مطالب مرتبط:
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
افزایش قیمت مواد خوراکی نسبت به تیرماه سال گذشته+عکس
افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی/ لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند
احتمال کاهش قیمت طلا به دلیل افزایش ارزش دلار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:052018-08-19اقتصادي

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند


رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به کمبود پزشک در این سازمان گفت: در بسیاری از شهرستان ها فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، - در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

ایلنا: احمد شجاعی، جراح چشم و رییس سازمان پزشکی قانونی کشور است.

او در گفت وگویی با ایلنا درباره کمبود پزشک، بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان و حاشیه های مربوط به اهدای جسد می گوید و نسبت به بروز احتمالی مشکل در تامین مواد آزمایشگاهی مورد نیاز بدلیل افزایش قیمت دلار هشدار می دهد، به گفته او تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی مورد استفاده در پزشکی قانونی از خارج از کشور وارد می شود و بی شک افزایش قیمت دلار ممکن است؛ مشکلاتی را برای این سازمان در تامین تجهیزات و رسیدگی به پرونده های قضایی ایجاد کند.

متن این گفت وگو را در زیر می خوانید: آمار تغییر جنسیت قابل توجه نیست آمار افرادی که برای تایید اختلالات هویت جنسی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، چقدر است و اختلال چه تعداد تاکنون تایید شده اند؟ در اختلالات جنسی ضوابط بسیار سخت است و به راحتی اختلال جنسی افرادی که به ما مراجعه می کنند، را تعیین نمی کنیم؛ بلکه جلسات متعدد روانپزشکی و روانشناسی برای این افراد برگزار می کنیم و آزمایشات متعددی که از چندین ماه تا چندین سال ادامه دارد از این افراد گرفته می شود.

زمانی که مشخص شود، فردی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی گرایشات شدیدی به تغییر جنسیت دارد، اجازه تغییر هویت به او داده می شود.

مراجعه در این خصوص به سازمان بسیار زیاد است، اما در نهایت تعدادی که پس از بررسی ها و آزمایش های لازم می توانند، هویتشان را تغییر دهند، بسیار اندک است و قابل توجه نیست.

در حقیقت افرادی مجوز تغییر هویت را دریافت می کنند که شرایط ویژه ای داشته و وجودشان با آن شرایط برای جامعه به نوعی مضر است.

در این موارد محدود بر اساس عقل و منطق شرع و قانون اجازه تغییر هویت به این افراد داده شود.

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی فرستاده می شوند، چند نفر است و این افراد بیشتر شامل چه کسانی هستند؟ در سالهای گذشته تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی تحویل داده می شدند، بسیار زیاد بود به ویژه معتادان متجاهر که در خیابان ها رها می شدند، اما در سال های اخیر به ویژه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه بسیار کم شده است، چرا که بسیاری از معتادان متجاهر توسط سازمان های متولی از جمله بهزیستی جمع آوری می شوند و در زیر پوشش سازمان های متولی قرار می گیرند، از همین رو تعداد معتادان مجهول الهویه کم شده، بطوریکه در سال گذشته فقط حدود هشت مورد مجهول الهویه دفن شده اند.

البته آمار افراد مجهول الهویه که به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود، بیشتر از این است اما در نهایت پس از شناسایی 8 مورد به عنوان مجهول الهویه دفن شدند.

در واقع وقتی افراد مجهول الهویه به پزشکی قانونی ارجاع داده می شوند، عکس و مشخصات ظاهری آنها را در بخش گمشدگان کهریزک منتشر می شود تا افرادی که به دنبال گمشده ای هستند به آنجا مراجعه کرده و این افراد مجهول الهویه را شناسایی کنند.

جنازه افراد مجهول الهویه نیز تا حدود 6 ماه در پزشکی قانونی نگهداری می شود و پس از آن اگر کسی از بستگان و آشنایان آن ها مراجعه نکرد، آن فرد با عنوان مجهول الهویه دفن می شود از همین رو تعداد افرادی که به صورت مجهول الهویه دفن می شوند، بسیار کم است.

البته در سال های گذشته آمار بسیار بالایی در خصوص افراد مجهول الهویه داشتیم و گاهی اوقات این آمار به 100 نفر نیز می رسید، اما در حال حاضر همانطور که گفتم این آمار بسیار کاهش پیدا کرده است.

با انجام آزمایش های ژنتیک و DNA این روزها بسیار سریعتر افراد مجهول الهویه شناسایی می شوند.

ثبت اطلاعات 50 هزار مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک تاکنون اطلاعات چه تعداد مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ذخیره شده است؟ بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان تشکیل شده و حدود دو سال است که از فعالیت آن می گذرد، تاکنون 50 هزار فایل مجرمان در این بانک ذخیره شده است.

روز به روز بر تعداد افراد این بانک افزوده می شود و اگر با مشکلات اعتباری و کمبود بودجه مواجه نشویم، می توانیم هر ساله تعداد زیادی از اطلاعات افراد را در این بانک ذخیره کنیم.

اولویت اصلی ما در این کار مجرمان خشن و سابقه دار هستند که هنوز اطلاعات آنها به پایان نرسیده است، اگر بانک اطلاعاتی کامل باشد، در هنگام مواجه با جرم و جنایت با نمونه هایی که از صحنه جرم بدست می آوریم با استفاده از این بانک اطلاعاتی می توانیم، سریعتر مجرمان را شناسایی کنیم.

در این بانک اطلاعاتی ده گروه خاص از مجرمان شامل سارقان خشن، افرادی که در درگیری مسلحانه حضور دارند، سارقانی که به صورت باندی فعالیت می کنند و .

را در وهله اول در نظر گرفتیم و سپس اطلاعات همه افرادی که حتی برای یک بار هم جرم مرتکب شده اند، در این بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره می شود.

اصولا جرم های سنگین توسط مجرمان باسابقه انجام می شود از همین رو وجود این بانک اطلاعاتی می تواند در شناسایی مجرمان بسیار کمک کند.

همچنین شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و کرج در اولویت هستند و بیشترین آمار را در بانک اطلاعات هویت افراد دارند.

تاکنون نیز در برخی موارد اطلاعات این بانک مورد استفاده قرار گرفته است، البته هنوز به طور کامل تکمیل نشده است و ما امیدواریم با تکمیل آن بتوانیم کارایی آن را نیز افزایش دهیم.

جذب 120 پزشک در سال گذشته نتیجه یک سوم پرونده های قضایی منوط به نظر سازمان پزشکی قانونی است، با توجه به اهمیت این سازمان، در خصوص تجهیزات، آزمایشگاه ها و بودجه چه وضعیتی دارید؟ آیا با مشکلی در این زمینه ها مواجه هستید؟ نتیجه یک سوم از پرونده های قضایی در ارتباط با نظر تخصصی پزشکی قانونی است و نظر این سازمان در حقیقت مبنای بسیاری از قضاوت هاست.

در حقیقت رسیدگی و قضاوت پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی می شود، بسیار آسان تر از دیگر پرونده هاست، لذا نظر دقیق پزشکی قانونی در خصوص این پرونده ها بسیار مهم است.

هر سال آمار پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی و برای رای به دادگاه ارسال می شود، در حال افزایش است وقتی که آمار بالاتر می رود، مراجعات بیشتر و بی شک حجم کار ما در پزشکی قانونی نیز بیشتر می شود.

مشکل اول در این خصوص کمبود نیروی انسانی بویژه پزشک است.

در بسیاری از شهرستان ها ما فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

لذا همانطور که گفتم مشکل اصلی ما کمبود نیروی متخصص و پزشک است.

در حال حاضر حدود 700 پزشک در سراسر کشور در مراکز پزشکی قانونی مشغول فعالیت هستند، البته تعداد محدودی مجوز استخدام پزشک در سال گذشته به ما داده شده و 120 نفر در سال گذشته جذب این سازمان شده اند و به دنبال این هستیم که بتوانیم هر ساله مجوز استخدام پزشک را دریافت کنیم.

