مطالب مرتبط:
شهسواری: چشم بادامی ها شانسی برای ما در آسیا باقی نگذاشتند / سطح بازی های آسیایی از المپیک بالاتر است
کشتی آزاد ایران در بازیهای آسیایی 2018/ چشم کاروان به ورزش اول
دود حذف نفت ایران در چشم جهان می رود
دود سیاست نخ نمای فدراسیون در چشم جذابیت لیگ / تفحص را از بوقچی ها شروع کنید
دود سیاست نخ نمای فدراسیون در چشم جذابیت لیگ/تفحص را از بوقچی ها شروع کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اجتماعي

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی


یوز آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد که امروزه تنها چند ده قلاده از آن ها در فلات گسترده ایران وجود دارد و احتمال دارد برای همیشه از لیست حیات وحش کشورمان حذف شود .

- شعارسال:" یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد .

زمانی که به طبیعت و محیط زیست جهان می نگریم با زیبایی های بسیاری که در خود جای داده روبه رو می شویم .

ایران کشوری که در آن جاذبه های متنوعی است، زیستگاه هایی که گنجینه منحصر به فردی از تنوع زیستی را داراست، گنجینه های از حیات وحش، گیاهان و طبیعت بکر .

در فلات ایران جانورانی زیست می کنند که هویت محیط زیست محسوب می شوند .

به طوری که ما حدود یک هزارو 500 گونه پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهی داریم که در این میان 194 گونه را پستانداران تشکیل می دهند؛ ازجمله این پستانداران یوزپلنگ ایرانی است .

یوز آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد که امروزه تنها چند ده قلاده از آن ها در فلات گسترده ایران وجود دارد و احتمال دارد برای همیشه از لیست حیات وحش کشورمان حذف شود .

در چند دهه گذشته شکار و صید، قاچاق و تصادفات باعث نابودی این جانور رو به انقراض شده است .

به همین دلیل کمپین هایی برای حفاظت و بقای این گونه ارزشمند تشکیل شد؛ اما بی فکری برخی این نابودی را کم کم رقم می زند؛ مانند توله یوزی با ارزشی که در چند روز گذشته با بی تدبیری تلف شد .

چند روز پیش بود که ساعت 9 صبح توله یوز نر هفت ماه ای در کنار جاده عباس آباد روی زمین مشاهده شد .

این توله بر اثر تصادف با یک وسیله نقلیه دچار آسیب دیدگی شده بود و توان حرکت نداشت .

این اتفاق در زمانی روی داده که ایمن سازی و فنس کشی این منطقه در کنار ساخت زیرگذر حیات وحش هنوز صورت نگرفته است .

بعد از تصادف این یوز را به کلینیکی انتقال می دهند؛ آزمایش های تشخیصی اولیه و معاینات مقدماتی توسط دامپزشک اداره کل محیط زیست استان و دامپزشک سازمان در همان ساعات اولیه به عمل آمده بود و شواهد مبنی بر این بود که حیوان دچار آسیب جدی نخاعی شده است؛ بنابر گفته مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست دیگر امیدی برای بهبودی کامل این یوز نبود .

اقدامات اولیه برای بهبود یوز آسیب دیده مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست، در رابطه با جزییات حادثه تصادف یوزپلنگ آسیب دیده نخاعی در سمنان اظهار کرد: طی مکالمه تلفنی از جانب معاون فنی استان سمنان خبر رسید که یک قلاده توله یوزپلنگ نر حدود 5/1 ساله در جاده عباس آباد در استان سمنان بر اثر تصادف با یک وسیله نقلیه مصدوم و در حدود ساعت 9 صبح مشاهده شده است .

وی افزود: نظر به این که آزمایش های تشخیصی اولیه و معاینات مقدماتی توسط دامپزشک اداره کل محیط زیست استان و دامپزشک معتمد سازمان در همان ساعات اولیه به عمل آمده بود و شواهد مبنی بر این بود که حیوان دچار آسیب جدی شده است، ضمن هماهنگی با استان و همچنین هماهنگی لازم با معاونت محیط طبیعی و دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید، گروهی جهت انتقال حیوان به استان عزیمت کرده و صبح روز چهارشنبه 97/5/17 یوز آسیب دیده به پارک پردیسان منتقل شد.

خرازیان مقدم ادامه داد: پس از بررسی اولیه و مشاهده عکس رادیوگرافی حیوان که قبلاً در استان گرفته شده بود، ضمن هماهنگی با معاونت محیط طبیعی، طی جلسه ای با حضور نمایندگان دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر حیات وحش، دامپزشکان دفتر حیات وحش، جراح و رادیولوژیست معتمد معاونت محیط طبیعی در بخش خصوصی، جلسه ای برگزار شد و ضمن بررسی منابع علمی موجود و نظر تمامی اعضای جلسه (هفت نفر) همگی بر این نظر بودند که فارغ از نتایج حاصله از آزمایش های تکمیلی، با توجه به این که چنانچه تاکنون نخاع حیوان قطع نشده باشد (حتی با احتمال اندک این موضوع)، انجام عمل جراحی در اسرع وقت و بدون از دست دادن زمان، گزینه بهتری نسبت به سایر گزینه ها است تا بتوان حداقل امید بهبودی حیوان را در صورت قطع نبودن نخاع افزایش داد .

وی تصریح کرد: مفاد صورت جلسه طی جلسه حضوری به معاونت محیط طبیعی منعکس شد و نظر اعضاء نیز مبنی بر این بود که بر اساس نظرات مندرج در صورت جلسه و توصیه های جراح معتمد معاونت محیط طبیعی و دامپزشکان دفتر حیات وحش، مطابق مفاد صورت جلسه در اسرع وقت حیوان تحت عمل جراحی قرار گیرد .

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در ادامه افزود: بلافاصله حیوان به کلینیک دامپزشکی جراح معتمد سازمان که قبلاً نیز جراحی موفقیت آمیزی روی یک قلاده پلنگ (پلنگ رودسر) انجام داده بود منتقل شد و از ساعت 15 این جراحی طی مدت تقریبی سه ساعت به طول انجامید؛ اما متأسفانه و با وجود تلاش فراوان گروه جراحی، نخاع در قسمت مهره پنجم کمری در اثر سانحه جاده ای رخ داده، به طور کامل قطع شده بود .

خرازیان مقدم گفت: با وجود این موضوع تأسف بار، تمامی اقدامات و تمهیدات مورد نیاز طی جراحی بر روی یوزپلنگ آسیب دیده به عمل آمد .

با توجه به این که مهره پنجم کمری یوزپلنگ دچار آسیب جدی شده بود، اقدامات مورد نیاز برای بهبود وضعیت مهره ها و ستون فقرات انجام شد.

وی در ادامه بیان کرد: بعد از جراحی یوزپلنگ حیوان را بلافاصله به پارک پردیسان منتقل کرده و تحت مراقبت قرار دادیم .

نیازی به جراحی نبود اما بر همین اساس بسیاری از کارشناسان و دامپزشکان معتقد بودند این یور نیازی به جراحی نداشته است .

ازجمله این افراد، ایمان معماریان، دامپزشک پارک پردیسان، بود که پیش از تلف شدن توله یوز اظهار داشت: این یوزپلنگ نیازی به جراحی نداشت .

این جراحی قبل از انجام آزمایش MRI بر روی این یوزپلنگ صورت گرفت و همین موضوع باعث ایجاد درد شد و مشکلات و عوارض ناشی از جراحی را برای این یوزپلنگ به همراه داشت .

وی افزود: براساس مشاهدات رادیوگرافی نباید یوزپلنگ جراحی می شد و باید گفت که این جراحی تنها برای تبلیغات انجام شده است .

عمل حراجی یوزپلنگ آسیب دیده هیچ تأثیری در بهبود سلامتی او نداشت .

دامپزشک پارک پردیسان ادامه داد: این یوزپلنگ پس از جراحی در وضعیت بدی قرار داشت و درد بسیار زیادی را بعد از عمل جراحی تحمل کرد؛ درحالی که این یوزپلنگ قبل از جراحی می توانست حرکت کند .

البته باید گفت که این یوزپلنگ بعد از جراحی از نظر دفع ادرار نیز دچار مشکل شده بود .

نظر جراح توله یوز درباره علت جراحی روزبه مریدپور، متخصص جراحی دامپزشکی و جراح توله یوز، درباره جزییات این جراحی و عملکرد بعد از آن گفت: در کتاب مرجع سوانح حیات وحش درباره حیواناتی آسیب دیده از سوانح، جراحی و مراقبت از آن ها توضیح داده شده است ؛ به عنوان مثال در مرحله اول چگونگی درمان و نگهداری یک گونه ارزشمند و بسیار نادر را در یک زمان کوتاه توضیح داده است .

وی افزود: در مرحله دوم آن مدت زمانی کوتاهی که برای درمان حیوان اختصاص می یابد و آن درمان مربوط به گونه جانوری را ارزیابی می کند ؛ به عنوان مثال درمان برخی گونه ها که تعداد زیادی دارند با برخی گونه های بسیار نادر و ارزشمند که شرایط حفاظت از آن باید خاص باشد متفاوت است .

مریدپور در ادامه گفت: در مرحله سوم توضیح داده شده که برای جانوران نادر و ارزشمند مانند یوز های آسیایی که تنها در ایران وجود دارند، باید بستری ایجاد شود تا تحت حفاظت و نگهداری بهتری قرار گیرند؛ به عنوان مثال اگر گونه نادر و ارزشمندی از محل نخاع آسیب دیده باشد و قبل از عمل نیز برای جراح محرز باشد، به دستور متولی این گونه جانوری (مسئولان محیط زیست) آن را درمان می کند .

وی افزود: اگر حیوان آسیب دیده شغال یا روباه یا حتی گرگ بود و ارزش محیط زیستی و حفاظتی آن به اندازه یوز آسیایی نبود از روی رادیوگراف می توان آسیب قطع نخاعی را تشخیص داد .

البته بعد از تثبیت ستون فقرات باید مراقبت های ویژه ای از آن ها صورت گیرد .

متخصص جراحی دامپزشکی تصریح کرد: براساس نظرات دامپزشکان جهانی، اگر حیوانی دچار آسیب ستون فقرات شود، فارق از این که نخاع موجود و قطع کامل شده باشد و اگر حیوان بخواهد زنده بماند و نگهداری شود، باید ستون فقرات تثبیت شوند؛ چراکه نیرو هایی به ستون فقرات وارد می شود .

اگر این اتفاق روی ندهد شرایط از این نیز بدتر خواهد شد و همین موضوع باعث درد زیاد و اذیت شدن حیوان می شود .

وی ادامه داد: متولی صدور مجوز جراحی یوز آسیب نخاعی دفتر حیات وحش محیط زیست بود که اعلام کرد درمان یا نگهداری برای این دفتر امکان پذیر نیست .

زمانی که مهره های یوزپلنگ را کنار هم قرار دادیم، مشاهده شد که نخاع کاملاً له شده است .

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در زمان جراحی در اتاق عمل بودند و دستور تثبیت این مهره ها را صادر کردند که جراحی یوزپلنگ به این دلیل انجام شد .

مریدپور گفت: دامپزشک حیات وحش باید با سازکارهای این حرفه آشنایی داشته باشد .

این که چگونه حیوان را زنده نگهدارد، اگر نر باشد از آن اسپرم بگیرد و برای یک یوز دیگر استفاده کند .

این مشکل جراح نیست .

وی افزود: حیواناتی که قطع نخاع هستند؛ به ویژه از قسمت های انتهای کمر، از فلج شدن نمی میرند .

این حیوانات از اختلالات اسفنکتری و به ویژه عفونت های ادراری، مشکلات گوارشی و تغییر الگوی دفع ادرار رنج می برند .

به دلیل این که حیوان به پهلو روی زمین می ماند، دچار مشکلات ریوی، ذات الریه و مشکلات داخلی و زخم بستر می شود و اگر نگهداری و مراقبت از این گونه ها درست نباشد تلف خواهند شد .

ما حیواناتی مانند سگ را که قطع نخاع شده بودند داشتیم، اما به دلیل مراقبت صحیح زنده ماندند .

متخصص جراحی دامپزشکی بیان کرد: حیوانی را که به پهلو باشد و به آن پارافین می دهند تا مواد زائد را دفع کند و دچار بیماری های مختلف نشود .

وی ادامه داد: یوزپلنگ آسیب دیده نخاعی بعد از جراحی از بیمارستان خارج شد و به پارک پردیسان به عنوان مرکز بازتوانی حیات وحش انتقال داده می شود ، یعنی این حیوان دو ساعت بعد از جراحی از زیرنظر ما خارج و وارد فضای پارک پردیسان تحت نظر دامپزشکان متخصص قرار گرفت .

مریدپور تصریح کرد: چند روز قبل تیمی از متخصصان به بیمارستان رفتند و علاوه بر سونوگرافی از ناحیه شکم یوز خونگیری انجام شد .

وی در ادامه افزود: این حیوانات به این دلیل می میرند که مشکلات ثانویه به آن ها افزود می شود و زمانی که حیوان نمی تواند بلند شود و ادرار کند نمی توان به راحتی به آن پارافین خوراند .

قطعاً دچار مشکلات تنفسی ناشی از آسپیراسیون ریوی خواهد شد که همین موضوع حیوان را مستعد بیماری ها و عفونت های ریوی می کند و حال اگر در این شرایط حیوان نتواند پارافین را دفع کند پارافین به صورت تدریجی وارد ریه می شود و شرایط ریه را خراب می کند که تمام این ها احتمالات هستند .

متخصص جراحی دامپزشکی در پایان گفت: ما برای آزمایش MRI از یک پروفسور آمریکایی نظر خواهی کردیم و شرایط MRI و یوز را قبل از جراحی توضیح دادیم که این پروفسور مسیر درمانی یوز را تأیید کردند .

هفته گذشته مدیرکل حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از ادامه روند درمانی یوز در پارک پردیسان از طریق آنتی بیوتیک ها خبر داده و گفته بود که درمان های کمکی در حال انجام است و درمان آنتی بیوتیکی تحت نظر دامپزشک پارک پردیسان شروع شده است .

البته از چالش های مهمی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم بحث دفع مدفوع و ادرار حیوان و جلوگیری از وقوع زخم بستر در روز های آتی است که خوشبختانه توسط دامپزشک پارک پردیسان ادرار این حیوان از طریق مجرای ادراری تخلیه شد .

خرازیان مقدم افزود: همه امیدمان این بود که این حیوان قطع نخاع نشده باشد؛ اما متأسفانه آسیب ناشی از وقوع سانحه به صورتی بود که نخاع به صورت کامل در محل مهره پنجم کمری قطع شده بود ؛ اما متأسفانه با تمام تدابیر و انجام جراحی این حیوان ارزشمند رو به انقراض با تحمل درد بسیار تلف شد .

توضیحات یک مقام سازمان محیط زیست پس از تلف شدن توله یوز در همین راستا حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، نیز اظهار کرد: یوزپلنگی که در سمنان آسیب نخاعی دیده بود تحت مراقبت های ویژه پزشکی بود و برای حفاظت از این یوز تمام اقدامات از جمله جراحی توسط متخصصان حیات وحش انجام شد .

وی افزود: متأسفانه با توجه به اقدامات مفید بر روی این گونه این حیوان تلف شد که بعد از کالبد شکافی علت مرگ روشن شود .

ظهرابی گفت: براساس تصمیم چندین دامپزشک متخصص که جلساتی با آن ها داشتیم مقرر شد که این یوز جراحی شود .

وی ادامه داد: بعد از جراحی تمام امکانات برای نگهداری یوز فراهم شده بود و کار مراقبت از این یوز توسط چندین دامپزشک مستقر در پارک پردیسان صورت می گرفت .

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: حیوان از همان روز اول آسیب دیدگی در رابطه با دفع ادرار و مدفوع مشکل داشت، اما دامپزشکان برای مراقبت از این حیوان تمام تلاش خود را انجام دادند .

مدیرکل حیات وحش سازمان محیط زیست که خود دامپزشک است، به طور مرتب در کنار یوز پلنگ بودند و کاملاً تحت نظارت ایشان بود .

ظهرابی گفت: امیدوارم برخی موضوعات مطرح شده در روزهای اخیر باعث نشود که زحمات همکاران ما زیر سوال برود .

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: هیچ کمبودی در رابطه با نگهداری و درمان یوز در پارک پردیسان نداشتیم و این حیوان به صورت شبانه روزی تحت مراقبت بود.

پیشگیری بهتر از درمان است یوزپلنگ یکی از اجزای تنوع زیستی در ایران محسوب می شود که با دیگر گونه های جانوری در دنیا تفاوت دارد .

یوز مانند هر جانور دیگری باعث ایجاد تعادل اکولوژیکی می شود و انقراض یوز این تعادل را از بین می برد .

در بسیاری از مناطق حفاظت شده جهان برای نگهداری و محافظت از گونه های زیست محیطی تدابیر پیشگیرانه سختی اندیشیده اند؛ مانند فنس کشی یا ایمن سازی محل حفاظت شده .

بهتر است مسئولینی که با شعار محیط زیستی روی کار آمده اند، عزم خود را برای حفظ تنوع زیستی و محیط زیست کشورشان جزم کنند تا این گونه های ارزشمند که بسیاری در حسرت آن هستند محافظت شوند و رو به نابودی نروند .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28مرداد1397 ، کدخبر: 52895: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: یوزپلنگ ایرانی - حیات وحش - محیط زیست - ایران - زیست - یوزپلنگ - مشهورترین - جانور - ایرانی - انقراض - سازمان حفاظت محیط زیست - تصادف - محیط - حفاظت محیط زیست - اقدامات اولیه - نابودی - وسیله نقلیه - همیشه - طبیعت - آسیب دیدگی - دفتر - لیست - هایی - تصادفات - گیاهان - انتقال - مکالمه - زیبایی - آزمایش - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1397

عیسی کلانتری: فعالان محیط زیست جاسوس نیستند/ ما حق دخالت نداریم

طرح اداره مدارس توسط اعضای شورای آموزش و پرورش سلماس اجرا شد

سالیانه یک هزار نفر معلم بومی درهرمزگان جذب شود

قاچاق خاک صحت ندارد

سفر سالانه 700 هزار زائر پاکستانی به مشهد

نفس های آخر کنکور در نظام آموزشی کشور

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

به 40 میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم

تعطیلی مدارس چهارشنبه 3 بهمن 97

معدوم کردن 110 قلاده حیوان ولگرد

تصویری زیبا از باغ نارنجستان

طبیعت پاییزی ترکیه در قاب 4K

نیازسنجی دوره های آموزشی کارکنان محیط زیست در سال 1398 کلید خورد

قاچاق خاک صحت ندارد/ قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

امدادرسانی به روستای «مچریه» خوزستان ادامه دارد

به یاد دانش آموزان شهید

همایش کنترل خشم و هیجانات دوران بلوغ در گنبدکاووس برگزار شد

کمک به مدرسه ساماندهی شد

مشاور وزیر در امور زنان در ساختار جدید آموزش و پرورش

استخدام رییس واحد بازرگانی در یک شرکت معتبر در البرز

برگزاری همایش دوچرخه سواری سه شنبه های بدون خودرو

اتوبوس های ایدز در شهر تهران مستقر شد ند

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

وقتی آبشار گنجنامه یخ می زند

زیرگذر و توقفگاه های خودرو در حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با حمل و نقل عمومی در ساختمان بهشت حاضر شد

فرودگاه ها، تخت جمشید، سی وسه پل و… در خطر فرونشست زمین

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

شاه ماهیِ نقل وانتقالات ایران در کنار خواننده زنِ معروف ترکیه ای + عکس

اجرای طرح بانویار پلیس درایلام

هوش مصنوعی؛ آرزوها و رویاها

لزوم مدیریت پسماند در شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

روش و ترفند های اتو کشیدن مو

کاهش 7 درصدی شمار عابران جان باخته در مازندران

با حضور دکتر ولایتی گردهمایی مدیران مدارس سمای کشور در مشهد

کتک کاری معلم و دانش آموز در مدرسه

زیرگذر حرم مطهر رضوی بسته می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

تصاویر / منتخب خبری هفته (22 تا 30 دی)

راه اندازی کانون سلامت محله در سپیدان

دومین تغییر در کابینه اردن در هفت ماه گذشته

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/ دومین کشور هدرده جهان هستیم

اعلام فراخوان ثبت نام آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم در یزد

شاهدان بمباران کوچه بینش زنجان به بیان خاطرات خود پرداختند

مددجویان بهزیستی گناوه آموزش مهارت می بینند

هزینه طرح ترافیک صرف حمل و نقل عمومی و پاک می شود

ابتکار: نداشتن مهارتهای ارتباطی، اصلی ترین مشکل خانواده های ایرانی

شهرداری خود جوش عوارض زوج و فرد می گیرد!

خدمات رسانی به سالانه 10 میلیون زائر در مهمان سراهای رضوی

تصاویر/ مدرسه متفاوت؛ معلم متفاوت !

رهاسازی آب سدهای دز و کرخه برای کنترل سیلاب 6بهمن است

ماجرای «بهار» در زمستان لواسان

پیشگیری از سرطان در مترو آموزش داده می شود

شهردار تهران با مترو و اتوبوس در ساختمان بهشت حاضر شد

خطاهای انسانی عامل 70 درصد تصادفات است

شاهد افزایش نابودی پوشش جنگلی هستیم/ایرانیان 20سال بیشترعمرمی کنند/ در محیط زیست مرگ برای همسایه خوب است!

اطلاعیه معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت درباره آلودگی هوا

روددره های تهران احیا می شود

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست/دومین کشور هدرده جهان هستیم

کلانتری: عملکردمان در حوزه محیط زیست قابل دفاع نیست

مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد لزوم وجود مشاور امور زنان در 736 منطقه آموزشی

اجرای طرح اتوبوس ایدز توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران

اختصاص عوارض طرح ترافیک به توسعه حمل و نقل

هوای تهران برای حساس ها ناسالم است

تک عکس/ پیرایش در مناطق محروم

دوره «آموزش تخصصی حفظ قرآن کریم» در مازندران برگزار می شود

تدوین طرح جامع برای 80 درصد اردوگاه های دانش آموزی کشور

اعمال تغییرات در کابینه اردن برای دومین بار طی 7 ماه

از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

اعلام زمان شروع پیش ثبت نام های نوروزی عتبات عالیات

اختصاص عوارض طرح ترافیک به توسعه حمل و نقل

هوای البرز فعلا سالم

یک روستا در دشت آزادگان زیر آب رفت

پیش بینی پایداری جوی در آذربایجان شرقی

اطلاعیه معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان درباره آلودگی هوا

اجرای طرح اتوبوس ایدز توسط سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران

تعطیلی و پاکسازی گاراژ دپوی ضایعات در جنوب شرق تهران

اینم سلطان ترامادول!!

ضرورت گسترش اجرای فرائض دینی در مدارس

تدوین طرح جامع برای 80 درصد اردوگاه های دانش آموزی کشور

مه صبحگاهی و وزش باد در خوزستان پیش بینی می شود

استاندارد سازی آموزش علوم و فنون دریایی در هنرستان های هرمزگان

 از مالچ پاشی زیستگاه های حیات وحش خودداری شود

اعمال تغییرات در کابینه اردن برای دومین بار طی 7 ماه

راهکارهای شهرهای اروپایی برای کاهش آلودگی هوا

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

قانون حفاظت خاک ریشه قاچاق را خشک می کند

آموزش حقوق دختران و حقوق شهروندی را شروع کردیم

افزایش کل و بز وحشی در البرز/ بارندگی و پوشش گیاهی دلیل افزایش جمعیت حیات وحش

فارس از وضعیت آب و هوا گزارش می دهد آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای صنعتی/یخ بندان در 25 استان

تجمع کارگران شهرداری بروجرد؛ 9 ماه حقوق معوقه پرداخت نشده است

جشن تکلیف دانش آموزان دختر درابرکوه+ فیلم

طرح بانویار پلیس در ایلام آغاز به کار کرد

ابتکار: سازمان های مردم نهاد دیده بان دولت هستند

کیفیت هوای تهران در 2 بهمن 97 ناسالم است

عوارض طرح ترافیک صرف حمل ونقل عمومی و پاک می شود

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی