مطالب مرتبط:
شهسواری: چشم بادامی ها شانسی برای ما در آسیا باقی نگذاشتند / سطح بازی های آسیایی از المپیک بالاتر است
کشتی آزاد ایران در بازیهای آسیایی 2018/ چشم کاروان به ورزش اول
دود حذف نفت ایران در چشم جهان می رود
دود سیاست نخ نمای فدراسیون در چشم جذابیت لیگ / تفحص را از بوقچی ها شروع کنید
دود سیاست نخ نمای فدراسیون در چشم جذابیت لیگ/تفحص را از بوقچی ها شروع کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19اجتماعي

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی


یوز آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد که امروزه تنها چند ده قلاده از آن ها در فلات گسترده ایران وجود دارد و احتمال دارد برای همیشه از لیست حیات وحش کشورمان حذف شود .

- شعارسال:" یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد .

زمانی که به طبیعت و محیط زیست جهان می نگریم با زیبایی های بسیاری که در خود جای داده روبه رو می شویم .

ایران کشوری که در آن جاذبه های متنوعی است، زیستگاه هایی که گنجینه منحصر به فردی از تنوع زیستی را داراست، گنجینه های از حیات وحش، گیاهان و طبیعت بکر .

در فلات ایران جانورانی زیست می کنند که هویت محیط زیست محسوب می شوند .

به طوری که ما حدود یک هزارو 500 گونه پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهی داریم که در این میان 194 گونه را پستانداران تشکیل می دهند؛ ازجمله این پستانداران یوزپلنگ ایرانی است .

یوز آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یکی از مشهورترین جانوران این مرز و بوم است که متأسفانه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد که امروزه تنها چند ده قلاده از آن ها در فلات گسترده ایران وجود دارد و احتمال دارد برای همیشه از لیست حیات وحش کشورمان حذف شود .

در چند دهه گذشته شکار و صید، قاچاق و تصادفات باعث نابودی این جانور رو به انقراض شده است .

به همین دلیل کمپین هایی برای حفاظت و بقای این گونه ارزشمند تشکیل شد؛ اما بی فکری برخی این نابودی را کم کم رقم می زند؛ مانند توله یوزی با ارزشی که در چند روز گذشته با بی تدبیری تلف شد .

چند روز پیش بود که ساعت 9 صبح توله یوز نر هفت ماه ای در کنار جاده عباس آباد روی زمین مشاهده شد .

این توله بر اثر تصادف با یک وسیله نقلیه دچار آسیب دیدگی شده بود و توان حرکت نداشت .

این اتفاق در زمانی روی داده که ایمن سازی و فنس کشی این منطقه در کنار ساخت زیرگذر حیات وحش هنوز صورت نگرفته است .

بعد از تصادف این یوز را به کلینیکی انتقال می دهند؛ آزمایش های تشخیصی اولیه و معاینات مقدماتی توسط دامپزشک اداره کل محیط زیست استان و دامپزشک سازمان در همان ساعات اولیه به عمل آمده بود و شواهد مبنی بر این بود که حیوان دچار آسیب جدی نخاعی شده است؛ بنابر گفته مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست دیگر امیدی برای بهبودی کامل این یوز نبود .

اقدامات اولیه برای بهبود یوز آسیب دیده مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست، در رابطه با جزییات حادثه تصادف یوزپلنگ آسیب دیده نخاعی در سمنان اظهار کرد: طی مکالمه تلفنی از جانب معاون فنی استان سمنان خبر رسید که یک قلاده توله یوزپلنگ نر حدود 5/1 ساله در جاده عباس آباد در استان سمنان بر اثر تصادف با یک وسیله نقلیه مصدوم و در حدود ساعت 9 صبح مشاهده شده است .

وی افزود: نظر به این که آزمایش های تشخیصی اولیه و معاینات مقدماتی توسط دامپزشک اداره کل محیط زیست استان و دامپزشک معتمد سازمان در همان ساعات اولیه به عمل آمده بود و شواهد مبنی بر این بود که حیوان دچار آسیب جدی شده است، ضمن هماهنگی با استان و همچنین هماهنگی لازم با معاونت محیط طبیعی و دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید، گروهی جهت انتقال حیوان به استان عزیمت کرده و صبح روز چهارشنبه 97/5/17 یوز آسیب دیده به پارک پردیسان منتقل شد.

خرازیان مقدم ادامه داد: پس از بررسی اولیه و مشاهده عکس رادیوگرافی حیوان که قبلاً در استان گرفته شده بود، ضمن هماهنگی با معاونت محیط طبیعی، طی جلسه ای با حضور نمایندگان دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر حیات وحش، دامپزشکان دفتر حیات وحش، جراح و رادیولوژیست معتمد معاونت محیط طبیعی در بخش خصوصی، جلسه ای برگزار شد و ضمن بررسی منابع علمی موجود و نظر تمامی اعضای جلسه (هفت نفر) همگی بر این نظر بودند که فارغ از نتایج حاصله از آزمایش های تکمیلی، با توجه به این که چنانچه تاکنون نخاع حیوان قطع نشده باشد (حتی با احتمال اندک این موضوع)، انجام عمل جراحی در اسرع وقت و بدون از دست دادن زمان، گزینه بهتری نسبت به سایر گزینه ها است تا بتوان حداقل امید بهبودی حیوان را در صورت قطع نبودن نخاع افزایش داد .

وی تصریح کرد: مفاد صورت جلسه طی جلسه حضوری به معاونت محیط طبیعی منعکس شد و نظر اعضاء نیز مبنی بر این بود که بر اساس نظرات مندرج در صورت جلسه و توصیه های جراح معتمد معاونت محیط طبیعی و دامپزشکان دفتر حیات وحش، مطابق مفاد صورت جلسه در اسرع وقت حیوان تحت عمل جراحی قرار گیرد .

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در ادامه افزود: بلافاصله حیوان به کلینیک دامپزشکی جراح معتمد سازمان که قبلاً نیز جراحی موفقیت آمیزی روی یک قلاده پلنگ (پلنگ رودسر) انجام داده بود منتقل شد و از ساعت 15 این جراحی طی مدت تقریبی سه ساعت به طول انجامید؛ اما متأسفانه و با وجود تلاش فراوان گروه جراحی، نخاع در قسمت مهره پنجم کمری در اثر سانحه جاده ای رخ داده، به طور کامل قطع شده بود .

خرازیان مقدم گفت: با وجود این موضوع تأسف بار، تمامی اقدامات و تمهیدات مورد نیاز طی جراحی بر روی یوزپلنگ آسیب دیده به عمل آمد .

با توجه به این که مهره پنجم کمری یوزپلنگ دچار آسیب جدی شده بود، اقدامات مورد نیاز برای بهبود وضعیت مهره ها و ستون فقرات انجام شد.

وی در ادامه بیان کرد: بعد از جراحی یوزپلنگ حیوان را بلافاصله به پارک پردیسان منتقل کرده و تحت مراقبت قرار دادیم .

نیازی به جراحی نبود اما بر همین اساس بسیاری از کارشناسان و دامپزشکان معتقد بودند این یور نیازی به جراحی نداشته است .

ازجمله این افراد، ایمان معماریان، دامپزشک پارک پردیسان، بود که پیش از تلف شدن توله یوز اظهار داشت: این یوزپلنگ نیازی به جراحی نداشت .

این جراحی قبل از انجام آزمایش MRI بر روی این یوزپلنگ صورت گرفت و همین موضوع باعث ایجاد درد شد و مشکلات و عوارض ناشی از جراحی را برای این یوزپلنگ به همراه داشت .

وی افزود: براساس مشاهدات رادیوگرافی نباید یوزپلنگ جراحی می شد و باید گفت که این جراحی تنها برای تبلیغات انجام شده است .

عمل حراجی یوزپلنگ آسیب دیده هیچ تأثیری در بهبود سلامتی او نداشت .

دامپزشک پارک پردیسان ادامه داد: این یوزپلنگ پس از جراحی در وضعیت بدی قرار داشت و درد بسیار زیادی را بعد از عمل جراحی تحمل کرد؛ درحالی که این یوزپلنگ قبل از جراحی می توانست حرکت کند .

البته باید گفت که این یوزپلنگ بعد از جراحی از نظر دفع ادرار نیز دچار مشکل شده بود .

نظر جراح توله یوز درباره علت جراحی روزبه مریدپور، متخصص جراحی دامپزشکی و جراح توله یوز، درباره جزییات این جراحی و عملکرد بعد از آن گفت: در کتاب مرجع سوانح حیات وحش درباره حیواناتی آسیب دیده از سوانح، جراحی و مراقبت از آن ها توضیح داده شده است ؛ به عنوان مثال در مرحله اول چگونگی درمان و نگهداری یک گونه ارزشمند و بسیار نادر را در یک زمان کوتاه توضیح داده است .

وی افزود: در مرحله دوم آن مدت زمانی کوتاهی که برای درمان حیوان اختصاص می یابد و آن درمان مربوط به گونه جانوری را ارزیابی می کند ؛ به عنوان مثال درمان برخی گونه ها که تعداد زیادی دارند با برخی گونه های بسیار نادر و ارزشمند که شرایط حفاظت از آن باید خاص باشد متفاوت است .

مریدپور در ادامه گفت: در مرحله سوم توضیح داده شده که برای جانوران نادر و ارزشمند مانند یوز های آسیایی که تنها در ایران وجود دارند، باید بستری ایجاد شود تا تحت حفاظت و نگهداری بهتری قرار گیرند؛ به عنوان مثال اگر گونه نادر و ارزشمندی از محل نخاع آسیب دیده باشد و قبل از عمل نیز برای جراح محرز باشد، به دستور متولی این گونه جانوری (مسئولان محیط زیست) آن را درمان می کند .

وی افزود: اگر حیوان آسیب دیده شغال یا روباه یا حتی گرگ بود و ارزش محیط زیستی و حفاظتی آن به اندازه یوز آسیایی نبود از روی رادیوگراف می توان آسیب قطع نخاعی را تشخیص داد .

البته بعد از تثبیت ستون فقرات باید مراقبت های ویژه ای از آن ها صورت گیرد .

متخصص جراحی دامپزشکی تصریح کرد: براساس نظرات دامپزشکان جهانی، اگر حیوانی دچار آسیب ستون فقرات شود، فارق از این که نخاع موجود و قطع کامل شده باشد و اگر حیوان بخواهد زنده بماند و نگهداری شود، باید ستون فقرات تثبیت شوند؛ چراکه نیرو هایی به ستون فقرات وارد می شود .

اگر این اتفاق روی ندهد شرایط از این نیز بدتر خواهد شد و همین موضوع باعث درد زیاد و اذیت شدن حیوان می شود .

وی ادامه داد: متولی صدور مجوز جراحی یوز آسیب نخاعی دفتر حیات وحش محیط زیست بود که اعلام کرد درمان یا نگهداری برای این دفتر امکان پذیر نیست .

زمانی که مهره های یوزپلنگ را کنار هم قرار دادیم، مشاهده شد که نخاع کاملاً له شده است .

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست در زمان جراحی در اتاق عمل بودند و دستور تثبیت این مهره ها را صادر کردند که جراحی یوزپلنگ به این دلیل انجام شد .

مریدپور گفت: دامپزشک حیات وحش باید با سازکارهای این حرفه آشنایی داشته باشد .

این که چگونه حیوان را زنده نگهدارد، اگر نر باشد از آن اسپرم بگیرد و برای یک یوز دیگر استفاده کند .

این مشکل جراح نیست .

وی افزود: حیواناتی که قطع نخاع هستند؛ به ویژه از قسمت های انتهای کمر، از فلج شدن نمی میرند .

این حیوانات از اختلالات اسفنکتری و به ویژه عفونت های ادراری، مشکلات گوارشی و تغییر الگوی دفع ادرار رنج می برند .

به دلیل این که حیوان به پهلو روی زمین می ماند، دچار مشکلات ریوی، ذات الریه و مشکلات داخلی و زخم بستر می شود و اگر نگهداری و مراقبت از این گونه ها درست نباشد تلف خواهند شد .

ما حیواناتی مانند سگ را که قطع نخاع شده بودند داشتیم، اما به دلیل مراقبت صحیح زنده ماندند .

متخصص جراحی دامپزشکی بیان کرد: حیوانی را که به پهلو باشد و به آن پارافین می دهند تا مواد زائد را دفع کند و دچار بیماری های مختلف نشود .

وی ادامه داد: یوزپلنگ آسیب دیده نخاعی بعد از جراحی از بیمارستان خارج شد و به پارک پردیسان به عنوان مرکز بازتوانی حیات وحش انتقال داده می شود ، یعنی این حیوان دو ساعت بعد از جراحی از زیرنظر ما خارج و وارد فضای پارک پردیسان تحت نظر دامپزشکان متخصص قرار گرفت .

مریدپور تصریح کرد: چند روز قبل تیمی از متخصصان به بیمارستان رفتند و علاوه بر سونوگرافی از ناحیه شکم یوز خونگیری انجام شد .

وی در ادامه افزود: این حیوانات به این دلیل می میرند که مشکلات ثانویه به آن ها افزود می شود و زمانی که حیوان نمی تواند بلند شود و ادرار کند نمی توان به راحتی به آن پارافین خوراند .

قطعاً دچار مشکلات تنفسی ناشی از آسپیراسیون ریوی خواهد شد که همین موضوع حیوان را مستعد بیماری ها و عفونت های ریوی می کند و حال اگر در این شرایط حیوان نتواند پارافین را دفع کند پارافین به صورت تدریجی وارد ریه می شود و شرایط ریه را خراب می کند که تمام این ها احتمالات هستند .

متخصص جراحی دامپزشکی در پایان گفت: ما برای آزمایش MRI از یک پروفسور آمریکایی نظر خواهی کردیم و شرایط MRI و یوز را قبل از جراحی توضیح دادیم که این پروفسور مسیر درمانی یوز را تأیید کردند .

هفته گذشته مدیرکل حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از ادامه روند درمانی یوز در پارک پردیسان از طریق آنتی بیوتیک ها خبر داده و گفته بود که درمان های کمکی در حال انجام است و درمان آنتی بیوتیکی تحت نظر دامپزشک پارک پردیسان شروع شده است .

البته از چالش های مهمی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم بحث دفع مدفوع و ادرار حیوان و جلوگیری از وقوع زخم بستر در روز های آتی است که خوشبختانه توسط دامپزشک پارک پردیسان ادرار این حیوان از طریق مجرای ادراری تخلیه شد .

خرازیان مقدم افزود: همه امیدمان این بود که این حیوان قطع نخاع نشده باشد؛ اما متأسفانه آسیب ناشی از وقوع سانحه به صورتی بود که نخاع به صورت کامل در محل مهره پنجم کمری قطع شده بود ؛ اما متأسفانه با تمام تدابیر و انجام جراحی این حیوان ارزشمند رو به انقراض با تحمل درد بسیار تلف شد .

توضیحات یک مقام سازمان محیط زیست پس از تلف شدن توله یوز در همین راستا حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، نیز اظهار کرد: یوزپلنگی که در سمنان آسیب نخاعی دیده بود تحت مراقبت های ویژه پزشکی بود و برای حفاظت از این یوز تمام اقدامات از جمله جراحی توسط متخصصان حیات وحش انجام شد .

وی افزود: متأسفانه با توجه به اقدامات مفید بر روی این گونه این حیوان تلف شد که بعد از کالبد شکافی علت مرگ روشن شود .

ظهرابی گفت: براساس تصمیم چندین دامپزشک متخصص که جلساتی با آن ها داشتیم مقرر شد که این یوز جراحی شود .

وی ادامه داد: بعد از جراحی تمام امکانات برای نگهداری یوز فراهم شده بود و کار مراقبت از این یوز توسط چندین دامپزشک مستقر در پارک پردیسان صورت می گرفت .

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: حیوان از همان روز اول آسیب دیدگی در رابطه با دفع ادرار و مدفوع مشکل داشت، اما دامپزشکان برای مراقبت از این حیوان تمام تلاش خود را انجام دادند .

مدیرکل حیات وحش سازمان محیط زیست که خود دامپزشک است، به طور مرتب در کنار یوز پلنگ بودند و کاملاً تحت نظارت ایشان بود .

ظهرابی گفت: امیدوارم برخی موضوعات مطرح شده در روزهای اخیر باعث نشود که زحمات همکاران ما زیر سوال برود .

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: هیچ کمبودی در رابطه با نگهداری و درمان یوز در پارک پردیسان نداشتیم و این حیوان به صورت شبانه روزی تحت مراقبت بود.

پیشگیری بهتر از درمان است یوزپلنگ یکی از اجزای تنوع زیستی در ایران محسوب می شود که با دیگر گونه های جانوری در دنیا تفاوت دارد .

یوز مانند هر جانور دیگری باعث ایجاد تعادل اکولوژیکی می شود و انقراض یوز این تعادل را از بین می برد .

در بسیاری از مناطق حفاظت شده جهان برای نگهداری و محافظت از گونه های زیست محیطی تدابیر پیشگیرانه سختی اندیشیده اند؛ مانند فنس کشی یا ایمن سازی محل حفاظت شده .

بهتر است مسئولینی که با شعار محیط زیستی روی کار آمده اند، عزم خود را برای حفظ تنوع زیستی و محیط زیست کشورشان جزم کنند تا این گونه های ارزشمند که بسیاری در حسرت آن هستند محافظت شوند و رو به نابودی نروند .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 28مرداد1397 ، کدخبر: 52895: www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: یوزپلنگ ایرانی - حیات وحش - محیط زیست - ایران - زیست - یوزپلنگ - مشهورترین - جانور - ایرانی - انقراض - سازمان حفاظت محیط زیست - تصادف - محیط - حفاظت محیط زیست - اقدامات اولیه - نابودی - وسیله نقلیه - همیشه - طبیعت - آسیب دیدگی - دفتر - لیست - هایی - تصادفات - گیاهان - انتقال - مکالمه - زیبایی - آزمایش - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
فوتبالیست معروف به جرم آدم ربایی در دادگاه !

طرح تمام وقت ساعات کار معلمان را افزایش می دهد؟ امکان خروج از طرح معلم تمام وقت

استخدام تایپیست در مرکز آموزش مجازی پارس پندار نهاد

اصلاح نقاط سیل خیز شهرستان شیراز

فناوری VAR در راه لیگ جزیره

ریزش سنگ در جاده چالوس

دانلود نمونه سوالات استخدامی سال 97

دانلود بسته ویژه تمام نمونه سوالات استخدامی آموزش و پرورش (به همراه سوالات97)

دانلود بسته طلایی نمونه سوالات استخدامی

استخدام کارشناس انبار در شرکت دایو پارس در تهران

پرونده باز ثبت نام اتباع در مدارس

پرونده باز ثبت نام اتباع در مدارس

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

آیا دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را می شناسید؟ / عکس

واکنش پلیس به شایعه آزار و اذیت کودکان از سوی نگهبان پارک

خون خواری عادت همیشگی آمریکایی هاست

حرم عسکریین علیهم السلام: سه تصویر بسیار قدیمی و نادر

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

دمای تهران از شنبه افزایش می یابد

آماده باش مدیریت بحران فارس برای مقابله با حوادث احتمالی بارندگی شدید

کشف سوپرزمین در نزدیکی زمین

روش جالب راهنمایی و رانندگی برای جریمه خودروها+فیلم

سوره هایی که برای اموات فضیلت دارد

خلاصه بازی ایران - ترینیداد و توباگو+فیلم

رودخانه بالارود اندیمشک طغیان کرد

پیش بینی بارش برف در ارتفاعات خراسان شمالی از فردا

بارش برف ارتفاعات اردبیل را سفید پوش کرد

بارش برف و باران در محورهای 16 استان کشور

تصویری از منزل مرحوم نوربخش بعد از تصادف امروز

دریاچه های شگفت انگیز اطراف تهران را بشناسید+ عکس

کتابخانه ها سحرآمیزترین مکان های روی زمین! + تصاویر

تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی

نجات دانش آموز شیرازی از چنگ آدم ربایان پژوسوار !

بازنشستگی پایانی بر تعلیم و تربیت معلمان بازنشسته نیست

پلی که به دلیل بی توجهی میراث فرهنگی محل ریختن زباله شده است+تصاویر

تشییع پیکر مدیرعامل ومعاون سازمان تامین اجتماعی فردا درگرگان

مدیریت بحران قزوین نسبت به بارندگی های فصلی هشدار داد

واکنش علی ربیعی به فوت «رییس سازمان تامین اجتماعی» +عکس

مه شدید و ترافیک روان در هراز و فیروزکوه

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

مردم قدر شناس گلستان و بدرقه مهمانان فقید

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

مراسم وداع با مرحوم نوربخش و معاونش فردا ساعت 8:30 در گرگان برگزار می شود

شهرداری یاسوج به همکاری دیگر دستگاه ها نیاز دارد

چه مواردی شامل نقص معاینه فنی می شود؟

بارش برف گردنه های الیگودرز را مسدود کرد

رییس سازمان تأمین اجتماعی بر اثر شدت جراحت تصادف درگذشت

یک یوزپلنگ ماده در جاده سنخاست جان سپرد

شریعتمداری: مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود/درگذشت وی صدمه بزرگی به تأمین اجتماعی وارد کرد

ساخت نخستین مدرسه مداخله زودهنگام استان در اسفراین آغاز شد

ترنم صدای باران در فارس

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

320 هکتار زمین در جوین رفع تداخل شد

تصاویری از حال و هوای بیمارستان گرگان بعد از حادثه رانندگی رییس و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی

خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)+تصاویر

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

ساکت و 5بازنشسته دیگر درمجمع آذرماه ازفدراسیون می روند؟

قیمت خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سارگپه زخمی به محیط زیست سردشت تحویل داده شد

طرح پایش پرندگان زمستان گذران استان بوشهر آغاز شد

ساخت 4 بیمارستان تخصصی سرطان

ادامه بارش برف و باران در مناطق مختلف استان اصفهان

برقراری انضباط اجتماعی نیازمند همکاری شهرداری و پلیس است

بارش83 میلی متری باران در یاسوج/بارشها ادامه دارد

مه گرفتگی شدید در گردنه های مواصلاتی شهرستان کوهرنگ

فصل سرما اهدای خون را کاهش داد

سبقت تعداد فرهنگیان بازنشسته از معلمان شاغل

اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها در تهران

مردها رسما با ریش جذابتراند!

دمای هوا در استان بوشهر کاهش می یابد/ وزش باد شدید

اعلام موارد نقص معاینه فنی برای خودروها

بارندگی منجر به آبگرفتگی خیابان های دزفول شد

مراسم تجلیل از بیش از 350 دانش آموز برتر کیش

تدوام بارندگی ها در سمنان تا روز شنبه + فیلم

برای نخستبن بار اجرای طرح تحکیم بنیاد خانواده در مدارس

دانش آموزان مداح پایتخت تجلیل شدند

تصاویر/ طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

اعزام 10 هزار دانش آموز مازندرانی به اردوهای راهیان نور

افتتاح آموزشگاه خیر ساز در شیراز

احتمال بارش برف در خوزستان

ستاد معاینه فنی تهران: از مردم عذرخواهی می کنیم

شریعتمداری تصادف کرد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

تردد در جاده های کهگیلویه وبویراحمد روان است

رسیدگی به مشکل تخلیه زباله در مجاور باغ های شهرک صنعتی سمنان + فیلم

خیران برای ساخت کتابخانه در روستاهای مهریز همکاری کنند

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه

بارش برف در محورهای کوهستانی قزوین/ احتمال بارش برف در ارتفاعات خوزستان

ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه/ لغزندگی محورها بسیار زیاد است

سه هزار کتاب در جهرم اهدا شد

ماجرای عجیب معلق ماندن یک تکه سنگ درزمان معراج پیامبر(ص)

مدیریت بحران استان ایلام در آماده باش قرار گرفت

طرح تخریب دام های هوایی غیر مجاز

طرح آمبلیوپی در 100 درصد از روستاهای کامیاران اجرا شد

لغزندگی محورهای مواصلاتی استان اصفهان

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی

دود بی تدبیری در چشم یوز آسیایی