مطالب مرتبط:
پیشنهاد مالی مافیای کنکور به پذیرفته شده کنکور 97
توضیحاتی درباره پیشنهاد مالی مافیای کنکور
توضیحاتی درباره پیشنهاد مالی مافیای کنکور و سهم 30 درصدی معدل برای دوازدهمی ها
گردش مالی 30 تا 50 میلیاردی انتخاب رشته کنکور طی یک هفته
گردش مالی انتخاب رشته کنکور در یک هفته چقدر است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 20:122018-08-19اجتماعي

پیشنهاد مالی مافیا کنکور به پذیرفته شده کنکور 97


وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه سهم 30 درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 فقط برای دانش آموزان پایه دوازدهم است، گفت: 11 ساعت از برنامه درسی پایه دوازدهم به صورت تجمیعی و مجازی ارائه می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 موجی از اعتراض ها را میان داوطلبان کنکور به همراه داشته است.

جالب است که اغلب دانش آموزان طرفدار کنکور و مخالف اعمال سوابق تحصیلی البته به صورت قطعی برای ورود به دانشگاه ها هستند و در نظرسنجی که در کنکور 95 و 96 انجام شد 85 درصد داوطلبان موافق کنکور بودند.

سال هاست که ماجرای کاستن از قدرت کنکور با تلاش برای حذف آن مطرح است، اما حالا که شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای ورود به دانشگاه ها رای مثبت داده تعداد زیادی از داوطلبان مخالفند البته آن ها با تاثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت مشکلی ندارند، اما تاثیر قطعی سوابق تحصیلی را به نفع خود نمی دانند.

با توجه به اینکه تصمیم جدید شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای تاثیر قطعی 30 درصدی معدل در کنکور 98 منجر به نگرانی داوطلبان و ایجاد سوالات متعددی شد که نیاز بود از سوی مسئولان آموزش وپرورش توضیحات شفافی به آن ها داده شود، سید محمد بطحایی وزیر آموزش وپرورش با حضور در برنامه تلویزیونی حالا خورشید به سوالات مختلف مهمانان این برنامه که از میان دانش آموزان و داوطلبان کنکور 98 بودند، پاسخ دهد.

او در پاسخ به سوال یکی از دانش آموزان درباره تاثیر معدل بر کنکور 98 اظهار کرد: برای سال 98، معدل امتانات نهایی به عنوان امتیاز در ورود به دانشگاه ها موثر است که تا کنکور 97 تاثیر آن به صورت 25 درصد و مثبت بود، اما برای سال آینده 30 درصد و به صورت قطعی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه برخی افراد چند سال قبل دیپلم گرفتند و به تاثیر معدل واقف نبودند و هم اکنون تاثیر 30 درصدی و قطعی معدل در کنکور به ضرر آن ها تمام می شود، گفت: تصمیماتی که در نظام آموزشی گرفته می شود باعث می شود برخی افراد از گذشته نیز تحت تاثیر قرار بگیرند، اما برای آن روش های جبرانی در نظر می گیریم یعنی برای افرادی که 5 یا 6 سال قبل دیپلم گرفته اند روش تطبیق در نظر گرفته می شود و تصمیم اخیر برای دانش آموزانی است که در امتحانات نهایی خرداد 98 شرکت می کنند.

وزیر آموزش وپرورش ادامه داد: سازمان سنجش معمولا مدلی را پیش بینی می کند به عنوان مثال می گویند افرادی که سال های قبل دیپلم گرفته اند در صورتی که تمایل دارند معدل دیپلم برای آن ها اعمال می شود؛ امسال برای نخستین بار پایه دوازدهم وارد نظام آموزشی شد که دروس آن با پیش دانشگاهی متفاوت است و شرایط داوطلبان امسال با سال هایی قبل فرق می کند و برای این تفاوت مدل هایی را در نظر می گیرند تا حق داوطلبان تضییع نشود.

* روش های تامین امنیت امتحانات نهایی بطحایی در پاسخ به پرسش دانش آموز دیگری درباره اینکه برنامه شما برای صیانت از طراحی سوالات امتحانات نهایی و امنیت آن ها در بخش تکثیر، توزیع و تصحیح چیست؟ بیان کرد: در امتحانات نهایی که نوعی ارزشیابی مفهومی است در مقایسه با کنکور اگر قرار باشد سهم امتحانات نهایی را در آزمون ورودی دانشگاه ها افزایش دهیم یکی از دغدغه ها همین موضوع است یعنی در حین اجرا باید امکان دخالت عوامل انسانی کاهش یابد.

وی بیان کرد: خرداد امسال نسبت به آزمون سال های قبل اتفاق دیگری افتاد یعنی فرایند 50 ساله اجرای امتحانات نهایی را تغییر دادیم و نحوه برگزاری امتحانات در خرداد امسال تغییر کرد و تمام عواملی که باعث لو رفتن سوالات و دخالت عوامل انسانی در تصحیح می شد را برطرف و به صفر نزدیک کردیم و بسیاری از نگرانی ها در امتحانات خرداد برطرف شد و این فرایند در امتحانات شهریور و نوبت های بعدی امتحانات دقیقتر خواهد شد.

اگر به خاطر ترس از خطا ها و نفوذ های این چنینی سیستم را اصلاح نکنیم همواره باید سایه کنکور را بر روح و روان بچه ها و نظام اموزشی تحمل کنیم و باید این روند را با اصلاح فرایند ها کاهش دهیم.

* جرات شروع یک کار وزیر آموزش وپرورش در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه بهتر نیست فرایند امنیت امتحانات نهایی به صورت آزمایشی برگزار شود و فعلا تاثیر معدل به صورت مثبت باشد، چون شروع یکباره آن مفید نیست و اگر تخلفی رخ دهد، تاثیر قطعی 30 درصدی معدل سرنوشت بچه ها را دگرگون می کند، بیان کرد: دانش آموزان اطمینان داشته باشند چند برابر نگرانی آن ها را بنده به عنوان وزیر و کارشناسان حوزه سنجش دارند و اگر به آن میزان از ضریب اطمینان نرسیم به سمتی نمی رویم که سرنوشت تعداد زیادی از بچه ها را در خطر قرار دهیم.

همواره به ما آموزش و پرورشی ها ایراد گرفته می شد که چه زمانی قرار است این روند اصلاح شود؟ اصلاح فرایند ها نیاز به مطالعات دقیق، مراحل آزمایشی، شناسایی ایرادات و پس از آن گام برداشتن دارد در بحث حذف آزمون ها فشار زیادی به آموزش وپرورش آمد و هنوز هم ادامه دارد، اما متخصصان علوم تربیتی به ما تجویز این کار را به ما تجویز کردند چرا که استرس فراوان در دوره متوسطه عمومی به روح بچه ها لطمه میزند و بالاخره باید یکی جرات می کرد و کار شروع می شد حتی در شرایطی که هم اکنون من فشار زیادی را تحمل می کنم.

وی بیان کرد: هم اکنون عادت کردیم فرزند ما از پایه نهم به کلاس کنکور برود، این عادت ها خودش یک مافیاست و اینکه دربرابر تغییر ها مقاوت می کنیم هم مافیاست البته افرادی در این شرایط منافع مالی زیادی دارند که گردش مالی بازار کنکور و موسسات خصوصی 8 هزار تا 15 هزار میلیارد تومان است.

بطحایی در پاسخ به این پرسش که چه تضمینی است مافیای کنکور به مافیای امتحانات نهایی تبدیل نشود؟ گفت: برای تمام ابزار های سنجش تا زمانی که با محدودیت عرضه مواجه هستیم ایراداتی وجود دارد، یعنی 100 صندلی پزشکی دانشگاه تهران داریم و 50 هزار نفر متقاضی آن هستند در چنین شرایطی قطعا فساد وجود دارد، اما باید آن را به صفر نزدیک کنیم از نظر متخصصان سنجش در امتحاناتی نظیر امتحانات نهایی امکان تقلب در حین اجرا به مراتب کمتر از آزمون های تستی است.

البته هر نوع وسیله اندازه گیری از جمله امتحانات و کنکور برای بررسی شایستگی داوطلب به منظور تصاحب صندلی دانشگاه ها دارای درصدی از خطاست، اما در امتحانات نهایی آن را کاهش داده ایم.

وزیر آموزش وپرورش عنوان کرد: بنابر اظهار نظر سازمان سنجش و وزارت علوم حدود 90 درصد صندلی دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی قابل پرشدن است و نیازی به کنکور نیست.

برای 10 درصد صندلی ها کنکور را داریم و الان بهترین شرایط است به قانون کنکور عمل کنیم و به دور از فضاسازی رسانه ای، اینگونه تلقین نشود که اعمال 30 درصدی سهم امتحانات نهایی اشتباه است.

* وضعیت ساعات آموزش هفتگی پایه دوازدهم؛ 35 ساعت یا 24 ساعت؟ وزیر آموزش وپرورش در پاسخ به پرسش یکی دیر از داوطلبان درباره اینکه هم اکنون در حال ورد به پایه دوازدهم هستم، اما هنوز تمام کتاب هایمان آماده نشده است، چگونه است که در اواخر مرداد ساعت درسی هفتگی پایه دوازهم به طور دقیق مشخص نیست که 35 ساعت است یا 24 ساعت؟ گفت: قرار نبود 35 ساعت ساعت آموزش پایه دوازدهم به 24 ساعت کاهش یابد و در جلسه اخیر شورای عالی آموزش وپرورش این مسئله مطرح شد و بحث این است تا زمانی که کنکور را به روش موجود داریم و دانش آموزان پایه دوازدهم همراه با امتحانات نهایی باید برای کنکور آماده شوند می توان ساعت درسی پایه دوازدهم را 24 ساعت در هفته تعیین کرد چرا که تا سال گذشته بچه های پیش دانشگاهی 24 ساعت در هفته به مدرسه می آمدند و این فرصت فراهم بود برای آمادگی کنکور وقت بگذارند.

اگر 24 ساعت را به 35 ساعت تغییر دهیم هنوز روش کنکور تغییر نکرده است و بچه ها باید برای امحانات نهایی و کنکور آماده شوند و این مسئله فشار روانی به آن ها وارد می کند.

وی ادامه داد: فلسفه کار این است بچه ها درس هایی را که امتحانات آن ها نهایی نیست به صورت تجمیعی طی کنند یعنی 11 ساعت آموزش برخی دروس مانند تربیت بدنی و سلامت و بهداشت به صورت تجمیعی برگزار شود مثلا در یک روز پنجشنبه صبح تا ظهر مفاهیم را به آن ها بگوییم و خودشان با برنامه مجازی که در اختیارشان می گذاریم دروس را بخوانند در این صورت هم هدف های درسی را داریم هم فشار به بچه ها کاهش می یابد.

بطحایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه قشرزیادی از مسئولان موافق کنکور نیستند، اما حذف آن اتفاق نمی افتد و برای آن دلایل مختلفی بیان می شود از جمله مافیای کنکور، ما بگویند مافیای کنکور چه کسانی هستند که تا این حد در تصمیم سازی مسئولان اثر دارند؟ افزود: تعریف بنده از مافیای کنکور افرادی که از منافع اقتصادی بهره می برند نیست و تعریف آن وسیع تر است.

وقتی مسیریاددهی و یادگیری بچه ها را به نحوی تنظیم کردیم که بازار برای عده ای از افراد فراهم شود که به جای یادگیری مفهومی مهارت تست زنی را کار کنند چنین بازای به وجود می آید تا الان دو مکاتبه با اقای علی عسگری داشتم که صدا و سیما به ما کمک کند.

وقتی در خیابان قدم می زنید و تمام بیلبورد ها القا می کند که باید در این رقابت بدوید، این مسئله آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت را به باد فنا داده است، در دوره متوسطه دوم معلم نمی تواند با بچه ها درباره آسیب های اجتماعی صحبت کند، خانواده ها و بچه ها به او چنین اجاز ه ای را نمی دهند و می گویند می خواهیم بچه ما رتبه زیر هزار را در کنکور کسب کنند.

* پیشنهاد یکی از موسسات کنکور به پذیرفته شده کنکور 97 وی افزود: یکی از آموزشگاه ها به یکی از پذیرفته شدگان در آزمون سراسری سال 97 پیشنهاد مبلغی را داده است که در ازای گرفتن آن در تلویزیون مصاحبه کند و بگوید علت قبولی اش شرکت در کلاس های این آموزشگاه است البته به همه افرادی که در حوزه آموزشگاه و کلاس خصوصی هستند نمی توانیم برچسب بزنیم که مافیای کنکور هستند.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه بحث ما متکی بر نظرات کارشناسی متخصصان است و تصمیم شخص من نیست، گفت: ممکن است تصمیمات ما خطا هایی داشته باشد، اما برای حذف روش کنکور که ظرف چهار ساعت سرنوشت آینده یک دانش آموز را تغییر می دهد و روش درستی نیست باید وارد عرصه شویم، سنجش و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی نباید دفعی باشد یعنی فرایند تحصیل فرد را مرور کنیم و علائق، دانش، مهارت و توانمندی او را رصد کرده و در پایان دوره متوسطه قضاوت کنیم این دانش آموز برای فلان رشته تحصیلی نسبت به فرد دیگر شایستگی بالاتری دارد.

بطحایی عنوان کرد: ما مفروضاتی را در نظر می گیریم و براساس آن به استنباط هایی می رسیم، اما استنباط هایی که بر مفروضات غلط استوار است ذهن افراد را خراب می کند اینکه فرض این باشد سوالات امتحانات نهایی حافظه محور است از اساس غلط است در حالیکه به روش کنکور اتهام بیشتری وارد است و امروز برای این تلاش می کنیم که روش آزمون را تغییر دهیم تا دانش آموزانی با صرف پول های کلان بدون داشتن معلومات لازم و یادگیری روش های تست زنی به دانشگاه ها وارد نشوند.

وزیر آموزش وپرورش افزود: فعلا آنچه به تصویب رسیده این است افرادی که به پایه دوازدهم می روند در پایان سال از دروس امتحانات نهایی آن ها معدلی گرفته شود که در ورود به دانشگاه سهم 30 درصدی قطعی داشته باشد و این در راستای قانونی است که مجلس تصویب کرده و آنچه برای ما مهم است مصلحت دانش آموزان است و اگر احساس کنیم این مصلحت به خطر می افتد باید این قانون اصلاح شود.

بطحایی گفت: باید از بچه ها بپرسیم ترجیح می دهند در پایه دوازدهم 35 ساعت در هفته به مدرسه بیایند یا 24 ساعت؟ همچنین از اول مهر امسال دو ساعت از برنامه هفتگی پایه های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی و دوره متوسطه اول در اختیار معلم و مدرسه قرار می گیرد تا به مهارت های زندگی توجه شود.

وی بیان کرد: آن چیزی که تا الان تصمیم گرفته شده تاثیر 30 درصد قطعی نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم برای دانش آموزانی است که مهر ماه وارد این پایه می شوند و خرداد ماه 98 امتحانات نهایی می دهند.

برای سایر افراد شورای سنجش باید تکلیف را مشخص کند یعنی افرادی که دو سال قبل دیپلم گرفتند شرط معدل دارند یا خیر و این موضوع تا قبل از مهر 97 باید اعلام شود.


کلید واژه ها: کنکور - سوابق تحصیلی - دانش آموزان - آموزش - درصد - صورت - دانشگاه - نظام آموزشی - برنامه - برنامه تلویزیونی - تصمیم - دانشجو - وزیر - سازمان سنجش - شورای - نظام - پیش بینی - نظرسنجی - مسئولان - نخستین - اعتراض - خورشید - همراه - صورتی - آینده - مجازی - گزارش - خرداد - جدید - بینی

آخرین اخبار سرویس:
بطحایی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می زنند

اسامی جاده های برفی و بارانی کشور

وزش باد نسبتا شدید در تهران

چالش های طبقه متوسط در جامعه ایران

ثبت نام مدرس آموزش خانواده از 4 اسفند

رییس اداره راهداری بانه: 40 درصد از راه های روستایی شهرستان بانه مسدود است

بیشترین میزان بارش باران گیلان در آستارا ثبت شد

بارش برف محور تمرچین پیرانشهر را مسدود کرد

تداوم بارش برف در محورهای مواصلاتی استان/داشتن زنجیرچرخ الزامی است

کلیه مقاطع تحصیلی 10 شهر استان اردبیل تعطیل شد

هوای پاک و آسمان آبی البرز پس از بارش باران

تردد در جاده های منتهی به تکاب تنها با زنجیرچرخ میسّر است

بارش برف در ارتفاعات کندوان و هراز

تخصیص رشته ها بر اساس تفکیک جنسیت

معافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی چگونه است؟

با حضور وزیر آموزش و پرورش انجام شد آغاز اجرای آزمایشی طرح «بازی و یادگیری» در مدارس ابتدایی تهران

معاون رییس جمهور در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش و پرورش: چرا برای واحد های آموزشی مدیر متخصص تربیت نمی کنیم؟/ مدیریت و معلمی 2 تخصص جداست

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران/مه گرفتگی و باران در بیشتر محورها

بارش برف در بویین میاندشت

بارش برف و باران در اکثر مناطق

اسامی جاده های برفی و بارانی کشور

کندوان و هراز برفی و لغزنده/ تردد با زنجیرچرخ امکان پذیر است

فریاد انسانیت در دل کوه/ تدریس عشق برای مبارزه با جهل در دل کوهستان

تولید مواد شیمیایی با دستگاه آب شیرین کن

53 نفر با نحوه پیشگیری از آسیب اجتماعی در بافق آشنا شدند

وزش باد نسبتا شدید در تهران

درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا می رود؟

راه ارتباطی 20 روستا در میاندوآب مسدود شد

زمان مهلت مجدد ثبت نام کنکور ارشد 98 اعلام شد

بارش برف در اردبیل

کلیه مقاطع تحصیلی 10 شهر اردبیل تعطیل شد

جزییات تردد مشمولان غایب مقیم خارج

فعالیت سامانه بارشی اغلب مناطق را در بر می گیرد/ رگبار رعد و برق و وزش باد در آسمان پایتخت

معافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی به چه نحو است؟

استخدام راننده با ماشین (وانت بار) با مزایا در اردبیل

هوای صاف و دل انگیز امروز تهران/ عکس

معافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی چگونه است؟

با وجود بارش شدید برف انجام می شود تیکاف هواپیماها در فرودگاه بین المللی تبریز

فریاد انسانیت در دل کوه/ تدریس عشق برای مبارزه با جهل در دل کوهستان+فیلم

دستپخت سازمان میراث فرهنگی درکمپ بهرمان سراب + تصاویر

150 روستا در محاصره برف/ بیداری 48 ساعته راهداران

عملیات احداث نخستین مزرعه پرورش شتر شیری و گوشتی کشور در دلگان

سه واحد آموزشی خیرساز در بروجرد ساخته می شود

آسانسور شهرداری ازنا پلمپ شد

بدون مجوز حج و زیارت به کربلا سفر نکنید

توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد ثبت نام 127 هزار داوطلب در کنکور سراسری تاکنون

بطحایی: برچسب سیاسی می زنند

بارش باران در آخرین روز های بهمن

تعطیلی نوبت بعداز ظهر مدارس اردبیل

چادر سفید برف در بیشتر شهرستان های غربی استان اصفهان

اعزام 700 دانش آموز دختر به مناطق هشت سال دفاع مقدس

ضرورت تفویض اختیارات به مدارس

پیش بینی وزش باد نسبتا شدید در تهران

مهلت اعتبار کارت های ملی غیرهوشمند

ثبت نام بیش از 127 هزار داوطلب در آزمون سراسری 98

اعزام نوروزی 2500 نفر از هرمزگان به عتبات عالیات

استخدام تعدادی جوشکار Co2 کار در کرج

آسانسور شهرداری ازنا پلمپ شد

مدیرکل هواشناسی استان کردستان خبر داد ورود توده هوای سرد به کردستان/ تداوم بارش ها تا اواسط هفته جاری

چوب «الف» بر سر ما/ قوانین درباره تنبیه دانش آموزان چه می گوید؟

وزش باد نسبتا شدید در تهران

دست فروشان در امامزاده علی صالح (ع) ایلام ساماندهی می شوند/ احداث 11 باب مغازه در محل بازارچه امامزاده

دمای هوای خراسان رضوی از فردا کاهش می یابد

تمامی محورهای مواصلاتی اردبیل باز است

70 درصد موتورسیکلت های تولیدی کشور غیر استاندارد و دودزا است

جزییات فوت دانش آموز اهوازی در مدرسه

درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا می رود؟

مدارس کدام استان ها امروز شنبه 27 بهمن ماه تعطیل است؟

صوت هفتگی شهردار اصفهان 27 بهمن ماه

وزش باد شدید در تهران و 5 استان دیگر

تداوم بارش باران / وزش باد شدید در تهران و پنج استان دیگر

اسامی جاده های برفی و بارانی کشور

درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا می رود؟

اسامی جاده های برفی و بارانی کشور

سه واحد آموزشی خیرساز در بروجرد ساخته می شود

ضرورت تفویض اختیارات به مدارس

برف و باران در جاده های 14 استان کشور

ارتفاعات آستارا سفیدپوش شد

جهانگردی روی زین دوچرخه

شهردار هرسین: قطع اصولی چندین درخت کاج پارک هرسین ضروری است

250 دانش آموز خمین به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شد

آماده باش کامل نیروهای خدمات شهری

آمادگی ستاد مدیریت بحران چرام برای مقابله با حوادث احتمالی

بارش برف و لغزندگی جاده های کوهستانی البرز + فیلم

بارش برف و لغزندگی جاده های کوهستانی البرز

اعزام دانش آموزان خمین به مناطق عملیاتی+ عکس

آخرین مهلت ثبت نام در کنکور 98

آغاز ثبت نام ارشد پزشکی

اسامی جاده های برفی و بارانی کشور

برف بهمن، سپیدان را سپید پوش کرد

بارش در بیشتر مناطق کشور

اطلاعیه تعطیلی مدارس آذربایجان شرقی

کیفیت هوای تهران در 27 بهمن 97 پاک است

خواب آلودگی راننده اتوبوس در خوزستان به قیمت جان یک نفر تمام شد

متناسب سازی رشته ها با ویژگی های جنسیتی دانشجویان

برگزاری نمایشگاه چهار دهه معماری در پایتخت

معافیت سربازی تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی چگونه است؟

بارش باران ادامه دارد/ ورزش شدید باد در پایتخت

استخدام مهندس برق، نقشه کش برق در یک شرکت معتبر در تهران

متخلف زیست محیطی در دنا به کاشت 20 اصله درخت محکوم شد

پیشنهاد مالی مافیا کنکور به پذیرفته شده کنکور 97

پیشنهاد مالی مافیا کنکور به پذیرفته شده کنکور 97