مطالب مرتبط:
خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس
اقدامات هوانیروز ارتش و سپاه در زمان بعد از دفاع مقدس، بیش از فعالیت های دوران دفاع مقدس این یگان ها بوده است
مبارزه با تحریم اقتصادی با الگوی دوران دفاع مقدس میسر است
آزادگان ارامنه نیز در دوران دفاع مقدس افتخارآفرینی کردند
دیدار صمیمی رییس جمهور با آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 11:462018-08-20بين الملل

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس


«وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید» - در دهه 70 میلادی باآنکه ارتش عراق در زمره ارتش های بزرگ منطقه بود، اما باید اذعان کرد توان آن برای مبارزه با بزرگ ترین کشور خاورمیانه (ازنظر جمعیت و امکانات) کافی نبود.

از آنجا که صدام که فردی جاه طلب بود با وقوع انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357، و ایجاد آشفتگی سیاسی و نظامی، شرایط را برای خود فراهم دید تا از این نقیصه استفاده کند و به ایران حمله نماید.

قدرت نظامی ایران در دهه 70 میلادی به حدی زیاد بود که گفته می شد نیروی نظامی ایران هدفی فراتر از اهداف منطقه ای را جستجو می کند.

بااین وجود، خروج مستشاران خارجی در بهمن 1357 از یکسو و کاهش 50 درصدی نفرات ارتش از سوی دیگر، توان نظامی ایران را در شهریور 1359 حداقل به یک سوم سطح پیش از انقلاب کاهش داده بود.

در مقابل، ارتش عراق در سال 1359 ساختاری مناسب داشت.

خلأ قدرت ناشی از سقوط شاه و به دنبال آن تضعیف حضور ایران در مناسبات امنیتی نظامی خاورمیانه و خلیج فارس سبب شده بود تا حزب بعث عراق به فرماندهی صدام حسین به دنبال ایفای نقش جدی تری در منطقه باشد؛ بنابراین صدام در 31 شهریور 1359 جنگ را به طور رسمی علیه ایران آغاز کرد.

در طول دوران جنگ، هرچه تحریم ها ضد ایران افزایش می­یافت، اما سیل تجهیزات و تسلیحات از کشورهای اروپایی و آمریکا و شوروی و حوزه خلیج فارس، از مسیر زمین و دریا و هوا به سوی کشور عراق سرازیر بود.

کمبود تجهیزات موجب شده بود که جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف ازجمله دور زدن تحریم ها و استفاده از کشور ثالث، به دنبال رفع نیازها و تأمین تجهیزات و سلاح های مورد نیاز خود باشد.

در این حین وزارت سپاه با کوشش رزمندگان، صنعت را در عرصه تسلیحات نظامی، به میدان آورد و توانست برخی از ادوات را تولید و به خودکفایی برسد.

واحد ادوات و ضد زره یکی از واحدهای سازمان سپاه است که علاوه بر حضور مستمر و مؤثر در دوران هشت سال دفاع مقدس در پشت جبهه های نبرد با همکاری صنعت، در تأمین تسلیحات خدمت بزرگی را انجام داده است بنابراین تاریخ شفاهی ادوات و ضد زره یکی از حوزه های مهمی است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در راستای وظایف و اهداف خود درصدد برآمده این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

به همین علت بران شدیم تا با سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس گفتگویی را داشته باشیم که در ادامه ارائه می گردد.

سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس با اشاره به حضور خود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: هدف از این حضور در ارتباط با تاریخ شفاهی ادوات در دوران دفاع مقدس است که پانزده جلسه از آن گذشته و اکنون به عملیات والفجر 4 رسیده ایم.

وی در خصوص مباحثی که تاکنون مطرح شده، اظهار داشت: تاریخ شفاهی را از هجوم دشمن بعثی به خاک میهن یعنی 31 / 6 / 1359 شروع کرده ایم و تاکنون به پایان عملیات والفجر 4 رسیده ایم و از جلسات بعد به عملیات های بزرگ مثل خیبر، بدر و عملیات هایی که در طول دفاع مقدس بود، می پردازیم.

سردار عساکره به جایگاه و اهمیت پرداختن به تاریخ شفاهی در دوران معاصر اشاره کرد و بیان داشت: ثبت تاریخ برای نسل آینده، ضروری است تا هم انتقال تجارب شود و هم واقعیت هایی که در طول دفاع مقدس اتفاق افتاده، بازگو شود چون این مسئله بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: همچنین نحوه شکل گیری سازمان رزم سپاه در طول دفاع مقدس و مطرح کردن نقش نیروهای مردمی در شکل گیری این سازمان، خیلی مهم است تا در تاریخ ثبت شود.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس ضمن بیان اینکه واحدهای ادوات و ضد زره، سلاح های تخصصی هستند درعین حال گفت: بااین وجود، بیشترین کادر واحدهای ادوات و ضد زره در جنگ، نیروهای مردمی و بسیجی بودند و نقش اساسی در شکل گیری سازمان ادوات و ضد زره داشتند و مؤثر بودند.

وی در خصوص آموزش نیروهای مردمی برای ورود به واحدهای ادوات و ضد زره، عنوان کرد: بعد از گردان های پیاده، واحد ضد زره، دومین واحدی است که در سازمان رزم سپاه شکل گرفت.

نیروهای مردمی و بسیجی که ماندگار بودند، یعنی بیش از سه ماه یا بیشتر و یا حتی تا یک الی دو سال در منطقه می ماندند، به واحدهای ادوات و ضد زره انتقال پیدا می کردند و دوره های تخصصی می دیدند.

سردار عساکره در ادامه به فرآیند تجهیز باوجود کاستی های آن زمان اشاره کرد و اظهار داشت: تأمین تجهیزات در ابتدا برای سپاه خیلی سخت صورت می گرفت و محدودیت های زیادی را داشت ولی با استفاده از تجاربی که رزمندگان و نیروها درصحنه نبرد و عملیات داشتند، با انتقال لجستیک به صنایع سپاه و ارتباطی که وزارت سپاه میان رزمندگان و کارخانه ها برقرار کرد، توانستند در ساخت و تولید تجهیزات مثل خمپاره اندازها، موشک اندازهای ضدتانک و سلاح های دیگر به موفقیت برسند.

وی با تأکید بر این نکته که خودکفایی را از زمان جنگ داشتیم، گفت: در طول جنگ به خصوص اوایل جنگ، با توجه به کمبودهایی که داشتیم اما سلاح ها، تولید و تأمین و اشکالات تمام سلاح ها درصحنه نبرد بررسی می شد و تمام تجهیزات در دل عملیات ها به دست می آمد و ازآنجا به کارخانه ها انتقال پیدا می کرد و تولیدات شکل گرفت.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص محدودیت ها برای تأمین اظهار داشت: سپاه تجهیزات به طور کامل در دست نداشت و تجهیزات در اختیار ارتش بود، ارتش خود نیز به تجهیزات نیاز داشت، سازمان رزم سپاه هم درحال توسعه بود و نیاز به تجهیزات و امکانات داشت.

از طرف دیگر عملیات های بزرگی به سپاه واگذارشده بود ازجمله عملیات شکست حصر آبادان، فتح المبین، طریق القدس، بیت المقدس و برای این عملیات ها نیاز به تجهیزات زیادی بود اما تأمین نمی شد و محدودیت داشتیم.

وی افزود: مقداری از تجهیزات را از غنائم به دست آوردیم و یک مقدار هم توسط ارتش تأمین شد و از طرف دیگر سپاه در تأمین خرید تجهیزات، با شکل گیری وزارت سپاه در تأمین تجهیزات نقش داشت و وقتی آن امکانات آمد سازمان رزم سپاه توسعه پیدا کرد و در عملیات ها خیلی مؤثر بود.

سردار عساکره به ابتکار عمل سپاه در زمان نبود تجهیزات لازم در عملیات ها اشاره کرد و گفت: سپاه سعی می کرد عملیات های مشترک با ارتش انجام دهد تا بتواند از امکانات ارتش به نحو احسنت استفاده کند و برادران ارتش هم به خصوص در عملیات های مشترک، همکاری زیادی داشتند.

وی متذکر شد: وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص راه های افزایش آشنایی نسل جدید در مورد هشت سال دفاع مقدس گفت: یکی از راه ها تاریخ شفاهی جنگ است.

انتقال این تجارب از طریق آموزش و بازدید و آشنایی نسل جدید با مناطق عملیاتی و بازسازی صحنه های عملیات از دیگر راهکارها دراین ارتباط است.

وی در پایان اظهار داشت: در مانورهایی که سازمان سپاه برای نسل جدید برگزار می کند بهتر است نسل های قدیم نیز حضورداشته باشند؛ زیرا آن ها در آموزش و مانور و بازسازی صحنه های دفاع مقدس خیلی می توانند کمک کنند و حضورشان برای انتقال تجارب مفید خواهد بود.


کلید واژه ها: ایران - دفاع مقدس - نظامی - تسلیحات - بزرگ - سپاه - خاورمیانه - ارتش عراق - خلیج فارس - ارتش - کشور - مقدس - عراق - منطقه - کشورهای اروپایی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - شهریور - صدام - اسلامی - نیروی نظامی - وزارت - تولید - سردار - تحریم - بزرگ ترین - خلیج - سلاح - کاهش - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
رسانه آمریکایی:نشست ورشو به انزوای واشنگتن منجر شد

قاسمی: نگاه ما به روابط با تاجیکستان نگاه خویشاوندی است

بازپرس آمریکایی خواستار حبس رییس ستاد ترامپ شد

یادداشت/ حنیف غفاری سه پیام اصلی نشست ورشو

گوترش:بیش از2میلیون نفر در غزه با فقرشدید روبه رو هستند

روشی شگفت انگیز و آسان برای خارج کردن تومورها از مغز!

تیراندازی در نزدیکی شیکاگو 5 کشته بر جای گذاشت

بن سلمان به چین می رود

قاتل نوجوان آمریکایی پدرومادر و خدمتکار خود را کشت

کنایه ظریف به ترامپ درباره توافق با کره شمالی/ «آمریکا در ورشو شکست خورد»

ویدئو / کشورهای جهان چطور از خودکشی در مترو جلوگیری می کنند؟

آلمان دعوت آمریکا به خروج از برجام را رد کرد

هلاکت 9 نظامی سعودی در جنوب عربستان

مقام کویتی: مخالف عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستیم

اتحادیه اروپا و آلمان درخواست آمریکا برای خروج از برجام را رد کردند

اکونومیست: نشستی که برای منزوی کردن ایران بود، مایه شرمساری آمریکا شد

تیراندازی در ایالت «ایلینوی» آمریکا

روزنامه ایتالیایی: کنفرانس ورشو علیه ایران و اتحادیه اروپا بود

گوترش خواستار حل و فصل فوری اوضاع کنونی غزه شد

دیدار لاوروف و موگرینی در مونیخ؛ برجام محور گفت وگوها

جشنواره آدم برفی در خراسان شمالی

دولت لبنان از پارلمان رأی اعتماد گرفت

دولت لبنان از پارلمان رأی اعتماد گرفت

قطر: فلسطین مسئله مهم خاورمیانه است

واکنش برایان هوک به مخالفت کشورها با آمریکا درمورد ایران

ویدئویی که پرده از چهره واقعی کشورهای عرب برداشت

یمن پهپاد جاسوسی عربستان را سرنگون کرد

ایندیپندنت:آمریکا نتوانست در ورشو میان اروپا و برجام جدایی ایجاد کند

اجلاس ورشکسته ها در ورشو نمایش تحقیر آمریکا

تیراندازی در یک کارخانه تولیدی در ایلینوی آمریکا

نشست خبری ترامپ با خبرنگاران بار دیگر به مشاجره کشیده شد

مرگ 500 هزار کودک در جهان

ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

تصاویر/ وداع مردم اصفهان با شهدای حمله تروریستی سیستان و بلوچستان

یک شرکت بزرگ چینی 2000 کارمند خود را اخراج می کند

ساخت کشتی های غول پیکر برای خارجی ها

پارلمان لبنان به دولت سعد الحریری، رأی اعتماد داد

بازداشت مدیر ارشد صندوق سرمایه گذاری آمریکا در روسیه

تعویق سفر ولیعهد رژیم سعودی به پاکستان

تیراندازی درایالت «ایلینوی» آمریکا

هند سفیر پاکستان را احضار کرد

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27 بهمن

طعنه روسیه به تهدید جان بولتون: با دفترچه یادداشت و خودکار عملیات می کنید؟

در کنار تحریم باید مشکلات داخلی را حل کنیم

ظریف: دو پرتاب ماهواره ایران احتمالا با خرابکاری آمریکا شکست خورده است

تجمع مسلمانان انگلیس در اعتراض به آموزش مسائل غیراخلاقی در مدارس

حضور مخفیانه نیروهای آمریکایی در مرز ونزوئلا احتمال وقوع جنگ قوت گرفت

کنایه ظریف به ترامپ درباره توافق با کره شمالی

وزیر خارجه آلمان: برلین خواهان حفظ برجام است

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

وال استریت سبزپوش شد

هشدار هیئت ملی عالی راهپیمایی بازگشت به رژیم های عربی

عباسی: راکتور آب سنگین اراک کاملا تعطیل است

تیراندازی درایالت «ایلینوی» آمریکا

لاوروف و موگرینی درباره برجام گفت وگو کردند

واکنش لهستان به حمله تروریستی زاهدان

هایکو ماس: آلمان، بریتانیا و فرانسه برجام را حفظ می کنند

وزیر خارجه فرانسه: اقدامات ترامپ در خاورمیانه مانند یک معما است

موگرینی: فشار به برجام بسیار شدید بوده است

برایان هوک: اختلاف آمریکا با کشورهای دیگر درباره ایران تاکتیکی است

حضور مزدوران در کنار «نتانیاهو» شرم آور و خیانت آمیز است

تایید شکست دومین پرتاب ماهواره ایران

پلیس آمریکا سالی 1000 نفر را در کوچه و خیابان می کشد

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

دیواری که به جای مرزها در واشنگتن کشیده شد

ترامپ مدعی جایزه صلح نوبل شد

ترامپ: من باید جایزه صلح نوبل را بگیرم!

فاصله 2 ساله ایران تا تولید سلاح هسته ای!

ظریف: می خواستند برای جنگ متحد شوند

چین برای مقابله با مشکل زباله، صعود به اورست را محدود کرد

معاون ترامپ ایران را به نازی ها تشبیه کرد

پاسخ طنز آمیز روسیه به تهدید توییتری بولتون

برایان هوک: اختلاف آمریکا با کشورهای دیگر درباره ایران تاکتیکی است

انتقاد فرانسه از سیاست های مرموز آمریکا

اردوغان: عربستان سعودی برای محاکمه قاتلان خاشقچی وقت کشی می کند

پاسخ طنز آمیز روسیه به تهدید توییتری بولتون

لارپوبلیکا: ایران اصلی ترین موضوع کنفرانس مونیخ خواهد بود

ترامپ برای تامین بودجه دیوار مرزی، وضعیت اضطراری اعلام می کند

شرکت گسترده مردم غزه در راهپیمایی بازگشت و

برجام تحت فشار بسیار شدید قرار گرفته است/ مشکلات امنیتی دنیا با رویکرد نظامی حل نمی شوند

ترامپ: وضعیت اضطراری اعلام می کنم

اردوغان: عربستان سعودی برای محاکمه قاتلان خاشقچی وقت کشی می کند

لاوروف و موگرینی در خصوص برجام تبادل نظر کردند

معاون ترامپ ایران را به نازی ها تشبیه کرد

ظریف: جنگ علیه ایران خودکشی است| بر سر برجام مذاکره نمی کنیم| احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب ماهواره ایران

ظریف: اقدام نظامی علیه ایران خودکشی خواهد بود| دوباره بر سر برجام مذاکره نمی کنیم| احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب ماهواره ایران

دیدار موگرینی با ظریف در حاشیه کنفرانس مونیخ

ماس: آلمان، انگلیس و فرانسه برجام را حفظ می کنند

پاسخ آلمان به آمریکا: در برجام می مانیم!

لاوروف و موگرینی درباره برجام گفت وگو کردند

برایان هوک: اختلاف آمریکا با کشورهای دیگر درباره ایران تاکتیکی است

FATF و حواشی آن در ایران

لاوروف و موگرینی درباره برجام گفت وگو کردند

کاخ سفید قادر به ایجاد یک دیدگاه واحد درباره خروج از سوریه نیست

معاون ترامپ ایران را به نازی ها تشبیه کرد

میرسلیم: دولت نباید سرنوشت پالرمو را برای موجه جلوه دادن ناکارآمدی های خود بهانه کند

ترامپ مدعی جایزه نوبل هم شد

برایان هوک: اختلاف آمریکا با کشورهای دیگر درباره ایران تاکتیکی است

ترامپ مدعی جایزه نوبل هم شد

فرانسه نسبت به اجرای برجام با ایران متعهد است

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس