مطالب مرتبط:
ترامپ به زباله دان تاریخ می رود و ایران سربلند و مستحکم خواهد ماند
دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند
خانه عباس شیبانی به محلی برای روایت تاریخ انقلاب تبدیل خواهد شد
پرخرج ترین عروسی تاریخ ایران+عکس
اوحدی: دنیا به اسرای ما تعظیم کرد/قیصری: تاریخ نگاری جنگ باید به اولویت تبدیل شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 04:102018-08-20اجتماعي

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند


کشف لایه های جدید تاریخی در محدوده ی ری باستان، لزوم تصویب ضوابط خاص حفاظتی در پهنه ی شهری ری را دوصد چندان می کند؛ پهنه ای تاریخی که تا امروز حفاظت نکردن از آن باعث گودبرداری های زیادِ مردم محلی و از بین رفتن لایه های تاریخی زیادی شده است، - اما مدیریت شهری و میراث فرهنگی تا امروز در حفاظت از آن کمترین نقش ها را داشته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، 23 مرداد در تماس مردم محلی شهر ری با ایسنا، از به دست آمدن یک سازه و تعدادی آثار سفالی در محدوده ی ری قدیم و نزدیکی چشمه علی و نزدیک اتوبان شهید کریمی خبر دادند، اتفاقی که گفته می شد با مجوز چند سال گذشته شهرداری و بدون استعلام از میراث فرهنگی رخ داده است.

رد پیدا شدن این سازه را که گرفتیم، انتهایش به بزرگراه امام علی در شهر ری می رسید؛ بزرگراهی که با وجود پیدا شدن آثار و سازه های تاریخی مختلف در نهایت باستان شناسان، تصمیم گرفتند رویش را آسفالت کنند؛ تا ماشین ها به راحتی تردد داشته باشند.

اما حالا بحث گودبرداری در محدوده ری باستان است، جایی که لایه های سلجوقی و شاید ساسانی به دست آمده در سال های گذشته، باستان شناسان را حساس تر از قبل کرده است.

قدیر افروند، مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، که بعد از کشف این سازه ها و آثار به همراه چند مسئول قضایی و میراثی از محل گودبرداری دیدن می کند، به خبرنگار ایسنا می گوید: بدون هماهنگی با میراث فرهنگی شهرستان گودبرداری را انجام داده اند.

با توجه به عمق گودبرداری انجام شده به سازه هایی از دوره اسلامی برخورد کردندف در نهایت ادامه فعالیت را با حکم قاضی شهرستان ری، متوقف کردیم و با دادن گزارش به اداره کل، اقدامات اولیه برای کار در این محوطه آغاز شد.

این باستان شناس با بیان این که برنامه کاوش اضطراری در همان روز تهیه و به پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی پیشنهاد شد، اظهار می کند: نتایج این کاوش می تواند تکلیف وضعیت این محوطه را مشخص کند، این که آن در محدوده سایت باستانی شهر ری است، اهمیت دارد.

آن منطقه اسما دژ رشکان است، اما اثر ثبتی آن در مرکز شهر سلجوقی و دیالمه قرارگرفته که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گفته ی وی، ظاهرا مجوز گودبرداری چند سال پیش صادر شده است و با توجه به این که آن گودبرداری در عرصه ی ثبتی انجام شده، باید مجوز تجدید می شده است.

افروند در ادامه به قرار گرفتن این محوطه از ری باستان در پهنه ی حفاظتی تاریخی G321 و پهنه ی ضوابط شهری اشاره می کند و می گوید: در مرحله تایید برای گودبرداری محوطه آن حتما باید با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران انجام می شد، که این اتفاق رخ نداد.

او با بیان این که در بازدیدش از این محوطه به همراه مسئول قضایی به این نکته تاکید کرده است که ری شرایط خاصی دارد، متاسفانه ما همچنان می توانیم با چنین اتفاقاتی مواجه شویم، چون ضوابط حفاظتی ری باستان هنوز تدوین نشده است ، ادامه می دهد: چند سال پیش ضوابطی را در این زمینه تدوین کردیم، اما متاسفانه اعتنایی به آن نشد و متوقف ماند.

اما اکنون بار دیگر این پیشنهاد را به معاونت میراث فرهنگی استان تهران داده ام تا برای طرح موضوع و تدوین این ضوابط کاری انجام شود.

این باستان شناس تاکید می کند: با توجه به این که شهر ری روی لایه های باستانی قرار گرفته است، تدوین ابلاغ این ضوابط مهم و ضروری به نظر می رسد.

مسئول بخش باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از جمله دستورات مسئول نهاد قضایی شهرری را برگزاری یک جلسه توجیهی برای مدیران و عوامل ذیربط شهرداری منطقه 20 تهران به عنوان شهر باستانی ری عنوان می کند و می افزاید: به گفته ی آن مقام مسئول؛ چون در این منطقه به طور دائم با چنین پدیده ای مواجه هستیم، برگزاری چنین جلسه ای آن ها را متوجه ساختار محدوده ی شهرری قرار می دهد و با این محدوده و تاریخ آن آشنا می شوند.

وی تاکید می کند: گودبرداری رخ داده درا ین منطقه و به دست آمدن لایه های تاریخی، نشان می دهد که از یک سو برگزاری این برنامه ی توجیهی لازم است و از سوی دیگر تدوین ضوابط، تصویب و ابلاغ آن ها نیز چه میزان اهمیت داشته است.

افروند در مورد نتایج لایه ها و آثار به دست آمده در این بخش از ری باستان می گوید: گمانه ها و آثارقرون به دست آمده متعلق به قرون اولیه اسلامی است که با ساختار شهر تاریخی ری در آن قرن ها در ارتباط است، اما چون سازه های به دست آمده بریده شده اند، به نظر می رسد آن در انتهای ساختار باشد، چون در دیواره های به دست آمده نمونه ی ان را ندیده ایم، بنابراین در عمق سه چهار متری زمین آثار به دست امده و کاوش اضطراری می تواند ماهیت آن جا را آشکار کرده و ارتباط را با ساختار اصلی شهر - ری- آشکار کند.

این باستان شناس تاکید می کند: ری در دوره ها تاریخی مختلف تا قبل از دوره یا سلامی بزرگترین شهر تاریخی بوده است، حتی در دوره اسلامی ری با چند شهر مهم مانند نیشابور، شوش و استخر جرجان برابری می کرده است، در این شرایط معتقدیم باید تمهیدی شود تا در حفاظت از این محوطه باستانی موفق باشیم.

اوایل سال 1391 بود که کاوش های نجات بخشی پروژه اتوبان امام علی(ع) در بخش غربی و شرقی مسیل فاضلاب تهران- ری- ورامین حدفاصل کارخانه سیمان متروکه قدیم شهر ری و بخش شرقی دژ رشکان در شمال و شمال غرب و اتوبان شهید کریمی توسط محمد مرتضایی و علی صدرایی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، محمد اسماعیلی جلودار استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه تهران و محمدرضا نعمتی باستان شناس تهران انجام شدند.

این کاوش ها در محلی که فعالیت های عمرانی شهرداری تهران به منظور ساخت اتوبان امام علی انجام شده بود و منجر به از بین رفتن و هویدا شدن آثار فرهنگی شده بود انجام شدند.

از بین رفتن تقریبی تمام آثار پیش از مانع شدن اداره کل میراث فرهنگی، تهران به وسیله ماشین های راه سازی و محدودیت کاوش در دیواره های کانال ایجاد شده برای بستر سازی اتوبان با هدف مالکیت کشاورزان بر آن، کار کاوش را با دشواری هایی روبرو کرد.

بر اساس آن چه که باستان شناسان در آن زمان اعلام کردند؛ کاوش در 21 ترانشه منجر به به دست آمدن اطلاعات با ارزشی از شهر ری شد که مهمترین دستاورد آن به دست آمدن آثار معماری به صورت مجموعه های ساختمانی و نیز تک یافته های معماری شامل آثار مرتبط به سیستم نگهداری، انتقال و احتمالا توزیع آب بود که نمونه های مشهود آن شامل اتاق های استقرار در دو طبقه شامل همکف و زیرزمین، چاه های متعدد با کاربری احتمالی دفع فاضلاب کانال های آب رسانی سنگ چین شده با آجر و سنگ و تنبوشه های سفالین شد.

همچنین بقایای معماری شامل حوض یا آب انبار با پوشش ساروجی و کف پوش آجری بخشی دیگری از این یافته ها را شامل می شد.

حتی از دیگر یافته های به دست آمده در این کاوش را مجموعه های سفالین می دانستند.

سفال شاخص منتسب به هزاره اول قبل از میلاد که شامل سفال های خاکستری صیقلی براق به شکل ساده و منقوش با نقش افزوده و کنده که به جز دو ترانشه در مابقی ترانشه ها به صورت آشفته به هماره سفال های اسلامی به دست آمده بودند.

سفال های منسوب به دوران تاریخی (اشکانی یا ساسانی) بسیار اندک و شامل لبه های شاخص این دوره بود.

بیشترین تعداد سفال های به دست آمده از این کاوش مربوط به دوران اسلامی بود که در دو دسته ساده و لعاب دار قابل تقسیم بندی شدند.

گونه های لعاب دار شاخص شامل سفال ساده تک رنگ (آبی، سفید و سبز بیشترین فراوانی را دارند)، سفال با لعاب پاشیده، سفال با نقاشی روی لعاب و زیر لعاب است.

از جمله مهم ترین یافته سفالی به دست آمده می توان به قطعات فقاع در طی بررسی به دست آمد اشاره کرد.

با توجه به به دست آمدن سه پایه سفالین در زمان بررسی سطحی و بقایای جوش کوره به نظر این گونه در خود محل تولید می شد.

از دیگر گونه های سفالین می توان به سفال های با نقش کنده و قالبی با موتیف های هندسی، گیاهی اشاره کرد.

به دست آمدن قطعاتی از گونه سفالین لعاب دار سبز آبی یا فیروزه ای رنگ با نقش مروارید افزوده به صورت دایره های تودرتو که سفال شاخص تجاری منطقه خلیج فارس است، نقش بازرگانی این شهر را نشان می دهد.

مطالعه اولیه یافته های سفالینه های منسوب به دوران اسلامی نشان از تعلق آنها به دوران صدر اسلامی، به ویژه قرون سه تا هفتم قمری را دارد.

علاوه بر قطعات سفالین با فراوانی بالا، تعداد محدودی ظروف سفالی سالم، یافته های فلزین، قطعات شیشه ای و آجری نیز این این محوطه به دست آمد.

براساس کاوش هایی که در ان محدوده انجام شد، هیچ گونه شواهد استقراری از هزاره اول پیش از میلاد به دست نیامد اما از دوران تاریخی تنها شواهد سفالین به دست آمد و هیچ گونه شاهد استقراری یا معماری پیدا نشد.

اما اطلاعات اصلی به دست آمده مربوط به دوران اسلامی بود که از صدر اسلام تا قرن هفتم قمری را شامل می شد.

قرار داشتن بقایای معماری در نزدیکی حصار دوم ری و بیرون حصار اول آن از یک سو و از سوی دیگر فراوانی بالای سیستم های آب رسانی در طی کاوش و بقایای معماری آجری ساده با زیر زمین ها و چاه های دفع فاضلاب و نیز به دست آمدن سفال های فاخر منتسب به شهر ری شامل گونه های لعاب دار منقوش و عدم به دست آمدن معابر در زمان کاوش این حدس را که یک مجموعه ساختمانی مستقل در بخش غربی کاوش وجود دارد به ذهن آورد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - استان - فرهنگی - تاریخ - تاریخی - میراث - باستان شناسان - باستان شناسی - شهر ری - مجوز - ایسنا - اقدامات اولیه - گزارش - امروز - اداره - صنایع دستی - کاوش - مردم - جدید - پژوهشگاه - هایی - پژوهشکده - آثار ملی - گردشگری - شهرداری - پیشنهاد - خبرنگار - باستانی - ساسانی - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
برف و باران آذربایجان شرقی را فرا می گیرد

بازداشت معاون آموزش و پرورش به خاطر اختلاس

بازداشت یک معاون آموزش و پرورش به خاطر اختلاس

فارس من| نوید ادهم: تقلیل ساعت آموزشی پایه دوازدهم امکان ندارد/ مدیران با دانش آموزان همکاری کنند

در چه ساعتی از شبانه روز درس بخوانیم؟

کریسمس دلچسب رئالی ها+عکس

مدارس و دانشگاه های ایذه تعطیل اعلام شد

پیگیری سوژه مردم: درخواست کاهش ساعات آموزشی پایه دوازدهم فارس من| نوید ادهم: تقلیل ساعت آموزشی پایه دوازدهم امکان ندارد/ مدیران با دانش آموزان همکاری کنند

پلمب مدرسه طبیعت در مشهد/ مدرسه مجوز نداشت

ساخت دو کلاس خیری در روستای «شهریری»

خودروهای بدون معاینه فنی از شنبه روزانه جریمه می شوند

تصویری دیدنی از حیات وحش!

سد کوچک ماسال تخریب شد

چرا طرح کاهش آلودگی هوا تهران شکست خورد؟

تزیین کلاه بافتنی

قیمت اسباب بازی فکری آموزشی در بازار

اخطار سازمان هواشناسی درباره مه گرفتگی جاده های کوهستانی

بازداشت یکی از معاونین آموزش و پرورش به جرم اختلاس

سوره مبارکه واقعه آیات 75-96+صوت

ماهواره چینی از نیمه پنهان ماه عکس گرفت

بازداشت یک مدیر آموزش و پرورش در خراسان شمالی

تصویر/ نمای خارق العاده ای از شمال تهران

محدودیت های ترافیکی آخر هفته/محدودیت تردد در محور کرج چالوس، محور هراز

هشدار مدیریت بحران کشور در مورد شرایط جوی خوزستان/ استاندار: مدیران حق خروج از استان را ندارند

آمادگی 162 سایت برف روبی و 3سایت پشتیبان مجهز به تجهیزات لازم

افتتاح کتابخانه تخصصی انجمن ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی

اسم نامتعارف پسر مجری ایرانی! +عکس

پیش بینی کاهش محسوس دمای هوای خراسان شمالی

هشدار مدیریت بحران کشور در مورد شرایط جوی خوزستان/ استاندار: مدیران حق خروج از استان را ندارند

فارس گزارش می دهد هشدار مدیریت بحران کشور در مورد شرایط جوی خوزستان/ استاندار: مدیران حق خروج از استان را ندارند

یگان حفاظت چه اختیاراتی به رییسی می دهد؟

برف و مه غلیظ در محور هراز

هشتگ هفته از دام درشت ها تا زلزله های اداری

محور میامی- بام- قوچان حمل و نقل شمال شرق را متحول می کند

اعزام اردوی راهیان نور دانش آموزی

محور میامی- بام- قوچان حمل و نقل شمال شرق را متحول می کند

تاکید پلیس بر استفاده از زنجیر چرخ در سه محور

دستگاه های عضو ستاد بحران ایلام در حال آماده باش هستند

بارش شدید باران، اعلام آماده باش در خوزستان

حرکات تکنیکی راموس + فیلم

پایتخت بادبادک های دنیا را بشناسید (+عکس)

بدون زنجیر چرخ به این سه جاده نزنید

شیوه نامه تأمین و استقرار روحانی در مدارس +جزییات

تهران گرم تر می شود

بدون زنجیر چرخ به این سه جاده نزنید

طرح همیار پلیس شیراز با حضور بانوان تداوم خواهد داشت

آماده باش شهرداری برای کنترل سیلاب و مهار آبگرفتگی در پلدختر

پایتخت بادبادک های دنیا کجاست؟

هواشناسی لرستان نسبت به آبگرفتگی معابر هشدار داد

دو بیمارستان متخلف گرگان به دادگاه معرفی شدند

برف و مه غلیظ در محور هراز و کاهش دید افقی

جریمه 50 هزارتومانی خودرو های فاقد معاینه فنی از شنبه

شهرداری تبریز 3 _ 0 شهرداری ارومیه + فیلم

برنامه ریزی آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاه بازنشستگان

تالاب «کانی برازان» مهاباد میزبان محیط بانان کشور است

آخرین تدابیر شورای عالی ترافیک برای کنترل آلودگی هوا/تاکید بر اجرای دقیق طرح کاهش در کشور

استقرار روحانیون در مدارس کشور

برف و مه غلیظ در محور هراز و کاهش دید افقی

تصاویر/ زیباترین بناهای مقدس تاریخی دنیا

کارگاه آموزشی محیط بانان تالاب های کشور در تالاب کانی برازان مهاباد

بارش شدید برف و مه گرفتگی در هراز و فیروزکوه

توصیه های هواشناسی به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای روزهای آینده

توصیه های هواشناسی به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای روزهای آینده

شیوه نامه «تأمین و استقرار روحانی در مدارس و مراکز آموزشی و تربیتی» ابلاغ شد

اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه

برخورد مسوولان عراقی در جریان پیاده روی اربعین بسیار خوب بود

بزرگترین غار یخی جهان+عکس

برنامه امتحانات نهایی دی ماه منتشر شد+دانلود برنامه

بی مهری به محیط زیست

امکانات برای مراسم اربعین سال آینده وجود دارد/ محدودیت از سوی عتبات عراق داریم

ورود سامانه بارشی از امروز به فارس

مدرسه بین الملل نیجریه حجاب اسلامی را ممنوع ساخت

4 ایستگاه آتش نشانی در زنجان احداث می شود

رانندگان جاده اندیکا - شهرکرد زنجیر چرخ به همراه داشته باشند

افتتاح موزه وقف در همدان

احتمال جاری شدن سیلاب در قم

جریمه 50 هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی از روز شنبه

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج

جریمه 50 هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی از شنبه

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی در تهران از شنبه

پیش بینی بارندگی و وزش باد شدید در خراسان رضوی

امتحانات نهایی دوره های متوسطه وپیش دانشگاهی دی ماه برگزار می شود

برف و مه غلیظ در محور هراز/ کاهش دید افقی

فیلم لحظه خودکشی دختر دانش آموز دبیرستانی در ساری

مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه/ جریمه 50 هزارتومانی منتظر خودرو های بدون معاینه

بدون زنجیر چرخ به این سه جاده نزنید

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در گفت وگو با فارس خبر داد اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه/ جریمه 50 هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی

بارش شدید برف و مه گرفتگی در هراز و فیروزکوه

مسئولان فرهنگی باید نسلی خودباور و تمدن ساز تربیت کنند

امتحانات نهایی دوره های متوسطه وپیش دانشگاهی دی ماه برگزار می شود

تقدیر از کاروان پارا آسیایی ایران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در گفت وگو با فارس خبر داد مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه/ جریمه 50 هزارتومانی منتظر خودروهای بدون معاینه

برف و مه غلیظ در محور هراز

آغاز مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه/ جریمه 50 هزارتومانی در انتظار خودروهای بدون معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروی شهر تهران در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه/ جریمه 50 هزارتومانی در انتظار خودروهای بدون معاینه فنی

تصاویر/ بارش باران پاییزی در تهران

تصاویری از برخورد پلیس اسلامی با زنان و مردان

تصاویر/ سفر تعطیل؛ جاده های شمالی برفی شدند

ضریح جدید حرم حضرت دانیال(ع) مورد استقبال مردم شوش قرار گرفت

امتحانات نهایی دوره های متوسطه وپیش دانشگاهی دی ماه برگزار می شود

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند

مجوزهایی که تاریخ ری را دفن می کنند