مطالب مرتبط:
­اقدامات مثبت در زمینه سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت نام دومین مسابقه استارتاپی جاده ابریشم از امروز آغاز شد/شانس بیشتر برای استارتاپ های صادراتی
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان به صورت هوشمند فراهم می شود
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می گیرد؛ ارائه تخفیف و تسهیلات بیمه ایران به شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری: 14 درصد کسب و کارها روی پیام رسان های داخلی کار می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 18:502018-08-20دانش

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


ایرنا-معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به طور مستقیم زیر نظر رییس جمهور قرار دارد، با اهدافی چون توسعه اقتصاد دانش بنیان، توسعه شرکت های دانش بنیان، - تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه فناوری های راهبردی و ارتقای نظام ملی نوآوری تاسیس شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تقریباً جدید بوده و تاریخ تأسیس آن به دولت نهم باز می گردد.

در واقع تأسیس این معاونت بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت و تقویت فعالیت های علمی و پژوهشی نخبگان کشور صورت گرفته است.

در سال 1385 و همزمان با دومین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری آغاز به کار کرد و صادق واعظ زاده در مرداد ماه همان سال به عنوان نخستین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران منصوب شد.

واعظ زاده پس از آغاز به کار رسمی دولت دهم، در شهریور 1388 از سمت خود استعفا کرد و محمود احمدی نژاد طی حکمی نسرین سلطانخواه را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد.

حس روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1392، سورنا ستاری را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد که هم اکنون نیز در سمت خود باقی است.

ساماندهی امور فناوری کشور، ارتباط دانشگاه و صنعت و امور نخبگان به این معاونت واگذار شده است.

بعلاوه نهادهای علمی و فناوری وابسته به ریاست جمهوری شامل دفتر همکاری های فناوری، ستاد نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران و پارک فناوری پردیس که قبل از تشکیل معاونت علمی و فناوری وابسته به نهاد ریاست جمهوری بودند نیز تحت نظر معاونت علمی و فناوری قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس مصوبات دولت، تنظیم منابع و تأیید پژوهش های وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی نیز برعهده این معاونت گذاشته شد.

این معاونت دارای پنج حوزه معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی، علمی و پژوهشی، فناوری و نوآوری، همکاری های بین المللی و پشتیبانی است که هر یک از این معاونت ها دارای سه زیر مجموعه هستند.

**اهداف و وظایف اساسی در پشت ایجاد هر نهاد و یا سازمانی اهدافی نهفته است و متناسب با آن اهداف وظایف خاصی برای سازمان یا نهاد مزبور تعیین می شود.

معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نیز بنابر ضرورت و با هدف ارتقای اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم از طریق افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای نظام ملی نوآوری و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن ایجاد شده است.

در ایجاد این نهاد اهداف دیگری همچون توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق هماهنگی و هم افزایی بین بخشی و بین دستگاهی، ارتقای ارتباط دانش با صنعت و جامعه ، تسهیل تبادلات بین بخش های عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری و تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه شرکت های دانش بنیان نیز مد نظر بوده است.

علاوه بر موارد مذکور برای این معاونت اهدافی چون توسعه فناوری های راهبردی و اولویت دار ملی مصرح در نقشه جامع علمی کشور و اعتلای ارتباطات بین المللی علمی، فناوری و نوآوری و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری نیز تعیین شده است.

در راستای تحقق اهداف فوق و پاسخگوی به نیازهای جامعه وظایف متعددی برای این معاونت در نظر گرفته شده است.

از جمله مهمترین این وظایف در سطح کلان می توان به برنامه ریزی، هماهنگی بین بخشی و هم افزایی در نظام ملی نوآوری و بین برنامه های توسعه و سیاست های کلان توسعه علم و فناوری کشور اشاره کرد.

در کنار این وظایف کلان، وظایف دیگری نیز با محوریت حمایت از شرکت های دانش بنیان و به طور کل تقویت پایه های اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته شده که در برگیرنده مواردی چون ،توسعه فناوری، تقویت فرآیند تجاری سازی و حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان و شرکت های طراحی مهندسی، حمایت از گسترش فعالیت تحقیق و توسعه در کشور و ارتقای توان مدیریت فناوری در شرکت های دانش بنیان، ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان و هدایت سرمایه های کشور جهت تولید کالاها و خدمات دانش بنیان، توسعه سازوکارهای سرمایه گذاری خطر پذیر و تأمین مالی لازم در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از ایجاد و توانمندسازی تشکل های خصوصی در زمینه تولید و توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان، تحریک تقاضا، بازارسازی و تضمین بازار برای تولیدات داخلی و بازاریابی و صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان و.

است.

**در باره معاونیناز آنجایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جدید بوده و زمان زیادی از تأسیس آن نمی گذرد، لذا تاکنون بیش از سه معاون به خود ندیده است،که دو نفر از این معاونین مربوط به دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هستند.

در دوره دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست آقای روحانی، سورنا ستاری در سمت معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

در ادامه به تلاش می شود تا تصویری از رزومه هر یک از این افراد ارائه گردد.

** صادق واعظ زاده و استعفایی که هیچگاه دلیلش را گفتصادق واعظ زاده دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1364 و کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی برق از دانشگاه کویین کانادا به ترتیب در سالهای 1372 و 1376 است و اکنون در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با درجه استادی فعالیت می کند.

او در دهه 1360 عضو دانشجویی ستاد انقلاب فرهنگی و سپس منتخب جهاد دانشگاهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی , رییس شورای مرکزی جهاد دانشگاهی , عضو شورای عالی برنامه ریزی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت و معاون دانشجویی این وزارتخانه بوده است.

همچنین از سال 1378 تا 1381 مشاور برنامه ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از سال 1378 تا 1384 عضو هیئت امنای جهاد دانشگاهی بوده است.

واعظ زاده بیش از 130 مقاله پژوهشی در مجلات و کنفرانس های داخلی و خارجی چاپ و ارائه و همچنین مقالاتی در زمینه مدیریت فناوری تالیف کرده است .

او در بهمن ماه سال 1385 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان اولین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به این سمت منصوب شد.

اما درسال 1388 از سمت خود استعفا نمود.

وی هرگز دلایل استعفای خود را عنوان نکرد.

** نسرین سلطانخواه و تأکید بر رابطه بین دانش و صنعت به جای دانشگاه و صنعت نگاهی به سوابق تحصیلی و اجرایی نسرین سلطانخواه نشان می دهد که وی مدارک تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای ریاضیات خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده است.

نسرین سلطانخواه همچنین عضو شورای شهر دوم تهران از لیست آبادگران و مدتی نیز مشاور رییس جمهور و رییس دفتر امور زنان و خانواده بود که به دلیل دوشغله بودن از این سمت استعفا داد.

سلطانخواه کاندیدای مجلس هشتم از لیست اصولگرایان بود با این حال تنها نفری بود که از این لیست 30 نفره به مجلس راه نیافت.

برخی دیگر از سمت های وی عبارتند از: عضو هیئت علمی و هیئت امنای دانشگاه الزهرا، مدرس دانشگاه صنعتی شریف، مدیر گروه ریاضی دانشگاه الزهرا، عضو هیئت رییسه، عضو کمیسیون برنامه وبودجه و مسئول کمیته درآمدزایی دومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، عضو بسیج اساتید، مشاور رییس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده و عضو کمیته داوری طرح های تحقیقاتی ملی دانشگاه شریف بوده است.

سلطان خواه در دوران مدیریت خود در گزارشی به کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به فعالیت بیش از60 کانون دانش و صنعت اشاره کرد و گفت که ایران در عرصه مختلف نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی دستاوردهای زیادی را کسب کرده است.

وی همچنین بر تبدیل ارتباط دانشگاه با صنعت به ارتباط دانش و صنعت به عنوان رویکرد اصلی خود در این معاونت تأکید می کرد.

**سورنا ستاری و تأکید بر شرکت های دانش بنیانسورنا ستاری متولد 1351، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری است.

وی مدارج کار شناسی، کار شناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و هم اکنون دانشیار این دانشگاه است.

دکتر ستاری که پژوهش هایی در حوزه انرژی های نو داشته، عضو هیئت علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف هم هست.

وی دو ثبت اختراع داخلی و خارجی و انتشار 14 کتاب را نیز در کارنامه خود دارد.

ستاری در سال 1384 به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد.

در تاریخ 2 مهر 92 بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، او را به عنوان رییس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب کرد و پس از گذشت 11 روز از سمت جدیدش، توسط حسن روحانی، رییس جمهور، به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور منصوب شد و شروع به کارکرد.

رویکرد اصلی او توسعه و تویت شرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان است.


