مطالب مرتبط:
میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» در ایکنا برگزار شد
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
استفاده از ظرفیت جوانان انقلابی، مبتکر و خلاق در جهاد دانشگاهی قابل لمس است
جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد در قزوین پایان یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 06:152018-08-20سياسي

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر


میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

- مشروح میزگرد جوانان حافظان سنگر مسجد / مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر " گروه فرهنگی- میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از قزوین، میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور حجت الاسلام والمسلمین رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی- هنری مساجد استان، سعید خورشیدی مسئول هیئت انصارالصلاه و فعال فرهنگی و زهره مظفری از فعالان فرهنگی و قرآنی استان قزوین در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا برگزار شد.

در این میزگرد ضمن آسیب شناسی از روند فعالیت های مساجد در شهر قزوین به بررسی زوایای مختلف جذب و حضور حداکثری جوانان پرداخته و راهکارهای مناسب برای نیل به این منظور پیشنهاد شد.

تفصیل و مشروح گفت وگوهای این میزگرد در ذیل آمده است.

ایکنا: اگر بخواهیم برای مسجد دو شأن سخت افزاری و نرم افزاری قائل شویم بی شک شأن سخت افزاری شامل کالبد و بدنه و ظواهر مسجد خواهد بود و شأن نرم افزاری نیز به امام جماعت، هیئت امنا و برنامه های در نظر گرفته شد در مساجد اطلاق خواهد شد.

آنچه در این میزگرد موردتوجه است توجه به شأن نرم افزاری مساجد برای جذب حداکثری جوانان و نوجوان در دامنه پربرکت مسجد است.

شما جایگاه این شأن را در مساجد شهر قزوین چگونه ارزیابی می کنید؟ حجت الاسلام رمضانی: پیامبر اکرم (ص) همواره مهم ترین تصمیمات امت اسلامی را در مسجد اتخاذ می کردند که این نشان دهنده اهمیت جایگاه آن در دیدن اسلام است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قالب درخواست ها و پشتیبانی ها، برنامه ها و تجمعات مهم در داخل مساجد انجام می شد و می توان گفت انقلاب ما از مسجد شروع شده است.

مسجد باید محل اطمینان و مأمن همه باشد اما امروز شاهد تغییر کارکردهای مسجد هستیم و ما جایگاه آن را به پایین ترین حد کشانده ایم.

در حال حاضر شاهد وجود مشکلاتی در تربیت و تدبر مدیریت مساجد و ظرفیت سوزی در آن هستیم و همین امر موجب شده تا به دنبال مکانیسم صحیحی برای مدیریت مساجد باشیم.

امروز می توان از مسجد برای برگزاری جلسات هم اندیشی، حل مشکلات و آسیب های اقتصادی و اجتماعی، گفتمان های علمی، تبیین مسائل سیاسی به دوراز سیاست زدگی، تشکیل گروه های فرهنگی، رفع اختلافات، مشاوره های ازدواج و سبک زندگی و امثال آن بهره برد.

زهره مظفری: با توجه به جایگاه فرهنگ در جامعه یکی از مهم ترین محورهای مورد تأکید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد فرهنگ سازی تعیین شده بود اما احساس می شود در حال حاضر مساجد از این فضای فرهنگ سازی جدا شده اند و به سمت کارکردهایی چون کسب درآمد، برگزاری مجالس ترحیم و امثال آن رفته اند که شاید بتوان آن را جزء فرعیات وظایف مسجد عنوان کرد.

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت که در شئون سخت افزاری و نرم افزاری مسجد نقش آفرینی می کند جوانان هستند اما چه میزان هیئت امنا و امام جماعت دغدغه حضور جوانان در مسجد را دارد؟!امروز به دلایل مختلف این شأن و جایگاه به حلقه گم شده ای تبدیل شده و گاهی به طور کامل به فراموشی سپرده شده اند؛ گویا دغدغه ای برای حضور و یا عدم حضور قشر جوان در مساجد و جذب آن ها به این مکان معنوی وجود ندارد، حتی به عنوان شعار هم به آن نگاه نمی شود و این نوع نگاه بسیار آسیب زننده است.

سعید خورشیدی: در صدر اسلام حضرت رسول (ص) اولین کاری که بعد از ورود به مدینه داشتند مشخص کردن جایگاه مسجدالنبی و تأسیس آن بود تا به عنوان پایگاه حکومتی مسلمین از آن استفاده کنند؛ اما به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی مردم، ورود تکنولوژی و به ویژه نحوه مدیریت مسجد کارکرد مساجد از محل زندگی مردم به حداقل ها تبدیل و به پایین ترین حد آن اکتفا شده است.

ما باید مسجد را محل زندگی مردم بکنیم و شئون زندگی آن ها را در مجموعه مسجد تأمین کنیم اما در حال حاضر ما زندگی مردم را از مسجد بیرون کشیده ایم و برای آن جایگزین هایی چون فرهنگ سرا، محل اجتماع و امثال آن درست کرده ایم و به غیر از اوقات نماز و مجالس ترحیم از مسجد عملکرد و نقش دیگری دیده نمی شود.

ایکنا: یکی از مؤلفه های مهم در هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است که شاید بتوان این جایگاه را در مقام رهبری هر مسجد ذکر کرد.

در حال حاضر چه میزان ائمه جماعت در مساجد توانسته اند در نفوذ و تأثیرگذاری خود بر نسل نوجوان و جوان در مسجد مؤثر واقع شوند؟ حجت الاسلام رمضانی: به طور طبیعی مدیر طبیعی هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است اما آسیب های جدی در این خصوص قابل مشاهده است که یکی از مهم ترین آن ها را می توان به روز نبودن مدیریت مساجد و ارتباط ضعیف آن ها با نوجوانان و جوانان نام برد، همین امر موجب می شود تا نظرات و دیدگاه های هیئت امنا بر امام جماعت تسری یابد.

پیشنهاد می کنم حوزه علمیه بخشی از دغدغه های خود را برای تربیت مدیر مسجدی اختصاص دهد و رشته های مختلفی چون روانشناسی، جوان شناسی، ارتباطات، مشاوره، جامعه شناسی و امثال آن به این مدیران آموزش دهد تا بدین واسطه مدیران موفق در مساجد استان داشته باشیم تا بتوانند با حضور هدفمند در مساجد شهر زمینه ارتباط گیری مؤثر را با نسل نوجوان و جوان داشته باشند؛ در حقیقت حوزه علمیه می تواند این نقصان را رفع کرده و مدیرانی ذوابعاد را وارد بدنه مسجد کند.

زهره مظفری: روحانیت در مسجد باید از بین افرادی تعیین شوند که بتوانند نقش اثرگذار خود را در جذب نوجوان و جوان به خوبی ایفا کنند.

این امر با میدان دادن به جوانان میسر خواهد شد.

سعید خورشیدی: ما نیازمند آموزش ویژه برای امام جماعات مساجد هستیم.

یکی از تجربیات خوب در استان خوزستان رقم خورده است که در آن حوزه علمیه برای هر مسجدی چندین طلبه جوان و کار بلد را به عنوان موظفی معرفی کرده که این طلاب با حضور منسجم در مساجد تحت پوشش خود در کنار امام جماعت آن مسجد به کارهای فرهنگی اقدام کرده و زمینه ارتباط گیری خوب و مناسب را با جوانان و نوجوانان آن مسجد فراهم می کنند.

به واسطه عملیاتی کردن این ایده خوب شاهد فعال شدن نزدیک 80 درصد مساجد این استان هستیم و این مساجد به محل رجوع مردم تبدیل شده اند.

ایکنا: با توجه به جایگاه و میزان نقش هیئت امنا در سطح مساجد و اینکه بسیاری از ایده ها و برنامه ها باید از فاکتور آن ها گذر کند، ویژگی های یک هیئت امنای خوب و توانمند را چگونه می بینید؟ حجت الاسلام رمضانی: در کشور ایران هیئت امنا جایگاه بسیار مهمی دارند و غالب آن ها تعیین کننده نوع برنامه ها و کارکردهای مساجد هستند.

سازمان اوقاف و امور خیریه متولی انتخاب هیئت امنا در مساجد است.

ما بسیار به مسجد ظلم کرده ایم؛ مشکل امروز مساجد نداشتن رویه ای منسجم و سامانه ای برای شبکه سازی در مساجد است.

زهره مظفری: آنچه در این خصوص قابل تأمل است نظارت ضعیف متولیان امر بر عملکرد هیئت امنا است به گونه ای که گویی چنین نظارتی وجود ندارد و هر چه خود هیئت امنا بخواهند انجام می شود.

از سوی دیگر چینش هیئت امنا نیز بسیار مهم و با اهمیت است که در حال حاضر بیشتر ملاک سن و سابقه افراد در نظر گرفته می شود در حالی که باید طوری روند انتخاب هیئت امنا پیش رود که افراد دارای مقبولیت اکثریت مسجد و حتی به جوانان میدان داده شود تا در این بستر بتوانند تصمیمات لازم و مناسب تری را اتخاذ کنند.

سعید خورشیدی: در حال حاضر سازمان اوقاف و امور خیریه ورود جدی در انتخاب هیئت امنای مساجد ندارد و گویی انتخاب اعضای هیئت امنا به صورت موروثی و یا تنها بسنده به سن و سال آن ها شده است.

به نظر می رسد یکی از موانع جدی در راستای پیشبرد اهداف تعالی بخش و برگزاری برنامه های جاذب نسل جوان برخی از اعضای هیئت امنا و ائمه جماعت مساجد هستند چرا که اگر این دو در کنار هم و هماهنگ باشند بی شک اتفاقات خوبی در این مسیر خواهد افتاد.

ایکنا: یکی از مهم ترین چالش های پیش رو در خصوص عملکرد مساجد احساس می شود نبود چتر واحدی برای ایجاد وفاق و هم بستگی در میان مساجد است.

به نظر می رسد نیاز است این چتر واحدی وجود داشته باشد تا بتواند با شبکه سازی هوشمندانه در مساجد از طریق آن به هسته های شکوفا در بین نسل نو اقدام شود.

نظر شما در این خصوص چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: در حال حاضر شاید بتوان 20 متولی را در امور مساجد نام برد که این کثرت موجب شده تا ما نتوانیم شاهد اثرگذاری مفید مسجد باشیم .

اگر هر سازمان و متولی نقش خود را به خوبی ایفا کند شاهد انسجام در عملکرد مساجد خواهیم بود.

بخش فرهنگی مساجد بسیار جزیره ای عمل می کند و در این حوزه نیازمند هم افزایی و وحدت رویه مناسب به دوراز سیاست زدگی هستیم.

همه ما سرباز مسجد هستیم و باید در کنار هم با کاستن منیت های موجود به سمت اعتلای مساجد پیش برویم.

زهره مظفری: بزرگ ترین آسیب به مساجد وجود تعداد زیادی متولی در امور مساجد است که این امر موجب شده تا اثرگذاری مسجد هم در سایه این کثرت به حداقل ها برسد.

این کثرت موجب می شود بودجه های در نظر گرفته نیز پخش شده و نتواند در جای خود هزینه شود.

باید یک مدیریت واحد، مقتدر و با بصیرت و آگاه در فرایند تجمیع و وحدت مساجد شهر قزوین وجود داشته باشد که متأسفانه این موضوع و وفاق در قزوین بسیار کم رنگ است.

سعید خورشیدی: در حال حاضر تولیت هایی با عناوین مختلف در امور مساجد وجود داشته و هر سازمانی مسئولیت بخشی را بر عهده دارد که از آن جمله می توان به سازمان امور مساجد زیر نظر دفتر نماینده ولی فقیه، کانون های فرهنگی هنری مساجد زیرمجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل اوقاف و امور و خیریه، بسیج مساجد و امثال آن اشاره کرد؛ همه این موارد اعلام شده در حال کار کردن هستند اما هیچ کدام عملکرد مؤثری نداشته اند.

ما نیازمند هم افزایی در حوزه نهادهای وابسته به مساجد هستیم که بهترین مرجع برای ایجاد این هم افزایی دفتر نماینده ولی فقیه در استان است و حضرت آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین می توانند نقش چتر واحد در این خصوص ایفا کرده و بخش های مختلف و عوامل مرتبط با عملکرد مساجد را زیر بال وپر خود بگیرد.

ایکنا: به عنوان سؤال آخر راهکارهای شما برای برگشت مساجد به شاکله اصلی و اهداف والای خود برای داشتن جایگاه نقش آفرین خود در جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: باید انقلابی در محیط مسجد رخ دهد تا روح تازه ای به پیکره ائمه جماعت و هیئت امنای آن دمیده شود و با بازنگری در این دو رکن اساسی مسجد بار دیگر نقش تربیتی آن احیا شود.

زهره مظفری: یکی از ضعف های موجود در این حوزه عملکرد ضعیف آموزش وپرورش است چرا که این نهاد تربیتی نقش بسیار مهمی در آشتی و همراهی دانش آموزان با مسجد را بر عهده دارند و می توانند در قالب برنامه های متنوعی زمینه این ارتباط را در محیط مسجد فراهم کنند.

سعید خورشیدی: باید برای کنترل این وضعیت دوربرگردان هایی تعبیه شود تا بتوانیم مساجد را به ریل اصلی خود بازگردانیم.

بازگشت مساجد به کارکرد اصلی خود میسر نخواهد بود مگر با حضور جوانان، فکر و ایده نو که در این صورت کارکردهای مسجد از حداقلی رشد کرده و به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.

گزارش از رقیه ملاحسنی
کلید واژه ها: مساجد - برگزار - جوانان - فرهنگی - فرهنگ - مسجد - قزوین - بین المللی - اسلام - خبرگزاری - استان - پیروزی انقلاب اسلامی - قرآن - مسئولان - انقلاب اسلامی - مشکلات - مدیریت - اسلامی - برنامه - پیامبر اکرم - امروز - سبک زندگی - خورشیدی - پیشنهاد - اقتصادی - نوجوان - ازدواج - زندگی - سیاسی - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
از انتقاد به سخنان جنجالی کی روش تا واکنش مردم آمریکا به بدل ترامپ

دوچرخه سواری در شیب عمودی کوهستان!+فیلم

لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت رفت

10 حقیقت روانشناختی جالب درباره رفتار انسان که دید تازه ای به شما می دهد

چرا تماس چشمی قدرت بسیار زیادی دارد؟

دردسر کودکان داعشی برای بلژیک

نخستین کنسرت ایرج در خارج از کشور پس از 20 سال

«داووس» میزبان طرح های فناورانه می شود

تضمین امنیت صفحات افراد مشهور در اینستاگرام توسط هکرها

زمان آزمون استخدام سازمان امور اراضی کشور

زیباکلام: مادامی که اقتصاد دولتی باشد، فساد افزایش می یابد

جان کری: ترامپ آمریکا را منزوی کرده است

شرط احیای زاینده رود

حقوق حوزه های علمیه به خاطر عدم اطلاع رسانی ضایع می شود

سدسازی از نقطه آغاز تاکنون

دور هفتم شطرنج تاتا استیل/ توقف پرهام مقصودلو برای حریف هلندی

لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد

استخدام برنامه نویس مسلط #c و Net. در یک شرکت معتبر – تهران

ورود فوق ستاره پرسپولیس به جهان مُد + عکس

برنامه ای برای مقابله با تحریم نفتی پیش بینی نشده!

واکنش لاریجانی به بازداشت مرضیه هاشمی

آیا دیوارنگاره جدید میدان ولی عصر را دیده اید؟/ تصاویر

ساختمان جدید پلاسکو مهر سال 99 تحویل کسبه می شود

راجر فدرر را هم بدون کارت به رختکن راه ندادند

پاسخ استاد مطهری به پرسشی درباره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

مدرسه 12 کلاسه در محله هادی آباد قزوین احداث می شود

3 شهید دفاع مقدس بر دستان مردم شیراز تشییع شدند

ایرادات طرح استانی شدن انتخابات مجلس

مسئولان پیگیر حق مال باختگان تخلفات شرکت پدیده شاندیز باشند

تلاش سیم بانان امور برق چادگان اصفهان در کولاک و سرمای زیر صفر درجه

ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

نامه نماینده رژیم صهیونیستی به شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران

ضوابط بهره برداری از خاک مشخص شد

تصویری از پست اینستاگرامی برانکو در بدو ورود به ایران

اعلام نتایج استخدام بنیاد شهید و امور ایثارگران سال 97

برگزاری نشست تخصصی سلبریتی ‏های اینترنتی در ایران

همه پزشکان ملزم به نصب کارتخوان در مطب هستند

تجلیل از مژگان شیخی در قالب طرح سراسری «چهل قلم»

دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی، مغفول مانده است

فیلم/ وقتی زهرای مرضیه(س) وارد محشر می شود...

خانم ها در نوحه سرایی خیلی مظلوم واقع شدند

رسیدگی به مشکلات خانواده شهدا در اولویت دولت قرار دارد

شهدا درس ولایت مداری را از حضرت زهرا (س) آموختند

اجرای طرح «مترجمی زبان قرآن» در یزد

آفات نگارش تاریخ و لوازم تدوین تاریخ انقلاب اسلامی

شماره 202/ مسابقه پیامکی «بشارت 1452»

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل: احداث شعبه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در جمهوری آذربایجان

استاندار آذربایجان غربی: اولویت سیاست خارجی ایران توسعه روابط با جمهوری آذربایجان است

انتصاب خزائلی به عنوان سرپرست میراث فرهنگی قزوین

سازمان ها و وزارتخانه ها از رایزنی برای تغییر بودجه اجتناب کنند

حکم قطعی پرونده 5 صراف صادر شد

بازی جالبی که برای عروس و داماد ترتیب دادند/فیلم

تضمین رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره الحاق ایران به کنوانسیون موسوم به سی.اف.تی

افزایش حق مسکن کارگران اول بهمن ماه بررسی می شود/ کش و قوس میان کارگر و کارفرما

اقدامات دهه فجر با توجه به چهل سالگی انقلاب باید در تراز دیگری انجام شود/ امروز نظام با جنگی پیچیده تر از جنگ تحمیلی هشت ساله روبه رو است

دفترچه راهنمای ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی کشور در سال 1397 منتشر شد

منفعت طلبی، دورکننده جامعه از تقوا و بندگی

حضرت زهرا (س)؛ نامی که تنها در روضه ها شنیده می شود

بررسی مشکلات حوزه زاینده رود و تحولات سوریه در کمیسیون امنیت ملی

روهینگیا به پلیس میانمار حمله کرد

بدرالزمان قریب در فیلمنامه زندگی اش بازیگری بسیار مثبت بود

موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از وزارت جهاد کشاورزی

آیت الله مکارم: فضای مجازی تریبون افراد بی مایه شده/ فردی که خلع لباس شد، 1.2 میلیون دنبال کننده داشت

ضرورت بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی

فروش زعفران در بورس چقدر بود؟

CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد

تلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود 7 هزار میلیاردی جامعه پزشکی / کارتخوان اجباری می شود

دستگاه ها از رایزنی های دوباره برای تغییر بودجه اجتناب کنند

تصاویر| آخرین تمرین ایران قبل از بازی با عمان

بانوان تاثیرگذاری خود را در حوزه های اجتماعی افزایش دهند

دستمزد کارگران تکافوی 25 درصد مخارج زندگی را می دهد

بهره برداری از 5 کلاس درس در رودان

با عضویت در CFT مشکلی به وجود نمی آید

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در خبرگزاری جمهوری اسلامی

کارکنان شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

عملکرد برخی مسئولان و مداحان عامل دین گریزی است/ مداحی نیازمند کلاس، اخلاق و اخلاص است

معیار اصلی نمایشگاه، انتقال مفاهیم انقلاب به نسل جدید است

مردم بندرعباس در سوگ شهادت حضرت زهرا(س)

ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

سیگنال مثبت شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات

لایحه CFT به مجمع تشخیص ارجاع شد

10 ابهام بزرگ در بودجه 98/ ادعای شفافیت غلط از آب درآمد

ماتادورهای اماراتی‎/تصاویر

پروازهای فرودگاه آبادان

کشتی گیر نهاوندی مدال آور استان در جام هاشمی نژاد

بررسی مسائل و موضوعات شهری در نشست شورای اسلامی شهر و شهردار مهاباد

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

برق مناطقی از قزوین قطع می شود

پیام خانواده و دوستان مرضیه هاشمی به دادگاه آمریکایی: با مرضیه هاشمی مثل یک شاهد رفتار کنید نه مثل یک جانی!

چرا اعتبارنامه هیچ نماینده‎ای از مجلس هفتم تا دهم رد نشده؟

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه

جلسه علنی 30 دی آغاز شد/ بررسی چندباره « CFT» در دستور کار پارلمان

جزییات شرکت در آزمون متمرکز داوطلبان امامت نماز جمعه اعلام شد

دانلود معروف ترین سرودهای انقلابی

19 ایراد CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد

با اصرار نمایندگان لایحه CFT به مجمع تشخیص رفت

چرا بودجه حوزه علم و فناوری کاهش یافته؟

پشت پرده حذف مصوبه مالیات پزشکان چه کسانی هستند؟

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر