مطالب مرتبط:
آموزش خبرنویسی و عکاسی خبری ویژه دانش آموزان شهرستان محمودآباد
فاطمه سعیدی: هیچ کشوری مانند ایران کنکور برگزار نمی کند/ وزارتخانه های آموزش و علوم عزم جزمی برای حذف کنکور ندارند/ اگر مافیا نبود، کنکور خیلی زودتر حذف می شد
بهار عکاسی ایران چه وقت شکوفه می دهد؟
جزییات اولین فاز تحریم های ایران؛ کدام بخش های اقتصاد آسیب می بینند؟
سرمست در نشست خبری: درخواست احمدی نژاد برای تجمع قانونی نبود؛ استانداری موافقت نکرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 17:352018-08-20اجتماعي

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران


ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی «عکاسی خبری و مدیریت بحران» مطرح شد.

- تهران - ایرنا - نگاه مردسالار در جامعه عکاسی ایران، اخلاق و منش عکاسانه، محدودیت های امنیتی عکاسان خبری، دستمزد پایین حق التصویرها بخشی از مباحثی بود که از طرف اساتید و پیشکسوتان عکاسان خبری در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران مطرح شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز دوشنبه خبرنگار ایرنا، عکاسی در بحران، ضرورت توجه و حمایت از عکاسان خبری، عکاسی در بحران وظیفه ی انسانی یا وظیفه ی حرفه ای، راهکارهای حضور سریع و موثر عکاسان در بحران، کارکرد عکاسان خبری در بحران، چالش های عکاسان خبری در پوشش خبری بحران و نقش و تاثیر حضور عکاسان خبری در مدیریت بحران از جمله محورهای بحث در این نشست بود.

**عکاسی ایران مردسالار استسعید صادقی عکاس پیشکسوت و دارنده مدال شجاعت جنگ در نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران گفت: عکاسی بحران شفاف سازی درون بحران است و دیپلماسی کشورها تحت تاثیر تصاویر تغییر می کند، برای مثال درجنگ تحمیلی زمانی که صدام حلبچه را بمباران کرد قبل از انتشار تصاویر انگشت اتهام کشورهای غربی به سمت ایران بود و پس از انتشار عکسها صدام برای اولین بار در شورای عالی امنیت ملی محکوم شد.

سعید صادقی با انتقاد از هرج و مرج در عکاسی خبری ایران گفت: هر کسی که دوربین دارد عکاس نیست و اخلاق حرفه ای و و تخصص در کنار شناخت مباحث جامعه شناسی و روان شناسی عکاس خبری را تعریف می کند تا عکسهای تولید شده قادر باشد با بدنه جامعه ارتباط برقرار کند.

وی با انتقاد از جلوگیری حضور عکاسان در اعتراض های مردمی گفت: این محدودیت ها باعث کور کردن عکاسی خبری و توهین به تاریخ است.

نگاه عکاس باید به بدنه اجتماعی جامعه باشد باشد و باید از گره های سیاسی خود را رها کرد صادقی از حضور عکاسان در شاخه های مختلف عکاسی انتقاد کرد و افزود: عکاسی پرتره تخصص خود را دارد همانطور که عکاسی ورزشی از بحران و تبلیغات جدا است و عکاسانی که میان شاخه های مختلف پرسه می زنند نمی توانند عکاسان تاثیرگذار و موفقی باشند.

این عکاس جنگ با انتقاد ازنگاه مردسالار درعکاسی خبری ایران گفت: زنان عکاس عمدتا مورد بی توجهی قرار می گیرند و برای مثال چند روز گذشته از عکاسان انقلاب در مراسمی دعوت شده بود که در آن لیست من به عدم حضور مریم زندی و رعنا جوادی عکاسان خوب انقلاب اعتراض کردم.

**سردرگمی عکاسان در دریافت مجوز عکاسیمحمد فرنود عکاس پیشکسوت که در 40 سال گذشته تمامی شرایط بحرانی همچون انقلاب، جنگ و بلایای طبیعی را تجربه کرده است دراین نشست گفت: وظیفه عکاس گرفتن عکس خوب است وعکاس باید تجربه خود را صادقانه با دیگران به اشتراک بگذارد.

وی افزود: پیش بینی بحران کارخانواده مطبوعات است و عکاس نباید بحران را تشدید کند بلکه باید آن را مهار کند و برای جمع کردن بحران باید شوک لازم را با تصویر خود ایجاد کند تا صحیح و به سرعت مدیریت شود.

فرنود با انتقاد از تعدد نهادها درماموریت های موازی افزود: عکاسان خبری نمی دانند با چه نهادی روبرو هستند و گاها برای گرفتن عکس باید از چه سازمانی مجوز گرفت.

وی با تشریح سختی های کار عکاسی خبری در گذشته گفت: امروزه من در این مکان صحبت می کنم و همزمان میلیون ها نفر آن را مستقیم مشاهده می کنند درحالی که در گذشته یک تصویر برای رسیدن به قاره دیگر باید با چند کشور و چند خلبان هماهنگ می شد.

با تمام این مشکلات فراموش نمی کنم زمانی که تصاویر زلزله رودبار را به تمامی جهان مخابره کردم و و نزدیک به دو میلیون دلار کمک های انسان دوستانه جمع آوری شد.

**عکاس بحران در هر شرایطی روحیه خود را حفظ می کند افشین والی نژاد عکاس و خبرنگار بین المللی، که حضور در زلزله رودبار، بم، جنگ عراق وافعانستان را در کارنامه خود دارد و تنها خبرنگاری در واقعه سونامی ژاپن بود که تا آخرین لحظه در محل ماند و به سراسر جهان اطلاع رسانی کرد، وی نیز در این نشست گفت: یک عکاس بحران باید در هر شرایطی روحیه خود را حفظ کند و به اوضاع مسلط باشد، این به آن معنی نیست که بی رحم باشد بلکه برای اطلاع رسانی صحیح باید بر احوالاتش تمرکز داشته باشد.

وی با یادآوری خاطرات سونامی ژاپن گفت: در آخرین روزهای فاجعه سونامی ژاپن، من تنها خبرنگار در جهان بودم و این شرایط برای یک خبرنگار آزاد به معنی یک معجزه است تا بتواند با رقم های کلان برای رسانه های بین المللی کار کند ولی در آن شرایط تصمیم گرفتم که کمک رسانی کنم و تصاویر زیادی برای خودم گرفتم و به هیچ رسانه ای در جهان ندادم و هیچ عکسی از من در مظبوعات چاپ نشد.

**کارت خبرنگاری در بحران ها بی اعتبار استجواد گلزارعکاس پیشکسوت روزنامه همشهری با انتقاد از نبود هماهنگی نهادهای مختلف در بحران ها گفت: کارت های شناسایی خبرنگاری و حتی کارت معتبر خبرنگاری وزارت ارشاد و حتی مجوز عکاسی نیروی انتظامی کوچکترین ارزشی در زمان های بحران ندارد و گویی همه نهادهای دولتی دست به دست هم می دهند تا تصویری برای تاریخ ثبت نشود و ما عکاسان یاد گرفتیم از شیوه های غیرمعمول بدون مزاکره با افراد مسئول کار خود را پیش ببریم و تصویر خود را ثبت کنیم.

وی با اشاره به دستمزد پایین عکاسان خبری در مقایسه با مشاغل دیگر گفت: عکاسان خبری با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و از طرفی حقوق اولیه عکاسان زن و عکاسان حق التصویر رعایت نمی شود و رسانه ها به راحتی عکاسان را اخراج می کنند و انجمن های مختلف عکاسی توان تصحیح این شرایط را ندارند.

گلزار در آخر تشریح جایگاه عکاسی در مطبوعات گفت: دوربین اسلحه عکاسان خبری است که بحران ها را نشانه می گیرند و مطبوعات و آژانس های خبری در جهان امروز جایگاه عکس را فهمیدند که به دلیل سندیت از یک مقاله تاثیر بیشتری دارد.

**ضرورت آموزش برای عکاسان بحرانحسین حاتمی عکاس پیشکسوت نیز در این نشست با اشاره به ضرورت آموزش برای طرف های درگیر در بحران گفت:قبل از شروع جنگ آمریکا با عراق فراخوانی برای خبرنگاران و عکاسان رسانه ها ارسال می شود و از آنها درخواست می کنند که خبرنگار و عکاس خود را برای آموزش چگونگی رفتار در شرایط بحرانی برای حفظ جان خود و دیگران و همچنین مخابره اخبار و تصاویر آموزش ببینند.

وی با تشریح شرایط بحرانی برای عکاسان خبری گفت: بحران در عکاسی خبری محدود به درگیری ها و بلایای طبیعی نیست و هر اتفاق غیر طبیعی که موقعیت های مختلف اجتماعی و فردی را به هم بزند بحران است حال می تواند مسایل اقتصادی و بحران دارو باشد و با خشکسالی و گرانی نان.

نشست تخصصی عکاسی خبری و مدیریت بحران از سلسله نشست های تخصصی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها با حضور حمید ضیایی پرور (مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها)، افشین والی نژاد (عکاس و خبرنگار)، حسین حاتمی (عکاس و خبرنگار)، محمد فرنود (عکاس خبری)، جواد گلزار (عکاس خبری روزنامه ی همشهری) و سعید صادقی (عکاس خبری) در محل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.


کلید واژه ها: عکاس - عکاسان - عکاسی - بحران - مدیریت بحران - ایران - جامعه - انتقاد - مدیریت - پیشکسوت - شورای عالی امنیت ملی - صادقی - ایرنا - امنیت - تصاویر - اعتراض - دستمزد - وظیفه - روان شناسی - حرفه - دیپلماسی - صدام - اجتماعی - بمباران - خبرنگار - تبلیغات - عکسهای - دوشنبه - دوربین - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
تمامی نقاط جرم خیز محلات کشور به دوربین های پلیس مجهز می شوند

خیابان تجریش تهران به پیاده راه تبدیل می شود

هوای آفتابی همراه با رشد ابر در گیلان تا اواسط هفته آینده

معیارهای زیست پذیری در شهرهای کم جمعیت به واقعیت نزدیک تر است

با مسیر جایگزین سواره ، پیاده راه میدان قدس- تجریش اجرا می شود

30درصد نیروهای راهور در زمان پیک ترافیک در شمال تهران مستقر می شوند

مخالفت آموزش و پرورش بااستخدام معلمان حق التدریس ادامه دارد

مشاهده فیش حقوقی بازنشستگان در سایت www1.retirement.ir

هوای آفتابی همراه با رشد ابر در گیلان تا اواسط هفته آینده

پاورپوینت تأمین مالی خارج از ترازنامه

آخرین وضع آب وهوای کشور طی 2 روز آینده

تخفیف 50تا 70درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

تصاویر / خاص ترین نقاشی های دیواری ایران

ثبت نام 930 هزار نفر در کنکور 98

تخفیف طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

پاورپوینت سفره های آب زیر زمین

امام جمعه پارس آباد: خانواده ها و آموزش و پرورش نقش مهمی در تربیت اسلامی دارند

تفریح زمستانی گردشگران در طبیعت برفی گلستان کوه خوانسار

خیابان تجریش به پیاده راه تبدیل می شود

عرضه کیسه پلاستیکی در نانوایی ها ممنوع می شود

نخستین گذر کودکانه در شیراز

امکان ثبت نام دانش آموزان فنی وحرفه ای و کاردانش در کنکور سراسری

بارش های پراکنده در برخی نقاط کشور

تصویر جدید از پلنگ ایرانی

آسمان استان تهران ابری گاهی همراه با وزش باد خواهد بود

آسمان ایران بارانی می شود

آسمان استان تهران ابری گاهی همراه با وزش باد خواهد بود

تداوم باد گرم در گیلان

تقویت حراست پایانه مرزی میلک با حمایت مرزبانی و نیروی انتظامی

طبخ و توزیع پنج تن سمنوی سنتی در کاشان

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت بارها

تصاویر / گیاهی که 3000 سال عمر می کند!

جوی نسبتا پایدار در اغلب مناطق کشور

آخرین وضع آب وهوای کشور طی 2 روز آینده

ثبت نام 930 هزار نفر در کنکور 98

ثبات دمای هوا در استان قزوین

ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان تا 24 اسفند/ اعلام نتایج نقل و انتقال تا پایان اردیبهشت

4800 حیوان در منطقه مراکان خوی سرشماری شد

جابجایی روستای خطرآفرین سرتنگ محمودی درشهرستان کیار

سامانه جامع گردشگری شهر بندرعباس رونمایی شد

4800 حیوان در منطقه مراکان خوی سرشماری شد

عبور امواج ناپایدار از اصفهان/ بارش برف و باران در مناطق غربی اصفهان

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت بارها/سقف سهمیه طرح ترافیک در سال 98 تغییر نمی کند/سهمیه پلاک شهرستان ها برای حلقه دوم، 15 روز در هر فصل

پیاده راه میدان قدس- تجریش اجرا می شود

اجرای مانور داوطلبی در سوادکوه

هوای تهران سالم است

آسمان کشور از نیمه هفته آینده بارانی می شود

محدودیت های ترافیکی در 3 اسفند/ کندوان یکطرفه می شود

نهال رایگان در 120 بوستان شهر تهران توزیع می شود

مشاهده فیش حقوقی بازنشستگان در سایت http://www1.retirement.ir

با مسیر جایگزین سواره ، پیاده راه میدان قدس- تجریش اجرا می شود

تهرانی ها امروز هوای سالم تنفس می کنند

930 هزار نفر در کنکور 98 ثبت نام کردند

تاریخچه حمل ونقل شهری در پایتخت از واگن اسبی تا تاکسی اینترنتی!

خیرین 383 مدرسه را در اردبیل تحویل نسل آینده دادند

جشنواره تجلیل از خیران در سطح مدارس قزوین برگزار می شود

گردشگران از اروند به کیش می روند

تداوم باد گرم در گیلان

آدرس اینترنتی مشاهده فیش حقوقی بازنشستگان+لینک

بیماری «نیوکاسل» بسیاری از واحدهای پرورش طیور را در مازندران درگیر کرده است

جشنواره تجلیل از خیران در سطح مدارس قزوین برگزار می شود

پاسخگویی مدیران شهرداری به شهروندان شیراز

جشنواره هویت ملی کودکان ایران اسلامی در اردبیل برگزار شد

پیش بینی بارش های پراکنده در برخی نقاط کشور

آسمان کشور از نیمه هفته آینده بارانی می شود

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش خبر داد ثبت نام اسکان نوروزی فرهنگیان تا 24 اسفند/ اعلام نتایج نقل و انتقال تا پایان اردیبهشت

آسمان ایران از اواسط هفته آینده بارانی می شود

بارش پراکنده در برخی نقاط ایران

مدیرکل دامپزشکی مازندران مطرح کرد بیماری «نیوکاسل» بسیاری از واحدهای پرورش طیور را در مازندران درگیر کرده است

دام دلالان مسکن

هوای تهران با شاخص 73 سالم است

اهدا قرآنی متعلق به قرن 11 هجری قمری به آستان قدس رضوی

نوزاد کیجا تا 90 روز آینده به دنیا می آید

پروژه های عمرانی باید به درآمدزایی های مؤثر در شهرها کمک کند

توزیع نهال رایگان در 120 بوستان شهر تهران

بارش پراکنده در برخی نقاط کشور از فردا

تفریح زمستانی گردشگران در طبیعت برفی گلستان کوه خوانسار

کرمان پایلوت طرح آموزش تربیت معلم مصلحین و حکمین قرآنی در سطح کشور شد

تهرانی ها امروز هوای سالم تنفس می کنند

جشن عیدانه کودکان کوره های آجرپزی

ترافیک روان در محورهای مواصلاتی کشور

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور

هوای تهران سالم است

دو روز آینده مناطق کشور جوی پایدار خواهند داشت/بارش های پراکنده در برخی نقاط غرب کشور

بارش پراکنده در برخی نقاط کشور از فردا

ترافیک روان در محورهای مواصلاتی کشور

تهرانی ها امروز هوای سالم تنفس می کنند

خیابان ولیعصر (عج) ثبت جهانی می شود

اجرای نقاشی دیواری 3 بعدی در پیاده راه مقصودیه

شهردار اصفهان عنوان کرد: استفاده از تجربه تبریز در تالیف کتب آموزش فرهنگ شهروندی

کاربست ویژه پلیس برای بیانیه گام دوم انقلاب

هوای تهران با شاخص 73 سالم است

یادداشت مهمان/ «پرورشی» و آنچه نیست!

آسمان کشور از نیمه هفته آینده بارانی می شود

میانگین دمای هوا در خراسان رضوی 10 درجه افزایش یافت

تاکید بر عدالت آموزشی در چارت جدید آموزش و پرورش

بارش های پراکنده در برخی نقاط کشور

مدیران استانی مسائل محیط زیستی را شناسایی کنند/ بررسی میزان شوری پساب وارد شده به تالاب اینچه

جمعه 3 اسفند/بررسی وضعیت راه های کشور

میانگین دمای هوا در خراسان رضوی 10 درجه افزایش یافت

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران

نبود آموزش و نگاه مردسالارانه، آسیب عکاسی خبری ایران