مطالب مرتبط:
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس: اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
محمود آموزگار در گفت وگوی مشروح با فارس اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است
عضو کمیته تعیین قیمت کاغذ اعلام کرد اتحادیه ها، چاپخانه داران و ناشران با فاکتور و قیمت مصوب دولت کاغذ بخرند
تیم نظارت اتحادیه اروپا: شرایط برای همه احزاب در انتخابات پاکستان یکسان نبوده است
رییس اتحادیه فروشگاه ها: محدودیت عرضه کالا رفع شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 12:022018-08-19اقتصادي

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است


رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از اعلام آمادگی این اتحادیه در مشارکت بر نظارت بر موضوع کاغذ خبرداد.

- " محمود آموزگار رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با خبرگزاری فارس، درباره شرایط کاغذ و فعالیت کنونی اعضای اتحادیه در پی نوسانات ارز و قیمت کاغذ گفت: به هر حال می دانید که در روند تغییرات قیمتی که سال گذشته در مسئله کاغذ رخ داد، اقداماتی انجام شد؛ ازجمله افزایش تعرفه ها، خروج کاغذ از شمول ارز مبادله ای و.

که التهاباتی را ایجاد کرد.

* نیاز کل کشور 420 هزار تن کاغذ است که 120 هزار تن در حوزه نشر صرف می شود وی با بیان اینکه در این راستا هماهنگی هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر اقتصاد به عمل آمد مشکلات و مسائل را برای چند ماهی حل و التهابات را کاست و روند طبیعی به بازار حاکم شد، گفت: اما با این اتفاقات جدید و با توجه به بحث های بین المللی همچنین تحریم های ظالمانه که کشور را تحت تأثیر قرار داد، پس از آن دولت منابعی را برای تأمین ملزومات اساسی شهروندان در کشور قرار دهد و دارو و غذا با توجه به اینکه جزو اولویت ها محسوب می شوند بیشتر مورد توجه قرار گرفتند.

آموزگار خاطرنشان کرد: نکته ای که در بحث کاغذ با توجه به اینکه فکر می کنیم نیاز کل کشور 420 هزار تن است که 120 هزار تن آن در حوزه نشر صرف می شود، باید دیده شود این که مسئولیت ارشاد در قبال کلیه مطبوعات و ناشران کشور به این رقم محدود می شود(120 هزار تن)، اما همیشه تاکیدی در کاغذ حوزه فرهنگ و نشر از سوی علما و مراجع تا رهبر انقلاب حتی در جریان نمایشگاه کتاب صورت گرفته است و تذکر هایی داده می شد که این دوراندیشی ایشان حائز اهمیت است، و دیدیم که کاغذ وارد مراحل بحرانی شد، اما توجهی نشد.

* در پس قیمت های زیاد کاغذ انگیزه سودجویانه دیده می شود رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که می بینیم نزدیک 300 هزار تن کاغذی که مصارف دیگر دارد و مربوط به حوزه نشر و فرهنگ نیست وجود دارد، درباره شرایط اعضا تصریح کرد:ما بخشی هستیم که در تهران مستقریم و ناشران عضو ما حدود 600 نفر هستند و تقریباً و عموماً فعال اند و نیازمند کاغذ، این سیاست اتحادیه بوده که در ارتباط با کاغذ برنامه ریزی روشنی داشته باشند و آنچه به استمرار تولید و ثبات قیمت می انجامد را در پیش گیرد.

ما در پی آن بودیم از نوسانات قیمتی جلوگیری کنیم؛ بنابراین وقتی کاغذ در فهرست کالاهای اساسی قرار گرفت، ناشران اطمینان خاطر یافتند که ثبات قیمت ها را شاهد خواهیم بود.

اما وقتی ارز بالا رفت شرایط باز دگرگون شد.

وی افزود: در این شرایط بود که یا کاغذ فروخته نمی شود یا با قیمت هایی عرضه می شود که با توجه به ارزی که به آن تخصیص یافته قیمت عقلانی ندارد و انگیزه سودجویانه را در پس خود نهفته است.

* نهادهای نظارتی در حوزه توزیع کاغذ به درستی عمل نمی کنند آموزگار گفت: ما نهاد صنفی هستیم، اما ارشاد هم حداکثر وظیفه ای که متوجه اش بود اینکه شرایطی را فراهم کند، کاغذ با دلار کالاهای اساسی وارد کشور شود و بقیه روند ماجرا از ترخیص و تخصیص ارز و ثبت سفارش همچنین نظارت بر توزیع وظیفه سایر دستگاه ها بود، ولی ظاهراً آن گونه که باید به موضوع توجه نشده است.

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر این مهم که افرادی که کاغذ دریافت کرده اند اغلب یا واردکننده نبوده اند یا کالای دیگری وارد کرده اند، توضیح داد: هرچند نوع کاغذ وارداتی هم مهم است.

امروز آنچه موردنیاز ناشران است کاغذ 60 گرم نام دارد که اکثریت ناشران از آن استفاده می کنند و نیازشان به کاغذ 70 گرمی کمتر است، ولی شاهدیم سال گذشته حدود 100 هزار تن کاغذ 80 گرم به صورت رول شده و بعدا به شیت تبدیل شده و در قالب کاغذ A4 و به قیمت آزاد به بازار آمد و به قیمت آزاد عرضه شد.

در این مسیر ما جز تذکر کار دیگری نمی توانستیم انجام دهیم.

* اعلام آمادگی اتحادیه ناشران در حوزه نظارت بر کاغذ وی ادامه داد: باید ارشاد را تشویق کنیم تا دخالت نظارتی را بر نحوه توزیع در بازار افزایش دهد و ما نیز به عنوان اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام آمادگی می کنیم در نظارت ها مشارکت خواهیم داشت.

آموزگار در پاسخ به اینکه بهتر نیست اتحادیه رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه کاغذ و مقوا تأییدکننده و به نوعی صافی عبور فهرست اسامی برای تخصیص کاغذ باشد، گفت: تجربه شرکت تعاونی ناشران متأسفانه خوب نیست.

این شرکت در هنگام بالا رفتن قیمت ارز و کاغذ شاهد کلاهبرداری شده و تمام سرمایه و پول خریداران توسط یک عده به باد رفت؛ بنابراین معرفی کردن وقتی کنترل روی جریانات نباشد، مسائل خود را به همراه دارد.

نظارت بر توزیع هم خیلی مهم است مسئله ای که امروزه واقعا مشکل دارد و مشخص نیست توزیع کاغذ وارداتی را چه کسی و چگونه انجام می دهد.

مهم نیست چه کسانی کاغذ وارد می کنند.

مهم این است که واردکنندگان به ضوابطی معین پایبند باشند.

* فضا را باید برای واردکننده گان آزاد گذاشت این فعال نشر افزود: فکر می کنم فضا را برای واردکننده باید آزاد گذاشت، حداقل احراز صلاحیت لازم است ولی آنچه بسیار اهمیت دارد تعیین ضوابط اختصاص ارز است.

باید ارز تخصیص یافته متناسب با نیاز بخش های مختلف باشد و اگر بخش هایی استحقاق استفاده از این ارز را ندارند، مستثنی شوند تا آسیب ها به حداقل برسد و در مرحله بعد نظارت دقیق بر چگونگی واردات، ترخیص و توزیع مهم شمرده شود.

* شرایط اعضای اتحادیه ناشران در روزهای بحرانی کاغذ/ سیاست حمایتی از ناشران کوچک رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اضافه کرد: آمار پروانه های نشر نشان می دهد ما 4 هزار پروانه صادر کرده ایم که تعداد کمی از آنها در حال حاضر تولید دارند و اگر تولیدکننده فعال را در نظر بگیریم، در کل کشور به زحمت به 2 هزار ناشر خواهیم رسید؛ چراکه برخی از آنها امکان تهیه کاغذ با این قیمت ها را ندارند و اگر سیاست دولت حمایت از ناشران کوچک هم هست باید این کار در دستورکار قرار گیرد، اما ماجرا این است که به صرف داشتن پروانه نشر، استحقاق برای دریافت کاغذ نباید باشد.

کاغذ این روزها بندی 168هزار تا 170هزار تومان فروخته می شود و هفته پیش 173هزار تومن هم عرضه شده؛ حالا اگر کاغذ بدون یارانه و ارز دولتی 4200تومانی با دلار 8800 تومانی عرضه شود قیمتش بیشتر از 220هزار تومان نمی شود.

هر چند افزایش 60هزارتومانی قیمت هم زیاد است و به ناشران کوچک آسیب خواهد زد و اگر چنین راهکاری در پیش گرفته شود ناشران کوچک از فعالیت باز خواهند ماند.

* با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأیید اینکه نهادهای صنفی می توانند نقش مفیدی در این بخش ایفاد کنند، گفت: نمی توان تضمین کرد که تمام مراحل قانونی طی می شود، اما با ورود نهادهای صنفی سوءاستفاده به حداقل می رسد.

در حال حاضر به نظر میرسد کنترلی وجود ندارد و افرادی ارز دریافت کرده اند که دارای صلاحیت نیستند.

باید ضمانت های اجرای قوی در نظر گرفته شود تا اگر کسی کاغذی را وارد کرد و پس از ترخیص حاضر نشد آن را به قیمت مصوب دولتی ارائه کند، با او برخورد شود اما باید پرسید در حال حاضر ضمانت اجرایی چیست و چه پیش بینی باید کرد که اتفاقات کنونی تکرار نشود.

* جلسه با وزیر ارشاد؛ تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند آموزگار به جلسه ای که با حضور وزیر ارشاد در راستای کاغذ برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این جلسه تأکید بر این بود که تصمیماتی اتخاذ شود تا ضمانت های اجرایی لازم پیش بینی شود و ما هم به عنوان صنف آمادگی خود را اعلام کردیم تا همکاری لازم را داشته باشیم، ولی باید بدانید تعیین ضوابط، قیمت گذاری، نظارت بر توزیع و در عین حال ضمانت اجرایی مسیر امن کاغذ هستند.

ما باید به توزیع جهت بدهیم.

وی در بخش دیگری گفت: به میدان آمدن صنف می تواند اطلاعات خوبی در جهت توزیع درست کاغذ و رساندن آن به دست مصرف کننده واقعی بدهد.

* شش ماه دوم سال و نگرانی ناشران و کتابفروشان/ شرایط برخی از ناشران به مو وصل است رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پاسخ به این سؤال که بسیاری از ناشران و کتابفروشان 6 ماه دوم سال را روزهای سخت برای کتاب پیش بینی می کنند، شما در این باره چه ارزیابی دارید، گفت: از قیمت های یک کتاب آگاه هستید، بحث اینکه چرا کتاب در سبد کالای شهروندان قرار ندارد، بسیار صحبت شده؛ بنابراین کتاب کالای کم مراجعه است و وقتی شرایط سخت شود قدرت خرید مردم کاسته خواهد شد و تأثیر آن در میزان کتابی که عرضه می شود و تعداد عناوین مشهودتر می شود.

بالا رفتن قیمت تمام شده کتاب در کاهش فروش مؤثر است.

ما تمام این مسیر را پیش بینی می کنیم و فکر می کنیم نگرانی ها را به عنوان مسئولان صنفی اعلام خواهیم کرد؛ چراکه شرایط برخی همکاران به مو وصل است و علت مداخله ما در مسئله کاغذ این است که آن دسته از همکاران که به درستی کار و فعالیت نشر می کنند ولو اندک بتوانیم کاغذ را به دست آنها برسانیم تا با قیمتی که با وضعیت موجود تطابق دارد، کار را ادامه دهند و برای چند ماه دیگر ما شاهد ثبات باشیم.

این کار را ما موظفیم انجام دهیم.


کلید واژه ها: کاغذ - قیمت - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - کشور - تهران - وزیر فرهنگ و ارشاد - کتاب - شرایط - فرهنگ - کالاهای اساسی - نمایشگاه کتاب - ارز مبادله ای - نوسانات ارز - رهبر انقلاب - برنامه ریزی - وزیر اقتصاد - نظارت - ارشاد - بین المللی - وزیر - خبرگزاری - نمایشگاه - هایی - مطبوعات - افزایش - مشکلات - برنامه - اقتصاد - انگیزه - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

بانک ها پارکینگ مجانی پول ها!

تشریح جزییات پرونده خرید و فروش آنلاین سکه و طلا از سوی سایت «ثامن»

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ صادرات اورانیوم غنی شده روسیه به قزاقستان/کاهش واردات کالا به کشورهای اتحادیه اوراسیا

قیمت طلا در بازار یزد، امروز+ لیست

خودروی کوچک 300 میلیونی در تهران! +عکس

بانک ها پارکینگ نقدینگی کشور شده اند

آیفون ارزان قیمت بهتر می فروشد!

استخدام حسابدار در شرکت بوی گندم در تهران

افزایش ذخایر نفتی آمریکا قیمت طلای سیاه را کاهش داد

افزایش ذخایر نفتی آمریکا قیمت طلای سیاه را کاهش داد

قیمت خودروهای چینی در بازار تهران

این همه دلار از کجا می آید ؟

وان پلاس به تولید تلویزیون هوشمند کشیده شد

معافیت برخی محصولات اپل از قانون افزایش تعرفه واردات چین به آمریکا

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

اپراتور ها پهنای باند ارزان گرفتند و بسته های اینترنتی ارزان را حذف کردند!

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/تداوم رکود تورمی با رشد ملایم قیمت

تسهیلات ویژه ی شهریه برای اولین بار در دانشگاه پیام نور

روزانه بیش از 6 میلیون لیتر سوخت قاچاق می شود

اجازه نفوذ به پرونده های جانبازی برای افزایش درصد را نمی دهیم

چرخه تولید فرش در ایلام...

نامزدهای رقابت خودروی سال 2019 دنیا

فروش یک شهر به قیمت یک خودروی لاکچری ! + عکس

برای خرید خودرو سمند چقدر باید هزینه کرد+ جدول

علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران شد

مهلت 24 ساعته برای پرداخت میلیاردها پول به یک بی خانمان ! + عکس

صادرات نفت ونزوئلا به چین افزایش می یابد

جزییات قیمت کالاهای اساسی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

وزیر اطلاعات داخلی آلمان برکنار شد

درخواست افزایش وام مددجویان

مقصر نوسانات ارزی کیست؟/ حسین راغفر: شاهد تاثیرگذاری عوامل هیجانی نیستیم/حداقل 50 درصد جمعیت کشور به زیر خط فقر خواهند رفت

سفرهای گردشگری به فضا + عکس

افزایش سفر در راه های کشور

سرمایه گذاری گسترده چین در آفریقا

دولت پاکستان به دنبال نظام آموزشی یکسان و افزایش اختیارات بخش خصوصی

افرادی که کارمند زن صرافی را گروگان گرفته بودند،دستگیر شدند/گروگانگیران می خواستند یک میلیارد بگیرند

مجالی برای بازیافت طلای کثیف در جنوب کرمان

نرخ قطعی فروش واحد مسکونی در جردن

فروشنده پورشه پس از گرفتن میلیاردها پول از خریداران ناپدید شد

گردشگری موتور محرکه توسعه کنگاور

بیشترین یارانه سوخت جهان در ایران پرداخت می شود

جزییات نقشه ایران برای دور زدن تحریم ها

جدیدترین خودروی bmw + عکس

آموزش بستن توربان با روسری و شال

ابلاغ منع بازگشت بازنشستگان/ تاکید بر پیگیری ابعاد سانحه تصادف اتوبوس/ ارتقای شاخص های خدمات رسانی/ پذیرایی بیش از 2 و نیم میلیون زائر/ حمایت از ابتکارات وزارت نفت

آیین سنتی تعزیه سیار - بازار اراک

480 میلیارد ریال برای تحصیل اتباع خارجی در استان هزینه شد

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

کوپن الکترونیکی برای چه افرادی شارژ می شود

قاسم افشار این روزها چه می کند؟

ورشکستگی شرکت تجارت الکترونیک ثامن پس از دو سال فعالیت

نگرانی های جهانی از آغاز تحریم های نفتی ایران: قیمت نفت در انتظار افزایش بی سابقه؟!

روسیه: بهای نفت تا بشکه ای 50 دلار کاهش می یابد!

مرسدس بنز از جدیدترین مدل خود رونمایی کرد + عکس

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

آشنایی با نکاتی پیرامون قرارداد مشارکت مدنی در ساخت

مشکلات تمام تعاونی های نیمه فعال و غیرفعال برطرف شود

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

4 میلیون نوجوان آمریکایی هر روز ماری جوانا مصرف می کنند

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/تداوم رکود تورمی با رشد ملایم قیمت

استخدام کارشناس واحد بازرگانی خارجی،سرپرست واحد بازرگانی خارجی

استخدام بازاریاب حضوری حرفه ای با حقوق و پورسانت و بیمه chr(8211) اراک

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

استخدام کارشناس فروش آشنا با بیمه،کارشناس بازاریابی،مدیر فروش

دور جدید عقب نشینی تقاضا

استخدام کارشناس فروش در شرکت پارس مکانیزه در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم جهت کار در شرکت بازرگانی مرکزآهن

استخدام مدیر فروش،فروشنده،کارشناس تشریفات در تهران

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در کارگزاری بانک در البرز

استخدام مدیر تامین در شرکت الکتروپیک در تهران

استخدام کارشناس مالی وحسابداری در یک کارخانه صنعتی معتبر

استخدام کار آموز حقوق در صنایع بسته بندی ایمان در البرز

اعلام جزییات عرضه نفت خام در بورس انرژی

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/مالباختگان ثامن منتظر باشند

استخدام مشاور صنایع غذایی در یک واحد تولیدی معتبر در مرکزی

استخدام کارشناس فروش،سرپرست مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

مظنه آپارتمان در منطقه هروی تهران

سکه ثامن پلمپ شد !

پشت پرده تحرکات اخیر برای تخریب روابط ایران و عراق/ چند درصد از بازار کالایی عراق توسط ایران تامین می شود؟

آمریکایی ها بیش از همیشه گوشت و لبنیات تقلبی مصرف می کنند!

برای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید هزینه کرد؟

8 علت مهاجرت جمعیت در سال گذشته

فروش قشم ایر تکذیب شد

روند مثبت بارش در حوضه آبریز خزر و ارومیه/ کاهش 27 درصدی بارش نسبت به سال گذشته + جدول

شماره معکوس برای آغاز سال تحصیلی جدید

230میلیارد ریال برای توسعه کارخانه آرد گچساران هزینه شد

حذف دلار از مبادلات ایران و ترکیه چه پیامدهایی دارد؟

رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده

سلفی‎هایی به قیمت از دست دادن جان در طوفان+عکس

شکایت مجدد چین از آمریکا به سازمان تجارت جهانی

سامسونگ در گوشی خمیده خود از محافظ گوریلا گلس استفاده نخواهد کرد

نبود لاستیک نفتکش های خوزستانی را از کار انداخته است

از «پیش بینی وزیر انرژی روسیه از بهای نفت در بلندمدت» تا «تاسیس بانک مشترک میان ایران و ترکیه»

فروش ویژه پوشک و نواربهداشتی در بامیلو با پایین ترین قیمت

بهترین مکان برای سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدیدپذیر

کلاهبرداری بزرگ از خریداران آنلاین سکه

هشدار؛ کلاهبرداری بزرگ در پوشش خرید آنلاین سکه

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است

اعلام آمادگی اتحادیه ناشران برای نظارت بر عرضه کاغذ/ شرایط برخی از ناشران به «مو» وصل است