مطالب مرتبط:
ضوابط ورود، تامین ارز، قیمت گذاری و نظارت بر کالاهای اساسی مشخص شد
ضوابط ورود، تامین ارز، قیمت گذاری و نظارت بر کالاهای اساسی مشخص شد
مختصات قیمت گذاری دولت در کالاهای اساسی
تثبیت قیمت کالاهای اساسی در بسته جدید ارزی
وزارت صنعت مسئول قیمت‎گذاری 25 کالای اساسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:352018-08-20اقتصادي

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه


موضوع توزیع رانت از بستر بورس کالا- با آنکه اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال بازنگری در نحوه قیمت گذاری در این بازار بر اساس ارز بازار دوم مخابره می شود- هنوز یکی از داغ ترین موضوعات رسانه ای کشور محسوب می شود.

- ارقام مختلفی از توزیع صدها میلیارد تومان رانت در هفته در بازارهای فولاد و پتروشیمی شنیده می شود و این مساله به یکی از مهم ترین نگرانی های این بازار تبدیل شده است.

شعار سال:" موضوع توزیع رانت از بستر بورس کالا- با آنکه اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال بازنگری در نحوه قیمت گذاری در این بازار بر اساس ارز بازار دوم مخابره می شود- هنوز یکی از داغ ترین موضوعات رسانه ای کشور محسوب می شود.

ارقام مختلفی از توزیع صدها میلیارد تومان رانت در هفته در بازارهای فولاد و پتروشیمی شنیده می شود و این مساله به یکی از مهم ترین نگرانی های این بازار تبدیل شده است.

کارشناسان معتقدند وزارت صنعت باید به سرعت شیوه فعلی تعیین قیمت بر اساس ارز 4200 تومانی را در همه محصولات بورس کالا مورد بازنگری قرار دهد در غیر این صورت سرنوشت تلخی در انتظار بازار خواهد بود.

در گزارش های قبلی به بررسی این موضوع پرداختیم که قیمت گذاری بر اساس شرایط کنونی چه نتایجی را در بازارهای مختلف داشته است.

در گزارش پیش رو در گفت وگو با علیرضا عسکری مارانی از خبرگان بازار سرمایه به بررسی دستورالعمل وزارت صنایع برای تعیین قیمت محصولات پایه در بورس کالا بر اساس شیوه کنونی پرداخته و زوایای آن را مورد نقد و بررسی قرار داده ایم که می خوانید.

علیرضا عسکری مارانی در شرایط کنونی مقصر اصلی توزیع رانت در بورس کالا در حوزه فولاد چه نهاد یا چه تصمیماتی است؟ در حال حاضر چالش تنها در حوزه فولاد و محصولات فولادی نیست بلکه محصولات پتروشیمی نیز درگیر قیمت گذاری دستوری هستند.

بورس کالا و بورس انرژی بستری است که باید در آن مکانیزم عرضه و تقاضا بر تعیین قیمت ها حاکم باشد و رسالت دیگری بر آن مترتب نیست و شعارهایی مبنی بر رساندن کالا به دست مصرف کننده نهایی یا ارائه تخفیف و.

به تولیدکنندگان در ادبیات مالی دنیا بی معنی است و هر قیمتی که در بورس کالا برای محصولات اعلام شود باید بر مکانیزم عرضه و تقاضا استوار باشد بنابراین سخنانی که برخی مسوولان وزارت صنعت در برنامه ها و گفت وگوهای مختلف اعلام کرده اند ادبیاتی متناسب با بورس کالا نیست و اجرای چنین تصمیماتی باعث ایجاد رانت می شود و در شرایط فعلی قابلیت اجرایی اقتصادی ندارد.

این در حالی است که رییس جمهوری نیز پیش از این اعلام کرده جز کالاهای اساسی سایر کالاها از شمول مکانیزم های قیمت گذاری خارج هستند.

بر این اساس باید به سرعت جلوی این سیاست های اشتباه را گرفت و از مکانیزم های بازار سرمایه و ابزارهایی که می توان از طریق بورس کالا و بورس انرژی تعریف کرد برای اصلاح روند قیمت گذاری در بازار استفاده کرد.

حتی در مورد نرخ ارز نیز استفاده از این ابزارها می تواند قیمت را به ارقامی پایین تر از قیمت های بازار ثانویه برساند که در بلندمدت می تواند منافع مردم را تأمین کند.

تصمیماتی که اکنون وزارت صنعت برای بازارهای پایه گرفته بر اساس دستورالعمل قبل از تاریخ 14 مرداد سال جاری است که بر اساس تصمیمات ارزی کشور در فروردین ماه امسال گرفته شده بود.

این دستورالعمل نتایجی در بازارهای ارز و کالاها داشت و بر اساس آن بازارهای کالایی با ارز 4200 تومانی تعیین قیمت شدند ولی نکته اینجا است که اکنون وزارت صنعت همچنان بر اساس این دستورالعمل، بازارهای پایه را پیش می برد، درحالی که در این تاریخ (14 مرداد 97) شرایط تغییر کرد و هر گونه ارجاع به دستورالعمل های قبل از این تاریخ خلاف قوانین و مقررات بوده و می توان با مراجعه به کمیسیون اصل 90 مجلس یا دیوان عدالت اداری خواهان ابطال این مصوبات شد؛ به عبارتی ستاد تدابیر اقتصادی اگر در شرایطی تصمیم به تعیین قیمت های محصولات پایه بر اساس ارز 4200 تومانی گرفته، اما رییس جمهور بر اساس بسته ارزی جدید تغییر سیاست های قبلی را رسما از طریق رسانه ملی به اطلاع مردم رسانده و لذا ارجاع وزرای صنعتی کشور به دلار 4200 تومانی دارای اشکال است، زیرا محصولات پایه جزو کالاهای اساسی نیستند و ارز مذکور تنها به کالاهای اساسی تعلق می گیرد نه محصولات پتروشیمی و فلزی.

بنابراین هر کدام از این مصوبات که بر اساس آن وزارت صنعت بورس کالا یا خریدار و فروشنده را بر اساس آن تهدید می کند پایه قانونی و حقوقی ندارد و باید معاون حقوقی رییس جمهور یا مجلس شورای اسلامی که در مورد بررسی قوانین و لوایح نظر می دهند نظر خود را در این رابطه اعلام کنند تا روشن شود این مصوبات تا چه حد مستند و قانونی است.

در حال حاضر برخی صنایع پایین دستی مواد اولیه را نه برای تولید بلکه برای عرضه در بازار خریداری می کنند و به نوعی منافع سفته بازی به برخی صنایع پایین دستی نیز کشیده شده است (مثلا صنایع استفاده کننده از ورق های فولادی)، این موضوع از کجا نشات می گیرد؟ شنیده می شود میزان تحویل مواد اولیه به برخی از تولیدکنندگان پایین دستی مثلا تحویل ورق به فعالان صنایع مربوطه با رشدی حدود 30 تا 40 درصد در سال جاری روبه رو بوده؛ حال آنکه اتفاق خاصی در حوزه تقاضا برای محصولات این گروه رخ نداده است و مثلا ساخت و ساز در صنایع وابسته به این گروه با رشد چشمگیری روبه رو نشده یا مثلا پیمانکاری در این بخش افزایش نیافته است؛ لذا برخی فعالان این گروه به دنبال متشنج کردن فضا هستند تا مانع افزایش قیمت محصولات در بورس کالا شوند.

البته برخی هم موضوعات درستی را مطرح می کنند، با این حال پیگیری این موضوع که آیا فعالان صنایع پایین دستی فولادی یا پتروشیمی مواد اولیه را مستقیما وارد تولید کرده اند یا در بازار به فروش رسانده اند نیز کار چندان دشواری نیست؛ به عنوان مثال سازمان امور مالیاتی قادر است با اختیار قانونی که دارد در تک تک شرکت ها ورود کرده و اظهارنامه مالیاتی این شرکت ها را دریافت کرده و با محاسبه موجودی اولیه اول سال و میزان خرید مواد اولیه از شرکت های بالادستی و سایر فاکتورها بررسی کند که آیا مواد اولیه وارد کارخانه شده و یا خیر یا این موضوع بررسی شود که اگر مواد اولیه به کالای نهایی تبدیل شده، این محصول با چه قیمتی در بازارها به فروش رسیده است تا حق مردم به عنوان مالیات نیز از این واحدها گرفته شود.

در حال حاضر شرکت های تولیدی فولادی به عنوان مثال شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن، ارفع، کاوه، خوزستان و سایر شرکت ها دارای صورت های مالی کاملا شفافی هستند ولی شرکت های پایین دستی و خریدار، عمدتا در بورس حاضر نیستند و اطلاعات شفافی ندارند و اولین چیزی که من به عنوان یک شهروند از این فعالان خواستارم آن است که اطلاعاتشان را لااقل روی سامانه خودشان قرار دهند.

در شرایط کنونی بازندگان و برندگان این وضعیت قیمتی کدام گروه ها هستند؟ در شرایط فعلی ذی نفعان اصلی بازندگان فعلی این شرایط هستند؛ سهامداران به عنوان صاحبان اصلی شرکت ها تریبونی در اختیار ندارند.

صدا و سیما مصرف کننده را به برنامه های خود دعوت می کند تا مشکلات خود را مطرح کنند اما سهامداران واقعی این بنگاه ها که سهام عدالت هستند دعوت نمی شوند یا دولت که به عنوان ذی نفع مالیاتی اصلی قلمداد می شود، نمی تواند حرف خود را اعلام کند، درحالی که این دو گروه ذی نفعان اصلی و بازندگان شرایط فعلی هستند.

ولی برندگان که همان مصرف کننده های محصولات عرضه شده هستند بدون مستندات در برنامه های تلویزیونی شرکت می کنند و موضوعاتی را مطرح می کنند که بسیاری از آنها هم صحیح نیست.

در حال حاضر 45 میلیون سهامدار عدالت در کشور داریم که اگر سود این شرکت ها بر مبنای قیمت های واقعی و درست بورس کالا محاسبه شود و به آنها تعلق یابد -چه پتروشیمی و چه فولاد- با افزایش سود سهام عدالت روبه رو خواهیم شد، درحالی که الان این منابع سرمایه ای از مسیر خود منحرف شده اند.

نکته دیگر اینکه اکنون یکی از مشکل دارترین بخش های اقتصادی کشور صندوق های بازنشستگی هستند که همگی در شرکت های عرضه کننده در بورس کالا سهامدار هستند و با حل مشکل بورس کالا مشکل این صندوق ها نیز حل می شود.

رییس جمهور از مردم درخواست کرده که به بازار سرمایه وارد شوند و این ورود عموم مردم به بازار سرمایه در صورتی که بورس کالا به عنوان یک بخش اصلی و مهم آن از ابهاماتی از این دست برخوردار باشد بی معنی است و نمی توان در چنین شرایطی از مردم انتظار داشت در این بازار باقی بمانند.

از منظر قانونی چه ایرادی به این موضوع وارد است؟ در قانون اساسی که قانون پایه کشور است آمده منافع مادی و معنوی باید برای همه یکسان باشد، لذا هر تصمیمی که گرفته می شود باید برای همه صنایع اثرات یکسان به همراه داشته باشد و نباید تفاوتی بین صنایع ایجاد شود.

به عنوان مثال اخیرا دولت صنایع فولاد وپتروشیمی را مجبور کرده که چون ارزآوری بالاتری دارند باید ارز خود را با شرایطی که دولت تعیین می کند به دولت بفروشند یا همین تصمیم که جنس باید در بورس کالا بر اساس شرایطی که وزارت صنعت تعیین می کند به فروش برسد و استدلال نیز این است که مثلا چون قیمت بطری آب معدنی در کشور با افزایش روبه رو شده، بنابراین نباید اجازه داد قیمت محصولات پتروشیمی در بورس افزایش یابد.

این در حالی است که به این نکته دقت نمی کنند که افزایش قیمت پت بطری در بازار در شرایطی اتفاق افتاده که قیمت در بورس کالا بر مبنای ارز 4200 تومانی تعیین شده و این به معنای آن است که این سیاست اگر درست بود باید جلوی رشد قیمت ها را می گرفت و یعنی دلالان برنده افزایش قیمت بوده اند و تولیدکننده پایین دستی از بازار آزاد محصول خود را تهیه کرده، نه از بورس کالا.

بورس کالا بر بورس سهام اثرگذار است و اگر بورس کالا شفاف باشد شک نکنید که حتی دلار هم از افزایش کاذبی که پیدا کرده رها خواهد شد.

در این رابطه باید گفت اگر چند اقدام ساده در ابزارهای بورس کالا صورت بگیرد، سپرده های مردمی می تواند به سمت بورس سهام و بورس کالا هدایت شود.

مثلا اگر اوراق بورس کالایی برای فلزات راه اندازی شود و مردم عادی بتوانند با استفاده از سپرده های خود در بورس کالا فلزات خریداری کنند و در مقابل آینده، قیمت ریال خود را تضمین کنند لذا پولی به بازار وارد می شود که صنعت را به حرکت وادار خواهد کرد.

دارندگان این اوراق می توانند اوراق خود را به مصرف کنندگان بعدی (با شرایط سودآوری خاص خود)، به عنوان مثال به خودروسازان یا تولیدکنندگان لوازم خانگی و.

بفروشند یا می توانند در پروسه ای خودرو یا ملزومات خانگی تحویل بگیرند و تمام این اقدامات می تواند باعث شود تا بازارهای کالایی با رونق همراه شوند و سپرده ها نیز در مسیر تولید قرار گیرند.

چه توصیه ای برای بورسی شدن بازارهایی مثل خودرو دارید؟ زمانی که بورس فلزات راه اندازی شد در هیچ جای دنیا فولاد در بورس های کالایی معامله نمی شد اما در ایران و در زمان وزارت آقای جهانگیری این اتفاق افتاد و مبنای فکری ما در آن زمان این بود که برای شفافیت بیشتر باید این محصول در بورس کالا عرضه شود و این اتفاق نیز افتاد که در یک دهه گذشته اثرات مثبت این تصمیم را مشاهده کرده ایم.

اکنون نیز معتقدم باید برخی محصولات را وارد این بازار کنیم.

صنعت خودرو یکی از این صنایع است.

این سامانه ها که دارای ابهامات زیادی است باید برچیده شوند و خودرو باید در این بازار به فروش برسد زیرا قیمت گذاری بر اساس شیوه های فعلی تنها باعث رانت و ورشکستگی شرکت های خودرویی می شود.

به عقیده من نه تنها خودرو بلکه حتی لوازم خانگی و اصولا هر کالایی که اکنون برای مصرف کننده نهایی از ضروریات محسوب می شود باید در بورس کالا عرضه شود و مورد معامله قرار بگیرد که این امر به شفافیت در اقتصاد کمک می کند.

چه توصیه هایی برای توسعه فعالیت ها در بورس کالا دارید؟ بورس کالا باید فعال تر از گذشته باشد و برای اقتصاد سالم و به روز و برای تداوم فعالیت بنگاه ها و جلوگیری از فرار سرمایه ها از صنایع مختلف باید اقدامات جدی تری انجام بگیرد.

به علاوه هر تصمیمی در هر وزارتخانه ای که قرار است گرفته شود باید فراگیر باشد و بر اساس قانون اساسی باید منافع همه صنایع را در بر بگیرد، نه اینکه با یک ابزار به هر شکل مثلا جلوگیری از صادرات، جلوگیری از افزایش قیمت، افزایش قیمت سوخت و.

به نفع یک صنعت و زیان صنایع دیگر اقدامی صورت بگیرد.

مثلا اگر قرار است قیمت گاز را افزایش دهیم باید برای همه صنایع افزایش دهیم نه فقط برای صنایع فولاد و پتروشیمی و حق نداریم شرایط تبعیض آمیزی در نظر بگیریم.

در مورد نهاده هایی که در دست دولت است مثلا گاز باید تعیین قیمت ها برای این نهاده ها توسط شورای رقابت صورت بگیرد، نه دولت.

به علاوه صادرات باید اولویت اول قرار بگیرد نه تهدید توسط وزارتخانه های ذی ربط برای مصرف داخلی.

لذا باید با بهینه کردن مصرف به تولید و صادرات کمک و بازار سرمایه را فعال کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3429007، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بورس کالا - بازار - قیمت - بورس - فولاد - توزیع - پتروشیمی - رانت - وزارت صنعت - شرایط - وزارت - میلیارد - کالاهای اساسی - ادبیات - بازار سرمایه - رییس جمهوری - وزارت صنایع - قانون اساسی - اخبار - رسانه - گزارش - نقد و بررسی - کشور - صنعت - اقتصادی - انتظار - برنامه - جمهوری - سرمایه - انرژی

آخرین اخبار سرویس:
جذب سالانه یک میلیون توریست با توسعه جزایر توریستی در عربستان

ممنوعیت واردات کالاهای غیراستاندارد

گسترش رشته های هتلداری راهی برای جذب گردشگر است

بازار شب یلدا در سیستان و بلوچستان نظارت می شود

رییس کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد روند نزولی تولید مسکن/کمبود 4 میلیونی واحد مسکونی در بازار

استخدام فروشنده خانم جهت کار در لوازم قنادی در شیراز

استخدام نظافت چی در کافه رستوران سیزل - شیراز

خبری از کاهش قیمت لبنیات نیست

استخدام ظرف شوی جهت کار در کافه رستوران - شیراز

استخدام کمک آشپز جهت کار در کافه رستوران سیزل - شیراز

استخدام باریستا جهت همکاری در کافه رستوران - شیراز

ایجاد 15 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد استان

استخدام سالن دار جهت کافه رستوران سیزل - شیراز

استخدام نیروی آشنا به سیستمهای سرمایشی و گرمایشی در شیراز

تولید پایدار و اشتغال اولویت طرح های جهاد کشاورزی است

استخدام کارگر جوان جهت فروشگاه میز و صندلی در مرکز شهر شیراز

استخدام تکنسین کاشت مو جهت کلینیک سیب در شیراز

استخدام مراقب کودک خانم جهت نگهداری از کودک در شیراز

استخدام نیروی خانم مسلط به بازاریابی جهت فروش در شیراز

استخدام شرکت طرح و ساخت سفیر کبیر در شیراز

استخدام لیسانس بازرگانی از دانشگاه دولتی در شهر شیراز

استخدام کارشناس ارشد حقوق مسلط به امور قراردادها در شیراز

تولید 872 میلیون کیلووات ساعت انرژی

مرثیه بر خاک مدفون زیر آب

آزادراه قزوین - رشت جولانگاه فروشندگان غیرمجاز بنزین

100 خودروی متعرض به منابع طبیعی زنجان توقیف شد

پنج سایت آزمون آنلاین فنی حرفه ای راه اندازی می شود

شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین تشکیل شد

30 خانوار زیر پوشش کمیته امداد بوکان صاحب مسکن شدند

همتی: محدودیتی در تراکنش های روزانه مردم ایجاد نمی شود

هرمزگان رتبه نخست ایجاد اشتغال در صنایع دستی

دوره رونق مسکن تکمیل شده است

3 روز تا پایان مهلت لبنیاتی ها برای ارزانی/ برخورد با گران فروشان

اوپک برآورد تقاضای نفت در 2019 را کاهش داد

بانک ها دلار را گران تر از بازار می خرند

آمریکا تاریخ جدید افزایش تعرفه های خود را 2 مارچ تعیین کرد

قیمت روز ارزهای دولتی

نرخ سود سپرده های بانک های خصوصی کاهش یافت

بهبود شاخص عملکرد فنی بیمه ایران در 8 ماهه سال 97

معطل ماندن توسعه فاز 11 پارس جنوبی با اشتباهات استراتژیک وزارت نفت

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت/ در این مدت تنها تولید مینی بوس و میدل باس افزایش یافته است

اوپک برآورد تقاضای نفت در 2019 را کاهش داد

همتی: محدودیتی در تراکنش های روزانه مردم ایجاد نمی شود

مشکل بینایی جدی برای خواننده پاپ

چابهار، تنها بندر اقیانوسی ایران

آغاز خزان خودروسازی

30 خانوار زیر پوشش کمیته امداد بوکان صاحب مسکن شدند

حمایت از محیط زیست در کنفرانس جهانی نمایندگان جوان مطرح شد

شعبه ویژه بررسی پرونده های شب یلدا در قزوین تشکیل شد

نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری گیلان گشایش یافت

کاهش 2.3 درصدی قیمت نفت در هفته گذشته

اتوبوسهای کارکرده با استاندارد یورو4 خریداری می شود

انحراف 50 هزار میلیارد ریالی در هدفمندی یارانه ها/ ایرادات آیین نامه اجرایی تبصره14 + جدول

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی+ جدول / 24 آذر97

پنج سایت آزمون آنلاین فنی حرفه ای راه اندازی می شود

100 خودروی متعرض به منابع طبیعی زنجان توقیف شد

بهای اجاره «سوییت» در تهران

تصویر| تجمع ثبت نام کنندگان خودرو

ثبت یک میلیون و نهصد هزار متقاضی کارت سوخت المثنی

رشد 50 درصدی نرخ با سوادی کشور از ابتدای انقلاب تا کنون

زیرساخت های اجرای کارت سوخت فراهم نیست/بازبینی از نازل های سوخت صورت نگرفته است

انحراف در هدفمندی یارانه ها/ایرادات آیین نامه اجرایی تبصره14+ جدول

تولید 20درصد نیاز کشور در بزرگ ترین کارخانه مالت سازی خاورمیانه

رکورد بی سابقه در استارت آپ

نقش استارت آپ ها در خلق بازارهای جدید بیمه ای

کام شیرین یلدا در مازندران/ قیمت تمام شیرینی ها زیر 20 هزار تومان است

هیچ کمبودی در توزیع اقلام اساسی وجود ندارد

همتی: محدودیتی در تراکنش های روزانه مردم ایجاد نمی شود

جزییات نهایی پخش فصل چهارم برنامه گرندتور

«در آغوش فرانسه» روی آنتن شبکه «افق»

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

26 آذر آخرین مهلت کارخانه های لبنی برای اصلاح قیمت ها

استفاده از فناوری برای اعمال سیاست های نظارتی در بازار پول و ارز

کلاهبرداری دست فروشان کتاب

بانک ها دلار را گران تر از بازار می خرند

برنامه جدید برای کنترل بازار ارز؛ یک دست صدا ندارد

مهار سفته بازان، نرخ ارز را کاهشی کرد

صنایع اصلی بورس را پایین آوردند

در این نمایشگاه، تابلوی اصلی، کف سالن است!

پلیس در مورد سایت ها و اپلیکیشن های اینترنتی هشدار داد

آموزش 430 کارشناس در امر زکات/6 هزار بروشور توزیع شد

ایرلاین های کوچک رکورددار پرواز به موقع

کولرهای گازی وارداتی، خورندگان اصلی برق

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

یارانه نقدی ابزار فریب مردم شده است؟

شفاف سازی سه دوره مالی از سوی بانک پاسارگاد

ساکنان زباله دان آینده ایران دلواپسند!

بانک ها دلار را گران تر از بازار می خرند

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران

سکه طرح جدید امروز شنبه 24 آذرماه

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

دلار هفته آخر پاییز را با 10 هزار تومان آغاز کرد

قلم اقتصاد 1397/09/19

قیمت محصولات سایپا در بازار + جدول

اضافه شدن دو خط تولید به سبلان خودروی مایوان

درآمد صداوسیما از مؤسسات آموزشی چقدر است؟

کاهش 53 درصدی معاملات مسکن تهران در آبان امسال

یورو 11749 تومان شد/قیمت ارز مسافرتی در 24 آذر 97

افزایش نرخ شیرینی در پایتخت ربطی به مازندران ندارد کام شیرین یلدا در مازندران/ قیمت تمام شیرینی ها زیر 20 هزار تومان است

مشکل بینایی جدی برای مجید خراط ها

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه