مطالب مرتبط:
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
واگذاری 30 طرح نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی
واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی + مصاحبه
تاکید استاندار هرمزگان در واگذاری طرح های نیمه تمام عمرانی در استان
بخش خصوصی از واگذاری طرح های عمرانی استقبال نمی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 20:552018-08-19اقتصادي

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی


شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور، به گفته سخنگوی وقت دولت، در جهت تشریک مساعی میان قوای سه گانه برای مقابله با شرارت های اقتصادی رژیم آمریکا تشکیل شده است.

- این نهاد فوق العاده شرایط تحریم های جدید کشور، در مصوبه جلسه شنبه شش مرداد 1397 خود که به سازمان برنامه ابلاغ شده است، مقرر داشته است.

شعار سال": به منظور سودآور کردن طرح های تملک دارایی های سرمایه ای و ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، با حفظ کاربری اصلی، ایجاد کاربری های چندگانه یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط به آن توسط کارگروه های واگذاری با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی، قبل از واگذاری مجاز است.

هرگونه تغییر کاربری توسط خریدار پس از واگذاری ممنوع است.

شرایط پذیرش پیشنهاد متقاضیان برای اقتصادی تر کردن طرح ها در آگهی مزایده اطلاع رسانی شود.

در واگذاری طرح های نیمه تمام، کارگروه های واگذاری مجازند قیمتی را به عنوان مبنای فروش اعلام کنند که پروژه واجد توجیه مالی شده و مورد استقبال قرار گیرد.

چنانچه اقدامات اجرایی مدیران طبق مصوبات کارگروهای واگذاری انجام شود، قابل تعقیب قضایی نخواهد بود.

طبق همین مصوبه، کارگروه واگذاری، کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه مرکزی یا نماینده وی و عضویت معاون وی یا رییس دستگاه اجرایی تابعه ذی ربط حسب مورد، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده وزارت دادگستری و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه مرکزی.

همچنین کارگروه واگذاری استان نیز کارگروهی است به ریاست بالاترین مقام دستگاه اجرایی استانی یا نماینده وی و عضویت نماینده استاندار، نماینده سازمان امور اقتصادی و دارایی استان، نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، نماینده اداره کل دادگستری استان و یک نفر کارشناس صاحب نظر به تشخیص رییس دستگاه اجرایی.

این احکام مصوب شورای عالی هماهنگی با این هدف بوده است که امکان واگذاری و مشارکت بخش خصوصی یا تعاونی در طرح های عمرانی فراهم آید.

تقریبا همه سخنان و بیانات که در مجامع و رسانه ها هم شنیده می شود موید همین است که تنها راه حل معضل انباشت طرح های عمرانی نیمه تمام استفاده از قراردادها و روش هایی است موسوم به PPP و BOT و BOO و مانند آنها است که در این مجامع و رسانه ها بیان و تبیین و تبلیغ می شود.

اینکه بالاخره راه حلی برای معضل انباشت طرح های نیمه تمام پیدا شده است، جای خوشحالی زیادی دارد.

البته این در حالی است که روز دوشنبه 22 مرداد 1395 در نهاد عالی برنامه ریزی کشور، یعنی در سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، نشستی تخصصی با نام ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای را با حضور عالی ترین کارشناسان و مدیران این حوزه برگزار کرد که در آن نشست تخصصی، سخنران محترم اول اعلام کرد: خیلی از نابسامانی های ما در طرح های عمرانی ناشی از تصمیمات قبلی بوده که ما را دچار معضل امروز کرده است.

به رغم تاکیدات و کنترل های کمیته های ماده 32 و 215 برای جلوگیری از آغاز طرح های جدید باز هم هر ساله طرح های جدیدی را تحمیل کرده اند که این سرمایه کشور را به دارایی راکد تبدیل کرده است.

مثلا از روستایی که احتمالا پدرخانم کسی در آنجا بوده یک راه آهن ملی تعریف شده است در محل و مسیری که حتی راه روستایی هم نمی توان در آنجا کشید و حتی تاکسی هم حاضر نیست به آنجا برود.

طرحی را اضافه کرده اند به عنوان برقی کردن راه آهن که به اندازه خود تاسیس خط آهن هزینه دارد.

خیلی از طرح های ملی چنین چیزهایی هستند.

واقعیت این است که تعریف و تصویب طرح های ملی فوق العاده فاجعه آمیز بوده است.

این مصیبتی است که متاسفانه به سر این کشور آمده است.

پذیرش این سخنان رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور اثبات می کند: برخی از نمایندگان مجلس طی سال ها، فشار زیادی بر سازمان برنامه و بودجه کشور آورده تا به خاطر مصالح و ترجیحات شخصی و بدون توجیهات ملی و کلان پروژه هایی را ا جرا کند.

توجه به این نکته، به خودی خود، ذهن پژوهشگران و کنشگران ساماندهی طرح های عمرانی را با مساله بزرگ و مهمی روبه رو می سازد.

البته رییس صاحب تجربه و سابقه امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، هماهنگ با دیگر مجامع و رسانه های روز، در نهایت اعلام نتیجه کرد که ما هیچ راهی جز واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی نداریم.

من شنیده ام که در آلمان یک کارخانه بنز را واگذار کرده اند به قیمت یک مارک.

در شرایطی که این مدیر برنامه ریزی و تصمیم گیری اعلام می کند ساختارها و رفتارهایی در نظام های تصمیم گیری اساسی وجود دارد که موجب شده است نهاد قدرتمندی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیته های ماده 215 برنامه پنجم و ماده 32 برنامه چهارم و احتمالا کمیته های مشابه و متناظر قبلی در تصمیم گیری دچار اعوجاجات و خطاهایی تا این حد بشوند که معضل بزرگ کنونی را ایجاد کرده است، اکنون، در نیمه سال 1397 و نسبت به سال و سال های قبل و ادوار قبلی مجلس یا دولت، چه تمهیدات و سازوکارهایی فراهم شده است که دادن این اختیارات گسترده - و البته لابد ضروری و ناگزیر - به مدیران محلی، منجر و مسبب تحمیل فشارهای تازه ای به این مدیران نشود؟ در واقع ما در شرایط کنونی، اختیارات زیر را به این مدیران و صاحبان مناصب سپرده ایم: اختیار ایجاد کاربری های جدید و کاربری های چندگانه (و طبیعتا تشخیص تزاحم این کاربری ها با یکدیگر یا با ظرفیت ها و الزمات محلی و ملی و.

) یا ایجاد سایر تاسیسات جانبی اقتصادی در پروژه ها و عرصه های مربوط ، با پیشنهاد متقاضی یا دستگاه های اجرایی و نیز تعیین و اعلام قیمتی به عنوان مبنای فروش تا جایی که پروژه مورد استقبال قرارگیرد.

یعنی در نیمه سال 1397، برای حل معضل طرح های عمرانی نیمه تمام، این راه مقرر شده است که مدیران و صاحبان مناصب در اقصی نقاط کشور، مجموعه ای از امکانات و امتیازات را به صاحبان سرمایه استان ها و شهرستان ها - که لابد صاحب نفوذ و ارتباطاتی هم هستند - معامله کنند.

اما آیا درحالی که طبق سخنان کارشناسی مذکور در سطور فوق، این همه اعوجاج و خطا در تولد و تصویب طرح ها ایجاد شده است، امروز دچار چه اصلاح ساختاری شده ایم یا چه تحول رفتاری ایجاد شده است که آثار اعوجاج آفرین و خطاسازی در خیل عظیم واگذاری و مشارکت صاحبان سرمایه - و لابد نفوذ و ارتباط - در حوزه های مختلف نداشته باشد و این واگذاری ها و مشارکتها را به قول آن مدیر محترم به طرف پدرخانم کسی کج نکند؟ می توان گفت: ای کاش سازمان برنامه و بودجه کشور به تکلیف مندرج در بند هـ ماده 215 برنامه پنجم توسعه کشور به نحو بهتری عمل کرده بود تا احتمال این اعوجاجات و خطاهای مورداشاره، کمتر و به نحو مناسبی مدیریت می شد.

بند هـ ماده 215 قانون برنامه پنجم در دی ماه سال 1389 مقرر کرده بود: معاونت [یعنی سازمان برنامه و بودجه کشور] موظف است خلاصه ای از جمع بندی گزارش های توجیهی طرح هایی که از منابع عمومی تامین مالی می شود، به استثنای طرح های دفاعی و امنیتی را یک سال پس از تصویب از طریق وبگاه معاونت در دسترس عموم کارشناسان و پژوهشگران قرار دهد.

اثر شفافیت زای این حکم قانونی در قریب یک دهه که از الزام آن گذشته است، می توانست نه تنها امروز برای سرمایه گذاران برای واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی نیمه تمام بسیار مفید باشد و احتمال ورود اثربخش و کارآی آنان را افزایش دهد، بلکه می توانست از فشارهای غیرشفاف یا پنهانِ اعوجاج ساز و انحراف آفرین بر مدیران و صاحبان مناصب کارگروه های واگذاری بکاهد و حتی با کمک نیرو و شفافیت حاصل از این اطلاع رسانی عمومی ، بسیاری از فشارهای شخصی و نامناسب را مرتفع یا بی اثر سازد.

برای شفافیت بخشی به فرآیندهای واگذاری و مشارکت که در بالا تعریف و مقرر کرده ایم، آیا اکنون اگر اقدام مناسب، بهنگام و جامعی را در دستور قرارندهیم، در آینده به چه نقاطی خواهیم رسید و چگونه پاسخ هایی خواهیم داشت؟ کشورهایی مانند کره، کانادا، آمریکا و آلمان که گاه از روش های واگذاری و مشارکت آنها یا برخی از اجزای شبکه عملیاتی آنها از جمله قیمت های قراردادهای آنها (مثل یک مارک) نام می بریم، از حیث برنامه های مدیریت تعارض منافع، چه تفاوت هایی با ما داشته اند؟ این پرسش ها وقتی جدی تر می شوند که در نظر آوریم آخرین سخنران نشست ساماندهی و تامین مالی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای که سابقه مدیریت عالی دولتی از جمله سال ها در جایگاه استانداری و نیز وزارت داشته اند و اکنون به عنوان رییس گروه پروژه های نیمه تمام اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مشغول به خدمت هستند، تصریح کردند که: مدیر دولتی از کیسه خلیفه و نفت می بخشد و برایش مهم نیست.

اکنون با این داده اخیر، باید حتما از خود بپرسیم که: این مدیردولتی که تاکنون و در تمام این سال ها با منابع عمومی و منابع بین نسلی مانند نفت این گونه – که در جمله اخیر آمد - برخورد کرده است، اکنون و از نیمه سال 1397 با چه اصلاح ساختاری و تحول رفتاری وارد واگذاری و مشارکت طرح های عمرانی به سرمایه گذاران و مراجعان محترم خواهد شد؟ پرسش این است که: ساختارها و ابزارهای شفافیت ساز، برای مدیریت انواع تعارض منافع و انگیزه هایی به جز خیر عمومی را کدام نهاد و طی کدام برنامه زمانی در دستور دارد؟ شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 25 مرداد 97، شماره: 3428567
کلید واژه ها: سازمان مدیریت و برنامه ریزی - اقتصادی - برنامه ریزی - استان - سازمان مدیریت - برنامه - امور اقتصادی - دارایی - طرح های نیمه تمام، - بالاترین - دادگستری - پیشنهاد - کارشناس - وزارت دادگستری - سازمان برنامه - سرمایه - مدیریت - عالی - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - تشخیص - شورای - مرکزی - وزارت - رسانه - پروژه - شرایط - فوق العاده - مجاز - شنبه

آخرین اخبار سرویس:
تصویب قوانین تامین اجتماعی بدون در نظر گرفتن منابع

اختصاص اعتبار 96.5 میلیارد تومانی برای آبرسانی شرب روستاها و عشایر

تداوم روند افزایشی در بازار سکه و کاهش ارز+ جدول

بهره گیری از «مشارکت» در طرح جامع شهر با رویکردی نو

معمای پول های کثیف و شفافیتی که نیست/ «شهرزاد» یک قربانی است

قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو اعلام شد

تصویب قوانین تامین اجتماعی بدون در نظر گرفتن منابع

فرود اضطراری هواپیمایی که مسافران را منجمد کرد

گردشگری جهانی در سال 2019 چه روندی را پیش خواهد گرفت؟

10 هزارتن شیرخشک در کشور دپو شده است/افت قیمت خامه مصرفی صنعت

اسلامی درحاشیه جلسه هیات دولت: قاطع و حقوقی پاسخ تحریم ماهان را می دهیم

سازمان کشورهای صادرکننده نفت عرب اعلام کرد قیمت نفت در سال 2019 حدود 60 تا 70 دلار در هر بشکه است

لایحه بودجه 98 تولیدکنندگان را نگران کرده است

جبران 63 هزار میلیارد تومان از کسری بودجه با صرفه جویی 5 درصدی شرکت های دولتی

پرداخت سه هزار و 608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/11/03

773 نفر با خرید سهام شرکت تعاونی توسعه و عمران عضو این تعاونی شده اند

مدیر عامل بورس مسکو: مردم دلارهای خود را به طلا تبدیل کنند

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت وگو با فارس: پیشنهاد افزایش 20 درصدی نرخ طرح ترافیک در سال آینده/سهمیه خبرنگاران حذف نشد

بیزینس کره: محموله یک میلیون بشکه ای نفت ایران اوایل هفته به کره جنوبی رسید

طرح مشترک اتاق های بازرگانی و اصناف و بسیج اصناف برای تنظیم بازار به سران قوا ارائه شد

رشد اقتصادی کره جنوبی به پایین ترین سطح 6 ساله رسید

هشداری درخصوص مضرات مصرف مخدرهای صنعتی در بلند مدت

شاخص در مرز کانال 163 هزار واحدی متوقف شد

درخشش منطقه 15 در بزرگترین رویداد علمی وحرفه ای منابع انسانی کشور

28 سخنرانی، پنل تخصصی و کارگاه در همایش بزرگ اکتشاف

زنگنه: من نامه ای درباره FATF امضا نکرده ام

شیشه رازی چقدر تولید می کند؟

سرمقاله روزنامه های امروز/ دولت فرومانده بازی آمریکا و مذاکره با طالبان

کاهش صادرات قیر ارتباطی با بورس ندارد

نیمی از جمعیت ایران تا سال 1400، در معرض تنش آب شرب

عکس | کشف گوشت سگ در یکی از قصابی های مشهد!

استخدام کارشناس حقوق ساکن شهرستانهای داراب - اقلید - مرودشت

استخدام فروشنده جهت همکاری در نمایشگاه مبلمان در شیراز

استخدام کارشناس فروش اقا در سایت شابش در تهران

واگذاری واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به مددجویان کمیته امداد

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر جهت نمایشگاه مبل در شیراز

استخدام تعدادی نصاب شیشه سکوریت در شهر تهران

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کار آسانسور در شهر تهران

استخدام کارگر ماهر جهت کار در مرغ فروشی در شهر تهران

استخدام یک نفر قصاب ماهر یا نیمه ماهر در شهر تهران

استخدام چرخکار ماهر آقا یا خانم جهت کیف دوزی در تهران

استخدام یک آبکار ماهر طلا جهت کار در تهران محدوده تجریش

استخدام کارگر ساده جهت کار در بیرون بر نمونه در شیراز

آغاز به کار رسمی شرکت تعاونی توسعه و عمران ماسال در آینده نزدیک

استخدام منشی خانم جهت همکاری در شرکت نوید خوش پارسیان - شیراز

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

نوسان قیمت سکه و طلا

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر جهت کار لوله کشی ساختمان

لحظه برخورد شهاب سنگ با ماه

برخورد شهاب سنگ با ماه

یک کار شناس بازار نفت: صادرات نفت ایران در 3 ماه آینده زیر یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید

فرماندار شازند خبر داد اشتغال بیش از 700 نفر در شازند با بهره برداری از طرح های دهه فجر

لایحه انتخابات تصویب شد

یک چهارم بودجه صرف واردات نهاده های دامی می شود

رییس مجلس: حقوق مدیران باید شفاف شود

همه چیز درباره تغییر سود روزشما به ماه شمار/ نماینده مجلس: منافع بانک در نظر گرفته شد نه منافع مردم

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت محصولات ایران خودرو اعلام شد+جدول

تاریخچه لامبورگینی/ از تراکتور تا سفینه

مهلت یکسان سازی قیمتها به صنف فست فود های استان

شاخص در مرز کامال 163 هزار واحدی متوقف شد

سهمیه گوشت گرم میادین با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام افزایش یافت

استخدام فروشنده در ارزانسرای حیدر بابا

پراید سردمدار گرانی خودرو در بازار!

حق مسکن باید یک میلیون تومان باشد نه صد هزار تومان

استخدام چرخکار و وردست خانم جهت تولیدی پوشاک در اصفهان

توافقِ «کلاه زردها» با توانیر/ آزمون لغو شد

کشف یک حلقه چاه نفتی جدید در آبادان

استخدام مونتاژکار آباژور بصورت نیمه وقت یا تمام وقت در تهران

الزام شرکت های هواپیمایی به فروش بلیت هواپیما به صورت سیستمی

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

نیمی از خودروها نمی توانند استانداردهای لازم را کسب کنند

قیمت محصولات سایپا در بازار + جدول

استخدام موتورسوار جهت فست فود در اصفهان

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن ماه

اخبار نوبخت درمورد عیدی کارمندان و بازنشستگان

توافق قطعه سازان و خودروسازان

پرداخت کمک هزینه 970 میلیون تومانی به خانواده های دختران شین آبادی

پراید سردمدار گرانی خودرو در بازار

قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو اعلام شد

در بازار جهانی؛ قیمت نفت افزایش یافت

ظرفیت های البرز فراوان است

دستور «بردی محمداف» بر توسعه کشت خربزه، هندوانه، سیب زمینی و درختان میوه

افتتاح یا کلنگ زنی 26 پروژه عمرانی و اقتصادی در ایلام همزمان با دهه فجر

کیفیت ایمپلنت های تولیدیم بهتر از نمونه آمریکایی نباشد در کارخانه ام را می بندم

سایت اداری چرام 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

میزان سود کارت مصالح ساختمانی هنوز مشخص نشده است/ حقوقی و قاطع پاسخ تحریم ماهان را می دهیم

افزایش سهمیه گوشت گرم در میادین تره بار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

ترامپ خطاب به دموکرات ها: تسلیم نمی شوم

تعیین ضرب الاجل ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی در کشت و صنعت مغان

مهم ترین عامل افزایش بیکاری در کشور

کشف گوشت سگ در یکی از قصابی های مشهد!

کشف چاه جدید نفت در آبادان

کانال مالی ایران و سوییس آماده راه اندازی شد

قیمت خودرو باز هم بالا رفت/ فهرست کامل قیمت حاشیه بازار محصولات ایران خودرو اعلام شد

افزایش دو برابری تولیدات گلخانه ای پیشوا تا پایان 1400/لزوم مشارکت مردم و تسهیل گری دولت

هورالعظیم 90 درصد و تالاب شادگان 50 درصد آبگیری شد

استخدام کارشناس فروش،گرافیست در شرکت یارا پویش ایرانیان-تهران

مشترکین کارون 310 میلیون تومان به آبفار بدهکارند

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی

ابهامات در واگذاری طرح های عمرانی