مطالب مرتبط:
توضیح مرکز ماهر درباره حمله به مسیریاب درگاه پرداخت آنلاین زرین پال
بررسی اثرگذاری سیاست های جدید ارزی دولت در «360 درجه»
بررسی نهایی سیاست های ارزی جدید در جلسه هیئت دولت
1300 درگاه متخلف پرداخت اینترنتی مسدود شد
دریافت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند/ بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 22:052018-08-19اقتصادي

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت


دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند «هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار»، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، - دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار ، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، با این حال، حضور سازمان های موازی دولتی باعث شده بسیاری از کسب وکارهای جدید که عمدتا از جنس استارت آپ بوده در مسیر فرسایشی پرپیچ و خم دریافت مجوز فعالیت، دریافت ای نماد و استعلام از سوی سازمان های مختلف سال ها گرفتار و سردرگم شوند.

شعار سال:" هفته گذشته در جلسه هیات مقررات زدایی وزارت امور اقتصاد و دارایی که به منظور ساده تر کردن روش دریافت درگاه اینترنتی برای کسب وکارهای اینترنتی برگزار شده بود، ایجاد پنجره واحد پیشنهاد شد تا کسب وکارهای متقاضی بتوانند در زمان کوتاه تری مجوزهای لازم را برای درگاه اینترنتی دریافت کنند.

به دنبال برگزاری جلسه هفته گذشته همچنین مقرر شد، هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار درباره این پیشنهاد رای گیری کند.

به گفته رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک مقرر شده متقاضی درگاه پرداخت الکترونیکی در صورت داشتن مجوز فعالیت معتبر از مراجع ذی ربط، درخواست خود را برای دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی به بخش واحد که قرار است ظرف یک ماه آینده ایجاد شود، ارائه دهد.

پس از راستی آزمایی اطلاعات و مشخص شدن صحت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضمن ارائه ای نماد به متقاضی، درخواست وی را نهایتا تا دو روز به بانک مرکزی برای ارائه درگاه پرداخت ارسال می کند.

الزام به دریافت ای نماد در حالی است که این مجوز سال هاست به محل بحث و چالش متولی آن یعنی سازمان توسعه تجارت الکترونیکی با کسب وکارهای اینترنتی تبدیل شده و همچنان ادامه دارد.

سازمان توسعه، این نماد را مهر تأییدی بر کسب وکارها و ابزار نظارتی مؤثری می داند اما از نظر مالکان کسب وکارها این نماد الکترونیکی ناکارآمد است.

به گفته نیما امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ضمن دست و پاگیر بودن این مجوز اشاره داشت کسب وکارهای اینترنتی با مجوز فعالیتی که کسب کردند می توانند دستگاه POS دریافت کنند، اما همین کسب وکارها برای افتتاح یک سایت و دریافت درگاه پرداخت اینترنتی باید ماه ها در فرآیند دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درگیر شوند.

این در حالی است که برخی سایت ها همچنان فعالیت های غیرقانونی و پولشویی انجام می دهند، بنابراین متولی این نماد نتوانسته تاکنون مدیریت کارآمدی درباره استعلام و نظارت کسب وکارهای الکترونیکی انجام دهد.

همچنین در این راستا، میلاد جهاندار، دبیر انجمن فین تک ایران با اشاره به انتقادات و تجربه مدیران فین تک ها برای دریافت ای نماد بیان کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیک، با طولانی و فرسایشی کردن فرآیند اعطای این نماد، نشان داده که مغایر با وظیفه اصلی خودش که حمایت از راه اندازی کسب وکارها است، رفتار می کند.

حتی این مرکز با افزودن شرایطی مانند داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت ای نماد ، امکان دریافت آن را برای کسب وکارها غیرممکن می کند.

در پیشنهاد نه تنها رویکرد مجوززدایی رعایت نشده بلکه کسب وکارها همچنان در یک فرآیند سخت تری درگیر شدند.

در نهایت، ماحصل همه این رفتارها و سختگیری چیزی جز ممانعت از شکوفایی و توسعه صنعت پرداخت الکترونیکی در کشور نخواهد بود.

از نظر وی فرآیند فعلی برای حمایت از اعطای درگاه پرداخت الکترونیکی مشکل زیرساختی دارد و تغییراتی از این دست به هیچ وجه کارساز نیست.

حذف مجوز به جای مجوز جدید از نظر صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، براساس قانون تجارت الکترونیکی، باید نظارتی در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده انجام بگیرد که دستگاه متولی آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بنابراین برای اعطای مجوز باید مجددا اطلاعات توسط نهاد مجوزدهنده راستی آزمایی شود.

این اطلاعات از قبیل کدملی، اطلاعات مدیرعامل شرکت، آدرس، شماره تلفن و.

بوده که برای صدور ای نماد باید استعلام شود، البته این استعلام در حال حاضر طولانی است ولی با الکترونیکی شدن آن در فاصله زمانی کوتاهی اجرا خواهد شد و بعدها هزینه ای هم برای آن دریافت خواهد شد.

به گفته صادق زاده، بانک مرکزی باید وظیفه بانکی خود را انجام دهد و وظیفه ای در حوزه نظارت و سیاستگذاری ندارد.

در واقع، بانک مرکزی تخصص لازم برای نظارت را ندارد.

اظهارات رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره الزام ای نماد برای دریافت درگاه پرداخت از سوی بانک مرکزی در حالی بود که به گفته امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی وقتی این تعداد مجوز و این تعداد مانع جلوی پای کسب وکارها قرار می گیرد، خروجی سالم و درستی هم ندارد.

به نظر نمی رسد با این همه مجوزهای اعمال شده، جایی را کنترل کنیم یا شرکت صوری ایجاد نشود یا پولشویی نکند یا در کل فعالیت غیرقانونی نداشته باشد.

یعنی این فرآیند کارآمد بوده است.

در واقع، در این فرآیند مقررات دست و پا گیر و متناقض زیادی وجود دارد که باید حذف شده یا بهبود پیدا کند.

این توافق همگانی است که برای رسیدن به یک فضای کسب وکار اقتصادی کارآمد و رقابتی، لازم است بخشی از مقررات ناکارآمد حذف شوند.

وی افزود: یک کسب وکار با همان مجوز اتحادیه می تواند دستگاه POS بگیرد ولی برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی باید مجوز نماد دریافت کند.

این فرآیند نشان می دهد ما نه تنها مجوز زدایی نمی کنیم، بلکه برای کسب وکاری که عادی بوده و از طریق POS درگاه پرداخت الکترونیکی داشته، برای اینکه همان کسب وکار یک سایتی افتتاح کند، یک مجوز دیگری هم سر راه آن قرار می دهیم.

نه تنها تاثیر مثبتی در روند کار نداشته بلکه نمی تواند جلوی چیزی را بگیرد، موانعی را نیز جلوی کسب وکارهایی که واقعا نیاز به حمایت دارند ایجاد می کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، یکی از این کسب وکارهای موثر در رونق اقتصاد، کسب وکارهای اینترنتی هستند که مطابق نرم دنیا و پیشرفت فناوری دارند حرکت می کنند.

بسیاری کسب وکارهایی که در نقاط دور افتاده کشور امکان ارائه کالا و خدمات را در فضای عمومی و شهری نداشتند و بازارهای آنها محدود بود به این روش، توانستند ارائه خدمات و کالا کنند.

بنابراین، این فعالیت ها باید مورد حمایت قرار بگیرند.

در شرایطی که این کسب وکارها حتی مجوزهایی هم از اتحادیه های مربوطه گرفتند که همین مجوزها هم اضافی هستند، بعد از گرفتن آن مجوز بازهم یک مسیر صعب العبور به نام ای نماد مجددا برای استعلام همان اطلاعات سر راه کسب وکارها قرار می گیرد.

صادق زاده: بانک مرکزی تخصص نظارت ندارد رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک معتقد است بانک مرکزی تخصص لازم را برای نظارت ندارد، اظهارات وی در حالی است که از نظر دبیر انجمن فین تک ایران حوزه تخصصی بانک مرکزی سیاست امور بانکی از جمله پرداخت های الکترونیکی است، آیا ابزار و قدرت های نظارتی آن در حوزه پرداخت های الکترونیکی کمتر یا ضعیف تر از این مرکز است؟ بانک مرکزی در حال حاضر بر اعطای دستگاه های POS نظارت دارد که چندین برابر درگاه های اینترنتی هستند.

از طرفی، بانک مرکزی به عنوان یک نهاد جامع تر از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دسترسی بیشتری به اطلاعات دارد.

به هر حال، کسب وکارها در یک دهه گذشته تجربه خوبی از مدیریت این حوزه از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک نداشتند.

به گفته وی، تصور غلطی که در مراکز نظارتی اینچنینی وجود دارد این است که فکر می کنند درگاه اینترنتی فقط در وب سایت استفاده می شود در صورتی که الان خدمات دیگری مانند پرداخت کرایه تاکسی هم با این درگاه انجام می شود.

در واقع؛ وب سایت وجود ندارد ولی از زیرساخت درگاه پرداخت استفاده می کنیم.

پس بهتر است نظارت بر فرآیند شکل گیری این پرداخت ها و استعلام و تجمیع اطلاعات از سوی یک نهاد متخصص مانند بانک مرکزی انجام بگیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، شماره: 3428476
کلید واژه ها: کسب وکار - الکترونیک - تجارت الکترونیک - مجوز - پرداخت الکترونیکی - توسعه - امور اقتصادی - بانک مرکزی - اقتصاد - دارایی - بانکداری الکترونیک - بانک - وزارت - پیشنهاد - اقتصادی - دولت - برگزار - مرکزی - حمایت - پژوهشکده - اطلاعات - افتتاح - بانکی - آینده - پنجره - مراجع - درگیر - مدیر - صورت - صادق

آخرین اخبار سرویس:
آماده کردن طرح های بی نام راهبردی تسهیل کننده برای سرمایه گذاری است

اردوغان: به واردات گاز از ایران ادامه خواهیم داد

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین آغاز شد

قیمت رب گوجه 2.5 برابر شد

توقف3شاخص مثبت بازارکار در بهار/روندمعکوس رشد اشتغال زنان و مردان

راهکارهای توسعه واقعی صادرات زعفران

بازار با جای خالی نفت ایران چه خواهد کرد؟

قیمت آپارتمان های فروش رفته 50-60 متری در تهران +جدول

افزایش 33درصدی صادرات زعفران /نوسانات ارزی عامل افزایش آمار صادراتی

واکنش وزارت صمت به شائبه ثبت محدوده های معدنی

توزیع مناسب نفت در فصل سرما

ایجاد تعادل بین دخل و خرج ، مشکل عمده مردم

ارائه بدون محدودیت کارت هدیه در واحدهای بانک ملّی

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل تابستان

برای هفتمین سال متوالی؛ کسب سطح یک توانگری مالی توسط بیمه ما

سرگردانی زباله های محمودآباد

افزایش قیمت 21 ارز در بازار بین بانکی+ جدول

دلالان در کمین بازار برنج مازندران

دستفروشی، کلاف سردرگم شهرنشینی مدرن

زائران اربعین ارز 8 هزار تومانی می گیرند

پاناسونیک از دوربین های فول فریم بدون آینه S1R و S1 رونمایی کرد

نقش تشکل های مردم نهاد در حفاظت ازمنابع آب پُررنگ شود

یک موسسه بین المللی مالی: کاهش صادرات 800 هزار بشکه ای نفت ایران/طرح اروپا شرکت ها را به تجارت با ایران مجاب نمی کند

صدور مجوز بی نام روند سرمایه گذاری را دوچندان می کند

فراموشی تدریجی هنر قالی بافی در اردکان

بیش از 300 دشت کشور؛ مستعد پدیده فرونشست

استخدام راسته دوز، اتوکار و وسط کار جهت تولیدی مانتو در کرج

خودنمایی نقدینگی در بازارهای داخلی

استخدام برنامه نویس سی شارپ تمام وقت در خراسان رضوی

این دست های نامریی دیدنی است!

استخدام حسابدار خانم بصورت نیمه وقت در همدان

استخدام سرپرست و کمک انباردار در شرکت بازرگانی سیال کنترل

استخدام راننده با خودرو سواری در البرز

استخدام چند نفر چرخکار و دو نفر وسط کار خانم در همدان

استخدام دو رده شغلی جهت هایپر امین در قم

دنبال افزایش درصد جانبازی نیستم

استخدام نیروی باطری ساز در البرز

کاهش قیمت دلار بعد از سخنرانی روحانی

موسوی لارگانی: دولت با تدبیری جلوی نوسانات قیمت ها را بگیرد

یورو 4 هزار و 942 تومان شد/افزایش نرخ 21 ارز بین بانکی+ جدول

اختصاص اعتبار ویژه برای اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان

گرانی و نبود تعادل بین دخل و خرج مشکل عمده مردم

بیش از 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات زلزله زدگان امهال می شود

فراموشی تدریجی هنر قالی بافی در اردکان

همه مطالبات کشاورزان گلستانی پرداخت شد

راه اندازی بزرگترین پایانه صادراتی پسته کشور در زرندیه

آغاز ثبت نام یازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران

نشت گاز شهری یک خانه دو طبقه را منفجر کرد

قیمت مسکن در 4 مهر 97

جزییات تازه از پرونده قاچاق کالا در گمرکات فرودگاهی

افراد ناشناس رانندگان کامیون را به آتش زدن بار تهدید می کنند

قیمت رب گوجه 2.5 برابر شد

بیش از 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات زلزله زدگان امهال می شود

قاچاقچی سیگار در قزوین 2 میلیارد ریال جریمه شد

پیش بینی اتفاقات پس از آزادسازی قیمت خودرو

پس لرزه های دلار 17 هزار تومانی

محبیان: حکومت سربه سر مردم نگذارد

اشتغالزایی و تثبیت اشتغال برای 1300 نفر در استان با تسهلات قرض الحسنه

طرز تهیه تست تخم مرغ و پنیر

طرز تهیه چای آلبالو

سهم 15 میلیارد تومانی استان مرکزی از اعتبارات آبخیزداری

دولت با تدبیری جلوی نوسانات قیمت ها را بگیرد

کیهان: افزایش نرخ دلار، سبزی خوردن و تخمه آفتابگردان را گران کرده/ مسئولان به فکر باشند

کشتی 5 طبقه تفریحی در راه بندر ترکمن

کاریکاتور | بدلیل گرانی گوجه، املت نداریم!

وعده رییس سازمان هواپیمایی برای کاهش نرخ بلیت در مهر ماه محقق نشد

قیمت روز مسکن/ اختلاف 3 میلیارد تومانی قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران

شاسی بلند لوکس نیسان در ایران +عکس

قیمت نفت افت کرد

چنانچه ایران بتواند نفت بفروشد قیمت ها کاهش می یابد

کشف بزرگ ترین سنگ طلا توسط معدنچیان+عکس

بورس- عرضه و تقاضا - 1397/07/04

بورس - آمار روزانه - 1397/07/04

افت قیمت نفت

مسکن و خودرو همچنان درگیر تورم

هزینه سفر اربعین دانشجویان تهرانی مشخص شد

لزوم پشتیبانی شورای شهر از فعالیت های سازمان میادین و بازار های میوه و تره بار

«ارژنگ امیرفضلی» زن شد! +عکس

حفظ بازارهای هدف و بازارسازی جدید، مستلزم تغییر نگرش در صادرات است

کاهش سهمیه سوخت در سیستان و بلوچستان

شاخص بورس همچنان در حال رکورد شکنی

کشف انبار تجهیزات لوازم خانگی احتکار شده در پاکدشت

رشد 900 درصدی قیمت مگنت کارت

افزایش فروش بیمه نامه موبایل همزمان با رشد قیمت ها

آغاز پرداخت غرامت بین المللی بیمه به خانواده جانباختگان سانچی

دلالان در کمین بازار برنج مازندران

سرریز نقدینگی به خیابان حافظ

آب انتقالی کوهرنگ به یزد قطع شد

565 فرصت شغلی جدید در خلخال ایجاد شد

70 درصد فاضلاب شهری کردستان تصفیه می شود

شورش اعداد در سبد معیشتی خانواده ها

خبر ممنوع الخروجی سیف کدام فرضیه را اثبات کرد؟

جنگ اقتصادی به دارو هم کشیده شد

70 درصد فاضلاب شهری کردستان تصفیه می شود

قیمت نجومی آیفون جدید در ایران

ثبت سفارش و واردات 500 هزار حلقه لاستیک توسط وزارت صمت

روحانی در دیدار نخست وزیر ارمنستان: آماده ایم برای سرمایه گذاری ارمنستانی تسهیلات فراهم کنیم

50 درصد حق بیمه آتش سوزی سراهای دانشجویی توسط صندوق رفاه وزارت علوم پرداخت می شود

بر خلاف خواسته آمریکا قیمت نفت به بالاترین قیمت 4 سال گذشته رسید

محتکرین در مازندران با جریمه 23 میلیارد تومانی نقره داغ شدند

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت