مطالب مرتبط:
تصویب طرح واگذاری ساختمانی متعلق به شهرداری تهران به شورای عالی استان ها
در بیانیه قرارگاه شهید احمدی روشن استان تهران صورت گرفت درخواست برای تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه
فعالیت 800 مرکز مهدکودک دارای مجوز در استان تهران
بازدید شهرداران شهرهای تابعه استان تهران از فعالیت های موفق شهرداری تبریز
ساماندهی نیروی انسانی الویت اصلی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:352018-08-20اقتصادي

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران


گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای «تازه ساز» را در استان تهران به بازار عرضه کردند، - گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

شعار سال:" گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به مجموع هزینه های ساخت و ارزش زمین به کار گرفته شده در ساخت وسازهای مسکونی استان تهران –پایتخت و 40 شهر اطراف آن- نشان می دهد: قیمت تمام شده ساخت مسکن برای پروژه های تکمیل شده در این استان طی نه متوسط رقمی معادل دو میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر متر مربع بوده که 60 درصد این رقم را بهای خرید زمین (ملک کلنگی) تشکیل داده است.

از طرفی، اطلاعات تغییر و تحولات قیمت مسکن نیز مشخص می کند: آپارتمان هایی که طی سه فصل اول سال 96 در استان تهران معامله شد، با قیمت میانگین حدود سه میلیون و 600 هزار تومان فروش رفته است.

به این ترتیب، چنانچه واحدهای تکمیل شده در سال گذشته –آپارتمان های تازه ساز- در همان بازه زمانی و با قیمت میانگین معاملات مسکن، فروخته شده باشد (فروش به محض تکمیل)، سازنده های این واحدها معادل 44 درصد قیمت تمام شده، سود کسب کرده اند.

این میزان سود حاصل از ساخت و فروش مسکن برای آن دسته از پروژه هایی بوده که سال گذشته در فاصله نه ماه اول سال، به پایان مرحله تکمیل ساخت رسیدند و عملیات فروش آن ها نیز در همین بازه زمانی انجام شد.

در بازار ملک به خصوص در اواخر رکود یا میانه رکود و رونق، فروش واحدهای تازه ساز با تاخیر دست کم یک فصلی نسبت به آخرین مرحله ساخت، انجام می شود.

این فاصله در دوره رکود حتی تا یک سال افزایش پیدا می کند و در دوره اوج رونق نه تنها اختلاف زمانی به صفر می رسد، که در صورت تمایل سازنده، عمده واحدها قبل از رسیدن به مرحله تکمیل، فروخته می شود.

بازار معاملات مسکن سال گذشته تا اواسط پاییز در مرحله پیش رونق قرار داشت و معاملات خرید از رشد چندان قابل توجهی برخوردار نبود ضمن آنکه، تمایل به خرید آپارتمان نیز در نه ماه اول سال گذشته به مراتب کمتر از فصل آخر 96 و بهار 97 بود.

بنابراین، دامنه برخورداری از این میزان سود در بازار ساخت و سازهای مسکونی استان تهران به لحاظ تعداد پروژه ها و عوامل ساخت آن ها، چندان گسترده نبوده است.

علاوه بر دامنه برخورداری، یک ملاحظه دیگر نیز درباره عایدی 44 درصدی فعالیت های ساختمانی با کاربری مسکونی در استان تهران طی سال گذشته مطرح است و آن به مقایسه این میزان سود در طول دوره ساخت و ساز با سود سرمایه گذاری در مثلا بازار رقیب مسکن مربوط می شود.

فعالان بازار ملک، بازار پول (سپرده گذاری بانکی) را محل رقیب برای سرمایه گذاری می دانند و برای برآورد بازدهی نسبی ساخت و ساز، نرخ سود بانکی را ملاک مقایسه قرار می دهند.

سود 44 درصدی حاصل از فروش پس از تکمیل ساختمان های مسکونی در سال گذشته، عملا برای یک دوره متوسط 21 ماهه سرمایه گذاری شامل پروسه 18 ماهه ساخت و ساز و سه ماهه فروش، عاید گروهی از سازنده ها شده است.

در نتیجه، با توجه به سطح میانگین نرخ سود بانکی در سال های 95 و 96 که حول و حوش 20 درصد در برخی بانک ها بوده، مشخص می شود آن دسته از سازنده هایی که سال گذشته موفق به تکمیل پروژه های ساختمانی و همزمان فروش واحدهای تازه ساز شدند، حدود پنج واحد درصد بیش از نرخ سود سپرده های بانکی، از سرمایه گذاری انجام داده، بازدهی به دست آوردند.

آمارهای بانک مرکزی درباره فعالیت های ساختمانی در سال 96 نشان می دهد: در استان تهران سهم زمین در قیمت تمام شده هر متر مربع بنای ساختمان مسکونی طی نه ماه اول پارسال، به طور میانگین رقمی معادل یک میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

میانگین قیمت هر متر مربع زمین در پروژه هایی که پارسال تکمیل شدند، در استان تهران حدود شش میلیون تومان بوده اما با توجه به میانگین تراکم ساختمانی و سطح اشغال بناهای مسکونی و تقسیم بهای کل خرید زمین در مجموع مساحت زیربنای ساختمان ها، سهم زمین در قیمت تمام شده هر مترمربع آپارتمان به حدود 60 درصد کل قیمت تمام شده رسیده است.

سال گذشته در استان تهران، جزء اصلی قیمت تمام شده ساخت مسکن –زمین- 24 درصد افزایش بها پیدا کرد که این میزان تورم بیشتر از رشد قیمت جزء مربوط به هزینه احداث بود.

طی نه ماه اول پارسال میانگین هزینه احداث ساختمان مسکونی در این استان، 20 درصد افزایش یافت.

در سال گذشته، بخش قابل توجهی از فعالیت سرمایه گذاران ساختمانی به خصوص در نیمه دوم سال، در حوزه تکمیل ساختمان های از قبل ساخته شده متمرکز شد.

آمار بانک مرکزی در این زمینه مشخص می کند: در نه ماه اول سال گذشته میزان سرمایه گذاری در ساختمان های تازه ساز (تکمیل شده)، 51 درصد رشد کرد در حالی که سرمایه گذاری صورت گرفته برای پروژه های جدید فقط 6/ 1 درصد نسبت به نه ماه اول سال 95 افزایش پیدا کرد.

در مجموع سه فصل اول سال گذشته، نزدیک به 10 میلیون متر مربع بنای مسکونی به مجموع ساختمان های مسکونی استان تهران اضافه شد.

عرضه انبوه واحدهای کم مشتری در پایتخت سال گذشته، شکاف بزرگ بین عرضه و تقاضا در بازار آپارتمان های پرمشتری در تهران، بزرگ تر شد و در مقابل، تیراژ واحدهای کم تقاضا تحت تاثیر تداوم بزرگ سازی در بازار مسکن افزایش پیدا کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد و براساس آمار بانک مرکزی، در نه ماه اول سال گذشته 67 هزار واحد مسکونی جدید در قالب آپارتمان های تازه ساز به موجودی بازار مسکن استان تهران افزوده شد.

معمولا 80 درصد از ساخت و سازهای استان تهران، در مناطق 22 گانه پایتخت انجام می شود، بنابراین آمار تحولات ساختمانی استان، متاثر از فعالیت های ساختمانی کلان شهر تهران است.

از مجموع 67 هزار واحد مسکونی جدید عرضه شده به بازار مسکن استان تهران، آپارتمان های پرمشتری، سهم میکرونی (نزدیک به صفر) داشته اند.

طی نه ماه اول سال گذشته، فقط 12 واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران، مساحت کمتر از 60 متر مربع داشته اند؛ به این معنا که از هر یک میلیون واحد مسکونی جدید، 179 واحد، ریزمتراژ بوده اند.

سهم میکرونی ساخت وسازهای مصرفی و پرتقاضا در بازار مسکن تهران در شرایطی اتفاق افتاده که 43 درصد واحدهای مسکونی تازه عرضه شده به این بازار مساحتی داشته اند که فقط هفت درصد از خریداران آپارتمان به دنبال چنین واحدهایی هستند.

در نه ماه اول پارسال 29 هزار واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران مساحت بالای 150 مترمربع داشته اند.

سهم این واحدها در معاملات مسکن تهران 7درصد است.

با این حال، بیش از 50 درصد آپارتمان هایی که در بازار مسکن تهران فروش می رود مساحتی کمتر از 90 مترمربع دارند.

شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن کم متراژ در تهران با سرعت بالا رو به گسترش است.

آنچه این سرعت را نشان می دهد کاهش قابل ملاحظه تعداد واحدهای مسکونی جدید کم متراژ در سال 96 نسبت به همین واحدها در سال 95 است.

عرضه آپارتمان تازه ساز در استان تهران در نه ماه اول سال گذشته تغییرچندانی نسبت به میزان عرضه در نه ماه اول سال 95 نداشته است اما تعداد آپارتمان های جدید با مساحت حداکثر 60 مترمربع در این فاصله، دچار ریزش شدید شده است.

در نه ماه اول سال 95، تعداد 390 واحد مسکونی با مساحت زیر 60 مترمربع در استان تهران، تکمیل و به عنوان واحد تازه ساز روانه بازار مصرف شد.

این تعداد اما در نه ماه اول سال 96 به کمتر از 15 واحد سقوط کرد.

طی سه فصل اول پارسال، 925 واحد مسکونی با مساحت حداکثر 80 متر مربع در استان تهران به بازار عرضه شد در حالی که طی سه فصل اول سال 95، تعداد دو هزار و 400 واحد مسکونی جدید با همین میزان مساحت در این استان عرضه شده بود.

آمارها مشخص می کند، روند نزول تیراژ عرضه مسکن کم متراژ در استان تهران در سال گذشته نیز ادامه داشته است که تبعات آن را می توان در بازار معاملات مسکن سال 97 به شکل کمیابی واحدهای زیر 90 مترمربع و نایابی واحدهای حداکثر 60 مترمربع در یکی دو ماه اخیر ردیابی کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، کد مطلب: 3428525، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: استان تهران - قیمت تمام شده - قیمت - استان - قیمت مسکن - ساختمانی - مسکن - تهران - فروش - بازار - معاملات مسکن - هایی - درصد - آپارتمان - گزارش - مناطق - اولین - معاملات - اطلاعات - تغییر و تحولات - آمار - کشور - رکود - پروژه - زمین - افزایش - پاییز - هزینه - میانه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
فراهم شدن امکان استعلام اصالت فرآورده های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC

پاورپوینت ساندویچ پانل

مدیریت شهری مدت زمان اقامت گردشگران در شیراز را افزایش می دهد پل، بزرگراه و تقاطعات ثروت شیراز نیست

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریال

درخواست 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی بیمار از پزشک!

الحاق 3 فروند هواپیما به ناوگان ایران ایر تا پایان سال

تقاضای نفت اروپا کاهش یافت

پاورپوینت مسجد جامع ساوه

پاوپوینت پیش بینی عددی وضع هوا

نیجریه در راستای توافق اوپک تولید نفت خود را کاهش می دهد

چطور اسراف در زمینه مواد غذایی را متوقف کنیم؟

چطور اسراف مواد غذایی را متوقف کنیم؟

یک فعال معدنی: اثر خودتحریمی های داخلی از تحریم بیشتر است/ رشد هزینه حمل با قانون جدید

آغاز بهره برداری از زیرگذر میدان ازادی شهر کرمان

آشنایی با امن ترین خودروهای سال 2019

قیمت مرغ و جوجه یکروزه کاهش یافت

ونزوئلا از روسیه و اروپا سوخت گران وارد می کند

توان بالای اشتغالزایی صنایع غذایی ایران

دولت مقصر تورم افسار گسیخته امروز در کشور است

پاورپوینت مبارزه بیولوژیکی علف های هرز

دیدار ولیعهد عربستان با رییس جمهور چین

موزه بنزین خانه آبادان پربازدیدکننده ترین جاذبه گردشگری این شهر شناخته شد

سکته بازار خودرو در فصل داغ خرید و فروش

نوبخت:
 
 بسته حمایتی 200 هزار تومانی میان 16 میلیون خانوار توزیع شد

کرایه حمل ونقل عمومی افزایش می یابد؟

پاورپوینت هتل قدیم رامسر

مأمور قلابی در علی آبادکتول دستگیر شد

قیمت بنزین در سال آینده افزایش می یابد؟

تاثیر FATF بر نرخ ارز

چرا تخفیف بیمه شخص ثالث حذف شد؟

پشت پرده بازار خودرو؛ چرا پیش فروش خودروسازان باعث کاهش قیمت نشد؟

افزایش جرم و جنایت در گرجستان

استقبال بانک مرکزی ازتصمیم گروه ویژه اقدام مالی

مقررات جدید بازار پایه فرابورس اعلام شد

رشد 2179 واحدی شاخص کل بورس در هفته ای که گذشت

اسلامی: پاسخگویی به تقاضای مسکن اقشار کم درآمد و متوسط اولویت دارد

اسلامی: پاسخگویی به تقاضای مسکن اقشار کم درآمد و متوسط اولویت دارد

موزه بنزین خانه آبادان پربازدیدکننده ترین جاذبه گردشگری این شهر شناخته شد

هزینه 720 میلیارد ریال برای رونق تولید و اشتغال در استان

کاهش 25 درصدی قیمت مسکن با تصویب لایحه اصلاح قانون ساخت و ساز

پاوپوینت مدیریت مالی 1

پاورپوینت کاربرد GPS در آبیاری و زهکشی

اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده به مجلس می رود

نیاز سالانه کشور به مسکن چقدر است؟

اتصال 9500 شغل خانگی به بازارهای فروش/برندسازی42 هزار محصول

هفته آینده هواپیماهای جدید وارد کشور می شوند

پاورپوینت روش های نوین ساختمان سازی جهان (سیستم تیلت آپ)

دریافت مالیات از بانک مرکزی؛ خوب یا بد؟

فال روزانه شنبه 4 اسفند 97 + فال حافظ و فال روز تولد 97/12/4

یورو بر روی ریل صعودی

اجاره بهای واحد تجاری در تهران متری چند؟/ جدول

آغاز طرح ملی توسعه سواد زنان ودختران عشایری استان

رقم خبر: چند درصد زنان اختلال روحانب دارند؟

برگزاری هشتمین کمسیون عالی سپاه در یاسوج

رکورد آلمان در کسب درآمدهای مالیاتی به رغم کاهش رشد اقتصادی

هزینه سفر 3روزه به پایتخت ترکیه

ممنوعیت معامله طلا وجواهر در فضای مجازی/طلای دست دوم و قسطی نخرید

تصاویر دیدنی از ساخت بزرگ ترین ترمینال هواپیمایی جهان

پاورپوینت مدیریت دانش

واکنش سردار به شکستن رکورد علی دایی/عکس

عملکرد فاجعه آمیز شاسی بلند سوزوکی در تست گوزن + فیلم

انتقاد فرماندار مشگین شهر از طرح بازنگری شهری

چرا پیش فروش خودرو نتوانست بازار را کنترل کند؟

زیرگذر آزادی کرمان به بهره برداری رسید

افزایش وام مسکن کمکی به خانه دار شدن نمی کند

برگزاری کنفرانس بزرگ صنعت نمایشگاهی در سومین روز Expo Show

بانک مرکزی آمریکا برگزیت را خطری برای ثبات اقتصادی دانست

اصلاح، توسعه و تکمیل شبکه روشنایی 50 روستای چرام

تاکید امام جمعه ممسنی بر نظارت بر بازار

رییس ستاد اجرایی فرمان امام از بانک پارسیان تقدیر کرد

ترافیک پرحجم در محور هراز /بارش برف در محور فیروزکوه

معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می پیوندد/ توسعه معدن مس سونگون امروز بهتر از فردا

افزایش 86 درصدی قیمت مسکن در تهران

ساختمان نیمه تمام کتابخانه مرکزی منتظر توجه مسئولان

برگرداندن مابه التفاوت نرخ ارز به مردم در قالب بسته های حمایتی

جایگاه اول سامسونگ در سهم بازار گوشی های هوشمند؛ اپل و هواوی در چند قدمی

خاطرجمعی به مردم برای تامین کالای شب عید

وزیر راه و شهرسازی: دولت 5 دهک جامعه را خانه دار می کند

آغاز ثبت نام تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی

پاوپوینت استاندارد روش اندازه‏گیری اوره و ازت آمونیاکی در خوراک دام و طیور

نیاز کشور سالی 600 تا 800 هزار واحد مسکن است

افزایش 50 درصدی سطح زیر کشت محصولات کشاورزی

4 اسفند | آغاز ثبت نام بیمه تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی

پرداخت تسهیلات مناسب به واحد های تولیدی کردستان

راه اندازی سامانه مکانیزه اعلام نرخ بیمه شخص ثالث

افزایش سقف وام مسکن کمکی به خانه دار شدن نمی کند

نیاز کشور سالی 600 تا 800 هزار واحد مسکن است/ تولید 300 هزار واحد

مزایا و معایب جک S5 چیست؟

امارات بیش از 5 میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی امضا کرد

قرارداد 10 میلیارد دلاری چین و آرامکو عربستان

2 درصد هزینه های سلامت صرف درمان سرطان می شود

جزییات خبر حذف تخفیف بیمه شخص ثالث

وظیفه ما تعادل بخشیدن به عرضه و تقاضای مسکن است

آغاز ثبت نام بیمه تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا

معاونان شهردار تهران 12 میلیون دریافتی دارند!

پاره شدن کفش بسکتبالیست آمریکایی/ ارزش سهام نایک سقوط کرد

دو برادری که در سریال «وضعیت سفید» خوش درخشیدند +عکس

رهن و اجاره در میدان آرژانتین +جدول

حشره نیم متری کمیاب در جهان+عکس

چالش پلاک سفیدهای غیرمجاز در حوالی ترمینال ها!

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران