مطالب مرتبط:
روش های درمان گلو درد / درمان سرماخوردگی در بارداری
یک غذای خوشمزه و درمان این همه درد
درمان «بیکاری» و «دندان درد»
درمان درد بی برقی و درد بی درمان صنعت
گلخانه دارویی شفابخش برای حفظ کشاورزی قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 04:022018-08-19سياسي

دارویی شفابخش برای درمان هر درد و امان از هر خوف


امام صادق می فرمایند زیارت کنید کربلا را و آن را ترک نکنید همانا زمین کربلا بهترین اولاد انبیاء را در بر دارد.

- ، یکی از فضیلت های زندگی انسان ها زیارت کربلا است که در اینجا فضیلت زمین و خاک کربلا را با هم مرور می کنیم.

در این که زمین کربلا و خاک کربلا بهترین علیه السلام است که فرمودند زمین کعبه به خود افتخار کرد و گفت کیست مانند من در حالی که خداوند خانه خویش را بر روی من بنا نموده و مردم از راه های دور به جانب من می آیند و من حرم خدا و محل امن او شده ام پس خداوند به او وحی نمود که ساکت باش سوگند به عزّت و جلالم که فضیلت تو در مقایسه با آنچه به زمین کربلا عطا نموده ام نیست مگر به مقدار رطوبتی که یک سوزن به هنگام فرو رفتن در دریا به خود می گیرد و اگر خاک کربلا نبود تو را فضیلت نمی دادم و اگر نبود آن کسی که سرزمین کربلا او را در بر گرفته تو را نمی آفریدم پس آرام، خاموش، متواضع و خاشع باش هرگز به زمین کربلا فخرفروشی مکن و گرنه تو را در زمین فرو می برم و در آتش جهنّم سرنگونت می نمایم.

1- عن ابی جعفر علیه السلام قال: خلق اللّه تبارک و تعالی ارض کربلا قبل ان یخلق الکعبه باربعه و عشرین الف عام و قدسها و بارک علیها .

(22) امام باقر علیه السلام فرمودند خداوند متعال بیست و چهار هزار سال قبل از خلقت کعبه زمین کربلا را آفرید و آن را مقدّس و مبارک قرار داد.

2- عن ابی عبداللّه علیه السلام قال: خرج امیرالمؤمنین علیه السلام یسیر با الناس حتی اذا کان من کربلا علی میسره میل او میلین فتقدم بین ایدیهم حتی اذا صار بمصارع الشهداء قال قبض فیها مائتا نبی و مائتا وصی و مائتا سبط شهداء باتباعهم فطاف بها علی بغلته خارجا رجلیه من الرکاب و انشا یقول مناخ رکاب و مصارع شهداء لایسبقهم من کان قبلهم و لا یلحقهم من اتی بعدهم .

(23) امام صادق علیه السلام فرمودند را زمزمه می کردند.

مناخ رکاب و مصارع شهداء لایسبقهم من کان قبلهم و لا یلحقهم من اتی بعدهم محل پیاده شدن سواران و بر زمین افتادن شهیدانی است که از گذشتگان کسی از آنها جلو نیفتاد از آیندگان هم کسی به مقام آنها نخواهد رسید.

3- قال الصادق علیه السلام : زوروا کربلا و لاتقطعوا فان خیر اولاد الانبیاء ضمنته، الا و ان الملائکه زارت کربلا الف عام من قبل ان یسکنه جدّی الحسین علیه السلام و ما من لیله تمضی الاّ و جبرییل و میکاییل یزورانه، فاجتهد یا یحیی ان لاتفقد من ذلک المواطن .

(24) امام صادق می فرمایند زیارت کنید کربلا را و آن را ترک نکنید همانا زمین کربلا بهترین اولاد انبیاء را در بر دارد.

آگاه باشید که ملائکه هزار سال قبل از اینکه جدّم حسین علیه السلام در آنجا دفن شود کربلا را زیارت کردند.

هیچ شبی نمی گذرد مگر اینکه جبراییل و مکاییل آن را زیارت می کنند پس بکوش ای یحیی که جایت در آنجا خالی نماند.

4- عن عبداللّه بن سنان عن ابی عبداللّه علیه السلام : قال: قبر الحسین بن علی علیه السلام عشرون ذراعا فی عشرین ذراعا مکسّرا، روضه من ریاض الجنّه و منه معراج الملائکه الی السماء و لیس من مَلَک مقرّب و لانبّی مرسل الاّ و هو یسئل اللّه ان یزُوره ففوج یهبط و فوج یصعَدُ .

