مطالب مرتبط:
اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)
تمامیت و کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چیست؟
تمامیت کمالی امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ نگاهی به سیرت و منش باقرالعلوم(ع)
تمامیت کمال امام باقر(ع) در اخلاق مداری/ برترین عبادت از منظر امام چست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:022018-08-19سياسي

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)


هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنچمین پیشوای شیعیان است.

امام بزرگواری که عمر پربرکت خویش را در مسیر نشر علم و تبیین دانش تشیع سپری کرد و با ایستادگی در برابر تشتت اندیشه ‏های دینی و فرقه های انحرافی به احیای اسلام حقیقی همت گماشت.

- ": امام محمدباقر(ع) پنجمین امام شیعیان، شکافنده و تبیین کننده علوم اسلامی است.

امام همامی که از زمینه سازی های پدر خود امام سجاد(ع) در راستای معرفی مکتب تشیع و مبارزه با طاغوت زمان، بهره برداری های بسیار کرد و با تربیت شاگردان برجسته و تبیین فقه راه و روش اهل بیت(ع) تلاش های فراوانی برای حفظ اسلامی حقیقی انجام داد.

ایشان در کودکی در حماسه عاشورای حسینی حضور داشت و بر پایه فرهنگ عاشورا رشد و پرورش یافت.

امام محمدباقر(ع) تجسمی از ارزش های والای انسانی و کمالات اخلاقی بود.

بی شک آشنایی با سیره علمی، تربیتی، سیاسی و اخلاقی آن امام همام راهنمای خوبی برای مسلمانان در مسیر پر پیچ و خم زندگی به شمار می رود.

پنجمین ستاره تابناک آسمان امامت روایت های بسیاری را در زمینه فقه، توحید، سنت نبوی، قرآن، اخلاق و آداب نقل کرد و در 19 سال امامت خویش گام های موثری را در راه تدوین دیدگاه های شیعه و مبارزه با مکتب ها و تفکرهای انحرافی برداشت.

این امام همام سرانجام پس از مجاهدت ها و مبارزه های روشنگرانه در هفتم ذیحجه 114 قمری در شهر مدینه به دستور هشام بن عبدالملک مسموم شد و به شهادت رسید.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز شهادت امام محمدباقر(ع) با حجت الاسلام مسعود انصاری مدرس حوزه علمیه قم و پژوهشگر امور دینی به گفت وگو پرداخته است.

** تشکیل حوزه های علمیه و هویت بخشی به آنها زندگی امام محمدباقر(ع) با فراز و نشیب های مختلفی همراه بود به طوری که ایشان همواره به دلیل شرایط خاص سیاسی در انزوا قرار داشت.

این امام بزرگوار می دانست که فرهنگ تشیع در حال پیش روی به طرف انحرافات است و باید در این هنگام به یک انقلاب وسیع فرهنگی دست زد.

این عمل ایشان همراه با تشکیل حوزه علمیه و تربیت شاگردان برجسته فقه آل محمد(ص) همراه شد تا خط فکری تشیع را بر همگان آشکار کند.

در همین ارتباط حجت الاسلام انصاری با اشاره به این موضوع که امام محمدباقر(ع)زمینه سازی ها و تلاش های بسیاری برای تعمیق و هویت بخشی به حوزه های علمیه کرد، گفت: روشنگری های جامعه امروز به دلیل نشر اندیشه های پنجمین امام شیعیان(ع) و گسترس معارف دینی به وسیله آن حضرت(ع) است.

در همین زمینه حوزه های علمیه در سراسر جهان اسلام رسالت مهمی را برعهده دارند و باید با تربیت شاگردان، نهضت فرهنگی آن امام همام(ع) را ادامه دهند.

بر تمامی طلاب و جوانان واجب است تا فعالیت های علمی، احادیث و روایت های ائمه اطهار به ویژه امام محمدباقر(ع) را به عنوان موسس حوزه علمیه سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.

** حکومت و سیاست در سیره پنجمین امام شیعیان امام باقر(ع) با وجود تمام سخت گیری های حاکمان بنی امیه هیچگاه از تبیین معارف اهل بیت(ع) دست برنداشت.

زراره یکی از اصحاب امام(ع) حدیثی از ایشان در تشریح مبانی اسلام روایت می کند که اسلام بر پنج چیز استوار است؛ نماز و زکات حج و روزه و ولایت زراره می گوید: عرض کردم کدام یک از این مبانی برتر است؟ حضرت(ع) فرمود: ولایت و رهبری برتر است زیرا کلید و راهگشای مبانی دیگر است و این رهبر؛ راهنمای مبانی دیگر است.

این مدرس حوزه علمیه با بیان این مطلب که دوران امامت امام محمدباقر(ع) از لحاظ سیاسی با مشکلات فراوانی روبرو بود، اظهار داشت: فساد سیاسی حاکمیت، مدیریت بنی امیه و رشد انحراف در معارف دینی در جامعه اسلامی آن روزگار دیده می شد که همگی متکی بر آداب و سنن جاهلی بودند.

تبعیض، بی عدالتی، جهالت، فساد اخلاقی و .

به عنوان نوعی مقابله با اسلام بود اما با تمام این شرایط امام محمدباقر(ع) در اواخر دوران بنی امیه و اوایل حکومت بنی عباس فرصت بزرگی را برای تشکیل جلسات بحث، گفت وگو و مناظرات علمی فراهم آورد و با استفاده از این مهم یک دگرگونی گسترده علمی را در جهان اسلام پایه گذاری کرد.

چنانکه دانشمندان مسلمان گام های بلندی در راه شکوفایی درخت دانش و علم بر داشتند و از همان زمان دوران درخشان تمدن اسلامی پدیدار شد.

حجت الاسلام انصاری الگوگرفتن رهبران جامعه اسلامی از شیوه حکومت داری امام محمدباقر(ع) را لازم و ضروری دانست و توضیح داد: جامعیت یکی از مهمترین ویژگی های بارز امام محمدباقر(ع) به شمار می رفت.

بنابراین لازم به نظر می رسد، اینک حاکمان و رهبران جامعه اسلامی با الگوگیری از همه فضایل و ویژگی های رفتاری در زمینه زمامداری راه ایشان را ادامه دهند.

پاسخگویی به پرسش های مردم، کار و تلاش برای فراهم آوردن حداقل نیازها، حضور سازنده و موثر در جامعه، رعایت حقوق شهروندی، اهتمام به حقوق مالی مردم و .

تنها پاره ای از مسوولیت هایی محسوب می شود که مسوولان و زمامداران در جامعه اسلامی به ویژه ایران باید بدان عمل کنند.

نقدپذیری مسوولان و ارشاد آنان در برخی مواقع به وسیله دیگر افراد و شهروندان می تواند آنها را در امر زمامداری کمک کند زیرا امام محمدباقر(ع) نیز هنگامی که کیان کشور و آبروی اسلام را در خطر می دید خلفا را از راهنمایی و ارشادهای خود محروم نمی کرد.

** سیره علمی امام محمدباقر(ع) دانشمندان و شخصیت های علمی برجسته آن زمان به علم و دانش بی نظیر آن حضرت(ع) اذعان داشتند و از مقام علمی ایشان استفاده و بهره می بردند.

مدرس حوزه علمیه قم، امام محمدباقر(ع)را اشاعه گر علم و دانش دانست و گفت: این امام بزرگوار را باقرالعلوم یعنی شکافنده علم نامیدند که با تربیت شاگردانی در راه تبلیغ و ترویج دین گام های بلند و مؤثری برداشت.

اینک با مرور بر کارنامه جامعه اسلامی ایران، شاهد آن هستیم که حوزه علم و فناوری از چنان رشد چشمگیری برخوردار شده است که با وجود نوظهور بودن برخی رشته ها سعی دارد تا دستاوردهای بیشتری را کسب کند.

دانشجویان و نخبگان انقلابی در حوزه های علمی و آموزشی با تولید علم و مقاله های برتر، کسب مقام های نخست در فناوری های جدید، نانو و پزشکی توانسته اند کشور را به جایگاه بالایی در سطح منطقه و بین الملل برسانند.

** گسترش اخلاق مداری در جامعه اخلاق نیکو، بخش عمده ای از دینداری به شمار می رود که در روایت های بسیاری از ائمه اطهار و رسول اکرم(ص) بدان اشاره شده است.

جامعه اسلامی زمانی بر راه درست خواهد رفت و در برهه ای شایسته این صفت خواهد بود که بیش از همیشه بر مسیر اخلاق انسانی گام بردارد؛ چون موازین اخلاقی برای هر فردی همچون قوانین برای جامعه است.

بنابراین باید با بهره گیری از سیره این امام همام(ع) در همه مراحل زندگی با روشن بینی و بصیرت، اخلاق را سرلوحه قرار داد تا اینگونه راه های دشوار هموار شود.

حجت الاسلام انصاری در پایان لازمه دوری از هرگونه زوال و گمراهی جامعه اسلامی را انعطاف پذیری و رعایت اخلاق دانست و خاطر نشان کرد: جامعه اسلامی باید از انعطاف پذیری کافی برای اِعمال تغییرات برخوردار باشد زیرا اگر این مساله رعایت نشود محکوم به زوال است.

اخلاق مداری و پایبندی به اصول آن، جامعه را از بسیاری از آسیب های اجتماعی مصون می دارد زیرا هر اندازه توجه به این مقوله کمرنگ شود، معضل های اجتماعی گسترش پیشتری می یابد.

در جامعه امروزی با رشد و توسعه و دستیابی به پیشرفت های علمی و دور شدن بشر از اخلاقیات روزبه روز گرفتاری های جدیدی گریبان جوامع را می گیرد که خود نشان از اهمیت اخلاق مداری دارد.

بنابراین تضمین سلامت و امنیت جامعه درگرو رعایت اخلاق در همه زمینه ها به شمار می رود.


کلید واژه ها: امام - اسلام - سالروز شهادت - حوزه علمیه - مبارزه - شیعیان - حجت الاسلام انصاری - فرهنگ - شهادت - همراه - تربیت - حوزه علمیه قم - اندیشه - اسلامی - انصاری - عاشورا - اطلاع رسانی - حقیقی - زندگی - سیاسی - مسلمانان - هویت - فرهنگی - تابناک - امروز - ستاره - مدینه - مسموم - اطلاع - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
آیا با CFT می توان با پولشویی مبارزه کرد؟

استخدام تکنسین ماهر جهت تعمیرات یخچال فریزر در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس کامپیوتر در شرکت مهندسی مبنا فن اوران رایانه

استخدام ناظر محتوای سایت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارگر انبار با مزایا در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت اینترنت آسیاتک در کرمان

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت اینترنت آسیاتک در کرمان

انتظار ما از شهردار جدید رعایت قانون است

نامه نگاری ایران و عمان برای بررسی صادرات گاز

ماجرای پنجم شدن مصطفی معین در انتخابات 1384

فال آنلاین دیوان حافظ یکشنبه 27 آبان ماه 97

میدان هفت تیر در سال 1350+عکس

حضور خادمان اعتاب مقدسه ایران در گردهمایی سربازان امام زمان(عج)

استخدام منشی با حقوق ثابت و بیمه در یک شرکت معتبر محدوده دروس

استخدام بازاریاب،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

استخدام مامور پخش،راننده در شرکت پخش سایه سمن در گیلان

استخدام پزشک عمومی در یک درمانگاه معتبر در البرز

قابل استفاده برای طلاب: چگونه حدیث بخوانیم؟

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسی آیرود الکترونیک آریا در تهران

استخدام برنامه نویس (React)ماهر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس امور قرادادها وحقوقی،مشاور امور مالیاتی

استخدام مونتاژ کار تابلو برق آقا درشرکت فنی مهندسی صدر علم وفن

استخدام کارمند اپراتور در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مشاور امور تبلیغات اینترنتی در تهران

استخدام مشاور امور تبلیغات اینترنتی ،کارمند اپراتور در تهران

دعای حضرت زهرا (سلام الله علیها) در روز یکشنبه

رفتاری که باعث شادی امام حسن عسکری(ع) می شود

قانون باید در درجه ی اوّل درصدد رفع مشکل مردم ضعیف و طبقات ضعیف باشد

رشد آمار بزهکاری نتیجه دوری جامعه از کتاب و مطالعه است

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس در شهرکرد

استخدام بازاریاب(حقوق ثابت،پورسانت،پاداش)در یک تهیه غذا معتبر

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی باریج اسانس در اردبیل

استخدام نماینده علمی در داروسازی باریج اسانس- آذربایجان شرقی

استانی شدن انتخابات مجلس/ استدلال ‍ های موافقان قوی تر است یا مخالفان؟

ابعاد حقوقی و کارشناسی نظر شورای نگهبان درباره CFT

آپارتمان در منطقه پونک چند؟

باج افزار واناکرای هنوز زنده است

چند باور غلط حقوقی نزد عموم که ازسریال ها ایجاد شده

تولید علم؛ اولین مبنای شکل دهی تمدن اسلامی

اعتراف راننده نفتکش به عمدی بودن سانحه رانندگی منجر به فوت نوربخش شدیدا تکذیب می شود

سازمان خصوصی سازی مستندات واگذاری کشت و صنعت را ارائه کند

سالروز شکست حصر سوسنگرد

پیام تسلیت وزرا در پی درگذشت رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون وی

اهمیت انتخاب استاندارتهران

آخرین اخبار از مرزبانان/دیدار روسای جمهور ایران و عراق/بررسی CFT در مجمع و اعلام مغایرتها و...

عمل لیپوساکشن کار دست زن 60 ساله داد

آمریکا مجبور به تغییر سیاست زورمدارانه خود خواهد شد

مولاوردی: پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/ در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

تعطیلی های آذرماه 97

عراق مستقل و پیشرفته برای ایران بسیار مفید است/ در کنار برادران عراقی خواهیم بود

اوقات یکشنبه بیست و هفتم آبان شیراز

چرا برخی احزاب اصلاح طلب به جلسه شورای سیاست گذاری نرفتند؟

حدیث آموزنده امام جواد(ع) درباره زمان غیبت

روش های درمان عفونت و تومورهای گوش و حنجره

اوقات شرعی بیست و هفتم آبان در سمنان

استاندار قم خداحافظی کرد

دروغگو را چگونه عذاب می کنند؟

ورود مجلس به موضوع بازنشسته های وزرات راه

گزارش «تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه ها» مراحل پایانی را طی می کند

دلار آمریکا در ایران قوی تر از سفارتخانه برایشان کار می کند

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

روزنامه های یک شنبه 27 آبان 97

انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور امام زمان است

عکس/ دیدار رییس جمهور عراق با رهبر انقلاب

لزوم ایمن نگه داشتن کودکان در فضای مجازی

مظنه آپارتمان در منطقه حکیمیه

توسعه مناطق مرزی موجب کاهش پدیده قاچاق می شود

پرونده دانشجویان ستاره دار بسته می شود/در جریان نقض حقوق دانشجویان هستیم

مشهورترین القاب امام زمان (ع) کدامند؟

داماد میشل عون گره کور را باز می کند؟

گاهی باید تصویر مجرم را منتشر کرد، اما کی؟!

مأموریت «جامعه المصطفی» نشر حقایق اسلام در جهان است

مصارف عمده متانول در جهان

استفاده از متانول در بنزین بلامانع است

شرکت کشتیرانی MOL ژاپن از سفارش ساخت سه کشتی با سوخت متانول بعنوان اولین کشتی ها در نوع خود در دنیا خبر داد.

بررسی وضعیت اکتان افزاها در سبد سوخت دنیا

توقیف چند میلیون دلار بیتکوین ایرانی ها توسط دولت آمریکا

پیش بینی صفر دلار برای قیمت بیت کوین و زیر سوال رفتن شهرت پیشگو

افتتاح بلندترین سد جهان در تاجیکستان

ماموریت سفیر ایران در ترکیه پایان یافت

تاکید پتروشیمی جم بر حمایت از صنایع پایین دستی

فرماندار اصفهان استعفا کرد

فرماندار اصفهان استعفا کرد

رفقای شهرام جزایری و مهدی هاشمی برای پولشویی نگران شدند

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

لایحه سی اف تی شاید در مجمع تشخیص پذیرفته شود

اجرای طرح «صدف» با هدف توانمندسازی شغلی دانشجویان و فارغ التحصیلان

اصلاحات زنده است

هاشمی عضو هیات مدیره هیچ یک از شرکت های شستا نیست

خداحافظی اولین دیپلمات بازنشسته وزارت خارجه

رییس سازمان مشاغل شهری و فرآورده ای کشاورزی منصوب شد

غیر دولتی بودن شهرداریها ظرفیت انعطاف درمدیریت شهر را بیشتر می کند

وزارت کشور حکم شهردار تهران را صادر می کند؟/ پاسخ حناچی

استاد حوزه: نباید به بهانه های مختلف به مقدسات دیگران توهین کرد

آقای ظریف! اگر حرفهای مستند دارید چرا در لفافه سخن می رانید!

نباید همه کم کاری های فرهنگی را به گردن تلویزیون انداخت

امیر جماعت اسلامی پاکستان: جهان اسلام باید برای حل مشکلات خود متحد شود

گیلان شمس لنگرودی اش را گرامی داشت

فردا؛ جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی موضوعات اقتصادی

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)

اخلاق مداری و نشرعلم؛ مولفه های رفتاری امام محمدباقر(ع)