مطالب مرتبط:
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود
ارزی که باعث رونق سفر خارجی شد
تاثیر بسته جدید ارزی بر سفرهای خارجی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:252018-08-19اقتصادي

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود


پایگاه خبری تبریز بیدار در گزارش از صنعت لوکس ماهی های زینتی، به بررسی وضعیت بازار این نوع ماهی ها پرداخته و نوشته است: ارزی که طعمه ماهیان خارجی شده و از کشور خارج می شود.

- صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران و نیاز بیش از پیش به جلوگیری از خروج بی مورد ارز از کشور و همچنین توجه به تولیدات داخلی، حمایت و گسترش فعالیت های اقتصادی که رقیب واردات هستند می تواند کمک زیادی به بهبود و رشد اقتصادی کشور داشته باشد.

عرصه های فعالیت اقتصادی متنوع و گوناگون اند و افراد با مهارتها،تجربیات،علایق و سرمایه اولیه متفاوت می توانند در عرصه های مختلف وارد عمل شوند و فعالیت تولیدی و اقتصادی خود را شروع کنند.

عرصه تولید و پرورش آبزیان از جمله عرصه های تحقق اقتصاد مقاومتی است که بسیج سازندگی نیز در سالهای اخیر در این زمینه آموزشها،تسهیلات و حمایتهایی را در دستور کار خود قرار داره است.

صنعت رو به رشد تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در جهان با گردش مالی ده ها میلیارد دلاری آن به صورت سالیانه و با ایجاد اشتغال، درآمد و توان صادراتی بسیار مناسب، می تواند فرصت های شغلی و اقتصادی مناسبی را برای کشور ایجاد کند.

پرورش ماهیان زینتی از جمله طرح های اشتغالزایی است که نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد و در عرصه های اقتصاد مقاومتی مورد حمایت قرار می گیرد.

ناصر علیزاده یکی از کسانی است که در عرصه تکثیر و پرورش آبزیان زینتی فعالیت می کند.

سالن پرورش ماهی او در شهر تیمورلوی آذرشهر قرار دارد.

او که در حال حاضر به عنوان عضو شورای شهر تیمورلو هم انتخاب شده می گوید از سال 74 که در دوره متوسطه تحصیل می کرد همزمان به صورت آزمایشی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کرده است و پس از دوران خدمت سربازی به صورت جدی وارد این کسب و کار شده است.

ماهیان زینتی 90درصد وارداتی هستندپای گفت و گو و درد دل های آقای علیزاده نشستیم تا از روزهای پر فراز و نشیبش در این کسب و کار و مشکلاتی که در مسیر فعالیتهایشان قرار داشته بگوید.

علیزاده می گوید از سال 88 و بعد از اینکه خدمت سربازیش را به پایان رسانده فعالیت خود را در عرصه پرورش ماهیان زینتی به صورت رسمی آغاز کرده است.

او می گوید: در آن سالها بیش از 90 درصد ماهیان زینتی که در بازار کشورمان بودند از خارج وارد می شدند و تنها 10 درصد تولید داخلی بودند و همبن مسئله انگیزه ما را برای احداث و راه اندازی کارگاهمان بیشتر مسمم می کرد.

سال اول درآمدمان خوب بود و باعث شد تا کارگاهمان را گسترش دهیم.

سال اول فضایی که برای کارگاه اختصاص داده بودیم 200 متر بود که بعد از آن رفته رفته افزایشش دادیم و حالا هم کارگاهمان را به بیش از 100 متر مسقف رسانده ایماین تکثیرکننده ماهی زینتی در مورد ماهیانی که پرورش داده می شود توضیح می دهد؛ ماهیان زنده زا و ماهیان تخم گذار دو نوع ماهیانی است که ناصر علیزاده در کارگاه خود در کنار گیاهان آکواریومی تکثیر و پرورش می دهد و هرکدام هم شرایط نگهداری خاص خود را دارند.

این کارگاه پرورش ماهی حدود 300 آگواریوم و چندین استخر پرورشی دارد و سالانه بیش از 600 هزار قطعه ماهی پرورش می دهد که با این حال به نظر می رسد جا برای گسترش هست.

علیزاده می گوید با همه این تبلیغات و تاکیداتی که روی توجه به تولید داخل و اقتصاد مقاومتی می شود و با این همه گسترش تکثیر کنندگان و پرورش دهنده ها و کارگاههای ماهی زینتی در این سالها باز هم بیش از 70 درصد واردات داریم.

به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هادر کشور وجود داردآمارهایی که این تکثیرکننده کهنه کار می دهد تکان دهنده است.

او می گوید کالای لوکسی مثل ماهی زینتی که در داخل کشور به خاطر شرایط اقلیمی مناسب و متنوع کشور امکان پرورش اکثر گونه هاست سالها میلیاردها تومان و دلار پول و ارز از کشور خارج می شود در حالی که با حمایت مناسب، ایران می تواند علاوه بر تامین نیاز خود به صادر کننده بزرگ این صنعت به کشورهای همسایه و منطقه تبدیل شود.

او ادامه می دهد، درست است که قیمت همه کالا ها در بازار افزایش پیدا کرده اما مواد اولیه ای که برای پرورش ماهی زینتی مورد نیاز است رشد بعضا چند هزار درصدی داشته.

او می گوید تخم میگو(آرتمیا) را که غذای اولیه برای پرورش ماهیان تخم زا است و تقریبا می توان گفت حکم شیر مادر را برای بچه ماهی دارد پیش از اینها 8هزار تومان قیمت هر کیلوی آن بود اما حالا قیمت هر کیلوی آن به بالای 1 میلیون تومان رسیده آن هم اگر پیدا شود.

علیزاده می گوید زمانی بود که هر هفته به عراق و آذربایجان و ترکیه صادرات ماهی داشتیم اما حالا همه این صادرات هم قطع شده و در چند سال گذشته شرایط به گونه ای شده که کارگرهایی را هم که در این مرکز مشغول بودند را مرخس کردیم و حال 3 نفره در اینجا فعالیت می کنیم.

علیزاده در پایان می گوید: توصیه ای هم به آنهایی که می خواهند این حرفه را شروع کنند دارم، بدون پشتوانه و حمایت دولتی در شرایط فعلی واقعا شروع کار سخت است.

با متوقف کردن واردات می توان هم اشتغال قابل توجهی را برای جوان ها ایجاد کرد و مانع خروج ارز از کشور شد که این هم مربوط به دولت می شود که باید تصمیمات درستی اتخاذ کنند.

افزایش چندین برابری لوازم آکواریومی و واردات محضپس از گفت و گو با تولید کننده ماهیان زینتی سراغی به فروشنده ها و بازار این کالای لوکس و زینتی می رویم.

خیابان سعدی تبریز یکی از مراکز تجمع فروشگاههای ماهیان و لوازم آکواریوم است.

به سراغ یکی از همین فروشگاهها می رویم.

سعید جوان بلند قدی است که مشغول تمیز کردن آکواریوم ها و مرتب کردن مغازه است، سر صحبت را با او باز می کنیم.

از شرایط بازار و افزایش قیمت ها گلایه دارد می گوید: قیمت کالاهای مربوط به آکواریوم نسبت به بقیه کالا ها افزایش چند برابری داشته.

او می گوید به خاطر افزایش قیمت دلار و به خاطر وارداتی بودن اکثر ماهی ها قیمت ها جهش زیادی داشته و همین مسئله روی بازار اثرگذار بوده است.

در مورد خریدهایش از پرورش دهنده ها می پرسیم : اما پاسخ سعید در مورد کیفیت ماهیان خارجی است او نظرش این است که ماهیانی که از خارج وارد می شوند کیفیت بالایی دارند و در این مورد صحبت می کند اما در آخر که کمی یخش آب شده با خنده می گوید از شما چه پنهان قیمتها هم اثر دارد.

او می گوید پیش از افزایش دلار ماهی خارجی را می شد به قیمت پایین تر هم خرید و همین مسئله باعث شده تا کارگاههای کوچک و خانگی پرورش ماهی در همین تبریز تعطیل شود.

چندین مورد بود که آکواریوم ها و وسایلشان را در همین مغازه یک جا خریدم و خودم خورد خورد فروختم .

سعید در پایان می گوید فقط توجهتان را به ماهی معطوف نکنید، الان برای تکمیل کردن یک آکواریوم معمولی وسایل و لوازم مختلفی لازم دارد که تنها یک بخشش ماهی است.

الان پمپ و بخاری و لوازم اینچنینی ساده که فناوری خاصی هم برای ساختش لازم نیست از خارج به خصوص چین وارد می شود و یکی دو کارخانه سازنده داخلی لوازم آکواریوم هم که قبلا بودند، تعطیل شدند.

در حال صحبت هستیم که یکی دو نفر دیگر هم وارد مغازه سعید می شوند که بعد متوجه می شویم هم صنف های او هستند که آنها هم حرف های سعید را تصدیق می کنند.

بازار یا بهتر بگوییم صنعت و تجارت ماهی زینتی که سالانه میلیاردها دلار ارز از کشور مستقیم و غیر مستقیم خارج می کند به نظر با یک برنامه ریزی درست می تواند به یک تجارت سود آور برای کشور بدل شود و اشتغال آفرین هم باشد.


کلید واژه ها: اقتصاد - ماهی - اقتصادی - اقتصاد مقاومتی - کشور - خدمت سربازی - علیزاده - تولید - صورت - حمایت - میلیارد - سرمایه - درصد - عضو شورای شهر - سربازی - صنعت - واردات - اقتصاد ایران - بسیج سازندگی - رشد اقتصادی - درآمد - تبریز - بازار - شورای شهر - جهان - مالی - متفاوت - انتخاب - شرایط - ایران

آخرین اخبار سرویس:
هدیه فروشگاه اینترنتی اکالا به طبیعت

پرداخت سود متناسب با ماهیت سپرده ها از امروز

​بانک صادرات ایران استخدام می کند

​خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری 9 ماهه بانک صادرات ایران 188 درصد افزایش یافت

نماینده سنقر خواستار توجه جدی ستاد کل نیروهای مسلح به استان کرمانشاه شد

جدیدترین قیمت خودرو در بازار تهران و کرج + جدول

تندیس نقره ای جایزه ملی حسابرسی به بانک انصار رسید

پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی ایران برای رونق بازار کار

تعطیلی و بیکاری قطعه سازان؛ اهرمی برای سواستفاده خودروسازان است

مردم نگران سهمیه بندی بنزین نباشند

بانک ملی، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

بورس- عرضه و تقاضا - 1397/11/01

بورس - معرفی بنیادی سهام - 1397/11/01

بورس - آمار روزانه - 1397/11/01

گردهمایی روسای شعب استان های فارس ،بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد

حدود 10میلیارد دلار وام ارزی هنوز وصول نشده است

تغییرات نظارتی و پیشگیرانه بانک تجارت

اجرای طرح ایمن سازی تکمیلی ریشه کنی فلج اطفال در کیش

ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری از امروز آغاز شد

پایان زمان واریز بسته حمایتی تأمین اجتماعی

واگن های جدید مترو در تهران تیرماه سال آینده وارد خطوط می شوند

کاهش قیمت مرغ در بازار

طرح برخورد با پوشاک برند قاچاق

تغییرات پی در پی در مدیریت سایپا

پیش فروش خودرو «فعلا» ممنوع

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

توزیع 600 هزار تن گندم با استفاده از حمل و نقل ترکیبی

واگذاری المهدی و هرمزال به شرکت مپنا

فروش بیمارستان پرحاشیه!

کاهش 20 درصدی غلظت آلاینده ها در صبح

انهدام باند فساد اداری در سازمان صمت لرستان توسط پاسداران گمنام امام زمان(عج)

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد افزایش تردد ناوگان سنگین در جاده ها/بیشترین ترافیک بین ساعات 17 تا 18

سودهای جدید بانکی چگونه محاسبه می شوند؟

سیستم آبیاری نوین در افزون بر2 میلیون هکتار مزارع اجرا شد

رییس بسیج اساتید تهران: دانشگاه هایی که از پول نفت تغذیه می شوند چطور می توانند کارآفرین تربیت کنند

اجرای مصوبه سود ماه شمار در بانک ها آغاز شد

روزنه های تدبیر و امید در توسعه سیستان و بلوچستان

چند کارمند اداره صنعت ، معدن و تجارت لرستان دستگیر شدند

طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی دام در آبیک آغاز شد

تبلیغات نامتعارف سایبری 15 واحد صنفی را به تعطیلی کشاند

هفت هزار و 500 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین رسیدگی شد

پایان صبر ایران

اجرای طرح لاینینگ در سیمرغ

نجات دانشگاه ها با 1 درصد بودجه شرکت های دولتی

جـزئـیـات طـرح سـهـمـیـه بـنـدی بـنـزیـن

چند کارمند سازمان صمت لرستان دستگیر شدند

طرح عجیب نمایندگان مجلس برای ایجاد سامانه خرید و فروش سوخت؛ یک لیتر بنزین به ازای هر نفر

اولین های بورس - 1397/11/01

عبور از بحران بیکاری با رونق مسکن

تکمیل و مرمت بزرگترین آب انبار کشور در اسدآباد

اطلاعیه مهم وزارت صمت درباره ثبت سفارش

نفت برنت 63 دلار شد

تاثیرات منفی سرمایه خارجی

در شرکت های ایران خودرو و سایپا فساد بیداد می کند

قیمت طلا، سکه و ارز

شرکت مپنا جایگزین شرکت فروآلیاژ گنو در شرکت آلومینیوم المهدی شد

بانک ملی ایران، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

زمین های حاصلخیز دیروز، امروز کویر و پناهگاه موش شده/وضعیت بد خانواده های کشاورزان

فراخوان تهرانی ها برای اهدای خون

افزایش 330 درصدی دریافتی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت

پایان زمان واریز بسته حمایتی تأمین اجتماعی؛ بسیاری از مشمولان، دریافتی نداشتند

فرصت رانت خواری در بانک ملی از «ژن خوب» ها گرفته شد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در البرز

شهرک ویژه صنعتی بزرگ در لارستان راه اندازی می شود

اثرات تحریم در حوزه مخابرات با مدیریت طرح ها کنترل شده است

شهرک ویژه صنعتی بزرگ در لارستان راه اندازی می شود

ایجاد شغل برای 5 هزار نفر جهت صنایع کشاوری در یزد

70 هزار مورد بازرسی از بازار استان در سالجاری

11 هزار شعبه بانکی در ایران تعطیل می شود؟

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/01

تلاش دوباره برای بازگشت ارز صادراتی

برگزاری جلسه کمیته وصول مطالبات شعب استان مازندران و گلستان بانک صنعت و معدن

نرخ طلا و سکه در یکم بهمن 97+ جدول

مسکن در کدام کشور منطقه ارزان تر از ایران است؟

پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تفاهم‎نامه همکاری امضا کردند

استخدام کمک حسابدار،مدیر فروش در یک شرکت معتبر- اصفهان

در شهر ملی سفال، سفال همدان می فرشند

موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی، دوره‎های آموزشی در حوزه نفت و گاز برگزار می‎کند

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب

نتایج نشست تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی

مدیرعامل هواوی: روزهای سختی در راه است

فراخوان مسابقه طراحی الگوی معماری ساختمان های بانک ملی ایران

امید به بهبودی وضعیت مسکن

بی مروتی بانک ها با مهاجران

بانک ملی ایران، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی: بانک ملی ایران عصای نظام اقتصادی کشور است

پژو207 اتوماتیک 108 میلیون تومان/قیمت خودرو در 1 بهمن 97

پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی ایران برای رونق بازار کار

بلاکچین انقلابی بزرگ در بانکداری الکترونیک ایجاد می کند

عقب گرد 3652 واحدی شاخص کل بورس

استخدام نیروی خدماتی و نگهبانی جهت یک شرکت در کیش

استخدام برشکار ماهر مانتو آقا در البرز

لوکس ترین هواپیمای امارات + عکس

بررسی موضوع تبدیل ودایع مشترکان تلفن ثابت به سهام؛ برآورد رقمی معادل 3500 میلیارد تومان

امکان افزایش وام ازدواج تا 30 میلیون تومان وجود دارد

واریز عیدی بازنشستگان روستایی در اواسط بهمن ماه

خط ویژه مالی برای نوسازی ناوگان عمومی پایتخت باز شود

30 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان شخم زده شد

گزارش لحظه به لحظه فارس آغاز سومین عرضه نفت خام در بورس انرژی

مدیرعامل بانک مسکن تشریح کرد اجرای برنامه انضباطی توسط بانک ها شرط انتشار اوراق رهنی/برنامه تسهیلات دهی سال 98 بانک مسکن

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود

تبریز بیدار: ارزی که طعمه ماهیان خارجی می شود