مطالب مرتبط:
میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» در ایکنا برگزار شد
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
استفاده از ظرفیت جوانان انقلابی، مبتکر و خلاق در جهاد دانشگاهی قابل لمس است
جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد در قزوین پایان یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 06:152018-08-20سياسي

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر


میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

- مشروح میزگرد جوانان حافظان سنگر مسجد / مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر " گروه فرهنگی- میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از قزوین، میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور حجت الاسلام والمسلمین رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی- هنری مساجد استان، سعید خورشیدی مسئول هیئت انصارالصلاه و فعال فرهنگی و زهره مظفری از فعالان فرهنگی و قرآنی استان قزوین در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا برگزار شد.

در این میزگرد ضمن آسیب شناسی از روند فعالیت های مساجد در شهر قزوین به بررسی زوایای مختلف جذب و حضور حداکثری جوانان پرداخته و راهکارهای مناسب برای نیل به این منظور پیشنهاد شد.

تفصیل و مشروح گفت وگوهای این میزگرد در ذیل آمده است.

ایکنا: اگر بخواهیم برای مسجد دو شأن سخت افزاری و نرم افزاری قائل شویم بی شک شأن سخت افزاری شامل کالبد و بدنه و ظواهر مسجد خواهد بود و شأن نرم افزاری نیز به امام جماعت، هیئت امنا و برنامه های در نظر گرفته شد در مساجد اطلاق خواهد شد.

آنچه در این میزگرد موردتوجه است توجه به شأن نرم افزاری مساجد برای جذب حداکثری جوانان و نوجوان در دامنه پربرکت مسجد است.

شما جایگاه این شأن را در مساجد شهر قزوین چگونه ارزیابی می کنید؟ حجت الاسلام رمضانی: پیامبر اکرم (ص) همواره مهم ترین تصمیمات امت اسلامی را در مسجد اتخاذ می کردند که این نشان دهنده اهمیت جایگاه آن در دیدن اسلام است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قالب درخواست ها و پشتیبانی ها، برنامه ها و تجمعات مهم در داخل مساجد انجام می شد و می توان گفت انقلاب ما از مسجد شروع شده است.

مسجد باید محل اطمینان و مأمن همه باشد اما امروز شاهد تغییر کارکردهای مسجد هستیم و ما جایگاه آن را به پایین ترین حد کشانده ایم.

در حال حاضر شاهد وجود مشکلاتی در تربیت و تدبر مدیریت مساجد و ظرفیت سوزی در آن هستیم و همین امر موجب شده تا به دنبال مکانیسم صحیحی برای مدیریت مساجد باشیم.

امروز می توان از مسجد برای برگزاری جلسات هم اندیشی، حل مشکلات و آسیب های اقتصادی و اجتماعی، گفتمان های علمی، تبیین مسائل سیاسی به دوراز سیاست زدگی، تشکیل گروه های فرهنگی، رفع اختلافات، مشاوره های ازدواج و سبک زندگی و امثال آن بهره برد.

زهره مظفری: با توجه به جایگاه فرهنگ در جامعه یکی از مهم ترین محورهای مورد تأکید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد فرهنگ سازی تعیین شده بود اما احساس می شود در حال حاضر مساجد از این فضای فرهنگ سازی جدا شده اند و به سمت کارکردهایی چون کسب درآمد، برگزاری مجالس ترحیم و امثال آن رفته اند که شاید بتوان آن را جزء فرعیات وظایف مسجد عنوان کرد.

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت که در شئون سخت افزاری و نرم افزاری مسجد نقش آفرینی می کند جوانان هستند اما چه میزان هیئت امنا و امام جماعت دغدغه حضور جوانان در مسجد را دارد؟!امروز به دلایل مختلف این شأن و جایگاه به حلقه گم شده ای تبدیل شده و گاهی به طور کامل به فراموشی سپرده شده اند؛ گویا دغدغه ای برای حضور و یا عدم حضور قشر جوان در مساجد و جذب آن ها به این مکان معنوی وجود ندارد، حتی به عنوان شعار هم به آن نگاه نمی شود و این نوع نگاه بسیار آسیب زننده است.

سعید خورشیدی: در صدر اسلام حضرت رسول (ص) اولین کاری که بعد از ورود به مدینه داشتند مشخص کردن جایگاه مسجدالنبی و تأسیس آن بود تا به عنوان پایگاه حکومتی مسلمین از آن استفاده کنند؛ اما به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی مردم، ورود تکنولوژی و به ویژه نحوه مدیریت مسجد کارکرد مساجد از محل زندگی مردم به حداقل ها تبدیل و به پایین ترین حد آن اکتفا شده است.

ما باید مسجد را محل زندگی مردم بکنیم و شئون زندگی آن ها را در مجموعه مسجد تأمین کنیم اما در حال حاضر ما زندگی مردم را از مسجد بیرون کشیده ایم و برای آن جایگزین هایی چون فرهنگ سرا، محل اجتماع و امثال آن درست کرده ایم و به غیر از اوقات نماز و مجالس ترحیم از مسجد عملکرد و نقش دیگری دیده نمی شود.

ایکنا: یکی از مؤلفه های مهم در هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است که شاید بتوان این جایگاه را در مقام رهبری هر مسجد ذکر کرد.

در حال حاضر چه میزان ائمه جماعت در مساجد توانسته اند در نفوذ و تأثیرگذاری خود بر نسل نوجوان و جوان در مسجد مؤثر واقع شوند؟ حجت الاسلام رمضانی: به طور طبیعی مدیر طبیعی هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است اما آسیب های جدی در این خصوص قابل مشاهده است که یکی از مهم ترین آن ها را می توان به روز نبودن مدیریت مساجد و ارتباط ضعیف آن ها با نوجوانان و جوانان نام برد، همین امر موجب می شود تا نظرات و دیدگاه های هیئت امنا بر امام جماعت تسری یابد.

پیشنهاد می کنم حوزه علمیه بخشی از دغدغه های خود را برای تربیت مدیر مسجدی اختصاص دهد و رشته های مختلفی چون روانشناسی، جوان شناسی، ارتباطات، مشاوره، جامعه شناسی و امثال آن به این مدیران آموزش دهد تا بدین واسطه مدیران موفق در مساجد استان داشته باشیم تا بتوانند با حضور هدفمند در مساجد شهر زمینه ارتباط گیری مؤثر را با نسل نوجوان و جوان داشته باشند؛ در حقیقت حوزه علمیه می تواند این نقصان را رفع کرده و مدیرانی ذوابعاد را وارد بدنه مسجد کند.

زهره مظفری: روحانیت در مسجد باید از بین افرادی تعیین شوند که بتوانند نقش اثرگذار خود را در جذب نوجوان و جوان به خوبی ایفا کنند.

این امر با میدان دادن به جوانان میسر خواهد شد.

سعید خورشیدی: ما نیازمند آموزش ویژه برای امام جماعات مساجد هستیم.

یکی از تجربیات خوب در استان خوزستان رقم خورده است که در آن حوزه علمیه برای هر مسجدی چندین طلبه جوان و کار بلد را به عنوان موظفی معرفی کرده که این طلاب با حضور منسجم در مساجد تحت پوشش خود در کنار امام جماعت آن مسجد به کارهای فرهنگی اقدام کرده و زمینه ارتباط گیری خوب و مناسب را با جوانان و نوجوانان آن مسجد فراهم می کنند.

به واسطه عملیاتی کردن این ایده خوب شاهد فعال شدن نزدیک 80 درصد مساجد این استان هستیم و این مساجد به محل رجوع مردم تبدیل شده اند.

ایکنا: با توجه به جایگاه و میزان نقش هیئت امنا در سطح مساجد و اینکه بسیاری از ایده ها و برنامه ها باید از فاکتور آن ها گذر کند، ویژگی های یک هیئت امنای خوب و توانمند را چگونه می بینید؟ حجت الاسلام رمضانی: در کشور ایران هیئت امنا جایگاه بسیار مهمی دارند و غالب آن ها تعیین کننده نوع برنامه ها و کارکردهای مساجد هستند.

سازمان اوقاف و امور خیریه متولی انتخاب هیئت امنا در مساجد است.

ما بسیار به مسجد ظلم کرده ایم؛ مشکل امروز مساجد نداشتن رویه ای منسجم و سامانه ای برای شبکه سازی در مساجد است.

زهره مظفری: آنچه در این خصوص قابل تأمل است نظارت ضعیف متولیان امر بر عملکرد هیئت امنا است به گونه ای که گویی چنین نظارتی وجود ندارد و هر چه خود هیئت امنا بخواهند انجام می شود.

از سوی دیگر چینش هیئت امنا نیز بسیار مهم و با اهمیت است که در حال حاضر بیشتر ملاک سن و سابقه افراد در نظر گرفته می شود در حالی که باید طوری روند انتخاب هیئت امنا پیش رود که افراد دارای مقبولیت اکثریت مسجد و حتی به جوانان میدان داده شود تا در این بستر بتوانند تصمیمات لازم و مناسب تری را اتخاذ کنند.

سعید خورشیدی: در حال حاضر سازمان اوقاف و امور خیریه ورود جدی در انتخاب هیئت امنای مساجد ندارد و گویی انتخاب اعضای هیئت امنا به صورت موروثی و یا تنها بسنده به سن و سال آن ها شده است.

به نظر می رسد یکی از موانع جدی در راستای پیشبرد اهداف تعالی بخش و برگزاری برنامه های جاذب نسل جوان برخی از اعضای هیئت امنا و ائمه جماعت مساجد هستند چرا که اگر این دو در کنار هم و هماهنگ باشند بی شک اتفاقات خوبی در این مسیر خواهد افتاد.

ایکنا: یکی از مهم ترین چالش های پیش رو در خصوص عملکرد مساجد احساس می شود نبود چتر واحدی برای ایجاد وفاق و هم بستگی در میان مساجد است.

به نظر می رسد نیاز است این چتر واحدی وجود داشته باشد تا بتواند با شبکه سازی هوشمندانه در مساجد از طریق آن به هسته های شکوفا در بین نسل نو اقدام شود.

نظر شما در این خصوص چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: در حال حاضر شاید بتوان 20 متولی را در امور مساجد نام برد که این کثرت موجب شده تا ما نتوانیم شاهد اثرگذاری مفید مسجد باشیم .

اگر هر سازمان و متولی نقش خود را به خوبی ایفا کند شاهد انسجام در عملکرد مساجد خواهیم بود.

بخش فرهنگی مساجد بسیار جزیره ای عمل می کند و در این حوزه نیازمند هم افزایی و وحدت رویه مناسب به دوراز سیاست زدگی هستیم.

همه ما سرباز مسجد هستیم و باید در کنار هم با کاستن منیت های موجود به سمت اعتلای مساجد پیش برویم.

زهره مظفری: بزرگ ترین آسیب به مساجد وجود تعداد زیادی متولی در امور مساجد است که این امر موجب شده تا اثرگذاری مسجد هم در سایه این کثرت به حداقل ها برسد.

این کثرت موجب می شود بودجه های در نظر گرفته نیز پخش شده و نتواند در جای خود هزینه شود.

باید یک مدیریت واحد، مقتدر و با بصیرت و آگاه در فرایند تجمیع و وحدت مساجد شهر قزوین وجود داشته باشد که متأسفانه این موضوع و وفاق در قزوین بسیار کم رنگ است.

سعید خورشیدی: در حال حاضر تولیت هایی با عناوین مختلف در امور مساجد وجود داشته و هر سازمانی مسئولیت بخشی را بر عهده دارد که از آن جمله می توان به سازمان امور مساجد زیر نظر دفتر نماینده ولی فقیه، کانون های فرهنگی هنری مساجد زیرمجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل اوقاف و امور و خیریه، بسیج مساجد و امثال آن اشاره کرد؛ همه این موارد اعلام شده در حال کار کردن هستند اما هیچ کدام عملکرد مؤثری نداشته اند.

ما نیازمند هم افزایی در حوزه نهادهای وابسته به مساجد هستیم که بهترین مرجع برای ایجاد این هم افزایی دفتر نماینده ولی فقیه در استان است و حضرت آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین می توانند نقش چتر واحد در این خصوص ایفا کرده و بخش های مختلف و عوامل مرتبط با عملکرد مساجد را زیر بال وپر خود بگیرد.

ایکنا: به عنوان سؤال آخر راهکارهای شما برای برگشت مساجد به شاکله اصلی و اهداف والای خود برای داشتن جایگاه نقش آفرین خود در جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: باید انقلابی در محیط مسجد رخ دهد تا روح تازه ای به پیکره ائمه جماعت و هیئت امنای آن دمیده شود و با بازنگری در این دو رکن اساسی مسجد بار دیگر نقش تربیتی آن احیا شود.

زهره مظفری: یکی از ضعف های موجود در این حوزه عملکرد ضعیف آموزش وپرورش است چرا که این نهاد تربیتی نقش بسیار مهمی در آشتی و همراهی دانش آموزان با مسجد را بر عهده دارند و می توانند در قالب برنامه های متنوعی زمینه این ارتباط را در محیط مسجد فراهم کنند.

سعید خورشیدی: باید برای کنترل این وضعیت دوربرگردان هایی تعبیه شود تا بتوانیم مساجد را به ریل اصلی خود بازگردانیم.

بازگشت مساجد به کارکرد اصلی خود میسر نخواهد بود مگر با حضور جوانان، فکر و ایده نو که در این صورت کارکردهای مسجد از حداقلی رشد کرده و به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.

گزارش از رقیه ملاحسنی
کلید واژه ها: مساجد - برگزار - جوانان - فرهنگی - فرهنگ - مسجد - قزوین - بین المللی - اسلام - خبرگزاری - استان - پیروزی انقلاب اسلامی - قرآن - مسئولان - انقلاب اسلامی - مشکلات - مدیریت - اسلامی - برنامه - پیامبر اکرم - امروز - سبک زندگی - خورشیدی - پیشنهاد - اقتصادی - نوجوان - ازدواج - زندگی - سیاسی - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
سوژه جدید کری پرسپولیسی ها پس از اعلام رای عجیب پرونده شکایت رحمتی از میناوند !

شرایط برای توسعه بخش کشاورزی کشور فراهم است

شرایط برای توسعه بخش کشاورزی کشور فراهم است

یادداشت سردار فتح الله جعفری به مناسبت درگذشت امیرسرتیپ سیروس لطفی

کاری برای بی نیازی و دوری از فقر

اجرای چراغ خاموش FATF در شبکه بانکی

استخدام دستیار مدیر آقا در شرکت بین المللی تاکسی ماکسیم- تهران

بازداشت معارض بحرینی به دلیل دعوت به تحریم انتخابات

تادین خان: انتقام قتل جنرال رازق را خواهم گرفت

تمرکز پژوهش نهاد کتابخانه عمومی بر تامین نیاز قومیت ها است

شورای امنیت لغو تحریم های اریتره را تصویب کرد

«جان کلی» و «رایان زینک» هم از دولت ترامپ می روند

هلاکت نماینده اسراییل و عربستان در حمله سپاه

اجرای کنسرت با رعایت هنجارها ایراد ندارد

انتخابات استانی،نسخه شفابخش استان های قومیتی- فاطمه رشیدی*

دیدار مدیرعامل منطقه آزاد قشم با سید حسن خمینی

باید به سراغ آن عده ای رفت که ظریف نمی تواند نامشان را ذکر کند

دانلود آهنگ جدید مجتبی شجاع بنام عزیزترین

سر رباتیک که حالات چهره افراد را تشخیص می دهد

همسر شهیدی که آرمان گرا و ایدئولوژیک نیست!

چشم تو از پشت تلویزیون هم قلب آدم را از جا درمی آورد

بهرام پارسایی: باید به جای اتهام زنی به سراغ آن ها که ظریف گفته رفت

امیرآبادی فراهانی: تعداد کارمندان و مدیران دو تابعیتی در کشور نگران کننده است

توصیه هایی عالی برای متقاضیان زیبایی صورت/ مراقب تبلیغات اغراق آمیز باشید

ماموریت دشوار حناچی

استخدام ورد پرسکار خانم آشنا به html ،css ،php در اصفهان

استخدام مشاور تحصیلی از دانشجویان خانم و آقا در تهران

آخرین تدابیر شورای عالی ترافیک برای کنترل آلودگی هوا/تاکید بر اجرای دقیق طرح کاهش در کشور

ستاد مدیریت محله شهرداری تهران تجاوز در مهدکودک را رد کرد

الزامات پژوهش اخلاقی و نوآوری مسئولانه چیست

نگاهی به زندگینامه مرحوم آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی

نماینده مجلس: زیان سدها بیشتر از منافعشان است

بروز عقده ها در فضای مجازی، ریشه فرهنگی دارد

بررسی ایرادات CFT در کمیسیون امنیت ملی مجلس

بزرگ ترین آش نذری استان اصفهان در نایین پخته شد

اسلامی: مناظره یک فعالیت آگاهانه عالمانه است/ لزوم پرهیز از جدل با افرادی که متفننانه مناظره می کنند

تجدید میثاق رییس منطقه آزاد قشم با آرمان های حضرت امام خمینی(س)

تجهیز نمایشگاه دائمی شهر یاسوج

وقف؛ هدیه ای بی منت

مقررات اینترنت اشیا به دستگاه های حاکمیتی ابلاغ شد

هیات دولت 4 استاندار جدید را انتخاب کرد

دانلود آهنگ جدید امیر احد بنام چشمات

دانلود آهنگ جدید سعید مرادی بنام دیوونگی

«سید» دوست ندارد برنامه های صبحگاهی اش بازگو شود

پیشرفت 92 درصدی ادامه پروژه بزرگراه همت در البرز

رنجبرزاده: جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی کشور هفته آینده برگزار می شود رنجبرزاده: جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی کشور هفته آینده برگزار می شود

پارسایی: وزیر امور خارجه بدون سند حرف نمی زند

پزشکیان: عدالت گم شده جامعه کنونی است/ وکلا باید بدون لکنت حرف بزنند

دعوت معاون مطبوعاتی از مدیران رسانه ها برای حضور در انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

رسانه ملی رشادت های شهدای روحانی را به تصویر بکشد

آخرین گفت وگوی سلطان سکه: اگر برگردم دوباره همان کار را می کنم

دانلود سوالات ضمن خدمت پدافند غیر عامل

دانلود سوالات ضمن خدمت ایمنی و امنیت

تغییر چهار وزیر کابینه تکذیب شد

فساد، شرق و غرب ندارد/ زن های تن فروش و کودکان خیابانی قربانیان امضای یقه سفیدها هستند

6 عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند + اسامی

تخریب کنندگان وزیر خارجه در زمین دشمن بازی می کنند/ ظریف فقط گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با «FATF » را مطرح کرد

توسعه تجهیزات دندانپزشکی مغفول مانده است

اعضای سازمان جهانی گردشگری همدان را ترک کردند

فارس گزارش می دهد شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است

یک تیرو دو نشان دولت در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر

سه توصیه امام سجاد(ع) برای دست یافتن به سعادت ابدی

برنامه ها و رویکرد شهردار آبادان

فراهم شدن بیش از 40 هزار فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور

حمام 200 ساله دولاب بازسازی می شود

مجادله جدید درباره FATF | پولشویی؛ انکار، واقعیت

کاریکاتور شفاف سازی اقتصادی توسط دولت

نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

اعضای شورا از انتصابات شهرداری در وقت اضافه راضی نیستند

تجدید میثاق کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه عمومی کشور با آرمان های حضرت امام(س)

روحانی شش عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی را منصوب کرد

آمادگی 162 سایت برف روبی و سه سایت پشتیبان مجهز به تجهیزات لازم در مناطق 22 گانه شهر تهران

خانه احزاب قزوین به زودی راه اندازی می شود

دانلود آهنگ جدید بابک یوسفی بنام دلتنگی

دانلود آهنگ جدید مهران اسدی بنام حالا چی شد

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 21 آبان 1397

رونوشت به تمام مسئولین نظام

فضای سیاسی این روزهای مشهد چگونه است؟ / «بعد از فوت آیت الله طبسی وارد دوران سختی شده ایم»

رد کردن پیشنهاد حج به خاطر جبهه

حاجی زاده: طراحی 80 عملیات ناامن سازی کشور توسط گروهک ها؛ کم تر از 3 درصد موفق بوده اند

سخنان شنیدنی یک روحانی درباره عشق و ازدواج: مادرهای مذهبی پی همسر مذهبی برای پسرشان هستند؟

ارسال نامه ای از قم به رییس قوه قضاییه

کتابت، نشر و بیع کتاب هایی که برای جامعه ضرر دارد، حرام است

چشم و چراغ ملت و رسالت نظارتی آن

بانوان اول موفق و تاثیرگذار در تاریخ

جزییات جلسه انتخاب شهردار کرمانشاه

عباسی: 2 هزار و 200 شهید مدافع حرم جمعیت کیفی حال حاضر کره زمین هستند/ ازغدی: کنوانسیون حقوق کودک را از غرب می گیریم حال آنکه آن ها اصلاً خانواده ندارند!

اخد آخرین دفاع از دو صراف متهم به اخلال در نظام ارزی

نماینده مجلس بر استقرار گمرک در بندر خشک مهریز تاکید کرد

دانلود آهنگ جدید فرهاد بیاضی بنام نگاه کن

واتیکان بر ارتقاء همکاری های فرهنگی با ایران تاکید کرد

آیین سنتی پخت حلیم شب چهل و هشتم - سمنان

شیوه اثباتی واقناعی درتعامل با نمایندگان مجلس به کار بگیریم

خانه احزاب قزوین به زودی راه اندازی می شود

دیدار دریادار خانزادی با فرماندهان نیروهای دریایی چین و روسیه

بسترسازان پولشویی!

شویگو: روسیه از همکاری با کوبا استقبال میکند

امام جمعه تبریز: استقلال وکلا ضامن عدالت است

سرخط فارس بسترسازان پولشویی!

مرکز اسناد انقلاب اسلامی مطالعات درباره دهه 60 را نشر می دهد

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر