مطالب مرتبط:
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
کمبود فضای فیزیکی مهم ترین مشکل مرکز پزشکی قانونی شهریار
افزایش قیمت مواد خوراکی نسبت به تیرماه سال گذشته+عکس
افزایش قیمت 11 گروه مواد خوراکی/ لبنیات، گوشت قرمز و مرغ گران شدند
احتمال کاهش قیمت طلا به دلیل افزایش ارزش دلار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:052018-08-19اقتصادي

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند


رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به کمبود پزشک در این سازمان گفت: در بسیاری از شهرستان ها فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، - در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

ایلنا: احمد شجاعی، جراح چشم و رییس سازمان پزشکی قانونی کشور است.

او در گفت وگویی با ایلنا درباره کمبود پزشک، بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان و حاشیه های مربوط به اهدای جسد می گوید و نسبت به بروز احتمالی مشکل در تامین مواد آزمایشگاهی مورد نیاز بدلیل افزایش قیمت دلار هشدار می دهد، به گفته او تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی مورد استفاده در پزشکی قانونی از خارج از کشور وارد می شود و بی شک افزایش قیمت دلار ممکن است؛ مشکلاتی را برای این سازمان در تامین تجهیزات و رسیدگی به پرونده های قضایی ایجاد کند.

متن این گفت وگو را در زیر می خوانید: آمار تغییر جنسیت قابل توجه نیست آمار افرادی که برای تایید اختلالات هویت جنسی به پزشکی قانونی مراجعه می کنند، چقدر است و اختلال چه تعداد تاکنون تایید شده اند؟ در اختلالات جنسی ضوابط بسیار سخت است و به راحتی اختلال جنسی افرادی که به ما مراجعه می کنند، را تعیین نمی کنیم؛ بلکه جلسات متعدد روانپزشکی و روانشناسی برای این افراد برگزار می کنیم و آزمایشات متعددی که از چندین ماه تا چندین سال ادامه دارد از این افراد گرفته می شود.

زمانی که مشخص شود، فردی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی گرایشات شدیدی به تغییر جنسیت دارد، اجازه تغییر هویت به او داده می شود.

مراجعه در این خصوص به سازمان بسیار زیاد است، اما در نهایت تعدادی که پس از بررسی ها و آزمایش های لازم می توانند، هویتشان را تغییر دهند، بسیار اندک است و قابل توجه نیست.

در حقیقت افرادی مجوز تغییر هویت را دریافت می کنند که شرایط ویژه ای داشته و وجودشان با آن شرایط برای جامعه به نوعی مضر است.

در این موارد محدود بر اساس عقل و منطق شرع و قانون اجازه تغییر هویت به این افراد داده شود.

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی فرستاده می شوند، چند نفر است و این افراد بیشتر شامل چه کسانی هستند؟ در سالهای گذشته تعداد افراد مجهول الهویه ای که به پزشکی قانونی تحویل داده می شدند، بسیار زیاد بود به ویژه معتادان متجاهر که در خیابان ها رها می شدند، اما در سال های اخیر به ویژه در سال 96 تعداد افراد مجهول الهویه بسیار کم شده است، چرا که بسیاری از معتادان متجاهر توسط سازمان های متولی از جمله بهزیستی جمع آوری می شوند و در زیر پوشش سازمان های متولی قرار می گیرند، از همین رو تعداد معتادان مجهول الهویه کم شده، بطوریکه در سال گذشته فقط حدود هشت مورد مجهول الهویه دفن شده اند.

البته آمار افراد مجهول الهویه که به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود، بیشتر از این است اما در نهایت پس از شناسایی 8 مورد به عنوان مجهول الهویه دفن شدند.

در واقع وقتی افراد مجهول الهویه به پزشکی قانونی ارجاع داده می شوند، عکس و مشخصات ظاهری آنها را در بخش گمشدگان کهریزک منتشر می شود تا افرادی که به دنبال گمشده ای هستند به آنجا مراجعه کرده و این افراد مجهول الهویه را شناسایی کنند.

جنازه افراد مجهول الهویه نیز تا حدود 6 ماه در پزشکی قانونی نگهداری می شود و پس از آن اگر کسی از بستگان و آشنایان آن ها مراجعه نکرد، آن فرد با عنوان مجهول الهویه دفن می شود از همین رو تعداد افرادی که به صورت مجهول الهویه دفن می شوند، بسیار کم است.

البته در سال های گذشته آمار بسیار بالایی در خصوص افراد مجهول الهویه داشتیم و گاهی اوقات این آمار به 100 نفر نیز می رسید، اما در حال حاضر همانطور که گفتم این آمار بسیار کاهش پیدا کرده است.

با انجام آزمایش های ژنتیک و DNA این روزها بسیار سریعتر افراد مجهول الهویه شناسایی می شوند.

ثبت اطلاعات 50 هزار مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک تاکنون اطلاعات چه تعداد مجرم در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ذخیره شده است؟ بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایرانیان تشکیل شده و حدود دو سال است که از فعالیت آن می گذرد، تاکنون 50 هزار فایل مجرمان در این بانک ذخیره شده است.

روز به روز بر تعداد افراد این بانک افزوده می شود و اگر با مشکلات اعتباری و کمبود بودجه مواجه نشویم، می توانیم هر ساله تعداد زیادی از اطلاعات افراد را در این بانک ذخیره کنیم.

اولویت اصلی ما در این کار مجرمان خشن و سابقه دار هستند که هنوز اطلاعات آنها به پایان نرسیده است، اگر بانک اطلاعاتی کامل باشد، در هنگام مواجه با جرم و جنایت با نمونه هایی که از صحنه جرم بدست می آوریم با استفاده از این بانک اطلاعاتی می توانیم، سریعتر مجرمان را شناسایی کنیم.

در این بانک اطلاعاتی ده گروه خاص از مجرمان شامل سارقان خشن، افرادی که در درگیری مسلحانه حضور دارند، سارقانی که به صورت باندی فعالیت می کنند و .

را در وهله اول در نظر گرفتیم و سپس اطلاعات همه افرادی که حتی برای یک بار هم جرم مرتکب شده اند، در این بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره می شود.

اصولا جرم های سنگین توسط مجرمان باسابقه انجام می شود از همین رو وجود این بانک اطلاعاتی می تواند در شناسایی مجرمان بسیار کمک کند.

همچنین شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و کرج در اولویت هستند و بیشترین آمار را در بانک اطلاعات هویت افراد دارند.

تاکنون نیز در برخی موارد اطلاعات این بانک مورد استفاده قرار گرفته است، البته هنوز به طور کامل تکمیل نشده است و ما امیدواریم با تکمیل آن بتوانیم کارایی آن را نیز افزایش دهیم.

جذب 120 پزشک در سال گذشته نتیجه یک سوم پرونده های قضایی منوط به نظر سازمان پزشکی قانونی است، با توجه به اهمیت این سازمان، در خصوص تجهیزات، آزمایشگاه ها و بودجه چه وضعیتی دارید؟ آیا با مشکلی در این زمینه ها مواجه هستید؟ نتیجه یک سوم از پرونده های قضایی در ارتباط با نظر تخصصی پزشکی قانونی است و نظر این سازمان در حقیقت مبنای بسیاری از قضاوت هاست.

در حقیقت رسیدگی و قضاوت پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی می شود، بسیار آسان تر از دیگر پرونده هاست، لذا نظر دقیق پزشکی قانونی در خصوص این پرونده ها بسیار مهم است.

هر سال آمار پرونده هایی که توسط پزشکی قانونی بررسی و برای رای به دادگاه ارسال می شود، در حال افزایش است وقتی که آمار بالاتر می رود، مراجعات بیشتر و بی شک حجم کار ما در پزشکی قانونی نیز بیشتر می شود.

مشکل اول در این خصوص کمبود نیروی انسانی بویژه پزشک است.

در بسیاری از شهرستان ها ما فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان ها نیز اصلا پزشکی نداریم، در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.

لذا همانطور که گفتم مشکل اصلی ما کمبود نیروی متخصص و پزشک است.

در حال حاضر حدود 700 پزشک در سراسر کشور در مراکز پزشکی قانونی مشغول فعالیت هستند، البته تعداد محدودی مجوز استخدام پزشک در سال گذشته به ما داده شده و 120 نفر در سال گذشته جذب این سازمان شده اند و به دنبال این هستیم که بتوانیم هر ساله مجوز استخدام پزشک را دریافت کنیم.

با افزایش قیمت دلار در تامین مواد آزمایشگاهی با مشکل مواجه می شویم در شهرهای بزرگ آزمایشگاه های تخصصی داریم و تا الان نیز در خصوص آزمایش ها مشکل خاصی نداشتیم و طبق روال همه چیز پیش رفته است، اما با توجه به اینکه بسیاری از مواد آزمایشگاهی ما از خارج از کشور تامین می شود، نمی دانیم با اوضاع و احوال فعلی و افزایش قیمت دلار باز هم می توانیم، آن ها را تامین کنیم چراکه قیمت ها افزایش پیدا کرده است.

البته تحریم نیز تا حدودی تاثیر دارد، اما ما در اوج تحریم ها نیز مواد اولیه مان را تامین می کردیم و مشکلی نداشتیم، اما در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها نمی دانیم با وجود این اعتبارات می توانیم، مواد اولیه مان را تامین کنیم یا خیر؟ درخواست ما از دولت این است که در تامین مواد مصرفی و کیت های آزمایشگاهی به ما کمک کند.

همچنین ما در خصوص فضا و مکان نیز با کمبودهایی مواجه هستیم، البته طبق برنامه کارهایمان پیش می رود، اما تامین فضا و مکان بستگی به این دارد که دولت تا چه حد بودجه عمرانی در این خصوص در نظر گرفته باشد و مطابق این بودجه در شهرهایی که هنوز نتوانستیم ساختمان های ملکی داشته باشیم، ساختمان اجاره کنیم.

البته خوشبختانه در تمام مراکز استان ها و شهرهای بزرگ ساختمان های ملکی داریم و امیدواریم در آینده نیز این مشکل را برطرف کنیم.

یکی از مسائل پزشکی قانونی همواره درآمد پایین پزشکان این سازمان نسبت به پزشکان دیگر بوده، اکنون وضعیت چگونه است؟ درآمد و دیگری سهولت کار دو انگیزه اصلی برای جذب پزشک به کار وجود دارد.

کار پزشک در پزشکی قانونی نسبت به دیگر موارد بسیار سخت تر است، اگر قرار باشد پرداختی هایمان نیز پایین باشد، دیگر انگیزه ای برای پزشک باقی نمی ماند، تلاش های بسیاری در خصوص افزایش حقوق پزشکان پزشکی قانونی شده است و با نظر مساعدی که مجلس و دولت داشتند تا حدودی توانستیم وضعیت حقوق پزشکان را بهبود ببخشیم و در حال حاضر قابل قبول است.

اعتقاد ما این است که با توجه به کار سختی که پزشکان در پزشکی قانونی دارند، باید حقوق شان افزایش داشته باشد.

اگر جلوی اهدای جسد گرفته شود، پزشکان بی سواد تحویل جامعه می دهیم طرح اهدای جسد به پزشکی قانونی دوسالی است که شروع شده و تاکنون نیز تهرانی ها بیشترین آمار را در خصوص اهدای جسد دارند، اما این طرح با مشکلاتی مواجه شده در این زمینه نیز توضیح دهید.

اکثر علما تشریح جسد مسلمان را جایز نمی دانند، مگر بنابر ضرورت.

متاسفانه نمی دانم برخی خبرنگاران با چه قصد و غرضی در خصوص اهدای جسد یک استفتایی را از مقام معظم رهبری پرسیده بودند و گفته بودند که اگر بتوان جسد را از طریق دیگری تامین کرد، آیا اهدای جسد جایز است؟ مسلما هیچ مجتهدی چنین اجازه ای را نمی دهد، اما سوال من این است که آیا دانشگاه ها توانستند، برای این موضوع نیاز خود را تامین کنند، مسلما نتوانسته اند.

اگر قرار باشد یک دانشجو، پزشک حاذقی شود، باید با آناتومی بدن آشنا باشد و راهی جز این ندارد که از طریق تشریح با جزییات و آناتومی بدن آشنا شود.

اجساد مجهول الهویه که هم تعدادشان کم است و هم قابل استفاده نیستند، بنابراین تنها راه آن اهدای جسد است که اگر قرار باشد؛ جلوی این راه هم گرفته شود، پس دانشگاه ها را باید تعطیل کنند یا پزشکان بی سواد تحویل جامعه بدهند.

اهدای جسد نفع شخصی برای کسی ندارد، بلکه نفع اجتماعی دارد و اگر قرار باشد؛ پزشک حاذقی را تربیت کنیم باید با آناتومی بدن آشنا باشد و قطعا راهی جز اهدای جسد در این خصوص وجود ندارد.

علما هم اجازه دادند که در شرایط خاص از جسد استفاده شود.

بنابراین ما با رضایت خانواده و فرد این کار را انجام می دهیم، البته می دانید که ولی میت ولی فقیه و امام زمان (عج) هستند و جسد به کسی ارث نمی رسد، اما به جهت عرفی رضایت نامه ای از فرد اهدا کننده و خانواده او گرفته می شود.

گفت وگو: نجمه رحمتی
کلید واژه ها: پزشکی قانونی - پزشک - پزشکی - قانون - افزایش قیمت دلار - سازمان پزشکی قانونی کشور - سازمان پزشکی قانونی - تغییر جنسیت - افزایش قیمت - آزمایش - قیمت دلار - اختلال - هویت - جنسی - افزایش - اختلالات - پرونده های قضایی - تامین - اختلالات جنسی - دلار - مشکل - کشور - قیمت - اختلال جنسی - شرایط - ایرانیان - آمار - معتادان - اطلاعات - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
احتمال توقیف ساختمان شهرداری رشت توسط بانک شهر

ضوابط جدید قانون مقررات ملی ساختمان درباره انشعاب آب منازل

سود ماه شمار را چطور محاسبه می کنند؟

تورم قیمت مصرف کننده 39.6 درصد شد

بانک ملی ایران، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

سایه سنگین تورم 20 درصدی،بر سر سفره های مردم

بررسی انیمیشن How To Train Your Dragon 3؛ ایستگاه آخر سواران اژدها

سرمایه گذاری عظیم چین درایران به چالش با آمریکا منجر شد

قاشق و چنگال مخصوص معتادان به موبایل

موستانگ عتیقه در تهران!

آفریقای جنوبی: از این پول ها برای وام دادن به زیمبابوه نداریم

حمایت از اشتغال و کسب و کار با اعطای تسهیلات بدون سود

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

به این افراد بسته حمایتی تعلق نمی گیرد

پشت پرده حذف صفر از پول ملی!

جریمه بابت بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات

فراخوان مسابقه طراحی الگوی معماری ساختمان های بانک ملی ایران

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد ساخت 400 هزار واحد مسکونی در کشور طی 2 سال آینده

سرمایه گذاری عظیم چین در ایران به چالش با آمریکا منجر شد

احتمال توقیف ساختمان شهرداری رشت توسط بانک شهر

جدیدترین آمار نرخ تورم کشور اعلام شد

بودجه 98 شهرداری رشت با 30 درصد کاهش تقدیم شورا شد

اکوسیستمی به سبک هوآوی

حاضرم جایم را به جوان ها بدهم

آفریقای جنوبی: از این پول ها برای وام دادن به زیمبابوه نداریم

طرح «پزشک خانواده شهری» در کل کشور اجرایی می شود

بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی

علت پلاک نشدن سمند EF7 چیست؟

سودهای جدید بانکی چگونه محاسبه می شوند؟

افتتاح 3 طرح معدنی و فولادی در استان کرمان

خبر شنیدنی برای کارگران/افزایش چشمگیر حق مسکن در سال 98

خبر خوش برای بازنشستگان کشوری

توزیع گوشی های ارزان قیمت از اواخر این هفته

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

​بانک صادرات ایران استخدام می کند

جهت ثبت نام وام ضروری اینجا کلیک کنید

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی برگزار شد

فراهم شدن زمینه مذاکره با شرکت های خارجی در جزیره کیش

خدمت جدید بانک کشاورزی از اول بهمن ماه اجرایی می شود: واریز سود سپرده ها در تاریخ متناظر با افتتاح حساب

قیمت خودرو ارزان می شود؟

واردات کفش و پوشاک ممنوع است

هدایا و جوایز ارزنده بانک ایران زمین در جشنواره بانکداری الکترونیک

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

رییس کل بیمه مرکزی: استقرار مدیریت ریسک در صنعت بیمه زیرساخت حاکمیت شرکتی

با حضور مدیرعامل بانک کشاورزی صورت گرفت:انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک و خدمات پرداخت

​خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری 9 ماهه بانک صادرات ایران 188 درصد افزایش یافت

آغاز جشنواره پذیرندگان پایانه های فروش بانک ایران زمین با هزاران جایزه

سوخت توزیع شود یا نشود؟

فراخوان مسابقه طراحی الگوی معماری ساختمان های بانک ملی ایران

کاهش هزینه های حمل و نقل کالا با اجرای طرح کاپوتاژ از طریق بنادر

تقاضا برای مسکن مهر هشتگرد زیاد شد

بهره‫مندی 95 درصد روستاهای گلستان از نعمت گاز/ گازرسانی به 147 واحد صنعتی در دهه فجر

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟

مدیرعامل شرکت گاز گلستان خبر داد بهره‫مندی 95 درصد روستاهای گلستان از نعمت گاز/ گازرسانی به 147 واحد صنعتی در دهه فجر

ساخت 400هزار مسکن تا 2سال آینده در کشور

فراهم شدن زمینه مذاکره با شرکت های خارجی در جزیره کیش

قابل توجه سرخابی ها

خلاقیت عامل تحرک بازار بیمه ای

مدیرعامل ساتا: بیمه اعتمادبخش بازارهای کسب و کار

اعلام رضایت اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی درودگران و مبل سازان کشور از عملکرد بانک توسعه تعاون

​بانک صادرات ایران استخدام می کند

نرخ تورم دی ماه به 20.6 درصد رسید/ تورم نقطه ای 39.6 درصد

افزایش تعداد شهر های خنج

واردات مواد ضروری خطوط تولید بدون انتقال ارز

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد

توزیع 600 هزار گوشی موبایل با نرخ ارز نیمایی

واریز آخرین مرحله بسته حمایتی تا پایان امشب

خسارت بارندگی در کهگیلویه 370 میلیارد ریال برآورد شد

آغاز طرح نظارتی ویژه نوروز از امروز

ساخت 400 هزار مسکن تا 2 سال آینده در کشور

نتیجه بازرسی ها از تولیدکننده های اسنک پُف دار به کجا رسید؟

400 میلیارد تومان؛ حداقل بودجه لازم برای توسعه خودروهای اشتراکی در تهران [تماشا کنید]

وظیفه بانک توسعه تعاون ارائه خدمات تخصصی و بانکی به تعاون گران است

خوش نشینی در محله فرمانیه تهران چقدر خرج دارد؟

استخدام کارشناس پشتیبانی و استقرار سیستم های مالی و حسابداری

مجوز مجلس برای اعطای تسهیلات 2میلیارد دلاری خارجی برای توسعه مترو

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

حق مسکن کارگران افزایش یافت

حق مسکن کارگران 100 هزار تومان شد

البرز عاری آنفولانزای پرندگان

پرداخت 28 هزار فقره تسهیلات خوداشتغالی بانک ملی ایران برای رونق بازار کار

بانک ملی ایران، تامین کننده منابع مالی بزرگ ترین طرح های عمرانی و خدماتی

دکتر صالح آبادی و هیات همراه به یاسوج و شیراز سفر می کنند

پیشنهاد پرداخت وام 3 میلیون تومانی برای تولد فرزند / افزایش مبلغ وام ازدواج به 25 میلیون تومان

صیادان بومی از صید های مخرب در آب های کم عمق ساحلی هراس دارند

50 میلیارد تومان به توسعه روستاهای جیرفت تخصیص یافت

1450 میلیارد تومان برای پرداخت بسته حمایتی از سوی دولت به تأمین اجتماعی پرداخت شده است

گرانی ادوات صید علت افزایش قیمت آبزیان است/عرضه آبزیان منجمد در فروشگاه گامرون

اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی درباره سبد کالای بیمه شدگان

رییس بیمارستان امام خمینی خبر داد :بیمارستان پرحاشیه فروخته شد

از حذف طرح زوج و فرد پایتخت چه خبر؟

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

سود هرسهم «جم» تا 300 تومان افزایش می یابد

شناخت استعدادهای فردی ،تیمی ،سازمانی از طریق سنجش رایگانPDA

مرکز پژوهش های مجلس: پیشنهاد پرداخت وام 3 میلیون تومانی برای تولد فرزند

چرایی و چگونگی بارورسازی ابرها با پهپاد

بانک انصار تندیس نقره ای نخستین جایزه ملی حسابرسی داخلی کشور را به دست آورد

افزایش 15درصدی تولید زعفران

یشتر اراضی پرورش میگو به افراد بومی واگذارشده/پساب مزارع پرورش میگو برای رشد جنگل های حرا مفید است

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند

دفن 8 مجهول الهویه در سال 96 / عدم تاسیس مرکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان ها بدلیل نبود پزشک/مراجعه برای تغییر جنسیت زیاد است/ افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می کند