مطالب مرتبط:
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
ارزی که باعث رونق سفر خارجی شد
تاثیر بسته جدید ارزی بر سفرهای خارجی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:252018-08-19اقتصادي

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود


پایگاه خبری تبریز بیدار در گزارش از صنعت لوکس ماهی های زینتی، به بررسی وضعیت بازار این نوع ماهی ها پرداخته و نوشته است: ارزی که طعمه ماهیان خارجی شده و از کشور خارج می شود.

- صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران و نیاز بیش از پیش به جلوگیری از خروج بی مورد ارز از کشور و همچنین توجه به تولیدات داخلی، حمایت و گسترش فعالیت های اقتصادی که رقیب واردات هستند می تواند کمک زیادی به بهبود و رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

عرصه های فعالیت اقتصادی متنوع و گوناگون اند و افراد با مهارتها،تجربیات،علایق و سرمایه اولیه متفاوت می توانند در عرصه های مختلف وارد عمل شوند و فعالیت تولیدی و اقتصادی خود را شروع کنند.

عرصه تولید و پرورش آبزیان از جمله عرصه های تحقق اقتصاد مقاومتی است که بسیج سازندگی نیز در سالهای اخیر در این زمینه آموزشها،تسهیلات و حمایتهایی را در دستور کار خود قرار داره است.

صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

پرورش ماهیان زینتی از جمله طرح های اشتغالزایی است که نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد و در عرصه های اقتصاد مقاومتی مورد حمایت قرار می گیرد.

ناصر علیزاده یکی از کسانی است که در عرصه تکثیر و پرورش آبزیان زینتی فعالیت می کند.

سالن پرورش ماهی او در شهر تیمورلوی آذرشهر قرار دارد.

او که در حال حاضر به عنوان عضو شورای شهر تیمورلو هم انتخاب شده می گوید از سال 74 که در دوره متوسطه تحصیل می کرد همزمان به صورت آزمایشی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده است و پس از دوران خدمت سربازی به صورت جدی وارد این کسب و کار شده است.

ماهیان زینتی 90درصد وارداتی هستندپای گفت و گو و درد دل های آقای علیزاده نشستیم تا از روزهای پر فراز و نشیبش در این کسب و کار و مشکلاتی که در مسیر فعالیتهایشان قرار داشته بگوید.

علیزاده می گوید از سال 88 و بعد از اینکه خدمت سربازیش را به پایان رسانده فعالیت خود را در عرصه پرورش ماهیان زینتی به صورت رسمی آغاز کرده است.

او می گوید: در آن سالها بیش از 90 درصد ماهیان زینتی که در بازار کشورمان بودند از خارج وارد می شدند و تنها 10 درصد تولید داخلی بودند و همبن مسئله انگیزه ما را برای احداث و راه اندازی کارگاهمان بیشتر مسمم می کرد.

سال اول درآمدمان خوب بود و باعث شد تا کارگاهمان را گسترش دهیم.

سال اول فضایی که برای کارگاه اختصاص داده بودیم 200 متر بود که بعد از آن رفته رفته افزایشش دادیم و حالا هم کارگاهمان را به بیش از 100 متر مسقف رسانده ایماین تکثیرکننده ماهی زینتی در مورد ماهیانی که پرورش داده می شود توضیح می دهد؛ ماهیان زنده زا و ماهیان تخم گذار دو نوع ماهیانی است که ناصر علیزاده در کارگاه خود در کنار گیاهان آکواریومی تکثیر و پرورش می دهد و هرکدام هم شرایط نگهداری خاص خود را دارند.

این کارگاه پرورش ماهی حدود 300 آگواریوم و چندین استخر پرورشی دارد و سالانه بیش از 600 هزار قطعه ماهی پرورش می دهد که با این حال به نظر می رسد جا برای گسترش هست.

علیزاده می گوید با همه این تبلیغات و تاکیداتی که روی توجه به تولید داخل و اقتصاد مقاومتی می شود و با این همه گسترش تکثیر کنندگان و پرورش دهنده ها و کارگاههای ماهی زینتی در این سالها باز هم بیش از 70 درصد واردات داریم.

به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هادر کشور وجود داردآمارهایی که این تکثیرکننده کهنه کار می دهد تکان دهنده است.

او می گوید کالای لوکسی مثل ماهی زینتی که در داخل کشور به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هاست سالها میلیاردها تومان و دلار پول و ارز از کشور خارج می شود در حالی که با حمایت مناسب، ایران می تواند علاوه بر تامین نیاز خود به صادر کننده بزرگ این صنعت به کشورهای همسایه و منطقه تبدیل شود.

او ادامه می دهد، درست است که قیمت همه کالا ها در بازار افزایش پیدا کرده اما مواد اولیه ای که برای پرورش ماهی زینتی مورد نیاز است رشد بعضا چند هزار درصدی داشته.

او می گوید تخم میگو(آرتمیا) را که غذای اولیه برای پرورش ماهیان تخم زا است و تقریبا می توان گفت حکم شیر مادر را برای بچه ماهی دارد پیش از اینها 8هزار تومان قیمت هر کیلوی آن بود اما حالا قیمت هر کیلوی آن به بالای 1 میلیون تومان رسیده آن هم اگر پیدا شود.

علیزاده می گوید زمانی بود که هر هفته به عراق و آذربایجان و ترکیه صادرات ماهی داشتیم اما حالا همه این صادرات هم قطع شده و در چند سال گذشته شرایط به گونه ای شده که کارگرهایی را هم که در این مرکز مشغول بودند را مرخس کردیم و حال 3 نفره در اینجا فعالیت می کنیم.

علیزاده در پایان می گوید: توصیه ای هم به آنهایی که می خواهند این حرفه را شروع کنند دارم، بدون پشتوانه و حمایت دولتی در شرایط فعلی واقعا شروع کار سخت است.

با متوقف کردن واردات می توان هم اشتغال قابل توجهی را برای جوان ها ایجاد کرد و مانع خروج ارز از کشور شد که این هم مربوط به دولت می شود که باید تصمیمات درستی اتخاذ کنند.

افزایش چندین برابری لوازم آکواریومی و واردات محضپس از گفت و گو با تولید کننده ماهیان زینتی سراغی به فروشنده ها و بازار این کالای لوکس و زینتی می رویم.

خیابان سعدی تبریز یکی از مراکز تجمع فروشگاههای ماهیان و لوازم آکواریوم است.

به سراغ یکی از همین فروشگاهها می رویم.

سعید جوان بلند قدی است که مشغول تمیز کردن آکواریوم ها و مرتب کردن مغازه است، سر صحبت را با او باز می کنیم.

از شرایط بازار و افزایش قیمت ها گلایه دارد می گوید: قیمت کالاهای مربوط به آکواریوم نسبت به بقیه کالا ها افزایش چند برابری داشته.

او می گوید به خاطر افزایش قیمت دلار و به خاطر وارداتی بودن اکثر ماهی ها قیمت ها جهش زیادی داشته و همین مسئله روی بازار اثرگذار بوده است.

در مورد خریدهایش از پرورش دهنده ها می پرسیم : اما پاسخ سعید در مورد کیفیت ماهیان خارجی است او نظرش این است که ماهیانی که از خارج وارد می شوند کیفیت بالایی دارند و در این مورد صحبت می کند اما در آخر که کمی یخش آب شده با خنده می گوید از شما چه پنهان قیمتها هم اثر دارد.

او می گوید پیش از افزایش دلار ماهی خارجی را می شد به قیمت پایین تر هم خرید و همین مسئله باعث شده تا کارگاههای کوچک و خانگی پرورش ماهی در همین تبریز تعطیل شود.

چندین مورد بود که آکواریوم ها و وسایلشان را در همین مغازه یک جا خریدم و خودم خورد خورد فروختم .

سعید در پایان می گوید فقط توجهتان را به ماهی معطوف نکنید، الان برای تکمیل کردن یک آکواریوم معمولی وسایل و لوازم مختلفی لازم دارد که تنها یک بخشش ماهی است.

الان پمپ و بخاری و لوازم اینچنینی ساده که فناوری خاصی هم برای ساختش لازم نیست از خارج به خصوص چین وارد می شود و یکی دو کارخانه سازنده داخلی لوازم آکواریوم هم که قبلا بودند، تعطیل شدند.

در حال صحبت هستیم که یکی دو نفر دیگر هم وارد مغازه سعید می شوند که بعد متوجه می شویم هم صنف های او هستند که آنها هم حرف های سعید را تصدیق می کنند.

بازار یا بهتر بگوییم صنعت و تجارت ماهی زینتی که سالانه میلیاردها دلار ارز از کشور مستقیم و غیر مستقیم خارج می کند به نظر با یک برنامه ریزی درست می تواند به یک تجارت سود آور برای کشور بدل شود و اشتغال آفرین هم باشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - ماهی - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - کشور - خدمت سربازی - علیزاده - تولید - صورت - حمایت - میلیارد - سرمایه - درصد - عضو شورای شهر - سربازی - صنعت - واردات - اقتصاد ایران - بسیج سازندگی - رشد اقتصادی - درآمد - تبریز - بازار - شورای شهر - جهان - مالی - متفاوت - انتخاب - شرایط - ایران

آخرین اخبار سرویس:
دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

قیمت سکه، طلا و دلار امروز 21 آبان ماه

همه چیز درباره قیمت دلار؛ بالا می رود یا پایین می آید؟

عربستان از آمریکا بازی خورد/ بازار نفت 180درجه چرخید

قیمت سکه 270 هزار تومان کاهش یافت/طلای 18 عیار 401 هزار تومان

قیمت خودرو در بازار امروز+ جدول

قیمت طلا و سکه در بازار+جدول

افزایش ارزش دلار در پی بی ثباتی در اروپا

قیمت سکه 21 آبان 4 میلیون و 340 هزار تومان شد

استخدام طراح سایت حرفه ای LARAVEL در یک موسسه معتبر

تقاضای طلاق در ساری 22 درصد کاهش یافت

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز افتتاح شد

بانک قنات های خراسان شمالی شکل گرفت

سهم بنزین به فرد تعلق می گیرد،نه خودرو/هرکسی مصرف نکرد می تواند سهمیه اش را آزاد بفروشد

بانک مرکزی: سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

وزارت خزانه داری آمریکا: ارتباط بانک مرکزی ایران با سوییفت قطع شد

افزایش قیمت آب شرب تهرانی ها از اول آذر

سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد/ سامانه های جایگزین پیام رسانی عملیاتی شده اند

بازنشستگان از 27 آبان نباید سمتی داشته باشند

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در بافق

استخدام مدیر فروش، کارشناس فروش و بازاریاب در تهران

آمادگی برزیل برای توسعه روابط اقتصادی و زیست محیطی با ایران

کاهش 5000 تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار

وزیر اقتصاد خبر داد: تعیین دو بانک تخصصی برای ارتباط با برزیل

کاهش 5000تومانی قیمت گوشت قرمز در بازار تهران

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

مقام آمریکایی مدعی شد: دسترسی بانک مرکزی ایران به سوییفت قطع شد

سوییفت نقشی در نگهداری حساب ها و تسویه ارزی ندارد

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارد

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

اعتبار 55 میلیارد تومانی برای ایجاد پارکینگ های محلی

خریدوفروش کارت سوخت در برخی پمپ بنزین های تهران، قیمت 100هزار تومان

سکه و ارز در بازار امروز با چه قیمت‎های معامله شد؟

لزوم بیمه بانوان سرپرست خانوار

بانوان بلند همت پشت چرخ زندگی

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

اعتبار 55 میلیارد تومانی برای ایجاد پارکینگ های محلی

70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه های فنی وحرفه ای وارد بازار کار می شوند

جزییات جدید از بسته حمایتی دولت

چهار میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی در گناباد پرداخت شد

120 میلیارد تومان آلومینیوم قاچاق در یزد کشف شد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در یزد

2 هزار نسخه کتاب کودک به کتابخانه های جهرم اهدا شد

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

بورس نیویورک فعالیت خود را با کاهش ارزش آغاز کرد

جهانگیری تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز را افتتاح کرد

کاریکاتور/ شرایط ویژه توزیع سبد کالا!

توانمندسازی خانوارهای مددجوی امداد لازمه اشتغال زایی آنان است

با 20 درصد رشد، نقدینگی به 1672 هزار میلیارد تومان رسید

تکذیب شایعه تغییر رییس بنیاد مستضعفان

120 میلیارد تومان آلومینیوم قاچاق در یزد کشف شد

توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید سرعت گیرد

162 مقاله به همایش ملی زعفران در تربت حیدریه رسید

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت / کاهش ادامه دار قیمت ها

صدور 72پروانه استاندارد زعفران در خراسان رضوی

بازگشت پرواز کیش–تهران به فرودگاه مقصد/سرگردانی 6 ساعته مسافران 

2 هزار نسخه کتاب کودک به کتابخانه های جهرم اهدا شد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در یزد

قیمت گوشت در تهران 5 هزار تومان ارزان شد

منچستر سیتی و همکاری مشترک با شرکت تاپیت

سر طراح مزدا راهی چری می شود

نسخه پلاگ این هیبریدی ب ام و X3 و X5 در راه هستند

آینه کاری دیوار؛ درخشش را به خانه خود دعوت کنید!

کاهش قیمت سکه و ارز

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

جواد تکجو شرایط ویژه توزیع سبد کالا!

72 پروانه استاندارد زعفران در خراسان رضوی صادر شد

مشکل تجمع فاضلاب در منطقه مسکونی+فیلم

سفره گران بدون افزایش حقوق

آیا می دانید مرخصی گرفتن روی مغز و بدن شما چه تاثیری می گذارد؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت هـافـمن در تهران

منتظر عرضه گلکسی S10 سامسونگ در ماه مارس 2019 باشید!

تحریم ها تاثیری بر صنعت برق کشور ندارند

کلنگ زنی بزرگترین زیپ لاین شمال غرب کشور در لاهرود

محافظه کاری در بهره گیری از فناوری در صنعت بیمه را کنار بگذارید

جواد تکجو شرایط ویژه توزیغ سبد کالا!

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

بنیاد مسکن معاف از مالیات نیست/ همه مالیات ها را پرداخت کرده ایم

قطع دسترسی چند موسسه مالی ایرانی به سوییفت

جمهوری آذربایجان 717 میلیون بشکه نفت از حوزه نفتی چراغ در خزر استخراج کرد

نحوه واریز کمک جبرانی دولت مشخص شد | کارمندان و بازنشستگان با حقوق زیر سه میلیون تومان بخوانند

طلب 15 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از بیمه شدگان

جهانگیری تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز را افتتاح کرد

چالش بزرگ کارت سوخت؛ از خرید و فروش میلیونی تا طرح ادغام با کارت بانکی

اسپوتنیک: آب خزر به سرعت کم می شود

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید و تامین کالا در تهران

تب قیمت گوشت گرم یک درجه پایین آمد!

صاحبان خانه های فرسوده در استان اردبیل تسهیلات می گیرند

اعتبار اشتغال روستایی ایلام به 12 هزار میلیارد ریال افزایش یافت

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

حمایت دولت، به زیاندهی آذرآب پایان داد

کشف 4 هزار تن آلومینیوم احتکار شده در بافق

بررسی راه اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا

حمایت دولت، به زیاندهی آذرآب پایان داد

نخستین جشنواره زعفران استان مرکزی در خمین برگزار می شود

فاصله گرفتن از مدیریت سنتی لازمه مدیریت صحیح بحران است

صاحبان خانه های فرسوده در استان اردبیل تسهیلات می گیرند

ساخت 80 دستگاه گریدر در هپکو اراک آغاز شد

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود