مطالب مرتبط:
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
بیابان زدایی در هزار و 350 هکتار از اراضی خراسان شمالی +فیلم
392 پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی تشکیل شد
گرد و غبار دید افقی را در خراسان جنوبی کاهش داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 03:152018-08-19اقتصادي

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی


طرح ترسیب کربن در راستای احیای مناطق تخریب شده در خراسان جنوبی به اجرا درآمده و تاکنون نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.

- شعارسال:" خراسان جنوبی با داشتن بیابان های وسیع، خشک سالی های چندساله و کمبود باران، عنوان دومین استان بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است.

پیامدهای بی آبی نه تنها چراغ صدها روستا را خاموش کرد و رونق را به یغما برد، بلکه آثار زیانباری بر اقتصاد کویر وارد کرد.

تخلیه روستاها به ویژه در مناطق مرزی از دردناک ترین پیامدهای خشک سالی است که نمی توان آن را انکار کرد.

گذشته از نامهربانی های روزگار، بی توجهی مسئولان در مرهم گذاری بر زخم های خراسان جنوبی دردی دیگر است که پیکره استان را در هم گرفته و نیازمند نگاه ویژه مدیران عالی مقام است.

ناگفته نماند که اجرای طرح هایی همچون ترسیب کربن در شهرستان های این خطه کویری نقش شایسته ای در بیابان زدایی داشته و چه خوب است اگر با توسعه این برنامه های موثر در راستای رونق استان تلاش بیش تری شود.

طرح هایی که نه تنها با دست مسئولان بلکه با مشارکت مردم در روستاهای خراسان جنوبی به اجرا درآمده و نور امید را بر دیواره قلب های آن ها تابانده است.

نگاهی به تاریخچه ترسیب کربن در استان خراسان جنوبی پروژه ترسیب کربن برنامه ای مشترک بین دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد بوده که فاز اول آن از نیمه سال 2003 در دشت حسین آباد غیناب سربیشه واقع در استان خراسان جنوبی آغاز شده است.

با به پایان رسیدن فاز اول در سال 2009، فاز دوم آن از آغاز سال 2010 میلادی به مدت پنج سال با اعتباری بالغ بر دو میلیون دلار در سطح 40 روستا در مساحت بیش از 200 هزار هکتار به تصویب رسید.

شغل غالب مردم منطقه دامداری بوده و این امر باعث شده است که به هنگام وقوع خشک سالی خسارات زیادی به اقتصاد خانواده ها وارد آید؛ لذا آموزش شغل­ های جایگزین دامداری و اعطای وام جهت انجام این شغل ها راهی عملی در کاهش فشار دام بر مراتع و نیز کاهش اثرات خشک سالی بر مردم محلی است.

همچنین به دلیل وزش بادهای 120 روزه سیستان و تخریب شدید مراتع طی سال های 65-75توسط افغان ها و نیاز مبرم منطقه به احیاء مقررشده که با مشارکت مردم و دولت، احیای 18 هزار هکتار (9 هزار هکتار با کمک مردم و دولت و 9 هزار هکتار به صورت خودجوش مردمی) از مراتع منطقه انجام شود.

موضوع اصلی پروژه، ترسیب یا جذب دی اکسید کربن اضافی جو برای کاهش اثرات ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین است.

همچنین این طرح در وسعتی با مساحت 150 هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان در حال اجراست و تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته.

احیای مناطق تخریب شده، پیش روی ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه بیان کرد: اهداف این پروژه در سه بخش جهانی، ملی و منطقه ای تعریف می شود.

علیرضا نصرآبادی ارائه مدل ترسیب کربن در مناطق خشک و نیمه خشک را از اهداف جهانی این پروژه دانست و افزود: احیای مناطق تخریب شده با مشارکت گروه های توسعه روستایی از اهداف ملی و بهبود شاخص توسعه انسانی مردم منطقه و توانمندسازی گروه های توسعه از اهداف منطقه ای این پروژه است.

وی با اشاره به موفقیت های به دست آمده در اجرای پروژه ترسیب کربن در سربیشه بیان کرد: تشکیل 63 گروه توسعه روستا اعم از 14 گروه زنان، 18 گروه مردان و 31 گروه مشترک از جمله دستاوردهای این طرح است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: این گروه ها در 37 روستا دارای یک هزار و 773 عضو تشکیل شده است.

وی با بیان این که تا تابستان سال گذشته بیش از یک میلیارد و 270 میلیون ریال توسط این گروه ها پس انداز شد، گفت: احیای مشارکتی منابع طبیعی در منطقه از مهم ترین دستاوردهای این طرح است.

پرداخت 836 میلیون تومان تسهیلات اشتغال زایی نصرآبادی بیان کرد: تاکنون به یک هزار و 273 طرح اشتغال زا و غیر اشتغال زا، 836 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده که از این میزان، 587 طرح غیر اشتغال زا و 686 طرح اشتغال زا است.

وی بیان کرد: ترویج و بالا بردن سطح فرهنگ مردم منطقه درباره انرژی های نو نظیر راه اندازی حمام خورشیدی، تلمبه بادی و خورشیدی و آب تصفیه کن خورشیدی در منطقه از دیگر نتایج مطلوب اجرای این طرح است.

نصرآبادی راه اندازی یک سری مشاغل درآمدزا باهدف افزایش درآمد سالانه و بهبود وضعیت معیشتی مردم، کاهش فشار دام بر مراتع، راه اندازی شرکت تعاونی توسعه روستایی الغدیر باهدف به رسمیت شناختن گروه های توسعه روستایی و راه اندازی روستامهد در روستای ناز دشت را از دیگر موفقیت های اجرای طرح دانست.

وی بیان کرد: تسهیلگری در برنامه ریزی مشارکتی و کار با جوامع محلی در صورتی موفق خواهد بود که به جوامع محلی آزادی عمل بدهیم تا متناسب با شرایط محل خود مشکلات را حل کنند.

ترسیب کربن در نهبندان نصرآبادی اظهار کرد: برقراری ارتباط با جوامع محلی و برگزاری نشست ها و جلسات مشترک با آن ها نقش مهمی در جلب همکاری های دو طرف دارد.

وی سازماندهی و ایجاد تشکل های روستایی و بسیج جوامع محلی و تأمین منابع مالی در گردش برای فعالیت های اشتغال زا، رفاهی و اقدامات مدیریتی و احیایی را از استراتژی های اجرایی پروژه در نهبندان دانست و گفت: در این پروژه به دنبال آموزش و ارتقای ظرفیت های انسانی، احیای منابع طبیعی تخریب شده برای مردم و با کمک مردم و اتخاذ رویکردی یکپارچه و همه جانبه نگر بودیم.

نصرآبادی بیان کرد: انجام کار شبکه ای با دستگاه های محلی در جهت توسعه زیرساخت های مورد نیاز، استفاده از همکاری توأم زنان و مردان در مدیریت منابع طبیعی، تبدیل پروژه از نهال کاری صرف به بهره گیری مردم از منافع نهال کاری، ایجاد مشاغل جایگزین و پایدار، بازاریابی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده های روستایی و ارائه خدمات در جهت ارتقای وضعیت بهداشت و آموزش در منطقه از دیگر استراتژی های اجرای این پروژه است.

وی اظهار کرد: به دنبال موفقیت پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه و ارزیابی های بین المللی و ملی صورت گرفته از پروژه در خردادماه سال جاری با همکاری UNDP و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای فاز سوم پروژه در شهرستان نهبندان به تصویب رسید.

نصرآبادی با بیان این که این پروژه در سطحی معادل 150 هزار هکتار با 63 روستا و جمعیتی بالغ بر هشت هزار و 500 نفر به مدت پنج سال اجرایی می شود، گفت: از نیمه دوم سال تاکنون اقداماتی در راستای احیای عرصه های تخریب یافته، ترویج انرژی های نو و نیز تشکیل صندوق و گروه های توسعه روستایی انجام گرفته است.

خشک سالی، چالشی برای ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تصویب پروژه در خردادماه 96، تدوین سند پروژه و تشکیل 19 گروه توسعه روستایی در هشت روستا با حضور 370 عضو از اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به چالش های پیش روی پروژه بیان کرد: فقدان مربیان مجرب برای برگزاری دوره های آموزشی و خشک سالی شدید منطقه و تحت تأثیر قرار دادن عملیات احیایی، فعالیت ها و مشاغل درآمدزا از جمله چالش های پیش رو است.

نصرآبادی بیان کرد: کمبود نیروی انسانی متخصص و باتجربه، فقدان روش ها و الگوهای مدیریت مشارکتی و توسعه ای، عدم تخصیص به موقع اعتبارات و تحت تأثیر قرار گرفتن فرآیند برنامه ریزی مشارکتی و فقر و بیکاری شدید و به تبع آن وابستگی شدید به دولت روند فعالیت های مشارکتی را با مشکل روبه رو می کند.

می توان طرح ترسیب کربن را منشأ خیری نامید که افراد زیادی در سایه اجرای آن به آینده خراسان جنوبی امیدوار شدند و بدون شک استمرار این گونه طرح ها می تواند تأثیر مطلوبی بر اقتصاد استان داشته باشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28مرداد1397 ، کدخبر: 52906: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - استان - بیابان - مردم - روستا - برنامه - گازهای گلخانه ای - منطقه - روستاها - مسئولان - دامداری - جمهوری اسلامی - اقتصاد - دولت - کاهش - دردناک ترین - تخریب - مناطق - پروژه - روستاهای - هایی - کویر - خانواده - دردناک - اسلامی - مدیران - جمهوری - افزایش - سیستان

آخرین اخبار سرویس:
ادوکلن ولادیمیر پوتین (+ عکس)

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران

ردپای شرکای تجاری در کاهش واردات

خرید جنس چینی هم برای مردم نمی صرفد!

ملانوروزی: قیمت گذاری‎ها ارتباطی به نقاشی های تهمینه میلانی و هنر او ندارد

خودرو هایی که سال 2020 وارد بازار خواهند شد + تصاویر

انجمن واردکنندگان خودرو: خودروهای وارداتی با دلار 4200 تومانی بلاتکلیفند

70 درصد آلودگی های زباله ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می شود/بازیافت کابل با روش های سبز

واردات مغزی مداد به بیش از 107 تن رسید

بلاک چِین ایرانی ؛ راه حل استفاده از ارز دیجیتال

پرونده کلاهبرداری در قالب فروش سکه به دادستانی رسید

راهنمای خرید پاور بانک شیائومی

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

در نیوزیلند رخ می دهد افزایش تحصیلات دانشجویان با حمایت های مالی

دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت وگو با فارس خبر داد پیشنهاد توزیع لبنیات ارزان قیمت برای 7 میلیون خانوار آسیب پذیر روی میز دولت

4 متهم اصلی رسوب کالا در گمرکات

الگوی فرامرزی نظارت بانکی

مهاجران طبقه متوسط ، حاشیه نشینان جدید کلانشهرها

مهلت تولیدکنندگان تا چند ساعت دیگر تمام می شود

بالغ بر 95 درصد از سد لار خالی است/ کاهش 61 درصدی حجم ذخیره آب نسبت به قبل

آنغوزه؛ به نام ایران به کام دیگران

آنغوزه؛ به نام ایران به کام دیگران

مظنه آپارتمان نوساز در تهران

آنغوزه؛ به نام ایران به کام دیگران

چرا 80 درصد مردم این روستا سرطان دارند؟!

معضل کمبود موبایل در بازار همچنان پابرجاست

1.2 میلیون فقره برگشتی ثبت شده است

آمادگی متروی تهران برای مهرماه/افزایش قطارهای تندرو از ایستگاه کرج به صادقیه

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند

تهیه کننده تئاتر در گفت وگو با فارس: تماشای خانوادگی تئاتر با بلیت های 30 تا 50 هزار تومانی ممکن نیست

قیمت جدید انواع خودرو هیوندای در بازار تهران

رسالت روحانی در نیویورک/انتظار از مسئولان اطلاعاتی و امنیتی درباره حادثه تروریستی/مشکلات اقتصادی مسئولان را از امنیت کشور غافل نکند

خروج پتروشیمی از بورس کالا اوضاع صنایع را بدتر می کند/ امضاهای طلایی بازمی گردد

شرایط اخذ شهروندی در ترکیه تسهیل شد

فرهاد زاهدی فر مدیر سکه ثامن کیست؟

آب بندان های 3 استان شمالی کشور بهسازی می شود

رکوردشکنی تولید غلات ایران در 2018

موریانه در تخت طاووس

معاملات مسکن از رونق افتاد؟

6 دلیل ایرلاین ها برای افزایش 100 درصدی قیمت بلیت پرواز اربعین

فهام مقابل خاموشی می ایستد؟

سکه ثامن مجوز فعالیت در فضای مجازی نداشته است

دلایل ایرلاین ها برای افزایش قیمت بلیت پرواز اربعین

دلایل ایرلاین ها برای افزایش قیمت بلیت پرواز اربعین

بوفه مدرسه پانداها (+ عکس)

دیدگاه های بخش خصوصی برای حل مشکلات جمع بندی شود

مظنه واحدهای 100متری در تهران

گوجه فرنگی 7 هزار تومان شد

در طرح اشتغال روستایی فرصت سوزی شد

کیف و کفش از جنس پوست انسان وارد بازار شد!

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند

کوچکترین شهید حادثه تروریستی اهواز +عکس

پست اینستاگرامی عراقچی درباره حادثه تروریستی اهواز/عکس

پشت پرده توطئه برخی اعضای اوپک علیه ایران چه بود؟

فال روزانه یکشنبه 1 مهر 1397

شرایط مالی که آن را اجاره می دهند

احکام اجاره

میزان ارز وارداتی در سامانه نیما چقدر است؟

مرکز پژوهش های مجلس گزارش می دهد تغییر تعرفه برق پرمصرف ها راهی برای جلوگیری از خاموشی

تبانی پزشک ها و داروخانه ها چقدر واقعی است؟

66 نقطه پرحادثه در جاده های استان کرمانشاه وجود دارد

سکه ثامن مجوز فعالیت در فضای مجازی نداشت

خودروهای 50 تا 70میلیونی بازار تهران

معرفی خودرو های 70 میلیونی در بازار

کشف 100 تن مواد پتروشیمی در شورآباد

اقتصاد ایران به تورم عادت کرده است

چین به آفریقا 50 میلیارد دلار وام می دهد

خودروهای وارد شده با دلار 4200 تومانی بلاتکلیفند

اقتصاد ایران به تورم عادت کرده است

رییس اتحادیه نایلون تهران در گفت وگو با فارس : خروج پتروشیمی از بورس کالا اوضاع صنایع را بدتر می کند/ امضاهای طلایی بازمی گردد

مسئولیت ساخت مسکن اجتماعی با کدام نهاد است؟

وضعیت سدهای تهران در آستانه پاییز/ کاهش ذخایر آب به اندازه دو برابر سد لتیان

نرخ انواع دفتر نقاشی در بازار

شگفت انگیزان 2: 602/57 میلیون دلاری شد

از سوسیس فولکس واگن تا عسل پورشه

اشک های نقره ای یک کارگر معدن+عکس

قیمت کنونی مرغ با هزینه تمام شده تولید همخوانی ندارد

گوشی موبایل ارزان نمی شود!/ قیمت گذاری برمبنای ارز ثانویه است

مگر سیستم ارزی کشور متولی ندارد؟

فاصله قیمت مغز گردو تا بازار 4 برابر قیمت واقعی است

تامین سلامت مردم وظیفه حاکمیتی دولت است

پاسخ وزارت نفت به ادعای کوتاهی در فروش نفت

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند

رشد 50 درصدی قیمت مسکن ظرف 6 ماه بی سابقه است

صبا تامین فروش سهام حریر خوزستان را آگهی کرد/ سهم چکارن از این مزایده چقدر است؟

قیمت خودروهای داخلی

چهار نفر از پنج عضو هیئت مدیره ایران خودرو دولتی هستند

دولت در تصویب قیمت گندم تورم را هم حساب کند

اجازه نمی دهم فضای سرمایه گذاری زنجان لطمه بخورد

اوج مصرف برق در محدوده 42 هزار مگاوات

تولید خودروسازان 38 درصد کاهش یافت + جدول

کلاهبرداری 22 میلیاردی با پیامک های ارزش افزوده ! + جزییات

راهکارهای طرح افزایش 10 میلیارد دلاری تولید داخل

وزارت نفت: آماده ایم به غیر از افرادی همچون بابک زنجانی، به همه مشتریان مطمئن نفت بفروشیم

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

پوشش اولین گوینده خبر زن در تلویزیون سعودی +عکس

وزارت نفت: به غیر از افرادی همچون بابک زنجانی، آماده ایم به همه مشتریان مطمئن نفت بفروشیم

افزایش هزینه ساختمان سازی با وضع تعرفه های ترامپ

نرخ لاستیک خودرو مناسب برای پراید

تصاویری از طرح جدید استادیوم برنابئو

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی