مطالب مرتبط:
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
واگذاری 30 طرح نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی
واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی + مصاحبه
تاکید استاندار هرمزگان در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی در استان
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 20:552018-08-19اقتصادي

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی


شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور، به گفته سخنگوی وقت دولت، در جهت تشریک مساعی میان قوای سه گانه برای مقابله با شرارت های اقتصادی رژیم آمریکا تشکیل شده است.

- این نهاد فوق العاده شرایط تحریم های جدید کشور، در مصوبه جلسه شنبه شش مرداد 1397 خود که به سازمان برنامه ابلاغ شده است، مقرر داشته است.

شعار سال": به منظور سودآور کردن طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، با حفظ کاربری اصلی، ایجاد کاربری های چندگانه یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط به آن توسط کارگروه های واگذاری با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی، قبل از واگذاری مجاز است.

هرگونه تغییر کاربری توسط خریدار پس از واگذاری ممنوع است.

شرایط پذیرش پیشنهاد متقاضیان برای اقتصادی تر کردن طرح ها در آگهی مزایده اطلاع رسانی شود.

در واگذاری طرح های نیمه تمام، کارگروه های واگذاری مجازند قیمتی را به عنوان مبنای فروش اعلام کنند که پروژه واجد توجیه مالی شده و مورد استقبال قرار گیرد.

چنانچه اقدامات اجرایی مدیران طبق مصوبات کارگروهای واگذاری انجام شود، قابل تعقیب قضایی نخواهد بود.

طبق همین مصوبه، کارگروه واگذاری، کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه مرکزی یا نماینده وی و عضویت معاون وی یا رییس دستگاه اجرایی تابعه ذی ربط حسب مورد، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده وزارت دادگستری و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه مرکزی.

همچنین کارگروه واگذاری استان نیز کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه اجرایی استانی یا نماینده وی و عضویت نماینده استاندار، نماینده سازمان امور اقتصادی و دارایی استان، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نماینده اداره کل دادگستری استان و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه اجرایی.

این احکام مصوب شورای عالی هماهنگی با این هدف بوده است که امکان واگذاری و مشارکت بخش خصوصی یا تعاونی در طرح های عمرانی فراهم آید.

تقریبا همه سخنان و بیانات که در مجامع و رسانه ها هم شنیده می شود موید همین است که تنها راه حل معضل انباشت طرح های عمرانی نیمه تمام استفاده از قراردادها و روش هایی است موسوم به PPP و BOT و BOO و مانند آنها است که در این مجامع و رسانه ها بیان و تبیین و تبلیغ می شود.

اینکه بالاخره راه حلی برای معضل انباشت طرح های نیمه تمام پیدا شده است، جای خوشحالی زیادی دارد.

البته این در حالی است که روز دوشنبه 22 مرداد 1395 در نهاد عالی برنامه ریزی کشور، یعنی در سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، نشستی تخصصی با نام ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای را با حضور عالی ترین کارشناسان و مدیران این حوزه برگزار کرد که در آن نشست تخصصی، سخنران محترم اول اعلام کرد: خیلی از نابسامانی های ما در طرح های عمرانی ناشی از تصمیمات قبلی بوده که ما را دچار معضل امروز کرده است.

به رغم تاکیدات و کنترل های کمیته های ماده 32 و 215 برای جلوگیری از آغاز طرح های جدید باز هم هر ساله طرح های جدیدی را تحمیل کرده اند که این سرمایه کشور را به دارایی راکد تبدیل کرده است.

مثلا از روستایی که احتمالا پدرخانم کسی در آنجا بوده یک راه آهن ملی تعریف شده است در محل و مسیری که حتی راه روستایی هم نمی توان در آنجا کشید و حتی تاکسی هم حاضر نیست به آنجا برود.

طرحی را اضافه کرده اند به عنوان برقی کردن راه آهن که به اندازه خود تاسیس خط آهن هزینه دارد.

خیلی از طرح های ملی چنین چیزهایی هستند.

واقعیت این است که تعریف و تصویب طرح های ملی فوق العاده فاجعه آمیز بوده است.

این مصیبتی است که متاسفانه به سر این کشور آمده است.

پذیرش این سخنان رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور اثبات می کند: برخی از نمایندگان مجلس طی سال ها، فشار زیادی بر سازمان برنامه و بودجه کشور آورده تا به خاطر مصالح و ترجیحات شخصی و بدون توجیهات ملی و کلان پروژه هایی را ا جرا کند.

توجه به این نکته، به خودی خود، ذهن پژوهشگران و کنشگران ساماندهی طرح های عمرانی را با مساله بزرگ و مهمی روبه رو می سازد.

البته رییس صاحب تجربه و سابقه امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، هماهنگ با دیگر مجامع و رسانه های روز، در نهایت اعلام نتیجه کرد که ما هیچ راهی جز واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی نداریم.

من شنیده ام که در آلمان یک کارخانه بنز را واگذار کرده اند به قیمت یک مارک.

در شرایطی که این مدیر برنامه ریزی و تصمیم گیری اعلام می کند ساختارها و رفتارهایی در نظام های تصمیم گیری اساسی وجود دارد که موجب شده است نهاد قدرتمندی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته های ماده 215 برنامه پنجم و ماده 32 برنامه چهارم و احتمالا کمیته های مشابه و متناظر قبلی در تصمیم گیری دچار اعوجاجات و خطاهایی تا این حد بشوند که معضل بزرگ کنونی را ایجاد کرده است، اکنون، در نیمه سال 1397 و نسبت به سال و سال های قبل و ادوار قبلی مجلس یا دولت، چه تمهیدات و سازوکارهایی فراهم شده است که دادن این اختیارات گسترده - و البته لابد ضروری و ناگزیر - به مدیران محلی، منجر و مسبب تحمیل فشارهای تازه ای به این مدیران نشود؟ در واقع ما در شرایط کنونی، اختیارات زیر را به این مدیران و صاحبان مناصب سپرده ایم: اختیار ایجاد کاربری های جدید و کاربری های چندگانه (و طبیعتا تشخیص تزاحم این کاربری ها با یکدیگر یا با ظرفیت ها و الزمات محلی و ملی و.

) یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط ، با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی و نیز تعیین و اعلام قیمتی به عنوان مبنای فروش تا جایی که پروژه مورد استقبال قرارگیرد.

یعنی در نیمه سال 1397، برای حل معضل طرح های عمرانی نیمه تمام، این راه مقرر شده است که مدیران و صاحبان مناصب در اقصی نقاط کشور، مجموعه ای از امکانات و امتیازات را به صاحبان سرمایه استان ها و شهرستان ها - که لابد صاحب نفوذ و ارتباطاتی هم هستند - معامله کنند.

اما آیا درحالی که طبق سخنان کارشناسی مذکور در سطور فوق، این همه اعوجاج و خطا در تولد و تصویب طرح ها ایجاد شده است، امروز دچار چه اصلاح ساختاری شده ایم یا چه تحول رفتاری ایجاد شده است که آثار اعوجاج آفرین و خطاسازی در خیل عظیم واگذاری و مشارکت صاحبان سرمایه - و لابد نفوذ و ارتباط - در حوزه های مختلف نداشته باشد و این واگذاری ها و مشارکتها را به قول آن مدیر محترم به طرف پدرخانم کسی کج نکند؟ می توان گفت: ای کاش سازمان برنامه و بودجه کشور به تکلیف مندرج در بند هـ ماده 215 برنامه پنجم توسعه کشور به نحو بهتری عمل کرده بود تا احتمال این اعوجاجات و خطاهای مورداشاره، کمتر و به نحو مناسبی مدیریت می شد.

بند هـ ماده 215 قانون برنامه پنجم در دی ماه سال 1389 مقرر کرده بود: معاونت [یعنی سازمان برنامه و بودجه کشور] موظف است خلاصه ای از جمع بندی گزارش های توجیهی طرح هایی که از منابع عمومی تامین مالی می شود، به استثنای طرح های دفاعی و امنیتی را یک سال پس از تصویب از طریق وبگاه معاونت در دسترس عموم کارشناسان و پژوهشگران قرار دهد.

اثر شفافیت زای این حکم قانونی در قریب یک دهه که از الزام آن گذشته است، می توانست نه تنها امروز برای سرمایه گذاران برای واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی نیمه تمام بسیار مفید باشد و احتمال ورود اثربخش و کارآی آنان را افزایش دهد، بلکه می توانست از فشارهای غیرشفاف یا پنهانِ اعوجاج ساز و انحراف آفرین بر مدیران و صاحبان مناصب کارگروه های واگذاری بکاهد و حتی با کمک نیرو و شفافیت حاصل از این اطلاع رسانی عمومی ، بسیاری از فشارهای شخصی و نامناسب را مرتفع یا بی اثر سازد.

