مطالب مرتبط:
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس: اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ اعلام کرد اتحادیه ها، چاپخانه داران و ناشران با فاکتور و قیمت مصوب دولت کاغذ بخرند
تیم نظارت اتحادیه اروپا: شرایط برای همه احزاب در انتخابات پاکستان یکسان نبوده است
رییس اتحادیه فروشگاه ها: محدودیت عرضه کالا رفع شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:022018-08-19اقتصادي

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است


رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از اعلام آمادگی این اتحادیه در مشارکت بر نظارت بر موضوع کاغذ خبرداد.

- " محمود آموزگار رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره شرایط کاغذ و فعالیت کنونی اعضای اتحادیه در پی نوسانات ارز و قیمت کاغذ گفت: به هر حال می دانید که در روند تغییرات قیمتی که سال گذشته در مسئله کاغذ رخ داد، اقداماتی انجام شد؛ ازجمله افزایش تعرفه ها، خروج کاغذ از شمول ارز مبادله ای و.

که التهاباتی را ایجاد کرد.

* نیاز کل کشور 420 هزار تن کاغذ است که 120 هزار تن در حوزه نشر صرف می شود وی با بیان اینکه در این راستا هماهنگی هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر اقتصاد به عمل آمد مشکلات و مسائل را برای چند ماهی حل و التهابات را کاست و روند طبیعی به بازار حاکم شد، گفت: اما با این اتفاقات جدید و با توجه به بحث های بین المللی همچنین تحریم های ظالمانه که کشور را تحت تأثیر قرار داد، پس از آن دولت منابعی را برای تأمین ملزومات اساسی شهروندان در کشور قرار دهد و دارو و غذا با توجه به اینکه جزو اولویت ها محسوب می شوند بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

آموزگار خاطرنشان کرد: نکته ای که در بحث کاغذ با توجه به اینکه فکر می کنیم نیاز کل کشور 420 هزار تن است که 120 هزار تن آن در حوزه نشر صرف می شود، باید دیده شود این که مسئولیت ارشاد در قبال کلیه مطبوعات و ناشران کشور به این رقم محدود می شود(120 هزار تن)، اما همیشه تاکیدی در کاغذ حوزه فرهنگ و نشر از سوی علما و مراجع تا رهبر انقلاب حتی در جریان نمایشگاه کتاب صورت گرفته است و تذکر هایی داده می شد که این دوراندیشی ایشان حائز اهمیت است، و دیدیم که کاغذ وارد مراحل بحرانی شد، اما توجهی نشد.

* در پس قیمت های زیاد کاغذ انگیزه سودجویانه دیده می شود رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که می بینیم نزدیک 300 هزار تن کاغذی که مصارف دیگر دارد و مربوط به حوزه نشر و فرهنگ نیست وجود دارد، درباره شرایط اعضا تصریح کرد:ما بخشی هستیم که در تهران مستقریم و ناشران عضو ما حدود 600 نفر هستند و تقریباً و عموماً فعال اند و نیازمند کاغذ، این سیاست اتحادیه بوده که در ارتباط با کاغذ برنامه ریزی روشنی داشته باشند و آنچه به استمرار تولید و ثبات قیمت می انجامد را در پیش گیرد.

ما در پی آن بودیم از نوسانات قیمتی جلوگیری کنیم؛ بنابراین وقتی کاغذ در فهرست کالاهای اساسی قرار گرفت، ناشران اطمینان خاطر یافتند که ثبات قیمت ها را شاهد خواهیم بود.

اما وقتی ارز بالا رفت شرایط باز دگرگون شد.

وی افزود: در این شرایط بود که یا کاغذ فروخته نمی شود یا با قیمت هایی عرضه می شود که با توجه به ارزی که به آن تخصیص یافته قیمت عقلانی ندارد و انگیزه سودجویانه را در پس خود نهفته است.

* نهادهای نظارتی در حوزه توزیع کاغذ به درستی عمل نمی کنند آموزگار گفت: ما نهاد صنفی هستیم، اما ارشاد هم حداکثر وظیفه ای که متوجه اش بود اینکه شرایطی را فراهم کند، کاغذ با دلار کالاهای اساسی وارد کشور شود و بقیه روند ماجرا از ترخیص و تخصیص ارز و ثبت سفارش همچنین نظارت بر توزیع وظیفه سایر دستگاه ها بود، ولی ظاهراً آن گونه که باید به موضوع توجه نشده است.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که افرادی که کاغذ دریافت کرده اند اغلب یا واردکننده نبوده اند یا کالای دیگری وارد کرده اند، توضیح داد: هرچند نوع کاغذ وارداتی هم مهم است.

امروز آنچه موردنیاز ناشران است کاغذ 60 گرم نام دارد که اکثریت ناشران از آن استفاده می کنند و نیازشان به کاغذ 70 گرمی کمتر است، ولی شاهدیم سال گذشته حدود 100 هزار تن کاغذ 80 گرم به صورت رول شده و بعدا به شیت تبدیل شده و در قالب کاغذ A4 و به قیمت آزاد به بازار آمد و به قیمت آزاد عرضه شد.

در این مسیر ما جز تذکر کار دیگری نمی توانستیم انجام دهیم.

* اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ وی ادامه داد: باید ارشاد را تشویق کنیم تا دخالت نظارتی را بر نحوه توزیع در بازار افزایش دهد و ما نیز به عنوان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام آمادگی می کنیم در نظارت ها مشارکت خواهیم داشت.

آموزگار در پاسخ به اینکه بهتر نیست اتحادیه رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه کاغذ و مقوا تأییدکننده و به نوعی صافی عبور فهرست اسامی برای تخصیص کاغذ باشد، گفت: تجربه شرکت تعاونی ناشران متأسفانه خوب نیست.

این شرکت در هنگام بالا رفتن قیمت ارز و کاغذ شاهد کلاهبرداری شده و تمام سرمایه و پول خریداران توسط یک عده به باد رفت؛ بنابراین معرفی کردن وقتی کنترل روی جریانات نباشد، مسائل خود را به همراه دارد.

نظارت بر توزیع هم خیلی مهم است مسئله ای که امروزه واقعا مشکل دارد و مشخص نیست توزیع کاغذ وارداتی را چه کسی و چگونه انجام می دهد.

مهم نیست چه کسانی کاغذ وارد می کنند.

مهم این است که واردکنندگان به ضوابطی معین پایبند باشند.

* فضا را باید برای واردکننده گان آزاد گذاشت این فعال نشر افزود: فکر می کنم فضا را برای واردکننده باید آزاد گذاشت، حداقل احراز صلاحیت لازم است ولی آنچه بسیار اهمیت دارد تعیین ضوابط اختصاص ارز است.

باید ارز تخصیص یافته متناسب با نیاز بخش های مختلف باشد و اگر بخش هایی استحقاق استفاده از این ارز را ندارند، مستثنی شوند تا آسیب ها به حداقل برسد و در مرحله بعد نظارت دقیق بر چگونگی واردات، ترخیص و توزیع مهم شمرده شود.

* شرایط اعضای اتحادیه ناشران در روزهای بحرانی کاغذ/ سیاست حمایتی از ناشران کوچک رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اضافه کرد: آمار پروانه های نشر نشان می دهد ما 4 هزار پروانه صادر کرده ایم که تعداد کمی از آنها در حال حاضر تولید دارند و اگر تولیدکننده فعال را در نظر بگیریم، در کل کشور به زحمت به 2 هزار ناشر خواهیم رسید؛ چراکه برخی از آنها امکان تهیه کاغذ با این قیمت ها را ندارند و اگر سیاست دولت حمایت از ناشران کوچک هم هست باید این کار در دستورکار قرار گیرد، اما ماجرا این است که به صرف داشتن پروانه نشر، استحقاق برای دریافت کاغذ نباید باشد.

کاغذ این روزها بندی 168هزار تا 170هزار تومان فروخته می شود و هفته پیش 173هزار تومن هم عرضه شده؛ حالا اگر کاغذ بدون یارانه و ارز دولتی 4200تومانی با دلار 8800 تومانی عرضه شود قیمتش بیشتر از 220هزار تومان نمی شود.

هر چند افزایش 60هزارتومانی قیمت هم زیاد است و به ناشران کوچک آسیب خواهد زد و اگر چنین راهکاری در پیش گرفته شود ناشران کوچک از فعالیت باز خواهند ماند.

* با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأیید اینکه نهادهای صنفی می توانند نقش مفیدی در این بخش ایفاد کنند، گفت: نمی توان تضمین کرد که تمام مراحل قانونی طی می شود، اما با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد.

در حال حاضر به نظر میرسد کنترلی وجود ندارد و افرادی ارز دریافت کرده اند که دارای صلاحیت نیستند.

باید ضمانت های اجرای قوی در نظر گرفته شود تا اگر کسی کاغذی را وارد کرد و پس از ترخیص حاضر نشد آن را به قیمت مصوب دولتی ارائه کند، با او برخورد شود اما باید پرسید در حال حاضر ضمانت اجرایی چیست و چه پیش بینی باید کرد که اتفاقات کنونی تکرار نشود.

* جلسه با وزیر ارشاد؛ تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند آموزگار به جلسه ای که با حضور وزیر ارشاد در راستای کاغذ برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این جلسه تأکید بر این بود که تصمیماتی اتخاذ شود تا ضمانت های اجرایی لازم پیش بینی شود و ما هم به عنوان صنف آمادگی خود را اعلام کردیم تا همکاری لازم را داشته باشیم، ولی باید بدانید تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند.

ما باید به توزیع جهت بدهیم.

وی در بخش دیگری گفت: به میدان آمدن صنف می تواند اطلاعات خوبی در جهت توزیع درست کاغذ و رساندن آن به دست مصرف کننده واقعی بدهد.

* شش ماه دوم سال و نگرانی ناشران و کتابفروشان/ شرایط برخی از ناشران به مو وصل است رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به این سؤال که بسیاری از ناشران و کتابفروشان 6 ماه دوم سال را روزهای سخت برای کتاب پیش بینی می کنند، شما در این باره چه ارزیابی دارید، گفت: از قیمت های یک کتاب آگاه هستید، بحث اینکه چرا کتاب در سبد کالای شهروندان قرار ندارد، بسیار صحبت شده؛ بنابراین کتاب کالای کم مراجعه است و وقتی شرایط سخت شود قدرت خرید مردم کاسته خواهد شد و تأثیر آن در میزان کتابی که عرضه می شود و تعداد عناوین مشهودتر می شود.

بالا رفتن قیمت تمام شده کتاب در کاهش فروش مؤثر است.

ما تمام این مسیر را پیش بینی می کنیم و فکر می کنیم نگرانی ها را به عنوان مسئولان صنفی اعلام خواهیم کرد؛ چراکه شرایط برخی همکاران به مو وصل است و علت مداخله ما در مسئله کاغذ این است که آن دسته از همکاران که به درستی کار و فعالیت نشر می کنند ولو اندک بتوانیم کاغذ را به دست آنها برسانیم تا با قیمتی که با وضعیت موجود تطابق دارد، کار را ادامه دهند و برای چند ماه دیگر ما شاهد ثبات باشیم.

این کار را ما موظفیم انجام دهیم.


کلید واژه ها: کاغذ - قیمت - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - کشور - تهران - وزیر فرهنگ و ارشاد - کتاب - شرایط - فرهنگ - کالاهای اساسی - نمایشگاه کتاب - ارز مبادله ای - نوسانات ارز - رهبر انقلاب - برنامه ریزی - وزیر اقتصاد - نظارت - ارشاد - بین المللی - وزیر - خبرگزاری - نمایشگاه - هایی - مطبوعات - افزایش - مشکلات - برنامه - اقتصاد - انگیزه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
بانک مرکزی از کجا می داند عسکراولادی چقدر صادرات کرده؟

اندر حکایت مشکلات مهندسان/ مطالبه از مهندسان در عرصه های جدید/ دانشجویان نگران از بیکاری!

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

دست شورای رقابت را برای مهار خودروسازان انحصارگر باز کنید

سازوکار مالی جدید برای تامین منابع بیمه کشاورزی باید تدارک شود

واردات نفت آمریکا از ونزوئلا 5 برابر شد

معطلی 65 بند قانونی برای عملیاتی کردن سامانه های مبارزه با قاچاق

10 هزار کانتینر لوازم یدکی در گمرک مانده است/ ترخیص تا پایان سال

اطمینان دهی وزیر کشور برای کنترل قیمت ها و مبارزه با قاچاق

اوپک و متحدانش به کاهش تولید نفت پایبند هستند

مقابله با تحریم ها با استفاده از روحیه جهادی مهندسان

ساماندهی حاشیه نشینی خوزستان و سیستان به بنیاد مسکن واگذار شد

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

نیاز 35 درصد از کلاس های درس گلستان به مقاوم سازی

ردپای دولتی ها در گرانی گوشت

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

بازار قطعات تقلبی رونق گرفته است

اعتراف بانک مرکزی آمریکا به کاهش رشد اقتصادی این کشور

تکذیب کاهش 31 درصدی کشتار دام سبک

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

آستان قدس ملزم به پرداخت مالیات شد

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل تر می شود

گره کور ترخیص خودروهای وارداتی به دست چه نهادی باز می شود؟

گوشه ای دیگر از توانمندی های جوانان ایران زمین

اشتباه ارزی دهه 80 در دهه 90| چهار سناریوی تورم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

یک بام و دو هوای روزگار کتاب؟!

سال 98 بدون جهش قیمت مسکن

رکود در بازار کامپیوتر

وعده جهانگیری برای افزایش یارانه فرهنگی در اختتامیه پایتخت کتاب ایران

آقای وزیر چرا به قیمت خودرو نظارت نمی کنید؟

مخالفت مجلس با اعطای سهمیه یک لیتر بنزین در روز به هر ایرانی

27 درصد زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

نحوه پرداخت کارمزد جایگاه داران سوخت مشخص شد

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد

مگر شیعیان ربا را حرام نمی دانند؟!

مخالفت مجلس با سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین

افزایش کارت های یکبار مصرف بازرگانی

اشتباه گوگل، بازار ارز نیجریه را به هم ریخت!

کشوری کوچک که با کشاورزی 2 برابر درآمد نفتی ایران صادرات دارد

ونزوئلا به دنبال مشتری جدید برای فروش نفت

ناظر گمرکات مازندران: صادرات گمرکات مازندران به 18 هزار میلیارد ریال رسید

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

سایپا تحویل خودرو به مشتریان را 100 درصد افزایش داد

307 میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا صادر شد

شرط دریافت وام 30 میلیون تومانی ازدواج

روند چشمگیر همگام سازی با سیستم های به روز بانکداری توسعه ای در بانک صنعت و معدن

کالاهای ایرانی را با کارت اعتباری «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران اقساطی بخرید

یک هنرمند موسیقی: تفکر کهنه برخی افراد در موسیقی سد راه حرکت های نو می شد

نسرین عابدیان پور بی تدبیری و بی خیالی مسؤولان در مسکن مهر بلوکوی یاسوج

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

دستگیری 9 نفر به جرم قاچاق ارز از مرز بازرگان

شورای رقابت وظیفه دارد جلوی سوء استفاده انحصارگران را بگیرد

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟

دلار کاهشی شد

پیش بینی سه سناریو برای آینده ی نفت ایران

فعالیت در زمینه ارز دیجیتال گرام اخلال در نظام اقتصادی است

افزایش باورنکردنی سطح کربن کره زمین در 140 سال آینده

پراید تصادفی با سه چرخ 20 میلیون تومان!

بازار تحت تأثیر اقتصاد سیاسی

ضرورت تبدیل زباله ها به انرژی همچون برق

دولت مکلف به نصب کنتورهای برق هوشمند شد

گردشگری گلستان می میرد

ضد و نقیض های «بهنوش بختیاری» درباره خوردن گوشت!+عکس

فوت وفن خانه تکانی در 7 گام

استارت آپ ها از سد تحریم می گذرند

96 درصد جمعیت استان قم شهرنشین هستند

فارس گزارش می دهد افزایش توزیع اقلام اساسی در زنجان و بازار همچنان دارای کمبود

جنجال بر سر دلارهای یک تاجر| بانک مرکزی از کجا می داند عسگراولادی چقدر صادرات کرده؟

یورو در بازار آزاد 350 تومان ارزان شد

افزایش 2 میلیون یورویی قیمت سردار آزمون و میلاد محمدی

وام مسکن هست ولی کم است

«ساختار ناقص حکمرانی» عامل شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین

اوضاع معیشت مردم ناشی از ناکارآمدی دولت است

جنسیس G90 لیموزین معرفی شد؛ لوکس تر از همیشه!

گزارش ویدئویی فارس چه کسی پراید 50 میلیونی را پیش بینی کرده بود!؟

پیش بینی افزایش پایه پولی در سال98 /چه کسانی باید بار مالی منافع ملی را به دوش بکشند؟

آخرین قیمت ها از بازار سکه، طلا و ارز

تحویل خودرو به مشتریان سایپا 2 برابر شد

رونق دست دوم فروشی در سایه گرانی لوازم خانگی

نسخه پیچیده مالیات پزشکان

علت گرانی کاهو در هفته های اخیر چیست؟ + فیلم

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

بطحایی: امسال هم پیک نوروزی نداریم

بخشدار ریز عنوان کرد تامین خوراک نیروگاه گازی تشان با افتتاح ایستگاه تقلیل فشار گاز در بخش ریز

افزایش 5 هزار واحدی شاخص بورس تهران

فال روزانه یکشنبه 5 اسفند 1397

اینفوگرافی / وضعیت کنونی متولدین دهه 60

300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد

آغاز فعالیت نمایشگاه های بهاره در نیمه اول اسفند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 5 اسفند

مردم در بانک ها چقدر پول دارند؟

اتاق اصناف: ایرانیان به امید گرفتن اقامت 8 هزار خانه در ترکیه خریدند

پست بانک ایران موثرترین نقش را در توسعه روستاهای کشور داشته است

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز یکشنبه 97/12/5 + تغییرات

دلالان، وزارت صنعت را مدیریت می کنند!

تا 7 اسفند تمامی بازنشستگان عیدی خود را دریافت می کنند

قیمت دام زنده کاهش یافت

بازیگران پردرآمد آماده پرداخت‎ مالیات باشند

چقدر باید صبر کنم تا صاحبخانه شوم؟

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است