با افزایش قیمت دلار در تامین مواد آزمایشگاهی با مشکل مواجه می شویم در شهرهای بزرگ آزمایشگاه های تخصصی داریم و تا الان نیز در خصوص آزمایش ها مشکل خاصی نداشتیم و طبق روال همه چیز پیش رفته است، اما با توجه به اینکه بسیاری از مواد آزمایشگاهی ما از خارج از کشور تامین می شود، نمی دانیم با اوضاع و احوال فعلی و افزایش قیمت دلار باز هم می توانیم، آن ها را تامین کنیم چراکه قیمت ها افزایش پیدا کرده است.

البته تحریم نیز تا حدودی تاثیر دارد، اما ما در اوج تحریم ها نیز مواد اولیه مان را تامین می کردیم و مشکلی نداشتیم، اما در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها نمی دانیم با وجود این اعتبارات می توانیم، مواد اولیه مان را تامین کنیم یا خیر؟ درخواست ما از دولت این است که در تامین مواد مصرفی و کیت های آزمایشگاهی به ما کمک کند.

همچنین ما در خصوص فضا و مکان نیز با کمبودهایی مواجه هستیم، البته طبق برنامه کارهایمان پیش می رود، اما تامین فضا و مکان بستگی به این دارد که دولت تا چه حد بودجه عمرانی در این خصوص در نظر گرفته باشد و مطابق این بودجه در شهرهایی که هنوز نتوانستیم ساختمان های ملکی داشته باشیم، ساختمان اجاره کنیم.

البته خوشبختانه در تمام مراکز استان ها و شهرهای بزرگ ساختمان های ملکی داریم و امیدواریم در آینده نیز این مشکل را برطرف کنیم.

یکی از مسائل پزشکی قانونی همواره درآمد پایین پزشکان این سازمان نسبت به پزشکان دیگر بوده، اکنون وضعیت چگونه است؟ درآمد و دیگری سهولت کار دو انگیزه اصلی برای جذب پزشک به کار وجود دارد.

کار پزشک در پزشکی قانونی نسبت به دیگر موارد بسیار سخت تر است، اگر قرار باشد پرداختی هایمان نیز پایین باشد، دیگر انگیزه ای برای پزشک باقی نمی ماند، تلاش های بسیاری در خصوص افزایش حقوق پزشکان پزشکی قانونی شده است و با نظر مساعدی که مجلس و دولت داشتند تا حدودی توانستیم وضعیت حقوق پزشکان را بهبود ببخشیم و در حال حاضر قابل قبول است.

اعتقاد ما این است که با توجه به کار سختی که پزشکان در پزشکی قانونی دارند، باید حقوق شان افزایش داشته باشد.

اگر جلوی اهدای جسد گرفته شود، پزشکان بی سواد تحویل جامعه می دهیم طرح اهدای جسد به پزشکی قانونی دوسالی است که شروع شده و تاکنون نیز تهرانی ها بیشترین آمار را در خصوص اهدای جسد دارند، اما این طرح با مشکلاتی مواجه شده در این زمینه نیز توضیح دهید.

اکثر علما تشریح جسد مسلمان را جایز نمی دانند، مگر بنابر ضرورت.

متاسفانه نمی دانم برخی خبرنگاران با چه قصد و غرضی در خصوص اهدای جسد یک استفتایی را از مقام معظم رهبری پرسیده بودند و گفته بودند که اگر بتوان جسد را از طریق دیگری تامین کرد، آیا اهدای جسد جایز است؟ مسلما هیچ مجتهدی چنین اجازه ای را نمی دهد، اما سوال من این است که آیا دانشگاه ها توانستند، برای این موضوع نیاز خود را تامین کنند، مسلما نتوانسته اند.

اگر قرار باشد یک دانشجو، پزشک حاذقی شود، باید با آناتومی بدن آشنا باشد و راهی جز این ندارد که از طریق تشریح با جزییات و آناتومی بدن آشنا شود.

اجساد مجهول الهویه که هم تعدادشان کم است و هم قابل استفاده نیستند، بنابراین تنها راه آن اهدای جسد است که اگر قرار باشد؛ جلوی این راه هم گرفته شود، پس دانشگاه ها را باید تعطیل کنند یا پزشکان بی سواد تحویل جامعه بدهند.

اهدای جسد نفع شخصی برای کسی ندارد، بلکه نفع اجتماعی دارد و اگر قرار باشد؛ پزشک حاذقی را تربیت کنیم باید با آناتومی بدن آشنا باشد و قطعا راهی جز اهدای جسد در این خصوص وجود ندارد.

علما هم اجازه دادند که در شرایط خاص از جسد استفاده شود.

بنابراین ما با رضایت خانواده و فرد این کار را انجام می دهیم، البته می دانید که ولی میت ولی فقیه و امام زمان (عج) هستند و جسد به کسی ارث نمی رسد، اما به جهت عرفی رضایت نامه ای از فرد اهدا کننده و خانواده او گرفته می شود.

گفت وگو: نجمه رحمتی
کلید واژه ها: پزشکی قانونی - پزشک - پزشکی - قانون - افزایش قیمت دلار - سازمان پزشکی قانونی کشور - سازمان پزشکی قانونی - تغییر جنسیت - افزایش قیمت - آزمایش - قیمت دلار - اختلال - هویت - جنسی - افزایش - اختلالات - پرونده های قضایی - تامین - اختلالات جنسی - دلار - مشکل - کشور - قیمت - اختلال جنسی - شرایط - ایرانیان - آمار - معتادان - اطلاعات - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
همکاری گمرک مرزی ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

نمایندگان مجلس بر افزایش سهم کارآفرینی زنان در اقتصاد تاکید کردند

کاهش 12 درصد تصادفات جاده ای در صورت استفاده از حمل و نقل ریلی

سه طرح آب و فاضلاب در گتوند در حال اجرا است

تولید صادرات محور باید در دستور کار استان البرز قرار گیرد

رییس کمیته مزد شوراهای اسلامی کار در گفت وگو با فارس: کارگران دریافت بسته حمایتی دولت را تایید نمی کنند/ درخواست ما افزایش مزد است نه سبد کالا

گمرک: صادرات غذای کودک مجاز است

قیمت میوه های شب یلدا اعلام شد+ جدول

مدرسه شهدای بانک ملّی ایران در رامسر افتتاح شد

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (سه شنبه 27 آذر 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 27 آذر 1397)/ قیمت نیمروز

محلات با تولید چغندر قند بالاتر از شاخص کشوری

کاهش 12 درصد تصادفات جاده ای در صورت استفاده از حمل و نقل ریلی

استراتژی بیمه ما، کسب سهم بالا در بیمه های عمر و سرمایه گذاری است

توزیع 100 کیسه برنج ایرانی توسط خیران در رودان

زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت هنوز مشخص نشده است

منزلی برای فعالیت های قرآنی در فسا وقف شد

آمادگی فرمانداری ری برای کمک 100 میلیارد تومانی به شهرداری تهران

تغییرات شیوه نامه چهل ودومین مسابقات قرآن اوقاف در کدام بخش است

قیمت فروش بنزین در لایحه بودجه سال 98 تغییر نکرده است/ معلوم نیست دولت بتواند در شرایط فعلی یارانه دهک های بالا را حذف کند

عناب علمی روانه بازار می شود

هنرگردی روستایی در 100 روستا

2 برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

آموزش و پیشگیری، اساس کار مدیریت بحران است

کاهش ساعت کاری شرکت ها/ رویای 4 روز کار در هفته محقق می شود؟

10 کشوری که فوق ثروتمندان در آن زندگی می کنند

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد ارز

آخرین قیمت طلا و سکه در بازار امروز 27 آذرماه

وزیر ارتباطات: موبایل های قدیمی و روشن نشده را دوباره رجیستر خواهیم کرد

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل+ جدول

قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار

مرغ 13 هزار تومانی شد

رنو تندر 90 را بشناسید

پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

قیمت طلا افزایش یافت

قیمت نفت سقوط کرد

شیب رشد پایه پولی تندتر شد +جدول

افزایش وام مسکن بعید است

آغاز ساخت پروژه جدید مسکن مهر پردیس

شیب رشد پایه پولی تندتر شد

سازوکارهای اقتصاد آب در بخش کشاورزی ناکارآمد است

طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران افتتاح شد

احتمال افزایش قیمت بلیت قطار

استخدام منشی در شرکت آرسینا

سکه طرح جدید امروز،سه شنبه 27 آذرماه 3 میلیون و 390 هزار تومان شد

280 مورد تخلف گرانفروشی در آستانه شب یلدا در قم

بازگشت 2 میلیارد دلار سرمایه به کشاورزی با هر واگذاری فناوری به بخش خصوصی

افتتاح پروژه بزرگ ERP در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

رحمانی: دولت در بودجه 98 توجهی ویژه به تولید دارد

مبارزه با مواد مخدر نیازمند تدوین طرح های جدید است

به دنبال احقاق حق کارگران گروه ملی هستیم

27 میلیارد ریال طرح اشتغالزایی در خداآفرین تصویب شد

برخورد با گران فروشی و احتکار در جامعه ملموس باشد

2 میلیون تن نمک در معادن سمنان استخراج می شود

680 سبد کالا ویژه شب یلدا در امیرآباد دامغان توزیع شد

کارت های سوخت کیش فعلا بدون بوی بنزین و گازوییل

موانع نقش آفرینی زعفران در رونق اقتصادی گناباد

واسطه های سودجو عامل گرانی میوه در همدان هستند

افت 603 واحدی شاخص بورس با کاهش بهای نفت

21 میلیارد ریال برای مسکن مددجویان گچساران هزینه شد

2 میلیون تن نمک در معادن استان سمنان استخراج می شود

ایمن سازی راه های البرز نیازمند اعتبار است

افزایش 1400 هکتاری کشت گلخانه ای

کاهش قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار (+جدول قیمت ها)

افزایش وام مسکن بعید است

اعلام برندگان خوش شانس عید تا عید سکه

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 26 آذر

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل+ جدول

برگزاری همایش معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری مناطق آزاد کشور به میزبانی منطقه آزاد چابهار

تأکید دکتر فرحی بر لزوم ارتقاء تعلق سازمانی در پست بانک ایران

بورس همچنان قرمزپوش است

خودروسازان باید به دنبال جلب رضایت مردم باشند

بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملّی ایران در رامسر

کنایه اردکانیان به پرمصرف ها: پول زیادی نداریم

بنزین سال آینده گران نمی شود

قیمت میوه های شب یلدا اعلام شد

معاون اقتصادی رییس جمهور: آب یک مسئله ملی است، نباید نباید این مسئله ملی را تبدیل به یک مسئله سیاسی کنیم

تنها نسخه رانگلر با موتور بخار به فروش می رسد + تصاویر

برای دریافت بورس رایگان روسیه، اینجا ثبت نام کنید

نرخ خرید دلار ارزان تر شد

انباشت نیروی مازاد مهمترین دلیل مشکلات شهرداری بروجرد است

شهرداری اصفهان در پی تحقق شهرهوشمند است

بازارچه تولیدات روستایی در مرند احداث می شود

خودروهای سرگردان در جاده ی پردست انداز قیمت ها

ایمن سازی راه های البرز نیازمند اعتبار است

منبت ملایر برای جهانی شدن، برند سازی شود

2 میلیون تن نمک در معادن استان سمنان استخراج می شود

دانشجوی نخبه سروستانی برنده جایزه پروفسور فیروزآبادی شد

رونمایی از سکه مبارزه با فساد مالی در پاکستان

روحانی به حناچی درباره ساخت نمایشگاه در تهران قول همکاری داد

هم اندیشی مدیران عامل شرکت شهرک های صنعتی سراسر کشور با حضور وزیر صنعت/ توجه ویژه دولت به تولید در بودجه 98 به روایت رحمانی

فعالیت دو تولید کننده پفک با ذرت تراریخته دامی متوقف می شود؟

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران+ جدول / 27 آذر 97

دلار 4200 تومانی حذف و یارانه بیشتر شود

کاهش 80 هزار تومانی قیمت سکه

نرخ خرید دلار ارزان تر شد

بهره برداری از دو طرح خدماتی دردو شهرستان خراسان رضوی

کتابخانه مرکزی مشهد در دهه فجر امسال بهره برداری می شود

افزایش خشونت بر ضد خبرنگاران در سال 2018

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند