مطالب مرتبط:
بازگشت تراکتور به سیستم 4231 تهاجمی
بازگشت تراکتور به سیستم 4231 تهاجمی
رسمی؛ مدافع بارسلونا به تیم سابقش بازگشت
بازگشت 400 دانش آموز ترک تحصیل کرده گلستانی
اعمال سیستم مدیریت سبز به صورت پایلوت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 10:332018-08-19اقتصادي

زمزمه های بازگشت به سیستم تهاتر


سال هاست که با جدی شدن بحث تحریم ها، موضوع تهاتر مورد توجه مسئولان قرار می گیرد.

تجربه سال های گذشته و بویژه شرایط جنگ، مسئولان مرتبط با حوزه تجارت را به این باور رسانده که همان روش مبادله پایاپای دوران گذشته می تواند راه حل بخشی از مشکلات .

- تجارت آنلاین: سال هاست که با جدی شدن بحث تحریم ها، موضوع تهاتر مورد توجه مسئولان قرار می گیرد.

تجربه سال های گذشته و بویژه شرایط جنگ، مسئولان مرتبط با حوزه تجارت را به این باور رسانده که همان روش مبادله پایاپای دوران گذشته می تواند راه حل بخشی از مشکلات تجاری کشور در زمان اعمال تحریم ها باشد سعید قلیچی: سال هاست که با جدی شدن بحث تحریم ها، موضوع تهاتر مورد توجه مسئولان قرار می گیرد.

تجربه سال های گذشته و بویژه شرایط جنگ، مسئولان مرتبط با حوزه تجارت را به این باور رسانده که همان روش مبادله پایاپای دوران گذشته می تواند راه حل بخشی از مشکلات تجاری کشور در زمان اعمال تحریم ها باشد.

از سه ماه پیش به این سو؛ به فاصله کوتاهی پس از آنکه ترامپ خروج یکجانبه آمریکا از برجام را اعلام و از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داد؛ بارها بحث مربوط به بازگشت به سیستم تهاتر کالا در صحبت های مسئولان اقتصادی کشور مطرح شده است.

فعالان اقتصادی تهاتر را یکی از شیوه های قدیمی و سنتی برای تامین نیازهای کشور می دانند؛ روشی که نسبت به شیوه های متداول در معاملات تجاری میان کشورها هم زمان بر بوده و هم هزینه زاست.

برای انجام معامله در قالب تهاتر میان کشورها نیاز به بررسی کالاها و محصولات مورد نیاز دو کشور و تهیه و تدوین لیست کالاهای مشمول تهاتر است.

حالا مدتی است که مسئولان مرتبط با حوزه تجارت خارجی ایران بیشتر و جدی تر درباره احتمال بازگشت به سیستم تهاتر کالا با کشورهای جهان صحبت می کنند.

آنطور که از صحبت های مسئولان سازمان توسعه تجارت نیز مشخص است، آنها از مدت ها قبل کشورها و مناطق مختلفی را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و صحبت های مقدماتی درباره اجرای سیاست تهاتر کالا را نیز مطرح کرده اند.

فرمان جهانگیری برای بررسی شرایط تهاترروزهای ابتدایی تیرماه سال جاری بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به عملکرد مناسب وزارت جهاد کشاورزی در تامین کالاهای اساسی، گفت: به منظور مدیریت بهتر و تامین نیاز داخلی کشور در شرایط سخت اقتصادی، کارگروه ویژه ای به منظور بررسی شرایط تهاتر کالاهای اساسی با نفت تشکیل شود.

جهانگیری همچنین با بیان اینکه دولت برای شرایط تحریم برنامه ریزی دقیق دارد، یکی از برنامه های دولت برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز را استفاده از ساز و کار تهاتر دانست.

معاون اول رییس جمهور در همان جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دولت همچنین خواستار تشکیل کارگروهی تحت عنوان کمیته تهاتر با عضویت وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه شده بود.

زمزمه های بازگشت به سیستم تهاترهفته گذشته و در نشست خبری مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت بود که او از تهاتر به عنوان یکی از راهکارهای اصلی برنامه ریزی شده توسط مسئولان تجاری کشور برای مقابله و کاهش تاثیرگذاری تحریم ها خبر داد.

هرچند خسروتاج در صحبت های خود به موضوع هزینه بیشتر و زمان بر بودن این شیوه تجارت نیز اشاره کرد.

بر همین اساس خسروتاج در ارتباط با تحریم های جدید آمریکا علیه ایران پیش از این گفته است که گرچه تحریم ها ممکن است مشکلاتی در تجارت برای هر کشوری به وجود آورد اما مبادله کالا به کالا و تهاتری می تواند این مشکلات را تا حدود بسیاری برطرف کند.

رییس سازمان توسعه تجارت همچنین با اشاره به تجربیات کشورمان در زمان تحریم گفت: ایران در تجربه تجارت خود در زمان تحریم های قبلی، سابقه تجارت کالا با کالا دارد که امروز نیز از این تجربه خود استفاده می کنیم.

خسرو تاج افزود: از طریق مکانیسم های تهاتری می توانیم تحریم های ایالات متحده آمریکا را دور بزنیم هرچند این روش منجر به افزایش هزینه ها می شود در مواقع تحریم مجبور به استفاده از این روش هستیم و کار نشد ندارد و برای جابه جایی پول نیز هرچند با هزینه های بیشتر مشکلی نخواهیم داشت.

نشانه گذاری چهار منطقه آفریقا برای تهاتردر همین حال معاون رییس سازمان توسعه تجارت گفت: چهار منطقه در آفریقا نشانه گذاری شده تا در صورت لزوم به روش کالا به کالا تهاتر انجام دهیم.

ما به این کشورها کالا می دهیم و کالای مورد نیاز خود را از جنوب یا منطقه دیگر دریافت می کنیم.

همچنین برنامه هایی برای شرق آسیا برای دور زدن تحریم ها داریم.

محمدرضا مودودی در گفتگو با ایلنا درخصوص تحریم های آمریکا و اثرگذاری آن گفت: اتفاقی که امروز جهان شاهد آن است در نوع خود جدید و بی سابقه است اینکه آمریکا یک جانبه از معاهده بین المللی برجام خارج می شود و به هیچ جا پاسخگو نباشد و از ابزارهای اقتصادی برای تحریم یک جانبه استفاده کند تحول جدیدی در دنیای اقتصاد است.

معاون رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: الان اروپایی ها به نوعی با این اقدام آمریکا تحقیر شدند وقتی می بینند معاهده ای که برای رسیدن به آن زحمت کشیدند اما ناگهان با تغییر دولت در آمریکا این توافقنامه از اعتبار ساقط می شود این نگرانی به وجود می آید که فردا شاید همین برخورد با یک کشور دیگر رخ دهد برای همین آمریکا تا الان نتوانسته یک اجماع جهانی علیه ایران به وجود آورد.

مودودی ادامه داد: از طرف دیگر اروپایی ها تلاش دارند که چند بانک متوسط که هیچ مراوده ای با آمریکا ندارند را برای انجام امور تجاری با ایران مشخص کنند تا تاجران اروپایی متحمل هزینه اضافه نشوند.

ما نیز برنامه ریزی های گسترده ای برای دور زدن تحریم ها انجام داده ایم.

ما سابقه سال های جنگ و تحریم های بین المللی را داریم اکنون شرایط خیلی بهتر از آن زمان است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت در ادامه تصریح کرد: چهار منطقه در آفریقا نشانه گذاری شده تا در صورت لزوم به روش کالا به کالا تهاتر انجام دهیم ما به این کشورها کالا می دهیم و کالای مورد نیاز خود را از جنوب یا منطقه دیگر دریافت می کنیم.

وی گفت: همچنین برنامه هایی برای شرق آسیا برای دور زدن تحریم ها داریم.

البته منکر آن نیستیم که با این عمل هزینه تجارت ما افزایش خواهد داشت و یا اگر از طریق بانک های واسط بخواهیم عمل کنیم حداقل 5 تا 6 درصد باید کارمزد اضافه تر پرداخت کنیم اما در نهایت کار ما به سرانجام خواهد رسید همانطور که در این شرایط توانستیم در چهار ماه امسال تراز تجاری خود را مثبت کنیم.

تاثیرات بازگشت احتمالی به تهاترحمیدرضا صالحی، عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در ارتباط با تاثیرات بازگشت احتمالی به شیوه تهاتر در تجارت در گفتگو با خبرنگار روزنامه تجارت می گوید: در سال های گذشته هر بار اسمی از تحریم ها آمده، واژه ای که به مرور بیشتر در تجارت کشور به گوش رسیده، تهاتر بوده است.

تهاتر که سابقه ای به درازای عمر تجارتی بشر دارد، همان روش مبادله پایاپای بوده که در آن بدون نیاز به استفاده از پول، بنگاه ها و دولت ها مازاد خود را عرضه و نیاز خود را در قبال آن دریافت می کنند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: البته این امر مربوط به قبل از زمان پیدایش پول بوده است.

اما در دوران مدرن، کشورهایی که از تجارت آزاد به دور هستند یا تهاتر برای آنها صرفه اقتصادی مناسبی به همراه دارد، از این روش در تجارت بین الملل خود بهره می گیرند.

کشورها عموماً وقتی به گزینه تهاتر روی می آورند که مشکلات اقتصادی در برقراری ارتباط با طرف های تجاری خود داشته باشند.

به گفته این فعال حوزه بازرگانی کشور؛ این نوع تجارت هرچند نیازهای دو طرف را برطرف می سازد اما در شرایطی که یکی از طرفین معامله در شرایط نامساعدی واقع باشد و در نتیجه قدرت چانه زنی پایین تری در معامله داشته باشد، به احتمال بیشتری مورد سوءاستفاده طرف دیگر معامله قرار می گیرد.

عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی در ادامه خاطرنشان کرد: در مقیاس کلان نیز استفاده از این روش، می تواند رشد اقتصادی را در معرض خطر قرار دهد.

از این رو در مجموع هزینه این روش بیشتر از منافع آن است.

برای کشور نفت خیزی چون ایران که در ماه های آینده مورد تحریم های ایالات متحده قرار خواهد گرفت، روش تهاتر یکی از موضوعات مطرح در بحث فروش نفت و دریافت کالاهای اساسی است.

صالحی همچنین ادامه داد: یکی از نتایج معاملات تهاتری، فسادهای پشت آن است و طبیعی است که در امر مبادلات، هرچقدر از فضای تجارت آزاد فاصله گرفته شود، فساد بیشتر محتمل است.

تهاتر همچنین از دو جنبه بر بازار ارز اثر خواهد گذاشت و نخست آنکه در صورت کاهش تقاضا برای واردات کالاهای اساسی، احتمال نوسان نرخ ارز کمتر خواهد شد و از سوی دیگر، تهاتر باعث کاهش مقدار ارز ناشی از صادرات به کشور می شود که خود مسبب افزایش نرخ تبدیل ارز خواهد شد.

سیاست تهاتر کالا شاید یک راهکار اجرایی برای مقابله با معضلات پیش رو باشد که به زودی ابعاد گسترده تری از آن را در اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود.


کلید واژه ها: مسئولان - کشور - شرایط - تحریم - کالاهای اساسی - اقتصاد - جهانگیری - اقتصادی - معاون اول رییس جمهور - مشکلات - جهان - تامین - اقتصاد مقاومتی - برنامه - کشورهای جهان - برنامه ریزی - ایران - رییس جمهور - کشاورزی - معاملات - ابتدایی - مطالعه - مدیریت - آمریکا - قدیمی - مناطق - اسحاق - معاون - وزارت - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
فارس من | قیمت مرغ طی 15 روز آینده به حالت عادی برمی گردد

اولین یلدای بدون آجیل در کردستان/ فروش آجیل به یک سوم سال گذشته کاهش یافته است

نهاوندیان: افزایش بهره وری آب نباید به زندگی کشاورز لطمه بزند/ رفع تنش آبی با منابع دولتی امکان ندارد

تحقق بودجه سال 2019 عربستان در گرو نفت 80 دلاری

قیمت جهانی نفت امروز 1397/09/28

افزایش فاصله دستمزد و سبد معیشت کارگران به بیش از یک میلیون و 500 هزار تومان

فارس گزارش می دهد ساز ناکوک زمانه پس از 30 سال خدمت!

آغاز مرحله جدید رقابت میان چین و آمریکا با بازداشت مدیر مالی شرکت چینی هوآوی

قیمت جهانی طلا امروز 1397/09/28

21 طرح عمرانی در امیریه دامغان در حال اجرا است

توضیحات مدیرکل تعزیرات حکومتی استان در خصوص نظارت بر بازار شب یلدا

رییس شورای ملی زعفران: صادرات بیش از 150 تن زعفران

افزایش بهای نفت در بازار آسیا

قاچاق روزانه 11.5میلیون لیتر سوخت از ایران

پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

کابوس گوشت70 هزار تومانی برای کارگر!

صادرات نفت عربستان رکورد زد

90 دقیقه گفت وگو/ برای شب یلدا آجیل می خرید؟

هندوانه شب یلدا ارزان شد

اموال متقلب فراری اکتشاف نفت مصادره شد

چرایی انتخاب غریب پور در ایمیدرو از زبان وزیر صنعت

وزیر اطلاعات: اخلالگر اقتصادی به کشور بازگردانده شد

شب یلدا گران قیمت

5 نکته مهم درباره کنفرانس اقلیمی لهستان

روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

بانک قرض الحسنه مهرایران حامی واقعی زنان سرپرست خانوار

قرض الحسنه، نگین بانکداری اسلامی

پل ارتباطی مشتریان در سامانه «سجام»

رشد پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون به فعالین اقتصادی

چاره ای غیر از اصلاح قیمت بنزین نداریم

شریعتمداری: دختران کارمند مجرد بسته های حمایتی دریافت می کنند

هفت راهدارخانه قم برای اجرای طرح زمستانی تجهیز شد

73 درصد تعهد استان قزوین در تسهیلات ازدواج محقق شد

قاچاق روزانه 11.5میلیون لیتر سوخت از ایران/کشفیات 62درصد بیشتر شد

آخرین وضعیت پرونده احمد عراقچی

قیمت هر شانه تخم مرغ 15هزار و 500 تومان است/ از توزیع نهاده های دامی به نام کالای استراتژیک خودداری می شود/ توان تولید بیش از نیاز بازار را داریم

بیش از 200 دستفروش سنندجی خواهانِ ابقای شغل خود شدند

از رکود تا صعود

پسماند انبوه وجه تمایز جامعه کنونی ایرانی با گذشته

بازارگردی در بازاری اینترنتی به وسعت ایران

بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟

غول آلمانی لوازم خانگی به سوی خودروهای خودران می رود

مردم پولشان را کجا سرمایه گذاری کنند؟

خیز طلای جهانی برای شکستن رکورد جدید

صادرات نفت عربستان رکورد زد

روش هایی که با آن می شود هزینه های خانواده را کم کرد برای صرفه جویی کردن، بهانه پیدا کنید

تولید حسگرهای منعطف کاغذی برای لباس های عادی

کسب درآمد در اوضاع اقتصادی کنونی طراحی سایت تهران و بازار یابی اینترنتی

استخدام منشی خانم جهت کار در کارگاه صنایع دستی - اصفهان

استخدام طراح فتوشاپ پاره وقت جهت شرکت معتبر بازرگانی

استخدام نیروی خانم آشنا به امور اداری در اصفهان

استخدام راننده با اتومبیل صبح و عصر در شهر مشهد

استخدام منشی آشنا به شبکه های اجتماعی در اصفهان

استخدام منشی جهت دفتر ایزوگام جهت کار در شهر بندرعباس

استخدام مسئول دفتر در فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش-تهران

استخدام ویزیتور آقا جهت همکاری با شرکت معتبر در بندرعباس

روند کاهشی قیمت نفت متوقف شد

استخدام حسابدار آشنا به برنامه حسابداری سپیدار در بندرعباس

استخدام کارگر ساده جهت باتری فروشی با وسیله نقلیه در بندرعباس

استخدام منشی خانم جهت فروشگاه زنجان یدک

استخدام نیروی تعمیرکار اجاق گاز و فر در تهران

استخدام کارگر ساده در تولیدی پوشاک در زنجان

استخدام کارشناس طراحی و گرافیک جهت شرکت تولیدی در قم

تولید محصولات چهار فصل در مهدیشهر + فیلم

گفتگوی خصوصی روحانی با قیمت ها

سقوط سنگین قیمت نفت؛ بازارهای آسیایی پرتنش شدند

فاز اول کمربندی شمالی به زودی زیرسازی می شود

قیمت انواع ماشین لباسشویی در بازار + جدول

بسته حمایتی به دختران مجرد تعلق می گیرد

ثبت دومین چارچوب فلز-آلی نانوساختار در پایگاه کمبریج/نانوقفس هایی برای جذب گازهای گلخانه ای

استخدام پیک موتوری تمام وقت و نیمه وقت در محدوده مرزداران تهران

استخدام کارگر خانم و آقا جهت کبابی و بریانی در اصفهان

استخدام تعدادی چرخکار، وردست و اتوکار در همدان

یلدا امسال با طعم چیپس و پفک

استخدام کانتردار خانم و نیروی ماهر آقا جهت فست فود در اصفهان

استخدام راننده موتور با گواهینامه بدون موتور سیکلت در تهران

اخلالگر اقتصادی در یکی از کشورهای همسایه، دستگیر و به کشور بازگردانده شد

دختران کارمند مجرد در فهرست مشمولان «بسته های حمایتی»

سالانه 266 هزار تن سنگ تزیینی در خوی تولید می شود

موزه باستان شناسی در رودبار راه اندازی می شود

وضعیت بازار میوه در آستانه یلدا

هندوانه شب یلدا ارزان شد

افزایش شکاف دستمزد و سبد کارگران

پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده

گرانی به وقت یک دقیقه اضافه

خط تولید و تاریخچه کارخانه رولز رویس

فعالیت گروه ملی فولاد از سر گرفته شد/تأمین مواد اولیه برای 15 روز

مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه در گفت وگو با فارس: اجاره ترخیص 30 درصد از واگن های مترو صادر شد/ به تغییر مدیران گمرک خوردیم

استاندار تهران: استانداری تهران و معاونت اقتصادی با تمام ظرفیت و توان در خدمت اتاق بازرگانی است

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

مردم و یلدا و استقبال از زمستان

نظارت ویژه بر بازار استان مرکزی

تمدید عضویت بانک آینده در انجمن بانکداران آسیا و اقیانوسیه

432 میلیون دلار و پنج میلیون تماشاگر | اد شیران پردرآمدترین خواننده 2018

60 درصد هزینه تولید برنج کاهش یافت/ خسارت 10 میلیارد تومانی سرمازدگی بخش کشاورزی

برنامه های جهاد کشاورزی در استفاده موثر از آب سبز و کاهش مصرف آب

هندوانه شب یلدا ارزان شد

با نمک ترین استان ایران کجاست؟

قطاری که تهرانی ها را نیم ساعته به شمال می رساند

انار یلدا حداکثر 13 هزار تومان / هندوانه یلدا 600 تا 2200 تومان

زمزمه های بازگشت به سیستم تهاتر

زمزمه های بازگشت به سیستم تهاتر