مطالب مرتبط:
خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس
اقدامات هوانیروز ارتش و سپاه در زمان بعد از دفاع مقدس، بیش از فعالیت های دوران دفاع مقدس این یگان ها بوده است
مبارزه با تحریم اقتصادی با الگوی دوران دفاع مقدس میسر است
آزادگان ارامنه نیز در دوران دفاع مقدس افتخارآفرینی کردند
دیدار صمیمی رییس جمهور با آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 11:462018-08-20بين الملل

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس


«وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید» - در دهه 70 میلادی باآنکه ارتش عراق در زمره ارتش های بزرگ منطقه بود، اما باید اذعان کرد توان آن برای مبارزه با بزرگ ترین کشور خاورمیانه (ازنظر جمعیت و امکانات) کافی نبود.

از آنجا که صدام که فردی جاه طلب بود با وقوع انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357، و ایجاد آشفتگی سیاسی و نظامی، شرایط را برای خود فراهم دید تا از این نقیصه استفاده کند و به ایران حمله نماید.

قدرت نظامی ایران در دهه 70 میلادی به حدی زیاد بود که گفته می شد نیروی نظامی ایران هدفی فراتر از اهداف منطقه ای را جستجو می کند.

بااین وجود، خروج مستشاران خارجی در بهمن 1357 از یکسو و کاهش 50 درصدی نفرات ارتش از سوی دیگر، توان نظامی ایران را در شهریور 1359 حداقل به یک سوم سطح پیش از انقلاب کاهش داده بود.

در مقابل، ارتش عراق در سال 1359 ساختاری مناسب داشت.

خلأ قدرت ناشی از سقوط شاه و به دنبال آن تضعیف حضور ایران در مناسبات امنیتی نظامی خاورمیانه و خلیج فارس سبب شده بود تا حزب بعث عراق به فرماندهی صدام حسین به دنبال ایفای نقش جدی تری در منطقه باشد؛ بنابراین صدام در 31 شهریور 1359 جنگ را به طور رسمی علیه ایران آغاز کرد.

در طول دوران جنگ، هرچه تحریم ها ضد ایران افزایش می­یافت، اما سیل تجهیزات و تسلیحات از کشورهای اروپایی و آمریکا و شوروی و حوزه خلیج فارس، از مسیر زمین و دریا و هوا به سوی کشور عراق سرازیر بود.

کمبود تجهیزات موجب شده بود که جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف ازجمله دور زدن تحریم ها و استفاده از کشور ثالث، به دنبال رفع نیازها و تأمین تجهیزات و سلاح های مورد نیاز خود باشد.

در این حین وزارت سپاه با کوشش رزمندگان، صنعت را در عرصه تسلیحات نظامی، به میدان آورد و توانست برخی از ادوات را تولید و به خودکفایی برسد.

واحد ادوات و ضد زره یکی از واحدهای سازمان سپاه است که علاوه بر حضور مستمر و مؤثر در دوران هشت سال دفاع مقدس در پشت جبهه های نبرد با همکاری صنعت، در تأمین تسلیحات خدمت بزرگی را انجام داده است بنابراین تاریخ شفاهی ادوات و ضد زره یکی از حوزه های مهمی است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در راستای وظایف و اهداف خود درصدد برآمده این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

به همین علت بران شدیم تا با سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس گفتگویی را داشته باشیم که در ادامه ارائه می گردد.

سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس با اشاره به حضور خود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: هدف از این حضور در ارتباط با تاریخ شفاهی ادوات در دوران دفاع مقدس است که پانزده جلسه از آن گذشته و اکنون به عملیات والفجر 4 رسیده ایم.

وی در خصوص مباحثی که تاکنون مطرح شده، اظهار داشت: تاریخ شفاهی را از هجوم دشمن بعثی به خاک میهن یعنی 31 / 6 / 1359 شروع کرده ایم و تاکنون به پایان عملیات والفجر 4 رسیده ایم و از جلسات بعد به عملیات های بزرگ مثل خیبر، بدر و عملیات هایی که در طول دفاع مقدس بود، می پردازیم.

سردار عساکره به جایگاه و اهمیت پرداختن به تاریخ شفاهی در دوران معاصر اشاره کرد و بیان داشت: ثبت تاریخ برای نسل آینده، ضروری است تا هم انتقال تجارب شود و هم واقعیت هایی که در طول دفاع مقدس اتفاق افتاده، بازگو شود چون این مسئله بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: همچنین نحوه شکل گیری سازمان رزم سپاه در طول دفاع مقدس و مطرح کردن نقش نیروهای مردمی در شکل گیری این سازمان، خیلی مهم است تا در تاریخ ثبت شود.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس ضمن بیان اینکه واحدهای ادوات و ضد زره، سلاح های تخصصی هستند درعین حال گفت: بااین وجود، بیشترین کادر واحدهای ادوات و ضد زره در جنگ، نیروهای مردمی و بسیجی بودند و نقش اساسی در شکل گیری سازمان ادوات و ضد زره داشتند و مؤثر بودند.

وی در خصوص آموزش نیروهای مردمی برای ورود به واحدهای ادوات و ضد زره، عنوان کرد: بعد از گردان های پیاده، واحد ضد زره، دومین واحدی است که در سازمان رزم سپاه شکل گرفت.

نیروهای مردمی و بسیجی که ماندگار بودند، یعنی بیش از سه ماه یا بیشتر و یا حتی تا یک الی دو سال در منطقه می ماندند، به واحدهای ادوات و ضد زره انتقال پیدا می کردند و دوره های تخصصی می دیدند.

سردار عساکره در ادامه به فرآیند تجهیز باوجود کاستی های آن زمان اشاره کرد و اظهار داشت: تأمین تجهیزات در ابتدا برای سپاه خیلی سخت صورت می گرفت و محدودیت های زیادی را داشت ولی با استفاده از تجاربی که رزمندگان و نیروها درصحنه نبرد و عملیات داشتند، با انتقال لجستیک به صنایع سپاه و ارتباطی که وزارت سپاه میان رزمندگان و کارخانه ها برقرار کرد، توانستند در ساخت و تولید تجهیزات مثل خمپاره اندازها، موشک اندازهای ضدتانک و سلاح های دیگر به موفقیت برسند.

وی با تأکید بر این نکته که خودکفایی را از زمان جنگ داشتیم، گفت: در طول جنگ به خصوص اوایل جنگ، با توجه به کمبودهایی که داشتیم اما سلاح ها، تولید و تأمین و اشکالات تمام سلاح ها درصحنه نبرد بررسی می شد و تمام تجهیزات در دل عملیات ها به دست می آمد و ازآنجا به کارخانه ها انتقال پیدا می کرد و تولیدات شکل گرفت.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص محدودیت ها برای تأمین اظهار داشت: سپاه تجهیزات به طور کامل در دست نداشت و تجهیزات در اختیار ارتش بود، ارتش خود نیز به تجهیزات نیاز داشت، سازمان رزم سپاه هم درحال توسعه بود و نیاز به تجهیزات و امکانات داشت.

از طرف دیگر عملیات های بزرگی به سپاه واگذارشده بود ازجمله عملیات شکست حصر آبادان، فتح المبین، طریق القدس، بیت المقدس و برای این عملیات ها نیاز به تجهیزات زیادی بود اما تأمین نمی شد و محدودیت داشتیم.

وی افزود: مقداری از تجهیزات را از غنائم به دست آوردیم و یک مقدار هم توسط ارتش تأمین شد و از طرف دیگر سپاه در تأمین خرید تجهیزات، با شکل گیری وزارت سپاه در تأمین تجهیزات نقش داشت و وقتی آن امکانات آمد سازمان رزم سپاه توسعه پیدا کرد و در عملیات ها خیلی مؤثر بود.

سردار عساکره به ابتکار عمل سپاه در زمان نبود تجهیزات لازم در عملیات ها اشاره کرد و گفت: سپاه سعی می کرد عملیات های مشترک با ارتش انجام دهد تا بتواند از امکانات ارتش به نحو احسنت استفاده کند و برادران ارتش هم به خصوص در عملیات های مشترک، همکاری زیادی داشتند.

وی متذکر شد: وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص راه های افزایش آشنایی نسل جدید در مورد هشت سال دفاع مقدس گفت: یکی از راه ها تاریخ شفاهی جنگ است.

انتقال این تجارب از طریق آموزش و بازدید و آشنایی نسل جدید با مناطق عملیاتی و بازسازی صحنه های عملیات از دیگر راهکارها دراین ارتباط است.

وی در پایان اظهار داشت: در مانورهایی که سازمان سپاه برای نسل جدید برگزار می کند بهتر است نسل های قدیم نیز حضورداشته باشند؛ زیرا آن ها در آموزش و مانور و بازسازی صحنه های دفاع مقدس خیلی می توانند کمک کنند و حضورشان برای انتقال تجارب مفید خواهد بود.


کلید واژه ها: ایران - دفاع مقدس - نظامی - تسلیحات - بزرگ - سپاه - خاورمیانه - ارتش عراق - خلیج فارس - ارتش - کشور - مقدس - عراق - منطقه - کشورهای اروپایی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - شهریور - صدام - اسلامی - نیروی نظامی - وزارت - تولید - سردار - تحریم - بزرگ ترین - خلیج - سلاح - کاهش - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
کردهای شرق سوریه هشدار دادند

سیاست های دوگانه آمریکا در قبال بحران مسلمانان روهینگیا

ریاست جمهوری عراق میانجیگری میان تهران و ریاض را تکذیب کرد

انگلیس قطعنامه ای برای توقف درگیری در یمن به شورای امنیت ارائه کرد

به طور کامل در حال اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم

استقبال سازمان ملل از اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی

دولت گرجستان بدهی بانکی شهروندان را بخشید

استایل خاص جنیفر لوپز در قطر/عکس

پوتین: در صورت خروج آمریکا از پیمان 1987 واکنش مناسب را خواهیم داشت

نیروهای حشدالشعبی مانع فرود هواپیماهای نظامی آمریکا در الانبار شدند

ادعای جدید نیکی هیلی درباره ایرانی ها

گزارش ظریف از رایزنی اش با وزیر خارجه انگلیس در تهران

رویترز: درگیری ها در الحدیده یمن از سر گرفته شد

مذاکره کننده ارشد ایران با FATF ممنوع الخروج شد

ارتش سوریه منطقه الجنوبیه در استان سویدا را آزاد کرد

کشته شدن چهار تروریست در شرق الجزائر

فرانسه درباره تحریم افراد مرتبط با قتل خاشقچی تصمیم گیری می کند

شهادت 52 کودک فلسطینی به دست رژیم صهیونیستی در سال 2018

گزارش توییتری ظریف از رایزنی اش با وزیر خارجه انگلیس در تهران

مذاکره کننده ارشد ایران با FATF ممنوع الخروج شد

ترامپ درباره ترور خاشقچی: کشورهای دیگر هم کارهای بد انجام می دهند

وقتی آقای وزیر عصبانی لباس هایش را آتش می زند! + عکس

گزارش توییتری ظریف از رایزنی اش با وزیر خارجه انگلیس در تهران

پزشک قلابی 22 سال در انگلیس طبابت می کرد

هوک: قطع صادرات نفت ایران، به بازارهای جهانی بستگی دارد

وزیر خارجه پاکستان:مسئول شکست آمریکا در افغانستان نیستیم

افکار عمومی در انتظار عملیاتی شدن کانال مالی میان ایران و اروپاست

دیدار نخبگان آذربایجان غربی با رییس جمهوری

نتانیاهو: به زودی روستایی در قدس تخلیه خواهد شد

دولت گرجستان بدهی بانکی شهروندان را بخشید

نقد روزنامه جمهوری اسلامی بر قانون منع به کارگیری بازنشستگان

آشنایی با خبرگزاری روسی تاس

عربستان در آستانه یک تحول بزرگ

افشاگری حشد شعبی درباره تحرکات نظامی آمریکا در مرزهای عراق و سوریه

سه سناتور دموکرات از ترامپ شکایت کردند

طرح های سامسونگ برای گوشی هوشمند تاشو با چندین نمایشگر

​ظریف: تحریم ها، اراده برای مقاومت را تقویت می کنند

تحریم آمریکا، ایران را به پای میز مذاکره نمی کشاند

جیم کری: ترامپ غده سرطانی است

خروج آمریکا از معاهده موشکی بدون پاسخ باقی نخواهد ماند

درخواست سناتور آمریکایی از سیا برای انتشار اطلاعات قتل خاشقجی

مهمات جنگی حمله عراق در مناطق صحرایی کویت کشف شد

اعترافات دایناسور داعش

کره جنوبی روابط بازرگانی با ایران را ادامه می دهد

رویترز: اتحادیه اروپا در پی تحریم اتباع ایران است

نیروی دریایی روسیه، موشک های مافوق صوت دریافت می کند

اقدام باورنکردنی زن چینی در ایستگاه قطار همه را وحشت زده کرد !

دولت گرجستان بدهی بانکی شهروندان را بخشید

نتانیاهو با اظهارات کذب درباره ایران، در صدر دروغگو های صهیونیست قرار گرفت

25 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در شمال نوار غزه زخمی شدند

به فشار و مقاومت در برابر تحریم های آمریکا عادت کرده ایم

موگرینی: کانال مالی با ایران «هرچه زودتر» باید راه اندازی شود

جیم کری: ترامپ غده سرطانی است

امارات نوکری خود را به رژیم صهیونیستی ثابت کرد

بنیامین نتانیاهو؛ سلطان دروغگویان رژیم صهیونیستی

آمریکا حتی به تعهدات خود هم صادق نیست

 آخرین پایگاه داعش در جنوب سوریه به کنترل ارتش درآمد

عکس/ سیل ویرانگر در ترکیه

رهبران چین و آمریکا به یک اندازه برای جهان خطرناکند

سه سناتور دموکرات از ترامپ شکایت کردند

آلمان کاملاً صادرات سلاح به عربستان را متوقف کرد

 آخرین پایگاه داعش در جنوب سوریه به کنترل ارتش در آمد

بحران در کابینه ائتلافی نتانیاهو

یمن آماده تشکیل دولت انتقالی می شود

تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران چگونه شکست؟

مهم ترین تحولات سیاسی «فلسطین» در 24 ساعت اخیر

به ادامه داستان های عشق خاشقجی؛ زن دیگری هم ادعای همسری دارد

نتانیاهو با اظهارات کذب درباره ایران، در صدر دروغگوهای صهیونیست قرار گرفت

انگلیس پیش نویس قطعنامه ای را درباره یمن در شورای امنیت ارائه کرد

پوتین: خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای بدون پاسخ نمی ماند

بررسی پرونده خاشقجی در دیدار چاووش اوغلو و گوترش

14 عنصر «پ ک ک» در حملات هوایی ترکیه کشته شدند

نگرانی جهانی از رشد ملی گرایی افراطی

ارتقای همکاری های فرهنگی تهران و سارایوو

سخنان دختر ایزدی از جنایات داعش

روسیه به خروج آمریکا از پیمان موشکی پاسخ خواهد داد

توییت ظریف درباره گفتگو با همتای بریتانیایی

خروج آمریکا از پیمان موشکی بی پاسخ نمی ماند

پیام شفاهی که بشار اسد برای ملک عبدالله دوم فرستاد

آمریکا: نشست های شورای امنیت درباره فلسطین محکوم به شکست است

نتانیاهو: روستای خان احمر به زودی تخلیه می شود

هشدار شدید اللحن «هنیه» به آمریکا

امروز روز آزمایش در برابر اقدامات ظالمانه آمریکا است

درگیری بی سابقه میان گروه های شورشی مورد حمایت آنکارا در عفرین

انگلیس پیش نویس قطعنامه ای را درباره یمن در شورای امنیت ارائه کرد

ظریف: تحریم عزم ما را برای مقاومت مستحکم تر می کند

انگلیس پیش نویس قطعنامه ای را درباره یمن در شورای امنیت ارائه کرد

خروج آمریکا از پیمان موشکی بی پاسخ نخواهد ماند

کره جنوبی از تحریم ها معاف شده است/ استقبال از خواهر خواندگی بین رشت و یکی از شهرهای کره

برجام وعادی سازی روابط اقتصادی محو گفت وگوی ظریف و جرمی هانت

ترامپ درباره ترور خاشقچی: کشورهای دیگر هم کارهای بد انجام می دهند

کره جنوبی روابط بازرگانی با ایران را ادامه می دهد

اگر آمریکا از معاهده کنترل تسلیحات اتمی خارج شود روسیه تلافی خواهد کرد

دهکده ژاپنی عمر طولانی

شرکت بشار اسد در جشن میلاد رسول اکرم در دمشق (عکس)

فرانسه واردات از ایران را صفر کرد

نتانیاهو: «الخان الاحمر» به زودی تخریب می شود

سقوط شخصیت های معامله قرن، نتیجه سقوط خود معامله

پوتین: اگر آمریکا از معاهده کنترل تسلیحات اتمی خارج شود روسیه تلافی خواهد کرد

روابط اقتصادی بین گیلان و کره جنوبی مزیت های اقتصادی دوجانبه دارد

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس