مطالب مرتبط:
سازمان کشورهای آمریکایی برای رسیدگی به بحران نیکاراگوئه کارگروه تشکیل می دهد
مشاور آزاد فلزات گرانبها: طلا ناجی بحران های ارزی در آینده می شود/نقش مهم فلز زرد برای کشورهای در تحریم
ادامه بحران اقتصادی ونزوئلا / فرار مردم به کشورهای همسایه (+عکس)
نشست بحران های پیش روی ایران و نقش حاکمیت، نهادهای مدنی و مردم در عبور از ان
ادامه بحران اقتصادی ونزوئلا / فرار مردم به کشورهای همسایه (+عکس)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مرداد 1397 ساعت 00:262018-08-19بين الملل

پیتر کویینگ نقش ستون پنجم درون نهادهای مالی ,در کشورهای بحران زده نیکاراگوئه، ونزوئلا و اکوآدور


امروز درونزوئلا هدف واشنگتن «تغییر رژیم» با کمک یک ستون پنجم قدرتمند است که به درون نهادهای مالی کلیدی نفوذ کرده و مورد حمایت گسترده سازمان سیا و دیگر مراکز قرار دارد.

- نقش ستون پنجم درون نهادهای مالی ,در کشورهای بحران زده نیکاراگوئه، ونزوئلا و اکوآدور امروز درونزوئلا هدف واشنگتن تغییر رژیم با کمک یک ستون پنجم قدرتمند است که به درون نهادهای مالی کلیدی نفوذ کرده و مورد حمایت گسترده سازمان سیا و دیگر مراکز قرار دارد.

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: گزارش هایی درباره فساد و خشونت دولتی داخلی، موجبات نگرانی بسیاری از کشورها را برانگیخته است.

این دروغ ها به نفرت پراکنی دامن می زنند و جامعه را درکلیت خود وارد یک چرخه شوم شایعه پردازی می کنند که به نوبه خود  به کمک کشورهای سلطه گر می آیند و آنها از این دروغ ها برای بازکردن درها استفاده می کنند.

 طبل های جنگ به صدا در می آیند.

جماعتی خواهان نظم تحمیلی خارجی، خواهان خون و تغییر رژیم می شوند.

حرکتی که گروه های خارجی آن را تحریک می کنند؛ گروه هایی چون اقدام ملی برای دمکراسی و یو اس اید که عده ای از تبعه این کشورها را پنهانی در داخل و خارج از کشوری که در نهایت باید در آن عمل کنند، آموزش می دهد و تامین بودجه می کند.

فرماندهی آنها را واشنگتن و دیگر قدرت های غربی در دست دارند و در جهت سرزنش دولت های غیرفرمانبرداری عمل می کنند که رژیم آنها باید تغییر کند.

آنها تشکیل دهنده بخشی از ستون پنجم هستند.

ستون پنجم به گروهی از افراد می گویند که دولت یک کشور را در حمایت از یک دشمن تضعیف می کنند.

آنها هم می توانند در خفا فعالیت کنند و هم آشکار.

اصطلاح ستون پنجم در اصل به جنگ داخلی اسپانیا بازمی گردد که طی آن در اکتبر 1936 ژنرال ناسیونالیست و شورشی مولا کودتایی را علیه دولت جمهوریخواه و قانونی این کشور آغاز کرد.

این تاریخ را نقطه آغاز جنگ داخلی اسپانیا می دانند.

ژنرال مولا  مادرید را با چهار ستون از سربازانش به محاصره درآورد و ادعا کرد که داری یک ستون پنجم هم هست که دردرون شهر مخفی شده اند.

  این اصطلاح  از آن زمان به بعد برای دشمنان نفوذ کرده در درون یک دولت قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.

مولا مغز متفکر پشت این کودتا، در یک سانحه هوایی در سال 1937 کشته شد و ژنرال فرانسیسکو فرانکو برای تقریبا 40 سال بعدی به دیکتاتوراسپانیا تبدیل شد.

او به لطف پشتیبانی هوایی هیتلر و موسیلینی توانست بر مقاومت جمهوریخواهان غالب شود.

اکنون داستان حقیقی پشت نیکاراگوئه و ونزوئلای گرفتار در آفت خشونت چیست و خیانتکاران دولت جدید مورنو در اکوادور کیستند؟ نیکاراگوئه همه چیز با پذیرش یک برنامه اصلاحات تامین اجتماعی شروع شد که صندوق بین المللی پول در 16 آوریل 2018 به مدیران مؤسسه تامین اجتماعی نیکاراگوئه تحمیل کرد که بعد از حک و اصلاحات لازم مورد حمایت پرزیدنت اورتگا نیز قرار گرفت.

این اصلاحات تامین اجتماعی را در سطح فعلی اش حفظ می کرد اما مشارکت های کارفرما را در صندوق های مقرری و خدمات درمانی تا 5/3 درصد افزایش می داد، درحالی که تنها مشارکت های کارگر را اندکی و تا 75/0 درصد افزایش می داد و 5 درصد  دریافتی نقدی مقرری بگیران  را به درون صندوق های خدمات درمانی شان منتقل می کرد.

این اصلاحات جرقه اقدام به کودتایی را زد که عاملان اصلی آن لابیگران کسب و کارها بودند که الیگارشی نیکارگوئه نیز از آن حمایت به عمل آورد.

اعتراضات دانشجویی پیشتر در چندین شهر دانشگاهی در پیوند با انتخابات دانشگاه ها درجریان بود.

با کمک سازمان های غیردولتی که هزینه شان را آمریکا تامین می کرد و کلیسای کاتولیک که یکی از متحدان ثروتمندان در اکثر کشورهای آمریکای لاتین محسوب می شوند، این اعتراضات علیه دولت اورتگا هدایت شدند.

بیشتر دانشجویانی که در تغییر مسیر اعتراضات نقش داشتند، برای دریافت آموزش های لازم توسط خانه آزادی که یکی از همکاران دیرینه سازمان سیا به شمار می رود، به آمریکا برده شده بودند.

یو اس اید کمک یک و نیم میلیون دلاری اضافه ای را برای تشکیل و سازماندهی اپوزیسیون دولت اورتگا اعلام کرد.

این پول ها به همراه  وجوه سازمان اقدام ملی برای دمکراسی برای پشتیبانی از اعتراضات ضد دولتی به سمت سازمان های غیردولتی سرازیر شد.

خلاصه آنکه در طول هفته های بعد ازکودتا، خشونت  افزایش یافت و در مجموع بیش از 300 کشته تا اوایل آگوست از خود برجای گذاشت.

حتی با اینکه اورتگا  مقررات مربوط به بازنشستگی را به حالت اول بازگرداند، ناآرامی ها ادامه یافت و اکنون خواستار کناره گیری رییس جمهور و معاون وی یعنی همسرش روزاریو موریلو زامبرانا شده اند.

دانیل اورتگا یک ساندینیست و رهبر پیشین چریک های ساندینیست برای اولین بار در سال 1985 به ریاست جمهوری انتخاب شد.

روشن است که آمریکا و نیروهای سیاه پشت امپراتوری  درحال آماده سازی گروه هایی ازنوع ستون پنجم برای مداخله و بهره بردن از هر ناآرامی اجتماعی در داخل کشور و محقق کردن هدف خود برای تغییر رژیم بودند.

  آنچه که می توانست و باید مهار می شد، در قالب اعتراضات خشونت آمیز الهام گرفته از آمریکا تداوم یافت که هدف نهایی آنها سرنگونی دولت اورتگاست.

این اتفاق می تواند آمریکای مرکزی، هندوراس، گوآتمالا، نیکاراگوئه – و پاناما- را با سیاست های آمریکا همسو کند.

آیا واشنگتن موفق خواهد شد؟ ونزوئلا در اواسط ژوئن 2018  از این امتیاز برخوردار شدم که به عنوان یکی از چندین اقتصاددان بین المللی برای مشارکت در یک کمیسیون رایزنی اقتصادی ریاست جمهوری – به منظور بحث پیرامون مسائل اقتصادی داخلی و خارجی- به کاراکاس دعوت شوم.

بدون آنکه بخواهم در جزییات این کنفرانس وارد شوم، کاملا برایم روشن بود که چه کسی پشت تحریم های مواد غذایی و دارویی (قفسه های خالی سوپرمارکت ها) و تحریک خشونت های داخلی است.

این یک نسخه کاملا مشابه از چیزی است که سیا تحت ریاست کیسینجر در سال 1973 در شیلی انجام داد که به کشته شدن رییس جمهور دمکراتیک این کشور پرزیدنت آلنده و کودتای نظامی پینوشه منجر شد، با این تفاوت که ونزوئلا دارای یک تجربه انقلابی 19 ساله است و کمابیش مقاومت منسجمی را شکل داده است.

قبل از انتخاب کاملا دمکراتیک و کاملا تحت نظارت بین المللی هوگو چاوز در سال 1998 ونزوئلا به مدت 100 سال زیر یوغ حکومت دیکتاتورها و دست نشاندگان خشونت پیشه ای بود که تنها از ایالات متحده دستور می گرفتند و به آن خدمت می کردند.

این کشور که به شدت از نظر منابع طبیعی کشوری غنی است،  از سوی آمریکا و الیگارش های ونزوئلایی تا نقطه ای مورد بهره کشی قرار گرفت که جمعیت یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتینی به جای آنکه معیارهای زندگی در آن منطبق با کشورهای برخوردار از ثروت های طبیعی باشد، کشوری فقیر باقی ماند.

مردم به معنای واقعی کلمه برده رژیم های تحت کنترل واشنگتن بودند.

اولین تلاش برای کودتا از سوی فرمانده هوگو چاوز در سال 1992 ازسوی دولت کارلوس آندراس پرز سرکوب شد و چاوز را به همراه یارانش روانه زندان کردند.

بعد از دو سال دولت رافائل کالدرا چاوز را آزاد کرد و چند سال بعد به ریاست جمهوری رسید که تا زمان مرگش درسال 2013 در این سمت قرار داشت.

تا کمتر از 5 سال پیش 80 درصد از مردم آمریکای لاتین تحت حکومت هایی متمایل به چپ زندگی می کردند که به شکل دمکراتیک انتخاب شده بودند.

بیست تا 25 سال طول کشید تا آمریکای جنوبی بتواند خود را از چنگال دکترین مونرو خلاص کند.

اکنون چند سالی است که با مداخلات آمریکا از طریق دستکاری درانتخابات ها – آرژانتین، اکوآدور، شیلی – و کودتاهای پارلمانی – برزیل، پاراگوئه، اوروگوئه- این مسیر تغییر کرده است.

امروز ونزوئلا به همراه بولیوی و کوبا واپسین سنگرهای امیدواری در آمریکای لاتین به شمار می روند.

امروز درونزوئلا هدف واشنگتن تغییر رژیم با کمک یک ستون پنجم قدرتمند است که به درون نهادهای مالی کلیدی نفوذ کرده و به طورگسترده ای مورد حمایت سازمان سیا و دیگر مراکز قرار دارد.

با این حال اما پرزیدنت مادورو به پشتوانه 6 میلیون رای دهنده ای که پشت سر او ایستاده اند، محکم سرجا ایستاده و به دنبال به جریان انداختن یک اقتصاد مقاومتی است.

در واقع معرفی  واحد پولی  پترو با پشتیبانی هیدروکربن در همین اواخر و  اعلام  اینکه پترو پشتیبان واحد پولی بولیوار است، گام های نخست در جهتی درست محسوب می شوند که هدف آنها رها کردن اقتصاد ونزوئلا از قید دلار است.

هدف تمهیداتی چون اقدامات گسترده برای رسیدن به استقلال در تامین کالاهای صنعتی و مواد غذایی با کمک روسیه، بازسازی بخش کشاورزی و پارک های صنعتی، اعاده استقلال اقتصادی این کشور است.

اکوآدور  پرزیدنت رافائل کوریا با لنین مورنو که در طول سال های متمادی معاون  و متحد نزدیک او بود، کار کرده است.

از این رو کمی عجیب است که کوریا ظاهرا نمی دانسته که مورنو یک خائن است، چیزی که اندکی بعد از رسیدن به قدرت متوجه آن شد.

با وجود کاهش حمایت ها از او در میان اقوام بومی بعد از واگذاری امتیازات نفتی (با اجبار آمریکا) در منطقه آمازون، حمایت داخلی از کوریا همچنان قدرتمند است.

هر چند که بسیاری از مردم در کلیت خود برای تغییر قانون اساسی برای شرکت او در دور سوم ریاست جمهوری به میدان آمدند، اما واشنگتن به او هشدار داد که چنین کاری نکند و به جای آن مورنو را به عنوان جانشین خود تبلیغ کند.

کوریا از معنای چنین هشداری با خبر بود.

چرا که طی کودتایی کمابیش پلیسی و  الهام گرفته از واشنگتن درسال 2010 چیزی نمانده بود که او جان خود را از دست دهد؛ کودتایی که خیلی ها فکر می کردند با تلاش او برای  دست برداشتن از دلار آمریکا به عنوان ارز اکوادور و بازگشت به واحد پولی سوکر مرتبط باشد.

خاطرات کوریا هنوز آنقدر تازه هست تا مرگ سلف خود پرزیدنت رولدو را در اثر سانحه هوایی به خاطر داشته باشد.

رولدو کسی بود که مقررات را برای شرکت های نفتی (عمدتا آمریکایی) در سال 1981 تغییر داد.

آنچه که پیش روی اکوادور قرار دارد روشن به نظر نمی رسد.

چندین اصلاحات الهام گرفته از صندوق بین المللی پول – بله اکوادرو به صندوق بین المللی پول و بانک جهانی بازگشته است -  می تواند دستاورهای اجتماعی را که حکومت کوریا برای طبقات کارگر و اقوام بومی به همراه داشته خنثی کند.

همچنین عن قریب است که مورنو آزادی بیان رازیر پا بگذارد: او مدتی پیش اعلام کرده که ایام اقامت جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در لندن به شماره افتاده است.

اگر آسانژ مجبوربه ترک سفارت شود،  احتمالا توسط پلیس انگلیس دستگیر شده و در نهایت به آمریکا تحویل داده می شود و در آنجا احتمالا انتظار آینده ای به شدت نامطمئن اما به احتمال زیاد خشونت آمیز را می دهد.

نویسنده: پیتر کویینگ (Peter Koenig)  اقتصاددان و تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک منبع: yon.

ir/HnsXg انتهای پیام.

http://fna.

ir/bnwmds
کلید واژه ها: ونزوئلا - پنجم - کشور - نیکاراگوئه - اسپانیا - واشنگتن - دولت - سازمان سیا - جنگ داخلی - مالی - رژیم - حمایت - قدرتمند - سانحه هوایی - بحران - هوایی - امروز - دروغ - خبرگزاری - هایی - فرانکو - داستان - محاصره - مادرید - مقاومت - جماعتی - گزارش - هیتلر - سانحه - بودجه

آخرین اخبار سرویس:
تحلیل حسین موسویان از حمله تروریستی اهواز

نیسان در آمریکا فراخوان داد

ایرانی ها مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان را عامل حادثه اهواز می دانند

درخواست جدید کردهای اقلیم کردستان عراق

بازگشت بی سروصدای سفیر آفریقای جنوبی به اسراییل

لزوم مقابله با گروه های تروریستی در خارج از مرزهای ایران

چین هزاران سایت اینترنتی را تعطیل کرد

مصاحبه های سریالی پامپئو در آستانه ورود روحانی به نیویورک

آفریقای جنوبی سفیر خود در تل آویو را بازگرداند

هند و افول اعتماد عمومی به سیاست های دولت

صدور حبس ابد برای رهبر اخوان المسلمین مصر

رهبر اخوان المسلمین مصر به حبس ابد محکوم شد.

فعالیت ضد ایرانی سعودی ها در جنوب عراق

محبوبیت ماکرون همچنان در مسیر سراشیبی

به درخواست عراقی ها با آمریکایی ها مذاکره کردیم

زخمی شدن 6 نظامی فرانسوی در انفجاری در پاریس

امضای آلمان زیر سند جنایات یمن

سیاست ایران در برابر حرکات تروریستی،سیاست مشت آهنین خواهد بود

مذاکره با آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بی معنا است

بیانیه وزیر اطلاعات درباره حادثه تروریستی اهواز

کارشناسان درباره کاهش روند جمعیت ایتالیا هشدار دادند

کاسه صبر مرم یمن لبریز شد؛اعتراضهای گسترده در مناطق اشغال شده علیه عربستان و امارات

برپایی نمایشگاه تاریخچه خودروهای ژاپنی در آمریکا

موشک باری ژاپن به فضا پرتاب شد

پیام توییتری مقتدی صدر در محکومیت حمله تروریستی اهواز

کشف تونل و انبار داعش در کوه های «حمرین» عراق

نامزدی نخستین زن عراقی برای پست ریاست جمهوری

اردوغان حمله تروریستی اهواز را تسلیت گفت

ربوده شدن خدمه یک کشتی سوییسی توسط دزدان دریایی

خلاصه دیدار تورینو 1_3 ناپولی (هفته 5 سری آ ایتالیا - 2018/19)

محبوبیت ماکرون همچنان در مسیر سراشیبی

درخواست پاکستان از هند برای اعلام مواضع درباره

دومای روسیه به دنبال محدود کردن آزادی عمل صهیونیست ها

فرمانده ایل – 20 قبل از سقوط از آتش گرفتن طیاره خبر داده بود

گروه اقدام ایران ؛ ازاستراتژی فشار حداکثری تا مذاکره

بازیافت انرژی جوانی با خوردنی محبوب پیامبراکرم ( ص )

ترخیص 27 مجروح حمله تروریستی / 40 مجروح در بیمارستان های اهواز هستند

نه من تصمیم گیرنده هستم نه قاسم سلیمانی

بی زبانی آمریکا در محکومیت حمله تروریستی اهواز

رد شایعات درباره نامه ادعایی ارسالی از دوحه به دفتر نتانیاهو

جنوب و شمال یمن باید برای بیرون راندن اشغالگران تلاش کنند

اردوغان: شرق فرات بزرگترین مشکل آینده سوریه است

مثلث ترامپ-نتانیاهو-بن سلمان عامل حادثه اهواز

جزییاتی از شهدای حمله تروریستی اهواز

صدر با هشتگ فارسی علیه حمله تروریستی اهواز موضع گرفت

ضرب الاجل رژیم صهیونیستی به اهالی روستای «خان احمر»

کشته شدن 16 نفر در حمله شورشیان به شرق کنگو

کشته شدن 2832 غیرنظامی در عملیات های ائتلاف ضد داعش در سوریه

کشف یک بمب در دیوار مسجد سوئد

روایت روس ها از پشت پرده حمله تروریستی اهواز

استخدام مدرس

الشرق الاوسط مدعی شد، ابوبکر بغدادی به افغانستان رفته است

روسیه ممکن است سوریه را به اس-300 مجهز کند

تحریم به خاطر خرید تسلیحات؛ تنش جدید میان پکن و واشنگتن

سود شرکت های چینی و روسی از رفتن شرکت‎های اروپایی، ژاپنی و کره‎ای از ایران| چه چشم اندازی پیش روی شرکت های خارجی برای ادامه فعالیت در بازار ایران قرار دارد؟

اردوغان به دنبال بهبود روابط سیاسی و اقتصادی با آلمان

صدر با هشتگ فارسی علیه حمله تروریستی اهواز موضع گرفت

تصاویر/ آزادی جدید زنان عربستانی در ساحل دریا

لیبرمن نقش رژیم صهیونیستی را در سقوط هواپیمای روسی رد کرد

پیام توییتری صدر در محکومیت حادثه تروریستی اهواز+ عکس

حلبوسی: قدردان حمایت ایران از یکپارچگی عراق هستیم

هیمنه آمریکا پشت داعش، عربستان سعودی و دلارهای نفتی قرار گرفته است

طرح جدید مصر برای بازگشت کنترل غزه به تشکیلات خودگردان

ضرب الاجل وزارت دفاع اسراییل برای ساکنان اردوگاه خان الاحمر

دولت افغانستان حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد

اسراییل از هواپیمای روسی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده است

آغاز عید سوکوت یا جشن سایه بان ها در اسراییل

اعزام نیروهای ویژه ترکیه به ادلب

ترکیب پاری سن ژرمن برابر رن اعلام شد

ترکیب آ اس رم برابر بولونیا اعلام شد

ترس اسراییل از واکنش روسیه نسبت به سقوط هواپیمای ایل 20

وزیر اطلاعات: طراحان حمله تروریستی اهواز پاسخی کوبنده دریافت می کنند

پاکستان برای جنگ با هند آماده است اما راه صلح را بر می گزیند

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: به عملیات در سوریه ادامه می دهیم

روس های معترض به سن بازنشستگی بار دیگر به خیابان ها آمدند

معاون رهبر حزب کارگر: دولت انگلیس در آستانه سقوط است

حلبوسی: قدردان حمایت ایران از یکپارچگی عراق هستیم

بازگشت بی سروصدای سفیر آفریقای جنوبی به اسراییل

آیا ارتباطی میان توافق روسیه - ترکیه با سرنگونی هواپیمای روسیه وجود دارد؟

مسجد ویکتوریا دوباره ساخته شده پس از حریق، روز درهای باز برگزار می کند

پاسخ کوبنده 140 هواپیمای ایرانی به رژیم بعث عراق +عکس

لیبرمن: سیاست ما در سوریه تغییر نخواهد کرد

اردوغان تهدید اصلی برای آینده سوریه را نام برد

سفر گردشگری به دورادور مهتاب با شرکت فضایی روسی

محبوبیت ماکرون همچنان در مسیر سراشیبی

واکنش مقتدی صدر به حمله تروریستی در اهواز/ صدر: مردم ایران صبر کنید پیروز خواهید شد+عکس

اسراییل؛ مسئول اصلی سقوط هواپیمای روس در سوریه/ تحلیل

پایگاه نظامی آمریکا در سوریه با خمپاره ای مورد هدف قرار گرفت

آتشفشان کراکاتائو در اندونزی فوران کرد

مسکو: اسراییل مقصر سرنگونی هواپیمای روسیه

محکومیت گسترده منطقه ای و جهانی حمله تروریستی اهواز

بیانیه حزب مستقل و اعتدال ایران در پی حادثه تروریستی رژه اهواز

عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 01 مهر

رستوران های محبوب چند مقصد گردشگری

رد پای مثلث آمریکا،اسراییل و عربستان در حمله تروریستی اهواز مشاهده می شود

ربوده شدن خدمه یک کشتی سوییسی توسط دزدان دریایی

اسراییل مقصر سرنگونی هواپیمای روسیه در آسمان سوریه است

​صدور حکم حبس ابد برای 4 تروریست داعشی در عراق

نگاهی به رسانه های عربی

وزارت امور خارجه کاردار امارات را احضار کرد

پیتر کویینگ نقش ستون پنجم درون نهادهای مالی ,در کشورهای بحران زده نیکاراگوئه، ونزوئلا و اکوآدور

پیتر کویینگ نقش ستون پنجم درون نهادهای مالی ,در کشورهای بحران زده نیکاراگوئه، ونزوئلا و اکوآدور