مطالب مرتبط:
تیام با ناز و کرشمه دست استقلال را در پوست گردو گذاشت
دایی: نه سر پیازم نه ته پیاز اما دوست دارم کیروش بماند / اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دایی: امیدوارم کی روش بماند؛ خودم را وارد ماجرای انتخاب سرمربی تیم ملی نمیکنم/اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دست استقلال در پوست گردو
آقایان افتخاری و توفیقی باید زودتر استعفا می دادند ؛ دست ما را در پوست گردو گذاشتند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 03:152018-08-19اقتصادي

دست نخل داران در پوست گردو


گرمای بیش از حد هوا در روزهای اخیر موجب شد 30 درصد خرمای شرق کرمان از بین برود و خسارتی 150 میلیارد تومانی به کشاورزان تحمیل شود.

- شعارسال:" استان کرمان رتبه نخست سطح زیرکشت خرما در کشور را به خود اختصاص داده است و دومین تولید کننده خرما از نظر حجم محصول محسوب می شود؛ در واقع این محصول بعد از پسته دومین محصول صادراتی کرمان در بخش کشاورزی است و هر سال میلیون ها دلار را نصیب صادر کنندگان این محصول می کند.

اقتصاد شرق و جنوب کرمان به ویژه در شهرستان ها بم، ریگان، فهرج و هفت شهرستان جنوبی استان وابسته به خرما است و باغ شهر بم بی شک مهم ترین قطب تولید کننده خرمای مضافتی و مرغوب در کشور است که بخش قابل توجهی از این محصول راهی کشورهای مسلمان در ماه رمضان می شود و سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.

اما طی سال های اخیر کشاورزان شرق کرمان با پدیده ای مواجه شده اند که با وجود صرفه هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی هنوز چاره ای برای رفع آن اندیشیده نشده است، هر سال دقیقاً در این زمان از سال که یک ماه تا فصل برداشت محصول خرما باقیمانده است به یک باره با گرم شدن هوا طی کم تر از یک هفته حجم قابل توجهی از محصول بر روی شاخه های درختان می خکشد و از بین می رود.

پدیده خشکیدگی خوشه های خرما موجب شده بسیاری از مردم درآمد سالانه خود را از دست بدهد.

ساکنان شرق کرمان معمولاً با کشت چند درخت خرما و برداشت این محصول درآمد سالانه خود را تأمین می کند؛ اما تغییرات اقلیمی موجب شده است ضربه اقتصادی قابل توجهی به اقتصاد خانوار وارد شود و هیچ راهکار مناسبی هم برای حل این مشکل در نظر گرفته نشده است.

30 هزار تن محصول از بین رفت شیوع آفت زنجره خرما، ریزگردها و طوفان های متوالی شن، خشک سالی و گرمای هوا در کنار یکدیگر مجموعه ای از چالش ها را ایجاد کرده اند که دست خرماکاران را در پوست گردو گذاشته است و طبق اعلام مسئولان استان کرمان تنها در شرق استان کرمان، یعنی بم، ریگان و فهرج 150 میلیارد تومان خسارت برجای گذاشته است و 30 هزار تن محصول به کلی از بین رفته است.

البته برخی از فرمانداران عددی بیش تر را بیان می کنند.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان های شمالی استان کرمان اظهار داشت: پیش بینی ما برداشت 160 هزار تن خرمای از ارقام گوناگون در سال جاری بود که این میزان به کم تر از 130 هزار تن رسیده است.

عباس سعیدی گفت: در سال های اخیر بخش تحقیقات کشاورزی مطالعات گسترده ای را برای کاهش خسارت انجام داده است؛ اما ادامه تغییرات اقلیمی که بیش ترین تأثیر خود را در شرق استان کرمان به جای گذاشته است خسارت ها تداوم بخشیده است.

وی تصریح کرد: امسال هم شاهد افزایش دمای هوای شرق کرمان بودیم به همین دلیل میزان رطوبت هوا به شدت کاهش یافت و پدیده خشیدگی خوشه های خرما بار دیگر روی داد.

سعیدی با بیان این که متأسفانه تاکنون یک راه حل قطعی برای حل مشکل پیدا نشده است، گفت: به کشاورزان توصیه شده است کود پتاس در این فصل از سال استفاده کنند که در برخی موارد موجب کاهش خسارت شده است، البته برخی از کشاورزان روش های ابداعی هم داشته اند که تأثیرگذار نبوده است، در سال جاری روند گرمای هوا بیش تر شده است و شاهد افزایش پنج درجه ای دمای هوا شده است.

در این میان شاید بتوان گفت بیش ترین صدمه به اقتصاد مردم بومی در شهرستان ریگان وارد شده است، مردم ریگان که این روزها درگیر طوفان شن و ریزگردها هستند با خشک شدن محصولشان حالا با مشکل جدی دیگری دست به گریبان شده اند و به نظر می رسد حمایت های دولتی می تواند بخشی از این مشکلات را کاهش دهد.

فرماندار ریگان اظهار داشت: متأسفانه خسارت پدیده خشکیدگی خوشه خرما به مردم و کشاورزان ریگانی میلیاردها تومان برآورد می شود و بخش قابل توجهی از محصول از بین رفته است؛ با وجود این هنوز قسمتی از محصول تولید شده سال گذشته در سردخانه ها وجود دارد و کشاورزان امیدوارند با فروش این محصول بخشی از مشکلات را کم کنند.

20 تا 90 درصد محصول ریگان خسارت دیده است امین باقری افزود: هنوز برآورد دقیقی از خسارت ها وجود ندارد و کارشناسان در حال بررسی هستند؛ اما در برخی از باغ ها شاهد خسارت بالای 90 درصد هستیم و در برخی مناطق خسارت کم تر بوده است.

وی بیان کرد: هر سال دقیقاً چند روز به برداشت محصول با افزایش ناگهانی دمای هوا بخش قابل توجهی از محصول دچار ریزش می شود و به دلیل تک بعدی بودن اقتصاد مردم در این شهرستان کشاورزانی که خرج زندگی سالانه خود را از برداشت خرما تأمین می کنند با مشکل مواجه می شوند.

باقری به تغییرات اقلیمی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: طوفان های متوالی شن و ریزگردها نیز بر حجم خسارت ها افزوده است و ادامه این روند می تواند کشاورزی ریگان را با مخاطره مواجه کند.

فرماندار ریگان بیان کرد: تک محصولی بودن کشاورزی ریگان باید با اجرای طرح های اصلاح الگوی کشت جبران شود؛ اما کشاورزان در نسل های متوالی به تولید خرما اشتغال داشته اند و نمی توان به سادگی وابستگی مردم به خرما را کاهش داد.

وی گفت: خسارت ها بین 20 تا 90 درصد از نخلستان ها بوده است و باید با تشکیل ستاد ویژه مسئولان برای حمایت از مردم در شرایط اقتصادی کنونی چاره اندیشی کنند.

محمد قربانی، یکی از تولید کنندگان خرما در شهرستان بم است که درباره وضعیت خرماداران بمی گفت: بم مهم ترین تولید کننده خرمای مضافتی در کشور محسوب می شود، در این شهرستان در سال جاری میزان خسارت های ناشی از خشکیدگی خوشه خرما بیش تر از سال های قبل شده است.

طرح های پژوهشی هزینه بر اما ناکارآمد هستند این صادر کننده خرما گفت: در برخی از نخلستان های بم شاهد خسارت 100 درصدی هستیم و عملاً محصولی برای برداشت باقی نمانده است، همچنین کیفیت خرمای باقیمانده نیز کاهش یافته است که در کنار افزایش دمای هوا خشک سالی بر مشکلات افزوده است و شاهد کاهش آبدهی قنات ها و کاهش رطوبت در منطقه هستیم.

وی گفت: مسئولان می گویند 27 طرح پژوهشی برای مقابله با خشکیدگی خوشه خرما در دستورکار قرار گرفته است؛ اما عملاً این پژوهش ها هیچ تأثیری در کاهش خسارت ها نداشته است، در سال جاری همچنان در پدیده ای عجیب شاهد گل دهی مجدد در برخی از نخلستان ها بودیم که توان درختان را گرفت و موجب خسارت بیش تر شده است.

قربانی بیان کرد: در استان کرمان تولید کنندگان محصولات کشاورزی همیشه زیرسایه پسته بوده اند و آن قدر که به این محصول توجه می شود به محصول استراتژیکی مانند خرما توجه نشده و باغ های بم در حال صدمه دیدن هستند و از مسئولان هم فقط حرف شنیده ایم، اگر این طرح ها موفق بودند، چرا در کشاورزی شهرستان هیچ تأثیری نداشتند.

وی گفت: متأسفانه مسئولان پس از سال ها از شروع این پدیده در شرق کرمان هنوز هم می گویند عامل پدیده ناشناخته است و راهکار ارائه نمی دهند.

مریم سلاجقه، کارشناس کشاورزی اداره هواشناسی استان کرمان، اظهارداشت: پدیده خشکیدگی خوشه های خرما ارتباط مستقیم با تغییرات اقلیمی منطقه دارد که بیش تر در شرق استان کرمان نمود داشته است.

وی افزود: هر سال شاهد روند افزایشی دمای هوا هستیم و به نظر می آید کشاورزان باید با اجرای طرح هایی مانند کشت برخی از محصولات در نخلستان ها و همچنین استفاده از کودهای پتاس روند کشاورزی سنتی را تغییر دهند.

وی ادامه داد: نیاز به طرح های علمی و مطالعات دقیق برای رفع این مشکل هستیم که به صورت گام به گام برای رفع پدیده خشکیدگی خوشه های خرما حرکت کنیم، در واقع این پدیده بیش تر در استان کرمان روی می دهد یکی از عوارض گرمای ناگهانی هوا و بادهای گرمی است که در این فصل در منطقه بروز می کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 27مرداد1397 ، کدخبر: 52841: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: استان کرمان - کرمان - خرما - استان - تغییرات اقلیمی - کشاورزی - خسارت - اقتصاد - برداشت - کشاورزان - میلیارد - کشور - بازار جهانی - درآمد - تولید - پدیده - ماه رمضان - گردو - جنوب - ریزگردها - درخت - پوست - پیش بینی - مسئولان - اقتصادی - راهکار - درختان - مسلمان - بازار - طوفان

آخرین اخبار سرویس:
پردرآمدترین شغل در ایران + عکس

تصمیم گیری درخصوص مشکلات مربوط به تسهیلات مسکن مهر

طمع خرید باعث کمبود اجناس در فروشگاهها

آمادگی اوپک و متحدانش برای افزایش تولید نفت خام

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی پمپ بنزین های کرمان شد

تعاون روستایی خرمای خوزستانی را به صورت حمایتی خریداری می کند

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی پمپ بنزین های کرمان شد

استان هایی که بیشترین رشوه رادریافت کرده اند/ گیلان در صدر

نامه صادرکنندگان غیرنفتی به روحانی/پیمان سپاری ارزی را لغو کنید

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی پمپ بنزین های کرمان شد

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی جایگاه های سوخت کرمان شد

لوازم یدکی مهمترین مشکل کامیون داران خوزستانی است

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی جایگاه های سوخت کرمان شد

سرمایه گذاران با بازار مسکن قهر کرده اند

گوجه ارزان می شود

توقف فعالیت نفتکش ها موجب شلوغی جایگاه های سوخت کرمان شد

لوازم یدکی مهمترین مشکل کامیون داران خوزستانی است

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

چاپلوسی های ناتمام وزیر انرژی عربستان از ترامپ

امضای دو قرارداد برای فعال سازی طرح های پتروشیمی منطقه ویژه پارسیان

بخشنامه بیمه شاغلان در کسب و کارهای فضای مجازی صادر شد

گوجه ارزان می شود

موج جدیدی از افزایش قیمت در راه است/ هیچ یک از سکه های پیش فروش شده وارد بازار نشد

افزایش 40 درصدی ترافیک اول مهر نسبت به سال 96/کاهش 10 درصدی نسبت به سال 95

تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

رونق گردشگری از رهگذر ترویج بازی های بومی و محلی

فیات 500 S-Design ناجی سگمنت ام پی وی

سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی رونمایی شد

تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

تورم شهریور به 11.3درصد رسید/ بالاترین تورم مربوط به دخانیات و سپس گوشت قرمز و ماکیان بوده است

تامین امکانات خدماتی در شهرک های صنعتی دراولویت قرار گیرد

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

کاهش 20 درصدی درآمدهای استان + فیلم

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

تسهیلات طرح مسکن روستایی به 25 میلیون تومان رسید

گلستان با کمبود چهار میلیارد مترمکعبی آب روبرو خواهد شد

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

سیستم تزریق مستقیم (GDi) به زبان ساده؛ فناوری ای برای کاهش انقلابی مصرف سوخت

اعضای هیات تحقیق و تفحص از بازار خودرو تعیین شدند

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

مقایسه تعرفه مکالمات اپراتورها

چرا ترمز دستی اهرمی، به زودی فراموش خواهد شد

رکوردشکنی های شاخص کل بورس در اولین روز پاییز نیز ادامه یافت/ رشد چشمگیر معاملات خرد درپی ورود موج جدید نقدینگی

بهره برداری از سه طرح ورزشی در نور آباد ممسنی

موج جدیدی از افزایش قیمت در راه است/ هیچ یک از سکه های پیش فروش شده وارد بازار نشد

هشدار رییس اتحادیه صادرات صنعت چاپ از وضعیت نابسامان مقوا

طرح تفکیک وزارت صمت در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه در یک شرکت معتبر دارویی

کالاهای مکشوفه محتکران چه می شود؟

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

فروش آیفون ایکس | 60 میلیون دستگاه

شریعتمداری بر دو راهی استیضاح یا استعفای

ترافیک سنگین خیابانهای تهران را قفل کرد

تور گردشگری «واکاوی تاریخ چای» در گیلان برگزار می شود

26 هزار خودرو در شهریور ماه تحویل مشتریان شد

عوارض ازدواج با زن مطلقه / معایب و مزایای ازدواج با یک زن مطلقه چیست؟

وظایف بانک کشاورزی در قبال کشاورزان خسارت دیده بررسی شد

طرح تفکیک وزارت «صنعت، معدن و تجارت» در کمیسیون اجتماعی رد شد

استخدام کارگر جهت امور انبار، نظافت و خدمات در تهران

استخدام ویزیتور و کارشناش فروش با سابقه کار در اصفهان

خسارت میلیاردی سیل به باغدارن جهرمی

بررسی تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در کمیسیون برنامه و بودجه

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

استخدام مامور خرید در یک شرکت معتبر در جاده مخصوص کرج

ارزان ترین و گران ترین شهرهای توریستی

اطلاعیه دیرهنگام مبنی برغیرقانونی بودن فعالیت تجارت الکترونیک ثامن

مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش 7 ماهه شد

تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر آغاز می شود

نرخ تورم به 11.3 درصد رسید

فعالیت تجارت الکترونیک ثامن غیرقانونی است

بارندگی های 24 استان در پایان سال آبی، منفی بود

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

توضیحات شرکت ملی پخش درباره تخلف بانکرینگ در بوشهر

آغاز مجدد تولید و توزیع بنزین سوپر

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

طلای خوش عیار جودوی جهان بر سینه ملایی

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر تولیدی و صنعتی

به دلیل افزایش هزینه ها امکان رعایت نرخ های مصوب نیست

استخدام حسابدار در شرکت ماشین سازی آسیاکار باختر

گرگان / پرتوزایی رسوبات کارخانه ید کانسار خزر خطرناک نیست

چرا بنزین سوپر نایاب شد؟

کارگران بیکار جذب صنایع دیگر شوند

کشف 20 تن گوجه احتکار شده در یزد

جزییات معاملات مسکن در بهار 97

بزرگترین حراجی کتاب دنیا برگزار می شود

مدیران خودرو قیمت محصولاتش را 55 درصد افزایش داد

خبر های کوتاه بخش خبری 20 یکم مهر 97+ فیلم

بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش به 7 ماه رسید

وزیر نفت سعودی از افزایش تولید نفت در زمان مناسب خبر داد

دست نخل داران در پوست گردو

دست نخل داران در پوست گردو