مطالب مرتبط:
ترامپ به زباله دان تاریخ می رود و ایران سربلند و مستحکم خواهد ماند
دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند
خانه عباس شیبانی به محلی برای روایت تاریخ انقلاب تبدیل خواهد شد
پرخرج ترین عروسی تاریخ ایران+عکس
اوحدی: دنیا به اسرای ما تعظیم کرد/قیصری: تاریخ نگاری جنگ باید به اولویت تبدیل شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 04:102018-08-20اجتماعي

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند


کشف لایه های جدید تاریخی در محدوده ی ری باستان، لزوم تصویب ضوابط خاص حفاظتی در پهنه ی شهری ری را دوصد چندان می کند؛ پهنه ای تاریخی که تا امروز حفاظت نکردن از آن باعث گودبرداری های زیادِ مردم محلی و از بین رفتن لایه های تاریخی زیادی شده است، - اما مدیریت شهری و میراث فرهنگی تا امروز در حفاظت از آن کمترین نقش ها را داشته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 23 مرداد در تماس مردم محلی شهر ری با ایسنا، از به دست آمدن یک سازه و تعدادی آثار سفالی در محدوده ی ری قدیم و نزدیکی چشمه علی و نزدیک اتوبان شهید کریمی خبر دادند، اتفاقی که گفته می شد با مجوز چند سال گذشته شهرداری و بدون استعلام از میراث فرهنگی رخ داده است.

رد پیدا شدن این سازه را که گرفتیم، انتهایش به بزرگراه امام علی در شهر ری می رسید؛ بزرگراهی که با وجود پیدا شدن آثار و سازه های تاریخی مختلف در نهایت باستان شناسان، تصمیم گرفتند رویش را آسفالت کنند؛ تا ماشین ها به راحتی تردد داشته باشند.

اما حالا بحث گودبرداری در محدوده ری باستان است، جایی که لایه های سلجوقی و شاید ساسانی به دست آمده در سال های گذشته، باستان شناسان را حساس تر از قبل کرده است.

قدیر افروند، مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، که بعد از کشف این سازه ها و آثار به همراه چند مسئول قضایی و میراثی از محل گودبرداری دیدن می کند، به خبرنگار ایسنا می گوید: بدون هماهنگی با میراث فرهنگی شهرستان گودبرداری را انجام داده اند.

با توجه به عمق گودبرداری انجام شده به سازه هایی از دوره اسلامی برخورد کردندف در نهایت ادامه فعالیت را با حکم قاضی شهرستان ری، متوقف کردیم و با دادن گزارش به اداره کل، اقدامات اولیه برای کار در این محوطه آغاز شد.

این باستان شناس با بیان این که برنامه کاوش اضطراری در همان روز تهیه و به پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی پیشنهاد شد، اظهار می کند: نتایج این کاوش می تواند تکلیف وضعیت این محوطه را مشخص کند، این که آن در محدوده سایت باستانی شهر ری است، اهمیت دارد.

آن منطقه اسما دژ رشکان است، اما اثر ثبتی آن در مرکز شهر سلجوقی و دیالمه قرارگرفته که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گفته ی وی، ظاهرا مجوز گودبرداری چند سال پیش صادر شده است و با توجه به این که آن گودبرداری در عرصه ی ثبتی انجام شده، باید مجوز تجدید می شده است.

افروند در ادامه به قرار گرفتن این محوطه از ری باستان در پهنه ی حفاظتی تاریخی G321 و پهنه ی ضوابط شهری اشاره می کند و می گوید: در مرحله تایید برای گودبرداری محوطه آن حتما باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران انجام می شد، که این اتفاق رخ نداد.

او با بیان این که در بازدیدش از این محوطه به همراه مسئول قضایی به این نکته تاکید کرده است که ری شرایط خاصی دارد، متاسفانه ما همچنان می توانیم با چنین اتفاقاتی مواجه شویم، چون ضوابط حفاظتی ری باستان هنوز تدوین نشده است ، ادامه می دهد: چند سال پیش ضوابطی را در این زمینه تدوین کردیم، اما متاسفانه اعتنایی به آن نشد و متوقف ماند.

اما اکنون بار دیگر این پیشنهاد را به معاونت میراث فرهنگی استان تهران داده ام تا برای طرح موضوع و تدوین این ضوابط کاری انجام شود.

این باستان شناس تاکید می کند: با توجه به این که شهر ری روی لایه های باستانی قرار گرفته است، تدوین ابلاغ این ضوابط مهم و ضروری به نظر می رسد.

مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از جمله دستورات مسئول نهاد قضایی شهرری را برگزاری یک جلسه توجیهی برای مدیران و عوامل ذیربط شهرداری منطقه 20 تهران به عنوان شهر باستانی ری عنوان می کند و می افزاید: به گفته ی آن مقام مسئول؛ چون در این منطقه به طور دائم با چنین پدیده ای مواجه هستیم، برگزاری چنین جلسه ای آن ها را متوجه ساختار محدوده ی شهرری قرار می دهد و با این محدوده و تاریخ آن آشنا می شوند.

وی تاکید می کند: گودبرداری رخ داده درا ین منطقه و به دست آمدن لایه های تاریخی، نشان می دهد که از یک سو برگزاری این برنامه ی توجیهی لازم است و از سوی دیگر تدوین ضوابط، تصویب و ابلاغ آن ها نیز چه میزان اهمیت داشته است.

افروند در مورد نتایج لایه ها و آثار به دست آمده در این بخش از ری باستان می گوید: گمانه ها و آثارقرون به دست آمده متعلق به قرون اولیه اسلامی است که با ساختار شهر تاریخی ری در آن قرن ها در ارتباط است، اما چون سازه های به دست آمده بریده شده اند، به نظر می رسد آن در انتهای ساختار باشد، چون در دیواره های به دست آمده نمونه ی ان را ندیده ایم، بنابراین در عمق سه چهار متری زمین آثار به دست امده و کاوش اضطراری می تواند ماهیت آن جا را آشکار کرده و ارتباط را با ساختار اصلی شهر - ری- آشکار کند.

این باستان شناس تاکید می کند: ری در دوره ها تاریخی مختلف تا قبل از دوره یا سلامی بزرگترین شهر تاریخی بوده است، حتی در دوره اسلامی ری با چند شهر مهم مانند نیشابور، شوش و استخر جرجان برابری می کرده است، در این شرایط معتقدیم باید تمهیدی شود تا در حفاظت از این محوطه باستانی موفق باشیم.

اوایل سال 1391 بود که کاوش های نجات بخشی پروژه اتوبان امام علی(ع) در بخش غربی و شرقی مسیل فاضلاب تهران- ری- ورامین حدفاصل کارخانه سیمان متروکه قدیم شهر ری و بخش شرقی دژ رشکان در شمال و شمال غرب و اتوبان شهید کریمی توسط محمد مرتضایی و علی صدرایی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، محمد اسماعیلی جلودار استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و محمدرضا نعمتی باستان شناس تهران انجام شدند.

این کاوش ها در محلی که فعالیت های عمرانی شهرداری تهران به منظور ساخت اتوبان امام علی انجام شده بود و منجر به از بین رفتن و هویدا شدن آثار فرهنگی شده بود انجام شدند.

از بین رفتن تقریبی تمام آثار پیش از مانع شدن اداره کل میراث فرهنگی، تهران به وسیله ماشین های راه سازی و محدودیت کاوش در دیواره های کانال ایجاد شده برای بستر سازی اتوبان با هدف مالکیت کشاورزان بر آن، کار کاوش را با دشواری هایی روبرو کرد.

بر اساس آن چه که باستان شناسان در آن زمان اعلام کردند؛ کاوش در 21 ترانشه منجر به به دست آمدن اطلاعات با ارزشی از شهر ری شد که مهمترین دستاورد آن به دست آمدن آثار معماری به صورت مجموعه های ساختمانی و نیز تک یافته های معماری شامل آثار مرتبط به سیستم نگهداری، انتقال و احتمالا توزیع آب بود که نمونه های مشهود آن شامل اتاق های استقرار در دو طبقه شامل همکف و زیرزمین، چاه های متعدد با کاربری احتمالی دفع فاضلاب کانال های آب رسانی سنگ چین شده با آجر و سنگ و تنبوشه های سفالین شد.

همچنین بقایای معماری شامل حوض یا آب انبار با پوشش ساروجی و کف پوش آجری بخشی دیگری از این یافته ها را شامل می شد.

حتی از دیگر یافته های به دست آمده در این کاوش را مجموعه های سفالین می دانستند.

سفال شاخص منتسب به هزاره اول قبل از میلاد که شامل سفال های خاکستری صیقلی براق به شکل ساده و منقوش با نقش افزوده و کنده که به جز دو ترانشه در مابقی ترانشه ها به صورت آشفته به هماره سفال های اسلامی به دست آمده بودند.

سفال های منسوب به دوران تاریخی (اشکانی یا ساسانی) بسیار اندک و شامل لبه های شاخص این دوره بود.

بیشترین تعداد سفال های به دست آمده از این کاوش مربوط به دوران اسلامی بود که در دو دسته ساده و لعاب دار قابل تقسیم بندی شدند.

گونه های لعاب دار شاخص شامل سفال ساده تک رنگ (آبی، سفید و سبز بیشترین فراوانی را دارند)، سفال با لعاب پاشیده، سفال با نقاشی روی لعاب و زیر لعاب است.

از جمله مهم ترین یافته سفالی به دست آمده می توان به قطعات فقاع در طی بررسی به دست آمد اشاره کرد.

با توجه به به دست آمدن سه پایه سفالین در زمان بررسی سطحی و بقایای جوش کوره به نظر این گونه در خود محل تولید می شد.

از دیگر گونه های سفالین می توان به سفال های با نقش کنده و قالبی با موتیف های هندسی، گیاهی اشاره کرد.

به دست آمدن قطعاتی از گونه سفالین لعاب دار سبز آبی یا فیروزه ای رنگ با نقش مروارید افزوده به صورت دایره های تودرتو که سفال شاخص تجاری منطقه خلیج فارس است، نقش بازرگانی این شهر را نشان می دهد.

مطالعه اولیه یافته های سفالینه های منسوب به دوران اسلامی نشان از تعلق آنها به دوران صدر اسلامی، به ویژه قرون سه تا هفتم قمری را دارد.

علاوه بر قطعات سفالین با فراوانی بالا، تعداد محدودی ظروف سفالی سالم، یافته های فلزین، قطعات شیشه ای و آجری نیز این این محوطه به دست آمد.

براساس کاوش هایی که در ان محدوده انجام شد، هیچ گونه شواهد استقراری از هزاره اول پیش از میلاد به دست نیامد اما از دوران تاریخی تنها شواهد سفالین به دست آمد و هیچ گونه شاهد استقراری یا معماری پیدا نشد.

اما اطلاعات اصلی به دست آمده مربوط به دوران اسلامی بود که از صدر اسلام تا قرن هفتم قمری را شامل می شد.

قرار داشتن بقایای معماری در نزدیکی حصار دوم ری و بیرون حصار اول آن از یک سو و از سوی دیگر فراوانی بالای سیستم های آب رسانی در طی کاوش و بقایای معماری آجری ساده با زیر زمین ها و چاه های دفع فاضلاب و نیز به دست آمدن سفال های فاخر منتسب به شهر ری شامل گونه های لعاب دار منقوش و عدم به دست آمدن معابر در زمان کاوش این حدس را که یک مجموعه ساختمانی مستقل در بخش غربی کاوش وجود دارد به ذهن آورد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - استان - فرهنگی - تاریخ - تاریخی - میراث - باستان شناسان - باستان شناسی - شهر ری - مجوز - ایسنا - اقدامات اولیه - گزارش - امروز - اداره - صنایع دستی - کاوش - مردم - جدید - پژوهشگاه - هایی - پژوهشکده - آثار ملی - گردشگری - شهرداری - پیشنهاد - خبرنگار - باستانی - ساسانی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
آیا مدارس تهران روز سه شنبه تعطیل است؟

اعلام مهمترین علت تصادفات درونشهری در فصل زمستان

فارس من| نظارت بر رفتار دانش آموزان در مدرسه بر عهده مدیریت مدرسه است

کشف ماهی هایی زنده در محیط تقریباً فاقد اکسیژن

اعزام 2 اکیپ نجات از راهداری بابل و آمل برای نجات مردم محبوس در «فیل بند»

بسیاری از واقعیتهای جنگ تحمیلی بیان نشده است

رییس جمعیت هلال احمر بندپی بابل خبر داد اعزام 2 اکیپ نجات از راهداری بابل و آمل برای نجات مردم محبوس در «فیل بند»

آیا واقعا انسان ها باید منقرض شوند تا زمین زنده بماند؟

تقلب سردار به بیرانوند در مهار پنالتی!

هوا تا آخر هفته سرد است

پدیده ماه خونین بر فراز مسجدالاقصی

مهمترین علل رخداد تصادفات درونشهری فصل زمستان چیست؟

دو روستای شوش در معرض سیل هستند

دو عامل اصلی تصادفات درون شهری از نظر پلیس

معرفی کاروانسرای شاه عباسی با قدمت 350 سال +تصاویر

وقتی آبشار گنجنامه یخ می زند

فرماندار شوش: دو روستای شوش در معرض سیل هستند

خودروی رانندگان مست 2 ماه توقیف می شود

آغاز پذیرش دوره های کاردانی فنی و حرفه‎ای دانشگاه جامع علمی کاربردی

 غارهای یخی شگفت انگیز نینگوو که زمستان و تابستان نمی شناسند!

از 3600 کیلومتر برف روبی تا روستاهای دوستدار کتاب

شهرها از تمدن و هویت خود فاصله گرفته اند/ آلودگی رنگی در تهران بیش از شهرهای دنیا است

ترامپ: چوب جادویی پیدا کرده ام

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

پاکسازی بوستان فسا

تجهیز هزار مدرسه به بازی های مهارتی و آموزشی

از حذف طرح زوج و فرد پایتخت چه خبر؟

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی

ضرورت تغییر هویت و الگو در کتابخانه های عمومی

استخدام کارمند جلب مشارکت خانم در البرز

نمایی بی نظیر از حیات وحش در کنیا+تصاویر

بررسی مشکلات سیلیس کوبان ازندریان

آلودگی هوای پایتخت سه شنبه افزایش می یابد

افزایش غلظت غبار و آلاینده های جوی در استان سمنان + فیلم

پاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبه/ تعطیلی مدارس تهران بعید است

افزایش غلظت غبار و آلاینده های جوی در استان سمنان+ فیلم

زنگ ورزش مدارس تعطیل شد

روش غیره منتظره برای پرورش موفقیت آمیزکودک

یادواره شهید دانش آموز 13ساله در اسدآباد

آلودگی هوای پایتخت سه شنبه افزایش می یابد

آمار مردودی معاینه فنی خودروهای سنگین بسیار بالاست/ برگه اسقاط موتورسیکلت به هیات وزیران ارائه شد

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره هوای تهران

پیست اسکی کاکان؛سرمایه خفته یاسوج

برگزاری 56عنوان برنامه دهه فجر فاطمی در همدان

دنیای شاد کوچولوها

نه روش بسیار سودمند برای استفاده از آهنربا در تعمیرگاه یا پارکینگ

فرمانده ناجا: بودجه خرید لباس های دوربین دار پلیس تأمین نشد

استخدام سوپروایزر اداری(مسلط بر زبان انگلیسی)در تهران

از حذف طرح زوج و فرد در تهران چه خبر؟

برگزاری 56 عنوان برنامه دهه فجر فاطمی در همدان

پیام مهم سازمان نظام وظیفه برای مشمولان سربازی

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

واکنش ناجا به انتشار فیلمی در خصوص سد معبر پلیس با خودروی شهروندان

آغاز آموزش باغبانی برای نونهالان همدان

گردشگری شهری با عنصر رنگ رونق می گیرد

تشکیل کارگروه تقویت بنیه علمی دانش آموزان از ضروریات است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

بوشهر در 9 ماهه ابتدایی سال فقط 16 روز پاک داشته است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

آلودگی هوا، زنگ ورزش مدارس تهران را تعطیل کرد

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

بیش از 22 میلیارد ریال به دانش آموزان نیازمند کمک شد

قفل ترافیک در بزرگراه شهید صیاد شیرازی

عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز

شرایط جوی تنها علت بهبود کیفیت هوای تهران نبوده است

آلودگی هوای پایتخت روز سه شنبه افزایش می یابد

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

تردد 11 میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور

تحصیل 5هزار دانش آموز غیرایرانی در استان قزوین

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

خاله اولویا و جاسپر «قصه های جزیره» در گذر زمان!

آشنایی دانش آموزان روستایی با حفظ محیط زیست

مرور رویدادهای خبری با قلم دوربین

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

اطلاعیه مرکز پایش آلودگی هوا درباره تشدید آلودگی هوای پایتخت

تفکیک جنسیتی 100 سال پیش در تهران! +عکس

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

ضرورت مهارت آموزی برای دختران عشایر استان

توسعه آموزش و پرورش البرز نیازمند تدوین یک سند جامع است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا لغو شد

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

گروه های حساس امسال هوای ناسالم را کمتر تجربه کردند

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

آبشار گنجنامه همدان را در زمستان ببینید +تصاویر

آلاینده های جوی در استان تهران افزایش پیدا می کند

شرکت بیش از 20 هزار دانش آموز مشهدی در مسابقات جوانان خوارزمی

محور تکاب - دو راهی ایرانخواه باز گشایی شد

شرکت بیش از 20 هزار دانش آموز مشهدی در مسابقات جوانان خوارزمی

آشنایی دانش اموزان روستایی با حفظ محیط زیست

مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر از سوانح ترافیکی است

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا سه شنبه 2 بهمن ماه 97 لغو شد

زنگ ورزش مدارس شهر تهران فردا تعطیل است

هوای سرد تا آخر هفته در کشور ماندگار است

هزینه فیلتر دوده یک پانزدهم اتوبوس نو است

کلاس تعاملی مبتنی بر تبلت دانش آموزی در رشت افتتاح شد

گروه های حساس امسال هوای ناسالم را کمتر تجربه کردند

شایعه «اقدام عجیب پلیس» در جاده خوی – ماکو تکذیب شد

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند