مطالب مرتبط:
بازخوانی سرنوشت افرادی که به آمریکا اعتماد کردند/ 1 حسن نیتی که حسن نیت به دنبال نداشت
آمریکا غیر قابل اعتماد است
28 مرداد؛ تلفیقی از خدعه انگلیسی و سلطه گری آمریکایی/ اعتماد مصدق به آمریکا، کودتا را پدید آورد!
پوتین: تحریم های آمریکا اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره ای را تضعیف می کنند
وزیر دفاع آمریکا: به دنبال تغییر رژیم یا فروپاشی ایران نیستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 01:262018-08-19بين الملل

بازخوانی سرنوشت افرادی که به آمریکا اعتماد کردند -2 فروپاشی، اشغال، ترور، سرنگونی؛ نتیجه مشترک اعتماد به آمریکا


مرسی در اعتماد به آمریکایی ها آن قدر پیش رفت که حاضر شد رییس رژیم صهیونیستی یعنی شیمون پرز کودک کش را «دوست صمیمی» لقب دهد.

- " به بررسی برخی مصادیق داخلی کسانی که به آمریکا اعتماد کرده و با تکیه به وعده های واهی سران آمریکا موجب تحمیل هزینه های فراوان به خود و کشورشان شدند، پرداختیم.

در این بخش به بازخوانی سرنوشت برخی مصادیق خارجی می پردازیم:   فروپاشی شوروی؛ نتیجه اعتماد گورباچف به آمریکا بسیاری عامل مؤثر در فروپاشی شوروی را عملکرد دستگاه سیاست خارجی این کشور می دانند که رفتار و اقدامات خود در روابط بین الملل را بر پایه اعتماد به آمریکایی ها گذاشت و در مقابل امتیازات ارائه داده به غرب، به افتتاح شعبه ای از رستوران های مک دونالد در مسکو قناعت کرد.

در پیش گرفتن سیاست جدی تنش زدایی با غرب و امید به حل مشکلات اقتصادی به وسیله تعامل گسترده با غرب، محور اصلی دیپلماسی گورباچف بود.

در طرف مقابل، استراتژیست های کاخ سفید، امید و التماس گورباچف را به خوبی درک می کردند و آن را فرصت مغتنمی برای پیروزی بدون جنگ بر بلوک شرق می دیدند.

  گورباچف احساس می کرد که می تواند با این حسن ظنِ به وجود آمده، قدری از فشارهای رقیب بکاهد و اعتراض های داخلی را هم خاموش کند.

غافل از آنکه این اعتماد ، سرابی بیش نبود و بلوک غرب، از ملزومات این اعتماد، مطامع بزرگ تری را جستجو می کرد.

مذاکرات به بهانه خلع سلاح آغاز شد و گورباچف که چاره ای جز اعتماد و اتکا به غرب نمی دید با شتاب حداکثری به دنبال امتیازدهی به غرب بود.

کار به جایی رسید که شوروی بخشی از فرایند خلع سلاح را به صورت یکجانبه و داوطلبانه انجام داد، بی آنکه منتظر اقدام متقابل غرب باشد.

در مقابل هر انعطافی که در حاکمان جدید کرملین رخ می داد، ساکنان کاخ سفید به جای انعطاف و امتیازدهی متقابل، به پیشبرد سناریوی خود مطمئن تر شده و طبیعتاً مطالبات جدیدتری روی میز مذاکرات قرار می دادند.

مذاکرات چند سال تداوم یافت و گورباچف که بزرگ ترین قمار سیاسی عمر خود و شوروی را انجام داده بود، مسیری جز تداوم راهی را که شروع کرده بود نمی پذیرفت.

  شروع و تداوم مذاکرات، علاوه بر عقب نشینی روزافزون بلوک شرق، فرصت مغتنم دیگری را برای طرف غربی فراهم می آورد و آن، نفوذ گسترده و آشکار در جامعه روس و سایر مردم شرق اروپا بود.

این نفوذ فرهنگی زمانی معنادار شد که صف چندکیلومتری در مقابل شعبه تازه افتتاح شده مک دونالد در مسکو تشکیل شد آن هم درست در زمانی که آمریکایی ها از صادرات تجهیزات با فناوری برتر به شوروی جلوگیری می کردند.

  کاهش قیمت نفت که با هدایت غربی ها و عاملیت آل سعود انجام گرفت ضربه کاری را بر اقتصاد ضعیف و وابسته به نفت شوروی وارد کرد و بر نارضایتی افکار عمومی داخل این کشور افزود.

کسی چه می داند، شاید همان روزهای پرآشوب، گورباچف متوجه بی وفایی کدخدای غرب شده بود، اما او که سرنوشت سیاسی خود را به پیروزی شعارهای تعامل گرایانه و اصلاح طلبانه گره زده بود، پذیرش واقعیت و اعتراف به آن را به مثابه شکست در برابر مخالفان و رقبا و اقدامی نامعقول در مناسبات داخلی حزب کمونیست قلمداد می کرد؛ بدین ترتیب تا آخرین لحظات بر مسیر بی نتیجه ای که آغاز کرده بود، اصرار ورزید.

  درست زمانی که گورباچف با مشکلات عدیده داخلی و اقتصاد مضمحل شده روبه رو بود، پاسخ اعتماد و تکیه خود به غرب را دریافت و بالا آمدن مهره جدید غرب یعنی یلتسین نشان داد که از نظر غرب، تاریخ مصرف او نیز به پایان رسیده است.

[1]   اشغال عراق؛ نتیجه اعتماد صدام به آمریکا دیکتاتور سابق عراق هم در زمره افرادی است که با اعتماد به آمریکا، سرنوشت شومی پیدا کرد.

 وقتی ارتش صدام حسین با چراغ سبز آمریکا در شهریورماه 1359 به ایران حمله کرد، دولت ریگان تمام قد به حمایت از وی پرداخت.

این حمایت، از ارائه اطلاعات و مواد لازم برای ساخت سلاح های شیمایی برای حمله به مردم ایران تا تحویل نقشه های ماهواره های آمریکایی از شهرهای ایران برای بمباران توسط جنگنده ها را شامل می شد.

اما تنها چند سال لازم بود تا دیکتاتور عراق نیز دستمزد خدمات بی دریغ خود به آمریکایی ها را دریافت کند.

حمله عراق به کویت که در آن زمان محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا و یکی از مراکز استراتژیک آمریکا در خلیج فارس بود، باعث تیره شدن روابط آمریکا با عراق و تحریم های سازمان ملل علیه این کشور شد.

تا قبل از آن، به کار بردن گسترده سلاح های شیمیایی علیه ایران هیچ گاه مورد انتقاد جدی کشورهای غربی و به خصوص آمریکا قرار نگرفته بود اما از زمانی که عراق به منافع آمریکا در خلیج فارس چشم دوخت، تهدیدها و تحریم های بین المللی وارد عمل شدند.

از سال 1991 یعنی زمان حمله عراق به کویت، ماجرای سلاح های شیمیایی عراق و تلاش آمریکا برای بازرسی از این کشور نیز آغاز شد.

صدام در سال 1998 شروع به همراهی با آمریکا کرد و اجازه داد در برخی از مراکز حساس نامی این کشور دوربین نظارتی گذاشته شود، اجازه بازدید از 8 سایت نظامی متعلق به ریاست جمهوری را صادر کرد و قانون آزادی عراق را برای تغییر رژیم در این کشور به اجرا گذاشت.

با وجود تمام این اقدامات، بازرسان سازمان ملل اعلام کردند عراق با آن ها همکاری لازم را ندارد .

بر همین اساس بود که در آخرین روزهای سال 1998 حمله آمریکا به عراق و جنگ دوم خلیج فارس آغاز شد.

در سال 2002 باز هم صدام به بازرسان اجازه داد به عراق بازگردند اما در سازمان ملل، قطعنامه ها علیه عراق تصویب شد.

این در حالی بود که صدام، حتی قطعنامه سازمان ملل درباره خلع سلاح خود را پذیرفته بود.

علی رغم همکاری های گسترده رژم بعث عراق، بوش در سال 2003 به این کشور حمله کرد و آن را اشغال کرد.

چندی بعد نیز صدام حسین، در حالی که در یک مخفیگاه زیرزمینی پنهان شده بود، به دست نیروهای عراقی دستگیر و پس از محاکمه در دادگاه به اعدام محکوم گردید که این حکم در دی ماه 1385 اجرا گردید.

  ترور مشکوک؛ نتیجه اعتماد قذافی به آمریکا لیبی و برنامه هسته ای قذافی برای کشورش نمونه بارزی از عهدشکنی و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است.

معمر قذافی به دلیل دنبال کردن برنامه های هسته ای اش به شدت از لحاظ دیپلماتیک تحت فشار قرار گرفته و تحریم های زیادی از طرف آمریکا و متحدان غربی اش علیه او اعمال شده بود.

آمریکا هر از گاهی نیز با تجاوز به حریم هوایی لیبی، وانمود می کرد قصد دارد محل استقرار قذافی را هدف قرار دهد.

از سال 1979 یعنی سال 1357 شمسی که فشارها بر لیبی آغاز شد تا سال 2001 که آغاز گفت وگوهای رسمی دو کشور بود، لیبی تحت تحریم های گوناگونی قرار داشت.

در سال 2001 اولین گفت وگوهای مقدماتی لیبی با غرب آغاز شد و در سال 2003 سرانجام گفت وگوها تحت تأثیر جنگ آمریکا با عراق، چهره جدی تری به خود گرفت.

قذافی تصمیم گرفت ضمن پذیرفتن مسئولیت حمله به هواپیمای خطوط هواپیمایی پان آمریکن و یا به قول رسانه ها، حادثه هوایی لاکربی خسارت خانواده های قربانیان را بپردازد و از سوی دیگر در مذاکرات با آمریکا برای برداشته شدن تحریم ها، از تمام حق این کشور در داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز نیز گذشت.

قذافی در آن زمان با تمام مطالبات آمریکایی ها موافقت کرد.

آن ها از لیبی خواسته بودند ضمن انهدام و انتقال تجهیزات هسته ای این کشور به کشوری دیگر، دسترسی کامل و نامحدودی به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد و در عین حال از تمام فعالیت های هسته ای اعم از تحقیق و تولید دست بکشد.

19 دسامبر 2003 دولت لیبی در بیانیه ای اعلام کرد نه تنها تجهیزات هسته ای، نظامی و شیمیایی خود را تسلیم خواهد کرد بلکه با امضای پروتکل الحاقی، نظارت های بیشتر آژانس انرژی اتمی و بازرسان تسلیحات شیمیایی را پذیرفته و علاوه بر این ها، برد موشک های خود را نیز به 300کیلومتر کاهش خواهد داد.

قذافی ظرف 9 ماه یعنی از ژانویه 2004 تا سپتامبر همان سال برای اعتمادسازی، اقدامات گسترده ای انجام داد؛ لیبی تاسیسات هسته ای خود اعم از دستگاه های سانتریفیوژ، قطعات مربوطه، مدارک و مخزن های حاوی هگزا فلوراید اورانیوم را به آمریکا منتقل کرد و  بیش از 15 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص بالا نیز به روسیه منتقل شد.

اما خواسته های آمریکا تمامی نداشت.

عجیب ترین اقدام لیبی، انهدام تمامی تجهیزات مرتبط با موشک های اسکاد– سی است، قذافی همچنین موافقت کرد تا موشک های اسکاد–بی را نیز منهدم نماید.

در تمامی این زمینه ها لیبی دسترسی کامل به هر فرد و سندی را برای آمریکا فراهم کرد تا همکاری کاملاً گسترده ای با بازرسان و نمایندگان آمریکا و انگلیس صورت گیرد.

لیبی که برای برنامه هسته ای اش تحت فشار بود، در نهایت مجبور شد اطلاعات مربوط به چگونگی دستیابی به تجهیزات هسته ای را نیز در اختیار طرف غربی قرار داده و در عین حال برای مبارزه با شبکه القاعده در این کشور، همکاری کاملی با آمریکایی ها داشته باشد.

هرچند با به اجرا گذاشتن تمام خواسته های آمریکا، لیبی توانست شاهد لغو تعدادی از تحریم ها نیز باشد اما در همان زمان نیز رییس سیا در کنگره و سفیر آمریکا در رژیم صهیونیستی به شدت با برداشته شدن تحریم های شورای امنیت علیه لیبی مخالفت کردند و هرروز اتهام تازه ای را متوجه این کشور کردند.

در سال 2004 یعنی یک سال بعد از تسلیم کامل لیبی در برابر آمریکا، این کشور معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا کرد و بازرسان آمریکایی و انگلیسی برای ازبین بردن سلاح ها وارد این کشور شدند.

بر اساس مطالبی که منابع لیبیایی در همان زمان منتشر ساختند، مشخص شد بسیاری از این ورود و خروج ها که حجم زیادی از مراودات بین المللی لیبی را نیز تشکیل می داد، با ورود و خروج اطلاعات محرمانه از لیبی و تشریح زیرساخت ها و نقاط استراتژیک و حساس این کشور نیز همراه بود.

به عوض، انگلستان در سال 2006 معاهده ای نظامی با لیبی با نام نامه مشترک صلح و امنیت امضا کرد تا در صورتی که لیبی مورد حمله قرار گیرد، انگلستان ملزم به حمایت از این کشور باشد.

آمریکایی ها نیز برای نمایش حسن نیت خود، پیمان های همکاری اقتصادی را با این کشور به امضا رساندند که البته عموما در زمینه بهره برداری از منابع نفتی لیبی بود.

اما همین پیمان ها هم هنوز به مرحله اجرای کامل درنیامده بود که عهدشکنی های غرب آغاز شد.

تنها پس از گذشت 5 سال از تسلیم کامل لیبی، آمریکا با متحد همیشگی خود انگلستان، به دلیل بالا گرفتن اعتراضات مردمی در لیبی به صورت هوایی به این کشور حمله کرد! انگلستان که زمانی متعهد شده بود از لیبی در صورت حمله نظامی کشوری دیگر دفاع کند، خود در حمله به لیبی تحت عنوان نیروهای ائتلاف یا ناتو حضور داشت.

مسئولان سیاست خارجی انگلیس در همان زمان پا را فراتر گذاشته اعلام کردند تا زمانی که ناآرامی ها در لیبی ادامه داشته باشد، در این کشور می مانند.

این گونه بود که قذافی همه چیز را از دست داد و در نهایت به طرز دلخراش و مشکوکی در آبان ماه 1390 در میان قیام مخالفین خود زجرکش شد و در مکانی نامعلوم به خاک سپرده شد.

  سرنگونی انقلاب ؛ نتیجه اعتماد مرسی به آمریکا محمد مرسی رهبر حزب آزادی و عدالت، وابسته به اخوان المسلمین، پس از انقلاب مردمی سال 89 به عنوان اولین رییس جمهور منتخب این کشور پس از سرنگونی حسنی مبارک، دیکتاتور مصر انتخاب شد؛ اما وی به جای اتکا به ملت و ادامه همان روش و منش انقلابی خود و در اولین اشتباه استراتژیک (که تبدیل به آخرین اشتباه وی شد) به پنجه های چدنی پنهان شده در دست کش مخملی آمریکا اعتماد کرد.

گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره در همان یک سال ریاست مرسی حاکی از این مساله است که واشنگتن به صورت غیرعلنی از گروه های مخالف در مصر که علیه دولت مرسی فعالیت می کردند حمایت مالی می کرده و اسناد این حمایت ها نیز که بالغ بر ده ها برگ سند است در یک برنامه تحقیقی دانشگاه برکلی به نمایش درآمده است.

[2] مرسی در اعتماد به آمریکایی ها آن قدر پیش رفت که حاضر شد رییس رژیم صهیونیستی یعنی شیمون پرز کودک کش را دوست صمیمی لقب دهد و یا حتی پای میز مذاکره با آمریکایی ها برای فروش 40درصد صحرای سینا بنشیند.

البته روند اجرایی قرارداد فروش صحرای سینا به دلیل برکناری محمد مرسی از قدرت و سرنگونی حکومت اخوان المسلمین در 3 ژوییه ناتمام و نیمه کاره باقی ماند.

ولی آنچه مهم است اینکه مرسی بدون توجه به خاستگاه انقلاب مردم مصر، هرچه در توان داشت برای جلب اعتماد آمریکایی ها به کار گرفت.

در زمان او حتی بسیاری از تونل های حماس که معبری برای ارسال کمک های غذایی به مردم محروم غزه بود منفجر شد و از بین رفت.

با این همه، نتیجه اعتماد مرسی به آمریکا چیزی نبود جز اینکه در نخستین سالروز ریاستش بر مصر، ابتدا سرنگون شد و سپس چندی بعد دادگاهی در مصر حکم اعدام 683 نفر از طرفداران اخوان المسلمین یا همان حامیان درجه یک مرسی را صادر کرد.

[3] *** هرچند به این فهرست کوتاه، می توان اسامی دیگری را هم افزود که با اعتماد به آمریکا، زمینه ساز نابودی خود و کشورشان شدند اما همین مرور اجمالی کافی است تا به لزوم بی اعتمادی مطلق به آمریکا و مذاکره با آن ها پی برد.

بر همین اساس است که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود در جمع اقشار مختلف مردم، با تشریح فرمول خاص آمریکا در مذاکره با طرف های خود، با دسته بندی این فرمول به مراحل 5 گانه الف) تعیین اهداف اصلی پیش از آغاز مذاکره ب) عدم عقب نشینی از اهداف و مقاصد اصلی ج) درخواست و اجبار طرف مقابل به دادن امتیاز نقد د) ارائه وعده نقد در ازای امتیاز نقد طرف مقابل ه) عدم پای بندی به وعده نقد داده شده به طرف مقابل با اعلام سیاست قطعی جمهوری اسلامی در برابر درخواست مذاکره از سوی مقامات آمریکایی تصریح کردند: همه بدانند- مذاکره با رژیم زورگو و پُرتوقّعی مثل آمریکا، وسیله ای برای رفع دشمنی نیست؛ مذاکره، وسیله ای برای رفع دشمنیِ آمریکا نیست بلکه مذاکره، ابزاری در دست او برای اعمال دشمنی است.

ببینید؛ این یک فرمول قطعی است که هم تجربه های ما آن را تأیید می کند، هم ملاحظات گوناگون سیاسی آن را تأکید می کند.

بعضی می گویند مذاکره کنیم تا دشمنی کم بشود؛ نه، مذاکره دشمنی را کم نمی کند، مذاکره یک وسیله ای به او می دهد تا اعمالِ دشمنیِ بیشتری بکند.

لذاست که مذاکره نمی کنیم و ممنوع است [4]   منابع: 1- www.

mashreghnews.

ir/news/810864 2- http://kayhan.

ir/fa/news/13041 3- http://kayhan.

ir/fa/news/13041 4- http://farsi.

khamenei.

ir/speech-content?id=40273   انتهای پیام/ http://fna.

ir/bnwm15
کلید واژه ها: آمریکا - آمریکایی ها - مذاکرات - آمریکایی - شوروی - رییس رژیم صهیونیستی - کاخ سفید - رژیم صهیونیستی - مشکلات اقتصادی - افتتاح - سیاست خارجی - صهیونیستی - بزرگ ترین - کشور - دیپلماسی - سلاح - مسکو - سفید - جدید - امید - بزرگ - شروع - اقتصادی - رستوران - مطالبات - مشکلات - اعتراض - فرهنگی - صادرات - کرملین

آخرین اخبار سرویس:
رسانه های صهیونیستی: باید سخنان سیدحسن نصرالله را جدی بگیریم

آمریکا 33 مقام و نهاد روس را تحریم کرد

آمریکا، 33 شهروند روسیه را تحریم کرد

سفر فرمانده نیروهای هوایی اسراییل به مسکو

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 شهریورماه

سوریه برنده بزرگ بحران سرنگونی هواپیمای روسی است

المیادین از شنیده شدن صدای انفجار در شرق غزه خبر داد

حمله موشکی یمن به جنوب عربستان

درخواست صدور حکم هفت سال زندان برای دستگیرشدگان عاشورای 2017

آزادی 2 گروگان در سراوان

اتباع عربستانی از سفر به این 10 کشور منع شدند

فولکس واگن خروج از ایران را تکذیب کرد: در ایران می مانیم

دلیل اصلی سقوط هواپیمای نظامی روسیه در سوریه چه بود؟

فقر و آوارگی، ارمغان شرکت انگلیسی برای مردم موزامبیک

رییس جمهور فرانسه پیشنهادات انگلیس را درباره برگزیت غیرقابل قبول دانست

نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

برجام گام مثبت در عدم گسترش سلاح های هسته ای است/ امیدوارم که سید نصرالله و مقامات اسراییل هر کاری را برای جلوگیری از جنگ انجام دهند

درخواست امارات برای حضور اعراب در مذاکره احتمالی آمریکا و ایران

خبر مهم/ دیدار رییس جمهور کره جنوبی با ترامپ

نظر روسیه درباره توسعه برنامه موشکی ایران

5 میلیون کودک یمنی در خطر مرگ از گرسنگی

آمریکا چینی ها را به خاطر خرید هواپیمای روسی تحریم کرد

واکنش ظریف به اظهارات مقام آمریکایی درباره پیمان با ایران؛ آمریکا فقط درخواست برای صلح را مسخره می کند، شرم ندارید؟

تظاهرات در یمن در اعتراض به امارات

ترامپ در حال پخش غذا بین طوفان زدگان فلورانس

دعوت بن سلمان از ترامپ برای شرکت در نشست شورای امنیت

عبدالخالق الکردی و پسرش مهدی دستگیر شدند + جزییات

فوری / پوتین هیات اعزامی اسراییل را به کرملین راه نداد !

ضرورت مقابله با فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می دهیم

تلاش ترامپ برای تأمین منابع جایگزین نفت ایران برای متحدانش

عکس روز: کودکی در مراسم عاشورا

گوترش: شهروندان یمنی بیشترین آسیب را از جنگ می بینند

«فولکس واگن» خروج از ایران را تکذیب کرد

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می دهیم

تحریم جدید آمریکا علیه 33 فرد حقیقی و حقوقی در روسیه

آمریکا 33 مقام و نهاد روس را تحریم کرد

9 کشته و 13 زخمی در درگیری های لیبی

یک اوکراینی زندانی در روسیه نامزد جایزه نوبل شد

مواضع نظامیان سعودی هدف موشک های یمنی قرار گرفت

درگیری ها در پایتخت لیبی 22 کشته یا مجروح برجا گذاشت

پسران مبارک به قید ضمانت آزاد شدند

درخواست ایران از سازمان ملل درباره اسراییل

ظریف: آمریکا درخواست صلح را مسخره می کند

آیا ترامپ دنبال دیدار با روحانی در نیویورک است؟

راهکار غم انگیز سوری ها برای در امان ماندن از حملات هوایی + عکس ها

اقدام عجیب زن و شوهر پس از تصادف شدید ! + عکس

تکذیب خودروساز آلمانی درباره خروج از ایران

ضرورت مقابله با فعالیت های هسته ای گستاخانه رژیم صهیونیستی

فولکس واگن ادعای خروج از ایران را تکذیب کرد

هدیه عجیب «اون» به «این»

روسیه: اسراییل درباره سقوط هواپیما توضیح دهد

آمریکا چینی های خریدار جنگنده روسی را تحریم کرد/ صدور مجوز تحریم 33 مقام اطلاعاتی و نظامی روس

تحولات یمن؛ شلیک موشک به جنوب عربستان و بازپس گیری چند منطقه در نوار مرزی یمن

رییس جدید کمیته بین المللی حقیقت یاب حوادث غزه تعیین شد

شرکت هندی واردات نفت از ایران را متوقف می کند

تصاویر پوتین و ترامپ در مجموعه ماتروشکا + عکس

تحریم جدید آمریکا علیه چین به علت خرید سوخو و اس-400

علی اف: جمهوری آذربایجان در کنار نیروهای ناتو است

آمریکا چینی های خریدار جنگنده روسی را تحریم کرد

توضیح روسیه درباره سرنگونی هواپیمایش در سوریه

علی اف: جمهوری آذربایجان در کنار نیروهای ناتو است

واکنش نتانیاهو به سخنان نصرالله

شرکت آلمانی به تحریم ها علیه ایران پایبند می ماند

آمریکا 33 شهروند روسیه را تحریم کرد

تکذیب خبر خروج فولکس از ایران

انفجار در کرکوک عراق

علی اف: جمهوری آذربایجان در کنار نیروهای ناتو است

جای خالی نیروی زن در اورژانس البرز

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می دهیم

آمریکا چینی ها را به خاطر خرید هواپیمای روسی تحریم کرد

ترزا می: برای برگزیت بدون توافق با اعضای اتحادیه اروپا آماده می شویم

آمریکا چینی ها را به خاطر خرید هواپیمای روسی تحریم کرد

واکنش محمدجواد ظریف به اظهارات رایان هوک: برجام توافقنامه ای بین المللی و مورد تایید یک قطعنامه است

آمریکا چین را به خاطر خرید هواپیمای روسی تحریم کرد

طرح برکناری ترزا می در دست حزب محافظه کار

احتمال جنگ گسترده در شمال سوریه

پوتین با فرمانده نیروی هوایی اسراییل دیدار نکرد

تیراندازی در مریلند آمریکا سه کشته بر جای گذاشت

کرملین: پوتین برنامه ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسراییل ندارد

نتانیاهو: درگیری با اسراییل موجب صدمه مرگبار غیرقابل تصوری خواهد شد

نجیب رزاق تفهیم اتهام شد

بدترین اشتباه تاریخ آمریکا از دید ترامپ چیست؟

تیراندازی در مریلند آمریکا سه کشته بر جای گذاشت

سازمان ملل: بازسازی سوریه بیش از نیم قرن زمان می برد

پوتین برنامه ای برای دیدار فرمانده نیروی هوایی اسراییل ندارد

پیام خصوصی رهبر کوریایی شمالی به ترامپ

هند نفت ایران را به روپیه می پردازد

کرملین: پوتین برنامه ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسراییل ندارد

تفهیم اتهام نخست وزیر سابق مالزی در 25 مورد

درخواست ایران از سازمان ملل برای محکومیت اسراییل

مجارستان: نمی گذاریم مهاجری وارد شود

ترامپ برخی از اختیارات را به خزانه داری واگذار کرد

رسم عجیب یهودی ها در آستانه بزرگترین عید خود

3 نشست سری در ابوظبی درباره فلسطین

تقویت بعد اجتماعی و سیاسی شعر عاشورایی

هشدار تحقیرآمیز ترامپ به متحدان آمریکا در خاورمیانه

آمریکا 33 تبعه روس را به فهرست سیاه تحریم های خود افزود

ظریف: کل ادعای آمریکا غلط است

تعداد ثروتمندان در کدام کشورها بیشتر است؟

بازخوانی سرنوشت افرادی که به آمریکا اعتماد کردند -2 فروپاشی، اشغال، ترور، سرنگونی؛ نتیجه مشترک اعتماد به آمریکا

بازخوانی سرنوشت افرادی که به آمریکا اعتماد کردند -2 فروپاشی، اشغال، ترور، سرنگونی؛ نتیجه مشترک اعتماد به آمریکا