مطالب مرتبط:
3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون
غم نامه مردم سیستان از بادهای 120 روزه
کاهش موقتی سرعت بادهای 120 روزه در سیستان
فصل بادهای گرم سیستان و بلوچستان در کشور پرتغال
درخشش مستند فصل بادهای گرم از سیستان وبلوچستان در کشور پرتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 10:252018-08-19اقتصادي

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان


از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، - از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، دشت سیستان را در حالی تبدیل به کانون ریزگردها کرده که 3 کشور گرفتار توفان های ریزگرد شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اولین آسیاب های بادی را ایرانیان در سیستان ساختند.

سرزمین سیستان و دشت خواف، باد معروف 120 روزه ای دارد که بطور قطع همین امر مردم منطقه را به فکر بهره گیری از این نیرو انداخت و موجب اختراع آسیاب های بادی در دور دست های تاریخ در این بخش از سرزمین ایران شد .

بادهای هرات از اردیبهشت ماه تا مردادماه جریان دارد و به گواهی بسیاری از محققان ایرانیان اولین ملتی بودند که باد را مهار کردند و از آن به عنوان محرک آسیاب و چرخ چاه بهره گرفتند .

اما حالا این باد کمر سیستان را خم کرده است.

خشکسالی های پی در پی و عدم لحاظ کردن حق آبه تالاب بین المللی هامون موجب شده است که دشت سیستان تبدیل به کانون ریزگرد شود که گرفتاری های آن علاوه بر ساکنان سیستان، گریبان کشورهای افغانستان و پاکستان را گرفته است.

به گفته رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد این تالاب شد که در همان روزهای اول خشک شد.

علاوه بر آن دیگر بادهای 120 روزه، 120 روزه نیست بلکه وزش باد در 186 روز، روزگار را بر مردمان سیستان تنگ کرده است؛ از این رو راهی کردن مردم به بیمارستان، خالی شدن روستاهای حاشیه هامون و رها سازی فعالیت های کشاورزی تنها تبعات بادهای مهار نشدنی 120 روزه است .

نفوذ ریزگرد دشت سیستان در 3 کشور دکتر احمد قرایی، رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ادامه خشکسالی ها در کشور، گفت: این امر موجب افزایش پهنا، سرعت باد و هم زاویه کریدور باد در کشور شده است؛ به طوری که در چند روز گذشته به بیشترین حد سرعت باد رسیدیم.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی نقشه روند ریزگردها مورد بررسی قرار می گیرد، متوجه می شویم که بیشترین اثرات را افزایش پهنای کریدور باد در پاکستان دارد، به گونه ای که حدود 700 کیلومتر نفوذ ریزگرد در خاک کشور پاکستان داریم .

قرایی با اشاره به کانون این ریزگردها، خاطر نشان کرد: این ریزگردها از شهر هرات در افغانستان که بالادست "هامون صابوری" است، شروع می شود و این وزش به سمت هامون صابوری و جنوب سیستان ادامه دارد و با کانون های برخواست ریزگرد سیستان یکپارچه می شود و بعد از آن به سمت خاک کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر مسیر می دهد .

رییس پژوهشکده تالاب هامون با تاکید بر اینکه این ریزگرد در ایران تنها منطقه سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این ریزگردها حدود 50 درصد از کشور پاکستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این امر می تواند به دیپلماسی بین المللی کمک کند تا ایران و پاکستان برای سیاست گذاری جامع در حوضه آبریز بین المللی هیرمند وارد مذاکره شوند تا کشور افغانستان را مجاب کنند تا آب این حوضه هر چند که سال های کم بارش را در پیش رو داریم، مدیریت شود .

قرایی، ادامه داد: پدیده جا به جایی ها و فرسایش خاک باعث می شود که بسیاری از فعالیت های کشاورزی و پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گیرد؛ از این رو مدیریت منابع آب بسیار حیاتی است .

خالی شدن برخی از روستاها به دلیل ریزگرد این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با تاکید بر اینکه در 15 تا 20 سال اخیر در مدیریت هامون فرصت سوزی شده است، اظهار کرد: این امر باعث شده که اعتماد مردم کاملا از دست برود و نسبت به برنامه ریزی برای آینده خود اقدام کنند و بتوانند زندگی را برای دارا بودن حداقل ها چون نفس کشیدن و دسترسی به آب آشامیدنی انتخاب کنند .

