مطالب مرتبط:
­اقدامات مثبت در زمینه سلول های بنیادی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت نام دومین مسابقه استارتاپی جاده ابریشم از امروز آغاز شد/شانس بیشتر برای استارتاپ های صادراتی
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان به صورت هوشمند فراهم می شود
با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت می گیرد؛ ارائه تخفیف و تسهیلات بیمه ایران به شرکت های دانش بنیان
معاون توسعه فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری: 14 درصد کسب و کارها روی پیام رسان های داخلی کار می کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 17:502018-08-20دانش

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


ایرنا-معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که به طور مستقیم زیر نظر رییس جمهور قرار دارد، با اهدافی چون توسعه اقتصاد دانش بنیان، توسعه شرکت های دانش بنیان، - تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه فناوری های راهبردی و ارتقای نظام ملی نوآوری تاسیس شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تقریباً جدید بوده و تاریخ تأسیس آن به دولت نهم باز می گردد.

در واقع تأسیس این معاونت بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت و تقویت فعالیت های علمی و پژوهشی نخبگان کشور صورت گرفته است.

در سال 1385 و همزمان با دومین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری آغاز به کار کرد و صادق واعظ زاده در مرداد ماه همان سال به عنوان نخستین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران منصوب شد.

واعظ زاده پس از آغاز به کار رسمی دولت دهم، در شهریور 1388 از سمت خود استعفا کرد و محمود احمدی نژاد طی حکمی نسرین سلطانخواه را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد.

حس روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال 1392، سورنا ستاری را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کرد که هم اکنون نیز در سمت خود باقی است.

ساماندهی امور فناوری کشور، ارتباط دانشگاه و صنعت و امور نخبگان به این معاونت واگذار شده است.

بعلاوه نهادهای علمی و فناوری وابسته به ریاست جمهوری شامل دفتر همکاری های فناوری، ستاد نانو، صندوق حمایت از پژوهشگران و پارک فناوری پردیس که قبل از تشکیل معاونت علمی و فناوری وابسته به نهاد ریاست جمهوری بودند نیز تحت نظر معاونت علمی و فناوری قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس مصوبات دولت، تنظیم منابع و تأیید پژوهش های وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی نیز برعهده این معاونت گذاشته شد.

این معاونت دارای پنج حوزه معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی، علمی و پژوهشی، فناوری و نوآوری، همکاری های بین المللی و پشتیبانی است که هر یک از این معاونت ها دارای سه زیر مجموعه هستند.

**اهداف و وظایف اساسی در پشت ایجاد هر نهاد و یا سازمانی اهدافی نهفته است و متناسب با آن اهداف وظایف خاصی برای سازمان یا نهاد مزبور تعیین می شود.

معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری نیز بنابر ضرورت و با هدف ارتقای اقتدار ملی، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم از طریق افزایش توانمندی های فناوری و نوآوری در کشور و ارتقای نظام ملی نوآوری و تکمیل مؤلفه ها و حلقه های آن ایجاد شده است.

در ایجاد این نهاد اهداف دیگری همچون توسعه اقتصاد دانش بنیان از طریق هماهنگی و هم افزایی بین بخشی و بین دستگاهی، ارتقای ارتباط دانش با صنعت و جامعه ، تسهیل تبادلات بین بخش های عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری و تجاری سازی دستاوردهای فناوری و نوآوری و توسعه شرکت های دانش بنیان نیز مد نظر بوده است.

علاوه بر موارد مذکور برای این معاونت اهدافی چون توسعه فناوری های راهبردی و اولویت دار ملی مصرح در نقشه جامع علمی کشور و اعتلای ارتباطات بین المللی علمی، فناوری و نوآوری و توسعه دیپلماسی علمی و فناوری نیز تعیین شده است.

در راستای تحقق اهداف فوق و پاسخگوی به نیازهای جامعه وظایف متعددی برای این معاونت در نظر گرفته شده است.

از جمله مهمترین این وظایف در سطح کلان می توان به برنامه ریزی، هماهنگی بین بخشی و هم افزایی در نظام ملی نوآوری و بین برنامه های توسعه و سیاست های کلان توسعه علم و فناوری کشور اشاره کرد.

در کنار این وظایف کلان، وظایف دیگری نیز با محوریت حمایت از شرکت های دانش بنیان و به طور کل تقویت پایه های اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته شده که در برگیرنده مواردی چون ،توسعه فناوری، تقویت فرآیند تجاری سازی و حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان و شرکت های طراحی مهندسی، حمایت از گسترش فعالیت تحقیق و توسعه در کشور و ارتقای توان مدیریت فناوری در شرکت های دانش بنیان، ارتقای کارآفرینی فناورانه و بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان و هدایت سرمایه های کشور جهت تولید کالاها و خدمات دانش بنیان، توسعه سازوکارهای سرمایه گذاری خطر پذیر و تأمین مالی لازم در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از ایجاد و توانمندسازی تشکل های خصوصی در زمینه تولید و توسعه صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان، تحریک تقاضا، بازارسازی و تضمین بازار برای تولیدات داخلی و بازاریابی و صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان و.

است.

**در باره معاونیناز آنجایی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جدید بوده و زمان زیادی از تأسیس آن نمی گذرد، لذا تاکنون بیش از سه معاون به خود ندیده است،که دو نفر از این معاونین مربوط به دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هستند.

در دوره دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست آقای روحانی، سورنا ستاری در سمت معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

در ادامه به تلاش می شود تا تصویری از رزومه هر یک از این افراد ارائه گردد.

** صادق واعظ زاده و استعفایی که هیچگاه دلیلش را گفتصادق واعظ زاده دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 1364 و کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی برق از دانشگاه کویین کانادا به ترتیب در سالهای 1372 و 1376 است و اکنون در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با درجه استادی فعالیت می کند.

او در دهه 1360 عضو دانشجویی ستاد انقلاب فرهنگی و سپس منتخب جهاد دانشگاهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی , رییس شورای مرکزی جهاد دانشگاهی , عضو شورای عالی برنامه ریزی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت و معاون دانشجویی این وزارتخانه بوده است.

همچنین از سال 1378 تا 1381 مشاور برنامه ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از سال 1378 تا 1384 عضو هیئت امنای جهاد دانشگاهی بوده است.

واعظ زاده بیش از 130 مقاله پژوهشی در مجلات و کنفرانس های داخلی و خارجی چاپ و ارائه و همچنین مقالاتی در زمینه مدیریت فناوری تالیف کرده است .

او در بهمن ماه سال 1385 از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان اولین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به این سمت منصوب شد.

اما درسال 1388 از سمت خود استعفا نمود.

وی هرگز دلایل استعفای خود را عنوان نکرد.

** نسرین سلطانخواه و تأکید بر رابطه بین دانش و صنعت به جای دانشگاه و صنعت نگاهی به سوابق تحصیلی و اجرایی نسرین سلطانخواه نشان می دهد که وی مدارک تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای ریاضیات خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده است.

نسرین سلطانخواه همچنین عضو شورای شهر دوم تهران از لیست آبادگران و مدتی نیز مشاور رییس جمهور و رییس دفتر امور زنان و خانواده بود که به دلیل دوشغله بودن از این سمت استعفا داد.

سلطانخواه کاندیدای مجلس هشتم از لیست اصولگرایان بود با این حال تنها نفری بود که از این لیست 30 نفره به مجلس راه نیافت.

برخی دیگر از سمت های وی عبارتند از: عضو هیئت علمی و هیئت امنای دانشگاه الزهرا، مدرس دانشگاه صنعتی شریف، مدیر گروه ریاضی دانشگاه الزهرا، عضو هیئت رییسه، عضو کمیسیون برنامه وبودجه و مسئول کمیته درآمدزایی دومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، عضو بسیج اساتید، مشاور رییس جمهور و رییس مرکز امور زنان و خانواده و عضو کمیته داوری طرح های تحقیقاتی ملی دانشگاه شریف بوده است.

سلطان خواه در دوران مدیریت خود در گزارشی به کمسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به فعالیت بیش از60 کانون دانش و صنعت اشاره کرد و گفت که ایران در عرصه مختلف نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی دستاوردهای زیادی را کسب کرده است.

وی همچنین بر تبدیل ارتباط دانشگاه با صنعت به ارتباط دانش و صنعت به عنوان رویکرد اصلی خود در این معاونت تأکید می کرد.

**سورنا ستاری و تأکید بر شرکت های دانش بنیانسورنا ستاری متولد 1351، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری است.

وی مدارج کار شناسی، کار شناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و هم اکنون دانشیار این دانشگاه است.

دکتر ستاری که پژوهش هایی در حوزه انرژی های نو داشته، عضو هیئت علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف هم هست.

وی دو ثبت اختراع داخلی و خارجی و انتشار 14 کتاب را نیز در کارنامه خود دارد.

ستاری در سال 1384 به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد.

در تاریخ 2 مهر 92 بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، او را به عنوان رییس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب کرد و پس از گذشت 11 روز از سمت جدیدش، توسط حسن روحانی، رییس جمهور، به عنوان معاون علمی و فناوری رییس جمهور منصوب شد و شروع به کارکرد.

رویکرد اصلی او توسعه و تویت شرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان است.


کلید واژه ها: فناوری - ریاست جمهوری - معاون - جمهوری - علمی - محمود احمدی نژاد - نوآوری - رییس جمهور - شورای عالی انقلاب فرهنگی - رییس جمهوری - محمود احمدی - انتخابات ریاست جمهوری - توسعه - احمدی نژاد - نهاد ریاست جمهوری - منصوب - صادق واعظ زاده - انقلاب فرهنگی - اقتصاد - دولت - کشور - افزایش - نخبگان - سورنا ستاری - تاریخ - احمدی - حمایت - ایران - بین المللی - نظام

آخرین اخبار سرویس:
برنامه دستخط امروز میزبان مخبر دزفولی است

برنامه دستخط میزبان مخبر دزفولی است

آغاز فعالیت تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو /دانشگاه محل حضور رییس جمهور، مشخص نیست

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه مازندران و معاونت فرهنگی وزارت علوم امضا شد

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در قزوین برگزار شد

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه خلیج فارس بوشهر و دانشگاه UTM مالزی امضا شد

سگ ها را نسوزانید/ عقیم سازی؛ پیشنهاد یک استاد دانشگاه برای کنترل زاد و ولد سگ های ولگرد در اهواز

خبر جدید پاکستان از مرزبانان آزاد شده

مراسم فارغ التحصیلی حافظان قرآن در استان «عفیف» عربستان

تصویری حیرت انگیز از یک خوشه کهکشانی

رضا صمیم: نظام دیجیتال، تولید دانش کلاس را بی معنا کرده است

همایش ملی مسئولیت اجتماعی در دانشگاه آزاد قزوین

پذیرش دانشجو در علمی کاربردی لرستان بر اساس ماموریت گرایی مراکز

طوفان ماده تاریک با سرعت سمت زمین می آید

تخصیص اعتبار فرهنگی به دانشجویان خارجی

طوفان ماده تاریک در راه زمین

خانه خود را با آفتاب خنک کنید !

همایش ملی پیشرفت های معماری سازمانی

زمان برگزاری آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

عجیب ترین رشته های دانشگاهی دنیا

اولین کارگروه واگذاری پروژه های ساختمانی علوم پزشکی لرستان برگزار شد

تجلیل از اساتید ، محققان و دانش پژوهان برتر زمین شناسی در قم

گزینه جدی مدیرعامیل منطقه آزاد کیش

اشتغال به تحصیل 179 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه یزد

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

برگزاری اولین مسابقات رباتیک شهری در دانشگاه سیستان و بلوچستان

امضای تفاهم نامه همکاری میان ورزش بسیج و دانشگاه شهید رجایی

برگزاری چالش بیور دانشگاه واترلو کانادا در ایران

دانشگاه شهید بهشتی 270 دانشجوی خارجی دارد

پنج مرزبان ربوده شده مرز میرجاوه ،در مسیر بازگشت به کشور

https://www.e-estekhdam.com/?p=1472259

https://www.isna.ir/news/97082311610/جاده-های-تندرستی-در-خوابگاه-های-دخترانه-گسترش-می-یابد

http://www.irna.ir/fa/News/83100209/

http://shoaresal.ir/fa/news/169080/تشکل های-دانشگاه-آزاد-اسلامی-هیأت های-اندیشه ورز-راه اندازی-کنند

http://khabaredagh.ir/fa/news/791459/مقصود-فراستخواه-استاد-دانشگاه-از-هر-ده-نفری-که-از-کشور-خارج-می شوند-تنها-2-نفر-خواهان-بازگشت-به-ایران-هستند

8

8

45128466

https://www.afkarnews.com/fa/tiny/news-810225

8

http://aftabnews.ir/fa/news/556768/وزیر-علوم-دانشگاه-تربیت-مدرس-به-سوریه-می رود

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277487/معرفی-تجربیات-دانشگاه-علوم-پزشکی-شیراز-به-دانشگاه های-علوم-پزشکی-کشور

news

45128225

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277827/اعلام-نتایج-داوطلبان-دکتری-بدون-آزمون-ویژه-استعدادهای-درخشان

http://shoaresal.ir/fa/news/169045/شرایط-حذف-کنکور-در-سال-98

https://www.etelanews.com/fa/news/67914/اینم-جایگاه-ویژه-زنان-در-ورزشگاه

1542218158

http://www.ecofars.com/view.php?newsid=232815

http://pana.ir/news/870505

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277817/خادمان-اماکن-مذهبی-گلستان-بیمه-تکمیلی-شدند-فیلم

https://www.rouydad24.ir/fa/news/154727/تکذیب-شایعه-تغییر-وزیر-علوم

https://fa.shafaqna.com/news/661091/

1542214558

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277758/رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83100035/

https://fa.shafaqna.com/news/661076/

https://fa.shafaqna.com/news/661072/

http://www.irna.ir/fa/News/83100027/

ثبت نام 400 دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در جشنواره نمونه

http://iqna.ir/fa/news/3764135/کارگاه-ریشه شناسی-مفردات-قرآن-در-زبان های-سامی-برگزار-شد

1542211857

http://qafqaz.ir/fa/?p=53868

http://www.irna.ir/fa/News/83100000/

http://snn.ir/fa/news/724082/نقشه-جامع-علمی-کشور-باید-تغییر-کند

http://iqna.ir/fa/news/3764138/اعلام-جزییات-دهمین-دوره-مسابقات-قرآن-دانشجویی-عربستان

https://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1397/8/23/959603_626.jpg

http://khabaredagh.ir/fa/news/791417/داوطلبان-مراقب-باشند-برخی-دانشگاه ها-به-صورت-غیرقانونی-دانشجوی-کارشناسی-ارشد-و-دکتری-جذب-کردند

http://www.irna.ir/fa/News/83099977/

1542209157

http://iqna.ir/fa/news/3764131/تقریر-نظر-علامه-طباطبایی-در-باب-تأویل-علامه-به-نیمی-از-مسائل-فلسفه-اجتماع-توجه-داشته-است

http://www.irna.ir/fa/News/83099949/

http://snn.ir/fa/news/724168/آیت-اللهی-حق-حضانت-والدین-را-به-هر-دلیلی-نمی شود-سلب-کرد-چرا-لایحه-برای-قاچاق-اطفال-تخفیف-قائل-شده-است

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277674/آزمایشگاههای-دانشگاه-یاسوج-در-خدمت-استاندارسازی-تولیدات-استان

http://www.irna.ir/fa/News/83099925/

http://www.irna.ir/fa/News/83099887/

http://www.hamshahrionline.ir/news/422685/نرخ-بیکاری-فارغ-التحصیلان-19-درصد-اعلام-شد-کبگانیان-بیکاری

http://snn.ir/fa/news/724167/دانشگاه-علمی کاربردی-محلی-برای-تمرین-کسب وکار-اولین-مرکز-نوآوری-کنجد-افتتاح-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277696/تشکیل-کارگروه-تخصصی-دبیر-خانه-شورای-عالی-مناطق-آزاد-و-صنعتی-استان

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277648/برگزاری-کنگره-بین-المللی-روز-جهانی-دیابت-در-اردبیل

https://www.tabnak.ir/fa/news/851760/اقدام-غیرقانونی-برخی-از-مراکز-در-جذب-دانشجوی-دکتری

http://snn.ir/fa/news/724163/نتایج-رقابت-کشوری-رویای-کهکشانی-من-اعلام-شد

https://www.tabnak.ir/fa/news/851757/شرایط-ارزیابی-مدارک-تحصیلی-متقاضیان-دکتری-خارج-از-کشور

http://www.tehran24.news/news/138765/انتصاب-جدید-در-روزهای-پایانی-ریاست-افشانی-بر-شهرداری

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277659/برگزاری-رویداد-ملی-ایده-بازار-خوراک-و-نوشیدنی

http://www.irna.ir/fa/News/83099820/

http://snn.ir/fa/news/723928/جلسه-پرسش-و-پاسخ-دانشجویی-در-دانشگاه-علوم-پزشکی-بجنورد-برگزار-شد-از-بیان-مشکلات-تا-وعده های-زمان دار

http://snn.ir/fa/news/724166/اعضای-هیات-عامل-صندوق-نوآوری-و-شکوفایی-منصوب-شدند

http://www.irna.ir/fa/News/83099815/

http://snn.ir/fa/news/724077/تفاهم نامه-همکاری-بین-دانشگاه-مازندران-و-معاونت-فرهنگی-وزارت-علوم-امضا-شد

http://www.iribnews.ir/fa/news/2277341/همایش-کارآفرینی-در-دانشگاه-سیستان-و-بلوچستان-برگزار-شد

http://www.irna.ir/fa/News/83099807/

http://snn.ir/fa/news/724161/توقف-برنامه-تکمیل-ظرفیت-دانشگاه ها-در-سال-آینده-تعدادی-از-رشته های-بدون-آزمون-حذف-می شوند

https://www.parsnews.com/fa/tiny/news-560424

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691830

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-691824

https://www.tabnak.ir/fa/news/851737/نتایج-دکتری-بدون-آزمون-استعدادهای-درخشان-دانشگاه-آزاد-اعلام-شد

http://www.fanousnews.com/fa/news/200796/نتایج-دکتری-بدون-آزمون-استعدادهای-درخشان-دانشگاه-آزاد-اعلام-شد

http://iqna.ir/fa/news/3764101/تشریح-برنامه های-موسسه-آموزش-عالی-بهار-در-هفته-قرآن-و-دانشگاه

https://www.isna.ir/news/97082311527/دانشگاه-علمی-کاربردی-محلی-برای-تمرین-کسب-وکار

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری