مطالب مرتبط:
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
ارزی که باعث رونق سفر خارجی شد
تاثیر بسته جدید ارزی بر سفرهای خارجی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 03:252018-08-19اقتصادي

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود


پایگاه خبری تبریز بیدار در گزارش از صنعت لوکس ماهی های زینتی، به بررسی وضعیت بازار این نوع ماهی ها پرداخته و نوشته است: ارزی که طعمه ماهیان خارجی شده و از کشور خارج می شود.

- صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران و نیاز بیش از پیش به جلوگیری از خروج بی مورد ارز از کشور و همچنین توجه به تولیدات داخلی، حمایت و گسترش فعالیت های اقتصادی که رقیب واردات هستند می تواند کمک زیادی به بهبود و رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

عرصه های فعالیت اقتصادی متنوع و گوناگون اند و افراد با مهارتها،تجربیات،علایق و سرمایه اولیه متفاوت می توانند در عرصه های مختلف وارد عمل شوند و فعالیت تولیدی و اقتصادی خود را شروع کنند.

عرصه تولید و پرورش آبزیان از جمله عرصه های تحقق اقتصاد مقاومتی است که بسیج سازندگی نیز در سالهای اخیر در این زمینه آموزشها،تسهیلات و حمایتهایی را در دستور کار خود قرار داره است.

صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

پرورش ماهیان زینتی از جمله طرح های اشتغالزایی است که نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد و در عرصه های اقتصاد مقاومتی مورد حمایت قرار می گیرد.

ناصر علیزاده یکی از کسانی است که در عرصه تکثیر و پرورش آبزیان زینتی فعالیت می کند.

سالن پرورش ماهی او در شهر تیمورلوی آذرشهر قرار دارد.

او که در حال حاضر به عنوان عضو شورای شهر تیمورلو هم انتخاب شده می گوید از سال 74 که در دوره متوسطه تحصیل می کرد همزمان به صورت آزمایشی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده است و پس از دوران خدمت سربازی به صورت جدی وارد این کسب و کار شده است.

ماهیان زینتی 90درصد وارداتی هستندپای گفت و گو و درد دل های آقای علیزاده نشستیم تا از روزهای پر فراز و نشیبش در این کسب و کار و مشکلاتی که در مسیر فعالیتهایشان قرار داشته بگوید.

علیزاده می گوید از سال 88 و بعد از اینکه خدمت سربازیش را به پایان رسانده فعالیت خود را در عرصه پرورش ماهیان زینتی به صورت رسمی آغاز کرده است.

او می گوید: در آن سالها بیش از 90 درصد ماهیان زینتی که در بازار کشورمان بودند از خارج وارد می شدند و تنها 10 درصد تولید داخلی بودند و همبن مسئله انگیزه ما را برای احداث و راه اندازی کارگاهمان بیشتر مسمم می کرد.

سال اول درآمدمان خوب بود و باعث شد تا کارگاهمان را گسترش دهیم.

سال اول فضایی که برای کارگاه اختصاص داده بودیم 200 متر بود که بعد از آن رفته رفته افزایشش دادیم و حالا هم کارگاهمان را به بیش از 100 متر مسقف رسانده ایماین تکثیرکننده ماهی زینتی در مورد ماهیانی که پرورش داده می شود توضیح می دهد؛ ماهیان زنده زا و ماهیان تخم گذار دو نوع ماهیانی است که ناصر علیزاده در کارگاه خود در کنار گیاهان آکواریومی تکثیر و پرورش می دهد و هرکدام هم شرایط نگهداری خاص خود را دارند.

این کارگاه پرورش ماهی حدود 300 آگواریوم و چندین استخر پرورشی دارد و سالانه بیش از 600 هزار قطعه ماهی پرورش می دهد که با این حال به نظر می رسد جا برای گسترش هست.

علیزاده می گوید با همه این تبلیغات و تاکیداتی که روی توجه به تولید داخل و اقتصاد مقاومتی می شود و با این همه گسترش تکثیر کنندگان و پرورش دهنده ها و کارگاههای ماهی زینتی در این سالها باز هم بیش از 70 درصد واردات داریم.

به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هادر کشور وجود داردآمارهایی که این تکثیرکننده کهنه کار می دهد تکان دهنده است.

او می گوید کالای لوکسی مثل ماهی زینتی که در داخل کشور به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هاست سالها میلیاردها تومان و دلار پول و ارز از کشور خارج می شود در حالی که با حمایت مناسب، ایران می تواند علاوه بر تامین نیاز خود به صادر کننده بزرگ این صنعت به کشورهای همسایه و منطقه تبدیل شود.

او ادامه می دهد، درست است که قیمت همه کالا ها در بازار افزایش پیدا کرده اما مواد اولیه ای که برای پرورش ماهی زینتی مورد نیاز است رشد بعضا چند هزار درصدی داشته.

او می گوید تخم میگو(آرتمیا) را که غذای اولیه برای پرورش ماهیان تخم زا است و تقریبا می توان گفت حکم شیر مادر را برای بچه ماهی دارد پیش از اینها 8هزار تومان قیمت هر کیلوی آن بود اما حالا قیمت هر کیلوی آن به بالای 1 میلیون تومان رسیده آن هم اگر پیدا شود.

علیزاده می گوید زمانی بود که هر هفته به عراق و آذربایجان و ترکیه صادرات ماهی داشتیم اما حالا همه این صادرات هم قطع شده و در چند سال گذشته شرایط به گونه ای شده که کارگرهایی را هم که در این مرکز مشغول بودند را مرخس کردیم و حال 3 نفره در اینجا فعالیت می کنیم.

علیزاده در پایان می گوید: توصیه ای هم به آنهایی که می خواهند این حرفه را شروع کنند دارم، بدون پشتوانه و حمایت دولتی در شرایط فعلی واقعا شروع کار سخت است.

با متوقف کردن واردات می توان هم اشتغال قابل توجهی را برای جوان ها ایجاد کرد و مانع خروج ارز از کشور شد که این هم مربوط به دولت می شود که باید تصمیمات درستی اتخاذ کنند.

افزایش چندین برابری لوازم آکواریومی و واردات محضپس از گفت و گو با تولید کننده ماهیان زینتی سراغی به فروشنده ها و بازار این کالای لوکس و زینتی می رویم.

خیابان سعدی تبریز یکی از مراکز تجمع فروشگاههای ماهیان و لوازم آکواریوم است.

به سراغ یکی از همین فروشگاهها می رویم.

سعید جوان بلند قدی است که مشغول تمیز کردن آکواریوم ها و مرتب کردن مغازه است، سر صحبت را با او باز می کنیم.

از شرایط بازار و افزایش قیمت ها گلایه دارد می گوید: قیمت کالاهای مربوط به آکواریوم نسبت به بقیه کالا ها افزایش چند برابری داشته.

او می گوید به خاطر افزایش قیمت دلار و به خاطر وارداتی بودن اکثر ماهی ها قیمت ها جهش زیادی داشته و همین مسئله روی بازار اثرگذار بوده است.

در مورد خریدهایش از پرورش دهنده ها می پرسیم : اما پاسخ سعید در مورد کیفیت ماهیان خارجی است او نظرش این است که ماهیانی که از خارج وارد می شوند کیفیت بالایی دارند و در این مورد صحبت می کند اما در آخر که کمی یخش آب شده با خنده می گوید از شما چه پنهان قیمتها هم اثر دارد.

او می گوید پیش از افزایش دلار ماهی خارجی را می شد به قیمت پایین تر هم خرید و همین مسئله باعث شده تا کارگاههای کوچک و خانگی پرورش ماهی در همین تبریز تعطیل شود.

چندین مورد بود که آکواریوم ها و وسایلشان را در همین مغازه یک جا خریدم و خودم خورد خورد فروختم .

سعید در پایان می گوید فقط توجهتان را به ماهی معطوف نکنید، الان برای تکمیل کردن یک آکواریوم معمولی وسایل و لوازم مختلفی لازم دارد که تنها یک بخشش ماهی است.

الان پمپ و بخاری و لوازم اینچنینی ساده که فناوری خاصی هم برای ساختش لازم نیست از خارج به خصوص چین وارد می شود و یکی دو کارخانه سازنده داخلی لوازم آکواریوم هم که قبلا بودند، تعطیل شدند.

در حال صحبت هستیم که یکی دو نفر دیگر هم وارد مغازه سعید می شوند که بعد متوجه می شویم هم صنف های او هستند که آنها هم حرف های سعید را تصدیق می کنند.

بازار یا بهتر بگوییم صنعت و تجارت ماهی زینتی که سالانه میلیاردها دلار ارز از کشور مستقیم و غیر مستقیم خارج می کند به نظر با یک برنامه ریزی درست می تواند به یک تجارت سود آور برای کشور بدل شود و اشتغال آفرین هم باشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - ماهی - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - کشور - خدمت سربازی - علیزاده - تولید - صورت - حمایت - میلیارد - سرمایه - درصد - عضو شورای شهر - سربازی - صنعت - واردات - اقتصاد ایران - بسیج سازندگی - رشد اقتصادی - درآمد - تبریز - بازار - شورای شهر - جهان - مالی - متفاوت - انتخاب - شرایط - ایران

آخرین اخبار سرویس:
دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا

سوءاستفاده برخی دامداران از گرانی ارز

عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

بیشترین تعداد دشت های ممنوعه در استان فارس/ پوشش بخش عمده ای از دشت های بحرانی در طرح های آبخیزداری

اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات 27 شهریور

از نبود نظارت های دقیق تا تعزیه ای که صاحب ندارد

از «رونمایی مرکز آمار از رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت» تا «آشنایی با اسکناس های جدید یورو»

عربستان از قیمت نفت بالای 80 دلار راضی است

افزایش 5 دلاری طلا در بازار های جهانی

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

کالاهای احتکاری کشف شده کجاست؟

تشکیل کارگروه فروش نفت در دوران تحریم

بفرمایید به بهشت برانکو

ترکیه شرایط دریافت تابعیت را تسهیل کرد

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

جدیدترین نمونه های دسته گل عروس با گل ارکیده

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

خروج 3 میلیون دلار ارز از کشور برای واردات روغن پالم+ جدول

دردسر های زندگی خانم سوپرمدل ها + عکس

سلفی در طوفان به قیمت جان + عکس

هند سه طلاقه کردن زنان را ممنوع کرد

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند

احتمال ورود آمازون به صنعت بانکداری

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

15 سال زندان برای آلوده سازان موادغذایی ! + عکس ها

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نخستین موبایل تاشو سامسونگ بدون لایه محافظتی گوریلا گلس از راه می رسد

کلمات قصار/ محتشم کاشانی: ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای ؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

سحر دولتشاهی با پوشش چادر/ عکس

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد

جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

روزیاتو: سناریوهای احتمالی آینده بازار نفت چگونه است؟

سرمایه گذاری میلیاردی امارات در الجزایر

استعفای مدیرعامل یک بانک بزرگ به خاطر پولشویی + جزییات

ملت یارانه ارزی از جیبشان برود و کالاها را هم گرانتر بخرند؟

ناپدید شدن فروشنده پورشه دردسرساز شد + عکس

جزییات بیشتر از پلتفرم الکتریکی MEB فولکس واگن

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

تولید نفت آمریکا بالاتر می رود

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی

طلا به کمک پلاتین می رود

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

استون مارتین DB11 ضد گلوله، معرفی شد

آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

گزارش تصویری:آیین عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران

فوت 3 نفر بر اثر واژگونی خودرو در آزادراه کرج

مصدومیت 2 نفر بر اثر صاعقه در فارس

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

آینده ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام ها کفاف خرید خانه را نمی دهند

دارایی های خریداران سکه ثامن در معرض خطر

تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد

اجرای 90درصد میزبانی دربی با صندلی های بدون شماره!

سایت باشگاه رم تغییر خواهد کرد

نخست وزیر پیشین مالزی بازداشت شد

375 میلیون فرصت شغلی در چین ایجاد شد

نرخ مرغ گرم در روزهای تاسوعا و عاشورا

از اجرای طرح پاکبانان محرم تا سفره های احسان حسینی

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

عراق و اقغانستان چقدر کفش ایرانی می خرند؟

استپ وی 125 میلیون تومان شد

بارش باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی کشور

ب.ام.دبلیو صفر در بازار چند؟

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 2

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود