مطالب مرتبط:
تشریح نقش کریدورهای ریلی در زمان تحریم احتمالی بنادر ایران/ نیازمند تنظیم قانون استفاده از حداکثر توان شبکه ریلی هستیم/ لزوم تهیه مدل لیزینگ برای بخش مسافری راه آهن/ وقتی خط آنتنی نباشد حمل ونقل ریلی برای صاحب بار ارزش ندارد
تحریم ها و سود کلان برخی کشتی ها از حمل نفت ایران
در اثر تحریم ها، هزینه حمل نفت ایران به اروپا دوبرابر می شود
رشد تجارت ایران با اروپا در آستانه تحریم
احزاب و گروه های سیاسی عراق تحریم های امریکا علیه ایران محکوم کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 02:152018-08-19بين الملل

مسیرهای درآمدزا برای حمل و نقل ایران در تحریم ها


از آنجایی که به زودی رابطه صادراتی و وارداتی و حمل و نقل بخصوص در عرصه کشتیرانی در ایران محدود می شود، ایران بایست بر بازارهای منطقه ای تمرکز کند واین بازارها به دلیل جبری که در استفاده ترانزیتی از ایران دارند یا می شود با این مشوق ها ایجاد کرد از تحریم .

- از آنجایی که به زودی رابطه صادراتی و وارداتی و حمل و نقل بخصوص در عرصه کشتیرانی در ایران محدود می شود، ایران بایست بر بازارهای منطقه ای تمرکز کند واین بازارها به دلیل جبری که در استفاده ترانزیتی از ایران دارند یا می شود با این مشوق ها ایجاد کرد از تحریم های آمریکا در امان هستند و آزادانه تر فعال می باشند.

شعارسال:" مسیرهایی که حمل و نقل ایران در تحریم ها می تواند از آنها درآمدزایی نماید: پاکستان و ترکیه این دو کشور با تبادل مالی نزدیک به 700 میلیون دلار در سال یکی از بازارهایی می باشند که می توان بر روی آن تمرکز کرد.

این دو کشور تاکنون، بیشتر با کشتی با هم تجارت می کردند و می کنند وبا هم تفاهم نامه تجارت آزاد از سال 2016 بسته اند و گمرکات زیادی بر روی کالاهای یکدیگر نمی بندند.

حال برای آنکه بازرگانان دو کشور را توجیه کرد که مسیر ایران مناسب تر از مسیر دریایی ( که طولانی تر است و اگر بتوان قیمت را هم تا حدودی نزدیک به قیمت دریایی ارائه داد آنگاه می توان بازرگانان دو طرف را تشویق به استفاده از ایران نمود)است بیگمان آنها این مسیر را برخواهند گزید.

دو مسیر و سه روش می تواند برای این فرآنید طراحی کرد و البته می بایست قیمت های حمل دریایی بین بنادر ترکیه و پاکستان و هزینه های بندرگاهی را منظور داشت تا بتوان با بررسی آنها قیمت های روشهای مختلف حمل را توجیه کرد.

شاید یک بازارسنجی منطقه ای بهترین راه در این مسیر باشد.

مسیر نخست آنکه باید مسیر ترانزیت زمینی بین پاکستان و غرب و مرکز ترکیه را ارزیابی کرد تا با همکاری کامیون های ایرانی بتوان بار را از پاکستان به ترکیه حمل نمود.

این روش بیشتر برای غرب ترکیه به صرفه می باشد و به دلیل پایین بودن قیمت سوخت در ایران شاید بتوان قیمت رقابتی برای این مسیر ایجاد کرد.

مسیر دوم، از آنجایی که یکی از بزرگترین مراکز صنعتی پاکستان شهر لاهور است، استفاده از بندرگاه لاهور و حمل کالاهای پاکستان به بندرگاهی مانند بندرامام و از آنجا ترانزیت کردن به ترکیه می تواند سرعت ترانزیت را افزایش داده و البته قیمت را نیز رقابتی نماید.

این مسیر می تواند برای عراق نیز به کار گرفته شود.

در این مدل اگر بتوان کامیون های ایرانی را از محموله های پاکستانی پر کرد و با کشتی به بندرامام حمل نمود (کشتی های رو-رو نیمه سنگین)، در آن صورت ترانزیت و قیمت ترانزیت بسیار کمتر خواهد شد.

در حالت معکوس نیز کامیون های ایرانی می توانند به راحتی کالاهای ترکیه را با همین روش به پاکستان حمل کنند، به شرطی که حمل کامیون ترک با کشتی رو-رو ایرانی به دلیل استفاده ناوگان خارجی از رو-رو با سوخت ایران، گرانتر از حمل رو-رو کامیون ایرانی باشد و اینجوری توجیه برای کامیون های ترک جهت استفاده از این مسیر نمی ماند.

بیشترین صادرات پاکستان به ترکیه شامل: ابزارهای ارتباطی، ماشین آلات گوناگون تولیدی، دوربین های مختلف بیشترین صادرات ترکیه به پاکستان : انواع نخ و پارچه و منسوجات، پنبه، پلی استرو وسایل آرایشی پاکستان و عراق مراوده عراق و پاکستان در سال 2016 با یک افتی روبرو بوده است اما در سال 2017 دوباره اوج گرفته است.

بیشتر واردات عراق از پاکستان، فلزات، مواد اولیه معدنی، سبزیجات، حیوان زنده، موادشیمیایی، لاستیک های صنعتی بوده است و در حالت برعکس از عراق به پاکستان، خرما، مواد پتروشیمی، طلا، ملامین و مواد اولیه تولید ملامین و برخی حصیرهای محلی بوده است.

بهترین روش درمسیر مراوده بین این دو کشور مسیر حرکتی از بندرگاههای پاکستان بندر امام یا منطقه آزاد اروند رود است و در صورت داشتن کشتی رو-رو ایران به تنهایی بهترین مسیر برای دست یابی پاکستان به بازار عراق و کردستان عرق می باشد.

ترکیه به افغانستان افغانستان به دلیل نداشتن مسیر دریایی، ایران بهترین مسیر عبوری از آن است.

تمامی صادرات کالا از ترکیه، اروپا و عراق و حتا حاشیه خلیج فارس باید از ایران بگذرد.

برگزیدن سیاست درست در زمینه حمل زمینی با خدمت پیگیری بار بصورت اینترنتی و گزارش لجظه به لحظه خدماتی است که می تواند بازرگانان دو سر، این مسیر را ترغیب به استفاده از ناوگان و شرکت های ایرانی نماید.

وب سایت های دقیق شرکت های کامیونی که بتواند گزارش نیم روز به نیم روز از حرکت کامیون و محل استقرارشان ارائه دهد اعتماد مشتریان را کسب کرده و تجارت با شرکت های حمل و نقل ایرانی را توجیه می کند.

عراق به افغانستان دقیقن همان موارد ذکر شده در مورد ترکیه در این مورد نیز صادق است.

​ آذربایجان و عراق شاید کمتر کسی از مراوده این دو کشور خبر داشته باشد اما بیشتر صادارت آذربایجان به عراق، حیوان زنده، سبزیجات، چوب و مواد غذایی می باشد.

حجم مبادلات این دو کشور از نظر مالی نزدیک به 70 میلیون دلار می باشد.

آذربایجان برای مسیرصادرات به عراق در کمال ناباوری از مسیر ترکیه استفاه می کند در حالیکه در صورت توجه داشتن به این مسیر می تون این سهم را از آن کشور کرد و به راحتی قابل کسب کردن است.

ترکمنستان و پاکستان این دو کشور از نظر مراوده داد و ستد شاخصی ندارند ومراوده آنها در سال گذشته حدود 8 میلیون دلار بوده است.

آذربایجان و پاکستان این دو کشور در سال 2016 در مجموع 30 میلیون دلار مراوده داشته اند که بیشتر صادرات پاکستان وسایل ارتباطی و پارچه و مواد خوراکی به آذربایجان بوده است و البته مسیر ایران یگانه مسیر ترانزیتی است که برای تجارت و گسترش رابطه بین این دو کشور می تواند به کار گرفته شود.

ترکمنستان و عراق این دو کشور مراوده ای با یکدیگر ندارند.

ترکیه و ترکمنستان این دو کشور نزدیک به یک میلیارد و 250 میلیون دلار در سال مراوده دارند که انواع کالاها از ترکیه به این کشور صادر می شود.

بیشتر موارد با کامیون از ترکیه و کامیون های ترک به سمت این کشور حمل می شود.

اگر بتوان تعرفه حمل کالا به ترکمنستان با کامیون خارجی را بالا برد ( کاری که ترکمنستان با کامیون های عبوری ایرانی به آسیای میانه انجام داده اند) به دلیل وابستگی شدید این کشور به کالاهای ترکیه، با جایگزین کردن کرایه حمل پایین دریایی و تخفیف در تعرفه عبوری در صورت تحویل بار در بندرانزلی به کشتیرانی های ایرانی و حمل دریایی این کالاها به بندر ترکمن باشی، دامنه درآمدزایی در مسیر انزلی به ترکمن باشی رشد خواهد کرد و صنعت دریایی در خزر تقریبن توسط ایران به صرفه رخ خواهد داد.

حال اگر تعرفه برای کامیون ایرانی صفر منظور گردد به همراه تخفیف سوختی در مسیر ایران، بیگمان حجم عظیم حمل کالاها به ترکمنستان در دست کامیون های ایران می افتد و حتا کامیون های ایرانی با تحیول بار در بندرانزلی کرایه حمل را نیز برای شرکت ای صادر کننده ترکیه بسیار کاهش می دهند.

یادآور شویم در این مسیرها اگر شرکت یا شرکت های حملی با قیمت های اشتباه بازارها را بی اعتماد کنند ، بازرگانان به دلیل عدم اطمینان به قیمت ها مسیر ایران را مسیر بی حسابی ارزیابی می کنند و چون امنیت مالی در آن وجود ندارد از خیر آن می گذرند.

بهتر است با اندیشه ژرف و برگزیدن سیاست اقتصادی و مدیریتی درست بازارهای این مناطق را در دست بگیریم که در برابر تحریم های پیش روی بتوانیم اقتصاد این صنعت را پاس بداریم.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت ایران چهار راه ، تاریخ انتشار: 25مرداد1397 ، کدخبر: 1808161251 : www.

iran4rah.

com
کلید واژه ها: ایران - پاکستان - ترانزیت - حمل و نقل - ترکیه - قیمت - تحریم - دریایی - کشتی - تمرکز - منطقه - ایرانی - کشور - کامیون - رابطه - بهترین راه - بزرگترین - آزاد - پاکستانی - آمریکا - طولانی - افزایش - بهترین - تشویق - طراحی - هزینه - بنادر - نامه - امان - دلار

آخرین اخبار سرویس:
ایاد علاوی دیدار با ایرج مسجدی را تکذیب کرد

درخواست گوترش از ایران

کنایه صریح بازیگر کهنه کار به ترامپ/ ما هم نیاز به «دیوار» داریم

فرانسه کانون جنبش ضد سرمایه داری افسارگسیخته

قایق حامل 117 مهاجر در لیبی به زیر آب رفت

نشست اتحادیه عرب در بیروت بی اهمیت و از پیش شکست خورده است

170 مهاجر دیگر در دریای مدیترانه غرق شدند

نباید به خاطر ایران و روسیه داعش را نابود کنیم

حمایت موقتی ترامپ از برخی مهاجران برای پایان دادن به تعطیلی دولت

صفحه اول روزنامه ها یکشنبه 30 دی

امتیازات پیشنهادی ترامپ برای بازگشایی دولت و ساخت دیوار مرزی/ دموکراتها مخالفند

اسلام آباد برای دیدار طالبان و خلیل زاد تلاش می کند

دست نُجَباء به خون سربازان امریکایی آغشته است

حملات دیوانه وار ائتلاف سعودی-آمریکایی به صنعا

درخواست جنبش الامه لبنان از شرکت کنندگان در نشست بیروت برای تحریم رژیم صهیونیستی

زورآزمایی دموکرات ها با ترامپ؛ پیشنهاد ترامپ واشنگتن را از بن بست خارج نکرد

نماینده اتمی کره جنوبی احتمالا در سوئد با نماینده کره شمالی ملاقات کند

هشدار سازمان ملل درباره افزایش خشونت ها در میانمار

ترامپ پیشنهادش را برای اتمام تعطیلی دولت ارائه کرد/دموکرات ها رد کردند

کشورهای عربی حامی عمان برای حذف ایران

دیده بان حقوق بشر و سرکوب آزادی ها در اوکراین

جزییات تازه از حضور اروپایی ها در دفتر عراقچی

نحوه ورود عجیب خودرو نخست وزیر ژاپن به بزرگراه + ویدیو

ترامپ: نباید داعش را به نفع ایران و روسیه بکشیم!

ایاد علاوی دیدار با سفیر ایران را تکذیب کرد

پیشنهاد ترامپ برای عدم تعطیلی دولت آمریکا

ایران ادعای جاسوسی یک تبعه افغانستانی- آلمانی به تهران را رد کرد

خبر جنجالی: تلاش آنجلینا جولی برای ارتباط با دیوید بکام! عکس

سحر زکریا پیش از عمل جراحی/عکس

تاکید دوباره ترامپ بر خروج آمریکایی ها از سوریه و نکشتن داعش!

ورود ناوها و جنگنده های مصری به بحرین برای شرکت در رزمایش حمد -3

کلیپ جالبی از لحظه ورود ناگهانی ببر به لابی هتل در هند!

آغاز کوچ زمستانه زنبورداران خراسان جنوبی

گزارش پژوهشکده مطالعات امنیت ملی اسراییل روی میز رییس جمهور اسراییل / آیا امکان رویارویی نظامی تهران و تل آویو در 2019 وجود دارد؟

حماس: تصمیم آمریکا برای قطع کمک ها به مردم فلسطین باج خواهی سیاسی است

دهمین هفته تظاهرات جلیقه زرد ها در فرانسه

فراموشکاری دلواپسان به روایت جمهوری اسلامی

رهبر مخالفان سوری: برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه فرصت داریم

کارنامه پر فراز و نشیب ریاست جمهوری ترامپ و آینده مبهم او

ادعای جدید دونالد ترامپ: ما داعش را به خاطر روسیه، ایران و سوریه نابود می کنیم

الحوثی: مردم یمن از حملات ائتلاف سعودی به صنعا هراسی ندارند

از ادلب و حلب بوی جنگ به مشام می رسد

10 بند پیشنهادی کُردهای سوری

جزییات حضور سرزده اروپایی ها در دفتر عراقچی

واکنش ترکیه به اظهارات نماینده سابق ترامپ

ادعاهای تکراری رژیم صهیونیستی درباره برنامه موشکی ایران

10 بند پیشنهادی کُردهای سوریه برای توافق با دولت

یک پایگاه پلیس دیگر در «فراه» به دست طالبان سقوط کرد

داشتن دین اسلام در حقوق بشر آمریکایی جرم است مگر اسلام آمریکایی!/ مسئولین، موضوع خانم هاشمی را در کنوانسیون های بین المللی پیگیری کنند

مسئولان یک شهر درآمریکا برای جذب گردشگر جایزه می دهند

مخالفت کویت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

درگیری های خونین در پایتخت لیبی

واکنش انصارالله به بمباران پایتخت یمن

آخرین جزییات از ماه گرفتگی 1 بهمن ماه 97/ بهترین نقاط برای رصد خسوف کجاست؟

کوبا درخواست کلمبیا مبنی بر استرداد فرماندهان ای ال ان را رد کرد

ایاد علاوی دیدار با ایرج مسجدی را تکذیب کرد

ماهاتیر محمد: اسراییلی ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

دانشگاه آکسفورد هم هواوی را تحریم کرد!

ماجرای حضور سرزده اروپایی ها در دفتر عراقچی و جلسه پر تنش چه بود؟

دانا وایت: قطع مبارزه اشتباه بزرگ داوران بود!

تشابه احتکار در ایران و جمهوری چک

مسیرهای پیادره روی رویایی در معبد گلهای آزالیا /تصاویر

ورود ناو آمریکا به دریای سیاه؛ روسیه نظارت می کند

سفر هیئت اقتصادی سوریه به امارات در اولین فعالیت تجاری پس از گشایش سفارت ابوظبی

انفجار خودروی بمب گذاری شده در اطراف دمشق

متجاوزان بیش از 3273 بار آتش بس در الحدیده را نقض کرده اند

بمباران ائتلاف سعودی علیه صنعا و تهدید انصارالله به مقابله به مثل

حدود 600 داعشی خود را تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند

گزارش البناء؛ 3 گزینه پیش روی اردوغان پس از تهدید ترامپ

توافق امریکا و قطر برای توسعه پایگاه نظامی «العدید»؛ این خطری برای ایران است / حق تهران نیست که چنین پاسخی از قطر دریافت کند

کردهای سوریه به سلاح های مدرن تجهیز می شوند

اتاق بازرگانی، انجمن ها و فرجام برجام

ابتکاری جدید برای سیر کردن کارمندان بیکار شده دولت آمریکا

تاریخچه غارت درآمد مردم

پیشنهاد احتمالی نتانیاهو به چاد درباره حمایت از مرزهای این کشور با لیبی

واکنش ترکیه به اظهارات نماینده سابق ترامپ

راهپیمایی طرفداران اوجالان علیه اردوغان در وین پایتخت اتریش

کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر برای ترامپ

تبریک دختر «مهراب قاسم خانی» برای تولد عمویش

انفجار در جنوب دمشق

تقدیر اسیر سعودی از انصارالله و درخواست از حاکمان عربستان +فیلم

روز غزه؛ نماد حمایت از مقاومت و مظلومیت فلسطین

وقوع انفجار در نزدیکی دمشق

توافق امریکا و قطر برای توسعه پایگاه نظامی «العدید»؛ این خطری برای ایران است / حق تهران نیست که چنین پاسخی از قطر دریافت کند

مصر به زودی گذرگاه رفح را بازگشایی می کند

ماهاتیر محمد: صهیونیست ها اجازه ورود به مالزی را ندارند

کشمکش در بروکسل بر سر کودکان داعشی ها

پیشنهاد احتمالی نتانیاهو به چاد درباره حمایت از مرزهای این کشور با لیبی

دلارهای سعودی دهان عمران خان را بست

پنجه ببر در لانه تروریست ها

اقدام مداخله جویانه رژیم صهیونیستی علیه پیشرفت موشکی ایران

مسئولین جمهوری اسلامی دستگیری «مرضیه هاشمی» را در کنوانسیون های بین المللی پیگیری کنند

احتمال سفر برهم صالح به واشنگتن برای معافیت از تحریم های ایران

اسلام آباد میزبان احتمالی دور بعدی مذاکرات صلح افغانستان

تظاهرات زنان در آمریکا علیه ترامپ

ورود ناو آمریکا به دریای سیاه؛ روسیه نظارت می کند

انفجار خودروی بمب گذاری شده در اطراف دمشق و خنثی شدن انفجار دوم

مهم ترین تحریم های اقتصادی بعد از فتنه 88

هانی زاده: اتحادیه عرب آماده پذیرش نقش محوری سوریه است

احتمال سفر برهم صالح به واشنگتن برای معافیت از تحریم های ایران

مسیرهای درآمدزا برای حمل و نقل ایران در تحریم ها

مسیرهای درآمدزا برای حمل و نقل ایران در تحریم ها