مطالب مرتبط:
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
افزایش قیمت مواد خوراکی نسبت به تیرماه سال گذشته+عکس
افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی/ لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند
احتمال کاهش قیمت طلا به دلیل افزایش ارزش دلار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:052018-08-19اقتصادي

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند


رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به کمبود پزشک در این سازمان گفت: در بسیاری از شهرستان ها فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، - در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

ایلنا: احمد شجاعی، جراح چشم و رییس سازمان پزشکی قانونی کشور است.

او در گفت وگویی با ایلنا درباره کمبود پزشک، بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان و حاشیه های مربوط به اهدای جسد می گوید و نسبت به بروز احتمالی مشکل در تامین مواد آزمایشگاهی مورد نیاز بدلیل افزایش قیمت دلار هشدار می دهد، به گفته او تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی مورد استفاده در پزشکی قانونی از خارج از کشور وارد می شود و بی شک افزایش قیمت دلار ممکن است؛ مشکلاتی را برای این سازمان در تامین تجهیزات و رسیدگی به پرونده های قضایی ایجاد کند.

متن این گفت وگو را در زیر می خوانید: آمار تغییر جنسیت قابل توجه نیست آمار افرادی که برای تایید اختلالات هویت جنسی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، چقدر است و اختلال چه تعداد تاکنون تایید شده اند؟ در اختلالات جنسی ضوابط بسیار سخت است و به راحتی اختلال جنسی افرادی که به ما مراجعه می کنند، را تعیین نمی کنیم؛ بلکه جلسات متعدد روانپزشکی و روانشناسی برای این افراد برگزار می کنیم و آزمایشات متعددی که از چندین ماه تا چندین سال ادامه دارد از این افراد گرفته می شود.

زمانی که مشخص شود، فردی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی گرایشات شدیدی به تغییر جنسیت دارد، اجازه تغییر هویت به او داده می شود.

مراجعه در این خصوص به سازمان بسیار زیاد است، اما در نهایت تعدادی که پس از بررسی ها و آزمایش های لازم می توانند، هویتشان را تغییر دهند، بسیار اندک است و قابل توجه نیست.

در حقیقت افرادی مجوز تغییر هویت را دریافت می کنند که شرایط ویژه ای داشته و وجودشان با آن شرایط برای جامعه به نوعی مضر است.

در این موارد محدود بر اساس عقل و منطق شرع و قانون اجازه تغییر هویت به این افراد داده شود.

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی فرستاده می شوند، چند نفر است و این افراد بیشتر شامل چه کسانی هستند؟ در سالهای گذشته تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی تحویل داده می شدند، بسیار زیاد بود به ویژه معتادان متجاهر که در خیابان ها رها می شدند، اما در سال های اخیر به ویژه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه بسیار کم شده است، چرا که بسیاری از معتادان متجاهر توسط سازمان های متولی از جمله بهزیستی جمع آوری می شوند و در زیر پوشش سازمان های متولی قرار می گیرند، از همین رو تعداد معتادان مجهول الهویه کم شده، بطوریکه در سال گذشته فقط حدود هشت مورد مجهول الهویه دفن شده اند.

البته آمار افراد مجهول الهویه که به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود، بیشتر از این است اما در نهایت پس از شناسایی 8 مورد به عنوان مجهول الهویه دفن شدند.

در واقع وقتی افراد مجهول الهویه به پزشکی قانونی ارجاع داده می شوند، عکس و مشخصات ظاهری آنها را در بخش گمشدگان کهریزک منتشر می شود تا افرادی که به دنبال گمشده ای هستند به آنجا مراجعه کرده و این افراد مجهول الهویه را شناسایی کنند.

جنازه افراد مجهول الهویه نیز تا حدود 6 ماه در پزشکی قانونی نگهداری می شود و پس از آن اگر کسی از بستگان و آشنایان آن ها مراجعه نکرد، آن فرد با عنوان مجهول الهویه دفن می شود از همین رو تعداد افرادی که به صورت مجهول الهویه دفن می شوند، بسیار کم است.

البته در سال های گذشته آمار بسیار بالایی در خصوص افراد مجهول الهویه داشتیم و گاهی اوقات این آمار به 100 نفر نیز می رسید، اما در حال حاضر همانطور که گفتم این آمار بسیار کاهش پیدا کرده است.

با انجام آزمایش های ژنتیک و DNA این روزها بسیار سریعتر افراد مجهول الهویه شناسایی می شوند.

ثبت اطلاعات 50 هزار مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک تاکنون اطلاعات چه تعداد مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ذخیره شده است؟ بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان تشکیل شده و حدود دو سال است که از فعالیت آن می گذرد، تاکنون 50 هزار فایل مجرمان در این بانک ذخیره شده است.

روز به روز بر تعداد افراد این بانک افزوده می شود و اگر با مشکلات اعتباری و کمبود بودجه مواجه نشویم، می توانیم هر ساله تعداد زیادی از اطلاعات افراد را در این بانک ذخیره کنیم.

اولویت اصلی ما در این کار مجرمان خشن و سابقه دار هستند که هنوز اطلاعات آنها به پایان نرسیده است، اگر بانک اطلاعاتی کامل باشد، در هنگام مواجه با جرم و جنایت با نمونه هایی که از صحنه جرم بدست می آوریم با استفاده از این بانک اطلاعاتی می توانیم، سریعتر مجرمان را شناسایی کنیم.

در این بانک اطلاعاتی ده گروه خاص از مجرمان شامل سارقان خشن، افرادی که در درگیری مسلحانه حضور دارند، سارقانی که به صورت باندی فعالیت می کنند و .

را در وهله اول در نظر گرفتیم و سپس اطلاعات همه افرادی که حتی برای یک بار هم جرم مرتکب شده اند، در این بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره می شود.

اصولا جرم های سنگین توسط مجرمان باسابقه انجام می شود از همین رو وجود این بانک اطلاعاتی می تواند در شناسایی مجرمان بسیار کمک کند.

همچنین شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و کرج در اولویت هستند و بیشترین آمار را در بانک اطلاعات هویت افراد دارند.

تاکنون نیز در برخی موارد اطلاعات این بانک مورد استفاده قرار گرفته است، البته هنوز به طور کامل تکمیل نشده است و ما امیدواریم با تکمیل آن بتوانیم کارایی آن را نیز افزایش دهیم.

جذب 120 پزشک در سال گذشته نتیجه یک سوم پرونده های قضایی منوط به نظر سازمان پزشکی قانونی است، با توجه به اهمیت این سازمان، در خصوص تجهیزات، آزمایشگاه ها و بودجه چه وضعیتی دارید؟ آیا با مشکلی در این زمینه ها مواجه هستید؟ نتیجه یک سوم از پرونده های قضایی در ارتباط با نظر تخصصی پزشکی قانونی است و نظر این سازمان در حقیقت مبنای بسیاری از قضاوت هاست.

در حقیقت رسیدگی و قضاوت پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی می شود، بسیار آسان تر از دیگر پرونده هاست، لذا نظر دقیق پزشکی قانونی در خصوص این پرونده ها بسیار مهم است.

هر سال آمار پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی و برای رای به دادگاه ارسال می شود، در حال افزایش است وقتی که آمار بالاتر می رود، مراجعات بیشتر و بی شک حجم کار ما در پزشکی قانونی نیز بیشتر می شود.

مشکل اول در این خصوص کمبود نیروی انسانی بویژه پزشک است.

در بسیاری از شهرستان ها ما فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

لذا همانطور که گفتم مشکل اصلی ما کمبود نیروی متخصص و پزشک است.

در حال حاضر حدود 700 پزشک در سراسر کشور در مراکز پزشکی قانونی مشغول فعالیت هستند، البته تعداد محدودی مجوز استخدام پزشک در سال گذشته به ما داده شده و 120 نفر در سال گذشته جذب این سازمان شده اند و به دنبال این هستیم که بتوانیم هر ساله مجوز استخدام پزشک را دریافت کنیم.

با افزایش قیمت دلار در تامین مواد آزمایشگاهی با مشکل مواجه می شویم در شهرهای بزرگ آزمایشگاه های تخصصی داریم و تا الان نیز در خصوص آزمایش ها مشکل خاصی نداشتیم و طبق روال همه چیز پیش رفته است، اما با توجه به اینکه بسیاری از مواد آزمایشگاهی ما از خارج از کشور تامین می شود، نمی دانیم با اوضاع و احوال فعلی و افزایش قیمت دلار باز هم می توانیم، آن ها را تامین کنیم چراکه قیمت ها افزایش پیدا کرده است.

البته تحریم نیز تا حدودی تاثیر دارد، اما ما در اوج تحریم ها نیز مواد اولیه مان را تامین می کردیم و مشکلی نداشتیم، اما در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها نمی دانیم با وجود این اعتبارات می توانیم، مواد اولیه مان را تامین کنیم یا خیر؟ درخواست ما از دولت این است که در تامین مواد مصرفی و کیت های آزمایشگاهی به ما کمک کند.

همچنین ما در خصوص فضا و مکان نیز با کمبودهایی مواجه هستیم، البته طبق برنامه کارهایمان پیش می رود، اما تامین فضا و مکان بستگی به این دارد که دولت تا چه حد بودجه عمرانی در این خصوص در نظر گرفته باشد و مطابق این بودجه در شهرهایی که هنوز نتوانستیم ساختمان های ملکی داشته باشیم، ساختمان اجاره کنیم.

البته خوشبختانه در تمام مراکز استان ها و شهرهای بزرگ ساختمان های ملکی داریم و امیدواریم در آینده نیز این مشکل را برطرف کنیم.

یکی از مسائل پزشکی قانونی همواره درآمد پایین پزشکان این سازمان نسبت به پزشکان دیگر بوده، اکنون وضعیت چگونه است؟ درآمد و دیگری سهولت کار دو انگیزه اصلی برای جذب پزشک به کار وجود دارد.

کار پزشک در پزشکی قانونی نسبت به دیگر موارد بسیار سخت تر است، اگر قرار باشد پرداختی هایمان نیز پایین باشد، دیگر انگیزه ای برای پزشک باقی نمی ماند، تلاش های بسیاری در خصوص افزایش حقوق پزشکان پزشکی قانونی شده است و با نظر مساعدی که مجلس و دولت داشتند تا حدودی توانستیم وضعیت حقوق پزشکان را بهبود ببخشیم و در حال حاضر قابل قبول است.

اعتقاد ما این است که با توجه به کار سختی که پزشکان در پزشکی قانونی دارند، باید حقوق شان افزایش داشته باشد.

اگر جلوی اهدای جسد گرفته شود، پزشکان بی سواد تحویل جامعه می دهیم طرح اهدای جسد به پزشکی قانونی دوسالی است که شروع شده و تاکنون نیز تهرانی ها بیشترین آمار را در خصوص اهدای جسد دارند، اما این طرح با مشکلاتی مواجه شده در این زمینه نیز توضیح دهید.

اکثر علما تشریح جسد مسلمان را جایز نمی دانند، مگر بنابر ضرورت.

متاسفانه نمی دانم برخی خبرنگاران با چه قصد و غرضی در خصوص اهدای جسد یک استفتایی را از مقام معظم رهبری پرسیده بودند و گفته بودند که اگر بتوان جسد را از طریق دیگری تامین کرد، آیا اهدای جسد جایز است؟ مسلما هیچ مجتهدی چنین اجازه ای را نمی دهد، اما سوال من این است که آیا دانشگاه ها توانستند، برای این موضوع نیاز خود را تامین کنند، مسلما نتوانسته اند.

اگر قرار باشد یک دانشجو، پزشک حاذقی شود، باید با آناتومی بدن آشنا باشد و راهی جز این ندارد که از طریق تشریح با جزییات و آناتومی بدن آشنا شود.

اجساد مجهول الهویه که هم تعدادشان کم است و هم قابل استفاده نیستند، بنابراین تنها راه آن اهدای جسد است که اگر قرار باشد؛ جلوی این راه هم گرفته شود، پس دانشگاه ها را باید تعطیل کنند یا پزشکان بی سواد تحویل جامعه بدهند.

اهدای جسد نفع شخصی برای کسی ندارد، بلکه نفع اجتماعی دارد و اگر قرار باشد؛ پزشک حاذقی را تربیت کنیم باید با آناتومی بدن آشنا باشد و قطعا راهی جز اهدای جسد در این خصوص وجود ندارد.

علما هم اجازه دادند که در شرایط خاص از جسد استفاده شود.

بنابراین ما با رضایت خانواده و فرد این کار را انجام می دهیم، البته می دانید که ولی میت ولی فقیه و امام زمان (عج) هستند و جسد به کسی ارث نمی رسد، اما به جهت عرفی رضایت نامه ای از فرد اهدا کننده و خانواده او گرفته می شود.

گفت وگو: نجمه رحمتی
کلید واژه ها: پزشکی قانونی - پزشک - پزشکی - قانون - افزایش قیمت دلار - سازمان پزشکی قانونی کشور - سازمان پزشکی قانونی - تغییر جنسیت - افزایش قیمت - آزمایش - قیمت دلار - اختلال - هویت - جنسی - افزایش - اختلالات - پرونده های قضایی - تامین - اختلالات جنسی - دلار - مشکل - کشور - قیمت - اختلال جنسی - شرایط - ایرانیان - آمار - معتادان - اطلاعات - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
برداشت ذرت خوشه ای در میرجاوه آغاز شد

توزیع اقلام احتکاری در بجنورد آغاز شد

تسهیلات 779 طرح اشتغال میراث فرهنگی فارس پرداخت شد

مجمع خیران سلامت چهار هزار طرح در کشور اجرا کرد

18 هزار میلیارد ریال برای قطار شهری تبریز هزینه شد

5 میلیارد ریال وام به مددجویان ابرکوه پرداخت شد

بساط ساخت و سازهای غیر مجاز در خلخال برچیده می شود

2 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر گیلانغرب پرداخت شد

«خلیج فارس» به ثبت جهانی رسید

اینفوگرافیک: سهم هر کشور از کیک اقتصادی

کاهش قیمت خودرو در راه است

رشد قیمت طلا آهسته شد

گوشت قسطی با کارت ملی و کارت یارانه!

بانک ها امروز ارز را چند می خرند؟

تسلا برنامه تولید محصولات «تمام خودران» را کنسل کرد

همه چیز درباره هیوندای النترا 2019

راه اندازی ایستگاه دوچرخه در یزد – بزودی

حوزه ارتباطات رونق خوبی گرفته است

جمع آوری 160 میلیارد ریال زکات در کُردستان

عقب نشینی آمریکا از صفر کردن صادرات نفت ایران

صدور 22 پروانه بهره برداری از صنایع معدنی در هرمزگان

بندر کاسپین در توسعه اقتصادی و احیاء جاده ابریشم نقش بین المللی دارد

در بازار خودرو چه خبر است؟

اتحادیه کسب وکارهای مجازی: دولت به پلتفرم های آنلاین حمل ونقل سهمیه بنزین بدهد

تکذیب توزیع بسته حمایتی دولت

خلیج فارس ایران به ثبت جهانی رسید

برای فرونشستن زمین توسط آب منطقه ای چکار کردیم؟

حرکت منفعلانه رنو پارس در تحریم های خودرویی

فردا؛ محاکمه یک اخلالگر بازار موبایل

نوسان های صعودی محدود در آخرین معاملات نفت

خلیج فارس ثبت جهانی شد

هشدار کانون صرافان درباره آزادی دلالان ارزی

برگزاری کنگره یکصدمین سال تربیت معلم

​کاهش 16 درصدی تعداد عناوین کتاب در شهریورماه 1397

قیمت روز میوه در میادین تره بار

گزارشگر بازی پرسپولیس و السد مشخص شد

شکست یونس امامی و مجتبی گلیج در نخستین گام

ثبت جهانی نام خلیج فارس

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/30

تولید نیمی از نان در کشور با جوش شیرین

بنزین دونرخی در راه است؟

قیمت خودرو امروز 1397/07/30|پژو پارس 65 میلیون تومان شد

صدور ویزا دو روز مانده به اربعین متوقف می شود

افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم

نگرانی فتیح بیرول از کمبود نفت بازار پس از تحریم های ایران

نزدیک شدن بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی در کشور

هزینه ماهانه 180میلیارد تومان برای درمان تهرانی ها

سیسمونی نوزاد را با توجه به نکات زیر انتخاب کنید

خلیج فارس به ثبت جهانی رسید+عکس

آخرین خبر ها از اوضاع بازار مسکن + جدول قیمت

صدور 16 هزار پروانه کاربرد علامت استاندارد در صنعت غذا

پایان برداشت فندق در گیلان

وام مسکن یکم و شرایط جدید آن

اعطای تسهیلات بانکی برای خرید فرش دستباف کرمانی + مصاحبه

زائران برای خروج موقت خودرو، کلیه مرزها را در سامانه ثبت کنند

اطلاعیه کانون صرافان به صرافی ها: دلالان ارزی را آزاد نکنید

گوشت قسطی با کارت ملی!

تحویل ارز در عراق و نارضایتی زوار  

بدهکاران میلیاردی بانکی استان در چنگال قانون

راه اندازی سامانه اطلاع از قیمت های مصوب کالا و خدمات در هرمزگان

اختصاص 400 میلیارد ریال اعتبار به آبخیزداری مرکزی

دریافت ارز مسافری در خاک عراق از ساعت 8 تا 20 و تحویل در 51 نقطه

تلاش وزارت نیرو برای تعادل بخشی به آب های زیرزمینی استان قم

چهار احتمال برای ثبت سفارش غیرمجاز خودرو

قیمت جهانی طلا امروز 1397/07/30

گرانی 70 درصدی لوازم صوتی و تصویری

تخریب نظام اقتصادی کشور با سرعت ادامه دارد (گفت وگو با علیرضا حیدری، فعال کارگری و کارشناس مدیریت بانکداری)

رشد قیمت طلا آهسته شد

سرانه مصرف لبنیات در کشور نگران کننده است

شکست برنامه 10 ساله سازمان ملل برای مقابله با مواد مخدر

عملکرد موسسات خیریه شفاف می شود/ راه اندازی کمپین «تهیه لباس گرم» برای زلزله زدگان

3 برابر شدن تعداد زندانیان مهریه به علت نوسانات قیمت ها

فعال سازی تدریجی 51 نقطه مرزی و سه شهر عراق برای توزیع ارز اربعین

استخدام کارشناس تولید محتوا،کارشناس فروش در شرکت دوریکوین

شالیزارها اصفهان را می بلعند

فروش بازی Tekken 7 از مرز 3 میلیون نسخه عبور کرد!

سمنان در شاخص ابلاغ الکترونیک قضایی در کشور برتر شد

قیمت گذاری کارگروه تنظیم بازار یزد بر پایه کارشناسی است

شرط جدید استفاده از وام مسکن یکم اعلام شد

ارائه آب و برق یارانه ای به بدمصرف ها بی عدالتی محض است/ تعویض 15 میلیون لامپ در سازمان ها و دستگاه ها

برای اخلالگران بازار ارز وثیقه نگذارید/ مجوز فعالیت تان ابطال می شود

افزایش قیمت تمام سکه و ربع سکه در بازار رشت/ کاهش قیمت نیم سکه و طلا

بهره برداری از زمین چمن در خاتم

جاده های مرزی کرمانشاه برای تردد کامیون های صادراتی مناسب نیست

افزایش 29 درصدی تلفات جاده ای در سیستان و بلوچستان

اختصاص 14 میلیارد تومان برای طرح های آبخیزداری قم

اطلاعیه کانون صرافان به صرافی ها: دلالان ارزی را آزاد نکنید

پیش بینی صدور 70 هزار ویزا برای مردم استان مرکزی تا روز اربعین

کاهش 16 درصدی عناوین کتاب/ کتابی از آستان قدس رضوی پرشمارگان شد

تجلیل از 22 تولید کننده و مهندس ناظر برتر خراسان جنوبی

اعتبار 24طرح اشتغال مددجویان بهزیستی آستارا به بانک ابلاغ شد

تسهیلات ویژه رجا برای زائران در مسیر کرمانشاه و مهران

گرانی لوازم خانگی،? بازار تعمیرات این کالا را گرم کرده است

آغاز پروازهای اربعین از دو روز دیگر

به زودی مشکل طرح ترافیک مینی بوس ها حل می شود

معرفی هارد درایو اکسترنال یک ترابایتی هواوی برای سری میت 20

گرانی فتیح بیرول از کمبود نفت بازار پس از تحریم های ایران

10 شاخص مهم برای تغییر در برق کشور آماده شد

تازه ترین قیمت خودرو های داخلی و خارجی +جدول

آغاز توزیع سبد کالای حمایتی دولت

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند