مطالب مرتبط:
3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان /بی آبی هامون از ابتدای سال تاکنون
غم نامه مردم سیستان از بادهای 120 روزه
کاهش موقتی سرعت بادهای 120 روزه در سیستان
فصل بادهای گرم سیستان و بلوچستان در کشور پرتغال
درخشش مستند فصل بادهای گرم از سیستان وبلوچستان در کشور پرتغال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مرداد 1397 ساعت 09:252018-08-19اقتصادي

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان


از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، - از ابتدای سال جاری به دلیل عدم اختصاص حق آبه، تالاب بین المللی هامون امسال هیچ روز "آبی" نداشته است، ضمن آنکه وزش 186 روزه بادهای 120 روزه سیستان، دشت سیستان را در حالی تبدیل به کانون ریزگردها کرده که 3 کشور گرفتار توفان های ریزگرد شده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اولین آسیاب های بادی را ایرانیان در سیستان ساختند.

سرزمین سیستان و دشت خواف، باد معروف 120 روزه ای دارد که بطور قطع همین امر مردم منطقه را به فکر بهره گیری از این نیرو انداخت و موجب اختراع آسیاب های بادی در دور دست های تاریخ در این بخش از سرزمین ایران شد .

بادهای هرات از اردیبهشت ماه تا مردادماه جریان دارد و به گواهی بسیاری از محققان ایرانیان اولین ملتی بودند که باد را مهار کردند و از آن به عنوان محرک آسیاب و چرخ چاه بهره گرفتند .

اما حالا این باد کمر سیستان را خم کرده است.

خشکسالی های پی در پی و عدم لحاظ کردن حق آبه تالاب بین المللی هامون موجب شده است که دشت سیستان تبدیل به کانون ریزگرد شود که گرفتاری های آن علاوه بر ساکنان سیستان، گریبان کشورهای افغانستان و پاکستان را گرفته است.

به گفته رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد این تالاب شد که در همان روزهای اول خشک شد.

علاوه بر آن دیگر بادهای 120 روزه، 120 روزه نیست بلکه وزش باد در 186 روز، روزگار را بر مردمان سیستان تنگ کرده است؛ از این رو راهی کردن مردم به بیمارستان، خالی شدن روستاهای حاشیه هامون و رها سازی فعالیت های کشاورزی تنها تبعات بادهای مهار نشدنی 120 روزه است .

نفوذ ریزگرد دشت سیستان در 3 کشور دکتر احمد قرایی، رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، در گفت ‎ وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ادامه خشکسالی ها در کشور، گفت: این امر موجب افزایش پهنا، سرعت باد و هم زاویه کریدور باد در کشور شده است؛ به طوری که در چند روز گذشته به بیشترین حد سرعت باد رسیدیم.

وی ادامه داد: زمانی که بر روی نقشه روند ریزگردها مورد بررسی قرار می گیرد، متوجه می شویم که بیشترین اثرات را افزایش پهنای کریدور باد در پاکستان دارد، به گونه ای که حدود 700 کیلومتر نفوذ ریزگرد در خاک کشور پاکستان داریم .

قرایی با اشاره به کانون این ریزگردها، خاطر نشان کرد: این ریزگردها از شهر هرات در افغانستان که بالادست "هامون صابوری" است، شروع می شود و این وزش به سمت هامون صابوری و جنوب سیستان ادامه دارد و با کانون های برخواست ریزگرد سیستان یکپارچه می شود و بعد از آن به سمت خاک کشورهای افغانستان و پاکستان تغییر مسیر می دهد .

رییس پژوهشکده تالاب هامون با تاکید بر اینکه این ریزگرد در ایران تنها منطقه سیستان را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: این ریزگردها حدود 50 درصد از کشور پاکستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این امر می تواند به دیپلماسی بین المللی کمک کند تا ایران و پاکستان برای سیاست گذاری جامع در حوضه آبریز بین المللی هیرمند وارد مذاکره شوند تا کشور افغانستان را مجاب کنند تا آب این حوضه هر چند که سال های کم بارش را در پیش رو داریم، مدیریت شود .

قرایی، ادامه داد: پدیده جا به جایی ها و فرسایش خاک باعث می شود که بسیاری از فعالیت های کشاورزی و پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گیرد؛ از این رو مدیریت منابع آب بسیار حیاتی است .

خالی شدن برخی از روستاها به دلیل ریزگرد این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان، با تاکید بر اینکه در 15 تا 20 سال اخیر در مدیریت هامون فرصت سوزی شده است، اظهار کرد: این امر باعث شده که اعتماد مردم کاملا از دست برود و نسبت به برنامه ریزی برای آینده خود اقدام کنند و بتوانند زندگی را برای دارا بودن حداقل ها چون نفس کشیدن و دسترسی به آب آشامیدنی انتخاب کنند .

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل چالش های زیست محیطی تخلیه کامل شدند، افزود: بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده به طور متوسط از سال 1390 تا پایان سال 1396 حدود 1500 خانوار از روستاهای حاشیه تالاب بین المللی هامون مهاجرت کردند .

قرایی با تاکید بر اینکه این آمار در سال 1397 به مراتب بیشتر خواهد شد، گفت: در این منطقه آبی وجود ندارد، ولی آنچه که مهم است، این است که اقوام انسانی در کشور ما از تنوع زیادی برخوردار است و روستاهای حاشیه تالاب یک جامعه خالص قوم سیستانی بودند که با مهاجرت آنها، این نژاد را از دست دادیم .

این محقق حوزه تالاب هامون با بیان اینکه این مهاجرت همچنین مشکلات دیگری را در شهرها ایجاد خواهد کرد، ادامه داد: تاریخچه این مردم در حال از بین رفتن است، ضمن آنکه سیستان و بلوچستان یک منطقه مرزی است و به لحاظ امنیت ملی و پدافند غیر عامل بسیار حائز اهمیت است که مردم در این نواحی ساکن باشند و مرزداران بومی داشته باشیم و خساراتی که از این لحاظ وارد می شود، با پول قابل جبران نیست.

قرایی اضافه کرد: این امر در مورد مسایل زیست محیطی نیز صادق است و دیگر با صرف هزینه های گزاف نخواهیم توانست وضعیت منطقه را به حالت اولیه بازگردانیم .

روزهای تاریخی کم آبی هامون رییس پژوهشکده تالاب هامون با اشاره به وضعیت آب تالاب بین المللی هامون، یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون، هامون هیچ روز آبی نداشته است و آب آن بسیار ناچیز در کمتر از 5 میلیون متر مکعب از هامون صابوری وارد شده که در همان روزهای اول خشک شد .

وی سال 1397 را بدترین سال آورد آبی هیرمند برای تالاب ها توصیف کرد و ادامه داد: تقریبا طی 10 سال اخیر هامون این وضعیت را تجربه نکرده بود.

به گفته این محقق در گذشته آب های سیلابی وارد این تالاب می شد، ولی حتی اگر بخواهیم میانگین 10 سال قبل را هم برآورد کنیم، حدود یک پانزدهم حجم و یا یک پنجم تبخیر سالانه تالاب بین المللی هامون، آب به صورت سیلانی و ناگهانی وارد آن شده است .

قرایی اضافه کرد: در چنین شرایطی اکوسیستم زیست محیطی تالاب کاملا شکننده و بحرانی است و به لحاظ اجتماعی نیز در سال های گذشته به وضعیت بحرانی رسیده است؛ چراکه مقدار کمی که فعالیت کشاورزی در منطقه صورت می گرفت، متوقف شده است و به گفته نمایندگان مجلس سال جاری در استان سیستان و بلوچستان اعلام وضعیت "بحرانی" و به نحو مقتضی به امور مردم رسیدگی می شد .

وی همچنین با بیان اینکه این استان از لحاظ ریزگرد نیز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: تعداد روزهای دارای باد بیش از حد معمول امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است .

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان بادهای 120 روزه از ابتدای خرداد با شدت کم آغاز می شود و در اواخر تیر و مرداد این بادها به اوج شدت می رسند و انتظار می رود که از شهریور ماه سرعت باد کمتر شود .

قرایی با تاکید بر اینکه در مهرماه بادهای 120 روزه به پایان می رسد، خاطر نشان کرد: ولی مطالعات ما نشان می دهد که بادهای 120 روزه به 186 روز افزایش یافته است .

ضرورت لایروبی کانال های تالاب "هامون " رییس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون با تاکید بر اینکه سرمایه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان رو به پایان است، گفت: ما باید خیلی زودتر و سریع تر از وضعیت کنونی نسبت به برخی از پیشگیری ها و احیای تالاب هامون عمل کنیم، ما تاکنون فرصت را از دست دادیم و امیدوارم دستگاه های اجرایی مربوط با سرعت بیشتر در این زمینه اقدام کنند.

قراییی پایه اصلی بازکردن گره کور تالاب هامون را مذاکرات بین المللی عنوان کرد و افزود: در این زمینه اقداماتی شده، ولی در داخل کشور نیز نیاز به مدیریت دارد که باید انجام شود، وگرنه مشکلات همچنان باقی می ماند .

وی یکی از این اقدامات را لایروبی کانال های هامون عنوان و اظهار کرد: هیرمند توسط کانال ها و شریان هایی به نقاط مختلف تالاب هامون هدایت می شود و لازم است به صورت سالانه و یا هر دو سال یک بار این کانال ها لایروبی شود، ولی در دهه های گذشته این امر اتفاق نیفتاده، در نتیجه شاهدیم یک دهه کانال لایروبی نشده است .

قرایی اضافه کرد: بر اثر بی توجهی نسبت به عدم لایروبی کانال های هامون، ظرفیت آبگیری آنها کاهش یافته است و حتی ممکن است کور شود .

وی با بیان اینکه در سال های اخیر اقداماتی برای لایروبی کانال های هیرمند صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: ولی این اقدامات کافی نیست و باید بودجه های مصوب دائمی برای آن در نظر گرفته شود، در غیر این صورت هیچ برنامه مدیریتی و توسعه ای برای آن نمی توان انجام داد .


کلید واژه ها: سیستان - ریزگرد - بین المللی - ریزگردها - کشور - پاکستان - افغانستان - پژوهشکده - ایرانیان - ایران - خشکسالی - مردم - افزایش - اولین - ایسنا - روستاهای - هرات - خبرنگار - کشاورزی - وزش باد - محققان - اختراع - تاریخ - حاشیه - گزارش - معروف - منطقه - توفان - نقشه - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

جنگ اطلاعاتی بین ایران و آمریکا و سکوت نفتی ها

بررسی علت مرگ و میر استارت آپ ها/ ناآگاهی دلیل افول

هفت قصه به روایت «هفت تپه»

بیکاری صدهزار نفری در انتظار صنعت قطعه سازی

اولین دادگاه متحرک و سیار جهان+عکس

پیشنهاد ایجاد شهرک های صنعتی مشترک به عراقی ها/ ظرفیت رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری با عراق وجود دارد

بهره برداری از طرح بهسازی محوطه امامزاده سید طاهر حسینی بردسکن

خودروهای 200 تا 300میلیونی بازار تهران

همت خیران سبزواری در کتابخانه سازی

کمک 900 میلیون ریالی خیران درود به بقعه امامزادگان این شهر

مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

5 دلیل ریزش قیمت رمز ارزها

استخدام نیروی دفتری مسلط به نرم افزارهای ساختمانی در تهران

استخدام گرافیست جهت شرکت معتبر صنایع غذایی در تهران

استخدام رنگ کار چوب و وردست رنگ کار در تهران

استخدام مدیر رنج با پورسانت و بیمه در دفتر املاک

استخدام کارمند اداری در صنایع بسته بندی آوا پروتیین پایتخت

استخدام مهندس برق جهت شرکت خصوصی در تهران

بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار

نسخه جهانی مسکن ارزان

بعیدی نژاد: مسئولان سال هاست اطلاعات دقیقی درباره میزان پولشویی در کشور دارند

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

مرگ در کمین خلیج گرگان/ عکس

نزول قیمت ارز و سکه

پاساژ ها چطور شهروندی ما را کنترل می کنند؟

گلستان صاحب بیشترین نقاط بوم گردی ایران

استخدام خزانه دار آشنا به امور مالی و مسلط زبان انگلیسی در تهران

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک در محدوده شمال تهران

کتاب های پرفروش؛ طعمه قاچاقچیان

قیمت واحد مسکونی در محله شادآباد تهران

20 پیش بینی کارشناسی از بازار مسکن

پویش کتاب گردی 97

بارش های اخیر خشکسالی را برطرف نمی کند

از حکم فروش بن کتاب تا سوزاندن کتاب هایی با اسماء متبرکه

درخواست 23 هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

ضرر میلیاردی قطعه سازان خودرو

استخدام از رشته های مهندسی شیمی، مکانیک و برق در تهران

تمهیدات اروپایی در مقابل رسوایی پولشویی در دانمارک

چهارمین ریزش بزرگ شاخص بورس هم ثبت شد

قیمت نفت حالا فقط در دستان سه نفر است/ اوپک کنترل بازار نفت را از دست داده است/تنها راهی که عربستان می تواند به قیمت مورد نظر خود دست یابد چیست؟/میدان های نفتی تگزاس آمریکا تهدید بزرگ تری برای نقشه های سعودی ها است

استخدام مدیر پروژه تولیدی جهت شرکت فعال در زمینه نفت و گاز

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل تولید در یک شرکت

جزییات بدهی بانک ها به بانک مرکزی

فساد سازمان یافته در مسیر واردات خودرو

سهرابی عضو هیات مدیره لیزینگ صنعت و معدن شد

300 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی اشتباهی برداشت شده است

40 تصویر از اقتصاد ایران

قدرت وام مسکن به 22 درصد کاهش یافت

کارت سوخت به کارت های بانکی متصل می شود

پیش بینی کسری بودجه 5هزار میلیاردی شهرداری تهران

کسری 1.2میلیونی حقوق کارگر با هزینه‎ها

اگر هاب تجارت بودیم، تحریم نمی شدیم

ماجرای باورنکردنی زندگی فقیرانه زوج پولدار

بهترین تصمیم برای حفظ قدرت خرید کارمندان و کارگران

انتشار فهرست کاغذهای تحویلی به ناشران از اول شهریور 97 تاکنون

با 60 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟ +جدول

همه آنچه که باید از ترمز ABS بدانید +تاریخچه

هر کیلو ورق سیاه در بازار چند؟

رینگ پراید با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

سردرگمی مردم برای دریافت بسته حمایتی دولت

50 کشور دنیا مقصد صادراتی محصولات نانویی ایرانی

حبس مرد بخاطر مهریه روزی 150 هزار تومان هزینه دارد

واردات 637 تن سس کچاپ به کشور + جدول

ضعف در نظارت دلیل اصلی گرانی میوه

دوازدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت استراتژیک برگزار شد

رکورد نفتی عربستان در تولید

ماجراهای کارخانه ی هفت تپه در پنج پرده

توجه به معیشت مردم و اشتغال؛ از اولویت های استاندار جدید همدان

دستمزدها 28 درصد هزینه های خانوار را تامین می کند

اتصال بانکی به کارت سوخت

برای خرید خودروی تیبا چقدر باید هزینه کرد؟

احتمال بیکاری 100 هزار نفری کارگران قطعه ساز

برپایی چادرهایی در مراتع البرز که غذای محلی می فروشند

لیبی از کاهش تولید جدید اوپک معاف می شود

موتورسیکلتی که با پرینتر سه بعدی ساخته شد

قیمت طلا، سکه و ارز در 29 آبان ماه

200 هزار تومان به حساب چه کسانی واریز شد؟

بخشنامه جدید ارزی کار را برای صادرکنندگان سخت تر کرد

صادرات نفت عربستان رکورد زد

درخواست 23هزار میلیاردی بیمه سلامت برای بودجه 98

چرا کسی به داد صنعت پوشاک نمی رسد؟

«مالیات بر عایدی مسکن»، طرحی برای مقابله با سوداگران

تقاضا سرمایه‏‎ای غیرمولد بلای جان مسکن

معضلی به نام مدیرانِ بازنشسته بیکار در صنعت نفت

در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت 4 میلیون تومان معامله شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

سازمان حمایت: افزایش قیمت شیرخام غیرقانونی است

نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی بزودی اعلام می شود

کاهش 200 تومانی قیمت دلار/ سکه 4 میلیون و 150 هزار تومان + جدول

قیمت ارز در سامانه «سنا» بانک مرکزی +جدول

ادامه روند کاهشی قیمت طلا و سکه در بازار

تشدید تمهیدات ضد پولشویی در بانک های اروپایی

طلا، سکه و ارز امروز چقدر معامله شد؟

موز رکورددار گرانی در شهریور شد + جدول

حمایت اتحادیه اروپا از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی

نگرانی قاچاق سوخت ومواد غذایی/تکلیف خودروسازان در قبال فروش قطعی

سامانه الکترونیکی صورت وضعیت پروژه های راهسازی راه اندازی شد

بانکداری اسلامی یا غیراسلامی

محاکمه قضایی نوبخت بدلیل تخلّف در اجرای قانون خرید تضمینی گندم

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان

3 کشور تحت سیطره ریزگرد بادهای 186 روزه سیستان