مطالب مرتبط:
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
دوچرخه سوار خراسان جنوبی در بیابان لوت رکاب می زند
بیابان زدایی در هزار و 350 هکتار از اراضی خراسان شمالی +فیلم
392 پرونده در تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی تشکیل شد
گرد و غبار دید افقی را در خراسان جنوبی کاهش داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اقتصادي

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی


طرح ترسیب کربن در راستای احیای مناطق تخریب شده در خراسان جنوبی به اجرا درآمده و تاکنون نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.

- شعارسال:" خراسان جنوبی با داشتن بیابان های وسیع، خشک سالی های چندساله و کمبود باران، عنوان دومین استان بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است.

پیامدهای بی آبی نه تنها چراغ صدها روستا را خاموش کرد و رونق را به یغما برد، بلکه آثار زیانباری بر اقتصاد کویر وارد کرد.

تخلیه روستاها به ویژه در مناطق مرزی از دردناک ترین پیامدهای خشک سالی است که نمی توان آن را انکار کرد.

گذشته از نامهربانی های روزگار، بی توجهی مسئولان در مرهم گذاری بر زخم های خراسان جنوبی دردی دیگر است که پیکره استان را در هم گرفته و نیازمند نگاه ویژه مدیران عالی مقام است.

ناگفته نماند که اجرای طرح هایی همچون ترسیب کربن در شهرستان های این خطه کویری نقش شایسته ای در بیابان زدایی داشته و چه خوب است اگر با توسعه این برنامه های موثر در راستای رونق استان تلاش بیش تری شود.

طرح هایی که نه تنها با دست مسئولان بلکه با مشارکت مردم در روستاهای خراسان جنوبی به اجرا درآمده و نور امید را بر دیواره قلب های آن ها تابانده است.

نگاهی به تاریخچه ترسیب کربن در استان خراسان جنوبی پروژه ترسیب کربن برنامه ای مشترک بین دولت جمهوری اسلامی ایران و برنامه عمران ملل متحد بوده که فاز اول آن از نیمه سال 2003 در دشت حسین آباد غیناب سربیشه واقع در استان خراسان جنوبی آغاز شده است.

با به پایان رسیدن فاز اول در سال 2009، فاز دوم آن از آغاز سال 2010 میلادی به مدت پنج سال با اعتباری بالغ بر دو میلیون دلار در سطح 40 روستا در مساحت بیش از 200 هزار هکتار به تصویب رسید.

شغل غالب مردم منطقه دامداری بوده و این امر باعث شده است که به هنگام وقوع خشک سالی خسارات زیادی به اقتصاد خانواده ها وارد آید؛ لذا آموزش شغل­ های جایگزین دامداری و اعطای وام جهت انجام این شغل ها راهی عملی در کاهش فشار دام بر مراتع و نیز کاهش اثرات خشک سالی بر مردم محلی است.

همچنین به دلیل وزش بادهای 120 روزه سیستان و تخریب شدید مراتع طی سال های 65-75توسط افغان ها و نیاز مبرم منطقه به احیاء مقررشده که با مشارکت مردم و دولت، احیای 18 هزار هکتار (9 هزار هکتار با کمک مردم و دولت و 9 هزار هکتار به صورت خودجوش مردمی) از مراتع منطقه انجام شود.

موضوع اصلی پروژه، ترسیب یا جذب دی اکسید کربن اضافی جو برای کاهش اثرات ناشی از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین است.

همچنین این طرح در وسعتی با مساحت 150 هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان در حال اجراست و تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته.

احیای مناطق تخریب شده، پیش روی ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اهداف اجرای این پروژه بیان کرد: اهداف این پروژه در سه بخش جهانی، ملی و منطقه ای تعریف می شود.

علیرضا نصرآبادی ارائه مدل ترسیب کربن در مناطق خشک و نیمه خشک را از اهداف جهانی این پروژه دانست و افزود: احیای مناطق تخریب شده با مشارکت گروه های توسعه روستایی از اهداف ملی و بهبود شاخص توسعه انسانی مردم منطقه و توانمندسازی گروه های توسعه از اهداف منطقه ای این پروژه است.

وی با اشاره به موفقیت های به دست آمده در اجرای پروژه ترسیب کربن در سربیشه بیان کرد: تشکیل 63 گروه توسعه روستا اعم از 14 گروه زنان، 18 گروه مردان و 31 گروه مشترک از جمله دستاوردهای این طرح است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: این گروه ها در 37 روستا دارای یک هزار و 773 عضو تشکیل شده است.

وی با بیان این که تا تابستان سال گذشته بیش از یک میلیارد و 270 میلیون ریال توسط این گروه ها پس انداز شد، گفت: احیای مشارکتی منابع طبیعی در منطقه از مهم ترین دستاوردهای این طرح است.

پرداخت 836 میلیون تومان تسهیلات اشتغال زایی نصرآبادی بیان کرد: تاکنون به یک هزار و 273 طرح اشتغال زا و غیر اشتغال زا، 836 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده که از این میزان، 587 طرح غیر اشتغال زا و 686 طرح اشتغال زا است.

وی بیان کرد: ترویج و بالا بردن سطح فرهنگ مردم منطقه درباره انرژی های نو نظیر راه اندازی حمام خورشیدی، تلمبه بادی و خورشیدی و آب تصفیه کن خورشیدی در منطقه از دیگر نتایج مطلوب اجرای این طرح است.

نصرآبادی راه اندازی یک سری مشاغل درآمدزا باهدف افزایش درآمد سالانه و بهبود وضعیت معیشتی مردم، کاهش فشار دام بر مراتع، راه اندازی شرکت تعاونی توسعه روستایی الغدیر باهدف به رسمیت شناختن گروه های توسعه روستایی و راه اندازی روستامهد در روستای ناز دشت را از دیگر موفقیت های اجرای طرح دانست.

وی بیان کرد: تسهیلگری در برنامه ریزی مشارکتی و کار با جوامع محلی در صورتی موفق خواهد بود که به جوامع محلی آزادی عمل بدهیم تا متناسب با شرایط محل خود مشکلات را حل کنند.

ترسیب کربن در نهبندان نصرآبادی اظهار کرد: برقراری ارتباط با جوامع محلی و برگزاری نشست ها و جلسات مشترک با آن ها نقش مهمی در جلب همکاری های دو طرف دارد.

وی سازماندهی و ایجاد تشکل های روستایی و بسیج جوامع محلی و تأمین منابع مالی در گردش برای فعالیت های اشتغال زا، رفاهی و اقدامات مدیریتی و احیایی را از استراتژی های اجرایی پروژه در نهبندان دانست و گفت: در این پروژه به دنبال آموزش و ارتقای ظرفیت های انسانی، احیای منابع طبیعی تخریب شده برای مردم و با کمک مردم و اتخاذ رویکردی یکپارچه و همه جانبه نگر بودیم.

نصرآبادی بیان کرد: انجام کار شبکه ای با دستگاه های محلی در جهت توسعه زیرساخت های مورد نیاز، استفاده از همکاری توأم زنان و مردان در مدیریت منابع طبیعی، تبدیل پروژه از نهال کاری صرف به بهره گیری مردم از منافع نهال کاری، ایجاد مشاغل جایگزین و پایدار، بازاریابی و ارتقای کمی و کیفی فرآورده های روستایی و ارائه خدمات در جهت ارتقای وضعیت بهداشت و آموزش در منطقه از دیگر استراتژی های اجرای این پروژه است.

وی اظهار کرد: به دنبال موفقیت پروژه ترسیب کربن در شهرستان سربیشه و ارزیابی های بین المللی و ملی صورت گرفته از پروژه در خردادماه سال جاری با همکاری UNDP و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای فاز سوم پروژه در شهرستان نهبندان به تصویب رسید.

نصرآبادی با بیان این که این پروژه در سطحی معادل 150 هزار هکتار با 63 روستا و جمعیتی بالغ بر هشت هزار و 500 نفر به مدت پنج سال اجرایی می شود، گفت: از نیمه دوم سال تاکنون اقداماتی در راستای احیای عرصه های تخریب یافته، ترویج انرژی های نو و نیز تشکیل صندوق و گروه های توسعه روستایی انجام گرفته است.

خشک سالی، چالشی برای ترسیب کربن مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تصویب پروژه در خردادماه 96، تدوین سند پروژه و تشکیل 19 گروه توسعه روستایی در هشت روستا با حضور 370 عضو از اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به چالش های پیش روی پروژه بیان کرد: فقدان مربیان مجرب برای برگزاری دوره های آموزشی و خشک سالی شدید منطقه و تحت تأثیر قرار دادن عملیات احیایی، فعالیت ها و مشاغل درآمدزا از جمله چالش های پیش رو است.

نصرآبادی بیان کرد: کمبود نیروی انسانی متخصص و باتجربه، فقدان روش ها و الگوهای مدیریت مشارکتی و توسعه ای، عدم تخصیص به موقع اعتبارات و تحت تأثیر قرار گرفتن فرآیند برنامه ریزی مشارکتی و فقر و بیکاری شدید و به تبع آن وابستگی شدید به دولت روند فعالیت های مشارکتی را با مشکل روبه رو می کند.

می توان طرح ترسیب کربن را منشأ خیری نامید که افراد زیادی در سایه اجرای آن به آینده خراسان جنوبی امیدوار شدند و بدون شک استمرار این گونه طرح ها می تواند تأثیر مطلوبی بر اقتصاد استان داشته باشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28مرداد1397 ، کدخبر: 52906: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - استان - بیابان - مردم - روستا - برنامه - گازهای گلخانه ای - منطقه - روستاها - مسئولان - دامداری - جمهوری اسلامی - اقتصاد - دولت - کاهش - دردناک ترین - تخریب - مناطق - پروژه - روستاهای - هایی - کویر - خانواده - دردناک - اسلامی - مدیران - جمهوری - افزایش - سیستان

آخرین اخبار سرویس:
بانک مرکزی از کجا می داند عسکراولادی چقدر صادرات کرده؟

اندر حکایت مشکلات مهندسان/ مطالبه از مهندسان در عرصه های جدید/ دانشجویان نگران از بیکاری!

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر باز کنید

سازوکار مالی جدید برای تامین منابع بیمه کشاورزی باید تدارک شود

واردات نفت آمریکا از ونزوئلا 5 برابر شد

معطلی 65 بند قانونی برای عملیاتی کردن سامانه های مبارزه با قاچاق

10 هزار کانتینر لوازم یدکی در گمرک مانده است/ ترخیص تا پایان سال

اطمینان دهی وزیر کشور برای کنترل قیمت ها و مبارزه با قاچاق

اوپک و متحدانش به کاهش تولید نفت پایبند هستند

مقابله با تحریم ها با استفاده از روحیه جهادی مهندسان

ساماندهی حاشیه نشینی خوزستان و سیستان به بنیاد مسکن واگذار شد

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

نیاز 35 درصد از کلاس های درس گلستان به مقاوم سازی

ردپای دولتی ها در گرانی گوشت

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

بازار قطعات تقلبی رونق گرفته است

اعتراف بانک مرکزی آمریکا به کاهش رشد اقتصادی این کشور

تکذیب کاهش 31 درصدی کشتار دام سبک

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

آستان قدس ملزم به پرداخت مالیات شد

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل تر می شود

گره کور ترخیص خودروهای وارداتی به دست چه نهادی باز می شود؟

گوشه ای دیگر از توانمندی های جوانان ایران زمین

اشتباه ارزی دهه 80 در دهه 90| چهار سناریوی تورم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

سال 98 بدون جهش قیمت مسکن

رکود در بازار کامپیوتر

وعده جهانگیری برای افزایش یارانه فرهنگی در اختتامیه پایتخت کتاب ایران

آقای وزیر چرا به قیمت خودرو نظارت نمی کنید؟

مخالفت مجلس با اعطای سهمیه یک لیتر بنزین در روز به هر ایرانی

27 درصد زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

نحوه پرداخت کارمزد جایگاه داران سوخت مشخص شد

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد

مگر شیعیان ربا را حرام نمی دانند؟!

مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

افزایش کارت های یکبار مصرف بازرگانی

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

ونزوئلا به دنبال مشتری جدید برای فروش نفت

ناظر گمرکات مازندران: صادرات گمرکات مازندران به 18 هزار میلیارد ریال رسید

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

سایپا تحویل خودرو به مشتریان را 100 درصد افزایش داد

307 میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا صادر شد

شرط دریافت وام 30 میلیون تومانی ازدواج

روند چشمگیر همگام سازی با سیستم های به روز بانکداری توسعه ای در بانک صنعت و معدن

کالاهای ایرانی را با کارت اعتباری «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران اقساطی بخرید

یک هنرمند موسیقی: تفکر کهنه برخی افراد در موسیقی سد راه حرکت های نو می شد

نسرین عابدیان پور بی تدبیری و بی خیالی مسؤولان در مسکن مهر بلوکوی یاسوج

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

دستگیری 9 نفر به جرم قاچاق ارز از مرز بازرگان

شورای رقابت وظیفه دارد جلوی سوء استفاده انحصارگران را بگیرد

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

دلار کاهشی شد

پیش بینی سه سناریو برای آینده ی نفت ایران

فعالیت در زمینه ارز دیجیتال گرام اخلال در نظام اقتصادی است

افزایش باورنکردنی سطح کربن کره زمین در 140 سال آینده

پراید تصادفی با سه چرخ 20 میلیون تومان!

بازار تحت تأثیر اقتصاد سیاسی

ضرورت تبدیل زباله ها به انرژی همچون برق

دولت مکلف به نصب کنتورهای برق هوشمند شد

گردشگری گلستان می میرد

ضد و نقیض های «بهنوش بختیاری» درباره خوردن گوشت!+عکس

فوت وفن خانه تکانی در 7 گام

استارت آپ ها از سد تحریم می گذرند

96 درصد جمعیت استان قم شهرنشین هستند

فارس گزارش می دهد افزایش توزیع اقلام اساسی در زنجان و بازار همچنان دارای کمبود

جنجال بر سر دلارهای یک تاجر| بانک مرکزی از کجا می داند عسگراولادی چقدر صادرات کرده؟

یورو در بازار آزاد 350 تومان ارزان شد

افزایش 2 میلیون یورویی قیمت سردار آزمون و میلاد محمدی

وام مسکن هست ولی کم است

«ساختار ناقص حکمرانی» عامل شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین

اوضاع معیشت مردم ناشی از ناکارآمدی دولت است

جنسیس G90 لیموزین معرفی شد؛ لوکس تر از همیشه!

گزارش ویدئویی فارس چه کسی پراید 50 میلیونی را پیش بینی کرده بود!؟

پیش بینی افزایش پایه پولی در سال98 /چه کسانی باید بار مالی منافع ملی را به دوش بکشند؟

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

تحویل خودرو به مشتریان سایپا 2 برابر شد

رونق دست دوم فروشی در سایه گرانی لوازم خانگی

نسخه پیچیده مالیات پزشکان

علت گرانی کاهو در هفته های اخیر چیست؟ + فیلم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

بطحایی: امسال هم پیک نوروزی نداریم

بخشدار ریز عنوان کرد تامین خوراک نیروگاه گازی تشان با افتتاح ایستگاه تقلیل فشار گاز در بخش ریز

افزایش 5 هزار واحدی شاخص بورس تهران

فال روزانه یکشنبه 5 اسفند 1397

اینفوگرافی / وضعیت کنونی متولدین دهه 60

300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 5 اسفند

مردم در بانک ها چقدر پول دارند؟

اتاق اصناف: ایرانیان به امید گرفتن اقامت 8 هزار خانه در ترکیه خریدند

پست بانک ایران موثرترین نقش را در توسعه روستاهای کشور داشته است

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز یکشنبه 97/12/5 + تغییرات

دلالان، وزارت صنعت را مدیریت می کنند!

تا 7 اسفند تمامی بازنشستگان عیدی خود را دریافت می کنند

قیمت دام زنده کاهش یافت

بازیگران پردرآمد آماده پرداخت‎ مالیات باشند

چقدر باید صبر کنم تا صاحبخانه شوم؟

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی

عاقبت به خیری خراسان جنوبی در گرو بیابان زدایی