مطالب مرتبط:
آموزش خبرنویسی و عکاسی خبری ویژه دانش آموزان شهرستان محمودآباد
فاطمه سعیدی: هیچ کشوری مانند ایران کنکور برگزار نمی کند/ وزارتخانه های آموزش و علوم عزم جزمی برای حذف کنکور ندارند/ اگر مافیا نبود، کنکور خیلی زودتر حذف می شد
بهار عکاسی ایران چه وقت شکوفه می دهد؟
جزییات اولین فاز تحریم های ایران؛ کدام بخش های اقتصاد آسیب می بینند؟
سرمست در نشست خبری: درخواست احمدی نژاد برای تجمع قانونی نبود؛ استانداری موافقت نکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 18:352018-08-20اجتماعي

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران


ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی «عکاسی خبری و مدیریت بحران» مطرح شد.

- تهران - ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران مطرح شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه خبرنگار ایرنا، عکاسی در بحران، ضرورت توجه و حمایت از عکاسان خبری، عکاسی در بحران وظیفه ی انسانی یا وظیفه ی حرفه ای، راهکارهای حضور سریع و موثر عکاسان در بحران، کارکرد عکاسان خبری در بحران، چالش های عکاسان خبری در پوشش خبری بحران و نقش و تاثیر حضور عکاسان خبری در مدیریت بحران از جمله محورهای بحث در این نشست بود.

**عکاسی ایران مردسالار استسعید صادقی عکاس پیشکسوت و دارنده مدال شجاعت جنگ در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران گفت: عکاسی بحران شفاف سازی درون بحران است و دیپلماسی کشورها تحت تاثیر تصاویر تغییر می کند، برای مثال درجنگ تحمیلی زمانی که صدام حلبچه را بمباران کرد قبل از انتشار تصاویر انگشت اتهام کشورهای غربی به سمت ایران بود و پس از انتشار عکسها صدام برای اولین بار در شورای عالی امنیت ملی محکوم شد.

سعید صادقی با انتقاد از هرج و مرج در عکاسی خبری ایران گفت: هر کسی که دوربین دارد عکاس نیست و اخلاق حرفه ای و و تخصص در کنار شناخت مباحث جامعه شناسی و روان شناسی عکاس خبری را تعریف می کند تا عکسهای تولید شده قادر باشد با بدنه جامعه ارتباط برقرار کند.

وی با انتقاد از جلوگیری حضور عکاسان در اعتراض های مردمی گفت: این محدودیت ها باعث کور کردن عکاسی خبری و توهین به تاریخ است.

نگاه عکاس باید به بدنه اجتماعی جامعه باشد باشد و باید از گره های سیاسی خود را رها کرد صادقی از حضور عکاسان در شاخه های مختلف عکاسی انتقاد کرد و افزود: عکاسی پرتره تخصص خود را دارد همانطور که عکاسی ورزشی از بحران و تبلیغات جدا است و عکاسانی که میان شاخه های مختلف پرسه می زنند نمی توانند عکاسان تاثیرگذار و موفقی باشند.

این عکاس جنگ با انتقاد ازنگاه مردسالار درعکاسی خبری ایران گفت: زنان عکاس عمدتا مورد بی توجهی قرار می گیرند و برای مثال چند روز گذشته از عکاسان انقلاب در مراسمی دعوت شده بود که در آن لیست من به عدم حضور مریم زندی و رعنا جوادی عکاسان خوب انقلاب اعتراض کردم.

**سردرگمی عکاسان در دریافت مجوز عکاسیمحمد فرنود عکاس پیشکسوت که در 40 سال گذشته تمامی شرایط بحرانی همچون انقلاب، جنگ و بلایای طبیعی را تجربه کرده است دراین نشست گفت: وظیفه عکاس گرفتن عکس خوب است وعکاس باید تجربه خود را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارد.

وی افزود: پیش بینی بحران کارخانواده مطبوعات است و عکاس نباید بحران را تشدید کند بلکه باید آن را مهار کند و برای جمع کردن بحران باید شوک لازم را با تصویر خود ایجاد کند تا صحیح و به سرعت مدیریت شود.

فرنود با انتقاد از تعدد نهادها درماموریت های موازی افزود: عکاسان خبری نمی دانند با چه نهادی روبرو هستند و گاها برای گرفتن عکس باید از چه سازمانی مجوز گرفت.

وی با تشریح سختی های کار عکاسی خبری در گذشته گفت: امروزه من در این مکان صحبت می کنم و همزمان میلیون ها نفر آن را مستقیم مشاهده می کنند درحالی که در گذشته یک تصویر برای رسیدن به قاره دیگر باید با چند کشور و چند خلبان هماهنگ می شد.

با تمام این مشکلات فراموش نمی کنم زمانی که تصاویر زلزله رودبار را به تمامی جهان مخابره کردم و و نزدیک به دو میلیون دلار کمک های انسان دوستانه جمع آوری شد.

**عکاس بحران در هر شرایطی روحیه خود را حفظ می کند افشین والی نژاد عکاس و خبرنگار بین المللی، که حضور در زلزله رودبار، بم، جنگ عراق وافعانستان را در کارنامه خود دارد و تنها خبرنگاری در واقعه سونامی ژاپن بود که تا آخرین لحظه در محل ماند و به سراسر جهان اطلاع رسانی کرد، وی نیز در این نشست گفت: یک عکاس بحران باید در هر شرایطی روحیه خود را حفظ کند و به اوضاع مسلط باشد، این به آن معنی نیست که بی رحم باشد بلکه برای اطلاع رسانی صحیح باید بر احوالاتش تمرکز داشته باشد.

وی با یادآوری خاطرات سونامی ژاپن گفت: در آخرین روزهای فاجعه سونامی ژاپن، من تنها خبرنگار در جهان بودم و این شرایط برای یک خبرنگار آزاد به معنی یک معجزه است تا بتواند با رقم های کلان برای رسانه های بین المللی کار کند ولی در آن شرایط تصمیم گرفتم که کمک رسانی کنم و تصاویر زیادی برای خودم گرفتم و به هیچ رسانه ای در جهان ندادم و هیچ عکسی از من در مظبوعات چاپ نشد.

**کارت خبرنگاری در بحران ها بی اعتبار استجواد گلزارعکاس پیشکسوت روزنامه همشهری با انتقاد از نبود هماهنگی نهادهای مختلف در بحران ها گفت: کارت های شناسایی خبرنگاری و حتی کارت معتبر خبرنگاری وزارت ارشاد و حتی مجوز عکاسی نیروی انتظامی کوچکترین ارزشی در زمان های بحران ندارد و گویی همه نهادهای دولتی دست به دست هم می دهند تا تصویری برای تاریخ ثبت نشود و ما عکاسان یاد گرفتیم از شیوه های غیرمعمول بدون مزاکره با افراد مسئول کار خود را پیش ببریم و تصویر خود را ثبت کنیم.

وی با اشاره به دستمزد پایین عکاسان خبری در مقایسه با مشاغل دیگر گفت: عکاسان خبری با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و از طرفی حقوق اولیه عکاسان زن و عکاسان حق التصویر رعایت نمی شود و رسانه ها به راحتی عکاسان را اخراج می کنند و انجمن های مختلف عکاسی توان تصحیح این شرایط را ندارند.

گلزار در آخر تشریح جایگاه عکاسی در مطبوعات گفت: دوربین اسلحه عکاسان خبری است که بحران ها را نشانه می گیرند و مطبوعات و آژانس های خبری در جهان امروز جایگاه عکس را فهمیدند که به دلیل سندیت از یک مقاله تاثیر بیشتری دارد.

**ضرورت آموزش برای عکاسان بحرانحسین حاتمی عکاس پیشکسوت نیز در این نشست با اشاره به ضرورت آموزش برای طرف های درگیر در بحران گفت:قبل از شروع جنگ آمریکا با عراق فراخوانی برای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها ارسال می شود و از آنها درخواست می کنند که خبرنگار و عکاس خود را برای آموزش چگونگی رفتار در شرایط بحرانی برای حفظ جان خود و دیگران و همچنین مخابره اخبار و تصاویر آموزش ببینند.

وی با تشریح شرایط بحرانی برای عکاسان خبری گفت: بحران در عکاسی خبری محدود به درگیری ها و بلایای طبیعی نیست و هر اتفاق غیر طبیعی که موقعیت های مختلف اجتماعی و فردی را به هم بزند بحران است حال می تواند مسایل اقتصادی و بحران دارو باشد و با خشکسالی و گرانی نان.

نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران از سلسله نشست های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها با حضور حمید ضیایی پرور (مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها)، افشین والی نژاد (عکاس و خبرنگار)، حسین حاتمی (عکاس و خبرنگار)، محمد فرنود (عکاس خبری)، جواد گلزار (عکاس خبری روزنامه ی همشهری) و سعید صادقی (عکاس خبری) در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.


کلید واژه ها: عکاس - عکاسان - عکاسی - بحران - مدیریت بحران - ایران - جامعه - انتقاد - مدیریت - پیشکسوت - شورای عالی امنیت ملی - صادقی - ایرنا - امنیت - تصاویر - اعتراض - دستمزد - وظیفه - روان شناسی - حرفه - دیپلماسی - صدام - اجتماعی - بمباران - خبرنگار - تبلیغات - عکسهای - دوشنبه - دوربین - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
مفقود شدن 45 نفر در ارتفاعات برفی هند

جذابیت های پایتخت گردشگری مذهبی استان تهران

آموزگاران بیش از 500 مدرسه در صربستان اعتصاب کردند

افتتاح مترو هشتگرد - کرج تا اواخر سال 97

مدارس مبتنی بر طبیعت رویکردی نوپا

5 راهکار برای سهولت آموزش دانش آموزان اوتیسمی

دروسی که کودکان می توانند از Breath of the Wild بیاموزند

بنز E200 نیوفیس 2017 را بشناسید

تشکیل کمیته ای در لرستان برای رفع مشکلات جاده های بین شهری حذف نقاط پرحادثه جاده ها در اولویت کاری

افتتاح مترو هشتگرد - کرج تا اواخر سال 97

تشکیل کمیته ای در لرستان برای رفع مشکلات جاده های بین شهری/حذف نقاط پرحادثه جاده ها در اولویت کاری

مترو هشتگرد تا پایان امسال به ایستگاه پایانی می رسد

مترو هشتگرد تا پایان امسال به ایستگاه پایانی می رسد

بهره برداری از قطار برقی هشتگرد-کرج تا پایان سال

برف ارتفاعات سمنان را سفیدپوش کرد

بهره برداری از دو مدرسه خیر ساز در خنج

بهره برداری از قطار برقی هشتگرد-کرج تا پایان سال

آغاز و پایان ساخت دو واحد آموزشی در خنج

نذری که گره ای را باز می کند و لبخندی را بر لب می نشاند

گردهمایی زنان عاشورایی

مترو هشتگرد تا پایان امسال به ایستگاه پایانی می رسد

کمیته پیشگیری از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در قزوین تشکیل شد

مترو هشتگرد تا پایان امسال به ایستگاه پایانی می رسد

کمیته پیشگیری از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در قزوین تشکیل شد

مترو هشتگرد تا پایان امسال به ایستگاه پایانی می رسد

قدیمی ترین عکس موجود از تهران

مهرانه 147 کودک خیابانی و کار را تحت پوشش قرار داد

رزمندگان دیروز این روزها پیشتاز فعالیت های اجتماعی

تصاویر/ جلوه هایی از شکوه و عظمت بارگاه سیدالشهدا(ع)

گذری بر مسجد جامع سمنان +تصاویر

مهرانه 147 کودک خیابانی و کار را تحت پوشش قرار داد

پلیس با مزاحمان در اطراف مدارس قزوین برخورد می کند

پلیس با مزاحمان در اطراف مدارس قزوین برخورد می کند

روایت کوچه های بی پلاک در کازرون

تصاویری حیرت انگیز از یک اعجوبه به نام؛ Aston Martin DBS Superleggera 2019

نواختن زنگ ایثار در مدرسه طاهباز

اعزام 25گروه جهادی به روستا های کمتر برخوردار مهاباد

عکس روز نشنال جئوگرافیک از یک گروه نجات

سربازان روس در حرم حضرت زینب (س) +عکس

آخر هفته مواج دریای خزر/ شمال خنک می شود

کرمانشاه موقعیت مناسبی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد

استخدام منشی خانم در آموزشگاه هنرهای تجسمی لنا در تهران

آموزش قرآن به 27 هزار کلاس اولی در مدارس استان کردستان

استخدام کارشناس ارشد حسابداری جهت همکاری در شهر مشهد

مناسب سازی کتب درسی دانش آموزان آسیب دیده شنوایی

فیلم | چرا در بنیه بدنی و روحی جوانان امروز بعضا ضعف دیده می شود؟

استخدام منشی مدیریت،کارمند اداری در یک شرکت معتبر در تهران

نگرانی از چاقی دانش آموزان کشور/ارزیابی اختلالات دانش آموزان غیرایرانی

موکب های کهگیلویه و بویراحمد در کشور عراق مجهزتر می شوند

جو ناپایدار بر روی استان

آیا دختران و پسران در یادگیری متفاوتند ؟

تصاویر دیدنی از گوشه و کنار جهانی

اجرای طرح کنترل و نظارت پلیس اصفهان بر مهد های کودک

اعزام 25 گروه جهادی به روستاهای کمتر برخوردار مهاباد

اهدای هشت هزار واحد خونی در خراسان شمالی

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا

دیدار مدیرکل امور روستایی با دهیاران لوداب

هفت هزار دانش آموز عشایری در خراسان رضوی تحصیل می کنند

هفت هزار دانش آموز عشایری در خراسان رضوی تحصیل می کنند

جمع آوری سازه استندهای تبلیغاتی در فردیس

لایکا S3 معرفی شد؛ دوربین مدیوم فرمت با رزولوشن 64 مگاپیکسلی

جهرم عطر آگین عطر شهید گمنام

جمع آوری سازه استندهای تبلیغاتی در فردیس

نمایشگاه کوچه های بی پلاک در کازرون

تجربه مردم از روز اول مهر: سلام بر آسمان خاکستری پاییز و ترافیک!

کشف فسیل دو ماموت 20 میلیون ساله در اردبیل

نشست زمین در کوچه محمدیه قزوین

خدمات نامناسب منجر به گلایه مندی مردم روستای تاوه سفید

69 مترمربع فرش برای هدیه به حرم امام حسین در ابرکوه بافته شد

نخستین باران پاییزی در استان کرمان

مناسب سازی کتب درسی دانش آموزان آسیب دیده شنوایی

بهسازی مدرسه با مشارکت اولیای دانش آموزان و خیران

دفع و بازیافت زباله در اردبیل ضرورت دارد

کارگاه آموزشی اولیای دانش آموزان در لوداب

مشمولان غایب فقط امسال برای دریافت کارت پایان خدمت فرصت دارند

تشکیل کارگروه های مرزی برای مدیریت مرزهای ایران و آذربایجان

خیران 50 میلیارد ریال به ساخت مدرسه در خنج کمک کردند

مسیرهای عبور سیلاب احتمالی در دامغان بررسی شود

دفع و بازیافت زباله در اردبیل ضرورت دارد

خیران 50 میلیارد ریال به ساخت مدرسه در خنج کمک کردند

بهسازی مدرسه با مشارکت اولیای دانش آموزان وخیران

مقبره گریگور در روستای خویگان

حرفهای ناگفته رانندگان اتوبوس در سنندج

خسارت طوفان به نخلستان های قیروکارزین

خاطره رفیق دوست از دوران دفاع مقدس

مسیرهای عبور سیلاب احتمالی در دامغان بررسی شود

بازدید از اماکن میراثی فارس در روز گردشگری رایگان است

بارش شدید باران در پنج استان | آسمان تهران صاف است

عکس عجیبی از مژه انسان زیر میکروسکوپ!

بنگاه های معاملاتی املاک، اجازه تنظیم سند عادی برای واحد های ساختمانی پیش فروش را ندارند

راه اندازی سامانه جامع پاسخ گویی 09662 برای ارتباط مردم با سازمان میراث فرهنگی

اعمال 20 درصد تخفیف بیشتر برای تردد وسایل نقلیه در محدوده های مرکزی تهران

توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده/ کشف 1884 کارت جعلی سربازی

زنگ شروع سال تحصیلی دبستان دخترانه شهید بهشتی با حضور مدیرعامل بانک سپه

تجلیل از 47 رتبه برتر کنکور مناطق عشایری

شهرداری کرج: از مالزی برای گدایی به اینجا می آیند

اهواز هوا ندارد اما گلوله دارد

آتشفشان دماوند به این زودی ها فعال نمی شود

شعله ور شدن یک کانون جدید در بخش عراقی هورالعظیم

پرستار هشت سال دفاع مقدس از ناگفته های جنگ می گوید خاطرات یک امدادگر از 3000 روز مقاومت/ قرآن یادگار شهید باکری سر سفره عقد

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران