مطالب مرتبط:
تیام با ناز و کرشمه دست استقلال را در پوست گردو گذاشت
دایی: نه سر پیازم نه ته پیاز اما دوست دارم کیروش بماند / اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دایی: امیدوارم کی روش بماند؛ خودم را وارد ماجرای انتخاب سرمربی تیم ملی نمیکنم/اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دست استقلال در پوست گردو
آقایان افتخاری و توفیقی باید زودتر استعفا می دادند ؛ دست ما را در پوست گردو گذاشتند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اقتصادي

دست نخل داران در پوست گردو


گرمای بیش از حد هوا در روزهای اخیر موجب شد 30 درصد خرمای شرق کرمان از بین برود و خسارتی 150 میلیارد تومانی به کشاورزان تحمیل شود.

- شعارسال:" استان کرمان رتبه نخست سطح زیرکشت خرما در کشور را به خود اختصاص داده است و دومین تولید کننده خرما از نظر حجم محصول محسوب می شود؛ در واقع این محصول بعد از پسته دومین محصول صادراتی کرمان در بخش کشاورزی است و هر سال میلیون ها دلار را نصیب صادر کنندگان این محصول می کند.

اقتصاد شرق و جنوب کرمان به ویژه در شهرستان ها بم، ریگان، فهرج و هفت شهرستان جنوبی استان وابسته به خرما است و باغ شهر بم بی شک مهم ترین قطب تولید کننده خرمای مضافتی و مرغوب در کشور است که بخش قابل توجهی از این محصول راهی کشورهای مسلمان در ماه رمضان می شود و سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.

اما طی سال های اخیر کشاورزان شرق کرمان با پدیده ای مواجه شده اند که با وجود صرفه هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی هنوز چاره ای برای رفع آن اندیشیده نشده است، هر سال دقیقاً در این زمان از سال که یک ماه تا فصل برداشت محصول خرما باقیمانده است به یک باره با گرم شدن هوا طی کم تر از یک هفته حجم قابل توجهی از محصول بر روی شاخه های درختان می خکشد و از بین می رود.

پدیده خشکیدگی خوشه های خرما موجب شده بسیاری از مردم درآمد سالانه خود را از دست بدهد.

ساکنان شرق کرمان معمولاً با کشت چند درخت خرما و برداشت این محصول درآمد سالانه خود را تأمین می کند؛ اما تغییرات اقلیمی موجب شده است ضربه اقتصادی قابل توجهی به اقتصاد خانوار وارد شود و هیچ راهکار مناسبی هم برای حل این مشکل در نظر گرفته نشده است.

30 هزار تن محصول از بین رفت شیوع آفت زنجره خرما، ریزگردها و طوفان های متوالی شن، خشک سالی و گرمای هوا در کنار یکدیگر مجموعه ای از چالش ها را ایجاد کرده اند که دست خرماکاران را در پوست گردو گذاشته است و طبق اعلام مسئولان استان کرمان تنها در شرق استان کرمان، یعنی بم، ریگان و فهرج 150 میلیارد تومان خسارت برجای گذاشته است و 30 هزار تن محصول به کلی از بین رفته است.

البته برخی از فرمانداران عددی بیش تر را بیان می کنند.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان های شمالی استان کرمان اظهار داشت: پیش بینی ما برداشت 160 هزار تن خرمای از ارقام گوناگون در سال جاری بود که این میزان به کم تر از 130 هزار تن رسیده است.

عباس سعیدی گفت: در سال های اخیر بخش تحقیقات کشاورزی مطالعات گسترده ای را برای کاهش خسارت انجام داده است؛ اما ادامه تغییرات اقلیمی که بیش ترین تأثیر خود را در شرق استان کرمان به جای گذاشته است خسارت ها تداوم بخشیده است.

وی تصریح کرد: امسال هم شاهد افزایش دمای هوای شرق کرمان بودیم به همین دلیل میزان رطوبت هوا به شدت کاهش یافت و پدیده خشیدگی خوشه های خرما بار دیگر روی داد.

سعیدی با بیان این که متأسفانه تاکنون یک راه حل قطعی برای حل مشکل پیدا نشده است، گفت: به کشاورزان توصیه شده است کود پتاس در این فصل از سال استفاده کنند که در برخی موارد موجب کاهش خسارت شده است، البته برخی از کشاورزان روش های ابداعی هم داشته اند که تأثیرگذار نبوده است، در سال جاری روند گرمای هوا بیش تر شده است و شاهد افزایش پنج درجه ای دمای هوا شده است.

در این میان شاید بتوان گفت بیش ترین صدمه به اقتصاد مردم بومی در شهرستان ریگان وارد شده است، مردم ریگان که این روزها درگیر طوفان شن و ریزگردها هستند با خشک شدن محصولشان حالا با مشکل جدی دیگری دست به گریبان شده اند و به نظر می رسد حمایت های دولتی می تواند بخشی از این مشکلات را کاهش دهد.

فرماندار ریگان اظهار داشت: متأسفانه خسارت پدیده خشکیدگی خوشه خرما به مردم و کشاورزان ریگانی میلیاردها تومان برآورد می شود و بخش قابل توجهی از محصول از بین رفته است؛ با وجود این هنوز قسمتی از محصول تولید شده سال گذشته در سردخانه ها وجود دارد و کشاورزان امیدوارند با فروش این محصول بخشی از مشکلات را کم کنند.

20 تا 90 درصد محصول ریگان خسارت دیده است امین باقری افزود: هنوز برآورد دقیقی از خسارت ها وجود ندارد و کارشناسان در حال بررسی هستند؛ اما در برخی از باغ ها شاهد خسارت بالای 90 درصد هستیم و در برخی مناطق خسارت کم تر بوده است.

وی بیان کرد: هر سال دقیقاً چند روز به برداشت محصول با افزایش ناگهانی دمای هوا بخش قابل توجهی از محصول دچار ریزش می شود و به دلیل تک بعدی بودن اقتصاد مردم در این شهرستان کشاورزانی که خرج زندگی سالانه خود را از برداشت خرما تأمین می کنند با مشکل مواجه می شوند.

باقری به تغییرات اقلیمی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: طوفان های متوالی شن و ریزگردها نیز بر حجم خسارت ها افزوده است و ادامه این روند می تواند کشاورزی ریگان را با مخاطره مواجه کند.

فرماندار ریگان بیان کرد: تک محصولی بودن کشاورزی ریگان باید با اجرای طرح های اصلاح الگوی کشت جبران شود؛ اما کشاورزان در نسل های متوالی به تولید خرما اشتغال داشته اند و نمی توان به سادگی وابستگی مردم به خرما را کاهش داد.

وی گفت: خسارت ها بین 20 تا 90 درصد از نخلستان ها بوده است و باید با تشکیل ستاد ویژه مسئولان برای حمایت از مردم در شرایط اقتصادی کنونی چاره اندیشی کنند.

محمد قربانی، یکی از تولید کنندگان خرما در شهرستان بم است که درباره وضعیت خرماداران بمی گفت: بم مهم ترین تولید کننده خرمای مضافتی در کشور محسوب می شود، در این شهرستان در سال جاری میزان خسارت های ناشی از خشکیدگی خوشه خرما بیش تر از سال های قبل شده است.

طرح های پژوهشی هزینه بر اما ناکارآمد هستند این صادر کننده خرما گفت: در برخی از نخلستان های بم شاهد خسارت 100 درصدی هستیم و عملاً محصولی برای برداشت باقی نمانده است، همچنین کیفیت خرمای باقیمانده نیز کاهش یافته است که در کنار افزایش دمای هوا خشک سالی بر مشکلات افزوده است و شاهد کاهش آبدهی قنات ها و کاهش رطوبت در منطقه هستیم.

وی گفت: مسئولان می گویند 27 طرح پژوهشی برای مقابله با خشکیدگی خوشه خرما در دستورکار قرار گرفته است؛ اما عملاً این پژوهش ها هیچ تأثیری در کاهش خسارت ها نداشته است، در سال جاری همچنان در پدیده ای عجیب شاهد گل دهی مجدد در برخی از نخلستان ها بودیم که توان درختان را گرفت و موجب خسارت بیش تر شده است.

قربانی بیان کرد: در استان کرمان تولید کنندگان محصولات کشاورزی همیشه زیرسایه پسته بوده اند و آن قدر که به این محصول توجه می شود به محصول استراتژیکی مانند خرما توجه نشده و باغ های بم در حال صدمه دیدن هستند و از مسئولان هم فقط حرف شنیده ایم، اگر این طرح ها موفق بودند، چرا در کشاورزی شهرستان هیچ تأثیری نداشتند.

وی گفت: متأسفانه مسئولان پس از سال ها از شروع این پدیده در شرق کرمان هنوز هم می گویند عامل پدیده ناشناخته است و راهکار ارائه نمی دهند.

مریم سلاجقه، کارشناس کشاورزی اداره هواشناسی استان کرمان، اظهارداشت: پدیده خشکیدگی خوشه های خرما ارتباط مستقیم با تغییرات اقلیمی منطقه دارد که بیش تر در شرق استان کرمان نمود داشته است.

وی افزود: هر سال شاهد روند افزایشی دمای هوا هستیم و به نظر می آید کشاورزان باید با اجرای طرح هایی مانند کشت برخی از محصولات در نخلستان ها و همچنین استفاده از کودهای پتاس روند کشاورزی سنتی را تغییر دهند.

وی ادامه داد: نیاز به طرح های علمی و مطالعات دقیق برای رفع این مشکل هستیم که به صورت گام به گام برای رفع پدیده خشکیدگی خوشه های خرما حرکت کنیم، در واقع این پدیده بیش تر در استان کرمان روی می دهد یکی از عوارض گرمای ناگهانی هوا و بادهای گرمی است که در این فصل در منطقه بروز می کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 27مرداد1397 ، کدخبر: 52841: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: استان کرمان - کرمان - خرما - استان - تغییرات اقلیمی - کشاورزی - خسارت - اقتصاد - برداشت - کشاورزان - میلیارد - کشور - بازار جهانی - درآمد - تولید - پدیده - ماه رمضان - گردو - جنوب - ریزگردها - درخت - پوست - پیش بینی - مسئولان - اقتصادی - راهکار - درختان - مسلمان - بازار - طوفان

آخرین اخبار سرویس:
11 هزار هکتار اراضی چشم انتظار پایاب سد گیوی هستند

توسعه گردشگری و کشاورزی باید متوازن باشد جلوگیری از تغییر کاربری زمین های کشاورزی

بهره برداری منابع آبی ابرکوه نیازمند اصلاح روش ها

نیکوکار استهبانی، دسترسی رایگان به کپی برای مردم فراهم کرد

سد عنبران تامین اعتبار می شود

مجوز خارج سازی شناور مغروقه خانیان در آبراه اروند اخذ شد

شهرداران واعضای شورای شهرتهرا ن به برنامه کتابگردی دعوت شدند

41میلیاردریال تسهیلات به زعفران کاران خراسان شمالی پرداخت شد

امنیت شغلی و تأمین معیشت، چالش های بی پایان کارگران

برداشت ذرت دانه ای در شهرستان شوشتر آغاز شد

طرح نهال کاری 38هکتار از اراضی منابع طبیعی در شوشتر آغاز شد

اتمام طرح های عمرانی دهگلان یک هزار میلیارد ریال نیاز دارد

افزایش تولید میدان نفتی فروزان

تجمع کارگران شهرداری برای دومین روز متوالی

شرکت های دانش بنیان به کمک صنعت گاز می آیند

افتتاح 6 طرح گردشگری در آذربایجان غربی

پیگیری طرح تجهیز مزارع پرورش ماهی به سیستم های مکانیزاسیون +فیلم

واحدهای صنعتی راکد کشور بازگشایی می شوند

چرا سالی 20 هزار میلیارد تومان یارانه به ثروتمندان تعلق می گیرد؟

تکمیل پازل سهمیه بندی با دور باطل کارت سوخت

تلاش بی وقفه شرکت آمریکایی تولید سیگار برای حضور در ایران/ رد پای مدیران فاسد در پرونده «فیلپ موریس» +اسناد و تصاویر

افزایش دستمزد کارگران از طرف دولت عقلایی نیست

افزایش قابل توجه معاملات نیمایی

تولید و بازار کشور تشنه مهارت افزایی جوانان

طرح نهال کاری 38هکتار از اراضی منابع طبیعی در شوشتر آغاز شد

نان سمنان کیفیت می گیرد

پیش بینی هر ورقه سهام عدالت یک خانوار پنج نفره ، 12 میلیون و 21 میلیون تومان می باشد

مدیرعامل بانک ملی و استاندار آذربایجان غربی تفاهمنامه امضا کردند

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در سال 97

استخدام سرپرست تاسیسات،کارشناس برق والکترونیک،کارشناس تصفیه آب

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش(کشاورزی)/کرمان،هرمزگان

سرپرست سازمان صنایع کوچک:  با صنعتگران تعامل می کنیم

اخیرا تعدادی دوربین کنترل ترافیک در یکی از انبارها در شهرداری پیدا شده است

پیشنهاد راه اندازی سوییفت منطقه ای به شبکه بانکی

لزوم توجه بیشتر به موضوع سرویس بهداشتی در شهر

ماجرای روز خیانت در زندگی زناشویی چیست؟

مسدود شدن حساب های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی ایران

عدم تامین مالی و به دنبال آن عدم پیشرفت پروژه های پالایشی و پتروپالایشی

بزرگترین مشکل کشور بالا بودن نرخ بیکاری است/ 75 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی شاغل هستند

جنگ اقتصادی نیازمند چریک های اقتصادی و صنعتی است

واکنش آموزش و پرورش به عدم پرداخت حقوق معلمان خارج از کشور/ تمهیدی از سوی بانک مرکزی اتخاذ نشده است

بررسی وضعیت طرح ها و پروژه های باز آفرینی شهری استان گیلان

اجرای نظام رفع تداخلات در زمین های کشاورزی ساری

تامین آب آشامیدنی سرفاریاب از سد کوثر

مرگ 70 درصدی استارتاپ ها به دلیل نداشتن ایده خلاقانه/8 سال زمان برای کسب سود

جوان گرایی در جامعه المصطفی العالمیه

شورای اقتصاد مقاومتی دادگستری قزوین

نان سمنان کیفیت می گیرد

نیکوکار استهبانی، دسترسی رایگان به کپی برای مردم فراهم کرد

41میلیاردریال تسهیلات به زعفران کاران خراسان شمالی پرداخت شد

مجوز خارج سازی شناور مغروقه خانیان در آبراه اروند اخذ شد

شهرداران واعضای شورای شهرتهرا ن به برنامه کتابگردی دعوت شدند

افزایش ساعت سرویس دهی خط 5 در روزهای جمعه

بهره برداری از 62 طرح عمرانی و اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی در هفته بسیج

دومین نشست تلفنی مدیران بانک رفاه با مشتریان برگزار شد

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در سال 97

یک عضو کمیسیون عمران مجلس پیش بینی کرد؛ تعیین تکلیف طرح مالیات بر عایدی مسکن

تولید خودرو 40 درصد کاهش یافت

مسکوت ماندن 283 حکم قلع و قمع سازه های غیرقانونی در مازندران!

سازمان ملل خواستار تلاش های بیشتر برای ادغام کودکان مهاجر در مدارس شد

تحویل 12 هزار خودروی خانواده رنو تا پایان امسال

آخرین تغییرات قیمت نفت + جزییات

پنیر به جای سند ضمانت وام بانکی!+عکس

میزان صادرات نفت ایران بعد از اعطای معافیت به 8 کشور چگونه خواهد شد؟

نشست کمیته مزد بی نتیجه ماند

جزییات جلسه دیروز کمیته مزد؛ دولت و کارفرما وقت‏‎کشی می‎کنند

نیازمتقابل شرکت های داخلی و خارجی راهگشای تحریم بخش معدن است

نشست سه فراکسیون درباره تحریم ها و احیای کارت سوخت

افت بهای نفت به دنبال افزایش عرضه و چشم انداز منفی اقتصادی

استخدام نجار، روکوب، خیاط و کارگر ساده در تولیدی مبل راحتی

استخدام کارمند مالی و اداری در شرکت پخش مواد غذایی

استخدام صندوقدار و انباردارِ هایپرمرکت در مشهد

پولشویی 200 میلیارد یورویی در دانمارک ثبت شد

استخدام مدیر تور داخلی جهت آژانس هواپیمایی در البرز

​فروش کتاب در طرح پاییزه در تهران از 450 میلیون تومان گذشت

استخدام منشی خانم جهت کلینیک ترک اعتیاد در محدوده کمالشهر

حساب های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی ایران مسدود شد

کارت سوخت نگیرید، کارت بانکی کافی است

استخدام منشی

استخدام کارشناس مکانیک سیالات در شمال غرب تهران

استخدام فروشنده در شرکت پخش رازی در استان اصفهان

استخدام اساتید خیاط و طراحی لباس جهت همکاری در تهران

استخدام پزشک عمومی با پروانه مطب تهران

استخدام حسابدار با سابقه با ضامن معتبر با روابط عمومی بالا

استخدام کافی من با مدرک معتبر در شهر تهران

استخدام حسابدار مجرب جهت مجموعه تولیدی پوشاک در تهران

استخدام تعدادی موتور سوار جهت پیک در منطقه تجریش

استخدام حسابدار و کمک حسابدار آقا جهت فروشگاه در غرب تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در استان البرز

کاهش سهم فرهنگیان از بودجه دولت

استخدام حسابدار خانم به صورت پاره وقت در شهر تهران

استخدام یک نفر پیک موتوری جهت فست فود در تهران

مجموعه خبری ساعت بیست 28 آبانماه

استخدام دفتر ترجمه رسمی پارس در تهران

گمرک تخصصی ترخیص طلا و جواهرات تعیین شد

استخدام حسابدار با سابقه پاره وقت خانم جهت سیسمونی فروشی

تبدیل شرکت پارسیلون به منطقه ویژه اقتصادی

طرح تحقیق وتفحص ازبانک مرکزی درحال پیگیری

برداشت ذرت دانه ای در شهرستان شوشتر آغاز شد

مجوز خارج سازی شناور مغروقه خانیان در آبراه اروند اخذ شد

دست نخل داران در پوست گردو

دست نخل داران در پوست گردو