مطالب مرتبط:
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
بیابان زدایی در هزار و 350 هکتار از اراضی خراسان شمالی +فیلم
392 پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی تشکیل شد
گرد و غبار دید افقی را در خراسان جنوبی کاهش داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اقتصادي

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی


طرح ترسیب کربن در راستای احیای مناطق تخریب شده در خراسان جنوبی به اجرا درآمده و تاکنون نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.

- شعارسال:" خراسان جنوبی با داشتن بیابان های وسیع، خشک سالی های چندساله و کمبود باران، عنوان دومین استان بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است.

پیامدهای بی آبی نه تنها چراغ صدها روستا را خاموش کرد و رونق را به یغما برد، بلکه آثار زیانباری بر اقتصاد کویر وارد کرد.

تخلیه روستاها به ویژه در مناطق مرزی از دردناک ترین پیامدهای خشک سالی است که نمی توان آن را انکار کرد.

گذشته از نامهربانی های روزگار، بی توجهی مسئولان در مرهم گذاری بر زخم های خراسان جنوبی دردی دیگر است که پیکره استان را در هم گرفته و نیازمند نگاه ویژه مدیران عالی مقام است.

ناگفته نماند که اجرای طرح هایی همچون ترسیب کربن در شهرستان های این خطه کویری نقش شایسته ای در بیابان زدایی داشته و چه خوب است اگر با توسعه این برنامه های موثر در راستای رونق استان تلاش بیش تری شود.

طرح هایی که نه تنها با دست مسئولان بلکه با مشارکت مردم در روستاهای خراسان جنوبی به اجرا درآمده و نور امید را بر دیواره قلب های آن ها تابانده است.

نگاهی به تاریخچه ترسیب کربن در استان خراسان جنوبی پروژه ترسیب کربن برنامه ای مشترک بین دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد بوده که فاز اول آن از نیمه سال 2003 در دشت حسین آباد غیناب سربیشه واقع در استان خراسان جنوبی آغاز شده است.

با به پایان رسیدن فاز اول در سال 2009، فاز دوم آن از آغاز سال 2010 میلادی به مدت پنج سال با اعتباری بالغ بر دو میلیون دلار در سطح 40 روستا در مساحت بیش از 200 هزار هکتار به تصویب رسید.

شغل غالب مردم منطقه دامداری بوده و این امر باعث شده است که به هنگام وقوع خشک سالی خسارات زیادی به اقتصاد خانواده ها وارد آید؛ لذا آموزش شغل­ های جایگزین دامداری و اعطای وام جهت انجام این شغل ها راهی عملی در کاهش فشار دام بر مراتع و نیز کاهش اثرات خشک سالی بر مردم محلی است.

همچنین به دلیل وزش بادهای 120 روزه سیستان و تخریب شدید مراتع طی سال های 65-75توسط افغان ها و نیاز مبرم منطقه به احیاء مقررشده که با مشارکت مردم و دولت، احیای 18 هزار هکتار (9 هزار هکتار با کمک مردم و دولت و 9 هزار هکتار به صورت خودجوش مردمی) از مراتع منطقه انجام شود.

موضوع اصلی پروژه، ترسیب یا جذب دی اکسید کربن اضافی جو برای کاهش اثرات ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین است.

همچنین این طرح در وسعتی با مساحت 150 هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان در حال اجراست و تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته.

احیای مناطق تخریب شده، پیش روی ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه بیان کرد: اهداف این پروژه در سه بخش جهانی، ملی و منطقه ای تعریف می شود.

علیرضا نصرآبادی ارائه مدل ترسیب کربن در مناطق خشک و نیمه خشک را از اهداف جهانی این پروژه دانست و افزود: احیای مناطق تخریب شده با مشارکت گروه های توسعه روستایی از اهداف ملی و بهبود شاخص توسعه انسانی مردم منطقه و توانمندسازی گروه های توسعه از اهداف منطقه ای این پروژه است.

وی با اشاره به موفقیت های به دست آمده در اجرای پروژه ترسیب کربن در سربیشه بیان کرد: تشکیل 63 گروه توسعه روستا اعم از 14 گروه زنان، 18 گروه مردان و 31 گروه مشترک از جمله دستاوردهای این طرح است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: این گروه ها در 37 روستا دارای یک هزار و 773 عضو تشکیل شده است.

وی با بیان این که تا تابستان سال گذشته بیش از یک میلیارد و 270 میلیون ریال توسط این گروه ها پس انداز شد، گفت: احیای مشارکتی منابع طبیعی در منطقه از مهم ترین دستاوردهای این طرح است.

پرداخت 836 میلیون تومان تسهیلات اشتغال زایی نصرآبادی بیان کرد: تاکنون به یک هزار و 273 طرح اشتغال زا و غیر اشتغال زا، 836 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده که از این میزان، 587 طرح غیر اشتغال زا و 686 طرح اشتغال زا است.

وی بیان کرد: ترویج و بالا بردن سطح فرهنگ مردم منطقه درباره انرژی های نو نظیر راه اندازی حمام خورشیدی، تلمبه بادی و خورشیدی و آب تصفیه کن خورشیدی در منطقه از دیگر نتایج مطلوب اجرای این طرح است.

نصرآبادی راه اندازی یک سری مشاغل درآمدزا باهدف افزایش درآمد سالانه و بهبود وضعیت معیشتی مردم، کاهش فشار دام بر مراتع، راه اندازی شرکت تعاونی توسعه روستایی الغدیر باهدف به رسمیت شناختن گروه های توسعه روستایی و راه اندازی روستامهد در روستای ناز دشت را از دیگر موفقیت های اجرای طرح دانست.

وی بیان کرد: تسهیلگری در برنامه ریزی مشارکتی و کار با جوامع محلی در صورتی موفق خواهد بود که به جوامع محلی آزادی عمل بدهیم تا متناسب با شرایط محل خود مشکلات را حل کنند.

ترسیب کربن در نهبندان نصرآبادی اظهار کرد: برقراری ارتباط با جوامع محلی و برگزاری نشست ها و جلسات مشترک با آن ها نقش مهمی در جلب همکاری های دو طرف دارد.

وی سازماندهی و ایجاد تشکل های روستایی و بسیج جوامع محلی و تأمین منابع مالی در گردش برای فعالیت های اشتغال زا، رفاهی و اقدامات مدیریتی و احیایی را از استراتژی های اجرایی پروژه در نهبندان دانست و گفت: در این پروژه به دنبال آموزش و ارتقای ظرفیت های انسانی، احیای منابع طبیعی تخریب شده برای مردم و با کمک مردم و اتخاذ رویکردی یکپارچه و همه جانبه نگر بودیم.

نصرآبادی بیان کرد: انجام کار شبکه ای با دستگاه های محلی در جهت توسعه زیرساخت های مورد نیاز، استفاده از همکاری توأم زنان و مردان در مدیریت منابع طبیعی، تبدیل پروژه از نهال کاری صرف به بهره گیری مردم از منافع نهال کاری، ایجاد مشاغل جایگزین و پایدار، بازاریابی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده های روستایی و ارائه خدمات در جهت ارتقای وضعیت بهداشت و آموزش در منطقه از دیگر استراتژی های اجرای این پروژه است.

وی اظهار کرد: به دنبال موفقیت پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه و ارزیابی های بین المللی و ملی صورت گرفته از پروژه در خردادماه سال جاری با همکاری UNDP و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای فاز سوم پروژه در شهرستان نهبندان به تصویب رسید.

نصرآبادی با بیان این که این پروژه در سطحی معادل 150 هزار هکتار با 63 روستا و جمعیتی بالغ بر هشت هزار و 500 نفر به مدت پنج سال اجرایی می شود، گفت: از نیمه دوم سال تاکنون اقداماتی در راستای احیای عرصه های تخریب یافته، ترویج انرژی های نو و نیز تشکیل صندوق و گروه های توسعه روستایی انجام گرفته است.

خشک سالی، چالشی برای ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تصویب پروژه در خردادماه 96، تدوین سند پروژه و تشکیل 19 گروه توسعه روستایی در هشت روستا با حضور 370 عضو از اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به چالش های پیش روی پروژه بیان کرد: فقدان مربیان مجرب برای برگزاری دوره های آموزشی و خشک سالی شدید منطقه و تحت تأثیر قرار دادن عملیات احیایی، فعالیت ها و مشاغل درآمدزا از جمله چالش های پیش رو است.

نصرآبادی بیان کرد: کمبود نیروی انسانی متخصص و باتجربه، فقدان روش ها و الگوهای مدیریت مشارکتی و توسعه ای، عدم تخصیص به موقع اعتبارات و تحت تأثیر قرار گرفتن فرآیند برنامه ریزی مشارکتی و فقر و بیکاری شدید و به تبع آن وابستگی شدید به دولت روند فعالیت های مشارکتی را با مشکل روبه رو می کند.

می توان طرح ترسیب کربن را منشأ خیری نامید که افراد زیادی در سایه اجرای آن به آینده خراسان جنوبی امیدوار شدند و بدون شک استمرار این گونه طرح ها می تواند تأثیر مطلوبی بر اقتصاد استان داشته باشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28مرداد1397 ، کدخبر: 52906: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - استان - بیابان - مردم - روستا - برنامه - گازهای گلخانه ای - منطقه - روستاها - مسئولان - دامداری - جمهوری اسلامی - اقتصاد - دولت - کاهش - دردناک ترین - تخریب - مناطق - پروژه - روستاهای - هایی - کویر - خانواده - دردناک - اسلامی - مدیران - جمهوری - افزایش - سیستان

آخرین اخبار سرویس:
افت 36 درصدی تجارت 3 عضو اروپایی برجام با ایران پس از بازگشت تحریم ها

راه اندازی بازار معامله آزاد ارزی درآینده نزدیک/تامین ارزخرد مردم

دلال پشه هم نیست / قیمت دلار دست دولت است

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 27 آبان 97

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5 هزار تومان باشد

پرداخت «حقوق» آبانماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»

آخرین قیمت امروزخودروهای داخلی / پراید 37 میلیون تومان

رشد قیمت سکه و ارز / سکه طرح جدید 4350000 میلیون تومان

بازار سکه و طلا تا یک ماه آینده به ثبات خواهد رسید

دور برگردان قیمت سکه و ارز؛ افزایش 1000 تومانی قیمت ارز مسافرتی و نرخ خرید ارز در بانک ها، هر گرم طلا 394 هزار تومان

افزایش قیمت سکه و قیمت طلا

دلار در بازار امروز دلارفروشان چند بود !؟

رشد قیمت سکه و ارز + جدول

نرخ سکه و طلا در بازار رشت امروز 27 آبان 97

افزایش قیمت سکه و طلا

شبکه اخلالگر محصولات پتروشیمی متلاشی شد

دلالان نمی گذارند نرخ ارز پایین تر بیاید

همتی: بورس ارز راه اندازی می شود

روحانی بقیه لیبرال ها را برکنار کند، اقتصاد رونق می گیرد

واردات خودنویس به 1 تن رسید/چین بزرگترین صادرکننده به ایران+جدول

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است

بازار رهن کامل آپارتمان های مسکونی

آیا میدانید؛ کدام شهرهای دنیا بیشترین گردشگر را دارند؟

واریز یارانه تولید شکر به حساب کارگران نیشکر هفت تپه

آدامس های قورت دادنی که موجب تقویت حافظه می شود

تولید اکسیژن از تنفس فضانوردان در فضا+عکس

قیمت برخی گوشی های همراه در بازار

کاهش قیمت پروفیل در بازار + جدول

قیمت انواع آرد و پودر سوخاری در بازار

خرید خودرو تویوتا چقدر هزینه دارد؟

دلار در بودجه 98 چند؟

همتی: بورس ارز راه اندازی می شود

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است

توسعه مراودات باکشورهای حاشیه خزراولویت منطقه آزاد انزلی است

همتی: بورس ارز راه اندازی می شود

گردشگر پذیرترین شهر جهان کدام است؟

جدیدترین پیش‎بینی قیمت مسکن

تولید کابین ایرانی با 10 درصد قیمت نمونه خارجی

حمل ریلی 1.5 میلیون تن بار فولاد به صورت ترکیبی

سردرگمی مسئولان در فروش نفت مشهود است

تعیین تکلیف سهمیه بندی بنزین فردا با حضور زنگنه در بهارستان

مرغداران: با قیمت 9800تومانی مرغ راضی نمی شویم

پیشنهاد افزایش 35درصدی قیمت خرید گندم

گران‎فروشی 50درصدی قطعات خودرو در بازار

قیمت مدل های مختلف خودروی بسترن در بازار

جدیدترین پیش‎بینی قیمت مسکن/رکود بازار در سال 98

گران‎فروشی 50درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه 750 هزار تومانی ال90 را 1.5 میلیون می فروشند

مردم استانی که فقط یک دقیقه کتاب می خوانند!

افت 36 درصدی تجارت 3 عضو اروپایی برجام با ایران پس از بازگشت تحریم ها

چرا اتحادیه اروپا نمی تواند برجام را نجات دهد؟

آمار واگذاریهای دولت به 2 هزار میلیارد تومان رسید

پیرمردهای دولت زحمت را کم کنید و بگذارید جوان ترها روی کار بیایند

گزارش تصویری شادپیمایی عروسک ها در مسکن مهر شهرک دولت آباد شهر کرمانشاه

سوییفت ناکارآمد است/سامانه جایگزین لازم است

تحقق 60 درصد رقم خصوصی سازی در بودجه سال 97

بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز راه اندازی خواهد شد

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

تحقق 60 درصد رقم خصوصی سازی هدفگذاری شده در بودجه سال 97

همتی خبر داد:
 بازار معاملات نقدی و حواله ارز راه اندازی می شود

خوابی خوش در شبهای سرد داشته باشبد+ راهکار

بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز راه اندازی خواهد شد

از تاچر تا ریگان/ گرانترین مراسم خاکسپاری در جهان+ تصاویر

زندانی شدن یک معلول ویلچری بخاطر 5 میلیون تومان / در بیرجند رخ داد + سند

واردات کالاهای دست دوم مشمول استاندارد اجباری ممنوع شد

هزینه درخواست کارت سوخت جدید چقدر است؟

جزییات بسته حمایتی دولت

همکاری ایران و روسیه با ارزهای ملی

جای خالی برخورد با متولیان نظارتی در پرونده شرکت سکه ثامن

هدایت نقدینگی به سمت تولید بستر ساز حمایت از کالای ایرانی

از زندگی لذت ببرید + ویدئو

آخرین قیمت امروزخودروهای داخلی / پراید 37 میلیون تومان

دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره ای!

رشد نقدینگی دلایل سیاسی دارد

سهم بازاری ایران در عراق به نسبت بقیه کشورها کمتر است!

عدم رضایت مرغداران از قیمت 9800 تومان

کاهش سالانه 300 میلیاردریال خسارت حوادث غیرمترقبه

لیندسی گراهام: محمد بن سلمان فردی غیرمنطقی و فاقد تعادل روانی است

وزیر سابق اقتصاد، مدیرعامل شرکت ملی نفت شد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 28 آبان

دکل بندی شغلی بی در و پیکر/سود پیمانکاران فدای جان دکل بندان!

ماموریت طیب نیا برای مهار دوباره نرخ تورم

قیمت دلار باید به حدود 4 تا 5هزار تومان برسد

دلار در بازار امروز دلارفروشان چند بود !؟

قیمت خودرو اصلاح می شود؟

عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در چند روز آینده

بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارز راه اندازی می شود

ارز صادراتی باید به چرخه اقتصاد کشور بازگردد/ بیماری اقتصاد کشور علاج نمی یابد مگر آن که همه امور اقتصادی در دست بخش خصوصی واقعی باشد

اعلام آمادگی روسیه برای کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری با ایران

سید علی از صندوق ضمانت صادرات ایران رفت

صادرات نفت کرکوک به جیهان از سرگرفته شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز تعیین شد

دولت الکترونیک هنوز محقق نشده است

درخواست قطعه سازان از روحانی

احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده

21 درصد کالاهای ایرانی به عراق صادر می شود

الزام داشتن صندلی کودک در خودروهای سواری و کلاه ایمنی برای تمامی سرنشینان موتور

پیش بینی تولید 915 هزار تن انار در سال جاری

کدام شهر جهان بیشترین گردشگر را دارد؟

قیمت خودرو اصلاح می شود؟

توضیحات پدرام پاک آیین حقوقدان در برنامه پایش در رابطه با جرم دو محکوم اقتصادی اخیر/ خرید سکه به هر مقداری وصف مجرمانه ندارد/ این افراد از طریق جمع آوری سکه از بازار و تزریق ناگهانی آن باعث نوسان بازار می شدند

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی