مطالب مرتبط:
تصویب طرح واگذاری ساختمانی متعلق به شهرداری تهران به شورای عالی استان ها
در بیانیه قرارگاه شهید احمدی روشن استان تهران صورت گرفت درخواست برای تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه
فعالیت 800 مرکز مهدکودک دارای مجوز در استان تهران
بازدید شهرداران شهرهای تابعه استان تهران از فعالیت های موفق شهرداری تبریز
ساماندهی نیروی انسانی الویت اصلی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:352018-08-20اقتصادي

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران


گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای «تازه ساز» را در استان تهران به بازار عرضه کردند، - گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

شعار سال:" گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به مجموع هزینه های ساخت و ارزش زمین به کار گرفته شده در ساخت وسازهای مسکونی استان تهران –پایتخت و 40 شهر اطراف آن- نشان می دهد: قیمت تمام شده ساخت مسکن برای پروژه های تکمیل شده در این استان طی نه متوسط رقمی معادل دو میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر متر مربع بوده که 60 درصد این رقم را بهای خرید زمین (ملک کلنگی) تشکیل داده است.

از طرفی، اطلاعات تغییر و تحولات قیمت مسکن نیز مشخص می کند: آپارتمان هایی که طی سه فصل اول سال 96 در استان تهران معامله شد، با قیمت میانگین حدود سه میلیون و 600 هزار تومان فروش رفته است.

به این ترتیب، چنانچه واحدهای تکمیل شده در سال گذشته –آپارتمان های تازه ساز- در همان بازه زمانی و با قیمت میانگین معاملات مسکن، فروخته شده باشد (فروش به محض تکمیل)، سازنده های این واحدها معادل 44 درصد قیمت تمام شده، سود کسب کرده اند.

این میزان سود حاصل از ساخت و فروش مسکن برای آن دسته از پروژه هایی بوده که سال گذشته در فاصله نه ماه اول سال، به پایان مرحله تکمیل ساخت رسیدند و عملیات فروش آن ها نیز در همین بازه زمانی انجام شد.

در بازار ملک به خصوص در اواخر رکود یا میانه رکود و رونق، فروش واحدهای تازه ساز با تاخیر دست کم یک فصلی نسبت به آخرین مرحله ساخت، انجام می شود.

این فاصله در دوره رکود حتی تا یک سال افزایش پیدا می کند و در دوره اوج رونق نه تنها اختلاف زمانی به صفر می رسد، که در صورت تمایل سازنده، عمده واحدها قبل از رسیدن به مرحله تکمیل، فروخته می شود.

بازار معاملات مسکن سال گذشته تا اواسط پاییز در مرحله پیش رونق قرار داشت و معاملات خرید از رشد چندان قابل توجهی برخوردار نبود ضمن آنکه، تمایل به خرید آپارتمان نیز در نه ماه اول سال گذشته به مراتب کمتر از فصل آخر 96 و بهار 97 بود.

بنابراین، دامنه برخورداری از این میزان سود در بازار ساخت و سازهای مسکونی استان تهران به لحاظ تعداد پروژه ها و عوامل ساخت آن ها، چندان گسترده نبوده است.

علاوه بر دامنه برخورداری، یک ملاحظه دیگر نیز درباره عایدی 44 درصدی فعالیت های ساختمانی با کاربری مسکونی در استان تهران طی سال گذشته مطرح است و آن به مقایسه این میزان سود در طول دوره ساخت و ساز با سود سرمایه گذاری در مثلا بازار رقیب مسکن مربوط می شود.

فعالان بازار ملک، بازار پول (سپرده گذاری بانکی) را محل رقیب برای سرمایه گذاری می دانند و برای برآورد بازدهی نسبی ساخت و ساز، نرخ سود بانکی را ملاک مقایسه قرار می دهند.

سود 44 درصدی حاصل از فروش پس از تکمیل ساختمان های مسکونی در سال گذشته، عملا برای یک دوره متوسط 21 ماهه سرمایه گذاری شامل پروسه 18 ماهه ساخت و ساز و سه ماهه فروش، عاید گروهی از سازنده ها شده است.

در نتیجه، با توجه به سطح میانگین نرخ سود بانکی در سال های 95 و 96 که حول و حوش 20 درصد در برخی بانک ها بوده، مشخص می شود آن دسته از سازنده هایی که سال گذشته موفق به تکمیل پروژه های ساختمانی و همزمان فروش واحدهای تازه ساز شدند، حدود پنج واحد درصد بیش از نرخ سود سپرده های بانکی، از سرمایه گذاری انجام داده، بازدهی به دست آوردند.

آمارهای بانک مرکزی درباره فعالیت های ساختمانی در سال 96 نشان می دهد: در استان تهران سهم زمین در قیمت تمام شده هر متر مربع بنای ساختمان مسکونی طی نه ماه اول پارسال، به طور میانگین رقمی معادل یک میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

میانگین قیمت هر متر مربع زمین در پروژه هایی که پارسال تکمیل شدند، در استان تهران حدود شش میلیون تومان بوده اما با توجه به میانگین تراکم ساختمانی و سطح اشغال بناهای مسکونی و تقسیم بهای کل خرید زمین در مجموع مساحت زیربنای ساختمان ها، سهم زمین در قیمت تمام شده هر مترمربع آپارتمان به حدود 60 درصد کل قیمت تمام شده رسیده است.

سال گذشته در استان تهران، جزء اصلی قیمت تمام شده ساخت مسکن –زمین- 24 درصد افزایش بها پیدا کرد که این میزان تورم بیشتر از رشد قیمت جزء مربوط به هزینه احداث بود.

طی نه ماه اول پارسال میانگین هزینه احداث ساختمان مسکونی در این استان، 20 درصد افزایش یافت.

در سال گذشته، بخش قابل توجهی از فعالیت سرمایه گذاران ساختمانی به خصوص در نیمه دوم سال، در حوزه تکمیل ساختمان های از قبل ساخته شده متمرکز شد.

آمار بانک مرکزی در این زمینه مشخص می کند: در نه ماه اول سال گذشته میزان سرمایه گذاری در ساختمان های تازه ساز (تکمیل شده)، 51 درصد رشد کرد در حالی که سرمایه گذاری صورت گرفته برای پروژه های جدید فقط 6/ 1 درصد نسبت به نه ماه اول سال 95 افزایش پیدا کرد.

در مجموع سه فصل اول سال گذشته، نزدیک به 10 میلیون متر مربع بنای مسکونی به مجموع ساختمان های مسکونی استان تهران اضافه شد.

عرضه انبوه واحدهای کم مشتری در پایتخت سال گذشته، شکاف بزرگ بین عرضه و تقاضا در بازار آپارتمان های پرمشتری در تهران، بزرگ تر شد و در مقابل، تیراژ واحدهای کم تقاضا تحت تاثیر تداوم بزرگ سازی در بازار مسکن افزایش پیدا کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد و براساس آمار بانک مرکزی، در نه ماه اول سال گذشته 67 هزار واحد مسکونی جدید در قالب آپارتمان های تازه ساز به موجودی بازار مسکن استان تهران افزوده شد.

معمولا 80 درصد از ساخت و سازهای استان تهران، در مناطق 22 گانه پایتخت انجام می شود، بنابراین آمار تحولات ساختمانی استان، متاثر از فعالیت های ساختمانی کلان شهر تهران است.

از مجموع 67 هزار واحد مسکونی جدید عرضه شده به بازار مسکن استان تهران، آپارتمان های پرمشتری، سهم میکرونی (نزدیک به صفر) داشته اند.

طی نه ماه اول سال گذشته، فقط 12 واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران، مساحت کمتر از 60 متر مربع داشته اند؛ به این معنا که از هر یک میلیون واحد مسکونی جدید، 179 واحد، ریزمتراژ بوده اند.

سهم میکرونی ساخت وسازهای مصرفی و پرتقاضا در بازار مسکن تهران در شرایطی اتفاق افتاده که 43 درصد واحدهای مسکونی تازه عرضه شده به این بازار مساحتی داشته اند که فقط هفت درصد از خریداران آپارتمان به دنبال چنین واحدهایی هستند.

در نه ماه اول پارسال 29 هزار واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران مساحت بالای 150 مترمربع داشته اند.

سهم این واحدها در معاملات مسکن تهران 7درصد است.

با این حال، بیش از 50 درصد آپارتمان هایی که در بازار مسکن تهران فروش می رود مساحتی کمتر از 90 مترمربع دارند.

شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن کم متراژ در تهران با سرعت بالا رو به گسترش است.

آنچه این سرعت را نشان می دهد کاهش قابل ملاحظه تعداد واحدهای مسکونی جدید کم متراژ در سال 96 نسبت به همین واحدها در سال 95 است.

عرضه آپارتمان تازه ساز در استان تهران در نه ماه اول سال گذشته تغییرچندانی نسبت به میزان عرضه در نه ماه اول سال 95 نداشته است اما تعداد آپارتمان های جدید با مساحت حداکثر 60 مترمربع در این فاصله، دچار ریزش شدید شده است.

در نه ماه اول سال 95، تعداد 390 واحد مسکونی با مساحت زیر 60 مترمربع در استان تهران، تکمیل و به عنوان واحد تازه ساز روانه بازار مصرف شد.

این تعداد اما در نه ماه اول سال 96 به کمتر از 15 واحد سقوط کرد.

طی سه فصل اول پارسال، 925 واحد مسکونی با مساحت حداکثر 80 متر مربع در استان تهران به بازار عرضه شد در حالی که طی سه فصل اول سال 95، تعداد دو هزار و 400 واحد مسکونی جدید با همین میزان مساحت در این استان عرضه شده بود.

آمارها مشخص می کند، روند نزول تیراژ عرضه مسکن کم متراژ در استان تهران در سال گذشته نیز ادامه داشته است که تبعات آن را می توان در بازار معاملات مسکن سال 97 به شکل کمیابی واحدهای زیر 90 مترمربع و نایابی واحدهای حداکثر 60 مترمربع در یکی دو ماه اخیر ردیابی کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، کد مطلب: 3428525، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: استان تهران - قیمت تمام شده - قیمت - استان - قیمت مسکن - ساختمانی - مسکن - تهران - فروش - بازار - معاملات مسکن - هایی - درصد - آپارتمان - گزارش - مناطق - اولین - معاملات - اطلاعات - تغییر و تحولات - آمار - کشور - رکود - پروژه - زمین - افزایش - پاییز - هزینه - میانه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
چقدر ارز صرف واردات مسواک به کشور شد

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی + جدول

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

چین به دنبال اجرای کاهش قابل توجه مالیات است

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

خرید و فروش سکه به کف رسید

سِت لاکچری خواننده مشهور پاپ با آقاپسرش/عکس

منطقه ای دیدنی در سوادکوه+عکس

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه 21 آبان 4.3 میلیون تومان شد

اراده ای برای خصوصی سازی صنعت خودرو وجود ندارد

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش حقوق حق کارگران است

واردات هدفون و گوشی 4 میلیون دلاری شد + جدول

وزیر صنعت: خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

شهرک های صنعتی مشترک در مناطق آزاد ایجاد شود

افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

هزینه یک درصدی غول های نفتی روی انرژی پاک

قیمت مرغ در بازار، 20 درصد گران تر از نرخ مصوب!

بازار نفت 180 درجه چرخید

قیمت طلا به کمترین رقم یک ماه گذشته رسید

انواع لوازم مصرفی موتورسیکلت + قیمت

قیمت انواع ماشین اصلاح در بازار

مشکل کاغذ و تجهیزات چاپ کتاب های درسی حل شد

خودروسازان باید به تعهداتشان عمل کنند

معاون صدا: خنداندن مردم سخت است

نفت برنت 71 دلار شد

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

عتیقه برزیلی در تهران!/ عکس

موانع واگذاری بنگاه های دولتی و شبه دولتی

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

‍‍‍ بیش از 2 هزار تخلف صنفی در کهگیلویه و بویراحمد کشف شد

قیمت امروز مرغ 3000 تومان بالاتر از نرخ مصوب شد

جهش 346 درصدی صادرات زغالسنگ

درخواست کشاورزان برای افزایش 50درصدی نرخ خرید تضمینی گندم

قیمت کاغذ به بندی 260 هزار تومان رسید

واردات نفت چین رکورد زد

برای خرید آپارتمان در ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟

شیر چند درصد گران شد؟

فیلم/ رها شدن صدها تن گوجه فرنگی در اطراف زنجان

وزیر نیرو: سالانه حدود 4.3 میلیارد متر مکعب پساب در کشور تولید می شود

چین نخستین پروژه حفاری گاز طبیعی از اعماق دریا را آغاز کرد

افتتاح فاز نخست کارخانه کمپوست تنکابن

شعر خوانی کنایه دار پیرمرد طبسی برای وزیر کشاورزی

پایان سودآوری شرکت ها

مرگ سالانه 17 هزار نفر در جاده های ایران

سیلاب تحریم و تورم

محمد خزاعی به دلیل بازنشستگی وزارت اقتصاد را ترک می کند

چقدر از مخازن سدهای کشور خالی است؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

دسترسی بانک مرکزی ایران به سیستم سوییفت قطع شد

مقصد کارت سوخت های خریداری شده کجاست؟

مناظره مرعیشی و بادامچیان بر سر موضوع تعامل یا تقابل با آمریکا/نمی شود مردم را به زور به بهشت برد

از عیدانه تا جبرانی

مدیرعامل بانک جهانی رییس بانک توسعه برزیل می شود

تمدید ثبت سفارش بدون کارمزد شد

قدرت نمایی دلار در برابر ارزهای اصلی جهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش آب بهای مصرفی برای کم مصرف ها و پرمصرف ها آغاز شد

توضیحات درباره پول های جمع آوری شده توسط نیکی کریمی

آخرین تصمیم بنزینی/ یک خانواده 4 نفره 120 لیتر در ماه بنزین دریافت می کند

مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی تغییر کرد

دوسوم معاملات مسکن را سوداگران انجام داده اند

مقام آمریکایی مدعی شد: دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 22آبان

ماجرای توزیع کارت انرژی چیست؟

خریداران عنوان کردند صندوقی که برای خریداران خودرو 50 میلیون تومان آب خورد + سند

افزون بر 40 میلیارد تومان قرارداد در حوزه عمرانی منعقد شد

شیر چند درصد گران شد؟

صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

سهام واگذار شده فولاد اکسین مبنای قانونی ندارد

راندمان آبیاری با استفاده از سامانه های نوین افزایش می یابد

خالص حساب سرمایه در بهار امسال به منفی 5.3 میلیارد دلار رسید

پروژه ساخت رصدخانه ملی/ عکس

مدیر کل دامپزشکی استان زنجان خبر داد صادرات بیش از یک میلیون قطعه جوجه یک روزه به عراق و ارمنستان

بیکاری 6 هزار نفر در نتیجه سیاست ممنوعیت واردات خودرو

استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

بزرگترین تصفیه خانه کشور در اهواز به بهره برداری رسید

سفره گران بدون افزایش حقوق

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 22 آبان

ترامپ: قیمت نفت باید بیش از این کاهش یابد!

چرخش نفتی عربستان

پشت کردن عربستان به امریکا

فال روزانه سه شنبه 22 آبان 1397

قیمت مسکن مهر افزایش می‎یابد؟

یک استاد اقتصاد در گفت وگو با فارس مطرح کرد راهکارهای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی/ دولت با کنترل بازار، قیمت واقعی ارز را تعیین کند

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان: استان زنجان 317 کیلومتر بزرگراه در دست احداث دارد

ترامپ: قیمت نفت باید باز هم پایین تر بیاید

آمارهای اقتصادی شهریور سال 97 را بخوانید

نرخ تخم مرغ داخلی در بازار

برزیل برای توسعه روابط اقتصادی با ایران آمادگی دارد

مالیات فعالیت های اقتصادی از سوی بنیاد مستضعفان پرداخت شده است

نرخ انواع ماشین اصلاح در بازار

33 هزار پرواز در فرودگاه های کشور انجام شد

عمر مفید تجهیزات ایمنی هوانوردی دو برابر افزایش یافت

عدم نقش سوییفت در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران