مطالب مرتبط:
یک نامه و چند برداشت اشتباه
یک نامه و چند برداشت اشتباه / پاسخ به سوء برداشت های نامه استجازه رییس دستگاه قضا از رهبر انقلاب اسلامی
پاسخ به سوء برداشت های نامه استجازه رییس دستگاه قضا از رهبر انقلاب اسلامی
اگر داوری اشتباه کرده، طبق آیین نامه رفتار خواهیم کرد اصفهانیان: داور به اشتباه یک پنالتی به سود فولاد اعلام کرد/ تصمیم داور مبنی بر اخراج بازیکن ذوب آهن کاملا درست بود
توضیح شهرداری درباره ارسال پیامک های اشتباه به دارندگان طرح ترافیک:پول اضافه ای از حساب شهروندی افراد برداشت نشده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 03:552018-08-19سياسي

یک نامه و چند برداشت اشتباه


برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات برداشت هایی ناصواب از «استجازه» و «حکم حکومتی» را مورد تحلیل خود قرار دادند.

- برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات برداشت هایی ناصواب از استجازه و حکم حکومتی را مورد تحلیل خود قرار دادند.

شعارسال": درخواست اخیر رییس قوه قضاییه از رهبر معظم انقلاب که موافقت ایشان را در پی داشت، قبل از هر تحلیلی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی است که افزایش لجام گسیخته قیمت ها و کاهش ناگهانی ارزش پول ملی در آن، طاقت و معیشت مردم را به گروگان گرفته است.

این واقعیت که مفسدان اقتصادی در چنین جنگی، نقش عوامل نفوذی دشمن را در جبهه خودی ایفا می کنند، قابل انکار نیست و همانطور که خیانت نیروهای مسلح آن هم در شرایط جنگی، سیاست کیفری افتراقی و کاهش تشریفات و طول مدت رسیدگی را در دادگاه های نظامی اقتضا دارد، اتخاد چنین سیاست قضایی زیر حملات وحشیانه دشمن در جنگ اقتصادی نیز گریزناپذیر است.

این واقعیت در نخستین بخش از نامه رییس قوه قضاییه به رهبر معظم انقلاب به روشنی بیان شد که از هوشیاری رییس دستگاه قضا نسبت به تحرکات پیاده نظام دشمن در جنگ اقتصادی حکایت دارد؛ آنجا که نوشته اند: نظر به شرایط ویژه اقتصادی کنونی که نوعی جنگ اقتصادی محسوب می شود و متاسفانه عده ای از اخلالگران و مفسدان اقتصادی هم در راستای اهداف دشمن، موجبات آن را فراهم و مرتکب جرایمی می شوند که ضرورت برخورد قاطع و سریع با آنان را می طلبد.

در شرایطی که مجموعه اخبار مفاسد مختل کننده نیاز مبرم به رسیدگی قاطع و سریع را یادآوری می کند و این وظیفه خطیر را به عهده دستگاه قضایی می گذارد، استجازه فوق از رهبر انقلاب به منزله عمل به تکلیفی انقلابی است، به خصوص در ایامی با وجود افزایش قیمت ارز، بانک مرکزی در عمل به وظیفه قانونی خود وفق بند ج ماده 11 قانون پولی بانکی مبنی بر نظارت بر معاملات ارزی، در حالیکه همه ابزارهای لازم را در اختیار داشته با ناتوانی با آن مواجه شده است.

نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب در روزهای بحران سکه نوشته شده است؛ روزهایی که در آن بانک مرکزی استنکاف از اجرایی بند ز ماده 11 در قانون نظارت بر معاملات طلا، عملا بحران سکه را خلق کرده است.

فارغ از مسئله عمدتا مغفول پیشگیری از دستگاه های اجرایی، مجموع این مفاسد در حالی به وقوع پیوسته است که از قضا قوانین متورم و متراکم فراوانی راجع به تدبیر دولت و بانک مرکزی و کارکردهای تنظیم گری و نظارتی آن ها وجود داشته است.

بدیهی است وقتی چنین قوانین صریح و پرشماری اجرا نمی شود، قوه قضاییه که به موجب اصل 174 قانون اساسی، نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اداری را عهده دار است، به میدان آید و با اتخاذ سیاست کیفری متناسب نشان دهد که هرکس حقوق عامه را تضییع گرداند، به عنوان مدافع این حقوق به نحو عملی و موثر اقدام خواهد کرد.

از سوی دیگر در شرایطی که دسترسی رسانه ها به اطلاعات قضایی به ویژه جریان رسیدگی به مفاسد اقتصادی به مطالبه عمومی تبدیل شده و انتشار اسامی متهمان این جرایم با حروف آغازین نام و نام خانوادگی، انتقادات کنایه وار و طنزآمیز فراوانی را در پی داشته است، درخواست رییس قوه قضا از رهبر انقلاب برای پاسخ به این مطالبه، لبیک به خواستی همگانی و فراگیر محسوب می شود که برای مردم و رسانه ها آثار بسیار مفیدی دارد.

عجیب است که در موقعیت مذکور، برخی در تحلیل نامه رییس قوه قضاییه به رهبر انقلاب، دچار سوء تعبیر شده و با تغافل از آثار مثبت این نامه در حمایت از آزادی اطلاعات (بند سوم نامه) برداشت هایی ناصواب از استجازه و حکم حکومتی را موضوع تحلیل خود قرار داده اند.

این در حالی است همانطور که در طرح ذیل مشخص است موارد 6 گانه مهمی در استجازه از رهبر انقلاب مورد موافقت معظم له صورت گرفته که بسیار راهگشا خواهد بود.

در صدر نامه، شرایط ویژه ناشی از جنگ اقتصادی ، علت اصلی استجازه عنوان گردیده است؛ شرایطی که بی تردید و با وجود شفافیت نمایی ناقص و ناکارآمد سایر دستگاه ها، شفافیت سازی واقعی و عینی قوه قضاییه را در کنار اعمال سیاست کیفری جدید (افتراقی) در قبال اخلالگران اقتصادی ایجاب می کند.

در این باره گفتنی هایی وجود دارد: 1.

یکی از منتقدین استجازه اخیر در یادداشت خود در برداشتی اشتباه از نامه رییس قوه قضاییه نوشته است: در خصوص سه بند ابتدایی نامه به ویژه بند سه در خصوص علنی بودن و انتشار جلسات دادگاه بر مقررات موجود تاکید شده و تحصیل حاصل است حال آن ها که بطور قطع انتشار جریان رسیدگی قضایی در رسانه ها تحصیل حاصل نبوده و در هیچ کجای مقررات موجود پیش بینی نشده است.

ماده 352 آیین دادرسی کیفری موجود، هرچند اختیار علنی بودن را به رییس دادگاه سپرده، اما در تبصره همین ماده منظور از علنی بودن عدم ایجاد مانع برای حضور افراد در جلسات رسیدگی عنوان گردیده است.

بر عکس در خصوص پوشش خبری دادرسی ها و حضور رسانه ها در دادگاه و از قیود و تشریفات اداری فوق فارغ نموده است.

بدیهی است اطلاع رسانی محاکمات مذکور به جامعه، نظارت عمومی و رسانه ای، دادرسی ها، از آثار این استجازه است که در جای خود به آن پرداخته خواهد شد.

2.

برخی منتقدین نیز نسبت به دو مسئله تفکیک نکرده اند؛ یکی لزوم دادرسی افتراقی نسبت به جرم اخلال در نظام اقتصادی و دیگری، سیاست کیفری افتراقی در قبال این جرایم و در شرایط ویژه جنگ اقتصادی است.

فایده این تفکیک این است که بدانیم موضوع اول قبلا و به موجب قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی، پیش بینی شده و رسیدگی به این جرایم را در استثناها در صلاحیت دادگاه های انقلاب قرار داده است؛ اما موضوع که به حذف پاره ای تشریفات از دادرسی بازمی گردد و در نامه رییس قوه قضاییه آن هم با ارجاع به رعایت قانون فوق از رهبر انقلاب درخواست شده است، نه در حکم قانون که به منزله سیاستی افتراقی و وابسته به اوضاع و احوال کنونی جامعه است.

تفاوت این دو در آن است که قانون حتی قانون آزمایشی و موقت اصولا دوام و استمرار دارد؛ اما سیاست افتراقی، بارفع شرایط خاص از قبیل: جنگ، بحران اقتصادی و .

(علت وضع آن) خود بخود بالموضوع و ملغی می گردد.

3.

آنچه رییس قوه قضاییه در نامه به رهبر معظم انقلاب منظور داشته اند، اصولا از نسخ قانون و همعرض با قوانین جاری کشور نبوده بلکه ناظر بر مصلحت حاصل از شرایط جنگ اقتصادی است.

قانون برخلاف مصلحت باید نسبتا پایدار و ثابت بوده و نه فقط نباید به زمان معین محدود شود حتی نباید زود به زود تغییر یابد.

4.

منتقد دیگری اظهار داشته اند در جایی که امکان وضع قانون وجود دارد، نباید به سراغ استجازه از رهبر انقلاب رفت.

اولا مبنای این سخن چیست؟ آیا در مورد فرمان حضرت امام خمینی (ره) تاسیس بسیاری از نهادها و دادگاه ها یافرمان رهبر انقلاب نسبت به ابلاغ قانون دادسراها و دادگاه ویژه روحانیت و یا سیاست های کلی قضایی که به موجب استجازه و موافقت حضرت امام و رهبر معظم انقلاب تعیین گردیده اند، امکان تنظیم در قالب لایحه و تصویب مجلس وجود نداشت؟ آیا فرد منتقد با بند یازدهم اصل یکصد و دهم قانون اساسی را که ناظر بر شأن قضا به عنوان یکی از شئون ولایت امر و امامت امت است نا اشنا بوده است؟! در پایان باردیگر منتقدان محترم و مخاطبان گرامی را به 6 عنوان مهم راهگشای استجازه از رهبر انقلاب ارجاع می دهیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری مشرق ، تاریخ انتشار: 28 مرداد 1397 ، کد خبر: 885435 ، www.

mashreghnews.

ir
کلید واژه ها: رییس قوه قضاییه - اقتصادی - قوه قضاییه - رهبر انقلاب - قضایی - رهبر معظم انقلاب - نامه - مفسدان اقتصادی - رهبر - بانک مرکزی - برداشت - شرایط - قانون - معاملات - رییس دستگاه قضا - اطلاعات - جمهوری اسلامی - هایی - واقعیت - بانک - افزایش - نیروهای مسلح - دستگاه قضایی - ارزش پول ملی - افزایش قیمت - بحران - نظارت - مرکزی - آزادی - حمایت

آخرین اخبار سرویس:
سفر روحانی به نیویورک چقدر آب می خورد؟

مشکل تراشی در سرمایه گذاری ها ادامه دارد/ فاز دوم معدن مس انجرد اجرایی می شود

عاشورای حسینی

هیهات منا الذله

عکسی جالب و حیرت انگیز از گاو دو سر

احضار سه عضو کابینه به خانه ملت/ بررسی گزارش کمیسیون های تخصصی درباره تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و ایدرو در پارلمان

اهل بیت (علیهم السلام) ریسمان وحدت بخش امت اسلامی

کاهش کارمزد نقل و انتقال پول با پیوستن به FATF

مداح پیشکسوت فارس از باید و نبایدهای مجالس عزاداری می گوید/ اهمیت تبیین منطق قرآنی اهل بیت(ع)

سخنرانان نباید به گونه ای صحبت کنند که وحدت و همدلی مردم دچار تزلزل شود

حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا فرمود که من جز زیبایی ندیدم

حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا فرمود که من جز زیبایی ندیدم

سخنرانان نباید به گونه ای صحبت کنند که وحدت و همدلی مردم دچار تزلزل شود

گزارش تصویری از مراسم عزاداری شام غریبان در بیت رهبری

نصب دوربین مداربسته در دانشگاه ها برای جلوگیری از لو رفتن سوالات امتحانی

زیباکلام: کی و کجا گفتم هر طلبه 2.5 میلیون حقوق می گیرد؟

واکنش سیدابراهیم رییسی به رفتارهای اخیر تتلو +عکس

 تمرین مشترک هوایی ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس آغاز شد

چرا غُر زدن حس خوبی دارد

سخنان پردرد حضرت مهدی (عج) خطاب به امام حسین (ع)

طرح مجلس برای ضابطه مند کردن نظارت استصوابی

مراسم شام غربیان امام حسین(ع) در ارومیه

هیهات منا الذله

شاهدان واقعه

چهارمین ترکیب بند زینبی مستشار نظامی منتشر شد ‎زیبا شده این واقعه با خطبه زینب(س)

هندوهای کراچی برای امام حسین(ع) تعزیه برگزار می کنند

3 وزیر این هفته به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ می دهند

ارائه گزارش رییس سازمان حج و زیارت پیرامون حج تمتع امسال در کمیسیون فرهنگی

برتری حماسه عاشورا بر اسطوره سیاوش، در بشارت رستگاری است

آیین شام غریبان در تهران

از صحرای کربلا تا قیاس های برجامی در عزاداری

سفر روحانی به نیویورک چقدر آب می خورد؟

انتقاد خاتمی از انتشار مطالب بی پایه و اساس

پیکر پاک شهید گمنام در جهرم تشییع شد

اسلام آوردن جوان اوکراینی در شب شام غریبان

برگزاری آیین شام غریبان حضرت سیدالشهدا (ع) در مشهد

مسلمان شدن جوان اوکراینی در شام غریبان امام حسین(ع)

مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه تاریخی فرح آباد منصوب شد

ثبت 27 آیین محرم مردم مازندران در فهرست میراث معنوی ایران

جلسه ارزی فراکسیون مستقلان با رییس کل بانک مرکزی اول مهر برگزار می شود

استقرار هیأت بازرسی در شهرداری نطنز

پیکر پاک شهید گمنام در جهرم تشییع شد

پیچیده شمیمت همه جا ای تن بی سر

آیین سوگواری ویژه یازدهم محرم در دامغان برگزار شد

رستوران هایی که ورود کودکان در آن ممنوع است

سه عضو کابینه این هفته مهمان خانه ملت هستند

رییس جمهوری ویتنام درگذشت

شور حسینی در شیکاگو

روحانی ظلم آمریکا در جنگ اقتصادی و بدعهدی در برجام را تشریح کند

«ذوالجناح رزمندگان» به روایت حاج بخشی

اگر در سازمان ملل حضور نیابیم، کشور دیگری از ایران حمایت نمی کند

آموزش های متناسب با نیاز منطقه ای با برنامه ریزی جدید آموزش و پرورش

تمرین مشترک هوایی ارتش و سپاه در آبهای خلیج فارس آغاز شد

علی اکبر روح نواز استعلام برای حفظ امانت الهی!

پیچیده شمیمت همه جا ای تن بی سر

آیین سوگواری ویژه یازدهم محرم در دامغان برگزار شد

انگلیس نیروی 2000 نفری امنیت سایبری تشکیل می دهد

سیل و طوفان در 12 استان کشور

مراسم عزاداری شام غریبان در حرم مطهر امام خمینی(س)

شام غریبان است ...

مراسم شام غریبان در حرم مطهر رضوی

گزارش عملکرد یکساله کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران

“سنبل آبی” حوزه های تالابی و مناطق آبی گیلان را به شدت تهدید می کند

آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می آورد

ابتکار: امیدواریم شورای نگهبان لایحه حمایت از کودکان را زودتر تصویب کند

ناصری: رییس جمهور موضع جدیدی در سازمان ملل مطرح کند

ذوالقدر: مردم به هیات ها نمی روند تا شنونده و نظاره گر دعواهای سیاسی باشند

احمدی نژاد در مراسم شام غریبان بیت رهبری +عکس

پیامبرانی که در اطراف خانه خدا دفن شده اند

وزیر اطلاعات در هیئت مداح معروف ! + عکس

واکنش معاون روحانی به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

سپاه درگیری در مرز میرجاوه را تکذیب کرد

نوحه خوانی ایرج ملکی برای امام حسین(ع)

ترامپ هرگونه درخواست روحانی برای دیدار را بررسی می کند !

«روح دریا» به آب انداخته شد + عکس ها

شام غریبان است ...

واکنش معاون ارتباطات روحانی به یک ادعا

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گرامیداشت هفته دفاع مقدس را تبریک گفت

مطالبه نفقه معوقه + صوت

انگلیس نیروی 2000 نفری امنیت سایبری تشکیل می دهد

ویدئو : روضه خوانی آیت الله گرامی

گزارش تصویری: شام غریبان ابا عبد الله الحسین(ع) درکربلای معلی

به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس؛ مقاومت منطقه ای در امتداد مقاومت دفاع مقدس

موزه مشبک و معرق فلزام را برای گسترش صلح به موسسه نوبل تقدیم می کنم

سرویس مدارس کودکان استثنایی رایگان ماند

استعلام برای حفظ امانت الهی!

اقامه نماز ظهر عاشورای حسینی در سراسر کشور

واکنش معاون دفتر رییس جمهور به توهین مترجم وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

عاشورا در خوانسار

سخن از مذاکره، تحریف عاشوراست/ سره از ناسره امسال مشخص خواهد شد

عزاداری عاشورای حسینی در استانبول

رهایی از جهل، فساد و کسب قدرت ویژگی نهضت حسینی است

پدر داماد عاشق عروسش شد و به او تجاوز کرد!

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

رویدادهای خبری جمعه 30 شهریور ماه صدا و سیمای مرکز لرستان

مراسم سوگواری شهادت حضرت امام سجادع در یزد

عاشورای حسینی در بیرجند

برگزاری میز خدمت در مسجدحضرت ابوالفضل (ع) حصارک

رییس جمهور ویتنام در سن 61 سال درگذشت

یک نامه و چند برداشت اشتباه

یک نامه و چند برداشت اشتباه