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل چالش های زیست محیطی تخلیه کامل شدند، افزود: بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده به طور متوسط از سال 1390 تا پایان سال 1396 حدود 1500 خانوار از روستاهای حاشیه تالاب بین المللی هامون مهاجرت کردند .

قرایی با تاکید بر اینکه این آمار در سال 1397 به مراتب بیشتر خواهد شد، گفت: در این منطقه آبی وجود ندارد، ولی آنچه که مهم است، این است که اقوام انسانی در کشور ما از تنوع زیادی برخوردار است و روستاهای حاشیه تالاب یک جامعه خالص قوم سیستانی بودند که با مهاجرت آنها، این نژاد را از دست دادیم .

این محقق حوزه تالاب هامون با بیان اینکه این مهاجرت همچنین مشکلات دیگری را در شهرها ایجاد خواهد کرد، ادامه داد: تاریخچه این مردم در حال از بین رفتن است، ضمن آنکه سیستان و بلوچستان یک منطقه مرزی است و به لحاظ امنیت ملی و پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که مردم در این نواحی ساکن باشند و مرزداران بومی داشته باشیم و خساراتی که از این لحاظ وارد می شود، با پول قابل جبران نیست.

قرایی اضافه کرد: این امر در مورد مسایل زیست محیطی نیز صادق است و دیگر با صرف هزینه های گزاف نخواهیم توانست وضعیت منطقه را به حالت اولیه بازگردانیم .

روزهای تاریخی کم آبی هامون رییس پژوهشکده تالاب هامون با اشاره به وضعیت آب تالاب بین المللی هامون، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد شده که در همان روزهای اول خشک شد .

وی سال 1397 را بدترین سال آورد آبی هیرمند برای تالاب ها توصیف کرد و ادامه داد: تقریبا طی 10 سال اخیر هامون این وضعیت را تجربه نکرده بود.

به گفته این محقق در گذشته آب های سیلابی وارد این تالاب می شد، ولی حتی اگر بخواهیم میانگین 10 سال قبل را هم برآورد کنیم، حدود یک پانزدهم حجم و یا یک پنجم تبخیر سالانه تالاب بین المللی هامون، آب به صورت سیلانی و ناگهانی وارد آن شده است .

قرایی اضافه کرد: در چنین شرایطی اکوسیستم زیست محیطی تالاب کاملا شکننده و بحرانی است و به لحاظ اجتماعی نیز در سال های گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است؛ چراکه مقدار کمی که فعالیت کشاورزی در منطقه صورت می گرفت، متوقف شده است و به گفته نمایندگان مجلس سال جاری در استان سیستان و بلوچستان اعلام وضعیت "بحرانی" و به نحو مقتضی به امور مردم رسیدگی می شد .

وی همچنین با بیان اینکه این استان از لحاظ ریزگرد نیز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: تعداد روزهای دارای باد بیش از حد معمول امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است .

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان بادهای 120 روزه از ابتدای خرداد با شدت کم آغاز می شود و در اواخر تیر و مرداد این بادها به اوج شدت می رسند و انتظار می رود که از شهریور ماه سرعت باد کمتر شود .

قرایی با تاکید بر اینکه در مهرماه بادهای 120 روزه به پایان می رسد، خاطر نشان کرد: ولی مطالعات ما نشان می دهد که بادهای 120 روزه به 186 روز افزایش یافته است .

ضرورت لایروبی کانال های تالاب "هامون " رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان رو به پایان است، گفت: ما باید خیلی زودتر و سریع تر از وضعیت کنونی نسبت به برخی از پیشگیری ها و احیای تالاب هامون عمل کنیم، ما تاکنون فرصت را از دست دادیم و امیدوارم دستگاه های اجرایی مربوط با سرعت بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

قراییی پایه اصلی بازکردن گره کور تالاب هامون را مذاکرات بین المللی عنوان کرد و افزود: در این زمینه اقداماتی شده، ولی در داخل کشور نیز نیاز به مدیریت دارد که باید انجام شود، وگرنه مشکلات همچنان باقی می ماند .

وی یکی از این اقدامات را لایروبی کانال های هامون عنوان و اظهار کرد: هیرمند توسط کانال ها و شریان هایی به نقاط مختلف تالاب هامون هدایت می شود و لازم است به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار این کانال ها لایروبی شود، ولی در دهه های گذشته این امر اتفاق نیفتاده، در نتیجه شاهدیم یک دهه کانال لایروبی نشده است .

قرایی اضافه کرد: بر اثر بی توجهی نسبت به عدم لایروبی کانال های هامون، ظرفیت آبگیری آنها کاهش یافته است و حتی ممکن است کور شود .

وی با بیان اینکه در سال های اخیر اقداماتی برای لایروبی کانال های هیرمند صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ولی این اقدامات کافی نیست و باید بودجه های مصوب دائمی برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت هیچ برنامه مدیریتی و توسعه ای برای آن نمی توان انجام داد .


کلید واژه ها: سیستان - ریزگرد - بین المللی - ریزگردها - کشور - پاکستان - افغانستان - پژوهشکده - ایرانیان - ایران - خشکسالی - مردم - افزایش - اولین - ایسنا - روستاهای - هرات - خبرنگار - کشاورزی - وزش باد - محققان - اختراع - تاریخ - حاشیه - گزارش - معروف - منطقه - توفان - نقشه - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
کسری بودجه ترکیه از هشت میلیارد دلار گذشت

هزینه تهیه قیمه نذری برای 100 نفر چقدر تمام می شود؟

فروش پُست های کلیدی در وزارت مخابرات

تاثیرات برداشته شدن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال

زیباترین انواع مدل دسته گل عروس با گل صد تومنی

راهکار یمن برای حفظ ارزش پول این کشور

تحریم های ایران دلار را تضعیف می کند

کوپن الکترونیکی برای چه افرادی شارژ می شود

قیمت روز آپارتمان در شهر مقدس مشهد؟ +جدول

سهم چین از بازار خودروی ایران چقدر است؟

گوشی میزو x8 رونمایی شد؛ اسنپدراگون 710 و بریدگی بالای نمایشگر

لزوم رفع ممنوعیت صادرات فرآورده های کنجدی

واردات بدون محدودیت ارز و طلا به کشور مجاز شد

مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران(2)

نقاب عزا به چهره بازار شیراز

حذف گوشت قرمز و مرغ از سفره برخی خانوارها

تاثیرات برداشته شدن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی

حمل دام در راه های ساوه بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است

ورود روزانه 20 میلیون کیلو زباله از تهران به ری

امضای 50 نماینده پای استیضاح وزیر راه

افزایش تسهیلات پرداختی به دانشگاهیان برای سفر به عتبات

افزایش 5 دلاری طلا در بازارهای جهانی

اشپیگل: ممکن است کمیسیون اروپا از انگلیس به دلیل فرار مالیاتی شکایت کند

مرکز آمار اعلام کرد: رشد اقتصادی بهار 1.7 شد

افزایش چشمگیر صادرات ایران به قطر

ورود روزانه 20 میلیون کیلو زباله از تهران به ری

حداکثر نرخ هر کیلو دام زنده چقدر؟

حمل دام در راه های ساوه بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است

حمل دام در راه های ساوه بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است

افزایش 5 دلاری قیمت طلا در بازار های جهان

برهم صالح نامزد پست ریاست جمهوری عراق شد

مراسم تاسوعای حسینی در بازار تهران

حمل دام در راه های ساوه بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند

کافی نبودن اقدامات جهانی در جهت ریشه کنی سل

افزایش ساعتی نرخ شانه و کارتن تخم مرغ

اولین نمایشگاه پوشش ایرانی - اسلامی در پردیس گشایش یافت

دولت هند سه طلاقه کردن زنان مسلمان را جرم اعلام کرد

بهسازی آب بندان های سه استان شمالی کشور

تازه ترین قیمت انواع موتورسیکلت در بازار

اشپیگل: ممکن است کمیسیون اروپا از انگلیس به دلیل فرار مالیاتی شکایت کند

افت رشد اقتصادی به 1.7 درصد/ گروه کشاورزی منفی شد

رابطه کشت بی رویه چغندرقند با چالش دریاچه ارومیه

بهترین روش مصرف سیر خام

پاسخ متقابل چین به جنگ تعرفه ای آمریکا/ وضع تعرفه 60 میلیارد دلاری

آیپد پرو 2018 احتمالا دارای بریدگی نمایشگر خواهد بود

افزایش 5 دلاری قیمت طلا در بازار های جهان

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

20 هزار میلیارد تومان برای گذر از خاموشی بسیج شد

میزان صادرات کفش به کشور عراق و افغانستان + عکس

نرخ رشد اقتصادی فصل بهار را اعلام شد

فرمانده قرارگاه عملیاتی منطقه غرب ارتش: آماده پاسخگویی به هر تهدیدی حتی خارج از مرزهای کشور هستیم

نجیب رزاق بازداشت شد

ارائه طرح اولیه قایق تفریحی خورشیدی

وارام ؛ رباتی برای پر کردن تنهایی حیوانات خانگی

​افزایش تسهیلات پرداختی به دانشگاهیان برای سفر به عتبات

نوکیا درصدد عرضه یک گوشی گیمینگ است

ب ام و در پی تدوین یک استاندارد واحد برای خودران ها

امهال 3 ساله تسهیلات کشاورزان خسارت دیده

افزایش تسهیلات پرداختی به دانشگاهیان برای سفر به عتبات

​رشد تعرفه آب و برق پرمصرف ها دغدغه دولت و مجلس نیست؟

حال و هوای ظهر تاسوعا در بازار تهران

علت کیفیت پایین خودرو های داخلی چیست؟

افزایش 5 دلاری طلا در بازارهای جهانی

سطح غیر رسمی فعالیت ها در چهار دهه گذشته برآورد شد

همراهی تولیدکنندگان و فروشندگان کیف و کفش همدان با مردم

چه میزان کفش به عراق و افغانستان صادر می کنیم؟+ جدول

کافی نبودن اقدامات جهانی در جهت ریشه کنی سل

​فروشگاه لباس فرم دانش آموزی در منازل/ حلقه گمشده «کیفیت و زیبایی» در گردش مالی 1000 میلیاردی

سوگواری تاسوعای حسینی در بازار تهران

دستور پلمب سکه ثامن از سوی اتحادیه طلا

پاسخ متقابل چین به جنگ تعرفه ای آمریکا/ وضع تعرفه 60 میلیارد دلاری

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال/ تداوم رکود تورمی با رشد ملایم قیمت

بانک مرکزی: 56 هزار میلیارد تومان اسکناس و سکه در کشور موجود است / 41 هزار میلیارد تومان در دست مردم و بقیه در بانک ها

بیش از 5 میلیون کودک یمنی در خطر گرسنگی

فقیهی به فارس خبر داد افزایش تسهیلات پرداختی به دانشگاهیان برای سفر به عتبات

89 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

دلالان پتروشیمی چه گروه هایی هستند؟

نرخ رشد اقتصادی بهار اعلام شد

89 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

مرکز آمار اعلام کرد: رشد اقتصادی بهار 1.7 شد

تبعات تحریم ایران دامن دلار آمریکا را می گیرد

مردم چقدر اسکناس و سکه در صندوقهای شان دارند؟

اخلالگران اقتصادی این بار به جان زعفران افتاده اند

نشریه: رکود و بحران اقتصادی سال 2020 چگونه ایجاد میشود

درآمد یک میلیون دلاری پرسپولیس از آسیا/ پول قرارداد برانکو درآمد

خوب و بد پیمان سپاری از نگاه فعالان اقتصادی/ مانعی برای صادرات یا قانونی برای شتاب بیشتر بازگشت ارز

89 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

89 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد

بسیج واحدهای ستادی و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها برای توسعه کشت های گلخانه ای و شهرک های کشاورزی

بیش از 5 میلیون کودک یمنی در خطر گرسنگی

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران

الکتریک پیت استاپ، راهکار پورشه برای شارژ سریع و ایمن خودروهای برقی

بانک مرکزی آرژانتین برای نجات پزو 15.6 میلیارد دلار هزینه کرد

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

راننده اتوبوسی که از مسافران با اسامی خاص کرایه نمی گیرد/نامت را بگو و به سلامت!

شیر خشک صادرات یا واردات؟

محکومیت 72 میلیاردی یک شرکت تولید آرد در مازندران

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان