مطالب مرتبط:
میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» در ایکنا برگزار شد
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
امام جمعه تبریز: کشور نیازمند تفکر جوانان انقلابی است
استفاده از ظرفیت جوانان انقلابی، مبتکر و خلاق در جهاد دانشگاهی قابل لمس است
جشنواره سراسری تئاتر بچه های مسجد در قزوین پایان یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 07:152018-08-20سياسي

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر


میزگرد «جوانان حافظان سنگر مساجد» با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

- مشروح میزگرد جوانان حافظان سنگر مسجد / مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر " گروه فرهنگی- میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور مسئولان و فعالان فرهنگی استان در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا قزوین برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از قزوین، میزگرد جوانان حافظان سنگر مساجد با حضور حجت الاسلام والمسلمین رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی- هنری مساجد استان، سعید خورشیدی مسئول هیئت انصارالصلاه و فعال فرهنگی و زهره مظفری از فعالان فرهنگی و قرآنی استان قزوین در خبرگزاری بین المللی قرآن - ایکنا برگزار شد.

در این میزگرد ضمن آسیب شناسی از روند فعالیت های مساجد در شهر قزوین به بررسی زوایای مختلف جذب و حضور حداکثری جوانان پرداخته و راهکارهای مناسب برای نیل به این منظور پیشنهاد شد.

تفصیل و مشروح گفت وگوهای این میزگرد در ذیل آمده است.

ایکنا: اگر بخواهیم برای مسجد دو شأن سخت افزاری و نرم افزاری قائل شویم بی شک شأن سخت افزاری شامل کالبد و بدنه و ظواهر مسجد خواهد بود و شأن نرم افزاری نیز به امام جماعت، هیئت امنا و برنامه های در نظر گرفته شد در مساجد اطلاق خواهد شد.

آنچه در این میزگرد موردتوجه است توجه به شأن نرم افزاری مساجد برای جذب حداکثری جوانان و نوجوان در دامنه پربرکت مسجد است.

شما جایگاه این شأن را در مساجد شهر قزوین چگونه ارزیابی می کنید؟ حجت الاسلام رمضانی: پیامبر اکرم (ص) همواره مهم ترین تصمیمات امت اسلامی را در مسجد اتخاذ می کردند که این نشان دهنده اهمیت جایگاه آن در دیدن اسلام است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قالب درخواست ها و پشتیبانی ها، برنامه ها و تجمعات مهم در داخل مساجد انجام می شد و می توان گفت انقلاب ما از مسجد شروع شده است.

مسجد باید محل اطمینان و مأمن همه باشد اما امروز شاهد تغییر کارکردهای مسجد هستیم و ما جایگاه آن را به پایین ترین حد کشانده ایم.

در حال حاضر شاهد وجود مشکلاتی در تربیت و تدبر مدیریت مساجد و ظرفیت سوزی در آن هستیم و همین امر موجب شده تا به دنبال مکانیسم صحیحی برای مدیریت مساجد باشیم.

امروز می توان از مسجد برای برگزاری جلسات هم اندیشی، حل مشکلات و آسیب های اقتصادی و اجتماعی، گفتمان های علمی، تبیین مسائل سیاسی به دوراز سیاست زدگی، تشکیل گروه های فرهنگی، رفع اختلافات، مشاوره های ازدواج و سبک زندگی و امثال آن بهره برد.

زهره مظفری: با توجه به جایگاه فرهنگ در جامعه یکی از مهم ترین محورهای مورد تأکید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد فرهنگ سازی تعیین شده بود اما احساس می شود در حال حاضر مساجد از این فضای فرهنگ سازی جدا شده اند و به سمت کارکردهایی چون کسب درآمد، برگزاری مجالس ترحیم و امثال آن رفته اند که شاید بتوان آن را جزء فرعیات وظایف مسجد عنوان کرد.

یکی از موارد بسیار حائز اهمیت که در شئون سخت افزاری و نرم افزاری مسجد نقش آفرینی می کند جوانان هستند اما چه میزان هیئت امنا و امام جماعت دغدغه حضور جوانان در مسجد را دارد؟!امروز به دلایل مختلف این شأن و جایگاه به حلقه گم شده ای تبدیل شده و گاهی به طور کامل به فراموشی سپرده شده اند؛ گویا دغدغه ای برای حضور و یا عدم حضور قشر جوان در مساجد و جذب آن ها به این مکان معنوی وجود ندارد، حتی به عنوان شعار هم به آن نگاه نمی شود و این نوع نگاه بسیار آسیب زننده است.

سعید خورشیدی: در صدر اسلام حضرت رسول (ص) اولین کاری که بعد از ورود به مدینه داشتند مشخص کردن جایگاه مسجدالنبی و تأسیس آن بود تا به عنوان پایگاه حکومتی مسلمین از آن استفاده کنند؛ اما به دلایل مختلف از جمله تغییر سبک زندگی مردم، ورود تکنولوژی و به ویژه نحوه مدیریت مسجد کارکرد مساجد از محل زندگی مردم به حداقل ها تبدیل و به پایین ترین حد آن اکتفا شده است.

ما باید مسجد را محل زندگی مردم بکنیم و شئون زندگی آن ها را در مجموعه مسجد تأمین کنیم اما در حال حاضر ما زندگی مردم را از مسجد بیرون کشیده ایم و برای آن جایگزین هایی چون فرهنگ سرا، محل اجتماع و امثال آن درست کرده ایم و به غیر از اوقات نماز و مجالس ترحیم از مسجد عملکرد و نقش دیگری دیده نمی شود.

ایکنا: یکی از مؤلفه های مهم در هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است که شاید بتوان این جایگاه را در مقام رهبری هر مسجد ذکر کرد.

در حال حاضر چه میزان ائمه جماعت در مساجد توانسته اند در نفوذ و تأثیرگذاری خود بر نسل نوجوان و جوان در مسجد مؤثر واقع شوند؟ حجت الاسلام رمضانی: به طور طبیعی مدیر طبیعی هر مسجدی امام جماعت آن مسجد است اما آسیب های جدی در این خصوص قابل مشاهده است که یکی از مهم ترین آن ها را می توان به روز نبودن مدیریت مساجد و ارتباط ضعیف آن ها با نوجوانان و جوانان نام برد، همین امر موجب می شود تا نظرات و دیدگاه های هیئت امنا بر امام جماعت تسری یابد.

پیشنهاد می کنم حوزه علمیه بخشی از دغدغه های خود را برای تربیت مدیر مسجدی اختصاص دهد و رشته های مختلفی چون روانشناسی، جوان شناسی، ارتباطات، مشاوره، جامعه شناسی و امثال آن به این مدیران آموزش دهد تا بدین واسطه مدیران موفق در مساجد استان داشته باشیم تا بتوانند با حضور هدفمند در مساجد شهر زمینه ارتباط گیری مؤثر را با نسل نوجوان و جوان داشته باشند؛ در حقیقت حوزه علمیه می تواند این نقصان را رفع کرده و مدیرانی ذوابعاد را وارد بدنه مسجد کند.

زهره مظفری: روحانیت در مسجد باید از بین افرادی تعیین شوند که بتوانند نقش اثرگذار خود را در جذب نوجوان و جوان به خوبی ایفا کنند.

این امر با میدان دادن به جوانان میسر خواهد شد.

سعید خورشیدی: ما نیازمند آموزش ویژه برای امام جماعات مساجد هستیم.

یکی از تجربیات خوب در استان خوزستان رقم خورده است که در آن حوزه علمیه برای هر مسجدی چندین طلبه جوان و کار بلد را به عنوان موظفی معرفی کرده که این طلاب با حضور منسجم در مساجد تحت پوشش خود در کنار امام جماعت آن مسجد به کارهای فرهنگی اقدام کرده و زمینه ارتباط گیری خوب و مناسب را با جوانان و نوجوانان آن مسجد فراهم می کنند.

به واسطه عملیاتی کردن این ایده خوب شاهد فعال شدن نزدیک 80 درصد مساجد این استان هستیم و این مساجد به محل رجوع مردم تبدیل شده اند.

ایکنا: با توجه به جایگاه و میزان نقش هیئت امنا در سطح مساجد و اینکه بسیاری از ایده ها و برنامه ها باید از فاکتور آن ها گذر کند، ویژگی های یک هیئت امنای خوب و توانمند را چگونه می بینید؟ حجت الاسلام رمضانی: در کشور ایران هیئت امنا جایگاه بسیار مهمی دارند و غالب آن ها تعیین کننده نوع برنامه ها و کارکردهای مساجد هستند.

سازمان اوقاف و امور خیریه متولی انتخاب هیئت امنا در مساجد است.

ما بسیار به مسجد ظلم کرده ایم؛ مشکل امروز مساجد نداشتن رویه ای منسجم و سامانه ای برای شبکه سازی در مساجد است.

زهره مظفری: آنچه در این خصوص قابل تأمل است نظارت ضعیف متولیان امر بر عملکرد هیئت امنا است به گونه ای که گویی چنین نظارتی وجود ندارد و هر چه خود هیئت امنا بخواهند انجام می شود.

از سوی دیگر چینش هیئت امنا نیز بسیار مهم و با اهمیت است که در حال حاضر بیشتر ملاک سن و سابقه افراد در نظر گرفته می شود در حالی که باید طوری روند انتخاب هیئت امنا پیش رود که افراد دارای مقبولیت اکثریت مسجد و حتی به جوانان میدان داده شود تا در این بستر بتوانند تصمیمات لازم و مناسب تری را اتخاذ کنند.

سعید خورشیدی: در حال حاضر سازمان اوقاف و امور خیریه ورود جدی در انتخاب هیئت امنای مساجد ندارد و گویی انتخاب اعضای هیئت امنا به صورت موروثی و یا تنها بسنده به سن و سال آن ها شده است.

به نظر می رسد یکی از موانع جدی در راستای پیشبرد اهداف تعالی بخش و برگزاری برنامه های جاذب نسل جوان برخی از اعضای هیئت امنا و ائمه جماعت مساجد هستند چرا که اگر این دو در کنار هم و هماهنگ باشند بی شک اتفاقات خوبی در این مسیر خواهد افتاد.

ایکنا: یکی از مهم ترین چالش های پیش رو در خصوص عملکرد مساجد احساس می شود نبود چتر واحدی برای ایجاد وفاق و هم بستگی در میان مساجد است.

به نظر می رسد نیاز است این چتر واحدی وجود داشته باشد تا بتواند با شبکه سازی هوشمندانه در مساجد از طریق آن به هسته های شکوفا در بین نسل نو اقدام شود.

نظر شما در این خصوص چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: در حال حاضر شاید بتوان 20 متولی را در امور مساجد نام برد که این کثرت موجب شده تا ما نتوانیم شاهد اثرگذاری مفید مسجد باشیم .

اگر هر سازمان و متولی نقش خود را به خوبی ایفا کند شاهد انسجام در عملکرد مساجد خواهیم بود.

بخش فرهنگی مساجد بسیار جزیره ای عمل می کند و در این حوزه نیازمند هم افزایی و وحدت رویه مناسب به دوراز سیاست زدگی هستیم.

همه ما سرباز مسجد هستیم و باید در کنار هم با کاستن منیت های موجود به سمت اعتلای مساجد پیش برویم.

زهره مظفری: بزرگ ترین آسیب به مساجد وجود تعداد زیادی متولی در امور مساجد است که این امر موجب شده تا اثرگذاری مسجد هم در سایه این کثرت به حداقل ها برسد.

این کثرت موجب می شود بودجه های در نظر گرفته نیز پخش شده و نتواند در جای خود هزینه شود.

باید یک مدیریت واحد، مقتدر و با بصیرت و آگاه در فرایند تجمیع و وحدت مساجد شهر قزوین وجود داشته باشد که متأسفانه این موضوع و وفاق در قزوین بسیار کم رنگ است.

سعید خورشیدی: در حال حاضر تولیت هایی با عناوین مختلف در امور مساجد وجود داشته و هر سازمانی مسئولیت بخشی را بر عهده دارد که از آن جمله می توان به سازمان امور مساجد زیر نظر دفتر نماینده ولی فقیه، کانون های فرهنگی هنری مساجد زیرمجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل اوقاف و امور و خیریه، بسیج مساجد و امثال آن اشاره کرد؛ همه این موارد اعلام شده در حال کار کردن هستند اما هیچ کدام عملکرد مؤثری نداشته اند.

ما نیازمند هم افزایی در حوزه نهادهای وابسته به مساجد هستیم که بهترین مرجع برای ایجاد این هم افزایی دفتر نماینده ولی فقیه در استان است و حضرت آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین می توانند نقش چتر واحد در این خصوص ایفا کرده و بخش های مختلف و عوامل مرتبط با عملکرد مساجد را زیر بال وپر خود بگیرد.

ایکنا: به عنوان سؤال آخر راهکارهای شما برای برگشت مساجد به شاکله اصلی و اهداف والای خود برای داشتن جایگاه نقش آفرین خود در جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان چیست؟ حجت الاسلام رمضانی: باید انقلابی در محیط مسجد رخ دهد تا روح تازه ای به پیکره ائمه جماعت و هیئت امنای آن دمیده شود و با بازنگری در این دو رکن اساسی مسجد بار دیگر نقش تربیتی آن احیا شود.

زهره مظفری: یکی از ضعف های موجود در این حوزه عملکرد ضعیف آموزش وپرورش است چرا که این نهاد تربیتی نقش بسیار مهمی در آشتی و همراهی دانش آموزان با مسجد را بر عهده دارند و می توانند در قالب برنامه های متنوعی زمینه این ارتباط را در محیط مسجد فراهم کنند.

سعید خورشیدی: باید برای کنترل این وضعیت دوربرگردان هایی تعبیه شود تا بتوانیم مساجد را به ریل اصلی خود بازگردانیم.

بازگشت مساجد به کارکرد اصلی خود میسر نخواهد بود مگر با حضور جوانان، فکر و ایده نو که در این صورت کارکردهای مسجد از حداقلی رشد کرده و به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت.

گزارش از رقیه ملاحسنی
کلید واژه ها: مساجد - برگزار - جوانان - فرهنگی - فرهنگ - مسجد - قزوین - بین المللی - اسلام - خبرگزاری - استان - پیروزی انقلاب اسلامی - قرآن - مسئولان - انقلاب اسلامی - مشکلات - مدیریت - اسلامی - برنامه - پیامبر اکرم - امروز - سبک زندگی - خورشیدی - پیشنهاد - اقتصادی - نوجوان - ازدواج - زندگی - سیاسی - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا نقشی در حمله تروریستی اهواز نداشته است

ولایتی: با بازگشت تحریم های آمریکا از پا نمی افتیم/ با وجود ترامپ نباید به هیچ کس اطمینان کنیم

طهرانچی: دفاع مقدس تاریخ مردم است

کارخانه ای در استرالیا طعمه حریق شد

جیمز متیس: آمریکا هیچ نقشی در حمله تروریستی اهواز نداشته است/ ایران نباید ما را مسئول بداند

بیانیه سپاه: اقتدار نیروهای مسلح وحشت عمیقی در دل دشمنان ایجاد کرده است

دوئل مسلحانه خونین در چوار ایلام

ادغام شرکت پیام همشهری تاکنون به معنای واقعی اجرایی نشده است

دو موسس "اینستاگرام" کناره گیری کردند

دادگاه خانواده برای حفظ حقوق زنان و خانواده دایر شد

حسینی به تمرینات گروهی ترابزون اسپور بازگشت+ تصاویر

فلاحت پیشه در اهواز: در حادثه تروریستی اهواز سهل انگاری صورت گرفته است

عملیات انتقام جویانه ایران در قبال حادثه تروریستی اهواز آغاز شده است

تخلف هیئت رییسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی

طهرانچی:آینده روشن در گرو شناخت تاریخ گذشته است

سازگاری با کم آبی باید به فرهنگ تبدیل شود

معاون حقوقی قوه قضاییه: لایحه مبارزه با قاچاق انسان و عبوردهندگان افراد غیرمجاز به دولت ارسال شد

پرونده ایران صدرا منتهی به صدور رای شد

فائو با جمهوری آذربایجان طرح های مشترک اجرا می کند

دستگاههای برتر چهارمحال و بختیاری معرفی شدند

امکان صدور ویزای اربعین در 19 استان کشور

بطحایی: تمرکزگرایی، آموزش و پرورش را زمین گیر کرده است

استخدام پیتزازن ماهر برای رستورانی در تهران

استخدام مکانیک ماهر در محدوده احمد آباد مستوفی تهران

استخدام با مدرک فوق دیپلم حسابدار در شرکت تولیدی

استخدام وردست حرفه ای و اصلاح کار در آرایشگاه گیسو

نانوای بجستانی از شوخی وزیر بهداشت گفت

استخدام مدیر خانم و آقا جهت دبستان غیر دولتی پسرانه

استخدام حسابدار خانم آشنا به اکسل در تهران

دعوت به همکاری غیر حضوری نویسنده و تایپیست از تمام رشته ها

استخدام صافکار و نقاش ماهر و نیمه ماهر در غرب تهران

یاسین رامین به تمدید ممنوع الخروجی خود اعتراض کرد

استخدام فروشنده

استخدام مونتاژکار

شرح زندگی نامه داستانی حاج حسین خرازی در کتاب  عقیق

مدیریت داخلی باید محور تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

نماینده ولی فقیه و استاندار از مردم استان تشکر کردند

گنج جنگ تحمیلی بی نهایت است

دشمن می خواهد جوانان را در مقابل انقلاب قرار دهد

زندگینامه آیت الله اشرفی اصفهانی + عکس

پرونده ایران صدرا منتهی به صدور رای شد

اولین زنی که مد را به ایران آورد

دادگاه خانواده برای حفظ حقوق زنان و خانواده دایر شد

استخدام انباردار در شرکت شهر چرم در تهران

دو گام بلند به سوی FATF در مجلس برداشته شد

برنامه ریزی برای ادغام معاونت های شهرداری تهران

تروریست ها چگونه نیرو جذب می کنند؟

چرا در یک رابطه احساس تنهایی می کنید؟

امیدآفرینی در جامعه با ارائه گزارش عملکرد رو به رشد + فیلم

هفته آینده؛ معرفی وزرای پیشنهادی اقتصاد و تعاون به مجلس

روایت بازجویی از افسران عراقی در کتاب پوتین قرمزها

تأکید استاندار ایلام بر احیاء و گسترش رسوم مثبت و متعالی در میان عشایر

احتمالا مجلس هفته آینده CFT را بررسی می کند

سپاه پاسداران: دشمن در محاسباتش نسبت به ملت ایران دچار خطای راهبردی است

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تاکید کرد

لزوم واریز درآمدهای شهرداری تهران به حساب های خزانه

افشانی: هیچ بخشی از شهر در برنامه سوم توسعه نادیده گرفته نشده است

گلایه هاشمی از نمایشی بودن برنامه های توسعه ای شهر

واکنش سخنگوی وزارت بهداشت به حواشی دیدار وزیر با یک نانوا

روی تخت بیمارستان با پیکر حاج همت وداع کردم

برگزاری نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، امنیتی و ایمنی از دوشنبه

وعده رییس جمهور برای معرفی وزرای پیشنهادی اقتصاد و کار در هفته آینده

رسانه ها ابعاد امنیت ملی حادثه تروریستی اهواز را بررسی کنند

افشانی: هیچ بخشی از شهر در برنامه سوم توسعه نادیده گرفته نشده است

حضور وزیر خارجه ازبکستان در نشست شورای وزرای خارجه کشورهای مشترک المنافع

لغو ویزای ایران برای سفر شهروندان عمانی

مقاومت مدیریت شهری مانع عبور قطار پرسرعت از داخل قم است

مدیریت داخلی باید محور تحقق اقتصاد مقاومتی باشد

پیکر سردار شهید حسین منجزی در شوشتر تشییع شد

شهید روحانی مجروح عملیات والفجر 8 و شهید کربلای 5

عملیات والفجر 6 از فردا شب در ایلام شبیه سازی می شود

اصلاح باورها و دیدگاه ها زیر بنای اصلاح جامعه است

اربعین حسینی؛ عظیم ترین گردهمایی جهان اسلام است

اعزام 200 طلبه و روحانی از قزوین به راهپیمایی اربعین حسینی

دشمن می خواهد جوانان را در مقابل انقلاب قرار دهد

میزگرد نقش رزمندگان قزوین در امنیت شمال و شمال غرب کشور

بسته جبرانی برای 7 میلیون حقوق بگیر

الویری: شهرداران به سبب قانون خاص انتخاب می شوند

گزارش تصویری از عاملین و محل اختفای حادثه تروریستی اهواز

یادداشت/ در سوگ فاجعه تروریستی اهواز

دشمن می خواهد جوانان را در مقابل انقلاب قرار دهد

نخستین روز برنامه های رییس جمهور در نیویورک +تصاویر

عملیات والفجر 6 از فردا شب در ایلام شبیه سازی می شود

نماینده ولی فقیه و استاندار از مردم استان تشکر کردند

گنج جنگ تحمیلی بی نهایت است

هویت کار دانشگاه تهران با قزوین گره خورده است

حضور مردم در تشییع شهدا به معنای محکومیت حرکت تروریستی است

دفاع حمید فرخ نژاد از وزیر بهداشت

ترویست های شیطان صفت منتظر پاسخ سخت ملت ایران باشند

تجلی بارزترین توانمندی های رزمندگان در کربلای 4

استیضاح شریعتمداری در کمیسیون صنایع مسکوت ماند

نسبت دانشجویان به کل جمعیت کشور چقدر است؟

من مادر جبهه ها هستم

علت تاکید طب سنتی و احادیث بر استفاده «نوره»

گروه سرودی که به خط مقدم جبهه رفتند +تصاویر

عوامل تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در سنندج و آزادراه کاشان- نطنز

آقای شهردار اورژانس هوایی مأموریت شهرداری نیست

آماده باش تاجیکستان برای فصل سرما

بیانیه سازمان حج و زیارت درباره مطالبات و حقوق خانواده شهدای منا

مجلس سوئد نخست وزیر را برکنار کرد

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر

مشروح میزگرد «جوانان حافظان سنگر مسجد»/ مساجد قزوین نیازمند انقلابی دیگر