مطالب مرتبط:
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
واگذاری 30 طرح نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی
واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی + مصاحبه
تاکید استاندار هرمزگان در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی در استان
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 21:552018-08-19اقتصادي

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی


شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور، به گفته سخنگوی وقت دولت، در جهت تشریک مساعی میان قوای سه گانه برای مقابله با شرارت های اقتصادی رژیم آمریکا تشکیل شده است.

- این نهاد فوق العاده شرایط تحریم های جدید کشور، در مصوبه جلسه شنبه شش مرداد 1397 خود که به سازمان برنامه ابلاغ شده است، مقرر داشته است.

شعار سال": به منظور سودآور کردن طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، با حفظ کاربری اصلی، ایجاد کاربری های چندگانه یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط به آن توسط کارگروه های واگذاری با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی، قبل از واگذاری مجاز است.

هرگونه تغییر کاربری توسط خریدار پس از واگذاری ممنوع است.

شرایط پذیرش پیشنهاد متقاضیان برای اقتصادی تر کردن طرح ها در آگهی مزایده اطلاع رسانی شود.

در واگذاری طرح های نیمه تمام، کارگروه های واگذاری مجازند قیمتی را به عنوان مبنای فروش اعلام کنند که پروژه واجد توجیه مالی شده و مورد استقبال قرار گیرد.

چنانچه اقدامات اجرایی مدیران طبق مصوبات کارگروهای واگذاری انجام شود، قابل تعقیب قضایی نخواهد بود.

طبق همین مصوبه، کارگروه واگذاری، کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه مرکزی یا نماینده وی و عضویت معاون وی یا رییس دستگاه اجرایی تابعه ذی ربط حسب مورد، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده وزارت دادگستری و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه مرکزی.

همچنین کارگروه واگذاری استان نیز کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه اجرایی استانی یا نماینده وی و عضویت نماینده استاندار، نماینده سازمان امور اقتصادی و دارایی استان، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نماینده اداره کل دادگستری استان و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه اجرایی.

این احکام مصوب شورای عالی هماهنگی با این هدف بوده است که امکان واگذاری و مشارکت بخش خصوصی یا تعاونی در طرح های عمرانی فراهم آید.

تقریبا همه سخنان و بیانات که در مجامع و رسانه ها هم شنیده می شود موید همین است که تنها راه حل معضل انباشت طرح های عمرانی نیمه تمام استفاده از قراردادها و روش هایی است موسوم به PPP و BOT و BOO و مانند آنها است که در این مجامع و رسانه ها بیان و تبیین و تبلیغ می شود.

اینکه بالاخره راه حلی برای معضل انباشت طرح های نیمه تمام پیدا شده است، جای خوشحالی زیادی دارد.

البته این در حالی است که روز دوشنبه 22 مرداد 1395 در نهاد عالی برنامه ریزی کشور، یعنی در سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، نشستی تخصصی با نام ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای را با حضور عالی ترین کارشناسان و مدیران این حوزه برگزار کرد که در آن نشست تخصصی، سخنران محترم اول اعلام کرد: خیلی از نابسامانی های ما در طرح های عمرانی ناشی از تصمیمات قبلی بوده که ما را دچار معضل امروز کرده است.

به رغم تاکیدات و کنترل های کمیته های ماده 32 و 215 برای جلوگیری از آغاز طرح های جدید باز هم هر ساله طرح های جدیدی را تحمیل کرده اند که این سرمایه کشور را به دارایی راکد تبدیل کرده است.

مثلا از روستایی که احتمالا پدرخانم کسی در آنجا بوده یک راه آهن ملی تعریف شده است در محل و مسیری که حتی راه روستایی هم نمی توان در آنجا کشید و حتی تاکسی هم حاضر نیست به آنجا برود.

طرحی را اضافه کرده اند به عنوان برقی کردن راه آهن که به اندازه خود تاسیس خط آهن هزینه دارد.

خیلی از طرح های ملی چنین چیزهایی هستند.

واقعیت این است که تعریف و تصویب طرح های ملی فوق العاده فاجعه آمیز بوده است.

این مصیبتی است که متاسفانه به سر این کشور آمده است.

پذیرش این سخنان رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور اثبات می کند: برخی از نمایندگان مجلس طی سال ها، فشار زیادی بر سازمان برنامه و بودجه کشور آورده تا به خاطر مصالح و ترجیحات شخصی و بدون توجیهات ملی و کلان پروژه هایی را ا جرا کند.

توجه به این نکته، به خودی خود، ذهن پژوهشگران و کنشگران ساماندهی طرح های عمرانی را با مساله بزرگ و مهمی روبه رو می سازد.

البته رییس صاحب تجربه و سابقه امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، هماهنگ با دیگر مجامع و رسانه های روز، در نهایت اعلام نتیجه کرد که ما هیچ راهی جز واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی نداریم.

من شنیده ام که در آلمان یک کارخانه بنز را واگذار کرده اند به قیمت یک مارک.

در شرایطی که این مدیر برنامه ریزی و تصمیم گیری اعلام می کند ساختارها و رفتارهایی در نظام های تصمیم گیری اساسی وجود دارد که موجب شده است نهاد قدرتمندی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته های ماده 215 برنامه پنجم و ماده 32 برنامه چهارم و احتمالا کمیته های مشابه و متناظر قبلی در تصمیم گیری دچار اعوجاجات و خطاهایی تا این حد بشوند که معضل بزرگ کنونی را ایجاد کرده است، اکنون، در نیمه سال 1397 و نسبت به سال و سال های قبل و ادوار قبلی مجلس یا دولت، چه تمهیدات و سازوکارهایی فراهم شده است که دادن این اختیارات گسترده - و البته لابد ضروری و ناگزیر - به مدیران محلی، منجر و مسبب تحمیل فشارهای تازه ای به این مدیران نشود؟ در واقع ما در شرایط کنونی، اختیارات زیر را به این مدیران و صاحبان مناصب سپرده ایم: اختیار ایجاد کاربری های جدید و کاربری های چندگانه (و طبیعتا تشخیص تزاحم این کاربری ها با یکدیگر یا با ظرفیت ها و الزمات محلی و ملی و.

) یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط ، با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی و نیز تعیین و اعلام قیمتی به عنوان مبنای فروش تا جایی که پروژه مورد استقبال قرارگیرد.

یعنی در نیمه سال 1397، برای حل معضل طرح های عمرانی نیمه تمام، این راه مقرر شده است که مدیران و صاحبان مناصب در اقصی نقاط کشور، مجموعه ای از امکانات و امتیازات را به صاحبان سرمایه استان ها و شهرستان ها - که لابد صاحب نفوذ و ارتباطاتی هم هستند - معامله کنند.

اما آیا درحالی که طبق سخنان کارشناسی مذکور در سطور فوق، این همه اعوجاج و خطا در تولد و تصویب طرح ها ایجاد شده است، امروز دچار چه اصلاح ساختاری شده ایم یا چه تحول رفتاری ایجاد شده است که آثار اعوجاج آفرین و خطاسازی در خیل عظیم واگذاری و مشارکت صاحبان سرمایه - و لابد نفوذ و ارتباط - در حوزه های مختلف نداشته باشد و این واگذاری ها و مشارکتها را به قول آن مدیر محترم به طرف پدرخانم کسی کج نکند؟ می توان گفت: ای کاش سازمان برنامه و بودجه کشور به تکلیف مندرج در بند هـ ماده 215 برنامه پنجم توسعه کشور به نحو بهتری عمل کرده بود تا احتمال این اعوجاجات و خطاهای مورداشاره، کمتر و به نحو مناسبی مدیریت می شد.

بند هـ ماده 215 قانون برنامه پنجم در دی ماه سال 1389 مقرر کرده بود: معاونت [یعنی سازمان برنامه و بودجه کشور] موظف است خلاصه ای از جمع بندی گزارش های توجیهی طرح هایی که از منابع عمومی تامین مالی می شود، به استثنای طرح های دفاعی و امنیتی را یک سال پس از تصویب از طریق وبگاه معاونت در دسترس عموم کارشناسان و پژوهشگران قرار دهد.

اثر شفافیت زای این حکم قانونی در قریب یک دهه که از الزام آن گذشته است، می توانست نه تنها امروز برای سرمایه گذاران برای واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی نیمه تمام بسیار مفید باشد و احتمال ورود اثربخش و کارآی آنان را افزایش دهد، بلکه می توانست از فشارهای غیرشفاف یا پنهانِ اعوجاج ساز و انحراف آفرین بر مدیران و صاحبان مناصب کارگروه های واگذاری بکاهد و حتی با کمک نیرو و شفافیت حاصل از این اطلاع رسانی عمومی ، بسیاری از فشارهای شخصی و نامناسب را مرتفع یا بی اثر سازد.

برای شفافیت بخشی به فرآیندهای واگذاری و مشارکت که در بالا تعریف و مقرر کرده ایم، آیا اکنون اگر اقدام مناسب، بهنگام و جامعی را در دستور قرارندهیم، در آینده به چه نقاطی خواهیم رسید و چگونه پاسخ هایی خواهیم داشت؟ کشورهایی مانند کره، کانادا، آمریکا و آلمان که گاه از روش های واگذاری و مشارکت آنها یا برخی از اجزای شبکه عملیاتی آنها از جمله قیمت های قراردادهای آنها (مثل یک مارک) نام می بریم، از حیث برنامه های مدیریت تعارض منافع، چه تفاوت هایی با ما داشته اند؟ این پرسش ها وقتی جدی تر می شوند که در نظر آوریم آخرین سخنران نشست ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای که سابقه مدیریت عالی دولتی از جمله سال ها در جایگاه استانداری و نیز وزارت داشته اند و اکنون به عنوان رییس گروه پروژه های نیمه تمام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مشغول به خدمت هستند، تصریح کردند که: مدیر دولتی از کیسه خلیفه و نفت می بخشد و برایش مهم نیست.

اکنون با این داده اخیر، باید حتما از خود بپرسیم که: این مدیردولتی که تاکنون و در تمام این سال ها با منابع عمومی و منابع بین نسلی مانند نفت این گونه – که در جمله اخیر آمد - برخورد کرده است، اکنون و از نیمه سال 1397 با چه اصلاح ساختاری و تحول رفتاری وارد واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی به سرمایه گذاران و مراجعان محترم خواهد شد؟ پرسش این است که: ساختارها و ابزارهای شفافیت ساز، برای مدیریت انواع تعارض منافع و انگیزه هایی به جز خیر عمومی را کدام نهاد و طی کدام برنامه زمانی در دستور دارد؟ شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، شماره: 3428567
کلید واژه ها: سازمان مدیریت و برنامه ریزی - اقتصادی - برنامه ریزی - استان - سازمان مدیریت - برنامه - امور اقتصادی - دارایی - طرح های نیمه تمام، - بالاترین - دادگستری - پیشنهاد - کارشناس - وزارت دادگستری - سازمان برنامه - سرمایه - مدیریت - عالی - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - تشخیص - شورای - مرکزی - وزارت - رسانه - پروژه - شرایط - فوق العاده - مجاز - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
قیمت جوجه یکروزه بوقلمون در بازار

آمادگی اوپک و متحدانش برای افزایش تولید نفت خام

50 هزار گواهی اسقاط خودرو بی مشتری مانده است

هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند

برای خرید خودروی چانگان چقدر باید هزینه کرد؟

پول دارترین دانشگاه جهان، پولدارتر شد

نرخ کرایه تاکسی و اتوبوس شهری در مهاباد افزایش یافت

هنوز به رونق این بازارچه هنری امیدوارند

نشت 30 درصدی آب های ایران به دلیل فرسودگی لوله های انتقال

کمبود کالا نداریم؛ مردم را به وحشت نیندازید

توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزییات

رکود در راه است

ایران تولید نفت خود را ادامه می دهد

بهترین زمان خرید مسکن فرا رسیده/ تاثیر افزایش اجاره بها بر حاشیه نشینی

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزییات

بارندگی های 24 استان در پایان سال آبی، منفی بود

نرخ قطعی آپارتمان در منطقه 1 تهران

خودروهای وارد شده با دلار 4200 تومانی بلاتکلیفند

علت شلوغی داروخانه های دولتی

قیمت هر کیلو ناودانی 16 در بازارآهن

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

مارسی فرانسه، خطرناکترین شهر اروپا معرفی شد

قیمت جدید انواع پراید در بازار تهران

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: هیچ ضمانتی برای بهبود روابط بانکی در صورت تصویب لوایح مرتبط با FATF وجود ندارد

ارز دیجیتالی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آغاز تولید و توزیع مجدد بنزین سوپر

دبیرکل اوپک: این سازمان نه انحصاری است و نه یک کارتل

بیمه مهریه عملی می شود؟

جزییات عرضه ارز توسط پتروشیمی ها

از «احتمال ادغام دو بانک بزرگ آلمان برای حفاظت از اقتصاد آلمان» تا «خروجی JMMC بر خلاف درخواست های مکرر ترامپ»

افزایش 44 درصدی تورم کالاهای وارداتی در بهار 97

چند صدایی در نشست امروز اوپک

عراق ، پایگاهی برای واردات به کشور

نبض مسکن در 5 گروه سنی

قانون منع بکارگیری بازنشستگان، دامن رییس بازنشسته ها را گرفت

تولید و توزیع بنزین سوپر مجدد آغاز شد

علت شلوغی داروخانه های دولتی/چالشی زنجیره وار در نظام دارویی کشور

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

30 رقم جدید زراعی و باغی به کشاورزان معرفی شد

کارت هدیه هم داستان شد

ایجاد اشتغال پایدار در روستاها با اعطای تسهیلات بانکی

ملکی کردن پردیس از فاز 8 کلید خورد/ تخفیف 70 درصدی شامل حال چه کسانی می شود؟

کشف 20 تن گوجه احتکاری در یزد

نوع جدید سیب زمینی به رنگ بنفش (+عکس)

قانون منع بکارگیری بازنشستگان، دامن رییس بازنشسته ها را گرفت/تقی پور رفتنی شد

با 150میلیون کجا می توان خانه خرید؟

اختصاصی فارس/ قانون منع بکارگیری بازنشستگان، دامن رییس بازنشسته ها را گرفت/تقی پور رفتنی شد

مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد ضرورت محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی های بالادستی با ارز بازار ثانویه

علت شلوغی داروخانه های دولتی/چالشی زنجیره وار در نظام دارویی کشور

یکهزار میلیارد ریال به شهرداری های استان زنجان پرداخت شد

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

ضرورت محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی های بالادستی با ارز بازار ثانویه

واردات شمع به بیش از 125 تن رسید+جدول

پتروشیمی ها چقدر ارز و با چه نرخی به نیما آوردند؟

چادر زنان ایرانی در قبضه واردات

رونمایی از کانسپت های جدید بی ام دبلیو توسط طراح ایرانی +عکس

بارندگی های 24 استان در پایان سال آبی، منفی بود

قیمت گوجه فرنگی در چند روز آینده کاهش می یابد

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

چگونه می توان روزی یک کیلو لاغر شد؟

اعضاء اوپک ایجاد توازن در بازار جهانی نفت را ضروری دانستند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد/ ایران اعلام کرد که تولید نفت خود را حفظ می کند

طرح بازچرخانی آب در زاینده رود نیاز ضروری اصفهان است

علت شلوغی داروخانه های دولتی/چالشی زنجیره وار در نظام دارویی کشور

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

زمان عرضه مجدد بنزین سوپر مشخص شد

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

42 درصد اشتغالزایی البرز در بخش صنعت است

موارد ثبت شده آزار زنان در فرانسه 22 درصد افزایش یافت

همگام شدن بازار سرمایه با سایر بازارها

کلاهبرداری هزار میلیارد تومانی یک طلافروشی در تهران

قیمت آهن به زیر 4 هزار تومان می رسد

«بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می دهد؟

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

به همه نفت می فروشیم جز بابک زنجانی ها

افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی

ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

افزودن هیزم بر آتش گرانی در فضای مجازی

یک دوتابعیتی دیگراز وزارت نفت با ده ها میلیارد تومان اختلاس به گرجستان گریخت

روسیه: اوپک به وضعیت تولید نفت ایران توجه دارد

کاهش حجم بدهی های خارجی ایران

صنایع مازندران زیر فشار بی ثباتی بازار ارز و تصمیمات اشتباه/ حال و روز واحدهای صنعتی خوب نیست

مخالفت روسیه و عربستان با افزایش تولید نفت اوپک

دهه اول محرم هم تمام شد اما گوشت ارزان نشد!

هزینه خرید پرگار در بازار

اوپک یک انحصار نیست

70 شناور خدماتی برای سازمان بنادر ساخته شد

نگاهی به سنت قربانی کردن در کشور نیجر

دلار گران ترمز چک های برگشتی را کشید

افزایش هزار تومانی قیمت هر بطری شیر!

قیمت بلیت اتوبوس اربعین امسال

کالاهای مکشوفه محتکران چه شد؟!

ناکارآمدی قوانین حمایت از توان داخل

اعلام میزان تامین ارز برای واردات و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

قیمت هیوندای آزرا 2018 در بازار

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی