مطالب مرتبط:
مشکلی با برانکو ندارم / استقلال دوباره اوج می گیرد
مشکلی در تامین بنزین کشور وجود ندارد
خانه | سیاسی | جزییات جلسه امروز کمیسیون آموزش با حضور غلامی/ وزیر علوم گفت مشکلی در حوزه دانشگاه ها وجود ندارد
چرا مکه را «ام القری» می‏ نامند؟
خرم: مشکلی با وزیر ندارم/ دو شغله بودم و باید از صندوق می رفتم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 05:462018-08-20سياسي

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟


فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می‎شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی‎شد، - به گزارش سایت قطره و به نقل از صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است: هر کس سوره اعراف را قرائت کند خداوند بین او و ابلیس پرده ای بیفکند تا از شر ابلیس در امان بماند، او در زمره کسانی است که حضرت آدم علیه السلام در بهشت او را زیارت می کند و در بهشت به تعداد همه یهودیان و مسیحیان به او درجات داده خواهد شد.

امام صادق علیه السلام هم فرموده است: هر که این سوره را در هر ماه یک بار قرائت کند، در روز قیامت از جمله کسانی است که هیچ خوف و ترسی و هیچ حزن و اندوهی ندارد و هر کس در روز های جمعه این سوره را بخواند، در زمره کسانی است که خداوند از آن ها حسابرسی نمی کند، بدانید در آن آیات محکمی است؛ پس آن را فرو نگذارید، زیرا آن ها در روز قیامت به سود قاریان خود شهادت می دهند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَهٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا فَلَمَّا تَغَشَّاهَا حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِیفًا فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُمَا لَئِنْ آتَیْتَنَا صَالِحًا لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکِرِینَ ﴿189﴾ اوست آن کس که شما را از نفس واحدی آفرید و جفت وی را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد پس، چون [آدم]با او [حوا]درآمیخت باردار شد باری سبک و [چندی]با آن [بار سبک]گذرانید و، چون سنگین بار شد خدا پروردگار خود را خواندند که اگر به ما [فرزندی]شایسته عطا کنی قطعا از سپاسگزاران خواهیم بود (189) فَلَمَّا آتَاهُمَا صَالِحًا جَعَلَا لَهُ شُرَکَاءَ فِیمَا آتَاهُمَا فَتَعَالَی اللَّهُ عَمَّا یُشْرِکُونَ ﴿190﴾ و، چون به آن دو [فرزندی]شایسته داد در آنچه [خدا]به ایشان داده بود برای او شریکانی قرار دادند و خدا از آنچه [با او]شریک می گردانند برتر است (190) أَیُشْرِکُونَ مَا لَا یَخْلُقُ شَیْئًا وَهُمْ یُخْلَقُونَ ﴿191﴾ آیا موجوداتی را [با او]شریک می گردانند که چیزی را نمی آفرینند و خودشان مخلوقند (191) وَلَا یَسْتَطِیعُونَ لَهُمْ نَصْرًا وَلَا أَنْفُسَهُمْ یَنْصُرُونَ ﴿192﴾ و نمی توانند آنان را یاری کنند و نه خویشتن را یاری دهند (192) وَإِنْ تَدْعُوهُمْ إِلَی الْهُدَی لَا یَتَّبِعُوکُمْ سَوَاءٌ عَلَیْکُمْ أَدَعَوْتُمُوهُمْ أَمْ أَنْتُمْ صَامِتُونَ ﴿193﴾ و اگر آن ها را به [راه]هدایت فراخوانید از شما پیروی نمی کنند چه آن ها را بخوانید یا خاموش بمانید برای شما یکسان است (193) تفسیر در این آیات به گوشه دیگری از حالات مشرکان و طرز تفکر آن ها و پاسخ به اشتباهاتشان اشاره شده است و از آنجا که آیه گذشته سود و زیان و آگاهی از علم غیب را منحصر به خدا معرفی می کرد، و در حقیقت اشاره به توحید افعالی خدا بود، این آیات مکمل آن ها محسوب می شود، زیرا این ها نیز اشاره به توحید افعالی خدا است.

نخست می گوید: (او کسی است که شما را از یک نفس آفرید و همسر او را نیز از جنس او قرار داد تا در کنار او بیاساید) (هو الذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوج ها لیسکن الیها).

این دو در کنار هم زندگی آرام بخشی داشتند، (اما هنگامی که زوج با همسر خود آمیزش جنسی کرد، باری سبک برداشت، به گونهای که در آغاز کار این حمل برای او مشکلی ایجاد نمی کرد، و با داشتن حمل به کارهای خود همچنان ادامه می داد) (فلما تغشا ها حملت حملا خفیفا فمرت به).

اما با گذشت شب و روز، حمل او کم کم سنگین شد (تا کاملا احساس سنگینی کرد) (فلما اثقلت).

در این هنگام دو همسر، انتظار فرزندی را می کشیدند و آرزو داشتند خداوند فرزند صالحی به آن ها مرحمت کند، لذا (متوجه درگاه خدا شدند و پروردگار خویش را چنین خواندند: بارال ها اگر به ما فرزند صالحی عطا کنی از شکرگزاران خواهیم بود) (دعوا الله ربهما لان اتیتنا صالحا لنکونن من الشاکرین).

(ولی هنگامی که خداوند فرزندی سالم با تناسب اندام و شایستگی کامل به آن ها داد، آن ها برای خدا در این نعمت بزرگ شرکایی قائل شدند، اما خداوند برتر و بالاتر از شرک آنهاست) (فلما آتاهما صالحا جعلا له شرکاء فیما آتاهما فتعالی الله عما یشرکون).

پاسخ به یک سؤ ال مهم در اینکه منظور از این (زوجین) که در دو آیه بالا پیرامون آن ها بحث شده کیست؟ در میان مفسران گفتگوی بسیار است: آیا (نفس واحده) و همسرش اشاره به (آدم) و (حوا) است، در حالی که آدم از پیامبران و حوا زن با ایمان و شایسته ای بود، آیا ممکن است آن ها از مسیر توحید منحرف شده، راه شرک پیموده باشند؟! و اگر منظور غیر آدم است و همه افراد بشر را شامل گردد با کلمه (واحده) چگونه سازگار است؟ از این گذشته منظور از این شرک چه نوع عمل یا تفکری بوده که از آن ها سرزده است؟ در پاسخ این سؤ الات باید گفت: در تفسیر این آیات دو راه در پیش داریم که شاید تمام سخنان گوناگون مفسران که در تفسیر این آیه گفته اند ریشه اش به این دو باز گردد.

نخست اینکه: مراد از (واحد) در آیه (واحد شخصی) است، همانگونه که در بعض آیات دیگر مانند آیه اول سوره نساء نیز به همین معنی آمده است.

اصولا (نفس واحده) در قرآن مجید در پنج مورد ذکر شده که یک مورد آن آیه مورد بحث است و چهار مورد دیگر سوره نساء آیه یک، سوره انعام آیه 98 لقمان آیه 28 و زمر آیه 6 می باشد که بعضی از آن ها ارتباطی به بحث ما ندارد و بعضی مشابه آیه مورد بحث است، بنابر این آیات مورد بحث منحصرا اشاره به آدم و همسر او است.

در این صورت مسلما منظور از شرک، پرستش غیر خدا و یا اعتقاد به الوهیت غیر پروردگار نیست، بلکه ممکن است چیزی از قبیل: تمایل انسان به فرزندش بوده باشد، تمایلاتی که گاهی او را از خداوند غافل می سازد.

تفسیر دیگر اینکه مراد از واحد، در اینجا (واحد نوعی) است، یعنی خداوند همه شما را از یک نوع آفرید، همانطور که همسران شما را نیز از جنس شما قرار داد.

در این صورت این دو آیه و آیات بعد اشاره به نوع انسان ها است که به هنگام انتظار ای می زیسته اند و تولد فرزندان صالح و ناصالح را با چشم خود دیده بودند، لذا از خدای خود، فرزندانی از گروه اول تقاضا می کردند، و اگر آیات مربوط به آدم و حوا باشد، هنوز فرزندی برای آن ها به وجود نیامده و هنوز صالح و ناصالح وجود نداشت که آن ها از خدای خود فرزند صالح بخواهند.

ثانیا ضمائری که در آخر آیه دوم و آیات بعد وجود دارد همه ضمیر جمع است و این می رساند که منظور از ضمیر تثنیه اشاره به دو گروه بوده است نه دو شخص.

ثالثا آیات بعد نشان می دهد که منظور از شرک در این آیات شرک به معنی بت پرستی است نه محبت فرزند و امثال آن ها و این موضوع با حضرت آدم و همسرش سازگار نیست.

با توجه به این قرائن روشن می شود که آیات فوق پیرامون نوع انسان و گروه (زوج) و (زوجه ها) سخن می گوید؛ و همان گونه که در جلد سوم تفسیر نمونه صفحه 245 اشاره کردیم آفرینش همسر انسان از انسان به این معنی نیست که جزیی از بدن او جدا و تبدیل به همسر شده باشد (آنچنانکه در روایت مجعول و اسراییلی نقل شده که حوا از دنده چپ آدم آفریده شد)، بلکه منظور این است که همسر انسان از نوع و از جنس او است آنچنانکه در آیه 21 سوره روم می خوانیم: و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها.

(از نشانه های قدرت خدا این است که از جنس شما همسرانی برای شما آفریده تا در کنار آن ها بیاسایید).

یک روایت مجعول و معروف! در بعضی از منابع اهل تسنن و پاره ای از منابع غیر معتبر آمد، کسی نبود که راه شرک را انتخاب کند و فرزند خود را (بنده شیطان)! نام بگذارد، این کار تنها در شاءن یک بت پرست جاهل و نادان و بیخبر است؛ و از آن عجیب تر اینکه حدیث مزبور متضمن معجزه یا کرامت شیطان است، که با نامگذاری این فرزند به نام او، بر خلاف همه فرزندان گذشته، زنده ماند! و بسیار جای تاءسف است که بعضی از مفسران گذشته تحت تاءثیر اینگونه احادیث مجعول قرار گرفته و آنرا به عنوان تفسیر آیه ذکر کرده اند، به هر حال این حدیث را، چون هم بر خلاف قرآن و هم بر خلاف عقل است باید به گوشه ای انداخت.

به دنبال این جریان، قرآن بار دیگر فکر و عقیده بت پرستی را با بیان روشن و کوبنده ای محکوم می کند، و می گوید: آیا این ها موجوداتی را شریک خدا قرار می دهند که قادر بر آفرینش چیزی نیستند، بلکه خودشان مخلوق اویند (اءیشرکون ما لا یخلق شیئا و هم یخلقون).

به علاوه (این معبودهای ساختگی در هیچیک از مشکلات قادر نیستند پرستش کنندگان خود را یاری کنند، و حتی قادر نیستند خود را نیز در برابر مشکلات" یاری دهند) (و لا یستطیعون لهم نصرا و لا انفسهم ینصرون).

این معبود ها آنچنان هستند که اگر شما بخواهید آن ها را هدایت کنید، از شما پیروی نخواهند کرد و حتی عقل و شعور آنرا ندارند (و ان تدعوهم الی الهدی لا یتبعوکم).

آن ها که چنین هستند و ندای هادیان را نمی شنوند، چگونه می توانند دیگران را هدایت کنند؟ بعضی از مفسران احتمال دیگری در تفسیر این آیه داده اند و آن اینکه ضمیر (هم) به بت پرستان و مشرکان بر می گردد، یعنی گروهی از آن ها بقدری لجوج و متعصبند که هر چه آن ها را دعوت به توحید کنید، تسلیم نمی شوند.

این احتمال نیز هست که منظور این باشد اگر شما از آن ها تقاضای هدایت کنید، تقاضای شما انجام نخواهد شد به هر حال (برای شما مساوی است، خواه آن ها را، دعوت به سوی حق کنید و یا در برابرشان خاموش باشید) در هر دو صورت، این گروه بت پرستان لجوج، دستبردار نیستند (سواء علیکم ا.

دعوتموهم ام انتم صامتون)؛ و طبق احتمال دوم معنی جمله این است: برای شما یکسان است، خواه از بت ها تقاضای چیزی کنید، یا خاموش باشید، در هر دو صورت، نتیجه منفی است، زیرا بت ها اثری در سرنوشت کسی ندارند و قادر به انجام خواسته کسی نیستند.

فخر رازی در تفسیر خود در ذیل این آیه می نویسد: مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند دست تضرع به سوی بت ها بر می داشتند، و هنگامی که مشکلی برای آن ها واقع نمی شد، ساکت و خاموش بودند، قرآن به آن ها می گوید: خواه در برابر آن ها تضرع و زاری کنید و خواه خاموش بمانید هیچ تفاوتی نمی کند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سوره - باردار - گزارش - شهادت - واحدی - پرده - امام - امان - جمعه - رازی - صادق

آخرین اخبار سرویس:
ایران بر پایبندی 100 درصدی اعضای اوپک تاکید دارد

پیام تسلیت وزیر دفاع صربستان به امیر حاتمی در پی حادثه تروریستی اهواز

روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

حضور قائم مقام حوزه های علمیه در مراسم ترحیم یکی از شهدای حادثه تروریستی اهواز

کار مشترکِ همایون و مژگان فرزندان استاد شجریان به مناسبت سالروز تولد وی+ فیلم

والورده: پشیمانم؛ اسیر قانون مورفی شدیم/وی ای آر برای اجرای عدالت است اما اخراج درست نبود

سقوط مرگبار اسکی باز آمریکایی از کوه های نیوزیلند

ورود نماینده رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری به اهواز

بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در محکومیت حمله تروریستی اهواز

شناسایی رد پای مثلث شوم منطقه در عملیات تروریستی اهواز

ملت دربرابر تصمیمات خائنانه برخی نمایندگان سکوت نمی کند

جزییات پیاده روی اربعین دانشجویی اعلام شد

شهرداری ضامن کنترل کیفیت ساختمان

اهدا تندیس من هم یک جنگلبانم به بانک ایران زمین

برخورد جدی با قضات متخلف

عمارتی که بوی تعفن می دهد

روز اول مدرسه فرزند شهید مدافع حرم +عکس

آنان که پیرو ولایت و امامت نیستند بر جنازه من حاضر نشوند

عمارتی که بوی تعفن می دهد

حزب اسلامی کار حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

بیانیه حزب اتحاد ملت ایران در محکومیت حمله تروریستی اهواز

خانواده شهدای مدافع حرم، شاگردان ممتاز مکتب زینبی هستند

بدون عنوان

انتصاب دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه

عکس/ برخورد جالب سرباز تبریزی با پرچم آمریکا

فیلم: مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»

تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

رییس جمهور وارد نیویورک شد

پیام تسلیت فرمانده کل ارتش در پی حادثه تروریستی در اهواز

روزگارما 1397/07/02

عکس/ سه شهید حمله تروریستی اهواز در یک قاب

پوستر چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی منتشر شد

روحانی در بدو ورود به نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

پاسخ غافلگیرکننده در انتظار تروریست ها

گذری بر خاطرات شهید مدافع حرم اهوازی در یک اثر

رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس

سفر رییس جمهور به نیویورک

اسلحه مقابل دوربین/نگاهی به عکاسی در شرایط بحرانی

توافق روسیه و ترکیه در خروج گروپ های مسلح از ادلب

اعتراف عجیب شرکت گوگل

سرنوشت باغ موزه دفاع مقدس مشهد در هاله ای از ابهام

ساماندهی کالبدی ایرانی اسلامی مساجد تهران در دستور کار شهرداری

جوانی ما خیلی خوش گذشت

تا حالا چشم های پدرم را ندیده ام کوکا

بار می بریم و سوخت قاچاق می کنیم

​گزیده ای از رهنمودهای مراجع عظام تقلید به معلمان و دانش آموزان

حامیان دروغین حقوق بشر چشم خود را بر جنایت اهواز بستند

داعش با انتشار ویدئویی مسئولیت حمله تروریستی در اهواز را برعهده گرفت

بررسی طرح پارلمان اصلاحات در دستور کار حزب همبستگی ایران اسلامی قرار گرفت

انتقاد مشاور رییس جمهور از شوخی عجیب وزیر بهداشت با یک پیرمرد درباره هزینه فیزیوتراپی

بشار اسد در قدرت باقی می ماند

هیئت دولت امروز را عزای عمومی اعلام کرد

نوه امام خمینی ره از ایران رفت

سه درصد جمعیت کشور عضو کتابخانه ها هستند

روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

​تلویزیون جای قهرمانان جنگ است نه مانور سلبریتی ها!

امام حسین(ع) آموخت در محاصره اقتصادی هم زیر بار ظلم نروید

مکانی که پیامبر(ص) انسان را از توقف در آن نهی کرده است!+عکس

مراسم عزاداری یازدهم محرم در زنجان

کسب و کار های روستایی تا 15 سال از مالیات معاف می شوند

بنی صدر با شنیدن گزارش من از آبادان غش کرد!

موسسه خیریه علی اکبر(ع) به کمک دانش آموزان بی بضاعت شتافت

روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا را تبیین خواهیم کرد

زلزله چراغ دل خیلی ها را روشن کرد

​رییس رادیو سلامت به تسنیم خبر داد: رادیو برای ناشنوایان شنیدنی می شود

دشمن بدون هیچ ترحمی کمر به نابودی کشور بسته است

فلاحت پیشه: سهل انگاری در حادثه تروریستی اهواز مشهود بود

داعش فیلم حمله تروریستی به اهواز را منتشر کرد/صفحه اینستاگرام الاحوازیه هک شد!/کنایه اژه ای به احمدی نژاد/خروج 220 میلیارد لیتر آب با هندوانه از کشور

چرا شعری را که 30 سال پیش مداحان می خواندند، مردم امروز نمی فهمند؟

حضور وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی در اهواز

امارات دست داشتن در حمله تروریستی اهواز را رد کرد

روایت محسن رضایی از عیادت مادر شهید 4 ساله اهوازی

تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز

امارات وارد بازی خطرناکی شده است/ امارات کشور کوچکی است که باید در حد توان خودش صحبت کند

روحانی در نیویورک: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

روحانی: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری و رییس بنیاد شهید در مراسم تشییع پیکر شهدای حمله تروریستی اهواز حاضر می شوند

تروریست ها قادر نیستند وحدت ملت ایران را خدشه دار کنند

رییس جمهور وارد نیویورک شد

کنگره بزرگداشت آیت الله تألهی در همدان برگزار می شود

موسسه خیریه علی اکبر(ع) به کمک دانش آموزان بی بضاعت شتافت

روحانی: تخلفات آمریکا از تعهدات بین المللی را تبیین خواهیم کرد

طوفان قاتل و همزمان زلزله ویران کننده در فلیپین

روحانی وارد نیویورک شد

ازدواج زورکی دختر دانشجوی پزشکی با پسر بی سواد روستایی !

دموکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را پس می گیرند

تروریست ها قادر نیستند وحدت ملت ایران را خدشه دار کنند

صربستان و بوسنی وهرزگوین حمله تروریستی اهواز را تسلیت گفتند

حمله های کور تروریستی نشانه عجز دشمنان انقلاب است

رییس جمهور وارد نیویورک شد

حضور وزرای بهداشت، دفاع و دادگستری در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی در اهواز

چگونه کودک خود را اصلاح کنیم

ریزش چاه جان مقتنی را گرفت

تولید کیسه های دوستدار محیط زیست + فیلم

ورود روحانی به نیویورک

دشمنان برای جلوگیری از شکست اقدام تروریستی انجام می دهند

حمله های ناجوانمردانه عزت ایران را خدشه دار نمی کند

واکنش مقام اماراتی به احضار کاردار ابوظبی در تهران

فردا از سوی هیئت دولت عزای عمومی اعلام شد

حمله های ناجوانمردانه عزت ایران را خدشه دار نمی کند

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟

مشرکان هنگامی که به مشکلی گرفتار می شدند چه می‏‎کردند؟