مطالب مرتبط:
مشکلی با برانکو ندارم / استقلال دوباره اوج می گیرد
مشکلی در تامین بنزین کشور وجود ندارد
خانه | سیاسی | جزییات جلسه امروز کمیسیون آموزش با حضور غلامی/ وزیر علوم گفت مشکلی در حوزه دانشگاه ها وجود ندارد
چرا مکه را «ام القری» می‏ نامند؟
خرم: مشکلی با وزیر ندارم/ دو شغله بودم و باید از صندوق می رفتم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 04:462018-08-20سياسي

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟


فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می‎شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی‎شد، - به گزارش سایت قطره و به نقل از صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَهٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِیفًا فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُمَا لَئِنْ آتَیْتَنَا صَالِحًا لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکِرِینَ ﴿189﴾ اوست آن کس که شما را از نفس واحدی آفرید و جفت وی را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد پس، چون [آدم]با او [حوا]درآمیخت باردار شد باری سبک و [چندی]با آن [بار سبک]گذرانید و، چون سنگین بار شد خدا پروردگار خود را خواندند که اگر به ما [فرزندی]شایسته عطا کنی قطعا از سپاسگزاران خواهیم بود (189) فَلَمَّا آتَاهُمَا صَالِحًا جَعَلَا لَهُ شُرَکَاءَ فِیمَا آتَاهُمَا فَتَعَالَی اللَّهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ ﴿190﴾ و، چون به آن دو [فرزندی]شایسته داد در آنچه [خدا]به ایشان داده بود برای او شریکانی قرار دادند و خدا از آنچه [با او]شریک می گردانند برتر است (190) أَیُشْرِکُونَ مَا لَا یَخْلُقُ شَیْئًا وَهُمْ یُخْلَقُونَ ﴿191﴾ آیا موجوداتی را [با او]شریک می گردانند که چیزی را نمی آفرینند و خودشان مخلوقند (191) وَلَا یَسْتَطِیعُونَ لَهُمْ نَصْرًا وَلَا أَنْفُسَهُمْ یَنْصُرُونَ ﴿192﴾ و نمی توانند آنان را یاری کنند و نه خویشتن را یاری دهند (192) وَإِنْ تَدْعُوهُمْ إِلَی الْهُدَی لَا یَتَّبِعُوکُمْ سَوَاءٌ عَلَیْکُمْ أَدَعَوْتُمُوهُمْ أَمْ أَنْتُمْ صَامِتُونَ ﴿193﴾ و اگر آن ها را به [راه]هدایت فراخوانید از شما پیروی نمی کنند چه آن ها را بخوانید یا خاموش بمانید برای شما یکسان است (193) تفسیر در این آیات به گوشه دیگری از حالات مشرکان و طرز تفکر آن ها و پاسخ به اشتباهاتشان اشاره شده است و از آنجا که آیه گذشته سود و زیان و آگاهی از علم غیب را منحصر به خدا معرفی می کرد، و در حقیقت اشاره به توحید افعالی خدا بود، این آیات مکمل آن ها محسوب می شود، زیرا این ها نیز اشاره به توحید افعالی خدا است.

نخست می گوید: (او کسی است که شما را از یک نفس آفرید و همسر او را نیز از جنس او قرار داد تا در کنار او بیاساید) (هو الذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوج ها لیسکن الیها).

این دو در کنار هم زندگی آرام بخشی داشتند، (اما هنگامی که زوج با همسر خود آمیزش جنسی کرد، باری سبک برداشت، به گونهای که در آغاز کار این حمل برای او مشکلی ایجاد نمی کرد، و با داشتن حمل به کارهای خود همچنان ادامه می داد) (فلما تغشا ها حملت حملا خفیفا فمرت به).

اما با گذشت شب و روز، حمل او کم کم سنگین شد (تا کاملا احساس سنگینی کرد) (فلما اثقلت).

در این هنگام دو همسر، انتظار فرزندی را می کشیدند و آرزو داشتند خداوند فرزند صالحی به آن ها مرحمت کند، لذا (متوجه درگاه خدا شدند و پروردگار خویش را چنین خواندند: بارال ها اگر به ما فرزند صالحی عطا کنی از شکرگزاران خواهیم بود) (دعوا الله ربهما لان اتیتنا صالحا لنکونن من الشاکرین).

(ولی هنگامی که خداوند فرزندی سالم با تناسب اندام و شایستگی کامل به آن ها داد، آن ها برای خدا در این نعمت بزرگ شرکایی قائل شدند، اما خداوند برتر و بالاتر از شرک آنهاست) (فلما آتاهما صالحا جعلا له شرکاء فیما آتاهما فتعالی الله عما یشرکون).

پاسخ به یک سؤ ال مهم در اینکه منظور از این (زوجین) که در دو آیه بالا پیرامون آن ها بحث شده کیست؟ در میان مفسران گفتگوی بسیار است: آیا (نفس واحده) و همسرش اشاره به (آدم) و (حوا) است، در حالی که آدم از پیامبران و حوا زن با ایمان و شایسته ای بود، آیا ممکن است آن ها از مسیر توحید منحرف شده، راه شرک پیموده باشند؟! و اگر منظور غیر آدم است و همه افراد بشر را شامل گردد با کلمه (واحده) چگونه سازگار است؟ از این گذشته منظور از این شرک چه نوع عمل یا تفکری بوده که از آن ها سرزده است؟ در پاسخ این سؤ الات باید گفت: در تفسیر این آیات دو راه در پیش داریم که شاید تمام سخنان گوناگون مفسران که در تفسیر این آیه گفته اند ریشه اش به این دو باز گردد.

نخست اینکه: مراد از (واحد) در آیه (واحد شخصی) است، همانگونه که در بعض آیات دیگر مانند آیه اول سوره نساء نیز به همین معنی آمده است.

اصولا (نفس واحده) در قرآن مجید در پنج مورد ذکر شده که یک مورد آن آیه مورد بحث است و چهار مورد دیگر سوره نساء آیه یک، سوره انعام آیه 98 لقمان آیه 28 و زمر آیه 6 می باشد که بعضی از آن ها ارتباطی به بحث ما ندارد و بعضی مشابه آیه مورد بحث است، بنابر این آیات مورد بحث منحصرا اشاره به آدم و همسر او است.

در این صورت مسلما منظور از شرک، پرستش غیر خدا و یا اعتقاد به الوهیت غیر پروردگار نیست، بلکه ممکن است چیزی از قبیل: تمایل انسان به فرزندش بوده باشد، تمایلاتی که گاهی او را از خداوند غافل می سازد.

تفسیر دیگر اینکه مراد از واحد، در اینجا (واحد نوعی) است، یعنی خداوند همه شما را از یک نوع آفرید، همانطور که همسران شما را نیز از جنس شما قرار داد.

در این صورت این دو آیه و آیات بعد اشاره به نوع انسان ها است که به هنگام انتظار ای می زیسته اند و تولد فرزندان صالح و ناصالح را با چشم خود دیده بودند، لذا از خدای خود، فرزندانی از گروه اول تقاضا می کردند، و اگر آیات مربوط به آدم و حوا باشد، هنوز فرزندی برای آن ها به وجود نیامده و هنوز صالح و ناصالح وجود نداشت که آن ها از خدای خود فرزند صالح بخواهند.

ثانیا ضمائری که در آخر آیه دوم و آیات بعد وجود دارد همه ضمیر جمع است و این می رساند که منظور از ضمیر تثنیه اشاره به دو گروه بوده است نه دو شخص.

ثالثا آیات بعد نشان می دهد که منظور از شرک در این آیات شرک به معنی بت پرستی است نه محبت فرزند و امثال آن ها و این موضوع با حضرت آدم و همسرش سازگار نیست.

با توجه به این قرائن روشن می شود که آیات فوق پیرامون نوع انسان و گروه (زوج) و (زوجه ها) سخن می گوید؛ و همان گونه که در جلد سوم تفسیر نمونه صفحه 245 اشاره کردیم آفرینش همسر انسان از انسان به این معنی نیست که جزیی از بدن او جدا و تبدیل به همسر شده باشد (آنچنانکه در روایت مجعول و اسراییلی نقل شده که حوا از دنده چپ آدم آفریده شد)، بلکه منظور این است که همسر انسان از نوع و از جنس او است آنچنانکه در آیه 21 سوره روم می خوانیم: و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها.

(از نشانه های قدرت خدا این است که از جنس شما همسرانی برای شما آفریده تا در کنار آن ها بیاسایید).

یک روایت مجعول و معروف! در بعضی از منابع اهل تسنن و پاره ای از منابع غیر معتبر آمد، کسی نبود که راه شرک را انتخاب کند و فرزند خود را (بنده شیطان)! نام بگذارد، این کار تنها در شاءن یک بت پرست جاهل و نادان و بیخبر است؛ و از آن عجیب تر اینکه حدیث مزبور متضمن معجزه یا کرامت شیطان است، که با نامگذاری این فرزند به نام او، بر خلاف همه فرزندان گذشته، زنده ماند! و بسیار جای تاءسف است که بعضی از مفسران گذشته تحت تاءثیر اینگونه احادیث مجعول قرار گرفته و آنرا به عنوان تفسیر آیه ذکر کرده اند، به هر حال این حدیث را، چون هم بر خلاف قرآن و هم بر خلاف عقل است باید به گوشه ای انداخت.

به دنبال این جریان، قرآن بار دیگر فکر و عقیده بت پرستی را با بیان روشن و کوبنده ای محکوم می کند، و می گوید: آیا این ها موجوداتی را شریک خدا قرار می دهند که قادر بر آفرینش چیزی نیستند، بلکه خودشان مخلوق اویند (اءیشرکون ما لا یخلق شیئا و هم یخلقون).

به علاوه (این معبودهای ساختگی در هیچیک از مشکلات قادر نیستند پرستش کنندگان خود را یاری کنند، و حتی قادر نیستند خود را نیز در برابر مشکلات" یاری دهند) (و لا یستطیعون لهم نصرا و لا انفسهم ینصرون).

این معبود ها آنچنان هستند که اگر شما بخواهید آن ها را هدایت کنید، از شما پیروی نخواهند کرد و حتی عقل و شعور آنرا ندارند (و ان تدعوهم الی الهدی لا یتبعوکم).

آن ها که چنین هستند و ندای هادیان را نمی شنوند، چگونه می توانند دیگران را هدایت کنند؟ بعضی از مفسران احتمال دیگری در تفسیر این آیه داده اند و آن اینکه ضمیر (هم) به بت پرستان و مشرکان بر می گردد، یعنی گروهی از آن ها بقدری لجوج و متعصبند که هر چه آن ها را دعوت به توحید کنید، تسلیم نمی شوند.

این احتمال نیز هست که منظور این باشد اگر شما از آن ها تقاضای هدایت کنید، تقاضای شما انجام نخواهد شد به هر حال (برای شما مساوی است، خواه آن ها را، دعوت به سوی حق کنید و یا در برابرشان خاموش باشید) در هر دو صورت، این گروه بت پرستان لجوج، دستبردار نیستند (سواء علیکم ا.

دعوتموهم ام انتم صامتون)؛ و طبق احتمال دوم معنی جمله این است: برای شما یکسان است، خواه از بت ها تقاضای چیزی کنید، یا خاموش باشید، در هر دو صورت، نتیجه منفی است، زیرا بت ها اثری در سرنوشت کسی ندارند و قادر به انجام خواسته کسی نیستند.

فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی شد، ساکت و خاموش بودند، قرآن به آن ها می گوید: خواه در برابر آن ها تضرع و زاری کنید و خواه خاموش بمانید هیچ تفاوتی نمی کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سوره - باردار - گزارش - شهادت - واحدی - پرده - امام - امان - جمعه - رازی - صادق

آخرین اخبار سرویس:
جشن های انقلاب را دولتی نکنید

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

لاریجانی در هفتمین نشست سراسری مدیران رسانه ملی: فربه شدن دولت 85 تا 90 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص می دهد

دادستان تهران: دادستانی به موضوع مزاحمت حیوانات خانگی ورود می کند

آخرین خبر از وضعیت استاد جمعیت شناسی بازداشت شده

حجت الاسلام والمسلمین شهیدی: مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

اسلام ناب امروز نقطه مقابل اسلام آمریکایی و سکولار است/تلاش استکبار جهانی برای مدیریت افکار عمومی ایران

متلک سنگین علی انصاریان به جواد خیابانی برای بغض کردن هایش

سرپرست روابط عمومی استانداری اصفهان منصوب شد

دعوت از نخبگان تویسرکانی

سومین جلسه هیئت اندیشه ورز جوان شهرستان بهار

امید کلید پیشرفت جوامع است

مشارکت ایران در بازسازی سوریه/به زودی به دمشق سفر می کنم

7 خبرخوب چهارشنبه که شاید ندیده باشید

حاج قاسم سلیمانی در حرم حضرت امام رضا(ع) + تصویر

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

رییس مجلس: لزوم افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن

ابتکار: شاخص های عدالت جنسیتی در بخش آموزشی تدوین شد

گلایه همسر شهید رضایی نژاد از بی مهری ها نسبت به شهدا

اطلاعیه دفتر رییس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

سردار نقدی: دشمن می خواهد مردم را از این نظام ناامید کند

نام سردار قاسم سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

انتصاب مدیرکل جدید تشریفات وزارت خارجه

سردار سلیمانی جزو 10 متفکر برتر حوزه دفاعی

استخدام مدیر اجرایی در انتشارات کاگو / تهران

استخدام کارمند آقا در یک شرکت تبلیغاتی معتبر/تهران

حکم متهم پرونده دختران خیابان انقلاب صادر شد

آغاز فعالیت بیمه سرمد با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از پروژه های عمرانی، زیربنایی و فرهنگی

نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با فرماندهی وکارکنان انتظامی و راهور کیش

آخرین مهلت تکمیل پرونده برای شرکت در انتخابات هیات موسس خانه مطبوعات کیش اعلام شد

سردار نقدی: مراقب نفوذی ها باشیم

مراقب نفوذی ها باشیم

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

انتخاب سردار سلیمانی بعنوان متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

پاسخ دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

اطلاعیه دفتر رییس جمهور در خصوص سخنان اخیر وی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

شرایط برای جذب سرمایه گذاران در کهگیلویه و بویراحمد فراهم شود

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از اظهارات روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

دست فروشان خواستار بازگشت به محل کسب و کار خود

چهل سال با ادبیات انقلاب

فرهنگ صرف هزینه اندک در معرفی انقلاب، نهادینه شود/ مقاومت وزارت علوم در برابر اسلامی سازی

آمارهای تامل برانگیز یک پژوهش درباره ازدواج سفید

دومین کنگره سراسری مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

استخدام نماینده علمی در شرکت فروغ سلامت مهرگان در خراسان رضوی

استخدام منشی و مسول دفتر مدیرعامل در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری جهت شرکت ماکسیم در یزد

برکناری دو مقام ارشد دولتی پس از پیوستن به تیم اتمر

سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

سفیر ایران با دستیار ویژه پوتین دیدار کرد

همایش چهل سال اقتدار ارتش

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص انتقادهای مراجع تقلید از سخنان روحانی| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

هفت اثر ناملموس استان کرمانشاه به ثبت ملی رسید

میثم مه آبادی رویداد ملی سامیکس

ضرورت حفظ بافت اجتماعی و امنیت عراق

اجرای رزمایش قطع اینترنت لغو شد

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

زن بریتانیایی قصد ازدواج با لحاف را دارد+عکس

قاسم سلیمانی در بین 10 نخبه برتر دفاعی امنیتی جهان

تفاهم نامه همکاری سازمان جغرافیایی و دانشگاه کشاورزی ساری امضاء شد

حضور «مسعود فراستی» در هفت قطعی است؟

اطلاعیه دفتر رییس جمهوری درخصوص سخنان روحانی و واکنش به انتقادهای مراجع تقلید| سخنان صریحی که تحریف شد+فیلم

حاج قاسم سلیمانی، بدون تشریفات، در حرم رضوی + عکس

گزارش تصویری نشست خبری سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با اصحاب رسانه

موانع صنعت مبل و منبت باید رفع شود

نام سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

گزارش تصویری نشست خبری سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان با اصحاب رسانه

شهادتی که با دعای پدر رقم خورد

مخالفت با طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال در مجلس

سردار غیب پرور: 10 میلیون جوان انقلابی تربیت شوند نگرانی از تداوم انقلاب نخواهیم داشت

آیت الله سیستانی: باید جنایت های داعش مستندسازی شود

افزایش حقوق فرهنگیان با توجه به مدرک تحصیلی

استخدام مهندسی مواد در یک گروه صنعتی معتبر در تهران

استخدام ورودی های 97 دانشگاه فرهنگیان و رجایی پیمانی شد

رسول عسگری به عنوان سرپرست هسته گزینش سازمان زندان ها منصوب شد

تصادف شدید سردار سعید قاسمی با یک خرس! + فیلم

مناظره مصطفی تاج زاده و علیرضا زاکانی

2950 خانه باز سازی شده در مناطق زلزله زده افتتاح شد

آغاز اجلاس سالیانه مبارزه با فساد سازمان ملل

بنیاد برکت 500 طرح اشتغال زایی در گرمسار و آرادان راه اندازی می کند

واکنش دفتر رییس جمهور به انتقاد های آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی

واعظی درگذشت مادر سردار مومنی را تسلیت گفت

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

اجلاس سالیانه مبارزه با فساد سازمان ملل با حضور ایران

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

توضیح سازمان برنامه و بودجه درباره تفکیک بودجه

پیکر شهید مدافع حرم «نصرالله راشدی» در گرمسار تشییع می شود

شهید تازه شناسایی شده زنجان کیست؟

ادعای رد شده زاکانی درباره ضارب حجاریان در سال 88

نام سردار سلیمانی در بین 10 متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

3 نکته که باید در مورد «هوش افزوده» بدانید / جهان به گام هایی فراتر از هوش مصنوعی نیاز دارد

وزیر آموزش و پرورش : مدرسه محوری را راه نجات آموزش و پرورش

استخدام گرافیست در یک کانون تبلیغاتی معتبر در البرز

متن کامل مناظره جنجالی تاج زاده و زاکانی در مورد حوادث 88

استخدام نیروی حسابدار جهت همکاری در شیراز

آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

استقرار تیم سیار انتقال خون بندر لنگه در بیمارستان کیش

مسابقات قهرمانی سه گانه دانشجویان علمی و کاربردی سراسر کشور در کیش

تغییر رییس قوه قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