مطالب مرتبط:
تیام با ناز و کرشمه دست استقلال را در پوست گردو گذاشت
دایی: نه سر پیازم نه ته پیاز اما دوست دارم کیروش بماند / اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دایی: امیدوارم کی روش بماند؛ خودم را وارد ماجرای انتخاب سرمربی تیم ملی نمیکنم/اخباری دست ما را در پوست گردو گذاشت
دست استقلال در پوست گردو
آقایان افتخاری و توفیقی باید زودتر استعفا می دادند ؛ دست ما را در پوست گردو گذاشتند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اقتصادي

دست نخل داران در پوست گردو


گرمای بیش از حد هوا در روزهای اخیر موجب شد 30 درصد خرمای شرق کرمان از بین برود و خسارتی 150 میلیارد تومانی به کشاورزان تحمیل شود.

- شعارسال:" استان کرمان رتبه نخست سطح زیرکشت خرما در کشور را به خود اختصاص داده است و دومین تولید کننده خرما از نظر حجم محصول محسوب می شود؛ در واقع این محصول بعد از پسته دومین محصول صادراتی کرمان در بخش کشاورزی است و هر سال میلیون ها دلار را نصیب صادر کنندگان این محصول می کند.

اقتصاد شرق و جنوب کرمان به ویژه در شهرستان ها بم، ریگان، فهرج و هفت شهرستان جنوبی استان وابسته به خرما است و باغ شهر بم بی شک مهم ترین قطب تولید کننده خرمای مضافتی و مرغوب در کشور است که بخش قابل توجهی از این محصول راهی کشورهای مسلمان در ماه رمضان می شود و سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است.

اما طی سال های اخیر کشاورزان شرق کرمان با پدیده ای مواجه شده اند که با وجود صرفه هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی هنوز چاره ای برای رفع آن اندیشیده نشده است، هر سال دقیقاً در این زمان از سال که یک ماه تا فصل برداشت محصول خرما باقیمانده است به یک باره با گرم شدن هوا طی کم تر از یک هفته حجم قابل توجهی از محصول بر روی شاخه های درختان می خکشد و از بین می رود.

پدیده خشکیدگی خوشه های خرما موجب شده بسیاری از مردم درآمد سالانه خود را از دست بدهد.

ساکنان شرق کرمان معمولاً با کشت چند درخت خرما و برداشت این محصول درآمد سالانه خود را تأمین می کند؛ اما تغییرات اقلیمی موجب شده است ضربه اقتصادی قابل توجهی به اقتصاد خانوار وارد شود و هیچ راهکار مناسبی هم برای حل این مشکل در نظر گرفته نشده است.

30 هزار تن محصول از بین رفت شیوع آفت زنجره خرما، ریزگردها و طوفان های متوالی شن، خشک سالی و گرمای هوا در کنار یکدیگر مجموعه ای از چالش ها را ایجاد کرده اند که دست خرماکاران را در پوست گردو گذاشته است و طبق اعلام مسئولان استان کرمان تنها در شرق استان کرمان، یعنی بم، ریگان و فهرج 150 میلیارد تومان خسارت برجای گذاشته است و 30 هزار تن محصول به کلی از بین رفته است.

البته برخی از فرمانداران عددی بیش تر را بیان می کنند.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان های شمالی استان کرمان اظهار داشت: پیش بینی ما برداشت 160 هزار تن خرمای از ارقام گوناگون در سال جاری بود که این میزان به کم تر از 130 هزار تن رسیده است.

عباس سعیدی گفت: در سال های اخیر بخش تحقیقات کشاورزی مطالعات گسترده ای را برای کاهش خسارت انجام داده است؛ اما ادامه تغییرات اقلیمی که بیش ترین تأثیر خود را در شرق استان کرمان به جای گذاشته است خسارت ها تداوم بخشیده است.

وی تصریح کرد: امسال هم شاهد افزایش دمای هوای شرق کرمان بودیم به همین دلیل میزان رطوبت هوا به شدت کاهش یافت و پدیده خشیدگی خوشه های خرما بار دیگر روی داد.

سعیدی با بیان این که متأسفانه تاکنون یک راه حل قطعی برای حل مشکل پیدا نشده است، گفت: به کشاورزان توصیه شده است کود پتاس در این فصل از سال استفاده کنند که در برخی موارد موجب کاهش خسارت شده است، البته برخی از کشاورزان روش های ابداعی هم داشته اند که تأثیرگذار نبوده است، در سال جاری روند گرمای هوا بیش تر شده است و شاهد افزایش پنج درجه ای دمای هوا شده است.

در این میان شاید بتوان گفت بیش ترین صدمه به اقتصاد مردم بومی در شهرستان ریگان وارد شده است، مردم ریگان که این روزها درگیر طوفان شن و ریزگردها هستند با خشک شدن محصولشان حالا با مشکل جدی دیگری دست به گریبان شده اند و به نظر می رسد حمایت های دولتی می تواند بخشی از این مشکلات را کاهش دهد.

فرماندار ریگان اظهار داشت: متأسفانه خسارت پدیده خشکیدگی خوشه خرما به مردم و کشاورزان ریگانی میلیاردها تومان برآورد می شود و بخش قابل توجهی از محصول از بین رفته است؛ با وجود این هنوز قسمتی از محصول تولید شده سال گذشته در سردخانه ها وجود دارد و کشاورزان امیدوارند با فروش این محصول بخشی از مشکلات را کم کنند.

20 تا 90 درصد محصول ریگان خسارت دیده است امین باقری افزود: هنوز برآورد دقیقی از خسارت ها وجود ندارد و کارشناسان در حال بررسی هستند؛ اما در برخی از باغ ها شاهد خسارت بالای 90 درصد هستیم و در برخی مناطق خسارت کم تر بوده است.

وی بیان کرد: هر سال دقیقاً چند روز به برداشت محصول با افزایش ناگهانی دمای هوا بخش قابل توجهی از محصول دچار ریزش می شود و به دلیل تک بعدی بودن اقتصاد مردم در این شهرستان کشاورزانی که خرج زندگی سالانه خود را از برداشت خرما تأمین می کنند با مشکل مواجه می شوند.

باقری به تغییرات اقلیمی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: طوفان های متوالی شن و ریزگردها نیز بر حجم خسارت ها افزوده است و ادامه این روند می تواند کشاورزی ریگان را با مخاطره مواجه کند.

فرماندار ریگان بیان کرد: تک محصولی بودن کشاورزی ریگان باید با اجرای طرح های اصلاح الگوی کشت جبران شود؛ اما کشاورزان در نسل های متوالی به تولید خرما اشتغال داشته اند و نمی توان به سادگی وابستگی مردم به خرما را کاهش داد.

وی گفت: خسارت ها بین 20 تا 90 درصد از نخلستان ها بوده است و باید با تشکیل ستاد ویژه مسئولان برای حمایت از مردم در شرایط اقتصادی کنونی چاره اندیشی کنند.

محمد قربانی، یکی از تولید کنندگان خرما در شهرستان بم است که درباره وضعیت خرماداران بمی گفت: بم مهم ترین تولید کننده خرمای مضافتی در کشور محسوب می شود، در این شهرستان در سال جاری میزان خسارت های ناشی از خشکیدگی خوشه خرما بیش تر از سال های قبل شده است.

طرح های پژوهشی هزینه بر اما ناکارآمد هستند این صادر کننده خرما گفت: در برخی از نخلستان های بم شاهد خسارت 100 درصدی هستیم و عملاً محصولی برای برداشت باقی نمانده است، همچنین کیفیت خرمای باقیمانده نیز کاهش یافته است که در کنار افزایش دمای هوا خشک سالی بر مشکلات افزوده است و شاهد کاهش آبدهی قنات ها و کاهش رطوبت در منطقه هستیم.

وی گفت: مسئولان می گویند 27 طرح پژوهشی برای مقابله با خشکیدگی خوشه خرما در دستورکار قرار گرفته است؛ اما عملاً این پژوهش ها هیچ تأثیری در کاهش خسارت ها نداشته است، در سال جاری همچنان در پدیده ای عجیب شاهد گل دهی مجدد در برخی از نخلستان ها بودیم که توان درختان را گرفت و موجب خسارت بیش تر شده است.

قربانی بیان کرد: در استان کرمان تولید کنندگان محصولات کشاورزی همیشه زیرسایه پسته بوده اند و آن قدر که به این محصول توجه می شود به محصول استراتژیکی مانند خرما توجه نشده و باغ های بم در حال صدمه دیدن هستند و از مسئولان هم فقط حرف شنیده ایم، اگر این طرح ها موفق بودند، چرا در کشاورزی شهرستان هیچ تأثیری نداشتند.

وی گفت: متأسفانه مسئولان پس از سال ها از شروع این پدیده در شرق کرمان هنوز هم می گویند عامل پدیده ناشناخته است و راهکار ارائه نمی دهند.

مریم سلاجقه، کارشناس کشاورزی اداره هواشناسی استان کرمان، اظهارداشت: پدیده خشکیدگی خوشه های خرما ارتباط مستقیم با تغییرات اقلیمی منطقه دارد که بیش تر در شرق استان کرمان نمود داشته است.

وی افزود: هر سال شاهد روند افزایشی دمای هوا هستیم و به نظر می آید کشاورزان باید با اجرای طرح هایی مانند کشت برخی از محصولات در نخلستان ها و همچنین استفاده از کودهای پتاس روند کشاورزی سنتی را تغییر دهند.

وی ادامه داد: نیاز به طرح های علمی و مطالعات دقیق برای رفع این مشکل هستیم که به صورت گام به گام برای رفع پدیده خشکیدگی خوشه های خرما حرکت کنیم، در واقع این پدیده بیش تر در استان کرمان روی می دهد یکی از عوارض گرمای ناگهانی هوا و بادهای گرمی است که در این فصل در منطقه بروز می کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 27مرداد1397 ، کدخبر: 52841: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: استان کرمان - کرمان - خرما - استان - تغییرات اقلیمی - کشاورزی - خسارت - اقتصاد - برداشت - کشاورزان - میلیارد - کشور - بازار جهانی - درآمد - تولید - پدیده - ماه رمضان - گردو - جنوب - ریزگردها - درخت - پوست - پیش بینی - مسئولان - اقتصادی - راهکار - درختان - مسلمان - بازار - طوفان

آخرین اخبار سرویس:
واکنش تشکل های تولیدی به واردات مرغ/افزایش 8 درصدی تولید در کشور

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی:هما پرواز چارتری ندارد/29 فروند هواپیمای فعال داریم

استخدام فروشنده خانم جهت لوازم روشنایی در اصفهان

استخدام دستیار مدیر تولید در محدوده شهرک صنعتی نصیر آباد تهران

گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد

روش جدید توزیع گوشت تنظیم بازار امروز ابلاغ می شود

آنچه بیشتر قطعه سازان ایران را آزار می دهد

محمد باقر نوبخت: کشور همه هنر و تجربه خود را برای دورزدن تحریم های نفتی به کار خواهد گرفت

بخشنامه جدیدی درباره تغییر قیمت فولاد و میلگرد ابلاغ نشده است

برای کاهش مصرف بنزین؛ پرمصرف ها، عوارض بدهند

استخدام راننده با خودرو برای تاکسی تلفنی گلهای سادات در قم

اهتمام ویژه بانک پارسیان برای رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در کردستان

52 میلیارد تومان برای امهال وام کشاورزان اردبیل اختصاص یافت

60 واحد تولیدی راکد در البرز به چرخه تولید بازگشت داده شد

همایش آشنایی با فرصت های تجاری ازبکستان در قزوین برگزار شد

افتتاح ساختمان مرکز پشتیبانی عملیات امداد و نجات ایلام

آزادسازی سهام عدالت با بورس چه می کند

5 میلیارد دلار، بدهی لبنان در سال 2018

مدیرکل گردشگری مازندران خبر داد رشد 4 درصدی اقامت گردشگر در مازندران/جنگل های هیرکانی تابستان 98 جهانی می شود

بلیط ایرلاین های جدید در لیست سفرهای علی بابا قرار گرفت

واردات 133 هزار تن گوشت قرمز تا 12 بهمن امسال/تولید گوشت در داخل کاهش نداشته است

دولت مکلف به عرضه ماهانه 6 میلیون بشکه نفت و گاز در بورس انرژی شد

دریاچه گرداب بن آبگیری شد

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اعلام کرد درآمد 20 میلیارد دلاری امارات از سوخت کشتی های خلیج فارس/ سهم بندر شهید رجایی 6 درصد

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل خبر داد پیش بینی افزایش بارش ها در ابتدای سال آینده

تخصیص تسهیلات میلیاردی برای کشاورزی حفاظتی در زنجان

جمع آوری 64 میلیارد در پویش لبخند مهربانی

چرخ تولیدی که در تحریم ها هم محکم می چرخد

گرانفروشی ممنوع ،برخورد با محتکران

راه اندازی سامانه شفافیت در سازمان بهزیستی/افزایش اعتبارات قانون حمایت از معلولان در سال آینده

قابلیت بنادر ایران برای سهم گیری بیشتر از بازار منطقه/ 1600 میلیارد تومان پروژه بندری و دریایی در هرمزگان به بهره برداری می رسد

یک کارشناس: فعلا خودرو نخرید

آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی در استان اصفهان

نرخ انواع حبوبات در میادین+ جدول

برخورداری 100 درصدی مردم بخش بایگ از گاز

مجوز مجلس به دولت درباره تامین کسری منابع حاصل از فروش نفت

قیمت گوشت قرمز باید بر روی 50 تا 60 هزار تومان تثبیت شود

آنچه بیشتر قطعه سازان ایران را آزار می دهد

با تصویب مجلس؛ میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی تعیین شد

پژمانفر از دستور رییس جمهور در خصوص معسرین سهامداران پدیده خبر داد

رشد 18 درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اعلام کرد درآمد 20 میلیارد دلاری امارات از سوخت رسانی به کشتی در خلیج فارس/ سهم بندر شهید رجایی در منطقه 6 درصد

57 میلیون یورو برای تکمیل سد چم شیر گچساران تصویب شد

894 زندانی در قزوین آموزش مهارتی دریافت کردند

تجهیز ایستگاه های سمنان به پله برقی 45میلیارد ریال نیاز دارد

صادرات مرغ ممنوع می شود

افزایش نجومی قیمت خودرو و اظهارات تکراری وزیر صنعت: برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند| گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد!

سازمان تامین اجتماعی خرید کالای خارجی را ممنوع کرد

وزیر صمت: گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد

نمایشگاه کتاب خوزستان در گام 1+12!

تلاش استاندار گلستان برای افزایش سهمیه آرد

افزایش قیمت خودرو جوسازی دلالان است/ فعلا خودرو نخرید

تصویب بلیت 3000 تومانی برای خانه موزه سیمین و جلال

طرح استیضاح روحانی کلید خورد

بودجه 4100 میلیاردتومانی شهرداری اصفهان مصوب شد

یورو در یک قدمی 14000 تومان شدن + جدول

شهروندان با پرداخت عوارض در اداره شهر مشارکت کنند

استخدام کارشناس بازرگانی (سورسینگ) در شرکت مهر مینا الکترونیک

پراید 2 میلیونی چگونه 46 میلیون تومان شد؟

استخدام کارشناس IT،کارشناس توانبخشی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به فرایند فروش صنعتی در رشت

کوچکترین آفرودکار جهان در قزوین + ویدیو

گالری گردی پدر و دختر مشهور سینمای ایران /عکس

رفتار جسورانه بازارساز ارزی

«عمران خان» راننده «بن سلمان» می شود!

قول می دهیم طرح های استان هرمزگان را تا آخر این دولت به پایان برسانیم

چراغ سبز به واردات خودرو؟

تازه ترین خبرها از سریال طنز نوروزی شبکه 1

آینده خودروسازان چینی در ایران

قیمت جدید پژو 207 صندوقدار رسما اعلام شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل خبر داد امهال وام 10 میلیون تومانی کشاورزان خسارت دیده /کشاورزان محصولات خود را بیمه کنند

افتتاح بزرگ ترین پالایشگاه بنزین سازی دنیا در بندرعباس

تعداد بی سابقه ای آمریکایی در بازپرداخت وام خودرو عقب افتادند

4،8 میلیون مترمکعب آب در سبزوار صرفه جویی شد

برق آموزش و پرورش شوش بدلیل بدهی قطع شد

استارتاپ ابزار حل مشکلات به وسیله مردم- محمدحسین سجادی نیری*

رضا رشیدپور: خجالت آور است که قیمت پراید را نمی توانند کنترل کنند+ ویدیو

توضیحات وزارت جهاد کشاورزی در مورد خبر برکناری رییس سازمان شیلات

2 طرح پالایشی ایران فردا با حضور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد

قیمت آپارتمان های با عمر 10 سال در تهران+جدول

افتتاح 1600 میلیارد تومان پروژه بندری با حضور رییس جمهور/ صنعت دریایی ایران قابل تهدید و توقف نیست/ پاسخ کوبنده برایان هوک را در مجامع بین المللی دادیم

آلومینیوم جاجرم، آماده راه اندازی است

پراید 45000000 تومان!

برق رسانی به روستاهای سیستان و بلوچستان

الحاق آمبولانس های جدید به ناوگان ترابری بهداد ناجا

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی در سال 98

ایران صادرکننده بنزین و گازوییل شد

مدارک لازم برای احراز محل سکونت مالکان خودرو

طرح استیضاح روحانی کلید خورد/ تاکنون 10 امضا جمع آوری شده است

امکان ثبت درخواست گواهی تمکن مالی در سامانه «بام»

آبگیری 300 هزار مترمکعبی سدهای خراسان جنوبی

تعزیرات فعلا نمی تواند به بازار خودرو نظارت کند

زیان انباشته بیمه درمان از جیب سهامداران پرداخت می شود

30 کیلومتر از آزادراه های زنجان روشن می شود

میزان بارش در اردبیل 15 درصد افزایش یافت

7میلیارد ریال تسهیلات به چایکاران سیاهکل پرداخت شد

لوازم خانگی تا پایان سال گران نمی شود

سلامت آب و پساب فاضلاب شهرستان بابل نگران کننده است

تولید روزانه 76 میلیون بشکه بنزین در کشور

علت فعال شدن کارت سوخت جایگاه ها

دست نخل داران در پوست گردو

دست نخل داران در پوست گردو