مطالب مرتبط:
راز و جرگلان در مسیر توسعه
4 راز مهم برای موفقیت در امر به معروف و نهی از منکر
آیا جاودانگی محقق می شود؟
آیا جاودانگی محقق می شود/ معکوس کردن روند پیری امکان دارد؟
افشای راز درگیری در اهواز؛ نه جنگ قومیتی نه لیدرها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 11:122018-08-20سياسي

راز جاودانگی لاجوردی


یکی از مشکلات اصلی کشور خصوصا در حال حاضر فاصله گرفتن مسئولین و مدیران ازسبک مدیریت و حتی سبک زندگی مدیرانی از جنس لاجوردی است که اوایل انقلاب بیشتر میدان دار بودند.

- را بر می شمرند تا مشخص شود چرا قسمت شهید سرنوشتی مورد غبطه و حسرت رقم می خورد.

یکی از مشکلات اصلی کشور خصوصا در حال حاضر فاصله گرفتن مسئولین و مدیران ازسبک مدیریت و حتی سبک زندگی مدیرانی از جنس لاجوردی است که اوایل انقلاب بیشتر میدان دار بودند.

چرا در مدیریت امثال شهید لاجوردی خبری از حقوق های نجومی نیست؟ چرا برادر یا فرزند شهید لاجوردی از رانت استفاده نمی کنند؟ یکی از مهم ترین دلایل آن مانعی است که ابتدا خود امثال شهید پایه ریزی کردند.

وقتی فرزند شهید لاجوردی برای دیدار پدر به محل کار آمده و ناهار می ماند و پدر بعد از رفتن وی بیش از دو برابر مبلغ ناهار را به خزانه اداره می ریزد، لقمه حرامی به سفره اش راه نمی یابد و هیچ گونه چشمی به بیت المال ندارد.

با دیدن این نوع عملکرد دیگر منسوبان و منصوبان شهید به خود اجازه نخواهند داد درخواست نامربوط بکنند یا بخواهند پای خود را کج بگذارند، زیرا می دانند شهید لاجوردی بدون ملاحظه با آنها برخورد می کند و خاک رانت خیز تبدیل به بایر می شود.

ویژگی زیبای دیگر شهید لاجوردی انتقادپذیری است که خود را بدون هیچ محافظی در میان زندانیان رها می کند و می گوید من امروز لاجوردی هستم نه دادستان یا نه رییس زندان و به قول مرحوم قدیریان عجیب از انتقاد استقبال می کرد.

یعنی اگر کسی از او انتقاد می کرد خوشحال می شد، کسل و اوقاتش تلخ نمی شد.

بعضی مواقع سکوت می کرد و چیزی نمی گفت .

در واقع انتقاد را برای خود سازنده تعریف می کرد و به جای اینکه طرف مقابل را برای انتقاد سرزنش کند یا با القاب بی شناسنامه و افراطی و .

خطاب کند فرصت تلقی می کرد و از آن بهره حداکثری می برد؛ حتی اگر انتقاد صحیح نبود، چیزی را از دست نمی داد اما با شنیدن انتقاد و استقبال، راه های ترقی را بر خود نمی بست.

شهید لاجوردی کاری را قبول نمی کرد یا اگر قبول می کرد، اول رضای خدا را در نظر گرفته و بعد از بررسی توانایی خود آن را پذیرفته و به نحو احسن اجرا می کرد.

در واقع پاسخگوی عملکرد و مدیریت خود بود.

در کار هم چون خدا را در نظر می گرفت، امیدش به خدا بود نه کدخداها؛ از این رو دیگر برایش نظر کدخداهای دنیوی مهم نبود و هیچ وقت سمت سازش نمی رفت.

برای همین خیلی از دنیا دوستان همگی با وی دشمن بودند.

از ویژگی های خوب دیگر شهید لاجوردی این بود که اعتقاد راسخی به نیروی جوان داشت.

اکثر افرادی که در اطراف شهید بودند از متولدین دهه سی یا چهل بودند که در اوایل انقلاب در سنین جوانی به سر می بردند.

برای مثال در اوایل سال 60 و در بحبوحه دستگیری منافقین و نگهداری آنها در زندان اوین که پذیرای حدود 4000 زندانی بود، مدیریت آن زندان با عظمت را که اکثرا افرادی با جرم های امنیتی و نفاق بودند را به جوانی بیست و یک ساله می سپرد.

در واقع بخش زیادی از موفقیت های شهید حاصل تربیت و کادرسازی و اعتماد به جوانان و سپردن مسئولیت های بالا به آنها و نظارت صحیح بوده است.

از طرفی اصلاح و توبه انسان ها برای وی بیشتر از مجازات آنها اولویت داشته است تا جایی که بیشتر اوقات خود را در کنار زندانیان می گذرانده است تا بتواند با بحث و اقناع مسیر زندگی آنها را از نفاق تاریکی به سمت روشنایی سوق دهد.

هرچند این ویژگی ها تنها بخشی از صفات و ویژگی های ممتاز آن مرد پولادین انقلاب محسوب می شود اما اگر مدیران کشور بخصوص مدیران دولتی خود را به همین ویژگی ها نزدیک کنند ریشه بسیاری از فسادها و مشکلات کشور از بین خواهد رفت.

کشور به دولتمردانی احتیاج دارد تا به سبک شهید لاجوردی قدم بردارند و به تعبیر مقام معظم رهبری آدم های خسته نشو.

همان طور که در وصف شهید گفتند: در جمع دوستانِ ما گفته می شد این مرد، مرد پولادین است؛ این مرد، آدم خسته نشو است؛ تصویری که از آقای لاجوردی در ذهن ما بود، همین تصویر یک انسان خسته نشوی صادقِ با استقامت [بود].

البتّه دوستان ما در آن زمان خیلی بودند و آدم های صادقِ مؤمنِ ثابت قدم در میان آنها کم نبود؛ [امّا] مرحوم لاجوردی چهره برجسته ای بود.


کلید واژه ها: شهید - انتقاد - مدیران - مدیریت - فاصله گرفتن - سبک زندگی - مشکلات - زندان - فرزند - زندگی - شناسنامه - زندانیان - کشور - رانت - دادستان - محل کار - افراطی - امروز - اداره - دیدار - مبلغ - سازش - جوان - حقوق - عجیب

آخرین اخبار سرویس:
نیروهای مسلح زنجان آمادگی و اقتدار خود را به نمایش گذاشتند

حضور متفاوت رییس جمهور در سازمان ملل

ما دهه شصتی ها عادت کرده ایم!

استاندار خوزستان جزییاتی ازحادثه تروریستی اهواز را تشریح کرد

آمادگی و اقتدار نیروهای مسلح، تضمین کننده امنیت کشور است

آیین باشکوه رژه نیروهای مسلح در کردستان برگزار شد

مهم ترین تهدید فضای علمی کشور از بین رفتن استقلال فکری است/ علوم انسانی در حوزه مغفول مانده است

10 هزار پرونده جانبازی در نوبت رسیدگی است

نمایش اقتدار و انسجام نیروهای مسلح در گیلان

جمهوری اسلامی وزن ژئوپلیتیکی برتر منطقه است/ ایران در زمان شاه یکی از ایالت های آمریکا بود

جنگ تحمیلی ابهت ابرقدرت ها