مطالب مرتبط:
اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)
تمامیت و کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمالی امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ نگاهی به سیرت و منش باقرالعلوم(ع)
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:022018-08-19سياسي

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)


هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنچمین پیشوای شیعیان است.

امام بزرگواری که عمر پربرکت خویش را در مسیر نشر علم و تبیین دانش تشیع سپری کرد و با ایستادگی در برابر تشتت اندیشه ‏های دینی و فرقه های انحرافی به احیای اسلام حقیقی همت گماشت.

- ": امام محمدباقر(ع) پنجمین امام شیعیان، شکافنده و تبیین کننده علوم اسلامی است.

امام همامی که از زمینه سازی های پدر خود امام سجاد(ع) در راستای معرفی مکتب تشیع و مبارزه با طاغوت زمان، بهره برداری های بسیار کرد و با تربیت شاگردان برجسته و تبیین فقه راه و روش اهل بیت(ع) تلاش های فراوانی برای حفظ اسلامی حقیقی انجام داد.

ایشان در کودکی در حماسه عاشورای حسینی حضور داشت و بر پایه فرهنگ عاشورا رشد و پرورش یافت.

امام محمدباقر(ع) تجسمی از ارزش های والای انسانی و کمالات اخلاقی بود.

بی شک آشنایی با سیره علمی، تربیتی، سیاسی و اخلاقی آن امام همام راهنمای خوبی برای مسلمانان در مسیر پر پیچ و خم زندگی به شمار می رود.

پنجمین ستاره تابناک آسمان امامت روایت های بسیاری را در زمینه فقه، توحید، سنت نبوی، قرآن، اخلاق و آداب نقل کرد و در 19 سال امامت خویش گام های موثری را در راه تدوین دیدگاه های شیعه و مبارزه با مکتب ها و تفکرهای انحرافی برداشت.

این امام همام سرانجام پس از مجاهدت ها و مبارزه های روشنگرانه در هفتم ذیحجه 114 قمری در شهر مدینه به دستور هشام بن عبدالملک مسموم شد و به شهادت رسید.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) با حجت الاسلام مسعود انصاری مدرس حوزه علمیه قم و پژوهشگر امور دینی به گفت وگو پرداخته است.

** تشکیل حوزه های علمیه و هویت بخشی به آنها زندگی امام محمدباقر(ع) با فراز و نشیب های مختلفی همراه بود به طوری که ایشان همواره به دلیل شرایط خاص سیاسی در انزوا قرار داشت.

این امام بزرگوار می دانست که فرهنگ تشیع در حال پیش روی به طرف انحرافات است و باید در این هنگام به یک انقلاب وسیع فرهنگی دست زد.

این عمل ایشان همراه با تشکیل حوزه علمیه و تربیت شاگردان برجسته فقه آل محمد(ص) همراه شد تا خط فکری تشیع را بر همگان آشکار کند.

در همین ارتباط حجت الاسلام انصاری با اشاره به این موضوع که امام محمدباقر(ع)زمینه سازی ها و تلاش های بسیاری برای تعمیق و هویت بخشی به حوزه های علمیه کرد، گفت: روشنگری های جامعه امروز به دلیل نشر اندیشه های پنجمین امام شیعیان(ع) و گسترس معارف دینی به وسیله آن حضرت(ع) است.

در همین زمینه حوزه های علمیه در سراسر جهان اسلام رسالت مهمی را برعهده دارند و باید با تربیت شاگردان، نهضت فرهنگی آن امام همام(ع) را ادامه دهند.

بر تمامی طلاب و جوانان واجب است تا فعالیت های علمی، احادیث و روایت های ائمه اطهار به ویژه امام محمدباقر(ع) را به عنوان موسس حوزه علمیه سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.

** حکومت و سیاست در سیره پنجمین امام شیعیان امام باقر(ع) با وجود تمام سخت گیری های حاکمان بنی امیه هیچگاه از تبیین معارف اهل بیت(ع) دست برنداشت.

زراره یکی از اصحاب امام(ع) حدیثی از ایشان در تشریح مبانی اسلام روایت می کند که اسلام بر پنج چیز استوار است؛ نماز و زکات حج و روزه و ولایت زراره می گوید: عرض کردم کدام یک از این مبانی برتر است؟ حضرت(ع) فرمود: ولایت و رهبری برتر است زیرا کلید و راهگشای مبانی دیگر است و این رهبر؛ راهنمای مبانی دیگر است.

این مدرس حوزه علمیه با بیان این مطلب که دوران امامت امام محمدباقر(ع) از لحاظ سیاسی با مشکلات فراوانی روبرو بود، اظهار داشت: فساد سیاسی حاکمیت، مدیریت بنی امیه و رشد انحراف در معارف دینی در جامعه اسلامی آن روزگار دیده می شد که همگی متکی بر آداب و سنن جاهلی بودند.

تبعیض، بی عدالتی، جهالت، فساد اخلاقی و .

به عنوان نوعی مقابله با اسلام بود اما با تمام این شرایط امام محمدباقر(ع) در اواخر دوران بنی امیه و اوایل حکومت بنی عباس فرصت بزرگی را برای تشکیل جلسات بحث، گفت وگو و مناظرات علمی فراهم آورد و با استفاده از این مهم یک دگرگونی گسترده علمی را در جهان اسلام پایه گذاری کرد.

چنانکه دانشمندان مسلمان گام های بلندی در راه شکوفایی درخت دانش و علم بر داشتند و از همان زمان دوران درخشان تمدن اسلامی پدیدار شد.

حجت الاسلام انصاری الگوگرفتن رهبران جامعه اسلامی از شیوه حکومت داری امام محمدباقر(ع) را لازم و ضروری دانست و توضیح داد: جامعیت یکی از مهمترین ویژگی های بارز امام محمدباقر(ع) به شمار می رفت.

بنابراین لازم به نظر می رسد، اینک حاکمان و رهبران جامعه اسلامی با الگوگیری از همه فضایل و ویژگی های رفتاری در زمینه زمامداری راه ایشان را ادامه دهند.

پاسخگویی به پرسش های مردم، کار و تلاش برای فراهم آوردن حداقل نیازها، حضور سازنده و موثر در جامعه، رعایت حقوق شهروندی، اهتمام به حقوق مالی مردم و .

تنها پاره ای از مسوولیت هایی محسوب می شود که مسوولان و زمامداران در جامعه اسلامی به ویژه ایران باید بدان عمل کنند.

نقدپذیری مسوولان و ارشاد آنان در برخی مواقع به وسیله دیگر افراد و شهروندان می تواند آنها را در امر زمامداری کمک کند زیرا امام محمدباقر(ع) نیز هنگامی که کیان کشور و آبروی اسلام را در خطر می دید خلفا را از راهنمایی و ارشادهای خود محروم نمی کرد.

** سیره علمی امام محمدباقر(ع) دانشمندان و شخصیت های علمی برجسته آن زمان به علم و دانش بی نظیر آن حضرت(ع) اذعان داشتند و از مقام علمی ایشان استفاده و بهره می بردند.

مدرس حوزه علمیه قم، امام محمدباقر(ع)را اشاعه گر علم و دانش دانست و گفت: این امام بزرگوار را باقرالعلوم یعنی شکافنده علم نامیدند که با تربیت شاگردانی در راه تبلیغ و ترویج دین گام های بلند و مؤثری برداشت.

اینک با مرور بر کارنامه جامعه اسلامی ایران، شاهد آن هستیم که حوزه علم و فناوری از چنان رشد چشمگیری برخوردار شده است که با وجود نوظهور بودن برخی رشته ها سعی دارد تا دستاوردهای بیشتری را کسب کند.

دانشجویان و نخبگان انقلابی در حوزه های علمی و آموزشی با تولید علم و مقاله های برتر، کسب مقام های نخست در فناوری های جدید، نانو و پزشکی توانسته اند کشور را به جایگاه بالایی در سطح منطقه و بین الملل برسانند.

** گسترش اخلاق مداری در جامعه اخلاق نیکو، بخش عمده ای از دینداری به شمار می رود که در روایت های بسیاری از ائمه اطهار و رسول اکرم(ص) بدان اشاره شده است.

جامعه اسلامی زمانی بر راه درست خواهد رفت و در برهه ای شایسته این صفت خواهد بود که بیش از همیشه بر مسیر اخلاق انسانی گام بردارد؛ چون موازین اخلاقی برای هر فردی همچون قوانین برای جامعه است.

بنابراین باید با بهره گیری از سیره این امام همام(ع) در همه مراحل زندگی با روشن بینی و بصیرت، اخلاق را سرلوحه قرار داد تا اینگونه راه های دشوار هموار شود.

حجت الاسلام انصاری در پایان لازمه دوری از هرگونه زوال و گمراهی جامعه اسلامی را انعطاف پذیری و رعایت اخلاق دانست و خاطر نشان کرد: جامعه اسلامی باید از انعطاف پذیری کافی برای اِعمال تغییرات برخوردار باشد زیرا اگر این مساله رعایت نشود محکوم به زوال است.

اخلاق مداری و پایبندی به اصول آن، جامعه را از بسیاری از آسیب های اجتماعی مصون می دارد زیرا هر اندازه توجه به این مقوله کمرنگ شود، معضل های اجتماعی گسترش پیشتری می یابد.

در جامعه امروزی با رشد و توسعه و دستیابی به پیشرفت های علمی و دور شدن بشر از اخلاقیات روزبه روز گرفتاری های جدیدی گریبان جوامع را می گیرد که خود نشان از اهمیت اخلاق مداری دارد.

بنابراین تضمین سلامت و امنیت جامعه درگرو رعایت اخلاق در همه زمینه ها به شمار می رود.


کلید واژه ها: امام - اسلام - سالروز شهادت - حوزه علمیه - مبارزه - شیعیان - حجت الاسلام انصاری - فرهنگ - شهادت - همراه - تربیت - حوزه علمیه قم - اندیشه - اسلامی - انصاری - عاشورا - اطلاع رسانی - حقیقی - زندگی - سیاسی - مسلمانان - هویت - فرهنگی - تابناک - امروز - ستاره - مدینه - مسموم - اطلاع - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
اخلال در سیستم موشکی، دروغ است

پنج زندانی جرائم غیرعمد از زندان های هرمزگان آزاد شدند

رهبر معظم انقلاب: دشمن ضعیف است، مسئولان فریب نخورند

فعالیت 300 هزار مددجوی کمیته امداد در مشاغل مختلف پس از فارغ التحصیلی

مهم ترین جرم نامزد ریاست جمهوری آمریکا

معاون وزیر کشور: اقدام پاکستان انتظارات ما را برآورده نکرده است

روایت جهانگیری از افتضاح نشست ورشو

استخدام نیروی خانم جهت کافه رستورانی در بندرعباس

استخدام راننده در تاکسی سرویس نگارستان

فلاحت پیشه :
 
 صحبت های ظریف در نشست مونیخ مواضع محکم ایران را نشان داد

استخدام شاگرد ساده جهت لوله کشی ساختمان در خراسان رضوی

جزییات شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی، شریعتمداری و سردار نقدی/ هیچ یک از شکایت ها به نتیجه نرسیده است/ رییس دولت اصلاحات در بنیاد باران مستقر است

لاریجانی: ایران آماده تقویت روابط با چین است

استخدام رشته کامپیوتر با گرایش نرم افزار و سخت افزار در اصفهان

استخدام برشکار ماهر جهت کارگاه خدماتی MDF در قم

تلاش دولت ترامپ برای مجهز کردن سعودی ها به فناوری هسته ای

سندرز با شعار «انقلاب» آمد

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه مانتو در قم

اولویتمان حفظ تولید موجود است

نقض غرض بنیادین در اف ای تی اف

فاضل میبدی: شعارهای حاشیه ای راهپیمایی قم از ستاد خاصی هدایت می شود/ این جریان ها از زمان دولت اصلاحات، این حرکات را آغاز کردند

استخدام حسابدار برای شرکت ساختمانی در هرمزگان

بازداشت 2 مسئول در شمیرانات

مشاور اسد مخالفت خود با ایده اعطای حکومت خودمختاری به کردها را اعلام کرد

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

موضع پلیس به پیامک های تهدیدآمیز در مورد پالرمو

جواد امام: شکایات خاتمی هیچ یک به نتیجه نرسیده

کرسی آزاد اندیشی «نظام جمهوری اسلامی؛ کارآمدی یا ناکارآمدی» در خمینی شهر برگزار شد

پرونده «1000 سرویس بهداشتی» دوباره باز شد

استخدام تعدادی جوشکار با حقوق قانون کار در مشهد

مشکل مردم بندرانزلی برای ساخت و ساز در اراضی ساحلی برطرف شد

میرلوحی: با سوال از روحانی چه اتفاقی می افتد؟

استخدام شاگرد جهت فروشگاه شیرین عسل در هرمزگان

استخدام رستوران جوادی

مستند «روایت رهبری» از شبکه اول و مستند سیما پخش خواهد شد

نمایندگان با ایجاد جدول معافیت های مالیاتی پیوست بودجه سنواتی موافقت کردند

مصوبه جدید مجلس درباره بهای گاز و برق در سال 98

استخدام اپیلاسیون کار برای سالن زیبایی بانوی جنوب در هرمزگان

طلاق صوری برای دریافت مستمری؟

استخدام فروشنده جهت فروشگاه پوشاک در محدوده مهرشهر

تشریح جزییات پشت پرده ادعای بدهی 54 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران

استخدام دو نفر صندوقدار خانم برای یک کارواش در هرمزگان

عوارض بوتاکس در آرایشگاه ها/توصیه قبل از عمل زیبایی

مجمع تشخیص مصلحت نظام منتظر اصلاح عملکرد دولت است

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی: ارتباط دانشجویان با آیین های امام حسین (ع) تنگاتنگ است

150 عنوان فیلم رشد در خراسان شمالی به نمایش درمی آید

آیت الله مکارم شیرازی: ایرانی ها سفر به کشورهای خارجی در ایام نوروز را کاهش دهند| این سفرها هزینه و مخارج زیادی دربردارد!| کشور در شرایط فعلی به دلارهایی که در این سفرها هزینه می شود نیاز دارد

سفر با هام سا از شرق تا جَز

کارخانه هایی که پسماند مخرب محیط زیستی دارند مکلف به پرداخت عوارض شدند

دستگاه های اجرایی موظف به ثبت معافیت های مالیاتی شدند

چرا هیچ کس نمی پرسد مداحان چقدر مالیات می دهند؟

بیانیه «گام دوم»؛ سندی از اقتدار آینده انقلاب اسلامی

کسی که از دین روی بگرداند از منظر قرآن «دیوانه» است

1080 نفر از مددجویان زندان های استان مرکزی مشمول عفو رهبری شدند

آیت الله مکارم شیرازی: رسانه ها ساده زیستی را فرهنگ سازی کنند

پنجمین فراخوان حمایت از رساله های دکتری

تولید کتاب صوتی از خاطرات بانوان در دفاع مقدس

بازپرسی که دستور فیلتر تلگرام را داد، تبرئه شد

اختصاصی فارس/ نامه 8 بندی نمایندگان به سران قوا تعطیلی دوباره ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ چرا جلسات ستاد گاه و بیگاه برگزار نمی شود؟

شعارهای حاشیه ای راهپیمایی قم از ستاد خاصی هدایت می شود/ شعارهایی مشاهده شد که در تقابل با حرف رهبری بود؛ فاضل میبدی در گفت وگو با شفقنا

مدیران در عمل پاسخگوی مردم باشند

با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفت رونمایی از پوستر و سامانه الکترونیکی جشنواره ملی پایان نامه های دانشجویی

آروین: راه فامیل بازی و اعطای هدایای ویژه در شهرداری بسته شده است

بازپرسی که دستور فیلتر تلگرام را داد، تبرئه شد

لایحه اعطای تابعیت به مادرایرانی ها در مجلس رای می آورد

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

چهره جدید الیکا عبدالرزاقی با رنگ موی بلوند! عکس

فعالیت لیندا کیانی به عنوان مدل آرایش عروس! عکس

جدول معافیت های مالیاتی در جداول پیوست بودجه های سنواتی ثبت می شود

آزادراه همت تیر 98 به کرج می رسد

خودنمایی ابرها در دل کویر

مرگ دختر کلاس اولی به خاطر عبور از چراغ قرمز

آمادگی ایران برای صادرات زیلو به تمام کشورهای اسلامی

رکورد هشت ساله هوای پاک در پایتخت شکسته شد/تهران امسال 25 روز هوای پاک داشت

تامین آرد، مشکل قنادی های بجنورد

سندرز با شعار «انقلاب» به جنگ ترامپ آمد

حسین فریدون مقابل میز محاکمه +عکس

زمان اولین عقب نشینی نیروهای درگیر از الحدیده مشخص شد

دستگاه های اجرایی موظف به ثبت معافیت های مالیاتی شدند

درآمد میلیونی متکدیان یزدی

امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

بارش باران و برف در محورهای مواصلاتی کشور

آغاز به کار دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز

اجرای برنامه های نوروزی در بیش از 500 مسجد استان فارس

بانوان «ام البنین» زمان خود باشند

«کارشناس مشاوره» در حوزه ایلام تربیت می شود

استخدام کارمند اداری،منشی با حقوق،مزایا، بیمه/انستیتو فنی کار

ممنوعیت قانونی دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات

کشف و شهود در پنج کتاب اللمع ،اسرار التوحید،رساله قشیریه ،کشف المحجوب ،تذکره الاولیاء

برنامه های جدید استاندار تهران برای متکدیان

عضویت در FATF سودی برای کشور ندارد

کمیسیون تلفیق با هیچکدام از پیشنهادها در زمینه قیمت بنزین موافقت نکرد

وقتی مانیتور صندلی هواپیما هم جاسوس می شود!

پیدا شدن کودک 6 ساله در دمای زیر صفر درجه در جنگل!+فیلم

تصادف وحشتناک در بزرگراه + فیلم

کنگره 72 دانشجوی شهید چهارمحال و بختیاری 5 اسفند برگزار می شود

آیت الله مکارم شیرازی: ایرانی ها سفر به کشورهای خارجی در ایام نوروز را کاهش دهند

انصاف نیست واحدی که تمام زمینه ها و اسباب تولید را دارد فقط برای سرمایه در گردش معطل بماند

چین سفر خارجی ها به تبت را ممنوع کرد

درآمدهای خدمات زمین شناسی و اکتشافات معدنی در سال 98 اختصاصی تلقی می شود

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)