متولد 1351، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری است.

وی مدارج کار شناسی، کار شناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و هم اکنون دانشیار این دانشگاه است.

دکتر ستاری که پژوهش هایی در حوزه انرژی های نو داشته، عضو هیئت علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف هم هست.

وی دو ثبت اختراع داخلی و خارجی و انتشار 14 کتاب را نیز در کارنامه خود دارد.

ستاری در سال 1384 به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد.

در تاریخ 2 مهر 92 بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، او را به عنوان رییس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب کرد و پس از گذشت 11 روز از سمت جدیدش، توسط حسن روحانی، رییس جمهور، به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور منصوب شد و شروع به کارکرد.

رویکرد اصلی او توسعه و تویت شرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان است.


کلید واژه ها: فناوری - ریاست جمهوری - معاون - جمهوری - علمی - محمود احمدی نژاد - نوآوری - رییس جمهور - شورای عالی انقلاب فرهنگی - رییس جمهوری - محمود احمدی - انتخابات ریاست جمهوری - توسعه - احمدی نژاد - نهاد ریاست جمهوری - منصوب - صادق واعظ زاده - انقلاب فرهنگی - اقتصاد - دولت - کشور - افزایش - نخبگان - سورنا ستاری - تاریخ - احمدی - حمایت - ایران - بین المللی - نظام

آخرین اخبار سرویس:
چندشغله بودن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن را ناکارآمد کرده است/ عدم ارتباط با بدنه دانشجویی از نقاط ضعف این شورا است

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه خواجه نصیر اعلام شد

دانشگاه علوم پزشکی همدان فردا تعطیل است

کمبود «کاغذ» جدیدترین مشکل دانشگاه ها

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

واحدهای دانشگاه پیام نور حذف نمی شوند

نشست روسای پارک های علم و فناوری امروز برگزار می شود

آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد از امروز

امتحانات دانشگاه فنی و حرفه ای همدان فردا با تاخیر برگزار می شود

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

بهترین شهرهای جهان برای دانشجویان بین المللی معرفی شد

سوالات ارشد علوم دریایی و اقیانوسی فیزیک دریا دولتی 95

انتشار دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور در 17 بهمن

اعلام شرایط استفاده از کتابخانه ملی در نوبت شب

مهمترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

دانشگاه های آلمان ضعیف ولی مورد قبول دانشجویان

گودال های عظیم

ساخت نسخه دوم ماهواره پیام با گروهی 147 نفره آغاز می شود

بهترین دانشگاه های جهان

افشای راز سیاهچاله ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

اعلام برنامه های آینده اتحادیه بین المللی دانشگاه های آسیا و اقیانوسیه

سخنان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه تلویزیونی زاویه

ازدحام مترو شهر سائوپائولو برزیل

جزییاتی از تحصیل در دانشگاه های ایتالیا 2019

17 بهمن؛ انتشار دفترچه پذیرش بدون کنکور دولتی ها

ژاپن با یک موشک هفت ماهواره به فضا پرتاب کرد

شرکت در سومین نشست کارگروه مشترک علوم و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا

ساخت ربات فسیلی که چگونگی حرکت موجودات باستانی را نشان می دهد

تندیس زرین نوآوری به شرکت نفت پاسارگاد رسید

«سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی» در دانشگاه شریف به خط پایان رسید

ناحیه نوآوری دانشگاه شریف به سیلیکون ولی ایران مبدل خواهد شد

دفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور 17 بهمن منتشر می شود

وضعیت علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

تقویم آموزشی نیم سال دوم دانشگاه خواجه نصیر

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

قاسمی معاون مالی و تدارکاتی همراه اول شد

بهره برداری از تجهیزات تصویربرداری نوری از مغز در دانشگاه شهید بهشتی

اول بهمن آغاز می شود پذیرش براساس سوابق تحصیلی مقطع کاردانی پیوسته نیمسال دوم 98 دانشگاه آزاد

ایران آمادگی دارد مناسبات بین دانشگاهی با بلژیک را گسترش دهد

کوچ علم از دانشگاه

گروه جهادی شهید وزوایی اوایل بهمن به خراسان جنوبی می رود

80 درصد پروژه نصب گاردریل در واحد علوم و تحقیقات به اتمام رسید/ کنترل سرعت اتوبوس های دانشجویان از طریق GPS و نرم افزار های آنلاین سرعت سنج

غزه در انزوا

فردا،ثبت نام دوره های بدون آزمون دانشگاه آزاد

زمان انتشاردفترچه پذیرش دانشجوی بدون کنکور

حمایت از پایان نامه های ارشد و دکتری از برنامه های معاونت علمی آستان قدس رضوی

نام نویسی دوره های بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

اولین تولید محتوی دیجیتال پروژه های احیای دریاچه ارومیه رونمایی می شود

اقتصاد دانش بنیان باید مقوم آموزش و پژوهش باشد

امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

پذیرش مستقیم 59 نفر از دوره لیسانس به دکتری در تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

مسئولیت شیعه شناسی/ اعتبارسنجی احادیث شیعی

توافق ایران و بلژیک به منظور گسترش همکاری های دانشگاهی/ همکاری های علمی با کشورهای اروپایی

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

اخبار کنکور و دانشگاهی - هفته 43 ام

خاکی صدیق در گفت وگو با فارس: بودجه دانشگاه قطره چکانی است/ توانایی به روز رسانی آزمایشگاه های پژوهشی را نداریم

رییس دانشگاه پیام نور درگفتگو با فارس: امتحان دانشجویانی که شهریه کامل ندادند بلا مانع است

تعطیلی دانشکده های حوزه نفت کشور را محتاج نیرو های خارجی می کند/ در خواست انتقال دانشکده علوم دریایی محمودآباد به آبادان

دانشجویانی که دغدغه شغل ندارند

کاهش مصرف آب در قالی شویی ها با نصب سامانه نانوساختار محققان کشور

درخواست مجوز راه اندازی 10 مرکز علمی کاربردی در استان تهران

این فسیل رباتیک نحوه حرکت سمندر باستانی را شبیه سازی می کند

دکتر ابراهیم صالحی عمران به مدت 4 سال بعنوان عضو هیات امنای دانشگاه پیام نور منصوب شد.

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

تشکیل شبکه موضوعی برای پایان نامه های دانشجویی ضروری است

گشایش خوابگاه دانشجویی

ترامپ به پرتاب ماهواره بر ایرانی واکنش نشان داد

یک گزینه جذاب برای جانشینی کی روش

سرگردانی دانشجویان شاهد دانشگاه جامع به خاطر شهریه ها

نسل سوم انقلاب؛ همچنان در کنار مردم/ دانشجویان جهادگر کرمانشاهی از هیچ کمکی به زلزله زدگان دریغ نمی کنند

روایت یک شاهد عینی از شب خونین دانشگاه تبریز

استفاده از پایان نامه های دانشجویان معماری+فیلم

دومین اجلاس رؤسای دانشگاه های حوزوی کشور در مشهد مقدس

بازدید وزیر علوم از دانشگاه لوون بروکسل

برگزاری نشست هم اندیشی طرح احداث پردیس مرکز آموزش عالی کاشمر

وضع علوم انسانی در وزارت علوم نگران کننده است

ایران و بلژیک برگسترش همکاری های دانشگاهی توافق کردند

فرصت های جدید بورسیه در استرالیا، آلمان و دانمارک 2019

تهران پایتخت نوآوری و فناوری می شود

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

ظرفیت خوابگاهی دانشگاه امیرکبیر تا سال 1404 دوبرابر افزایش می یابد

مراسم افتتاح خوابگاه دخترانه دانشجویی دانشگاه صنعتی امیر کبیر

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

دانشگاه آزاد پرچم دار پذیرش بدون کنکور

قدمهای 20 دانشجوی دانشگاه بیرجند به سمت اشتغال

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

انتشار دفترچه راهنمای پذیرش بدون کنکور

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور برگزار می شود/ آغاز ثبت نام از 30 دی تا 9 بهمن

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

مسئولان سابق دانشگاه درباره ابهامات حسابرسی پاسخگو باشند

تصاویر/ یادواره شهدای دانشجو در همدان

جزییات پذیرش دانشجوی کاردانی بر اساس سوابق تحصیلی اعلام شد

علت انفجار مهیب در دانشگاه لیون فرانسه

PHD پرستاری در کرمانشاه راه اندازی می شود

60 درصد پایان نامه ها و رساله های وزارت علوم د ر ایرانداک ثبت می شود

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری