مطالب مرتبط:
توضیح مرکز ماهر درباره حمله به مسیریاب درگاه پرداخت آنلاین زرین پال
بررسی اثرگذاری سیاست های جدید ارزی دولت در «360 درجه»
بررسی نهایی سیاست های ارزی جدید در جلسه هیئت دولت
1300 درگاه متخلف پرداخت اینترنتی مسدود شد
دریافت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند/ بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 21:052018-08-19اقتصادي

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت


دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند «هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار»، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، - دولت سعی کرده با ایجاد نهادهایی مانند هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار ، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی گام اثربخشی در حمایت از توسعه کسب وکارها بردارد، با این حال، حضور سازمان های موازی دولتی باعث شده بسیاری از کسب وکارهای جدید که عمدتا از جنس استارت آپ بوده در مسیر فرسایشی پرپیچ و خم دریافت مجوز فعالیت، دریافت ای نماد و استعلام از سوی سازمان های مختلف سال ها گرفتار و سردرگم شوند.

شعار سال:" هفته گذشته در جلسه هیات مقررات زدایی وزارت امور اقتصاد و دارایی که به منظور ساده تر کردن روش دریافت درگاه اینترنتی برای کسب وکارهای اینترنتی برگزار شده بود، ایجاد پنجره واحد پیشنهاد شد تا کسب وکارهای متقاضی بتوانند در زمان کوتاه تری مجوزهای لازم را برای درگاه اینترنتی دریافت کنند.

به دنبال برگزاری جلسه هفته گذشته همچنین مقرر شد، هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار درباره این پیشنهاد رای گیری کند.

به گفته رمضانعلی صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک مقرر شده متقاضی درگاه پرداخت الکترونیکی در صورت داشتن مجوز فعالیت معتبر از مراجع ذی ربط، درخواست خود را برای دریافت درگاه پرداخت الکترونیکی به بخش واحد که قرار است ظرف یک ماه آینده ایجاد شود، ارائه دهد.

پس از راستی آزمایی اطلاعات و مشخص شدن صحت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضمن ارائه ای نماد به متقاضی، درخواست وی را نهایتا تا دو روز به بانک مرکزی برای ارائه درگاه پرداخت ارسال می کند.

الزام به دریافت ای نماد در حالی است که این مجوز سال هاست به محل بحث و چالش متولی آن یعنی سازمان توسعه تجارت الکترونیکی با کسب وکارهای اینترنتی تبدیل شده و همچنان ادامه دارد.

سازمان توسعه، این نماد را مهر تأییدی بر کسب وکارها و ابزار نظارتی مؤثری می داند اما از نظر مالکان کسب وکارها این نماد الکترونیکی ناکارآمد است.

به گفته نیما امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ضمن دست و پاگیر بودن این مجوز اشاره داشت کسب وکارهای اینترنتی با مجوز فعالیتی که کسب کردند می توانند دستگاه POS دریافت کنند، اما همین کسب وکارها برای افتتاح یک سایت و دریافت درگاه پرداخت اینترنتی باید ماه ها در فرآیند دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درگیر شوند.

این در حالی است که برخی سایت ها همچنان فعالیت های غیرقانونی و پولشویی انجام می دهند، بنابراین متولی این نماد نتوانسته تاکنون مدیریت کارآمدی درباره استعلام و نظارت کسب وکارهای الکترونیکی انجام دهد.

همچنین در این راستا، میلاد جهاندار، دبیر انجمن فین تک ایران با اشاره به انتقادات و تجربه مدیران فین تک ها برای دریافت ای نماد بیان کرد: مرکز توسعه تجارت الکترونیک، با طولانی و فرسایشی کردن فرآیند اعطای این نماد، نشان داده که مغایر با وظیفه اصلی خودش که حمایت از راه اندازی کسب وکارها است، رفتار می کند.

حتی این مرکز با افزودن شرایطی مانند داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت ای نماد ، امکان دریافت آن را برای کسب وکارها غیرممکن می کند.

در پیشنهاد نه تنها رویکرد مجوززدایی رعایت نشده بلکه کسب وکارها همچنان در یک فرآیند سخت تری درگیر شدند.

در نهایت، ماحصل همه این رفتارها و سختگیری چیزی جز ممانعت از شکوفایی و توسعه صنعت پرداخت الکترونیکی در کشور نخواهد بود.

از نظر وی فرآیند فعلی برای حمایت از اعطای درگاه پرداخت الکترونیکی مشکل زیرساختی دارد و تغییراتی از این دست به هیچ وجه کارساز نیست.

حذف مجوز به جای مجوز جدید از نظر صادق زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک، براساس قانون تجارت الکترونیکی، باید نظارتی در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده انجام بگیرد که دستگاه متولی آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بنابراین برای اعطای مجوز باید مجددا اطلاعات توسط نهاد مجوزدهنده راستی آزمایی شود.

این اطلاعات از قبیل کدملی، اطلاعات مدیرعامل شرکت، آدرس، شماره تلفن و.

بوده که برای صدور ای نماد باید استعلام شود، البته این استعلام در حال حاضر طولانی است ولی با الکترونیکی شدن آن در فاصله زمانی کوتاهی اجرا خواهد شد و بعدها هزینه ای هم برای آن دریافت خواهد شد.

به گفته صادق زاده، بانک مرکزی باید وظیفه بانکی خود را انجام دهد و وظیفه ای در حوزه نظارت و سیاستگذاری ندارد.

در واقع، بانک مرکزی تخصص لازم برای نظارت را ندارد.

اظهارات رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره الزام ای نماد برای دریافت درگاه پرداخت از سوی بانک مرکزی در حالی بود که به گفته امیرشکاری، مدیر گروه بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی وقتی این تعداد مجوز و این تعداد مانع جلوی پای کسب وکارها قرار می گیرد، خروجی سالم و درستی هم ندارد.

به نظر نمی رسد با این همه مجوزهای اعمال شده، جایی را کنترل کنیم یا شرکت صوری ایجاد نشود یا پولشویی نکند یا در کل فعالیت غیرقانونی نداشته باشد.

یعنی این فرآیند کارآمد بوده است.

در واقع، در این فرآیند مقررات دست و پا گیر و متناقض زیادی وجود دارد که باید حذف شده یا بهبود پیدا کند.

این توافق همگانی است که برای رسیدن به یک فضای کسب وکار اقتصادی کارآمد و رقابتی، لازم است بخشی از مقررات ناکارآمد حذف شوند.

وی افزود: یک کسب وکار با همان مجوز اتحادیه می تواند دستگاه POS بگیرد ولی برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی باید مجوز نماد دریافت کند.

این فرآیند نشان می دهد ما نه تنها مجوز زدایی نمی کنیم، بلکه برای کسب وکاری که عادی بوده و از طریق POS درگاه پرداخت الکترونیکی داشته، برای اینکه همان کسب وکار یک سایتی افتتاح کند، یک مجوز دیگری هم سر راه آن قرار می دهیم.

نه تنها تاثیر مثبتی در روند کار نداشته بلکه نمی تواند جلوی چیزی را بگیرد، موانعی را نیز جلوی کسب وکارهایی که واقعا نیاز به حمایت دارند ایجاد می کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور، یکی از این کسب وکارهای موثر در رونق اقتصاد، کسب وکارهای اینترنتی هستند که مطابق نرم دنیا و پیشرفت فناوری دارند حرکت می کنند.

بسیاری کسب وکارهایی که در نقاط دور افتاده کشور امکان ارائه کالا و خدمات را در فضای عمومی و شهری نداشتند و بازارهای آنها محدود بود به این روش، توانستند ارائه خدمات و کالا کنند.

بنابراین، این فعالیت ها باید مورد حمایت قرار بگیرند.

در شرایطی که این کسب وکارها حتی مجوزهایی هم از اتحادیه های مربوطه گرفتند که همین مجوزها هم اضافی هستند، بعد از گرفتن آن مجوز بازهم یک مسیر صعب العبور به نام ای نماد مجددا برای استعلام همان اطلاعات سر راه کسب وکارها قرار می گیرد.

صادق زاده: بانک مرکزی تخصص نظارت ندارد رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک معتقد است بانک مرکزی تخصص لازم را برای نظارت ندارد، اظهارات وی در حالی است که از نظر دبیر انجمن فین تک ایران حوزه تخصصی بانک مرکزی سیاست امور بانکی از جمله پرداخت های الکترونیکی است، آیا ابزار و قدرت های نظارتی آن در حوزه پرداخت های الکترونیکی کمتر یا ضعیف تر از این مرکز است؟ بانک مرکزی در حال حاضر بر اعطای دستگاه های POS نظارت دارد که چندین برابر درگاه های اینترنتی هستند.

از طرفی، بانک مرکزی به عنوان یک نهاد جامع تر از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دسترسی بیشتری به اطلاعات دارد.

به هر حال، کسب وکارها در یک دهه گذشته تجربه خوبی از مدیریت این حوزه از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک نداشتند.

به گفته وی، تصور غلطی که در مراکز نظارتی اینچنینی وجود دارد این است که فکر می کنند درگاه اینترنتی فقط در وب سایت استفاده می شود در صورتی که الان خدمات دیگری مانند پرداخت کرایه تاکسی هم با این درگاه انجام می شود.

در واقع؛ وب سایت وجود ندارد ولی از زیرساخت درگاه پرداخت استفاده می کنیم.

پس بهتر است نظارت بر فرآیند شکل گیری این پرداخت ها و استعلام و تجمیع اطلاعات از سوی یک نهاد متخصص مانند بانک مرکزی انجام بگیرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 مرداد 97، شماره: 3428476
کلید واژه ها: کسب وکار - الکترونیک - تجارت الکترونیک - مجوز - پرداخت الکترونیکی - توسعه - امور اقتصادی - بانک مرکزی - اقتصاد - دارایی - بانکداری الکترونیک - بانک - وزارت - پیشنهاد - اقتصادی - دولت - برگزار - مرکزی - حمایت - پژوهشکده - اطلاعات - افتتاح - بانکی - آینده - پنجره - مراجع - درگیر - مدیر - صورت - صادق

آخرین اخبار سرویس:
از سوی وزارت راه منتشر شد رشد 83 درصد قیمت مسکن تهران در مهر ماه

مردم و اعدام اختاپوس ها

اسامی مدیران وزارت کار که چند جا عضو هیات مدیره هستند/اولین آزمون فساد ستیزی شریعتمداری

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

سند ملی آب به روزرسانی شود

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

یک آگهی عجیب غریب!

انواع صلح و شرایط عقد انها چیست

رییس کل بیمه مرکزی خواب است

کسری بودجه خانوار های تهرانی با تورم دو رقمی امسال، به کجا خواهد رسید؟

چگونه شغل مناسب پیدا کنیم  / با انجام این روشها شغل مورد علاقه خود را بیابید

ردیاب سلامتی جدید ویتینگز با عمر باتری 20 روز معرفی شد

آخرین حرف های سلطان سکه قبل از اعدام: روزی یک میلیارد درآمد دارم!

ثبت 38 میلی متر بارندگی در کشور

قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

قیمت دلار امروز چهارشنبه 23 آبان 97

قیمت سکه وارد کانال 3 میلیون تومان شد + جدول قیمت ها

ارائه پیشنهاد واردات اتوبوس های دست دوم

استخدام صندوقدار شیفت صبح در مجموعه غذایی رفتاری در تهران

​ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سیر نزولی قیمت دلار در بازار

دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می زند

بازگشت دلار به کانال 12 هزار تومان / قیمت سکه کاهش یافت

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

اجرای حکم اعدام سلطان سکه

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

روایتی از 26 سال اخلالگری سلطان سکه

ریزش قیمت ارز و سکه در بازار/ دلار صرافی ملی 12 هزار و 950 تومان

تقدیر معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات مدیرعامل بانک ملی ایران

اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

شوکِ بازار، سقوط آزاد نرخ طلا و سکه در تبریز/ امیدها برای کاهش قیمت ارز زنده شد

سکه امروز چند؟/ قیمت سکه و طلا امروز 23 آبان 97

قیمت طلا امروز 23 آبان 97

طلا 10 درصد ارزان شد

استخدام کارمند آژانس هواپیمایی

عکس| سلطان سکه در حال نوشتن وصیت نامه

طرح تاپ تا پایان امسال در کشور نهایی می شود

امروز در بازار مشخص شد قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / 207 دنده ای 92 میلیون تومان +جدول

حاجی آباد ری به قطب گردشگری جنوب پایتخت تبدیل می شود

زمینه سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری فراهم شده است

توتال، صنعت هوایی ایران را تحریم کرد

پروازهای امروز فرودگاه رامسر کنسل شد

معاون وزیر صنعت:قیمت جدید خودروها تا اوایل هفته آینده اعلام می شود

کمک صد میلیاردی شهرداری تهران به مناطق زلزله زده کرمانشاه

آخرین گفت وگوی سلطان سکه:به هیچ عنوان هفتصد میلیارد حجم پول بالایی نیست/گرانترین سیگار ایران را می کشم

اجرای عملیات پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های جنگلی در لرستان

ثبت بیست وقف جدید در مهاباد

آغاز هفته پژوهش از فردا

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

افزایش فرو ریزش زمین، زنگ خطری برای تهران

گوجه فرنگی گلخانه ای 11 هزار تومان شد

آقای زنگنه، در وزارت نفت چه خبر است؟

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

لحظاتی پیش از اجرای حکم اعدام وحید مظلومین محمد اسماعیل قاسمی +تصاویر

پشیمانم از اینکه با کارتهای مردم کار کردم من و وحید شاخ بازار بودیم

درخواست کارگران برای تشکیل جلسه فوق العاده شورای عالی کار برای افزایش مزد

احتمال اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

استخدام کارمند فروش و بازاریابی در شرکت دیبا کام پردازش سدرا

بازنشسته‏‎های وزارت نفت دست به امضا شدند

جزییات سبد حمایتی مددجویان امداد/ پوشش 600 هزار خانواده جدید

سبقت گاز از زغال سنگ به عنوان منبع بزرگ انرژی جهان تا 2030

قیمت خودرو امروز 1397/08/23

قیمت فروش دلار در صرافی ملی امروز 97/08/23

قیمت ارز مسافرتی امروز 1397/08/23

لزوم کاهش اثرات تحریم با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 1397/08/23

مدل های شیک بلوز زنانه مجلسی

مجید قاسمی چهره برگزیده صنعت بانکداری ایران شد

پراید 111 38 میلیون تومان شد/ قیمت خودرو امروز 23 آبان 97

گوجه فرنگی 11هزار تومان شد

رییس کمیته امداد خبر داد: بهره مندی 2 میلیون و 70 هزار خانوار از بسته حمایتی دولت

قیمت هر کیلو تخم مرغ 8200 تومان

افزایش قیمت شیر ارتباطی به میزان تولید ندارد

نتایج آزمون استخدامی شرکت نفت ستاره خلیج فارس

به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

قیمت نفت بعد از تحریم؛ راز سقوط به جای صعود

نکوداشتی از جنس مادر

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان

سند ملی آب به روزرسانی شود

سهم 68.7 درصدی مخابرات از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

قطع صدای باد در گوش موتورسواران با کلاه ایمنی جدید

پراید هاچبک 38 میلیون تومان شد

مجازات متهمان پرونده قاچاق کلان ارز و سکه

خسارت های سنگین شرکت های هواپیمایی امارات

7.4 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در 7 ماه نخست امسال صادر شد

12هزار متر مربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد شد

ایمن سازی راه کجور به 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی سرعت می گیرد

خودروهای 100 میلیون تومان در بازار را بشناسیم +جدول

نفت در بازارهای جهانی به قیمت 66.43 دلار در هر بشکه رسید

ساخت بزرگترین موزه شمال کشور در گنبدکاووس

418 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به 171 واحد تولیدی البرز اعطا شد

اهمیت بهبود رتبه اعتباری کشور درچه نکاتی است

ودیعه گذاران حج تمتع اطلاعات خود را در سامانه تکمیل کنند

نگاهی به قیمت کیت کلاچ خودرو در بازار + جدول

اعلام نرخ جدید خودرو تا هفته آینده + جزییات

تصاویر رسمی ب ام و M340i منتشر شد + تصاویر

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت

بررسی سیاست های تازه دریافت درگاه پرداخت