مطالب مرتبط:
مشکلی با برانکو ندارم / استقلال دوباره اوج می گیرد
مشکلی در تامین بنزین کشور وجود ندارد
خانه | سیاسی | جزییات جلسه امروز کمیسیون آموزش با حضور غلامی/ وزیر علوم گفت مشکلی در حوزه دانشگاه ها وجود ندارد
چرا مکه را «ام القری» می‏ نامند؟
خرم: مشکلی با وزیر ندارم/ دو شغله بودم و باید از صندوق می رفتم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 04:462018-08-20سياسي

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟


فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می‎شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی‎شد، - به گزارش سایت قطره و به نقل از صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَهٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِیفًا فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُمَا لَئِنْ آتَیْتَنَا صَالِحًا لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکِرِینَ ﴿189﴾ اوست آن کس که شما را از نفس واحدی آفرید و جفت وی را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد پس، چون [آدم]با او [حوا]درآمیخت باردار شد باری سبک و [چندی]با آن [بار سبک]گذرانید و، چون سنگین بار شد خدا پروردگار خود را خواندند که اگر به ما [فرزندی]شایسته عطا کنی قطعا از سپاسگزاران خواهیم بود (189) فَلَمَّا آتَاهُمَا صَالِحًا جَعَلَا لَهُ شُرَکَاءَ فِیمَا آتَاهُمَا فَتَعَالَی اللَّهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ ﴿190﴾ و، چون به آن دو [فرزندی]شایسته داد در آنچه [خدا]به ایشان داده بود برای او شریکانی قرار دادند و خدا از آنچه [با او]شریک می گردانند برتر است (190) أَیُشْرِکُونَ مَا لَا یَخْلُقُ شَیْئًا وَهُمْ یُخْلَقُونَ ﴿191﴾ آیا موجوداتی را [با او]شریک می گردانند که چیزی را نمی آفرینند و خودشان مخلوقند (191) وَلَا یَسْتَطِیعُونَ لَهُمْ نَصْرًا وَلَا أَنْفُسَهُمْ یَنْصُرُونَ ﴿192﴾ و نمی توانند آنان را یاری کنند و نه خویشتن را یاری دهند (192) وَإِنْ تَدْعُوهُمْ إِلَی الْهُدَی لَا یَتَّبِعُوکُمْ سَوَاءٌ عَلَیْکُمْ أَدَعَوْتُمُوهُمْ أَمْ أَنْتُمْ صَامِتُونَ ﴿193﴾ و اگر آن ها را به [راه]هدایت فراخوانید از شما پیروی نمی کنند چه آن ها را بخوانید یا خاموش بمانید برای شما یکسان است (193) تفسیر در این آیات به گوشه دیگری از حالات مشرکان و طرز تفکر آن ها و پاسخ به اشتباهاتشان اشاره شده است و از آنجا که آیه گذشته سود و زیان و آگاهی از علم غیب را منحصر به خدا معرفی می کرد، و در حقیقت اشاره به توحید افعالی خدا بود، این آیات مکمل آن ها محسوب می شود، زیرا این ها نیز اشاره به توحید افعالی خدا است.

نخست می گوید: (او کسی است که شما را از یک نفس آفرید و همسر او را نیز از جنس او قرار داد تا در کنار او بیاساید) (هو الذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوج ها لیسکن الیها).

این دو در کنار هم زندگی آرام بخشی داشتند، (اما هنگامی که زوج با همسر خود آمیزش جنسی کرد، باری سبک برداشت، به گونهای که در آغاز کار این حمل برای او مشکلی ایجاد نمی کرد، و با داشتن حمل به کارهای خود همچنان ادامه می داد) (فلما تغشا ها حملت حملا خفیفا فمرت به).

اما با گذشت شب و روز، حمل او کم کم سنگین شد (تا کاملا احساس سنگینی کرد) (فلما اثقلت).

در این هنگام دو همسر، انتظار فرزندی را می کشیدند و آرزو داشتند خداوند فرزند صالحی به آن ها مرحمت کند، لذا (متوجه درگاه خدا شدند و پروردگار خویش را چنین خواندند: بارال ها اگر به ما فرزند صالحی عطا کنی از شکرگزاران خواهیم بود) (دعوا الله ربهما لان اتیتنا صالحا لنکونن من الشاکرین).

(ولی هنگامی که خداوند فرزندی سالم با تناسب اندام و شایستگی کامل به آن ها داد، آن ها برای خدا در این نعمت بزرگ شرکایی قائل شدند، اما خداوند برتر و بالاتر از شرک آنهاست) (فلما آتاهما صالحا جعلا له شرکاء فیما آتاهما فتعالی الله عما یشرکون).

پاسخ به یک سؤ ال مهم در اینکه منظور از این (زوجین) که در دو آیه بالا پیرامون آن ها بحث شده کیست؟ در میان مفسران گفتگوی بسیار است: آیا (نفس واحده) و همسرش اشاره به (آدم) و (حوا) است، در حالی که آدم از پیامبران و حوا زن با ایمان و شایسته ای بود، آیا ممکن است آن ها از مسیر توحید منحرف شده، راه شرک پیموده باشند؟! و اگر منظور غیر آدم است و همه افراد بشر را شامل گردد با کلمه (واحده) چگونه سازگار است؟ از این گذشته منظور از این شرک چه نوع عمل یا تفکری بوده که از آن ها سرزده است؟ در پاسخ این سؤ الات باید گفت: در تفسیر این آیات دو راه در پیش داریم که شاید تمام سخنان گوناگون مفسران که در تفسیر این آیه گفته اند ریشه اش به این دو باز گردد.

نخست اینکه: مراد از (واحد) در آیه (واحد شخصی) است، همانگونه که در بعض آیات دیگر مانند آیه اول سوره نساء نیز به همین معنی آمده است.

اصولا (نفس واحده) در قرآن مجید در پنج مورد ذکر شده که یک مورد آن آیه مورد بحث است و چهار مورد دیگر سوره نساء آیه یک، سوره انعام آیه 98 لقمان آیه 28 و زمر آیه 6 می باشد که بعضی از آن ها ارتباطی به بحث ما ندارد و بعضی مشابه آیه مورد بحث است، بنابر این آیات مورد بحث منحصرا اشاره به آدم و همسر او است.

در این صورت مسلما منظور از شرک، پرستش غیر خدا و یا اعتقاد به الوهیت غیر پروردگار نیست، بلکه ممکن است چیزی از قبیل: تمایل انسان به فرزندش بوده باشد، تمایلاتی که گاهی او را از خداوند غافل می سازد.

تفسیر دیگر اینکه مراد از واحد، در اینجا (واحد نوعی) است، یعنی خداوند همه شما را از یک نوع آفرید، همانطور که همسران شما را نیز از جنس شما قرار داد.

در این صورت این دو آیه و آیات بعد اشاره به نوع انسان ها است که به هنگام انتظار ای می زیسته اند و تولد فرزندان صالح و ناصالح را با چشم خود دیده بودند، لذا از خدای خود، فرزندانی از گروه اول تقاضا می کردند، و اگر آیات مربوط به آدم و حوا باشد، هنوز فرزندی برای آن ها به وجود نیامده و هنوز صالح و ناصالح وجود نداشت که آن ها از خدای خود فرزند صالح بخواهند.

ثانیا ضمائری که در آخر آیه دوم و آیات بعد وجود دارد همه ضمیر جمع است و این می رساند که منظور از ضمیر تثنیه اشاره به دو گروه بوده است نه دو شخص.

ثالثا آیات بعد نشان می دهد که منظور از شرک در این آیات شرک به معنی بت پرستی است نه محبت فرزند و امثال آن ها و این موضوع با حضرت آدم و همسرش سازگار نیست.

با توجه به این قرائن روشن می شود که آیات فوق پیرامون نوع انسان و گروه (زوج) و (زوجه ها) سخن می گوید؛ و همان گونه که در جلد سوم تفسیر نمونه صفحه 245 اشاره کردیم آفرینش همسر انسان از انسان به این معنی نیست که جزیی از بدن او جدا و تبدیل به همسر شده باشد (آنچنانکه در روایت مجعول و اسراییلی نقل شده که حوا از دنده چپ آدم آفریده شد)، بلکه منظور این است که همسر انسان از نوع و از جنس او است آنچنانکه در آیه 21 سوره روم می خوانیم: و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها.

(از نشانه های قدرت خدا این است که از جنس شما همسرانی برای شما آفریده تا در کنار آن ها بیاسایید).

یک روایت مجعول و معروف! در بعضی از منابع اهل تسنن و پاره ای از منابع غیر معتبر آمد، کسی نبود که راه شرک را انتخاب کند و فرزند خود را (بنده شیطان)! نام بگذارد، این کار تنها در شاءن یک بت پرست جاهل و نادان و بیخبر است؛ و از آن عجیب تر اینکه حدیث مزبور متضمن معجزه یا کرامت شیطان است، که با نامگذاری این فرزند به نام او، بر خلاف همه فرزندان گذشته، زنده ماند! و بسیار جای تاءسف است که بعضی از مفسران گذشته تحت تاءثیر اینگونه احادیث مجعول قرار گرفته و آنرا به عنوان تفسیر آیه ذکر کرده اند، به هر حال این حدیث را، چون هم بر خلاف قرآن و هم بر خلاف عقل است باید به گوشه ای انداخت.

به دنبال این جریان، قرآن بار دیگر فکر و عقیده بت پرستی را با بیان روشن و کوبنده ای محکوم می کند، و می گوید: آیا این ها موجوداتی را شریک خدا قرار می دهند که قادر بر آفرینش چیزی نیستند، بلکه خودشان مخلوق اویند (اءیشرکون ما لا یخلق شیئا و هم یخلقون).

به علاوه (این معبودهای ساختگی در هیچیک از مشکلات قادر نیستند پرستش کنندگان خود را یاری کنند، و حتی قادر نیستند خود را نیز در برابر مشکلات" یاری دهند) (و لا یستطیعون لهم نصرا و لا انفسهم ینصرون).

این معبود ها آنچنان هستند که اگر شما بخواهید آن ها را هدایت کنید، از شما پیروی نخواهند کرد و حتی عقل و شعور آنرا ندارند (و ان تدعوهم الی الهدی لا یتبعوکم).

آن ها که چنین هستند و ندای هادیان را نمی شنوند، چگونه می توانند دیگران را هدایت کنند؟ بعضی از مفسران احتمال دیگری در تفسیر این آیه داده اند و آن اینکه ضمیر (هم) به بت پرستان و مشرکان بر می گردد، یعنی گروهی از آن ها بقدری لجوج و متعصبند که هر چه آن ها را دعوت به توحید کنید، تسلیم نمی شوند.

این احتمال نیز هست که منظور این باشد اگر شما از آن ها تقاضای هدایت کنید، تقاضای شما انجام نخواهد شد به هر حال (برای شما مساوی است، خواه آن ها را، دعوت به سوی حق کنید و یا در برابرشان خاموش باشید) در هر دو صورت، این گروه بت پرستان لجوج، دستبردار نیستند (سواء علیکم ا.

دعوتموهم ام انتم صامتون)؛ و طبق احتمال دوم معنی جمله این است: برای شما یکسان است، خواه از بت ها تقاضای چیزی کنید، یا خاموش باشید، در هر دو صورت، نتیجه منفی است، زیرا بت ها اثری در سرنوشت کسی ندارند و قادر به انجام خواسته کسی نیستند.

فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی شد، ساکت و خاموش بودند، قرآن به آن ها می گوید: خواه در برابر آن ها تضرع و زاری کنید و خواه خاموش بمانید هیچ تفاوتی نمی کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سوره - باردار - گزارش - شهادت - واحدی - پرده - امام - امان - جمعه - رازی - صادق

آخرین اخبار سرویس:
سفیر جدید ایران در هند وارد محل ماموریتش شد

طرح نمایندگان مجلس برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

دانشگاه شهید بهشتی هزینه جشن دانشگاه را به زوج های دانشجو اهدا می کند/ ثبت نام ازدواج دانشجویی از نیمه اول آذرماه

آیا می دانید سلاح پیامبران چیست؟

امید رامز ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

استخدام مدیر توسعه در شرکت فناوران راهبردی آتی- فاراتک

استخدام مدیر حقوقی از تهران جهت همکاری از تهران برای جزیره کیش

استخدام طراح تبلیغاتی و موشن گرافیک در یک شرکت معتبر در تهران

انتصاب جدید در نهاد ریاست جمهوری

دولت پاکستان قول مساعد در خصوص مرزبانان ربوده شده داده است

سلطان سکه و همدستش به دار آویخته شدند

انتقاد از لایحه جدید قانون مطبوعات/استراتژی توییتری ظریف/ضرورت بیان واقیعت های به مردم و...

محمد ایمانی اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی

اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد

سوءمدیریت علت عبور از خطوط قرمز تاتر

مورچه ای با سمی کشنده+عکس

مذاکرات منطقه ‎ای ایران و اروپا منجر به کاهش نفوذ ایران نشود

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

حضور عاشقان اهل بیت (ع) در حرم حضرت زینب (س) + فیلم

دومین جلسه بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس» برگزار شد

تردید دارم توافق منعقد شده برگزیت به صلاح انگلیس باشد

شهدا در گمنامی مجاهدت کردند

برخی کشورها اراده ای برای مقابله با آمریکا ندارند

دیداری که باعث فروریختن گناهانتان می شود

پیش بینی روز شهادت+عکس

واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

کیهان نوشت:کار به جای سیاست بازی، انتظار مردم از «حناچی»

تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا درباره تاثیر منفی ترامپ بر وزارت دادگستری و اف بی آی

از امانت تا خیانت همراه با آیه، روایت و داستان

تقویت خودباوری در جوانان راز موفقیت کشور است

طرح استانی شدن انتخابات به استقلال نمایندگان لطمه وارد می کند

سخنی با مرکز ملی فضای مجازی مجاهد سایبری یا مجاهد مجازی!

تندورهای اصلاح طلب به دنبال خروج جهانگیری از دولت هستند

اگر جوانان اراده کنند، هیچ قدرتی مانع آن ها نخواهد بود

بی برنامگی در مدیریت شهری

دو سخنگو با دو مأموریت

یادواره شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

مدعیان پولشویی گسترده اگر سند نیاورند، باید محاکمه شوند

نمایی متفاوت از قله دماوند/ عکس

نمایی زیبا از پاییز تهران/ عکس

ظلم خطرناک ترین آفت برای ایمان است

حکم شرعی استفاده از زنان و دختران در فروشگاه ها برای جذب مشتری بیشتر

امنیت یک یا چند کشور از راه ناامنی سایر کشورها حاصل نمی شود

نمایش مبتذل یا تئاتر خانواده/5 مراقب ابتذال در تئاتر باشیم/ تئاتری ها وجدان خود را قاضی کنند

عناوین روزنامه های سیاسی 23 آبان 97/ درس های تحریم های 91 +تصاویر

جلسه وفاق المدارس العربیه پاکستان در جامعه اشرفیه لاهور برگزار شد+ تصاویر

تلاش بیهوده بن سلمان برای ضربه زدن به ایران با هدف خوش خدمتی به آمریکا و اسراییل

پشت صحنه مخالفت با وزیر خارجه

کجای مدیریت می لنگد؟

نشست صمیمی فرمانده نیروی هوایی ارتش با خلبانان پایگاه مهرآباد

کودکان چگونه قران حفظ می کنند؟

نهضت اسلام در قبال مسائل روز خود پاسخگو و واقع بین بود

روزنامه های چهارشنبه 23 آبان 97

بهانه های دموکرات ها برای مچ گیری از ترامپ

بدون عنوان

نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد

روزهای ناخوش علم

ماهواره بلای جان خانواده های ایرانی است

یادداشت خداحافظی سفیر ایران در کویت در آستانه بازگشت به تهران

اتحاد ملت افغان تنها راهکار خروج آمریکا از خاک این کشور است

ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

گفته های داروغه زاده درباره فیلم های مستهجن و توقیفی

نماینده پزشکان طرحی: اخذ تعهدنامه محضری حق هرگونه اعتراض دانشجویان رزیدنتی را سلب می کند

5 استثنایی که می توانید به نامحرم نگاه کنید

جدیدترین نوع باشگاه ها می آیند

نام پسر رهبر حزب الله به فهرست تروریستی اضافه شد

سوره های مبارکه بقره آیات 183-186 و قدر+صوت

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

نبیونی در گفت وگو با فارس مطرح کرد ظریف را باید وزیر امور گل به خودی بنامیم/اظهارات اخیر سند بی عرضگی کابینه است

ماجراهای بامزه «علی اوجی» و هواپیما سوارشدنش/عکس

موتورسیکلت قابل شارژی که با یک چرخ کار می کند

طرح پیشنهاد ارتش مستقل اروپا به دنبال یکه تازی های ترامپ

مقاومت فلسطین، صهیونیست ها را متوقف می کند

شک در صحت قرائت صیغه ازدواج

من شرمنده این همه شهید و مجروح انقلاب و جنگ تحمیلی هستم

پولشویی در ایران یک واقعیت است/ ده ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند

ساخت مجتمع مدرن شهربازی کیش آغاز شد

سی ان ان از دولت دونالد ترامپ شکایت کرد

معاون استاندار یزد خواستار شد؛ روابط عمومی ها در فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی پیش قدم باشند

تاج صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بشناسیم

آغاز فعالیت شهردار جدید تهران در توییتر / سلام بر طهران «شهری برای همه»

تیپ دهه شصتی «لیندا کیانی» را دیده اید؟ /عکس

متن شکواییه 10 بندی نمایندگان از آخوندی منتشر شد

احیای فرهنگ وقف لازمه رفع مشکلات جامعه است

جمعه دوم آذر بزرگترین حراج سال بامیلو برگزار می شود

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن منصوب شد

ژاپن: دنبال راهکارهای مناسب برای خرید نفت ایران هستیم

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: رایزنی برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی آغاز شد/ موضوع ممانعت از فروش سوخت به هواپیماهای ایرانی به روابط 2 کشور ربطی ندارد

دادستان تهران در گفت وگوی اختصاصی با فارس: نمی توان در همه احکام قضایی تخفیف قائل شد/باید سراغ وحدت رویه برویم قوانین کافی است

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد اجاره

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اجاره

10 جمله ممنوعه در محل کار!!

ویدئو / تئاتری با هنرمندی مددجویان کهریزک

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد سر قفلی

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد متفرقه اجاره

فتاوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در مورد احکام اجاره

خشونت در سیما و بازتاب آن در جامعه

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