(25) حضرت صادق علیه السلام فرمودند قبر جدم حسین بن علی علیه السلام 20 زراع در 20 زراع از چهار طرف است، باغی از باغ های بهشت و محل صعود ملائکه به آسمان است و هیچ ملک مقربی و نبی مرسلی نیست مگر آنکه از خداوند می خواهد تا آن حضرت را زیارت کند پس گروهی از آنها برای زیارت پایین می آیند و گروهی بالا می روند.

5- عن مجاهد عن ابن عباس قال کنت مع امیرالمؤمنین علیه السلام فی خرجته الی صفین فلما نزل بنینوی و هو بشط الفرات قال بأعلی صوته یا ابن عباس اتعرف هذا الموضع قلت له ما اعرفه یا امیرالمؤمنین فقال علیه السلام لو عرفته کمعرفتی لم تکن تجوزه حتی تبکی کبکایی قال فبکی طویلا حتی اخضلت لحیته و سالت الدموع علی صدره و بکینا معا و هو یقول أوه أوه مالی و لآل ابی سفیان.

مرحوم شیخ صدوق به سند معتبر از ابن عباس روایت کرده است که گفت در کرد تا اینکه محاسن مبارکشان تر شد و اشک بر سینه جاری شد حضرت فرمودند آه آه مرا با آل ابی سفیان چکار؟ سپس آب طلب کردند و وضو گرفتند چند رکعت نماز خواندند و بعد از نماز گریستند.

6- عن هرثمه بن سلیم قال: غزونا مع علی علیه السلام صفین فلما نزل بکربلاء صلی بنا فلما سلم رفع الیه من تربتها فشمها ثم قال: و اهالک یا تربه لیحشرن معک قوم یدخلون الجنّه بغیر حساب .

(26) هرثمه بن سلیم می گوید در جنگ صفین با امیرالمؤمنین علی علیه السلام بودیم وقتی به کربلا رسیدیم نماز خواندیم با حضرت بعد از نماز مقداری از خاک کربلا را حضرت برداشتند بوییدند سپس خطاب به خاک فرمودند.

ای تربت با تو قومی محشور می شوند که داخل بهشت می شوند بدون حساب.

7- عن مخرمه بن ربعی قال: قال ابو عبداللّه صلی الله علیه و آله شاطی ء الوادی الایمن الذی ذکره اللّه تعالی فی القرآن هو الفرات و البقعه المبارکه هی کربلا .

(27) کربلا بقعه مبارکی است که در قرآن" یاد شده است چنانکه در حدیث امام صادق علیه السلام می فرمایند (در تفسیرآیه 30 سوره قصص).

منظور از شاطی ء الواد الایمن در قرآن فرات است و منظور از البقعه المبارکه همان کربلا می باشد.

انبیاء و زیارت زمین کربلا انبیاء سلف هم به برکت اینکه زمین کربلا مدفن حضرت أبی عبداللّه می شود.

آنجا را زیارت کردند و به جهت موافقت امام حسین" علیه السلام آنجا خون از بدنشان جاری شده است.

و مأمور بودند که در این زمینه گریه کنند و گریه هم کردند که روایات فراوان است در این زمینه.

1- وروی مرسلا ان آدم لما هبط الی الأرض لم یرحوا فصار یطوف الأرض فی طلبها فمرّ بکربلا فاغتم و ضاق صدره من غیر سبب، و عثر فی الموضع الذی قتل فیه الحسین علیه السلام حتی سال الدم من رجله، فرفع رأسه الی السماء و قال: الهی هل حدث منّی ذنب آخر فعاقبتنی به؟ فانی طفت جمیع الارض و ما أصابنی سوء مثل ما اصابنی فی هذه الارض.

فأوحی اللّه الیه یا آدم ما حدث منک ذنب، ولکن یقتل فی هذه الارض ولدک الحسین علیه السلام ظلما فسال دمک موافقه لدمه.

فقال آدم: یا رب ایکون الحسین علیه السلام نبیا قال: لا.

ولکنه سبط النبی محمد صلی الله علیه و آله فقال: و من القاتل له؟ قال: قاتله یزید لعین اهل السماوات و الأرض .

(28) آدم وقتی آمد از زمین کربلا عبور کند تا رسید به زمین کربلا غمگین شد وقتی به محل شهادت امام حسین علیه السلام رسید پایش لغزید و بر زمین افتاد و خون از پایش جاری شد سر به آسمان بلند کرد و عرض کرد خدایا آیا گناهی از من سر زده وحی آمد که فرزندت حسین در این مکان به شهادت می رسد و خون تو به جهت موافقت با خون حسین علیه السلام است.

آدم گفت آیا حسین نبی است خطاب آمد نه او سبط محمد صلی الله علیه و آله است آدم گفت قاتل حسین کیست وحی آمد که یزید ملعون اهل آسمان و زمین.

2- و روی ان نوحا لما رکب فی السفینه طافت به جمیع الدنیا فلما مرت بکربلا أخذته الأرض، و خاف نوح الغرق فد عاربه و قال: إلهی طفت جمیع الدنیا و ما أصابنی فزع مثل ما أصابنی فی هذه الأرض فنزل جبرییل و قال: یا نوح فی هذا الموضع یقتل الحسین سبط محمد خاتم الانبیاء.

و ابن خاتم الأوصیاء قال: من القاتل له یا جبرییل؟ قال: قاتله لعین اهل سبع سماوات و سبع أرضین.

فلعنه نوح أربع مرات فسارت السفینه حتی بلغت الجودی و استقرت علیه .

(29) حضرت نوح وقتی با کشتی سفر می کرد به زمین کربلا که رسید دریا طوفان شد و نوح ترسید از غرق شدن علت را از خدا پرسید جبرییل نازل شد و فرمود در این محل حسین علیه السلام فرزندزاده محمد صلی الله علیه و آله خاتم الانبیاء کشته می شود.

بعد نوح سؤال کرد از قاتل حسین علیه السلام جبرییل فرمود قاتل او لعین هفت زمین و هفت آسمان است.

نوح 4 مرتبه لعنت فرستاد تا اینکه کشتی" آرام گرفت.

3- وروی ان ابراهیم علیه السلام مرّ فی ارض کربلا و هو راکی فرسا فعثرت به و سقط ابراهیم و شَجَّ رأسه دمه، فاخذ فی الاستغفار و قال: الهی ای شیء حدث منی؟ فنزل الیه جبرییل و قال: یا ابراهیم ما حدث منک ذنب ولکن هنا یقتل سبط خاتم الأنبیاء و ابن خاتم الأوصیاء.

فسالَ دمک موافقه لدمه .

(30) چون حضرت ابراهیم از کربلا عبور کرد پای اسبش لغزید و افتاد روی زمین سرش شکست و خون جاری شد عرض کرد خدایا چه گناهی از من سر زد که اینگونه مبتلا شدم جبرییل نازل شد و فرمود در این زمین زاده رسول خدا خاتم انبیاء کشته می شود و خون تو به جهت موافقت آن عزیز است.

4- وروی ان اسماعیل کانت أغنامه ترعی بشط الفرات، فأخبره الداعی أنها لاتشرب الماء من هذه المشرعه منذ کذا یوما فسأل ربه عن سبب ذلک فنزل جبرییل و قال: یا اسماعیل سل غنمک فانها تجیبک عن سبب ذلک فقال لها: لم لا تشربین من هذا الماء؟ فقالت بلسان فصیح قد بلغنا ان ولدک الحسین علیه السلام سبط محمد صلی الله علیه و آله یقتل هنا عطشانا فنحن لانشرب من هذه المشرعه حزنا علیه .

(31) وقتی که اسماعیل گوسفندان خود را به کنار فرات برده بود چوپان به او گفت که چند روز است گوسفندان آب نمی آشامند اسماعیل سبب و علت را از خدا پرسید جبرییل نازل شد و گفت ای اسماعیل از گوسفندان خودت سؤال کن گوسفندان به زبان فصیح گفتند که فرزند پیامبر خاتم و سبط محمد صلی الله علیه و آله کشته می شود اینجا عطشان و تشنه و ما به خاطر حزن و همدردی با حسین علیه السلام آب نمی خوریم.

5- وروی ان موسی کان ذات یوم سائرا و معه یوشع بن نون، فلما جاء الی أرض کربلا نخرق نعله، و انقطع شراکه ودخل الخسک فی رجلیه و سال دمه فقال: الهی أی شی ء حدث منی؟ فأوحی الیه أن هنا یقتل الحسین علیه السلام و هنا یسفک دمه، فسالَ دمک موافقه لدمه .

(32) روزی موسی با یوشع بن نون سیر می کردند وقتی به زمین کربلا رسید صلی الله علیه و آله که پیغمبر امی (درس نخوانده) می باشد و پسر علی علیه السلام که ولی رسول خدا است می باشد.

ملائکه و تربت امام حسین علیه السلام در نزد ملائکه مقرب خداوند تربت حضرت سیدالشهداء علیه السلام از جایگاه و منزلت بالایی برخوردار است و آنان هم احترام خاصی برای تربت آن حضرت قائل هستند کما اینکه در احادیث متعددی به این مسئله اشاره شده است.

عن ابی عبداللّه علیه السلام قال ان الحور العین اذا بصرن بواحدمن الاملاک یهبط الی الارض الأمر ما یستهدین منه السبح و التربه من طین قبر الحسین علیه السلام .

(35) امام صادق علیه السلام می فرمایند هر گاه ملائکه به زمین نازل می شوند حورالعین از آنها خواهش می کنند تا تسبیح و تربت قبر حسین علیه السلام را برای آنان هدیه ببرند.

تربت امام حسین علیه السلام دوای هر درد و امان از هر خوف در احادیث متعددی بر این نکته تأکید شده است و بزرگان دین" هم بسیار سفارش کرده اند که برای دوای دردهایتان از تربت امام حسین علیه السلام کمک بگیرید و در طول تاریخ بودند افرادی که به محضر ائمه معصومین صلوات الله می رسیدند و دردی لاعلاج داشتند امام معصوم علیه السلام مقداری از تربت حضرت علیه السلام به مریض می دادند و مریض شفاء می گرفت و دردش تسکین می یافت و سفارش می کردند که تربت امام حسین علیه السلام شفای هر دردی است.

1- عن جابربن یزید الجعفی قال سمعت ابا جعفر محمدبن علی علیه السلام یقول: طین قبر الحسین علیه السلام شفاء من کل داء و أمان من کل خوف و هولمن أخذله .

(54) از امام باقر علیه السلام روایت شده که می فرمودند: خاک قبر امام حسین علیه السلام شفاء از هر دردی است و امان از هر خوف و ترسی است البته برای کسی که با این نیت و عقیده آن را بگیرد.

2- شکا رجل الی ابی عبداللّه علیه السلام البرص فأمر علیه السلام ان یأخذ طین قبر الحسین علیه السلام بماء السماء ففعل ذلک فبرء .

(55) مردی به امام صادق علیه السلام از مرض برص (پیسی) شکایت کرد.

حضرت امر کردند که از خاک قبر امام حسین با آب باران مقداری گل درست کند پس اینکار را انجام داد و استفاده کرد و خوب شد.

3- عن احمدبن ابی عبداللّه البرقی عن ابیه باسناده عن بعض اصحابنا قال دفعت الی امرأه غزلاً و قالت لی ادفعه بمکه لیخاط به کسوه الکعبه فکرهت ان ادفع الی الحجبه و انا اعرفهم فلما صرت الی المدینه دخلت علی ابی جعفر علیه السلام فقلت جعلت فداک ان امرأه اعطتنی غزلا و امرتنی ان ادفعه بمکه لیخاط به کسوه الکعبه فکرهت ان ادفعه الی الحجبه فقال اشتر به عسلاً و زعفرانا و خذ طین قبر ابی عبدالله علیه السلام و اعجنه بماء السماء و اجعل فیه شیئا من العسل و الزعفران و فرقه علی الشیعه لیداو و ابه مرضاهم .

(56) راوی می گوید زنی پارچه دوخته شده ای را به من داد و گفت که آن را به مکه ببر تا اینکه پرده کعبه با آن دوخته شود راوی می گوید کراهت داشتم که آن را به مأموران کعبه بدهم چون می شناختم آنها را، وقتی که به مدینه آمدم به امام باقر علیه السلام عرض کردم فدایتان شوم زنی پارچه ای به من داد که به کعبه ببرم اما کراهت داشتم که آن را به مأموران آنجا بدهم حضرت فرمودند: با آن پارچه مقداری عسل و زعفران بخرد و خاک قبر امام حسین علیه السلام و آن را با آب باران مخلوط کند و سپس مقداری عسل و تقسیم کند تا مرض های خودشان را با آن مداوا کنند.

توصیه به گذاشتن تربت در کفن میت یکی از سنت هایی که ائمه معصومین هم به آن سفارش کرده اند همراه بودن تربت حضرت سیدالشهداء است با میت و در بعضی از روایات توصیه شده است که در وقت غسل دادن میت تربت را با آب کافور مخلوط کنند ومیت را با آن غسل بدهند همچنین وقتی میت را کفن می کنید مقداری از تربت را روی سینه او و یا به پیشانی او مالیده و در کفن او همراه میت دفن کنید.

که این کار امان است برای میت در داخل قبر و در فردای قیامت.

و یجعل معه شی ء من تربه الحسین علیه السلام فقد روی (69) در روایتی دیگر دارد: و یجعل معه فی اکفانه شی ء من طین القبر و تربه الحسین بن علی علیه السلام.

و در فقه موسی بن جعفر علیه السلام فقط اموالی که از بی بی شطیطه بود را قبول کردند به خاطر پاکی مال و طهارت در مال او بعد امام به آن فرستاده اموال فرمودند که بی بی شطیطه چند روز دیگر بیشتر زنده نیست ، وقتی آن زن مؤمنه از دنیا رفت ، در روایت است که فتزاحمت الشیعه علی الصلاه علیها مردم تزاحم کردند در نمازگذاردن بر بدن پاک او ، جمع شده بودند برای نماز خواندن ، فرأیت اباالحسن علیه السلام علی نجیب فنزل ، دیدند امام موسی بن جعفر که سوار بر مرکبی بودند آمدند و بر بدن او نماز خواندند.

این پاکی و طهارت او را می رساند که امام علیه السلام بیایند و بر بدن او نماز بخوانند وقتی او را کفن کردند و در داخل قبر به دستور امام گذاشتند.

و طرح فی قبرها من تراب قبر ابی عبدالله.

مقداری از خاک قبر حضرت امام حسین علیه السلام راداخل قبر او و یا روی کفن او گذاشتند یا پاشیدند.

(70) توقیع امام زمان" علیه السلام مرحوم آیت الله شهید دستغیب نقل می کند: در توقیع مبارک حضرت مهدی علیه السلام نیز اذن داده شده است که یکی از شیعیان در زمان غیبت صغری می نویسد آیا جایز است ما تربت حضرت سیدالشهداء را با میت در قبر بگذاریم یا با تربت روی کفن بنویسیم.

حضرت در پاسخ فرمودند هر دو جایز است و کار پسندیده ای است.

(یوضع فی القبر مع المیت و یخلط بحنوطه انشاءالله) (71) البته باید رعایت احترام تربت بشود که مهر یا تربت مقابل یا زیر صورت میت باشد بلکه به برکت خاک قبر حسین علیه السلام قبر میت محل امن باشد ، از هر بلا و آفت و عذابی در امان گردد و اگر در خود خاک کربلا دفن شود چه بهتر.

تربت امام حسین علیه السلام موجب برکت یکی از آداب که توصیه فراوان شده است به آن ، همراه داشتن تربت حضرت سیدالشهداء است چه در سفر و چه در غیر سفر و در خانه و مال و غیره.

که در روایت هم تصریح به این شده است که موجب حفظ از خطر و موجب برکت است.

قرار دهید خاک قبر امام حسین علیه السلام را در میان اموالتان که این موجب برکت است و به مالتان برکت می دهد .

(72) مرحوم حاج شیخ عبدالحسین امینی علیه السلام صاحب کتاب ارزشمند الغدیر ضمن توصیه هایی درباره تربت حضرت سیدالشهداء علیه السلام می فرمایند خوب است انسان تربت را در پارچه ای قرار دهد و در خانه به عنوان یادبود از ریحانه رسول خدا صلی الله علیه و آله نگهداری کند.

(73) در مسافرت هم توصیه شده است که تربت را همراه داشته باشید که این انسان را حفظ می کند از خطرات، عن الکاظم علیه السلام انه قال: انا ضامن لمن یخرج یرید سفرا معتما تحت حنکه ان لایصیبه السرق و لاالغرق و لااحرق و تأخذ معک شیئا من تربه الحسین علیه السلام.

امام موسی بن جعفر علیه السلام می فرمایندمن ضمانت می کنم برای کسی که به مسافرت می رود که اصابت نکند به او نه دزدی و نه اینکه غرق شود و نه این که مالش آتش بگیرد در صورتی که همراهش مقداری تربت امام حسین علیه السلام داشته باشد.

امام می فرمایند من این را ضمانت می کنم.

فضیلت افطار با تربت امام حسین علیه السلام در باب افطار کردن روزه سفارش شده در روایات که با خرما" و یا نمک و غیره باشد.

ولی مهمتر و بالاتر از این ها که خیلی تأکید شده است افطار کردن به وسیله تربت حضرت سیدالشهداء است.

قال علی بن محمد النوفلی لابی الحسن علیه السلام (حضرت امام هادی علیه السلام ) انی أفطرت یوم الفطر علی طین القبر و تمر.

فقال له: جمعت بین البرکه و السنه (74) علی بن محمد نوفلی می گوید به امام هادی علیه السلام گفتم من با تربت امام حسین و خرما افطار می کنم امام علیه السلام فرمودند: جمع می کنی بین برکت و سنت که تربت امام حسین برکت است و خرما سنت است که به واسطه آن افطار می کنند.

وروی عن العالم: افضل ما یفطر علیه طین قبر الحسین علیه السلام .

(75) برترین چیزی که افطار می شود به واسطه آن تربت قبر امام حسین علیه السلام است.

منابع: (20) - بحارالانوار، ج 45، ص 89.

(21) - کامل الزیارات ص 267، ج 33 ؛ بحارالانوار: 101 ص 106 ؛ وسائل الشیعه 14ص 514.

(22) - تهذیب الاحکام: 6ص 72 ؛ کامل الزیارات: 268 ح 4 ؛ وسائل 14 ص 516 ؛ بحار: 101ص 107.

(23) - کامل الزیارات: 270 ح 12 ؛ بحارالانوار: 101 ص 116 ح 42 ؛ وسائل الشیعه: 14ص 516 ، ج 6.

(24) - کامل الزیارات: 269 ؛ بحارالانوار: 101ص 109 16 ؛ مستدرک الوسائل: 10 ، ص 262.

(25) - کامل الزیارات: 112، ح 3 ؛ مستدرک الوسائل: 10 ، ص 320 ؛ بحارالانوار: 101 ، ص 106، ح 1.

(26) - بحارالانوار، 29، ص 419.

(27) - المزار: 1 ، ص 27 ؛ تهذیب: 6 ، ص 38 24 ؛ کامل الزیارات: 48.

(28) - بحارالانوار: ج 44، ص 242- العوالم، الامام الحسین، ص 101، ح 1.

(29) - بحارالانوار: 40 ، ص 243 38 ؛ العوالم ، الامام الحسین علیه السلام : 120 ، ص 3.

(30) - بحارالانوار: 40 ، ص 243 39 ؛ العوام: الامام الحسین علیه السلام : 102 ، ص 3.

(31) - بحارالانوار: 40 ، ص243 40 ؛ العوالم: الامام الحسین علیه السلام : 102 ، ص 4.

(32) - بحارالانوار: 40 ، ص 244 41 ؛ العوالم: الامام الحسین علیه السلام : 103 ، ص 5.

(33) - بحارالانوار: 40 ، ص 244 42 ؛ العوالم: الامام الحسین علیه السلام : 103 ، ص 6.

(34) - بحارالانوار: 44 ، ص 244 ، ص 43 ؛ العوالم: الامام الحسین علیه السلام : 103 ، ص 7.

(35) - مکارم الاخلاق: ص 281 ؛ بحارالأنوار: 101، ص 134 ؛ وسائل الشیعه: 40 ، ص 1033 ؛ جواهر الکلام: 10 ، ص 405.

(36) - المزار: 1 ، ص 133 ؛ وسائل الشیعه: 4 ، ص 1033 ؛ مستدرک الوسائل: 4 ، ص 13 ؛ بحارالانوار: 85 ، ص 333 ؛ مکارم الاخلاق: ص 326.

(37) - دارالسلام عراقی: ص 518.

(38) - تاریخ دمشق: 14 ، ص 244.

(39) - تاریخ دمشق: 14 ، ص 244 ؛ سیر الأعلام: 3 ، ص 317.

(40) - گناهان کبیره: ج 2 ، ص 390.

(41) - امالی طوسی 320.

(42) - مفاتیح الجنان: باب آداب تربت امام حسین علیه السلام ، ص 475.

(43) - مجلسی : تاریخ چهارده معصوم ص: 528 نقلاً از امالی شیخ طوسی ص 310.

(44) - تهذیب الاحکام: ج 6 ، ص 74 ؛ وسائل الشیعه: 10 ، ص 414 ؛ المزار: ص 146.

(45) - الوسیله: ص 363.

(46) - النهایه: ص 590.

(47) - السرائر: ج 3، ص 124.

(48) - کشف الرموز: ج 2، ص 370.

(49) - ذکری، ص 161، لمعه: ص 219.

(50) - حدائق الناظره: ج 10، ص 275.

(51) - مستند الشیعه: ج 2، 416.

(52) - جواهر الکلام: ج 36، ص 358.

(53) - جامع المدارک: ج 5، ص 167.

(54) - کافی: ج 6، ص 378- تهذیب الاحکام: ج 9، ص 89، وسائل الشیعه، ج 10، ص 411 المزار: ص 149.

(55) - مکارم الاخلاق: ص 384 - بحارالانوار: ج 95، ص 80، ح 5.

(56) - کافی: ج 4، ص 243- وسائل الشیعه.

ج 17، ص 75- بحارالانوار: ج 99، ص 68، علل الشرایع: ج 2، ص 410.

(57) - مکارم الاخلاق: ص 166 - وسائل الشیعه: ج 16، ص 397، بحارالانوار: ج 101، ص 132.

(58) - کامل الزیارات: ص 465، ح 8، مصباح المتهجد: ص 732.

(59) - مکارم الاخلاق: ص 167.

(60) - تهذیب الاحکام: ج 6، ص 74- بحارالانوار: ج 101، ص 118، ح 2، بشاره المصطفی: ص 214.

(61) - کامل الزیارات: ص 278- بحارالانوار: ج 101، ص 124، ح 23.

(62) - گناهان کبیره: ج 2، ص 565، نقلا عن کامل الزیارات: ص 276 اختصاص مفید: ص 52.

(63) - جامع الاحادیث الشیعه: ج 12، ص 533.

(64) - فوائد الرضویه: ص 695.

(65) - کرامات الاولیاء، ص 128.

(66) - تهذیب الاحکام: ج 6، ص 74.

(67) - فضائل و معجزات: ج 3 ، ص 70.

(68) - منتهی المطلب: 1 ، ص 461 ؛ وسائل الشیعه: 2 ، ص 742 ؛ بحارالانوار: 82 ، ص 45.

(69) - مستدرک الوسائل: 2، ص 216.

(70) - مدینه المعاجز: ج 6، ص 420، مستدرک الوسائل: ج 2، ص 216.

الامام علی: ص 461.

(71) - تهذیب الاحکام: 6 ، ص 76 ؛ بحارالانوار: 53 ، ص 165.

(72) - کامل الزیارات: 278.

(73) - راه و روش ما راه و روش پیامبر: ص 226.

(74) - من لایحضر الفقیه: 2 ، ص 174 ؛ تحت القول ، ص 448 ؛ منتهی المطلب: 2 ، ص 628 ؛ بحارالانوار: 71 ، ص 342.

(75) - فقه الرضا علیه السلام : 210 ؛ مستدرک الوسائل: 6 ، ص 130 ؛ بحارالانوار 91، ص 133 ، ح 33.

(76) - کامل الزیارات: 286 ؛ وسائل: 16، ص 397، ح 5 ؛ بحارالانوار: 101 ، ص 130 ، ح 49.


کلید واژه ها: کربلا - زمین - بهترین - امام - صادق - کعبه - بارک - انسان ها - مبارک - درمان - زندگی - انسان - پیاده - دریا - کیست - امان - مردم - خانه

آخرین اخبار سرویس:
امام حسین(ع) به دنبال زدودن غبار جهل از امت بود

شهردار یزد، معاون وزیر کشور می شود

شکرگزاری بهاره رهنما برای حضور یار حسینی اش

انزوای بین المللی؛ علت مهم خالی شدن سفره مردم

تحریمات جدید امریکا علیه چین

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین (ع) با حضور رهبر انقلاب برگزار شد

برگزاری مراسم عاشورای حسینی در هرمزگان

ابراز امیدواری یک کارشناس اقتصادی با اجرای کامل اصلاح قانون

روحانی اهل سنت: قیام امام حسین(ع) دین اسلام را بیمه کرد

عزاداری شام غریبان اباعبدالله الحسین(ع) با حضور رهبر انقلاب

تصاویر | آیین شمع روشن کردن در شام غریبان

طنین لبیک یا حسین در سراسر جهان

ما تا هستیم از حسین(ع) دست بر نمی داریم

عده ای به دنبال فیلتر اینستاگرام هستند

اکرمی: باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

واکنش وزارت خارجه به انتشار یک متن توهین آمیز

جلودارزاده: کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای توجه می شد

مراسم عزاداری شام غریبان برگزار شد

عزاداری شام غریبان حسینی (ع) با حضور مقام معظم رهبری

رهبر انصارالله: از یمنی ها می خواهیم علیه ائتلاف متجاوز در ساحل غربی بپاخیزند

روایت مورگان فریمن از عزاداری روز عاشورا

نهضت حسینی مکتب درس آموز انسانیت و آزادگی است

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

شهردار یزد معاون عمرانی وزیر کشور می شود

امیرعبداللهیان: تحریم به بازیچه ای در دست حاکمان کاخ سفید تبدیل شده است

اکرمی: باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم

صدور کارت پایان خدمت سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد

پیام رییس جمهور ترکیه به مناسبت عاشورا

اکرمی: باید از هر فرصتی برای بیان منطق خود به دنیا استفاده کنیم

یارانی که به شهادت نرسیدند

مراسم عزاداری شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه امام خمینی

بی بی سی فارسی: سقوط آزاد اخلاق حرفه ای در تبلیغ تحریم و جنگ در ایران

طرح نمایندگان برای اصلاح تبصره ماده 48

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟

آیات مدنی قرآن، روی خدایی بودن همه حرکات اجتماعی و فرهنگی و سیاسی تاکید دارد

شام غریبان بین الحرمین

حکمت های زیادی در بلاها وجود دارد که مهمترین آن تواضع و رشد انسان است

تصاویر/ شوش- بزرگترین تعزیه میدانی کشور در روز عاشورا

ماشاالله عروسی تشریف می برید یا مراسم عزاداری؟ + عکس

دبیرکل سازمان ملل: توافق روسیه و ترکیه در مورد ادلب زندگی 3 میلیون نفر را نجات میدهد

وقایع عصر عاشورا/ آنچه در شام غریبان بر اهل بیت (ع) گذشت

مراسم عزاداری شام غریبان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برگزار شد

نماینده ایران در آژانس خواستار شد فشار مداوم بر رژیم صهیونیستی برای پیوستن به معاهده NPT

تصاویری از دسته عزاداری هیئت حضرت ابوالفضل العباس (ع)

ایسکو جای رونالدو را در ضربات آزاد پُر می کند؟

12 هزار دانش آموز محروم در استان تهران

کفار آرزوی نابودی فرهنگ حسینی را به گور می برند

امام جمعه موقت سمنان در گفت وگو با فارس: کفار آرزوی نابودی فرهنگ حسینی را به گور می برند

برگزاری مراسم عزاداری شام غریبان با حضور رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره)

تصاویر/ آیین خیمه سوزان در ولنجک تهران

تصاویر/ حضور آیت الله عیسی قاسم در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در لندن

اتفاق جالب در حضور رهبرانقلاب ! + عکس

آیین شام غریبان حضرت سیدالشهدا در مالزی برگزار شد

با حضور رهبر معظم انقلاب؛ مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

مراسم عزاداری شام غریبان امام حسین (ع) در حضور رهبر انقلاب برگزار شد

بالاخره رییسی به رفتارهای اخیر تتلو واکنش نشان داد/ عکس

عزاداری شام غریبان حسینی(ع) در حسینیه امام خمینی(ره)

آیین شام غریبان حضرت سیدالشهدا در مالزی برگزار شد

به سیل زدگان روستای لنده دهدز کمک رسانی شد

مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

ترامپ اختیارات تحریم روسیه را به خزانه داری سپرد

ندای یا حسین در خیابان های لندن طنین انداز شد

مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

مراسم عزاداری شام غریبان برگزار شد

مراسم عزاداری سالار شهیدان در رم برگزار شد

ندای یا حسین در خیابان های لندن طنین انداز شد

ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و الزامات آن

مراسم عزاداری شام غریبان در حسینیه امام خمینی(ره)

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

وزارت خارجه: دامان وزارت خارجه از لوث افکار و افراد موهن به اهل بیت(ع) کاملا مبری است

اول اسارت، ابتدای آزادی

مراسم عزاداری شام عاشورا در حرم امام خمینی(ره)

مراسم عزاداری شام غریبان - حسینیه امام خمینی (ره)

مقابله با متجاوزان با شعار «هیهات من الذله»

طنین «لبیک یا حسین» در سیستان و بلوچستان/ فیلم و عکس

همزمان با عاشورای حسینی صورت گرفت طنین «لبیک یا حسین» در سیستان و بلوچستان/ فیلم و عکس

اینجا شمع ها در آتش غم می سوزند/ مویه های شهر بر غربت زینب(س)

آیین سوگواری شام غریبان در هرمزگان برگزار شد

عزاداری شام غریبان باحضور رهبر انقلاب

اجرای تعذیه در منطقه شنب غازان تبریز+تصاویر

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد

عزاداری عاشورای حسینی تهران -2

ادوارد اسنودن، مروری بر برملاسازی ها و تاثیر کارمند سابق NSA بر محیط و فرهنگ آمریکا

حال و هوای کربلای معلی در شب شام غریبان

برگزاری مراسم عزاداری شام غریبان با حضور رهبر معظم انقلاب در حسینیه امام خمینی(ره)

اندوهی نشان از دلدادگی به ثبت رسید

مراسم شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) در قزوین برگزار شد

وزارت خارجه: دامان وزارت خارجه از لوث افکار و افراد موهن به اهل بیت(ع) کاملا مبری است

مراسم خیمه سوزان - محلات

عزاداری ظهر عاشورا در شهرستان محلات

مراسم عزاداری شام غریبان برگزار شد

بازیگر «شب های برره» در هیئت بنی فاطمه +عکس

تصویرسازی نمادین عاشورا از زبان رهبر معظم انقلاب

مراسم شام غریبان شهدای کربلا در استان گلستان برگزار شد

مراسم عزاداری شام غریبان باحضور رهبر انقلاب

مراسم شام غریبان در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

اولین عزادار امام حسین (ع) که بود؟

برگزاری شام غریبان ثارالله در همدان/ سینه ها پرسوز؛ دیدگان پر اشک

شبث بن ربعی

دارویی شفابخش برای درمان هر درد و امان از هر خوف

دارویی شفابخش برای درمان هر درد و امان از هر خوف