برای شفافیت بخشی به فرآیندهای واگذاری و مشارکت که در بالا تعریف و مقرر کرده ایم، آیا اکنون اگر اقدام مناسب، بهنگام و جامعی را در دستور قرارندهیم، در آینده به چه نقاطی خواهیم رسید و چگونه پاسخ هایی خواهیم داشت؟ کشورهایی مانند کره، کانادا، آمریکا و آلمان که گاه از روش های واگذاری و مشارکت آنها یا برخی از اجزای شبکه عملیاتی آنها از جمله قیمت های قراردادهای آنها (مثل یک مارک) نام می بریم، از حیث برنامه های مدیریت تعارض منافع، چه تفاوت هایی با ما داشته اند؟ این پرسش ها وقتی جدی تر می شوند که در نظر آوریم آخرین سخنران نشست ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای که سابقه مدیریت عالی دولتی از جمله سال ها در جایگاه استانداری و نیز وزارت داشته اند و اکنون به عنوان رییس گروه پروژه های نیمه تمام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مشغول به خدمت هستند، تصریح کردند که: مدیر دولتی از کیسه خلیفه و نفت می بخشد و برایش مهم نیست.

اکنون با این داده اخیر، باید حتما از خود بپرسیم که: این مدیردولتی که تاکنون و در تمام این سال ها با منابع عمومی و منابع بین نسلی مانند نفت این گونه – که در جمله اخیر آمد - برخورد کرده است، اکنون و از نیمه سال 1397 با چه اصلاح ساختاری و تحول رفتاری وارد واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی به سرمایه گذاران و مراجعان محترم خواهد شد؟ پرسش این است که: ساختارها و ابزارهای شفافیت ساز، برای مدیریت انواع تعارض منافع و انگیزه هایی به جز خیر عمومی را کدام نهاد و طی کدام برنامه زمانی در دستور دارد؟ شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، شماره: 3428567
کلید واژه ها: سازمان مدیریت و برنامه ریزی - اقتصادی - برنامه ریزی - استان - سازمان مدیریت - برنامه - امور اقتصادی - دارایی - طرح های نیمه تمام، - بالاترین - دادگستری - پیشنهاد - کارشناس - وزارت دادگستری - سازمان برنامه - سرمایه - مدیریت - عالی - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - تشخیص - شورای - مرکزی - وزارت - رسانه - پروژه - شرایط - فوق العاده - مجاز - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
80 درصد نیاز کشور از واردات تأمین می شود

افزایش مزد کارگران ضروری است/ نمی توانیم از پس هزینه های کمرشکن بربیاییم

برنامه هایی برای تهاتر کالا در دست اقدام داریم/ اشتغال 80 هزار نفر در بخش معدن تا 1400/ صنایع معدنی که بابت رد دیون واگذار شدند؛ در آستانه ورشکستگی اند

کارگرانِ ترکیه آبرمندانه تر از ایرانی ها زیست می کنند/بدنه کارفرمایی دولت بسیار سنگین و بوروکراتیک است

خودمانی سازی «شستا» آغازگرِ نابودیِ اموالِ بیمه شدگان/«نه» به تکرارِ تلخ دست اندازی

حدود 160 هزار نفر در خراسان شمالی سبد غذایی می گیرند

آقای مدیرعامل در پتروشیمی بندرامام چه می کند؟

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

تفسیر اقتصادی سخنان اخیر رییس جمهوری درباره قیمت ارز

تأثیر کاهش نرخ ارز بر صادرات

توقف ساخت ورزشگاه جدید به دلیل خانه یک همسایه!+عکس

چرا رشد قیمت ارز ایران را گلستان نکرد

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 23 آبان 97

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 23 آبان 97

استخدام شرکت یادمان سمیر

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر صنایع غذایی

استخدام پرسنل خط تولید با مدرک الکترونیک در کارخانه

استخدام شرکت مشاوران راه انرژی دنیا در تهران

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

سفر رییس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور به چابهار

عدالت نیاز ضروری ورزش ایران

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت رایامهر امید ایرانیان در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی،کارشناس برنامه ریزی در اصفهان

استخدام 3 ردیف شغلی درگروه تولیدی بازرگانی سپاهان دانه پارسیان

استخدام کارشناس فروش،حسابدار در یک کارگاه تولیدی صنعتی

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی آقا در شرکت پی تی سی گروپ آسیا

سیاست گذاری حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی استان

زمین های غرق در غرقابی و آب هایی که هدر می رود

افزایش 2 برابری ورود آوارگان داخلی به هرات

قیمت نفت در سال 2019 صعودی خواهد بود

سلطان سکه اعدام شد

سلطان سکه اعدام شد

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه

گردشگری تحریم نمی پذیرد

لزوم تشکیل انجمن ناشران در ایلام

بایننس بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتالی شد

هشدار اوپک نسبت به اشباع عرضه نفت در سال 2019/ سه مسیر پیش روی ثبت نام کنندگان تندر90 و ساندرو/ بی نتیجه ماندن جلسه افزایش دستمزد کارگران

گزارش شبکه فرانسوی از ایران پس از تحریم های آمریکا

وعده دولت به سرمایه گذاران معدنی خراسان جنوبی

ارزش سهام اپل 5 درصد سقوط کرد

استخدام کارشناس فروش و حسابداری خانم در تبریز

استخدام کارخانه قصر فناوری اودانا

زمین های غرق در غرقابی و آب هایی که هدر می روند

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

استخدام حسابداری صنعتی آقا در شرکت درسا هود در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی،بازاریاب در شرکت تجارت اورنج/کرمان

استخدام کارشناس بازاریابی سازمانی،پذیرندگان و تلفنی در تهران

مشکل کمبود آب روستای حومه مشهد رفع شد

هزینه های سر به فلک کشیده درمان کارگران را زمین گیر کرده/افزایش مزد ضروری ست

صدور 136 کارت بازرگانی در سمنان

عملیات روشنایی در19 کیلومتر از جاده های استان مرکزی اجرا شد

مشکل کمبود آب روستای حومه مشهد رفع شد

قوانین آپارتمان نشینی

دفاع رییس اتحادیه از قیمت 200 هزار تومانی پسته

سیگاری ها در نیمه نخست سال 250 میلیارد تومان مالیات دادند

بازتاب گسترده صحبت های پیرمرد طبسی با وزیر جهاد کشاورزی درباره معیشت مردم / ماجرا چه بود؟

استخدام بازاریاب در شرکت گنجینه الوندطب

استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت HSE در شرکت معتبر صنعتی

چرا ریتارگتینگ کسب و کار شما را متحول می کند؟

ورود خودروهای صفر کیلومتر به بازار از کانال نامعلوم!

استخدام کارشناس فروش هتل های داخلی در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام قناد در کارخانه صنایع غذایی پرپروک در تهران

استانداردهای اجباری خودرو، چه بود و چه شد؟

استخدام مشاوره تحصیلی،فروشنده محصولات کنکوری در البرز

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت لئونیکس در تهران

عملیات روشنایی در19 کیلومتر از جاده های استان مرکزی اجرا شد

عبور از سیاست گذاری منسوخ

لزوم تشکیل انجمن ناشران ایلام

در خودرو را با گوشی خود باز و بسته کنید

سلطان سکه و همدستش به دار آویخته شدند

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

وحید مظلومین،معروف به سلطان سکه و همدستش، به جرم افساد فی الارض اعدام شدند

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

مهلت شرکت در مرحله دوم طرح همگامان سپه 2 تا بهمن 97

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

استخدام بازاریاب تلفنی وحضوری در شرکت ایمن کار در گیلان

استخدام کارشناس مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت انواع کارکرده لیفان X60 در بازار + جدول

استخدام اپراتور دستگاه در یک شرکت معتبر در گیلان

ممنوعیت فروش انواع نوشیدنی های شیرین در انگلیس

کودکان و حقوق شهروندی

سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی سحرگاه امروز اعدام شدند ! + جزییات

استخدام کارشناس خدمات SMT در شرکت مهر مینا الکترونیک در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس معماری در تهران

خطر ورشکستگی در کمین خودروسازان

استخدام کارشناس واحد تحقیق و توسعه/مگامداوم فعال در زمینه(UPS)

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ /مگامداوم فعال در زمینه(UPS)

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ،کارشناس واحد تحقیق و توسعه

حکم اعدام وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی اجرا شد

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

خود تحریمی ممنوع

دو مفسد اقتصادی اعدام شدند

اجرای حکم اعدام وحید مظلومین و همدستش

مظنه واحدهای 80 متری در تهران

26 معدن غیرفعال هرمزگان به چرخه تولید بازگشتند

با 80 میلیون تومان چه خودرو هایی می توان خرید؟ +جدول

26 معدن غیرفعال هرمزگان به چرخه تولید بازگشتند

استخدام کارشناس تولید محتوا در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش،کارشناس تولید محتوا در تهران

10 هزار و 855 میلیارد تومان بار مالی زلزله

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی