مطالب مرتبط:
آموزش خبرنویسی و عکاسی خبری ویژه دانش آموزان شهرستان محمودآباد
فاطمه سعیدی: هیچ کشوری مانند ایران کنکور برگزار نمی کند/ وزارتخانه های آموزش و علوم عزم جزمی برای حذف کنکور ندارند/ اگر مافیا نبود، کنکور خیلی زودتر حذف می شد
بهار عکاسی ایران چه وقت شکوفه می دهد؟
جزییات اولین فاز تحریم های ایران؛ کدام بخش های اقتصاد آسیب می بینند؟
سرمست در نشست خبری: درخواست احمدی نژاد برای تجمع قانونی نبود؛ استانداری موافقت نکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 17:352018-08-20اجتماعي

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران


ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی «عکاسی خبری و مدیریت بحران» مطرح شد.

- تهران - ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران مطرح شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه خبرنگار ایرنا، عکاسی در بحران، ضرورت توجه و حمایت از عکاسان خبری، عکاسی در بحران وظیفه ی انسانی یا وظیفه ی حرفه ای، راهکارهای حضور سریع و موثر عکاسان در بحران، کارکرد عکاسان خبری در بحران، چالش های عکاسان خبری در پوشش خبری بحران و نقش و تاثیر حضور عکاسان خبری در مدیریت بحران از جمله محورهای بحث در این نشست بود.

**عکاسی ایران مردسالار استسعید صادقی عکاس پیشکسوت و دارنده مدال شجاعت جنگ در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران گفت: عکاسی بحران شفاف سازی درون بحران است و دیپلماسی کشورها تحت تاثیر تصاویر تغییر می کند، برای مثال درجنگ تحمیلی زمانی که صدام حلبچه را بمباران کرد قبل از انتشار تصاویر انگشت اتهام کشورهای غربی به سمت ایران بود و پس از انتشار عکسها صدام برای اولین بار در شورای عالی امنیت ملی محکوم شد.

سعید صادقی با انتقاد از هرج و مرج در عکاسی خبری ایران گفت: هر کسی که دوربین دارد عکاس نیست و اخلاق حرفه ای و و تخصص در کنار شناخت مباحث جامعه شناسی و روان شناسی عکاس خبری را تعریف می کند تا عکسهای تولید شده قادر باشد با بدنه جامعه ارتباط برقرار کند.

وی با انتقاد از جلوگیری حضور عکاسان در اعتراض های مردمی گفت: این محدودیت ها باعث کور کردن عکاسی خبری و توهین به تاریخ است.

نگاه عکاس باید به بدنه اجتماعی جامعه باشد باشد و باید از گره های سیاسی خود را رها کرد صادقی از حضور عکاسان در شاخه های مختلف عکاسی انتقاد کرد و افزود: عکاسی پرتره تخصص خود را دارد همانطور که عکاسی ورزشی از بحران و تبلیغات جدا است و عکاسانی که میان شاخه های مختلف پرسه می زنند نمی توانند عکاسان تاثیرگذار و موفقی باشند.

این عکاس جنگ با انتقاد ازنگاه مردسالار درعکاسی خبری ایران گفت: زنان عکاس عمدتا مورد بی توجهی قرار می گیرند و برای مثال چند روز گذشته از عکاسان انقلاب در مراسمی دعوت شده بود که در آن لیست من به عدم حضور مریم زندی و رعنا جوادی عکاسان خوب انقلاب اعتراض کردم.

**سردرگمی عکاسان در دریافت مجوز عکاسیمحمد فرنود عکاس پیشکسوت که در 40 سال گذشته تمامی شرایط بحرانی همچون انقلاب، جنگ و بلایای طبیعی را تجربه کرده است دراین نشست گفت: وظیفه عکاس گرفتن عکس خوب است وعکاس باید تجربه خود را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارد.

وی افزود: پیش بینی بحران کارخانواده مطبوعات است و عکاس نباید بحران را تشدید کند بلکه باید آن را مهار کند و برای جمع کردن بحران باید شوک لازم را با تصویر خود ایجاد کند تا صحیح و به سرعت مدیریت شود.

فرنود با انتقاد از تعدد نهادها درماموریت های موازی افزود: عکاسان خبری نمی دانند با چه نهادی روبرو هستند و گاها برای گرفتن عکس باید از چه سازمانی مجوز گرفت.

وی با تشریح سختی های کار عکاسی خبری در گذشته گفت: امروزه من در این مکان صحبت می کنم و همزمان میلیون ها نفر آن را مستقیم مشاهده می کنند درحالی که در گذشته یک تصویر برای رسیدن به قاره دیگر باید با چند کشور و چند خلبان هماهنگ می شد.

با تمام این مشکلات فراموش نمی کنم زمانی که تصاویر زلزله رودبار را به تمامی جهان مخابره کردم و و نزدیک به دو میلیون دلار کمک های انسان دوستانه جمع آوری شد.

**عکاس بحران در هر شرایطی روحیه خود را حفظ می کند افشین والی نژاد عکاس و خبرنگار بین المللی، که حضور در زلزله رودبار، بم، جنگ عراق وافعانستان را در کارنامه خود دارد و تنها خبرنگاری در واقعه سونامی ژاپن بود که تا آخرین لحظه در محل ماند و به سراسر جهان اطلاع رسانی کرد، وی نیز در این نشست گفت: یک عکاس بحران باید در هر شرایطی روحیه خود را حفظ کند و به اوضاع مسلط باشد، این به آن معنی نیست که بی رحم باشد بلکه برای اطلاع رسانی صحیح باید بر احوالاتش تمرکز داشته باشد.

وی با یادآوری خاطرات سونامی ژاپن گفت: در آخرین روزهای فاجعه سونامی ژاپن، من تنها خبرنگار در جهان بودم و این شرایط برای یک خبرنگار آزاد به معنی یک معجزه است تا بتواند با رقم های کلان برای رسانه های بین المللی کار کند ولی در آن شرایط تصمیم گرفتم که کمک رسانی کنم و تصاویر زیادی برای خودم گرفتم و به هیچ رسانه ای در جهان ندادم و هیچ عکسی از من در مظبوعات چاپ نشد.

**کارت خبرنگاری در بحران ها بی اعتبار استجواد گلزارعکاس پیشکسوت روزنامه همشهری با انتقاد از نبود هماهنگی نهادهای مختلف در بحران ها گفت: کارت های شناسایی خبرنگاری و حتی کارت معتبر خبرنگاری وزارت ارشاد و حتی مجوز عکاسی نیروی انتظامی کوچکترین ارزشی در زمان های بحران ندارد و گویی همه نهادهای دولتی دست به دست هم می دهند تا تصویری برای تاریخ ثبت نشود و ما عکاسان یاد گرفتیم از شیوه های غیرمعمول بدون مزاکره با افراد مسئول کار خود را پیش ببریم و تصویر خود را ثبت کنیم.

وی با اشاره به دستمزد پایین عکاسان خبری در مقایسه با مشاغل دیگر گفت: عکاسان خبری با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و از طرفی حقوق اولیه عکاسان زن و عکاسان حق التصویر رعایت نمی شود و رسانه ها به راحتی عکاسان را اخراج می کنند و انجمن های مختلف عکاسی توان تصحیح این شرایط را ندارند.

گلزار در آخر تشریح جایگاه عکاسی در مطبوعات گفت: دوربین اسلحه عکاسان خبری است که بحران ها را نشانه می گیرند و مطبوعات و آژانس های خبری در جهان امروز جایگاه عکس را فهمیدند که به دلیل سندیت از یک مقاله تاثیر بیشتری دارد.

**ضرورت آموزش برای عکاسان بحرانحسین حاتمی عکاس پیشکسوت نیز در این نشست با اشاره به ضرورت آموزش برای طرف های درگیر در بحران گفت:قبل از شروع جنگ آمریکا با عراق فراخوانی برای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها ارسال می شود و از آنها درخواست می کنند که خبرنگار و عکاس خود را برای آموزش چگونگی رفتار در شرایط بحرانی برای حفظ جان خود و دیگران و همچنین مخابره اخبار و تصاویر آموزش ببینند.

وی با تشریح شرایط بحرانی برای عکاسان خبری گفت: بحران در عکاسی خبری محدود به درگیری ها و بلایای طبیعی نیست و هر اتفاق غیر طبیعی که موقعیت های مختلف اجتماعی و فردی را به هم بزند بحران است حال می تواند مسایل اقتصادی و بحران دارو باشد و با خشکسالی و گرانی نان.

نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران از سلسله نشست های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها با حضور حمید ضیایی پرور (مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها)، افشین والی نژاد (عکاس و خبرنگار)، حسین حاتمی (عکاس و خبرنگار)، محمد فرنود (عکاس خبری)، جواد گلزار (عکاس خبری روزنامه ی همشهری) و سعید صادقی (عکاس خبری) در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.


کلید واژه ها: عکاس - عکاسان - عکاسی - بحران - مدیریت بحران - ایران - جامعه - انتقاد - مدیریت - پیشکسوت - شورای عالی امنیت ملی - صادقی - ایرنا - امنیت - تصاویر - اعتراض - دستمزد - وظیفه - روان شناسی - حرفه - دیپلماسی - صدام - اجتماعی - بمباران - خبرنگار - تبلیغات - عکسهای - دوشنبه - دوربین - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
موارد نقص معاینه فنی وسایل نقلیه اعلام شد

خروج سامانه بارشی از کشور؛ از یکشنبه

بی شناسنامگی تعدادی از روستاییان/تحصیل 60 دانش آموز در شش پایه در مدرسه یک کلاسه!

بی شناسنامگی تعدادی از روستاییان/تحصیل 60 دانش آموز در شش پایه در مدرسه یک کلاسه!

وضعیت 24 درصد مدرسه تهران «قرمز» است؟

وضعیت 24 درصد مدرسه تهران «قرمز» است؟

خودروهای در آب مانده تا قایق سواری در کوچه های بوشهر/ تصاویر

بیشترین میزان بارش ها در فریدونشهر و میمه ثبت شد

آخرین میزان بارش های فارس

ادامه بارش برف در سپیدان

روستای ارواح سنگی بیخ گوش تهران! +تصاویر

بازسازی 2000 بقعه در کشور

ویدئو / «برگ درختِ ایرانیم؛ بر ما ببارید»

ویدئو / «برگ درختِ ایرانیم؛ بر ما ببارید»

پیوستن بخار دود در آسمان؛ عکس روز نشنال جئوگرافیک

محور ارتباطی گچساران به دیلم بازگشایی شد

جاده چالوس در دهه 20 شمسی + عکس

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه خوزستان‎

بارش باران شهروندان گلستان را در گِل و لای فرو برد / برخی کوچه های گلستان هنوز رنگ آسفالت را ندیده اند

راه 80 روستای کهگیلویه وبویراحمد مسدود شد

پیش بینی وضعیت هوا طی دو روز آینده

بارش 150 میلیمتر باران دریاسوج

ناگفته های استاندار خراسان از ذوره خدمت در استانداری

تصاویر قطعه قطعه کردن جنازه خاشقجی

بارش ها در چهارمحال و بختیاری به 102 میلیمتر رسید

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه خوزستان‎

اسید پاشی به 2 مامور شهرداری در اهواز

پنج استان نیازمند اهدای خون

کاروان راهیان نور آستارا به مناطق عملیاتی غرب اعزام شد

بارش بیش از 100 میلی متر باران در بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد

قطع راه ارتباطی 40 راه روستایی در کهگیلویه

روش جالب راهنمایی و رانندگی برای جریمه خودروها + فیلم

راه ارتباطی 80 روستای کهگیلویه وبویراحمد مسدود شد

تدفین پیکر مرحوم نوربخش در شهرری+ گزارش تصویری

ترافیک پرحجم در هراز

تدفین پیکر مرحوم نوربخش در شهرری/ گزارش تصویری

آزادراه های قزوین با ترافیک نیمه سنگین روبرو است

آلودگی 80 درصدی هوای تهران با تردد 20 درصد از خودروها

تصاویر/ بارش برف پاییزی در چهارمحال و بختیاری

به یک «خانم جوان و مجرد و منعطف» نیازمندیم! / این آگهی ها بی شرمانه اند + سند

یک تریلر در ورودی شهر آوج واژگون شد

بارش بیش از 100 میلی متر باران در بیشتر مناطق کهگیلویه و بویراحمد

جاده های کوهستانی استان تهران مه آلود و پوشیده از برف است

ورود بردپیت ستاره هالیوود به چین ممنوع است

بارش برف پاییزی در چهارمحال و بختیاری

هراز و فیروزکوه پوشیده از برف و مه آلود است

برف سنگین راه ارتباطی 30 روستا را در کوهرنگ قطع کرد.

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

راه ارتباطی 80 روستای کهگیلویه وبویراحمد مسدود شد

منطقه ای در ایران که اکسیژن خالص دارد

ترافیک پرحجم در هراز/ مه سنگین و بارش باران

ترافیک پرحجم در هراز/مه سنگین و بارش باران

مدارس هیئت امنایی زیر ذره بین

تکالیف مهارت محور جایگزین «مشق» و «تکلیف شب» می شود

ترافیک پرحجم در هراز/مه سنگین و بارش باران

روایت متفاوت از ماجرای تنبیه بدنی یک دانش آموز +عکس

ترافیک پرحجم در هراز/ مه سنگین و بارش باران

آغاز ساخت مدرسه 4 کلاسه دانش آموزان با نیازهای ویژه اسفراین

جاده امیدیه - دیلم بازگشایی شد

قطع راه ارتباطی 40 روستا در کهگیلویه وبویراحمد

تصاویری از اماکن مقدس با معماری الهام بخش و هیجان انگیز

آموزش تغییر پس زمینه و حذف اشیاء با اپلیکیشن Snapseed

بارش باران هوای شوش را تلطیف کرد

اسید پاشی به 2 مامور شهرداری در اهواز

تنها جانور باقی مانده از دوران ماقبل تاریخ در ایران منقرض شد

قایق سواری در کوچه های بوشهر! +عکس

پیاده روی به مناسبت روز جهانی دیابت در اردبیل

سفری به خمینی شهر +معرفی بناهای تاریخی آن

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

جاده ارتباطی سه روستای بخش عقیلی گتوند بازگشایی شد

قطع راه ارتباطی 40 راه روستایی در کهگیلویه

قطع راه ارتباطی 40 راه روستایی در کهگیلویه

هشدار؛ جاده های کوهستانی تهران مه آلود و برفی است

معرفی اشتباهاتی که در زمان شستشوی اتومبیلتان به آن مرتکب می شوید!

کاهش دما در 24 ساعت آینده

محور کندوان یک طرفه شد

قطع راه ارتباطی 40 راه روستایی در کهگیلویه

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

ضرورت آمادگی ستاد مدیریت بحران برای رفع مشکلات روستاها

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

راه ارتباطی 80 روستای کهگیلویه وبویراحمد مسدود شد

ترافیک را درس دهیم - وریا کرمی*

وزیر کار: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

گزارش بارش باران ازهمه ایستگاههای هواشناسی لرستان

ادامه بارش برف در سپیدان

مقام دوم جهانی پلیس راهور ناجا

پایش هوایی مرزها با استفاده از بالگردها و پهپاد های ناجا

پایش هوایی مرز ها با استفاده از بالگرد ها و پهپاد های ناجا

خروج موج بارشی از آسمان لرستان ؛ امشب

افتتاح نمایشگاه نقاشی مهر و ماه در بجستان

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

شاید این بنا های مشهور را موجودات فضایی ساخته باشند !

کوهنوردان فسایی بر فراز تفتان

صعود به قله در هوای لطیف بارانی

اسپیس ایکس، یک ماهواره قطری را در مدار زمین قرار داد

ضرورت فلسفه در گفت وگو با سروش دباغ و محمدمنصور هاشمی / فلسفه به تفکر انتقادی کمک می کند/ فیلسوف فرزند زمانه خودش است

از روستای ارواح سنگی تهران چه می دانید؟! +تصاویر

بارش ها در چهارمحال و بختیاری به 102 میلیمتر رسید

جلوه زیبای باران پاییزی در قزوین

جلوه زیبای باران پاییزی قزوین

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران