مطالب مرتبط:
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس: اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ اعلام کرد اتحادیه ها، چاپخانه داران و ناشران با فاکتور و قیمت مصوب دولت کاغذ بخرند
تیم نظارت اتحادیه اروپا: شرایط برای همه احزاب در انتخابات پاکستان یکسان نبوده است
رییس اتحادیه فروشگاه ها: محدودیت عرضه کالا رفع شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 11:022018-08-19اقتصادي

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است


رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از اعلام آمادگی این اتحادیه در مشارکت بر نظارت بر موضوع کاغذ خبرداد.

- " محمود آموزگار رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره شرایط کاغذ و فعالیت کنونی اعضای اتحادیه در پی نوسانات ارز و قیمت کاغذ گفت: به هر حال می دانید که در روند تغییرات قیمتی که سال گذشته در مسئله کاغذ رخ داد، اقداماتی انجام شد؛ ازجمله افزایش تعرفه ها، خروج کاغذ از شمول ارز مبادله ای و.

که التهاباتی را ایجاد کرد.

* نیاز کل کشور 420 هزار تن کاغذ است که 120 هزار تن در حوزه نشر صرف می شود وی با بیان اینکه در این راستا هماهنگی هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر اقتصاد به عمل آمد مشکلات و مسائل را برای چند ماهی حل و التهابات را کاست و روند طبیعی به بازار حاکم شد، گفت: اما با این اتفاقات جدید و با توجه به بحث های بین المللی همچنین تحریم های ظالمانه که کشور را تحت تأثیر قرار داد، پس از آن دولت منابعی را برای تأمین ملزومات اساسی شهروندان در کشور قرار دهد و دارو و غذا با توجه به اینکه جزو اولویت ها محسوب می شوند بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

آموزگار خاطرنشان کرد: نکته ای که در بحث کاغذ با توجه به اینکه فکر می کنیم نیاز کل کشور 420 هزار تن است که 120 هزار تن آن در حوزه نشر صرف می شود، باید دیده شود این که مسئولیت ارشاد در قبال کلیه مطبوعات و ناشران کشور به این رقم محدود می شود(120 هزار تن)، اما همیشه تاکیدی در کاغذ حوزه فرهنگ و نشر از سوی علما و مراجع تا رهبر انقلاب حتی در جریان نمایشگاه کتاب صورت گرفته است و تذکر هایی داده می شد که این دوراندیشی ایشان حائز اهمیت است، و دیدیم که کاغذ وارد مراحل بحرانی شد، اما توجهی نشد.

* در پس قیمت های زیاد کاغذ انگیزه سودجویانه دیده می شود رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که می بینیم نزدیک 300 هزار تن کاغذی که مصارف دیگر دارد و مربوط به حوزه نشر و فرهنگ نیست وجود دارد، درباره شرایط اعضا تصریح کرد:ما بخشی هستیم که در تهران مستقریم و ناشران عضو ما حدود 600 نفر هستند و تقریباً و عموماً فعال اند و نیازمند کاغذ، این سیاست اتحادیه بوده که در ارتباط با کاغذ برنامه ریزی روشنی داشته باشند و آنچه به استمرار تولید و ثبات قیمت می انجامد را در پیش گیرد.

ما در پی آن بودیم از نوسانات قیمتی جلوگیری کنیم؛ بنابراین وقتی کاغذ در فهرست کالاهای اساسی قرار گرفت، ناشران اطمینان خاطر یافتند که ثبات قیمت ها را شاهد خواهیم بود.

اما وقتی ارز بالا رفت شرایط باز دگرگون شد.

وی افزود: در این شرایط بود که یا کاغذ فروخته نمی شود یا با قیمت هایی عرضه می شود که با توجه به ارزی که به آن تخصیص یافته قیمت عقلانی ندارد و انگیزه سودجویانه را در پس خود نهفته است.

* نهادهای نظارتی در حوزه توزیع کاغذ به درستی عمل نمی کنند آموزگار گفت: ما نهاد صنفی هستیم، اما ارشاد هم حداکثر وظیفه ای که متوجه اش بود اینکه شرایطی را فراهم کند، کاغذ با دلار کالاهای اساسی وارد کشور شود و بقیه روند ماجرا از ترخیص و تخصیص ارز و ثبت سفارش همچنین نظارت بر توزیع وظیفه سایر دستگاه ها بود، ولی ظاهراً آن گونه که باید به موضوع توجه نشده است.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که افرادی که کاغذ دریافت کرده اند اغلب یا واردکننده نبوده اند یا کالای دیگری وارد کرده اند، توضیح داد: هرچند نوع کاغذ وارداتی هم مهم است.

امروز آنچه موردنیاز ناشران است کاغذ 60 گرم نام دارد که اکثریت ناشران از آن استفاده می کنند و نیازشان به کاغذ 70 گرمی کمتر است، ولی شاهدیم سال گذشته حدود 100 هزار تن کاغذ 80 گرم به صورت رول شده و بعدا به شیت تبدیل شده و در قالب کاغذ A4 و به قیمت آزاد به بازار آمد و به قیمت آزاد عرضه شد.

در این مسیر ما جز تذکر کار دیگری نمی توانستیم انجام دهیم.

* اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ وی ادامه داد: باید ارشاد را تشویق کنیم تا دخالت نظارتی را بر نحوه توزیع در بازار افزایش دهد و ما نیز به عنوان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام آمادگی می کنیم در نظارت ها مشارکت خواهیم داشت.

آموزگار در پاسخ به اینکه بهتر نیست اتحادیه رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه کاغذ و مقوا تأییدکننده و به نوعی صافی عبور فهرست اسامی برای تخصیص کاغذ باشد، گفت: تجربه شرکت تعاونی ناشران متأسفانه خوب نیست.

این شرکت در هنگام بالا رفتن قیمت ارز و کاغذ شاهد کلاهبرداری شده و تمام سرمایه و پول خریداران توسط یک عده به باد رفت؛ بنابراین معرفی کردن وقتی کنترل روی جریانات نباشد، مسائل خود را به همراه دارد.

نظارت بر توزیع هم خیلی مهم است مسئله ای که امروزه واقعا مشکل دارد و مشخص نیست توزیع کاغذ وارداتی را چه کسی و چگونه انجام می دهد.

مهم نیست چه کسانی کاغذ وارد می کنند.

مهم این است که واردکنندگان به ضوابطی معین پایبند باشند.

* فضا را باید برای واردکننده گان آزاد گذاشت این فعال نشر افزود: فکر می کنم فضا را برای واردکننده باید آزاد گذاشت، حداقل احراز صلاحیت لازم است ولی آنچه بسیار اهمیت دارد تعیین ضوابط اختصاص ارز است.

باید ارز تخصیص یافته متناسب با نیاز بخش های مختلف باشد و اگر بخش هایی استحقاق استفاده از این ارز را ندارند، مستثنی شوند تا آسیب ها به حداقل برسد و در مرحله بعد نظارت دقیق بر چگونگی واردات، ترخیص و توزیع مهم شمرده شود.

* شرایط اعضای اتحادیه ناشران در روزهای بحرانی کاغذ/ سیاست حمایتی از ناشران کوچک رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اضافه کرد: آمار پروانه های نشر نشان می دهد ما 4 هزار پروانه صادر کرده ایم که تعداد کمی از آنها در حال حاضر تولید دارند و اگر تولیدکننده فعال را در نظر بگیریم، در کل کشور به زحمت به 2 هزار ناشر خواهیم رسید؛ چراکه برخی از آنها امکان تهیه کاغذ با این قیمت ها را ندارند و اگر سیاست دولت حمایت از ناشران کوچک هم هست باید این کار در دستورکار قرار گیرد، اما ماجرا این است که به صرف داشتن پروانه نشر، استحقاق برای دریافت کاغذ نباید باشد.

کاغذ این روزها بندی 168هزار تا 170هزار تومان فروخته می شود و هفته پیش 173هزار تومن هم عرضه شده؛ حالا اگر کاغذ بدون یارانه و ارز دولتی 4200تومانی با دلار 8800 تومانی عرضه شود قیمتش بیشتر از 220هزار تومان نمی شود.

هر چند افزایش 60هزارتومانی قیمت هم زیاد است و به ناشران کوچک آسیب خواهد زد و اگر چنین راهکاری در پیش گرفته شود ناشران کوچک از فعالیت باز خواهند ماند.

* با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأیید اینکه نهادهای صنفی می توانند نقش مفیدی در این بخش ایفاد کنند، گفت: نمی توان تضمین کرد که تمام مراحل قانونی طی می شود، اما با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد.

در حال حاضر به نظر میرسد کنترلی وجود ندارد و افرادی ارز دریافت کرده اند که دارای صلاحیت نیستند.

باید ضمانت های اجرای قوی در نظر گرفته شود تا اگر کسی کاغذی را وارد کرد و پس از ترخیص حاضر نشد آن را به قیمت مصوب دولتی ارائه کند، با او برخورد شود اما باید پرسید در حال حاضر ضمانت اجرایی چیست و چه پیش بینی باید کرد که اتفاقات کنونی تکرار نشود.

* جلسه با وزیر ارشاد؛ تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند آموزگار به جلسه ای که با حضور وزیر ارشاد در راستای کاغذ برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این جلسه تأکید بر این بود که تصمیماتی اتخاذ شود تا ضمانت های اجرایی لازم پیش بینی شود و ما هم به عنوان صنف آمادگی خود را اعلام کردیم تا همکاری لازم را داشته باشیم، ولی باید بدانید تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند.

ما باید به توزیع جهت بدهیم.

وی در بخش دیگری گفت: به میدان آمدن صنف می تواند اطلاعات خوبی در جهت توزیع درست کاغذ و رساندن آن به دست مصرف کننده واقعی بدهد.

* شش ماه دوم سال و نگرانی ناشران و کتابفروشان/ شرایط برخی از ناشران به مو وصل است رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به این سؤال که بسیاری از ناشران و کتابفروشان 6 ماه دوم سال را روزهای سخت برای کتاب پیش بینی می کنند، شما در این باره چه ارزیابی دارید، گفت: از قیمت های یک کتاب آگاه هستید، بحث اینکه چرا کتاب در سبد کالای شهروندان قرار ندارد، بسیار صحبت شده؛ بنابراین کتاب کالای کم مراجعه است و وقتی شرایط سخت شود قدرت خرید مردم کاسته خواهد شد و تأثیر آن در میزان کتابی که عرضه می شود و تعداد عناوین مشهودتر می شود.

بالا رفتن قیمت تمام شده کتاب در کاهش فروش مؤثر است.

ما تمام این مسیر را پیش بینی می کنیم و فکر می کنیم نگرانی ها را به عنوان مسئولان صنفی اعلام خواهیم کرد؛ چراکه شرایط برخی همکاران به مو وصل است و علت مداخله ما در مسئله کاغذ این است که آن دسته از همکاران که به درستی کار و فعالیت نشر می کنند ولو اندک بتوانیم کاغذ را به دست آنها برسانیم تا با قیمتی که با وضعیت موجود تطابق دارد، کار را ادامه دهند و برای چند ماه دیگر ما شاهد ثبات باشیم.

این کار را ما موظفیم انجام دهیم.


کلید واژه ها: کاغذ - قیمت - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - کشور - تهران - وزیر فرهنگ و ارشاد - کتاب - شرایط - فرهنگ - کالاهای اساسی - نمایشگاه کتاب - ارز مبادله ای - نوسانات ارز - رهبر انقلاب - برنامه ریزی - وزیر اقتصاد - نظارت - ارشاد - بین المللی - وزیر - خبرگزاری - نمایشگاه - هایی - مطبوعات - افزایش - مشکلات - برنامه - اقتصاد - انگیزه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
ظرفیت های تولیدی البرز کانون توجه کشورهای منطقه

شرکت پست کردستان 25 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرد

شمشیربازی خوزستان به توجه بیشتر نیاز دارد

26هزار تن مرکبات در باغستان های کهگیلویه و بویراحمد تولید شد

سه هزار و 595 هکتار زمین کشاورزی در شوشتر به زیرکشت کلزا رفت

1040 میلیارد ریال طرح کشاورزی در پلدشت افتتاح می شود

حل مشکلات واحدهای تولیدی با جدیت پیگیری می شود

توضیحات «علی ضیا» درباره حواشی حضور پدر زنجانی در «فرمول یک»

تحویل شکر به جای پول چغندر به کشاورزان سمنان!

کلاه گشادی که سر مرد بازنشسته بجنوردی رفت ! + جزییات

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

مدیر روابط عمومی بانک صنعت و معدن منصوب شد

سه هزار و 595 هکتار زمین کشاورزی در شوشتر به زیرکشت کلزا رفت

26هزار تن مرکبات در باغستان های کهگیلویه و بویراحمد تولید شد

سهم ایران از بازار عراق چقدر است؟

شرکت پست کردستان 25 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرد

پیشنهادهای اتاق ایران برای کاهش تاثیر تحریم های جدید

ظرفیت های تولیدی البرز کانون توجه کشورهای منطقه

بازارعراق؛ فرصتی مناسب برای صادرات محصولات ایرانی

سوء تغذیه کودکان غزه‎

درخواست کمک قطعه سازان از رییس جمهور

آخرین وضعیت قیمت سکه و ارز در بازار امروز + جدول

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با مزایا درشرکت ستاره یخی آسیا

آخرین اخطار به بانک ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی

سهم 13 درصدی ایران از بازار عراق

آخرین اخبار از عرضه نفت خام در بورس و قیمت بنزین در ایران

ظرفیت های تولیدی البرز کانون توجه کشورهای منطقه

پیشنهادهای اتاق ایران برای کاهش تاثیر تحریم های جدید

شرکت پست کردستان 25 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرد

26هزار تن مرکبات در باغستان های کهگیلویه و بویراحمد تولید شد

سه هزار و 595 هکتار زمین کشاورزی در شوشتر به زیرکشت کلزا رفت

ماموریت طیب نیا برای مهار دوباره نرخ تورم

متن درخواست های قطعه سازان از رییس جمهور+ عکس

مسعود کرباسیان ، مدیرعامل شرکت ملی نفت معرفی شد

هشدار وزارت رفاه درباره کلاهبرداری به بهانه سامانه پیامکی 5000499

حل مشکلات واحدهای تولیدی با جدیت پیگیری می شود

1040 میلیارد ریال طرح کشاورزی در پلدشت افتتاح می شود

با 56 دلار در کشورهای مختلف جهان، چه میزان بنزین می توان بخرید؟

پیرمرد کشاورز طبسی وزیر کشاورزی را شخم زد

مریلین مونرو پس از مرگ هم تاریخ سازی می کند

صادرکنندگان فولاد بدلیل آمار اشتباه متهم به بازنگرداندن ارز صادراتی شده اند

5 شرکت محصولات دریایی در تایوان گواهینامه حلال دریافت کردند

4 درخواست قطعه سازان خودرو از رییس جمهور + متن نامه

رشد 2 درصدی سفر اروپایی ها به ایران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی آشنا به فناوری اطلاعات

استخدام کارشناس فروش آقا و خانم در شرکت معتبر

رشد قیمت سکه و ارز + جدول

جدیدترین قیمت امروز دلار در صرافی های دولتی

ارز مسافرتی امروز یکشنبه 27 آبان، چند؟

اعطای 293 هزار فقره انواع تسهیلات مسکن در 7 ماهه امسال

تولید مواد خام شیر خشک نوزاد در فارس

مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب شد

1040 میلیارد ریال طرح کشاورزی در پلدشت افتتاح می شود

داستان پل سوم بشار یاسوج پس از یک باران

فروش استارتاپی صنایع دستی سمنان به 9 میلیارد ریال رسید

حل مشکلات واحدهای تولیدی با جدیت پیگیری می شود

اجرای طرح کاداستر مانع از زمین خواری می شود

قیمت برخی خودرو های تولید داخل + جدول

صادرکنندگان ایرانی مشتری مداری پیشه کنند

اجرای طرح کاداستر مانع از زمین خواری می شود

اقامتگاه بوم گردی گره گشای مشکلات گردشگری - میثم اسماعیلی*

کلاهبرداران در کمین بسته های حمایتی دولت

21 درصد کالاهای ایرانی به عراق صادر می شود

برخورد قانونی با عوامل گران فروشی گوشت قرمز

یادمان کنگره سه هزار شهید استان قزوین رونمایی شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی گاز منصوب شد

صادرکنندگان ایرانی مشتری مداری پیشه کنند

اجرای طرح کاداستر مانع از زمین خواری می شود

از شرکت هواپیمایی اوج سپهر کویر چه می دانیم

قیمت طلا امروز یکشنبه 27 آبان/دلایل تغییر قیمت سکه

شعبه های ویژه پرونده احتکار کالا در تعزیرات حکومتی

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی/کشف ده هزار تن محصولات پتروشیمی

پی پینگ با برگزاری مسابقات گوناگون سه سالگی خود را جشن می گیرد

تب بازار سکه و دلار دوباره بالا رفت

4 راه کار تقویت ارزش پول ملی /قیمت دلار باید حدود 4 تا 5 هزار تومان باشد

​بسته حمایتی 200هزارتومانی دولت به بازنشستگان پرداخت شد

استخدام برنامه نویس PHP،Android ،کارشناس تولید محتوا در تهران

هر گرم طلای 18عیار 394 هزار تومان

درخواست کمک قطعه سازان از رییس جمهور

شرایط جدید خرید ارز از صرافی ها

استان فارس پیشرو در شناسه دار کردن انبارها / مجازات های سنگین در انتظار انباردارهای متخلف

کلاهبرداری پیامکی در طرح توزیع سبد حمایتی دولت

پرداخت بسته حمایتی 200 هزار تومانی دولت به بازنشستگان

قیمت روز انواع خودرو میتسوبیشی در سطح بازار

هر گرم طلا 394 هزار تومان

متلاشی شدن یکی از بزرگترین شبکه های دلالی محصولات پتروشیمی/ 14 نفر دستگیر شدند

فروش استارتاپی صنایع دستی سمنان به 9 میلیارد ریال رسید

صادرکنندگان ایرانی مشتری مداری پیشه کنند

موج مهاجرت از تهران؟

خرید ارز از صرافی به شرط ارائه کارت ملی، سیم کارت و کارت بانکی

ضعف شرکت های ایرانی در حوزه تبلیغات/ روش های جدید تبلیغات را بشناسیم

حمایت مالی بانک مرکزی از استارتاپ ها و شرکت های نوپا

بحران آب جدی ترین ریسک کسب و کار در ایران

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

پایانی شیرین برای مرگ در جاده

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

نقش مؤثر ظرفیت های بازار سرمایه در توسعه صنایع ریلی

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است