مطالب مرتبط:
خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس
اقدامات هوانیروز ارتش و سپاه در زمان بعد از دفاع مقدس، بیش از فعالیت های دوران دفاع مقدس این یگان ها بوده است
مبارزه با تحریم اقتصادی با الگوی دوران دفاع مقدس میسر است
آزادگان ارامنه نیز در دوران دفاع مقدس افتخارآفرینی کردند
دیدار صمیمی رییس جمهور با آزاده و جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 12:462018-08-20بين الملل

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس


«وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید» - در دهه 70 میلادی باآنکه ارتش عراق در زمره ارتش های بزرگ منطقه بود، اما باید اذعان کرد توان آن برای مبارزه با بزرگ ترین کشور خاورمیانه (ازنظر جمعیت و امکانات) کافی نبود.

از آنجا که صدام که فردی جاه طلب بود با وقوع انقلاب اسلامی در ایران در سال 1357، و ایجاد آشفتگی سیاسی و نظامی، شرایط را برای خود فراهم دید تا از این نقیصه استفاده کند و به ایران حمله نماید.

قدرت نظامی ایران در دهه 70 میلادی به حدی زیاد بود که گفته می شد نیروی نظامی ایران هدفی فراتر از اهداف منطقه ای را جستجو می کند.

بااین وجود، خروج مستشاران خارجی در بهمن 1357 از یکسو و کاهش 50 درصدی نفرات ارتش از سوی دیگر، توان نظامی ایران را در شهریور 1359 حداقل به یک سوم سطح پیش از انقلاب کاهش داده بود.

در مقابل، ارتش عراق در سال 1359 ساختاری مناسب داشت.

خلأ قدرت ناشی از سقوط شاه و به دنبال آن تضعیف حضور ایران در مناسبات امنیتی نظامی خاورمیانه و خلیج فارس سبب شده بود تا حزب بعث عراق به فرماندهی صدام حسین به دنبال ایفای نقش جدی تری در منطقه باشد؛ بنابراین صدام در 31 شهریور 1359 جنگ را به طور رسمی علیه ایران آغاز کرد.

در طول دوران جنگ، هرچه تحریم ها ضد ایران افزایش می­یافت، اما سیل تجهیزات و تسلیحات از کشورهای اروپایی و آمریکا و شوروی و حوزه خلیج فارس، از مسیر زمین و دریا و هوا به سوی کشور عراق سرازیر بود.

کمبود تجهیزات موجب شده بود که جمهوری اسلامی ایران از طرق مختلف ازجمله دور زدن تحریم ها و استفاده از کشور ثالث، به دنبال رفع نیازها و تأمین تجهیزات و سلاح های مورد نیاز خود باشد.

در این حین وزارت سپاه با کوشش رزمندگان، صنعت را در عرصه تسلیحات نظامی، به میدان آورد و توانست برخی از ادوات را تولید و به خودکفایی برسد.

واحد ادوات و ضد زره یکی از واحدهای سازمان سپاه است که علاوه بر حضور مستمر و مؤثر در دوران هشت سال دفاع مقدس در پشت جبهه های نبرد با همکاری صنعت، در تأمین تسلیحات خدمت بزرگی را انجام داده است بنابراین تاریخ شفاهی ادوات و ضد زره یکی از حوزه های مهمی است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در راستای وظایف و اهداف خود درصدد برآمده این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

به همین علت بران شدیم تا با سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس گفتگویی را داشته باشیم که در ادامه ارائه می گردد.

سردار علی عساکره مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس با اشاره به حضور خود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: هدف از این حضور در ارتباط با تاریخ شفاهی ادوات در دوران دفاع مقدس است که پانزده جلسه از آن گذشته و اکنون به عملیات والفجر 4 رسیده ایم.

وی در خصوص مباحثی که تاکنون مطرح شده، اظهار داشت: تاریخ شفاهی را از هجوم دشمن بعثی به خاک میهن یعنی 31 / 6 / 1359 شروع کرده ایم و تاکنون به پایان عملیات والفجر 4 رسیده ایم و از جلسات بعد به عملیات های بزرگ مثل خیبر، بدر و عملیات هایی که در طول دفاع مقدس بود، می پردازیم.

سردار عساکره به جایگاه و اهمیت پرداختن به تاریخ شفاهی در دوران معاصر اشاره کرد و بیان داشت: ثبت تاریخ برای نسل آینده، ضروری است تا هم انتقال تجارب شود و هم واقعیت هایی که در طول دفاع مقدس اتفاق افتاده، بازگو شود چون این مسئله بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: همچنین نحوه شکل گیری سازمان رزم سپاه در طول دفاع مقدس و مطرح کردن نقش نیروهای مردمی در شکل گیری این سازمان، خیلی مهم است تا در تاریخ ثبت شود.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس ضمن بیان اینکه واحدهای ادوات و ضد زره، سلاح های تخصصی هستند درعین حال گفت: بااین وجود، بیشترین کادر واحدهای ادوات و ضد زره در جنگ، نیروهای مردمی و بسیجی بودند و نقش اساسی در شکل گیری سازمان ادوات و ضد زره داشتند و مؤثر بودند.

وی در خصوص آموزش نیروهای مردمی برای ورود به واحدهای ادوات و ضد زره، عنوان کرد: بعد از گردان های پیاده، واحد ضد زره، دومین واحدی است که در سازمان رزم سپاه شکل گرفت.

نیروهای مردمی و بسیجی که ماندگار بودند، یعنی بیش از سه ماه یا بیشتر و یا حتی تا یک الی دو سال در منطقه می ماندند، به واحدهای ادوات و ضد زره انتقال پیدا می کردند و دوره های تخصصی می دیدند.

سردار عساکره در ادامه به فرآیند تجهیز باوجود کاستی های آن زمان اشاره کرد و اظهار داشت: تأمین تجهیزات در ابتدا برای سپاه خیلی سخت صورت می گرفت و محدودیت های زیادی را داشت ولی با استفاده از تجاربی که رزمندگان و نیروها درصحنه نبرد و عملیات داشتند، با انتقال لجستیک به صنایع سپاه و ارتباطی که وزارت سپاه میان رزمندگان و کارخانه ها برقرار کرد، توانستند در ساخت و تولید تجهیزات مثل خمپاره اندازها، موشک اندازهای ضدتانک و سلاح های دیگر به موفقیت برسند.

وی با تأکید بر این نکته که خودکفایی را از زمان جنگ داشتیم، گفت: در طول جنگ به خصوص اوایل جنگ، با توجه به کمبودهایی که داشتیم اما سلاح ها، تولید و تأمین و اشکالات تمام سلاح ها درصحنه نبرد بررسی می شد و تمام تجهیزات در دل عملیات ها به دست می آمد و ازآنجا به کارخانه ها انتقال پیدا می کرد و تولیدات شکل گرفت.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص محدودیت ها برای تأمین اظهار داشت: سپاه تجهیزات به طور کامل در دست نداشت و تجهیزات در اختیار ارتش بود، ارتش خود نیز به تجهیزات نیاز داشت، سازمان رزم سپاه هم درحال توسعه بود و نیاز به تجهیزات و امکانات داشت.

از طرف دیگر عملیات های بزرگی به سپاه واگذارشده بود ازجمله عملیات شکست حصر آبادان، فتح المبین، طریق القدس، بیت المقدس و برای این عملیات ها نیاز به تجهیزات زیادی بود اما تأمین نمی شد و محدودیت داشتیم.

وی افزود: مقداری از تجهیزات را از غنائم به دست آوردیم و یک مقدار هم توسط ارتش تأمین شد و از طرف دیگر سپاه در تأمین خرید تجهیزات، با شکل گیری وزارت سپاه در تأمین تجهیزات نقش داشت و وقتی آن امکانات آمد سازمان رزم سپاه توسعه پیدا کرد و در عملیات ها خیلی مؤثر بود.

سردار عساکره به ابتکار عمل سپاه در زمان نبود تجهیزات لازم در عملیات ها اشاره کرد و گفت: سپاه سعی می کرد عملیات های مشترک با ارتش انجام دهد تا بتواند از امکانات ارتش به نحو احسنت استفاده کند و برادران ارتش هم به خصوص در عملیات های مشترک، همکاری زیادی داشتند.

وی متذکر شد: وقتی وزارت سپاه ایجاد شد و امکانات را تأمین کرد و تجهیزات را ساخت، سپاه توانست عملیات های بزرگی مثل والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 و والفجر 10 را هم پشتیبانی آتش کند و هم امکانات را تأمین نماید.

مسئول ادوات و ضد زره سپاه در دوران دفاع مقدس در خصوص راه های افزایش آشنایی نسل جدید در مورد هشت سال دفاع مقدس گفت: یکی از راه ها تاریخ شفاهی جنگ است.

انتقال این تجارب از طریق آموزش و بازدید و آشنایی نسل جدید با مناطق عملیاتی و بازسازی صحنه های عملیات از دیگر راهکارها دراین ارتباط است.

وی در پایان اظهار داشت: در مانورهایی که سازمان سپاه برای نسل جدید برگزار می کند بهتر است نسل های قدیم نیز حضورداشته باشند؛ زیرا آن ها در آموزش و مانور و بازسازی صحنه های دفاع مقدس خیلی می توانند کمک کنند و حضورشان برای انتقال تجارب مفید خواهد بود.


کلید واژه ها: ایران - دفاع مقدس - نظامی - تسلیحات - بزرگ - سپاه - خاورمیانه - ارتش عراق - خلیج فارس - ارتش - کشور - مقدس - عراق - منطقه - کشورهای اروپایی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - شهریور - صدام - اسلامی - نیروی نظامی - وزارت - تولید - سردار - تحریم - بزرگ ترین - خلیج - سلاح - کاهش - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
ادعای تکراری واشنگتن در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا

عکس های دیدنی از سفر مهران غفوریان به انگلیس که همسرش منتشر کرد

چهره الهام عرب به عنوان یک مدل آرایشی + عکس

راه آهن سریع السیر مکه و مدینه را متصل ساخت

انفجار خودروی بمب گذاری شده در کرکوک عراق

اسد: کشته شدن نظامیان روس نتیجه گستاخی اسراییل است

حزب دمکرات عراق، نامزدی صالح برای ریاست جمهوری نهایی نیست

تیراندازی در دفتر یک قاضی دادگاه در پنسیلوانیا آمریکا

ایران محکومیت تهدید اتمی رژیم صهیونیستی را خواستار شد

زن افسر نازی که زندانیان را آزار جنسی می داد + عکس

ضمن تاکید بر مقصر بودن رژیم صهیونیستی؛ «بشار اسد» انهدام هواپیمای روسی را به «ولادیمیر پوتین» تسلیت گفت

لندن اتباع ایرانی-انگلیسی را از سفر به ایران منع کرد

ایران محکومیت تهدید اتمی رژیم صهیونیستی را خواستار شد

مناقشه تجاری آمریکا-چین در دراز مدت به اقتصاد اروپا آسیب می زند

آلمان بازهم با فروش سلاح به عربستان موافقت کرد

بشار اسد مسئولیت سرنگونی هواپیمای روسی را متوجه رژیم صهیونیستی دانست

دیپلمات فرانسوی روسیه را به انتشار اخبار نادرست متهم کرد

اسد :سقوط هواپیمای روسیه نباید مانع جنگ با تروریسم شود

بشار اسد به پوتین: سقوط طیارهٔ ایل – 20 نتیجهٔ تکبر اسراییل است

وقوع انفجار در نزدیکی مقر حزب «الدعوه» در کرکوک، عراق

رایزنی العبادی و العامری برای انتخاب نخست وزیر آینده عراق

حکم حبس نواز شریف تعلیق شد

پوشش زن سعودی در محل کار (عکس)

الیزه: ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می کند

تصاویر/ حمله به تجمع عزاداران حسینی در لندن

فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به روسیه می رود

پوتین تک تیرانداز شد +فیلم

گزارش وزارت خارجه آمریکا و طرح ادعاهای تکراری ضد ایران

انزوای کامل آمریکا در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسراییل در مقابل ایران در وین

صیاد جوان ایرانی بعد از 3 روز در آب های امارات پیدا شد

هر فردی که در پاکستان به قدرت برسد ابتدا به عربستان می رود

نصرالله: در برخی کشورهای عربی، سفیر آمریکا حاکم اصلی است/ در جنگ نظامی و امنیتی علیه ما شکست خوردند/ آنها قصد دارند ما را از داخل تخریب کنند/ حزب الله تا زمانی که رهبری سوریه نیاز داشته باشد، در آن کشور باقی خواهد ماند

نواز شریف، دختر و دامادش از زندان آزاد شدند

نصرالله: باید حملات اسراییل به سوریه را پایان داد

راهپیمایی و اقامه نماز بحرینی ها در شب عاشورا + تصاویر

تحولات امنیتی عراق

فرانسه برای معرفی سفیر جدید در ایران شرط گذاشته است

سقوط تاریخی محبوبیت ترامپ

نگاهی به دیدارهای سران 2 کره برای رسیدن به صلح پایدار

نصرالله: امسال، سال پایانی حضور داعش است

راز چگونگی شناسایی مخفیگاه قذافی فاش شد

کاخ سفید در حال لغو تحریم های غیر هسته ای تهران است

بیانیه وزارت خارجه انگلیس درباره سفر به ایران

فیسبوک متهم به «تبعیض تبلیغاتی» شد

رمزگشایی از پُست عجیب کانیه وست به فارسی

مکرون در نیویورک با روحانی دیدار می کند

دوپینگ روس ها صدای همه را درآورد

شلیک پوتین با سلاح تک تیرانداز کلاشنیکف

مراسم شب عاشورای حسینی در ترکیه برگزار شد

باید حملات اسراییل به سوریه را پایان داد / توافق روسیه-ترکیه درباره ادلب معقولانه است / کردها را به مذاکره با دولت سوریه فرا می خوانم

حضور صدها تروریست غربی در حمله به یمن

توافق سران دو کره: خلع سلاح اتمی و میزبانی مشترک المپیک 2032

آمریکا: به دنبال امضای یک پیمان با ایران هستیم

لندن اتباع ایرانی-انگلیسی را از سفر به ایران منع کرد

سقوط جنگنده میگ در روسیه

توافق تاریخی دو کره درباره «خلع سلاح اتمی»

ابوبکر البغدادی به سرطان مبتلا شده است؟

برای ارائه توضیحات درباره انهدام هواپیمای روسی فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به روسیه می رود

انفجار در کرکوک عراق

حضور رهبران دو کره در کنسرت پیونگ یانگ

آمریکا خواهان امضای توافقی جدید با ایران

72 هزار آمریکایی در اثر مصرف مواد مخدر جان باخته اند

آمریکا برای دور جدید مذاکرات با کره شمالی اعلام آمادگی کرد

اتباع عربستانی از سفر به 10 کشور دیگر منع شدند

انفجاری مهیب کرکوک عراق را لرزاند

واج:اتهام زنی مغرب علیه ایران برای جلب حمایت آمریکا است

فرانسیس ای. بویل در محکومیت اوباما

سوگواره عاشورایی سالار شهیدان در فنلاند

گفت و گوی سرنوشت ساز پوتین و مرکل

متن توافق 10 بندی روسیه و ترکیه درباره ادلب

آخرین اشتباه قذافی که منجر به مرگش شد

یورش هزاران صهیونیست به مسجدالاقصی به بهانه اعیاد یهودی

امریکا: تهدیدات تروریستی در افغانستان، عراق و سوریه کاهش نیافته اند

انزوای آمریکا و سه متحدش این بار در نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسراییل در مقابل ایران در وین

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسراییل در مقابل ایران در وین

واج:اتهام زنی مغرب علیه ایران برای جلب حمایت آمریکا است

درمانگاه و داروهای اسراییلی در قنیطره + عکس ها

وزارت خارجه آمریکا : تهدید ترویستی در خاور میانه کم نمی شود

هشدار لندن درباره سفر اتباع ایرانی-انگلیسی به ایران

سقوط جنگنده روسیه در مسکو

سفیر ایران در هلند:اجرای متوازن برجام خواست ایران است.

جزییات مذاکرات عمران خان در جده منتشر نشد

ترکیه شرایط دریافت تابعیت را تسهیل کرد

آمریکا حاکم واقعی کشورهای عربی است/ معامله قرن برای تثبیت موقعیت اسراییل در منطقه است

سفیر ایران در هلند:اجرای متوازن برجام خواست ایران است.

العبادی و العامری برای انتخاب نخست وزیر آینده عراق رایزنی کردند

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

سیدحسن نصرالله: حاکم واقعی در برخی کشورهای عربی سفیر آمریکاست

شمار وررود پناهجویان به اروپا از 80 هزار تن گذشت

عبرت های نهفته در عاشورا

رسانه های عربی: داعش در لیبی در حال قدرت گرفتن است

متن توافق 10 بندی روسیه و ترکیه درباره ادلب

چندین تُن طلا و چند چمدان ساعت رولکس هدیه به منافقین !

واقعیت های باورنکردنی در مورد رهبر کره شمالی + عکس

آمریکا: به دنبال امضای یک پیمان با ایران هستیم !

سید حسن نصر الله: به دولت آمریکا به عنوان یک دشمن نگاه می کنیم/امسال، سال پایانی حضور داعش است

آمریکا حاکم واقعی کشورهای عربی است

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس

خودکفایی در تولید سلاح؛دستاورد بزرگ دوران دفاع مقدس