مطالب مرتبط:
توضیح مرکز ماهر درباره حمله به مسیریاب درگاه پرداخت آنلاین زرین پال
بررسی اثرگذاری سیاست های جدید ارزی دولت در «360 درجه»
بررسی نهایی سیاست های ارزی جدید در جلسه هیئت دولت
1300 درگاه متخلف پرداخت اینترنتی مسدود شد
دریافت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند/ بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 21:052018-08-19اقتصادي

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت


دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند «هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار»، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، - دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار ، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، با این حال، حضور سازمان های موازی دولتی باعث شده بسیاری از کسب وکارهای جدید که عمدتا از جنس استارت آپ بوده در مسیر فرسایشی پرپیچ و خم دریافت مجوز فعالیت، دریافت ای نماد و استعلام از سوی سازمان های مختلف سال ها گرفتار و سردرگم شوند.

شعار سال:" هفته گذشته در جلسه هیات مقررات زدایی وزارت امور اقتصاد و دارایی که به منظور ساده تر کردن روش دریافت درگاه اینترنتی برای کسب وکارهای اینترنتی برگزار شده بود، ایجاد پنجره واحد پیشنهاد شد تا کسب وکارهای متقاضی بتوانند در زمان کوتاه تری مجوزهای لازم را برای درگاه اینترنتی دریافت کنند.

به دنبال برگزاری جلسه هفته گذشته همچنین مقرر شد، هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار درباره این پیشنهاد رای گیری کند.

به گفته رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک مقرر شده متقاضی درگاه پرداخت الکترونیکی در صورت داشتن مجوز فعالیت معتبر از مراجع ذی ربط، درخواست خود را برای دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی به بخش واحد که قرار است ظرف یک ماه آینده ایجاد شود، ارائه دهد.

پس از راستی آزمایی اطلاعات و مشخص شدن صحت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضمن ارائه ای نماد به متقاضی، درخواست وی را نهایتا تا دو روز به بانک مرکزی برای ارائه درگاه پرداخت ارسال می کند.

الزام به دریافت ای نماد در حالی است که این مجوز سال هاست به محل بحث و چالش متولی آن یعنی سازمان توسعه تجارت الکترونیکی با کسب وکارهای اینترنتی تبدیل شده و همچنان ادامه دارد.

سازمان توسعه، این نماد را مهر تأییدی بر کسب وکارها و ابزار نظارتی مؤثری می داند اما از نظر مالکان کسب وکارها این نماد الکترونیکی ناکارآمد است.

به گفته نیما امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ضمن دست و پاگیر بودن این مجوز اشاره داشت کسب وکارهای اینترنتی با مجوز فعالیتی که کسب کردند می توانند دستگاه POS دریافت کنند، اما همین کسب وکارها برای افتتاح یک سایت و دریافت درگاه پرداخت اینترنتی باید ماه ها در فرآیند دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درگیر شوند.

این در حالی است که برخی سایت ها همچنان فعالیت های غیرقانونی و پولشویی انجام می دهند، بنابراین متولی این نماد نتوانسته تاکنون مدیریت کارآمدی درباره استعلام و نظارت کسب وکارهای الکترونیکی انجام دهد.

همچنین در این راستا، میلاد جهاندار، دبیر انجمن فین تک ایران با اشاره به انتقادات و تجربه مدیران فین تک ها برای دریافت ای نماد بیان کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیک، با طولانی و فرسایشی کردن فرآیند اعطای این نماد، نشان داده که مغایر با وظیفه اصلی خودش که حمایت از راه اندازی کسب وکارها است، رفتار می کند.

حتی این مرکز با افزودن شرایطی مانند داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت ای نماد ، امکان دریافت آن را برای کسب وکارها غیرممکن می کند.

در پیشنهاد نه تنها رویکرد مجوززدایی رعایت نشده بلکه کسب وکارها همچنان در یک فرآیند سخت تری درگیر شدند.

در نهایت، ماحصل همه این رفتارها و سختگیری چیزی جز ممانعت از شکوفایی و توسعه صنعت پرداخت الکترونیکی در کشور نخواهد بود.

از نظر وی فرآیند فعلی برای حمایت از اعطای درگاه پرداخت الکترونیکی مشکل زیرساختی دارد و تغییراتی از این دست به هیچ وجه کارساز نیست.

حذف مجوز به جای مجوز جدید از نظر صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، براساس قانون تجارت الکترونیکی، باید نظارتی در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده انجام بگیرد که دستگاه متولی آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بنابراین برای اعطای مجوز باید مجددا اطلاعات توسط نهاد مجوزدهنده راستی آزمایی شود.

این اطلاعات از قبیل کدملی، اطلاعات مدیرعامل شرکت، آدرس، شماره تلفن و.

بوده که برای صدور ای نماد باید استعلام شود، البته این استعلام در حال حاضر طولانی است ولی با الکترونیکی شدن آن در فاصله زمانی کوتاهی اجرا خواهد شد و بعدها هزینه ای هم برای آن دریافت خواهد شد.

به گفته صادق زاده، بانک مرکزی باید وظیفه بانکی خود را انجام دهد و وظیفه ای در حوزه نظارت و سیاستگذاری ندارد.

در واقع، بانک مرکزی تخصص لازم برای نظارت را ندارد.

اظهارات رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره الزام ای نماد برای دریافت درگاه پرداخت از سوی بانک مرکزی در حالی بود که به گفته امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی وقتی این تعداد مجوز و این تعداد مانع جلوی پای کسب وکارها قرار می گیرد، خروجی سالم و درستی هم ندارد.

به نظر نمی رسد با این همه مجوزهای اعمال شده، جایی را کنترل کنیم یا شرکت صوری ایجاد نشود یا پولشویی نکند یا در کل فعالیت غیرقانونی نداشته باشد.

یعنی این فرآیند کارآمد بوده است.

در واقع، در این فرآیند مقررات دست و پا گیر و متناقض زیادی وجود دارد که باید حذف شده یا بهبود پیدا کند.

این توافق همگانی است که برای رسیدن به یک فضای کسب وکار اقتصادی کارآمد و رقابتی، لازم است بخشی از مقررات ناکارآمد حذف شوند.

وی افزود: یک کسب وکار با همان مجوز اتحادیه می تواند دستگاه POS بگیرد ولی برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی باید مجوز نماد دریافت کند.

این فرآیند نشان می دهد ما نه تنها مجوز زدایی نمی کنیم، بلکه برای کسب وکاری که عادی بوده و از طریق POS درگاه پرداخت الکترونیکی داشته، برای اینکه همان کسب وکار یک سایتی افتتاح کند، یک مجوز دیگری هم سر راه آن قرار می دهیم.

نه تنها تاثیر مثبتی در روند کار نداشته بلکه نمی تواند جلوی چیزی را بگیرد، موانعی را نیز جلوی کسب وکارهایی که واقعا نیاز به حمایت دارند ایجاد می کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، یکی از این کسب وکارهای موثر در رونق اقتصاد، کسب وکارهای اینترنتی هستند که مطابق نرم دنیا و پیشرفت فناوری دارند حرکت می کنند.

بسیاری کسب وکارهایی که در نقاط دور افتاده کشور امکان ارائه کالا و خدمات را در فضای عمومی و شهری نداشتند و بازارهای آنها محدود بود به این روش، توانستند ارائه خدمات و کالا کنند.

بنابراین، این فعالیت ها باید مورد حمایت قرار بگیرند.

در شرایطی که این کسب وکارها حتی مجوزهایی هم از اتحادیه های مربوطه گرفتند که همین مجوزها هم اضافی هستند، بعد از گرفتن آن مجوز بازهم یک مسیر صعب العبور به نام ای نماد مجددا برای استعلام همان اطلاعات سر راه کسب وکارها قرار می گیرد.

صادق زاده: بانک مرکزی تخصص نظارت ندارد رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک معتقد است بانک مرکزی تخصص لازم را برای نظارت ندارد، اظهارات وی در حالی است که از نظر دبیر انجمن فین تک ایران حوزه تخصصی بانک مرکزی سیاست امور بانکی از جمله پرداخت های الکترونیکی است، آیا ابزار و قدرت های نظارتی آن در حوزه پرداخت های الکترونیکی کمتر یا ضعیف تر از این مرکز است؟ بانک مرکزی در حال حاضر بر اعطای دستگاه های POS نظارت دارد که چندین برابر درگاه های اینترنتی هستند.

از طرفی، بانک مرکزی به عنوان یک نهاد جامع تر از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دسترسی بیشتری به اطلاعات دارد.

به هر حال، کسب وکارها در یک دهه گذشته تجربه خوبی از مدیریت این حوزه از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک نداشتند.

به گفته وی، تصور غلطی که در مراکز نظارتی اینچنینی وجود دارد این است که فکر می کنند درگاه اینترنتی فقط در وب سایت استفاده می شود در صورتی که الان خدمات دیگری مانند پرداخت کرایه تاکسی هم با این درگاه انجام می شود.

در واقع؛ وب سایت وجود ندارد ولی از زیرساخت درگاه پرداخت استفاده می کنیم.

پس بهتر است نظارت بر فرآیند شکل گیری این پرداخت ها و استعلام و تجمیع اطلاعات از سوی یک نهاد متخصص مانند بانک مرکزی انجام بگیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، شماره: 3428476
کلید واژه ها: کسب وکار - الکترونیک - تجارت الکترونیک - مجوز - پرداخت الکترونیکی - توسعه - امور اقتصادی - بانک مرکزی - اقتصاد - دارایی - بانکداری الکترونیک - بانک - وزارت - پیشنهاد - اقتصادی - دولت - برگزار - مرکزی - حمایت - پژوهشکده - اطلاعات - افتتاح - بانکی - آینده - پنجره - مراجع - درگیر - مدیر - صورت - صادق

آخرین اخبار سرویس:
کشت جو پاییزه دیم در شیروان حدود 30 درصد افزایش یافت

پارک گردشگری جنوب بوشهر 70 درصد پیشرفت دارد

برق 50 درصد روستاهای کردستان تکخوانی شد

تولید بیش از 27 میلیون تن سنگ آهن در 9 ماهه امسال

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم مهاباد راه اندازی شد

336 روستای آذربایجان غربی ویژه عشایر است

خیران مدرسه ساز 860 میلیارد ریال در شهرستان بناب متعهد شدند

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

اجرای پروژه محرومیت زدایی در روستای «قلعه تک» چهارمحال و بختیاری

تامین دان با قیمت دولتی قیمت مرغ را کاهش می دهد

بزرگراه گناوه - دیلم به بهره برداری رسید

نمایشگاه تخصصی بهره وری آب و انرژی در اصفهان گشایش یافت

3 کیلومتری اصفهان مناطقی بغرنج دارد

راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان در آینده نزدیک

پرداخت 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات مضاربه بانک ملّی

قیمت خودروهای داخلی افزایش یافت+جدول

ورشکستگی بانک آینده واقعیت یا شایعه ؟!

روزی 20 میلیارد تومان هزینه سیگار در کشور

الکترونیک آرتز همچنان به ساخت عناوین Star Wars متعهد است!

نمایشگاه تخصصی بهره وری آب و انرژی در اصفهان گشایش یافت

هم ارز گرفتند، هم گران شدند

حدود 4 هزار دانش آموز روستایی استان با سرویس جابه جا می شوند

سنگ ها سپر بلای درختان +تصاویر

اقتصاد خرد و متوسط امتیاز خراسان رضوی است

واحد لنژری بیمارستان ثامن الائمه بجنورد افتتاح می شود

ایران خودرو قطعه سازمان را دعوت به مشارکت کرد

رییس کل بانک مرکزی: سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

کشت جو پاییزه دیم در شیروان حدود 30 درصد افزایش یافت

کشت جو پاییزه دیم در شیروان حدود 30 درصد افزایش یافت

ایران خودرو قطعه سازمان را دعوت به مشارکت کرد

افزایش نسبی برخی مدل های اپل + جدول

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

دعوت ایران خودرو از سازندگان برای داخلی سازی قطعات پیشرفته خودرو

مرغ 12 هزار و 200 تومان شد

1.5 میلیون ایرانی در صف مهاجرت به کانادا و استرالیا

افزایش قیمت طلا و سکه در هفته جاری

پارک گردشگری جنوب بوشهر 70 درصد پیشرفت دارد

صداوسیما سهم 140 میلیارد تومانی از جرایم رانندگی مردم را چه کرد؟

کمک میلیونی به جمعیت هلال احمر داراب

عرضه مرغ آماده طبخ به قیمت 13 هزار و 150 تومان

قطعه سازان 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات می گیرند

سرمایه لازم برای خرید انواع خودرو چری در بازار

پیامدهای بروز رکود در اقتصاد جهان

گزینه های افزایش 30 و 25 درصدی و حداقل 3 میلیون تومان حقوق بر روی میز نمایندگان/ مازاد درامد دولت صرف افزایش حقوق شود

پرداخت 4 هزار و 500 میلیارد تومان در مرحله اول بسته های حمایتی/آماده سازی پرداخت مرحله دوم

امروز چه خبر بود؟ خبرهای امروز از بارش سنگین برف و مه گرفتگی در استان های ایران و وضعیت نابسامان درآمد و آموزش در مرزهای کشور تا شایعه ی فرار ترامپ و تاثیر رکود مسکن بر بانک ها

جشن گلریزان برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد در یزد برگزار شد

بهره برداری از 106 پروژه آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری

ایران در مسیر دوره خشکسالی 30 ساله و یا در آ ستانه پایان دوره خشکسالی؟

یارانه چه کسانی حذف می شود؟

معاون رییس جمهور خبر داد پرداخت 4 هزار و 500 میلیارد تومان در مرحله اول بسته های حمایتی/آماده سازی پرداخت مرحله دوم

بزرگراه گناوه - دیلم با حضور وزیر راه وشهرسازی افتتاح شد

قیمت سکه و ارز در بازار امروز+ جدول

بزرگراه گناوه- دیلم با حضور وزیر راه وشهرسازی افتتاح شد

بزرگراه گناوه- دیلم با حضور وزیر راه وشهرسازی افتتاح شد

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان

برق 50 درصد روستاهای کردستان تکخوانی شد

بهره برداری از یک هزار واحد مسکونی در آذربایجان غربی

وضعیت راهسازی و مسکن استان محورهای نشست ستاد اقتصاد مقاومتی

بازدیدوزیر صنعت معدن و تجارت از شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان

معادل سازی خودروهای ثبت نامی/دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

تثبیت پوند در پی رای اعتماد ترزا می/نوسان سهام آسیایی

قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار + جدول

وقف عمل خداپسندانه ی بانوی لاهیجانی

خسارت شش میلیارد ریالی بارندگی به خانه های شهرستان اردل

برق 50 درصد روستاهای کردستان تکخوانی شد

طرح آبرسانی به قلعه گنج به بهره برداری رسید

هیچ مشکلی برای پرداخت تسهیلات اجرای طرح آبیاری نوین نداریم

خیران مدرسه ساز 860 میلیارد ریال در شهرستان بناب متعهد شدند

محسن هاشمی: ارتباط دانشگاه و شورای شهر باید گسترش یابد

50 میلیارد ریال برای کتابخانه های آذربایجان شرقی اختصاص یافت

336 روستای آذربایجان غربی ویژه عشایر است

وزیر راه از پروژه های عمرانی و بندری آبادان و خرمشهر بازدید کرد

سبزپوشی شاخص کل فرابورس در آخرین روز معاملات هفته

معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

سکه طرح جدید امروز 3 میلیون و 929 هزار تومان شد

بخشی از نقدینگی صنایع قطعه سازی خودرو تأمین می شود

ایران در مسیر دوره خشکسالی 30 ساله و یا در استانه پایان دوره خشکسالی؟

طرحی جالب در ایتالیا؛ با دوچرخه سرکار بروید و حقوق بگیرید

برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست

تورم روسیه در بالاترین سطح 18 ماه اخیر

روزیاتو: روش دسترسی رایگان به همه اطلاعات شرکت های بورس ایران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

واکنش سرد وزیر صنعت به اعتراض ثبت نام کنندگان خودرو

سکه طرح جدید امروز 3 میلیون و 929 هزار تومان شد

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/10/27

قیمت خرید دلار در بانک ها امروز 97/10/27

اعتصاب سراسری تونس را فرا گرفت

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/10/27

یارانه دی واریز شد

چرا ارز صادرات به کشور برنمی‎گردد؟

نرخ ارز در 27 دی ماه 97 + جدول

آخرین قیمت انواع عطر + جدول

آخرین قیمت چیپس در بازار + جدول

آخرین قیمت مداد و پاک کن در بازار + جدول

قیمت انواع بادام زمینی در بازار + جدول

میزان حمایت دولت از پیام رسان های داخلی باید به میزان حمایت از یک پروژه ملی باشد

ارز رمزی می تواند جاگزین دالر شود

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت