مطالب مرتبط:
اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)
تمامیت و کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمالی امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ نگاهی به سیرت و منش باقرالعلوم(ع)
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 12:022018-08-19سياسي

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)


هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنچمین پیشوای شیعیان است.

امام بزرگواری که عمر پربرکت خویش را در مسیر نشر علم و تبیین دانش تشیع سپری کرد و با ایستادگی در برابر تشتت اندیشه ‏های دینی و فرقه های انحرافی به احیای اسلام حقیقی همت گماشت.

- ": امام محمدباقر(ع) پنجمین امام شیعیان، شکافنده و تبیین کننده علوم اسلامی است.

امام همامی که از زمینه سازی های پدر خود امام سجاد(ع) در راستای معرفی مکتب تشیع و مبارزه با طاغوت زمان، بهره برداری های بسیار کرد و با تربیت شاگردان برجسته و تبیین فقه راه و روش اهل بیت(ع) تلاش های فراوانی برای حفظ اسلامی حقیقی انجام داد.

ایشان در کودکی در حماسه عاشورای حسینی حضور داشت و بر پایه فرهنگ عاشورا رشد و پرورش یافت.

امام محمدباقر(ع) تجسمی از ارزش های والای انسانی و کمالات اخلاقی بود.

بی شک آشنایی با سیره علمی، تربیتی، سیاسی و اخلاقی آن امام همام راهنمای خوبی برای مسلمانان در مسیر پر پیچ و خم زندگی به شمار می رود.

پنجمین ستاره تابناک آسمان امامت روایت های بسیاری را در زمینه فقه، توحید، سنت نبوی، قرآن، اخلاق و آداب نقل کرد و در 19 سال امامت خویش گام های موثری را در راه تدوین دیدگاه های شیعه و مبارزه با مکتب ها و تفکرهای انحرافی برداشت.

این امام همام سرانجام پس از مجاهدت ها و مبارزه های روشنگرانه در هفتم ذیحجه 114 قمری در شهر مدینه به دستور هشام بن عبدالملک مسموم شد و به شهادت رسید.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) با حجت الاسلام مسعود انصاری مدرس حوزه علمیه قم و پژوهشگر امور دینی به گفت وگو پرداخته است.

** تشکیل حوزه های علمیه و هویت بخشی به آنها زندگی امام محمدباقر(ع) با فراز و نشیب های مختلفی همراه بود به طوری که ایشان همواره به دلیل شرایط خاص سیاسی در انزوا قرار داشت.

این امام بزرگوار می دانست که فرهنگ تشیع در حال پیش روی به طرف انحرافات است و باید در این هنگام به یک انقلاب وسیع فرهنگی دست زد.

این عمل ایشان همراه با تشکیل حوزه علمیه و تربیت شاگردان برجسته فقه آل محمد(ص) همراه شد تا خط فکری تشیع را بر همگان آشکار کند.

در همین ارتباط حجت الاسلام انصاری با اشاره به این موضوع که امام محمدباقر(ع)زمینه سازی ها و تلاش های بسیاری برای تعمیق و هویت بخشی به حوزه های علمیه کرد، گفت: روشنگری های جامعه امروز به دلیل نشر اندیشه های پنجمین امام شیعیان(ع) و گسترس معارف دینی به وسیله آن حضرت(ع) است.

در همین زمینه حوزه های علمیه در سراسر جهان اسلام رسالت مهمی را برعهده دارند و باید با تربیت شاگردان، نهضت فرهنگی آن امام همام(ع) را ادامه دهند.

بر تمامی طلاب و جوانان واجب است تا فعالیت های علمی، احادیث و روایت های ائمه اطهار به ویژه امام محمدباقر(ع) را به عنوان موسس حوزه علمیه سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.

** حکومت و سیاست در سیره پنجمین امام شیعیان امام باقر(ع) با وجود تمام سخت گیری های حاکمان بنی امیه هیچگاه از تبیین معارف اهل بیت(ع) دست برنداشت.

زراره یکی از اصحاب امام(ع) حدیثی از ایشان در تشریح مبانی اسلام روایت می کند که اسلام بر پنج چیز استوار است؛ نماز و زکات حج و روزه و ولایت زراره می گوید: عرض کردم کدام یک از این مبانی برتر است؟ حضرت(ع) فرمود: ولایت و رهبری برتر است زیرا کلید و راهگشای مبانی دیگر است و این رهبر؛ راهنمای مبانی دیگر است.

این مدرس حوزه علمیه با بیان این مطلب که دوران امامت امام محمدباقر(ع) از لحاظ سیاسی با مشکلات فراوانی روبرو بود، اظهار داشت: فساد سیاسی حاکمیت، مدیریت بنی امیه و رشد انحراف در معارف دینی در جامعه اسلامی آن روزگار دیده می شد که همگی متکی بر آداب و سنن جاهلی بودند.

تبعیض، بی عدالتی، جهالت، فساد اخلاقی و .

به عنوان نوعی مقابله با اسلام بود اما با تمام این شرایط امام محمدباقر(ع) در اواخر دوران بنی امیه و اوایل حکومت بنی عباس فرصت بزرگی را برای تشکیل جلسات بحث، گفت وگو و مناظرات علمی فراهم آورد و با استفاده از این مهم یک دگرگونی گسترده علمی را در جهان اسلام پایه گذاری کرد.

چنانکه دانشمندان مسلمان گام های بلندی در راه شکوفایی درخت دانش و علم بر داشتند و از همان زمان دوران درخشان تمدن اسلامی پدیدار شد.

حجت الاسلام انصاری الگوگرفتن رهبران جامعه اسلامی از شیوه حکومت داری امام محمدباقر(ع) را لازم و ضروری دانست و توضیح داد: جامعیت یکی از مهمترین ویژگی های بارز امام محمدباقر(ع) به شمار می رفت.

بنابراین لازم به نظر می رسد، اینک حاکمان و رهبران جامعه اسلامی با الگوگیری از همه فضایل و ویژگی های رفتاری در زمینه زمامداری راه ایشان را ادامه دهند.

پاسخگویی به پرسش های مردم، کار و تلاش برای فراهم آوردن حداقل نیازها، حضور سازنده و موثر در جامعه، رعایت حقوق شهروندی، اهتمام به حقوق مالی مردم و .

تنها پاره ای از مسوولیت هایی محسوب می شود که مسوولان و زمامداران در جامعه اسلامی به ویژه ایران باید بدان عمل کنند.

نقدپذیری مسوولان و ارشاد آنان در برخی مواقع به وسیله دیگر افراد و شهروندان می تواند آنها را در امر زمامداری کمک کند زیرا امام محمدباقر(ع) نیز هنگامی که کیان کشور و آبروی اسلام را در خطر می دید خلفا را از راهنمایی و ارشادهای خود محروم نمی کرد.

** سیره علمی امام محمدباقر(ع) دانشمندان و شخصیت های علمی برجسته آن زمان به علم و دانش بی نظیر آن حضرت(ع) اذعان داشتند و از مقام علمی ایشان استفاده و بهره می بردند.

مدرس حوزه علمیه قم، امام محمدباقر(ع)را اشاعه گر علم و دانش دانست و گفت: این امام بزرگوار را باقرالعلوم یعنی شکافنده علم نامیدند که با تربیت شاگردانی در راه تبلیغ و ترویج دین گام های بلند و مؤثری برداشت.

اینک با مرور بر کارنامه جامعه اسلامی ایران، شاهد آن هستیم که حوزه علم و فناوری از چنان رشد چشمگیری برخوردار شده است که با وجود نوظهور بودن برخی رشته ها سعی دارد تا دستاوردهای بیشتری را کسب کند.

دانشجویان و نخبگان انقلابی در حوزه های علمی و آموزشی با تولید علم و مقاله های برتر، کسب مقام های نخست در فناوری های جدید، نانو و پزشکی توانسته اند کشور را به جایگاه بالایی در سطح منطقه و بین الملل برسانند.

** گسترش اخلاق مداری در جامعه اخلاق نیکو، بخش عمده ای از دینداری به شمار می رود که در روایت های بسیاری از ائمه اطهار و رسول اکرم(ص) بدان اشاره شده است.

جامعه اسلامی زمانی بر راه درست خواهد رفت و در برهه ای شایسته این صفت خواهد بود که بیش از همیشه بر مسیر اخلاق انسانی گام بردارد؛ چون موازین اخلاقی برای هر فردی همچون قوانین برای جامعه است.

بنابراین باید با بهره گیری از سیره این امام همام(ع) در همه مراحل زندگی با روشن بینی و بصیرت، اخلاق را سرلوحه قرار داد تا اینگونه راه های دشوار هموار شود.

حجت الاسلام انصاری در پایان لازمه دوری از هرگونه زوال و گمراهی جامعه اسلامی را انعطاف پذیری و رعایت اخلاق دانست و خاطر نشان کرد: جامعه اسلامی باید از انعطاف پذیری کافی برای اِعمال تغییرات برخوردار باشد زیرا اگر این مساله رعایت نشود محکوم به زوال است.

اخلاق مداری و پایبندی به اصول آن، جامعه را از بسیاری از آسیب های اجتماعی مصون می دارد زیرا هر اندازه توجه به این مقوله کمرنگ شود، معضل های اجتماعی گسترش پیشتری می یابد.

در جامعه امروزی با رشد و توسعه و دستیابی به پیشرفت های علمی و دور شدن بشر از اخلاقیات روزبه روز گرفتاری های جدیدی گریبان جوامع را می گیرد که خود نشان از اهمیت اخلاق مداری دارد.

بنابراین تضمین سلامت و امنیت جامعه درگرو رعایت اخلاق در همه زمینه ها به شمار می رود.


کلید واژه ها: امام - اسلام - سالروز شهادت - حوزه علمیه - مبارزه - شیعیان - حجت الاسلام انصاری - فرهنگ - شهادت - همراه - تربیت - حوزه علمیه قم - اندیشه - اسلامی - انصاری - عاشورا - اطلاع رسانی - حقیقی - زندگی - سیاسی - مسلمانان - هویت - فرهنگی - تابناک - امروز - ستاره - مدینه - مسموم - اطلاع - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
«تحدیات الوحده و ثقافه الحوار» اثر عالم لبنانی

بروشورهایی با موضوع روشنگری FATF در نمازجمعه توزیع خواهیم کرد

محمدجواد لاریجانی: فرانسه لانه داعش های بدون ریش است

فائزه هاشمی: حجاب و رابطه با آمریکا باید به همه پرسی گذاشته شوند!

دشمن به دنبال تسخیر اعتقادات مردم است

12هزار بسته تحصیلی بین دانش آموزان هرمزگان توزیع شد

مردم خوزستان پاسخ تروریستها را دادند

بهره گیری از سفر روحانی به نیویورک نیازمند انسجام داخلی است

پرونده آل سعود در مناسک حج مملو از جنایت است

مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه تروریستی رژه نیرو های مسلح اهواز /گزارش تصویری

تحریم ها موجب انزوای بیش از پیش آمریکا در جامعه بین الملل خواهد شد

دیدار جمعی از مدال آوران ایران در بازی های آسیایی اندونزی با رهبر معظم انقلاب

جواب قاطعی به تروریست ها خواهیم داد

نمایشگاه فرهنگ ایثار ارتش افتتاح شد

رونمایی از 6 جلد کتاب جدید تقویم دفاع مقدس

بررسی ظرفیت زیست شبانه در پایتخت/ رونق فعالیت شبانه و ساعات غیر اداری در تهران

بزرگداشت رشادت های شهدا در دانشگاه کردستان

برنامه های رییس جمهوری در روز اول سفر به نیویورک

820 دانش آموز نیازمند خوی لوازم التحریر دریافت کردند

576 رسانه سلامت محور مجوز گرفتند

12هزار بسته تحصیلی بین دانش آموزان هرمزگان توزیع شد

60 پرونده در مراجع قضایی علیه استانداری قزوین پایان یافت

درخواست جهانگیری از نوبخت برای افزایش درآمدهای غیر نفتی در بودجه 98

گزارش تصویری / سیدسعیدرضا رضوی مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی اهواز

رویترز: ایران به آمریکا و اسراییل هشدار داد

راهپیمایی مردم تهران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز

12 گور چکمه ای در محوطه باستانی جوشقان و استرک کشف شد

مرکزی سومین استان پیر کشور است

دیدار وزیر کشور جمهوری آذربایجان و علی شمخانی

مدیر عامل ایرنا: هفته دفاع مقدس یادآور شور و شعور است

شهدا موجب تحکیم وحدت در جامعه شدند

پاسخ رهبر انقلاب به سوالی درباره «احکام مسافر در شهرهای بزرگ»

مدیریت، کارآمدی و ولایت مداری نیروهای مسلح الگویی، برای سایر نهادها

افتتاح 30 واحد مسکونی ویژه نیازمندان

نقش روحانیت در تعمیق، ترویج و نشر ارزش های دفاع مقدس بی نظیر است

خانواده های شهدا و مجروحان حادثه تروریستی اهواز تحت پوشش بنیاد قرار می گیرند

گردهمایی «عاشوراییان و دفاع مقدس لرستان» برگزار شد

خبرنگاران باید به ابزار دانش و تکنولوژی مسلح باشند

ثبت آیین شانزدهم محرم نیاسر در فهرست میراث معنوی

باقری: اظهار نظر برای طلاب و فضلای حوزه علمیه لازم است

اگر معذوریت ها نبود، رهبر انقلاب شخصاً در مراسم تشییع شهدای اهواز حاضر می شدند

تلاش مدیریت شهری برای ارتقای بهره مندی آموزشی شهروندان گام موثر توسعه درون زا است

شهردار منطقه 17 خواستار حفظ وحدت عمومی و انسجام ملی شد

بزرگداشت بنیاد رودکی برای نوازندگان شیمیایی

مراسم تشییع پیکر مطهر شهدای حادثه تروریستی اهواز

در یک چشم بهم زدن همه تکه تکه شدند+عکس

​من مادر جبهه ها هستم

جزییات معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران

استخدام کارمند تور داخلی و خارجی در آژانس هواپیمایی

با صدور بیانیه ای از جانب دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت محکومیت حادثه تروریستی اهواز و درخواست برای مقابله بدون تبعیض با تروریسم

استخدام هتل شایان

استخدام حسابدار خانم جهت فروشگاه مبلمان در محدوده کمالشهر

طرح/ فرهنگ ایثار و شهادت

مردم خوزستان پاسخ تروریستها را دادند

استخدام کارگرساده

استخدام لابی من

استخدام کارگر ساده

استخدام نگهبان

استخدام حراست

استخدام کمک انباردار

پرونده 5 دانشجوی بازداشتی دی ماه 96 به دادگاه تجدیدنظر رفت

رفتار زشت وزیر بهداشت در برابر مردم با عذرخواهی هم قابل جبران نیست

تروریسم تکفیری تمام منطقه را با خطر مواجه کرده است

محمدیه با 120 هزار جمعیت فاقد درمانگاه شبانه روزی علوم پزشکی است

خانه هنرمندان میزبان هفته فرهنگی استرالیا با فیلم های متعدد

سخنرانی در بزرگداشت نلسون ماندلا/ گفت وگو با شبکه تلویزیونی NBC امریکا/ دیدار با 20 نفر از نخبگان سیاست های خارجی امریکا

همایش «حافظ چنان که هست» برگزار می شود

تصاویر هوایی از مراسم تشییع شهدای اهواز

پرونده 5 دانشجوی بازداشتی دی ماه 96 به دادگاه تجدیدنظر رفت

ثمرات و برکات علم آموزی از منظر امام علی(ع)

نروژ میهمان ویژه نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2019 شد

ویدئو/ هشدار سپاه به کشورهای پشت پرده حادثه اهواز

پیام فرمانده ناجا در پی حادثه تروریستی در اهواز/نیروهای مسلح پاسخ دندان شکنی خواهند داد

برای حفظ صلح و آرامش باید پاسخ محکمی به تروریست ها داده شود

جلسه فراکسیون ولایی با لاریجانی درباره FATF

آینک یا عینکَ سَل؟کویتا دوروسته؟ *پرویز فکرآزاد

پرونده آل سعود در مناسک حج مملو از جنایت است

دانشنامه دفاع مقدس مازندران نهایی شد

آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه از چهارم مهرماه

ربیعی: تروریسم خوب و تروریسم بد نداریم

رییس جمهور مالدیو «انتخاب مردم» و شکست را پذیرفت

تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل: ایران باید در نیویورک قدرت چانه زنی خود را تقویت کند/ پیشنهاد ترامپ جنگ روانی است

توان بازدارندگی نیرو های مسلح بالاتر از دوران دفاع مقدس است

جمعه هفته جاری؛ راهپیمایی در پایتخت در محکومیت حادثه تروریستی اهواز

مردم و عشایر عرب خوزستان حمله تروریستی اهواز را محکوم کردند

بهره گیری از سفر روحانی به نیویورک نیازمند انسجام داخلی است

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در پیشوا برگزار شد

افزایش توان مدیریتی نیروی زمینی، از دستاوردهای دفاع مقدس بود

دشمن با القای ناکارآمدی برای نابودی نظامی اسلامی تلاش می کند

پرونده فصل اول «پرانتز باز» هم بسته شد

اقدام های تروریستی تاثیری در اراده استوار ملت ایران ندارد

هم زمان با افتتاح نمایشگاه فرزندان روح الله؛ رونمایی از عکس شهید چمران

پرونده 5 دانشجوی بازداشتی دی ماه به دادگاه تجدیدنظر رفت

دولت در هر شرایطی کالا های اساسی را تامین خواهد کرد

اجرای منع بکارگیری بازنشستگان در مناطق آزاد

برگزاری جلسه معارفه اعضای هیات نجات غریق و غواصی شهرستان آبادان

پیام تسلیت استاندار فارس به مناسبت حادثه تروریستی اهواز

زندگینامه شهید آیت الله صدوقی + عکس

استخدام کارشناس برنامه ریزی استراتژیک در تهران

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)