کلید واژه ها: فناوری - ریاست جمهوری - معاون - جمهوری - علمی - محمود احمدی نژاد - نوآوری - رییس جمهور - شورای عالی انقلاب فرهنگی - رییس جمهوری - محمود احمدی - انتخابات ریاست جمهوری - توسعه - احمدی نژاد - نهاد ریاست جمهوری - منصوب - صادق واعظ زاده - انقلاب فرهنگی - اقتصاد - دولت - کشور - افزایش - نخبگان - سورنا ستاری - تاریخ - احمدی - حمایت - ایران - بین المللی - نظام

آخرین اخبار سرویس:
12 سال حبس برای استادی که به دانشجویش فضولات انسانی خوراند!

کشوری علم مدار و صنعتی نیستیم/ بیکاری فارغ التحصیلان دلیلی برای تحصیل در مقاطع بالاتر!

مقاله اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پایه زنجان در مجله نیچر منتشر شد

رییس دانشگاه تبریز از روند صدور کارت های هوشمند دانشجویی بازدید کرد

ژاپن، دو ربات را به فضا فرستاد + عکس

سامانه اینترنتی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه محقق راه اندازی می شود

هواپیمای بدون موتوری که از عقاب باهوش تر است!

توییت استاد دانشگاه تورنتو در حاشیه حادثه تروریستی اهواز / عکس

آغاز ثبت نام بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه از دهه دوم مهر

ادارات، بانک ها، دانشگاه ها و مدارس خوزستان دوشنبه تعطیل شد

ادارات، بانک ها، دانشگاه ها و مدارس خوزستان دوشنبه تعطیل شد

پیشکسوت ورزش زورخانه ای اسدآباد

موسس ورزش زورخانه ای اسدآباد

حذف آلاینده های آلی آب به وسیله صدف های آب شیرین

مشکلات دانشجویان افغانستانی به زودی حل می شود/ روایتی از دانشجویانی که درآمدشان ریالی است ولی هزینه تحصیل شان یورویی!

مسئول دادگستری نیشابور به پرونده عضو هتاک شورای شهر ورود نکند

برگزاری نشست مجمع عمومی شبکه مجازی دانشگاه های جهان اسلام

ساخت قطعات مصرفی آزمایشگاهی در دانشگاه شریف

تصویب اساسنامه ای میان دانشگاه های مجازی جهان اسلام، فردا

نتایج آزمونهای جامع علوم پایه و پیش کارورزی آزاد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مازندران

95درصد دانش آموختگان دکتری جذب مراکز علمی می شوند

اشتغال دانش بنیان در دستورکار جدی دانشگاه آزاد اسلامی

پول دارترین دانشگاه جهان، پولدارتر شد

استخدام مهندس مکانیک طراحی تاسیسات بیمارستان با سابقه در تهران

پذیرش 5هزار نفر دردانشگاه یزد

آزمایشگاه پراتیک دانشگاه آزاد کرج در کشور کم نظیر است

دسته عزداری دانشگاه صننعتی شریف

شهیدی که می گفت «ما نمی توانیم مثل شهدا باشیم»/ امید هر سال در اردوی راهیان نور شرکت می کرد

عارف: هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند

شهیدی که می گفت «ما نمی توانیم مثل شهدا باشیم»/ امید هر سال در اردوی راهیان نور دانشگاه چمران شرکت می کرد

رییس جدید دانشکده علوم دانشگاه بیرجند معرفی شد

زمینه پرداخت اقساطی شهریه در دانشگاه پیام نور استان فراهم شد

استخدام مدیر اجرایی در یک موسسه آموزشی معتبر در تهران

نخستین دانشجویان دکتری جهانگردی دانشگاه علامه فردا فارغ التحصیل می شوند

دربی تهران زمان لیگ برتر ووشو را تغییر داد

زمینه پرداخت اقساطی شهریه در دانشگاه پیام نور استان فراهم شد

آغاز تحصیل 3000 دانشجوی جدید در دانشگاه اراک/افزایش 30 درصدی ثبت نام در دوره تحصیلات تکمیلی

طهرانچی: فرهنگ، آموزش و اشتغال دانش بنیان در دستورکار جدی دانشگاه آزاد است

مسئول دادگستری نیشابور به دلیل رابطه سببی، به پرونده عضو هتاک شورای شهر ورود نکند

معاون قضایی امور اداری، استخدامی دیوان عدالت اداری: دیوان عدالت اداری در پرونده بورسیه ها وارد احراز صلاحیت علمی افراد نشده؛ مسئولان فرافکنی نکنند

کاوشگر علمی خلیج فارس در ساحل بوشهر

طرح بیمه آموزش در دانشگاه آزاد اجرایی می شود

آیین «گذر از دبیرستان به دانشگاه» در علوم پزشکی تهران برگزار شد

بهسازی مجتمع آموزشی سما اردبیل با استفاده از الگوی ایرانی اسلامی انجام گرفت

آیین نواختن «زنگ مهر» در همدان

وزیرعلوم حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت

وزارت علوم خواستار چاپ مقالات دانش آموختگان خارج در نشریات معتبر شد

اعلام نتایج نهای کنکور کارشناسی ارشد پزشکی

تولیدات علمی دانشگاه محقق به 422 مدرک ارتقا پیدا کرده است

ورارت علوم خواستار چاپ مقالات دانش آموختگان خارج در نشریات معتبر شد

برگزاری دهمین استارتاپ تریگر دانشگاه شریف/اعلام آخرین مهلت ثبت نام

سهم 40 درصدی دانشگاه آزاد اسلامی در پذیرش جمعیت دانشجویی/سهم مدارس سما از جمعیت دانش آموزی بیشتر شد

نتایج آزمون جامع علوم پایه دانشگاه آزاد اعلام شد

تحصیل همزمان در 2 رشته مجاز شد

نواختن «زنگ مهر»در مشهد و اصفهان

اهم وظایف جامعه دانشگاهی برای مقابله با تهاجم اقتصادی آمریکا تبیین شد

انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران در دانشگاه مراغه تاسیس شد

انجمن تحقیقات آزمایشگاهی ایران در دانشگاه مراغه تاسیس شد

سه رشته جدید تحصیلی در دانشگاه اراک تاسیس شد

نتایج آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

سه رشته جدید تحصیلی در دانشگاه اراک تاسیس شد

25 اردوی جهادی پزشکی در مناطق حاشیه ای تهران برگزار شده است

سید مهدی سیدی پاکتی به عنوان صله هیأت، یا دستمزد منبر و مداحی؟

درخت تنومند انقلاب اسلامی را تا آخرین قطرات خون آبیاری خواهیم کرد

شناسایی بهتر بقایای منظومه شمسی در دوران اولیه

نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال 97 / پذیرش 6 هزار نفر در دوره های روزانه (رایگان)

شروط جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

سرفصل های برنامه عملیاتی جامعه علمی و نخبگانی کشور اعلام شد

کشف دو سیاره جدید توسط ناسا + عکس

آغاز سال تحصیلی در مدرسه ناشنوایان باغچه بان

تبیینی بر چگونگی رابطه متن مکتوب قرآن با گزارش های شفاهی آن

نتایج آزمونهای جامع علوم پایه و پیش کارورزی آزاد

60 درصد دانشجویان جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد دختر هستند

نواختن زنگ مهر و مقاومت در بجنورد

نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی شهریور 97 دانشگاه آزاد

کنترل بحران آب و گرما با استفاده از گیاهان بالارونده زینتی در فضای سبز شهری

فرهنگ، آموزش و اشتغال دانش بنیان در دستورکار جدی دانشگاه آزاد است

اختراع یک باتری که دی اکسید کربن را جذب می کند!

دانشگاه آزاد طرح بیمه آموزشی را در مدارس سما اجرا می کند

7 استاد بین المللی میهمان پنجمین همایش نقشه برداری مغز ایران

اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی شهریور ماه 97دانشگاه آزاد اسلامی

نواخته شدن زنگ مدارس سما کشور در قائم شهر

فصلنامه «تحقیقات علوم قرآن و حدیث» در ایستگاه 38

14 دیگ حلیم نذری دانشگاه آزاد کرج بین نیازمندان البرز توزیع می شود

امروز آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد آزاد

لندن شهر «نژادهای متعدد تحصیلی»

آغاز سال تحصیلی دانشجویان ارشد و دکترا در دانشگاه یزد

پذیرفته شدن پروژه بین المللی محقق شهرکردی

انتشار کتاب «دزیمتری الکترونیک بر اساس آشکارساز های ماسفت»

نواختن زنگ مهر در مدرسه ناشنوایان باغچه بان

ارتقاء جایگاه آموزش علوم پزشکی دانشگاه آزاد در رتبه بندی ملی و بین المللی

تبدیل اشیا به ربات با پوست رباتیک !

2 دانشجوی اهوازی در جمع شهدای حادثه تروریستی اهواز

ساخت داربست کلسیم سولفاتی به روش پرینت سه بعدی

توضیحی درباره شهریه دانشجویان مقیم و غیرمقیم

زنگ مدارس سما کشور در قائم شهر نواخته شد

حذف آلاینده های آلی آب به وسیله صدف های آب شیرین

امروز،آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد آزاد

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری