مطالب مرتبط:
ضوابط ورود، تامین ارز، قیمت گذاری و نظارت بر کالاهای اساسی مشخص شد
ضوابط ورود، تامین ارز، قیمت گذاری و نظارت بر کالاهای اساسی مشخص شد
مختصات قیمت گذاری دولت در کالاهای اساسی
تثبیت قیمت کالاهای اساسی در بسته جدید ارزی
وزارت صنعت مسئول قیمت‎گذاری 25 کالای اساسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:352018-08-20اقتصادي

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه


موضوع توزیع رانت از بستر بورس کالا- با آنکه اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال بازنگری در نحوه قیمت گذاری در این بازار بر اساس ارز بازار دوم مخابره می شود- هنوز یکی از داغ ترین موضوعات رسانه ای کشور محسوب می شود.

- ارقام مختلفی از توزیع صدها میلیارد تومان رانت در هفته در بازارهای فولاد و پتروشیمی شنیده می شود و این مساله به یکی از مهم ترین نگرانی های این بازار تبدیل شده است.

شعار سال:" موضوع توزیع رانت از بستر بورس کالا- با آنکه اخبار ضد و نقیضی مبنی بر احتمال بازنگری در نحوه قیمت گذاری در این بازار بر اساس ارز بازار دوم مخابره می شود- هنوز یکی از داغ ترین موضوعات رسانه ای کشور محسوب می شود.

ارقام مختلفی از توزیع صدها میلیارد تومان رانت در هفته در بازارهای فولاد و پتروشیمی شنیده می شود و این مساله به یکی از مهم ترین نگرانی های این بازار تبدیل شده است.

کارشناسان معتقدند وزارت صنعت باید به سرعت شیوه فعلی تعیین قیمت بر اساس ارز 4200 تومانی را در همه محصولات بورس کالا مورد بازنگری قرار دهد در غیر این صورت سرنوشت تلخی در انتظار بازار خواهد بود.

در گزارش های قبلی به بررسی این موضوع پرداختیم که قیمت گذاری بر اساس شرایط کنونی چه نتایجی را در بازارهای مختلف داشته است.

در گزارش پیش رو در گفت وگو با علیرضا عسکری مارانی از خبرگان بازار سرمایه به بررسی دستورالعمل وزارت صنایع برای تعیین قیمت محصولات پایه در بورس کالا بر اساس شیوه کنونی پرداخته و زوایای آن را مورد نقد و بررسی قرار داده ایم که می خوانید.

علیرضا عسکری مارانی در شرایط کنونی مقصر اصلی توزیع رانت در بورس کالا در حوزه فولاد چه نهاد یا چه تصمیماتی است؟ در حال حاضر چالش تنها در حوزه فولاد و محصولات فولادی نیست بلکه محصولات پتروشیمی نیز درگیر قیمت گذاری دستوری هستند.

بورس کالا و بورس انرژی بستری است که باید در آن مکانیزم عرضه و تقاضا بر تعیین قیمت ها حاکم باشد و رسالت دیگری بر آن مترتب نیست و شعارهایی مبنی بر رساندن کالا به دست مصرف کننده نهایی یا ارائه تخفیف و.

به تولیدکنندگان در ادبیات مالی دنیا بی معنی است و هر قیمتی که در بورس کالا برای محصولات اعلام شود باید بر مکانیزم عرضه و تقاضا استوار باشد بنابراین سخنانی که برخی مسوولان وزارت صنعت در برنامه ها و گفت وگوهای مختلف اعلام کرده اند ادبیاتی متناسب با بورس کالا نیست و اجرای چنین تصمیماتی باعث ایجاد رانت می شود و در شرایط فعلی قابلیت اجرایی اقتصادی ندارد.

این در حالی است که رییس جمهوری نیز پیش از این اعلام کرده جز کالاهای اساسی سایر کالاها از شمول مکانیزم های قیمت گذاری خارج هستند.

بر این اساس باید به سرعت جلوی این سیاست های اشتباه را گرفت و از مکانیزم های بازار سرمایه و ابزارهایی که می توان از طریق بورس کالا و بورس انرژی تعریف کرد برای اصلاح روند قیمت گذاری در بازار استفاده کرد.

حتی در مورد نرخ ارز نیز استفاده از این ابزارها می تواند قیمت را به ارقامی پایین تر از قیمت های بازار ثانویه برساند که در بلندمدت می تواند منافع مردم را تأمین کند.

تصمیماتی که اکنون وزارت صنعت برای بازارهای پایه گرفته بر اساس دستورالعمل قبل از تاریخ 14 مرداد سال جاری است که بر اساس تصمیمات ارزی کشور در فروردین ماه امسال گرفته شده بود.

این دستورالعمل نتایجی در بازارهای ارز و کالاها داشت و بر اساس آن بازارهای کالایی با ارز 4200 تومانی تعیین قیمت شدند ولی نکته اینجا است که اکنون وزارت صنعت همچنان بر اساس این دستورالعمل، بازارهای پایه را پیش می برد، درحالی که در این تاریخ (14 مرداد 97) شرایط تغییر کرد و هر گونه ارجاع به دستورالعمل های قبل از این تاریخ خلاف قوانین و مقررات بوده و می توان با مراجعه به کمیسیون اصل 90 مجلس یا دیوان عدالت اداری خواهان ابطال این مصوبات شد؛ به عبارتی ستاد تدابیر اقتصادی اگر در شرایطی تصمیم به تعیین قیمت های محصولات پایه بر اساس ارز 4200 تومانی گرفته، اما رییس جمهور بر اساس بسته ارزی جدید تغییر سیاست های قبلی را رسما از طریق رسانه ملی به اطلاع مردم رسانده و لذا ارجاع وزرای صنعتی کشور به دلار 4200 تومانی دارای اشکال است، زیرا محصولات پایه جزو کالاهای اساسی نیستند و ارز مذکور تنها به کالاهای اساسی تعلق می گیرد نه محصولات پتروشیمی و فلزی.

بنابراین هر کدام از این مصوبات که بر اساس آن وزارت صنعت بورس کالا یا خریدار و فروشنده را بر اساس آن تهدید می کند پایه قانونی و حقوقی ندارد و باید معاون حقوقی رییس جمهور یا مجلس شورای اسلامی که در مورد بررسی قوانین و لوایح نظر می دهند نظر خود را در این رابطه اعلام کنند تا روشن شود این مصوبات تا چه حد مستند و قانونی است.

در حال حاضر برخی صنایع پایین دستی مواد اولیه را نه برای تولید بلکه برای عرضه در بازار خریداری می کنند و به نوعی منافع سفته بازی به برخی صنایع پایین دستی نیز کشیده شده است (مثلا صنایع استفاده کننده از ورق های فولادی)، این موضوع از کجا نشات می گیرد؟ شنیده می شود میزان تحویل مواد اولیه به برخی از تولیدکنندگان پایین دستی مثلا تحویل ورق به فعالان صنایع مربوطه با رشدی حدود 30 تا 40 درصد در سال جاری روبه رو بوده؛ حال آنکه اتفاق خاصی در حوزه تقاضا برای محصولات این گروه رخ نداده است و مثلا ساخت و ساز در صنایع وابسته به این گروه با رشد چشمگیری روبه رو نشده یا مثلا پیمانکاری در این بخش افزایش نیافته است؛ لذا برخی فعالان این گروه به دنبال متشنج کردن فضا هستند تا مانع افزایش قیمت محصولات در بورس کالا شوند.

البته برخی هم موضوعات درستی را مطرح می کنند، با این حال پیگیری این موضوع که آیا فعالان صنایع پایین دستی فولادی یا پتروشیمی مواد اولیه را مستقیما وارد تولید کرده اند یا در بازار به فروش رسانده اند نیز کار چندان دشواری نیست؛ به عنوان مثال سازمان امور مالیاتی قادر است با اختیار قانونی که دارد در تک تک شرکت ها ورود کرده و اظهارنامه مالیاتی این شرکت ها را دریافت کرده و با محاسبه موجودی اولیه اول سال و میزان خرید مواد اولیه از شرکت های بالادستی و سایر فاکتورها بررسی کند که آیا مواد اولیه وارد کارخانه شده و یا خیر یا این موضوع بررسی شود که اگر مواد اولیه به کالای نهایی تبدیل شده، این محصول با چه قیمتی در بازارها به فروش رسیده است تا حق مردم به عنوان مالیات نیز از این واحدها گرفته شود.

در حال حاضر شرکت های تولیدی فولادی به عنوان مثال شرکت های فولاد مبارکه، ذوب آهن، ارفع، کاوه، خوزستان و سایر شرکت ها دارای صورت های مالی کاملا شفافی هستند ولی شرکت های پایین دستی و خریدار، عمدتا در بورس حاضر نیستند و اطلاعات شفافی ندارند و اولین چیزی که من به عنوان یک شهروند از این فعالان خواستارم آن است که اطلاعاتشان را لااقل روی سامانه خودشان قرار دهند.

در شرایط کنونی بازندگان و برندگان این وضعیت قیمتی کدام گروه ها هستند؟ در شرایط فعلی ذی نفعان اصلی بازندگان فعلی این شرایط هستند؛ سهامداران به عنوان صاحبان اصلی شرکت ها تریبونی در اختیار ندارند.

صدا و سیما مصرف کننده را به برنامه های خود دعوت می کند تا مشکلات خود را مطرح کنند اما سهامداران واقعی این بنگاه ها که سهام عدالت هستند دعوت نمی شوند یا دولت که به عنوان ذی نفع مالیاتی اصلی قلمداد می شود، نمی تواند حرف خود را اعلام کند، درحالی که این دو گروه ذی نفعان اصلی و بازندگان شرایط فعلی هستند.

ولی برندگان که همان مصرف کننده های محصولات عرضه شده هستند بدون مستندات در برنامه های تلویزیونی شرکت می کنند و موضوعاتی را مطرح می کنند که بسیاری از آنها هم صحیح نیست.

در حال حاضر 45 میلیون سهامدار عدالت در کشور داریم که اگر سود این شرکت ها بر مبنای قیمت های واقعی و درست بورس کالا محاسبه شود و به آنها تعلق یابد -چه پتروشیمی و چه فولاد- با افزایش سود سهام عدالت روبه رو خواهیم شد، درحالی که الان این منابع سرمایه ای از مسیر خود منحرف شده اند.

نکته دیگر اینکه اکنون یکی از مشکل دارترین بخش های اقتصادی کشور صندوق های بازنشستگی هستند که همگی در شرکت های عرضه کننده در بورس کالا سهامدار هستند و با حل مشکل بورس کالا مشکل این صندوق ها نیز حل می شود.

رییس جمهور از مردم درخواست کرده که به بازار سرمایه وارد شوند و این ورود عموم مردم به بازار سرمایه در صورتی که بورس کالا به عنوان یک بخش اصلی و مهم آن از ابهاماتی از این دست برخوردار باشد بی معنی است و نمی توان در چنین شرایطی از مردم انتظار داشت در این بازار باقی بمانند.

از منظر قانونی چه ایرادی به این موضوع وارد است؟ در قانون اساسی که قانون پایه کشور است آمده منافع مادی و معنوی باید برای همه یکسان باشد، لذا هر تصمیمی که گرفته می شود باید برای همه صنایع اثرات یکسان به همراه داشته باشد و نباید تفاوتی بین صنایع ایجاد شود.

به عنوان مثال اخیرا دولت صنایع فولاد وپتروشیمی را مجبور کرده که چون ارزآوری بالاتری دارند باید ارز خود را با شرایطی که دولت تعیین می کند به دولت بفروشند یا همین تصمیم که جنس باید در بورس کالا بر اساس شرایطی که وزارت صنعت تعیین می کند به فروش برسد و استدلال نیز این است که مثلا چون قیمت بطری آب معدنی در کشور با افزایش روبه رو شده، بنابراین نباید اجازه داد قیمت محصولات پتروشیمی در بورس افزایش یابد.

این در حالی است که به این نکته دقت نمی کنند که افزایش قیمت پت بطری در بازار در شرایطی اتفاق افتاده که قیمت در بورس کالا بر مبنای ارز 4200 تومانی تعیین شده و این به معنای آن است که این سیاست اگر درست بود باید جلوی رشد قیمت ها را می گرفت و یعنی دلالان برنده افزایش قیمت بوده اند و تولیدکننده پایین دستی از بازار آزاد محصول خود را تهیه کرده، نه از بورس کالا.

بورس کالا بر بورس سهام اثرگذار است و اگر بورس کالا شفاف باشد شک نکنید که حتی دلار هم از افزایش کاذبی که پیدا کرده رها خواهد شد.

در این رابطه باید گفت اگر چند اقدام ساده در ابزارهای بورس کالا صورت بگیرد، سپرده های مردمی می تواند به سمت بورس سهام و بورس کالا هدایت شود.

مثلا اگر اوراق بورس کالایی برای فلزات راه اندازی شود و مردم عادی بتوانند با استفاده از سپرده های خود در بورس کالا فلزات خریداری کنند و در مقابل آینده، قیمت ریال خود را تضمین کنند لذا پولی به بازار وارد می شود که صنعت را به حرکت وادار خواهد کرد.

دارندگان این اوراق می توانند اوراق خود را به مصرف کنندگان بعدی (با شرایط سودآوری خاص خود)، به عنوان مثال به خودروسازان یا تولیدکنندگان لوازم خانگی و.

بفروشند یا می توانند در پروسه ای خودرو یا ملزومات خانگی تحویل بگیرند و تمام این اقدامات می تواند باعث شود تا بازارهای کالایی با رونق همراه شوند و سپرده ها نیز در مسیر تولید قرار گیرند.

چه توصیه ای برای بورسی شدن بازارهایی مثل خودرو دارید؟ زمانی که بورس فلزات راه اندازی شد در هیچ جای دنیا فولاد در بورس های کالایی معامله نمی شد اما در ایران و در زمان وزارت آقای جهانگیری این اتفاق افتاد و مبنای فکری ما در آن زمان این بود که برای شفافیت بیشتر باید این محصول در بورس کالا عرضه شود و این اتفاق نیز افتاد که در یک دهه گذشته اثرات مثبت این تصمیم را مشاهده کرده ایم.

اکنون نیز معتقدم باید برخی محصولات را وارد این بازار کنیم.

صنعت خودرو یکی از این صنایع است.

این سامانه ها که دارای ابهامات زیادی است باید برچیده شوند و خودرو باید در این بازار به فروش برسد زیرا قیمت گذاری بر اساس شیوه های فعلی تنها باعث رانت و ورشکستگی شرکت های خودرویی می شود.

به عقیده من نه تنها خودرو بلکه حتی لوازم خانگی و اصولا هر کالایی که اکنون برای مصرف کننده نهایی از ضروریات محسوب می شود باید در بورس کالا عرضه شود و مورد معامله قرار بگیرد که این امر به شفافیت در اقتصاد کمک می کند.

چه توصیه هایی برای توسعه فعالیت ها در بورس کالا دارید؟ بورس کالا باید فعال تر از گذشته باشد و برای اقتصاد سالم و به روز و برای تداوم فعالیت بنگاه ها و جلوگیری از فرار سرمایه ها از صنایع مختلف باید اقدامات جدی تری انجام بگیرد.

به علاوه هر تصمیمی در هر وزارتخانه ای که قرار است گرفته شود باید فراگیر باشد و بر اساس قانون اساسی باید منافع همه صنایع را در بر بگیرد، نه اینکه با یک ابزار به هر شکل مثلا جلوگیری از صادرات، جلوگیری از افزایش قیمت، افزایش قیمت سوخت و.

به نفع یک صنعت و زیان صنایع دیگر اقدامی صورت بگیرد.

مثلا اگر قرار است قیمت گاز را افزایش دهیم باید برای همه صنایع افزایش دهیم نه فقط برای صنایع فولاد و پتروشیمی و حق نداریم شرایط تبعیض آمیزی در نظر بگیریم.

در مورد نهاده هایی که در دست دولت است مثلا گاز باید تعیین قیمت ها برای این نهاده ها توسط شورای رقابت صورت بگیرد، نه دولت.

به علاوه صادرات باید اولویت اول قرار بگیرد نه تهدید توسط وزارتخانه های ذی ربط برای مصرف داخلی.

لذا باید با بهینه کردن مصرف به تولید و صادرات کمک و بازار سرمایه را فعال کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 28 مرداد 97، کد مطلب: 3429007، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بورس کالا - بازار - قیمت - بورس - فولاد - توزیع - پتروشیمی - رانت - وزارت صنعت - شرایط - وزارت - میلیارد - کالاهای اساسی - ادبیات - بازار سرمایه - رییس جمهوری - وزارت صنایع - قانون اساسی - اخبار - رسانه - گزارش - نقد و بررسی - کشور - صنعت - اقتصادی - انتظار - برنامه - جمهوری - سرمایه - انرژی

آخرین اخبار سرویس:
پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از یکشنبه 29 مهر +شرایط ثبت نام

نارضایتی 79 درصدی بخش خصوصی از سیاست های دولت

از بازار خودرو چه خبر؟

شکست اقتدار دلار با سیاست های تحریمی آمریکا

آیت الله جنتی: امیدواریم FATF به نفع انقلاب باشد

چگونه مجوز اینترنتی خروج موقت دریافت کنیم؟

تحریم آمریکا تاثیری در فعالیت های بانک پارسیان ندارد

استخدام پیک موتوری جهت فست فود در محدوده یوسف آبادِ تهران

استخدام رویه کوب ماهر مبلمان با دستمزد بالا در مشهد

رد پای مؤسسات مالی در تلاطم اقتصاد ایران

9 میلیون تن کالای اساسی به کشور وارد شد

استخدام تعدادی راننده برای شرکت معتبر در تهران

موافقت رییس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

استخدام با مدرک فوق دیپلم یا دیپلم نقشه کش صنعتی در تهران

استخدام همکار پزشک عمومی و پرستار در تهران

چگونه مجوز اینترنتی خروج موقت بگیریم؟

استخدام مدیر روابط عمومی، بازاریابی و فروش در نمایندگی شرکت آسان پرداخت

استخدام متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی

دلار تا پنجاه درصد ریزش می کند

تغییرات قیمت خودروهای داخلی / پژو پارس 2 میلیون گران شد + جدول

ابتکار موزه فلورانس ایتالیا برای معرفی تمدن اسلام

پخش زنده مراسم قرعه کشی سپرده های قرض الحسنه بانک انصار

کشت پاییزه در 50 هزار هکتار زمین کشاورزی اندیمشک آغاز شد

یک شرکت بازرگانی متخلف 42 میلیاردی جریمه شد

سهم زنان استان مرکزی از تسهیلات اشتغال روستایی اندک است

سهم زنان استان مرکزی از تسهیلات اشتغال روستایی اندک است

کشت پاییزه در 50 هزار هکتار زمین کشاورزی اندیمشک آغاز شد

موافقت رییس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

کارکنان شهرداری مسجد سلیمان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان، اعتصاب کرده اند

سفر به کربلا فقط با خودروهای عمومی

نحوه توزیع سه هزارو200حلقه لاستیک درخوزستان مشخص شود

دامپزشکی 2.5 تن گوشت و فرآورده ناسالم را معدوم کرد

کشت پاییزه در 50 هزار هکتار زمین کشاورزی اندیمشک آغاز شد

موافقت رییس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

در بیست و ششمین شماره ماهنامه شمیم کوثر بررسی شد

در بازار خودروهای داخلی و وارداتی چه خبر است؟

مهرآباد؛ از خطر تعطیلی تا از سرگیری توسعه

10نکته درباره غذا خوردن در هواپیما

بانک صادرات با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

ضوابط سفر با خودروی شخصی به عتبات عالیات

ابداع روش جدید برای مقابله با کاهش شنوایی

تحریم های آمریکا تاثیری در فعالیت های بانک پارسیان ندارد

زندی، رییس اتحادیه حمل و نقل کالای شهری: الزام شهرداری به اخذ کالابرگ برای حمل و نقل شهری برخلاف اصل خصوصی سازی است

بانک صادرات ایران با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

همراهی همه جانبه بانک ملت با زائران راهپیمایی اربعین حسینی

مذاکره برای تثبیت نرخ خرید شیرخام

استخدام نیروی ساندویچ زن در محدوده میدان ونکِ تهران

حذف یارانه دهک های بالا در دستور کار مجلس

قیمت ارز در بازار آزاد 25 مهر 97 اعلام شد

استخدام مونتاژکار خانم با سرویس رفت و برگشت در خراسان رضوی

ورود بازار مسکن به دوره چند ساله رکود

مذاکره برای تثبیت نرخ خرید شیرخام

نگاهی به روزنامه های 25 مهر

نحوه توزیع سه هزارو200حلقه لاستیک درخوزستان مشخص شود

زندگی در روستاهای البرز جان گرفت

رییس انجمن: آثار خوشنویسان همدان جایگزین هدایا شود

تسهیل در اکتشاف و تولید بخش معادن در دستورکار دولت است

قیمت مسکن تا پایان سال جاری کاهش می یابد

افزایش 90 درصدی تولید آهن اسفنجی در استان چهارمحال وبختیاری

کشت پاییزه در 50 هزار هکتار زمین کشاورزی اندیمشک آغاز شد

همکاری ژاپنی ها در حوزه کارون اجرایی شد

یک مسئول: سرعت گرایش به شهرنشینی نگران کننده است

وزیر ارشاد: اسامی و تعداد کسانی که کاغذ گرفته اند مشخص است

مدیریت پسماند شمال کشور چهار هزار میلیارد تومان نیاز دارد

وقتی ولوو S60 رقیب اصلی مرسدس بنز می شود

خودروی فرمول یک مک لارن با ذهن کنترل می شود

مادربزرگ نوه 20 ماهه اش را در فر گاز سوخاری کرد ! +عکس

امکان خروج زائران با خودروهای عمومی

نبض بازار در دست چینی ها/ خودرو با سقوط دلار چقدر ارزان شد + جدول

ابراز امیدواری آیت الله جنتی درباره شورای نگهبان و اف ای تی اف

نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملی ایران نباشید

زندگی در روستاهای البرز جان گرفت

دامپزشکی 2.5 تن گوشت و فرآورده ناسالم را معدوم کرد

نحوه توزیع سه هزارو200حلقه لاستیک درخوزستان مشخص شود

رویکرد کنسولگری های ایران در عراق اقتصادی است

محدودیت صادرات شیرخشک با هدف تامین نیاز داخلی انجام شد

کل مطالبات داروخانه ها از سازمان تأمین اجتماعی 800 میلیارد تومان است/مطالبات اردیبهشت و خرداد داروخانه ها طی روزهای آینده پرداخت می شود

تحقق 96 درصدی کشت کلزا در گلوگاه

استخراج سالانه 35 هزار تن سرب از معدن آهنگران ملایر

موافقت رییس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

نمایشگاه خودروهای کلاسیک در اوکراین (عکس)

اختصاص ارز دولتی برای مشتریان خارجی

با 300 میلیون کجا خانه بخریم؟ + جدول

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو از یکشنبه 29 مهر (+شرایط ثبت نام)

قیمت ارز در بازار آزاد 25 مهر 97/ قیمت دلار اعلام شد

قیمت طلا امروز 25 مهر 97

پیش فروش جدید ایران خودرو 29 مهرماه انجام می شود

​آیت الله جنتی:ملاک شورای نگهبان درباره FATF شرع مقدس و قانون است

ورود بازار مسکن به دوره چند ساله رکود

سود بانک های خصوصی از 18 تا 23 درصد/ بانک مرکزی مجوز داد؟

ارسال محموله ترانزیتی به گمرک شلمچه ممنوع شد

مسیر طلا برعکس شد

پیش فروش 8محصول جدید ایران خودرو+جدوا

پیامدهای منفی بریگزیت بر اقتصاد آمریکا

کشتی آرای: کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد+ قیمت ها

بانک ها دلار را چند می خرند؟

افزایش بهای نفت، قیمت گاز طبیعی آسیا را نیز بالا برد

رییس انجمن: آثار خوشنویسان همدان جایگزین هدایا شود

مرغ ارزان شد

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه

نقض قانون اساسی در قیمت گذاری کالاهای پایه