مطالب مرتبط:
بازار به آرامش برسد؛ دور زدن تحریم ها کاری ندارد/ مردم فراتر از نیازشان، کالا در خانه احتکار نکنند/ باید وارد بازارهای جهانی شویم
گفتگو با سازنده بازی پسرخوانده؛ چند قدم تا عرضه نسخه جهانی
شهرت جهانی بانوی عکاس ایرانی بر روی پشت بام +عکس
16درصد قیمت مرغ، متاثر از بازار جهانی است/ذخیره 7 میلیون تن کالا
کارایی بالای بورس کالا در پیچ التهاب بازارها/ «اقتصاد بازار» بهترین نسخه برای حذف رانت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:452018-08-20اقتصادي

نسخه جهانی برای شهرت کالا


در گزارش پیش رو که از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت تهیه شده، با توجه به بررسی تجارب چهار کشور، یک سازمان و یک منطقه و سوابق ایران در زمینه حمایت از کالای داخلی، - شش استراتژی حمایت از کالای ایرانی با فراهم کردن بستر رقابتی و ممانعت از انحصار ، فرهنگ سازی در زمینه استفاده از کالای ایرانی ، ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی ، شناسایی نیازها و سلیقه مشتریان ، بهبود نحوه ارائه و عرضه محصولات و بهبود کیفیت خدمات پس از فروش برای حمایت از کالاهای ایرانی پیشنهاد شده است.

شعار سال:" حمایت از کالاهای ساخت داخل و الزام یا تشویق مصرف کنندگان به استفاده از کالاهای داخلی موضوعی است که در سه دهه گذشته همواره از سیاست ها و دغدغه های متولیان کشور بوده است.

هرچند هیچ گاه اثربخشی اقدامات تصمیم سازان دولتی در این راستا اندازه گیری نشده است، اما بررسی ها نشان می دهد تمایل به خرید کالای خارجی در ایران افزایش یافته است.

عدم یکپارچگی اقدامات، نبود مطالعات بازاریابی و اصرار بر خرید کالای داخلی بدون در نظر گرفتن نیاز مشتری و بهبود کیفیت محصولات در برخی مواقع مانعی بوده که به واسطه آن عموم مردم از دستیابی به کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب باز مانده اند که نتیجه آن در برخی محصولات مانند پوشاک به رشد معضلاتی چون قاچاق کمک کرده است.

در گزارش پیش رو که از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت تهیه شده، با توجه به بررسی تجارب چهار کشور، یک سازمان و یک منطقه و سوابق ایران در زمینه حمایت از کالای داخلی، شش استراتژی حمایت از کالای ایرانی با فراهم کردن بستر رقابتی و ممانعت از انحصار ، فرهنگ سازی در زمینه استفاده از کالای ایرانی ، ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی ، شناسایی نیازها و سلیقه مشتریان ، بهبود نحوه ارائه و عرضه محصولات و بهبود کیفیت خدمات پس از فروش برای حمایت از کالاهای ایرانی پیشنهاد شده است.

با توجه به اینکه شرکت های چندملیتی در سراسر جهان به طور مداوم در حال گسترش عملیات خود در کشورهای در حال توسعه آمریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه و منطقه آسیا و اقیانوس آرام هستند، رشد و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان در کشورهای در حال توسعه، به شرکت های غربی فرصت های جذابی در بازارهای این کشورها ارائه می دهد.

جهانی شدن سبب گسترش کسب وکارها در بازارهای بین المللی شده و این امر منجر به فراهم شدن انتخاب های بیشتر محصولات داخلی و خارجی برای مصرف کنندگان شده است.

برای بازاریاب ها، اطمینان از درک و نگرش مصرف کنندگان نسبت به پذیرش آنها در خارج از مرزهای داخلی بسیار مهم است.

در سراسر جهان کارشناسان بازاریابی که در زمینه رفتار مصرف کنندگان و گرایشات قومی مطالعه می کنند، به این نتیجه رسیده اند که مشتریان نقاط مختلف جهان، نگرش ها و باورهای کاملا متفاوتی در مورد برندها و محصولات کشورهای متفاوت دارند و ادراکات مصرف کنندگان هر کشور می تواند رفتار افراد را به میزان قابل توجهی شکل دهد.

در این میان، ابزاری که به طور معمول برای سنجش رفتار مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد مقیاس گرایشات قوم گرایی مصرف کننده است که اعتبار این مقیاس در چند کشور در حال توسعه به اثبات رسیده است.

مطالعات در کشورهای مختلف نشان داده است که تصوری که از یک کشور وجود دارد، می تواند به دفعات کلیشه هایی در مورد محصولات آن کشور ایجاد کند.

برای نمونه مصرف کنندگان در هنگ کنگ محصولات ژاپنی و آمریکایی را به عنوان محصولاتی با تکنولوژی پیشرفته و نوآورانه و محصولات چینی را به عنوان تقلیدی و ارزان شناخته اند.

معمولا مصرف کنندگان گرایش های قومی از خود نشان داده و ترجیح می دهند که محصولات داخلی خریداری کنند.

البته این موضوع در مورد مصرف کنندگان کشورهای در حال توسعه یا توسعه نیافته صدق نمی کند.

از سوی دیگر هرقدر تصویر یک کشور مطلوب تر باشد، ساخت داخل .

Made in آن کشور ارزشمندتر است و بیشتر برچسب آن نمایش داده می شود.

اگرچه در حال حاضر تعداد زیادی از محققان بازاریابی بر رفتار مصرف کنندگان در بازار، در فرهنگ های مختلف مطالعه می کنند، اما این دست از مطالعات در زمینه ادراک و قضاوت مصرف کنندگان در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور نسبتا کم است.

همچنین تاثیر کشور مبدا باتوجه به تنوع محصول متفاوت است.

برای مثال مصرف کنندگان می خواهند بدانند که خودرو کجا ساخته شده است، اما درمورد محل ساخت روغن موتور حساس نیستند.

گزارش پیش رو به منظور بررسی رویکرد جهانی نسبت به حمایت از تولیدات داخلی و استفاده از تجارب سایر کشورها تهیه شده است تا شاید بتواند در دستیابی به شعار امسال حمایت از کالای ایرانی راهگشا باشد.

تجربه کشورها کشورها برای حمایت از تولیدات داخلی ابزارهای متفاوتی در اختیار دارند که با استفاده از آنها، به طور مستقیم و غیرمستقیم، تولید و مصرف محصولات داخلی را مورد حمایت قرار می دهند.

در ادامه این گزارش تجربه برخی کشورها در حمایت از خرید کالاهای داخلی مورد بررسی قرار گرفته است.

کشورهای عضو OECD: از آنجایی که کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) معتقد به توسعه پایدار هستند، بر ملاحظات مربوط به ابعاد اجتماعی مصرف پایدار تمرکز می کنند و این امر منجر به توجه بیشتر به فرآیند تولید محصولات می شود.

مصرف کنندگان نه تنها به تاثیر آلایندگی و بهداشت محصولات توجه می کنند، بلکه به اثرات آن بر عوامل تولید، از جمله کارگران و منابع نیز توجه دارند.

در نتیجه سیاست های مصرف پایدار به تاثیر هر دو جنبه از تولید و مصرف نظر دارد.

دولت این کشورها نیز رویکردهای پیچیده ای را برای درک بهتر رفتارهای اجتماعی و اقتصادی گروه های مصرف کننده به کار می گیرند تا بتوانند خط مشی های هدفمندی را تدوین کنند.

در این میان پیچیدگی و مجموعه ای از ابزارها و ابتکارات دولتی که به مصرف پایدار منجر شده است بر ضرورت برنامه های یکپارچه و نهادسازی در راهبردهای توسعه پایدار، تاکید می کند.

برخی از این ابزارها استانداردها و برچسب های اجباری ، مالیات ها و عوارض ، یارانه و مشوق های مالی ، کمپین های ارتباطی ، آموزش و پرورش ، برچسب های اختیاری ، تبلیغات و درک رفتار مصرف کننده هستند.

آمریکا: سابقه حمایت دولت آمریکا از تولیدات داخلی خود به 227 سال پیش بازمی گردد.

گرچه امروزه نقش حمایتی تعرفه ها به دلیل تجارت بین الملل در چارچوب سازمان تجارت جهانی بسیار کمرنگ شده است، اما در عوض ایالات متحده سازوکارهای دیگری را به طور فزاینده برای حمایت از صنایع داخلی که به دلیل تجارت آزاد آسیب می بینند به کار گرفته است که از جمله این راهکارها استفاده از نمایندگان ویژه در مذاکرات تجاری است.

از زمان تصویب قانون کالای آمریکایی بخر در سال 1933 روسای جمهور ایالات متحده به صورت پیاپی فرمان به اجرای برنامه های خرید ملی داده اند که در آن سازمان های فدرالی و ایالتی ملزم می شوند خرید کالاها و خدمات تولید شده در ایالات متحده آمریکا را در اولویت خود قرار دهند.

می توان گفت از سال 1812 تا اوایل دهه 1940، یعنی حدود 130 سال، آمریکا با وضع تعرفه های سنگین برای حمایت از صنایع نوپای خود، یکی از حمایت گراترین کشورها در طول تاریخ بوده و سپس با به بلوغ رسیدن صنایع و گسترش مقیاس تولیدات آنها از آزادسازی تجاری و اعمال فشار برای تجارت آزاد حمایت کرده است.

امروزه نقش تعرفه ها در این استراتژی و استراتژی گسترده تر صنعتی بسیار کمتر شده، زیرا محیط تجارت بین الملل نسبت به تعرفه ها، مخصوصا در چارچوب قوانین سازمان تجارت جهانی، سختگیرانه شده است.

اگرچه در حال حاضر تعداد زیادی از مصرف کنندگان آمریکایی کالاهای خارجی را به عنوان جایگزین کالاهای آمریکایی تلقی می کنند، برخی از مصرف کنندگان به شدت از خرید کالاهای وارداتی اجتناب و مصرف کنندگان دیگر را برای انجام این کار شماتت نیز می کنند.

آن ها بر این باورند که خرید کالاهای خارجی، سبب بیکاری آمریکایی ها شده، به اقتصاد کشور صدمه می زند و عملی مغایر با وطن پرستی است.

در مقابل این افراد، گروه دیگری از مصرف کنندگان عقیده دارند خرید محصولاتی که برایشان مطلوبیت دارد، صرف نظر از اینکه در کجا تولید شده است، حق آنهاست.

در این کشور دلایل ایجاد شغل برای نسل های آینده ، محیط زیست بهتر ، عدم امکان کنترل استانداردهای کاری برای تولیدات خارجی ، تضمین امنیت و شرایط کار عادلانه ، کمک در جهت کاهش کسری درآمد ، ممانعت از مباحثات سیاست خارجی ، افزایش فرصت های سرمایه گذاری در آمریکا ، تضمین کیفیت کالاها ، بازگشت واحدهای تولیدی برون سپاری شده به آمریکا و ارتقای استقلال آمریکا برای خرید محصولات داخلی عنوان می شود.

اتحادیه اروپا: درخصوص حمایت از مصرف داخلی، اتحادیه اروپا به دنبال تشویق مصرف محصولات اروپایی است.

این اتحادیه در پی آن است تا از یک سو با ارتقای شکل محصولات و از سوی دیگر با افزایش آگاهی در مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اروپایی نسبت به سیستم های کیفیت اروپا، برای ارتقای روش های تولید در مسیری مشابه مسیر شرکای خود (آمریکا، استرالیا و کانادا) اقدام کند.

از اقدامات این اتحادیه برای دستیابی به این اهداف می توان به الزام الصاق برچسب ساخته شده در اتحادیه اروپا اشاره کرد.

همچنین در یک دوره طولانی شعار جهانی فکر کنید، محلی عمل کنید ، سیاستی موفق بود که بر ترجیح همه چیز در سطح محلی تاکید داشت، این شعار در حال تبدیل شدن به یک گرایش جهانی است.

مصرف کنندگان به دنبال تولید محصولات محلی و علاقه مند به استفاده از غذاهای منطقه ای و سنتی هستند.

برای برخی برچسب محلی در حال تبدیل شدن به معیار خریدی موثرتر از ارگانیک است.

برخی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا که از نظر تولید محصولات باکیفیت شهرت دارند برای عرضه و فروش تولیدات خود در داخل و خارج از کشور نگرانی نداشته و دغدغه آنها حفظ شهرتشان است.

در این زمینه تجربه آلمان قابل اتکاست.

این کشور به عنوان یکی از اعضای برجسته اتحادیه اروپا، نه تنها از مزایای جمعیت مصرف کننده بزرگ و توسعه یافته برخوردار است، بلکه از فرصت های موجود در بازارهای اطراف اتحادیه اروپا نیز استفاده می کند.

امروزه آلمان شهرت خوبی در زمینه فضای کسب وکار دارد و عنوان ساخت آلمان با خود نام تجاری سطح بالایی را به افراد القا می کند که ویژگی هایی از قبیل قابلیت اطمینان، دقیق بودن، نظم و انضباط و سخت کوشی افراد حرفه ای و آموزش دیده را با خود به همراه دارد.

هند: دولت هند برای ترغیب به مصرف کالاهای داخلی عناوینی نظیر هند دیجیتال ، مهارت هند و ساخت هند را مطرح کرده است.

هندی ها در عین حال که ارائه دهندگان خدمات محلی و جهانی هستند، مصرف بالایی نیز دارند.

از 2/1 میلیارد جمعیت این کشور 800 میلیون نفر زیر 35 سال هستند که در گروه سنی مصرف کننده بالا قرار گرفته اند.

در هند تحرک اجتماعی زیاد، نفوذ گوشی های هوشمند و رشد سریع شهرنشینی، تقاضا برای خدمات و کالاها را بالا برده که در پنج تا هفت سال پیش بی سابقه است.

اکثر شرکت های جهان که در هند فعالیت می کنند، محصولات خود را با نیاز مصرف کنندگان محلی و بازار مصرف پویای این کشور تطبیق داده اند.

علاوه بر همه اینها، هزینه پایین مواد خام، بهره وری بالا و مالیات غیرمستقیم و عوارض کم واردات در هند سبب شده که قیمت ها ارزان باشد.

از طرفی انگیزه برای افزایش صادرات، همچنین یارانه ها در این کشور باعث افزایش تولید شده است.

همچنین قوم گرایی در هند قدمتی به اندازه تاریخ این کشور دارد.

رهبران بزرگ مردم را با شعار هندی باش، هندی بخر برانگیختند.

خرید کالاهای خارجی به عنوان کاری غیراخلاقی در نظر گرفته نمی شود، بلکه انتظار می رود کالاهای هندی ترجیح داده شده و کالاهای خارجی نادیده گرفته شود.

نتایج نشان می دهند که میزان قوم گرایی در مصرف کنندگان هندی به اندازه برخی از دیگر کشورها که گرایش های قوم گرایانه آنها اغلب منجر به خصومت برای کالاهای خارجی می شود، وجود ندارد.

داده ها بیانگر آن است که عامل سن در گرایشات قوی مصرف کنندگان سبب تفاوت در میزان قوم گرایی آنها می شود.

این نتیجه می تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار بازاریان در هنگام توسعه استراتژی های موقعیت یابی در بازار هند برای محصولات داخلی و خارجی بگذارد.

قوم گرایی توسط دولت هند با ابتکار ساخت هند می تواند در عرصه علامت تجاری بین المللی مورد استفاده قرار گیرد و در عرصه داخلی با دنبال کردن شعار هندی باش هندی بخر احترام و غرور فردی ایجاد کند.

ویتنام: کمپین ویتنامی از محصولات ویتنامی استفاده می کند ، نه تنها وطن پرستی و غرور ملی مردم ویتنام را برای ساختن کشور با تمرکز بر فرهنگ مصرف کنندگان هدف می گیرد، بلکه کسب وکارها را به تولید محصولات با کیفیت بالاتر متناسب با سلیقه مصرف کنندگان داخلی ترغیب می کند.

برای افزایش اثربخشی این کمپین، مقامات محلی، کسب وکارها و مصرف کنندگان باید از طریق سمینارها و نمایشگاه های محصولات ویتنامی با کیفیت بالا، تلاش های خود را برای رسیدن به شناساندن نام تجاری خود به مردم با یکدیگر هماهنگ کنند.

همچنین در این راستا کمپین های عمومی باید افزایش یابد تا آگاهی مردم در زمینه نیاز به استفاده از محصولات ویتنامی را افزایش دهد.

اندونزی: کمپین 100درصد اندونزی از سال 2009 توسط وزارت بازرگانی اندونزی در همکاری با وزارت صنایع، وزارت صنایع کوچک و متوسط و وزارت گردشگری آغاز شده است.

این کمپین نمونه ای از کمپین خرید داخلی است که با هدف بهبود نگرش مصرف کنندگان اندونزیایی به محصولات داخلی از سال 2010 ایجاد شده است.

کارکرد این کمپین می تواند برای بهبود رقابت محصولات داخلی به عنوان آمادگی برای ورود به دوران جدیدی از بازار جهانی یکپارچه و منطقه ای ازسوی دولت اندونزی استفاده شود.

در این کمپین، دولت لوگویی طراحی کرده که نشان می دهد محصول خاص یک محصول بومی اندونزیایی است.

تولیدکنندگان داخلی تشویق می شوند که برچسب 100درصد اندونزی را در محصولات خود به کار ببرند.

ارائه دهندگان خدمات نیز تشویق می شوند که این لوگو را در محل خدمات خود قرار دهند.

علاوه بر این، دولت برای بالا بردن سطح آگاهی مصرف کنندگان از این لوگو و ارتقای نگرش مصرف کنندگان اندونزیایی نسبت به محصولات داخلی از انواع ابزارهای تبلیغاتی استفاده می کند.

ارکان موثر حمایتی در ادامه این گزارش به وضعیت ایران اشاره شده است.

در موضوع حمایت از کالای ایرانی پنج مخاطب اصلی مسوولان ، تشکل های کارفرمایی و اصناف ، بخش های عمومی ، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان وجود دارد.

یکی از آسیب های اصلی عدم توجه به نقش تمامی عناصر و تمرکز صرف بر نقش عموم مردم است.

باید توجه کرد که بازیگر اصلی در موضوع حمایت از کالای ایرانی ابتدا مسوولان و سپس تولیدکنندگان و تشکل های کارفرمایی و اصناف هستند.

بخش عمومی نیز از طریق فرهنگ سازی در دستیابی به این هدف نقش موثری دارد.

درخصوص مصرف کنندگان لازم است برنامه ها با رویکرد متفاوتی نسبت به مسوولان و تولیدکنندگان تدوین شود.

زیرا نمی توان آنها را موظف به مصرف کالای ایرانی کرد، اما می توان با شناخت سلایق و نیازهای آنان و جلب اطمینان در زمینه کیفیت قابل قبول، قیمت مناسب و رعایت مسائل حقوقی مصرف کنندگان آنان را به خرید کالای ایرانی ترغیب کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3429061، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: ایران - ایرانی - مصرف کنندگان - حمایت - کشور - وزارت صنعت - بازاریابی - جهان - مصرف - منطقه - مشتری - پیشنهاد - افزایش - برنامه - خرید - اقیانوس آرام - اندازه گیری - افزایش قدرت - گزارش - توسعه - فرهنگ - وزارت - جهانی - بین المللی - خاورمیانه - صنعت - فروش - اقیانوس - انتخاب - قاچاق

آخرین اخبار سرویس:
ثبت بیش از 200 کمپین و سوژه مردمی در «فارس من»/ اولین مطالبه مردمی به سرانجام رسید

گیاه دارویی باریجه در 100 هکتار اراضی شیروان کشت شد

وزیر تعاون: دستور رییس جمهور برای ارائه بسته حمایتی به کارگران

ماجرای گفتگوی پر سر و صدای کشاورز طبسی با وزیر کشاورزی و شعری که برای حجتی خواند | به همین سادگی

12 هزار تن وش پنبه در اردبیل تولید می شود

ارتباط زمستان های گرم با افزایش جرم!

افت ارزش 9 ارز در بازار بین بانکی/کاهش قیمت ارز در بازار/با 100 میلیون تومان چه خودرو هایی می توان خرید؟

چرا همه در صف ثبت نام پراید هستند؟

زیان احداث سدها بیشتر از منافعشان بوده است

خودرو هفته بعد رسماً گران می شود

تورم در اقتصاد آلمان به بالاترین رقم در 10 سال گذشته رسید

قیمت طلا کاهش یافت

10 میلیارد ریال برای مرمت ارگ نادری شیروان اختصاص یافت

12 هزار تن وش پنبه در اردبیل تولید می شود

نهاده های دامی بین دامداران استان اردبیل توزیع شد

یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرد تورم در اقتصاد آلمان به بالاترین رقم در 10 سال گذشته رسید

با احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا قیمت طلا کاهش یافت

خرید 9 گونه محصول کشاورزی در پارس آباد تضمینی است

مجوز محدوده منفصله منطقه ویژه اقتصادی یزد امضا شد

معاون وزیر صنعت: قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

یزد ،رتبه اول جذب سرمایه گذاری خارجی برای احداث نیروگاه های خورشیدی

پژو 207 صندوق دار نیامده 140 میلیون شد! +عکس

اجرای مرحله دوم طرح کاهش از شنبه

ارتباط زمستان های گرم با افزایش جرم !

افزایش فرو ریزش زمین، زنگ خطری برای تهران

علی طیب نیا عضو شورای پول و اعتبار شد

بازگشت شاخص بورس به کانال 181 هزار واحدی

ثبت 38 میلی متر بارندگی در کشور

مجوز 54 دفتر خدمات مسافرت هوایی لغو و 137 دفتر تعلیق شد

تقاضا برای خودروهای برقی تا سال 2040 بیش از پیش بینی ها افزایش می یابد

وزیر کار: با جامعه کارگری همراه بوده و هستم

پراید به قیمت 111 38 میلیون تومان رسید

گشایش نمایشگاه صنایع دستی در یزد +تصاویر

هشدار سرمازدگی به کشاورزان و باغداران

رستوران های خوب ارمنستان

سقوط قیمت دلار به مرز 12 هزار تومان

استادیوم 5000 نفری پیشوا تا پایان سال 97 افتتاح می شود

استخدام حسابدار در شرکت تولیدی / فارس

قدرت شگفت انگیز یک جک خودرو + ویدیو

استخدام مدیر فروش در یک کارخانه معتبر تولیدی در تهران

وحید مظلومین: گرانترین سیگار ایران را می کشم/ کارم را دوست داشتم، ماهی 30 میلیارد درآمد داشتم

سرمازدگی در راه است

انتظار شورا از شهردار منتخب؛ اجرای اولویت ها

تفاهمنامه همکاری مرکز ملی فرش و صندوق کارآفرینی امید منعقد شد

تفاهمنامه همکاری مرکز ملی فرش و صندوق کارآفرینی امید منعقد شد

انتقاد عضو شورای شهر قم از حذف یارانه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

عملکرد جزیره ای روند کارآفرینی را مختل می کند

تمدید مهلت ثبت نام استرداد وجه ثبت‎نام آزمون استخدام وزارت نفت

آغاز مرحله جدید توزیع سبد کالا در استان

تاثیر بسزای حمایت از کارگاه ها کوچک در رونق صادرات

قیمت پوند انگلیس | نرخ پوند انگلیس

با 100 میلیون تومان چه خودرو هایی می توان خرید؟ +جدول

سقوط قیمت دلار به مرز 12 هزار تومان

نیازی به واردات تخم مرغ نداریم/ قیمت هر کیلو تخم مرغ 8200 تومان

آشنایی با پرگردشگرترین کشورهای دنیا + تصاویر

​کاغذ ناشران قم از «کره» رسید/ شروط نظارتی توزیع چیست؟

استخدام مسئول راه اندازی،استقرار،پشتیبانی سیستمهای مالی،اداری

استخدام رییس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر در تهران

صادرات نفت ایران به 90 هزار بشکه در روز کاهش یافت

یورو مسافرتی ارزان شد

در 6 ماهه امسال: بانک ها 1156 هزار میلیارد تومان وام دادند

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

طلا 10 درصد ارزان شد

سلطان سکه و همدستش دقایقی پیش از اجرای حکم اعدام + عکس

برگزاری جلسه شورای فقهی بانک مرکزی

انتظار شورا از شهردار منتخب اجرای اولویت های مشخص شده است

اختلاف اعضای شورای کار برای افزایش پرداخت های کارگری

کاهش ورود پناهجویان غیرقانونی به اروپا

200 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سیستان و بلوچستان پرداخت شد

شرایط در شهرک صنعتی فسا بهبود یافته است

وزارت کار در اختیارات استانی طرح های اشتغالزایی دخالت نکند

جایگاه مهندسی اجتماعی در دانشگاه های کشور ضعیف است

قیمت برق صادراتی 5 برابر قیمت فروش داخلی

تصویر جنازه مظلومین و محمد سالم پس از اجرای حکم اعدام

تحول در اتاق خبر شبکه سحر

ابهام در مراودات مالی یک بانک

جایگاه مهندسی اجتماعی در دانشگاه های کشور ضعیف است

وزارت کار در اختیارات استانی طرح های اشتغالزایی دخالت نکند

شرایط در شهرک صنعتی فسا بهبود یافته است

200 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سیستان و بلوچستان پرداخت شد

اختلاف اعضای شورای کار برای افزایش پرداخت های کارگری

حضور فعال 8 هزار صادرکننده در تجارت خارجی

سرانه فضای کتابخانه های عمومی گچساران بیش از 2برابر شد

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود| قیمت ها افزایش می‎یابد

80 درصد فرش دستباف ایران صادر می شود

تعریض بند خاکی گوراب ندوشن

ضرورت چرخش های بنیانی و سیاست گذاری جدید در اتحادیه های ملی روستایی و کشاورزی ایران

به قول و وعده ها پاییند هستم

گامهای موثر بانک مسکن در حوزه بانکداری الکترونیک

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

نیازمندی های استخدامی فارس 23 ابان 97

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

رییس اتحادیه طلا: کاهش قیمت سکه و طلا با همین روال ادامه دارد

آخرین قیمت خودرو در بازار امروز 23 آبان +جدول

سیر تا پیاز ماجرای وحید مظلومین و محمد سالم

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تقاضا برای خودروهای برقی تا سال 2040 بیش از پیش بینی ها افزایش می یابد

افزایش 10درصدی سطح زیر کشت باغات انار شهرستان خاتم+تصاویر

بهره برداری از سه طرح عشایری در جنوب سیستان و بلوچستان

سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گلستان

نسخه جهانی برای شهرت کالا

نسخه جهانی برای شهرت کالا