مطالب مرتبط:
تصویب طرح واگذاری ساختمانی متعلق به شهرداری تهران به شورای عالی استان ها
در بیانیه قرارگاه شهید احمدی روشن استان تهران صورت گرفت درخواست برای تصویب سریع و اجرای بی نقص قانون مالیات بر عایدی سرمایه
فعالیت 800 مرکز مهدکودک دارای مجوز در استان تهران
بازدید شهرداران شهرهای تابعه استان تهران از فعالیت های موفق شهرداری تبریز
ساماندهی نیروی انسانی الویت اصلی اداره کل آموزش و پرورش استان تهران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 13:352018-08-20اقتصادي

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران


گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای «تازه ساز» را در استان تهران به بازار عرضه کردند، - گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

شعار سال:" گزارش از جزییات دو آمار رسمی درباره فعالیت های ساختمانی در مناطق شهری کشور طی سال گذشته حاکی است: در سال 96 و پس از اولین پرش قیمت مسکن، سازنده هایی که واحدهای تازه ساز را در استان تهران به بازار عرضه کردند، توانستند به طور میانگین نزدیک به 45 درصد از محل مابه التفاوت قیمت تمام شده و بهای فروش، عایدی به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به مجموع هزینه های ساخت و ارزش زمین به کار گرفته شده در ساخت وسازهای مسکونی استان تهران –پایتخت و 40 شهر اطراف آن- نشان می دهد: قیمت تمام شده ساخت مسکن برای پروژه های تکمیل شده در این استان طی نه متوسط رقمی معادل دو میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر متر مربع بوده که 60 درصد این رقم را بهای خرید زمین (ملک کلنگی) تشکیل داده است.

از طرفی، اطلاعات تغییر و تحولات قیمت مسکن نیز مشخص می کند: آپارتمان هایی که طی سه فصل اول سال 96 در استان تهران معامله شد، با قیمت میانگین حدود سه میلیون و 600 هزار تومان فروش رفته است.

به این ترتیب، چنانچه واحدهای تکمیل شده در سال گذشته –آپارتمان های تازه ساز- در همان بازه زمانی و با قیمت میانگین معاملات مسکن، فروخته شده باشد (فروش به محض تکمیل)، سازنده های این واحدها معادل 44 درصد قیمت تمام شده، سود کسب کرده اند.

این میزان سود حاصل از ساخت و فروش مسکن برای آن دسته از پروژه هایی بوده که سال گذشته در فاصله نه ماه اول سال، به پایان مرحله تکمیل ساخت رسیدند و عملیات فروش آن ها نیز در همین بازه زمانی انجام شد.

در بازار ملک به خصوص در اواخر رکود یا میانه رکود و رونق، فروش واحدهای تازه ساز با تاخیر دست کم یک فصلی نسبت به آخرین مرحله ساخت، انجام می شود.

این فاصله در دوره رکود حتی تا یک سال افزایش پیدا می کند و در دوره اوج رونق نه تنها اختلاف زمانی به صفر می رسد، که در صورت تمایل سازنده، عمده واحدها قبل از رسیدن به مرحله تکمیل، فروخته می شود.

بازار معاملات مسکن سال گذشته تا اواسط پاییز در مرحله پیش رونق قرار داشت و معاملات خرید از رشد چندان قابل توجهی برخوردار نبود ضمن آنکه، تمایل به خرید آپارتمان نیز در نه ماه اول سال گذشته به مراتب کمتر از فصل آخر 96 و بهار 97 بود.

بنابراین، دامنه برخورداری از این میزان سود در بازار ساخت و سازهای مسکونی استان تهران به لحاظ تعداد پروژه ها و عوامل ساخت آن ها، چندان گسترده نبوده است.

علاوه بر دامنه برخورداری، یک ملاحظه دیگر نیز درباره عایدی 44 درصدی فعالیت های ساختمانی با کاربری مسکونی در استان تهران طی سال گذشته مطرح است و آن به مقایسه این میزان سود در طول دوره ساخت و ساز با سود سرمایه گذاری در مثلا بازار رقیب مسکن مربوط می شود.

فعالان بازار ملک، بازار پول (سپرده گذاری بانکی) را محل رقیب برای سرمایه گذاری می دانند و برای برآورد بازدهی نسبی ساخت و ساز، نرخ سود بانکی را ملاک مقایسه قرار می دهند.

سود 44 درصدی حاصل از فروش پس از تکمیل ساختمان های مسکونی در سال گذشته، عملا برای یک دوره متوسط 21 ماهه سرمایه گذاری شامل پروسه 18 ماهه ساخت و ساز و سه ماهه فروش، عاید گروهی از سازنده ها شده است.

در نتیجه، با توجه به سطح میانگین نرخ سود بانکی در سال های 95 و 96 که حول و حوش 20 درصد در برخی بانک ها بوده، مشخص می شود آن دسته از سازنده هایی که سال گذشته موفق به تکمیل پروژه های ساختمانی و همزمان فروش واحدهای تازه ساز شدند، حدود پنج واحد درصد بیش از نرخ سود سپرده های بانکی، از سرمایه گذاری انجام داده، بازدهی به دست آوردند.

آمارهای بانک مرکزی درباره فعالیت های ساختمانی در سال 96 نشان می دهد: در استان تهران سهم زمین در قیمت تمام شده هر متر مربع بنای ساختمان مسکونی طی نه ماه اول پارسال، به طور میانگین رقمی معادل یک میلیون و 500 هزار تومان بوده است.

میانگین قیمت هر متر مربع زمین در پروژه هایی که پارسال تکمیل شدند، در استان تهران حدود شش میلیون تومان بوده اما با توجه به میانگین تراکم ساختمانی و سطح اشغال بناهای مسکونی و تقسیم بهای کل خرید زمین در مجموع مساحت زیربنای ساختمان ها، سهم زمین در قیمت تمام شده هر مترمربع آپارتمان به حدود 60 درصد کل قیمت تمام شده رسیده است.

سال گذشته در استان تهران، جزء اصلی قیمت تمام شده ساخت مسکن –زمین- 24 درصد افزایش بها پیدا کرد که این میزان تورم بیشتر از رشد قیمت جزء مربوط به هزینه احداث بود.

طی نه ماه اول پارسال میانگین هزینه احداث ساختمان مسکونی در این استان، 20 درصد افزایش یافت.

در سال گذشته، بخش قابل توجهی از فعالیت سرمایه گذاران ساختمانی به خصوص در نیمه دوم سال، در حوزه تکمیل ساختمان های از قبل ساخته شده متمرکز شد.

آمار بانک مرکزی در این زمینه مشخص می کند: در نه ماه اول سال گذشته میزان سرمایه گذاری در ساختمان های تازه ساز (تکمیل شده)، 51 درصد رشد کرد در حالی که سرمایه گذاری صورت گرفته برای پروژه های جدید فقط 6/ 1 درصد نسبت به نه ماه اول سال 95 افزایش پیدا کرد.

در مجموع سه فصل اول سال گذشته، نزدیک به 10 میلیون متر مربع بنای مسکونی به مجموع ساختمان های مسکونی استان تهران اضافه شد.

عرضه انبوه واحدهای کم مشتری در پایتخت سال گذشته، شکاف بزرگ بین عرضه و تقاضا در بازار آپارتمان های پرمشتری در تهران، بزرگ تر شد و در مقابل، تیراژ واحدهای کم تقاضا تحت تاثیر تداوم بزرگ سازی در بازار مسکن افزایش پیدا کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد و براساس آمار بانک مرکزی، در نه ماه اول سال گذشته 67 هزار واحد مسکونی جدید در قالب آپارتمان های تازه ساز به موجودی بازار مسکن استان تهران افزوده شد.

معمولا 80 درصد از ساخت و سازهای استان تهران، در مناطق 22 گانه پایتخت انجام می شود، بنابراین آمار تحولات ساختمانی استان، متاثر از فعالیت های ساختمانی کلان شهر تهران است.

از مجموع 67 هزار واحد مسکونی جدید عرضه شده به بازار مسکن استان تهران، آپارتمان های پرمشتری، سهم میکرونی (نزدیک به صفر) داشته اند.

طی نه ماه اول سال گذشته، فقط 12 واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران، مساحت کمتر از 60 متر مربع داشته اند؛ به این معنا که از هر یک میلیون واحد مسکونی جدید، 179 واحد، ریزمتراژ بوده اند.

سهم میکرونی ساخت وسازهای مصرفی و پرتقاضا در بازار مسکن تهران در شرایطی اتفاق افتاده که 43 درصد واحدهای مسکونی تازه عرضه شده به این بازار مساحتی داشته اند که فقط هفت درصد از خریداران آپارتمان به دنبال چنین واحدهایی هستند.

در نه ماه اول پارسال 29 هزار واحد مسکونی از 67 هزار واحد تکمیل شده در استان تهران مساحت بالای 150 مترمربع داشته اند.

سهم این واحدها در معاملات مسکن تهران 7درصد است.

با این حال، بیش از 50 درصد آپارتمان هایی که در بازار مسکن تهران فروش می رود مساحتی کمتر از 90 مترمربع دارند.

شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن کم متراژ در تهران با سرعت بالا رو به گسترش است.

آنچه این سرعت را نشان می دهد کاهش قابل ملاحظه تعداد واحدهای مسکونی جدید کم متراژ در سال 96 نسبت به همین واحدها در سال 95 است.

عرضه آپارتمان تازه ساز در استان تهران در نه ماه اول سال گذشته تغییرچندانی نسبت به میزان عرضه در نه ماه اول سال 95 نداشته است اما تعداد آپارتمان های جدید با مساحت حداکثر 60 مترمربع در این فاصله، دچار ریزش شدید شده است.

در نه ماه اول سال 95، تعداد 390 واحد مسکونی با مساحت زیر 60 مترمربع در استان تهران، تکمیل و به عنوان واحد تازه ساز روانه بازار مصرف شد.

این تعداد اما در نه ماه اول سال 96 به کمتر از 15 واحد سقوط کرد.

طی سه فصل اول پارسال، 925 واحد مسکونی با مساحت حداکثر 80 متر مربع در استان تهران به بازار عرضه شد در حالی که طی سه فصل اول سال 95، تعداد دو هزار و 400 واحد مسکونی جدید با همین میزان مساحت در این استان عرضه شده بود.

آمارها مشخص می کند، روند نزول تیراژ عرضه مسکن کم متراژ در استان تهران در سال گذشته نیز ادامه داشته است که تبعات آن را می توان در بازار معاملات مسکن سال 97 به شکل کمیابی واحدهای زیر 90 مترمربع و نایابی واحدهای حداکثر 60 مترمربع در یکی دو ماه اخیر ردیابی کرد.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، کد مطلب: 3428525، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: استان تهران - قیمت تمام شده - قیمت - استان - قیمت مسکن - ساختمانی - مسکن - تهران - فروش - بازار - معاملات مسکن - هایی - درصد - آپارتمان - گزارش - مناطق - اولین - معاملات - اطلاعات - تغییر و تحولات - آمار - کشور - رکود - پروژه - زمین - افزایش - پاییز - هزینه - میانه - میزان

آخرین اخبار سرویس:
مالباختگی و مردمی که عبرت نمیگیرند

زنگنه: هر تصمیم اوپک که خلاف منافع ملی ایران باشد وتو می کنم

هند واردات نفت خام ایران را متوقف می کند

جای خالی صندوق پژوهش و فناوری در استان مرکزی/منتظر بخش خصوصی هستیم

کاهش 14 درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری

صعود قیمت نفت بدنبال کاهش ذخایر آمریکا

مجوز صادرات برق برای بخش خصوصی صادر شد

کاهش واردات نفت از ایران، گرانی بنزین و نارضایتی مردم هند

تصمیمات ضد ایران را وتو می کنم

زنگنه: در نشست اوپک شرکت نمی کنم

هرتصمیمی خلاف منافع ایران باشد وتو می کنم

قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی دوربین میت 20 پرو فاش شد

شاخص اعتماد مصرف کننده در ترکیه کاهش یافت

رویترز: وزیر نفت به اجلاس اوپک در الجزایر نمی رود

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

سهم ناچیز ایران از تجارت سنگ های قیمتی

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد توسعه قطارهای حومه ای راه حل برون رفت تهران از مشکلات فعلی

خاموشی برق84روستای گلستان برطرف شد/خاموشی3روستای دیگر رفع می شود

بازگشایی تمامی محورهای مسدود شده در مازندران

وزیر اطلاعات در هیئت مداح معروف +عکس

قطارهای حومه ای تنها راه حل برون رفت تهران از مشکلات فعلی

افزایش چشمگیر سفر اتباع کشور آذربایجان به ایران

سهام آسیایی رشد کردند

حمل بار در سطح شهر با خودرو های خودران «رنو»

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس

طراحی نرم افزاری برای نظارت بر نیروگاه های خورشیدی

واردات ارز و طلا به کشور مجاز شد

رشد 1.9 درصدی اقتصاد ایران در بهار امسال بدون نفت

1200 تن نهاده دامی بین عشایر شیروان توزیع شد

1200 تن نهاده دامی بین عشایر شیروان توزیع شد

استقبال سازمان ملل از تغییرات اقتصادی در لیبی

آیا آمریکا می تواند صادرات نفت ایران را صفر کند و یا این که این یک بلوف است؟

1200 تن نهاده دامی بین عشایر شیروان توزیع شد

رییس کل بانک مرکزی احمدی نژاد: هیچ وقت چین به خاطر ما آمریکا را رها نمی کند

محصول مشترک حماقت و خلاقیت!

1200 تن نهاده دامی بین عشایر شیروان توزیع شد

افزایش 8 هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه های برق

زنگنه: هر تصمیم اوپک که خلاف منافع ملی ایران باشد وتو می کنم

مسائل اقتصادی کشور به راحتی قابل حل است

تولد بزغاله ای شبیه انسان در مالزی (+ عکس)

بدهی ارزی دولت به 10 هزار و 668 میلیون دلار رسید

3 قاچاقچی سوخت در زنجان اینگونه نقره داغ شدند + عکس

زنگنه: هر تصمیم اوپک که خلاف منافع ملی ایران باشد وتو می کنم

توسعه قطارهای حومه ای تنها راه حل برون رفت تهران از مشکلات

چهارمین همایش «مالی اسلامی» 11 آذرماه برگزار می شود

دو عضو اوپک علیه ایران فعالیت می کنند | تصمیمات خلاف منافع ایران را وتو می کنیم

نوسان ارز روند خصوصی سازی را با مشکل مواجه کرد

واردات ارز و طلا مجاز شد

تلفات رانش زمین در فیلیپین به 15 نفر افزایش یافت

قیمت سکه در بازار استان

ظرفیت پنل های خورشیدی جهان به یک تریلیون وات می رسد

نماز ظهر عاشورا درمحلات جنوبی بوشهر

دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت می کنند

بهای مواداولیه صنعت چوب تا 80 درصد افزایش یافته است

دلیل عدم حضور زنگنه در نشست اوپک

نرخ رشد تعداد ثروتمندان کدام کشور بیشتر است؟/ فلسطین اشغالی در جمع 10 کشور نخست

کاهش ذخایر آمریکا باعث بالا رفتن قیمت نفت شد

بهای مواداولیه صنعت چوب تا 80 درصد افزایش یافته است

بهای مواداولیه صنعت چوب تا 80 درصد افزایش یافته است

اولین رقصنده بزرگ سیاهپوست باله در آمریکا درگذشت+عکس

وجود 12 هزار دانش آموز محروم در استان تهران/ آماده سازی بیش از یک میلیون پاکت عاطفه ها

هشدار صندوق بین المللی پول به انگلیس در خصوص کاهش رشد اقتصادی

کاهش تولید مرغ بعد از تعطیلات سبب افزایش قیمت مرغ خواهدبود

ایران آماده دور زدن تحریم ها می شود| تشکیل کارگروه ویژه برای«فروش نفت» در دوران تحریم

سد نیان تا پایان شهریورماه کاملا خشک می شود

رطوبت 88 درصدی در هندیجان

واردات ارز و طلا مجاز شد

70 درصد از مایحتاج لوازم التحریر کشور تامین شد/خودکفایی در صنعت نوشت افزار با حمایت پتروشیمی ها

هشدار کاهش تولید مرغ بعد از تعطیلات

هرتصمیم خلاف منافع ملی را«وتو»می کنم/اطلاعات نفتی کشور را نمی دهم

70 درصد از مایحتاج لوازم التحریر کشور تامین شد

ترخیص گوشی ها از گمرک به ثبات و تعدیل قیمت ها کمکی نکرد

چین تعرفه واردات از برخی کشورها را کاهش خواهد داد

رندری از میتسوبیشی گالانت منتشر شد

عزاداری عاشورای حسینی(ع) در بازار تهران

رطوبت 88 درسدی در هندیجان

امنیت سرمایه گذاری در تهران از نگاه فعالان اقتصادی در چه جایگاهی قرار دارد؟!

مالباختگی و درسی که عبرت نمی شود

گوگل هوم مینی پرفروش ترین اسپیکر هوشمند جهان است

چگونه اضطراب بازگشت به مدرسه را کاهش دهیم؟

افزایش شمار ثروتمندان در منطقه آسیا-اقیانوسیه

صعود قیمت نفت بدنبال کاهش ذخایر آمریکا

جدیدترین وضعیت تولید خودروهای سنگین

ترخیص گوشی ها از گمرک هم بازار را آرام نکرد

سفیر عراق در تهران به بغداد احضار شد

وزیر نفت: هرتصمیمی خلاف منافع ایران باشد وتو می کنم/ ترامپ فهمید نمی تواند تولید نفت ایران را صفر کند

پیش بینی وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال

صدور حکم 2 میلیاردی برای 3 قاچاقچی سوخت در زنجان

خیرین تهرانی یک میلیارد ریال به ایتام دره شهر کمک کردند

عکس/ اعتراض یک آمریکایی با تی شرتی به زبان فارسی!

رشد 1.9 درصدی اقتصاد ایران در بهار بدون نفت

تعداد ثروتمندان در کدام کشورها با سرعت بیشتری رو به افزایش است؟

سرقت بیش از 60 میلیون دلار پول دیجیتال از یک صرافی در ژاپن

دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت می کنند/ ترامپ فهمید نمی تواند تولید نفت ایران را صفر کند

تحولات تکنولوژیکی در توزیع برق

50 هکتار از پوشش گیاهی محوطه تالاب میانکاله در آتش سوخت

در نشست اوپک شرکت نمی کنم / هر کس بگوید کمبود بازار را جبران می کند ضد ایران است / هر تصمیمی خلاف ایران باشد وتو می کنم

افزایش 10 درصدی اهداء خون خمینی شهری ها

دوعضو اوپک علیه ایران فعالیت می کنند/ ترامپ فهمید نمی تواند تولید نفت ایران را صفر کند

ایران آماده دور زدن تحریم ها می شود

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران

عایدی فعالیت های ساختمانی در استان تهران