مطالب مرتبط:
یک نامه و چند برداشت اشتباه
یک نامه و چند برداشت اشتباه / پاسخ به سوء برداشت های نامه استجازه رییس دستگاه قضا از رهبر انقلاب اسلامی
پاسخ به سوء برداشت های نامه استجازه رییس دستگاه قضا از رهبر انقلاب اسلامی
اگر داوری اشتباه کرده، طبق آیین نامه رفتار خواهیم کرد اصفهانیان: داور به اشتباه یک پنالتی به سود فولاد اعلام کرد/ تصمیم داور مبنی بر اخراج بازیکن ذوب آهن کاملا درست بود
توضیح شهرداری درباره ارسال پیامک های اشتباه به دارندگان طرح ترافیک:پول اضافه ای از حساب شهروندی افراد برداشت نشده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:552018-08-19سياسي

یک نامه و چند برداشت اشتباه


برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات برداشت هایی ناصواب از «استجازه» و «حکم حکومتی» را مورد تحلیل خود قرار دادند.

- برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات برداشت هایی ناصواب از استجازه و حکم حکومتی را مورد تحلیل خود قرار دادند.

شعارسال": درخواست اخیر رییس قوه قضاییه از رهبر معظم انقلاب که موافقت ایشان را در پی داشت، قبل از هر تحلیلی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی است که افزایش لجام گسیخته قیمت ها و کاهش ناگهانی ارزش پول ملی در آن، طاقت و معیشت مردم را به گروگان گرفته است.

این واقعیت که مفسدان اقتصادی در چنین جنگی، نقش عوامل نفوذی دشمن را در جبهه خودی ایفا می کنند، قابل انکار نیست و همانطور که خیانت نیروهای مسلح آن هم در شرایط جنگی، سیاست کیفری افتراقی و کاهش تشریفات و طول مدت رسیدگی را در دادگاه های نظامی اقتضا دارد، اتخاد چنین سیاست قضایی زیر حملات وحشیانه دشمن در جنگ اقتصادی نیز گریزناپذیر است.

این واقعیت در نخستین بخش از نامه رییس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب به روشنی بیان شد که از هوشیاری رییس دستگاه قضا نسبت به تحرکات پیاده نظام دشمن در جنگ اقتصادی حکایت دارد؛ آنجا که نوشته اند: نظر به شرایط ویژه اقتصادی کنونی که نوعی جنگ اقتصادی محسوب می شود و متاسفانه عده ای از اخلالگران و مفسدان اقتصادی هم در راستای اهداف دشمن، موجبات آن را فراهم و مرتکب جرایمی می شوند که ضرورت برخورد قاطع و سریع با آنان را می طلبد.

در شرایطی که مجموعه اخبار مفاسد مختل کننده نیاز مبرم به رسیدگی قاطع و سریع را یادآوری می کند و این وظیفه خطیر را به عهده دستگاه قضایی می گذارد، استجازه فوق از رهبر انقلاب به منزله عمل به تکلیفی انقلابی است، به خصوص در ایامی با وجود افزایش قیمت ارز، بانک مرکزی در عمل به وظیفه قانونی خود وفق بند ج ماده 11 قانون پولی بانکی مبنی بر نظارت بر معاملات ارزی، در حالیکه همه ابزارهای لازم را در اختیار داشته با ناتوانی با آن مواجه شده است.

نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب در روزهای بحران سکه نوشته شده است؛ روزهایی که در آن بانک مرکزی استنکاف از اجرایی بند ز ماده 11 در قانون نظارت بر معاملات طلا، عملا بحران سکه را خلق کرده است.

فارغ از مسئله عمدتا مغفول پیشگیری از دستگاه های اجرایی، مجموع این مفاسد در حالی به وقوع پیوسته است که از قضا قوانین متورم و متراکم فراوانی راجع به تدبیر دولت و بانک مرکزی و کارکردهای تنظیم گری و نظارتی آن ها وجود داشته است.

بدیهی است وقتی چنین قوانین صریح و پرشماری اجرا نمی شود، قوه قضاییه که به موجب اصل 174 قانون اساسی، نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری را عهده دار است، به میدان آید و با اتخاذ سیاست کیفری متناسب نشان دهد که هرکس حقوق عامه را تضییع گرداند، به عنوان مدافع این حقوق به نحو عملی و موثر اقدام خواهد کرد.

از سوی دیگر در شرایطی که دسترسی رسانه ها به اطلاعات قضایی به ویژه جریان رسیدگی به مفاسد اقتصادی به مطالبه عمومی تبدیل شده و انتشار اسامی متهمان این جرایم با حروف آغازین نام و نام خانوادگی، انتقادات کنایه وار و طنزآمیز فراوانی را در پی داشته است، درخواست رییس قوه قضا از رهبر انقلاب برای پاسخ به این مطالبه، لبیک به خواستی همگانی و فراگیر محسوب می شود که برای مردم و رسانه ها آثار بسیار مفیدی دارد.

عجیب است که در موقعیت مذکور، برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار مثبت این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات (بند سوم نامه) برداشت هایی ناصواب از استجازه و حکم حکومتی را موضوع تحلیل خود قرار داده اند.

این در حالی است همانطور که در طرح ذیل مشخص است موارد 6 گانه مهمی در استجازه از رهبر انقلاب مورد موافقت معظم له صورت گرفته که بسیار راهگشا خواهد بود.

در صدر نامه، شرایط ویژه ناشی از جنگ اقتصادی ، علت اصلی استجازه عنوان گردیده است؛ شرایطی که بی تردید و با وجود شفافیت نمایی ناقص و ناکارآمد سایر دستگاه ها، شفافیت سازی واقعی و عینی قوه قضاییه را در کنار اعمال سیاست کیفری جدید (افتراقی) در قبال اخلالگران اقتصادی ایجاب می کند.

در این باره گفتنی هایی وجود دارد: 1.

یکی از منتقدین استجازه اخیر در یادداشت خود در برداشتی اشتباه از نامه رییس قوه قضاییه نوشته است: در خصوص سه بند ابتدایی نامه به ویژه بند سه در خصوص علنی بودن و انتشار جلسات دادگاه بر مقررات موجود تاکید شده و تحصیل حاصل است حال آن ها که بطور قطع انتشار جریان رسیدگی قضایی در رسانه ها تحصیل حاصل نبوده و در هیچ کجای مقررات موجود پیش بینی نشده است.

ماده 352 آیین دادرسی کیفری موجود، هرچند اختیار علنی بودن را به رییس دادگاه سپرده، اما در تبصره همین ماده منظور از علنی بودن عدم ایجاد مانع برای حضور افراد در جلسات رسیدگی عنوان گردیده است.

بر عکس در خصوص پوشش خبری دادرسی ها و حضور رسانه ها در دادگاه و از قیود و تشریفات اداری فوق فارغ نموده است.

بدیهی است اطلاع رسانی محاکمات مذکور به جامعه، نظارت عمومی و رسانه ای، دادرسی ها، از آثار این استجازه است که در جای خود به آن پرداخته خواهد شد.

2.

برخی منتقدین نیز نسبت به دو مسئله تفکیک نکرده اند؛ یکی لزوم دادرسی افتراقی نسبت به جرم اخلال در نظام اقتصادی و دیگری، سیاست کیفری افتراقی در قبال این جرایم و در شرایط ویژه جنگ اقتصادی است.

فایده این تفکیک این است که بدانیم موضوع اول قبلا و به موجب قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی، پیش بینی شده و رسیدگی به این جرایم را در استثناها در صلاحیت دادگاه های انقلاب قرار داده است؛ اما موضوع که به حذف پاره ای تشریفات از دادرسی بازمی گردد و در نامه رییس قوه قضاییه آن هم با ارجاع به رعایت قانون فوق از رهبر انقلاب درخواست شده است، نه در حکم قانون که به منزله سیاستی افتراقی و وابسته به اوضاع و احوال کنونی جامعه است.

تفاوت این دو در آن است که قانون حتی قانون آزمایشی و موقت اصولا دوام و استمرار دارد؛ اما سیاست افتراقی، بارفع شرایط خاص از قبیل: جنگ، بحران اقتصادی و .

(علت وضع آن) خود بخود بالموضوع و ملغی می گردد.

3.

آنچه رییس قوه قضاییه در نامه به رهبر معظم انقلاب منظور داشته اند، اصولا از نسخ قانون و همعرض با قوانین جاری کشور نبوده بلکه ناظر بر مصلحت حاصل از شرایط جنگ اقتصادی است.

قانون برخلاف مصلحت باید نسبتا پایدار و ثابت بوده و نه فقط نباید به زمان معین محدود شود حتی نباید زود به زود تغییر یابد.

4.

منتقد دیگری اظهار داشته اند در جایی که امکان وضع قانون وجود دارد، نباید به سراغ استجازه از رهبر انقلاب رفت.

اولا مبنای این سخن چیست؟ آیا در مورد فرمان حضرت امام خمینی (ره) تاسیس بسیاری از نهادها و دادگاه ها یافرمان رهبر انقلاب نسبت به ابلاغ قانون دادسراها و دادگاه ویژه روحانیت و یا سیاست های کلی قضایی که به موجب استجازه و موافقت حضرت امام و رهبر معظم انقلاب تعیین گردیده اند، امکان تنظیم در قالب لایحه و تصویب مجلس وجود نداشت؟ آیا فرد منتقد با بند یازدهم اصل یکصد و دهم قانون اساسی را که ناظر بر شأن قضا به عنوان یکی از شئون ولایت امر و امامت امت است نا اشنا بوده است؟! در پایان باردیگر منتقدان محترم و مخاطبان گرامی را به 6 عنوان مهم راهگشای استجازه از رهبر انقلاب ارجاع می دهیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری مشرق ، تاریخ انتشار: 28 مرداد 1397 ، کد خبر: 885435 ، www.

mashreghnews.

ir
کلید واژه ها: رییس قوه قضاییه - اقتصادی - قوه قضاییه - رهبر انقلاب - قضایی - رهبر معظم انقلاب - نامه - مفسدان اقتصادی - رهبر - بانک مرکزی - برداشت - شرایط - قانون - معاملات - رییس دستگاه قضا - اطلاعات - جمهوری اسلامی - هایی - واقعیت - بانک - افزایش - نیروهای مسلح - دستگاه قضایی - ارزش پول ملی - افزایش قیمت - بحران - نظارت - مرکزی - آزادی - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
استفاده بهینه از سرمایه های ملی در حوزه زیرساخت آزمایشگاه

دانشنامه دفاع مقدس لرستان تدوین می شود

کنترل آسیب های اجتماعی با ایجاد اشتغال پایدار میسر می شود

اظهار نظر جنجالی کارشناس BBC فارسی پس از 20 سال مبارزه با جمهوری اسلامی!

اطلاع رسانی شهرداری زنجان با 900 میلیون ریال امکانپذیر نیست

واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه انگلیس در مورد نازنین زاغری

یک هزارو 719برنامه به مناسبت هفته بسیج در خوزستان اجرامی شود

میزگرد چالش های مناطق حفاظت شده در ایرنای اصفهان برگزار شد

حل مشکلات قضایی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه با گفت وگو و تعامل

همایش ترویج و گفتمان سازی مسجد محوری

«نشان دهخدا» شایسته های خود را شناخت

تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد منتفی شد/دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد تعیین تکلیف می شوند

پیکر شهید «حسین کیخا» در زاهدان تشییع شد

طرح موضوع مجرم دوتابعیتی در دیدارهای هانت در تهران

توضیحات قاسمی درباره جزییات سفر هانت به تهران

نشست «سیر تحول معنویت گرایی در جهان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی» برگزار شد

تصاویر/ همایش خانواده آسمانی در حوزه علمیه خراسان شمالی

چهره واقعی سیاه چاله ها در جهان بیکران

بررسی دلایل فرارمغزها در شبکه الکوثر

مجموعه برنامه «پیامبر رحمت» بر روی کانال کردی شبکه سحر در هفته وحدت

دولت تسهیلات تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی را فراهم کند

یک هزارو 719برنامه به مناسبت هفته بسیج در خوزستان اجرامی شود

پاسخ مکارم شیرازی به سوالی درباره ترمیم بکارت دختران/ بی سر و صدا برای ترمیم بروند دکتر

معرفی برترینهای مسابقات قرآنی نیروی دریایی ارتش در سیرجان

روزی متفاوت با کوهنوردان ایلامی

از تازه های نشر شاهد رونمایی شد.

امروز چه خبر بود؟ از جنجال بر سر سخنان ظریف علیه پولشویی و طرح استیضاح او در مجلس تا سقوط حداقل مزد تا 53 درصد زیر خط فقر و آزادی کارگران معترض بازداشتی

سیاست های اقتصادی 30 ساله گذشته یکنواخت بوده است/ گروه های سیاسی در اقتصاد اختلاف نظری ندارند

میزگرد چالش های مناطق حفاظت شده در ایرنای اصفهان برگزار شد

دولت دوازدهم مهمان ناخوانده ای به سفره تامین اجتماعی دعوت نکرد

دژپسند: در بودجه 98 پروژه عمرانی جدیدی را شروع نخواهیم کرد

جنگ لفظی رییس جمهور مصر و شیخ الأزهر

وحدت شیعه و سنی،از ضرورت های جهان اسلام

تجمع طلاب تبریز در حمایت از مردم مظلوم یمن

همت و پشتکار رمز موفقیت برای حرکت و پیشرفت

دیدار فرمانده سپاه لرستان با نخبگان بسیجی

برجام وتعهدات اروپایی ها درقبال ایران محورسفر وزیرخارجه انگلیس بود

دانلود آهنگ جدید آروین شفیعی بنام جای خالی

افقی جز مقاومت، پیش روی نیروهای یمنی وجود ندارد

حضور برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در نشست «استپ 2018»

پیکر حجت الاسلام والمسلمین خوانساری در قم تشییع شد

خانواده هایی که فرزندخوانده معلول دارند ماهانه 500 هزار تومان می گیرند

استخدام کارشناس مارکتینگ خانم در یک مجموعه رستورانی معتبر

کتاب «أنوَارُ الولایَه» در بوشهر رونمایی شد

استخدام کارشناس پرستاری خانم در یک کلینیک زیبایی معتبر

آرزوی تحقق وحدت در جوامع اسلامی سرعت بیشتری به خود گرفته است

همایش «طلایه داران اقتصاد مقاومتی» در خراسان جنوبی برگزار می شود

مسلمین در پرتو وحدت به قدرتی جهانی تبدیل خواهند شد

وحدت امت اسلام دشمن را از رسیدن به اهداف شوم خود ناامید می کند| جهل و نفاق سبب تفرقه میان مسلمانان می شود

ایجاد صنف های آموزش کمپیوتر برای ملا امامان در افغانستان

وضعیت بحرانی اشتغال در سیستان و بلوچستان

بررسی گزارش واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در کمیسیون انرژی

جرم انگاری مناسبی در مبارزه با قاچاق کتاب نداریم

برجام وتعهدات اروپایی ها درقبال ایران محورسفر وزیرخارجه انگلیس بود

هفته مسلمانان، خاری در چشم دشمنان

آخرین مهلت تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی / روش ثبت نام

ضرورت اصلاح قانون فعالیت شرکت های حمل ونقل هوشمند شهری

برگزاری کارگاه تولید پوستر «40سالگی انقلاب اسلامی» در حوزه هنری یزد

طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد رأی نیاورد

کارگران فقیرترین افراد جامعه هستند حقوق کارگران باید به رسمیت شناخته و اجرایی شود

انعطاف پذیری از شاخص های مهم قانون کار است

بسیج الگویی برای مدیریت جهانی است

حرم رضوی 50 هزار خادم افتخاری دارد

ثبت نام طرح مسکن مهر در مهاباد سه برابر ظرفیت است

حکم دادگاه حقوق بشر اروپا برای آزادی دمیرتاش

لایحه مشوق های نوسازی بافت فرسوده شیراز تصویب شد

وحدت ابزار قدرتمند مسلمین در برابر دشمنان است

امنیت شغلی و مطالبه کارگران اولویت مهم مسئولین باشد

در نامه ای به دادگاه، کرباسچی را از اصلی ترین اتهامش تبرئه کردم

کسانی که بازی با قیمت ها را در برنامه ها خلاف شرع ندانستند درست تصمیم نگرفتند

دولت دوازدهم مهمان ناخوانده ای به سفره تامین اجتماعی دعوت نکرد

انعطاف پذیری قانون کار از شاخص های مهم قانون کار است

امنیت پایدار مرزهای آذربایجان غربی مثال زدنی است

پیامبر اسلام (ص) شاخص در اخلاق و مهربانی و وحدت بودند

تجهیز منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

قزوین نامزد پایتختی کتاب ایران شد

نگاهی انتقادی به سیاست گذاری علم در ایران/نظام آموزشی را نباید به جولانگاه کسب سود تبدیل کرد

کارگران فقیرترین افراد جامعه هستند/حقوق کارگران باید به رسمیت شناخته و اجرایی شود

برگزاری همایش نماز در شیراز

نواخته شدن زنگ هفته بسیج در دبیرستان ایثارگران نیشابور

پیام استاندار اردبیل به مناسبت هفته بسیج 

ثبت نام طرح مسکن مهر در مهاباد سه برابر ظرفیت است

دانلود آهنگ جدید امین حبیبی بنام چشماتو خیلی دوست دارم

کتابی که لازم است نیروهای مسلح بخوانند

پیکر مطهر شهید حسین کیخا در زاهدان تشییع شد

بایسته های «خانواده آسمانی» از منظر سبک زندگی اسلامی

چرا فرزندان در خواندن نماز سستی می کنند

«توحید» محور تفکر بسیج است/ بسیجی انزوا طلب نیست

تصاویر/ مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر خوانساری

استخدام مشاور فروش محصولات در شرکت شکوه مهر بهشت در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک خانم در یک مطب تخصصی دندانپزشکی-تهران

استخدام پژوهشگر رشته صنایع دستی در یک شرکت معتبر در تهران

وحدت زیر ساخت توسعه جهان اسلام است

قاسمی: موضوع زندانی دوتابعیتی در حاشیه دیدار ظریف و هانت مطرح شد

همه چیز درباره ی خودروی زرهی طوفان

مسدود شدن اقدامات ترامپ برای برقراری ارتباط با روسیه

رونمایی ایران از خودروی ضدمین و ضدکمین طوفان + عکس

حبس و جزای نقدی در انتظار شکارچیان غیرمجاز پرندگان در مازندران

تصادف شاخ به شاخ سه موتورسیکلت با یکدیگر + فیلم

حرم رضوی 50 هزار خادم افتخاری دارد

یک نامه و چند برداشت اشتباه

یک نامه و چند برداشت اشتباه