مطالب مرتبط:
ترامپ به زباله دان تاریخ می رود و ایران سربلند و مستحکم خواهد ماند
دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند
خانه عباس شیبانی به محلی برای روایت تاریخ انقلاب تبدیل خواهد شد
پرخرج ترین عروسی تاریخ ایران+عکس
اوحدی: دنیا به اسرای ما تعظیم کرد/قیصری: تاریخ نگاری جنگ باید به اولویت تبدیل شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 05:102018-08-20اجتماعي

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند


کشف لایه های جدید تاریخی در محدوده ی ری باستان، لزوم تصویب ضوابط خاص حفاظتی در پهنه ی شهری ری را دوصد چندان می کند؛ پهنه ای تاریخی که تا امروز حفاظت نکردن از آن باعث گودبرداری های زیادِ مردم محلی و از بین رفتن لایه های تاریخی زیادی شده است، - اما مدیریت شهری و میراث فرهنگی تا امروز در حفاظت از آن کمترین نقش ها را داشته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 23 مرداد در تماس مردم محلی شهر ری با ایسنا، از به دست آمدن یک سازه و تعدادی آثار سفالی در محدوده ی ری قدیم و نزدیکی چشمه علی و نزدیک اتوبان شهید کریمی خبر دادند، اتفاقی که گفته می شد با مجوز چند سال گذشته شهرداری و بدون استعلام از میراث فرهنگی رخ داده است.

رد پیدا شدن این سازه را که گرفتیم، انتهایش به بزرگراه امام علی در شهر ری می رسید؛ بزرگراهی که با وجود پیدا شدن آثار و سازه های تاریخی مختلف در نهایت باستان شناسان، تصمیم گرفتند رویش را آسفالت کنند؛ تا ماشین ها به راحتی تردد داشته باشند.

اما حالا بحث گودبرداری در محدوده ری باستان است، جایی که لایه های سلجوقی و شاید ساسانی به دست آمده در سال های گذشته، باستان شناسان را حساس تر از قبل کرده است.

قدیر افروند، مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، که بعد از کشف این سازه ها و آثار به همراه چند مسئول قضایی و میراثی از محل گودبرداری دیدن می کند، به خبرنگار ایسنا می گوید: بدون هماهنگی با میراث فرهنگی شهرستان گودبرداری را انجام داده اند.

با توجه به عمق گودبرداری انجام شده به سازه هایی از دوره اسلامی برخورد کردندف در نهایت ادامه فعالیت را با حکم قاضی شهرستان ری، متوقف کردیم و با دادن گزارش به اداره کل، اقدامات اولیه برای کار در این محوطه آغاز شد.

این باستان شناس با بیان این که برنامه کاوش اضطراری در همان روز تهیه و به پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی پیشنهاد شد، اظهار می کند: نتایج این کاوش می تواند تکلیف وضعیت این محوطه را مشخص کند، این که آن در محدوده سایت باستانی شهر ری است، اهمیت دارد.

آن منطقه اسما دژ رشکان است، اما اثر ثبتی آن در مرکز شهر سلجوقی و دیالمه قرارگرفته که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گفته ی وی، ظاهرا مجوز گودبرداری چند سال پیش صادر شده است و با توجه به این که آن گودبرداری در عرصه ی ثبتی انجام شده، باید مجوز تجدید می شده است.

افروند در ادامه به قرار گرفتن این محوطه از ری باستان در پهنه ی حفاظتی تاریخی G321 و پهنه ی ضوابط شهری اشاره می کند و می گوید: در مرحله تایید برای گودبرداری محوطه آن حتما باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران انجام می شد، که این اتفاق رخ نداد.

او با بیان این که در بازدیدش از این محوطه به همراه مسئول قضایی به این نکته تاکید کرده است که ری شرایط خاصی دارد، متاسفانه ما همچنان می توانیم با چنین اتفاقاتی مواجه شویم، چون ضوابط حفاظتی ری باستان هنوز تدوین نشده است ، ادامه می دهد: چند سال پیش ضوابطی را در این زمینه تدوین کردیم، اما متاسفانه اعتنایی به آن نشد و متوقف ماند.

اما اکنون بار دیگر این پیشنهاد را به معاونت میراث فرهنگی استان تهران داده ام تا برای طرح موضوع و تدوین این ضوابط کاری انجام شود.

این باستان شناس تاکید می کند: با توجه به این که شهر ری روی لایه های باستانی قرار گرفته است، تدوین ابلاغ این ضوابط مهم و ضروری به نظر می رسد.

مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از جمله دستورات مسئول نهاد قضایی شهرری را برگزاری یک جلسه توجیهی برای مدیران و عوامل ذیربط شهرداری منطقه 20 تهران به عنوان شهر باستانی ری عنوان می کند و می افزاید: به گفته ی آن مقام مسئول؛ چون در این منطقه به طور دائم با چنین پدیده ای مواجه هستیم، برگزاری چنین جلسه ای آن ها را متوجه ساختار محدوده ی شهرری قرار می دهد و با این محدوده و تاریخ آن آشنا می شوند.

وی تاکید می کند: گودبرداری رخ داده درا ین منطقه و به دست آمدن لایه های تاریخی، نشان می دهد که از یک سو برگزاری این برنامه ی توجیهی لازم است و از سوی دیگر تدوین ضوابط، تصویب و ابلاغ آن ها نیز چه میزان اهمیت داشته است.

افروند در مورد نتایج لایه ها و آثار به دست آمده در این بخش از ری باستان می گوید: گمانه ها و آثارقرون به دست آمده متعلق به قرون اولیه اسلامی است که با ساختار شهر تاریخی ری در آن قرن ها در ارتباط است، اما چون سازه های به دست آمده بریده شده اند، به نظر می رسد آن در انتهای ساختار باشد، چون در دیواره های به دست آمده نمونه ی ان را ندیده ایم، بنابراین در عمق سه چهار متری زمین آثار به دست امده و کاوش اضطراری می تواند ماهیت آن جا را آشکار کرده و ارتباط را با ساختار اصلی شهر - ری- آشکار کند.

این باستان شناس تاکید می کند: ری در دوره ها تاریخی مختلف تا قبل از دوره یا سلامی بزرگترین شهر تاریخی بوده است، حتی در دوره اسلامی ری با چند شهر مهم مانند نیشابور، شوش و استخر جرجان برابری می کرده است، در این شرایط معتقدیم باید تمهیدی شود تا در حفاظت از این محوطه باستانی موفق باشیم.

اوایل سال 1391 بود که کاوش های نجات بخشی پروژه اتوبان امام علی(ع) در بخش غربی و شرقی مسیل فاضلاب تهران- ری- ورامین حدفاصل کارخانه سیمان متروکه قدیم شهر ری و بخش شرقی دژ رشکان در شمال و شمال غرب و اتوبان شهید کریمی توسط محمد مرتضایی و علی صدرایی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، محمد اسماعیلی جلودار استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و محمدرضا نعمتی باستان شناس تهران انجام شدند.

این کاوش ها در محلی که فعالیت های عمرانی شهرداری تهران به منظور ساخت اتوبان امام علی انجام شده بود و منجر به از بین رفتن و هویدا شدن آثار فرهنگی شده بود انجام شدند.

از بین رفتن تقریبی تمام آثار پیش از مانع شدن اداره کل میراث فرهنگی، تهران به وسیله ماشین های راه سازی و محدودیت کاوش در دیواره های کانال ایجاد شده برای بستر سازی اتوبان با هدف مالکیت کشاورزان بر آن، کار کاوش را با دشواری هایی روبرو کرد.

بر اساس آن چه که باستان شناسان در آن زمان اعلام کردند؛ کاوش در 21 ترانشه منجر به به دست آمدن اطلاعات با ارزشی از شهر ری شد که مهمترین دستاورد آن به دست آمدن آثار معماری به صورت مجموعه های ساختمانی و نیز تک یافته های معماری شامل آثار مرتبط به سیستم نگهداری، انتقال و احتمالا توزیع آب بود که نمونه های مشهود آن شامل اتاق های استقرار در دو طبقه شامل همکف و زیرزمین، چاه های متعدد با کاربری احتمالی دفع فاضلاب کانال های آب رسانی سنگ چین شده با آجر و سنگ و تنبوشه های سفالین شد.

همچنین بقایای معماری شامل حوض یا آب انبار با پوشش ساروجی و کف پوش آجری بخشی دیگری از این یافته ها را شامل می شد.

حتی از دیگر یافته های به دست آمده در این کاوش را مجموعه های سفالین می دانستند.

سفال شاخص منتسب به هزاره اول قبل از میلاد که شامل سفال های خاکستری صیقلی براق به شکل ساده و منقوش با نقش افزوده و کنده که به جز دو ترانشه در مابقی ترانشه ها به صورت آشفته به هماره سفال های اسلامی به دست آمده بودند.

سفال های منسوب به دوران تاریخی (اشکانی یا ساسانی) بسیار اندک و شامل لبه های شاخص این دوره بود.

بیشترین تعداد سفال های به دست آمده از این کاوش مربوط به دوران اسلامی بود که در دو دسته ساده و لعاب دار قابل تقسیم بندی شدند.

گونه های لعاب دار شاخص شامل سفال ساده تک رنگ (آبی، سفید و سبز بیشترین فراوانی را دارند)، سفال با لعاب پاشیده، سفال با نقاشی روی لعاب و زیر لعاب است.

از جمله مهم ترین یافته سفالی به دست آمده می توان به قطعات فقاع در طی بررسی به دست آمد اشاره کرد.

با توجه به به دست آمدن سه پایه سفالین در زمان بررسی سطحی و بقایای جوش کوره به نظر این گونه در خود محل تولید می شد.

از دیگر گونه های سفالین می توان به سفال های با نقش کنده و قالبی با موتیف های هندسی، گیاهی اشاره کرد.

به دست آمدن قطعاتی از گونه سفالین لعاب دار سبز آبی یا فیروزه ای رنگ با نقش مروارید افزوده به صورت دایره های تودرتو که سفال شاخص تجاری منطقه خلیج فارس است، نقش بازرگانی این شهر را نشان می دهد.

مطالعه اولیه یافته های سفالینه های منسوب به دوران اسلامی نشان از تعلق آنها به دوران صدر اسلامی، به ویژه قرون سه تا هفتم قمری را دارد.

علاوه بر قطعات سفالین با فراوانی بالا، تعداد محدودی ظروف سفالی سالم، یافته های فلزین، قطعات شیشه ای و آجری نیز این این محوطه به دست آمد.

براساس کاوش هایی که در ان محدوده انجام شد، هیچ گونه شواهد استقراری از هزاره اول پیش از میلاد به دست نیامد اما از دوران تاریخی تنها شواهد سفالین به دست آمد و هیچ گونه شاهد استقراری یا معماری پیدا نشد.

اما اطلاعات اصلی به دست آمده مربوط به دوران اسلامی بود که از صدر اسلام تا قرن هفتم قمری را شامل می شد.

قرار داشتن بقایای معماری در نزدیکی حصار دوم ری و بیرون حصار اول آن از یک سو و از سوی دیگر فراوانی بالای سیستم های آب رسانی در طی کاوش و بقایای معماری آجری ساده با زیر زمین ها و چاه های دفع فاضلاب و نیز به دست آمدن سفال های فاخر منتسب به شهر ری شامل گونه های لعاب دار منقوش و عدم به دست آمدن معابر در زمان کاوش این حدس را که یک مجموعه ساختمانی مستقل در بخش غربی کاوش وجود دارد به ذهن آورد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - استان - فرهنگی - تاریخ - تاریخی - میراث - باستان شناسان - باستان شناسی - شهر ری - مجوز - ایسنا - اقدامات اولیه - گزارش - امروز - اداره - صنایع دستی - کاوش - مردم - جدید - پژوهشگاه - هایی - پژوهشکده - آثار ملی - گردشگری - شهرداری - پیشنهاد - خبرنگار - باستانی - ساسانی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
با قدم های کوچکشان پا به خانه دوم خود گذاشتند+فیلم

مفیدترین میان وعده برای زنگ تفریح دانش آموزان

درس دین و زندگی از کنکور حذف می شود؟

دبستان های کشور شکوفه باران شد

یک هزار کیسه زباله در پویش «نذر پاکیزگی» جمع آوری شد

شادی و نشاطی از جنس دانایی

چالش گواهینامه و سرویس مدارس ساوه

دوره پیش دبستانی، فقط آموزشی نیست

زنگ شکوفه ها در مدارس خراسان جنوبی نواخته شد

پاکبانی محرم باید به یک فرهنگ تبدیل شود

40 هزار کلاس اولی در هرمزگان ورود به مدرسه را جشن گرفتند

تدارک برای آغاز مهری خاطره انگیز

قم در سالروز شهادت امام زین العابدین(ع) به سوگ نشست

10 هزار دانش آموز کلاس اولی ورامین و قرچک سال تحصیلی را آغاز کردند

هشدار نسبت به وقوع سیلاب در 13 استان کشور

صعود کوهنوردان استان به قله دماوند

آغاز سالتحصیلی با شکوفه های مهابادی

جشن شکوفه ها در مدارس البرز

توزیع بسته های لوازم التحریر در کاشمر

کنکور سدی برای دستیابی به اهداف تربیتی و پرورشی در مدارس

شناخت هویت ملی در گرو تلفیق ادبیات با میراث فرهنگی

هوای تهران سالم است

اول مهر دانش آموزان مدارس ثلاث باباجانی غایبند/80 درصد مدارس تخریب شده است

ثبت سند برای موقوفه میلیاردی در زنجان

جشن شکوفه های حسینی با 11 هزار کلاس اولی در سمنان برگزار شد

پیش بینی افزایش 20 تا 30 درصدی ترافیک تهران با آغاز مهرماه

گزارش تصویری | آغاز سال تحصیلی غنچه ها و شکوفه های امید

محیط زیست تالاب انزلی مورد تهدید متصرفین

علت نتیجه ندادن راهکارهای کنترل ترافیک تهران

سال آبی به پایان رسید؛ تهران در بارش کم آورد

ورود 83 هزار کلاس اولی به مدارس استان اصفهان

مراسم جشن شکوفه ها در قم

بکارگیری 600 تا 700 سرباز معلم در مدارس عشایری

درس دین و زندگی از کنکور حذف نمی شود/کنکور مانع تحقق اهداف تربیتی

خروجی دروس دینی، آن خروجی که دین می خواهد نیست

هشدار به مالکان پاساژهای نا ایمن

30 هزار کلاس اولی در کرمانشاه راهی مدرسه شدند

شکوفه ها و جوانه ها به مدرسه رفتند

افزایش دمای پایتخت/ هوا سالم است

رییس حفاظت محیط زیست شهرستان جم خبر داد کشف گونه ای نایاب از عقرب بالدار در جم+ عکس

دوره پیش دبستانی، فقط آموزشی نیست

نارضایتی از لباس فرم مدارس

این 13 استان در خطر وقوع سیلاب ناگهانی قرار دارند

طوفان تابستانی در فارس

جابجایی 72 هزار دانش آموز اصفهانی با 10 هزار خودرو

نواخته شدن زنگ شکوفه ها در مدارس استان اردبیل

هوای تهران سالم است

شناخت هویت ملی در گرو تلفیق ادبیات با میراث فرهنگی

بازگشایی مدارس در «سرپل ذهاب»

محیط زیست تالاب انزلی مورد تهدید متصرفین

جشن بازگشایی مدارس در «سرپل ذهاب»

غذای مناسبتی در آفریقا +عکس

محورهای هراز و کندوان امروز یک طرفه می شود/ تردد عادی و روان در محورهای مازندران

تصمیم عجیب مسئولان همزمان با آغاز مهر

زنگ شکوفه ها در مدارس خراسان جنوبی نواخته شد

احتمال بارش باران و سیلاب در برخی استان ها/ دمای هوای تهران به 28 درجه سانتیگراد رسید +نمودار

تدارک برای آغاز مهری خاطره انگیز

پاکبانی محرم باید به یک فرهنگ تبدیل شود

گلستان/اولین روز حضور دانش آموزان کلاس اولی در مدرسه

68 هزار کلاس اولی آذربایجان شرقی راهی مدرسه شدند

21 هزار و 500 دانش آموز کلاس اول در اردبیل وارد مدرسه شدند

22 هزار دانش آموز پایه اول استان مرکزی وارد مدارس شدند

برگزاری آزمون دوره ابتدایی نشاط را به هیجان تبدیل می کند

ورود کلاس اولی های بوشهر به گلستان دانش

هشدار وقوع سیل در کردستان

ورود نوآموزان بوشهری به مدارس

اجرای برنامه های یک شهر مهر در آغاز سال تحصیلی

جشن ورود شکوفه ها به سرزمین دانایی

آغاز سال تحصیلی 37 هزار نوآموز گلستانی

آغاز سال تحصیلی غنچه ها و شکوفه ها در یزد

تصمیم عجیب مسئولان همزمان با آغاز مهر

پیش بینی افزایش 20 تا 30 درصدی ترافیک تهران با آغاز مهرماه

کلاس اولی ها راهی مدرسه شدند

مراسم آغاز سال تحصیلی شکوفه ها

«فرصت برابر» همزمان با بازگشایی مدارس روی آنتن تلویزیون

کارشناس تربیت دینی: دانش آموزان فقط تست زنی را خیلی خوب یاد می گیرند/ تربیت یک زنجیره است

مدیرکل دفتر قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش: رمز موفقیت فعالیت های پرورشی در عدم اجبار است/ به هیچ عنوان نمره برای نماز نداریم

10 هزار دانش آموز کلاس اولی ورامین و قرچک سال تحصیلی را آغاز کردند

40 هزار کلاس اولی در هرمزگان ورود به مدرسه را جشن گرفتند

جشن شکوفه ها در خرم آباد برگزار شد

کراس اوور برقی کیاموتورز 480 کیلومتر را می پیماید

تشکیل پرونده قضایی برای چند مدیر شهرداری کرج

بطحایی: کار در دوره ابتدایی پیچیده و دشوارتر از سایر دوره هاست

با تلخ ترین و جنجالی ترین روزهای آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت

کتب «کمک درسی» و «نمره» در مدارس ابتدایی ممنوع

آمادگی کمپ ها برای پذیرش معتادان همزمان با آغاز فصول سرد سال/ شهرداری به تعهداتش عمل نکرد

افزون بر 20 هزار کلاس در گیلان آماده است

آغاز اعتدال پاییزی و کوتاه شدن روز برای ساکنان نیمکره شمالی زمین

تفاوت های سالمندی در خانه سالمندان و منزل

استخدام منشی اداری در یک شرکت معتبر محدوده تجریش

استخدام پشتیبان تحصیلی در یک مرکز مشاوره تحصیلی در تهران

این دل تنگم عقده ها دارد، گوییا میل کربلا دارد

بوی مهر در مدارس استان اصفهان

امروز 13 استان در خطر وقوع سیلاب ناگهانی قرار دارند

امروز 13 استان در خطر وقوع سیلاب ناگهانی قرار دارند

درخواست همکاری راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از مردم/ محدودیت های ترافیکی تا پایان مراسم رژه ادامه دارد

21 هزار و 500 دانش آموز کلاس اول در اردبیل وارد مدرسه شدند

22 هزار دانش آموز پایه اول استان مرکزی وارد مدارس شدند

ابلاغ استاندارد محیط زیستی تاسیسات دریافت فضولات نفتی

آمادگی کمپ ها برای پذیرش معتادان همزمان با آغاز فصول سرد سال/ شهرداری به تعهداتش عمل نکرد

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند