مطالب مرتبط:
سید حسن قاضی زاده هاشمی: هیچ اعتراضی نسبت به اختصاص بودجه برای طرح تحول سلامت وجود ندارد/ مشکلی در تامین داروی بیماران خاص وجود ندارد/ اضطرابی در بین مردم ایجاد نکنید
قاضی زاده هاشمی: استیضاح وزیر کار سقوط اخلاق بود/ همان فضای علیه برجام را علیه طرح سلامت هم بوجود آوردند /برنامه های ویژه ای برای تأمین دارو در دوران تحریم داریم/ برایم مهم نیست چه کسی وزیر رفاه شود
هیچ اعتراضی نسبت به اختصاص بودجه برای طرح تحول سلامت وجود ندارد/ مشکلی در تامین داروی بیماران خاص وجود ندارد
قاضی زاده هاشمی: فردا اعلام لیست نهایی کالاهای گروه اول سلامت به وزارت صنعت
طرح تحول سلامت تغییر نمی کند/ برنامه های ویژه ای برای تأمین دارو در دوران تحریم داریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:352018-08-19پزشكي

قاضی زاده هاشمی از طرح تحول سلامت تا تامین دارو


ایرنا- قاضی زاده هاشمی برای پیشبرد برنامه های خود در وزارت بهداشت با مسایل مختلفی همچون انتقاد به طرح تحول نظام سلامت و تامین دارو روبرو است.

- مروری بر عملکرد یکساله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(2) قاضی زاده هاشمی از طرح تحول سلامت تا تامین دارو تهران- ایرنا- قاضی زاده هاشمی برای پیشبرد برنامه های خود در وزارت بهداشت با مسایل مختلفی همچون انتقاد به طرح تحول نظام سلامت و تامین دارو روبرو است.

در این میان وزیر بهداشت می تواند با اتخاذ سیاست های صحیح و اجرایی در این حوزه، نگرانی های جامعه به ویژه بیماران را کاهش دهد و امنیت روانی آنها را فراهم آورد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا، عزم حسن روحانی رییس جمهوری برساماندهی حوزه سلامت سبب شد تا سیدحسن قاضی زاده هاشمی به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

وی توانست با 260 رای موافق، 18رای مخالف و 6 رای ممتنع بر مسند وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تکیه و به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خود را آغاز کند.

هاشمی در نخستین گام خود در دولت یازدهم به اصلاح بازار دارویی کشور پرداخت و به این ترتیب دارو به عنوان ضرب الاجل اقدام های وزارت بهداشت قرار گرفت و ستاد مدیریت بحران دارو تشکیل شد.

تصویب تسهیلات گمرکی و روال واردات و ترخیص دارو از تصمیمات این ستاد بود.

روند این عمل سبب شد تا کمبودهای 300 قلمی دارو کاهش پیدا کند و در 100 روز کاری آرامش نسبی بر بازار دارو حکمفرما شود و این در حالی بود که برپایه اعلام وزارت بهداشت میزان کمبود دارویی کشور در چندسال گذشته به طور متوسط 25 تا 30 قلم بوده است.

یکی از مهم ترین دغدغه های سیاستگذاران، برقراری عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات سلامتی است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی سلامت در کشور با عنایت به وظایف و ماموریت های کلی و اسناد بالادستی به ویژه سند چشم انداز 20 ساله، سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه های دولت یازدهم اجرای برنامه تحول سلامت را پس از یک مرحله مطالعاتی شش ماهه از اردیبهشت 1393 خورشیدی آغاز کرد.

فاضی زاده هاشمی، تحول در نظام سلامت را با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرایی کرد تا بتواند بتدریج با همکاری خدمتگذاران عرصه سلامت شاهد تحقق سیاست های کلی رهبری و ارتقای مورد انتظار در نظام سلامت باشد.

بار دیگر با روی کار آمدن دولت دوازدهم سیدحسن قاضی زاده هاشمی نمایندگان پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 253 رای موافق، 18 رای مخالف و 14 رای ممتنع و 3 رای باطله از مجموع 288 رای به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شد.

ادامه اجرای طرح تحول و حمایت از سلامت مردم به انتخاب دوباره سیدحسن قاضی زاده هاشمی به وسیله حسن روحانی منجر شد تا به این ترتیب دیگر حلقه های زنجیره طرح تحول را به اجرا درآورد.

از همان آغاز طرح تحول نظام سلامت، بیمه ها به عنوان پاشنه آشیل آن خوانده شدند و از طرفی با توجه به آنچه که کارشناسان نظام سلامت از آن به عنوان ناکارآمدی بیمه های درمانی کشور یاد می کنند، همواره سرنوشت طرح تحول و ادامه آن از دغدغه های دست اندرکاران این حوزه بوده است.

**برنامه های قاضی زاده هاشمی در دولت دوازدهمقاضی زاده هاشمی برنامه های خود را در سه فصل مروری بر دیدگاه ها و مبانی نظری سلامت، اقدامات دولت دوازدهم در بخش سلامت و نقشه راهبردی و برنامه ها و اولویت های اجرایی سلامت اعلام کرد.

در برنامه های وی چشم انداز سلامت ایران در افق 1404 ترسیم شد و بر این پایه ارتقای شاخص های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی یکی از اهداف است.

همچنین ارتقای امید به زندگی سالم، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، بویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی های زیست محیطی و بیماری ها از اهداف دورنمای وی معرفی شده است.

تداوم، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول سلامت در چارچوب برنامه ششم توسعه کشور، استقرار نظام ارجاع و برنامه پزشکی خانواده، در قالب شبکه خدمات جامع و همگانی سلامت، اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش و پژوهش علوم پزشکی، تأمین منابع مالی پایدار، کنترل هزینه ها از طریق مدیریت شفاف و متناسب سازی درآمدها، هزینه ها و فعالیت ها، اصلاح ساختارنظام سلامت به منظور تقویت تولیت، چابک سازی و تفکیک نقش ها، رصد و مدیریت و مطالبه اصلاح مولفه های اجتماعی برای پیشگیری از آسیب به ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامت از جمله برنامه های قاضی زاده هاشمی برای این وزارتخانه در نظر گرفته شده است.

- عملکرد یکساله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی** آینده نگاری و ظرفیت سازی برای کسب مرجعیت علمی در علوم پزشکیآینده نگاری و ظرفیت سازی برای کسب مرجعیت علمی در علوم پزشکی، افتتاح مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی، تشکیل اتاق فکر استعدادهای درخشان در ستاد و دانشگاه های علوم پزشکی، برنامه ریزی برای ایجاد درگاه (سامانه) اطلاعات استعدادهای درخشان ، تدوین سند نقشه راه تحقق مرجعیت علمی در آموزش علوم پزشکی از جمله اقدام هایی به شمار می رود که وزارت بهداشت در دولت دوازدهم به آن پرداخت.

** آموزش پاسخگو و عدالت محوراز دیگر برنامه های اجرایی که وزارت بهداشت در دولت دوازدهم به آن عمل کرد می توان به آغاز پیاده سازی برنامه آموزشی ملی دوره پزشکی عمومی، طراحی، تدوین، راه اندازی و اجرای برنامه آموزشی مجازی درس طب سنتی، افتتاح مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای و تدوین برنامه های تشکیلات و تأمین و استقرار نیروی انسانی آن مرکز ، طراحی و بهرهبرداری فاز 1 سامانه مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای (عملیاتی شدن سامانه برای ثبت و پیگیری تقاضاها، ثبت دوره ها و اطلاع رسانی ملی)، تدوین سیاست توسعه آموزش های مداوم غیرحضوری، توسعه راهبردی، هدفمند و ماموریت گرای برنامه های آموزشعالی سلامت و.

اشاره کرد.

** سلامت محیط و کارتوسعه دفاتر خدمات سلامت در 9 دانشگاه علوم پزشکی کشور، واگذاری صدور کارت بهداشت در 60 درصد دانشگاه های علوم پزشکی کشور به دفاتر پیشخوان دولت و واگذاری صدورکارت، بهداشت به دفاتر خدمات سلامت به صورت پایلوت، تجهیز 90 درصد بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای کشور به دستگاه های سنجش پرتابل مداخله ای، توسعه و تجهیزآزمایشگاههای مرجع بهداشت محیط و حرفه ای کشور ( قطب کشوری )، اجرای برنامه ایمنی آب آشامیدنی در تمامی مراکزاستان های کشور ( 33 شهر ) از دیگر اقدام های اجرایی این وزارتخانه به شمار می رود که در حوزه بهداشت انجام شده است.

** سلامت روان ، اجتماعی و پیشگیری از اعتیادافزایش جمعیت تحت پوشش برنامه های سلامت روان در مناطق حاشیه و شهر های بالای بیست هزار نفر به بیش از 25 میلیون نفر، آموزش و توانمند سازی تمامی کارشناسان مراقب سلامت ، سلامت روان ، پزشکان ، افزایش 25 درصدی دسترسی مردم به خدمات سلامت روان در مناطق شهری، آموزش 6450 نفر از کارکنان تحت پوشش وزارت بهداشت در راستای آموزش کارکنان دولت مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، افزایش 28 مرکز کاهش آسیب در سطح کشور، راه اندازی 2 مرکز خدمات سلامت روان جامعه نگر در شش ماهه اول سال جاری ، اجرای برنامه پیشگیری از اعتیاد در خوابگاه های دانشجویانی برای تعداد 83245 نفر، تداوم خدمات درمان مصرف الکل و مواد به بیماران در 4 شهرستان در قالب برنامه سازمان بهداشت جهانی تحت عنوان (ایراپن) ، ایجاد الگوی جامع ارائه خدمات سطح پایه و تخصصی سرپایی و بستری سلامت روان در سطح سه شهرستان از طریق راه اندازی و .

از دیگر اقدام های این حوزه است.

** حوزه تحقیقات و فناوریاین حوزه با اقدام های اجرایی همچون؛ افزایش تعداد مراکز کهورت بالغین، نوزادان، جوانان و سالمندان، توسعه برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت، موافقت با راه اندازی 20 برنامه جدید ثبت بیماری ها در دانشگاه های علوم پزشکی، جهت ارتقای برنامه ثبت سرطان جمیعتی در کشور IARC توافق با مؤسسه بین المللی تحقیقات سرطان و پیاده سازی نظام نوین اطلاعات پژوهشی پزشکی ایران (نوپا) با دوازده سامانه؛ بر فعالیت های خود در دولت دوازدهم افزود.

** حوزه توسعه مدیریت و منابعتامین 80 دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی و تحویل و توزیع در سطح کشورWD ، اخذ مجوزهای لازم و انعقاد قرارداد خرید 400 دستگاه آمبولانس، خرید و استقرار 99 دستگاه آمبولانس از طریق مناطق آزاد کشور در استان های بندرعباس، خوزستان و زاهدان، انجام اقدامات به منظور اجرایی شدن تفاهم نامه ساخت بیمارستان های هزار تختخوابی قلب و عروق شهید رجایی تهران و.

از برنامه های حوزه توسعه مدیریت و منابع محسوب می شوند.

** حوزه درمانکاهش سهم مردم از هزینه بستری از 37 درصد به 3 درصد برای روستاییان و 6 درصد برای شهرنشینان و حمایت مالی از 4,000,000 میلیون بیمار بستری، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم در مجموع بازار سلامت(دولتی- خصوصی، بستری- سرپایی) از 53 درصد به 40 درصد، حفاظت مالی از بیماران بستری در برابر هزینه ها در بیمارستان های دولتی، رونمایی از اسناد ملی مدیریت درمان سرطان سند برنامه ملی مدیریت سرطان و .

از اقدام های این حوزه به شمار می رود.

** حوزه طب سنتیدر حوزه طب سنتی می توان به تصویب افزودن 2 واحد درس شامل رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، توانبخشی و تغذیه.

همچنین این واحد درسی بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، اجباری شدن این درس برای تمامی رشته های بالینی اجباری شده است، حمایت از انتشار 21 عنوان کتاب تخصصی، 4 عنوان عمومی، 1 عنوان ویژه کودک و 2 شماره از نشریه پیام تندرستی با موضوع طب سنتی ایرانی، تدوین پیشنویس دستورالعمل تأسیس مراکز آموزشی غیر دولتی طب سنتی ایران و ارائه به معاونت محترم آموزشی و تدوین و تصویب طرح توسعه ارائه خدمات بیمارستانی طب سنتی و مکمل در برنامه ششم توسعه وزارت متبوع اشاره کرد.

** حوزه غذا و داروتداوم اجرای برچسب گذاری نشانگر رنگی برای فرآورده های غذایی و آشامیدنی مشمول ، اجرای عملیات پایش عوامل خطر تغذیه ای در مواد غذایی پرمصرف ، بررسی و تعیین سموم مجاز جهت استفاده در حشره کش های خانگی ، بازرسی کارخانه های تولید کننده محصولات غذایی، آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی خارج از کشور توسط شرکت های تایید صلاحیت شده بر روی برچسب تنظیم بازار در جهت کاهش سهم داروهای وارداتی و افزایش سهم داروهای تولید داخل از جمله اقدام هایی به شمار می روند که در یکسال گذشته در وزارت بهداشت انجام شده است.

** حوزه انتقال خونوزارت بهداشت و درمان در حوزه انتقال خون اقداماتی همچون تأمین خون مورد نیاز کشور و تولید و مصرف خون و فراوردهای خون، بهینه سازی تولید و مصرف خون و فرآورده های خون را انجام داده است.

** سازمان بیمه سلامت ایرانیانایجاد امکان ثبت اطلاعات فاکتورهای انعقادی ارائه شده به بیماران هموفیلی در بخش های بستری و بستری موقت بیمارستان های، ارائه کننده این داروها در سراسر کشور از طریق سامانه تایید خدمات (دارو) سازمان بیمه سلامت و با همکاری سازمان غذا و دارو، انعقاد تفاهم نامه با مراکز غیردولتی و خصوصی در برخی استان های کشور برای ارائه خدمات بستری و سرپایی (به جز دارو) به تمامی بیمه شدگان تحت پوشش صندوق بیمه سلامت همگانی در مراکز تشخیصی- درمانی دولتی از اقدام های سازمان بیمه سلامت ایرانیان به شمار می روند.

** انتقادها به وزیر و نوع عملکرد وزارت بهداشتدر سال های نخست وزارت سیدحسن قاضی زاده هاشمی به یکباره حجم حملات رسانه ای به وی زیاد شد و رسانه های یک جریان خاص سیاسی، وی را مورد هجمه قرارد دادند.

منتقدان او را به پولدار بودن و اشرافی گری متهم کردند و از پوشه سواری و ساخت و سازهای وی سخن ها گفتند.

اما وزیر بهداشت در این زمینه می گوید من از روز اول تأیید کردم که پولدار هستم.

نگفتم که ندارم.

الان هم نفی نمی کنم.

معتقد هستم که اگر کسی سرمایه دار است، اصل باید بر این باشد که از کجا و از چه مسیری آورده.

خیلی از افرادی که دیگران را متهم می کنند، این رفتارشان ناشی از تفکراتی است که اسلامی نیست و ما سابقه آن را در بحبوحه انقلاب، به خوبی می شناسیم و می دانیم و دیدیم.

درگیری قاضی زاده هاشمی با یکی از مسوولان محلی در یکی از شهرستان ها و توهین آقای وزیر به وی، اظهارنظر درباره مسأله فیش های حقوقی نجومی و .

از جمله موضوعات حاشیه ای مربوط به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

- واردات صافی دیالیز از جمله موضوعاتی که بارها از سوی منتقدان مورد هجمه قرار می گرفت.

آنها آمار ارایه شده از طرف قاضی زاده هاشمی را اشتباه می دانستند و برپایه اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس همچون نادر قاضی پور صبحت های هاشمی را قابل استناد نمی دانستند و معتقدند که در این مورد مدارک مستندی در کمیسیون بهداشت وجود دارد.

- موضوع فیش حقوقی وزیر بهداشت از جمله دیگر مواردی بود که با انتقادهای شدیدی روبرو شد.

برخی آن را توهین وزیر به شعور سیاسی مردم می دانستند.

- عدم توجه به شایسته سالاری و وجود تبعیض آشکار در وزارت بهداشت از دیگر مواردی بود که منتقدان آن را همواره مورد نقد قرار می دهند.

آنها می گویند وزیر بدون درنظر گرفتن شایستگی کارکنان این سازمان به تغییر آنها دست می زند.

- طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده طرحی که سبب شد بیماران در سرگردانی های تهیه دارو و حمایت های بیمه ای قرار بگیرند از دیگر مواردی محسوب می شود که برخی از مسوولان و حتی جامعه پزشکی آن را نقد می کنند و معتقد هستند که وزرات بهداشت از اجرای آن سر باز زده و با هدررفت وقت و عمر بیماران موجب تحمیل شدن هزینه های زیادی برای آنان شده است.

** انتقادهایی به طرح تحول نظام سلامتهنوز چندزمانی از اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت نگذشته بود که موج انتقادها به این طرح آغاز شد.

طرحی که قرار بود با کاهش میزان پرداختی از جیب مردم در بیمارستان های دولت باعث بهبود ارایه خدمت و افزایش رضایت مردم در حوزه خدمات سلامت شود که برای رسیدن به این هدف بیش از 7000 میلیارد تومان از طرف وزارت بهداشت هزینه در نظر گرفته شد.

** عدم اصلاح نظام سلامت با این مدلهمخوانی نداشتن این طرح با هدف اصلاح نظام سلامت از جمله ایرادهایی بود که به این طرح گرفته شد.

کارشناسان براین باورند که تحول در نظام سلامت اساسا روند دیگری را باید بگذراند.

در همین ارتباط مسعود پزشکیان، وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این خصوص می گوید: هیچ راهی به جز نظام ارجاع و پزشک خانواده، برای اصلاح نظام سلامت ایران وجود ندارد.

**بی عدالتی در اجرای طرح تحول سلامت توزیع عدالت یکی از اهداف ارائه خدمات بهداشتی درمانی به شمار می رود که در قالب توزیع عادلانه خدمات بهداشتی درمانی به سمت آن حرکت می شود.

در این طرح به سطح بندی و اولویت قرار دادن مناطق محروم و حاشیه نشین ها توجه چندانی نشده است، می توان گفت طرح تحول در سلامت در این بعد نیز نتوانسته نظام سلامت را به عدالت نزدیک کند.

در آغاز طرح نیز کارشناسان این سوال را مطرح کرده بودند که سازوکار توزیع این منابع بین مردم چگونه خواهد بود تا به یک نتیجه عادلانه برسد؟** افزایش مصرف گرایی در سیستم بهداشت و درمان تقاضای القایی در بسیاری از نظام های سلامت، یکی از چالش های اساسی و از دلایل هدر رفت منابع عمومی و فقیر شدن مردم محسوب می شود.

یکی از دلایل ایجاد تقاضای القایی استفاده بیش از حد نیاز از خدمات تخصصی و فوق تخصصی است.

کارشناسان معتقدند، آنچه امروز در دل طرح تحول نظام سلامت در جریان است جهت دادن بازار درمان به طرف خدمات تخصصی و فوق تخصصی است و با روال موجود، هزینه های زیادی به سیستم سلامت وارد خواهد شد.

از آن جمله مجتهد زاده، فوق تخصص داروسازی بالینی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: به عنوان متخصصین داروسازی بالینی نگرانی های خیلی بزرگی هم (در خصوص طرح تحول نظام سلامت) داریم.

چرا که این طرح در واقع باعث افزایش مصرف شده است.

هم در حوزه تجهیزات و هم در حوزه دارو.

** افزایش توقعات از سیستمموضوع پایدار بودن منابع مالی نظام های سلامت یکی از مسایل مهم در بحث تامین مالی نظام های سلامت دنیا است.

مسعود پزشکیان نیز معتقد است با اجرای چنین شیوه ای بدون کارشناسی و اولویت بندی سطح توقعات بالا می آید و مشکل پرداخت های نامتناسب بروز می کند.

البته هنوز پاسخ قطعی برای این سوال که آیا منابعی که امسال برای بخش سلامت اختصاص یافته اند، پایدار خواهند بود یا خیر، وجود ندارد.

** عدم اعتماد پزشکان به طرح تحول سلامت آماده سازی زیرساخت ها به ویژه برای نیروی انسانی از جمله اصول اساسی در هر سازمان اجرایی است.

ادامه اجرای این طرح مستلزم آموزش صحیح به کارکنان است.

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد است، عدم آشنایی مسوولان با این طرح و همینطور عدم اعتماد پزشکان به این طرح از مشکلات اساسی در اجرای این طرح هستند.

** وزارت بهداشت رکورددار تغییرات در دولت دوازدهمتغییرات مدیریتی در هر یک از حوزه های بهداشت، درمان و سازمان غذا و دارو، به منزله تغییر اولویت ها و اهداف اصلی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم است.

تغییر دو معاون اصلی وزیر یعنی معاونان بهداشت و درمان از جمله دگرگونی های اساسی این وزرات خانه به وسیله قاضی زاده هاشمی به شمار می رود.

** تحقق رویکرد سلامت در پایان دولت دوازدهم ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی سلامت مبتنی بر اصول و ارزش های انسانی- اسلامی و نهادینه سازی آن در جامعه، ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم با رعایت اولویت پیشگیری بر درمان و مسؤولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقای سلامت، تامین امنیت غذا و درمان، تحقیقات و فناوری علوم پزشکی با دیگر بخش ها از راه تداوم طرح تحول سلامت و اصلاحات ساختاری در نظام بهداشت و درمان به منظور پایدارسازی مالی و کیفیت و کمیت ارائه خدمات و اجتماعی کردن سلامت از ماموریت ها و برنامه های قاضی زاده هاشمی در دولت دوازدهم عنوان شده است.

** چالش های پیش روی وزارت بهداشتگستردگی تهدیدکننده های سلامت از طرف کشورهای همسایه، بار آسیب های اجتماعی و عوارض ناشی از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، رشد سریع شهرنشینی در کشور و تاثیرات منفی آن، آلودگی زیست محیطی و صنعتی هوای کشور، قراردادهای کاری موقت و محیط های کاری نامناسب، آسیب پذیر بودن کشور در برابر حوادث غیرمترقبه، نقص نظام هماهنگ برنامه ریزی و بودجه ریزی و ارزیابی عملکرد برای اهداف فرابخشی همچون سلامت و رفاه در کشور و تحریم های بانکی و مشکل در حوزه دارو از جمله موانع و چالش های پیش روی این وزارت خانه محسوب می شود.

** فرصت سه ساله برای تحقق اهداف وزارت بهداشت با وجود اینکه هنوز بندهایی از طرح تحول سلامت به طور کامل اجرا نشده و برنامه هایی مثل اجرای برنامه پزشک خانواده، پدیده زیرمیزی، مشکلات پرستاران و بهورزان و .

در دستور کار وزارت بهداشت است و تاکنون به جایی نرسیده، اما در کل می توان به عملکرد وزیر بهداشت نمره ای قابل قبول داد.

** تاکید وزیر بهداشت بر لزوم آماده بودن در برابر تحریم ها بیماران سرطانی و صعب العلاج جزو بیمارانی هستند که با وجود رنج و درد بیماری، هزینه های زیادی برای درمان نیاز دارند.

درمانی که در سال های اخیر به وسیله خیرین و وزارت بهداشت تلاش شده اقدام های زیادی برای بهبود کیفیت و کاهش هزینه های آنها صورت گیرد.

در این میان تحریم های ظالمانه آمریکا این روز ها ملموس تر شده و این بیماران و خانواده های آنها انتظار دارند که دولت و وزارت بهداشت تمهیدات جامع تری برای آنها در نظر بگیرند.

مقوله داروهای شیمی درمانی در هفته های اخیر با اما و اگر فراوانی همراه بود و با وجود تاکید پزشکان متخصص حوزه سرطان مبنی بر لزوم استفاده از داروهای خارجی در این زمینه، مسوولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند که باید داروی ایرانی برای این بیماران تجویز شود و فقط در صورت ضرورت و تایید داروی مورد نیاز برخی بیماران در یک کمیته ویژه این داروها در اختیار بیمار قرار گیرد.

درمان بیماران مبتلا به سرطان یکی از پیچیده ترین درمان ها است و شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی بوده و برای برخی بیماران هر 3 روش نیاز است.

روش اول و دوم شامل شیمی درمانی و رادیوتراپی، با مساله ارز در ارتباط بوده زیرا داروی بیشتر این بیماران از خارج تهیه شده و دستگاه های رادیوتراپی از جمله دستگاه شتاب دهنده خطی نیز به همین منوال است.

مشکل واردات منظم یکی از بزرگ ترین دشواری هایی که جامعه ایران در دوران تحریم با آن رو به رو است.

اگرچه دارو در فهرست تحریم های تحمیل شده به ایران جایگاهی نداشت اما به دلیل موانعی که تحریم های اقتصادی و بانکی مختلف، برای نقل و انتقال ارز و کالا ایجاد کرده بودند، بیماران به مشکلات بسیاری برخورده اند.

در همین ارتباط سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اکنون وقت کار کردن است و باید در مقابل تحریم ها آماده بود از روسای دانشگاه های علوم پزشکی درخواست کرد که با کنترل هزینه ها، کارها و ساخت و سازهای غیرضروری را متوقف کنند.

حال باید دید در روزهای آینده وزارت بهداشت و دولت چه تصمیمی در این زمینه می گیرند.


کلید واژه ها: قاضی زاده هاشمی - وزارت بهداشت - سلامت - بهداشت - دارو - هاشمی - وزارت - طرح تحول نظام سلامت - دولت یازدهم - زاده - طرح تحول سلامت - برنامه - قاضی - وزیر بهداشت - تامین - پزشکی - درمان - آموزش - دولت - مجلس شورای اسلامی - نظام - مقام معظم رهبری - وزیر پیشنهادی - انتقاد - سند چشم انداز - وزیر - کشور - بررسی صلاحیت - مدیریت بحران - اطلاع رسانی

آخرین اخبار سرویس:
ارتباط از دست دادن شنوایی و زوال عقل

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

چروک های پیشانی خود را جدی بگیرید

عدم تناسب اندام در نوجوانی با بیماری در میانسالی همراه است

آخرین وضعیت مجروحان حادثه تروریستی زاهدان

هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به شیوع سرخک

خطراتی که داروهای لاغری بوجود می آورند

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

ماجرای تولید اسنک از ذرت حیوانی

لیمو عمانی موجود در غذا را بخوریم یا نخوریم؟

اجرای رویکرد مددکاری جامعه ای در 20 درصد مراکز درمانی کشور

عیادت قائم مقام وزیر بهداشت از مجروحان حادثه تروریستی زاهدان

خواب می تواند با عفونت مقابله کند

خواب دیدن زیاد نشانه این بیماری خطرناک است

تشخیص پاتوژن ها با یک پلتفرم هوش مصنوعی

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

اسپرم زیاد کن قوی و البته طبیعی

علائم تشخیص درد آپاندیس

روزه داری و زخم معده

این افراد از خوردن پرتقال اجتناب کنند!

بهترین و بدترین مواد غذایی برای معده و گوارش

کبد خود را با مصرف این گیاه پاکسازی کنید

چگونه معده و روده خود را پاکسازی کنیم؟

آلودگی نوری، عامل مرگ تدریجی درختان ولیعصر

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

بیماری وحشتناک در کمین بی خواب ها

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

آندریا لِوی، راوی تاریخ تلخ «نسل ویندراش» درگذشت

جنگ، سالانه جان100 هزار شیرخواره را می گیرد!

مصرف زیاد فلوراید و خمیردندان علت ایجاد لکه بر روی مینای دندان

چطور با دارچین قند خون را فوری کاهش دهیم؟

دیسک کمر را با این خوراکی ها درمان کنید

کدام قرص دندان درد را سریع قطع می کند؟

خارج کردن تومورهای مغزی با یک روش نوین

شناسایی مجرمان تنها با تصاویر دست هایشان

بهترین کشور دنیا برای زندگی کجاست؟

12 راز شگفت آور بدن انسان

مجروحان حادثه تروریستی زاهدان هوشیاری کامل دارند

خارج کردن تومورهای مغزی با یک روش نوین

پوکی استخوان و علل و درمان آن

رفت وآمد دانش آموزان با دوچرخه در دمای منفی 17

ویتامین دی روشی نوین برای درمان بیماری سل

با خوردن این میوه به سرعت لاغر شوید

درمان گرفتگی بینی با روش های خانگی

همراه با کودکان اوتیسم

جمال زبیدی جشنواره خیریه غذا به نفع کودکان اُتیسم

چرا زوجهایی که عاشق هستند چاق می شوند؟

چه عواملی فشار خون را کاهش می دهد؟! +اینفوگرافی

7 مجروح حادثه تروریستی زاهدان به شهر خود منتقل می شوند

دلایل ایجاد خشکی چشم را بشناسید

با خوردن گریپ فروت به سرعت لاغر می شوید

روش نوین محقق ایرانی برای خارج کردن تومورهای مغزی

تصفیه خانه بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان افتتاح شد

ارتباط بین کم خوابی و خطر بروز سکته مغزی اثبات شد

آغاز پاکسازی و بهداشت باغها در مهریز

مواد خوراکی مفید در کاهش قندخون افراد دیابتی

تصفیه خانه بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان افتتاح شد

تخصیص 1000 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست خبر داد تخصیص 1000 میلیارد تومان برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

7 مجروح حادثه تروریستی زاهدان به شهر خود منتقل می شوند

تمامی بیمارستان ها به سیستم های زیست محیطی تجهیز شوند

نکته بهداشتی | پیشگیری از درد پاشنه

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در گفت وگو با فارس خبر داد تخصیص 1000 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی پسماند شهری شمال کشور

سه پروژه تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی در گیلان افتتاح شد

شناسایی تنظیم کننده های دیابت با سلول های بنیادی

ماجرای تفریح 50 هزار دلاری ترامپ چیست؟

آزمون استخدامی بهورزی در یاسوج برگزار شد

این گروه های خونی بیشتر در معرض سکته هستند

چرا داخل هواپیما باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟

این گروه های خونی بیشتر در معرض سکته هستند

تمرین های خودمراقبتی برای کارآفرینان پرمشغله

نی؛ سازِ غم و شادی ایرانیان

نمک خطر بروز سرطان معده را 68درصد بیشتر می کند

گیاهخواران بخوانند

خطراتی که داروهای لاغری بوجود می آورند

روزیاتو: 8 مشکل مهمی که عامل تعریق بیش از اندازه بدن هستند

ایران در پیوند کلیه مقام نخست خاورمیانه را دارد

طرز تهیه مرغ آلو

راهکارهایی برای کاهش دردهای میگرنی

باید و نباید هایی که اگر زانو درد دارید، باید بدانید

از جمله عوامل شکستگی استخوان

با این روش ساده مزاجتان را بشناسید و همیشه سالم باشید

این میوه را ناشتا بخورید تا قند خون بدنتان را در طول روز تنظیم کند

این عوامل می گویند دچار کمبود روی شده اید

علت های شایع خارش نوک سینه ها

راه اندازی آی سی یو هوایی در نیروی هوایی ارتش

خواب بهترین داروی عفونت است

وضعیت سلامت دونالد ترامپ به رغم چاقی بسیار خوب است

بیماری پارکینسون چیست؟علایم،تشخیص و درمان پارکینسون

کاهش ریسک سکته با مصرف سبزیجات پهن برگ

ابتلا به سرخک امسال دو برابر شده است

ماسک هایی برای از بین بردن منافذ باز پوست

12 واقعیت عجیب و جالب در مورد بدن انسان که احتمالا نمی دانید

آمار جهانی ابتلا به سرخک امسال دو برابر شده است

افزایش شیوع سرخک در جهان

چند روش ساده کاربردی برای پاک سازی کبد چرب+نشانه های بیماری

هم افزایی سه دانشگاه در قالب پروژه سلامت محور

تایید فوت پوران شریعت رضوی، همسر دکتر شریعتی

داستان دردناک زنان ونزوئلا

قاضی زاده هاشمی از طرح تحول سلامت تا تامین دارو

قاضی زاده هاشمی از طرح تحول سلامت تا تامین دارو